gitg master - en to ru translation catalogue (470 entries)

en: Could not parse XML from stream
ru: Не удалось разобрать XML из потока

en: Graphical user interface for git
ru: Графический интерфейс пользователя для git

en: gitg is a graphical user interface for git. It aims at being a small, fast and convenient tool to visualize the history of git repositories. Besides visualization, gitg also provides several utilities to manage your repository and commit your work.
ru: gitg - это графический интерфейс пользователя для git. Приложение создано быть компактным, быстрым и удобным инструментом для визуализации истории репозиториев git. Кроме визуализации gitg также предоставляет несколько утилит для управления вашим репозиторием и загрузки вашей работы.

en: Goals:
ru: Цели:

en: Browse local git repositories
ru: Просмотр локальных репозиториев

en: Clone local and remote git repositories
ru: Клонирование локальных и сетевых репозиторием git

en: Commit files
ru: Файлы коммита

en: Retrieve patch from a commit
ru: Запросить патч из коммита

en: Browse repository history
ru: Просмотреть историю репозитории

en: Staging area to compose your commit
ru: Область для составления вашего коммита

en: Commit staged changes
ru: Зафиксировать поэтапные изменения

en: Overview of recently used repositories
ru: Просмотр недавно использованных репозиториев

en: Git repository browser
ru: Просмотр репозиториев Git

en: New Window
ru: Создать окно

en: Default Clone Directory
ru: Каталог по умолчанию для клонирования

en: The default directory in which new repositories should be suggested to be cloned.
ru: Каталог по умолчанию, в который предлагается клонировать новые репозитории.

en: Orientation of the main interface (vertical or horizontal)
ru: Расположение основного интерфейса (вертикальное или горизонтальное)

en: Setting that sets the orientation of the main interface.
ru: Этот параметр устанавливает расположение главного интерфейса.

en: Default Activity
ru: Активность по умолчанию

en: The activity which gitg activates by default when first launched.
ru: Активность которую исполняет gitg по умолчанию при запуске.

en: Use Default Font
ru: Использовать шрифт по умолчанию

en: Whether to use the system’s default fixed width font for widget's text instead of a font specific. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
ru: Использовать ли системный моноширинный шрифт для виджетов взамен указанного шрифта. Если опция выключена, шрифт, указанный в поле «Шрифт редактора», будет использован вместо системного.

note: Translators: This is a GSettings default value. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: 'Monospace 12'
ru: «Monospace 12»

en: Editor Font
ru: Шрифт редактора

en: A custom font that will be used for the text widgets. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
ru: Настраиваемый шрифт, который будет использован для виджетов. Этот шрифт будет использоваться только если опция «Использовать шрифт по умолчанию» выключена.

en: Use Gravatar
ru: Использовать Gravatar

en: Enable the use of gravatar to display user avatars.
ru: Включите для использования сервиса gravatar для отображения аватаров пользователей.

en: Enable Monitoring
ru: Включить отслеживание

en: Automatically update when external changes to .git are detected
ru: Автоматическое обновление при обнаружении изменений .git извне

en: Enable Diff Highlighting
ru: Включить подсветку различий при сравнении

en: Setting that determines whether to enable syntax highlighting in diff views.
ru: Параметр, который определяет, будет ли использоваться подсветка синтаксиса на панели сравнения.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
ru: Схема цветов, используемая для подсветки синтаксиса

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
ru: Используется GtkSourceView для определения цветов для подсветки синтаксиса

en: When to Collapse Inactive Lanes
ru: Когда сворачивать неактивные пути

en: Setting that indicates when an inactive lane should be collapsed. Valid values are 0 — 4, where 0 indicates “early” and 4 indicates “late”.
ru: Параметр, показывающий, когда должны сворачиваться неиспользуемые пути. Допустимые значения: от 0 до 4, где 0 означает «раньше», 4 — «позже».

en: Setting that indicates whether to collapse history lanes which do not show activity. Enabling this can provide a cleaner history view when there is a lot of parallel development. See collapse-inactive-lanes to control when lanes should be collapsed.
ru: Этот параметр управляет отображением путей в истории, по которым отсутствует активность. Включение этого параметра может очистить просмотр истории от множества параллельных разрабатываемых путей. Параметр collapse-inactive-lanes управляет сворачиванием путей.

en: Show History in Topological Order
ru: Показывать историю в топологическом порядке

en: Setting that indicates whether to show the history in topological order.
ru: Этот параметр управляет отображением истории в топологическом порядке.

en: Show Stashed Changes
ru: Показывать скрытые изменения

en: Setting that indicates whether to show items for the stash in the history.
ru: Этот параметр управляет отображением скрытых элементов в истории.

en: Show Staged Changes
ru: Показывать индексированные изменения

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently staged changes in the history.
ru: Этот параметр управляет отображением виртуальных элементов для только что проиндексированных изменений в истории.

en: Show Unstaged Changes
ru: Показывать неиндексированные изменения

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently unstaged changes in the history.
ru: Этот параметр управляет отображением виртуальных элементов для изменений в истории, для которых только что была отменена индексация.

en: Setting that indicates whether to always preserve a mainline in the history for the current HEAD.
ru: Параметр, указывающий, всегда ли сохранять mainline в истории для текущего HEAD.

en: Default selection of the history activity
ru: Выбор по умолчанию истории действий

en: Setting that determines the default selection on startup of the history activity.
ru: Параметр, определяющий выбор по умолчанию при запуске панели истории действий.

en: Reference Sort Order
ru: Порядок сортировки ссылок

en: The order by which references in the history sidebar should be sorted.
ru: Порядок сортировки ссылок на боковой панели истории.

en: Show Upstream With Branch
ru: Показывать Основную ветвь (Upstream) вместе с локальной Ветвью

en: Determines whether to also show the upstream (remote) tracking branch when selecting a local branch in the history view.
ru: Определяет, следует ли также отображать основную (upstream) ветвь при выборе локальной ветви на панели истории.

en: Switch to the new branch on creation
ru: Переключяться на новую ветвь при создании

en: Setting that controls whether the newly created branch is checked out automatically.
ru: Параметр, который контролирует, будет ли программа автоматически переходить к вновь созданным ветвям.

en: Show Right Margin in Commit Message View
ru: Показывать правый отступ в сообщении к коммиту

en: Show a right margin indicator in the commit message view. This can be used to easily see where to break the commit message at a particular column.
ru: Показывать правое поле в сообщении к коммиту. Это позволяет легко видеть, где перенести сообщение к коммиту на другую строку.

en: Column at Which Right Margin is Shown
ru: Столбец отображения правого поля

en: The column at which the right margin is shown if the show-right-margin preference is set to TRUE.
ru: Столбец, в котором будет показано правое поле, если параметр show-right-margin выставлен в значение TRUE.

en: Show Subject Margin in Commit Message View
ru: Показывать поле с темой при просмотре сообщения к коммиту

en: Highlight the subject text of the commit message when it passes the margin specified by subject-margin-position.
ru: Выделять текст темы сообщения к коммиту; поле задаётся в параметром subject-margin-position.

en: Column at Which Subject Margin is Shown
ru: Столбец, в котором отображается поле с темой

en: The column at which the subject margin is shown if the show-subject-margin preference is set to TRUE.
ru: Столбец, в котором будет показано поле с темой, если параметр show-subject-margin выставлен в значение TRUE.

en: Enable Spell Checking
ru: Включить проверку правописания

en: Setting which determines whether or not spell checking is enabled when writing a commit message.
ru: Параметр, который определяет, будет ли использоваться проверка правописания при написании сообщений о коммитах.

en: Spell Checking Language
ru: Язык для проверки правописания

en: The language to use when spell checking is enabled for writing a commit message.
ru: Язык, который будет использоваться для проверки правописания при написании сообщений о коммитах.

en: Maximum number of previous commit messages
ru: Максимальное количество предыдущих коммитов

en: Maximum number of previous commit messages to store for commit message history.
ru: Максимальное количество предыдущих коммитов для хранения в истории.

en: Maximum number of days to store previous commit messages
ru: Максимальное количество дней для хранения предыдущих коммитов

en: Maximum number of days to store previous commit messages for commit message history.
ru: Максимальное количество дней хранения предыдущих коммитов в истории коммитов.

en: Type of datetime format selected.
ru: Тип выбранного формата даты и времени.

en: Preferred datetime format of the user.
ru: Предпочтительный формат даты и времени пользователя.

en: The datetime format to be used in commit-diff.
ru: Формат даты и времени, который будет использоваться в commit-diff.

en: Custom datetime format.
ru: Пользовательский формат даты и времени.

en: Use patience algorithm to show diffs
ru: Используйте терпеливый алгоритм для показа различия

en: Setting to use patience algorithm to show diffs of a commit.
ru: Настройка использования терпеливого алгоритма для отображения различий коммита.

en: Ignore Whitespace Changes
ru: Игнорировать изменения пробельных символов

en: Setting that indicates whether to ignore whitespace changes when showing the diff of a commit.
ru: Параметр, который показывает, будут ли игнорироваться изменения пробельных символов при просмотре различий.

en: Show Changes Inline
ru: Показывать изменения одной строкой

en: Setting that indicates whether changes within lines should be shown inline.
ru: Включение этого параметра показывает, нужно ли отображать изменения внутри строк одной строкой.

en: Wrap
ru: Перенос

en: Wrap lines.
ru: Переносить строки.

en: Number of Before/After Context Lines
ru: Количество строк контекста до/после

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff of a commit.
ru: Параметр, который показывает, сколько строк контекста (до и после) будет выводиться при просмотре изменений.

en: Rendered Width of a Tab Character
ru: Ширина табуляции

en: Setting that determines how much space a tab character should occupy when showing the diff of a commit.
ru: Параметр, который определяет, сколько места будет занимать символ табуляции при просмотре различий.

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff to be staged/unstaged in the commit area.
ru: Параметр, который определяет сколько строк контекста (до и после) будет выводиться при просмотре различий, для которых будет изменена индексация в области коммитов.

en: There are no changes to be committed
ru: Нет изменений для коммита

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
ru: Используйте дополнение к коммиту, чтобы изменить сообщение о предыдущем коммите

[ctx: Activity]
en: Commit
ru: Коммит

en: Create new commits and manage the staging area
ru: Создание новых коммитов и управление областью данных

en: _Stage selection
ru: _Проиндексировать

en: Failed to stage the removal of submodule “%s”
ru: Не удалось проиндексировать удаление подмодуля «%s»

en: Failed to open the repository of submodule “%s” while trying to stage
ru: Не удалось открыть репозиторий подмодуля «%s» при попытке индексирования

en: Failed to lookup the working directory commit of submodule “%s” while trying to stage
ru: Не удалось найти коммит рабочего каталога подмодуля «%s» при попытке индексирования

en: Failed to stage the submodule “%s”
ru: Не удалось проиндексировать подмодуль «%s»

en: Failed to stage the removal of file “%s”
ru: Не удалось проиндексировать удаление файла «%s»

en: Failed to stage the file “%s”
ru: Не удалось проиндексировать файл «%s»

en: _Unstage selection
ru: _Отменить индексацию

en: Failed to unstage the removal of file “%s”
ru: Не удалось отменить индексирование удаления файла «%s»

en: Failed to unstage the file “%s”
ru: Не удалось отменить индексирование файла «%s»

en: Failed to unstage the removal of submodule “%s”
ru: Не удалось отменить индексирование удаления подмодуля «%s»

en: Failed to unstage the submodule “%s”
ru: Не удалось отменить индексирование подмодуля «%s»

note: Populate staged items
en: Staged
ru: Проиндексированные

en: No staged files
ru: Нет проиндексированных файлов

note: Populate unstaged items
en: Unstaged
ru: Непроиндексированные

en: No unstaged files
ru: Нет непроиндексированных файлов

note: Populate untracked items
en: Untracked
ru: Неотслеживаемые

en: No untracked files
ru: Нет неотслеживаемых файлов

en: Submodule
ru: Подмодуль

en: No dirty submodules
ru: Нет «грязных» подмодулей

en: Failed to commit
ru: Не удалось выполнить коммит

en: Failed to pass pre-commit
ru: Не удалось пройти перехватчик pre-commit

en: Discard changes
ru: Отменить изменения

en: Are you sure you want to permanently discard the selected changes?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно отменить выбранные изменения?

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: Discard
ru: Отменить изменения

en: Failed to discard selection
ru: Не удалось отменить

en: Failed to stage selection
ru: Не удалось проиндексировать

en: Failed to unstage selection
ru: Не удалось отменить индексацию

en: Failed to discard changes
ru: Не удалось отменить изменения

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the file “%s”?
ru: Уверены, что хотите отменить все изменения сделанные в файле «%s»?

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the files %s and “%s”?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно отменить все сделанные изменения в файлах «%s» и «%s»?

en: Failed to delete files
ru: Не удалось удалить файлы

en: Delete file | Delete files
ru[0]: Удалить файл
ru[1]: Удалить файлы
ru[2]: Удалить файлы

en: Are you sure you want to permanently delete the file “%s”?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно удалить файл «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the files %s and “%s”?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно удалить файлы %s и «%s»?

en: _Stage changes
ru: _Проиндексировать изменения

en: _Unstage changes
ru: _Отменить индексацию изменения

en: _Discard changes
ru: _Отменить изменения

en: D_elete file | D_elete files
ru[0]: Удалить файл
ru[1]: Удалить файлы
ru[2]: Удалить файлы

en: _Edit file
ru: _Редактировать файл

en: Failed to stash changes: %s
ru: Не удалось сохранить изменения: %s

en: Unstaged changes
ru: Непроиндексированные изменения

en: You appear to have unstaged changes in your working directory. Would you like to stash the changes before the checkout?
ru: Похоже, в вашем рабочем каталоге есть непроидексированные изменения. Хотите скрыть изменения до переключения между ветвями?

en: Cancel
ru: Отменить

en: Stash changes
ru: Скрыть изменения

en: Failed with conflicts
ru: Ошибка из-за конфликтов

en: Failed to checkout conflicts: %s
ru: Не удалось получить конфликты: «%s»

en: Failed to obtain author details
ru: Не удалось получить сведения об авторе

en: Failed to lookup commit: %s
ru: Не удалось найти коммит: %s

en: Failed to create commit: %s
ru: Не удалось создать коммит: %s

en: Failed to checkout index: %s
ru: Не удалось получить индекс: «%s»

en: Add Remote
ru: Добавить удалённый источник

en: Adds remote to the remotes list
ru: Добавить удалённый источник в список удалённых источников

en: Fetching from %s
ru: Получение данных из %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
ru: новые

en: Failed to fetch from %s: %s
ru: Не удалось получить из %s: %s

en: Failed to fetch added remote
ru: Не удалось получить данные из добавленного удалённого источника

note: Translators: the first %s is the remote url to fetch from, * the second is a list of references that got updated.
en: Fetched from %s: %s
ru: Получено от %s: %s

en: Failed to add remote
ru: Не удалось добавить удалённый источник

en: Show the application’s version
ru: Показать версию приложения

en: Start gitg with a particular activity
ru: Начать работу gitg с определённого действия

en: Start gitg with the commit activity (shorthand for --activity commit)
ru: Начать работу gitg с коммита (сокращение для --activity commit)

en: Do not try to load a repository from the current working directory
ru: Не пытаться загружать репозиторий из текущего рабочего каталога

en: Run gitg in standalone mode
ru: Запустить gitg в автономном режиме

en: Put paths under git if needed
ru: Разместить пути в git, если это необходимо

en: — Git repository viewer
ru: — просмотр репозитория Git

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
ru: gitg — программа просмотра репозиториев Git для GTK+/GNOME

en: gitg homepage
ru: Домашняя страница gitg

en: We are terribly sorry, but gitg requires libgit2 (a library on which gitg depends) to be compiled with threading support.
    
    If you manually compiled libgit2, then please configure libgit2 with -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Otherwise, report a bug in your distributions’ bug reporting system for providing libgit2 without threading support.
ru: Мы ужасно извиняемся, но gitg требует для своей работы библиотеку libgit2, собранную с поддержкой потоков.
    
    Если вы собирали libgit2 самостоятельно, убедитесь, что libgit2 была сконфигурирована с ключом -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    В противном случае, сообщите в системе учёта ошибок вашего дистрибутива о том, что libgit2 был собран без поддержки потоков.

en: Author Details
ru: Сведения об авторе

en: Enter default details used for all repositories:
ru: Введите сведения по умолчанию для всех репозиториев:

note: Translators: %s is the repository name
en: Override global details for repository “%s”:
ru: Изменить основные сведения для репозитория «%s»:

en: Failed to set Git user config.
ru: Не удалось установить пользовательскую настройку Git.

en: The URL introduced is not supported
ru: Указанный URL не поддерживается

en: Cherry pick onto
ru: Выполнить «cherry pick» (перенос) в

en: Cherry pick this commit onto a branch
ru: Выполнить «cherry pick» (перенос) этого коммита в ветвь

en: Failed to lookup the commit for branch “%s”: %s
ru: Не удалось найти коммит для ветви «%s»: %s

en: Failed to cherry-pick the commit: %s
ru: Не удалось выполнить «cherry pick» (перенос) коммита: %s

en: Cherry pick has conflicts
ru: При выполнении «cherry pick» (перенос) произошли конфликты

en: The cherry pick of “%s” onto “%s” has caused conflicts, would you like to checkout branch “%s” with the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
ru: «Cherry pick» (перенос) от «%s» к «%s» привел к конфликтам. Хотите синхронизировать ветвь «%s» с подхваченными изменениями в ваш рабочий каталог для разрешения конфликтов?

en: The cherry-pick of “%s” onto “%s” has caused conflicts, would you like to checkout the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
ru: «Cherry pick» (перенос) от «%s» к «%s» привел к конфликтам. Хотите синхронизировать подхваченные изменения в ваш рабочий каталог для разрешения конфликтов?

en: Cherry pick failed with conflicts
ru: Сбой выполнения «cherry pick» с конфликтами

en: Cherry pick finished with conflicts in working directory
ru: Выполнение «cherry pick» завершено с конфликтами в рабочем каталоге

en: Cherry pick “%s” onto “%s”
ru: Выполнить «cherry pick» (перенос) «%s» в «%s»

en: Successfully cherry picked
ru: Выполнение «cherry pick» завершено успешно

en: Cherry pick onto “%s”
ru: Выполнить «cherry pick» (перенос) в «%s»

en: Create branch
ru: Создать ветвь

en: Create a new branch at the selected commit
ru: Создать новую ветвь в выбранном коммите

en: Failed to create branch
ru: Не удалось создать ветвь

en: Create patch
ru: Создать патч

en: Create a patch from the selected commit
ru: Создать патч из выбранного коммита

en: Save Patch File
ru: Сохранить файл с патчем

en: _Save Patch
ru: _Сохранить патч

en: Failed to create patch
ru: Не удалось создать патч

en: Create tag
ru: Создать метку

en: Create a new tag at the selected commit
ru: Создать новую метку в выбранном коммите

en: Failed to create tag
ru: Не удалось создать метку

en: Failed to lookup tag
ru: Не удалось найти метку

en: Provide a message to create an annotated tag
ru: Введите сообщение для создания метки с комментарием

en: Select and manage projects
ru: Выбор и управление проектами

en: _Remove
ru: Удалить

en: _Delete sources
ru: _Удалить исходные файлы

note: Translators: the two %s will be replaced to create a link to perform the scanning action.
en: We can also %sscan your home directory%s for git repositories.
ru: Программа также может %sсканировать ваш домашний каталог%s на наличие репозиториев git.

note: Translators: the two %s will be used to create a link to the author dialog.
en: In the mean time, you may want to %sset up your git profile%s.
ru: Между тем, вы можете %sнастроить свой профиль в git%s.

en: Failed to clone repository
ru: Не удалось клонировать репозиторий

en: Failed to add repository
ru: Не удалось добавить репозиторий

en: Create new repository
ru: Создать новый репозиторий

note: Translators: %s is a file name
en: The location <i>%s</i> does not appear to be a valid git repository. Would you like to initialize a new git repository at this location?
ru: <i>%s</i> не является git репозиторием. Хотите инициализировать новый git репозиторий в этом месте?

en: Create repository
ru: Создать репозиторий

en: Failed to create repository
ru: Не удалось создать репозиторий

en: Scanning for repositories in %s
ru: Поиск репозиториев в %s

en: Edit remote
ru: Редактировать удалённый репозиторий

en: Edits the remote from the remotes list
ru: Редактирование удалённого репозитория из списка репозиториев

en: Failed to edit remote
ru: Не удалось изменить удалённый репозиторий

en: Checkout the selected reference
ru: Проверить выбранную ссылку

en: Checkout “%s”
ru: Переход к «%s»

en: Failed to checkout branch: %s
ru: Не удалось перейти к ветви: %s

en: Failed to update HEAD: %s
ru: Не удалось удалить HEAD: %s

en: Successfully checked out branch to working directory
ru: Ветвь успешно перемещена в рабочий каталог

en: Failed to set the upstream branch %s for %s
ru: Не удалось установить основную (upstream) ветвь %s для %s

en: Copy name
ru: Копировать имя

en: Copy the name of the reference to the clipboard
ru: Скопировать имя ссылки в буфер обмена

en: Create a new branch at the selected reference
ru: Создать новую ветвь на выбранной контрольной точке

en: Failed to lookup reference
ru: Не удалось найти контрольную точку

en: Create a patch from the selected reference
ru: Создать патч на выбранной контрольной точке

en: Create a new tag at the selected reference
ru: Создать новую метку на выбранной контрольной точке

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete the selected reference
ru: Удалить выбранную ссылку

en: Delete branch %s
ru: Удалить ветвь %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the branch %s?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно удалить ветвь %s?

en: Delete tag %s
ru: Удалить метку %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the tag %s?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно удалить метку %s?

en: Delete remote branch %s
ru: Удалить удалённую ветвь %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the remote branch %s?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно удалить удалённую ветвь %s?

note: Translators: %s is the name of the tag
en: Failed to delete tag %s
ru: Не удалось удалить метку %s

note: Translators: the first %s is the name of the tag, the second is an error message
en: The tag %s could not be deleted: %s
ru: Не удалось удалить метку %s: %s

note: Translators: %s is the name of the branch
en: Failed to delete branch %s
ru: Не удалось удалить ветвь %s

note: Translators: the first %s is the name of the branch, the second is an error message
en: The branch %s could not be deleted: %s
ru: Не удалось удалить ветвь %s: %s

en: Fetch from %s
ru: Получить из %s

en: Fetch remote objects from %s
ru: Получить удалённые объекты из %s

note: Translators: updated refers to a remote reference having been updated,
en: updated
ru: обновлённые

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Fetched from %s: everything is up to date
ru: Получено из %s: все уже обновлено

en: Merge into %s
ru: Слияние с %s

note: TODO
en: Merge another branch into branch %s
ru: Слить другую ветвь с ветвью %s

en: Failed to merge commits: %s
ru: Не удалось слить коммиты: %s

en: Merge has conflicts
ru: Слияние имеет конфликты

en: The merge of “%s” into “%s” has caused conflicts, would you like to checkout branch “%s” with the merge to your working directory to resolve the conflicts?
ru: Слияние «%s» с «%s» вызвало конфликты. Хотите выполнить слияние ветви «%s» в свой рабочий каталог как «checkout», чтобы разрешить конфликты?

en: The merge of “%s” into “%s” has caused conflicts, would you like to checkout the merge to your working directory to resolve the conflicts?
ru: Слияние «%s» с «%s» вызвало конфликты. Хотите выполнить слияние в свой рабочий каталог как «checkout», чтобы разрешить конфликты?

en: Merge failed with conflicts
ru: Слияние завершилось с конфликтами

en: Finished merge with conflicts in working directory
ru: Завершено слияние с конфликтами в рабочем каталоге

en: Merge “%s” into “%s”
ru: Слияние «%s» с «%s»

en: Failed to lookup our commit: %s
ru: Не удалось найти ваш коммит: %s

en: Failed to lookup their commit: %s
ru: Не удалось найти их коммит: %s

en: Successfully merged “%s” into “%s”
ru: Успешно завершено слияние «%s» с «%s»

en: Merge “%s” into branch “%s”
ru: Слияние «%s» с ветвью «%s»

en: Tags
ru: Метки

en: Push to %s
ru: Отправить в %s

en: Push branch to %s
ru: Отправить ветвь в %s

en: Pushing to %s
ru: Отправление в %s

en: Failed to push to %s: %s
ru: Не удалось отправить в %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Pushed to %s
ru: Отправлено в %s

en: Push branch %s
ru: Отправить ветвь %s

en: Are you sure that you want to push the branch %s?
ru: Уверены, что хотите отправить ветвь %s?

en: Push
ru: Отправить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename the selected reference
ru: Переименовать выбранную ссылку

en: The specified name “%s” match with existing branch “%s”
ru: Указанное имя "%s" совпадает с существующей ветвью "%s"

en: Invalid name
ru: Недопустимое имя

en: The specified name “%s” contains invalid characters
ru: Указанное имя «%s» содержит недопустимые символы

en: Failed to rename
ru: Не удалось переименовать

en: Close
ru: Закрыть

en: Remove remote
ru: Удалить удаленный репозиторий

en: Removes remote from the remotes list
ru: Удалить удалённые репозитории из списка репозиториев

en: Delete remote %s
ru: Удалить удалённый репозиторий %s

en: Are you sure that you want to remove the remote %s?
ru: Уверены, что хотите безвозвратно удалить удалённый репозиторий %s?

en: Remove
ru: Убрать

en: Failed to remove remote
ru: Не удалось удалить удалённый репозиторий

en: Add Repository
ru: Добавить репозиторий

en: _Add
ru: _Добавить

en: _Scan for all git repositories from this directory
ru: _Найти все git репозитории в текущем каталоге

en: Projects
ru: Проекты

en: Open Repository
ru: Открыть репозиторий

en: _Open
ru: Отк_рыть

en: Select items
ru: Выделить объекты

en: “%s” is not a Git repository.
ru: «%s» не является репозиторием Git.

en: Your user name and email are not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name and email.
ru: Имя пользователя и e-mail ещё не настроены. Перейдите к настройке пользователя и укажите имя пользователя и e-mail.

en: Your user name is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name.
ru: Имя пользователя ещё не настроено. Перейдите к настройке пользователя и укажите имя пользователя.

en: Your email is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your email.
ru: Эл. почта ещё не настроена. Перейдите к настройке пользователя и укажите адрес вашей эл. почты.

en: Missing author details
ru: Отсутствуют сведения об авторе

en: Select all commits by default in the history activity
ru: По умолчанию выделять все коммиты в истории действий

en: Select all branches by default in the history activity
ru: По умолчанию выделять все ветви в истории действий

en: Select all remotes by default in the history activity
ru: По умолчанию выделять все удалённые репозитории в истории действий

en: Select all tags by default in the history activity
ru: По умолчанию выделять все метки в истории действий

en: Select the specified reference by default in the history activity
ru: По умолчанию выделять все метки в истории действий

en: REFERENCE
ru: ССЫЛКА

en: %zu ahead, %zu behind
ru: %zu опережает, %zu отстаёт

en: %zu ahead
ru: %zu опережает

en: %zu behind
ru: %zu отстаёт

en: All commits
ru: Все коммиты

en: Branches
ru: Ветви

en: Remotes
ru: Источники

en: History
ru: История

en: Examine the history of the repository
ru: Просмотреть историю репозитория

en: Mainline
ru: Основная ветвь

[ctx: Preferences]
en: Commit
ru: Коммит

en: _Use the system fixed width font (%s)
ru: _Использовать системный моноширинный шрифт (%s)

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Create Remote
ru: Создать удалённый репозиторий

en: Remote _name:
ru: _Имя удалённого репозитория:

en: Remote _URL:
ru: _URL удалённого репозитория:

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Default details used for all repositories
ru: Сведения по умолчанию для всех репозиториев

en: E-mail:
ru: Эл. почта:

en: Name:
ru: Имя:

en: Checkout Remote Branch
ru: Получить удалённую ветвь

en: Local branch _name:
ru: _Название локальной ветви:

en: _Remote branch:
ru: _Удалённая ветвь:

en: _Track remote branch
ru: _Отслеживать удалённую ветвь

en: Clone Repository
ru: Клонировать репозиторий

en: Cl_one
ru: Кл_онировать

en: _Local Folder:
ru: _Локальная папка:

en: Select location…
ru: Выбрать расположение…

en: Bare repository
ru: Репозиторий без рабочего каталога

[ctx: Create Dialog]
en: Commit
ru: Коммит

en: C_ommit
ru: К_оммит

en: _Amend previous commit
ru: _Дополнить предыдущий коммит

en: Add _signed-off-by signature
ru: Добавить _подпись

en: Add si_gnature
ru: Добавить по_дпись

en: Filter Files
ru: Фильтровать файлы

en: Skip commit _hooks
ru: П_ропустить перехватчики фиксации

en: S_tage selection
ru: И_ндексировать выделенное

en: D_iscard selection
ru: _Отменить выделение

en: The submodule is in a dirty state and has staged and/or unstaged changes that are not yet committed as shown below.
ru: Подмодуль находится в «грязном» состоянии и имеет индексированные и/или непроиндексированные изменения, которые ещё не были зафиксированы, как показано ниже.

en: Staged:
ru: Проиндексированные:

en: Unstaged:
ru: Непроиндексированные:

en: Subject
ru: Тема

en: Author
ru: Автор

en: Committer
ru: Коммиттер

en: Date
ru: Дата

en: Create Branch
ru: Создать ветвь

en: C_reate
ru: _Создать

en: Branch _name:
ru: _Название ветви:

en: _Checkout the created branch
ru: _Переключиться на созданную ветвь

en: Create Tag
ru: Создать метку

en: Tag _name:
ru: Имя _метки:

en: No repositories have been added yet. To get started, you can add an existing repository or clone a new one.
ru: Репозитории ещё не были добавлены. Для начала можно добавить существующий репозиторий или клонировать новый.

en: Edit Remote
ru: Редактировать удалённый репозиторий

en: _Reload
ru: _Перезагрузить

en: _Preferences
ru: _Параметры

en: _Author Details
ru: Сведения об _авторе

en: _Keyboard Shortcuts
ru: _Комбинации клавиш

en: _About gitg
ru: _О приложении

en: _New Window
ru: _Создать окно

en: Show markup
ru: Показывать разметку

en: Display _subject margin at column:
ru: Показывать поле с _темой в столбце:

en: Display right _margin at column:
ru: Показывать _правое поле в столбце:

en: Maximum number of messages:
ru: Максимальное количество сообщений:

en: Maximum number of messages to keep for commit message history
ru: Максимальное количество сообщений, которое будет храниться в истории коммитов

en: Maximum number of days:
ru: Максимальное количество дней:

en: Maximum number of days to keep for commit message history
ru: Максимальная продолжительность хранения истории коммитов в днях

en: Language:
ru: Язык:

en: Enable spell checking
ru: Включить проверку правописания

en: Commit Message
ru: Сообщение о коммите

en: Datetime format
ru: Формат даты и времени

en: Predefined:
ru: Предопределенный:

en: Custom:
ru: Пользовательский:

en: Check in vala documentation for datetime to write your own format.
ru: Ознакомьтесь с документацией vala для даты и времени, чтобы написать свой собственный формат.

en: Default selection
ru: Выбор по умолчанию

en: Current branch
ru: Текущая ветвь

en: All branches
ru: Все ветви

en: References
ru: Ссылки

en: Sort references in the sidebar by latest activity
ru: Сортировать ссылки на боковой панели по времени действия

en: Show upstream (remote) branch when selecting a local branch
ru: Показывать основную (upstream) ветвь, если выбрана локальная

en: Commits
ru: Коммиты

en: Collapse inactive lanes
ru: Сворачивать неактивные пути

en: Early
ru: Раньше

en: Late
ru: Позже

en: Show history in topological order
ru: Показывать историю в топологическом порядке

en: Preserve mainline for currently checked out branch
ru: Сохранять основную линию (mainline) для полученной ветви

en: Startup
ru: Начало работы

en: Start with activity:
ru: Начать с действия:

en: Commit
ru: Коммит

en: Layout
ru: Расположение

en: Use horizontal layout
ru: Использовать горизонтальное расположение

en: Avatars
ru: Аватары

en: Use gravatar service to provide user avatars
ru: Использовать сервис gravatar для аватар пользователя

en: Monitoring
ru: Контроль

en: Font
ru: Шрифт

en: Editor _font:
ru: Шрифт редактора:

en: Pick the editor font
ru: Выбрать цвет редактора

en: Diff
ru: Различия

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
ru: Включить подсветку синтаксиса исходного кода на панели сравнения

en: Syntax highlighting color scheme:
ru: Цветовая схема подсветки синтаксиса:

en: Preferences
ru: Параметры

[ctx: shortcut window]
en: Windows
ru: Окна

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
ru: Открыть окно комбинаций клавиш

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

[ctx: shortcut window]
en: Reload the window
ru: Перезагрузить окно

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
ru: Открыть меню окна

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
ru: Открыть репозиторий

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
ru: Открыть параметры

[ctx: shortcut window]
en: Find
ru: Поиск

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
ru: Закрыть активное окно

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ru: Закрыть приложение

[ctx: shortcut window]
en: Change to Dash
ru: Переключиться на панель управления

[ctx: shortcut window]
en: Change to History View
ru: Переключиться на просмотр истории

[ctx: shortcut window]
en: Change to Commit View
ru: Переключиться на просмотр коммита

[ctx: shortcut window]
en: Change to activity
ru: Переключиться на список действий

[ctx: shortcut window]
en: Commit Activity
ru: Действия с коммитами

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
ru: Выделить/Снять выделение

[ctx: shortcut window]
en: Open commit dialog
ru: Открыть диалоговое окно коммита

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
ru: Проиндексировать

[ctx: shortcut window]
en: Unstage selection
ru: Отменить индексацию

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
ru: Отменить выделение

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
ru: Редактировать выделение

[ctx: shortcut window]
en: Commit Dialog
ru: Диалоговое окно коммита

[ctx: shortcut window]
en: Commit
ru: Коммит

[ctx: shortcut window]
en: Cancel Commit
ru: Отменить коммит

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
ru: Предыдущее сообщение о коммите

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
ru: Следующее сообщение о коммите

[ctx: shortcut window]
en: History Activity
ru: История действий

en: Show the list of recently used repositories
ru: Показать список недавно использованных репозиториев

en: Clone repository
ru: Клонировать репозиторий

en: Add repository
ru: Добавить репозиторий

en: Find a word or phrase
ru: Найти слово или словосочетание

en: General settings and options
ru: Основные параметры

en: _Close
ru: _Закрыть

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
ru: Требуется пароль для %s

en: Now
ru: Сейчас

en: A minute ago | %d minutes ago
ru[0]: %d минуту назад
ru[1]: %d минуты назад
ru[2]: %d минут назад

en: Half an hour ago
ru: Полчаса назад

en: An hour ago | %d hours ago
ru[0]: %d час назад
ru[1]: %d часа назад
ru[2]: %d часов назад

en: A day ago | %d days ago
ru[0]: %d день назад
ru[1]: %d дня назад
ru[2]: %d дней назад

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
ru: до (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
ru: удалено (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
ru: после (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
ru: добавлено (%s)

en: Collapse all
ru: Свернуть все

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Committed by %s
ru: Коммит выполнен %s

note: Translators: Unif stands for unified diff format
en: Unif
ru: Униф

note: Translators: Split stands for the noun
en: Split
ru: Разделить

en: Binary
ru: Двоичное

en: Image
ru: Изображение

en: _Open file
ru: Открыть файл

en: Open containing _folder
ru: Открыть папку, содержащую данный документ

en: _Copy file path
ru: Копировать путь к файлу

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
ru: в %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
ru: %s в %s

en: Cloning…
ru: Клонирование…

en: Deleting repository source files “%s” will delete them from disk and cannot be undone. Are you sure?
ru: Удаление исходных файлов репозитория "%s" приведет к их удалению с диска и не может быть отменено. Вы уверены?

en: Move to trash
ru: Отправить в корзину

en: Delete permanently
ru: Удалить безвозвратно

en: Could not read commit message after running commit-msg hook: %s
ru: Не удалось прочитать сообщение о коммите после запуска перехватчика commit-msg: %s

en: setup “%s” to do a signed commit
ru: настроить "%s" для выполнения подписанного коммита

en: error signing the commit “%s”
ru: ошибка подписания коммита "%s"

en: error updating current ref “%s”
ru: ошибка обновления текущей ссылки "%s"

en: _Authenticate
ru: _Авторизоваться

en: The previous attempt to authenticate has failed, please provide your user name and password and try again.
ru: Предыдущая попытка аутентификации не удалась, укажите имя пользователя и пароль, затем повторите попытку.

en: _Username:
ru: Имя _пользователя:

en: _Password:
ru: Па_роль:

en: Forget password _immediately
ru: Не запоминать _пароль

en: Remember password until you _logout
ru: Запомнить пароль до завершения _сеанса

en: Remember _forever
ru: Запомнить _навсегда

en: Parents
ru: Родители

en: Unable to display changes for binary file
ru: Невозможно отобразить изменения для бинарного файла

en: Side by side
ru: Бок о бок

en: Slider
ru: Слайдер

en: Overlay
ru: Оверлей

en: Difference
ru: Различие

en: Tab width:
ru: Ширина табуляции:

en: Wrap lines:
ru: Перенос строк:

en: Ignore whitespace:
ru: Игнорировать пробелы:

en: Context:
ru: Контекст:

en: Spacing
ru: Интервал

en: Remove the repository from the list (does not delete the repository from disk)
ru: Удалить репозиторий из списка (репозиторий сохранится на диске)

en: Show the changes introduced by the selected commit
ru: Показать изменения, внесённые выбранным коммитом

en: Files
ru: Файлы

en: Show the files in the tree of the selected commit
ru: Показать файлы в дереве выбранного коммита
