gitg master - en to ro translation catalogue (427 entries)

en: Could not parse XML from stream
ro: Nu s-a putut parsa XML din flux

en: Graphical user interface for git
ro: Interfață grafică pentru utilizator pentru git

en: gitg is a graphical user interface for git. It aims at being a small, fast and convenient tool to visualize the history of git repositories. Besides visualization, gitg also provides several utilities to manage your repository and commit your work.
ro: gitg este o interfață grafică pentru utilizator pentru git. Își propune să fie o unealtă de mici dimensiuni, rapidă și convenabilă pentru a vizualiza istoricul depozitelor git. În afară de vizualizare, gitg furnizează de asemenea mai multe utilitare pentru a vă administra depozitul și pentru a vă comite munca.

en: Goals:
ro: Obiective:

en: Browse local git repositories
ro: Navighează depozitele git locale

en: Clone local and remote git repositories
ro: Clonează depozitele git locale și la distanță

en: Commit files
ro: Fișierele comitului

en: Retrieve patch from a commit
ro: Recuperează un patch de la un comit

en: Browse repository history
ro: Navighează istoricul depozitului

en: Staging area to compose your commit
ro: Zona de introducere pentru compunerea comitului

en: Commit staged changes
ro: Comite modificările introduse

en: Overview of recently used repositories
ro: Prezentarea generală a depozitelor utilizate recent

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Git repository browser
ro: Navigatorul de depozite Git

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: Default Clone Directory
ro: Dosar de clonare implicit

en: The default directory in which new repositories should be suggested to be cloned.
ro: Dosarul implicit în care ar trebui propuse depozite noi pentru a fi clonate.

en: Orientation of the main interface (vertical or horizontal)
ro: Orientarea interfeței principale (verticală sau orizontală)

en: Setting that sets the orientation of the main interface.
ro: Configurare care stabilește orientarea interfeței principale.

en: Default Activity
ro: Activitate implicită

en: The activity which gitg activates by default when first launched.
ro: Activitatea pe care gitg o activează implicit când este lansat pentru prima dată.

en: Use Default Font
ro: Utilizează fontul implicit

en: Whether to use the system’s default fixed width font for widget's text instead of a font specific. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
ro: Dacă să se utilizeze fontul cu lățime fixată implicit al sistemului pentru textul widget-ului în locul unui font specific. Dacă opțiunea asta este dezactivată, atunci fonul numit în opțiunea „Editorul de font” va fi utilizat în schimb în locul fontului de sistem.

en: A custom font that will be used for the text widgets. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
ro: Un font personalizat care va fi utilizat pentru widget-uri text. Aceasta va avea efect dacă opțiunea „Utilizează fonturi implicite” este dezactivată.

en: Use Gravatar
ro: Utilizează Gravatar

en: Enable the use of gravatar to display user avatars.
ro: Activează utilizarea de gravatar pentru a afișa avatarele utilizatorilor.

en: Enable Monitoring
ro: Activează monitorizarea

en: Automatically update when external changes to .git are detected
ro: Actualizează automat când s-au detectat modificări externe la .git

en: Enable Diff Highlighting
ro: Activează evidențiere diff

en: Setting that determines whether to enable syntax highlighting in diff views.
ro: Configurare care determină dacă se activează evidențierea sintaxei în vizualizările diff.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
ro: Schemă de culori de utilizat pentru evidențierea sintaxei

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
ro: Utilizat de GtkSourceView pentru a determina culorile pentru evidențierea sintaxei

en: When to Collapse Inactive Lanes
ro: Când să fie restrânse culoarele inactive

en: Setting that indicates when an inactive lane should be collapsed. Valid values are 0 — 4, where 0 indicates “early” and 4 indicates “late”.
ro: Configurare care indică atunci când un culoar inactiv ar trebui restrâns. Valorile valide sunt 0 — 4, unde 0 indică „devreme” și 4 indică „târziu”.

en: Setting that indicates whether to collapse history lanes which do not show activity. Enabling this can provide a cleaner history view when there is a lot of parallel development. See collapse-inactive-lanes to control when lanes should be collapsed.
ro: Configurare care indică dacă se restrâng benzile istoricului care nu arată activitate. Activarea acesteia poate să furnizeze o vizualizare de istoric mai clară atunci când este multă dezvoltare paralelă. Consultați restrânge-benzile-inactive pentru a controla când ar trebui să fie restrânse culoarele.

en: Show History in Topological Order
ro: Arată istoricul în ordine topologică

en: Setting that indicates whether to show the history in topological order.
ro: Configurare care indică dacă istoricul să fie arătat în ordine topologică.

en: Show Stashed Changes
ro: Arată modificările rezervate

en: Setting that indicates whether to show items for the stash in the history.
ro: Configurare care indică dacă trebuie să se arate elementele pentru rezervă în istoric.

en: Show Staged Changes
ro: Afișează modificările introduse

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently staged changes in the history.
ro: Configurare care indică dacă trebuie să se arate un element virtual pentru modificările introduse curent în istoric.

en: Show Unstaged Changes
ro: Arată modificările înlăturate

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently unstaged changes in the history.
ro: Configurare care indică dacă trebuie să se arate un element virtual pentru modificările înlăturate curent în istoric.

en: Mainline Head
ro: Capăt linie principală

en: Setting that indicates whether to always preserve a mainline in the history for the current HEAD.
ro: Configurare care indică dacă se păstrează totdeauna o linie principală în istoric pentru HEAD-ul curent.

en: Default selection of the history activity
ro: Selecția implicită a activității de istoric

en: Setting that determines the default selection on startup of the history activity.
ro: Configurare care determină selecția implicită la lansarea activității de istoric.

en: Reference Sort Order
ro: Ordinea de sortare a referinței

en: The order by which references in the history sidebar should be sorted.
ro: Ordinea prin care ar trebui sortate referințele din bara laterală a istoricului.

en: Show Upstream With Branch
ro: Arată upstream cu ramură

en: Determines whether to also show the upstream (remote) tracking branch when selecting a local branch in the history view.
ro: Determină dacă se arată și ramura de urmărire upstream (la distanță) atunci când se selectează o ramură locală în vizualizarea istoric.

en: Switch to the new branch on creation
ro: Comută la noua ramură la creare

en: Setting that controls whether the newly created branch is checked out automatically.
ro: Configurare care controlează dacă ramura creată nou este verificată automat.

en: Show Right Margin in Commit Message View
ro: Arată marginea dreaptă în vizualizarea mesajelor de comitere

en: Show a right margin indicator in the commit message view. This can be used to easily see where to break the commit message at a particular column.
ro: Arată un indicator de margine dreaptă în vizualizarea mesajelor de comitere. Acesta poate fi folosit pentru a vedea ușor unde să se facă despărțirea mesajului de comitere la o anumită coloană.

en: Column at Which Right Margin is Shown
ro: Coloana la care este arătată marginea dreaptă

en: The column at which the right margin is shown if the show-right-margin preference is set to TRUE.
ro: Coloana la care este arătată marginea dreaptă dacă preferința arată-marginea-dreaptă este stabilită la TRUE.

en: Show Subject Margin in Commit Message View
ro: Arată marginea subiectului în vizualizarea mesajului de comit

en: Highlight the subject text of the commit message when it passes the margin specified by subject-margin-position.
ro: Evidențiază textul subiectului al mesajului de comit când trece peste marginea specificată de poziție-margine-subiect.

en: Column at Which Subject Margin is Shown
ro: Coloana la care este arătată marginea subiectului

en: The column at which the subject margin is shown if the show-subject-margin preference is set to TRUE.
ro: Coloana la care este arătată marginea subiectului dacă preferința arată-marginea-subiectului este stabilită la TRUE.

en: Enable Spell Checking
ro: Activează corectarea ortografică

en: Setting which determines whether or not spell checking is enabled when writing a commit message.
ro: Configurare care determină dacă este activat sau nu corectorul ortografic când se scrie un mesaj de comit.

en: Spell Checking Language
ro: Limbă corector ortografic

en: The language to use when spell checking is enabled for writing a commit message.
ro: Limba de utilizat când corectarea ortografică este activată pentru a scrie unui mesaj de comit.

en: Maximum number of previous commit messages
ro: Numărul maxim de mesaje de comitere anterioare

en: Maximum number of previous commit messages to store for commit message history.
ro: Numărul maxim de mesaje de comitere anterioare pentru a stoca pentru istoricul de mesaje de comitere.

en: Maximum number of days to store previous commit messages
ro: Numărul maxim de zile pentru a stoca mesajele de comitere anterioare

en: Maximum number of days to store previous commit messages for commit message history.
ro: Numărul maxim de zile pentru a stoca mesajele de comit anterioare pentru istoricul de mesaj de comitere.

en: Use patience algorithm to show diffs
ro: Utilizează algoritmul patience pentru a arăta diff-urile

en: Setting to use patience algorithm to show diffs of a commit.
ro: Configurare pentru a utiliza algoritmul patience pentru a arăta diff-urile unui comit.

en: Ignore Whitespace Changes
ro: Ignoră modificările de spații

en: Setting that indicates whether to ignore whitespace changes when showing the diff of a commit.
ro: Configurare care indică dacă se ignoră modificările de spații când se arată diff-ul unui comit.

en: Show Changes Inline
ro: Arată modificările intercalat

en: Setting that indicates whether changes within lines should be shown inline.
ro: Configurare care indică dacă modificările între linii ar trebui să fie arătate intercalat.

en: Wrap
ro: Încadrează

en: Wrap lines.
ro: Încadrează liniile.

en: Number of Before/After Context Lines
ro: Numărul de linii de context înainte/după

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff of a commit.
ro: Configurare care determină câte linii de context (înainte și după) ar trebui să fie afișate când se arată diff-ul unui comit.

en: Rendered Width of a Tab Character
ro: Lățimea randată a unui caracter tab

en: Setting that determines how much space a tab character should occupy when showing the diff of a commit.
ro: Configurare care determină cât spațiu ar trebui să ocupe un caracter tab când se arată diff-ul unui comit.

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff to be staged/unstaged in the commit area.
ro: Configurare care determină câte linii de context (înainte și după) ar trebui să fie afișate când se arată diff-ul de introdus/înlăturat în zona de comit.

en: There are no changes to be committed
ro: Nu există modificări de comis

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
ro: Utilizați amend pentru a modifica mesajul de comit al comitului anterior

[ctx: Activity]
en: Commit
ro: Comite

en: Create new commits and manage the staging area
ro: Creează comiteri noi și administrează zona de introducere

en: _Stage selection
ro: Introdu _selecția

en: Failed to stage the removal of submodule “%s”
ro: Nu s-a putut introduce eliminarea submodulului „%s”

en: Failed to open the repository of submodule “%s” while trying to stage
ro: Nu s-a putut deschide depozitul submodulului „%s” în timpul încercării de introducere

en: Failed to lookup the working directory commit of submodule “%s” while trying to stage
ro: Nu s-a putut căuta comitul de dosar de lucru al submodulului „%s” în timpul încercării de introducere

en: Failed to stage the submodule “%s”
ro: Nu s-a putut introduce submodulul „%s”

en: Failed to stage the removal of file “%s”
ro: Nu s-a putut introduce eliminarea fișierului „%s”

en: Failed to stage the file “%s”
ro: Nu s-a putut introduce fișierul „%s”

en: _Unstage selection
ro: Înlătură _selecția

en: Failed to unstage the removal of file “%s”
ro: Nu s-a putut înlătura eliminarea fișierului „%s”

en: Failed to unstage the file “%s”
ro: Nu s-a putut înlătura fișierul „%s”

en: Failed to unstage the removal of submodule “%s”
ro: Nu s-a putut înlătura eliminarea submodulului „%s”

en: Failed to unstage the submodule “%s”
ro: Nu s-a putut înlătura submodulul „%s”

note: Populate staged items
en: Staged
ro: Introdus în index

en: No staged files
ro: Nu sunt fișiere introduse în index

note: Populate unstaged items
en: Unstaged
ro: Neintrodus în index

en: No unstaged files
ro: Nu sunt fișiere înlăturate

note: Populate untracked items
en: Untracked
ro: Neurmărit

en: No untracked files
ro: Nu sunt fișiere neurmărite

en: Submodule
ro: Submodul

en: No dirty submodules
ro: Nu sunt submodule nepotrivite

en: Failed to commit
ro: Nu s-a putut comite

en: Failed to pass pre-commit
ro: Nu s-a putut satisface secvența de pre-comit

en: Discard changes
ro: Renunță la modificări

en: Are you sure you want to permanently discard the selected changes?
ro: Sigur doriți să renunțați permanent la modificările selectate?

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Discard
ro: Renunță

en: Failed to discard selection
ro: Nu s-a putut renunța la selecție

en: Failed to stage selection
ro: Nu s-a putut introduce selecția

en: Failed to unstage selection
ro: Nu s-a putut înlătura selecția

en: Failed to discard changes
ro: Nu s-a putut renunța la modificări

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the file “%s”?
ro: Sigur doriți să renunțați permanent la toate modificările aduse la fișierul „%s”?

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the files %s and “%s”?
ro: Sigur doriți să renunțați permanent la toate modificările aduse la fișierele %s și „%s”?

en: Failed to delete files
ro: Nu s-au putut șterge fișierele

en: Delete file | Delete files
ro[0]: Șterge fișierul
ro[1]: Șterge fișierele
ro[2]: Șterge fișierele

en: Are you sure you want to permanently delete the file “%s”?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent fișierul „%s”?

en: Are you sure you want to permanently delete the files %s and “%s”?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent fișierele %s și „%s”?

en: _Stage changes
ro: In_trodu modificările

en: _Unstage changes
ro: Înlăt_ură modificările

en: _Discard changes
ro: Renunță la mo_dificări

en: D_elete file | D_elete files
ro[0]: Șt_erge fișierul
ro[1]: Șt_erge fișierele
ro[2]: Șt_erge fișierele

en: _Edit file
ro: _Editează fișierul

en: Failed to stash changes: %s
ro: Nu s-a putut plasa în rezervă comitul: %s

en: Unstaged changes
ro: Modificări neintroduse în index

en: You appear to have unstaged changes in your working directory. Would you like to stash the changes before the checkout?
ro: Se pare că aveți modificări înlăturate în dosarul de lucru. Doriți să plasați în rezervă modificările înainte de a aduce?

en: Cancel
ro: Anulează

en: Stash changes
ro: Rezervă modificările

en: Failed with conflicts
ro: A eșuat cu conflicte

en: Failed to checkout conflicts: %s
ro: Nu s-au putut aduce conflictele: %s

en: Failed to obtain author details
ro: Nu s-au putut obține detaliile de autor

en: Failed to lookup commit: %s
ro: Nu s-a putut căuta comitul: %s

en: Failed to create commit: %s
ro: Nu s-a putut crea comitul: %s

en: Failed to checkout index: %s
ro: Nu s-a putut aduce indexul: %s

en: Show the application’s version
ro: Arată versiunea aplicației

en: Start gitg with a particular activity
ro: Începe gitg cu o activitate particulară

en: Start gitg with the commit activity (shorthand for --activity commit)
ro: Începe gitg cu activitatea de comitere (scurtătură pentru --activity commit)

en: Do not try to load a repository from the current working directory
ro: Nu încerca să încarci un depozit din dosarul curent de lucru

en: Run gitg in standalone mode
ro: Rulează gitg în modul autonom

en: — Git repository viewer
ro: — Vizualizator de depozite Git

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
ro: gitg este un vizualizator de depozite Git pentru GTK+/GNOME

en: gitg homepage
ro: pagina principală gitg

en: We are terribly sorry, but gitg requires libgit2 (a library on which gitg depends) to be compiled with threading support.
    
    If you manually compiled libgit2, then please configure libgit2 with -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Otherwise, report a bug in your distributions’ bug reporting system for providing libgit2 without threading support.
ro: Gitg necesită libgit2 (o bibliotecă de care gitg depinde) pentru a fi compilat cu suport de threading.
    
    Dacă ați compilat libgit2 manual, atunci configurați libgit2 cu -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    În caz contrar, raportați o defecțiune în sistemul de raportare a defecțiunilor al distribuției cum că libgit2 a fost furnizat fără suport de threading.

en: Author Details
ro: Detalii autor

en: Enter default details used for all repositories:
ro: Introduceți detaliile implicite utilizate de toate depozitele:

note: Translators: %s is the repository name
en: Override global details for repository “%s”:
ro: Suprascrie detaliile globale pentru depozitul „%s”:

en: Failed to set Git user config.
ro: Nu s-a putut stabili configurarea de utilizator Git.

en: The URL introduced is not supported
ro: URL-ul introdus nu este suportat

en: Cherry pick onto
ro: Alege selectiv peste

en: Cherry pick this commit onto a branch
ro: Alege selectiv acest comit pe o ramură

en: Failed to lookup the commit for branch %s: %s
ro: Nu s-a putut căuta comitul pentru ramura %s: %s

en: Failed to cherry-pick the commit: %s
ro: Nu s-a putut alege selectiv comitul: %s

en: Cherry pick has conflicts
ro: Alegerea selectivă are conflicte

en: The cherry pick of %s onto %s has caused conflicts, would you like to checkout branch %s with the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
ro: Alegerea selectivă a %s peste %s a cauzat conflicte, doriți să aduceți ramura %s cu alegerea selectivă în dosarul de lucru pentru a rezolva conflictele?

en: The cherry-pick of %s onto %s has caused conflicts, would you like to checkout the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
ro: Alegerea selectivă a %s peste %s a cauzat conflicte, doriți să aduceți alegerea selectivă în dosarul de lucru pentru a rezolva conflictele?

en: Checkout
ro: Adu

en: Cherry pick failed with conflicts
ro: Alegerea selectivă a eșuat cu conflicte

en: Cherry pick finished with conflicts in working directory
ro: Alegerea selectivă s-a terminat cu conflicte în dosarul de lucru

en: Cherry pick %s onto %s
ro: Alege selectiv %s pe %s

en: Successfully cherry picked
ro: S-a ales selectiv cu succes

en: Cherry pick onto %s
ro: Alege selectiv pe %s

en: Create branch
ro: Creează ramură

en: Create a new branch at the selected commit
ro: Creează o ramură de la comitul selectat

en: Failed to create branch
ro: Nu s-a putut crea ramura

en: Create patch
ro: Creează un patch

en: Create a patch from the selected commit
ro: Creează un patch de la comitul selectat

en: Save Patch File
ro: Salvează fișierul patch

en: _Save Patch
ro: _Salvează patchul

en: Failed to create patch
ro: Nu s-a putut crea patchul

en: Create tag
ro: Creează etichetă

en: Create a new tag at the selected commit
ro: Creează o etichetă la comitul selectat

en: Failed to create tag
ro: Crearea etichetei a eșuat

en: Failed to lookup tag
ro: Nu s-a putut căuta eticheta

en: Provide a message to create an annotated tag
ro: Furnizați un mesaj pentru a crea o etichetă adnotată

en: Select and manage projects
ro: Selectează și administrează proiecte

en: _Remove
ro: _Elimină

note: Translators: the two %s will be replaced to create a link to perform the scanning action.
en: We can also %sscan your home directory%s for git repositories.
ro: Se poate și %sscana dosarul personal%s pentru depozite git.

note: Translators: the two %s will be used to create a link to the author dialog.
en: In the mean time, you may want to %sset up your git profile%s.
ro: Între timp, poate doriți să %spregătiți profilul de git%s.

en: Failed to clone repository
ro: Nu s-a putut clona depozitul

en: Failed to add repository
ro: Nu s-a putut adăuga depozitul

en: Create new repository
ro: Creează un depozit nou

note: Translators: %s is a file name
en: The location <i>%s</i> does not appear to be a valid git repository. Would you like to initialize a new git repository at this location?
ro: Locația <i>%s</i> nu pare a fi un depozit git valid. Doriți să inițializați un depozit git nou la această locație?

en: Create repository
ro: Creează depozitul

en: Failed to create repository
ro: Nu s-a putut crea depozitul

en: Scanning for repositories in %s
ro: Se scanează după depozite în %s

en: Checkout the selected reference
ro: Adu referința selectată

en: Checkout %s
ro: Adu %s

en: Failed to checkout branch: %s
ro: Nu s-a putut aduce ramura: %s

en: Failed to update HEAD: %s
ro: Nu s-a putut actualiza HEAD: %s

en: Successfully checked out branch to working directory
ro: S-a adus cu succes ramura în dosarul de lucru

en: Failed to set the upstream branch %s for %s
ro: Nu s-a putu stabili ramura upstream %s pentru %s

en: Copy name
ro: Copiază numele

en: Copy the name of the reference to the clipboard
ro: Copiază numele referinței în clipboard

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete the selected reference
ro: Șterge referința selectată

en: Delete branch %s
ro: Șterge ramura %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the branch %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent ramura %s?

en: Delete tag %s
ro: Șterge eticheta %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the tag %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent eticheta %s?

en: Delete remote branch %s
ro: Șterge ramura la distanță %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the remote branch %s?
ro: Sigur doriți să ștergeți permanent ramura la distanță %s?

note: Translators: %s is the name of the tag
en: Failed to delete tag %s
ro: Nu s-a putut șterge eticheta %s

note: Translators: the first %s is the name of the tag, the second is an error message
en: The tag %s could not be deleted: %s
ro: Eticheta %s nu a putut fi ștearsă: %s

note: Translators: %s is the name of the branch
en: Failed to delete branch %s
ro: Nu s-a putut crea ramura %s

note: Translators: the first %s is the name of the branch, the second is an error message
en: The branch %s could not be deleted: %s
ro: Ramura %s nu a putut fi ștearsă: %s

en: Fetch from %s
ro: Adu de la %s

en: Fetch remote objects from %s
ro: Adu obiectele la distanță de la %s

en: Fetching from %s
ro: Se aduce de la %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
ro: nou

note: Translators: updated refers to a remote reference having been updated,
en: updated
ro: actualizat

en: Failed to fetch from %s: %s
ro: Nu s-a putut aduce de la %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Fetched from %s: everything is up to date
ro: S-a adus de la %s: totul este actualizat

note: Translators: the first %s is the remote url to fetch from, * the second is a list of references that got updated.
en: Fetched from %s: %s
ro: S-a adus de la %s: %s

en: Push to %s
ro: Împinge la %s

en: Push branch to %s
ro: Împinge ramura la %s

en: Pushing to %s
ro: Se împinge la %s

en: Failed to push to %s: %s
ro: Nu s-a putut împinge la %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Pushed to %s
ro: Împins la %s

en: Push branch %s
ro: Împinge ramura %s

en: Are you sure that you want to push the branch %s?
ro: Sigur doriți să împingeți ramura %s?

en: Push
ro: Împinge

en: Merge into %s
ro: Integrează în %s

note: TODO
en: Merge another branch into branch %s
ro: Integrează altă ramură în ramura %s

en: Failed to merge commits: %s
ro: Nu s-au putut integra comiterile: %s

en: Merge has conflicts
ro: Integrarea are conflicte

en: The merge of %s into %s has caused conflicts, would you like to checkout branch %s with the merge to your working directory to resolve the conflicts?
ro: Integrarea a %s în %s a cauzat conflicte, doriți să aduceți ramura %s cu integrarea la directorul de lucru pentru a rezolva conflictele?

en: The merge of %s into %s has caused conflicts, would you like to checkout the merge to your working directory to resolve the conflicts?
ro: Integrarea a %s în %s a cauzat conflicte, doriți să aduceți integrarea la dosarul de lucru pentru a rezolva conflictele?

en: Merge failed with conflicts
ro: Integrarea a eșuat cu conflicte

en: Finished merge with conflicts in working directory
ro: S-a terminat integrarea cu conflicte în dosarul de lucru

en: Merge %s into %s
ro: Integrează %s în %s

en: Failed to lookup our commit: %s
ro: Nu s-a putut căuta comitul: %s

en: Failed to lookup their commit: %s
ro: Nu s-a putut căuta comitul lor: %s

en: Successfully merged %s into %s
ro: Integrat cu succes %s în %s

en: Merge %s into branch %s
ro: Integrează %s în ramura %s

en: Tags
ro: Etichete

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename the selected reference
ro: Redenumește referința selectată

en: The specified name “%s” contains invalid characters
ro: Numele specificat „%s” conține caractere nevalide

en: Invalid name
ro: Nume nevalid

en: Failed to rename
ro: Nu s-a putut redenumi

en: Close
ro: Închide

en: Add Repository
ro: Adaugă un depozit

en: _Add
ro: _Adaugă

en: _Scan for all git repositories from this directory
ro: _Scanează pentru toate depozitele git din acest dosar

en: Projects
ro: Proiecte

en: Open Repository
ro: Deschide un depozit

en: _Open
ro: D_eschide

en: Select items
ro: Selectează elementele

en: “%s” is not a Git repository.
ro: „%s” nu este un depozit Git.

en: Your user name and email are not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name and email.
ro: Numele de utilizator și parola nu sunt configurate încă. Navigați la configurația de utilizator și furnizați numele și adresa de email.

en: Your user name is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name.
ro: Numele de utilizator nu este configurat încă. Navigați la configurația de utilizator și furnizați numele.

en: Your email is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your email.
ro: Adresa de email nu este configurată încă. Navigați la configurația de utilizator și furnizați adresa de email.

en: Missing author details
ro: Lipsesc detaliile de autor

en: Select all commits by default in the history activity
ro: Selectează toate comiterile implicit în activitatea de istoric

en: Select all branches by default in the history activity
ro: Selectează toate ramurile implicit în activitatea de istoric

en: Select all remotes by default in the history activity
ro: Selectează implicit toate depozitele la distanță în activitatea de istoric

en: Select all tags by default in the history activity
ro: Selectează toate etichetele implicit în activitatea de istoric

en: Select the specified reference by default in the history activity
ro: Selectează referința specificată implicit în activitatea de istoric

en: REFERENCE
ro: REFERINȚĂ

en: %zu ahead, %zu behind
ro: %zu înainte, %zu în urmă

en: %zu ahead
ro: %zu înainte

en: %zu behind
ro: %zu în urmă

en: All commits
ro: Toate comiterile

en: Branches
ro: Ramuri

en: Remotes
ro: Severe de la distanță

en: History
ro: Istoric

en: Examine the history of the repository
ro: Examinează istoricul depozitului

en: Mainline
ro: Linie principală

[ctx: Preferences]
en: Commit
ro: Comit

en: _Use the system fixed width font (%s)
ro: _Utilizează fontul de sistem cu lățime fixată (%s)

en: Interface
ro: Interfață

en: _Save
ro: _Salvează

en: Default details used for all repositories
ro: Detaliile implicite utilizate pentru toate depozitele

en: E-mail:
ro: Email:

en: Name:
ro: Nume:

en: Checkout Remote Branch
ro: Aduce ramura de la distanță

en: C_heckout
ro: _Aduce

en: Local branch _name:
ro: _Nume de ramură locală:

en: _Remote branch:
ro: _Ramură de la distanță:

en: _Track remote branch
ro: Urmăreș_te ramura de la distanță

en: Clone Repository
ro: Clonează depozitul

en: Cl_one
ro: Cl_onează

en: Remote _URL:
ro: _URL server la distanță:

en: _Local Folder:
ro: Dosar _local:

en: Select location…
ro: Selectează locația…

en: Bare repository
ro: Depozit gol

[ctx: Create Dialog]
en: Commit
ro: Comit

en: C_ommit
ro: C_omite

en: _Amend previous commit
ro: _Amendă comitul anterior

en: Add _signed-off-by signature
ro: Adaugă semnătură _semnat-de

en: Skip commit _hooks
ro: Omite _hook-urile de comit

en: S_tage selection
ro: In_trodu selecția

en: D_iscard selection
ro: Renunță la selecț_ie

en: The submodule is in a dirty state and has staged and/or unstaged changes that are not yet committed as shown below.
ro: Submodulul se află într-o stare nepotrivită și are modificări introduse și/sau înlăturate care nu sunt comise încă așa cum se arată mai jos.

en: Staged:
ro: Introdus în index:

en: Unstaged:
ro: Neintrodus în index:

en: Subject
ro: Subiect

en: Author
ro: Autor

en: Date
ro: Dată

en: Create Branch
ro: Creează o ramură

en: C_reate
ro: C_reează

en: Branch _name:
ro: _Nume ramură:

en: _Checkout the created branch
ro: Adu_ce ramura creată

en: Create Tag
ro: Creează o etichetă

en: Tag _name:
ro: _Nume etichetă:

en: No repositories have been added yet. To get started, you can add an existing repository or clone a new one.
ro: Nu s-au adăugat depozite încă. Pentru a începe, puteți adăuga un depozit existent sau puteți clona unul nou.

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: _Author Details
ro: Detalii _autor

en: _Keyboard Shortcuts
ro: S_curtături tastatură

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _About
ro: _Despre

en: Show markup
ro: Arată markup

en: Display _subject margin at column:
ro: Afișează marginea _subiectului la coloana:

en: Display right _margin at column:
ro: Afișează _marginea dreaptă la coloana:

en: Maximum number of messages:
ro: Numărul maxim de mesaje:

en: Maximum number of messages to keep for commit message history
ro: Numărul maxim de mesaje de păstrat pentru istoricul de mesaj de comitere

en: Maximum number of days:
ro: Numărul maxim de zile:

en: Maximum number of days to keep for commit message history
ro: Numărul maxim de zile de păstrat pentru istoricul mesajului de comitere

en: Language:
ro: Limbaj:

en: Enable spell checking
ro: Activează corectarea ortografică

en: Commit Message
ro: Mesaj de comitere

en: Default selection
ro: Selecție implicită

en: Current branch
ro: Ramură curentă

en: All branches
ro: Toate ramurile

en: References
ro: Referințe

en: Sort references in the sidebar by latest activity
ro: Sortează referințele de pe bara laterală după activitatea cea mai recentă

en: Show upstream (remote) branch when selecting a local branch
ro: Arată ramura upstream (la distanță) când se selectează o ramură locală

en: Commits
ro: Comiteri

en: Collapse inactive lanes
ro: Restrânge culoarele inactive

en: Early
ro: Devreme

en: Late
ro: Târziu

en: Show history in topological order
ro: Arată istoricul în ordine topologică

en: Preserve mainline for currently checked out branch
ro: Păstrează linia principală pentru ramura adusă curent

en: Startup
ro: Lansare

en: Start with activity:
ro: Începe cu activitatea:

en: Commit
ro: Comit

en: Layout
ro: Aspect

en: Use horizontal layout
ro: Utilizează aranjamentul orizontal

en: Avatars
ro: Avatare

en: Use gravatar service to provide user avatars
ro: Utilizează serviciul gravatar pentru a furniza avatare de utilizator

en: Monitoring
ro: Monitorizare

en: Pick the editor font
ro: Alege fontul de editor

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
ro: Activează evidențierea de sintaxă a codului sursă în vizualizările diff

en: Syntax highlighting color scheme:
ro: Schema de culori pentru evidențierea sintaxei:

en: Preferences
ro: Preferințe

[ctx: shortcut window]
en: Windows
ro: Ferestre

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
ro: Deschide fereastra de scurtături

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
ro: Deschide meniul de fereastră

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
ro: Deschide un depozit

[ctx: shortcut window]
en: Open the help
ro: Deschide ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
ro: Deschide preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
ro: Închide fereastra activă

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ro: Ieșire din aplicație

[ctx: shortcut window]
en: Change to Dash
ro: Modifică la Dash

[ctx: shortcut window]
en: Change to History View
ro: Modifică la vizualizarea istoricului

[ctx: shortcut window]
en: Change to Commit View
ro: Modifică la vizualizarea comiterei

[ctx: shortcut window]
en: Change to activity
ro: Modifică la activitate

[ctx: shortcut window]
en: Commit Activity
ro: Activitate de comitere

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
ro: Selectează/Deselectează

[ctx: shortcut window]
en: Open commit dialog
ro: Deschide dialogul de comitere

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
ro: Stagiu de selecție

[ctx: shortcut window]
en: Unstage selection
ro: Defazează selecția

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
ro: Renunță la selecție

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
ro: Editează selecția

[ctx: shortcut window]
en: Commit Dialog
ro: Dialogul de comitere

[ctx: shortcut window]
en: Commit
ro: Comite

[ctx: shortcut window]
en: Cancel Commit
ro: Anulează comiterea

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
ro: Anteriorul mesaj de comitere

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
ro: Următorul mesaj de comitere

[ctx: shortcut window]
en: History Activity
ro: Activitate de istoric

en: Show the list of recently used repositories
ro: Arată lista de depozite utilizate recent

en: Clone repository
ro: Clonează depozitul

en: Add repository
ro: Adaugă depozitul

en: Find a word or phrase
ro: Caută un cuvânt sau o frază

en: General settings and options
ro: Configurări și opțiuni generale

en: _Close
ro: În_chide

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
ro: Este necesară parola pentru %s

en: Now
ro: Acum

en: A minute ago | %d minutes ago
ro[0]: Acum un minut
ro[1]: Acum %d minute
ro[2]: Acum %d de minute

en: Half an hour ago
ro: Acum jumătate de oră

en: An hour ago | %d hours ago
ro[0]: Acum o oră
ro[1]: Acum %d ore
ro[2]: Acum %d de ore

en: A day ago | %d days ago
ro[0]: Acum o zi
ro[1]: Acum %d zile
ro[2]: Acum %d de zile

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
ro: înainte (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
ro: eliminat (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
ro: după (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
ro: adăugat (%s)

en: Collapse all
ro: Restrânge toate

en: Expand all
ro: Extinde toate

en: Committed by %s
ro: Comis de %s

en: Split
ro: Separă

en: Binary
ro: Binar

en: Image
ro: imagine

en: _Open file
ro: _Deschide un fișier

en: Open containing _folder
ro: Deschide _dosarul conținător

en: _Copy file path
ro: _Copiază calea de fișier

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
ro: la %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
ro: %s la %s

en: Cloning…
ro: Se clonează…

en: Could not read commit message after running commit-msg hook: %s
ro: Nu s-a putut citi mesajul de comit după rularea commit-msg hook: %s

en: _Authenticate
ro: _Autentifică

en: The previous attempt to authenticate has failed, please provide your user name and password and try again.
ro: Încercarea anterioară de autentificare a eșuat, furnizați numele de utilizator și parola și încercați din nou.

en: _Username:
ro: N_ume de utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: Forget password _immediately
ro: Uită parola _imediat

en: Remember password until you _logout
ro: Memorează paro_la până la deconectare

en: Remember _forever
ro: _Memorează pentru totdeauna

en: Parents
ro: Superioare

en: Unable to display changes for binary file
ro: Nu se pot afișa modificările pentru fișierul binar

en: Side by side
ro: Alăturate

en: Slider
ro: Glisor

en: Overlay
ro: Suprapunere

en: Difference
ro: Diferență

en: Tab width:
ro: Lățime tab:

en: Wrap lines:
ro: Încadrează liniile:

en: Ignore whitespace:
ro: Ignoră spațiile:

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Remove the repository from the list (does not delete the repository from disk)
ro: Elimină depozitul din listă (nu șterge depozitul de pe disc)

en: Show the changes introduced by the selected commit
ro: Arată modificările introduse de comitul selectat

en: Files
ro: Fișiere

en: Show the files in the tree of the selected commit
ro: Arată fișierele din arborele comitului selectat
