gitg master - en to el translation catalogue (385 entries)

en: Could not parse XML from stream
el: Αδυναμία ανάλυσης XML από την ροή

en: Graphical user interface for git
el: Γραφική διεπαφή χρήστη για το git

en: Goals:
el: Στόχοι:

en: Browse local git repositories
el: Περιήγηση τοπικών αποθετηρίων git

en: Clone local and remote git repositories
el: Δημιουργία κλώνου τοπικού και απομακρυσμένου αποθετηρίου git

en: Browse repository history
el: Περιήγηση ιστορικού αποθετηρίου

en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: Git repository browser
el: Περιηγητής αποθετηρίου Git

en: Default Clone Directory
el: Προεπιλέγμένος κατάλογος κλωνοποιημένων αποθετηρίων

en: The default directory in which new repositories should be suggested to be cloned.
el: Ο προεπιλεγμένος κατάλογος στον οποίο θα κλωνοποιούνται τα νέα αποθετήρια.

en: Orientation of the main interface (vertical or horizontal)
el: Προσανατολισμός της κύριας διεπαφής (κάθετα ή οριζόντια)

en: Setting that sets the orientation of the main interface.
el: Ρύθμιση που ορίζει τον προσανατολισμό της κύριας διεπαφής.

en: Default Activity
el: Προεπιλεγμένη ενέργεια

en: The activity which gitg activates by default when first launched.
el: Η ενέργεια την οποία ενεργοποιεί το gitg από προεπιλογή όταν πρωτοξεκινά.

en: Use Default Font
el: Χρήση προεπιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Editor Font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή

en: Use Gravatar
el: Χρήση Gravatar

en: Enable the use of gravatar to display user avatars.
el: Ενεργοποίηση τη χρήση του gravatar για την εμφάνιση της προσωπικής εικόνας του χρήστη.

en: Enable Monitoring
el: Ενεργοποίηση παρακολούθησης

en: Automatically update when external changes to .git are detected
el: Αυτόματη ενημέρωση όταν ανιχνεύονται εξωτερικές αλλαγές στο .git

en: Enable Diff Highlighting
el: Ενεργοποίηση επισήμανσης διαφορών

en: Setting that determines whether to enable syntax highlighting in diff views.
el: Ρύθμιση που καθορίζει αν θα ενεργοποιηθεί η επισήμανση σε προβολές διαφορών.

en: When to Collapse Inactive Lanes
el: Πότε να συμπτύσσονται οι ανενεργές γραμμές

en: Setting that indicates whether to collapse history lanes which do not show activity. Enabling this can provide a cleaner history view when there is a lot of parallel development. See collapse-inactive-lanes to control when lanes should be collapsed.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα συμπτύσσονται οι γραμμές ιστορικού που δεν εμφανίζουν δραστηριότητα. Η ενεργοποίηση αυτής της ρύθμισης μπορεί να προσφέρει μια πιο καθαρή προβολή ιστορικού όταν υπάρχει πολλή παράλληλη ανάπτυξη. Δείτε τις ανενεργές γραμμές σύμπτυξης για να ελέγξετε πότε οι γραμμές θα πρέπει να συμπτύσσονται.

en: Show History in Topological Order
el: Εμφάνιση ιστορικού με τοπολογική σειρά

en: Setting that indicates whether to show the history in topological order.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα εμφανίζεται το ιστορικό με τοπολογική σειρά.

en: Show Stashed Changes
el: Εμφάνιση αποταμιευμένων αλλαγών

en: Setting that indicates whether to show items for the stash in the history.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα εμφανίζονται στοιχεία για την κρύπτη στο ιστορικό.

en: Show Staged Changes
el: Εμφάνιση έτοιμων αλλαγών

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently staged changes in the history.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα εμφανίζεται ένα εικονικό στοιχείο για τις τρέχουσες έτοιμες αλλαγές στο ιστορικό.

en: Show Unstaged Changes
el: Εμφάνιση αλλαγών που ανακλήθηκαν

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently unstaged changes in the history.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα εμφανίζεται ένα εικονικό στοιχείο για τις τρέχουσες αλλαγές που έχουν ανακληθεί στο ιστορικό.

en: Mainline Head
el: Κεφαλίδα κύριας γραμμής

en: Setting that indicates whether to always preserve a mainline in the history for the current HEAD.
el: Η ρύθμιση αυτή δείχνει αν θα διατηρείται πάντα μια κύρια γραμμή στο ιστορικό για την τρέχουσα ΚΕΦΑΛΙΔΑ

en: Default selection of the history activity
el: Προεπιλεγμένη επιλογή του ιστορικού δραστηριοτήτων

en: Setting that determines the default selection on startup of the history activity.
el: Ρύθμιση που καθορίζει την προεπιλεγμένη επιλογή κατά την εκκίνηση του ιστορικού δραστηριοτήτων.

en: Reference Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης αναφορών

en: The order by which references in the history sidebar should be sorted.
el: Η σειρά με την οποία οι αναφορές θα ταξινομούνται στην πλευρική στήλη ιστορικού

en: Show Upstream With Branch
el: Εμφάνιση upstream με κλάδο

en: Determines whether to also show the upstream (remote) tracking branch when selecting a local branch in the history view.
el: Καθορίζει αν θα εμφανίζεται ο upstream (απομακρυσμένος) κλάδος όταν επιλεγεί ένας τοπικός κλάδος στην προβολή ιστορικού.

en: Show Right Margin in Commit Message View
el: Εμφάνιση δεξιού περιθωρίου στη προβολή υποβολής μηνύματος

en: Show a right margin indicator in the commit message view. This can be used to easily see where to break the commit message at a particular column.
el: Εμφάνιση δείκτη δεξιού περιθωρίου στην προβολή υποβολής μηνύματος. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δείτε εύκολα πού να καταρρεύσει η υποβολή μηνύματος σε μια συγκεκριμένη στήλη.

en: Column at Which Right Margin is Shown
el: Στήλη στην οποία προβάλλεται το δεξιό περιθώριο

en: The column at which the right margin is shown if the show-right-margin preference is set to TRUE.
el: Η στήλη στην οποία θα εμφανίζεται το δεξιό περιθώριο, αν η προτίμηση για την εμφάνιση δεξιού περιθωρίου ορισθεί σε ΑΛΗΘΗ.

en: Show Subject Margin in Commit Message View
el: Εμφάνιση θέματος περιθωρίου στη προβολή υποβολής μηνύματος

en: Highlight the subject text of the commit message when it passes the margin specified by subject-margin-position.
el: Επισήμανση του κειμένου θέματος του μηνύματος υποβολής, όταν περνά το περιθώριο που ορίσθηκε από τη θέση-περιθωρίου-θέματος.

en: Column at Which Subject Margin is Shown
el: Στήλη στην οποία προβάλλεται το περιθώριο θέματος

en: The column at which the subject margin is shown if the show-subject-margin preference is set to TRUE.
el: Η στήλη στην οποία θα εμφανίζεται το περιθώριο θέματος, αν η προτίμηση για την εμφάνιση περιθωρίου θέματος ορισθεί σε ΑΛΗΘΗ.

en: Enable Spell Checking
el: Ενεργοποίηση ορθογραφικού ελέγχου

en: Setting which determines whether or not spell checking is enabled when writing a commit message.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα είναι ενεργοποιημένος ή όχι ο ορθογραφικός έλεγχος, κατά τη συγγραφή του μηνύματος υποβολής.

en: Spell Checking Language
el: Γλώσσα ορθογραφικού ελέγχου

en: The language to use when spell checking is enabled for writing a commit message.
el: Η γλώσσα που θα χρησιμοποιηθεί όταν είναι ενεργοποιημένος ο ορθογραφικός έλεγχος, για τη συγγραφή του μηνύματος υποβολής.

en: Ignore Whitespace Changes
el: Αγνόηση αλλαγών κενών διαστημάτων

en: Setting that indicates whether to ignore whitespace changes when showing the diff of a commit.
el: Ρύθμιση που ορίζει αν θα πρέπει να αγνοούνται αλλαγές σε κενά διαστήματα κατά την εμφάνιση των διαφορών μιας υποβολής.

en: Show Changes Inline
el: Ενσωματωμένη εμφάνιση αλλαγών

en: Setting that indicates whether changes within lines should be shown inline.
el: Ρύθμιση που υποδεικνύει αν οι αλλαγές μέσα σε γραμμές θα πρέπει να εμφανίζονται ενσωματωμένες

en: Wrap
el: Αναδίπλωση

en: Wrap lines.
el: Αναδίπλωση γραμμών.

en: Number of Before/After Context Lines
el: Αριθμός των πριν/μετά γραμμών περιεχομένου

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff of a commit.
el: Ρύθμιση που καθορίζει πόσες γραμμές του περιεχομένου (πριν και μετά) θα πρέπει να εμφανίζονται κατά την εμφάνιση των διαφορών μιας υποβολής.

en: Rendered Width of a Tab Character
el: Το πλάτος απεικόνισης του χαρακτήρα στηλοθέτη

en: Setting that determines how much space a tab character should occupy when showing the diff of a commit.
el: Ρύθμιση που καθορίζει πόσο διάστημα θα πρέπει να καταλαμβάνει ένας χαρακτήρας στηλοθέτη κατά την εμφάνιση των διαφορών μιας υποβολής.

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff to be staged/unstaged in the commit area.
el: Ρύθμιση που καθορίζει πόσες γραμμές του περιεχομένου (πριν και μετά) θα πρέπει να εμφανίζονται κατά την εμφάνιση των διαφορών των ετοίμων/ανακληθέντων στην περιοχή υποβολής.

en: There are no changes to be committed
el: Δεν υπάρχουν αλλαγές για υποβολή

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
el: Χρησιμοποιήστε μια τροποποίηση για να αλλάξετε το μήνυμα υποβολής της προηγούμενης καταχώρησης

[ctx: Activity]
en: Commit
el: Υποβολή

en: Create new commits and manage the staging area
el: Δημιουργία νέων καταχωρήσεων και διαχείριση περιοχής ετοίμων

en: _Stage selection
el: _Ετοιμασία επιλογής

en: Failed to stage the removal of submodule “%s”
el: Αποτυχία ετοιμασίας της αφαίρεσης της υποενότητας «%s»

en: Failed to open the repository of submodule “%s” while trying to stage
el: Αποτυχία ανοίγματος του αποθετηρίου της υποενότητας «%s» κατά την προσπάθεια ετοιμασίας

en: Failed to lookup the working directory commit of submodule “%s” while trying to stage
el: Αποτυχία αναζήτησης της υποβολής καταλόγου εργασίας της υποενότητας «%s» κατά την προσπάθεια ετοιμασίας

en: Failed to stage the submodule “%s”
el: Αποτυχία ετοιμασίας της υποενότητας «%s»

en: Failed to stage the removal of file “%s”
el: Αποτυχία ετοιμασίας της αφαίρεσης του αρχείου «%s»

en: Failed to stage the file “%s”
el: Αποτυχία ετοιμασίας του αρχείου «%s»

en: _Unstage selection
el: _Επιλογή ανάκλησης

en: Failed to unstage the removal of file “%s”
el: Αποτυχία ανάκλησης της αφαίρεσης του αρχείου «%s»

en: Failed to unstage the file “%s”
el: Αποτυχία ανάκλησης του αρχείου «%s»

en: Failed to unstage the removal of submodule “%s”
el: Αποτυχία ανάκλησης της αφαίρεσης της υποενότητας «%s»

en: Failed to unstage the submodule “%s”
el: Αποτυχία ανάκλησης της υποενότητας «%s»

note: Populate staged items
en: Staged
el: Ετοιμάστηκε

en: No staged files
el: Χωρίς έτοιμα αρχεία

note: Populate unstaged items
en: Unstaged
el: Ανακλήθηκε

en: No unstaged files
el: Χωρίς ανακαληθέντα αρχεία

note: Populate untracked items
en: Untracked
el: Δεν παρακολουθείται

en: No untracked files
el: Δεν υπάρχουν αρχεία χωρίς παρακολούθηση

en: Submodule
el: Υποενότητα

en: No dirty submodules
el: Χωρίς βρόμικες υποενότητες

en: Failed to commit
el: Αποτυχία υποβολής

en: Failed to pass pre-commit
el: Αποτυχία μεταβίβασης προϋποβολής

en: Discard changes
el: Απόρριψη αλλαγών

en: Are you sure you want to permanently discard the selected changes?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να απορρίψετε μόνιμα τις επιλεγμένες αλλαγές;

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Failed to discard selection
el: Αποτυχία απόρριψης επιλογής

en: Failed to stage selection
el: Αποτυχία ετοιμασίας της επιλογής

en: Failed to unstage selection
el: Αποτυχία ανάκλησης της επιλογής

en: Failed to discard changes
el: Αποτυχία απόρριψης αλλαγών

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the file “%s”?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να απορρίψετε μόνιμα όλες τις αλλαγές που έγιναν στο αρχείο «%s»;

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the files %s and “%s”?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να απορρίψετε μόνιμα όλες τις αλλαγές που έγιναν στα αρχεία %s και «%s»;

en: Failed to delete files
el: Αποτυχία διαγραφής αρχείων

en: Delete file | Delete files
el[0]: Διαγραφή αρχείου
el[1]: Διαγραφή αρχείων

en: Are you sure you want to permanently delete the file “%s”?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε μόνιμα το αρχείο «%s»;

en: Are you sure you want to permanently delete the files %s and “%s”?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε να διαγράψετε μόνιμα τα αρχεία %s και «%s»;

en: _Stage changes
el: _Επιβεβαίωση αλλαγών

en: _Unstage changes
el: _Ανάκληση αλλαγών

en: _Discard changes
el: _Απόρριψη αλλαγών

en: D_elete file | D_elete files
el[0]: Διαγ_ραφή αρχείου
el[1]: Διαγ_ραφή αρχείων

en: _Edit file
el: _Επεξεργασία αρχείου

en: Failed to stash changes: %s
el: Αποτυχία αποταμίευσης των αλλαγών: %s

en: Unstaged changes
el: Μη επιβεβαιωμένες αλλαγές

en: You appear to have unstaged changes in your working directory. Would you like to stash the changes before the checkout?
el: Φαίνεται πως έχετε ανακληθέντες αλλαγές στον κατάλογο εργασίας σας. Θα θέλατε να αποταμιεύσετε τις αλλαγές στην κρύπτη πριν την ενημέρωση.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Stash changes
el: Αποταμίευση αλλαγών

en: Failed with conflicts
el: Απέτυχε με συγκρούσεις

en: Failed to checkout conflicts: %s
el: Αποτυχία ενημέρωσης συγκρούσεων: %s

en: Failed to obtain author details
el: Αποτυχία απόκτησης λεπτομερειών του δημιουργού

en: Failed to lookup commit: %s
el: Αποτυχία αναζήτησης καταχώρησης: %s

en: Failed to create commit: %s
el: Αποτυχία δημιουργίας καταχώρησης: %s

en: Failed to checkout index: %s
el: Αποτυχία ενημέρωσης ευρετηρίου: %s

en: Show the application’s version
el: Εμφάνιση της έκδοσης της εφαρμογής

en: Start gitg with a particular activity
el: Έναρξη του gitg με μια συγκεκριμένη ενέργεια

en: Start gitg with the commit activity (shorthand for --activity commit)
el: Έναρξη του gitg με την δραστηριότητα υποβολής (συντόμευση για την --activity commit)

en: Do not try to load a repository from the current working directory
el: Μην προσπαθείτε να φορτώσετε ένα αποθετήριο από τον τρέχοντα κατάλογο εργασίας

en: — Git repository viewer
el: — Εφαρμογή προβολής αποθετηρίου Git

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
el: Το gitg είναι μια εφαρμογή προβολής αποθετηρίου Git για το GTK+/GNOME

en: gitg homepage
el: Η αρχική σελίδα του gitg

en: We are terribly sorry, but gitg requires libgit2 (a library on which gitg depends) to be compiled with threading support.
    
    If you manually compiled libgit2, then please configure libgit2 with -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Otherwise, report a bug in your distributions’ bug reporting system for providing libgit2 without threading support.
el: Λυπούμαστε πολύ, αλλά το gitg απαιτεί το libgit2 (μία βιβλιοθήκη από την οποία εξαρτάται το gitg) για να μεταγλωττιστεί με υποστήριξη δημιουργίας νημάτων.
    
    Αν μεταγλωττίσατε χειροκίνητα το libgit2, τότε παρακαλούμε ρυθμίσετε το libgit2 με το -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Διαφορετικά, υποβάλετε μια αναφορά σφάλματος στο σύστημα αναφοράς σφαλμάτων της διανομής σας, ώστε να σας παρέχει το libgit2 χωρίς υποστήριξη δημιουργίας νημάτων.

en: Author Details
el: Λεπτομέρειες για τον δημιουργό

en: Enter default details used for all repositories:
el: Εισάγετε προεπιλεγμένες λεπτομέρειες που θα χρησιμοποιηθούν για όλα τα αποθετήρια:

note: Translators: %s is the repository name
en: Override global details for repository “%s”:
el: Αντικατάσταση καθολικών λεπτομερειών για το αποθετήριο «%s»:

en: Failed to set Git user config.
el: Αποτυχία ορισμού ρυθμίσεων χρήστη Git.

en: The URL introduced is not supported
el: Δεν υποστηρίζεται η διεύθυνση που εισήχθη

en: Cherry pick onto
el: Περιορισμένη συγχώνευση σε

en: Cherry pick this commit onto a branch
el: Επιλεκτική συγχώνευση της καταχώρησης στον κλάδο

en: Failed to lookup the commit for branch %s: %s
el: Αποτυχία αναζήτησης της καταχώρησης για τον κλάδο %s: %s

en: Failed to cherry-pick the commit: %s
el: Αποτυχία επιλεκτικής συγχώνευσης της καταχώρησης: %s

en: Cherry pick has conflicts
el: Η επιλεκτική συγχώνευση έχει συγκρούσεις

en: The cherry pick of %s onto %s has caused conflicts, would you like to checkout branch %s with the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
el: Η επιλεκτική συγχώνευση του %s στο %s προκάλεσε συγκρούσεις, θα θέλατε να ενημερώσετε τον κλάδο %s με την επιλεκτική συγχώνευση, στον κατάλογο εργασίας, για να τις επιλύσετε;

en: The cherry-pick of %s onto %s has caused conflicts, would you like to checkout the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
el: Η επιλεκτική συγχώνευση του %s στο %s προκάλεσε συγκρούσεις, θα θέλατε να ενημερώσετε την συγχώνευση, στον κατάλογο εργασίας, για να τις επιλύσετε;

en: Checkout
el: Ενημέρωση

en: Cherry pick failed with conflicts
el: Απέτυχε η επιλεκτική συγχώνευση με συγκρούσεις

en: Cherry pick finished with conflicts in working directory
el: Τελείωσε η επιλεκτική συγχώνευση με συγκρούσεις στον κατάλογο εργασίας

en: Cherry pick %s onto %s
el: Επιλεκτική συγχώνευση του %s στο %s

en: Successfully cherry picked
el: Επιτυχής επιλεκτική συγχώνευση

en: Cherry pick onto %s
el: Επιλεκτική συγχώνευση στο %s

en: Create branch
el: Δημιουργία κλάδου

en: Create a new branch at the selected commit
el: Δημιουργία νέου κλάδου από την επιλεγμένη υποβολή

en: Failed to create branch
el: Αποτυχία δημιουργίας κλάδου

en: Create patch
el: Δημιουργία διόρθωσης

en: Create a patch from the selected commit
el: Δημιουργία νέας διόρθωσης από την επιλεγμένη υποβολή

en: Save Patch File
el: Αποθήκευση αρχείου διόρθωσης

en: _Save Patch
el: _Αποθήκευση διόρθωσης

en: Failed to create patch
el: Αποτυχία δημιουργίας διόρθωσης

en: Create tag
el: Δημιουργία ετικέτας

en: Create a new tag at the selected commit
el: Δημιουργία νέας ετικέτας από την επιλεγμένη υποβολή

en: Failed to create tag
el: Αποτυχία δημιουργίας ετικέτας

en: Failed to lookup tag
el: Αποτυχία αναζήτησης ετικέτας

en: Provide a message to create an annotated tag
el: Εισάγετε ένα μήνυμα για να δημιουργήσετε μια σχολιασμένη ετικέτα

en: Select and manage projects
el: Επιλέξτε και διαχειριστείτε έργα

en: _Remove
el: Αφαί_ρεση

note: Translators: the two %s will be replaced to create a link to perform the scanning action.
en: We can also %sscan your home directory%s for git repositories.
el: Μπορούμε επίσης %sνα σαρώσουμε τον προσωπικό σας φάκελο%s για αποθετήρια git.

note: Translators: the two %s will be used to create a link to the author dialog.
en: In the mean time, you may want to %sset up your git profile%s.
el: Εν τω μεταξύ, μπορεί να θέλετε να %sορίσετε το προφίλ git%s.

en: Failed to clone repository
el: Αποτυχία κλωνοποίησης αποθετηρίου

en: Failed to add repository
el: Αποτυχία προσθήκης αποθετηρίου

en: Create new repository
el: Δημιουργία νέου αποθετηρίου

note: Translators: %s is a file name
en: The location <i>%s</i> does not appear to be a valid git repository. Would you like to initialize a new git repository at this location?
el: Η τοποθεσία <i>%s</i> δεν φαίνεται να είναι ένα έγκυρο αποθετήριο git. Θέλετε να αρχικοποιηθεί ένα νέο αποθετήριο git σε αυτή την τοποθεσία;

en: Create repository
el: Δημιουργία αποθετηρίου

en: Failed to create repository
el: Αποτυχία δημιουργίας αποθετηρίου

en: Scanning for repositories in %s
el: Σάρωση για αποθετήρια στο %s

en: Checkout the selected reference
el: Ενημέρωση της επιλεγμένης αναφοράς

en: Checkout %s
el: Ενημέρωση %s

en: Failed to checkout branch: %s
el: Αποτυχία ενημέρωσης κλάδου: %s

en: Failed to update HEAD: %s
el: Αποτυχία ενημέρωσης του HEAD: %s

en: Successfully checked out branch to working directory
el: Επιτυχής ενημέρωση κλάδου στον κατάλογο εργασίας

en: Copy name
el: Αντιγραφή ονόματος

en: Copy the name of the reference to the clipboard
el: Αντιγράφει το όνομα της αναφοράς στο πρόχειρο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete the selected reference
el: Διαγραφή της επιλεγμένης αναφοράς

en: Delete branch %s
el: Διαγραφή κλάδου %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the branch %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα τον κλάδο %s;

en: Delete tag %s
el: Διαγραφή ετικέτας %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the tag %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα την ετικέτα %s;

en: Delete remote branch %s
el: Διαγραφή απομακρυσμένου κλάδου %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the remote branch %s?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα τον απομακρυσμένο κλάδο %s;

note: Translators: %s is the name of the tag
en: Failed to delete tag %s
el: Αποτυχία διαγραφής της ετικέτας %s

note: Translators: the first %s is the name of the tag, the second is an error message
en: The tag %s could not be deleted: %s
el: Αδυναμία διαγραφής της ετικέτας %s: %s

note: Translators: %s is the name of the branch
en: Failed to delete branch %s
el: Αποτυχία διαγραφής κλάδου %s

note: Translators: the first %s is the name of the branch, the second is an error message
en: The branch %s could not be deleted: %s
el: Αδυναμία διαγραφής του κλάδου %s: %s

en: Fetch from %s
el: Λήψη από το %s

en: Fetch remote objects from %s
el: Λήψη απομακρυσμένων αντικειμένων από το %s

en: Fetching from %s
el: Λαμβάνεται από το %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
el: νέα

note: Translators: updated refers to a remote reference having been updated,
en: updated
el: ενημερωμένη

en: Failed to fetch from %s: %s
el: Αποτυχία λήψης από το %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Fetched from %s: everything is up to date
el: Ελήφθη από το %s: όλα είναι ενημερωμένα

note: Translators: the first %s is the remote url to fetch from, * the second is a list of references that got updated.
en: Fetched from %s: %s
el: Ελήφθη από %s: %s

en: Merge into %s
el: Συγχώνευση στο %s

note: TODO
en: Merge another branch into branch %s
el: Συγχώνευση άλλου κλάδου στον κλάδο %s

en: Failed to merge commits: %s
el: Αποτυχία συγχώνευσης καταχωρήσεων: %s

en: Merge has conflicts
el: Η συγχώνευση έχει συγκρούσεις

en: The merge of %s into %s has caused conflicts, would you like to checkout branch %s with the merge to your working directory to resolve the conflicts?
el: Η συγχώνευση του %s στο %s προκάλεσε συγκρούσεις, θα θέλατε να ενημερώσετε τον κλάδο %s με την συγχώνευση, στον κατάλογο εργασίας, για να τις επιλύσετε;

en: The merge of %s into %s has caused conflicts, would you like to checkout the merge to your working directory to resolve the conflicts?
el: Η συγχώνευση του %s στο %s προκάλεσε συγκρούσεις, θα θέλατε να ενημερώσετε την συγχώνευση, στον κατάλογο εργασίας, για να τις επιλύσετε;

en: Merge failed with conflicts
el: Η συγχώνευση απέτυχε με συγκρούσεις

en: Finished merge with conflicts in working directory
el: Τελείωσε η συγχώνευση με συγκρούσεις στον κατάλογο εργασίας

en: Merge %s into %s
el: Συγχώνευση του %s στο %s

en: Failed to lookup our commit: %s
el: Αποτυχία αναζήτησης της καταχώρησης μας: %s

en: Failed to lookup their commit: %s
el: Αποτυχία αναζήτησης της καταχώρησης τους: %s

en: Successfully merged %s into %s
el: Επιτυχής συγχώνευση του %s στο %s

en: Merge %s into branch %s
el: Συγχώνευση %s στον κλάδο %s

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename the selected reference
el: Μετονομασία της επιλεγμένης αναφοράς

en: The specified name “%s” contains invalid characters
el: Το συγκεκριμένο όνομα «%s» περιέχει μη έγκυρους χαρακτήρες

en: Invalid name
el: Άκυρο όνομα

en: Failed to rename
el: Αποτυχία μετονομασίας

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Add Repository
el: Προσθήκη αποθετηρίου

en: _Add
el: Προ_σθήκη

en: _Scan for all git repositories from this directory
el: _Σάρωση για αποθετήρια git από τον κατάλογο αυτό.

en: Projects
el: Έργα

en: Open Repository
el: Άνοιγμα αποθετηρίου

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: Select items
el: Επιλέξτε αντικείμενα

en: “%s” is not a Git repository.
el: Το «%s» δεν είναι αποθετήριο Git.

en: Your user name and email are not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name and email.
el: Το όνομα χρήστη και το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο δε ρυθμίστηκαν ακόμα. Παρακαλούμε, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις χρήστη και εισάγετε το όνομά σας και την ηλεκτρονική σας διεύθυνσή.

en: Your user name is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name.
el: Το όνομα χρήστη δε ρυθμίστηκε ακόμα. Παρακαλούμε, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις χρήστη και εισάγετε το όνομά σας.

en: Your email is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your email.
el: Η ηλεκτρονική διεύθυνσή σας δε ρυθμίστηκε ακόμα. Παρακαλούμε, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις χρήστη και εισάγετε την ηλεκτρονική σας διεύθυνση.

en: Missing author details
el: Λείπουν οι λεπτομέρειες του δημιουργού

en: Select all commits by default in the history activity
el: Επιλογή όλων των καταχωρήσεων από προεπιλογή στο ιστορικό δραστηριοτήτων

en: Select all branches by default in the history activity
el: Επιλογή όλων των κλάδων από προεπιλογή στο ιστορικό δραστηριοτήτων

en: Select all remotes by default in the history activity
el: Επιλογή όλων των απομακρυσμένων από προεπιλογή στο ιστορικό δραστηριοτήτων

en: Select all tags by default in the history activity
el: Επιλογή όλων των ετικετών από προεπιλογή στο ιστορικό δραστηριοτήτων

en: Select the specified reference by default in the history activity
el: Επιλογή της καθορισμένης αναφοράς από προεπιλογή στο ιστορικό δραστηριοτήτων

en: REFERENCE
el: ΑΝΑΦΟΡΑ

en: %zu ahead, %zu behind
el: %zu μπροστά, %zu πίσω

en: %zu ahead
el: %zu μπροστά

en: %zu behind
el: %zu πίσω

en: All commits
el: Όλες οι καταχωρήσεις

en: Branches
el: Κλάδοι

en: Remotes
el: Απομακρυσμένοι

en: History
el: Ιστορικό

en: Examine the history of the repository
el: Εξέταση του ιστορικού του αποθετηρίου

en: Mainline
el: Κύρια γραμμή

[ctx: Preferences]
en: Commit
el: Καταχώρηση

en: Interface
el: Διεπαφή

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: Default details used for all repositories
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις που θα χρησιμοποιηθούν για όλα τα αποθετήρια

en: E-mail:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση:

en: Name:
el: Όνομα:

en: _Remote branch:
el: _Απομακρυσμένος κλάδος:

en: Clone Repository
el: Κλωνοποίηση αποθετηρίου

en: Cl_one
el: _Κλωνοποίηση

en: Remote _URL:
el: Απομακρυσμένη _διεύθυνση:

en: _Local Folder:
el: _Τοπικός φάκελος:

en: Select location…
el: Επιλογή τοποθεσίας…

en: Bare repository
el: Άδειο αποθετήριο

[ctx: Create Dialog]
en: Commit
el: Καταχώρηση

en: C_ommit
el: _Υποβολή

en: _Amend previous commit
el: _Τροποποίηση της προηγούμενης υποβολής

en: Add _signed-off-by signature
el: Προσθήκη υπογραφής _signed-off-by

en: Skip commit _hooks
el: Παράλειψη _αγκίστρων υποβολής

en: S_tage selection
el: Επιλογή ε_τοιμασίας

en: D_iscard selection
el: Απόρρ_ιψη επιλογής

en: The submodule is in a dirty state and has staged and/or unstaged changes that are not yet committed as shown below.
el: Η υποενότητα είναι σε βρόμικη κατάσταση και έχει ετοιμαστεί και/ή οι ακαταχώριστες αλλαγές που δεν έχουν ακόμα υποβληθεί όπως φαίνεται παρακάτω.

en: Staged:
el: Ετοιμάστηκε:

en: Unstaged:
el: Ανακλήθηκε:

en: Subject
el: Θέμα

en: Author
el: Δημιουργός

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Create Branch
el: Δημιουργία κλάδου

en: C_reate
el: Δη_μιουργία

en: Branch _name:
el: Όνομα _κλάδου:

en: Create Tag
el: Δημιουργία ετικέτας

en: Tag _name:
el: Ό_νομα ετικέτας:

en: No repositories have been added yet. To get started, you can add an existing repository or clone a new one.
el: Δεν έχουν προστεθεί αποθετήρια. Για να ξεκινήσετε, μπορείτε να προσθέσετε ένα υπάρχον αποθετήριο ή να κλωνοποιήσετε ένα νέο.

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Author Details
el: _Λεπτομέρειες για τον δημιουργό

en: _Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις _πληκτρολογίου

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _About
el: _Περί

en: Show markup
el: Εμφάνιση επισήμανσης

en: Display _subject margin at column:
el: Εμφάνιση περιθωρίου _θέματος στη στήλη:

en: Display right _margin at column:
el: Εμφάνιση δεξιού _περιθωρίου στη στήλη:

en: Maximum number of messages:
el: Μέγιστος αριθμός μηνυμάτων:

en: Maximum number of days:
el: Μέγιστος αριθμός ημερών:

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Enable spell checking
el: Ενεργοποίηση ορθογραφικού ελέγχου

en: Commit Message
el: Μήνυμα υποβολής

en: Default selection
el: Προεπιλεγμένη επιλογή

en: Current branch
el: Τρέχον κλάδος

en: All branches
el: Όλοι οι κλάδοι

en: References
el: Αναφορές

en: Sort references in the sidebar by latest activity
el: Ταξινόμηση αναφορών στην πλευρική στήλη κατά την τελευταία δραστηριότητα

en: Show upstream (remote) branch when selecting a local branch
el: Εμφάνιση upstream (απομακρυσμένου) κλάδου κατά την επιλογή τοπικού κλάδου

en: Commits
el: Καταχωρήσεις

en: Collapse inactive lanes
el: Σύμπτυξη ανενεργών γραμμών

en: Early
el: Νωρίς

en: Late
el: Αργά

en: Show history in topological order
el: Εμφάνιση ιστορικού με τοπολογική σειρά

en: Preserve mainline for currently checked out branch
el: Διατήρηση της κύριας γραμμής για τον τρέχοντα κλάδο με ελεγμένη έξοδο

en: Startup
el: Εκκίνηση

en: Start with activity:
el: Έναρξη με ενέργεια:

en: Commit
el: Υποβολή

en: Layout
el: Διάταξη

en: Use horizontal layout
el: Χρήση οριζόντιας διάταξης

en: Avatars
el: Προσωπικές εικόνες

en: Use gravatar service to provide user avatars
el: Χρήση της υπηρεσίας gravatar για την παροχή προσωπικών εικόνων στον χρήστη

en: Monitoring
el: Παρακολούθηση

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Pick the editor font
el: Επιλογή γραμματοσειράς επεξεργαστή

en: Diff
el: Διαφορές

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
el: Ενεγροποίηση επισήμανσης του πηγαίου κώδικα σε προβολές διαφορών

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: shortcut window]
en: Windows
el: Παράθυρα

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
el: Άνοιγμα μενού του παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
el: Άνοιγμα αποθετηρίου

[ctx: shortcut window]
en: Open the help
el: Άνοιγμα της βοήθειας

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
el: Άνοιγμα προτιμήσεων

[ctx: shortcut window]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
el: Κλείσιμο του ενεργού παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
el: Τερματισμός εφαρμογής

[ctx: shortcut window]
en: Change to History View
el: Αλλαγή σε προβολή ιστορικού

[ctx: shortcut window]
en: Change to activity
el: Αλλαγή σε δραστηριότητα

[ctx: shortcut window]
en: Commit Activity
el: Δραστηριότητα υποβολής

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
el: Επιλογή/Αποεπιλογή

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
el: Ετοιμασία επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Unstage selection
el: Ανάκληση επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
el: Απόρριψη επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
el: Επεξεργασία επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Commit Dialog
el: Διάλογος υποβολής

[ctx: shortcut window]
en: Commit
el: Υποβολή

[ctx: shortcut window]
en: Cancel Commit
el: Ακύρωση υποβολής

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
el: Προηγούμενο μήνυμα υποβολής

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
el: Επόμενο μήνυμα υποβολής

[ctx: shortcut window]
en: History Activity
el: Δραστηριότητα ιστορικού

en: Show the list of recently used repositories
el: Εμφάνιση λίστας πρόσφατων χρησιμοποιημένων αποθετηρίων.

en: Clone repository
el: Κλωνοποίηση αποθετηρίου

en: Add repository
el: Προσθήκη αποθετηρίου

en: Find a word or phrase
el: Εύρεση μίας λέξης ή μίας φράσης

en: General settings and options
el: Γενικές ρυθμίσεις και επιλογές

en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης για το %s

en: Now
el: Τώρα

en: A minute ago | %d minutes ago
el[0]: Ένα λεπτό πριν
el[1]: Πριν %d λεπτά

en: Half an hour ago
el: Πριν μισή ώρα

en: An hour ago | %d hours ago
el[0]: Πριν μια ώρα
el[1]: Πριν %d ώρες

en: A day ago | %d days ago
el[0]: Πριν μια ημέρα
el[1]: Πριν %d ημέρες

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
el: πριν (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
el: αφαιρείται (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
el: μετά (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
el: προστίθεται (%s)

en: Collapse all
el: Σύμπτυξη όλων

en: Expand all
el: Ανάπτυξη όλων

en: Committed by %s
el: Υποβλήθηκε από %s

en: _Open file
el: Άν_οιγμα αρχείου

en: Open containing _folder
el: Άνοιγμα _φακέλου που το περιέχει

en: _Copy file path
el: _Αντιγραφή διαδρομής αρχείου

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
el: στο %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
el: %s στο %s

en: Cloning…
el: Κλωνοποίηση…

en: Could not read commit message after running commit-msg hook: %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση μηνύματος υποβολής μετά την εκτέλεση του άγκιστρου commit-msg: %s

en: _Authenticate
el: _Πιστοποίηση

en: The previous attempt to authenticate has failed, please provide your user name and password and try again.
el: Αποτυχία της προηγούμενης προσπάθειας για πιστοποίηση, παρακαλούμε δώστε το όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης και ξαναπροσπαθήστε.

en: _Username:
el: Ό_νομα χρήστη:

en: _Password:
el: Κ_ωδικός πρόσβασης:

en: Forget password _immediately
el: Να ξεχαστεί ά_μεσα ο κωδικός πρόσβασης

en: Remember password until you _logout
el: Απομνημόνευση κωδικού πρόσβασης μέχρι την απ_οσύνδεση

en: Remember _forever
el: _Μόνιμη απομνημόνευση

en: Parents
el: Γονείς

en: Unable to display changes for binary file
el: Αδυναμία προβολής αλλαγών για το εκτελέσιμο αρχείο

en: Side by side
el: Δίπλα δίπλα

en: Slider
el: Ολισθητής

en: Overlay
el: Eπικάλυψη

en: Difference
el: Διαφορά

en: Tab width:
el: Πλάτος στηλοθέτη:

en: Wrap lines:
el: Αναδίπλωση γραμμών:

en: Ignore whitespace:
el: Αγνόηση κενών διαστημάτων:

en: Context:
el: Περιεχόμενο:

en: Spacing
el: Διάκενο

en: Remove the repository from the list (does not delete the repository from disk)
el: Αφαίρεση του αποθετηρίου από τη λίστα (δεν διαγράφει το αποθετήριο από το δίσκο)

en: Show the changes introduced by the selected commit
el: Εμφάνιση αλλαγών που εισήχθησαν από την επιλεγμένη υποβολή

en: Files
el: Αρχεία

en: Show the files in the tree of the selected commit
el: Εμφάνιση των αρχείων στο δέντρο της επιλεγμένης υποβολής
