gitg master - en to fi translation catalogue (349 entries)

en: Could not parse XML from stream
fi: Ei voitu jäsentää XML:ää virrasta

en: Graphical user interface for git
fi: Graafinen käyttöliittymä git-versionhallintaan

en: gitg is a graphical user interface for git. It aims at being a small, fast and convenient tool to visualize the history of git repositories. Besides visualization, gitg also provides several utilities to manage your repository and commit your work.
fi: gitg on graafinen käyttöliittymä gitiin. Sen on tarkoitus olla pieni, nopea ja kätevä työkalu git-tietovarastojen historian visualisointiin. Visualisoinnin lisäksi gitg tarjoaa useita työkaluja tietovarastojen hallintaan ja tekemäsi työn kommitointiin.

en: Goals:
fi: Tavoitteet:

en: Browse local git repositories
fi: Selaa paikallisia git-tietovarastoja

en: Clone local and remote git repositories
fi: Kloonaa paikallisia ja etä-git-tietovarastoja

en: Commit files
fi: Kommitoi tiedostoja

en: Retrieve patch from a commit
fi: Luo paikka kommitista

en: Browse repository history
fi: Selaa tietovaraston historiaa

en: Staging area to compose your commit
fi: Valmistelualue kommitin lähettämistä varten

en: Commit staged changes
fi: Kommitoi valmistellut muutokset

en: Overview of recently used repositories
fi: Katsaus viimeksi käytettyihin tietovarastoihin

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Git repository browser
fi: Git-tietovarastojen selain

en: Default Clone Directory
fi: Oletuskloonaushakemisto

en: The default directory in which new repositories should be suggested to be cloned.
fi: Oletushakemisto, johon uudet tietovarastot ehdotetaan kloonattavaksi.

en: Orientation of the main interface (vertical or horizontal)
fi: Käyttöliittymän suunta (pysty tai vaaka)

en: Setting that sets the orientation of the main interface.
fi: Asetus, joka asettaa käyttöliittymän suuntauksen.

en: Default Activity
fi: Oletustoiminto

en: Use Default Font
fi: Käytä oletusfonttia

en: Editor Font
fi: Muokkaimen fontti

en: Use Gravatar
fi: Käytä Gravataria

en: Enable the use of gravatar to display user avatars.
fi: Ota käyttöön gravatar-palvelua nähdäksesi käyttäjien kuvat.

en: Enable Monitoring
fi: Käytä seurantaa

en: Automatically update when external changes to .git are detected
fi: Päivitä automaattisesti, kun .gitiin kohdistuvia ulkoisia muutoksia havaitaan

en: Enable Diff Highlighting
fi: Käytä diff-korostusta

en: Color scheme to use for syntax highlighting
fi: Syntaksikorostukseen käytettävä väriteema

en: Show Stashed Changes
fi: Näytä jemmatut muutokset

en: Show Staged Changes
fi: Näytä valmistellut muutokset

en: Show Unstaged Changes
fi: Näytä valmistelemattomat muutokset

en: Enable Spell Checking
fi: Käytä oikolukua

en: Spell Checking Language
fi: Oikoluvun kieli

en: Ignore Whitespace Changes
fi: Älä huomioi tyhjän tilan muutoksia

en: Show Changes Inline
fi: Näytä muutokset sisennettynä

en: Wrap
fi: Rivitys

en: Wrap lines.
fi: Käytä rivitystä.

en: There are no changes to be committed
fi: Ei muutoksia kommitoitavaksi

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
fi: Käytä amend-oikaisua muuttaaksesi aiemman kommitin kommittiviestiä

[ctx: Activity]
en: Commit
fi: Kommitti

en: Create new commits and manage the staging area
fi: Luo kommiteja ja hallitse valmistelualuetta

en: _Stage selection
fi: _Valmistele valinta

en: Failed to stage the removal of submodule “%s”
fi: Alimoduulin “%s” poistamisen valmistelu epäonnistui

en: Failed to open the repository of submodule “%s” while trying to stage
fi: Alimoduulin “%s” tietovaraston avaaminen valmistelun yrittämisen aikana epäonnistui

en: Failed to stage the submodule “%s”
fi: Alimoduulin “%s” valmistelu epäonnistui

en: Failed to stage the removal of file “%s”
fi: Tiedoston “%s” poistamisen valmistelu epäonnistui

en: Failed to stage the file “%s”
fi: Tiedoston “%s” valmistelu epäonnistui

en: _Unstage selection
fi: _Poista valmistelu valinnalta

en: Failed to unstage the file “%s”
fi: Valmistelun poistaminen tiedostolta “%s” epäonnistui

en: Failed to unstage the submodule “%s”
fi: Valmistelun poistaminen alimoduulilta “%s” epäonnistui

note: Populate staged items
en: Staged
fi: Valmistellut

en: No staged files
fi: Ei valmisteltuja tiedostoja

note: Populate unstaged items
en: Unstaged
fi: Valmistelemattomat

en: No unstaged files
fi: Ei valmistelemattomia tiedostoja

note: Populate untracked items
en: Untracked
fi: Seuraamattomat

en: No untracked files
fi: Ei seuraamattomia tiedostoja

en: Submodule
fi: Alimoduuli

en: No dirty submodules
fi: Ei likaisia alimoduuleja

en: Failed to commit
fi: Kommitointi epäonnistui

en: Failed to pass pre-commit
fi: Pre-kommitin välittäminen epäonnistui

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Are you sure you want to permanently discard the selected changes?
fi: Haluatko varmasti hylätä valitut muutokset pysyvästi?

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Discard
fi: Hylkää

en: Failed to discard selection
fi: Valinnan hylkääminen epäonnistui

en: Failed to stage selection
fi: Valinnan valmistelu epäonnistui

en: Failed to unstage selection
fi: Valmistelun poistaminen valinnalta epäonnistui

en: Failed to discard changes
fi: Muutosten hylkääminen epäonnistui

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the file “%s”?
fi: Haluatko varmasti hylätä pysyvästi kaikki tehdyt muutokset tiedostoon “%s”?

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the files %s and “%s”?
fi: Haluatko varmasti hylätä pysyvästi kaikki tehdyt muutokset tiedostoihin %s ja “%s”?

en: Failed to delete files
fi: Tiedostojen poistaminen epäonnistui

en: Delete file | Delete files
fi[0]: Poista tiedosto
fi[1]: Poista tiedostot

en: Are you sure you want to permanently delete the file “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tiedoston “%s” pysyvästi?

en: Are you sure you want to permanently delete the files %s and “%s”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tiedostot %s ja “%s” pysyvästi?

en: _Stage changes
fi: _Valmistele muutokset

en: _Unstage changes
fi: _Poista valmistelu muutoksilta

en: _Discard changes
fi: _Hylkää muutokset

en: D_elete file | D_elete files
fi[0]: _Poista tiedosto
fi[1]: _Poista tiedostot

en: _Edit file
fi: _Muokkaa tiedostoa

en: Failed to stash changes: %s
fi: Muutosten jemmaaminen epäonnistui: %s

en: Unstaged changes
fi: Valmistelemattomat muutokset

en: Cancel
fi: Peru

en: Stash changes
fi: Jemmaa muutokset

en: Failed with conflicts
fi: Epäonnistui ristiriitojen kera

en: Failed to obtain author details
fi: Tekijäntietojen noutaminen epäonnistui

en: Failed to create commit: %s
fi: Kommitin luominen epäonnistui: %s

en: Failed to checkout index: %s
fi: Indeksin uloskuittaaminen epäonnistui: %s

en: Show the application’s version
fi: Näytä sovelluksen versio

en: Start gitg with a particular activity
fi: Käynnistä gitg tietyllä toiminnolla

en: Do not try to load a repository from the current working directory
fi: Älä yritä ladata tietovarastoa nykyisestä työskentelyhakemistosta

en: — Git repository viewer
fi: — Git-tietovarastojen selain

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
fi: gitg on Git-tietovarastojen selain GTK+:lle/Gnomelle

en: gitg homepage
fi: gitg-verkkosivusto

en: We are terribly sorry, but gitg requires libgit2 (a library on which gitg depends) to be compiled with threading support.
    
    If you manually compiled libgit2, then please configure libgit2 with -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Otherwise, report a bug in your distributions’ bug reporting system for providing libgit2 without threading support.
fi: Valitettavasti gitg vaatii libgit2:n (kirjaston, josta gitg on riippuvainen) olevan käännetty säikeistystuella.
    
    Jos käänsit libgit2:n itse, määritä libgit2 valinnalla -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Muussa tapauksessa ilmoita käyttämäsi jakelun vianilmoitusjärjestelmään, että libgit2 on käännetty ilman säikeistystukea.

en: Author Details
fi: Tekijän tiedot

en: Enter default details used for all repositories:
fi: Anna oletuksena kaikille tietovarastoille asetettavat tiedot:

note: Translators: %s is the repository name
en: Override global details for repository “%s”:
fi: Ohita yleiset tiedot tietovarastolle “%s”:

en: Failed to set Git user config.
fi: Git-käyttäjäasetustiedoston asettaminen epäonnistui.

en: The URL introduced is not supported
fi: Osoite ei ole tuettu

en: Cherry pick onto
fi: Tee cherry pick haaraan

en: Cherry pick this commit onto a branch
fi: Tee tälle kommitille cherry pick haaraan

en: Failed to cherry-pick the commit: %s
fi: Cherry-pickin teko kommitille epäonnistui: %s

en: Cherry pick has conflicts
fi: Cherry pick sisältää ristiriitoja

en: Checkout
fi: Uloskuittaa

en: Cherry pick failed with conflicts
fi: Cherry pick epäonnistui ristiriitojen kera

en: Cherry pick finished with conflicts in working directory
fi: Cherry pick valmistui ristiriitojen kera työskentelyhakemistossa

en: Cherry pick %s onto %s
fi: Tee cherry pick lähteestä %s kohteeseen %s

en: Successfully cherry picked
fi: Cherry pick onnistui

en: Cherry pick onto %s
fi: Tee cherry pick haaraan %s

en: Create branch
fi: Luo haara

en: Create a new branch at the selected commit
fi: Luo uusi haara valitussa kommitissa

en: Failed to create branch
fi: Haaran luominen epäonnistui

en: Create patch
fi: Luo paikka

en: Create a patch from the selected commit
fi: Luo paikka valitusta kommitista

en: Save Patch File
fi: Tallenna paikkatiedosto

en: _Save Patch
fi: _Tallenna paikka

en: Failed to create patch
fi: Paikan luominen epäonnistui

en: Create tag
fi: Luo tagi

en: Create a new tag at the selected commit
fi: Luo uusi tagi valitusta kommitista

en: Failed to create tag
fi: Tagin luominen epäonnistui

en: Failed to lookup tag
fi: Tagin hakeminen epäonnistui

en: Provide a message to create an annotated tag
fi: Anna viesti selityksellä varustetulle tagille

en: Select and manage projects
fi: Valitse ja hallitse projekteja

en: _Remove
fi: _Poista

note: Translators: the two %s will be replaced to create a link to perform the scanning action.
en: We can also %sscan your home directory%s for git repositories.
fi: Voit %setsiä kotikansiostasi%s git-tietovarastoja.

note: Translators: the two %s will be used to create a link to the author dialog.
en: In the mean time, you may want to %sset up your git profile%s.
fi: Voit sen aikana %smäärittää git-profiilisi tiedot%s.

en: Failed to clone repository
fi: Tietovaraston kloonaaminen epäonnistui

en: Failed to add repository
fi: Tietovaraston lisääminen epäonnistui

en: Create new repository
fi: Luo uusi tietovarasto

note: Translators: %s is a file name
en: The location <i>%s</i> does not appear to be a valid git repository. Would you like to initialize a new git repository at this location?
fi: Sijainti <i>%s</i> ei vaikuta kelvolliselta git-tietovarastolta. Haluatko alustaa uuden git-tietovaraston tähän sijaintiin?

en: Create repository
fi: Luo tietovarasto

en: Failed to create repository
fi: Tietovaraston luominen epäonnistui

en: Scanning for repositories in %s
fi: Etsitään tietovarastoja kohteesta %s

en: Checkout the selected reference
fi: Uloskuittaa valittu referenssi

en: Checkout %s
fi: Siirry haaraan %s

en: Failed to checkout branch: %s
fi: Haaran uloskuittaus epäonnistui: %s

en: Failed to update HEAD: %s
fi: HEADin päivittäminen epäonnistui: %s

en: Successfully checked out branch to working directory
fi: Uloskuitattiin haara onnistuneesti työskentelyhakemistoon

en: Copy name
fi: Kopioi nimi

en: Copy the name of the reference to the clipboard
fi: Kopioi viitteen nimi leikepöydälle

en: Delete
fi: Poista

en: Delete the selected reference
fi: Poista valittu viite

en: Delete branch %s
fi: Poista haara %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the branch %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi haaran %s?

en: Delete tag %s
fi: Poista tagi %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the tag %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi tagin %s?

en: Delete remote branch %s
fi: Poista etähaara %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the remote branch %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi etähaaran %s?

note: Translators: %s is the name of the tag
en: Failed to delete tag %s
fi: Tagin %s poistaminen epäonnistui

note: Translators: the first %s is the name of the tag, the second is an error message
en: The tag %s could not be deleted: %s
fi: Tagia %s ei voitu poistaa: %s

note: Translators: %s is the name of the branch
en: Failed to delete branch %s
fi: Haaran %s poistaminen epäonnistui

note: Translators: the first %s is the name of the branch, the second is an error message
en: The branch %s could not be deleted: %s
fi: Haaraa %s ei voitu poistaa: %s

en: Fetch from %s
fi: Nouda kohteesta %s

en: Fetch remote objects from %s
fi: Nouda etäobjektit kohteesta %s

en: Fetching from %s
fi: Nouda kohteesta %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
fi: uusi

note: Translators: updated refers to a remote reference having been updated,
en: updated
fi: päivitetty

en: Failed to fetch from %s: %s
fi: Noutaminen kohteesta %s epäonnistui: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Fetched from %s: everything is up to date
fi: Noudettu kohteesta %s: kaikki on ajan tasalla

note: Translators: the first %s is the remote url to fetch from, * the second is a list of references that got updated.
en: Fetched from %s: %s
fi: Noudettu kohteesta %s: %s

en: Push to %s
fi: Työnnä kohteeseen %s

en: Push branch to %s
fi: Työnnä haara kohteeseen %s

en: Pushing to %s
fi: Pushataan kohteeseen %s

en: Failed to push to %s: %s
fi: Ei voitu pushata kohteeseen %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Pushed to %s
fi: Pushattu kohteeseen %s

en: Push branch %s
fi: Työnnä haara %s

en: Are you sure that you want to push the branch %s?
fi: Haluatko varmasti pushata haaran %s?

en: Push
fi: Työnnä

en: Merge into %s
fi: Yhdistä kohteeseen %s

note: TODO
en: Merge another branch into branch %s
fi: Liitä toinen haara haaraan %s

en: Failed to merge commits: %s
fi: Kommittien liittäminen epäonnistui: %s

en: Merge has conflicts
fi: Liittämisessä on ristiriitoja

en: Merge failed with conflicts
fi: Liittäminen epäonnistui ristiriitojen kera

en: Finished merge with conflicts in working directory
fi: Yhdistäminen työskentelyhakemistossa valmistui ristiriitojen kera

en: Merge %s into %s
fi: Yhdistä %s kohteeseen %s

en: Successfully merged %s into %s
fi: Yhdistetty %s kohteeseen %s onnistuneesti

en: Merge %s into branch %s
fi: Liitä %s haaraan %s

en: Tags
fi: Tagit

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename the selected reference
fi: Nimeä uudelleen valittu viite

en: The specified name “%s” contains invalid characters
fi: Määritetty nimi “%s” sisältää virheellisiä merkkejä

en: Invalid name
fi: Virheellinen nimi

en: Failed to rename
fi: Nimen muuttaminen epäonnistui

en: Close
fi: Sulje

en: Add Repository
fi: Lisää tietovarasto

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Scan for all git repositories from this directory
fi: _Etsi kaikkia git-tietovarastoja tästä hakemistosta

en: Projects
fi: Projektit

en: Open Repository
fi: Avaa tietovarasto

en: _Open
fi: _Avaa

en: Select items
fi: Valitse kohteet

en: “%s” is not a Git repository.
fi: “%s” ei ole Git-tietovarasto.

en: Your user name and email are not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name and email.
fi: Käyttäjänimeäsi ja sähköpostiosoitettasi ei ole vielä määritelty. Määritä kyseiset tiedot käyttäjäasetuksissa.

en: Your user name is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name.
fi: Käyttäjänimeäsi ei ole vielä määritelty. Määritä kyseinen tieto käyttäjäasetuksissa.

en: Your email is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your email.
fi: Sähköpostiosoitettasi ei ole vielä määritelty. Määritä kyseinen tieto käyttäjäasetuksissa.

en: Missing author details
fi: Tekijän tiedot puuttuvat

en: %zu ahead, %zu behind
fi: %zu edellä, %zu jäljessä

en: %zu ahead
fi: %zu edellä

en: %zu behind
fi: %zu jäljessä

en: All commits
fi: Kaikki kommitit

en: Branches
fi: Haarat

en: Remotes
fi: Etätietovarastot

en: History
fi: Historia

en: Examine the history of the repository
fi: Tutki tietovaraston historiaa

[ctx: Preferences]
en: Commit
fi: Kommitti

en: _Use the system fixed width font (%s)
fi: _Käytä järjestelmän kiinteälevyistä fonttia (%s)

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Default details used for all repositories
fi: Kaikille tietovarastoille oletuksena käytettävät tiedot

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Checkout Remote Branch
fi: Uloskuittaa etähaara

en: C_heckout
fi: _Uloskuittaa

en: Local branch _name:
fi: _Paikallisen haaran nimi:

en: _Remote branch:
fi: _Etähaara:

en: _Track remote branch
fi: _Seuraa etähaaraa

en: Clone Repository
fi: Kloonaa tietovarasto

en: Cl_one
fi: _Kloonaa

en: Remote _URL:
fi: Etä_osoite:

en: _Local Folder:
fi: _Paikallinen kansio:

en: Select location…
fi: Valitse sijainti…

en: Bare repository
fi: Tyhjä tietovarasto

[ctx: Create Dialog]
en: Commit
fi: Kommitti

en: C_ommit
fi: K_ommitoi

en: _Amend previous commit
fi: _Oikaise edellinen kommitti

en: Add _signed-off-by signature
fi: Lisää _signed-off-by-allekirjoitus

en: Skip commit _hooks
fi: Ohita kommitin _liipasimet

en: S_tage selection
fi: V_almistele valinta

en: D_iscard selection
fi: H_ylkää valinta

en: The submodule is in a dirty state and has staged and/or unstaged changes that are not yet committed as shown below.
fi: Tämä alimoduuli on likaisessa tilassa, ja sillä on valmisteltuja ja/tai valmistelemattomia muutoksia, joita ei ole vielä kommitoitu alla esitetyn mukaisesti.

en: Staged:
fi: Valmistellut:

en: Unstaged:
fi: Valmistelemattomat:

en: Subject
fi: Aihe

en: Author
fi: Tekijä

en: Date
fi: Päiväys

en: Create Branch
fi: Luo haara

en: C_reate
fi: _Luo

en: Branch _name:
fi: Haaran _nimi:

en: _Checkout the created branch
fi: Uloskuittaa _luotu haara

en: Create Tag
fi: Luo tagi

en: Tag _name:
fi: _Tagin nimi:

en: No repositories have been added yet. To get started, you can add an existing repository or clone a new one.
fi: Tietovarastoja ei ole vielä lisätty. Aloita lisäämällä olemassa oleva tietovarasto tai kloonaa uusi tietovarasto.

en: _Reload
fi: L_ataa uudelleen

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Author Details
fi: _Tekijän tiedot

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _About
fi: _Tietoja

en: Show markup
fi: Näytä merkkaus

en: Display _subject margin at column:
fi: Näytä aiheen _reunus sarakkeessa:

en: Display right _margin at column:
fi: N_äytä oikea reunus sarakkeessa:

en: Maximum number of messages:
fi: Viestien enimmäismäärä:

en: Maximum number of days:
fi: Päivien enimmäismäärä:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Enable spell checking
fi: Käytä oikolukua

en: Commit Message
fi: Kommitin viesti

en: Default selection
fi: Oletusvalinta

en: Current branch
fi: Nykyinen haara

en: All branches
fi: Kaikki haarat

en: References
fi: Viittaukset

en: Sort references in the sidebar by latest activity
fi: Järjestä viittaukset sivupalkissa viimeisimmän toiminnan mukaan

en: Show upstream (remote) branch when selecting a local branch
fi: Näytä upstream-haara (etä) paikallista haaraa valittaessa

en: Commits
fi: Kommitit

en: Collapse inactive lanes
fi: Supista passiiviset

en: Early
fi: Aikaisin

en: Late
fi: Myöhään

en: Show history in topological order
fi: Näytä historia topologisessa järjestyksessä

en: Preserve mainline for currently checked out branch
fi: Säilytä mainline parhaillaan uloskuitatulle haaralle

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Start with activity:
fi: Käynnistä toiminnolla:

en: Commit
fi: Kommitti

en: Layout
fi: Asettelu

en: Use horizontal layout
fi: Käytä vaakatason asettelua

en: Avatars
fi: Avatarit

en: Use gravatar service to provide user avatars
fi: Käytä gravatar-palvelua käyttäjäkuvien esittämiseksi

en: Monitoring
fi: Seuranta

en: Font
fi: Fontti

en: Editor _font:
fi: Muokkaimen _fontti:

en: Pick the editor font
fi: Valitse muokkaimen fontti

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
fi: Käytä lähdekoodin syntaksikorostusta diff-näkymissä

en: Syntax highlighting color scheme:
fi: Syntaksin korostuksen väriteema:

en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Windows
fi: Ikkunat

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
fi: Avaa pikanäppäinikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
fi: Avaa ikkunavalikko

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
fi: Avaa tietovarasto

[ctx: shortcut window]
en: Open the help
fi: Avaa ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
fi: Avaa asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
fi: Sulje aktiivinen ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fi: Lopeta sovellus

[ctx: shortcut window]
en: Change to History View
fi: Vaihda historianäkymään

[ctx: shortcut window]
en: Change to Commit View
fi: Vaihda kommittinäkymään

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
fi: Valitse/ei valintaa

[ctx: shortcut window]
en: Open commit dialog
fi: Avaa kommitti-ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
fi: Valmistele valinta

[ctx: shortcut window]
en: Unstage selection
fi: Poista valmistelu valinnalta

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
fi: Hylkää valinta

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
fi: Muokkaa valintaa

[ctx: shortcut window]
en: Commit Dialog
fi: Kommitti-ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Commit
fi: Kommitti

[ctx: shortcut window]
en: Cancel Commit
fi: Peru kommitti

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
fi: Edellinen kommittiviesti

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
fi: Seuraava kommittiviesti

en: Show the list of recently used repositories
fi: Näytä luettelo viimeksi käytetyistä tietovarastoista

en: Clone repository
fi: Kloonaa tietovarasto

en: Add repository
fi: Lisää tietovarasto

en: Find a word or phrase
fi: Etsi sana tai lauseke

en: General settings and options
fi: Yleiset asetukset

en: _Close
fi: _Sulje

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
fi: %s vaatii salasanan

en: Now
fi: Nyt

en: A minute ago | %d minutes ago
fi[0]: Minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: Half an hour ago
fi: Puoli tuntia sitten

en: An hour ago | %d hours ago
fi[0]: Tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: A day ago | %d days ago
fi[0]: Päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
fi: ennen (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
fi: poistettu (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
fi: jälkeen (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
fi: lisätty (%s)

en: Collapse all
fi: Supista kaikki

en: Expand all
fi: Laajenna kaikki

en: Committed by %s
fi: Kommitoinut %s

en: _Open file
fi: _Avaa tiedosto

en: Open containing _folder
fi: Avaa sisältävä _kansio

en: _Copy file path
fi: _Kopioi tiedoston polku

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
fi: sijainnissa %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
fi: %s sijainnissa %s

en: Cloning…
fi: Kloonataan…

en: Could not read commit message after running commit-msg hook: %s
fi: Kommittiviestin lukeminen ei onnistunut commit-msg-koukun suorittamisen jälkeen: %s

en: _Authenticate
fi: _Tunnistaudu

en: The previous attempt to authenticate has failed, please provide your user name and password and try again.
fi: Aiempi tunnistautumisyritys epäonnistui. Anna käyttäjätunnuksesi ja salasanasi yrittääksesi uudelleen.

en: _Username:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Forget password _immediately
fi: _Unohda salasana välittömästi

en: Remember password until you _logout
fi: Muista salasana u_loskirjautumiseen saakka

en: Remember _forever
fi: _Muista aina

en: Unable to display changes for binary file
fi: Muutoksia ei voi näyttää binääritiedostolle

en: Side by side
fi: Vierekkäin

en: Difference
fi: Ero

en: Tab width:
fi: Sarkaimen leveys:

en: Wrap lines:
fi: Käytä rivitystä:

en: Ignore whitespace:
fi: Älä huomioi tyhjän tilan muutoksia:

en: Context:
fi: Konteksti:

en: Spacing
fi: Välistys

en: Remove the repository from the list (does not delete the repository from disk)
fi: Poista tietovarasto luettelosta (ei poista tietovarastoa levyltä)

en: Show the changes introduced by the selected commit
fi: Näytä valitun kommitin tuomat muutokset

en: Files
fi: Tiedostot

en: Show the files in the tree of the selected commit
fi: Näytä tiedostot valitun kommitin puussa
