gitg master - en to id translation catalogue (469 entries)

en: Could not parse XML from stream
id: Tak bisa mengurai XML dari stream

en: Graphical user interface for git
id: Antarmuka pengguna grafis untuk git

en: gitg is a graphical user interface for git. It aims at being a small, fast and convenient tool to visualize the history of git repositories. Besides visualization, gitg also provides several utilities to manage your repository and commit your work.
id: gitg merupakan antarmuka pengguna grafis untuk git. Ini bertujuan untuk menjadi alat yang ringan, cepat dan nyaman untuk memvisualisasikan riwayat repositori git. Selain visualisasi, gitg juga menyediakan beberapa utilitas untuk mengelola repositori Anda dan melakukan pekerjaan Anda.

en: Goals:
id: Tujuan:

en: Browse local git repositories
id: Jelajahi repositori git lokal

en: Clone local and remote git repositories
id: Klon repositori git lokal dan remote

en: Commit files
id: Berkas komit

en: Retrieve patch from a commit
id: Ambil tambalan dari komit

en: Browse repository history
id: Jelajahi riwayat repositori

en: Staging area to compose your commit
id: Area staging untuk menyusun komit Anda

en: Commit staged changes
id: Komit perubahan yang di-stage-kan

en: Overview of recently used repositories
id: Tinjauan tentang repositori yang digunakan baru-baru ini

en: The Gitg Team
id: Tim Gitg

en: Git repository browser
id: Peramban repositori git

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Default Clone Directory
id: Direktori Klon Bawaan

en: The default directory in which new repositories should be suggested to be cloned.
id: Direktori bawaan dimana repositori baru mesti disarankan untuk diklon.

en: Orientation of the main interface (vertical or horizontal)
id: Orientasi antar muka utama (vertikal atau horisontal)

en: Setting that sets the orientation of the main interface.
id: Pengaturan yang menentukan orientasi dari antar muka utama.

en: Default Activity
id: Aktifitas Bawaan

en: The activity which gitg activates by default when first launched.
id: Aktivitas yang gitg aktifkan secara bawaan saat pertama dijalankan.

en: Use Default Font
id: Gunakan Fonta Bawaan

en: Whether to use the system’s default fixed width font for widget's text instead of a font specific. If this option is turned off, then the font named in the “Editor Font” option will be used instead of the system font.
id: Apakah akan menggunakan fonta lebar tetap bawaan sistem untuk teks widget, bukan fonta tertentu. Jika opsi ini dimatikan, maka fonta yang disebutkan dalam opsi "Penyunting Fonta" akan digunakan sebagai ganti fonta sistem.

en: Editor Font
id: Fonta Penyunting

en: A custom font that will be used for the text widgets. This will only take effect if the “Use Default Font” option is turned off.
id: Fonta khusus yang akan digunakan untuk widget teks. Ini hanya akan berlaku jika opsi "Gunakan Fonta Bawaan" dimatikan.

en: Use Gravatar
id: Gunakan Gravatar

en: Enable the use of gravatar to display user avatars.
id: Perbolehkan penggunaan gravatar untuk tampilan avatar pengguna.

en: Enable Monitoring
id: Fungsikan Pemantauan

en: Automatically update when external changes to .git are detected
id: Otomatis memperbarui jika ada perubahan dari luar ke .git terdeteksi

en: Enable Diff Highlighting
id: Fungsikan Penyorotan Diff

en: Setting that determines whether to enable syntax highlighting in diff views.
id: Pengaturan yang menentukan apakah memfungsikan penyorotan sintaks dalam tilikan diff.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
id: Skema warna yang digunakan untuk penyorotan sintaks

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
id: Digunakan oleh GtkSourceView untuk menentukan warna bagi penyorotan sintaks

en: When to Collapse Inactive Lanes
id: Kapan Melipat Lajur Tak Aktif

en: Setting that indicates when an inactive lane should be collapsed. Valid values are 0 — 4, where 0 indicates “early” and 4 indicates “late”.
id: Pengaturan yang mengindikasikan kapan suatu jalur yang tak aktif mesti dilipat. Nilai valid adalah 0 — 4, dimana 0 mengindikasikan "masa awal" dan 4 mengindikasikan "masa akhir".

en: Setting that indicates whether to collapse history lanes which do not show activity. Enabling this can provide a cleaner history view when there is a lot of parallel development. See collapse-inactive-lanes to control when lanes should be collapsed.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah melipat jalur riwayat yang tak menunjukkan aktivitas. Memfungsikan ini dapat memberikan tampilan riwayat yang lebih bersih ketika ada banyak pengembangan paralel. Lihat collapse-inactive-lanes untuk mengendalikan kapan jalur mesti dilipat.

en: Show History in Topological Order
id: Tampilkan Riwayat dalam Urutan Topologis

en: Setting that indicates whether to show the history in topological order.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah menampilkan riwayat dalam urutan topologis.

en: Show Stashed Changes
id: Tunjukkan Perubahan Yang Di-stash-kan

en: Setting that indicates whether to show items for the stash in the history.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah menampilkan butir bagi stash dalam riwayat.

en: Show Staged Changes
id: Tunjukkan Perubahan Yang Di-stage-kan

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently staged changes in the history.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah menampilkan butir virtual bagi perubahan yang kini disetor dalam riwayat.

en: Show Unstaged Changes
id: Tunjukkan Perubahan Yang Belum Di-stage-kan

en: Setting that indicates whether to show a virtual item for the currently unstaged changes in the history.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah menampilkan butir virtual bagi perubahan yang kini belum disetor dalam riwayat.

en: Setting that indicates whether to always preserve a mainline in the history for the current HEAD.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah selalu memelihara cabang utama dalam sebuah riwayat pada HEAD saat ini.

en: Default selection of the history activity
id: Pilihan bawaan pada riwayat aktivitas

en: Setting that determines the default selection on startup of the history activity.
id: Pengaturan yang menentukan pilihan bawaan pada permulaan riwayat aktivitas.

en: Reference Sort Order
id: Referensi Urutan Sortir

en: The order by which references in the history sidebar should be sorted.
id: Urutan di mana referensi dalam bilah sisi riwayat harus disortir.

en: Show Upstream With Branch
id: Tampilkan Upstream Dengan Cabang

en: Determines whether to also show the upstream (remote) tracking branch when selecting a local branch in the history view.
id: Menentukan apakah juga menampilkan cabang upstream (remote) yang di-track ketika memilih suatu cabang lokal dalam tilikan riwayat.

en: Switch to the new branch on creation
id: Beralih ke cabang baru pada pembuatan

en: Setting that controls whether the newly created branch is checked out automatically.
id: Pengaturan yang mengontrol apakah cabang yang baru dibuat diperiksa secara otomatis.

en: Show Right Margin in Commit Message View
id: Tampilkan Marjin Kanan dalam Tilikan Pesan Komit

en: Show a right margin indicator in the commit message view. This can be used to easily see where to break the commit message at a particular column.
id: Tampilkan indikator marjin kanan dalam tilikan pesan komit. Ini dapat dipakai untuk melihat dengan mudah dimana memutus pesan komit pada kolom tertentu.

en: Column at Which Right Margin is Shown
id: Kolom Dimana Marjin Kanan Ditampilkan

en: The column at which the right margin is shown if the show-right-margin preference is set to TRUE.
id: Kolom dimana marjin kanan ditampilkan bila preferensi show-right-margin ditata ke TRUE.

en: Show Subject Margin in Commit Message View
id: Tampilkan Marjin Subjek dalam Tilikan Pesan Komit

en: Highlight the subject text of the commit message when it passes the margin specified by subject-margin-position.
id: Sorot teks subjek dari pesan komit ketika itu melewati marjin yang dinyatakan oleh subject-margin-position.

en: Column at Which Subject Margin is Shown
id: Kolom Tempat Marjin Subjek Ditampilkan

en: The column at which the subject margin is shown if the show-subject-margin preference is set to TRUE.
id: Kolom dimana marjin subjek ditampilkan bila preferensi show-subject-margin ditata ke TRUE.

en: Enable Spell Checking
id: Fungsikan Pemeriksaan Ejaan

en: Setting which determines whether or not spell checking is enabled when writing a commit message.
id: Pengaturan yang menentukan apakah pemeriksaan ejaan difungsikan atau tidak ketika menulis sebuah pesan komit.

en: Spell Checking Language
id: Bahasa Pemeriksaan Ejaan

en: The language to use when spell checking is enabled for writing a commit message.
id: Bahasa yang dipakai ketika pemeriksaan ejaan difungsikan untuk menulis sebuah pesan komit.

en: Maximum number of previous commit messages
id: Maksimum berapa pesan komit sebelumnya

en: Maximum number of previous commit messages to store for commit message history.
id: Maksimum berapa pesan komit sebelumnya yang disimpan untuk riwayat pesan komit.

en: Maximum number of days to store previous commit messages
id: Maksimum berapa hari untuk menyimpan pesan komit sebelumnya

en: Maximum number of days to store previous commit messages for commit message history.
id: Maksimum berapa hari untuk menyimpan pesan komit sebelumnya pada riwayat pesan komit.

en: Type of datetime format selected.
id: Jenis format datetime yang dipilih.

en: Preferred datetime format of the user.
id: Format datetime yang disukai pengguna.

en: The datetime format to be used in commit-diff.
id: Format datetime yang akan digunakan dalam commit-diff.

en: Custom datetime format.
id: Format datetime ubahan.

en: Use patience algorithm to show diffs
id: Gunakan algoritma kesabaran untuk menampilkan diff

en: Setting to use patience algorithm to show diffs of a commit.
id: Pengaturan untuk menggunakan algoritma kesabaran untuk menunjukkan diff dari komit.

en: Ignore Whitespace Changes
id: Abaikan Perubahan Whitespace

en: Setting that indicates whether to ignore whitespace changes when showing the diff of a commit.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah mengabaikan perubahan whitespace ketika menampilkan diff dari suatu komit.

en: Show Changes Inline
id: Tampilkan Perubahan Inline

en: Setting that indicates whether changes within lines should be shown inline.
id: Pengaturan yang mengindikasikan apakah perubahan dalam baris-baris mesti ditampilkan di baris yang sama.

en: Wrap
id: Lipat

en: Wrap lines.
id: Lipat baris.

en: Number of Before/After Context Lines
id: Banyaknya Baris Konteks Sebelum/Setelah

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff of a commit.
id: Pengaturan yang menentukan berapa banyak baris konteks (sebelum dan setelah) mesti ditunjukkan ketika menampilkan diff dari suatu komit.

en: Rendered Width of a Tab Character
id: Lebar Terrender dari suatu Karakter Tab

en: Setting that determines how much space a tab character should occupy when showing the diff of a commit.
id: Pengaturan yang menentukan berapa banyak spasi yang mesti diduduki oleh sebuah karakter tab ketika menampilkan diff dari suatu komit.

en: Setting that determines how many lines of context (before and after) should be shown when showing the diff to be staged/unstaged in the commit area.
id: Pengaturan yang menentukan berapa banyak baris konteks (sebelum dan setelah) mesti ditunjukkan ketika menampilkan diff yang akan di-stage-kan/tak di-stage-kan dalam area komit.

en: There are no changes to be committed
id: Tak ada perubahan untuk dikomit

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
id: Pakai amend untuk mengubah pesan komit dari komit sebelumnya

[ctx: Activity]
en: Commit
id: Komit

en: Create new commits and manage the staging area
id: Buat komit baru dan kelola area staging

en: _Stage selection
id: _Stage-kan pilihan

en: Failed to stage the removal of submodule “%s”
id: Gagal men-stage penghapusan submodul "%s"

en: Failed to open the repository of submodule “%s” while trying to stage
id: Gagal membuka submodul repositori "%s" saat mencoba untuk men-stage

en: Failed to lookup the working directory commit of submodule “%s” while trying to stage
id: Gagal menemukan direktori kerja dari komit submodul "%s" saat mencoba men-stage

en: Failed to stage the submodule “%s”
id: Gagal men-stage submodul “%s”

en: Failed to stage the removal of file “%s”
id: Gagal men-stage penghapusan berkas “%s”

en: Failed to stage the file “%s”
id: Gagal men-stage berkas “%s”

en: _Unstage selection
id: _Unstage-kan pilihan

en: Failed to unstage the removal of file “%s”
id: Gagal meng-unstage penghapusan berkas “%s”

en: Failed to unstage the file “%s”
id: Gagal meng-unstage berkas “%s”

en: Failed to unstage the removal of submodule “%s”
id: Gagal meng-unstage penghapusan submodul “%s”

en: Failed to unstage the submodule “%s”
id: Gagal meng-unstage submodul “%s”

note: Populate staged items
en: Staged
id: Di-stage

en: No staged files
id: Tak ada berkas yang di-stage

note: Populate unstaged items
en: Unstaged
id: Di-unstage

en: No unstaged files
id: Tak ada berkas yang di-unstage

note: Populate untracked items
en: Untracked
id: Tak dilacak

en: No untracked files
id: Tak ada berkas yang tak dilacak

en: Submodule
id: Submodul

en: No dirty submodules
id: Tidak ada submodul kotor

en: Failed to commit
id: Gagal komit

en: Failed to pass pre-commit
id: Gagal lolos prakomit

en: Discard changes
id: Buang perubahan

en: Are you sure you want to permanently discard the selected changes?
id: Anda yakin ingin membuang permanen perubahan yang dipilih?

en: _Cancel
id: _Batal

en: Discard
id: Buang

en: Failed to discard selection
id: Gagal membuang pilihan

en: Failed to stage selection
id: Gagal men-stage pilihan

en: Failed to unstage selection
id: Gagal meng-unstage pilihan

en: Failed to discard changes
id: Gagal membuang perubahan

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the file “%s”?
id: Anda yakin ingin membuang permanen semua perubahan yang telah dibuat ke berkas “%s”?

en: Are you sure you want to permanently discard all changes made to the files %s and “%s”?
id: Anda yakin ingin membuang permanen semua perubahan yang telah dibuat ke berkas %s dan “%s”?

en: Failed to delete files
id: Gagal menghapus berkas

en: Delete file | Delete files
id[0]: Hapus berkas

en: Are you sure you want to permanently delete the file “%s”?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen berkas “%s”'?

en: Are you sure you want to permanently delete the files %s and “%s”?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen berkas %s dan “%s”?

en: _Stage changes
id: _Stage-kan perubahan

en: _Unstage changes
id: Tak stage-kan per_ubahan

en: _Discard changes
id: _Buang perubahan

en: D_elete file | D_elete files
id[0]: Hapus b_erkas

en: _Edit file
id: _Ubah berkas

en: Failed to stash changes: %s
id: Gagal men-stash perubahan: %s

en: Unstaged changes
id: Tak stage-kan perubahan

en: You appear to have unstaged changes in your working directory. Would you like to stash the changes before the checkout?
id: Kamu sepertinya memiliki perubahan yang belum di-stage di direktori kerjamu. Apakah kamu akan men-stash perubahan sebelum checkout?

en: Cancel
id: Batal

en: Stash changes
id: Stash-kan perubahan

en: Failed with conflicts
id: Gagal dikarenakan konflik

en: Failed to checkout conflicts: %s
id: Gagal untuk checkout konflik: %s

en: Failed to obtain author details
id: Gagal mendapatkan rincian penulis

en: Failed to lookup commit: %s
id: Gagal melihat komit: %s

en: Failed to create commit: %s
id: Gagal membuat komit: %s

en: Failed to checkout index: %s
id: Gagal men-checkout indek: %s

en: Add Remote
id: Tambah Remote

en: Adds remote to the remotes list
id: Tambah remote ke daftar remote

en: Fetching from %s
id: Mengambil dari %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
id: baru

en: Failed to fetch from %s: %s
id: Gagal mengambil dari %s: %s

en: Failed to fetch added remote
id: Gagal mengambil remote yang ditambahkan

note: Translators: the first %s is the remote url to fetch from, * the second is a list of references that got updated.
en: Fetched from %s: %s
id: Mengambil dari %s: %s

en: Failed to add remote
id: Gagal menambahkan remote

en: Show the application’s version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Start gitg with a particular activity
id: Mulai gitg dengan suatu aktivitas tertentu

en: Start gitg with the commit activity (shorthand for --activity commit)
id: Mulai gitg dengan suatu aktivitas komit (singkatan dari --activity commit)

en: Do not try to load a repository from the current working directory
id: Jangan coba memuat suatu repositori dari direktori kerja kini

en: Run gitg in standalone mode
id: Jalankan gitg dalam mode tersendiri

en: Put paths under git if needed
id: Letakkan path di bawah git jika diperlukan

en: — Git repository viewer
id: — Penampil repositori Git

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
id: gitg adalah penilik repositori Git untuk GTK+/GNOME

en: gitg homepage
id: Situs web gitg

en: We are terribly sorry, but gitg requires libgit2 (a library on which gitg depends) to be compiled with threading support.
    
    If you manually compiled libgit2, then please configure libgit2 with -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Otherwise, report a bug in your distributions’ bug reporting system for providing libgit2 without threading support.
id: Mohon maaf sebesar-besarnya, tapi gitg memerlukan libgit2 (suatu pustaka dimana gitg bergantung kepadanya) untuk dikompail dengan dukungan thread.
    
    Bila Anda mengkompail libgit2 secara manual, harap konfigur libgit2 dengan -DTHREADSAFE:BOOL=ON.
    
    Bila tidak, laporkan suatu kutu dalam sistem pelaporan kutu distribusi Anda bagi libgit2 yang tanpa dukungan thread.

en: Author Details
id: Rincian Penulis

en: Enter default details used for all repositories:
id: Masukkan rincian bawaan untuk semua repositori:

note: Translators: %s is the repository name
en: Override global details for repository “%s”:
id: Timpa rincian global repositori “%s”:

en: Failed to set Git user config.
id: Gagal menata konfig pengguna Git.

en: The URL introduced is not supported
id: URL yang diperkenalkan tak didukung

en: Cherry pick onto
id: Cherry pick ke

en: Cherry pick this commit onto a branch
id: Cherry pick komit ini ke suatu cabang

en: Failed to lookup the commit for branch “%s”: %s
id: Gagal menemukan komit untuk cabang “%s”: %s

en: Failed to cherry-pick the commit: %s
id: Gagal men-cherry pick komit: %s

en: Cherry pick has conflicts
id: Cherry pick memiliki konflik

en: The cherry pick of “%s” onto “%s” has caused conflicts, would you like to checkout branch “%s” with the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
id: Cherry pick “%s” ke “%s” menyebabkan konflik, apakah Anda hendak men-checkout cabang “%s” dengan cherry pick ke direktori kerja Anda untuk mengatasi konflik?

en: The cherry-pick of “%s” onto “%s” has caused conflicts, would you like to checkout the cherry pick to your working directory to resolve the conflicts?
id: Cherry pick “%s” ke “%s” menyebabkan konflik, apakah Anda hendak men-checkout cherry pick ke direktori kerjamu untuk mengatasi konflik?

en: Cherry pick failed with conflicts
id: Cherry pick gagal dengan konflik

en: Cherry pick finished with conflicts in working directory
id: Selesai cherry pick dengan konflik di direktori kerja

en: Cherry pick “%s” onto “%s”
id: Cherry pick “%s” ke “%s”

en: Successfully cherry picked
id: Sukses men-cherry pick

en: Cherry pick onto “%s”
id: Cherry pick ke “%s”

en: Create branch
id: Buat cabang

en: Create a new branch at the selected commit
id: Buat sebuah cabang baru pada komit yang dipilih

en: Failed to create branch
id: Gagal membuat cabang

en: Create patch
id: Buat patch

en: Create a patch from the selected commit
id: Membuat sebuah patch dari komit yang dipilih

en: Save Patch File
id: Simpan Berkas Patch

en: _Save Patch
id: _Simpan Patch

en: Failed to create patch
id: Gagal membuat patch

en: Create tag
id: Buat tag

en: Create a new tag at the selected commit
id: Buat tag baru pada komit yang dipilih

en: Failed to create tag
id: Gagal membuat tag

en: Failed to lookup tag
id: Gagal mencari tag

en: Provide a message to create an annotated tag
id: Berikan suatu pesan untuk membuat sebuah tag yang teranotasi

en: Select and manage projects
id: Pilih dan kelola projek

en: _Remove
id: _Hapus

en: _Delete sources
id: Ha_pus sumber

note: Translators: the two %s will be replaced to create a link to perform the scanning action.
en: We can also %sscan your home directory%s for git repositories.
id: Kami juga dapat %smemeriksa direktori%s home kamu untuk repositori git.

note: Translators: the two %s will be used to create a link to the author dialog.
en: In the mean time, you may want to %sset up your git profile%s.
id: Sementara itu, Anda mungkin ingin %smenyiapkan profil git Anda%s.

en: Failed to clone repository
id: Gagal meng-klone repositori

en: Failed to add repository
id: Gagal menambahkan repositori

en: Create new repository
id: Buat repositori baru

note: Translators: %s is a file name
en: The location <i>%s</i> does not appear to be a valid git repository. Would you like to initialize a new git repository at this location?
id: Lokasi <i>%s</i> tidak dikenali sebagai repositori git yang benar. Apakah kamu mau menginisialisasi repositori git yang baru di lokasi ini?

en: Create repository
id: Buat repositori

en: Failed to create repository
id: Gagal membuat repositori

en: Scanning for repositories in %s
id: Memindai repositori di %s

en: Edit remote
id: Sunting remote

en: Edits the remote from the remotes list
id: Sunting remote dari daftar remote

en: Failed to edit remote
id: Gagal menyunting remote

en: Checkout the selected reference
id: Checkout referensi yang dipilih

en: Checkout “%s”
id: Checkout "%s"

en: Failed to checkout branch: %s
id: Gagal men-checkout cabang %s

en: Failed to update HEAD: %s
id: Gagal memperbarui HEAD %s

en: Successfully checked out branch to working directory
id: Sukses men-checkout cabang ke direktori kerja

en: Failed to set the upstream branch %s for %s
id: Gagal menyetel cabang hulu %s untuk %s

en: Copy name
id: Salin nama

en: Copy the name of the reference to the clipboard
id: Salin nama referensi ke clipboard

en: Create a new branch at the selected reference
id: Buat sebuah cabang baru pada referensi yang dipilih

en: Failed to lookup reference
id: Gagal mencari referensi

en: Create a patch from the selected reference
id: Buat sebuah patch dari referensi yang dipilih

en: Create a new tag at the selected reference
id: Buat tag baru pada referensi yang dipilih

en: Delete
id: Hapus

en: Delete the selected reference
id: Hapus acuan yang dipilih

en: Delete branch %s
id: Hapus cabang %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the branch %s?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen cabang %s?

en: Delete tag %s
id: Hapus tag %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the tag %s?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen tag %s?

en: Delete remote branch %s
id: Hapus cabang remote %s

en: Are you sure that you want to permanently delete the remote branch %s?
id: Anda yakin ingin menghapus cabang remote %s?

note: Translators: %s is the name of the tag
en: Failed to delete tag %s
id: Gagal menghapus tag %s

note: Translators: the first %s is the name of the tag, the second is an error message
en: The tag %s could not be deleted: %s
id: Tag %s tak dapat dihapus: %s

note: Translators: %s is the name of the branch
en: Failed to delete branch %s
id: Gagal menghapus cabang %s

note: Translators: the first %s is the name of the branch, the second is an error message
en: The branch %s could not be deleted: %s
id: Cabang %s tak bisa dihapus: %s

en: Fetch from %s
id: Ambil dari %s

en: Fetch remote objects from %s
id: Ambil objek remote dari %s

note: Translators: updated refers to a remote reference having been updated,
en: updated
id: terbaharui

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Fetched from %s: everything is up to date
id: Mengambil dari %s: semua telah terbaharui

en: Merge into %s
id: Merge ke %s

note: TODO
en: Merge another branch into branch %s
id: Merge cabang lain ke cabang %s

en: Failed to merge commits: %s
id: Gagal me-merge komit: %s

en: Merge has conflicts
id: Merge memiliki konflik

en: The merge of “%s” into “%s” has caused conflicts, would you like to checkout branch “%s” with the merge to your working directory to resolve the conflicts?
id: Merge dari "%s" ke "%s" menyebabkan konflik, apakah kamu mau men-checkout cabang "%s" dengan merge ke direktori kerjamu untuk mengatasi konflik?

en: The merge of “%s” into “%s” has caused conflicts, would you like to checkout the merge to your working directory to resolve the conflicts?
id: Merge dari "%s" ke "%s" menyebabkan konflik, apakah kamu mau men-checkout merge ke direktori kerjamu untuk mengatasi konflik?

en: Merge failed with conflicts
id: Merge gagal dengan konflik

en: Finished merge with conflicts in working directory
id: Selesai merge dengan konflik di direktori kerja

en: Merge “%s” into “%s”
id: Merge "%s" ke "%s"

en: Failed to lookup our commit: %s
id: Gagal menemukan komit kita: %s

en: Failed to lookup their commit: %s
id: Gagal menemukan komit mereka: %s

en: Successfully merged “%s” into “%s”
id: Sukses me-merge "%s" ke "%s"

en: Merge “%s” into branch “%s”
id: Merge "%s" ke cabang "%s"

en: Tags
id: Tag

en: Push to %s
id: Dorong ke %s

en: Push branch to %s
id: Dorong cabang ke %s

en: Pushing to %s
id: Mendorong ke %s

en: Failed to push to %s: %s
id: Gagal mendorong ke %s: %s

note: Translators: the %s will get replaced with the remote url,
en: Pushed to %s
id: Didorong ke %s

en: Push branch %s
id: Dorong cabang %s

en: Are you sure that you want to push the branch %s?
id: Anda yakin ingin mendorong cabang %s?

en: Push
id: Dorong

en: Rename
id: Ubah nama

en: Rename the selected reference
id: Mengubah nama acuan yang dipilih

en: The specified name “%s” match with existing branch “%s”
id: Nama yang ditentukan "%s" cocok dengan cabang "%s" yang ada

en: Invalid name
id: Nama tak valid

en: The specified name “%s” contains invalid characters
id: Nama “%s”: yang dinyatakan memuat karakter yang tak valid

en: Failed to rename
id: Gagal mengubah nama

en: Close
id: Tutup

en: Remove remote
id: Hapus remote

en: Removes remote from the remotes list
id: Hapus remote dari daftar remote

en: Delete remote %s
id: Hapus remote %s

en: Are you sure that you want to remove the remote %s?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus remote %s?

en: Remove
id: Hapus

en: Failed to remove remote
id: Gagal menghapus remote

en: Add Repository
id: Tambahkan Repositori

en: _Add
id: T_ambah

en: _Scan for all git repositories from this directory
id: _Pindai semua repositori git dalam direktori ini

en: Projects
id: Proyek

en: Open Repository
id: Buat Repositori

en: _Open
id: _Buka

en: Select items
id: Pilih butir

en: “%s” is not a Git repository.
id: “%s” bukan suatu repositori Git.

en: Your user name and email are not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name and email.
id: Nama pengguna dan surel Anda belum ditata. Harap pergi ke konfigurasi pengguna dan isikan nama serta surel Anda.

en: Your user name is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your name.
id: Nama pengguna Anda belum ditata. Harap pergi ke konfigurasi pengguna dan isikan nama Anda.

en: Your email is not configured yet. Please go to the user configuration and provide your email.
id: Surel Anda belum ditata. Harap pergi ke konfigurasi pengguna dan isikan surel Anda.

en: Missing author details
id: Kehilangan rincian penulis

en: Select all commits by default in the history activity
id: Pilih semua komit secara bawaan di riwayat aktivitas

en: Select all branches by default in the history activity
id: Pilih semua cabang secara bawaan di riwayat aktivitas

en: Select all remotes by default in the history activity
id: Pilih semua remote secara bawaan di riwayat aktivitas

en: Select all tags by default in the history activity
id: Pilih semua tag secara bawaan di riwayat aktivitas

en: Select the specified reference by default in the history activity
id: Pilih referensi tertentu secara bawaan di riwayat aktivitas

en: REFERENCE
id: REFERENSI

en: %zu ahead, %zu behind
id: %zu di depan, %zu di belakang

en: %zu ahead
id: %zu di depan

en: %zu behind
id: %zu di belakang

en: All commits
id: Semua komit

en: Branches
id: Cabang

en: Remotes
id: Remote

en: History
id: Riwayat

en: Examine the history of the repository
id: Periksa riwayat repositori

[ctx: Preferences]
en: Commit
id: Komit

en: _Use the system fixed width font (%s)
id: G_unakan fonta lebar tetap sistem (%s)

en: Interface
id: Antar Muka

en: Create Remote
id: Buat Remote

en: Remote _name:
id: _Nama Remote:

en: Remote _URL:
id: _URL Remote:

en: _Save
id: _Simpan

en: Default details used for all repositories
id: Rincian bawaan untuk semua repositori

en: E-mail:
id: Surel:

en: Name:
id: Nama:

en: Checkout Remote Branch
id: Checkout Cabang Remote

en: Local branch _name:
id: _Nama cabang lokal:

en: _Remote branch:
id: Cabang _remote:

en: _Track remote branch
id: Lacak cabang remo_te

en: Clone Repository
id: Klon Repositori

en: Cl_one
id: Kl_on

en: _Local Folder:
id: Folder _Lokal:

en: Select location…
id: Pilih lokasi…

en: Bare repository
id: Repositori polos

[ctx: Create Dialog]
en: Commit
id: Komit

en: C_ommit
id: K_omit

en: _Amend previous commit
id: _Amend komit sebelumnya

en: Add _signed-off-by signature
id: Tambahkan tanda tangan _signed-off-by

en: Add si_gnature
id: Tambahkan t_anda tangan

en: Filter Files
id: Saring Berkas

en: Skip commit _hooks
id: Lewati _hook komit

en: S_tage selection
id: S_tage-kan pilihan

en: D_iscard selection
id: Buang p_ilihan

en: The submodule is in a dirty state and has staged and/or unstaged changes that are not yet committed as shown below.
id: Submodul dalam keadaan kotor dan perubahan ter-stage dan/atau tidak ter-stage belum dikomit seperti yang ditampilkan di bawah ini.

en: Staged:
id: Di-stage:

en: Unstaged:
id: Di-unstage:

en: Subject
id: Subjek

en: Author
id: Penulis

en: Committer
id: Pengomit

en: Date
id: Tanggal

en: Create Branch
id: Buat Cabang

en: C_reate
id: Bua_t

en: Branch _name:
id: _Nama cabang:

en: _Checkout the created branch
id: _Checkout cabang yang dibuat

en: Create Tag
id: Buat Tag

en: Tag _name:
id: _Nama tag:

en: No repositories have been added yet. To get started, you can add an existing repository or clone a new one.
id: Tidak ada repositori yang ditambahkan. Untuk memulai, kamu bisa menambah repositori baru atau menyalin dari yang baru.

en: Edit Remote
id: Sunting Remote

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _Author Details
id: Rinci_an Penulis

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About gitg
id: Tent_ang gitg

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: Show markup
id: Tampilkan markup

en: Display _subject margin at column:
id: Tampilkan marjin _subjek pada kolom:

en: Display right _margin at column:
id: Tampilkan _marjin kanan pada kolom:

en: Maximum number of messages:
id: Banyaknya pesan maksimum:

en: Maximum number of messages to keep for commit message history
id: Banyaknya pesan maksimum yang disimpan untuk riwayat pesan komit

en: Maximum number of days:
id: Banyaknya hari maksimum:

en: Maximum number of days to keep for commit message history
id: Banyaknya hari maksimum yang disimpan untuk riwayat pesan komit

en: Language:
id: Bahasa:

en: Enable spell checking
id: Fungsikan pemeriksaan ejaan

en: Commit Message
id: Pesan Komit

en: Datetime format
id: Format datetime

en: Predefined:
id: Terpradefinisi:

en: Custom:
id: Ubahan:

en: Check in vala documentation for datetime to write your own format.
id: Periksa di dokumentasi vala untuk datetime untuk menulis format Anda sendiri.

en: Default selection
id: Pilihan bawaan

en: Current branch
id: Cabang kini

en: All branches
id: Semua cabang

en: References
id: Referensi

en: Sort references in the sidebar by latest activity
id: Sortir referensi di sidebar berdasarkan aktivitas terakhir

en: Show upstream (remote) branch when selecting a local branch
id: Tampilkan cabang upstream (remote) ketika memilih suatu cabang lokal

en: Commits
id: Komit

en: Collapse inactive lanes
id: Lipat jalur yang tak aktif

en: Early
id: Masa Awal

en: Late
id: Masa Akhir

en: Show history in topological order
id: Tampilkan riwayat dalam urutan topologis

en: Preserve mainline for currently checked out branch
id: Pelihara mainline untuk cabang yang ter-checkout saat ini

en: Start with activity:
id: Mulai dengan aktivitas:

en: Commit
id: Komit

en: Layout
id: Tata letak

en: Use horizontal layout
id: Pakai tata letak horisontal

en: Use gravatar service to provide user avatars
id: Gunakan layanan gravatar untuk menyediakan avatar pengguna

en: Monitoring
id: Pemantauan

en: Font
id: Fonta

en: Editor _font:
id: _Fonta penyunting:

en: Pick the editor font
id: Pilih fonta penyunting

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
id: Fungsikan penyorotan sintaks dari kode sumber dalam tilikan diff

en: Syntax highlighting color scheme:
id: Skema warna penyorotan sintaks:

en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Windows
id: Jendela

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
id: Buka menu pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
id: Buka suatu jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Reload the window
id: Muat ulang jendela

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
id: Buka menu jendela

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
id: Buat repositori

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
id: Buka preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Find
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
id: Tutup jendela aktif

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
id: Keluar aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: Change to Dash
id: Ubah ke Dash

[ctx: shortcut window]
en: Change to History View
id: Ubah ke Tampilan Riwayat

[ctx: shortcut window]
en: Change to Commit View
id: Ubah ke Tampilan Komit

[ctx: shortcut window]
en: Change to activity
id: Ubah ke aktivitas

[ctx: shortcut window]
en: Commit Activity
id: Komitkan Aktivitas

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
id: Pilih/Tidak Pilih

[ctx: shortcut window]
en: Open commit dialog
id: Buka dialog komit

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
id: Stage-kan pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Unstage selection
id: Unstage-kan pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
id: Buang pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
id: Sunting pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Commit Dialog
id: Dialog Komit

[ctx: shortcut window]
en: Commit
id: Komit

[ctx: shortcut window]
en: Cancel Commit
id: Batalkan Komit

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
id: Pesan komit sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
id: Pesan komit berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: History Activity
id: Aktivitas Riwayat

en: Show the list of recently used repositories
id: Tampilkan daftar dari repositori yang baru-baru ini dipakai

en: Clone repository
id: Klon Repositori

en: Add repository
id: Tambah repositori

en: Find a word or phrase
id: Cari sebuah kata atau frasa

en: General settings and options
id: Opsi dan pengaturan dan umum

en: _Close
id: _Tutup

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
id: Perlu kata sandi untuk %s

en: Now
id: Sekarang

en: A minute ago | %d minutes ago
id[0]: %d menit yang lalu

en: Half an hour ago
id: Setengah jam yang lalu

en: An hour ago | %d hours ago
id[0]: %d jam yang lalu

en: A day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is in the current year and uses a 24 hour clock.
en: %b %e, %H∶%M
id: %e %b, %H:%M

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is in the current year and uses a 12 hour clock.
en: %b %e, %I∶%M %p
id: %e %b, %I:%M %p

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is not in the current year and uses a 24 hour clock.
en: %b %e %Y, %H∶%M
id: %e %b %Y, %H:%M

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is not in the current year and uses a 12 hour clock.
en: %b %e %Y, %I∶%M %p
id: %e %b %Y, %I:%M %p

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
id: sebelum (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
id: dihapus (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
id: setelah (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
id: ditambahkan (%s)

en: Collapse all
id: Lipat semua

en: Expand all
id: Buka semua

en: Committed by %s
id: Dikomit oleh %s

note: Translators: Split stands for the noun
en: Split
id: Belah

en: Binary
id: Biner

en: Image
id: Gambar

en: _Open file
id: _Buka berkas

en: Open containing _folder
id: Buka _folder yang memuat

en: _Copy file path
id: _Salin path berkas

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
id: pada %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
id: %s pada %s

en: Cloning…
id: Membuat Klon…

en: Deleting repository source files “%s” will delete them from disk and cannot be undone. Are you sure?
id: Menghapus berkas sumber repositori "%s" akan menghapusnya dari diska dan tidak dapat dibatalkan. Anda yakin?

en: Move to trash
id: Pindahkan ke tempat sampah

en: Delete permanently
id: Hapus permanen

en: Could not read commit message after running commit-msg hook: %s
id: Tak bisa membaca pesan komit setelah menjalankan hook commit-msg: %s

en: setup “%s” to do a signed commit
id: siapkan "%s" untuk melakukan komit yang ditandatangani

en: error signing the commit “%s”
id: galat menandatangani komit "%s"

en: error updating current ref “%s”
id: galat memperbarui ref saat ini "%s"

en: _Authenticate
id: Otentik_asi

en: The previous attempt to authenticate has failed, please provide your user name and password and try again.
id: Otentikasi sebelumnya telah gagal, silakan masukkan nama pengguna dan kata sandi dan coba lagi.

en: _Username:
id: Ak_un Pengguna:

en: _Password:
id: Kata _Sandi:

en: Forget password _immediately
id: Lupakan kata sandi _seketika

en: Remember password until you _logout
id: Ingat kata sandi sampai kamu ke_luar

en: Remember _forever
id: Ingat _selamanya

en: Parents
id: Induk

en: Unable to display changes for binary file
id: Tidak bisa menampilkan perubahan bagi berkas biner

en: Side by side
id: Bersebelahan

en: Slider
id: Penggeser

en: Overlay
id: Melapis

en: Difference
id: Perbedaan

en: Tab width:
id: Lebar tab:

en: Wrap lines:
id: Lipat baris:

en: Ignore whitespace:
id: Abaikan whitespace:

en: Context:
id: Konteks:

en: Spacing
id: Spasi

en: Remove the repository from the list (does not delete the repository from disk)
id: Buang repositori dari daftar (tak menghapus repositori dari disk)

en: Show the changes introduced by the selected commit
id: Tampilkan perubahan yang diperkenalkan oleh komit yang dipilih

en: Files
id: Berkas

en: Show the files in the tree of the selected commit
id: Tunjukkan berkas-berkas dalam pohon dari komit yang dipilih
