gitg master - en to ie translation catalogue (193 entries)

en: Graphical user interface for git
ie: Interfacie por git

en: Browse local git repositories
ie: Navigar local repositorias Git

en: Clone local and remote git repositories
ie: Clonar local e lontan repositorias Git

en: Commit files
ie: Cometter files

en: Staging area to compose your commit
ie: Pret-area por composir vor comette

en: Commit staged changes
ie: Cometter pret modificationes

en: The Gitg Team
ie: Li equipe de Gitg

en: Git repository browser
ie: Visor de repositorias Git

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: Default Clone Directory
ie: Predefinit fólder por clones

en: Default Activity
ie: Activitá inicial

en: Use Default Font
ie: Usar li predefinit fonde

en: Editor Font
ie: Fonde del redactor

en: Use Gravatar
ie: Usar Gravatar

en: Use amend to change the commit message of the previous commit
ie: Usar amend por modificar li missage del precedent comette

en: _Stage selection
ie: _Apretar li selection

en: _Unstage selection
ie: _Apretar (stage) li selection

note: Populate staged items
en: Staged
ie: Pret (staged)

en: No staged files
ie: Null pret files

note: Populate untracked items
en: Untracked
ie: Non-controllat

en: No untracked files
ie: Null non-controllat files

en: Submodule
ie: Submodul

en: Failed to commit
ie: Comette ne successat

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: Discard
ie: Abandonar

en: Failed to discard selection
ie: Ne successat abandonar li selection

en: Failed to stage selection
ie: Ne successat inscatullar li selection

en: Delete file | Delete files
ie[0]: Remover li file
ie[1]: Remover li files

en: _Stage changes
ie: In_scatullar li modificationes

en: D_elete file | D_elete files
ie[0]: R_emover li file
ie[1]: R_emover li files

en: _Edit file
ie: R_edacter li file

en: Failed to stash changes: %s
ie: Ne successat inscatullar li modificationes: %s

en: Cancel
ie: Anullar

en: Stash changes
ie: Inscatullar li modificationes

en: Fetching from %s
ie: Transfertente de %s

note: Translators: new refers to a new remote reference having been fetched,
en: new
ie: nov

en: Show the application’s version
ie: Monstrar li version del application

en: — Git repository viewer
ie: — visor de repositorias Git

en: gitg is a Git repository viewer for GTK+/GNOME
ie: gitg es un navigator de repositorias Git por GTK+/GNOME

en: gitg homepage
ie: Hem-págine de gitg

en: Author Details
ie: Detallies de autor

en: Checkout
ie: Obtener (checkout)

en: Failed to lookup tag
ie: Ne successat trovar un etiquette

en: Select and manage projects
ie: Selecter e gerer projectes

en: _Remove
ie: _Remover

en: Failed to clone repository
ie: Ne successat clonar un repositoria

en: Failed to add repository
ie: Ne successat adjunter un repositoria

en: Create new repository
ie: Crear un nov repositoria

en: Create repository
ie: Crear un repositoria

en: Failed to create repository
ie: Ne successat crear un repositoria

en: Failed to checkout branch: %s
ie: Ne successat obtener un branche: %s

en: Failed to update HEAD: %s
ie: Ne successat actualisar HEAD: %s

en: Copy name
ie: Copiar li nómine

en: Merge into %s
ie: Unir con %s

en: Tags
ie: Etiquettes

en: Rename…
ie: Renominar…

en: Rename the selected reference
ie: Remover li selectet referentie

en: Invalid name
ie: Ínvalid nómine

en: Failed to rename
ie: Renomination ne successat

en: Close
ie: Cluder

en: Remove
ie: Remover

en: Add Repository
ie: Adjunter un repositoria

en: _Add
ie: _Adjunter

en: Projects
ie: Projectes

en: Open Repository
ie: Aperter un repositoria

en: _Open
ie: _Aperter

en: Select items
ie: Selecter elementes

en: REFERENCE
ie: REFERENTIE

en: %zu ahead, %zu behind
ie: %zu in avan, %zu in detra

en: %zu ahead
ie: %zu in avan

en: %zu behind
ie: %zu in detra

en: All commits
ie: Omni comettes

[ctx: Preferences]
en: Commit
ie: Comettes

en: Interface
ie: Interfacie

en: _Save
ie: _Gardar

en: E-mail:
ie: E-post:

en: Name:
ie: Nómine:

en: Checkout Remote Branch
ie: Obtener un lontan branche

en: Local branch _name:
ie: _Nómine del lontan branche:

en: _Remote branch:
ie: _Lontan branche:

en: Clone Repository
ie: Clonar un repositoria

en: Cl_one
ie: Cl_onar

en: _Local Folder:
ie: _Local fólder:

en: Filter Files
ie: Filtrar files

en: S_tage selection
ie: Insca_tullar li selection

en: D_iscard selection
ie: A_bandonar li selection

en: Staged:
ie: Inscatullat:

en: Subject
ie: Tema

en: Author
ie: Autor

en: Committer
ie: Comettor

en: Create Branch
ie: Crear un branche

en: C_reate
ie: C_rear

en: Branch _name:
ie: _Nómine de branche:

en: _Checkout the created branch
ie: Obtener li _creat branche

en: Create Tag
ie: Crear un etiquette

en: Tag _name:
ie: _Nómine de etiquette:

en: _Reload
ie: _Recargar

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Author Details
ie: Detallies del _autor

en: _Keyboard Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: _About gitg
ie: _Pri gitg

en: _New Window
ie: _Nov fenestre

en: Maximum number of messages:
ie: Max númere de missages:

en: Maximum number of days:
ie: Max númere de dies:

en: Language:
ie: Lingue:

en: Enable spell checking
ie: Controlar li ortografie

en: Commit Message
ie: Missage de comette

en: Datetime format
ie: Formate de date e hora

en: Predefined:
ie: Predefinit:

en: Custom:
ie: Personalisat:

en: Default selection
ie: Selection predefinit

en: Current branch
ie: Li actual branche

en: All branches
ie: Omni branches

en: References
ie: Referenties

en: Commits
ie: Comettes

en: Early
ie: Plu tost

en: Late
ie: Plu tard

en: Layout
ie: Arangeament

en: Use horizontal layout
ie: Usar un horizontal arangeament

en: Avatars
ie: Avatares

en: Font
ie: Fonde

en: Editor _font:
ie: _Fonde del redactor:

en: Pick the editor font
ie: Selecter li fonde del redactor

en: Diff
ie: Differenties

en: Enable syntax highlighting of source code in diff views
ie: Colorar li sintaxe in vises de differenties

en: Syntax highlighting color scheme:
ie: Schema por coloration:

en: Preferences
ie: Preferenties

[ctx: shortcut window]
en: Windows
ie: Fenestres

[ctx: shortcut window]
en: Open shortcut window
ie: Aperter un fenestre de rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ie: Aperter un nov fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Reload the window
ie: Recargar li fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Open the window menu
ie: Aperter li menú de fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Open a repository
ie: Aperter un repositoria

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
ie: Aperter li preferenties

[ctx: shortcut window]
en: Find
ie: Trovar

[ctx: shortcut window]
en: Move to next search result
ie: Al sequent resultate de sercha

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous search result
ie: Al precedent resultate de sercha

[ctx: shortcut window]
en: Close the active window
ie: Cluder li activ fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ie: Surtir del application

[ctx: shortcut window]
en: Select/Unselect
ie: (De)selecter

[ctx: shortcut window]
en: Stage selection
ie: Inscatullar li selection

[ctx: shortcut window]
en: Discard selection
ie: Abandonar li selection

[ctx: shortcut window]
en: Edit selection
ie: Redacter li selection

[ctx: shortcut window]
en: Commit
ie: Cometter

[ctx: shortcut window]
en: Previous commit message
ie: Precedent missage de comette

[ctx: shortcut window]
en: Next commit message
ie: Sequent missage de comette

en: _Close
ie: _Cluder

en: Clone repository
ie: Clonar un repositoria

en: Add repository
ie: Adjunter un repositoria

en: Find a word or phrase
ie: Trovar textu

en: Previous result
ie: Li precedent resultate

en: Next result
ie: Li sequent resultate

note: Translators: %s will be replaced with a URL indicating the resource for which the authentication is required.
en: Password required for %s
ie: Un contrasigne is besonat por %s

en: Now
ie: Nu

en: A minute ago | %d minutes ago
ie[0]: Ante un minute
ie[1]: Ante %d minutes

en: Half an hour ago
ie: Ante un demíhor

en: An hour ago | %d hours ago
ie[0]: Ante un hor
ie[1]: Ante %d hores

en: A day ago | %d days ago
ie[0]: Ante un die
ie[1]: Ante %d dies

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is in the current year and uses a 24 hour clock.
en: %b %e, %H∶%M
ie: %e %b, %H∶%M

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is in the current year and uses a 12 hour clock.
en: %b %e, %I∶%M %p
ie: %e %b, %I∶%M %p

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is not in the current year and uses a 24 hour clock.
en: %b %e %Y, %H∶%M
ie: %e %b %y, %H:%M

note: Translators: this is a strftime type date format which is used when the date is not in the current year and uses a 12 hour clock.
en: %b %e %Y, %I∶%M %p
ie: %e %b %Y, %I∶%M %p

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: before (%s)
ie: ante (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: removed (%s)
ie: removet (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: after (%s)
ie: pos (%s)

note: Translators: this label is displayed below the image diff, %s is substituted with the size of the image
en: added (%s)
ie: adjuntet (%s)

en: Collapse all
ie: Contraher omni

en: Expand all
ie: Expander omni

en: <small>Authored by</small> %s
ie: <small>Creat de</small> %s

en: <small>Committed by</small> %s
ie: <small>Comettet de</small> %s

note: Translators: Unif stands for unified diff format
en: Unif
ie: Unit

note: Translators: Split stands for the noun
en: Split
ie: Fendet

en: Binary
ie: Binari

en: _Open file
ie: _Aperter li file

en: Open containing _folder
ie: Aperter li contenent fólder

en: _Copy file path
ie: _Copiar li rute

note: Translators: this is used to construct: "at <directory>", to indicate where the repository is at.
en: at %s
ie: che %s

note: Translators: this is used to construct: "<branch-name> at <directory>"
en: %s at %s
ie: %s che %s

en: Cloning…
ie: Clonante…

en: Move to trash
ie: Mover al Paper-corb

en: _Authenticate
ie: _Autenticar

en: _Username:
ie: _Usator:

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: Forget password _immediately
ie: Obl_iviar li contrasigne ínmediatmen

en: Remember _forever
ie: Memorar _por sempre

en: Parents
ie: Parentes

en: Unable to display changes for binary file
ie: It es ínpossibil monstrar differenties por un binari file

en: Difference
ie: Diferentie

en: Tab width:
ie: Largore de tabulation:

en: Ignore whitespace:
ie: Ignorar interspacie:

en: Context:
ie: Contextu:

en: Show the changes introduced by the selected commit
ie: Monstrar li modificationes introductet del selectet comette

en: Show the files in the tree of the selected commit
ie: Monstrar li files in li árbor del selectet comette
