gitinspector 0.4.4 - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: % in comments
sv: % i kommentarer

en: % of changes
sv: % av ändringar

en: (extensions used during statistical analysis are marked)
sv: (suffix som användes vid den statistiska analysen är markerade)

en: Age
sv: Ålder

en: Author
sv: Upphovsman

en: Below are the number of rows from each author that have survived and are still intact in the current revision
sv: Nedan återges antalet rader från varje upphovsman som har överlevt och fortfarande är intakta i den nuvarande revisionen

en: Checking how many rows belong to each author (Progress): {0:.0f}%
sv: Kontrollerar hur många rader som tillhör varje författare (Framsteg): {0:.0f}%

en: Commits
sv: Inlämningar

en: Copyright © 2012-2016 Ejwa Software. All rights reserved.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    
    Written by Adam Waldenberg.
sv: Upphovsrätt © 2012-2016 Ejwa Software. Alla rättigheter förbehållna.
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Detta är fri programvara: du får lov att ändra och vidaredistribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt lagen tillåter.
    
    Skrivet av Adam Waldenberg.

en: Deletions
sv: Borttagningar

en: Error processing git repository at "%s".
sv: Kunde inte hitta git-förråd på "%s".

en: HTML output not yet supported in
sv: HTML-utmatning stöds inte i

en: Hide minor authors
sv: Göm mindre upphovsmän

en: Hide rows with minor work
sv: Göm rader med lite arbete

en: Insertions
sv: Insättningar

en: Minor Authors
sv: Mindre Upphovsmän

en: Modified Rows:
sv: Ändrade Rader:

en: No commited files with the specified extensions were found
sv: Kunde inte hitta några inlämnade filer med det angivna suffixet

en: No metrics violations were found in the repository
sv: Inga överträdelser av kodmetrik hittades i förrådet

en: Repository statistics for {0}
sv: Statistik för förrådet {0}

en: Rows
sv: Rader

en: Show minor authors
sv: Visa mindre upphovsmän

en: Show rows with minor work
sv: Visa rader med lite arbete

en: Stability
sv: Stabilitet

en: Statistical information for the repository '{0}' was gathered on {1}.
sv: Statistikinformation för förrådet '{0}' hämtades {1}.

en: Text output not yet supported in
sv: Textutmatning stöds inte i

en: The authors with the following emails were excluded from the statistics due to the specified exclusion patterns
sv: Upphovsmännen med följande emailadresser har uteslutits från den statistiska analysen till följd av de angivna uteslutningsreglerna

en: The extensions below were found in the repository history
sv: Suffixen nedan hittades i förrådshistoriken

en: The following authors were excluded from the statistics due to the specified exclusion patterns
sv: Följande upphovsmän har uteslutits från den statistiska analysen till följd av de angivna uteslutningsreglerna

en: The following commit revisions were excluded from the statistics due to the specified exclusion patterns
sv: Följande inlämningsrevisioner har uteslutits från den statistiska analysen till följd av de angivna uteslutningsreglerna

en: The following files are suspiciously big (in order of severity)
sv: Följande filer är misstänksamt stora (sorterat utefter allvarlighetsgrad)

en: The following files have an elevated cyclomatic complexity (in order of severity)
sv: Följande filer har en förhöjd cyklomatisk komplexitet (sorterat utefter allvarlighetsgrad)

en: The following files have an elevated cyclomatic complexity density (in order of severity)
sv: Följande filer har en förhöjd cyklomatisk komplexitetsdensitet (sorterat utefter allvarlighetsgrad)

en: The following files were excluded from the statistics due to the specified exclusion patterns
sv: Följande filer har uteslutits från den statistiska analysen till följd av de angivna uteslutningsreglerna

en: The following historical commit information, by author, was found in the repository
sv: Den följande inlämningshistoriken, efter upphovsman, hittades i förrådet

en: The following history timeline has been gathered from the repository
sv: Den följande historiska tidslinjen har samlats in från förrådet

en: The following responsibilities, by author, were found in the current revision of the repository (comments are excluded from the line count, if possible)
sv: Följande ansvar, utefter upphovsman, hittades i den nuvarande revisionen av förrådet (kommentarer är uteslutna från radberäkningen, om så möjligt)

en: The given option argument is not a valid boolean.
sv: Det angivna flaggargumentet är inte en giltig boolean.

en: The output has been generated by {0} {1}. The statistical analysis tool for git repositories.
sv: Sidan har skapats av {0} {1}; det statistiska analysverktyget för git-förråd.

en: Try `{0} --help' for more information.
sv: Försök med `{0} --help' för mer information.

en: Unable to determine absolute path of git repository.
sv: Kunde inte fastställa den absoluta sökvägen till git-förrådet.

en: Usage: {0} [OPTION]... [REPOSITORY]
    List information about the repository in REPOSITORY. If no repository is
    specified, the current directory is used. If multiple repositories are
    given, information will be fetched from the last repository specified.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    Boolean arguments can only be given to long options.
      -f, --file-types=EXTENSIONS    a comma separated list of file extensions to
                                       include when computing statistics. The
                                       default extensions used are:
                                       {1}
                                       Specifying * includes files with no
                                       extension, while ** includes all files
      -F, --format=FORMAT            define in which format output should be
                                       generated; the default format is 'text' and
                                       the available formats are:
                                       {2}
          --grading[=BOOL]           show statistics and information in a way that
                                       is formatted for grading of student
                                       projects; this is the same as supplying the
                                       options -HlmrTw
      -H, --hard[=BOOL]              track rows and look for duplicates harder;
                                       this can be quite slow with big repositories
      -l, --list-file-types[=BOOL]   list all the file extensions available in the
                                       current branch of the repository
      -L, --localize-output[=BOOL]   localize the generated output to the selected
                                       system language if a translation is
                                       available
      -m  --metrics[=BOOL]           include checks for certain metrics during the
                                       analysis of commits
      -r  --responsibilities[=BOOL]  show which files the different authors seem
                                       most responsible for
          --since=DATE               only show statistics for commits more recent
                                       than a specific date
      -T, --timeline[=BOOL]          show commit timeline, including author names
          --until=DATE               only show statistics for commits older than a
                                       specific date
      -w, --weeks[=BOOL]             show all statistical information in weeks
                                       instead of in months
      -x, --exclude=PATTERN          an exclusion pattern describing the file
                                       paths, revisions, revisions with certain
                                       commit messages, author names or author
                                       emails that should be excluded from the
                                       statistics; can be specified multiple times
      -h, --help                     display this help and exit
          --version                  output version information and exit
    
    gitinspector will filter statistics to only include commits that modify,
    add or remove one of the specified extensions, see -f or --file-types for
    more information.
    
    gitinspector requires that the git executable is available in your PATH.
    Report gitinspector bugs to gitinspector@ejwa.se.
sv: Användning: {0} [FLAGGA]... [KATALOG]
    Lista information om förrådet i KATALOG. Om ingen katalog anges så
    används den nuvarande katalogen istället. Om flera kataloger anges så hämtas
    information från den sista katalogen som angivits.
    
    Obligatoriska argument till långa flaggor är obligatoriska även för de korta.
    Booleska argument kan bara ges till långa flaggor.
      -f, --file-types=FILSUFFIX     en komma-separerad lista av fil-suffix som
                                       ska inkluderas vid statistikberäkning. De
                                       förvalda suffixen är följande:
                                       {1}
                                       Anges * så inkluderas även filer utan
                                       fil-suffix, medan ** inkluderar alla filer
                                       oavsett fil-suffix
      -F, --format=FORMAT            ange i vilket format den genererade
                                       utmatningen ska vara; det förvalda formatet
                                       är 'text', de tillgängliga formaten är:
                                       {2}
          --grading[=BOOL]           visa statistik och information anpassad för
                                       rättning av studentprojekt; detta är
                                       detsamma som att ange flaggorna -HlmrTw
      -H, --hard[=BOOL]              spåra rader och leta efter dubbletter hårdare;
                                       detta kan ta lång tid på stora förråd
      -l, --list-file-types[=BOOL]   lista alla fil-suffix som hittades i den
                                       nuvarande grenen i förrådet
      -L  --localize-output[=BOOL]   översätt den genererade utmatningen till det
                                       nuvarande systemspråket om en översättning
                                       finns tillgänglig
      -m  --metrics[=BOOL]           inkludera kontroller för kodmetrik vid
                                       analysen av inlämningar
      -r  --responsibilities[=BOOL]  visa vilka filer olika upphovsmän verkar mest
                                       ansvariga för
          --since=DATUM              beräkna endast statistik för inlämningar nyare
                                       än ett angivet datum
      -T, --timeline[=BOOL]          visa en inlämningstidslinje för alla funna
                                       upphovsmän
          --until=DATUM              beräkna endast statistik för inlämningar äldre
                                       än ett angivet datum
      -w, --weeks[=BOOL]             visa statistisk information indelad i veckor
                                       istället för månader
      -x, --exclude=MÖNSTER          ett uteslutningsmönster som anger filsökvägar,
                                       inlämningsrevisioner, inlämningsrevisioner
                                       med angivna kommentarer, upphovsmän eller
                                       e-post adresser som ska uteslutas ur
                                       statistiken; kan anges flera gånger
      -h, --help                     visa denna hjälptext och avsluta
          --version                  visa versionsinformation och avsluta
    
    gitinspector filtrerar statistik så att bara inlämningar som ändrar, lägger
    till eller tar bort en av de angivna fil-suffixen tas med; se -f eller
    --file-types för mer information.
    
    gitinspector kräver att den körbara filen för git finns i PATH.
    Rapportera fel i gitinspector till gitinspector@ejwa.se.

en: WARNING: The terminal encoding is not correctly configured. gitinspector might malfunction. The encoding can be configured with the environment variable 'PYTHONIOENCODING'.
sv: VARNING: Terminalens teckenkodning är inte korrekt konfigurerad; gitinspector kanske därför inte fungerar korrekt. Teckenkodningen kan konfigureras med miljövariabeln 'PYTHONIOENCODING'.

en: XML output not yet supported in
sv: XML-utmatning stöds inte i

en: gitinspector requires at least Python 2.6 to run (version {0} was found).
sv: gitinspector kräver åtminstone Python 2.6 (version {0} hittades).

en: invalid regular expression specified
sv: ogiltigt reguljärt uttryck angivet

en: is mostly responsible for
sv: är mestandels ansvarig för

en: specified output format not supported.
sv: det angivna utmatningsformatet stöds inte.

en: {0} ({1:.3f} in cyclomatic complexity density)
sv: {0} ({1:.3f} i kyklomatisk komplexitetsdensitet)

en: {0} ({1} estimated lines of code)
sv: {0} ({1} beräknade antal rader)

en: {0} ({1} in cyclomatic complexity)
sv: {0} ({1} i kyklomatisk komplexitet)
