glabels 3 - en to ar translation catalogue (338 entries)

en: Default Color
ar: اللون الافتراضي

en: Dark Red
ar: أحمر قاني

en: Brown
ar: بني

en: Dark Green
ar: أخضر داكن

en: Red
ar: احمر

en: Orange
ar: برتقالي

en: Dark Yellow
ar: أصفر فاقع

en: Medium green
ar: أخضر متوسط

en: Blue
ar: ازرق

en: Gold
ar: ذهبي

en: Yellow
ar: اصفر

en: Green
ar: اخضر

en: SkyBlue
ar: سماوي

en: Light Yellow
ar: اصفر فاتح

en: Light Green
ar: اخضر فاتح

en: White
ar: ابيض

en: 10% Gray
ar: 10% رمادي

en: 25% Gray
ar: 25% رمادي

en: 40% Gray
ar: 40% رمادي

en: 50% Gray
ar: 50% رمادي

en: 60% Gray
ar: 60% رمادي

en: Black
ar: اسود

en: Custom Color
ar: لون مخصص

en: New Label or Card
ar: ملصق أو بطاقة جديدة

en: Label properties
ar: خصائص الملصق

en: All files
ar: كل الملفات

en: gLabels documents
ar: وثائق جيليبلز

en: Please select a file or supply a valid file name
ar: فضلا حدد اسم الملف

en: File does not exist
ar: الملف غير موجود

en: Please supply a valid file name
ar: فضلا اختر اسم ملف صالح

en: File already exists.
ar: الملف موجود مسبقا.

en: Close without saving
ar: إغلاق بدون حفظ

en: Recent fonts
ar: آخر خطوط

en: All fonts
ar: كل الخطوط

en: Sample text
ar: نص بسيط

en: filename
ar: اسم الملف

en: input file for merging
ar: استيراد ملف الدمج

en: [FILE...]
ar: [ملف...]

en: Create barcode object
ar: إنشاء باركود

en: Barcode data
ar: بيانات الباركود

en: Barcode property
ar: خصائص الباركود

en: Barcode data empty
ar: بيانات الباركود فارغة

en: Create box object
ar: إنشاء مربع

en: Fill color
ar: لون التعبئة

en: Line color
ar: لون الخط

en: Line width
ar: سمك الخط

en: Merge properties
ar: خصائص الدمج

en: Delete
ar: حذف

en: Bring to front
ar: إرسال للأمام

en: Send to back
ar: إرسال للخلف

en: Rotate
ar: تدوير

en: Rotate left
ar: تدوير لليسار

en: Rotate right
ar: تدوير لليمين

en: Flip horizontally
ar: قلب أفقي

en: Flip vertically
ar: قلب رأسي

en: Align left
ar: محاذاة لليسار

en: Align right
ar: محاذاة لليمين

en: Align horizontal center
ar: توسيط أفقي

en: Align tops
ar: محاذاة للأعلى

en: Align bottoms
ar: محاذاة للأسفل

en: Align vertical center
ar: توسيط رأسي

en: Center horizontally
ar: توسيط أفقي

en: Center vertically
ar: توسيط رأسي

en: Paste
ar: لصق

en: Create ellipse object
ar: إدراج رسم بيضاوي

en: Create image object
ar: إدراج صورة

en: Create line object
ar: إدراج خط

en: Move
ar: نقل

en: Resize
ar: تحجيم

en: Shadow color
ar: لون الظل

en: Shadow opacity
ar: شفافية الظل

en: Create text object
ar: إنشاء نص

en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font weight
ar: سمك الخط

en: Italic
ar: مائل

en: Align text
ar: محاذاة النص

en: Text color
ar: لون النص

[ctx: Brand]
en: Any
ar: الكل

[ctx: Page size]
en: Any
ar: الكل

[ctx: Category]
en: Any
ar: الكل

en: No custom templates found.
ar: لا يوجد قالب مخصص.

note: Translators: "None" here means that no document-merge source or * method has been selected.
en: None
ar: لا شئ

en: Evolution Addressbook
ar: البريد الالكتروني

en: Merge Properties
ar: خصائص الدمج

en: Select merge-database source
ar: اختر مصدر قاعدة بيانات الدمج

en: Select
ar: اختر

en: Select Product
ar: اختيار التصميم

en: Choose Orientation
ar: تحديد الاتجاه

en: Review
ar: الاستعراض

en: Default
ar: افتراضي

en: Object properties
ar: الخصائص

en: Box object properties
ar: خصائص المربع

en: Ellipse object properties
ar: خصائص البيضاوي

en: Line object properties
ar: خصائص الخط

en: Image object properties
ar: خصائص الصورة

en: Text object properties
ar: خصائص النص

en: Barcode object properties
ar: خصائص الباركود

en: Insert merge field
ar: إدراج حقل دمج

en: No Fill
ar: لا تعبئة

en: All Files
ar: كل الملفات

en: All Images
ar: كل الصور

en: No Line
ar: لا يوجد خط

en: gLabels Preferences
ar: التفضيلات

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Labels
ar: الملصقات

en: New gLabels Template
ar: قالب جديد

en: Welcome
ar: مرحبا

en: Name and Description
ar: الاسم والوصف

en: Page Size
ar: حجم الصفحة

en: Label or Card Shape
ar: شكل الملصق أو البطاقة

en: Label or Card Size
ar: حجم الملصق أو البطاقة

en: Number of Layouts
ar: عدد التصاميم

en: Layout(s)
ar: التصاميم

en: Design Completed
ar: اكتمل التصميم

en: Edit gLabels Template
ar: تحرير قالب

note: Menu entries.
en: _File
ar: _ملف

en: Open Recent _Files
ar: فتح آخر ملفات

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _View
ar: _عرض

en: Customize Main Toolbar
ar: تخصيص الشريط الرئيسي

en: Customize Drawing Toolbar
ar: تخصيص شريط الرسم

en: Customize Properties Toolbar
ar: تخصيص شريط الخصائص

en: _Objects
ar: _الكائنات

en: _Create
ar: _انشاء

en: _Order
ar: _ترتيب

en: _Rotate/Flip
ar: _انعكاس/انقلاب

en: _Alignment
ar: _محاذاة

en: C_enter
ar: _توسيط

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _New
ar: _جديد

en: Create a new file
ar: إنشاء ملف جديد

en: _Open...
ar: _فتح...

en: Open a file
ar: فتح ملف

en: _Save
ar: _حفظ

en: Save current file
ar: حفظ الملف الحالي

en: Save _As...
ar: حفظ بإسم...

en: Save the current file to a different name
ar: حفظ الملف الحالي باسم مختلف

en: _Print...
ar: _طباعة...

en: Print the current file
ar: طباعة الملف الحالي

en: Properties...
ar: خصائص...

en: Modify document properties
ar: تعديل خصائص المستند

en: Template _Designer...
ar: مصمم_القالب...

en: _Close
ar: _اغلاق

en: Close the current file
ar: اغلاق الملف الحالي

en: _Quit
ar: _انهاء

en: Quit the program
ar: إنهاء البرنامج

en: Undo
ar: إعادة

en: Redo
ar: تكرار

en: Cut
ar: قص

en: Cut the selection
ar: قص المحدد

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy the selection
ar: نسخ المحدد

en: Paste the clipboard
ar: لصق

en: Delete the selected objects
ar: حذف الكائنات المحددة

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select all objects
ar: تحديد كل الكائنات

en: Un-select All
ar: إلغاء تحديد الكل

en: Remove all selections
ar: إزالة كل المحدد

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Zoom in
ar: تكبير

en: Zoom out
ar: تصغير

en: Select, move and modify objects
ar: اختيار,نقل وتعديل الكائن

en: Text
ar: نص

en: Box
ar: مربع

en: Create box/rectangle object
ar: إنشاء مربع/مستطيل

en: Line
ar: خط

en: Ellipse
ar: بيضاوي

en: Create ellipse/circle object
ar: إنشاء شكل بيضاوي/دائرة

en: Image
ar: صورة

en: Barcode
ar: باركود

en: Align center
ar: توسيط أفقي

en: Align top
ar: محاذاة للأعلى

en: Align middle
ar: توسيط رأسي

en: Align bottom
ar: محاذاة للأسفل

en: Edit merge properties
ar: تحرير خصائص الدمج

en: Contents
ar: الشروح

en: About...
ar: حول...

en: About glabels
ar: حول جيليبلز

en: Property toolbar
ar: شريط الخصائص

en: Grid
ar: الشبكة

en: Markup
ar: العلامات

en: Main toolbar
ar: الشريط الرئيسي

en: Drawing toolbar
ar: شريط الرسم

en: (none) - gLabels
ar: (لا شئ) - جيليبلز

note: * Translators: 1st %d = number of labels across a page, *              2nd %d = number of labels down a page, *              3rd %d = total number of labels on a page (sheet).
en: %d × %d (%d per sheet)
ar: %d × %d (%d في الورقة)

note: Translators: %d is the total number of labels on a page (sheet).
en: %d per sheet
ar: %d في الورقة

note: The ids are identical to the absolute length units supported in the CSS2 Specification (Section 4.3.2) This table must be sorted exactly as the enumerations in lglUnits [LGL_UNITS_POINT]
en: points
ar: نقطة

note: [LGL_UNITS_INCH]
en: inches
ar: انش

note: [LGL_UNITS_MM]
en: mm
ar: مليمتر

note: [LGL_UNITS_CM]
en: cm
ar: سنتمتر

en: Location:
ar: الموقع:

en: Source
ar: المصدر

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Unselect all
ar: إلغاء تحديد الكل

en: Recent
ar: الأخيرة

en: Brand:
ar: العلامة التجارية:

en: Page size:
ar: حجم الصفحة:

en: Category:
ar: الفئة:

en: Search all
ar: الكل

en: Custom
ar: مخصص

en: Choose label or card product from hundreds of predefined templates or define your own.
ar: اختر الملصق أو البطاقة من القوالب الجاهزة أو صممه بنفسك.

en: Select orientation of label content.
ar: تحديد اتجاه محتوى الملصق.

en: Normal
ar: أفقي

en: Rotated
ar: رأسي

en: Please review and confirm your selection.
ar: فضلا راجع وأكد اختيارك.

en: Description:
ar: الوصف:

en: Label size:
ar: حجم الملصق:

en: Layout:
ar: التصميم:

en: Similar products:
ar: تمثيل الشكل النهائي:

en: Part #:
ar: التقسيم #:

en: Vendor:
ar: البائع:

en: Family:
ar: العائلة:

en: Size:
ar: الحجم:

en: Style:
ar: التنسيق:

en: Color:
ar: اللون:

en: key:
ar: المفتاح:

en: Alignment:
ar: المحاذاة:

en: Line Spacing:
ar: تباعد الأسطر:

en: Style
ar: التنسيق

en: Width:
ar: العرض:

en: Key:
ar: المفتاح:

en: Fill
ar: التعبئة

en: File:
ar: الملف:

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Reset image size
ar: تعديل حجم الصورة

en: Size
ar: الحجم

en: Position
ar: الموقع

en: Enable shadow
ar: تفعيل الظل

en: Opacity:
ar: الشفافية:

en: Shadow
ar: ظل

en: Points
ar: نقطة

en: Inches
ar: انش

en: Millimeters
ar: مليمتر

en: Units
ar: الوحدات

en: Default page size
ar: الحجم الافتراضي للصفحة

en: Font:
ar: الخط:

en: Bold
ar: ثخين

en: Left align
ar: محاذاة لليسار

en: Center align
ar: توسيط

en: Right align
ar: محاذاة لليمين

en: Welcome to the gLabels Template Designer.
    
    This dialog will assist you in the creation of a custom gLabels template.
ar: مرحبا بك في مصمم القوالب.
    
    هذه نافذة حوار تساعدك في إنشاء قالب جيليبلز مخصص.

en: Please enter the following identifying information about the template stationery.
ar: فضلا اكتب بيانات قالب الورقة.

en: Brand/Manufacturer:
ar: العلامة التجارية:

en: Please select the page size of the template stationery.
ar: فضلا اختر حجم ورقة القالب.

en: Please select the basic shape of the labels or cards.
ar: فضلا اختر الشكل الأساسي للملصق أو البطاقة.

en: Rectangular or square (can have rounded corners)
ar: مستطيل أو مربع (يمكن جعل الأركان مستديرة)

en: Round
ar: دائري

en: Elliptical
ar: بيضاوي

en: Please enter the following size parameters of a single label or card in your template.
ar: فضلا اختر بيانات حجم البطاقة أو الملصق الواحد في القالب.

en: 1. Width:
ar: 1. العرض:

en: 2. Height:
ar: 2. الارتفاع:

en: 3. Round (radius of corner):
ar: 3. التدوير (دائرة نصف قطر تدوير الركن):

en: 4. Horiz. waste (overprint allowed):
ar: 4. الهامش الأفقي (بين الملصقات):

en: 6. Margin
ar: الهامش الداخلي:

en: 5. Vert. waste (overprint allowed):
ar: 5. الهامش الرأسي (بين الملصقات):

en: Please enter the following size parameters of a single label in your template.
ar: فضلا اختر بيانات الملصق الواحد في القالب.

en: Please enter the following layout information.
ar: فضلا اختر بيانات التصميم.

en: Number across (nx):
ar: عدد الملصقات في الصف:

en: Number down (ny):
ar: عدد الملصقات في العمود:

en: Distance from left edge (x0):
ar: هامش الورقة الأيسر:

en: Distance from top edge (y0):
ar: هامش الورقة العلوي:

en: Horizontal pitch (dx):
ar: المسافة بين الأعمدة:

en: Vertical pitch (dy):
ar: المسافة بين الصفوف:

en: Print test sheet
ar: طباعة ورقة اختبار

en: Congratulations!
    
    You have completed the gLabels Template Designer.
    If you wish to accept and save your design, click "Apply."
    
    Otherwise, you may click "Cancel" to abandon your design
    or "Back" to continue editing this design.
ar: تهانينا!
    
    لقد أنهيت تصميم القالب.
    إذا كنت موافقا عليه وترغب بحفظه, أنقر "تطبيق."
    
    كما يمكنك, النقر على "إلغاء" للتخلي عن تصميمك
    أو زر "عودة" لتحرير هذا التصميم.

en: from:
ar: من:

en: to:
ar: إلى:

en: Merge Control
ar: التحكم بالدمج

en: Show/hide main toolbar.
ar: إظهار/إخفاء الشريط الرئيسي

en: Show/hide drawing toolbar.
ar: إظهار/إخفاء شريط الرسم.

en: Show/hide property toolbar.
ar: إظهار/إخفاء شريط الخصائص.

en: Show/hide grid.
ar: إظهار/إخفاء الشبكة.

en: Show/hide markup.
ar: إظهار/إخفاء شريط العلامات.

en: Units.
ar: الوحدات.

en: Default page size.
ar: حجم الصفحة الافتراضي.

en: Default font family.
ar: عائلة الخط الافتراضية.

en: Default font size.
ar: حجم الخط الافتراضي.

en: Default text color.
ar: لون الخط الافتراضي.

en: Default text alignment.
ar: محاذاة النص الافتراضية.

en: Default line width.
ar: سمك الخط الافتراضي.

en: Default line color.
ar: لون الخط الافتراضي.

en: Default fill color.
ar: لون التعبئة الافتراضي.

en: Recent fonts.
ar: آخر خطوط.

en: Recent colors.
ar: آخر ألوان.

en: Any label
ar: كل الملصقات

note: ==================================================================== ===================================================================
en: Round labels
ar: ملصقات دائرية

note: ===================================================================
en: Elliptical labels
ar: ملصقات بيضاوية

note: ====================================================================
en: Square labels
ar: ملصقات مربعة

note: =================================================================== ==================================================================== ********************************************************************
en: Rectangular labels
ar: ملصقات مستطيلة

en: Any card
ar: كل البطاقات

note: =================================================================== ====================================================================
en: Business cards
ar: بطاقة رجال الأعمال

en: CD/DVD or other media
ar: بطاقات أقراص حاسب

en: Mailing/shipping products
ar: مغلفات البريد/الشحن

en: Foldable cards
ar: بطاقات مطوية

en: Photo products
ar: صور

note: TODO: Is this the real part #? ============================================================ =================================================================== ==================================================================== TODO: What is the actual part #?
en: Rectangular Labels
ar: ملصقات مستطيلة

note: ===================================================================
en: Video Tape Spine Labels
ar: ملصقات شريط فيديو

note: =================================================================== ===============================================================
en: CD Inlet
ar: مدخل سيدي

note: ===================================================================
en: Square Labels
ar: ملصقات مربعة

note: ===================================================================
en: Small Round Labels
ar: ملصقات دائرية صغيرة

note: ===================================================================
en: Large Round Labels
ar: ملصقات دائرية كبيرة

note: ===================================================================
en: File Folder Labels
ar: ملصقات مجلدات الملفات

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Shipping Labels
ar: ملصقات الشحن

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Address Labels
ar: ملصقات العناوين

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Return Address Labels
ar: ملصقات عنوان المرسل

note: ===================================================================
en: Round Labels
ar: ملصقات دائرية

note: ===================================================================
en: Diskette Labels
ar: ملصقات الأقراص المرنة

note: ===================================================================
en: Tent Cards
ar: بطاقة خيمية

note: ===================================================================
en: Filing Labels
ar: ملصقات الأرشفة

note: =================================================================== ============================================================ TODO: Is this the actual part #?
en: Business Cards
ar: بطاقات رجال الأعمال

note: ===================================================================
en: Index Cards
ar: بطاقات الفهرسة

note: ===================================================================
en: Post cards
ar: بطاقة بريدية

note: ===================================================================
en: Name Badge Labels
ar: ملصقات العلامة التجارية

note: ===================================================================
en: Full Sheet Labels
ar: ملصق صفحة كاملة

note: ===================================================================
en: Allround labels
ar: ملصقات شريطية

note: ===================================================================
en: Mailing labels
ar: ملصقات بريدية

note: ===================================================================
en: Address labels
ar: ملصقات عناوين

note: ===================================================================
en: Shipping labels
ar: ملصقات شحن

note: =============================================================== ===================================================================
en: Mailing Labels
ar: ملصقات بريدية

note: ===================================================================
en: Mini Address Labels
ar: ملصقات عناوين صغيرة جدا

note: =================================================================== ====================================================================
en: Diskette labels
ar: ملصقات الأقراص المرنة

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These templates work with the Brother Linux Printer CUPS Driver.  It is unknown if these work correctly with the foomatic print driver for these printers. One difference from
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm
ar: ملصقات عناوين نموذجية 29مم x 90مم

en: Shipping Labels 62mm x 100mm
ar: ملصقات شحن 62مم x 100مم

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm
ar: ملصقات متعددة الاستخدامات 17مم x 54مم

note: =================================================================== ============================================================
en: CD Labels
ar: ملصقات سيدي

note: =================================================================== ====================================================================
en: CD/DVD labels
ar: ملصقات سيدي/دفيدي

note: ===================================================================
en: Membership cards
ar: بطاقات عضوية

note: ===================================================================
en: Large Address Labels
ar: ملصقات عناوين كبيرة

note: ===================================================================
en: Shipping Address Labels
ar: ملصقات عناوين الشحن

note: ===================================================================
en: File Folder
ar: مجلد ملفات

note: ===================================================================
en: Hanging Folder
ar: مجلد ملفات علاقي

note: =================================================================== ====================================================================
en: Greeting cards
ar: بطاقات تهنئة

note: =================================================================== ====================================================================
en: Photo labels
ar: ملصقات الصور

note: ===================================================================
en: Multi-Purpose Labels
ar: ملصقات متعددة الاستخدامات

note: ===================================================================
en: Allround Labels
ar: ملصقات شريطية

note: ===================================================================
en: Floppy disk labels
ar: ملصقات القرص المرن

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Cassette Labels
ar: ملصقات كاسيت

note: ===================================================================
en: General Labels
ar: ملصقات عامة
