glabels - en to da translation catalogue (766 entries)

en: Built-in
da: Indbygget

en: POSTNET (any)
da: POSTNET (alle)

en: POSTNET-5 (ZIP only)
da: POSTNET-5 (kun ZIP)

en: One Code
da: 1-kode

en: Code 39
da: Kode 39

en: Code 39 Extended
da: Kode 39 udvidet

en: EAN (any)
da: EAN (alle)

en: UPC (UPC-A or UPC-E)
da: UPC (UPC-A eller UPC-E)

en: Code 128
da: Kode 128

en: Code 128C
da: Kode 128C

en: Code 128B
da: Kode 128B

en: Interleaved 2 of 5
da: Interfolierede 2 af 5

en: Code 93
da: Kode 93

en: Australia Post Standard
da: Australsk poststandard

en: Australia Post Reply Paid
da: Australsk post - svar betalt

en: Australia Post Route Code
da: Australsk post - rutekode

en: Australia Post Redirect
da: Australsk post - videresendelse

en: Aztec Code
da: Aztesk kode

en: Aztec Rune
da: Aztesk rune

en: Code One
da: Kode en

en: Code 11
da: Kode 11

en: Code 16K
da: Kode 16K

en: Code 2 of 5 Matrix
da: Kode 2 af 5 matrix

en: Code 2 of 5 IATA
da: Kode 2 af 5 IATA

en: Code 2 of 5 Data Logic
da: Kode 2 af 5 datalogik

en: Code 32 (Italian Pharmacode)
da: Kode 32 (Italiens pharmakode)

en: Code 49
da: Kode 49

en: Code 128 (Mode C suppression)
da: Kode 128 (tilstand c-undertrykkelse)

en: DAFT Code
da: DAFT-kode

en: Data Matrix
da: Datamatrix

en: Data Matrix (GS1)
da: Datamatrix (GS1)

en: Deutsche Post Leitcode
da: Tysk post leitkode

en: Deutsche Post Identcode
da: Tysk post identkode

en: Dutch Post KIX Code
da: Hollandsk post KIX-kode

en: Grid Matrix
da: Gittermatrix

en: GS1 DataBar-14 Stacked
da: GS1 DataBar-14 stablet

en: GS1 DataBar-14 Stacked Omni.
da: GS1 DataBar-14 stablet omni.

en: GS1 DataBar Extended Stacked
da: GS1 Databar udvidet stablet

en: HIBC Code 128
da: HIBC kode 128

en: HIBC Code 39
da: HIBC kode 39

en: HIBC Data Matrix
da: HIBC-datamatrix

en: HIBC QR Code
da: HIBC QR-kode

en: HIBC Aztec Code
da: HIBC aztesk kode

en: Japanese Postal
da: Japansk post

en: Korean Postal
da: Koreansk post

en: Maxicode
da: Maxikode

en: Micro QR Code
da: Micro QR-kode

en: PDF417 Truncated
da: PDF417 afkortet

en: Pharmacode
da: Pharmakode

en: Pharmacode 2-track
da: Pharmakode 2-spor

en: Pharmazentral Nummer (PZN)
da: Pharmazentral nummer (PZN)

en: QR Code
da: QR-kode

en: Royal Mail 4-State
da: Kongelig post 4-stat

en: Telepen Numeric
da: Telepen numerisk

en: USPS One Code
da: USPS 1-kode

en: Default Color
da: Standardfarve

en: Dark Red
da: Mørkerød

en: Brown
da: Brun

en: Dark Goldenrod
da: Mørkegyldenris

en: Dark Green
da: Mørkegrøn

en: Dark Cyan
da: Mørkecyan

en: Navy Blue
da: Marineblå

en: Dark Violet
da: Mørkeviolet

en: Red
da: Rød

en: Dark Yellow
da: Mørkegul

en: Medium green
da: Mellemgrøn

en: Turquoise
da: Turkis

en: Blue
da: Blå

en: Salmon
da: Laks

en: Gold
da: Guld

en: Yellow
da: Gul

en: Green
da: Grøn

en: SkyBlue
da: Himmelblå

en: Pink
da: Lilla

en: Light Yellow
da: Lysegul

en: Light Green
da: Lysegrøn

en: Light Cyan
da: Lys cyan

en: Slate Gray
da: Gråt med azurblå

en: Thistle
da: Tidsel

en: White
da: Hvid

en: 10% Gray
da: 10 % grå

en: 25% Gray
da: 25 % grå

en: 40% Gray
da: 40 % grå

en: 50% Gray
da: 50 % grå

en: 60% Gray
da: 60 % grå

en: Black
da: Sort

en: Custom Color
da: Tilpasset farve

en: Custom Color #%u
da: Tilpasset farve #%u

en: gLabels Fatal Error!
da: gLabels - fatal fejl!

en: New Label or Card
da: Ny etiket eller kort

note: Translators: dialog title
en: Label properties
da: Etiketegenskaber

note: Translators: assistent dialog title
en: Choose label properties
da: Vælg etiketegenskaber

en: All files
da: Alle filer

en: gLabels documents
da: Dokumenter for gLabels

en: Empty file name selection
da: Tøm filnavnsmarkering

en: Please select a file or supply a valid file name
da: Vælg venligst en fil eller angiv et gyldigt filnavn

en: File does not exist
da: Fil eksisterer ikke

en: Could not open file "%s"
da: Kunne ikke åbne fil “%s”

en: Not a supported file format
da: Ikke et understøttet filformat

en: Could not save file "%s"
da: Kunne ikke gemme fil “%s”

en: Error encountered during save.  The file is still not saved.
da: Fejl opstod under gemmning. Filen er ikke gemt.

en: Save "%s" as
da: Gem “%s” som

en: Please supply a valid file name
da: Angiv venligst et gyldigt filnavn

en: Overwrite file "%s"?
da: Overskriv fil “%s”?

en: File already exists.
da: Filen eksisterer allerede.

en: Save changes to document "%s" before closing?
da: Gem ændringer til dokument “%s” før lukning?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
da: Dine ændringer vil gå tabt, hvis du ikke gemmer dem.

en: Close without saving
da: Luk uden at gemme

en: Recent fonts
da: Seneste skrifttyper

en: Proportional fonts
da: Proportionelle skrifttyper

en: Fixed-width fonts
da: Skrifttyper med fast bredde

en: All fonts
da: Alle skrifttyper

[ctx: Lower case sample text]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
da: abcdefghijklmnopqrstuvwæøå

[ctx: Upper case sample text]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
da: ABCDEFGHIJKLMOPQRSTUVWÆØÅ

en: Sample text
da: Prøvetekst

en: set output filename (default="output.pdf")
da: angiv filnavn for uddata (standard=output.pdf)

en: filename
da: filnavn

en: number of sheets (default=1)
da: antal ark (ark=1)

en: sheets
da: ark

en: number of copies (default=1)
da: antal kopier (standard=1)

en: copies
da: kopier

en: first label on first sheet (default=1)
da: første etiket på første ark (standard=1)

en: first
da: første

en: print outlines (to test printer alignment)
da: udskriv omkreds (for at teste printeropsætning)

en: print in reverse (i.e. a mirror image)
da: udskriv omvendt (det vil sige et spejlbillede)

en: print crop marks
da: udskriv beskæringsmærker

en: input file for merging
da: inddatafil for sammenflet

en: [FILE...]
da: [FIL …]

en: Print files created with gLabels.
da: Udskriv filer oprettet med gLabels.

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør '%s --help' for at se en fuldstændig liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: cannot perform document merge with glabels file %s
da: kan ikke udføre dokumentsammenfletning med glabelsfil %s

en: cannot open glabels file %s
da: kan ikke åbne glabelsfil %s

en: Launch gLabels label and business card designer.
da: Start gLabels - et program til oprettelse af etiketter og forretningskort.

en: Create barcode object
da: Opret stregkodeobjekt

en: Barcode data
da: Stregkodedata

en: Barcode property
da: Egenskaber for stregkode

en: Barcode data empty
da: Stregkodedata er tomme

en: Invalid barcode data
da: Ugyldige stregkodedata

en: Create box object
da: Opret boksobjekt

en: Fill color
da: Fyld farve

en: Line color
da: Linjefarve

en: Line width
da: Linjebredde

en: Untitled
da: Uden titel

note: Translators: A rectangular label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height and third is unit. Example: "60 × 22.5 mm (width / height)" Translators: A elliptical label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height and t
en: %s × %s %s (width × height)
da: %s × %s %s (bredde × højde)

note: Translators: A rounded rectangular label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height, third is numeric value of round and fourth is unit. Example: "50 × 30 / 1.5 mm (width × height / round)"
en: %s × %s / %s %s (width × height / round)
da: %s × %s / %s %s (bredde × højde / rund)

note: Translators: A round label dimensions. first param is numeric value of diameter and second is unit. Example: "120.5 mm (diameter)"
en: %s %s (diameter)
da: %s %s (diameter)

note: Translators: A CD/DVD label dimensions. first param is numeric value of diameter, second is numeric value of hole and third is unit. Example: "120.5 / 30 mm (diameter / hole)"
en: %s / %s %s (diameter / hole)
da: %s / %s %s (diameter / hul)

en: Merge properties
da: Sammenføj egenskaber

en: Delete
da: Slet

en: Bring to front
da: Hent frem

en: Send to back
da: Send tilbage

en: Rotate
da: Roter

en: Rotate left
da: Roter mod venstre

en: Rotate right
da: Roter til højre

en: Flip horizontally
da: Vend vandret

en: Flip vertically
da: Vend lodret

en: Align left
da: Juster venstre

en: Align right
da: Juster højre

en: Align horizontal center
da: Juster vandret centrum

en: Align tops
da: Juster øverst

en: Align bottoms
da: Juster nederste kanter

en: Align vertical center
da: Juster lodret centreret

en: Center horizontally
da: Centrer vandret

en: Center vertically
da: Centrer lodret

en: Paste
da: Indsæt

en: Create ellipse object
da: Opret ellipseobjekt

en: Create image object
da: Opret billedeobjekt

en: Set image
da: Angiv billede

en: Create line object
da: Opret linjeobjekt

en: Move
da: Flyt

en: Resize
da: Omdan

en: Shadow state
da: Skyggetilstand

en: Shadow offset
da: Skyggeforskydning

en: Shadow color
da: Skyggefarve

en: Shadow opacity
da: Skyggeuigennemsigtighed

note: Translators: Button label to choose different template
en: Choose _other…
da: Vælg en anden …

en: _Close
da: _Luk

note: Translators: first param is numeric value of horizontal margine, second is numeric value of vertical margine and third is unit. Example: "10 / 12.5 mm (horizontal / vertical)"
en: %s / %s %s (horizontal / vertical)
da: %s / %s %s (vandret/lodret)

en: Create text object
da: Opret tekstobjekt

en: Typing
da: Indtastning

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font weight
da: Skrifttypevægt

en: Italic
da: Kursiv

en: Align text
da: Juster tekst

en: Vertically align text
da: Juster tekst lodret

en: Line spacing
da: Linjemellemrum

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Auto shrink
da: Formindsk automatisk

[ctx: Brand]
en: Any
da: Alle

[ctx: Page size]
en: Any
da: Alle

[ctx: Category]
en: Any
da: Alle

en: Delete template "%s"?
da: Slet skabelon “%s”?

en: This action will permanently delete this template.
da: Denne handling vil permanent slette denne skabelon.

en: No recent templates found.
da: Ingen seneste skabeloner fundet.

en: Try selecting a template in the "Search all" tab.
da: Prøv at vælge en skabelon i fanebladet “Søg i alle”.

note: Translators: "No match" means that for the given template search criteria, there * were no matches found.
en: No match.
da: Intet resultat.

en: Try selecting a different brand, page size or category.
da: Forsøg med at vælge et andet mærke, sidestørrrelse eller kategori.

en: No custom templates found.
da: Ingen tilpassede skabeloner fundet.

en: You may create new templates or try searching for pre-defined templates in the "Search all" tab.
da: Du kan oprette nye skabeloner eller forsøge at lede efter foruddefinerede skabeloner i fanebladet “Søg i alle”.

note: Translators: "None" here means that no document-merge source or * method has been selected.
en: None
da: Ingen

en: Text: Comma Separated Values (CSV)
da: Tekst: Kommaadskilte værdier (CSV)

en: Text: Comma Separated Values (CSV) with keys on line 1
da: Tekst: Kommaadskilte værdier (CSV) med nøgler på linje 1

en: Text: Tab Separated Values (TSV)
da: Tekst: Tabulatoradskilte værdier (TSV)

en: Text: Tab Separated Values (TSV) with keys on line 1
da: Tekst: Tabulatoradskilte værdier (TSV) med nøgler på linje 1

en: Text: Colon separated values
da: Tekst: Kolonadskilte værdier

en: Text: Colon separated values with keys on line 1
da: Tekst: Kolonadskilte værdier med nøgler på linje 1

en: Text: Semicolon separated values
da: Tekst: Semikolonadskilte værdier

en: Text: Semicolon separated values with keys on line 1
da: Tekst: Semikolonadskilte værdier med nøgler på linje 1

en: Evolution Addressbook
da: Evolutionadressebog

en: Merge Properties
da: Sammenføj egenskaber

en: Select merge-database source
da: Vælg sammenføj-databasekilde

en: N/A
da: -

en: Select
da: Vælg

en: Record/Field
da: Optag/felt

note: Translators: "Fixed" here means that for the given document-merge method, there are * no further choices to further define the source of data.  E.g. if you select the * evolution-data-server, there are no further choices -- the source is "Fixed."
en: Fixed
da: Rettet

note: Translators: "Up" refers to the direction towards the top of a label.
en: Up
da: Op

[ctx: Title of dialog page to select a stationary product]
en: Select Product
da: Vælg produkt

en: Choose Orientation
da: Vælg retning

en: Review
da: Gennemse

en: Default
da: Standard

en: Object properties
da: Objektegenskaber

en: Box object properties
da: Boksobjekt - egenskaber

en: Ellipse object properties
da: Egenskaber for ellipseobjekt

en: Line object properties
da: Linjeobjekt - egenskaber

en: Image object properties
da: Billedobjekt - egenskaber

en: Text object properties
da: Tekstobjekt - egenskaber

en: Barcode object properties
da: Egenskaber for stregkodeobjekt

en: Insert merge field
da: Indsæt sammenføjningsfelt

en: No Fill
da: Ingen fyld

en: All Files
da: Alle filer

en: All Images
da: Alle billeder

en: No Line
da: Ingen linje

en: Lock aspect ratio.
da: Lås størrelsesforhold.

en: gLabels Preferences
da: Indstillinger for gLabels

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Labels
da: Etiketter

en: New gLabels Template
da: Ny gLabels-skabelon

en: Welcome
da: Velkommen

en: Name and Description
da: Navn og beskrivelse

en: Page Size
da: Sidestørrelse

en: Label or Card Shape
da: Etiket- eller kortform

en: Label or Card Size
da: Etiket- eller kortstørrelse

en: Label Size (round)
da: Etiketstørrelse (rund)

en: Label Size (CD/DVD)
da: Etiketstørrelse (cd/dvd)

en: Number of Layouts
da: Antal layout

en: Layout(s)
da: Layout

en: Design Completed
da: Design færdigt

en: Edit gLabels Template
da: Rediger gLabels-skabelon

en: Brand and part# match an existing template!
da: Mærk og del#-match en eksisterende skabelon!

note: Menu entries.
en: _File
da: _Fil

en: Open Recent _Files
da: Åbn seneste _filer

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: Customize Main Toolbar
da: Tilpas hovedværktøjsbjælke

en: Customize Drawing Toolbar
da: Tilpas tegneværktøjsbjælke

en: Customize Properties Toolbar
da: Tilpas værktøjsbjælke for egenskaber

en: _Objects
da: _Objekter

en: _Create
da: _Opret

en: _Order
da: _Orden

en: _Rotate/Flip
da: _Roter/vend

en: _Alignment
da: _Justering

en: C_enter
da: _Centrum

en: _Help
da: _Hjælp

note: Popup entries.
en: Context Menu
da: Kontekstmenu

en: _New
da: _Ny

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: _Open...
da: _Åbn …

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: _Save
da: _Gem

en: Save current file
da: Gem aktuel fil

en: Save _As...
da: Gem _som …

en: Save the current file to a different name
da: Gem den aktuelle fil med et andet navn

en: _Print...
da: _Udskriv …

en: Print the current file
da: Udskriv den aktuelle fil

en: Properties...
da: Egenskaber …

en: Modify document properties
da: Ændre dokumentegenskaber

en: Template _Designer...
da: Skabelon_designer …

en: Create a custom template
da: Opret en tilpasset skabelon

en: Close the current file
da: Luk den nuværende fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit the program
da: Afslut programmet

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gendan

en: Cut
da: Klip

en: Cut the selection
da: Klip markeringen ud

en: Copy
da: Kopier

en: Copy the selection
da: Kopier markeringen

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

en: Delete the selected objects
da: Slet de valgte objekter

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select all objects
da: Vælg alle objekter

en: Un-select All
da: Fravælg alle

en: Remove all selections
da: Fjern alle markeringer

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Configure the application
da: Konfigurere programmet

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Increase magnification
da: Øg forstørrelse

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Decrease magnification
da: Formindsk forstørrelse

en: Zoom 1 to 1
da: Zoom 1 til 1

en: Restore scale to 100%
da: Gendan skala til 100 %

en: Zoom to fit
da: Zoomtilpasning

en: Set scale to fit window
da: Angiv skala der passer til vinduet

en: Select Mode
da: Vælg tilstand

en: Select, move and modify objects
da: Vælg, flyt eller ændre objekter

en: Text
da: Tekst

en: Box
da: Boks

en: Create box/rectangle object
da: Opret boks-/rektangelobjekt

en: Line
da: Linje

en: Create ellipse/circle object
da: Opret ellipse-/cirkelobjekt

en: Image
da: Billede

en: Barcode
da: Stregkode

en: Raise object to top
da: Hæv objekt til toppen

en: Lower object to bottom
da: Sænk objekt til bunden

en: Rotate object 90 degrees counter-clockwise
da: Roter objekt 90 grader mod uret

en: Rotate object 90 degrees clockwise
da: Roter objekt 90 grader med uret

en: Flip object horizontally
da: Vend objekt vandret

en: Flip object vertically
da: Vend objekt lodret

en: Align objects to left edges
da: Juster objekter til de venstre hjørner

en: Align center
da: Juster centreret

en: Align objects to horizontal centers
da: Juster objekter til vandrette centrum

en: Align objects to right edges
da: Juster objekter til højre hjørner

en: Align top
da: Juster øverst

en: Align objects to top edges
da: Juster objekter til øverste hjørner

en: Align middle
da: Juster midterst

en: Align objects to vertical centers
da: Juster objekter til lodret centreret

en: Align bottom
da: Juster nederst

en: Align objects to bottom edges
da: Juster objekter til den nederste kants hjørner

en: Center objects to horizontal label center
da: Centrer objekter til vandret etiketcentrum

en: Center objects to vertical label center
da: Centrer objekter til lodret etiketcentrum

en: Edit merge properties
da: Rediger sammenføjningsegenskaber

en: Contents
da: Indhold

en: Open glabels manual
da: Åbn glabels' manual

en: About...
da: Om …

en: About glabels
da: Om glabels

en: Property toolbar
da: Egenskabsværktøjsbjælke

en: Change the visibility of the property toolbar in the current window
da: Ændr synligheden på egenskabsværktøjsbjælken i det nuværende vindue

en: Grid
da: Gitter

en: Change the visibility of the grid in the current window
da: Ændr synligheden på gitteret i det nuværende vindue

en: Markup
da: Opmærkning

en: Change the visibility of markup lines in the current window
da: Ændr synligheden på opmærkningslinjerne i det nuværende vindue

en: Main toolbar
da: Hovedværktøjsbjælke

en: Change the visibility of the main toolbar in the current window
da: Ændr synligheden på hovedværktøjsbjælken i det nuværende vindue

en: Drawing toolbar
da: Tegneværktøjsbjælke

en: Change the visibility of the drawing toolbar in the current window
da: Ændr synligheden på tegneværktøjsbjælken i det nuværende vindue

en: Glabels includes contributions from:
da: Glabels har modtaget bidrag fra:

en: See the file AUTHORS for additional credits,
da: Se filen AUTHORS for yderligere oversigt over bidragydere,

en: or visit http://glabels.org/
da: eller besøg http://glabels.org/

en: A label and business card creation program.
da: Et program til oprettelse af etiketter og forretningskort.

en: gLabels is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    gLabels is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: gLabels er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere
    det under de betingelser som er angivet i GNU General Public License,
    som er udgivet af Free Software Foundation. Enten version 3 af licensen
    eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier
    omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere
    detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: gLabels Error!
da: gLabels - fejl!

en: (none) - gLabels
da: (ingen) - gLabels

en: (modified)
da: (ændret)

note: Create and append an "Other" entry. Translators: "Other" here means other page size.  Meaning a page size * other than the standard ones that libglabels knows about such as * "letter", "A4", etc.
en: Other
da: Anden

note: Create and append a "User defined" entry.
en: User defined
da: Brugerdefineret

en: Unable to locate paper size definitions.  Libglabels may not be installed correctly!
da: Kunne ikke finde definitioner for papirstørrelse. Libglabels er måske ikke installeret korrekt!

en: Unable to locate category definitions.  Libglabels may not be installed correctly!
da: Kunne ikke finde definitioner for kategorier. Libglabels er måske ikke installeret korrekt!

en: Unable to locate any template files.  Libglabels may not be installed correctly!
da: Kunne ikke finde skabelonfiler. Libglabels er måske ikke installeret korrekt!

en: %s full page label
da: %s hel sideetiket

note: * Translators: 1st %d = number of labels across a page, *              2nd %d = number of labels down a page, *              3rd %d = total number of labels on a page (sheet).
en: %d × %d (%d per sheet)
da: %d × %d (%d per ark)

note: Translators: %d is the total number of labels on a page (sheet).
en: %d per sheet
da: %d per ark

note: The ids are identical to the absolute length units supported in the CSS2 Specification (Section 4.3.2) This table must be sorted exactly as the enumerations in lglUnits [LGL_UNITS_POINT]
en: points
da: punkter

note: [LGL_UNITS_INCH]
en: inches
da: tommer

note: [LGL_UNITS_PICA]
en: picas
da: pica

note: * Local Variables:       -- emacs * mode: C                -- emacs * c-basic-offset: 8      -- emacs * tab-width: 8           -- emacs * indent-tabs-mode: nil  -- emacs * End:                   -- emacs
en: Label
da: Etiket

en: Vendor:
da: Producent:

en: Part #:
da: Del #:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Dimensions:
da: Dimensioner:

en: Medium size:
da: Mellemstørrelse:

en: Margins:
da: Margener:

en: Similar products:
da: Lignende produkter:

en: Options
da: Indstillinger

en: Orientation:
da: Retning:

en: _Rotated
da: _Roteret

en: Recent
da: Seneste

en: Brand:
da: Mærke:

en: Page size:
da: Sidestørrelse:

en: Category:
da: Kategori:

en: Search all
da: Søg i alle

en: Custom
da: Tilpasset

en: Location:
da: Placering:

en: Source
da: Kilde

en: Select all
da: Vælg alle

en: Unselect all
da: Fravælg alle

en: Record selection/preview
da: Optag markering/forhåndsvisning

en: Select Product
da: Vælg produkt

en: Choose label or card product from hundreds of predefined templates or define your own.
da: Vælg etiket eller kortprodukt fra hundredvis af foruddefinerede skabeloner eller definer din egen.

en: Select orientation of label content.
da: Vælg retning på etiketindhold.

en: Rotated
da: Roteret

en: Review Selection
da: Gennemse markering

en: Please review and confirm your selection.
da: Gennemse venligst og bekræft dit valg.

en: Label size:
da: Etiketstørrelse:

en: dialog1
da: dialog 1

en: Family:
da: Familie:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Style:
da: Stil:

en: Color:
da: Farve:

en: key:
da: nøgle:

en: Alignment:
da: Justering:

en: Vertical alignment:
da: Lodret justering:

en: Line Spacing:
da: Linjemellemrum:

en: Allow merge to automatically shrink text
da: Tillader automatisk at sammenføjning kan formindske tekst

en: Style
da: Stil

en: Width:
da: Bredde:

en: Key:
da: Nøgle:

en: Fill
da: Fyld

en: File:
da: Fil:

en: Literal:
da: Bogstavelig:

en: digits:
da: tal:

en: Backend:
da: Motor:

en: Checksum
da: Kontrolsum

en: Height:
da: Højde:

en: Reset image size
da: Nulstil billedstørrelse

en: Size
da: Størrelse

en: Length:
da: Længde:

en: Angle:
da: Vinkel:

en: degrees
da: grader

en: Position
da: Placering

en: Enable shadow
da: Slå skygge til

en: X Offset:
da: X-forskydning:

en: Y Offset:
da: Y-forskydning:

en: Opacity:
da: Ugennemsigtighed:

en: Shadow
da: Skygge

en: Select locale specific behavior.
da: Vælg opførsel specifikt efter lokalt område.

en: Points
da: Punkter

en: Inches
da: Tommer

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Units
da: Enheder

en: Default page size
da: Standardstørrelse på side

en: Locale
da: Sprog

en: Select default properties for new objects.
da: Vælg standardegenskaber for nye objekter.

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Object defaults
da: Objektstandarder

en: Sheets:
da: Ark:

en: from:
da: fra:

en: to:
da: til:

en: Copies
da: Kopier

en: Start on label
da: Start på etiket

en: on 1st sheet
da: på 1. ark

en: Copies:
da: Kopier:

en: Collate
da: Saml ind

en: Merge Control
da: Sammenføjningskontrol

en: Bold
da: Fed

en: Left align
da: Venstrejustering

en: Center align
da: Centrumjustering

en: Right align
da: Højrejustering

en: Top vertical align
da: Lodret justering øverst

en: Center vertical align
da: Lodret justering centreret

en: Bottom vertical align
da: Lodret justering nederst

en: Welcome to the gLabels Template Designer.
    
    This dialog will assist you in the creation of a custom gLabels template.
da: Velkommen til gLabels' skabelondesigner.
    
    Denne guide vil assistere dig i oprettelsen af en tilpasset gLabels-skabelon.

en: Please enter the following identifying information about the template stationery.
da: Indtast venligst den følgende identifikationsinformation om den stationære skabelon.

en: Brand/Manufacturer:
da: Mærke/producent:

en: (e.g., 8163A)
da: (f.eks., 8163A)

en: (e.g., Avery, Acme, ...)
da: (f.eks, Carlsberg, LEGO, …)

en: (e.g., "Mailing Labels," "Business Cards," ...)
da: (f.eks. “E-postetiketter”, “Visitkort” …)

en: Please select the page size of the template stationery.
da: Vælg venligst sidestørrelsen på den stationære skabelon.

en: Please select the basic shape of the labels or cards.
da: Vælg venligst den grundlæggende form på etiketterne eller kortene.

en: Rectangular or square (can have rounded corners)
da: Rektangulær eller firkant (kan have afrundede hjørner)

en: Round
da: Rund

en: Elliptical
da: Elliptisk

en: CD/DVD (including credit card CDs)
da: Cd/dvd (inklusiv kreditkorts-cd'er)

en: Please enter the following size parameters of a single label or card in your template.
da: Indtast venligst de følgende størrelsesparametre på en enkelt etiket eller kort i din skabelon.

en: 1. Width:
da: 1. Bredde:

en: 2. Height:
da: 2. Højde:

en: 3. Round (radius of corner):
da: 3. Rund (radius på hjørne):

en: 4. Horiz. waste (overprint allowed):
da: 4. Vandret affald (overudskrivning tilladt):

en: 6. Margin
da: 6. Margen

en: 5. Vert. waste (overprint allowed):
da: 5. Lodret affald (overudskrivning tilladt):

en: 3. Waste (overprint allowed):
da: 3. Overskud (overudskrivning tilladt):

en: 4. Margin
da: 4. Margen

en: Please enter the following size parameters of a single label in your template.
da: Indtast de følgende størrelsesparametre på en enkelt etiket i din skabelon.

en: 2. Waste (overprint allowed):
da: 2. Overskud (overudskrivning tilladt):

en: 3. Margin
da: 3. Margen

en: 1. Outer radius:
da: 1. Ydre radius:

en: 2. Inner radius:
da: 2. Indre radius:

en: 3. Clipping width:
da: 3. Klippebredde:

en: 4. Clipping height:
da: 4. Klippehøjde:

en: 5. Waste (overprint allowed):
da: 5. Affald (overudskrivning tilladt):

en: How many layouts will your template contain? 
    
    A layout is a set of labels or cards that can be arranged in a simple grid.
    Most templates only need one layout, as in the first example.
    The second example illustrates when two layouts are needed.
da: Hvor mange layout vil din skabelon indeholde? 
    
    Et layout er et sæt af etiketter eller kort som kan arrangeres i et simpelt
    gitter. De fleste skabeloner skal kun bruge et layout, som i det første
    eksempel. Det andet eksempel illustrerer hvornår 2 layout er nødvendige.

en: Templates needing only
    one layout.
da: Skabeloner der kun
    kræver et layout.

en: Templates needing
    two layouts.
da: Skabeloner der
    kræver to layout.

en: Note: if more than 2 layouts are required, the template must be edited manually.
da: Bemærk: Hvis der kræves mere end 2 layout, så skal skabelonen redigeres manuelt.

en: Number of layouts:
da: Antal layout:

en: Please enter the following layout information.
da: Indtast venligst den følgende layoutinformation.

en: Number across (nx):
da: Antal på tværs (nx):

en: Number down (ny):
da: Antal ned (ny):

en: Distance from left edge (x0):
da: Afstand fra venstre hjørne (x0):

en: Distance from top edge (y0):
da: Afstand fra øverste hjørne (y0):

en: Horizontal pitch (dx):
da: Vandret afstand (dx):

en: Vertical pitch (dy):
da: Lodret afstand (dy):

en: Print test sheet
da: Udskriv testark

en: Congratulations!
    
    You have completed the gLabels Template Designer.
    If you wish to accept and save your design, click "Apply."
    
    Otherwise, you may click "Cancel" to abandon your design
    or "Back" to continue editing this design.
da: Tillykke!
    
    Du har fuldført glabels' skabelondesigner.
    Hvis du ønsker at acceptere og gemme dit design så klik på “Anvend”.
    
    Ellers kan du trykke “Annullér” for at droppe dit design
    eller “Tilbage” for at fortsætte med at redigere dette design.

en: Create labels, business cards and media covers
da: Opret etiketter, visitkort og mediecovere

en: gLabels is a program for creating labels and business cards. It is designed to work with various laser/ink-jet peel-off label and business card sheets that you'll find at most office supply stores.
da: gLabels er et program til at oprette etiketter og visitkort. Programmet er designet til at fungere med diverse laser/blæk aftagelige etiket- og visitkortark, som du kan finde i de fleste kontorforsyninger.

en: gLabels can be used to design address labels, name tags, price tags, cd/dvd labels, or just about anything else that is organized in a regular pattern on a sheet of paper. Labels (or cards) can contain text, images, lines, shapes, and barcodes. gLabels also includes a document-merge feature which lets you print a unique label for each record from an external data source, such as a CSV file or an Evolution address book.
da: gLabels kan bruges til at designe adresseetiketter, navnemærkater, prismærkater, cd/dvd-etiketter eller bare alt som er organiseret i et regulært mønster på et stykke papir. Etiketter (eller kort) kan indeholde tekst, billeder, linjer, former og stregkoder. gLabels inkluderer også en funktion til at sammenføje dokumenter, som giver dig mulighed for at udskrive en unik etiket for hver post fra en ekstern datakilde, såsom en CSV-fil eller en adressebog fra Evolution.

en: Show/hide main toolbar.
da: Vis/skjul hovedværktøjsbjælke.

en: Controls visibility of main toolbar.
da: Kontrollerer synligheden på hovedværktøjsbjælken.

en: Show/hide drawing toolbar.
da: Vis/skjul tegneværktøjsbjælke.

en: Controls visibility of drawing toolbar.
da: Kontrollerer synligheden på tegneværktøjsbjælken.

en: Show/hide property toolbar.
da: Vis/skjul egenskabsværktøjsbjælke.

en: Controls visibility of property toolbar.
da: Kontrollerer synligheden på egenskabsværktøjsbjælken.

en: Show/hide grid.
da: Vis/skjul gitter.

en: Controls visibility of grid.
da: Kontrollerer synligheden på gitter.

en: Show/hide markup.
da: Vis/skjul opmærkning.

en: Controls visibility of markup lines.
da: Kontrollerer synligheden på opmærkningslinjerne.

en: Maximum recent files.
da: Maksimalt antal seneste filer.

en: Controls maximum number of recent files tracked.
da: Kontrollerer det maksimale antal seneste filer som huskes.

en: Units.
da: Enheder.

en: The default unit of measurement.
da: Standardmåleenheden.

en: Default page size.
da: Standardstørrelse på side.

en: The preferred page size when searching templates.
da: Den foretrukne sidestørrelse når der søges i skabeloner.

en: Default font family.
da: Standardskriftfamilie.

en: The default font family for new text objects.
da: Standardskriftfamilien for nye tekstobjekter.

en: Default font size.
da: Standardstørrelse på skrifttype.

en: The default font size for new text objects.
da: Standardskriftstørrelsen på nye tekstobjekter.

en: Default font weight.
da: Standardskrifttypevægt.

en: The default font weight for new text objects.
da: Standardskriftvægten på nye tekstobjekter.

en: Default font italic flag.
da: Standardskrifttype for kursivflag.

en: The default font italic state for new text objects.
da: Standardtilstanden for skrifttypen kursiv på nye objekter.

en: Default text color.
da: Standardtekstfarve.

en: The default color of text for new text objects (0xRRGGBBAA).
da: Standardtekstfarven på nye tekstobjekter (0xRRGGBBAA).

en: Default text alignment.
da: Standardtekstjustering.

en: The default text alignment for new text objects.
da: Standardtekstjusteringen på nye tekstobjekter.

en: Default text line spacing.
da: Standardmellemrum mellem linjer.

en: The default line spacing for new text objects.
da: Standardlinjemellemrum på nye tekstobjekter.

en: Default line width.
da: Standardlinjebredde.

en: The default line width for new objects.
da: Standardlinjebredden på nye objekter.

en: Default line color.
da: Standardlinjefarve.

en: The default line color new objects (0xRRGGBBAA).
da: Standardlinjefarven på nye objekter (0xRRGGBBAA).

en: Default fill color.
da: Standardudfyldningsfarve.

en: The default fill color new objects (0xRRGGBBAA).
da: Standardudfyldningsfarven på nye objekter (0xRRGGBBAA).

en: Recent templates.
da: Seneste skabeloner.

en: Recently used templates.
da: Seneste brugte skabeloner.

en: Recent fonts.
da: Seneste skrifttyper.

en: Recently used font families.
da: Seneste brugte skriftfamilier.

en: Recent colors.
da: Seneste farver.

en: Recently created custom colors.
da: Seneste oprettede tilpassede farver.

en: gLabels Label Designer 3
da: gLabels 3 - etiketdesigner

en: label;card;print;office;barcode;
da: etiket;label;kort;print;udskriv;kontor;office;stregkode;barcode;

en: gLabels Project File
da: gLabels' projektfil

note: Envelopes
en: #10 Envelope
da: #10 konvolut

en: Monarch Envelope
da: Monarkkonvolut

en: Any label
da: Enhver etiket

note: ==================================================================== ===================================================================
en: Round labels
da: Afrundede etiketter

note: ===================================================================
en: Elliptical labels
da: Elliptiske etiketter

note: ====================================================================
en: Square labels
da: Firkantede etiketter

note: =================================================================== ==================================================================== OP920-R ********************************************************************
en: Rectangular labels
da: Rektangulære etiketter

en: Any card
da: Ethvert kort

note: =================================================================== ====================================================================
en: Business cards
da: Visitkort

en: Name Badge
da: Navneskilt

en: CD/DVD or other media
da: Cd/dvd eller andet medie

en: Mailing/shipping products
da: Post-/forsendelsesprodukter

en: Foldable cards
da: Foldbare kort

en: Photo products
da: Billedprodukter

en: Filing labels
da: Arkiveringsetiketter

note: TODO: Is this the real part #? ============================================================ =================================================================== ==================================================================== TODO: What is the actual part #?
en: Rectangular Labels
da: Rektangulære etiketter

note: ===================================================================
en: Video Tape Spine Labels
da: Rygetiketter til videobånd

note: =================================================================== ===============================================================
en: CD Inlet
da: Cd-inlet

note: ===================================================================
en: Square Labels
da: Firkantetiketter

note: ===================================================================
en: Small Round Labels
da: Små runde etiketter

note: ===================================================================
en: Large Round Labels
da: Store afrundede etiketter

note: ===================================================================
en: File Folder Labels
da: Filmappeetiketter

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Shipping Labels
da: Forsendelsesetiketter

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Address Labels
da: Adresseetiketter

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Return Address Labels
da: Returadresseetiketter

note: ===================================================================
en: Round Labels
da: Runde etiketter

note: ===================================================================
en: Diskette Labels
da: Disketteetiketter

note: ===================================================================
en: Tent Cards
da: Tent-kort

note: ===================================================================
en: Filing Labels
da: Arkiveringsetiketter

note: =================================================================== ============================================================ TODO: Is this the actual part #?
en: Business Cards
da: Visitkort

note: ===================================================================
en: Index Cards
da: Indekskort

note: ===================================================================
en: Post cards
da: Postkort

note: ===================================================================
en: Name Badge Labels
da: Navneskiltsetiketter

note: =================================================================== =============================================================== ********************************************************************
en: CD/DVD Labels
da: Cd-/dvd-etiketter

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Disc Labels)
da: Cd-/dvd-etiketter (disketteetiketter)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Spine Labels)
da: Cd/dvd-etiketter (rygetiketter)

note: ===================================================================
en: Video Tape Face Labels
da: Frontetiketter til videobånd

note: ===================================================================
en: ID Labels
da: Id-etiketter

note: ===================================================================
en: Full Sheet Labels
da: Fuldarksetiketter

note: the LSK labels can be torn in half down the center
en: Divider Labels
da: Adskillelsesetiketter

note: =================================================================== ============================================================
en: Mini Labels
da: Minietiketter

note: ===================================================================
en: Self-Adhesive Name Badges (Acetate Silk)
da: Selvklæbende navneskilte (silkeacetat)

note: =================================================================== ==================================================================== OL6075
en: CD/DVD labels
da: Cd-/dvd-etiketter

note: ===================================================================
en: Allround labels
da: Allroundetiketter

note: ===================================================================
en: Mailing labels
da: Postetiketter

note: ===================================================================
en: Address labels
da: Adresseetiketter

note: ===================================================================
en: Shipping labels
da: Forsendelsesetiketter

note: =============================================================== ===================================================================
en: Mailing Labels
da: Postetiketter

note: ===============================================================
en: CD Booklet
da: Cd-brochure

note: ===================================================================
en: Mini Address Labels
da: Miniadresseetiketter

note: ===================================================================
en: Identification Labels
da: Identificeringsetiketter

note: =================================================================== ====================================================================
en: Diskette labels
da: Disketteetiketter

en: Rounded rectangular labels
da: Afrundede rektangulære etiketter

en: Cassette Tape Face
da: Kassettebåndfront

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These templates are based on the exact media sizes and measurements in version 1.1 of the 'Brother-QL-500-ptouch.ppd' file.  If these don't work for you, try the old versions
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm
da: Standardadresseetiketter 29mm x 90mm

en: Shipping Labels 62mm x 100mm
da: Forsendelsesetiketter 62mm x 100mm

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm
da: Multietiketter 17mm x 54mm

en: Standard Address Labels 38mm x 90mm
da: Standardadresseetiketter 38mm x 90mm

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These are the older templates that worked with the Brother Linux Printer CUPS Driver.  They do not work correctly with newer versions of the foomatic drivers. One difference 
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm (Old)
da: Standardadresseetiketter 29mm x 90mm (gammel)

en: Shipping Labels 62mm x 100mm (Old)
da: Forsendelsesetiketter 62mm x 100mm (gammel)

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm (Old)
da: Multietiketter 17mm x 54mm (gammel)

en: Standard Address Labels 38mm x 90mm (Old)
da: Standardadresseetiketter 38mm x 90mm (gammel)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Tray
da: Cd-/dvd-bakke

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels Standard Format (face only)
da: Cd/dvd-etiketter i standardformat (kun front)

note: =================================================================== ============================================================
en: CD Labels
da: Cd-etiketter

note: ===================================================================
en: Membership cards
da: Medlemskort

note: ===================================================================
en: Multipurpose Labels
da: Etiketter til flere formål

note: ===================================================================
en: File Folder
da: Filmappe

note: ===================================================================
en: Name Badges
da: Navneskilte

note: ===================================================================
en: Hanging Folder
da: Hængemappe

note: ===================================================================
en: Large Address Labels
da: Store adresseetiketter

note: ===================================================================
en: Shipping Address Labels
da: Forsendelsesadresseetiketter

note: ===================================================================
en: Labels A6
da: Etiketter A6

note: ===================================================================
en: Labels A5
da: Etiketter A5

note: ******************************************************************* ===================================================================
en: Labels A4
da: Etiketter A4

en: Labels A3
da: Etiketter A3

en: Labels SRA3
da: Etiketter SRA3

note: ===================================================================
en: Flyer paper
da: Folder

note: =================================================================== ====================================================================
en: Greeting cards
da: Lykønskningskort

note: ===================================================================
en: Arch File inserts
da: Buet filindlæg

en: CD/DVD Inlet
da: Cd/dvd-inlet

note: =================================================================== ====================================================================
en: DVD inlet
da: Dvd-inlet

note: =================================================================== ====================================================================
en: Photo labels
da: Fotoetiketter

note: ===================================================================
en: Passport photo labels
da: Pasfotoetiketter

note: =================================================================== ====================================================================
en: Arch File Labels
da: Buet filetiketter

note: ===================================================================
en: Multi-Purpose Labels
da: Etiketter til flere formål

note: ====================================================================
en: Printable mousepad
da: Udskrivbar musemåtte

note: ====================================================================
en: CD inlet
da: Cd-inlet

note: ==================================================================== ===================================================================
en: CD inlet (front)
da: Cd-inlet (front)

note: ===================================================================
en: CD inlet (back)
da: Cd-inlet (bagside)

note: ====================================================================
en: Zip disc inlet
da: Zipdisk-inlet

note: ====================================================================
en: VHS-C inlet
da: VHS-C-inlet

note: ====================================================================
en: Video-8 inlet
da: Video-8-inlet

note: ====================================================================
en: VHS inlet
da: VHS-inlet

note: ====================================================================
en: Zip disc labels
da: Zipdisk-etiketter

note: ====================================================================
en: Arch File labels
da: Buet filetiketter

note: ====================================================================
en: Mini Disc labels
da: Minidisketiketter

note: ===================================================================
en: Arch File Labels (small)
da: Buet filetiketter (lille)

note: ===================================================================
en: Arch File Labels (large)
da: Buet filetiketter (stor)

note: ===================================================================
en: Allround Labels
da: Allroundetiketter

note: ===================================================================
en: Video Labels (face only)
da: Videoetiketter (kun front)

note: ===================================================================
en: Diskette Labels (face only)
da: Disketteetiketter (kun front)

note: ===================================================================
en: Floppy disk labels
da: Etiketter til disketter

note: ===================================================================
en: Lever Arch File Labels
da: Leverbuetfiletiketter

note: *******************************************************************
en: PVC labels
da: PVC-etiketter

note: ===================================================================
en: Mini-CD Labels
da: Mini-cd-etiketter

note: ===================================================================
en: Standard Labels
da: Standardetiketter

note: =================================================================== TODO: Is this the actual part #?
en: CD/DVD Labels (face only)
da: Cd/dvd-etiketter (kun front)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Face Only)
da: Cd/dvd-etiketter (kun front)

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Cassette Labels
da: Kassetteetiketter

note: ===================================================================
en: Slimline CD Case (rightside up)
da: Tynd cd-kasette (vendt korrekt)

en: Slimline CD Case (upside down)
da: Tynd cd-kasette (omvendt)

note: ===================================================================
en: CD Template Rectangles
da: Cd-skabelon - rektangler

note: ===================================================================
en: Business Card CD
da: Forretningskort-cd

note: ===================================================================
en: Jewel Case Booklet
da: Cd-brochure til cd-cover

note: ===================================================================
en: DLT Labels
da: DLT-etiketter

note: =================================================================== TODO: Is this the actual part #?
en: PRO CD Labels 2-up (face only)
da: PRO CD-etiketter 2-up (kun front)

note: ===================================================================
en: PRO CD Labels 2-up (Face only)
da: PRO CD-etiketter 2-up (kun front)

note: ===================================================================
en: PRO CD Labels 2-up (CD spine only)
da: PRO CD-etiketter 2-up (kun cd-ryg)

note: ===================================================================
en: Microtube labels
da: Mikrotubeetiketter

note: ===================================================================
en: General Labels
da: Generelle etiketter

note: ===================================================================
en: Self-adhesive labels
da: Selvklæbende etiketter

note: ===================================================================
en: Fridge Magnet Stickers
da: Klistermærker til køleskabsmagneter

note: ===================================================================
en: Inkjet/Laser Labels 70x37mm
da: Inkjet-/laseretiketter 70x37mm

note: ===================================================================
en: EPSON Photo Stickers 16
da: EPSONs fotostickers 16

note: ===================================================================
en: Universal Labels
da: Universelle etiketter

note: ===================================================================
en: Bottle labels
da: Flaskeetiketter

note: ===================================================================
en: Etiketten
da: Etiketter

en: SD Card labels, library book labels, classification labels
da: SD-kortetiketter, etiketter for biblioteksbøger, klassifikationsetiketter

en: Jar labels, candle labels
da: Krukkeetiketter, lysetiketter

en: Barcode labels
da: Stregkodeetiketter

en: Classification labels, library book labels
da: Klassifikationsetiketter, etiketter for biblioteksbøger

en: Water bottle labels
da: Vandflaskeetiketter

en: Jar labels, pot labels, candle labels
da: Krukkeetiketter, grydeetiketter, lysetiketter

note: OL120
en: Medical chart labels
da: Medicinske diagrametiketter

note: OL8325
en: Lip balm tube labels
da: Etiketter for læbepomaderør

note: OL2162
en: Return address labels
da: Returadresseetiketter

en: File labels, return address labels, medical chart labels
da: Filetiketter, returadresseetiketter, medicinske diagrametiketter

en: Jar labels, nutritional labels
da: Krukkeetiketter, ernæringsmæssige etiketter

en: Jar labels
da: Krukkeetiketter

en: Wine bottle labels, nutritional labels
da: Vinflaskeetiketter, ernæringsmæssige etiketter

note: OL1102
en: Digital video labels
da: Digitale videoetiketter

en: Pot labels, coffee and tea labels
da: Grydeetiketter, kaffe- og teetiketter

en: Candy labels
da: Sliketiketter

en: Reverse automobile window stickers
da: Omvendt bilvinduesklistermærke

en: Jar labels, candy labels, nutritional labels
da: Krukkeetiketter, sliketiketter, ernæringsmæssige etiketter

en: Address labels, barcode labels, candy labels
da: Adresseetiketter, stregkodeetiketter, sliketiketter

en: VHS face labels, nutritional labels
da: VHS-frontetiketter, ernæringsmæssige etiketter

en: Jar labels, pot labels, nutritional labels
da: Krukkeetiketter, grydeetiketter, ernæringsmæssige etiketter

en: File folder labels
da: Filmappeetiketter

en: Metal tin container labels, nutritional labels
da: Konservesdåseetiketter, ernæringsmæssige etiketter

en: Bookplate labels, coffee and tea labels
da: Bogomslagsetiketter, kaffe- og teetiketter

en: Amazon FBA shipping labels
da: Amazon FBA-forsendelsesetiketter

en: Jar labels, coffee and tea labels, nutritional labels
da: Krukkeetiketter, kaffe- og teetiketter, ernæringsmæssige etiketter

en: Jar labels, pot labels, coffee and tea labels
da: Krukkeetiketter, grydeetiketter, kaffe- og teetiketter

en: Digital media labels
da: Digitale medieetiketter

en: Jar labels, Coffee and tea labels
da: Krukkeetiketter, kaffe- og teetiketter

en: Wine bottle labels
da: Etiketter for vinflasker

en: Mail Order Manager labels
da: Etiketter for postordre

en: Liquor bottle labels
da: Etiketter for spiritusflasker

en: Metal tin container labels
da: Etiketter for konservesdåser

en: Hershey's® chocolate labels
da: Hershey's® chokoladeetiketter

en: VHS labels, jar labels, book labels
da: VHS-etiketter, krukkeetiketter, bogetiketter

en: USPS® shipping labels
da: USPS®-forsendelsesetiketter

en: Jar labels, candle labels, metal tin container labels
da: Krukkeetiketter, lysetiketter, etiketter for konservesdåser

en: Jar labels, water bottle labels
da: Krukkeetiketter, etiketter for vandflasker

en: Jar labels, water bottle labels, wine bottle labels
da: Krukkeetiketter, etiketter for vandflaster, etiketter for vinflasker

en: PayPal® label
da: PayPal®-etiket

en: Water bottle labels, jar labels, candle labels
da: Vandflaskeetiketter, krukketiketter, lysetiketter

en: Medical chart labels, barcode labels
da: Medicinske diagrametiketter, stregkodeetiketter

en: Pot labels, barcode labels
da: Grydeetiketter, stregkodeetiketter

en: Nutritional labels
da: Ernæringsmæssige etiketter

en: CD case labels
da: CD-etui-etiketter

en: Business card size labels
da: Etiketter til forretningskort

en: Reverse addendum stickers
da: Omvendt addendumklistermærker

en: Wine bottle labels, shipping labels, UPS® WorldShip® labels
da: Vinflaskeetiketter, forsendelsesetiketter, UPS® WorldShip®-etiketter

en: Coffee and tea labels
da: Kaffe- og teetiketter

en: Water bottle labels, shipping labels
da: Vandflaskeetiketter, forsendelsesetiketter

en: VICS labels
da: VICS-etiketter

en: Full sheet labels with back slit
da: Fuldarksetiketter med rygspalte

en: Full sheet labels
da: Fuldarksetiketter

en: Lip balm labels
da: Etiketter for læbepomader

en: Paper hole reinforcement labels
da: Papirhulforstærkningsetiketter

en: Candle labels, lip balm labels
da: Lysetiketter, etiketter for læbepomader

en: Seal labels
da: Segletiketter

en: Jar labels, candle labels, lip balm labels
da: Krukkeetiketter, lysetiketter, etiketter for læbepomader

en: Jar labels, nutritional labels, pot labels, soap labels
da: Krukkeetiketter, ernæringsmæssige etiketter, grydeetiketter, sæbeetiketter.

en: Jar labels, nutritional labels, soap labels, candle labels, coffee and tea labels
da: Krukkeetiketter, ernæringsmæssige etiketter, sæbeetiketter, lysetiketter, kaffe- og teetiketter

en: Jar labels, candle labels, nutritional labels
da: Krukkeetiketter, lydetiketter, ernæringsmæsse etiketter

en: Nutritional labels, soap labels, coffee and tea labels, candle labels
da: Ernæringsmæssige etiketter, sæbeetiketter, kaffe- og teetiketter, lysetiketter

en: Beer bottle labels, jar labels, nutritional labels, soap labels
da: Ølflaskeetiketter, krukkeetiketter, ernæringsmæssige etiketter, sæbeetiketter

en: Beer bottle label, jar label
da: Ølflaskeetiketter, krukkeetiketter

en: Target stickers
da: Klistermærker med skydeskiver

en: Round and rectangular labels
da: Runde og rektangulære etiketter

en: CD/DVD center hub labels
da: Etiketter til cd-/dvd-center hub

en: Business card CD labels
da: Etiketter til forretningskort-cd'er

en: Mini CD labels
da: Etiketter til mini-cd'er

en: Full face CD/DVD labels
da: Cd-/dvd-etiketter med fuld front

en: eBay® shipping labels
da: eBay®-forsendelsesetiketter

note: ===================================================================
en: Self-adhesive film weatherproof
da: Selvklæbende vejrbestandig film

note: ===================================================================
en: Self-adhesive film transparent
da: Selvklæbende gennemsigtig film

note: ===================================================================
en: Self-adhesive window film
da: Selvklæbende vinduesfilm

note: ===================================================================
en: Photo labels semiglossy
da: Fotoetiketter, mellemblanke

note: ===================================================================
en: Address Labels (STAMPIT)
da: Adresseetiketter (STAMPIT)

note: ===================================================================
en: SD card labels
da: SD-kort-etiketter

note: ===================================================================
en: Passport photo labels glossy
da: Pasfotoetiketter, blanke

note: ===================================================================
en: Business cards punched
da: Visitkort, hullet

note: ===================================================================
en: Business cards punched dull
da: Visitkort, hullet, mat

note: ===================================================================
en: Business cards high glossy
da: Visitkort, meget blankt

note: ===================================================================
en: Name plates
da: Navneskilte

note: ===================================================================
en: Business cards glossy, both sides printable
da: Visitkort, blankt, begge sider udskrivbare

note: ===================================================================
en: Business cards punched glossy
da: Visitkort, hullet, blankt

note: ===================================================================
en: Foldable business cards glossy/dull
da: Foldbare visitkort, blanke/mat

note: ===================================================================
en: Foldable business cards
da: Foldbare visitkort

note: ===================================================================
en: Membership cards, both sides printable
da: Medlemskort, begge sider udskrivbare

en: Business card CD Labels
da: Etiketter til forretningskort-cd'er

en: Mini CD Labels
da: Etiketter til mini-cd'er

en: Triangular labels
da: Trekantede etiketter

en: Trapezoid labels
da: Trapezetiketter

note: ===================================================================
en: Oval bottle labels
da: Ovale flaskeetiketter

note: ===================================================================
en: QSL-Karten Etiketten 70mm x 50,8mm
da: QSL-Karten-etiketter 70mm x 50,8mm

note: ===================================================================
en: Multi-purpose Stick+Lift Labels
da: Klister-/løfteetiketter til flere formål

note: ===================================================================
en: Video Labels (back)
da: Video-etiketter (bagside)

note: ===================================================================
en: Rectangular Copier Labels
da: Rektangulær Copieretiketter

note: ===================================================================
en: Correction and Cover-up Labels
da: Rettelses- og overdækningsetiketter
