glabels 1.91.0 - en to pt translation catalogue (761 entries)

en: Built-in
pt: Interno

en: POSTNET (any)
pt: POSTNET (qualquer)

en: POSTNET-5 (ZIP only)
pt: POSTNET-5 (só ZIP)

en: One Code
pt: Um código

en: Code 39
pt: Código 39

en: Code 39 Extended
pt: Código 39 estendido

en: EAN (any)
pt: EAN (qualquer)

en: UPC (UPC-A or UPC-E)
pt: UPC (UPC-A ou UPC-E)

en: Code 128
pt: Código 128

en: Code 128C
pt: Código 128C

en: Code 128B
pt: Código 128B

en: Code 93
pt: Código 39

en: Australia Post Standard
pt: Australia Post predefinição

en: Australia Post Reply Paid
pt: Australia Post resposta paga

en: Australia Post Route Code
pt: Australia Post código de estrada

en: Australia Post Redirect
pt: Australia Post redirecionado

en: Aztec Code
pt: Código Azteca

en: Aztec Rune
pt: Runa Azteca

en: Code One
pt: Código um

en: Code 11
pt: Código 11

en: Code 16K
pt: Código 16K

en: Code 2 of 5 Matrix
pt: Código matriz 2 de 5

en: Code 2 of 5 IATA
pt:  2 de 5 IATA

en: Code 2 of 5 Data Logic
pt: Código 2 de 5 Data Logic

en: Code 32 (Italian Pharmacode)
pt: Código 32 (Pharmacode italiano)

en: Code 49
pt: Código 49

en: Code 128 (Mode C suppression)
pt: Código 128 (supressão Mode C)

en: DAFT Code
pt: Código DAFT

en: Grid Matrix
pt: Matriz de grelha

en: GS1 DataBar-14 Stacked
pt: GS1 DataBar-14 empilhado

en: GS1 DataBar-14 Stacked Omni.
pt: GS1 DataBar-14 empilhado Omni.

en: GS1 DataBar Extended Stacked
pt: GS1 DataBar empilhado estendido

en: HIBC Code 128
pt: Código 128 HIBC

en: HIBC Code 39
pt: Código 39 HIBC

en: HIBC QR Code
pt: Código QR HIBC

en: HIBC Aztec Code
pt: Código Azteca HIBC

en: Japanese Postal
pt: Postal Japonês

en: Korean Postal
pt: Postal Coreano

en: Micro QR Code
pt: Código Micro QR

en: PDF417 Truncated
pt: PDF417 truncado

en: QR Code
pt: Código QR

en: Telepen Numeric
pt: Telepen numérico

en: Default Color
pt: Cor predefinida

en: Dark Red
pt: Vermelho escuro

en: Brown
pt: Castanho

en: Dark Goldenrod
pt: Dourado escuro

en: Dark Green
pt: Verde escuro

en: Dark Cyan
pt: Ciano escuro

en: Navy Blue
pt: Azul marinha

en: Dark Violet
pt: Violeta escuro

en: Red
pt: Vermelho

en: Orange
pt: Laranja

en: Dark Yellow
pt: Amarelo escuro

en: Medium green
pt: Verde médio

en: Turquoise
pt: Turquesa

en: Blue
pt: Azul

en: Purple
pt: Púrpura

en: Salmon
pt: Salmão

en: Gold
pt: Dourado

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Green
pt: Verde

en: Cyan
pt: Ciano

en: SkyBlue
pt: Azul celeste

en: Violet
pt: Violeta

en: Pink
pt: Rosa

en: Khaki
pt: Caqui

en: Light Yellow
pt: Amarelo claro

en: Light Green
pt: Verde claro

en: Light Cyan
pt: Ciano claro

en: Slate Gray
pt: Cinzento azulado

en: White
pt: Branco

en: 10% Gray
pt: 10% cinzento

en: 25% Gray
pt: 25% cinzento

en: 40% Gray
pt: 40% cinzento

en: 50% Gray
pt: 50% cinzento

en: 60% Gray
pt: 60% cinzento

en: Black
pt: Preto

en: Custom Color
pt: Cor personalizada

en: Custom Color #%u
pt: Cor personalizada #%u

en: gLabels Fatal Error!
pt: Erro fatal do gLabels!

en: New Label or Card
pt: Nova etiqueta ou cartão

note: Translators: dialog title
en: Label properties
pt: Propriedades da etiqueta

note: Translators: assistent dialog title
en: Choose label properties
pt: Escolha as propriedades da etiqueta

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: gLabels documents
pt: Documentos do gLabels

en: Empty file name selection
pt: Seleção de nome do ficheiro vazia

en: Please select a file or supply a valid file name
pt: Por favor, selecione um ficheiro ou forneça um nome de ficheiro válido

en: File does not exist
pt: ficheiro inexistente

en: Could not open file "%s"
pt: Impossível abrir o ficheiro "%s"

en: Not a supported file format
pt: Formato de ficheiro não suportado

en: Could not save file "%s"
pt: Impossível gravar o ficheiro "%s"

en: Error encountered during save.  The file is still not saved.
pt: Erro encontrado ao gravar. O ficheiro ainda não foi gravado.

en: Save "%s" as
pt: Gravar "%s" como

en: Please supply a valid file name
pt: Por favor, forneça um nome de ficheiro válido

en: Overwrite file "%s"?
pt: Sobrescrever o ficheiro "%s"?

en: File already exists.
pt: O ficheiro já existe.

en: Save changes to document "%s" before closing?
pt: Gravar modificações no documento "%s" antes de fechar?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
pt: As suas modificações serão perdidas se não as gravar.

en: Close without saving
pt: Fechar sem gravar

en: Recent fonts
pt: Letras recentes

en: Proportional fonts
pt: Letras proporcionais

en: Fixed-width fonts
pt: Letras de largura fixa

en: All fonts
pt: Todas as letras

en: Sample text
pt: Texto amostra

en: set output filename (default="output.pdf")
pt: definir nome do ficheiro de saída (predefinição="output.ps")

en: filename
pt: nome do ficheiro

en: number of sheets (default=1)
pt: número de folhas (predefinição=1)

en: sheets
pt: folhas

en: number of copies (default=1)
pt: número de cópias (predefinição=1)

en: copies
pt: cópias

en: first label on first sheet (default=1)
pt: primeira etiqueta na primeira folha (predefinição=1)

en: first
pt: primeira

en: print outlines (to test printer alignment)
pt: imprimir contornos (para testar alinhamento da impressora)

en: print in reverse (i.e. a mirror image)
pt: imprimir ao contrário (como uma imagem de espelho)

en: print crop marks
pt: imprimir marcas de cortes

en: input file for merging
pt: insira ficheiro para união

en: [FILE...]
pt: [FICHEIRO...]

en: Print files created with gLabels.
pt: Imprimir ficheiros criados com o gLabels.

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
pt: %s
    Execute '%s --help' para ver uma lista completa de opções da linha de comandos.

en: cannot perform document merge with glabels file %s
pt: impossível fundir com o ficheiro gLabels %s

en: cannot open glabels file %s
pt: impossível abrir o ficheiro gLabels %s

en: Launch gLabels label and business card designer.
pt: Iniciar o gLabels, desenhador de etiquetas e cartões de visita.

en: Create barcode object
pt: Criar código de barras

en: Barcode data
pt: Dados do código de barras

en: Barcode property
pt: Propriedade do código de barras

en: Barcode data empty
pt: Dados do código de barras vazio

en: Invalid barcode data
pt: Dados do código de barras inválidos

en: Create box object
pt: Criar objeto de caixa

en: Fill color
pt: Cor de enchimento

en: Line color
pt: Cor da linha

en: Line width
pt: Espessura da linha

en: Untitled
pt: Sem título

note: Translators: A rectangular label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height and third is unit. Example: "60 × 22.5 mm (width / height)" Translators: A elliptical label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height and t
en: %s × %s %s (width × height)
pt: %s × %s %s (largura × altura)

note: Translators: A rounded rectangular label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height, third is numeric value of round and fourth is unit. Example: "50 × 30 / 1.5 mm (width × height / round)"
en: %s × %s / %s %s (width × height / round)
pt: %s × %s / %s %s (largura × altura / redonda)

note: Translators: A round label dimensions. first param is numeric value of diameter and second is unit. Example: "120.5 mm (diameter)"
en: %s %s (diameter)
pt: %s %s (diâmetro)

note: Translators: A CD/DVD label dimensions. first param is numeric value of diameter, second is numeric value of hole and third is unit. Example: "120.5 / 30 mm (diameter / hole)"
en: %s / %s %s (diameter / hole)
pt: %s / %s %s (diâmetro / furo)

en: Merge properties
pt: Propriedades de união

en: Delete
pt: Eliminar

en: Bring to front
pt: Trazer para a frente

en: Send to back
pt: Enviar para trás

en: Rotate
pt: Rodar

en: Rotate left
pt: Rodar à esquerda

en: Rotate right
pt: Rodar à direita

en: Flip horizontally
pt: Inverter horizontalmente

en: Flip vertically
pt: Inverter verticalmente

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Align horizontal center
pt: Alinhar ao centro horizontal

en: Align tops
pt: Alinhar pelos topos

en: Align bottoms
pt: Alinhar pelas bases

en: Align vertical center
pt: Alinhar ao centro vertical

en: Center horizontally
pt: Centrar horizontalmente

en: Center vertically
pt: Centrar verticalmente

en: Paste
pt: Colar

en: Create ellipse object
pt: Criar objeto elipse

en: Create image object
pt: Criar objeto de imagem

en: Set image
pt: Definir imagem

en: Create line object
pt: Criar objeto de linha

en: Move
pt: Mover

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Shadow state
pt: Estado da sombra

en: Shadow offset
pt: Desvio da sombra

en: Shadow color
pt: Cor da sombra

en: Shadow opacity
pt: Opacidade da sombra

note: Translators: Button label to choose different template
en: Choose _other…
pt: Escolha _outra…

en: _Close
pt: _Fechar

en: Create text object
pt: Criar objeto de texto

en: Typing
pt: A digitar

en: Font family
pt: Família de letras

en: Font size
pt: Tamanho de letra

en: Font weight
pt: Peso da letra

en: Italic
pt: Itálico

en: Align text
pt: Alinhar texto

en: Vertically align text
pt: Alinhar texto verticalmente

en: Line spacing
pt: Espaçamento de linhas

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Auto shrink
pt: Autoencolher

[ctx: Brand]
en: Any
pt: Qualquer

[ctx: Page size]
en: Any
pt: Qualquer

[ctx: Category]
en: Any
pt: Qualquer

en: Delete template "%s"?
pt: Eliminar modelo "%s"?

en: This action will permanently delete this template.
pt: Esta ação vai eliminar permanentemente este modelo.

en: No recent templates found.
pt: Nenhum modelo recente encontrado.

en: Try selecting a template in the "Search all" tab.
pt: Tente selecionar um modelo do separador "Procurar todos".

note: Translators: "No match" means that for the given template search criteria, there * were no matches found.
en: No match.
pt: Sem correspondência.

en: Try selecting a different brand, page size or category.
pt: Tente selecionar uma marca, tamanho de página ou categoria diferentes.

en: No custom templates found.
pt: Nenhum modelo recente encontrado.

en: You may create new templates or try searching for pre-defined templates in the "Search all" tab.
pt: Pode criar novos modelos ou tentar procurar modelos predefinidos no separador "Procurar todos".

note: Translators: "None" here means that no document-merge source or * method has been selected.
en: None
pt: Nenhum

en: Text: Comma Separated Values (CSV)
pt: Texto: valores separados por vírgulas (CSV)

en: Text: Comma Separated Values (CSV) with keys on line 1
pt: Texto: valores separados por vírgulas (CSV) com chaves na linha 1

en: Text: Tab Separated Values (TSV)
pt: Texto: valores separados por tabulações (TSV)

en: Text: Tab Separated Values (TSV) with keys on line 1
pt: Texto: valores separados por tabulações (TSV) com chaves na linha 1

en: Text: Colon separated values
pt: Texto: valores separados por dois pontos

en: Text: Colon separated values with keys on line 1
pt: Texto: valores separados por dois pontos com chaves na linha 1

en: Text: Semicolon separated values
pt: Texto: valores separados por ponto e vírgula

en: Text: Semicolon separated values with keys on line 1
pt: Texto: valores separados por ponto e vírgula com chaves na linha 1

en: Evolution Addressbook
pt: Livro de endereços do Evolution

en: Merge Properties
pt: Propriedades de união

en: Select merge-database source
pt: Selecionar a origem da base de dados da união

en: N/A
pt: N/D

en: Select
pt: Selecionar

en: Record/Field
pt: Registo/Campo

en: Data
pt: Dados

note: Translators: "Fixed" here means that for the given document-merge method, there are * no further choices to further define the source of data.  E.g. if you select the * evolution-data-server, there are no further choices -- the source is "Fixed."
en: Fixed
pt: Fixo

note: Translators: "Up" refers to the direction towards the top of a label.
en: Up
pt: Acima

[ctx: Title of dialog page to select a stationary product]
en: Select Product
pt: Selecionar produto

en: Choose Orientation
pt: Escolher orientação

en: Review
pt: Rever

en: Default
pt: Predefinição

en: Object properties
pt: Propriedades de objeto

en: Box object properties
pt: Propriedades do objeto caixa

en: Ellipse object properties
pt: Propriedades do objeto elipse

en: Line object properties
pt: Propriedades do objeto linha

en: Image object properties
pt: Propriedades do objeto imagem

en: Text object properties
pt: Propriedades do objeto texto

en: Barcode object properties
pt: Propriedades do objeto código de barras

en: Insert merge field
pt: Inserir campo de união

en: No Fill
pt: Sem enchimento

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: All Images
pt: Todas as imagens

en: No Line
pt: Nenhuma linha

en: Lock aspect ratio.
pt: Trancar proporção.

en: gLabels Preferences
pt: Preferências do gLabels

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Labels
pt: Etiquetas

en: New gLabels Template
pt: Novo modelo do gLabels

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Name and Description
pt: Nome e descrição

en: Page Size
pt: Tamanho da página

en: Label or Card Shape
pt: Forma da etiqueta ou cartão

en: Label or Card Size
pt: Tamanho da etiqueta ou cartão

en: Label Size (round)
pt: Tamanho da etiqueta (redonda)

en: Label Size (CD/DVD)
pt: Tamanho da etiqueta (CD/DVD)

en: Number of Layouts
pt: Número de disposições

en: Layout(s)
pt: Disposições

en: Design Completed
pt: Desenho terminado

en: Edit gLabels Template
pt: Editar modelo do gLabels

en: Brand and part# match an existing template!
pt: Marca e série # coincidem com um modelo existente!

note: Menu entries.
en: _File
pt: _Ficheiro

en: Open Recent _Files
pt: Abrir _ficheiros recentes

en: _Edit
pt: _Editar

en: _View
pt: _Ver

en: Customize Main Toolbar
pt: Personalizar barra de ferramentas principal

en: Customize Drawing Toolbar
pt: Personalizar barra de ferramentas de desenho

en: Customize Properties Toolbar
pt: Personalizar barra de ferramentas de propriedades

en: _Objects
pt: _Objetos

en: _Create
pt: _Criar

en: _Order
pt: _Ordem

en: _Rotate/Flip
pt: _Rodar/Inverter

en: _Alignment
pt: _Alinhamento

en: C_enter
pt: Centro

en: _Help
pt: A_juda

note: Popup entries.
en: Context Menu
pt: Menu contextual

en: _New
pt: _Novo

en: Create a new file
pt: Criar um novo ficheiro

en: _Open...
pt: _Abrir...

en: Open a file
pt: Abrir um ficheiro

en: _Save
pt: _Gravar

en: Save current file
pt: Grava o ficheiro atual

en: Save _As...
pt: Gravar _como...

en: Save the current file to a different name
pt: Grava o ficheiro atual com um nome diferente

en: _Print...
pt: _Imprimir...

en: Print the current file
pt: Imprime o ficheiro atual

en: Properties...
pt: Propriedades...

en: Modify document properties
pt: Modificar propriedades do documento

en: Template _Designer...
pt: _Editor de modelos...

en: Create a custom template
pt: Cria um modelo personalizado

en: Close the current file
pt: Fechar o ficheiro atual

en: _Quit
pt: _Sair

en: Quit the program
pt: Sai do programa

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut the selection
pt: Corta a seleção

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy the selection
pt: Copia a seleção

en: Paste the clipboard
pt: Colar a área de transferência

en: Delete the selected objects
pt: Elimina os objetos selecionados

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select all objects
pt: Seleciona todos os objetos

en: Un-select All
pt: Remover todas as seleções

en: Remove all selections
pt: Remove todas as seleções

en: Preferences
pt: Preferências

en: Configure the application
pt: Configurar a aplicação

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Increase magnification
pt: Aumentar ampliação

en: Zoom out
pt: Reduzir

en: Decrease magnification
pt: Diminuir ampliação

en: Zoom 1 to 1
pt: Ampliação 1:1

en: Restore scale to 100%
pt: Restaura escala para 100%

en: Zoom to fit
pt: Dimensionar para caber

en: Set scale to fit window
pt: Definir a escala para caber na janela

en: Select Mode
pt: Selecionar modo

en: Select, move and modify objects
pt: Seleciona, move e modifica objetos

en: Text
pt: Texto

en: Box
pt: Caixa

en: Create box/rectangle object
pt: Criar objeto caixa/retângulo

en: Line
pt: Linha

en: Ellipse
pt: Elipse

en: Create ellipse/circle object
pt: Criar objeto elipse/círculo

en: Image
pt: Imagem

en: Barcode
pt: Código de barras

en: Raise object to top
pt: Elevar objeto para o topo

en: Lower object to bottom
pt: Descer objeto para o fundo

en: Rotate object 90 degrees counter-clockwise
pt: Rodar objeto 90º à esquerda

en: Rotate object 90 degrees clockwise
pt: Rodar objeto 90º à direita

en: Flip object horizontally
pt: Inverter objeto horizontalmente

en: Flip object vertically
pt: Inverter objeto verticalmente

en: Align objects to left edges
pt: Alinhar pela margem esquerda

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Align objects to horizontal centers
pt: Alinhar objetos pelos centros horizontais

en: Align objects to right edges
pt: Alinhar pela margem direita

en: Align top
pt: Alinhar pelo topo

en: Align objects to top edges
pt: Alinhar objetos pela margem superior

en: Align middle
pt: Alinhar ao meio

en: Align objects to vertical centers
pt: Alinhar objetos pelos centros verticais

en: Align bottom
pt: Alinhar pela base

en: Align objects to bottom edges
pt: Alinhar objetos pela margem inferior

en: Center objects to horizontal label center
pt: Centrar objetos pelo centro horizontal da etiqueta

en: Center objects to vertical label center
pt: Centrar objetos pelo centro vertical da etiqueta

en: Edit merge properties
pt: Editar propriedades de união

en: Contents
pt: Conteúdo

en: Open glabels manual
pt: Abre o manual do gLabels

en: About...
pt: Sobre...

en: About glabels
pt: Sobre o gLabels

en: Property toolbar
pt: Barra de ferramentas Propriedades

en: Change the visibility of the property toolbar in the current window
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas Propriedades na janela atual

en: Grid
pt: Grelha

en: Change the visibility of the grid in the current window
pt: Altera a visibilidade da grelha na janela atual

en: Markup
pt: Marcação

en: Change the visibility of markup lines in the current window
pt: Altera a visibilidade das linhas de marcação na janela atual

en: Main toolbar
pt: Barra de ferramentas principal

en: Change the visibility of the main toolbar in the current window
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas principal na janela atual

en: Drawing toolbar
pt: Barra de ferramentas de desenho

en: Change the visibility of the drawing toolbar in the current window
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas de desenho na janela atual

en: Glabels includes contributions from:
pt: gLabels inclui contribuições de:

en: See the file AUTHORS for additional credits,
pt: Veja o ficheiro AUTHORS para ver créditos adicionais,

en: or visit http://glabels.org/
pt: ou visite http://gLabels.sourceforge.net/

en: A label and business card creation program.
pt: Um programa de criação de etiquetas e cartões de visita.

en: gLabels is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    gLabels is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
pt: O gLabels é software livre; pode redistribuí-lo e/ou modificá-lo 
    sob os termos da Licença Pública Geral GNU conforme publicada 
    pela Free Software Foundation; ou a versão 2 da Licença, ou
    (à sua discrição) qualquer versão posterior.
    
    Este programa é distribuído na esperança de que seja útil, mas SEM 
    QUALQUER GARANTIA; sem mesmo as garantias implícitas de 
    COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM PROPÓSITO PARTICULAR. Veja 
    a Licença Pública Geral GNU para mais detalhes.

en: gLabels Error!
pt: Erro do gLabels!

en: (none) - gLabels
pt: (nenhum) - gLabels

en: (modified)
pt: (modificado)

note: Create and append an "Other" entry. Translators: "Other" here means other page size.  Meaning a page size * other than the standard ones that libglabels knows about such as * "letter", "A4", etc.
en: Other
pt: Outro

note: Create and append a "User defined" entry.
en: User defined
pt: Definido pelo utilizador

en: Unable to locate paper size definitions.  Libglabels may not be installed correctly!
pt: Impossível localizar definições de tamanhos de papel. Libglabels pode não estar instalado corretamente!

en: Unable to locate category definitions.  Libglabels may not be installed correctly!
pt: Impossível localizar definições de categoria. Libglabels pode não estar instalado corretamente!

en: Unable to locate any template files.  Libglabels may not be installed correctly!
pt: Impossível localizar modelos. Libglabels pode não estar instalado corretamente!

en: %s full page label
pt: %s - etiqueta de página completa

note: * Translators: 1st %d = number of labels across a page, *              2nd %d = number of labels down a page, *              3rd %d = total number of labels on a page (sheet).
en: %d × %d (%d per sheet)
pt: %d × %d (%d por folha)

note: Translators: %d is the total number of labels on a page (sheet).
en: %d per sheet
pt: %d por folha

en: diameter
pt: diâmetro

note: The ids are identical to the absolute length units supported in the CSS2 Specification (Section 4.3.2) This table must be sorted exactly as the enumerations in lglUnits [LGL_UNITS_POINT]
en: points
pt: pontos

note: [LGL_UNITS_INCH]
en: inches
pt: polegadas

note: * Local Variables:       -- emacs * mode: C                -- emacs * c-basic-offset: 8      -- emacs * tab-width: 8           -- emacs * indent-tabs-mode: nil  -- emacs * End:                   -- emacs
en: Label
pt: Etiqueta

en: Vendor:
pt: Vendedor:

en: Part #:
pt: Série #:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Medium size:
pt: Tamanho médio:

en: Layout:
pt: Disposição:

en: Margins:
pt: Margens:

en: Similar products:
pt: Produtos similares:

en: Options
pt: Opções

en: Orientation:
pt: Orientação:

en: _Rotated
pt: _Rodado

en: Recent
pt: Recente

en: Brand:
pt: Marca:

en: Page size:
pt: Tamanho da página:

en: Category:
pt: Categoria:

en: Search all
pt: Procurar todos

en: Custom
pt: Personalizado

en: Format:
pt: Formato:

en: Location:
pt: Localização:

en: Source
pt: Origem

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Unselect all
pt: Remover todas as seleções

en: Record selection/preview
pt: Seleção/previsão de registro

en: Select Product
pt: Selecionar produto

en: Choose label or card product from hundreds of predefined templates or define your own.
pt: Escolha etiqueta ou cartão de centenas de modelos predefinidos ou defina o seu próprio modelo.

en: Select orientation of label content.
pt: Selecione a orientação do conteúdo.

en: Rotated
pt: Rodado

en: Review Selection
pt: Rever seleção

en: Please review and confirm your selection.
pt: Por favor, reveja e confirme a sua seleção.

en: Label size:
pt: Tamanho da etiqueta:

en: Family:
pt: Família:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Style:
pt: Estilo:

en: Color:
pt: Cor:

en: key:
pt: chave:

en: Alignment:
pt: Alinhamento:

en: Vertical alignment:
pt: Alinhamento vertical:

en: Line Spacing:
pt: Espaçamento de linhas:

en: Allow merge to automatically shrink text
pt: Permitir que a união encolha o texto automaticamente

en: Style
pt: Estilo

en: Width:
pt: Largura:

en: Key:
pt: Chave:

en: Fill
pt: Preencher

en: File:
pt: Ficheiro:

en: format:
pt: formato:

en: digits:
pt: dígitos:

en: Backend:
pt: Motor:

en: Checksum
pt: Soma de verificação

en: Height:
pt: Altura:

en: Reset image size
pt: Repor tamanho da imagem

en: Size
pt: Tamanho

en: Length:
pt: Comprimento:

en: Angle:
pt: Ângulo:

en: degrees
pt: graus

en: Position
pt: Posição

en: Enable shadow
pt: Ativar sombra

en: X Offset:
pt: Desvio X:

en: Y Offset:
pt: Desvio Y:

en: Opacity:
pt: Opacidade:

en: Shadow
pt: Sombra

en: Select locale specific behavior.
pt: Selecione comportamento específico regional.

en: Points
pt: Pontos

en: Inches
pt: Polegadas

en: Millimeters
pt: Milímetros

en: Units
pt: Unidades

en: Default page size
pt: Tamanho predefinido da página

en: Locale
pt: Configuração regional

en: Select default properties for new objects.
pt: Selecione as propriedades predefinidas para novos objetos.

en: Font:
pt: Letra:

en: Object defaults
pt: Predefinições do objeto

en: Sheets:
pt: Folhas:

en: from:
pt: de:

en: to:
pt: para:

en: Copies
pt: Cópias:

en: Start on label
pt: Iniciar na etiqueta

en: on 1st sheet
pt: na 1ª folha

en: Copies:
pt: Cópias:

en: Collate
pt: Ordenar

en: Merge Control
pt: Controlo de união

en: Bold
pt: Negrito

en: Left align
pt: Alinhar à esquerda

en: Center align
pt: Alinhar ao centro

en: Right align
pt: Alinhar à direita

en: Top vertical align
pt: Alinhar ao topo vertical

en: Center vertical align
pt: Alinhar ao centro vertical

en: Bottom vertical align
pt: Alinhar ao fundo vertical

en: Welcome to the gLabels Template Designer.
    
    This dialog will assist you in the creation of a custom gLabels template.
pt: Bem-vindo ao criador de modelos do gLabels.
    
    Este diálogo ajudá-lo-á na criação de um modelo personalizado.

en: Please enter the following identifying information about the template stationery.
pt: Por favor, insira as seguintes informações de identificação do modelo de papelaria.

en: Brand/Manufacturer:
pt: Marca/Fabricante:

en: (e.g., 8163A)
pt: (ex., 8163A)

en: (e.g., Avery, Acme, ...)
pt: (ex., Avery, Acme, ...)

en: (e.g., "Mailing Labels," "Business Cards," ...)
pt: (ex., "Etiquetas de correio," "Cartões de visita," ...)

en: Please select the page size of the template stationery.
pt: Por favor, selecione o tamanho da página do modelo de papelaria.

en: Please select the basic shape of the labels or cards.
pt: Por favor, selecione a forma básica das suas etiquetas ou cartões.

en: Rectangular or square (can have rounded corners)
pt: Retangular ou quadrado (pode ter cantos redondos)

en: Round
pt: Redondo

en: Elliptical
pt: Elíptico

en: CD/DVD (including credit card CDs)
pt: CD/DVD (incluindo mini CDs)

en: Please enter the following size parameters of a single label or card in your template.
pt: Por favor insira a seguinte informação dos parâmetros de tamanho de uma etiqueta ou cartãoúnicos no seu modelo.

en: 1. Width:
pt: 1. Largura:

en: 2. Height:
pt: 2. Altura:

en: 3. Round (radius of corner):
pt: 3. Arredondar (raio do canto):

en: 4. Horiz. waste (overprint allowed):
pt: 4. Desperdício horizontal (impressão sobreposta permitida):

en: 6. Margin
pt: 6. Margem

en: 5. Vert. waste (overprint allowed):
pt: 5. Desperdício vertical (impressão sobreposta permitida):

en: 3. Waste (overprint allowed):
pt: 2. Desperdício (impressão sobreposta permitida)

en: 4. Margin
pt: 3. Margem

en: Please enter the following size parameters of a single label in your template.
pt: Por favor insira a seguinte informação dos parâmetros de tamanho de uma etiqueta única no seu modelo

en: 1. Radius:
pt: 1. Raio:

en: 2. Waste (overprint allowed):
pt: 2. Desperdício (impressão sobreposta permitida)

en: 3. Margin
pt: 3. Margem

en: 1. Outer radius:
pt: 1. Raio exterior:

en: 2. Inner radius:
pt: 2. Raio interior:

en: 3. Clipping width:
pt: 3. Largura de corte:

en: 4. Clipping height:
pt: 4. Altura de corte:

en: 5. Waste (overprint allowed):
pt: 5. Desperdício (impressão sobreposta permitida):

en: How many layouts will your template contain? 
    
    A layout is a set of labels or cards that can be arranged in a simple grid.
    Most templates only need one layout, as in the first example.
    The second example illustrates when two layouts are needed.
pt: Quantas disposições o seu modelo vai conter?
    
    Uma disposição é um conjunto de etiquetas ou cartões que podem ser dispostos numa grelha simples.
    Muitos modelos só precisam de uma disposição, como no primeiro exemplo.
    O segundo exemplo ilustra quando duas disposições são necessárias.

en: Templates needing only
    one layout.
pt: Modelos que precisam só
    de uma disposição.

en: Templates needing
    two layouts.
pt: Modelos que precisam
    de duas disposições.

en: Note: if more than 2 layouts are required, the template must be edited manually.
pt: Nota: se forem necessárias mais de 2 disposições, o modelo tem de ser editado manualmente.

en: Number of layouts:
pt: Número de disposições:

en: Please enter the following layout information.
pt: Por favor, insira a seguinte informação da disposição.

en: Layout #1
pt: Disposição #1

en: Layout #2
pt: Disposição #2

en: Number across (nx):
pt: Número de colunas (nx):

en: Number down (ny):
pt: Número de linhas (ny):

en: Distance from left edge (x0):
pt: Distância da margem esquerda (x0):

en: Distance from top edge (y0):
pt: Distância da margem superior (y0):

en: Horizontal pitch (dx):
pt: Espaçamento horizontal (dx):

en: Vertical pitch (dy):
pt: Espaçamento vertical (dy):

en: Print test sheet
pt: Imprimir folha de teste

en: Congratulations!
    
    You have completed the gLabels Template Designer.
    If you wish to accept and save your design, click "Apply."
    
    Otherwise, you may click "Cancel" to abandon your design
    or "Back" to continue editing this design.
pt: Parabéns!
    
    Completou o criador de modelos do gLabels.
    Se desejar aceitar e gravar o seu desenho, clique em "Aplicar"
    
    Caso contrário, pode clicar em "Cancelar" para abandonar este desenho
    ou "Recuar" para continuar a editar.

en: gLabels
pt: Etiquetas

en: Create labels, business cards and media covers
pt: Crie etiquetas, cartões de visita e capas de multimédia

en: gLabels is a program for creating labels and business cards. It is designed to work with various laser/ink-jet peel-off label and business card sheets that you'll find at most office supply stores.
pt: O gLabels é um programa para criar etiquetas e cartões de visita. É concebido para trabalhar com diversas folhas de cartões e etiquetas autocolantes com laser/jato de tinta que se encontram na maioria das lojas de material de escritório.

en: gLabels can be used to design address labels, name tags, price tags, cd/dvd labels, or just about anything else that is organized in a regular pattern on a sheet of paper. Labels (or cards) can contain text, images, lines, shapes, and barcodes. gLabels also includes a document-merge feature which lets you print a unique label for each record from an external data source, such as a CSV file or an Evolution address book.
pt: O gLabels pode ser usado para desenhar etiquetas de endereços, nomes, preços, CD/DVD ou praticamente qualquer outra coisa que seja ordenanda num padrão regular numa folha de papel. As etiquetas (ou cartões) podem conter texto, imagens, linhas, formas e códigos de barras. O gLabels também inclui uma funcionalidade de união de documentos que lhe permite imprimir uma única etiqueta de cada registo numa origm externa, tal como um ficheiro CSV ou um livro de endereços do Evolution.

en: Show/hide main toolbar.
pt: Mostrar/Ocultar barra de ferramentas principal.

en: Controls visibility of main toolbar.
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas principal na janela atual

en: Show/hide drawing toolbar.
pt: Mostrar/Ocultar barra de ferramentas de desenho

en: Controls visibility of drawing toolbar.
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas de desenho na janela atual

en: Show/hide property toolbar.
pt: Mostrar/Ocultar barra de ferramentas Propriedades

en: Controls visibility of property toolbar.
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas de propriedades na janela atual

en: Show/hide grid.
pt: Mostrar/Ocultar grelha

en: Controls visibility of grid.
pt: Altera a visibilidade da grelha.

en: Show/hide markup.
pt: Mostrar/Ocultar marcação

en: Controls visibility of markup lines.
pt: Altera a visibilidade das linhas de marcação na janela atual

en: Maximum recent files.
pt: Máximo de ficheiros recentes.

en: Controls maximum number of recent files tracked.
pt: Altera o número máximo de ficheiros recentes seguidos.

en: Units.
pt: Unidades.

en: The default unit of measurement.
pt: A unidade de medida predefinida.

en: Default page size.
pt: Tamanho predefinido da página.

en: The preferred page size when searching templates.
pt: O tamanho de página preferido ao procurar modelos.

en: Default font family.
pt: Família predefinida de letras

en: The default font family for new text objects.
pt: A família predefinida de letras para novos objetos de texto.

en: Default font size.
pt: Tamanho predefinido de letra.

en: The default font size for new text objects.
pt: O tamanho predefinido da letra para novos objetos de texto.

en: Default font weight.
pt: Peso predefinido da letra.

en: The default font weight for new text objects.
pt: O peso predefinido da letra para novos objetos de texto.

en: Default font italic flag.
pt: Estado predefinido da letra itálica.

en: The default font italic state for new text objects.
pt: O estado predefinido da letra itálica para novos objetos de texto.

en: Default text color.
pt: Cor predefinida do texto.

en: The default color of text for new text objects (0xRRGGBBAA).
pt: A cor predefinida da letra para novos objetos de texto. (0xRRGGBBAA).

en: Default text alignment.
pt: Alinhamento predefinido do texto.

en: The default text alignment for new text objects.
pt: O alinhamento predefinido do texto para novos objetos de texto.

en: Default text line spacing.
pt: Espaço predefinido entre linhas.

en: The default line spacing for new text objects.
pt: O espaçamento predefinido entre linhas para novos objetos de texto.

en: Default line width.
pt: Largura predefinida da linha.

en: The default line width for new objects.
pt: A largura predefinida da linha para novos objetos.

en: Default line color.
pt: Cor predefinida da linha.

en: The default line color new objects (0xRRGGBBAA).
pt: A cor predefinida da linha para novos objetos (0xRRGGBBAA).

en: Default fill color.
pt: Cor predefinida de preenchimento.

en: The default fill color new objects (0xRRGGBBAA).
pt: A cor predefinida do preenchimento para novos objetos.

en: Recent templates.
pt: Modelos recentes.

en: Recently used templates.
pt: Modelos recentemente usados.

en: Recent fonts.
pt: Letras recentes.

en: Recently used font families.
pt: Famílias de letras recentemente usadas.

en: Recent colors.
pt: Cores recentes.

en: Recently created custom colors.
pt: Cores personalizadas recentemente criadas.

en: gLabels Label Designer 3
pt: Editor de etiquetas gLabels 3

en: label;card;print;office;barcode;
pt: etiqueta;cartão;impressão;escritório;código;barras;

en: gLabels Project File
pt: Ficheiro de projeto gLabels

note: Envelopes
en: #10 Envelope
pt: Envelope #10

en: Monarch Envelope
pt: Envelope Monarch

en: Any label
pt: Qualquer etiqueta

note: ==================================================================== ===================================================================
en: Round labels
pt: Etiquetas redondas

note: ===================================================================
en: Elliptical labels
pt: Etiquetas elípticas

note: ====================================================================
en: Square labels
pt: Etiquetas quadradas

note: =================================================================== ==================================================================== ********************************************************************
en: Rectangular labels
pt: Etiquetas retangulares

en: Any card
pt: Qualquer cartão

note: =================================================================== ====================================================================
en: Business cards
pt: Cartões de visita

en: Name Badge
pt: Crachá

en: CD/DVD or other media
pt: CD/DVD ou outros

en: Mailing/shipping products
pt: Produtos para correio/expedição

en: Foldable cards
pt: Cartões dobráveis

en: Photo products
pt: Produtos fotográficos

en: Filing labels
pt: Etiquetas de enchimento

note: TODO: Is this the real part #? ============================================================ =================================================================== ==================================================================== TODO: What is the actual part #?
en: Rectangular Labels
pt: Etiquetas retangulares

note: ===================================================================
en: Video Tape Spine Labels
pt: Lombadas de cassete de vídeo

note: =================================================================== ===============================================================
en: CD Inlet
pt: Folheto de CD

note: ===================================================================
en: Square Labels
pt: Etiquetas quadradas

note: ===================================================================
en: Small Round Labels
pt: Etiquetas redondas pequenas

note: ===================================================================
en: Large Round Labels
pt: Etiquetas redondas grandes

note: ===================================================================
en: File Folder Labels
pt: Etiquetas para pastas de arquivo

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Shipping Labels
pt: Etiquetas de expedição

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Address Labels
pt: Etiquetas de endereços

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Return Address Labels
pt: Etiquetas de endereço de retorno

note: ===================================================================
en: Round Labels
pt: Etiquetas redondas

note: ===================================================================
en: Diskette Labels
pt: Etiquetas de disquete

note: ===================================================================
en: Tent Cards
pt: Cartões tenda

note: ===================================================================
en: Filing Labels
pt: Etiquetas de enchimento

note: =================================================================== ============================================================ TODO: Is this the actual part #?
en: Business Cards
pt: Cartões de visita

note: ===================================================================
en: Index Cards
pt: Cartões de índice

note: ===================================================================
en: Post cards
pt: Postais

note: ===================================================================
en: Name Badge Labels
pt: Etiquetas de crachá

note: =================================================================== =============================================================== ********************************************************************
en: CD/DVD Labels
pt: Etiquetas de CD/DVD

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Disc Labels)
pt: Etiquetas de CD/DVD (etiquetas de disco)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Spine Labels)
pt: Etiquetas de CD/DVD (lombada)

note: ===================================================================
en: Video Tape Face Labels
pt: Etiquetas de cassete de vídeo (face)

note: ===================================================================
en: ID Labels
pt: Etiquetas de identificação

note: ===================================================================
en: Full Sheet Labels
pt: Etiquetas de folha inteira

note: the LSK labels can be torn in half down the center
en: Divider Labels
pt: Etiquetas de divisão

note: =================================================================== ============================================================
en: Mini Labels
pt: Mini etiquetas

note: ===================================================================
en: Self-Adhesive Name Badges (Acetate Silk)
pt: Crachás autocolantes (acetato seda)

note: ===================================================================
en: Allround labels
pt: Etiquetas redondas

note: ===================================================================
en: Mailing labels
pt: Etiquetas de correio

note: ===================================================================
en: Address labels
pt: Etiquetas de endereços

note: ===================================================================
en: Shipping labels
pt: Etiquetas de expedição

note: =============================================================== ===================================================================
en: Mailing Labels
pt: Etiquetas de correio

note: ===============================================================
en: CD Booklet
pt: Livro de CD

note: ===================================================================
en: Mini Address Labels
pt: Mini etiquetas de correio

note: ===================================================================
en: Identification Labels
pt: Etiquetas de identificação

note: =================================================================== ====================================================================
en: Diskette labels
pt: Etiquetas de disquete

en: Rounded rectangular labels
pt: Etiquetas retangulares arredondadas

en: Cassette Tape Face
pt: Etiquetas de cassete

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These templates are based on the exact media sizes and measurements in version 1.1 of the 'Brother-QL-500-ptouch.ppd' file.  If these don't work for you, try the old versions
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm
pt: Etiquetas padrão de endereços 29mm x 90mm

en: Shipping Labels 62mm x 100mm
pt: Etiquetas de expedição 62mm x 100mm

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm
pt: Etiquetas genéricas 17mm x 54mm

en: Standard Address Labels 38mm x 90mm
pt: Etiquetas padrão de endereços 29mm x 90mm

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These are the older templates that worked with the Brother Linux Printer CUPS Driver.  They do not work correctly with newer versions of the foomatic drivers. One difference 
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm (Old)
pt: Etiquetas padrão de endereços 29mm x 90mm (antiga)

en: Shipping Labels 62mm x 100mm (Old)
pt: Etiquetas de expedição 62mm x 100mm (antiga)

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm (Old)
pt: Etiquetas genéricas 17mm x 54mm (antiga)

en: Standard Address Labels 38mm x 90mm (Old)
pt: Etiquetas padrão de endereços 29mm x 90mm (antiga)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Tray
pt: Etiquetas de CD/DVD

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels Standard Format (face only)
pt: Etiquetas de CD/DVD - formato padrão (só face)

note: =================================================================== ============================================================
en: CD Labels
pt: Etiquetas de CD

note: =================================================================== ==================================================================== OL6075
en: CD/DVD labels
pt: Etiquetas de CD/DVD

note: ===================================================================
en: Membership cards
pt: Cartões de membros

note: ===================================================================
en: Multipurpose Labels
pt: Etiquetas genéricas

note: ===================================================================
en: File Folder
pt: Pasta de arquivo

note: ===================================================================
en: Name Badges
pt: Crachás

note: ===================================================================
en: Hanging Folder
pt: Pasta pendente

note: ===================================================================
en: Large Address Labels
pt: Etiquetas grandes de endereços

note: ===================================================================
en: Shipping Address Labels
pt: Etiquetas de endereços de expedição

note: ===================================================================
en: Labels A6
pt: Etiquetas A6

note: ===================================================================
en: Labels A5
pt: Etiquetas A5

note: ******************************************************************* ===================================================================
en: Labels A4
pt: Etiquetas A4

en: Labels A3
pt: Etiquetas A3

en: Labels SRA3
pt: Etiquetas SRA3

note: ===================================================================
en: Flyer paper
pt: Folheto

note: =================================================================== ====================================================================
en: Greeting cards
pt: Cartões de aniversário

note: ===================================================================
en: Arch File inserts
pt: Etiquetas de dossiê

en: CD/DVD Inlet
pt: Folheto de CD

note: =================================================================== ====================================================================
en: DVD inlet
pt: Folheto de DVD

note: =================================================================== ====================================================================
en: Photo labels
pt: Etiquetas de fotografia

note: ===================================================================
en: Passport photo labels
pt: Etiquetas de fotografia de passaporte

note: =================================================================== ====================================================================
en: Arch File Labels
pt: Etiquetas de dossiê

note: ===================================================================
en: Multi-Purpose Labels
pt: Etiquetas genéricas

note: ====================================================================
en: Printable mousepad
pt: Tapete de rato imprimível

note: ====================================================================
en: CD inlet
pt: Folheto de CD

note: ==================================================================== ===================================================================
en: CD inlet (front)
pt: Folheto de CD (frente)

note: ===================================================================
en: CD inlet (back)
pt: Folheto de CD (verso)

note: ====================================================================
en: Zip disc inlet
pt: Folheto de disco ZIP

note: ====================================================================
en: VHS-C inlet
pt: Folheto de VHS-C

note: ====================================================================
en: Video-8 inlet
pt: Folheto de Vídeo-8

note: ====================================================================
en: VHS inlet
pt: Folheto de VHS

note: ====================================================================
en: Zip disc labels
pt: Etiquetas de disco ZIP

note: ====================================================================
en: Arch File labels
pt: Etiquetas de dossiê

note: ====================================================================
en: Mini Disc labels
pt: Etiquetas de mini-disc

note: ===================================================================
en: Arch File Labels (small)
pt: Etiquetas de dossiê (pequeno)

note: ===================================================================
en: Arch File Labels (large)
pt: Etiquetas de dossiê (grande)

note: ===================================================================
en: Allround Labels
pt: Etiquetas redondas

note: ===================================================================
en: Video Labels (face only)
pt: Etiquetas de vídeo (só face)

note: ===================================================================
en: Diskette Labels (face only)
pt: Etiquetas de disquete (só face)

note: ===================================================================
en: Floppy disk labels
pt: Etiquetas de floppy disk

note: ===================================================================
en: Lever Arch File Labels
pt: Etiquetas de dossiê Lever

note: *******************************************************************
en: PVC labels
pt: Etiquetas de PVC

note: ===================================================================
en: Mini-CD Labels
pt: Etiquetas de Mini-CD

note: ===================================================================
en: Standard Labels
pt: Etiquetas padrão

note: =================================================================== TODO: Is this the actual part #?
en: CD/DVD Labels (face only)
pt: Etiquetas de CD/DVD (só face)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Face Only)
pt: Etiquetas de CD/DVD (só face)

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Cassette Labels
pt: Etiquetas de cassete

note: ===================================================================
en: Slimline CD Case (rightside up)
pt: Caixa Slimline CD (lado direito para cima)

en: Slimline CD Case (upside down)
pt: Caixa Slimline CD (invertido)

note: ===================================================================
en: CD Template Rectangles
pt: Modelo de retângulos de CD

note: ===================================================================
en: Business Card CD
pt: Cartão de visita CD

note: ===================================================================
en: Jewel Case Booklet
pt: Folheto de caixa especial

note: ===================================================================
en: DLT Labels
pt: Etiquetas DLT

note: =================================================================== TODO: Is this the actual part #?
en: PRO CD Labels 2-up (face only)
pt: Etiquetas PRO CD 2-up (só face)

note: ===================================================================
en: PRO CD Labels 2-up (Face only)
pt: Etiquetas PRO CD 2-up (só apenas)

note: ===================================================================
en: PRO CD Labels 2-up (CD spine only)
pt: Lombadas PRO CD 2-up

note: ===================================================================
en: Microtube labels
pt: Etiquetas Microtube

note: ===================================================================
en: General Labels
pt: Etiquetas genéricas

note: ===================================================================
en: Self-adhesive labels
pt: Etiquetas autocolantes

note: ===================================================================
en: Fridge Magnet Stickers
pt: Ìmanes de frigorífico

note: ===================================================================
en: Inkjet/Laser Labels 70x37mm
pt: Etiquetas jato de tinta/laser 70x37mm

note: ===================================================================
en: EPSON Photo Stickers 16
pt: Autocolantes EPSON Photo Stickers 16

note: ===================================================================
en: Universal Labels
pt: Etiquetas universais

note: ===================================================================
en: Bottle labels
pt: Rótulos de garrafa

note: ===================================================================
en: Etiketten
pt: Etiquetas

en: SD Card labels, library book labels, classification labels
pt: Etiquetas de cartões SD, etiquetas para livros de biblioteca, etiquetas de classificação

en: Jar labels, candle labels
pt: Etiquetas para jarras, etiquetas para candeeiros

en: Barcode labels
pt: Etiquetas de código de barras

en: Classification labels, library book labels
pt: Etiquetas de classificação, etiquetas para livros de biblioteca

en: Water bottle labels
pt: Rótulos de garrafa

en: Jar labels, pot labels, candle labels
pt: Etiquetas para jarras, etiquetas para vasos, etiquetas para candeeiros

note: OL120
en: Medical chart labels
pt: Etiquetas para gráficos médicos

note: OL8325
en: Lip balm tube labels
pt: Etiquetas para baton de cieiro

note: OL2162
en: Return address labels
pt: Etiquetas de endereço de remetente

en: File labels, return address labels, medical chart labels
pt: Etiquetas para arquivadores, etiquetas para endereços de envio, etiquetas para gráficos médicos

en: Jar labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas nutricionais

en: Jar labels
pt: Etiquetas para jarros

en: Wine bottle labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para garrafas de vinho, etiquetas nutricionais

note: OL1102
en: Digital video labels
pt: Etiquetas para vídeo digital

en: Pot labels, coffee and tea labels
pt: etiquetas para jarros, etiquetas para café e chá

en: Candy labels
pt: Etiquetas para doces

en: Reverse automobile window stickers
pt: Autocolantes automóveis invertidos

en: Jar labels, candy labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para doces, etiquetas nutricionais

en: Address labels, barcode labels, candy labels
pt: etiquetas para endereços, etiquetas para código de barras, etiquetas para doces

en: VHS face labels, nutritional labels
pt: Etiquetas VHS, etiquetas nutricionais

en: Jar labels, pot labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para vasos, etiquetas nutricionais

en: File folder labels
pt: Etiquetas para pastas de arquivo

en: Metal tin container labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para vasilhas de metal, etiquetas nutricionais

en: Bookplate labels, coffee and tea labels
pt: Etiquetas para prateleiras, etiquetas para café e chá

en: Amazon FBA shipping labels
pt: Etiquetas para expedição pela Amazon

en: Jar labels, coffee and tea labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para café e chá, etiquetas nutricionais

en: Jar labels, pot labels, coffee and tea labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para café e chá

en: Digital media labels
pt: Etiquetas de multimédia digital

en: Jar labels, Coffee and tea labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para café e chá

en: Wine bottle labels
pt: Rótulos de garrafa

en: Mail Order Manager labels
pt: Etiquetas de gestão de encomendas de correio

en: Liquor bottle labels
pt: Rótulos de bebidas espirituosas

en: Metal tin container labels
pt: Etiquetas para vasilhas de metal

en: Hershey's® chocolate labels
pt: Etiquetas para chocolate Hershey's®

en: VHS labels, jar labels, book labels
pt: Etiquetas VHS, etiquetas para jarros, etiquetas para livros

en: USPS® shipping labels
pt: Etiquetas de expedição USPS®

en: Jar labels, candle labels, metal tin container labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para candeeiros, etiquetas para vasilhas de metal

en: Jar labels, water bottle labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para garrafas de água

en: Jar labels, water bottle labels, wine bottle labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para garrafas de água, etiquetas para garrafas de vinho

en: PayPal® label
pt: Etiqueta PayPal®

en: Water bottle labels, jar labels, candle labels
pt: Etiquetas para garrafas de água, etiquetas para jarros, etiquetas para candeeiros

en: Medical chart labels, barcode labels
pt: Etiquetas para gráficos médicos, etiquetas para códigos de barras

en: Pot labels, barcode labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para códigos de barras

en: Nutritional labels
pt: Etiqueta nutricional

en: CD case labels
pt: Etiquetas de caixa de CD

en: Business card size labels
pt: Etiquetas com tamanho de cartões de visita

en: Reverse addendum stickers
pt: Autocolantes de adenda invertida

en: Wine bottle labels, shipping labels, UPS® WorldShip® labels
pt: Etiquetas para garrafas de vinho, etiquetas de expedição, etiquetas UPS® WorldShip®

en: Coffee and tea labels
pt: Etiquetas de café e chá

en: Water bottle labels, shipping labels
pt: Etiquetas para garrafas de água, etiquetas de expedição

en: VICS labels
pt: Etiquetas VICS

en: Full sheet labels with back slit
pt: Etiquetas de folha inteira com ranhura no verso

en: Full sheet labels
pt: Etiquetas de folha inteira

en: Lip balm labels
pt: Etiquetas de baton de cieiro

en: Paper hole reinforcement labels
pt: Etiquetas com buraco de papel reforçado

en: Candle labels, lip balm labels
pt: Etiquetas para candeeiros, etiquetas para baton de cieiro

en: Seal labels
pt: Etiquetas de selagem

en: Jar labels, candle labels, lip balm labels
pt: Etiquetas para candeeiros, etiquetas para jarros, etiquetas para baton de cieiro

en: Jar labels, nutritional labels, pot labels, soap labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas nutricionais, etiquetas para vasos, etiquetas para sabão

en: Jar labels, nutritional labels, soap labels, candle labels, coffee and tea labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas nutricionais, etiquetas para sabão, etiquetas para candeeiros, etiquetas para café e chá

en: Jar labels, candle labels, nutritional labels
pt: Etiquetas para jarros, etiquetas para candeeiros, etiquetas nutricionais

en: Nutritional labels, soap labels, coffee and tea labels, candle labels
pt: Etiquetas nutricionais, etiquetas para sabão, etiquetas para café e chá, etiquetas para candeeiros

en: Beer bottle labels, jar labels, nutritional labels, soap labels
pt: Etiquetas para cerveja,  etiquetas para jarros, etiquetas nutricionais, etiquetas para sabão

en: Beer bottle label, jar label
pt: Etiquetas para cerveja,  etiquetas para jarros

en: Target stickers
pt: Autocolantes alvo

en: Round and rectangular labels
pt: Etiquetas redondas e retangulares

en: CD/DVD center hub labels
pt: Etiquetas de CD/DVD

en: Business card CD labels
pt: Etiquetas de cartões de visita CD

en: Mini CD labels
pt: Etiquetas para Mini CD

en: Full face CD/DVD labels
pt: Etiquetas de CD/DVD

en: eBay® shipping labels
pt: Etiquetas de expedição eBay®

note: ===================================================================
en: Self-adhesive film weatherproof
pt: Filme autocolante à prova de tempo

note: ===================================================================
en: Self-adhesive film transparent
pt: Filme autocolante transparente

note: ===================================================================
en: Self-adhesive window film
pt: Filme autocolante de janela

note: ===================================================================
en: Photo labels semiglossy
pt: Etiquetas de fotografia semibrilhantes

note: ===================================================================
en: Address Labels (STAMPIT)
pt: Etiquetas de endereços (STAMPIT)

note: ===================================================================
en: SD card labels
pt: Etiquetas de cartão SD

note: ===================================================================
en: Passport photo labels glossy
pt: Etiquetas de fotografia de passaporte brilhantes

note: ===================================================================
en: Business cards punched
pt: Cartões de visita perfurados

note: ===================================================================
en: Business cards punched dull
pt: Cartões de visita perfurados baços

note: ===================================================================
en: Business cards high glossy
pt: Cartões de visita perfurados brilhantes

note: ===================================================================
en: Name plates
pt: Placas de nome

note: ===================================================================
en: Business cards glossy, both sides printable
pt: Cartões de visita brilhantes, imprimidos dos dois lados

note: ===================================================================
en: Business cards punched glossy
pt: Cartões de visita perfurados brilhantes

note: ===================================================================
en: Foldable business cards glossy/dull
pt: Cartões de visita perfurados brilhantes/baços dobráveis

note: ===================================================================
en: Foldable business cards
pt: Cartões de visita dobráveis

note: ===================================================================
en: Membership cards, both sides printable
pt: Cartões de membros, imprimidos dos dois lados

en: Business card CD Labels
pt: Etiquetas de cartões de visita CD

en: Mini CD Labels
pt: Etiquetas Mini-CD

en: Triangular labels
pt: Etiquetas triangulares

en: Trapezoid labels
pt: Etiquetas trapezoidais

note: ===================================================================
en: Oval bottle labels
pt: Rótulos de garrafa oval

note: ===================================================================
en: QSL-Karten Etiketten 70mm x 50,8mm
pt: Etiquetas QSL-Karten 70mm x 50,8mm

note: ===================================================================
en: Multi-purpose Stick+Lift Labels
pt: Etiquetas genéricas Stick+Lift

note: ===================================================================
en: Video Labels (back)
pt: Etiquetas de vídeo (verso)

note: ===================================================================
en: Rectangular Copier Labels
pt: Etiquetas de cópia retangulares

note: ===================================================================
en: Correction and Cover-up Labels
pt: Etiquetas de correção e cobrir
