glabels - en to sv translation catalogue (721 entries)

en: Built-in
sv: Inbyggt

en: POSTNET (any)
sv: POSTNET (valfri)

en: POSTNET-5 (ZIP only)
sv: POSTNET-5 (endast ZIP)

en: EAN (any)
sv: EAN (valfri)

en: UPC (UPC-A or UPC-E)
sv: UPC (UPC-A eller UPC-E)

en: Interleaved 2 of 5
sv: Interleaved 2 av 5

en: Code 2 of 5 Matrix
sv: Code 2 av 5 Matrix

en: Code 2 of 5 IATA
sv: Code 2 av 5 IATA

en: Code 2 of 5 Data Logic
sv: Code 2 av 5 Data Logic

en: Code 32 (Italian Pharmacode)
sv: Code 32 (Italiensk pharmacode)

en: Code 128 (Mode C suppression)
sv: Code 128 (Läge C undantryckt)

en: Default Color
sv: Standardfärg

en: Dark Red
sv: Mörkröd

en: Brown
sv: Brun

en: Dark Goldenrod
sv: Mörk goldenrod

en: Dark Green
sv: Mörkgrön

en: Dark Cyan
sv: Mörk cyan

en: Navy Blue
sv: Marinblå

en: Dark Violet
sv: Mörkviolett

en: Red
sv: Röd

en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

en: Medium green
sv: Mellangrön

en: Turquoise
sv: Turkos

en: Blue
sv: Blå

en: Purple
sv: Lila

en: Salmon
sv: Laxrosa

en: Gold
sv: Guld

en: Yellow
sv: Gul

en: Green
sv: Grön

en: SkyBlue
sv: Himmelsblå

en: Violet
sv: Violett

en: Pink
sv: Rosa

en: Light Yellow
sv: Ljusgul

en: Light Green
sv: Ljusgrön

en: Light Cyan
sv: Ljus cyan

en: Slate Gray
sv: Skiffergrå

en: Thistle
sv: Tistel

en: White
sv: Vit

en: 10% Gray
sv: 10% grå

en: 25% Gray
sv: 25% grå

en: 40% Gray
sv: 40% grå

en: 50% Gray
sv: 50% grå

en: 60% Gray
sv: 60% grå

en: Black
sv: Svart

en: Custom Color
sv: Anpassad färg

en: Custom Color #%u
sv: Anpassad färg #%u

en: gLabels Fatal Error!
sv: gLabels allvarligt fel!

en: New Label or Card
sv: Ny etikett eller kort

note: Translators: dialog title
en: Label properties
sv: Etikettegenskaper

note: Translators: assistent dialog title
en: Choose label properties
sv: Välj etikettegenskaper

en: All files
sv: Alla filer

en: gLabels documents
sv: gLabels-dokument

en: Empty file name selection
sv: Filnamn saknas

en: Please select a file or supply a valid file name
sv: Välj en fil eller ange ett giltigt filnamn

en: File does not exist
sv: Filen finns inte

en: Could not open file "%s"
sv: Kunde inte öppna ˮ%sˮ

en: Not a supported file format
sv: Filformatet stöds inte

en: Could not save file "%s"
sv: Kunde inte spara ˮ%sˮ

en: Error encountered during save.  The file is still not saved.
sv: Ett fel uppstod när filen skulle sparas. Filen sparades inte.

en: Save "%s" as
sv: Spara ˮ%sˮ som

en: Please supply a valid file name
sv: Ange ett giltigt filnamn

en: Overwrite file "%s"?
sv: Vill du skriva över ˮ%sˮ?

en: File already exists.
sv: Filen finns inte.

en: Save changes to document "%s" before closing?
sv: Vill du spara ändringar till ˮ%sˮ innan stängning?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
sv: Dina ändringar kommer att gå förlorade om du inte sparar dem.

en: Close without saving
sv: Stäng utan att spara

en: Recent fonts
sv: Tidigare teckensnitt

en: Proportional fonts
sv: Proportionerliga teckensnitt

en: Fixed-width fonts
sv: Teckensnitt med fast bredd

en: All fonts
sv: Alla teckensnitt

[ctx: Lower case sample text]
en: abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
sv: abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö

[ctx: Upper case sample text]
en: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
sv: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ

en: Sample text
sv: Exempeltext

en: set output filename (default="output.pdf")
sv: Ange filnamn (standard=ˮoutput.pdfˮ)

en: filename
sv: filnamn

en: number of sheets (default=1)
sv: Antal blad (standard=1)

en: sheets
sv: Blad

en: number of copies (default=1)
sv: Antal kopior (standard=1)

en: copies
sv: kopior

en: first label on first sheet (default=1)
sv: Första etiketten på första bladet (standard=1)

en: first
sv: Första

en: print outlines (to test printer alignment)
sv: Skriv ut konturer (för att testa skrivarkalibrering)

en: print in reverse (i.e. a mirror image)
sv: Omvänd utskrift (spegelvänd bild)

en: print crop marks
sv: Skriv ut markeringar för beskärning

en: input file for merging
sv: Indatafil för sammanfogning

en: [FILE...]
sv: [FIL…]

en: Print files created with gLabels.
sv: Skriv ut filer som skapats med gLabels.

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör ˮ%s --helpˮ för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsalternativ.

en: cannot perform document merge with glabels file %s
sv: Kan inte utföra sammanfogning med gLabels-filen %s

en: cannot open glabels file %s
sv: Kan inte öppna gLabels-filen %s

en: Launch gLabels label and business card designer.
sv: Starta gLabels etikett- och visitkortsdesigner.

en: Create barcode object
sv: Skapa streckkod

en: Barcode data
sv: Streckkodsdata

en: Barcode property
sv: Streckkodsegenskap

en: Barcode data empty
sv: Streckkodsdata saknas

en: Invalid barcode data
sv: Ogiltig streckkodsdata

en: Create box object
sv: Skapa rektangulärt objekt

en: Fill color
sv: Fyllnadsfärg

en: Line color
sv: Linjefärg

en: Line width
sv: Linjebredd

en: Untitled
sv: Namnlös

note: Translators: A rectangular label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height and third is unit. Example: "60 × 22.5 mm (width / height)" Translators: A elliptical label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height and t
en: %s × %s %s (width × height)
sv: %s × %s %s (bredd × höjd)

note: Translators: A rounded rectangular label dimensions. first param is numeric value of width, second is numeric value of height, third is numeric value of round and fourth is unit. Example: "50 × 30 / 1.5 mm (width × height / round)"
en: %s × %s / %s %s (width × height / round)
sv: %s × %s / %s %s (bredd × höjd / hörnradie)

note: Translators: A CD/DVD label dimensions. first param is numeric value of diameter, second is numeric value of hole and third is unit. Example: "120.5 / 30 mm (diameter / hole)"
en: %s / %s %s (diameter / hole)
sv: %s / %s %s (diameter / hål)

en: Merge properties
sv: Sammanfogningsegenskaper

en: Delete
sv: Ta bort

en: Bring to front
sv: Placera överst

en: Send to back
sv: Placera underst

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate right
sv: Rotera åt höger

en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Align left
sv: Justera vänster

en: Align right
sv: Justera höger

en: Align horizontal center
sv: Justera horisontellt mot centrum

en: Align tops
sv: Justera mot överkant

en: Align bottoms
sv: Justera mot underkant

en: Align vertical center
sv: Justera vertikalt mot centrum

en: Center horizontally
sv: Centrera horisontellt

en: Center vertically
sv: Centrera vertikalt

en: Paste
sv: Klistra in

en: Create ellipse object
sv: Skapa elliptiskt objekt

en: Create image object
sv: Skapa bild

en: Set image
sv: Ange bild

en: Create line object
sv: Skapa linje

en: Move
sv: Flytta

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Shadow state
sv: Skuggstatus

en: Shadow offset
sv: Skuggförskjutning

en: Shadow color
sv: Skuggfärg

en: Shadow opacity
sv: Skuggopacitet

note: Translators: Button label to choose different template
en: Choose _other…
sv: Välj _annan…

en: _Close
sv: S_täng

note: Translators: first param is numeric value of horizontal margine, second is numeric value of vertical margine and third is unit. Example: "10 / 12.5 mm (horizontal / vertical)"
en: %s / %s %s (horizontal / vertical)
sv: %s / %s %s (horisontell / vertikal)

en: Create text object
sv: Skapa textobjekt

en: Typing
sv: Skrift

en: Font family
sv: Teckensnittsfamilj

en: Font size
sv: Teckensnittsstorlek

en: Font weight
sv: Teckensnittsbredd

en: Italic
sv: Kursiv

en: Align text
sv: Justera text

en: Vertically align text
sv: Justera text vertikalt

en: Line spacing
sv: Radavstånd

en: Text color
sv: Textfärg

en: Auto shrink
sv: Krymp automatiskt

[ctx: Brand]
en: Any
sv: Valfri

[ctx: Page size]
en: Any
sv: Valfri

[ctx: Category]
en: Any
sv: Valfri

en: Delete template "%s"?
sv: Vill du ta bort mallen ˮ%sˮ

en: This action will permanently delete this template.
sv: Åtgärden kommer att ta bort mallen permanent.

en: No recent templates found.
sv: Inga tidigare mallar hittades.

en: Try selecting a template in the "Search all" tab.
sv: Försök välja en mall under fliken ˮSök allaˮ.

note: Translators: "No match" means that for the given template search criteria, there * were no matches found.
en: No match.
sv: Ingen sökträff.

en: Try selecting a different brand, page size or category.
sv: Försök välja ett annat varumärke, annan sidstorlek eller kategori.

en: No custom templates found.
sv: Inga anpassade mallar hittades.

en: You may create new templates or try searching for pre-defined templates in the "Search all" tab.
sv: Du kan skapa en ny mall eller söka efter fördefinierade mallar under fliken ˮSök allaˮ.

note: Translators: "None" here means that no document-merge source or * method has been selected.
en: None
sv: Ingen

en: Text: Comma Separated Values (CSV)
sv: Text: Kommaseparerade värden (CSV)

en: Text: Comma Separated Values (CSV) with keys on line 1
sv: Text: Kommaseparerade värden (CSV) med nycklar på rad 1

en: Text: Tab Separated Values (TSV)
sv: Text: Tabulatorseparerade värden (TSV)

en: Text: Tab Separated Values (TSV) with keys on line 1
sv: Text: Tabulatorseparerade värden (TSV) med nycklar på rad 1

en: Text: Colon separated values
sv: Text: Kolonseparerade värden

en: Text: Colon separated values with keys on line 1
sv: Text: Kolonseparerade värden med nycklar på rad 1

en: Text: Semicolon separated values
sv: Text: Semikolonseparerade värden

en: Text: Semicolon separated values with keys on line 1
sv: Text: Semikolonseparerade värden med nycklar på rad 1

en: Evolution Addressbook
sv: Evolution adressbok

en: Merge Properties
sv: Sammanfogningsegenskaper

en: Select merge-database source
sv: Välj sammanfogningens databaskälla

en: N/A
sv: Ej tillämpligt

en: Select
sv: Välj

en: Record/Field
sv: Objekt/Fält

note: Translators: "Fixed" here means that for the given document-merge method, there are * no further choices to further define the source of data.  E.g. if you select the * evolution-data-server, there are no further choices -- the source is "Fixed."
en: Fixed
sv: Låst

note: Translators: "Up" refers to the direction towards the top of a label.
en: Up
sv: Upp

[ctx: Title of dialog page to select a stationary product]
en: Select Product
sv: Välj produkt

en: Choose Orientation
sv: Välj orientering

en: Review
sv: Granska

en: Default
sv: Standard

en: Object properties
sv: Objektegenskaper

en: Box object properties
sv: Rektangelegenskaper

en: Ellipse object properties
sv: Ellipsegenskaper

en: Line object properties
sv: Linjeegenskaper

en: Image object properties
sv: Bildegenskaper

en: Text object properties
sv: Textegenskaper

en: Barcode object properties
sv: Streckkodsegenskaper

en: Insert merge field
sv: Infoga sammanfogningsfält

en: No Fill
sv: Ingen fyllnad

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Images
sv: Alla bilder

en: No Line
sv: Ingen linje

en: Lock aspect ratio.
sv: Lås proportioner.

en: gLabels Preferences
sv: Inställningar för gLabels

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Labels
sv: Etiketter

en: New gLabels Template
sv: Ny gLabels-mall

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Name and Description
sv: Namn och beskrivning

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: Label or Card Shape
sv: Etikett- eller kortform

en: Label or Card Size
sv: Etikett- eller kortstorlek

en: Label Size (round)
sv: Etikettstorlek (rund)

en: Label Size (CD/DVD)
sv: Etikettstorlek (CD/DVD)

en: Number of Layouts
sv: Antal layouter

en: Layout(s)
sv: Layout(er)

en: Design Completed
sv: Designen slutförd

en: Edit gLabels Template
sv: Redigera gLabels-mall

en: Brand and part# match an existing template!
sv: Varumärke och artikel# stämmer överens med en befintlig mall!

note: Menu entries.
en: _File
sv: _Arkiv

en: Open Recent _Files
sv: Öppna tidigare _filer

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: Customize Main Toolbar
sv: Anpassa det primära verktygsfältet

en: Customize Drawing Toolbar
sv: Anpassa ritverktygsfältet

en: Customize Properties Toolbar
sv: Anpassa egenskapsverktygsfältet

en: _Objects
sv: _Objekt

en: _Create
sv: _Skapa

en: _Order
sv: _Ordna

en: _Rotate/Flip
sv: _Rotera/Vänd

en: _Alignment
sv: _Justering

en: C_enter
sv: C_entrera

en: _Help
sv: _Hjälp

note: Popup entries.
en: Context Menu
sv: Kontextmeny

en: _New
sv: _Ny

en: Create a new file
sv: Skapa en ny fil

en: _Open...
sv: _Öppna…

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: _Save
sv: _Spara

en: Save current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save _As...
sv: S_para som…

en: Save the current file to a different name
sv: Spara den aktuella filen med annat namn

en: _Print...
sv: Skriv _ut…

en: Print the current file
sv: Skriv ut aktuell fil

en: Properties...
sv: Egenskaper…

en: Modify document properties
sv: Ändra dokumentegenskaper

en: Template _Designer...
sv: Mall_designer…

en: Create a custom template
sv: Skapa en anpassad mall

en: Close the current file
sv: Stäng aktuell fil

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Upprepa

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Delete the selected objects
sv: Ta bort markerade objekt

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select all objects
sv: Markera alla objekt

en: Un-select All
sv: Avmarkera alla

en: Remove all selections
sv: Ta bort alla markeringar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Increase magnification
sv: Öka förstoring

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Decrease magnification
sv: Minska förstoring

en: Zoom 1 to 1
sv: Zooma 1 till 1

en: Restore scale to 100%
sv: Återställ skalning till 100%

en: Zoom to fit
sv: Zooma för att anpassa

en: Set scale to fit window
sv: Anpassa till fönsterstorlek

en: Select Mode
sv: Markeringsläge

en: Select, move and modify objects
sv: Markera, flytta och ändra objekt

en: Box
sv: Rektangel

en: Create box/rectangle object
sv: Skapa fyrkant/rektangel

en: Line
sv: Linje

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Create ellipse/circle object
sv: Skapa ellips/cirkel

en: Image
sv: Bild

en: Barcode
sv: Streckkod

en: Raise object to top
sv: Flytta fram objekt

en: Lower object to bottom
sv: Flytta bak objekt

en: Rotate object 90 degrees counter-clockwise
sv: Rotera objekt 90 grader moturs

en: Rotate object 90 degrees clockwise
sv: Rotera objekt 90 grader medurs

en: Flip object horizontally
sv: Vänd objekt horisontellt

en: Flip object vertically
sv: Vänd objekt vertikalt

en: Align objects to left edges
sv: Justera objekt mot vänster kant

en: Align center
sv: Centrera

en: Align objects to horizontal centers
sv: Justera objekt horisontellt mot mitten

en: Align objects to right edges
sv: Justera objekt mot höger kant

en: Align top
sv: Justera mot överkant

en: Align objects to top edges
sv: Justera objekt mot överkant

en: Align middle
sv: Justera mot mitten

en: Align objects to vertical centers
sv: Justera objekt vertikalt mot mitten

en: Align bottom
sv: Justera mot underkant

en: Align objects to bottom edges
sv: Justera objekt mot underkant

en: Center objects to horizontal label center
sv: Centrera objekt mot etikettens horisontella mittpunkt

en: Center objects to vertical label center
sv: Centrera objekt mot etikettens vertikala mittpunkt

en: Edit merge properties
sv: Redigera sammanfogningsegenskaper

en: Contents
sv: Innehåll

en: Open glabels manual
sv: Öppna gLabels manual

en: About...
sv: Om…

en: About glabels
sv: Om gLabels

en: Property toolbar
sv: Verktygsfält för egenskaper

en: Change the visibility of the property toolbar in the current window
sv: Ändra synlighet för verktygsfältet för egenskaper i aktuellt fönster

en: Grid
sv: Stödlinjer

en: Change the visibility of the grid in the current window
sv: Ändra synlighet för stödlinjer i aktuellt fönster

en: Markup
sv: Marginal

en: Change the visibility of markup lines in the current window
sv: Ändra synlighet för marginaler i aktuellt fönster

en: Main toolbar
sv: Primärt verktygsfält

en: Change the visibility of the main toolbar in the current window
sv: Ändra synlighet för det primära verktygsfältet i aktuellt fönster

en: Drawing toolbar
sv: Ritverktygsfält

en: Change the visibility of the drawing toolbar in the current window
sv: Ändra synlighet för ritverktygsfältet i aktuellt fönster

en: Glabels includes contributions from:
sv: gLabels inkluderar bidrag från:

en: See the file AUTHORS for additional credits,
sv: Se filen AUTHORS för ytterligare tack,

en: or visit http://glabels.org/
sv: eller besök http://glabels.org/

en: A label and business card creation program.
sv: Ett program för att skapa etiketter och visitkort.

en: gLabels is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    gLabels is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
sv: gLabels är fri mjukvara: Du kan återdistribuera den och/eller ändra
    den under villkoren för GNU General Public License, som publicerad av
    Free Software Foundation, antingen version 3 av licensen, eller
    (om så önskas) någon senare version.
    
    gLabels distribueras med hopp om användbarhet,
    men UTAN GARANTIER. Även utan att underförstådd garanti om
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL.
    Se GNU General Public License för fler detaljer.

en: gLabels Error!
sv: Fel i gLabels!

en: (none) - gLabels
sv: (ingen) - gLabels

en: (modified)
sv: (ändrad)

note: Create and append an "Other" entry. Translators: "Other" here means other page size.  Meaning a page size * other than the standard ones that libglabels knows about such as * "letter", "A4", etc.
en: Other
sv: Annat

note: Create and append a "User defined" entry.
en: User defined
sv: Användardefinierad

en: Unable to locate paper size definitions.  Libglabels may not be installed correctly!
sv: Kan inte hitta pappersstorleksdefinitionerna. Libglabels kanske inte är korrekt installerat!

en: Unable to locate category definitions.  Libglabels may not be installed correctly!
sv: Kan inte hitta kategoridefinitionerna. Libglabels kanske inte är korrekt installerat!

en: Unable to locate any template files.  Libglabels may not be installed correctly!
sv: Kan inte hitta några mallfiler. Libglabels kanske inte är korrekt installerat!

en: %s full page label
sv: %s helsidesetikett

note: * Translators: 1st %d = number of labels across a page, *              2nd %d = number of labels down a page, *              3rd %d = total number of labels on a page (sheet).
en: %d × %d (%d per sheet)
sv: %d × %d (%d per blad)

note: Translators: %d is the total number of labels on a page (sheet).
en: %d per sheet
sv: %d per blad

note: The ids are identical to the absolute length units supported in the CSS2 Specification (Section 4.3.2) This table must be sorted exactly as the enumerations in lglUnits [LGL_UNITS_POINT]
en: points
sv: punkter

note: [LGL_UNITS_INCH]
en: inches
sv: tum

note: [LGL_UNITS_PICA]
en: picas
sv: pica

note: * Local Variables:       -- emacs * mode: C                -- emacs * c-basic-offset: 8      -- emacs * tab-width: 8           -- emacs * indent-tabs-mode: nil  -- emacs * End:                   -- emacs
en: Label
sv: Etikett

en: Vendor:
sv: Leverantör:

en: Part #:
sv: Artikel #:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Medium size:
sv: Mediumstorlek:

en: Margins:
sv: Marginaler:

en: Similar products:
sv: Liknande produkter:

en: Options
sv: Alternativ

en: Orientation:
sv: Riktning:

en: _Rotated
sv: _Roterad

en: Recent
sv: Tidigare

en: Brand:
sv: Märke:

en: Page size:
sv: Sidstorlek:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Search all
sv: Sök alla

en: Custom
sv: Anpassad

en: Location:
sv: Plats:

en: Source
sv: Källa

en: Select all
sv: Markera alla

en: Unselect all
sv: Avmarkera alla

en: Record selection/preview
sv: Objektmarkering/Förhandsgranskning

en: Select Product
sv: Välj produkt

en: Choose label or card product from hundreds of predefined templates or define your own.
sv: Välj etikett- eller kortprodukt från hundratals fördefinierade mallar, eller skapa din egen.

en: Select orientation of label content.
sv: Välj orientering för etikettinnehållet.

en: Rotated
sv: Roterad

en: Review Selection
sv: Granska markerat

en: Please review and confirm your selection.
sv: Granska och bekräfta ditt val.

en: Label size:
sv: Etikettstorlek:

en: Family:
sv: Familj:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Style:
sv: Stil:

en: Color:
sv: Färg:

en: key:
sv: Nyckel:

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Vertical alignment:
sv: Vertikal justering:

en: Line Spacing:
sv: Radavstånd:

en: Allow merge to automatically shrink text
sv: Tillåt sammanfogning att krympa text automatiskt

en: Style
sv: Stil

en: Width:
sv: Bredd:

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Fill
sv: Fyll

en: File:
sv: Fil:

en: Literal:
sv: Bokstäver:

en: format:
sv: Format:

en: digits:
sv: Siffror:

en: Backend:
sv: Gränssnitt:

en: Checksum
sv: Kontrollsumma

en: Height:
sv: Höjd:

en: Reset image size
sv: Återställ bildstorlek

en: Size
sv: Storlek

en: Length:
sv: Längd:

en: Angle:
sv: Vinkel:

en: degrees
sv: grader

en: Enable shadow
sv: Aktivera skugga

en: X Offset:
sv: X-förskjutning:

en: Y Offset:
sv: Y-förskjutning:

en: Opacity:
sv: Opacitet:

en: Shadow
sv: Skugga

en: Select locale specific behavior.
sv: Välj lokalt standardbeteende.

en: Points
sv: Punkter

en: Inches
sv: Tum

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Units
sv: Enheter

en: Default page size
sv: Standardsidstorlek

en: Locale
sv: Lokalt

en: Select default properties for new objects.
sv: Välj standardegenskaper för nya objekt.

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: Object defaults
sv: Objektstandard

en: Sheets:
sv: Blad:

en: from:
sv: från:

en: to:
sv: till:

en: Copies
sv: Kopior

en: Start on label
sv: Börja på etikett

en: on 1st sheet
sv: på 1:a bladet

en: Copies:
sv: Kopior:

en: Collate
sv: Sortera

en: Merge Control
sv: Sammanfogningskontroll

en: Bold
sv: Fet

en: Left align
sv: Vänsterjustering

en: Center align
sv: Centrering

en: Right align
sv: Högerjustering

en: Top vertical align
sv: Vertikal överkantsjustering

en: Center vertical align
sv: Centrerad vertikal justering

en: Bottom vertical align
sv: Vertikal underkantsjustering

en: Welcome to the gLabels Template Designer.
    
    This dialog will assist you in the creation of a custom gLabels template.
sv: Välkommen till gLabels malldesigner.
    
    Denna dialog hjälper dig att skapa en anpassad gLabels-mall.

en: Please enter the following identifying information about the template stationery.
sv: Ange följande identifierande information om mallen.

en: Brand/Manufacturer:
sv: Märke/Tillverkare:

en: (e.g., 8163A)
sv: (ex. 8163A)

en: (e.g., Avery, Acme, ...)
sv: (ex. Avery, Acme, …)

en: (e.g., "Mailing Labels," "Business Cards," ...)
sv: (ex. ˮAdressetiketterˮ, ˮVisitkortˮ…)

en: Please select the page size of the template stationery.
sv: Ange pappersstorlek för mallen.

en: Please select the basic shape of the labels or cards.
sv: Välj primär form på etikett eller kort.

en: Rectangular or square (can have rounded corners)
sv: Rektangulär eller fyrkantig (kan ha runda hörn)

en: Round
sv: Rund

en: Elliptical
sv: Elliptisk

en: CD/DVD (including credit card CDs)
sv: CD/DVD (inklusive kreditkorts-CD)

en: Please enter the following size parameters of a single label or card in your template.
sv: Ange följande storleksparametrar för en enskild etikett eller kort i din mall.

en: 1. Width:
sv: 1. Bredd:

en: 2. Height:
sv: 2. Höjd:

en: 3. Round (radius of corner):
sv: 3. Rund (radie för hörn):

en: 4. Horiz. waste (overprint allowed):
sv: 4. Horis. marginal (tillåt överutskrift):

en: 6. Margin
sv: 6. Marginal

en: 5. Vert. waste (overprint allowed):
sv: 5. Vert. marginal (tillåt överutskrift):

en: 3. Waste (overprint allowed):
sv: 3. Marginalutskrift (tillåt överutskrift):

en: 4. Margin
sv: 4. Marginal

en: Please enter the following size parameters of a single label in your template.
sv: Ange följande storleksparametrar för en enskild etikett i din mall.

en: 1. Radius:
sv: 1. Radie:

en: 2. Waste (overprint allowed):
sv: 2. Marginalutskrift (tillåt överutskrift):

en: 3. Margin
sv: 3. Marginal

en: 1. Outer radius:
sv: 1. Ytterradie:

en: 2. Inner radius:
sv: 2. Innerradie:

en: 3. Clipping width:
sv: 3. Klippbredd:

en: 4. Clipping height:
sv: 4. Klipphöjd:

en: 5. Waste (overprint allowed):
sv: 5. Marginalutskrift (tillåt överutskrift):

en: How many layouts will your template contain? 
    
    A layout is a set of labels or cards that can be arranged in a simple grid.
    Most templates only need one layout, as in the first example.
    The second example illustrates when two layouts are needed.
sv: Hur många layouter skall din mall innehålla?
    
    En layout är en uppsättning etiketter eller kort som kan arrangeras i ett enkelt rutmönster.
    De flesta mallar behöver endast en layout, som i det första exemplet.
    Det andra exemplet illustrerar när det behövs två layouter.

en: Templates needing only
    one layout.
sv: Mallar som endast behöver
    en layout.

en: Templates needing
    two layouts.
sv: Mallar som behöver
    två layouter.

en: Note: if more than 2 layouts are required, the template must be edited manually.
sv: OBS! Om det krävs mer än två layouter, måste mallen redigeras manuellt.

en: Number of layouts:
sv: Antal layouter:

en: Please enter the following layout information.
sv: Ange följande layoutinformation.

en: Number across (nx):
sv: Antal horisontellt (nx):

en: Number down (ny):
sv: Antal vertikalt (ny):

en: Distance from left edge (x0):
sv: Avstånd från vänsterkant (x0):

en: Distance from top edge (y0):
sv: Avstånd från överkant (y0):

en: Horizontal pitch (dx):
sv: Horis. delningsmått (dx):

en: Vertical pitch (dy):
sv: Vert. delningsmått (dy):

en: Print test sheet
sv: Skriv ut testblad

en: Congratulations!
    
    You have completed the gLabels Template Designer.
    If you wish to accept and save your design, click "Apply."
    
    Otherwise, you may click "Cancel" to abandon your design
    or "Back" to continue editing this design.
sv: Gratulerar!
    
    Du är nu klar med gLabels malldesigner.
    Klicka på ˮVerkställˮ om du vill acceptera och spara din design.
    
    Annars klickar du på ˮAvbrytˮ för att överge din design
    eller ˮBakåtˮ för att fortsätta redigera denna design.

en: Create labels, business cards and media covers
sv: Skapa etiketter, visitkort och skivomslag

en: gLabels is a program for creating labels and business cards. It is designed to work with various laser/ink-jet peel-off label and business card sheets that you'll find at most office supply stores.
sv: gLabels är ett program för att skapa etiketter och visitkort. Det är designat för att fungera med olika etikett- och visitkortsblad, för både laser- och bläckstråleskrivare, som du kan hitta i de flesta butiker för kontorsmaterial.

en: gLabels can be used to design address labels, name tags, price tags, cd/dvd labels, or just about anything else that is organized in a regular pattern on a sheet of paper. Labels (or cards) can contain text, images, lines, shapes, and barcodes. gLabels also includes a document-merge feature which lets you print a unique label for each record from an external data source, such as a CSV file or an Evolution address book.
sv: gLabels kan användas för att designa adressetiketter, namnbrickor, prislappar, CD/DVD-etiketter eller i stort sett vad som helst som är organiserat i ett regelbundet mönster på ett pappersark. Etiketterna (eller korten) kan t.ex. innehålla text, bilder, linjer, olika former och streckkoder. gLabels inkluderar också en dokumentsammanfogningsfunktion som låter dig skriva ut en unik etikett för varje enskild post från en extern datakälla, så som en CSV-fil eller en Evolution-adressbok.

en: Show/hide main toolbar.
sv: Visa/Dölj primärt verktygsfält.

en: Controls visibility of main toolbar.
sv: Kontrollerar synligheten för det primära verktygsfältet.

en: Show/hide drawing toolbar.
sv: Visa/Dölj ritverktygsfält.

en: Controls visibility of drawing toolbar.
sv: Kontrollerar synligheten för ritverktygsfältet.

en: Show/hide property toolbar.
sv: Visa/Dölj verktygsfältet för egenskaper.

en: Controls visibility of property toolbar.
sv: Kontrollerar synligheten för verktygsfältet för egenskaper.

en: Show/hide grid.
sv: Visa/Dölj stödlinjer.

en: Controls visibility of grid.
sv: Kontrollerar synligheten för stödlinjerna.

en: Show/hide markup.
sv: Visa/Dölj marginaler.

en: Controls visibility of markup lines.
sv: Kontrollerar synligheten för marginaler.

en: Maximum recent files.
sv: Max tidigare filer.

en: Controls maximum number of recent files tracked.
sv: Kontrollerar max antal tidigare använda filer som spåras.

en: Units.
sv: Enheter.

en: The default unit of measurement.
sv: Standard för måttenhet.

en: Default page size.
sv: Standardsidstorlek.

en: The preferred page size when searching templates.
sv: Önskad sidstorlek vid sök efter mallar.

en: Default font family.
sv: Standardteckensnitt.

en: The default font family for new text objects.
sv: Standardteckensnitt för nya textobjekt.

en: Default font size.
sv: Standardteckenstorlek.

en: The default font size for new text objects.
sv: Standardteckenstorlek för nya textobjekt.

en: Default font weight.
sv: Standardteckensnittsvikt.

en: The default font weight for new text objects.
sv: Standardteckenvikt för nya textobjekt.

en: Default font italic flag.
sv: Kursivt standardteckensnitt.

en: The default font italic state for new text objects.
sv: Status för kursivt standardteckensnitt i nya textobjekt.

en: Default text color.
sv: Standardtextfärg.

en: The default color of text for new text objects (0xRRGGBBAA).
sv: Standardteckenfärg för nya textobjekt (0xRRGGBBAA).

en: Default text alignment.
sv: Standardtextjustering.

en: The default text alignment for new text objects.
sv: Standardjustering för nya textobjekt.

en: Default text line spacing.
sv: Standardradavstånd.

en: The default line spacing for new text objects.
sv: Standardradavstånd för nya textobjekt.

en: Default line width.
sv: Standardlinjebredd.

en: The default line width for new objects.
sv: Standardbredd för nya linjeobjekt.

en: Default line color.
sv: Standardlinjefärg.

en: The default line color new objects (0xRRGGBBAA).
sv: Standardfärg för nya linjeobjekt (0xRRGGBBAA).

en: Default fill color.
sv: Standardfyllnadsfärg.

en: The default fill color new objects (0xRRGGBBAA).
sv: Standardfyllnadsfärg för nya objekt (0xRRGGBBAA).

en: Recent templates.
sv: Tidigare mallar.

en: Recently used templates.
sv: Nyligen använda mallar.

en: Recent fonts.
sv: Tidigare teckensnitt

en: Recently used font families.
sv: Nyligen använda teckensnitt.

en: Recent colors.
sv: Tidigare färger.

en: Recently created custom colors.
sv: Tidigare anpassade färger.

en: label;card;print;office;barcode;
sv: etikett;kort;utskrift;kontor;streckkod;

en: gLabels Project File
sv: gLabels projektfil

note: Envelopes
en: #10 Envelope
sv: #10 Kuvert

en: Monarch Envelope
sv: Monarch kuvert

en: RA1
sv: A1

en: RA2
sv: A2

en: Any label
sv: Valfri etikett

note: ==================================================================== ===================================================================
en: Round labels
sv: Runda etiketter

note: ===================================================================
en: Elliptical labels
sv: Elliptiska etiketter

note: ====================================================================
en: Square labels
sv: Fyrkantiga etiketter

note: =================================================================== ==================================================================== OP920-R ********************************************************************
en: Rectangular labels
sv: Rektangulära etiketter

en: Any card
sv: Valfritt kort

note: =================================================================== ====================================================================
en: Business cards
sv: Visitkort

en: Name Badge
sv: Namnbricka

en: CD/DVD or other media
sv: CD/DVD eller annat media

en: Mailing/shipping products
sv: Brev-/Leveransprodukter

en: Foldable cards
sv: Vikbara kort

en: Photo products
sv: Fotoprodukter

en: Filing labels
sv: Märketiketter

note: TODO: Is this the real part #? ============================================================ =================================================================== ==================================================================== TODO: What is the actual part #?
en: Rectangular Labels
sv: Rektangulära etiketter

note: ===================================================================
en: Video Tape Spine Labels
sv: Ryggetiketter för VHS-band

note: =================================================================== ===============================================================
en: CD Inlet
sv: CD-inlagor

note: ===================================================================
en: Square Labels
sv: Fyrkantiga etiketter

note: ===================================================================
en: Small Round Labels
sv: Små runda etiketter

note: ===================================================================
en: Large Round Labels
sv: Stora runda etiketter

note: ===================================================================
en: File Folder Labels
sv: Pärmetiketter

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Shipping Labels
sv: Leveransetiketter

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Address Labels
sv: Adressetiketter

note: =================================================================== ********************************************************************
en: Return Address Labels
sv: Avsändaretiketter

note: ===================================================================
en: Round Labels
sv: Runda etiketter

note: ===================================================================
en: Diskette Labels
sv: Diskettetiketter

note: ===================================================================
en: Tent Cards
sv: Tältkort

note: ===================================================================
en: Filing Labels
sv: Märketiketter

note: =================================================================== ============================================================ TODO: Is this the actual part #?
en: Business Cards
sv: Visitkort

note: ===================================================================
en: Index Cards
sv: Indexkort

note: ===================================================================
en: Post cards
sv: Vykort

note: ===================================================================
en: Name Badge Labels
sv: Namnbrickor

note: =================================================================== =============================================================== ********************************************************************
en: CD/DVD Labels
sv: CD/DVD-etiketter

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Disc Labels)
sv: CD/DVD-etiketter (Skivetiketter)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Spine Labels)
sv: CD/DVD-etiketter (Ryggetiketter)

note: ===================================================================
en: Video Tape Face Labels
sv: VHS-etiketter

note: ===================================================================
en: ID Labels
sv: ID-etiketter

note: ===================================================================
en: Full Sheet Labels
sv: Helbladsetiketter

note: the LSK labels can be torn in half down the center
en: Divider Labels
sv: Skiljeetiketter

note: =================================================================== ============================================================
en: Mini Labels
sv: Minietiketter

note: ===================================================================
en: Self-Adhesive Name Badges (Acetate Silk)
sv: Självhäftande namnbrickor (Acetatsilke)

note: =================================================================== ==================================================================== OL6075
en: CD/DVD labels
sv: CD/DVD-etiketter

note: ===================================================================
en: Allround labels
sv: Universaletiketter

note: ===================================================================
en: Mailing labels
sv: Försändelseetiketter

note: ===================================================================
en: Address labels
sv: Adressetiketter

note: ===================================================================
en: Shipping labels
sv: Leveransetiketter

note: =============================================================== ===================================================================
en: Mailing Labels
sv: Försändelseetiketter

note: ===============================================================
en: CD Booklet
sv: CD-häfte

note: ===================================================================
en: Mini Address Labels
sv: Miniadressetiketter

note: ===================================================================
en: Identification Labels
sv: ID-etiketter

note: =================================================================== ====================================================================
en: Diskette labels
sv: Diskettetiketter

en: Rounded rectangular labels
sv: Rundade rektangulära etiketter

en: Cassette Tape Face
sv: Kassettbandsframsida

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These templates are based on the exact media sizes and measurements in version 1.1 of the 'Brother-QL-500-ptouch.ppd' file.  If these don't work for you, try the old versions
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm
sv: Standardadressetiketter 29mm x 90mm

en: Shipping Labels 62mm x 100mm
sv: Leveransetiketter 62mm x 100mm

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm
sv: Flerfunktionsetiketter 17mm x 54mm

en: Standard Address Labels 38mm x 90mm
sv: Standardadressetiketter 38mm x 90mm

note: ********************************************************************* Labels for the Brother QL-500/550/650 PC Label Printers These are the older templates that worked with the Brother Linux Printer CUPS Driver.  They do not work correctly with newer versions of the foomatic drivers. One difference 
en: Standard Address Labels 29mm x 90mm (Old)
sv: Standardadressetiketter 29mm x 90mm (gammal)

en: Shipping Labels 62mm x 100mm (Old)
sv: Leveransetiketter 62mm x 100mm (gammal)

en: Multi Purpose Labels 17mm x 54mm (Old)
sv: Flerfunktionsetiketter 17mm x 54mm (gammal)

en: Standard Address Labels 38mm x 90mm (Old)
sv: Standardadressetiketter 38mm x 90mm (gammal)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Tray
sv: CD/DVD-omslag

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels Standard Format (face only)
sv: CD-/DVD-standardformat  (endast framsida)

note: =================================================================== ============================================================
en: CD Labels
sv: CD-etiketter

note: ===================================================================
en: Membership cards
sv: Medlemskort

note: ===================================================================
en: Multipurpose Labels
sv: Flerfunktionsetiketter

note: ===================================================================
en: Small Name Badge Labels
sv: Små namnbrickor

note: ===================================================================
en: File Folder
sv: Dokumentmapp

note: ===================================================================
en: Name Badges
sv: Namnbrickor

note: ===================================================================
en: Hanging Folder
sv: Hängmapp

note: ===================================================================
en: Large Address Labels
sv: Stora adressetiketter

note: ===================================================================
en: Shipping Address Labels
sv: Försändelseetiketter

note: ===================================================================
en: Labels A6
sv: Etiketter A6

note: ===================================================================
en: Labels A5
sv: Etiketter A5

note: ******************************************************************* ===================================================================
en: Labels A4
sv: Etiketter A4

en: Labels A3
sv: Etiketter A3

en: Labels SRA3
sv: Etiketter SRA3

note: ===================================================================
en: Flyer paper
sv: Flygblad

note: =================================================================== ====================================================================
en: Greeting cards
sv: Gratulationskort

note: ===================================================================
en: Arch File inserts
sv: Arkivmappsinlägg

en: CD/DVD Inlet
sv: CD/DVD-inlagor

note: =================================================================== ====================================================================
en: DVD inlet
sv: DVD-inlaga

note: =================================================================== ====================================================================
en: Photo labels
sv: Fotoetiketter

note: ===================================================================
en: Passport photo labels
sv: Passfotoetiketter

note: =================================================================== ====================================================================
en: Arch File Labels
sv: Arkivmappsetikett

note: ===================================================================
en: Multi-Purpose Labels
sv: Flerfunktionsetiketter

note: ====================================================================
en: Printable mousepad
sv: Utskrivbar musmatta

note: ====================================================================
en: CD inlet
sv: CD-inlaga

note: ==================================================================== ===================================================================
en: CD inlet (front)
sv: CD-inlaga (front)

note: ===================================================================
en: CD inlet (back)
sv: CD-inlaga (bak)

note: ====================================================================
en: Zip disc inlet
sv: Zip-diskinlaga

note: ====================================================================
en: VHS-C inlet
sv: VHS-C inlaga

note: ====================================================================
en: Video-8 inlet
sv: Video-8 inlaga

note: ====================================================================
en: VHS inlet
sv: VHS inlaga

note: ====================================================================
en: Zip disc labels
sv: Diskettetiketter

note: ====================================================================
en: Arch File labels
sv: Pärmetiketter

note: ====================================================================
en: Mini Disc labels
sv: Minidisc-etiketter

note: ===================================================================
en: Arch File Labels (small)
sv: Arkivmappsetiketter (små)

note: ===================================================================
en: Arch File Labels (large)
sv: Arkivmappsetiketter (stora)

note: ===================================================================
en: Allround Labels
sv: Universaletiketter

note: ===================================================================
en: Video Labels (face only)
sv: Video-etiketter (endast framsida)

note: ===================================================================
en: Diskette Labels (face only)
sv: Diskettetiketter (endast framsida)

note: ===================================================================
en: Floppy disk labels
sv: Diskettetiketter

note: ===================================================================
en: Lever Arch File Labels
sv: Lever Arch mappetiketter

note: *******************************************************************
en: PVC labels
sv: PVC-etiketter

note: ===================================================================
en: Mini-CD Labels
sv: Mini-CD-etiketter

note: ===================================================================
en: Standard Labels
sv: Standardetiketter

note: =================================================================== TODO: Is this the actual part #?
en: CD/DVD Labels (face only)
sv: CD/DVD-etiketter (endast framsida)

note: ===================================================================
en: CD/DVD Labels (Face Only)
sv: CD/DVD-etiketter (endast framsida)

note: TODO: Is this the actual part #?
en: Cassette Labels
sv: Kassettetikett

note: ===================================================================
en: Slimline CD Case (rightside up)
sv: Slimline CD-fodral (rättvänd)

en: Slimline CD Case (upside down)
sv: Slimline CD-fodral (felvänd)

note: ===================================================================
en: CD Template Rectangles
sv: CD-mallrektanglar

note: ===================================================================
en: Business Card CD
sv: Visitkorts-CD

note: ===================================================================
en: Jewel Case Booklet
sv: Jewel Case-häfte

note: =================================================================== TODO: Is this the actual part #?
en: PRO CD Labels 2-up (face only)
sv: PRO CD Labels 2-up (endast framsida)

note: ===================================================================
en: PRO CD Labels 2-up (Face only)
sv: PRO CD Labels 2-up (endast framsida)

note: ===================================================================
en: PRO CD Labels 2-up (CD spine only)
sv: PRO CD Labels 2-up (endast rygg)

note: ===================================================================
en: General Labels
sv: Allmänna etiketter

note: ===================================================================
en: Self-adhesive labels
sv: Självhäftande etiketter

note: ===================================================================
en: Fridge Magnet Stickers
sv: Kylskåpsmagneter

note: ===================================================================
en: Inkjet/Laser Labels 70x37mm
sv: Inkjet-/Laseretiketter 70x37mm

note: ===================================================================
en: Universal Labels
sv: Universaletiketter

note: ===================================================================
en: Bottle labels
sv: Flasketiketter

note: ===================================================================
en: Etiketten
sv: Etiketter

en: SD Card labels, library book labels, classification labels
sv: SD-kortetiketter, bibliotekboksetiketter, klassificeringsetiketter

en: Jar labels, candle labels
sv: Burketiketter, ljusetiketter

en: Barcode labels
sv: Streckkodsetiketter

en: Classification labels, library book labels
sv: Klassificeringsetiketter, bibliotekboksetiketter

en: Water bottle labels
sv: Vattenflasketiketter

en: Jar labels, pot labels, candle labels
sv: Burketiketter, kruketiketter, ljusetiketter

note: OL120
en: Medical chart labels
sv: Medicinska diagrametiketter

note: OL8325
en: Lip balm tube labels
sv: Läppbalsamtubetiketter

note: OL2162
en: Return address labels
sv: Returadressetiketter

en: File labels, return address labels, medical chart labels
sv: Arkivetiketter, returadressetiketter, medicinska diagrametiketter

en: Jar labels, nutritional labels
sv: Burketiketter, näringsdeklarationer

en: Jar labels
sv: Burketiketter

en: Wine bottle labels, nutritional labels
sv: Vinflasketiketter, näringsdeklarationer

note: OL1102
en: Digital video labels
sv: Digital video-etiketter

en: Pot labels, coffee and tea labels
sv: Burketiketter, kaffe- och teetiketter

en: Candy labels
sv: Godisetiketter

en: Reverse automobile window stickers
sv: Omvända bilfönsterklistermärken

en: Jar labels, candy labels, nutritional labels
sv: Burketiketter, godisetiketter, näringsdeklarationer

en: Address labels, barcode labels, candy labels
sv: Adressetiketter, streckkodsetiketter, godisetiketter

en: VHS face labels, nutritional labels
sv: VHS-etiketter, näringsdeklarationer

en: Jar labels, pot labels, nutritional labels
sv: Burketiketter, kruketiketter, näringsdeklarationer

en: File folder labels
sv: Arkivmappsetiketter

en: Metal tin container labels, nutritional labels
sv: Tennbehållaretiketter, näringsdeklarationer

en: Bookplate labels, coffee and tea labels
sv: Bokägarmärkesetiketter, kaffe- och teetiketter

en: Amazon FBA shipping labels
sv: Amazon FBA-fraktsedlar

en: Jar labels, coffee and tea labels, nutritional labels
sv: Burketiketter, kaffe- och teetiketter, näringsdeklarationer

en: Jar labels, pot labels, coffee and tea labels
sv: Burketiketter, kruketiketter, kaffe- och teetiketter

en: Digital media labels
sv: Digital media-etiketter

en: Jar labels, Coffee and tea labels
sv: Burketiketter, kaffe- och teetiketter

en: Wine bottle labels
sv: Vinflasketiketter

en: Mail Order Manager labels
sv: Postorderetiketter

en: Liquor bottle labels
sv: Spritflasketiketter

en: Metal tin container labels
sv: Tennbehållaretiketter

en: Hershey's® chocolate labels
sv: Hershey's® chokladetiketter

en: VHS labels, jar labels, book labels
sv: VHS-etiketter, kruketiketter, boketiketter

en: USPS® shipping labels
sv: USPS®-fraktsedlar

en: Jar labels, candle labels, metal tin container labels
sv: Burketiketter, ljusetiketter, tennbehållaretiketter

en: Jar labels, water bottle labels
sv: Burketiketter, vattenflasketiketter

en: Jar labels, water bottle labels, wine bottle labels
sv: Burketiketter, vattenflasketiketter, vinflasketiketter

en: PayPal® label
sv: Paypal®-etikett

en: Water bottle labels, jar labels, candle labels
sv: Vattenflasketiketter, burketiketter, ljusetiketter

en: Medical chart labels, barcode labels
sv: Medicinska diagrametiketter, streckkodsetiketter

en: Pot labels, barcode labels
sv: Kruketiketter, streckkodsetiketter

en: Nutritional labels
sv: Näringsdeklarationer

en: CD case labels
sv: CD-omslagsetiketter

en: Business card size labels
sv: Visitkorts-etiketter

en: Reverse addendum stickers
sv: Omvända tilläggsklistermärken

en: Wine bottle labels, shipping labels, UPS® WorldShip® labels
sv: Vinflasketiketter, fraktsedlar, UPS® WorldShip®-etiketter

en: Coffee and tea labels
sv: Kaffe- och teetiketter

en: Water bottle labels, shipping labels
sv: Vattenflasketiketter, fraktsedlar

en: VICS labels
sv: VICS-etiketter

en: Full sheet labels with back slit
sv: Helbladsetiketter med revor på baksidan

en: Full sheet labels
sv: Helbladsetiketter

en: Lip balm labels
sv: Läppbalsametiketter

en: Paper hole reinforcement labels
sv: Pappershålsförstärkningsetiketter

en: Candle labels, lip balm labels
sv: Ljusetiketter, läppbalsametiketter

en: Seal labels
sv: Tätningsetiketter

en: Jar labels, candle labels, lip balm labels
sv: Burketiketter, ljusetiketter, läppbalsametiketter

en: Jar labels, nutritional labels, pot labels, soap labels
sv: Burketiketter, näringsdeklarationer, kruketiketter, tvåletiketter

en: Jar labels, nutritional labels, soap labels, candle labels, coffee and tea labels
sv: Burketiketter, näringsdeklarationer, tvåletiketter, ljusetiketter, kaffe- och teetiketter

en: Jar labels, candle labels, nutritional labels
sv: Burketiketter, ljusetiketter, näringsdeklarationer

en: Nutritional labels, soap labels, coffee and tea labels, candle labels
sv: Näringsdeklarationer, tvåletiketter, kaffe- och teetiketter, ljusetiketter

en: Beer bottle labels, jar labels, nutritional labels, soap labels
sv: Ölflasketiketter, burketiketter, näringsdeklarationer, tvåletiketter

en: Beer bottle label, jar label
sv: Ölflasketikett, burketikett

en: Target stickers
sv: Måldekaler

en: Round and rectangular labels
sv: Rundade och rektangulära etiketter

en: CD/DVD center hub labels
sv: CD/DVD-centeretiketter

en: Business card CD labels
sv: Visitkorts-CD-etiketter

en: Mini CD labels
sv: Mini-CD-etiketter

en: Full face CD/DVD labels
sv: Helside-CD/DVD-etiketter

en: eBay® shipping labels
sv: eBay®-fraktsedlar

note: ===================================================================
en: Self-adhesive film weatherproof
sv: Självhäftande film väderbeständig

note: ===================================================================
en: Self-adhesive film transparent
sv: Självhäftande film transparent

note: ===================================================================
en: Self-adhesive window film
sv: Självhäftande fönsterfilm

note: ===================================================================
en: Photo labels semiglossy
sv: Fotoetiketter halvblanka

note: ===================================================================
en: Address Labels (STAMPIT)
sv: Adressetiketter (STAMPIT)

note: ===================================================================
en: SD card labels
sv: SD-kortetiketter

note: ===================================================================
en: Passport photo labels glossy
sv: Passfotoetiketter blanka

note: ===================================================================
en: Business cards punched
sv: Visitkort stansade

note: ===================================================================
en: Business cards punched dull
sv: Visitkort stansade matta

note: ===================================================================
en: Business cards high glossy
sv: Visitkort blanka

note: ===================================================================
en: Name plates
sv: Namnbrickor

note: ===================================================================
en: Business cards glossy, both sides printable
sv: Visitkort blanka, dubbelsidig utskrift

note: ===================================================================
en: Business cards punched glossy
sv: Visitkort stansade blanka

note: ===================================================================
en: Foldable business cards glossy/dull
sv: Vikbara visitkort blank/matt

note: ===================================================================
en: Foldable business cards
sv: Vikbara visitkort

note: ===================================================================
en: Membership cards, both sides printable
sv: Medlemskort, dubbelsidig utskrift

en: Business card CD Labels
sv: Visitkorts-CD-etiketter

en: Mini CD Labels
sv: Mini-CD-etiketter

en: Triangular labels
sv: Triangulära etiketter

en: Trapezoid labels
sv: Trapetsoida etiketter

note: ===================================================================
en: Oval bottle labels
sv: Ovala flasketiketter

note: ===================================================================
en: Multi-purpose Stick+Lift Labels
sv: Flerfunktions bokmärkes-/lyftetikett

note: ===================================================================
en: Video Labels (back)
sv: Videoetiketter (bak)

note: ===================================================================
en: Rectangular Copier Labels
sv: Rektangulära kopieringsetiketter

note: ===================================================================
en: Correction and Cover-up Labels
sv: Korrektions- och övertäckningsetiketter
