glade - en to da translation catalogue (1678 entries)

en: Interface Designer
da: Grænsefladedesigner

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
da: Opret eller åbn grænsefladedesign for GTK+-programmer

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GUI designer;user interface;ui builder;
da: GUI-designer;GUI designer;brugergrænseflade;ui-bygger; ui bygger;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
da: Glade er et RAD-værktøj til hurtig og nem udvikling af brugergrænseflader til GTK+ 3-værktøjskassen og GNOME-skrivebordsmiljøet.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
da: Brugergrænsefladerne, som designes i Glade, gemmes som XML og kan efter behov indlæses af programmer dynamisk ved hjælp af GtkBuilder, eller bruges direkte til at definere en ny GtkWidget-afledt objektklasse ved hjælp af GTK+-funktionen ny skabelon.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
da: Ved hjælp af GtkBuilder kan Glade-XML-filer bruges i mange programmeringssprog, heriblandt C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python med flere.

en: [Read Only]
da: [skrivebeskyttet]

en: User Interface Designer
da: Brugergrænseflade-designer

en: the last action
da: den sidste handling

en: Undo: %s
da: Fortryd: %s

en: Redo: %s
da: Omgør: %s

en: Autosaving '%s'
da: Autogemmer “%s”

en: Error autosaving '%s'
da: Fejl under autogemning af “%s”

en: Open…
da: Åbn …

en: Project %s is still loading.
da: Projektet %s bliver stadig indlæst.

en: Failed to backup existing file, continue saving?
da: Kunne ikke danne sikkerhedskopi af eksisterende fil. Fortsæt med at gemme?

en: Failed to save %s: %s
da: Kunne ikke gemme %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
da: Filen %s er blevet ændret siden den blev læst

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
da: Hvis du gemmer den, går alle eksterne ændringer måske tabt. Gem alligevel?

en: _Save Anyway
da: _Gem alligevel

en: _Don't Save
da: Gem _ikke

en: Project '%s' saved
da: Projekt “%s” gemt

en: Save As…
da: Gem som …

en: Could not save the file %s
da: Kunne ikke gemme filen %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at gemme filen.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
da: Kunne ikke gemme filen %s. Et andet projekt med den sti er åbent.

en: No open projects to save
da: Ingen åbne projekter at gemme

en: Save changes to project "%s" before closing?
da: Vil du gemme ændringer til projektet “%s” før programmet lukkes?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
da: Dine ændringer vil gå tabt, hvis du ikke gemmer dem.

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save
da: _Gem

en: Save…
da: Gem …

en: Could not create a new project.
da: Kunne ikke opret et nyt projekt.

en: The project %s has unsaved changes
da: Projektet %s indeholder ugemte ændringer

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
da: Hvis du genindlæser, vil alle ugemte ændringer gå tabt. Genindlæs alligevel?

en: The project file %s has been externally modified
da: Projektfilen %s er blevet modificeret udefra

en: Do you want to reload the project?
da: Vil du genindlæse projektet?

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Hello, I will show you what's new in Glade
da: Hej! Lad os se hvad nyt der er i Glade

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
da: Menulinjen og værktøjsbjælken er blevet kombineret i titellinjen

en: You can open a project
da: Du kan åbne et projekt

en: find recently used
da: finde de senest brugte

en: or create a new one
da: eller oprette et nyt projekt

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Project switcher
da: Projektskifter

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
da: og gemmeknap er direkte tilgængelige i titellinjen

en: just like Save As
da: ligesom Gem som

en: project properties
da: projektegenskaber

en: and less commonly used actions
da: og mindre almindelige handlinger

en: The object inspector took the palette's place
da: Objektinspektøren er nu hvor paletten var

en: To free up space for the property editor
da: For at frigive plads i egenskabsredigeringen

en: The palette was replaced with a new object chooser
da: Paletten er blevet erstattet af en ny objektvælger

en: Where you can search all supported classes
da: Hvor du kan søge blandt alle understøttede klasser

en: investigate GTK+ object groups
da: undersøge GTK+-objektgrupper

en: and find classes introduced by other libraries
da: og finde klasser, som kommer fra andre biblioteker

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
da: Okay. Nu hvor vi er kommet igennem oversigten, så lad os se på den nye arbejdsgang

en: First of all, create a new project
da: Lad os allerførst oprette et nyt projekt

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
da: Okay. Tilføj nu et GtkWindow ved hjælp af den nye kontrolvælger, eller ved at dobbeltklikke på arbejdsområdet

en: Excellent!
da: Fantastisk!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
da: Vidste du i øvrigt, at du kan dobbeltklikke på en pladsholder for at oprette nye kontroller?

en: Try adding a grid
da: Prøv at tilføje et gitter

en: and a button
da: og en knap

en: Quite easy! Isn't it?
da: Nemt nok! Ikke sandt?

en: Enjoy!
da: Slå dig løs!

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
da: Vi er ved at udføre en brugerundersøgelse
     ønsker du at deltage nu?

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
da: Hvis ikke, kan du altid finde den i menuen Hjælp.

en: _Do not show this dialog again
da: _Vis ikke denne dialog igen

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
da: Gå til Hjælp -> Registrering og brugerundersøgelse, og udfyld vores undersøgelse!

en: Output version information and exit
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut

en: Disable Devhelp integration
da: Deaktivér Devhelp-integration

en: be verbose
da: beskriv i detaljer

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
da: Kunne ikke åbne “%s”, filen eksisterer ikke.

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
da: gmodule-understøttelse ikke fundet. gmodule-understøttelse er påkrævet for at Glade kan virke

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
da: Opret eller redigér grænsefladedesign for GTK+ og Gnome-programmer.

[ctx: This is to honor a professor that passed away last year and appears in a popover when you click on the button that says "RIP Guido"]
note: The last sentence in quotes is in spanish and does not need to be translated.
en: Guido was one of my professors at Rosario
    National University of Argentina.
    
    He introduced me to C, Linux, free software...
    
    He always had extra time to explain one more thing
    and help you figure out things by yourself.
    
    Always made a joke in the right moment keeping
    things interesting and fun.
    
    Master of intentionally misconstrued sayings.
    
    Always carried a stack of books under his arm.
    
    Loved Guinness beer.
    
    All he ever wanted was make you think!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo
da: Guido var en af mine professorer på Rosario
    National University i Argentina.
    
    Han præsenterede mig for C, Linux, fri sofware …
    
    Han havde altid nok tid til at forklare endnu en ting
    og hjælpe dig med selv at komme på den rette idé.
    
    Leverede altid en vittighed i det rette øjeblik,
    så alting var spændende og sjovt.
    
    En mester i udtryk, som med vilje kan misforstås.
    
    Altid med en stak bøger under armen.
    
    Elskede en god Guinness.
    
    Alt hvad han ønskede, var at få dig til at tænke!
    
    “Alégrate! Mañana será peor.”
    
    	Juan Pablo

en: Close Project
da: Luk projekt

en: Registration & User Survey
da: Registrering og brugerundersøgelse

en: _Developer Reference
da: _Udviklerreference

en: Interactive Intro
da: Interaktiv introduktion

en: Preferences
da: Indstillinger

en: About Glade
da: Om Glade

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
da: <small>Til minde om en ekstraordinær
    person og professor
    Hvil i fred, Guido Macchi</small>

en: _Open
da: _Åbn

en: Open a project
da: Åbn et projekt

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Edit project properties
da: Redigér projektegenskaber

en: Save the current project
da: Gem det aktuelle projekt

en: Save the current project with a different name
da: Gem det aktuelle projekt under et andet navn

en: Start/resume interactive UI introduction
da: Start/fortsæt interaktiv introduktion til brugerfladen

en: © 2018-2020 Juan Pablo Ugarte, et al.
    © 2004-2018 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte, et al.
    © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, et al.
    © 2001-2006 Ximian, Inc.
da: © 2018-2020 Juan Pablo Ugarte m.fl.
    © 2004-2018 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte m.fl.
    © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli m.fl.
    © 2001-2006 Ximian, Inc.

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
da: En brugergrænseflade-designer til GTK+ og Gnome.

en: Visit Glade web site
da: Besøg Glades websted

en: Select a catalog search path
da: Vælg en katalogsøgesti

en: Glade Preferences
da: Indstillinger for Glade

en: Create backups
da: Opret sikkerhedskopier

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
da: Opret en sikkerhedskopi af den sidste version af projektet hver gang projektet gemmes

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
da: Gem automatisk projektet til en anden fil hver gang
    projektet bliver modificeret og det specificerede tidsudløb nås

en: seconds
da: sekunder

en: Automatically save project after
da: Gem automatisk projektet efter

en: Load and Save
da: Indlæs og gem

en: Versioning errors
da: Versioneringsfejl

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
da: Spørg brugeren når der gemmes, hvis projektet bruger kontroller, egenskaber
    eller signaler som ikke er tilgængelige i projektets målversion

en: Deprecation warnings
da: Forældelsesadvarsler

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
da: Spørg brugeren når der gemmes, hvis projektet bruger kontroller,
    egenskaber eller signaler som er forældet

en: Unrecognized types
da: Ukendte typer

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
da: Spørg brugeren når der gemmes, hvis projektet
    indeholder ukendte typer

en: Show warnings when saving
da: Vis advarsler når der gemmes

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
da: Liste over mapper hvorfra der indlæses kataloger med kontroller og brugerdefinerede skabeloner.
    Kræver genstart.

en: column
da: kolonne

en: Add a new search path
da: Tilføj en ny søgesti

en: Remove the selected search path
da: Fjern den valgte søgesti

en: Extra Catalog & Templates paths
da: Ekstra katalog- og skabelonstier

en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Sending data to %s
da: Sender data til %s

en: Waiting for %s
da: Venter på %s

en: Receiving data from %s
da: Modtager data fra %s

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
da: Dit abonnement på brugermailinglisten er blevet registreret!
    Tjek din e-mail!

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
da: Tak for at du fandt tid til at udfylde undersøgelsen. Det sætter vi pris på!

en: Completed and submitted!
da: Fuldført og indsendt!

en: Glade Registration & User Survey
da: Glade-registrering og brugerundersøgelse

en: _Close
da: _Luk

en: _Submit
da: _Indsend

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
da: Informationen sendes til https://survey.gnome.org

en: User Information
da: Brugeroplysninger

en: <Your name or nickname is required>
da: <Dit navn eller kaldenavn er påkrævet>

en: Name:
da: Navn:

en: Email:
da: E-mail:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
da: Koder behandles manuelt i grupper.
    Udvis venligst tålmodighed.

en: <Required to send back registration token>
da: <Kræves for at sende registreringskode tilbage>

en: Country:
da: Land:

en: City:
da: By:

en: Company
da: Firma

en: Organization
da: Organisation

en: Personal
da: Personligt

en: Website
da: Webside

en: Subscribe me to the mailing list
da: Meld dig til mailinglisten

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
da: Tilmeld dig Glade Users-mailinglisten.
    Du vil få tilsendt en e-mail, der beder om bekræftelse!

en: Choose your country
da: Vælg dit land

en: We care about privacy!
da: Privatliv er vigtigt for os!

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
da: Alle data vil blive gemt på et privat sted, og vil ikke blive delt offentligt eller med nogen tredjepart.

en: Glade User Survey
da: Glade-brugerundersøgelse

en: How long have you been programming?
da: Hvor længe har du programmeret?

en: years
da: år

en: months
da: måneder

en: I am not a programmer
da: Jeg er ikke programmør

en: Which programming languages do you prefer?
da: Hvilke programmeringssprog foretrækker du?

en: Other
da: Anden

en: When did you start using Glade?
da: Hvornår begyndte du at bruge Glade?

en: ago
da: siden

en: Which version do you normally use?
da: Hvilken version bruger du normalt?

en: What is available in my OS
da: Hvad er der tilgængeligt på mit operativsystem

en: Latest stable from sources
da: Seneste stabile udgave fra kilder

en: 3.8 for GTK+ 2
da: 3.8 til GTK+ 2

en: On what operating systems?
da: På hvilke operativsystemer?

en: How often do you use it?
da: Hvor ofte bruger du det?

en: Every day
da: Hver dag

en: Few days a week
da: Et par dage om ugen

en: Every week
da: Hver uge

en: A few times a month
da: Et par gange om måneden

en: Once a month
da: En gang per måned

en: A few times a year
da: Et par gange om året

en: What level of Glade user would you say you are?
da: Hvilket niveau vil du sige du er på, som Glade-bruger?

en: Beginner
da: Begynder

en: Intermediate
da: Mellemniveau

en: Advanced
da: Avanceret

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
da: Under hvilken type licenser udgiver du programmer, som du har skrevet ved hjælp af Glade?

en: Free software
da: Fri software

en: Open source software
da: Open source-software

en: Commercial/Closed software
da: Kommerciel/proprietær software

en: None - distributed internally
da: Ingen - distribueres internt

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
da: I hvilke felter bruges den software, som du har udviklet med Glade, generelt?

en: Academic
da: Akademisk

en: Embedded applications
da: Indlejrede programmer

en: Accounting
da: Regnskab

en: Desktop applications
da: Skrivebordsprogrammer

en: Educational
da: Uddannelse

en: Medical
da: Medicinsk

en: Industrial applications
da: Industrianvendelser

en: Scientific
da: Videnskabeligt

en: What aspect of the software needs the most improvement?
da: Hvilket aspekt af softwaren har mest brug for forbedring?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
da: Efter din mening, hvad er det største problem med Glade?

en: Lack of documentation
da: Mangel på dokumentation

en: Lack of professional support
da: Mangel på professionel støtte

en: Lack of professional training
da: Mangel på professionel træning

en: Lack of publicity/exposure
da: Mangel på reklame/synlighed

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
da: Mangel på officielle binærudgaver for andre operativsystemer (Windows, Mac OS X)

en: Have you ever encountered a bug?
da: Har du nogensinde fundet en fejl?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: If so, did you file a bug report?
da: Hvis ja, indsendte du en fejlrapport?

en: Have you ever thought about contributing?
da: Har du nogensinde tænkt på at bidrage?

en: Why not?
da: Hvorfor ikke?

en: Comments:
da: Kommentarer:

en: Privacy Note:
da: Privatlivsnotits:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
da: Det eneste formål med denne undersøgelse er at lære vore brugere bedre at kende.
    Din e-mailadresse vil blive brugt til unikt at identificere dig som Glade-bruger og sende en ændringskode til dig, hvis du vil ændre noget eller tilføje yderligere kommentarer.
    Der ledes kun statistik offentligt som er udarbejdet fra hele datasættet.
    Individuelle data vil blive lagret i en privat database, og vil ikke blive delt offentligt eller med nogen tredjepart.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
da: Forsøger at gemme private data til mappen %s, men dette er en almindelig fil.
    Ingen private data vil blive gemt i denne session

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
da: Kunne ikke oprette mappen %s for at gemme private data.
    Ingen private data vil blive gemt i denne session

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
da: Fejl under skrivning af private data til %s (%s).
    Ingen private data vil blive gemt i denne session

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
da: Fejl under serialisering af konfigurationsdata der skal gemmes (%s).
    Ingen private data vil blive gemt i denne session

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
da: Fejl ved åbning af %s for skrivning af private data (%s).
    Ingen private data vil blive gemt i denne session

en: Setting object type on %s to %s
da: Sætter objekttype på %s til %s

en: Add a %s to %s
da: Føj en %s til %s

en: Add %s
da: Tilføj %s

en: Add child %s
da: Tilføj underelementet %s

en: Delete %s child from %s
da: Slet underkomponent %s fra %s

en: Reorder %s's children
da: Gensortér underkomponenter for %s

en: Label
da: Mærkat

en: Container
da: Beholder

en: The container object this editor is currently editing
da: Beholderobjektet som denne redigering p.t. redigerer

note: Name translators: The unique identifier of an object in the project
en: ID:
da: Id:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
da: <big><b>Fif:</b></big>
      * Højreklik over trævisning for at tilføje elementer.
      * Tryk Delete for at fjerne det markerede element.
      * Træk &amp; slip for at omrokere.
      * Typekolonnen kan redigeres.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
da: Godkendelse

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
da: Træk og slip

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
da: Træk og slip flere

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
da: Farvevælger

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
da: Mappe

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
da: Fil

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
da: Manglende billede

en: Stock
da: Indbygget

en: A builtin stock item
da: Et indbygget standardelement

en: Stock Image
da: Indbygget billede

en: A builtin stock image
da: Et indbygget standardbillede

en: Objects
da: Objekter

en: A list of objects
da: En liste af objekter

en: Image File Name
da: Billedfilnavn

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
da: Indtast et filnavn, en relativ sti eller en fuld sti for at indlæse billedet

en: Color
da: Farve

en: A GDK color value
da: En GDK-farveværdi

en: String
da: Streng

en: An entry
da: En post

en: User templates
da: Brugerskabeloner

en: Enabling property %s on widget %s
da: Slår egenskaben %s til i kontrollen %s

en: Disabling property %s on widget %s
da: Slår egenskaben %s fra i kontrollen %s

en: Setting multiple properties
da: Sætter flere egenskaber

en: Setting %s of %s
da: Sætter %s af %s

en: Setting %s of %s to %s
da: Sætter %s af %s til %s

en: Renaming %s to %s
da: Omdøber %s til %s

en: multiple
da: flere

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
da: Du kan ikke fjerne en integreret kontrol fra en sammensat kontrol.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
da: %s er låst af %s, redigér %s først.

en: Remove %s
da: Fjern %s

en: Remove multiple
da: Fjern flere

en: Create %s
da: Opret %s

en: Delete %s
da: Slet %s

en: Cut %s
da: Klip %s

en: Paste %s
da: Indsæt %s

en: Drag %s and Drop to %s
da: Træk %s og slip på %s

en: root
da: rod

en: Add signal handler %s
da: Tilføj signalhåndtering %s

en: Remove signal handler %s
da: Fjern signalhåndtering %s

en: Change signal handler %s
da: Skift signalhåndtering %s

en: Setting i18n metadata
da: Indstillinger metadata for internationalisering

en: Locking %s by widget %s
da: Låser %s af kontrol %s

en: Unlocking %s
da: Låser %s op

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
da: Sætter målversion af “%s” til %d.%d

en: Setting project's %s property
da: Sætter egenskab %s for projekt

en: Setting resource path to '%s'
da: Sætter ressourcesti til “%s”

en: Setting translation domain to '%s'
da: Sætter oversættelsesdomæne til “%s”

en: Unsetting widget '%s' as template
da: Fjerner kontrollen “%s” som skabelon

en: Setting widget '%s' as template
da: Sætter kontrollen “%s” som skabelon

en: Unsetting template
da: Fjerner skabelon

en: Unable to load image (%s)
da: Kan ikke indlæse billede (%s)

en: Editing alignments of %s
da: Redigerer justering for %s

en: Editing margins of %s
da: Redigerer marginer for %s

en: Design View
da: Designvisning

en: The GladeDesignView that contains this layout
da: GladeDesignView'et, som indeholder dette layout

en: Show info
da: Vis information

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
da: Om der vises en informationsknap for den hentede kontrol

en: Widget
da: Kontrol

en: The currently loaded widget in this editor
da: Den lige nu indlæste kontrol i denne redigering

en: Show Class Field
da: Vis klassefelt

en: Whether to show the class field at the top
da: Om klassefeltet skal vises i toppen

en: Class Field
da: Klassefelt

en: The class field string
da: Klassefeltsstrengen

en: Show Border
da: Vis kant

en: Whether the border should be shown
da: Om kanten skal vises

en: Signal Editor
da: Signalredigering

en: The signal editor used to edit signals
da: Signalredigeringen der bruges ved redigering af signaler

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
da: Egenskaber for %s - %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
da: Egenskaber for %s - %s

en: Properties
da: Egenskaber

en: Create a %s
da: Opret %s

en: Crea_te
da: Opre_t %s

en: Reset
da: Gendan

en: Property
da: Egenskab

en: General
da: Generelt

en: Common
da: Generelt

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: (default)
da: (forvalg)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
da: Vælg de egenskaber du vil have gendannet til forvalgsværdierne

en: Reset Widget Properties
da: Gendan kontrolegenskaber

note: Checklist
en: _Properties:
da: _Egenskaber:

en: _Select All
da: _Vælg alle

en: _Unselect All
da: _Fravælg alle

note: Description
en: Property _Description:
da: Egenskabs_beskrivelse:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
da: %s - Egenskaber for %s

en: Property Definition
da: Egenskabsdefinition

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
da: Den GladePropertyDef som denne GladeEditorProperty blev oprettet til

en: Use Command
da: Brug kommando

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
da: Om kommando-API'en skal bruges til fortryd/omgør-stakken

en: Disable Check
da: Slå tjek fra

en: Whether to explicitly disable the check button
da: Om tjek-knappen eksplicit skal slås fra

en: Custom Text
da: Brugertilpasset tekst

en: Custom Text to display in the property label
da: Brugertilpasset tekst som skal vises i egenskabsmærkaten

en: Select Fields
da: Markér felter

en: _Select individual fields:
da: _Markér enkelte felter:

en: Select Named Icon
da: Vælg navngivet ikon

en: Edit Text
da: Redigér tekst

note: Text
en: _Text:
da: _Tekst:

note: Translatable
en: T_ranslatable
da: _Oversættelig

en: Whether this property is translatable
da: Om denne egenskab kan oversættes

en: Conte_xt for translation:
da: Konte_kst til oversættelse:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
da: For korte og flertydige strenge: Skriv et ord her for at kunne skelne denne strengs betydning fra andre forekomster af samme streng

en: Co_mments for translators:
da: Ko_mmentarer til oversættere:

en: Select a file from the project resource directory
da: Vælg en fil fra projektets ressourcemappe

en: Name
da: Navn

en: Class
da: Klasse

en: Choose parentless %s type objects in this project
da: Vælg ophavsfri objekter af type %s i dette projekt

en: Choose %s type objects in this project
da: Vælg objekter af type %s i dette projekt

en: Choose a parentless %s in this project
da: Vælg ophavsfri %s i dette projekt

en: Choose a %s in this project
da: Vælg %s i dette projekt

en: C_lear
da: R_yd

note: Checklist
en: O_bjects:
da: O_bjekter:

en: _New
da: _Ny

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
da: Opretter %s til %s af %s

note: Checklist
en: Objects:
da: Objekter:

en: Page Type
da: Sidetype

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
da: Den redigeringssidetype som denne GladeEditorTable skal oprettes for

en: Class Name:
da: Klassenavn:

en: The object's unique identifier
da: Objektets unikke identifikation

en: Composite
da: Sammensætning

en: Whether this widget is a composite template
da: Om denne kontrol er en sammensat skabelon

en: Project
da: Projekt

en: The project being inspected
da: Projektet der inspiceres

en:  < Search Widgets >
da:  < Søgekontroller >

en: Expand all
da: Udfold alle

en: All Contexts
da: Alle kontekster

en: Named Icon Chooser
da: Navngiven ikonvælger

en: Icon _Name:
da: Ikon_navn:

en: C_ontexts:
da: K_ontekster:

en: Icon Na_mes:
da: Ikon_navne:

en: _List standard icons only
da: _Opskriv kun standardikoner

en: Could not create directory: %s
da: Kunne ikke oprette mappen: %s

en: Delete
da: Slet

en: Delete All
da: Slet alle

en: Widget selector
da: Kontrolmarkør

en: _Add widget here
da: _Tilføj kontrol her

en: Add widget as _toplevel
da: Tilføj kontrol som _topniveau

en: _Select
da: _Markér

en: Cu_t
da: Kli_p

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Delete
da: _Slet

en: Read _documentation
da: Læs _dokumentation

en: Set default value
da: Sæt standardværdi

en: Error launching previewer: %s
da: Fejl ved start af forhåndsvisning: %s

en: Failed to launch preview: %s.
da: Kunne ikke starte forhåndsvisning: %s.

en: Glade Previewer log
da: Log for Glade-forhåndsvisning

en: user_data
da: bruger_data

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
da: Ombyttet | Efter

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
da: Ombyttet

note: translators: GConnectFlags value
en: After
da: Efter

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted one time
en: %s::%s emitted one time
da: %s::%s udsendt en gang

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted %d times
en: %s::%s emitted %d times
da: %s::%s udsendt %d gange

en: Run First
da: Kør først

en: Run Last
da: Kør sidst

en: Run Cleanup
da: Kør oprydning

en: UI definition has no previewable widgets.
da: Grænseflade-definition har ingen kontroller, der kan forhåndsvises.

en: Object %s not found in UI definition.
da: Objektet %s blev ikke fundet i grænseflade-definitionen.

en: Object is not previewable.
da: Objekt kan ikke forhåndsvises.

en: Couldn't load builder definition: %s
da: Kunne ikke indlæse byggedefinitionen: %s

en: Error: %s.
da: Fejl: %s.

en: Broken pipe!
da: Rørledning brudt!

en: Name of the file to preview
da: Navn på filen til forhåndsvisning

en: Creates dummy widget class to load a template
da: Opretter en prøvekontrolklasse til at indlæse en skabelon

en: Name of the toplevel to preview
da: Navn på topniveau-objektet der skal forhåndsvises

en: File name to save a screenshot
da: Filnavn at gemme et skærmbille til

en: CSS file to use
da: CSS-fil der skal bruges

en: Listen standard input
da: Lyt til standard-inddata

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
da: opret et diasshow af hver topniveaukontrol ved at føje dem til en GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
da: Udskriv håndteringens signatur ved kald

en: Display previewer version
da: Vis version af forhåndsviser

en: - previews a glade UI definition
da: - forhåndsviser en glade-grænsefladedefinition

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør “%s --help” for at se den fulde liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Either --listen or --filename must be specified.
da: Enten --listen eller --filename skal angives.

en: Whether project has been modified since it was last saved
da: Om projektet er blevet ændret siden det sidst blev gemt

en: Has Selection
da: Har markering

en: Whether project has a selection
da: Om et projekt har en markering

en: Path
da: Sti

en: The filesystem path of the project
da: Stien til projektet i filsystemet

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Whether project is read-only
da: Om projektet er skrivebeskyttet

en: Add Item
da: Tilføj element

en: The current item to add to the project
da: Det nuværende element, der skal føjes til projektet

en: Pointer Mode
da: Markørtilstand

en: The currently effective GladePointerMode
da: Den i øjeblikket gældende GladePointerMode

en: Translation Domain
da: Oversættelsesdomæne

en: The project translation domain
da: Projektets oversættelsesdomæne

en: Template
da: Skabelon

en: The project's template widget, if any
da: Projektets skabelonkontrol, hvis en sådan findes

en: Resource Path
da: Ressourcesti

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
da: Sti hvorfra billeder og ressourcer skal indlæses i Glades kørselsmiljø

en: License
da: Licens

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
da: Licens for dette projekt. Den vil blive tilføjet som en kommentar på dokumentniveau.

en: CSS Provider Path
da: CSS-udbydersti

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
da: Sti, der skal bruges som brugertilpasset CSS-udbyder for dette projekt.

en: (internal %s)
da: (intern %s)

en: (%s child)
da: (%s underkomponent)

en: (template)
da: (skabelon)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
da: (%s af %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
da: Kunne ikke indlæse %s.
    De følgende påkrævede kataloger er utilgængelige: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
da: %s er lavet til Gtk+ %d.%d

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
da[0]: Specielt fordi der er %d objekt, som ikke kan blive bygget typen: %s
da[1]: Specielt fordi der er %d objekter, som ikke kan blive bygget typerne: %s

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
da: Men denne version af Glade er kun til GTK+ 3.
    Start med at sikre dig at du kan køre dette projekt med Glade 3.8 uden nogen forældede kontroller.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
da: Der findes en automatisk gemt version af “%s”, som er nyere.
    
    Vil du indlæse den autogemte version i stedet?

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatibility checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
da: Denne kontrol blev introduceret i %s %d.%d, mens projektets målversion er %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
da: [%s]
    	Objektklassen “<b>%s</b>” blev introduceret i %s %d.%d

en: This widget is deprecated
da: Denne kontrol er forældet

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
da: [%s]
    	Objektklassen “<b>%s</b>” fra %s %d.%d er forældet

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
da: Denne egenskab blev introduceret i %s %d.%d, mens projektets mål er %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
da: [%s]
    	Egenskaben “<b>%s</b>” af objektklassen “<b>%s</b>” blev introduceret i %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
da: [%s]
    	Pakkeegenskaben “<b>%s</b>” af objektklassen “<b>%s</b>” blev introduceret i %s %d.%d

en: This property is deprecated
da: Denne egenskab er forældet

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
da: [%s]
    	Egenskaben “<b>%s</b>” af objektklassen “<b>%s</b>” er forældet

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
da: Dette signal blev introduceret i %s %d.%d, mens projektets målversion er %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
da: [%s]
    	Signalet “<b>%s</b>” af objektklassen “<b>%s</b>” blev introduceret i %s %d.%d

en: This signal is deprecated
da: Dette signal er forældet

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
da: [%s]
    	Signalet “<b>%s</b>” af objektklassen “<b>%s</b>” er forældet

en: Details
da: Detaljer

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
da: Projektet %s indeholder fejl. Gem alligevel?

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
da: Objektet %s er en klasseskabelon, men dette understøttes ikke af gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
da: Objekt %s har en ukendt type %s

en: Unsaved %i
da: Ugemt %i

en: No widget selected.
da: Ingen kontrol markeret.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
da: Ude af stand til at kopiere ukendt kontroltype.

en: Unable to cut unrecognized widget type
da: Kan ikke klippe ukendt kontroltype

en: Unable to paste to the selected parent
da: Kan ikke indsætte i ophavskontrollen

en: Unable to paste to multiple widgets
da: Kan ikke indsætte i flere kontroller

en: No widget on the clipboard
da: Ingen kontrol i udklipsholderen

en: The project this properties dialog was created for
da: Projektet som denne egenskabsdialog blev oprettet for

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
da: Projektet %s har ingen forældede kontroller eller versionskonflikter.

en: The GladePropertyDef for this property
da: GladePropertyDef-objektet for denne egenskab

en: Enabled
da: Aktiveret

en: If the property is optional, this is its enabled state
da: Hvis egenskaben er valgfri, så er dette dens aktiverede tilstand

en: Sensitive
da: Følsom

en: This gives backends control to set property sensitivity
da: Dette giver bagender mulighed for at sætte egenskaben følsomhed

en: Context
da: Kontekst

en: Context for translation
da: Kontekst til oversættelse

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment for translators
da: Kommentar til oversættere

en: Translatable
da: Oversættelig

en: Visual State
da: Visuel tilstand

en: Priority information for the property editor to act on
da: Prioritetsinformation som egenskabsredigeringen kan handle på

en: Precision
da: Præcision

en: Where applicable, precision to use on editors
da: Præcision der skal bruges ved redigering hvor det er gældende

en: The GladeProperty to display a label for
da: Den GladeProperty som der skal vises en mærkat for

en: Property Name
da: Egenskabsnavn

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
da: Det egenskabsnavn der skal bruges ved indlæsning fra kontrol

en: Append Colon
da: Tilføj kolon

en: Whether to append a colon ':' to the property name
da: Om der skal tilføjes et kolon, “:”, til egenskabsnavnet

en: Packing
da: Pakning

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
da: Om egenskaben der skal indlæses er en pakkende egenskab

en: Custom text to override the property name
da: Brugertilpasset tekst der tilsidesætter egenskabsnavnet

en: Custom Tooltip
da: Brugertilpasset værktøjstip

en: Custom tooltip to override the property description
da: Brugertilpasset værktøjstip der skal tilsidesætte egenskabens beskrivelse

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
da: Om GladeCommand-API'en skal bruges ved modificering af egenskaber

en: Editor Property Type Name
da: Typenavn for redigeringsegenskab

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
da: Angiv det faktiske typenavn for redigeringsegenskaben som skal bruges i denne skal

en: SignalClass
da: Signalklasse

en: The signal class of this signal
da: Signalklassen for dette signal

en: Detail
da: Detalje

en: The detail for this signal
da: Detaljen for dette signal

en: Handler
da: Håndtering

en: The handler for this signal
da: Håndteringen for dette signal

en: User Data
da: Brugerdata

en: The user data for this signal
da: Brugerdataene for dette signal

en: Support Warning
da: Understøttelsesadvarsel

en: The versioning support warning for this signal
da: Advarslen om versionsunderstøttelse for dette signal

en: Whether this signal is run after default handlers
da: Om dette signal køres efter standardhåndteringerne

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
da: Om brugerdata ombyttes med håndteringens instans

en: Select an object to pass to the handler
da: Vælg et objekt, der skal gives til håndteringen

en: User data
da: Brugerdata

en: Swap
da: Ombyt

en: Glade Widget
da: Glade-kontrol

en: The glade widget to edit signals
da: Glade-kontrollen til at redigere signaler

en: <Type here>
da: <Skriv her>

en: <Click here>
da: <Klik her>

en: We could not find the symbol "%s"
da: Vi kunne ikke finde symbolet “%s”

en: Could not get the type from "%s"
da: Kunne ikke se typen fra “%s”

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
da: Kan ikke tilføje ikke-rulbar %s-kontrol til en %s direkte.
    Tilføj først en %s.

en: All Files
da: Alle filer

en: Libglade Files
da: Libglade-filer

en: GtkBuilder Files
da: GtkBuilder-filer

en: All Glade Files
da: Alle Glade-filer

en: Could not show link:
da: Kunne ikke vise henvisning:

note: Reset the column
en: None
da: Intet

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
da: GladeWidgetActionDef-strukturpointer

en: Whether this action is sensitive
da: Om denne handling er sensitiv

en: Visible
da: Synlig

en: Whether this action is visible
da: Om denne handling er synlig

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
da: En afledt adapter (%s) af %s findes allerede!

en: %s does not support adding any children.
da: %s understøtter ikke tilføjelse af underelementer.

en: Name of the class
da: Klassens navn

en: GType of the class
da: Klassens GType

en: Title
da: Titel

en: Translated title for the class used in the glade UI
da: Klassens oversatte titel der bruges i glade brugergrænsefladen

en: Generic Name
da: Generisk navn

en: Used to generate names of new widgets
da: Bruges til at generere navne af nye kontroller

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: The icon name
da: Ikonnavnet

en: Catalog
da: Katalog

en: The name of the widget catalog this class was declared by
da: Navnet på kontrolkataloget som erklærede denne klasse

en: Book
da: Bog

en: DevHelp search namespace for this widget class
da: DevHelp søgenavnerum for denne kontrolklasse

en: Special Child Type
da: Speciel underkomponenttype

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
da: Indeholder navnet af paknings-egenskaben der beskriver specielle underkomponenter til denne beholderklasse

en: Cursor
da: Markør

en: A cursor for inserting widgets in the UI
da: En markør til at indsætte kontroller i brugergrænsefladen

en: Query
da: Forespørg

en: Whether the adaptor should query the use or not
da: Om adaptoren skal forespørge eller ikke

en: The name of the widget
da: Navn på kontrollen

en: Internal name
da: Internt navn

en: The internal name of the widget
da: Kontrollens interne navn

en: Anarchist
da: Anarkist

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
da: Om denne sammensatte underkomponent er hierarkisk eller anarkistisk

en: Object
da: Objekt

en: The object associated
da: Objektet associeret

en: Adaptor
da: Adapter

en: The class adaptor for the associated widget
da: Klasseadapteren for den associerede kontrol

en: The glade project that this widget belongs to
da: Glade-projektet hvortil denne kontrol hører

en: A list of GladeProperties
da: En liste af GladeProperties

en: Parent
da: Ophav

en: A pointer to the parenting GladeWidget
da: En pointer til GladeWidget-ophavskontrollen

en: Internal Name
da: Internt navn

en: A generic name prefix for internal widgets
da: Et generisk navnepræfix til interne kontroller

en: A GladeWidget template to base a new widget on
da: En GladeWidget-skabelon som en ny kontrol baseres på

en: Exact Template
da: Eksakt skabelon

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
da: Om vi opretter en eksakt kopi, når vi anvender en skabelon

en: Reason
da: Årsag

en: A GladeCreateReason for this creation
da: En GladeCreateReason til denne oprettelse

en: Toplevel Width
da: Bredde på øverste niveau

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
da: Bredden af kontrollen når den er øverst i GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
da: Højde på øverste niveau

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
da: Højden af kontrollen når den er øverst i GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
da: En advarselsstreng om versionskonflikter

en: Whether the widget is visible or not
da: Om kontrollen er synlig

en: Whether this widget is the template for a composite widget
da: Om denne kontrol er en skabelon for en sammensat kontrol

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
da: Skabelonklasser kan kun bruges i GTK+ 3.10 og senere.

en: Object has unrecognized type %s
da: Objekt har ukendt type %s

en: Property has versioning problems:
da: Egenskab her versioneringsproblemer:

en: Some properties have versioning problems:
da: Visse egenskaber har versioneringsproblemer:

en: Signal has versioning problems:
da: Signal har versioneringsproblemer:

en: Some signals have versioning problems:
da: Visse signaler har versioneringsproblemer:

en: Actions
da: Handlinger

en: Applications
da: Programmer

en: Categories
da: Kategorier

en: Devices
da: Enheder

en: Emblems
da: Kendemærker

en: Emoticons
da: Smileyer

en: MIME Types
da: MIME-typer

en: Places
da: Steder

en: All available widgets and objects
da: Alle tilgængelige kontroller og objekter

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
da: Klik på en pladsholder for at oprette denne klasse
    (brug midterste musetast for at oprette mere end en)

en: Non-GTK+ widgets and objects
da: Kontroller og objekter som ikke er i GTK+

en: Extra GTK+ objects
da: Ekstra GTK+-objekter

en: _General
da: _Generelt

en: _Packing
da: _Pakning

en: _Common
da: _Fælles

en: _Signals
da: _Signaler

en: Translation domain:
da: Oversættelsesdomæne:

en: Composite template toplevel:
da: Sammensat topniveauskabelon:

en: Select a CSS to use as custom style provider
da: Vælg en CSS, der skal bruges som brugertilpasset stiludbyder

en: Custom CSS style provider:
da: Brugertilpasset CSS-stil-udbyder:

en: From the project directory
da: Fra projektmappen

en: From a project relative directory
da: Fra en relativ projektmappe

en: From this directory
da: Fra denne mappe

en: Choose a path to load image resources
da: Vælg en sti at åbne billedressourcer fra

en: Image resources are loaded locally:
da: Billedressourcer indlæses lokalt:

en: Toolkit version required:
da: Værktøjskasseversion påkrævet:

en: Verify objects, properties and signals deprecations
da: Kontrollér forældede objekter, egenskaber og signaler

en: Warnings:
da: Advarsler:

en: Copyright:
da: Ophavsret:

en: program or library name
da: program- eller biblioteksnavn

en: Author(s):
da: Forfattere:

en: License:
da: Licens:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: program or library short description
da: kort beskrivelse af program eller bibliotek

en: BSD 2-clause
da: BSD, 2-klausul

en: BSD 3-clause
da: BSD, 3-klausul

en: GNU All permissive
da: GNU, helt permissiv

en: Setting License type of %s
da: Sætter licenstypen for %s

en: Setting %s to use logo file
da: Sætter %s til at bruge en logofil

en: Setting %s to use a logo icon
da: Sætter %s til at bruge et logoikon

en: <choose a key>
da: <vælg en tast>

en: Accelerator Key
da: Genvejstast

en: Choose accelerator keys...
da: Vælg genvejstaster …

en: Setting %s to use a center child
da: Sætter %s til at bruge centreret underelement

en: Setting %s to not use a center child
da: Sætter %s til ikke at bruge centreret underelement

[ctx: textattr]
en: Style
da: Stil

[ctx: textattr]
en: Weight
da: Vægt

[ctx: textattr]
en: Stretch
da: Stræk

[ctx: textattr]
en: Underline
da: Understreg

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
da: Gennemstreg

[ctx: textattr]
en: Gravity
da: Tyngde

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
da: Tyngdefif

[ctx: textattr]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
da: Absolut størrelse

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
da: Forgrundsfarve

[ctx: textattr]
en: Background Color
da: Baggrundsfarve

[ctx: textattr]
en: Underline Color
da: Understregsfarve

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
da: Gennemstregningsfarve

[ctx: textattr]
en: Scale
da: Skala

[ctx: textattr]
en: Font Description
da: Skrifttypebeskrivelse

en: <Enter Value>
da: <Indtast værdi>

en: Unset
da: Nulstil

en: Select a color
da: Vælg en farve

en: Select a font
da: Vælg en skrifttype

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Setup Text Attributes
da: Indstil tekstattributter

en: Edit Attributes
da: Redigér attributter

en: Setting %s to use a custom child
da: Sætter %s til at bruge brugertilpasset underelement

en: Setting %s to use standard configuration
da: Sætter %s til at anvende standardkonfiguration

en: Setting %s to use a stock button
da: Sætter %s til at bruge en indbygget knap

en: Setting %s to use a label and image
da: Sætter %s til at bruge en mærkat og et billede

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
da: Sætter %s til at bruge %s-egenskaben som attribut

en: Setting %s to use the %s property directly
da: Sætter %s til at bruge %s-egenskaben direkte

en: Retrieve %s from model (type %s)
da: Hent %s fra modellen (type %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
da: nulstil

en: no model
da: ingen model

en: Setting columns on %s
da: Sætter kolonner på %s

en: < define a new column >
da: < definér en ny kolonne >

en: Add and remove columns:
da: Tilføj og fjern kolonner:

en: Column type
da: Kolonnetype

en: Column name
da: Kolonnenavn

en: Setting %s to use static text
da: Sætter %s til at bruge statisk tekst

en: Setting %s to use an external buffer
da: Sætter %s til at bruge en ekstern buffer

en: Setting %s to use a primary icon from stock
da: Sætter %s til at bruge et primært indbygget ikon

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
da: Sætter %s til at bruge et primært ikon fra ikontemaet

en: Setting %s to use a primary icon from filename
da: Sætter %s til at bruge et primært ikon fra filnavn

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
da: Sætter %s til at bruge et sekundært indbygget ikon

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
da: Sætter %s til at bruge et sekundært ikon fra ikontemaet

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
da: Sætter %s til at bruge et sekundært ikon fra filnavn

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
da: Sætter primære ikon for %s til at bruge opmærkning i værktøjstip

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
da: Sætter sekundære ikon for %s til at bruge opmærkning i værktøjstip

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
da: Sætter primære ikon for %s til ikke at bruge opmærkning i værktøjstippet

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
da: Sætter sekundære ikon for %s til ikke at bruge opmærkning i værktøjstip

en: Placing %s inside %s
da: Placerer %s indeni %s

en: X position property
da: Egenskaben X-position

en: The property used to set the X position of a child object
da: Egenskaben der bruges til at sætte X-positionen af et underobjekt

en: Y position property
da: Egenskaben Y-position

en: The property used to set the Y position of a child object
da: Egenskaben der bruges til at sætte Y-positionen af et underobjekt

en: Width property
da: Egenskaben bredde

en: The property used to set the width of a child object
da: Egenskaben der bruges til at sætte bredden af et underobjekt

en: Height property
da: Egenskaben højde

en: The property used to set the height of a child object
da: Egenskaben der bruges til at sætte højden af et underobjekt

en: Can resize
da: Kan ændre størrelse

en: Whether this container supports resizes of child widgets
da: Om denne beholder understøtter ændring af underkontrollers størrelse

en: Action
da: Handling

en: Toggle
da: Skifteknap

en: Recent
da: Seneste

en: Action Group Editor
da: Handlingsgrupperedigering

en: Introduction page
da: Introduktionsside

en: Content page
da: Indholdsside

en: Confirmation page
da: Bekræftelsesside

en: Ordering children of %s
da: Omrokerer underkomponenter til %s

en: Tree View Column
da: Trævisningskolonne

en: Cell Renderer
da: Celleoptegner

en: Properties and Attributes
da: Egenskaber og attributter

en: Common Properties and Attributes
da: Almindelige egenskaber og attributter

en: Text
da: Tekst

en: Accelerator
da: Tastegenvej

en: Combo
da: Kombination

en: Spin
da: Drej

en: Progress
da: Fremgang

en: Spinner
da: Venteanimation

en: Icon View Editor
da: Redigering for ikonvisning

en: Combo Editor
da: Kombinationsredigering

en: Entry Completion Editor
da: Redigering til indtastningsfuldførelse

en: %s is set to load %s from the model
da: %s er indstillet til at indlæse %s fra modellen

en: %s is set to manipulate %s directly
da: %s er indstillet til at manipulere %s direkte

en: This combo box is not configured to have an entry
da: Denne kombinationsboks er ikke konfigureret til at have et tekstfelt

en: Tearoff menus are disabled
da: Frakobling af menuer er slået fra

en: Cannot add a toplevel window to a container.
da: Kan ikke føje et topniveauvindue til en beholder.

en: Cannot add a popover to a container.
da: Kan ikke føje en pop-over til en beholder.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
da: Kontroller af typen %s kan kun have kontroller som underelementer.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
    Increase its size or add a container if it only supports one child.
da: Kontroller af typen %s kræver pladsholdere, for at underelementer kan tilføjes.
    Forøg størrelsen eller tilføj en beholder, hvis kontrollen kun understøtter ét underelement.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
da: Denne egenskab er kun tilgængelig
    hvis tekstfeltet har en ramme

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
da: Denne egenskab er kun tilgængelig
    hvis tekstfeltstegnene er usynlige

en: Insert Child on %s
da: Indsæt underelement til %s

en: Insert Row on %s
da: Indsæt række på %s

en: Insert Column on %s
da: Indsæt kolonne på %s

en: Remove Column on %s
da: Fjern kolonne på %s

en: Remove Row on %s
da: Fjern række på %s

note: --------------------------------- Constants ------------------------------
en: This property does not apply unless Use Underline is set.
da: Denne egenskab gælder ikke, med mindre Brug understregning er slået til.

en: Property not selected
da: Egenskab ikke valgt

en: This property is only for use in dialog action buttons
da: Denne egenskab bør kun bruges i dialoghandlingsknapper

en: This property is set to be controlled by an Action
da: Denne egenskab er indstillet, så den styres af en Action (handling)

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
da: Kun objekter af typen %s kan føjes til objekter af typen %s.

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
da: Genvejstasten kan kun angives inden for en handlingsgruppe (Action Group).

en: This property does not apply when a custom title is set
da: Denne egenskab gælder ikke, når der er angivet en brugertilpasset titel

en: Insert placeholder to %s
da: Indsæt pladsholder til %s

en: Remove placeholder from %s
da: Fjern pladsholder fra %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
da: Dekorationslayoutet gælder ikke for vinduestitellinjer som ikke viser vindueskontroller

en: This property only applies to stock images or named icons
da: Denne egenskab gælder kun for indbyggede billeder eller navngivne ikoner

en: This property only applies to named icons
da: Denne egenskab gælder kun for navngivne ikoner

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
da: Denne egenskab gælder kun hvis ellipse og ombrydning er slået til

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: Edit Menu Bar
da: Redigér menulinje

en: Edit Menu
da: Redigér menu

en: An object of type %s cannot have any children.
da: Et objekt af typen %s kan ikke have underelementer.

en: <separator>
da: <skillelinje>

en: <custom>
da: <brugertilpasset>

en: Children cannot be added to a separator.
da: Der kan ikke føjes underelementer til en separator.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
da: Der kan ikke føjes underelementer til en Seneste-vælger.

en: %s already has a menu.
da: %s har allerede en menu.

en: %s item already has a submenu.
da: Elementet %s har allerede en undermenu.

en: Normal item
da: Normalt element

en: Image item
da: Billedelement

en: Check item
da: Afkrydsningselement

en: Radio item
da: Radioelement

en: Separator item
da: Skilleelement

en: Recent Menu
da: Seneste-menu

en: Tool Item
da: Værktøjspunkt

en: Tool Item Group
da: Værktøjselementgruppe

en: Recent Chooser Menu
da: Menu for seneste valg

en: Menu Item
da: Menuelement

en: Remove page from %s
da: Fjern side fra %s

en: Insert page on %s
da: Indsæt side på %s

en: This progressbar does not show text
da: Denne fremgangslinje viser ikke tekst

en: Scale is configured to not draw the value
da: Skalaen er konfigureret til ikke at tegne værdien

en: This property is disabled
da: Denne egenskab er slået fra

en: Search bar is already full
da: Søgebjælken er allerede fuld

en: Tag
da: Mærke

en: Text Tag Table Editor
da: Redigering til tekstmærketabel

en: Button
da: Knap

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Separator
da: Skillelinje

en: Image
da: Billede

en: Check
da: Afkryds

en: Tool Bar Editor
da: Værktøjslinjeredigering

en: This property only applies when configuring the label with text
da: Denne egenskab gælder kun ved konfiguration af mærkat med tekst

en: Group
da: Gruppe

en: Tool Palette Editor
da: Værktøjspaletredigering

en: Column
da: Kolonne

en: Tree View Editor
da: Trævisningsredigering

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
da: Kolonner skal have fast bredde inden for en trævisning i fasthøjdetilstand

en: Search is disabled
da: Søgning er slået fra

en: Headers are invisible
da: Hoveder er usynlige

en: Expanders are not shown
da: Udvidere er ikke vist

en: Removing parent of %s
da: Fjerner ophavskomponent til %s

en: Adding parent %s for %s
da: Føjer ophavskomponent %s til %s

en: (unnamed)
da: (unavngivet)

en: Adding %s to Size Group %s
da: Føjer %s til størrelsesgruppen %s

en: Adding %s to a new Size Group
da: Føjer %s til en ny størrelsesgruppe

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
da: Ny størrelsesgruppe

en: This property does not apply to client-side decorated windows
da: Denne egenskab gælder ikke for vinduer som dekoreres på klientsiden

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
da: Sætter %s til at bruge tilpasset titel

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
da: Sætter %s til at bruge standardtitlen

en: Setting %s to show window controls
da: Sætter %s til at vise vindueskontroller

en: Setting %s to not show window controls
da: Sætter %s til ikke at vise vindueskontroller

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
da: Tilføj først et indbygget navn i indtastningsfeltet herunder, og tilføj og definér dernæst kilder for det ikon i trævisningen.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
da: Indtast et filnavn eller en relativ eller fuld sti til denne kilde af “%s” (Under kørsel vil Glade altid kun indlæse fra din projektmappe).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
da: Indstil hvorvidt du vil angive en tekstretning for denne kilde af “%s”

en: Set the text direction for this source of '%s'
da: Indstil tekstretningen for denne kilde af “%s”

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
da: Indstil hvorvidt du vil angive en ikonstørrelse for denne kilde af “%s”

en: Set the icon size for this source of '%s'
da: Indstil ikonstørrelsen for denne kilde af “%s”

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
da: Indstil hvorvidt du vil angive en tilstand for denne kilde af “%s”

en: Set the state for this source of '%s'
da: Indstil tilstanden af denne kilde af “%s”

en: File Name
da: Filnavn

en: Setting %s to use an image from stock
da: Sætter %s til at bruge et indbygget billede

en: Setting %s to use an image from the icon theme
da: Sætter %s til at anvende et billede fra ikontemaet

en: Setting %s to use a resource name
da: Sætter %s til at bruge et ressourcenavn

en: Setting %s to use an image from filename
da: Sætter %s til at anvende et billede fra filnavn

en: Setting %s to use a stock item
da: Sætter %s til at bruge et indbygget element

en: Stock Item:
da: Indbygget element:

en: Custom label and image:
da: Brugertilpasset mærkat og billede:

note: Label area frame...
en: Edit Label
da: Redigér mærkat

note: Internal Image area...
en: Edit Image
da: Redigér billede

en: Setting %s to use an attribute list
da: Sætter %s til at bruge en attributliste

en: Setting %s to use a Pango markup string
da: Sætter %s til at bruge en Pango-opmærkningsstreng

en: Setting %s to use a pattern string
da: Sætter %s til at bruge en mønsterstreng

en: Setting %s to use normal line wrapping
da: Sætter %s til at bruge normal linjeombrydning

en: Setting %s to use a single line
da: Sætter %s til at bruge en enkelt linje

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
da: Sætter %s til at bruge specifik Pango-ordombrydning

en: <printable chars only>
da: <kun tegn som kan skrives>

en: Add and remove rows:
da: Tilføj og fjern rækker:

en: Setting %s to have a start action
da: Sætter %s til at have en starthandling

en: Setting %s to have an end action
da: Sætter %s til at have en sluthandling

en: Setting %s to not have a start action
da: Sætter %s til ikke at have en starthandling

en: Setting %s to not have an end action
da: Sætter %s til ikke at have en sluthandling

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
da: Definér kolonner for dit listelager - at give dem meningsfulde navne vil hjælpe dig med at hente dem når celleoptegningsattributter indstilles (tryk på Del-tasten for at fjerne den valgte kolonne)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
da: Tilføj, fjern og redigér rækker af data (du kan vælge at bruge Ctrl+N for at tilføje nye rækker og Del-knappen til at fjerne den valgte række)

en: <Type Here>
da: <Skriv her>

en: <Enter ID>
da: <Indtast Id>

en: Setting %s to use standard label text
da: Sætter %s til at bruge standardmærkattekst

en: Setting %s to use a custom label widget
da: Sætter %s til at anvende brugertilpasset mærkatkontrol

en: Group Header
da: Gruppehoved

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
da: Vælg en datamodel og definér nogle
    kolonner i datalageret først

en: Setting %s to use a custom tooltip
da: Sætter %s til at bruge et brugertilpasset værktøjstip

en: Setting %s to use tooltip markup
da: Sætter %s til at bruge opmærkning i værktøjstippet

en: Setting %s to not use tooltip markup
da: Sætter %s til ikke at bruge opmærkning i værktøjstippet

en: Setting %s to use a named icon
da: Sætter %s til at bruge et navngivet ikon

en: Setting %s to use an icon file
da: Sætter %s til at bruge en ikonfil

en: Setting %s to use a custom titlebar
da: Sætter %s til at bruge tilpasset titellinje

en: Setting %s to use a system provided titlebar
da: Sætter %s til at bruge en systemtitellinje

en: Page Setup Dialog
da: Sideopsætningsdialog

en: Print Dialog
da: Udskriftsdialog

en: Page Set
da: Sidesæt

en: Copies
da: Kopier

en: Collate
da: Sætvis

en: Reverse
da: Omvendt

en: Scale
da: Skala

en: Generate PDF
da: Generér PDF

en: Generate PS
da: Generér PS

en: Preview
da: Miniature

en: Number Up
da: Nummerér

en: Number Up Layout
da: Nummerér udlægning

en: GTK+ Unix Print Toplevels
da: GTK+ Unix printertopniveauer

en: Preview snapshot
da: Forhåndsvisning

en: Edit Separately
da: Redigér separat

en: Remove Parent
da: Fjern ophavskomponent

en: Add Parent
da: Tilføj ophavskomponent

en: Alignment
da: Justering

en: Viewport
da: Visningsområde

en: Event Box
da: Hændelsesboks

en: Frame
da: Ramme

en: Aspect Frame
da: Dimensionsramme

en: Scrolled Window
da: Vindue med rullebjælker

en: Expander
da: Udvider

en: Grid
da: Gitter

en: Box
da: Boks

en: Paned
da: Med ruder

en: Stack
da: Stak

en: Add to Size Group
da: Tilføj i størrelsesgruppe

en: Clear properties
da: Ryd egenskaber

en: Read documentation
da: Læs dokumentation

en: Style Classes
da: Stilklasser

en: A list of style class names to apply to this widget
da: En liste af stilklassenavne, der skal anvendes på denne kontrol

en: Fill
da: Fyld

en: Center
da: Centrér

en: End
da: Slut

en: Baseline
da: Grundlinje

en: Exposure
da: Eksponering

en: Pointer Motion
da: Markørbevægelse

en: Pointer Motion Hint
da: Markørbevægelsestip

en: Button Motion
da: Knapbevægelse

en: Button 1 Motion
da: Knap 1-bevægelse

en: Button 2 Motion
da: Knap 2-bevægelse

en: Button 3 Motion
da: Knap 3-bevægelse

en: Button Press
da: Knap trykkes

en: Button Release
da: Knap slippes

en: Key Press
da: Tastetryk

en: Key Release
da: Tasteslip

en: Focus Change
da: Fokusændring

en: Structure
da: Struktur

en: Property Change
da: Egenskabsændring

en: Visibility Notify
da: Synlighedsunderretning

en: Substructure
da: Understruktur

en: Scroll
da: Rulning

en: Touch
da: Berøring

en: Smooth scroll
da: Blød rulning

en: Touchpad Gesture
da: Pegepladegestus

en: Tablet Pad
da: Tegneplade

en: All Events
da: Alle hændelser

en: Accelerators
da: Tastegenveje

en: A list of accelerator keys
da: En liste af genvejstaster

en: Accessible Name
da: Tilgængeligt navn

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
da: Objektinstansens navn, formateret til adgang med tilgængelighedsteknologier

en: Accessible Description
da: Tilgængelig beskrivelse

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
da: Beskrivelse af et objekt, formateret til adgang med tilgængelighedsteknologier

en: Role
da: Rolle

en: The accessible role of this object
da: Tilgængelighedsrollen for denne objekt

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Accelerator Label
da: Genvejstastmærkat

en: Alert
da: Påmindelse

en: Arrow
da: Pil

en: Calendar
da: Kalender

en: Canvas
da: Lærred

en: Check Box
da: Afkrydsningsboks

en: Check Menu Item
da: Afkrydsningsmenupunkt

en: Color Chooser
da: Farvevælger

en: Column Header
da: Kolonnehoved

en: Combo Box
da: Kombinationsboks

en: Date Editor
da: Datoredigering

en: Desktop Icon
da: Skrivebordsikon

en: Desktop Frame
da: Skrivebordsramme

en: Dial
da: Drejeknap

en: Directory Pane
da: Mapperude

en: Drawing Area
da: Tegneareal

en: File Chooser
da: Filvælger

en: Filler
da: Udfylder

en: Font Chooser
da: Skrifttypevælger

en: Glass Pane
da: Glasrude

en: HTML Container
da: HTML-beholder

en: Icon
da: Ikon

en: Internal Frame
da: Intern ramme

en: Layered Pane
da: Lagdelt rude

en: List
da: Liste

en: List Item
da: Listepunkt

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: Option Pane
da: Indstillingsrude

en: Page Tab
da: Sidefaneblad

en: Page Tab List
da: Sidefanebladsliste

en: Password Text
da: Adgangskodetekst

en: Popup Menu
da: Pop-op-menu

en: Progress bar
da: Fremgangslinje

en: Push Button
da: Trykkeknap

en: Radio Button
da: Radioknap

en: Radio Menu Item
da: Radiomenupunkt

en: Root Pane
da: Rodrude

en: Row Header
da: Rækkehoved

en: Scroll Bar
da: Rullebjælke

en: Scroll pane
da: Rullerude

en: Slider
da: Skyder

en: Split Pane
da: Opdelt rude

en: Spin Button
da: Talindtastning

en: Status Bar
da: Statuslinje

en: Table
da: Tabel

en: Table Cell
da: Tabelcelle

en: Tear Off Menu Item
da: Frakoblingsmenuelement

en: Toggle Button
da: Skifteknap

en: Tool Bar
da: Værktøjslinje

en: Tool Tip
da: Værktøjstip

en: Tree
da: Træ

en: Tree Table
da: Trætabel

en: Unknown
da: Ukendt

en: Window
da: Vindue

en: Header
da: Hoved

en: Footer
da: Fod

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Ruler
da: Lineal

en: Application
da: Program

en: Autocomplete
da: Auto-fuldførsel

en: Editbar
da: Redigerbar

en: Embedded
da: Indlejret

en: Entry
da: Tekstfelt

en: Chart
da: Skema

en: Caption
da: Billedtekst

en: Document Frame
da: Dokumentramme

en: Heading
da: Overskrift

en: Page
da: Side

en: Section
da: Sektion

en: Redundant Object
da: Redundant objekt

en: Form
da: Formular

en: Link
da: Henvisning

en: Input Method Window
da: Inputmetodevindue

en: Table Row
da: Tabelrække

en: Tree Item
da: Træelement

en: Document Spreadsheet
da: Regnearksdokument

en: Document Presentation
da: Præsentationsdokument

en: Document Text
da: Tekstdokument

en: Document Web
da: Webdokument

en: Document Email
da: E-maildokument

en: List Box
da: Listeboks

en: Grouping
da: Gruppering

en: Image Map
da: Billedopdeling

en: Notification
da: Påmindelse

en: Info Bar
da: Informationslinje

en: Level Bar
da: Niveaubjælke

en: Title Bar
da: Titellinje

en: Block Quote
da: Blokcitat

en: Audio
da: Lyd

en: Article
da: Artikel

en: Landmark
da: Landmærke

en: Marquee
da: Rulleoverskrift

en: Math
da: Matematik

en: Rating
da: Bedømmelse

en: Time
da: Tid

en: Description List
da: Beskrivelsesliste

en: Description Term
da: Beskrivelsesbegreb

en: Description Value
da: Beskrivelsesværdi

en: Generic object
da: Generisk objekt

en: Mathematical fraction
da: Brøk

en: A radical expression (in math)
da: Et rodudtryk (matematisk)

en: Subscript text
da: Tekst i sænket skrift

en: Superscript text
da: Tekst i hævet skrift

en: Footnote text
da: Fodnotetekst

en: Content deletion
da: Sletning af indhold

en: Content insertion
da: Indsættelse af indhold

en: Marked content
da: Markeret indhold

en: Change suggestion
da: Ændr forslag

en: Last Defined
da: Sidst defineret

en: Controlled By
da: Kontrolleret af

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
da: Angiver at et objekt bliver styret af et eller flere målobjekter

en: Controller For
da: Kontrol for

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
da: Angiver at et objekt styrer et eller flere målobjekter

en: Labeled By
da: Mærkat skrevet af

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
da: Angiver at et objekt er beskrevet af et eller flere målobjekter

en: Label For
da: Mærkat for

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
da: Angiver at et objekt er en mærkat for et eller flere målobjekter

en: Member Of
da: Medlem af

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
da: Angiver at et objekt er medlem af en gruppe bestående af et eller flere målobjekter

en: Node Child Of
da: Underelement af

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
da: Angiver at et objekt er en celle i en trætabel, som vises fordi en celle i samme kolonne er udfoldet, og identificerer denne celle

en: Flows To
da: Strømmer til

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
da: Angiver at objektet har indhold der strømmer logisk til et andet AtkObject på sekventiel vis (for eksempel tekststrøm)

en: Flows From
da: Strømmer fra

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
da: Angiver at objektet har indhold der strømmer logisk fra et andet AtkObjekt på sekventiel vis (for eksempel tekststrøm)

en: Subwindow Of
da: Undervindue af

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
da: Angiver et undervindue tilknyttet en komponent, men ellers uden forbindelse i brugergrænsefladens hierarki til denne komponent

en: Embeds
da: Indlejrer

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
da: Angiver at objektet visuelt indlejrer indholdet af et andet objekt, hvorved forstås at dette objekts indhold omkranser det andet objekts indhold

en: Embedded By
da: Indlejret af

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
da: Det modsatte af “Indlejrer” - angiver at dette objekts indhold er visuelt indlejret i et andet objekt

en: Popup For
da: Pop-op til

en: Indicates that an object is a popup for another object
da: Angiver at et objekt er en pop-op til et andet objekt

en: Parent Window Of
da: Ophavsvindue til

en: Indicates that an object is a parent window of another object
da: Angiver at et objekt er ophavsvindue til et andet objekt

en: Described By
da: Beskrevet af

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
da: Angiver at et andet objekt giver beskrivende information om dette objekt; mere ordrig end “Beskrevet af”

en: Description For
da: Beskrivelse til

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
da: Angiver at et objekt giver beskrivende information om et andet objekt; mere ordrig end “Mærkat for”

en: Queue
da: Kø

en: Immediate
da: Umiddelbar

en: Bin
da: Kurv

en: Insert Before
da: Indsæt før

en: Insert After
da: Indsæt efter

en: Remove Slot
da: Fjern plads

en: Number of items
da: Antal elementer

en: The number of items in the box
da: Antal elementer i boksen

en: Bottom
da: Bund

en: Center Child
da: Centrér underelement

en: Horizontal Box
da: Vandret boks

en: Vertical Box
da: Lodret boks

en: Action Bar
da: Handlingsbjælke

en: The number of items in the action bar
da: Antallet af elementer i handlingsbjælken

en: Accel Groups
da: Genvejsgrupper

en: A list of accel groups to be added to this window
da: En liste af genvejstastgrupper der skal tilføjes dette vindue

en: North West
da: Nordvest

en: North
da: Nord

en: North East
da: Nordøst

en: West
da: Vest

en: East
da: Øst

en: South West
da: Sydvest

en: South
da: Syd

en: South East
da: Sydøst

en: Static
da: Statisk

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Splash Screen
da: Velkomstskærm

en: Utility
da: Værktøj

en: Dock
da: Dok

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Drop Down Menu
da: Valgmulighedsmenu

en: Tooltip
da: Værktøjstip

en: Toplevel
da: Topniveau

en: Popup
da: Pop-op

en: Offscreen
da: Uden for skærmen

en: Mouse
da: Mus

en: Always Center
da: Centrér altid

en: Center on Parent
da: Centrér på ophavskomponent

en: Offscreen Window
da: Vindue der er uden for skærmen

en: Application Window
da: Programvindue

en: Overlay
da: Overlag

en: Menu Shell
da: Menuskal

en: The position of the menu item in the menu shell
da: Positionen af menupunktet i menuskallen

en: Edit…
da: Redigér …

en: Use Underline
da: Brug understregning

en: Related Action
da: Relateret handling

en: Use Action Appearance
da: Brug handlingsudseende

en: Action Name
da: Handlingsnavn

en: Action Target
da: Handlingsmål

en: Click
da: Klik

en: Set the description of the Click atk action
da: Indstil beskrivelsen af atk Klik-handlingen

en: Image Menu Item
da: Billedmenupunkt

en: Stock Item
da: Indbygget element

en: The stock item for this menu item
da: Det indbyggede element for dette menuelement

en: Accel Group
da: Genvejsgruppe

en: Separator Menu Item
da: Menuskillelinje

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Right to Left
da: Højre til venstre

en: Top to Bottom
da: Top mod bund

en: Bottom to Top
da: Bund mod top

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: Text below icons
da: Tekst under ikoner

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: A symbolic icon size for the stock icon
da: En symbolsk ikonstørrelse for dette indbyggede ikon

en: Small Toolbar
da: Lille værktøjslinje

en: Large Toolbar
da: Stor værktøjslinje

en: Drag &amp; Drop
da: Træk &amp; slip

en: The position of the tool item in the toolbar
da: Positionen af værktøjspunktet i værktøjslinjen

en: Tool Palette
da: Værktøjspalet

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
da: Om rulning skal påbegyndes med mindre end minimum eller naturlig bredde

en: Natural
da: Naturlig

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
da: Om rulning skal påbegyndes med mindre end minimum eller naturlig højde

en: The position of the tool item group in the palette
da: Positionen af værktøjselementgruppen i paletten

en: Middle
da: Midt

en: Half
da: Halv

en: GtkToolItem
da: GtkVærktøjspunkt

en: Separator Tool Item
da: Værktøjsskillelinje

en: Tool Button
da: Værktøjsknap

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
da: Det indbyggede ikon vist på elementet (vælg et element blandt de indbyggede i GTK+ eller fra en ikonfabrik)

en: Toggle Tool Button
da: Værktøjsskifteknap

en: Radio Tool Button
da: Radioværktøjsknap

en: Menu Tool Button
da: Menuværktøjsknap

en: Handle Box
da: Håndtagsboks

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: In
da: Ind

en: Out
da: Ud

en: Etched In
da: Kant ind

en: Etched Out
da: Kant ud

en: Attributes
da: Attributter

en: The pango attributes for this label
da: Pango-attributterne for denne mærkat

en: Word
da: Ord

en: Character
da: Tegn

en: Word Character
da: Ordtegn

en: Text Entry
da: Tekstindtastningsfelt

en: Free Form
da: Fri form

en: Alpha
da: Alfa

en: Digits
da: Cifre

en: Number
da: Nummer

en: Phone
da: Telefon

en: Email
da: E-mail

en: Password
da: Adgangskode

en: Pin Code
da: Pinkode

en: Spellcheck
da: Stavekontrol

en: No Spellcheck
da: Ingen stavekontrol

en: Word Completion
da: Ordfuldførelse

en: Lowercase
da: Små bogstaver

en: Uppercase Chars
da: Tegn med store bogstaver

en: Uppercase Words
da: Ord til store bogstaver

en: Uppercase Sentences
da: Sætninger til store bogstaver

en: Inhibit On-screen Keyboard
da: Hindr skærmtastatur

en: Vertical Writing
da: Lodret skrift

en: Emoji Support
da: Understøttelse af emoji

en: No Emoji Support
da: Ingen understøttelse af emoji

en: Primary Stock Icon
da: Primær indbygget ikon

en: Secondary Stock Icon
da: Sekundært indbygget ikon

en: Primary Icon Pixbuf
da: Primær ikon-pixbuf

en: Secondary Icon Pixbuf
da: Sekundær ikon-pixbuf

en: Primary Icon Name
da: Primært ikonnavn

en: Secondary Icon Name
da: Sekundært ikonnavn

en: Primary Icon Activatable
da: Primære ikon kan aktiveres

en: Secondary Icon Activatable
da: Sekundært ikon kan aktiveres

en: Primary Icon Sensitive
da: Primært ikon følsomt

en: Secondary Icon Sensitive
da: Sekundært ikon følsomt

en: Progress Fraction
da: Fremgangsbrøkdel

en: Progress Pulse Step
da: Fremgangspulseringsskridt

en: Primary Icon Tooltip Text
da: Værktøjstiptekst for primært ikon

en: Secondary Icon Tooltip Text
da: Værktøjstiptekst for sekundært ikon

en: Primary Icon Tooltip Markup
da: Opmærkning af værktøjstip for primært ikon

en: Secondary Icon Tooltip Markup
da: Opmærkning for sekundært ikons værktøjstip

en: Activate
da: Aktivér

en: Set the description of the Activate atk action
da: Indstil beskrivelsen af atk Aktivér-handlingen

en: Search Entry
da: Søgetekstfelt

en: Text View
da: Tekstvisning

en: Search Bar
da: Søgebjælke

en: Reject
da: Afvis

en: Accept
da: Acceptér

en: Delete Event
da: Slet hændelse

en: Cancel
da: Annullér

en: Close
da: Luk

en: Apply
da: Anvend

en: Help
da: Hjælp

en: Stock Button
da: Indbygget knap

en: The stock item for this button
da: Det indbyggede element til denne knap

en: Response ID
da: Svar-id

en: The response ID of this button in a dialog
da: Svar-id fra denne knap i en dialog

en: Press
da: Tryk

en: Set the description of the Press atk action
da: Indstil beskrivelsen af atk Tryk-handlingen

en: Release
da: Slip

en: Set the description of the Release atk action
da: Indstil beskrivelsen af atk Slip-handlingen

en: Check Button
da: Afkrydsningsknap

en: Always
da: Altid

en: If Valid
da: Hvis gyldig

en: Switch
da: Kontakt

en: File Chooser Button
da: Filvælgerknap

en: Save
da: Gem

en: Open
da: Åbn

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Scale Button
da: Skalaknap

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
da: Navnene på de ikoner som skal bruges af skalaknappen. Det første element i rækken vil blive brugt i bunden, når den nuværende værdi er den laveste værdi, det andet element for den højeste værdi. Alle efterfølgende ikoner vil blive brugt for andre værdier, spredt ligeligt ud over spændet af værdier

en: Volume Button
da: Lydstyrkeknap

en: File Chooser Widget
da: Filvælgerkontrol

en: Application Chooser Widget
da: Programvælgerkontrol

en: Places Sidebar
da: Steder-sidebjælke

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Color Button
da: Farveknap

en: Font Button
da: Skrifttypeknap

en: Automatic
da: Automatisk

en: On
da: Til

en: Off
da: Fra

en: Combo Box Text
da: Tekst for kombinationsboks

en: Items
da: Elementer

en: The list of items to show in the combo box
da: Listen af elementer, som skal vises i kombinationsboksen

en: Application Chooser Button
da: Programvælgerknap

en: Progress Bar
da: Fremgangslinje

en: Continuous
da: Kontinuert

en: Discrete
da: Diskret

en: Resource Name
da: Ressourcenavn

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Dialog Box
da: Dialogboks

en: Insert Row
da: Indsæt række

en: Before
da: Før

en: Insert Column
da: Indsæt kolonne

en: Remove Row
da: Fjern række

en: Remove Column
da: Fjern kolonne

en: Expand
da: Udvid

en: Shrink
da: Formindsk

en: Rows
da: Rækker

en: The number of rows for this grid
da: Antal rækker for dette gitter

en: Columns
da: Kolonner

en: The number of columns for this grid
da: Antal kolonner for dette gitter

en: Horizontal Panes
da: Vandrette ruder

en: Vertical Panes
da: Lodrette ruder

en: Notebook
da: Notesbog

en: Insert Page Before
da: Indsæt side før

en: Insert Page After
da: Indsæt side efter

en: Remove Page
da: Fjern side

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
da: Indstil den nuværende aktive side at redigere. Denne egenskab vil ikke blive gemt

en: Number of pages
da: Antal sider

en: The number of pages in the notebook
da: Antal sider i lommebogen

en: Start Action
da: Starthandling

en: End Action
da: Sluthandling

en: HeaderBar
da: Titellinje

en: Reserve space for subtitle
da: Reserver plads til undertitel

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
da: Behold titellinjehøjden uændret når undertitlen ændres dynamisk.

en: Custom Title
da: Brugertilpasset titel

en: The number of items in the header bar
da: Antallet af elementer i titellinjen

en: Add Slot
da: Tilføj plads

en: The number of pages in the stack
da: Antallet af sider i stakken

en: Edit page
da: Redigér side

en: Visible child
da: Synligt underelement

en: Crossfade
da: Gradvis ind-/udtoning

en: Slide Right
da: Glid højre

en: Slide Left
da: Glid venstre

en: Slide Up
da: Glid højre

en: Slide Down
da: Glid ned

en: Slide Left-Right
da: Glid venstre-højre

en: Slide Up-Down
da: Glid op-ned

en: Move Over Up
da: Flyt over op

en: Move Over Down
da: Flyt over ned

en: Move Over Left
da: Flyt over venstre

en: Move Over Right
da: Flyt over højre

en: Move Over Up-Down
da: Flyt over op-ned

en: Move Over Down-Up
da: Flyt over ned-op

en: Move Over Left-Right
da: Flyt over venstre-højre

en: Move Over Right-Left
da: Flyt over højre-venstre

en: Move Under Up
da: Flyt under op

en: Move Under Down
da: Flyt under ned

en: Move Under Left
da: Flyt under venstre

en: Move Under Right
da: Flyt under højre

en: Stack Switcher
da: Stakskifter

en: Stack Sidebar
da: Staksidebjælke

en: Revealer
da: Afslører

en: Add Row
da: Tilføj række

en: Single
da: Enkelt

en: Browse
da: Gennemse

en: Multiple
da: Flere

en: Placeholder
da: Pladsholder

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
da: Om listeboksen skal have en pladsholderkontrol, som vises i listen, når den ikke viser nogen synlige underkomponenter

en: The position of the row item in the listbox
da: Positionen af rækkeelementet i listeboksen

en: List Box Row
da: Listeboksrække

en: Flow Box
da: Flydekasse

en: Add Child
da: Tilføj underelement

en: The position of the child in the flowbox
da: Positionen af underelementet i flydekassen

en: Flow Box Child
da: Element i flydekasse

en: Range
da: Tilladte værdier

en: Discontinuous
da: Diskontinuert

en: Delayed
da: Udsat

en: The number of digits to round the value to when the value changes
da: Antallet af cifre der skal afrundes til når værdien ændres

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
da: Om den del af truget fra bunden eller venstre til knappen skal fremhæves

en: Horizontal Scale
da: Vandret skala

en: Vertical Scale
da: Lodret skala

en: Flip Horizontally
da: Vend vandret

en: Flip Vertically
da: Vend lodret

en: Slide Horizontally
da: Glid vandret

en: Slide Vertically
da: Glid lodret

en: Resize Horizontally
da: Tilpas størrelse vandret

en: Resize Vertically
da: Tilpas størrelse lodret

en: Flip Both Sides
da: Vend begge sider

en: Slide Both Sides
da: Glid begge sider

en: Resize Both Sides
da: Tilpas størrelse for begge sider

en: Scrollbar
da: Rullebjælke

en: Horizontal Scrollbar
da: Vandret rullebjælke

en: Vertical Scrollbar
da: Lodret rullebjælke

en: Button Box
da: Knapboks

en: Default
da: Forvalg

en: Spread
da: Spred

en: Edge
da: Kant

en: Horizontal Button Box
da: Vandret knapboks

en: Vertical Button Box
da: Lodret knapboks

en: Horizontal Separator
da: Vandret skillelinje

en: Vertical Separator
da: Lodret skillelinje

en: Accel Label
da: Genvejs-mærkat

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Menu Button
da: Menuknap

en: Lock Button
da: Låseknap

en: Fixed
da: Fast

en: OpenGL Area
da: OpenGL-område

en: Info
da: Information

en: Warning
da: Advarsel

en: Question
da: Spørgsmål

en: Error
da: Fejl

en: Never
da: Aldrig

en: External
da: Ekstern

en: Top Left
da: Venstre top

en: Bottom Left
da: Venstre bund

en: Top Right
da: Højre top

en: Bottom Right
da: Højre bund

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
da: Hvis svævende rulning er slået til, tilføjes rullebjælker kun som traditionelle kontroller, når der er en mus til stede

en: About Dialog
da: Om-dialog

en: Artistic
da: Artistisk

en: GPL 2.0 Only
da: Kun GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
da: Kun GPL 3.0

en: LGPL 2.1 Only
da: Kun LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
da: Kun LGPL 3.0

en: AGPL 3.0 Only
da: Kun AGPL 3.0

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
da: Du kan markere dette som oversætteligt og angive navn/adresse hvis du vil vise en bestemt oversætter, ellers bør du skrive alle oversættere og sørge for at denne streng ikke er markeret til oversættelse

en: Color Selection Dialog
da: Farvevælgerdialog

en: File Chooser Dialog
da: Filvælgerdialog

en: Font Selection Dialog
da: Skrifttypevælgerdialog

en: Application Chooser Dialog
da: Programvælgerdialog

en: Message Dialog
da: Meddelelsesdialog

en: Ok
da: OK

en: Yes, No
da: Ja, nej

en: Ok, Cancel
da: OK, annullér

en: Color Selection
da: Farvevælger

en: Color Chooser Widget
da: Farvevælgerkontrol

en: Color Chooser Dialog
da: Farvevælgerdialog

en: Font Chooser Widget
da: Skriftypevælgerkontrol

en: Font Chooser Dialog
da: Skriftypevælgerdialog

en: Font Selection
da: Skrifttypevælger

en: Assistant
da: Hjælper

en: Number of Pages
da: Antal sider

en: Number of pages in this assistant
da: Antal sider i denne assistent

en: Initially Complete
da: Fuldført fra start

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
da: Om denne side til at begynde med vil være markeret som færdig, uanset brugerinput.

en: Content
da: Indhold

en: Confirm
da: Bekræft

en: Summary
da: Referat

en: The page position in the Assistant
da: Sideplaceringen i Hjælperen

en: Popover
da: Pop-over

en: Popover Menu
da: Pop-over-menu

en: Number of submenus
da: Antal undermenuer

en: The number of submenus in the popover menu
da: Antal undermenuer i pop-over-menuen

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
da: Indstil den nuværende aktive undermenu, der skal redigeres. Denne egenskab vil ikke blive gemt

en: Model Button
da: Modelknap

en: Link Button
da: Henvisningsknap

en: Recent Chooser
da: Seneste-vælger

en: Most Recently Used first
da: Senest brugte først

en: Least Recently Used first
da: Ældst brugte først

en: Recent Chooser Dialog
da: Seneste vælger-dialog

en: Size Group
da: Størrelsesgruppe

en: Widgets
da: Kontroller

en: List of widgets in this group
da: Liste af kontroller i denne gruppe

en: Both
da: Begge

en: Window Group
da: Vinduesgruppe

en: Adjustment
da: Regulering

en: An accelerator key for this action
da: En genvejstast til denne handling

en: Toggle Action
da: Skiftehandling

en: Radio Action
da: Radiohandling

en: Recent Action
da: Nylig handling

en: Action Group
da: Handlingsgruppe

en: Entry Completion
da: Indtastningsfuldførelse

en: Icon Factory
da: Ikonfabrik

en: Icon Sources
da: Ikonkilder

en: A list of sources for this icon factory
da: En liste af kilder for denne ikonfabrik

en: List Store
da: Listelager

en: Enter a list of column types for this data store
da: Indtast en liste af kolonnetyper for dette datalager

en: Enter a list of values to be applied on each row
da: Indtast en liste af værdier at anvende på hver række

en: Tree Store
da: Trælager

en: Tree Model Filter
da: Træmodelfilter

en: Tree Model Sort
da: Træmodelsortering

en: Tree Selection
da: Træmarkering

en: Tree View
da: Trævisning

en: Horizontal and Vertical
da: Vandret og lodret

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Grow Only
da: Udvid kun

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: Cell Background Color name column
da: Kolonne for cellebaggrundens farvenavn

en: The column in the model to load the value from
da: Kolonnen i modellen hvorfra værdien læses

en: Cell Background Color column
da: Kolonne for cellebaggrundsfarve

en: Cell Background RGBA column
da: Kolonne for cellebaggrundsfarve, RGBA

en: Width column
da: Breddekolonne

en: Height column
da: Højdekolonne

en: Horizontal Padding
da: Vandret udfyldning

en: Horizontal Padding column
da: Kolonne for vandret udfyldning

en: Vertical Padding
da: Lodret udfyldning

en: Vertical Padding column
da: Kolonne for lodret udfyldning

en: Horizontal Alignment
da: Vandret justering

en: Horizontal Alignment column
da: Kolonne for vandret justering

en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

en: Vertical Alignment column
da: Kolonne for lodret justering

en: Sensitive column
da: Følsom-kolonne

en: Visible column
da: Synlighedskolonne

en: Text Renderer
da: Tekstoptegner

en: Alignment column
da: Justeringskolonne

en: Attributes column
da: Attributkolonne

en: Background Color Name column
da: Baggrundsfarvenavn-kolonne

en: Background Color column
da: Baggrundsfarve-kolonne

en: Editable column
da: Redigerbar kolonne

en: Ellipsize column
da: Ellipsegør kolonne

en: Family column
da: Familiekolonne

en: Font column
da: Skrifttypekolonne

en: Font Description column
da: Kolonne for skrifttypebeskrivelse

en: Foreground Color Name column
da: Kolonne for navn på forgrundsfarve

en: Foreground Color column
da: Kolonne for forgrundsfarve

en: Language column
da: Sprogkolonne

en: Markup column
da: Opmærkningskolonne

en: Rise column
da: Hæv kolonne

en: Scale column
da: Skalakolonne

en: Single Paragraph Mode column
da: Kolonne for enkeltparagraftilstand

en: Size column
da: Størrelseskolonne

en: Data column
da: Datakolonne

en: Ultra Condensed
da: Ultratætpakket

en: Extra Condensed
da: Ekstrapakket

en: Condensed
da: Tætpakket

en: Semi Condensed
da: Halvtætpakket

en: Semi Expanded
da: Halvudvidet

en: Expanded
da: Udvidet

en: Extra Expanded
da: Ekstraudvidet

en: Ultra Expanded
da: Ultraudvidet

en: Stretch column
da: Stræk kolonne

en: Strikethrough column
da: Gennemstregningskolonne

en: Oblique
da: Skæv

en: Italic
da: Kursiv

en: Style column
da: Stilkolonne

en: Text column
da: Tekstkolonne

en: Double
da: Dobbelt

en: Low
da: Lav

en: Underline column
da: Understregskolonne

en: Small Capitals
da: Små kapitæler

en: Variant column
da: Variantkolonne

en: Weight column
da: Vægtkolonne

en: Width in Characters column
da: Kolonne for bredde i tegn

en: Wrap Mode column
da: Ombrydningstilstandskolonne

en: Wrap Width column
da: Ombrydningsbreddekolonne

en: Background RGBA column
da: Baggrunds-RGBA-kolonne

en: Foreground RGBA column
da: Forgrunds-RGBA-kolonne

en: Maximum width in characters
da: Maksimal bredde i tegn

en: Placeholder text
da: Pladsholdertekst

en: Accelerator Renderer
da: Genvejsoptegner

en: Accelerator Mode column
da: Kolonne for tilstand af genvejstaster

en: Shift Key
da: Skift-tast

en: Lock Key
da: Lås tast

en: Control Key
da: Ctrl-tast

en: Alt Key
da: Alt-tast

en: Fifth Key
da: Femte tast

en: Sixth Key
da: Sjette tast

en: Seventh Key
da: Syvende tast

en: Eighth Key
da: Ottende tast

en: First Mouse Button
da: Første museknap

en: Second Mouse Button
da: Anden museknap

en: Third Mouse Button
da: Tredje museknap

en: Fourth Mouse Button
da: Fjerde museknap

en: Fifth Mouse Button
da: Femte museknap

en: Super Modifier
da: Supermodifikator

en: Hyper Modifier
da: Hypermodifikator

en: Meta Modifier
da: Metamodifikator

en: Release Modifier
da: Frigivning af modifikator

en: All Modifiers
da: Alle modifikatorer

en: Accelerator Modifiers column
da: Kolonne for genvejsmodifikatorer

en: Keycode column
da: Tastekodekolonne

en: Combo Renderer
da: Kombinationsoptegner

en: Has Entry column
da: Kolonne for hvorvidt man har et indtastningsfelt

en: Model column
da: Modelkolonne

en: Text Column column
da: Tekstkolonne-kolonne

en: Spin Renderer
da: Drejeknap-optegner

en: Adjustment column
da: Reguleringskolonne

en: Climb Rate column
da: Kolonne for klatrefart

en: Digits column
da: Cifferkolonne

en: Pixbuf Renderer
da: Pixbuf-optegner

en: Follow State column
da: Følg tilstandskolonne

en: Icon Name column
da: Ikonnavnskolonne

en: Pixbuf column
da: Pixbuf-kolonne

en: GIcon column
da: GIcon-kolonne

en: Pixbuf Expander Closed column
da: “Pixbuf-udvider lukket”-kolonne

en: Pixbuf Expander Open column
da: “Pixbuf-udvider åben”-kolonne

en: Stock Detail column
da: Indbygget detaljekolonne

en: Stock column
da: Indbygget kolonne

en: Stock Size column
da: “Indbygget størrelse”-kolonne

en: Progress Renderer
da: Fremgangsoptegner

en: Orientation column
da: Orienteringskolonne

en: Pulse column
da: Pulskolonne

en: Text Horizontal Alignment column
da: Kolonne for vandret tekstjustering

en: Text Vertical Alignment column
da: Kolonne for lodret tekstjustering

en: Value column
da: Værdikolonne

en: Inverted column
da: Omvendt kolonne

en: Spinner Renderer
da: Venteanimationsoptegner

en: Active column
da: Aktiv kolonne

en: Toggle Renderer
da: Slå optegner til/fra

en: Activatable column
da: Aktivérbar kolonne

en: Inconsistent column
da: Inkonsistent kolonne

en: Indicator Size column
da: Kolonne for indikatorstørrelse

en: Radio column
da: Radiokolonne

en: Status Icon
da: Statusikon

en: Text Buffer
da: Tekstbuffer

en: Entry Buffer
da: Buffer til tekstfelt

en: Text Tag
da: Næste mærke

en: Text Tag Table
da: Tekstmærketabel

en: File Filter
da: Filfilter

en: Mime Types
da: Mime-typer

en: The list of mime types to add to the filter
da: Listen af mime-typer, der skal føjes til filtret

en: Patterns
da: Mønstre

en: The list of file name patterns to add to the filter
da: Listen af filnavnsmønstre, der skal føjes til filtret

en: Recent Filter
da: Seneste-filter

en: The list of application names to add to the filter
da: Listen af programnavne, der skal føjes til filtret

en: Recent Manager
da: Seneste-håndtering

en: Themed Icon
da: Temaikon

en: File Icon
da: Filikon

en: Native File Chooser Dialog
da: Systemets filvælgerdialog

en: Toplevels
da: Topniveau

en: Containers
da: Beholdere

en: Control
da: Kontrol

en: Display
da: Visning

en: Composite Widgets
da: Sammensatte kontroller

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Deprecated
da: Forældet

en: Program Attributes
da: Programattributter

en: License Text
da: Licenstekst

en: Version:
da: Versioner:

en: Authors
da: Forfattere

en: Translators
da: Oversættere

en: Artists
da: Kunstnere

en: Documenters
da: Dokumentationsfolk

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Comments
da: Kommentarer

en: License and Copyright
da: Licens og ophavsret

en: Website:
da: Webside:

en: Credits
da: Bidragsydere

en: Box Attributes
da: Attributter for boks

en: Add center child
da: Tilføj centreret underelement

en: Whether this action bar should include a centered child.
da: Om denne handlingsbjælke skal inkludere et centreret underelement.

en: Action Attributes
da: Handlingsattributter

en: Toolbar Proxies
da: Værktøjslinje-stedfortrædere

en: Toggle and Radio
da: Til/fra og radio

en: Value ID:
da: Værdi-Id:

en: Radio proxies
da: Radio-stedfortrædere

en: Activatable / Actionable
da: Aktivérbar / Kan handles på

en: App Chooser Button Attributes
da: Attributter for appvælger-knap

en: App Chooser Widget Attributes
da: Attributter for appvælgerkontrol

en: Baseline:
da: Grundlinje:

en: Whether this box should include a centered child.
da: Om denne boks skal inkludere et centreret underelement.

en: Child alignments:
da: Justering af underelementer:

en: Horizontal:
da: Vandret:

en: Vertical:
da: Lodret:

en: Button Attributes
da: Attributter for knap

en: Button Content
da: Knapindhold

en: Add custom content
da: Tilføj brugertilpasset indhold

en: Label with optional image
da: Mærkat, eventuelt med billede

en: Image:
da: Billede:

en: Combo Box Attributes
da: Attributter for kombinationsboks

en: Tree model:
da: Træmodel:

en: Draw frame around entry
da: Tegn ramme rundt om tekstfelt

en: Tearoff menus
da: Frakoblingsmenuer

en: Tabular Menus
da: Tabelmenuer

en: Combo Box Text Attributes
da: Attributter for kombinationsbokstekst

en: List of items:
da: Liste af elementer:

en: Input Hints:
da: Inputfif:

en: Primary Icon
da: Primært ikon

en: Tooltip:
da: Værktøjstip:

en: Use markup
da: Brug opmærkning

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
da: Om der skal bruges opmærkning i
    det primære ikons værktøjstip

en: Secondary Icon
da: Sekundært ikon

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
da: Om der skal bruges opmærkning i
    det sekundære ikons værktøjstip

en: Horizontal Alignment:
da: Vandret justering:

en: File Chooser Attributes
da: Attributter for filvælger

en: Font Button Attributes
da: Attributter for skrifttypeknap

en: Font Chooser Attributes
da: Attributter for skrifttypevælger

en: Grid Attributes
da: Attributter for gitter

en: Spacing:
da: Mellemrum:

en: Homogeneous
da: Homogen

en: Count:
da: Antal:

en: Headerbar Attributes
da: Egenskaber for titellinje

en: Custom title
da: Brugertilpasset titel

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
da: Om titellinjen skal anvende en tilpasset titelkontrol.

en: Show window controls
da: Vis vindueskontroller

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
da: Om der skal vises vindueskontroller såsom en lukkeknap.

en: Icon View Attributes
da: Attributter for ikonvisning

en: Single Click Activate
da: Enkeltklik-aktiveret

en: Columns:
da: Kolonner:

en: Cell Spacing:
da: Cellemellemrum:

en: Item Width:
da: Elementbredde:

en: View Margin:
da: Visningsmargen:

en: Item Size and Spacing
da: Elementstørrelse og -mellemrum

en: Size
da: Størrelse

en: Appearance
da: Udseende

en: Formatting
da: Formatering

en: Label behaviour
da: Mærkatopførsel

en: Wrap only on new line
da: Ombryd kun på ny linje

en: Never wrap
da: Ombryd aldrig

en: Label Width
da: Mærkatbredde

en: Automatically wrap
da: Ombryd automatisk

en: Lines
da: Linjer

en: Level Bar Attributes
da: Attributter for niveaubjælke

en: Indicator Mode:
da: Indikatortilstand:

en: Maximum:
da: Maksimum:

en: Value:
da: Værdi:

en: Message Dialog Attributes
da: Attributter for beskeddialog

en: Primary Text:
da: Primær tekst:

en: Secondary Text:
da: Sekundær tekst:

en: Alignment and Padding
da: Justering og udfyldning

en: Padding
da: Udfyldning

en: Model Button Attributes
da: Attributter for modelknap

en: Notebook Attributes
da: Attributter for notesbog

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
da: Redigeringsside:

en: Tab Attributes
da: Attributter for faneblad

en: Start Action:
da: Starthandling:

en: End Action:
da: Sluthandling:

en: Popover Attributes
da: Attributter for pop-over

en: Menu Attributes
da: Attributter for menu

en: Progress Bar Attributes
da: Attributter fremgangslinje

en: Ellipsize Text:
da: Forkort tekst:

en: Tree View Attributes
da: Attributter for trævisning

en: Search Column:
da: Søgekolonne:

en: Expander Column:
da: Udfolderkolonne:

en: Recent Chooser Attributes
da: Attributter for senestevælger

en: Scale Button Attributes
da: Attributter for skalaknap

en: Scale orientation:
da: Skalaorientering:

en: Scale Attributes
da: Attributter for skala

en: Stepper Sensitivity
da: Følsomhed for frem- eller tilbagepil

en: Lower:
da: Nedre:

en: Upper:
da: Øvre:

en: Highlight Origin
da: Fremhæv startværdi

en: Scrolling Attributes
da: Attributter for rulning

en: Policy:
da: Politik:

en: Scrollbar Attributes
da: Attributter for rullebjælke

en: Scrolled Window Attributes
da: Attributter for vindue med rullebjælker

en: Window Placement:
da: Vinduesplacering:

en: Scrollbar Policy:
da: Politik for rullebjælke:

en: Adjustment:
da: Regulering:

en: Height:
da: Højde:

en: Spin Button Attributes
da: Attributter for talindtastningskontrol

en: Button Orientation:
da: Knaporientering:

en: Stack Attributes
da: Stakegenskaber

en: Homogeneous:
da: Homogen:

en: Stack Switcher Attributes
da: Egenskaber for stakskifter

en: Text View Attributes
da: Attributter for tekstvisning

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
da: Udfyld til berøring

en: Text Formatting
da: Tekstformatering

en: Indentation:
da: Indrykning:

en: Left:
da: Venstre:

en: Right:
da: Højre:

en: Margins
da: Marginer

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Above Lines:
da: Over linjer:

en: Below Lines:
da: Under linjer:

en: Inside Wrap:
da: Inden for ombrydning:

en: Bottom:
da: Bund:

en: Text:
da: Tekst:

en: Widget:
da: Kontrol:

en: Widget Attributes
da: Attributter for kontrol

en: Whether to use markup in the tooltip
da: Om der skal bruges opmærkning i værktøjstippet

en: Widget Flags
da: Flag for kontrol

en: Widget Spacing
da: Mellemrum mellem kontroller

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
da: Brug “query-tooltip” til at præsentere et værktøjstip
    i stedet for at indstille et bogstaveligt værktøjstip

en: End:
da: Slut:

en: Window Attributes
da: Attributter for vindue

en: Transient For:
da: Transient for:

en: Attached To:
da: Hæftet til:

en: Icon File
da: Ikonfil

en: Window Flags
da: Flag for vinduer

en: Hint:
da: Fif:

en: Gravity:
da: Tyngde:

en: Title:
da: Titel:

en: Client side window decorations
da: Vinduesdekorationer på klientside

en: Whether this window should include a custom titlebar.
da: Om dette vindue skal inkludere en brugertilpasset titellinje.

en: WebKit Web View
da: WebKit-webvisning

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
da: URL'en som skal indlæses i Glade (egenskaben gemmes ikke)

en: Tab
da: Faneblad

en: WebKit Settings
da: WebKit-indstillinger

en: On Demand
da: Efter behov

en: WebKit2GTK+ Widgets
da: WebKit2GTK+-kontroller
