glade3.HEAD - en to el translation catalogue (1714 entries)

en: Interface Designer
el: Σχεδιαστής διεπαφών

en: Glade Interface Designer
el: Σχεδιαστής διεπαφών Glade

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
el: Δημιουργήστε ή ανοίξτε σχέδια διεπαφής χρήστη για εφαρμογές GTK+

en: GUI designer;user interface;ui builder;
el: Σχεδιαστής GUI;διεπαφή χρήστη;GUI designer;user interface;ui builder;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
el: Το Glade είναι ένα εργαλείο RAD που δίνει τη δυνατότητα για γρήγορη &amp; εύκολη ανάπτυξη διεπαφών χρήστη για το πακέτο εργαλείων GTK+ 3 και το περιβάλλον επιφάνειας εργασίας GNOME.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
el: Οι διεπαφές χρήστη που σχεδιάσθηκαν στο Glade αποθηκεύονται ως XML και μπορούν να φορτώνονται δυναμικά από διάφορες εφαρμογές, όταν απαιτείται, χρησιμοποιώντας το GtkBuilder, ή να χρησιμοποιηθούν άμεσα για να ορίσουν μια νέα παραγόμενη κλάση αντικειμένων GtkWidget, με τη χρήση του νέας λειτουργίας του προτύπου Gtk+.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
el: Χρησιμοποιώντας το GtkBuilder, τα αρχεία XML Glade μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πολυάριθμες προγραμματιστικές γλώσσες, συμπεριλαμβανομένων των C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python και άλλων.

en: [Read Only]
el: [Μόνο για ανάγνωση]

en: User Interface Designer
el: Εργαλείο σχεδίασης διεπαφών

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s'. *              we also indicate to users that the file may be read-only with *              the second '%s'
en: Activate '%s' %s
el: Ενεργοποίηση '%s' %s

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s' FIXME add hint for translators
en: Activate '%s'
el: Ενεργοποίηση '%s'

en: Name:
el: Όνομα:

en: Requires:
el: Απαιτεί:

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: Undo: %s
el: Αναίρεση: %s

en: the last action
el: η τελευταία ενέργεια

en: _Redo
el: Επανάλη_ψη

en: Redo: %s
el: Επανάληψη: %s

en: Autosaving '%s'
el: Αυτόματη αποθήκευση του '%s'

en: Error autosaving '%s'
el: Σφάλμα κατά την αυτόματη αποθήκευση του '%s'

en: Open…
el: Άνοιγμα…

en: Project %s is still loading.
el: Το έργο %s ακόμα φορτώνεται.

en: Failed to backup existing file, continue saving?
el: Αποτυχία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας υπάρχοντος αρχείου, να συνεχιστεί η αποθήκευση;

en: Failed to save %s: %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
el: Το αρχείο %s έχει τροποποιηθεί από την ανάγνωσή του

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
el: Αν επιλέξετε αποθήκευση όλες οι αλλαγές που κάνατε μπορεί να χαθούν. Αποθήκευση ούτως ή άλλως;

en: _Save Anyway
el: Απο_θήκευση οπωσδήποτε

en: _Don't Save
el: _Να μην αποθηκευθεί

en: Project '%s' saved
el: Το έργο '%s' έχει αποθηκευτεί

en: Save As…
el: Αποθήκευση ως…

en: Could not save the file %s
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
el: Δεν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα για να αποθηκεύσετε το αρχείο.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου %s. Κάποιο άλλο έργο χρησιμοποιεί αυτή τη διαδρομή.

en: No open projects to save
el: Δεν υπάρχουν ανοιχτά προγράμματα για αποθήκευση

en: Save changes to project "%s" before closing?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο έργο "%s" πριν το κλείσιμο;

en: Your changes will be lost if you don't save them.
el: Οι αλλαγές στο έγγραφο θα χαθούν οριστικά αν δεν τις αποθηκεύσετε.

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _Save
el: Αποθήκευ_ση

en: Save…
el: Αποθήκευση…

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Could not create a new project.
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου έργου.

en: The project %s has unsaved changes
el: Στο έργο %s υπάρχουν μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
el: Αν επιλέξετε επαναφόρτωση όλες οι αλλαγές που κάνατε μπορεί να χαθούν. Επαναφόρτωση ούτως ή άλλως;

en: The project file %s has been externally modified
el: Το αρχείο έργου %s τροποποιήθηκε εξωτερικά

en: Do you want to reload the project?
el: Θέλετε να επαναφορτώσετε το έργο;

en: _Reload
el: Επαναφό_ρτωση

en: Palette
el: Παλέτα

en: Inspector
el: Επόπτης

en: Properties
el: Ιδιότητες

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
el: Διεξάγουμε μια έρευνα χρήστη
     θα θέλατε να συμμετάσχετε;

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
el: Αν όχι, μπορείτε πάντοτε να την βρείτε στο μενού Βοήθεια.

en: _Do not show this dialog again
el: _Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το παράθυρο διαλόγου

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
el: Πηγαίνετε στο μενού Βοήθεια -> Εγγραφή & έρευνα χρήστη και συμπληρώστε την έρευνα μας!

en: Output version information and exit
el: Προβολή πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en: Disable Devhelp integration
el: Απενεργοποίηση της συνεργασίας με το Devhelp

en: [FILE...]
el: [ΑΡΧΕΙΟ...]

en: be verbose
el: αναλυτικά

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
el: Δημιουργήστε ή επεξεργαστείτε σχέδια διεπαφής χρήστη για εφαρμογές GTK+ ή GNOME.

en: Glade options
el: Επιλογές του Glade

en: Glade debug options
el: Επιλογές αποσφαλμάτωσης του Glade

en: Show Glade debug options
el: Εμφάνιση επιλογών αποσφαλμάτωσης του Glade

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
el: Δε βρέθηκε υποστήριξη για το gmodule. Η υποστήριξη gmodule είναι απαραίτητη για να λειτουργήσει το glade

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του '%s', το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Copyright © 2001-2006 Ximian, Inc.
    Copyright © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, et al.
    Copyright © 2004-2015 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte, et al.
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2001-2006 Ximian, Inc.
    Πνευματικά δικαιώματα © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, κ.α.
    Πνευματικά δικαιώματα © 2004-2015 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte, κ.α.

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
el: Εργαλείο σχεδίασης διεπαφών χρήστη για GTK+ και GNOME.

en: Visit Glade web site
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπο του Glade

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the 
    License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of 
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the 
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License 
    along with Glade; if not, write to the Free Software 
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, 
    MA 02110-1301, USA.
el: Το πρόγραμμα Glade είναι ελεύθερο λογισμικό. Μπορείτε να το αναδιανείμετε ή/και να το τροποποιήσετε
    κάτω από τους όρους της άδειας GNU General Public Licence
    όπως έχουν δημοσιοποιηθεί από τη Free Software Foundation, είτε για την έκδοση 2
    είτε (προαιρετικά) για οποιαδήποτε νεότερη έκδοση της άδειας.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την πρόθεση να φανεί χρήσιμο
    αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, χωρίς καν την αναμενόμενη εγγύηση
    ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ για περιστασιακή χρήση.  Δείτε την
    GNU GENERAL PUBLIC LICENSE για περισσότερες λεπτομέρειες.
    
    Πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    μαζί με αυτό το πρόγραμμα, αν όχι, μπορείτε να γράψετε στην Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,
    MA 02110-1301, USA.

en: Select
el: Επιλογή

en: Select widgets in the workspace
el: Επιλογή γραφικών στοιχείων στο χώρο εργασίας

en: Drag Resize
el: Αλλαγή διαστάσεων με σύρσιμο

en: Drag and resize widgets in the workspace
el: Σύρσιμο και αλλαγή διαστάσεων γραφικών στοιχείων στο χώρο εργασίας

en: Margin Edit
el: Επεξεργασία περιθωρίου

en: Edit widget margins
el: Επεξεργασία περιθωρίων γραφικού στοιχείου

en: Alignment Edit
el: Επεξεργασία στοίχισης

en: Edit widget alignment
el: Επεξεργασία στοίχισης γραφικού στοιχείου

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the current project
el: Αποθήκευση του τρέχοντος έργου

en: Save _As
el: Αποθήκευση _ως

en: Save the current project with a different name
el: Αποθήκευση του τρέχοντος έργου με άλλο όνομα

en: Edit project properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων έργου

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close the current project
el: Κλείσιμο του τρέχοντος έργου

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Redo the last action
el: Επανάληψη της τελευταίας ενέργειας

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut the selection
el: Αποκοπή της επιλογής

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση του προχείρου

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete the selection
el: Διαγραφή της επιλογής

en: _Previous Project
el: _Προηγούμενο έργο

en: Activate previous project
el: Ενεργοποίηση προηγούμενου έργου

en: _Next Project
el: _Επόμενο έργο

en: Activate next project
el: Ενεργοποίηση επόμενου έργου

en: _Use Small Icons
el: _Χρήση μικρών εικονιδίων

en: Show items using small icons
el: Εμφάνιση στοιχείων χρησιμοποιώντας μικρά εικονίδια

en: Dock _Palette
el: Προσάρτηση _παλέτας

en: Dock the palette into the main window
el: Προσάρτηση της παλέτας στο κύριο παράθυρο

en: Dock _Inspector
el: Προσάρτηση ε_πόπτη

en: Dock the inspector into the main window
el: Προσάρτηση του επόπτη στο κύριο παράθυρο

en: Dock Prop_erties
el: _Ιδιότητες προσάρτησης

en: Dock the editor into the main window
el: Προσάρτηση του επεξεργαστή στο κύριο παράθυρο

en: _Statusbar
el: _Γραμμή κατάστασης

en: Show the statusbar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

en: Tool_bar
el: Εργαλειο_θήκη

en: Show the toolbar
el: Εμφάνιση εργαλειοθήκης

en: Project _Tabs
el: _Καρτέλες έργου

en: Show notebook tabs for loaded projects
el: Προβολή καρτελών σημειωματαρίου για τα φορτωμένα έργα

en: Text _beside icons
el: Κείμε_νο δίπλα από τα εικονίδια

en: Display items as text beside icons
el: Προβολή στοιχείων ως κείμενο δίπλα από τα εικονίδια

en: _Icons only
el: Μόνο ε_ικονίδια

en: Display items as icons only
el: Προβολή στοιχείων μόνο σαν εικονίδια

en: _Text only
el: _Μόνο κείμενο

en: Display items as text only
el: Προβολή στοιχείων μόνο σε μορφή κειμένου

en: _Editor Header
el: _Επεξεργαστής κεφαλίδας

en: Show the header in the property editor
el: Εμφάνιση της κεφαλίδας στον επεξεργαστή ιδιοτήτων

en: New
el: Νέο

en: Create a new project
el: Δημιουργία νέου έργου

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open a project
el: Άνοιγμα έργου

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: About
el: Περί

en: About this application
el: Πέρι της εφαρμογής

en: _Developer Reference
el: _Παραπομπές για τους προγραμματιστές

en: Display the developer reference manual
el: Εμφάνιση αναφορών στη βοήθεια για ανάπτυξη προγραμμάτων

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Edit Glade preferences
el: Επεξεργασία προτιμήσεων του Glade

en: Open _Recent
el: Άνοιγμα π_ρόσφατου

en: Registration & User Survey
el: Εγγραφή & έρευνα χρήστη

en: Help us improve Glade by registering and completing the user survey!
el: Βοηθήστε μας να βελτιώσουμε το Glade ολοκληρώνοντας την έρευνα χρήστη!

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: Palette _Appearance
el: Εμ_φάνιση παλέτας

en: _Projects
el: Έ_ργα

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Glade Preferences
el: Προτιμήσεις Glade

en: Create backups
el: Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας της τελευταίας έκδοσης του έργου κάθε φορά που αποθηκεύεται το έργο

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
el: Αυτόματη αποθήκευση του έργου σε ένα εναλλακτικό αρχείο όποτε
    το έργο τροποποιείται και η καθορισμένη λήξη χρόνου περνά

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: Automatically save project after
el: Αυτόματη αποθήκευση του έργου μετά από

en: Load and Save
el: Φόρτωση και αποθήκευση

en: Versioning errors
el: Σφάλματα έκδοσης

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
el: Προτρέπει τον χρήστη τη στιγμή της αποθήκευσης αν το έργο χρησιμοποιεί οποιαδήποτε γραφικά στοιχεία, ιδιότητες
    ή σήματα που δεν είναι διαθέσιμα στην έκδοση προορισμού του έργου

en: Deprecation warnings
el: Προειδοποιήσεις παρωχημένων

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
el: Προτρέπει τον χρήστη τη στιγμή της αποθήκευσης αν το έργο χρησιμοποιεί οποιαδήποτε γραφικά στοιχεία,
    ιδιότητες ή σήματα που είναι παρωχημένα

en: Unrecognized types
el: Μη αναγνωρισμένοι τύποι

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
el: Προτρέπει τον χρήστη τη στιγμή της αποθήκευσης αν το έργο
    περιέχει οποιουσδήποτε μη αναγνωρίσιμους τύπους

en: Show warnings when saving
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων κατά την αποθήκευση

en: column
el: στήλη

en: Remove the selected catalog search path
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης διαδρομής αναζήτησης καταλόγου

en: Add a new catalog search path
el: Προσθήκη νέας διαδρομής αναζήτησης καταλόγου

en: Extra catalog paths
el: Επιπλέον διαδρομές καταλόγου

en: Select a catalog search path
el: Επιλέξτε μια διαδρομή αναζήτησης καταλόγου

note: translators: Email subject sent to the user after completing the survey
en: Glade User Survey
el: Έρευνα χρήστη του Glade

note: translators: Email body sent to the user after completing the survey
en: Thank you for taking Glade Users survey, we appreciate it!
    
    To validate this email address open the folowing link
    
    https://people.gnome.org/~jpu/glade/registration.php?email=$email&validation_token=$new_validation_token
    
    In case you want to change or update the survey, your current update token is:
    $new_token
    
    Cheers
    
    	The Glade team
el: Σας ευχαριστούμε που πήρατε μέρος στην έρευνα χρηστών του Glade, το εκτιμούμε!
    
    Για να επικυρώσετε αυτή τη διεύθυνση ηλεκτρονικής αλληλογγραφίας ανοίξτε τον ακόλουθο σύνδεσμο
    
    https://people.gnome.org/~jpu/glade/registration.php?email=$email&validation_token=$new_validation_token
    
    Σε περίπτωση που θέλετε να αλλάξετε ή να ενημερώσετε την έρευνα,το διακριτικό σας είναι το:
    $new_token
    
    Με εκτίμηση,
    
    	Η ομάδα του Glade

note: translators: Email subject sent to the user after updating the survey
en: Glade User Survey (update)
el: Έρευνα χρήστη του Glade (ενημέρωση)

note: translators: Email body sent to the user after updating the survey
en: Thank you for updating your Glade Users survey data, we appreciate it!
    
    In case you want to change something again, your current update token is:
    $new_token
    
    Cheers
    
    	The Glade team
el: Σας ευχαριστούμε που ενημερώσατε την έρευνα χρηστών του Glade, το εκτιμούμε!
    
    Σε περίπτωση που θέλετε να αλλάξετε ξανά κάτι,το διακριτικό σας είναι το:
    $new_token
    
    Με εκτίμηση,
    
    	Η ομάδα του Glade

en: Connecting to %s
el: Σύνδεση στο %s

en: Sending data to %s
el: Αποστολή δεδομένων στο %s

en: Waiting for %s
el: Αναμονή για %s

en: Receiving data from %s
el: Λήψη δεδομένων από %s

en: Sorry, automatic subscription to Glade Users mailing list failed
el: Συγγνώμη, απέτυχε η εγγραφή στη λίστα αλληλογραφίας χρηστών του Glade

en: Open Glade Users Website
el: Άνοιγμα της ιστοσελίδας χρηστών του Glade

en: Internal server error
el: Εσωτερικό σφάλμα διακομιστή

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
el: Σας ευχαριστούμε που βρήκατε τον χρόνο να συμπληρώσετε την έρευνα χρηστών του Glade, το εκτιμούμε!

en: Name and Email fields are required
el: Είναι υποχρεωτικά το όνομα και η διεύθυνση ηλ. αλληλογγραφίας

en: Oops! Email address is already in use!
    To update information you need to provide the token that was sent to your inbox.
el: Ωχ! Χρησιμοποιείται ήδη η διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας!
    Για να ενημερώσετε τις πληροφορίες πρέπει να δώσετε το διακριτικό που σας στάλθηκε.

en: Oops! Error saving user information: %s
el: Ωχ! Σφάλμα κατά την αποθήκευση πληροφοριών του χρήστη: %s

en: Oops! Error saving survey data: %s
el: Ωχ! Σφάλμα κατά την αποθήκευση δεδομένων της έρευνας: %s

en: Oops! Error accessing DB: %s
el: Ωχ! Σφάλμα κατά την πρόσβαση στη βάση δεδομένων: %s

en: Glade Registration & User Survey
el: Εγγραφή & έρευνα χρήστη του Glade

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Cancel
el: Άκυρο

en: Submit
el: Υποβολή

en: Information will be sent to https://people.gnome.org/~jpu
el: Οι πληροφορίες θα σταλούν στο https://people.gnome.org/~jpu

en: User Information
el: Πληροφορίες χρήστη

en: <Your name or nickname is required>
el: <Απαιτείται το όνομά σας ή το ψευδώνυμό σας>

en: Email:
el: Διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
el: Γίνεται χειροκίνητη επεξεργασία των διακριτικών κατά δέσμες.
    Παρακαλούμε να έχετε υπομονή.

en: <Required to send back registration token>
el: <Απαιτείται η επιστροφή του διακριτικού εγγραφής>

en: Country:
el: Χώρα:

en: City:
el: Πόλη:

en: Company
el: Εταιρεία

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Personal
el: Προσωπικά

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Subscribe me to the mailing list
el: Εγγραφή στη λίστα αλληλογραφίας

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
el: Εγγραφή στη λίστα αλληλογραφίας των χρηστών Glade.
    Θα σας σταλεί μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που θα ζητά επιβεβαίωση!

en: Choose your country
el: Επιλέξτε τη χώρα σας

en: We care about privacy!
el: Νοιαζόμαστε για την ιδιωτικότητα!

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
el: Όλα τα δεδομένα θα αποθηκευτούν σε μια ιδιωτική τοποθεσία και δεν θα γίνεται διαμοιρασμός στο κοινό ή σε τρίτους.

en: Update Info
el: Πληροφορίες ενημέρωσης

en: <Insert update token, if you want to update previously sent data>
el: <Εισαγωγή διακριτικού ενημέρωσης, αν θέλετε να ενημερώσετε προηγουμένως απεσταλμένα δεδομένα>

en: How long have you been programming?
el: Πόσον καιρό προγραμματίζετε;

en: years
el: χρόνια

en: months
el: μήνες

en: I am not a programmer
el: Δεν είμαι προγραμματιστής

en: Which programming languages do you prefer?
el: Ποιες γλώσσες προγραμματισμού προτιμάτε;

note: GtkCellRendererAccelMode enumeration value
en: Other
el: Άλλο

en: When did you start using Glade?
el: Πότε αρχίσατε να χρησιμοποιείτε το Glade;

en: ago
el: πριν

en: Which version do you normally use?
el: Ποια έκδοση χρησιμοποιείτε κανονικά;

en: What is available in my OS
el: Όποια είναι διαθέσιμη στο λειτουργικό σύστημά μου

en: Latest stable from sources
el: Τελευταία σταθερά από τον πηγαίο κώδικα

en: 3.8 for GTK+ 2
el: 3.8 για το Gtk+ 2

en: Master
el: Κύριο

en: On what operating systems?
el: Σε ποια λειτουργικά συστήματα;

en: distribution
el: διανομή

en: variant
el: παραλλαγή

en: version
el: έκδοση

en: Mac OS X
el: Mac OSX

en: How often do you use it?
el: Πόσο συχνά το χρησιμοποιείτε;

en: Every day
el: Κάθε ημέρα

en: Few days a week
el: Λίγες ημέρες τη βδομάδα

en: Every week
el: Κάθε εβδομάδα

en: A few times a month
el: Λίγες φορές τον μήνα

en: Once a month
el: Μια φορά το μήνα

en: A few times a year
el: Λίγες φορές το έτος

en: What level of Glade user would you say you are?
el: Ποιο επίπεδο χρήστη Glade θα λέγατε ότι είσαστε;

en: Beginner
el: Αρχάριος

en: Intermediate
el: Ενδιάμεσος

en: Advanced
el: Προχωρημένος

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
el: Με ποιο είδος άδειας εκδίδετε το λογισμικό που δημιουργείτε χρησιμοποιώντας το Glade ;

en: Free software
el: Ελεύθερο λογισμικό

en: Open source software
el: Λογισμικό ανοικτού κώδικα

en: Commercial/Closed software
el: Εμπορικό/Κλειστό λογισμικό

en: None - distributed internally
el: Κανένα - εσωτερική διανομή

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
el: Σε ποια πεδία διατίθεται, γενικά, το λογισμικό που δημιουργείτε χρησιμοποιώντας το Glade;

en: Academic
el: Ακαδημαϊκό

en: Embedded applications
el: Ενσωματωμένες εφαρμογές

en: Accounting
el: Λογιστικά

en: Desktop applications
el: Εφαρμογές επιφάνειας εργασίας

en: Educational
el: Εκπαιδευτικό

en: Medical
el: Ιατρικό

en: Industrial applications
el: Βιομηχανικές εφαρμογές

en: Scientific
el: Επιστημονικό

en: What aspect of the software needs the most improvement?
el: Ποια πλευρά του λογισμικού χρειάζεται την μεγαλύτερη βελτίωση;

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
el: Κατά τη γνώμη σας ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με το Glade;

en: Lack of documentation
el: Έλλειψη τεκμηρίωσης

en: Lack of professional support
el: Έλλειψη επαγγελματικής υποστήριξης

en: Lack of professional training
el: Έλλειψη επαγγελματικής εκπαίδευσης

en: Lack of publicity/exposure
el: Έλλειψη δημοσιότητας/έκθεση

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
el: Έλλειψη επίσημων εκτελέσιμων εκδόσεων για άλλα λειτουργικά (Win32, OSX)

en: Have you ever encountered a bug?
el: Έχετε ποτέ αντιμετωπίσει σφάλμα;

note: GtkResponseType enumeration value
en: Yes
el: Ναι

note: GtkResponseType enumeration value
en: No
el: Όχι

en: If so, did you file a bug report?
el: Αν ναι, συμπληρώσατε μια αναφορά σφάλματος;

en: Have you ever thought about contributing?
el: Σκεφτήκατε ποτέ να συνεισφέρετε;

en: Why not?
el: Γιατί όχι;

en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Privacy Note:
el: Σημείωση απορρήτου:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
el: Ο μοναδικός σκοπός αυτής της έρευνας είναι η καλύτερη κατανόηση της βάσης των χρηστών μας.
    Η διεύθυνση ηλ. αλληλογγραφίας σας θα χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για την αναγνώρισή σας ως χρήστη του Glade και θα σας επιστρέψουμε ένα διακριτικό τροποποίησης αν θέλετε να τροποποιήσετε κάτι ή να προσθέσετε επιπλέον σχόλια.
    Μόνο οι στατιστικές που θα εξαχθούν από τα συνολικά δεδομένα θα διαμοιρασθούν δημόσια.
    Τα ατομικά δεδομένα θα αποθηκευθούν σε μια ιδιωτική βάση δεδομένων και δεν θα μοιραστούν στο κοινό ή σε οποιονδήποτε τρίτο.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
el: Γίνεται προσπάθεια να αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα στον κατάλογο %s αλλά πρόκειται για ένα συνηθισμένο αρχείο.
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου %s για την αποθήκευση ιδιωτικών δεδομένων.
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
el: Σφάλμα κατά την εγγραφή ιδιωτικών δεδομένων στο %s (%s).
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
el: Σφάλμα στην ακολουθία των τροποποιημένων προς αποθήκευση δεδομένων (%s).
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του %s για εγγραφή ιδιωτικών δεδομένων (%s).
    Δε θα αποθηκευτούν ιδιωτικά δεδομένα σε αυτή τη συνεδρία

en: Setting object type on %s to %s
el: Ρύθμιση τύπου αντικειμένων στο %s σε %s

en: Add a %s to %s
el: Προσθήκη ενός %s στο %s

en: Add %s
el: Προσθήκη του %s

en: Add child %s
el: Προσθήκη θυγατρικού %s

en: Delete %s child from %s
el: Διαγραφή του θυγατρικού %s από το %s

en: Reorder %s's children
el: Αναδιάταξη των θυγατρικών του %s

en: Container
el: Περιέκτης

en: The container object this editor is currently editing
el: Το αντικείμενο περιέκτη που τυγχάνει επεξεργασίας

note: translators: refers to a tab name used to group all the relevant widget's properties
en: General
el: Γενικά

note: translators: refers to a tab name used to show the widget hierarchy
en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

note: AtkRole enumeration value
en: Label
el: Ετικέτα

en: Type
el: Τύπος

note: Name translators: The unique identifier of an object in the project
en: ID:
el: Αναγνωριστικό:

note: Type
en: Type:
el: Τύπος:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
el: <big><b>Συμβουλές:</b></big>
      * Δεξί κλικ πάνω στην προβολή δέντρου για να προσθέσετε στοιχεία.
      * Πιέστε Delete για να αφαιρέσετε το επιλεγμένο στοιχείο.
      * Μεταφορά και απόθεση για αναδιάταξη.
      * Ο τύπος στήλης είναι επεξεργάσιμος.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
el: Πιστοποίηση

note: GTK_STOCK_DND GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Drag and Drop
el: Μεταφορά και απόθεση

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
el: Πολλαπλή μεταφορά και απόθεση

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
el: Επιλογέας χρωμάτων

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
el: Κατάλογος

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
el: Αρχείο

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
el: Λείπει η εικόνα

en: Stock
el: Έτοιμα αντικείμενα

en: A builtin stock item
el: Εμβόλιμο έτοιμο αντικείμενο

en: Stock Image
el: Έτοιμη εικόνα

en: A builtin stock image
el: Εμβόλιμη έτοιμη εικόνα

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: A list of objects
el: Λίστα αντικειμένων

en: Image File Name
el: Όνομα αρχείου εικόνας

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
el: Εισάγετε όνομα αρχείου, είτε σχετική ή πλήρη διαδρομή για να φορτωθεί η εικόνα

en: Color
el: Χρώμα

en: A GDK color value
el: Μια τιμή GDK για το χρώμα

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: An entry
el: Μια καταχώρηση

en: Enabling property %s on widget %s
el: Ενεργοποίηση της ιδιότητας %s στο γραφικό στοιχείο %s

en: Disabling property %s on widget %s
el: Απενεργοποίηση της ιδιότητας %s στο γραφικό στοιχείο %s

en: Setting multiple properties
el: Ρύθμιση πολλαπλών ιδιοτήτων

en: Setting %s of %s
el: Ρύθμιση %s από %s

en: Setting %s of %s to %s
el: Ρύθμιση %s από %s στο %s

en: Renaming %s to %s
el: Μετονομασία του %s σε %s

en: multiple
el: πολλαπλό

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
el: Δεν μπορείτε να αφαιρέσετε ένα γραφικό στοιχείο που περιλαμβάνεται σε κάποιο σύνθετο γραφικό στοιχείο.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
el: Το %s έχει κλειδωθεί από το %s, επεξεργαστείτε πρώτα το %s.

en: Remove %s
el: Αφαίρεση του %s

en: Remove multiple
el: Αφαίρεση πολλαπλών

en: Create %s
el: Δημιουργία %s

en: Delete %s
el: Διαγραφή %s

en: Cut %s
el: Αποκοπή %s

en: Paste %s
el: Επικόλληση %s

en: Drag %s and Drop to %s
el: Μεταφορά %s και απόθεση στο %s

en: Add signal handler %s
el: Προσθήκη χειριστή σήματος %s

en: Remove signal handler %s
el: Αφαίρεση χειριστή σήματος %s

en: Change signal handler %s
el: Αλλαγή χειριστή σήματος %s

en: Setting i18n metadata
el: Ρύθμιση μεταδεδομένων i18n

en: Locking %s by widget %s
el: Κλείδωμα του %s από το γραφικό στοιχείο %s

en: Unlocking %s
el: Ξεκλείδωμα του %s

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
el: Ρύθμιση της έκδοσης προορισμού του '%s' στο %d.%d

en: Setting project's %s property
el: Ρύθμιση ιδιότητας %s του έργου

en: Setting resource path to '%s'
el: Ρύθμιση διαδρομής πόρου σε '%s'

en: Setting translation domain to '%s'
el: Ρύθμιση του τομέα μετάφρασης σε '%s'

en: Unsetting widget '%s' as template
el: Άρση του γραφικού στοιχείου '%s' ως προτύπου

en: Setting widget '%s' as template
el: Ρύθμιση του γραφικού στοιχείου '%s' ως προτύπου

en: Unsetting template
el: Αναίρεση προτύπου

en: Unable to load image (%s)
el: Αδυναμία φόρτωσης εικόνας (%s)

en: Editing alignments of %s
el: Επεξεργασία στοίχισης του %s

en: Editing margins of %s
el: Επεξεργασία περιθώριων του %s

en: Design View
el: Προβολή σχεδίασης

en: The GladeDesignView that contains this layout
el: Το GladeDesignView που περιέχει αυτή τη διάταξη

en: Show info
el: Εμφάνιση πληροφοριών

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
el: Αν επιτρέπεται η εμφάνιση ενός κουμπιού με πληροφορίες για το φορτωμένο γραφικό στοιχείο

en: Widget
el: Γραφικό στοιχείο

en: The currently loaded widget in this editor
el: Το γραφικό στοιχείο που είναι φορτωμένο στον επεξεργαστή αυτή τη στιγμή

en: Show Class Field
el: Εμφάνιση πεδίου κλάσης

en: Whether to show the class field at the top
el: Εάν θα εμφανίζεται το πεδίο κλάσης στην κορυφή

en: Class Field
el: Πεδίο κλάσης

en: The class field string
el: Η συμβολοσειρά του πεδίου κλάσης

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
el: %s ιδιότητες - %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
el: %s ιδιότητες - %s

en: Create a %s
el: Δημιουργία ενός %s

en: Crea_te
el: _Δημιουργία

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Common
el: Κοινά

en: Accessibility
el: Προσιτότητα

en: (default)
el: (προεπιλογή)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
el: Επιλέξτε τις ιδιότητες που θέλετε να επαναφέρετε στις προεπιλεγμένες τιμές τους

en: Reset Widget Properties
el: Επαναφορά ιδιοτήτων γραφικού στοιχείου

en: _OK
el: Εν_τάξει

note: Checklist
en: _Properties:
el: _Ιδιότητες:

en: _Select All
el: _Επιλογή όλων

en: _Unselect All
el: _Αποεπιλογή όλων

note: Description
en: Property _Description:
el: Περιγραφή ι_διοτήτων:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
el: Ιδιότητες %s - %s

en: Property Class
el: Κλάση ιδιοτήτων

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
el: Η κλάση GladePropertyClass που δημιουργήθηκε για το GladeEditorProperty

en: Use Command
el: Χρήση εντολής

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
el: Αν επιτρέπεται η χρήση της εντολής API για τη στοίβα με τις αναιρέσεις/επαναλήψεις

en: Disable Check
el: Απενεργοποίηση ελέγχου

en: Whether to explicitly disable the check button
el: Αν θα απενεργοποιηθεί ρητά το κουμπί ελέγχου

en: Custom Text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: Custom Text to display in the property label
el: Προσαρμοσμένο κείμενο για εμφάνιση της ετικέτας ιδιότητας

en: Select Fields
el: Επιλογή πεδίων

en: _Close
el: Κ_λείσιμο

en: _Select individual fields:
el: _Επιλογή ανεξάρτητων πεδίων:

en: Select Named Icon
el: Επιλογή προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Edit Text
el: Επεξεργασία κειμένου

note: Text
en: _Text:
el: _Κείμενο:

note: Translatable
en: T_ranslatable
el: Μεταφ_ράσιμο

en: Whether this property is translatable
el: Αν αυτή η ιδιότητα μπορεί να μεταφραστεί ή όχι

en: Conte_xt for translation:
el: Π_εριεχόμενο για μετάφραση:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
el: Για μικρές και ασαφής συμβολοσειρές: πληκτρολογήστε μια λέξη εδώ για να διαφοροποιηθούν η έννοια της παρούσας συμβολοσειράς από την έννοια των άλλων περιστατικών της ίδιας σειράς

en: Co_mments for translators:
el: Σχό_λια για τους μεταφραστές:

en: Select a file from the project resource directory
el: Επιλογή αρχείου από τον κατάλογο πηγών του έργου

en: _Open
el: Άν_οιγμα

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Name
el: Όνομα

en: Class
el: Κλάση

en: Choose parentless %s type objects in this project
el: Επιλογή αντικειμένων τύπου %s χωρίς γονικό σε αυτό το έργο

en: Choose %s type objects in this project
el: Επιλογή αντικειμένων τύπου %s σε αυτό το έργο

en: Choose a parentless %s in this project
el: Επιλογή %s χωρίς γονικό σε αυτό το έργο

en: Choose a %s in this project
el: Επιλογή %s σε αυτό το έργο

en: C_lear
el: Ε_κκαθάριση

note: Checklist
en: O_bjects:
el: Α_ντικείμενα:

en: _New
el: _Νέο

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
el: Δημιουργία %s για το %s του %s

note: Checklist
en: Objects:
el: Αντικείμενα:

en: Page Type
el: Τύπος σελίδας

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
el: Ο τύπος σελίδας του επεξεργαστή για δημιουργία αυτού του GladeEditorTable

en: Class Name:
el: Όνομα κλάσης:

en: The object's unique identifier
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό του αντικειμένου

en: Composite
el: Σύνθεση

en: Whether this widget is a composite template
el: Αν αυτό το γραφικό στοιχείο είναι ένα σύνθετο πρότυπο

en: Project
el: Έργο

en: The project being inspected
el: Το έργο επιθεωρείται

en: Expand all
el: Ανάπτυξη όλων

en: All Contexts
el: Όλα τα περιεχόμενα

en: Named Icon Chooser
el: Επιλογέας εικονιδίων που ονομάστηκαν

en: Icon _Name:
el: Όν_ομα εικονιδίου:

en: C_ontexts:
el: Περιε_χόμενα:

en: Icon Na_mes:
el: Ονό_ματα εικονιδίου:

en: _List standard icons only
el: _Λίστα μόνο βασικών εικονιδίων

en: Could not create directory: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου: %s

en: Delete All
el: Διαγραφή όλων

en: Widget selector
el: Επιλογέας γραφικών στοιχείων

en: _Add widget here
el: _Προσθήκη γραφικού στοιχείου εδώ

en: Add widget as _toplevel
el: Προσθήκη γραφικού στοιχείου _ανώτατου επιπέδου

en: _Select
el: _Επιλογή

en: Cu_t
el: _Αποκοπή

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: _Paste
el: Επ_ικόλληση

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Read _documentation
el: Ανάγνωση _τεκμηρίωσης

en: Set default value
el: Ορισμός προεπιλεγμένης τιμής

en: Error launching previewer: %s
el: Σφάλμα εκκίνησης προεπισκόπησης: %s

en: Failed to launch preview: %s.
el: Αποτυχία εκκίνησης προγράμματος για προβολή: %s.

en: Glade Previewer log
el: Καταγραφής προεπισκόπησης Glade

en: user_data
el: _δεδομένα χρήστη

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
el: Ανταλλάχθηκε | Μετά από

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
el: Ανταλλάχθηκε

note: translators: GConnectFlags value
en: After
el: Μετά από

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emited one time
en: %s::%s emitted one time
el: %s::%s εκπέμφθηκε μία φορά

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emited %d times
en: %s::%s emitted %d times
el: %s::%s εκπέμφθηκε %d φορές

en: Run First
el: Εκτέλεση στην αρχή

en: Run Last
el: Εκτέλεση στο τέλος

en: Run Cleanup
el: Εκτέλεση εκκαθάρισης

en: UI definition has no previewable widgets.
el: Στον ορισμό διεπαφής χρήστη δεν υπάρχουν προεπισκοπήσιμα γραφικά στοιχεία.

en: Object %s not found in UI definition.
el: Το αντικείμενο %s δεν βρέθηκε στον ορισμό διεπαφής χρήστη.

en: Object is not previewable.
el: Το αντικείμενο δεν μπορεί να προβληθεί.

en: Couldn't load builder definition: %s
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση ορισμού δομητή: %s

en: Error: %s.
el: Σφάλμα: %s.

en: Broken pipe!
el: Διακοπείσα διοχεύτεση!

en: Name of the file to preview
el: Όνομα του αρχείου για προεπισκόπηση

en: Creates dummy widget class to load a template
el: Δημιουργεί εικονική κλάση γραφικών στοιχείων για φόρτωση προτύπου

en: Name of the toplevel to preview
el: Ονομασία του ανώτατου πεδίου για προεπισκόπιση

en: File name to save a screenshot
el: Όνομα αρχείου για αποθήκευση στιγμιότυπου

en: CSS file to use
el: Αρχείο CSS για χρήση

en: Listen standard input
el: Αναμονή από κανονική είσοδο

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
el: δημιουργία μιας προβολής διαφανειών κάθε γραφικού στοιχείου ανωτάτου επιπέδου προσθέτοντας τα σε μια GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
el: Εμφάνιση υπογραφής χειριστών ενέργειας

en: Display previewer version
el: Εμφάνιση έκδοσης προεπισκόπισης

en: - previews a glade UI definition
el: - Προεπισκόπηση ορισμού ενός Glade περιβάλλοντος εργασίας χρήστη

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: %s
    Εκτελέστε '%s --help' για να δείτε μια πλήρη λίστα των διαθέσιμων επιλογών γραμμής εντολών.

en: Either --listen or --filename must be specified.
el: Είτε το --listen ή το --filename πρέπει να καθορισθεί.

en: Whether project has been modified since it was last saved
el: Αν το έργο τροποποιήθηκε από την τελευταία φορά που αποθηκεύθηκε

en: Has Selection
el: Έχει επιλογή

en: Whether project has a selection
el: Αν το έργο έχει μια επιλογή

en: Path
el: Διαδρομή

en: The filesystem path of the project
el: Η διαδρομή του συστήματος αρχείων για το έργο

en: Read Only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Whether project is read-only
el: Αν το έργο είναι μόνο για ανάγνωση

en: Add Item
el: Προσθήκη αντικειμένου

en: The current item to add to the project
el: Το τρέχον στοιχείο για προσθήκη στο έργο

en: Pointer Mode
el: Λειτουργία δείκτη

en: The currently effective GladePointerMode
el: Η τρέχουσα ενεργή GladePointerMode

en: Translation Domain
el: Τομέας μετάφρασης

en: The project translation domain
el: Ο τομέας μετάφρασης του έργου

en: Template
el: Πρότυπο

en: The project's template widget, if any
el: Το πρότυπο γραφικό στοιχείο του έργου, αν υπάρχει

en: Resource Path
el: Διαδρομή πόρου

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
el: Διαδρομή φόρτωσης εικόνων και πόρων στον χρόνο εκτέλεσης του Glade

en: License
el: Άδεια

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
el: Η άδεια για αυτό το έργο, θα προστεθεί ως σχόλιο επιπέδου εγγράφου.

en: CSS Provider Path
el: Διαδρομή για τον πάροχο CSS

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
el: Διαδρομή που θα χρησιμοποιηθεί ως παραμετροποιημένος Πάροχος CSS για αυτό το έργο.

en: (internal %s)
el: (εσωτερικό %s)

en: (%s child)
el: (θυγατρικό του %s)

en: (template)
el: (πρότυπο)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
el: (%s από %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
el: Αδυναμία φόρτωσης του %s.
    Δεν είναι διαθέσιμοι οι ακόλουθοι απαραίτητοι κατάλογοι: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
el: %s προορίζεται σε Gtk+ %d.%d

en: Specially because there is an object that can not be build with type
el: Ειδικά επειδή υπάρχει ένα αντικείμενο που δεν μπορεί να δομηθεί με τον τύπο

en: Specially because there are %d objects that can not be build with types
el: Ειδικά επειδή υπάρχουν %d αντικείμενα που δεν μπορούν να δομηθούν με τον τύπο

en:  and
el:  και

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
el: Αλλά αυτή η έκδοση του Glade είναι μόνο για το GTK+ 3.
    Βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να εκτελέσετε αυτό το έργο με το Glade 3.8 χωρίς παρωχημένα γραφικά στοιχεία.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
el: Μια αυτόματα αποθηκευμένη έκδοση του `%s' είναι πιο πρόσφατη.
    
    Θα θέλατε να φορτώσετε στη θέση της την αυτόματα αποθηκευμένη έκδοση;

en: %s document properties
el: %s ιδιότητες του εγγράφου

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatability checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
el: Αυτό το γραφικό στοιχείο εισήχθη στην έκδοση %s %d.%d ενώ το έργο προορίζεται για την %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Object class '%s' was introduced in %s %d.%d
el: [%s] Η κλάση αντικειμένων '%s' εισήχθη στην έκδοση %s %d.%d

en: This widget is deprecated
el: Το γραφικό στοιχείο είναι παρωχημένο

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Object class '%s' from %s %d.%d is deprecated
el: [%s] Η κλάση αντικειμένων '%s' της έκδοσης %s %d.%d είναι παρωχημένη

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
el: Αυτή η ιδιότητα εισήχθη στην έκδοση %s %d.%d, ενώ το έργο αφορά την %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
el: [%s] Η ιδιότητα '%s' της κλάσης αντικειμένων '%s' εισήχθη στο %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
el: [%s] Η ιδιότητα πακεταρίσματος '%s' της κλάσης αντικειμένων '%s' εισήχθη στην έκδοση %s %d.%d

en: This property is deprecated
el: Αυτή η ιδιότητα είναι παρωχημένη

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s] Property '%s' of object class '%s' is deprecated
el: [%s] Η ιδιότητα '%s' της κλάσης αντικειμένων '%s' είναι παρωχημένη

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
el: Αυτό το σήμα εισήχθη στην έκδοση %s %d.%d ενώ το έργο αφορά την %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Signal '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
el: [%s] Το σήμα '%s' της κλάσης αντικειμένων '%s' εισήχθη στο %s %d.%d

en: This signal is deprecated
el: Αυτό το σήμα είναι παρωχημένο

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s] Signal '%s' of object class '%s' is deprecated
el: [%s] Το σήμα '%s' της κλάσης αντικειμένων '%s' είναι παρωχημένο

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
el: Το έργο " %s" περιέχει σφάλματα. Αποθήκευση ούτως ή άλλως;

en: Project "%s" has deprecated widgets and/or version mismatches.
el: Το έργο "%s" περιλαμβάνει παρωχημένα γραφικά στοιχεία και/ή εμφανίζει αναντιστοιχίες εκδόσεων.

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
el: Το αντικείμενο %s είναι ένα πρότυπο κλάσης, αλλά δεν υποστηρίζεται στο gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
el: Το αντικείμενο %s έχει μη αναγνωρίσιμο τύπο %s

en: Unsaved %i
el: Μη αποθηκευμένο %i

en: No widget selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί γραφικό στοιχείο.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
el: Αδυναμία αντιγραφής μη αναγνωρίσιμου τύπου γραφικού στοιχείου.

en: Unable to cut unrecognized widget type
el: Αδυναμία αποκοπής μη αναγνωρίσιμου τύπου γραφικού στοιχείου

en: Unable to paste to the selected parent
el: Αδυναμία επικόλλησης στο επιλεγμένο γονικό

en: Unable to paste to multiple widgets
el: Αδυναμία επικόλλησης σε πολλαπλά γραφικά στοιχεία

en: No widget on the clipboard
el: Κανένα γραφικό στοιχείο στο πρόχειρο

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
el: Σε αυτόν τον περιέκτη μπορείτε να επικολλήσετε ένα μόνο γραφικό στοιχείο κάθε φορά

en: Insufficient amount of placeholders in target container
el: Ανεπαρκής αριθμός δεσμευτικών θέσης στον περιέκτη προορισμού

en: The project this properties dialog was created for
el: Οι ιδιότητες διαλόγου που δημιουργήθηκαν για το έργο

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
el: Το έργο %s δεν περιλαμβάνει παρωχημένα γραφικά στοιχεία ούτε εμφανίζει αναντιστοιχίες εκδόσεων.

en: The GladePropertyClass for this property
el: Η κλάση ιδιοτήτων GladePropertyClass για αυτή την ιδιότητα

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: If the property is optional, this is its enabled state
el: Αν η ιδιότητα είναι προαιρετική, αυτή είναι η ενεργοποιημένη της κατάσταση

en: Sensitive
el: Ευαίσθητο

en: This gives backends control to set property sensitivity
el: Αυτό δίνει τον έλεγχο υποστήριξης για ορισμό ευαισθησίας ιδιότητας

en: Context
el: Περιεχόμενο

en: Context for translation
el: Περιεχόμενο για μετάφραση

note: AtkRole enumeration value
en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment for translators
el: Σχόλιο για τους μεταφραστές

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Visual State
el: Οπτική κατάσταση

en: Priority information for the property editor to act on
el: Πληροφορίες υψηλής προτεραιότητας που πρέπει να λάβει υπόψη ο επεξεργαστής ιδιοτήτων

en: The GladeProperty to display a label for
el: Το GladeProperty για εμφάνιση μιας ετικέτας

en: Property Name
el: Όνομα ιδιότητας

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
el: Το όνομα της ιδιότητας για χρήση κατά τη φόρτωση από γραφικό στοιχείο

en: Append Colon
el: Προσάρτηση άνω και κάτω τελείας

en: Whether to append a colon ':' to the property name
el: Αν θα προσαρτηθεί άνω και κάτω τελεία ':' στο όνομα ιδιότητας

en: Packing
el: Πακετάρισμα

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
el: Αν η ιδιότητα προς φόρτωση είναι μια ιδιότητα πακεταρίσματος ή όχι

en: Custom text to override the property name
el: Προσαρμοσμένο κείμενο για αντικατάσταση του ονόματος ιδιότητας

en: Custom Tooltip
el: Προσαρμοσμένη συμβουλή οθόνης

en: Custom tooltip to override the property description
el: Προσαρμοσμένη συμβουλή οθόνης για αντικατάσταση της περιγραφής ιδιότητας

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί η API GladeCommand κατά την τροποποίηση ιδιοτήτων

en: Editor Property Type Name
el: Το όνομα τύπου ιδιότητας επεξεργαστή

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
el: Ορισμός του πραγματικού ονόματος τύπου ιδιότητας επεξεργαστή για χρήση με αυτό το κέλυφος

en: The signal class of this signal
el: Η κλάση σήματος για το σήμα

en: Detail
el: Λεπτομέρειες

en: The detail for this signal
el: Οι λεπτομέρειες για αυτό το σήμα

en: Handler
el: Χειριστής

en: The handler for this signal
el: Ο χειριστής για αυτό το σήμα

en: User Data
el: Δεδομένα χρήστη

en: The user data for this signal
el: Τα δεδομένα χρήστη για αυτό το σήμα

en: Support Warning
el: Προειδοποίηση υποστήριξης

en: The versioning support warning for this signal
el: Η προειδοποίηση υποστήριξης συστήματος εκδόσεων για αυτό το σήμα

en: Whether this signal is run after default handlers
el: Εάν αυτό το σήμα εκτελείται με προεπιλεγμένους χειριστές

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
el: Εάν τα δεδομένα χρήστη ανταλλάχθηκαν με το παράδειγμα για τον χειριστή

en: Select an object to pass to the handler
el: Επιλέξτε ένα αντικείμενο για το πέρασμα στον χειριστή

en: Signal
el: Σήμα

en: User data
el: Δεδομένα Χρήστη

en: Swap
el: Ανταλλαγή

en: Glade Widget
el: Γραφικό στοιχείο Glade

en: The glade widget to edit signals
el: Το γραφικό στοιχείο glade για την επεξεργασία σημάτων

en: We could not find the symbol "%s"
el: Δεν είναι δυνατή η εύρεση του συμβόλου "%s"

en: Could not get the type from "%s"
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη του κατάλληλου τύπου από το "%s"

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
el: Δεν μπορεί να προστεθεί ένα μη κυλιόμενο %s γραφικό στοιχείο σε %s απ'ευθείας.
    Προσθέστε ενα %s πρώτα.

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Libglade Files
el: Αρχεία Libglade

en: GtkBuilder Files
el: Αρχεία GtkBuilder

en: All Glade Files
el: Όλα τα αρχεία Glade

en: Could not show link:
el: Αδυναμία προβολής συνδέσμου:

note: Reset the column GtkTextDirection enumeration value
en: None
el: Κανένα

en: class
el: κλάση

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
el: Δείκτης δομής GladeWidgetActionClass

en: Whether this action is sensitive
el: Εάν αυτή η ενέργεια είναι ευαίσθητη

en: Visible
el: Ορατό

en: Whether this action is visible
el: Αν αυτή η ενέργεια είναι ορατή

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
el: Ένας προσαρμογέας (%s) έχει ήδη προσαρμοστεί από το %s!

en: %s does not support adding any children.
el: %s δεν υποστηρίζει την προσθήκη θυγατρικών.

en: Name of the class
el: Όνομα της κλάσης

en: GType of the class
el: Τύπος GType της κλάσης

en: Title
el: Τίτλος

en: Translated title for the class used in the glade UI
el: Μεταφρασμένος τίτλος για την κλάση που θα χρησιμοποιηθεί στη γραφική διεπαφή του glade

en: Generic Name
el: Γενικό όνομα

en: Used to generate names of new widgets
el: Χρησιμοποιείται για τη δημιουργία ονομάτων των νέων γραφικών στοιχείων

en: Icon Name
el: Όνομα εικονιδίου

en: The icon name
el: Το όνομα του εικονιδίου

en: Catalog
el: Κατάλογος

en: The name of the widget catalog this class was declared by
el: Το όνομα του καταλόγου γραφικού στοιχείου από τον οποίο αυτή η κλάση δηλώθηκε

en: Book
el: Βιβλίο

en: DevHelp search namespace for this widget class
el: Αναζήτηση DevHelp για χώρο ονομάτων αυτής τηνς κλάσης γραφικού στοιχείου

en: Special Child Type
el: Ειδικός θυγατρικός τύπος

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
el: Κρατά το όνομα της ιδιότητας πακεταρίσματος για να περιγράφονται ειδικά θυγατρικά για αυτήν τη κλάση του περιέκτη

en: Cursor
el: Δρομέας

en: A cursor for inserting widgets in the UI
el: Ένας δρομέας για την εισαγωγή γραφικών στοιχείων στη γραφική διεπαφή

en: The name of the widget
el: Το όνομα του γραφικού στοιχείου

en: Internal name
el: Εσωτερικό όνομα

en: The internal name of the widget
el: Το εσωτερικό όνομα ενός γραφικού στοιχείου

en: Anarchist
el: Αναρχικό

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
el: Εάν αυτό το σύνθετο θυγατρικό είναι ένα κληρονομημένο θυγατρικό ή ένα αναρχικό θυγατρικό

en: Object
el: Αντικείμενο

en: The object associated
el: Το αντίστοιχο αντικείμενο

en: Adaptor
el: Προσαρμογέας

en: The class adaptor for the associated widget
el: Η κλάση προσαρμογέα για το αντίστοιχο γραφικό στοιχείο

en: The glade project that this widget belongs to
el: Το έργο glade στο οποίο ανήκει το γραφικό στοιχείο

en: A list of GladeProperties
el: Μια λίστα των GladeProperties

note: GtkResizeMode enumeration value
en: Parent
el: Γονικό

en: A pointer to the parenting GladeWidget
el: Ένας δείκτης στο γονικό GladeWidget

en: Internal Name
el: Εσωτερικό όνομα

en: A generic name prefix for internal widgets
el: Ένα γενικό πρόθεμα για τα ονόματα των γραφικών στοιχείων

en: A GladeWidget template to base a new widget on
el: Ένα πρότυπο GladeWidget για να φτιάξετε νέα γραφικά στοιχεία

en: Exact Template
el: Ακριβές πρότυπο

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
el: Αν δημιουργείται ακριβές αντίγραφο όποτε χρησιμοποιείται πρότυπο

en: Reason
el: Αιτία

en: A GladeCreateReason for this creation
el: Ο σκοπός δημιουργίας αυτού του έργου με το Glade

en: Toplevel Width
el: Πλάτος ανώτατου επιπέδου

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
el: Το πλάτος του γραφικού στοιχείου που βρίσκεται στο ανώτατο επίπεδο στο GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
el: Ύψος ανώτατου επιπέδου

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
el: Το ύψος του γραφικού στοιχείου που βρίσκεται στο ανώτατο επίπεδο στο GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
el: Προειδοποίηση σε περίπτωση αναντιστοιχίας εκδόσεων

en: Wether the widget is visible or not
el: Αν το γραφικού στοιχείο θα είναι ορατό ή όχι

en: Whether this widget is the template for a composite widget
el: Αν αυτό το γραφικό στοιχείο είναι το πρότυπο για ένα σύνθετο γραφικό στοιχείο

en: (unnamed)
el: (ανώνυμο)

en: Template classes are not supported in gtk+ %d.%d
el: Οι κλάσεις προτύπου δεν υποστηρίζονται στο gtk+ %d.%d

en: Object has unrecognized type %s
el: Το αντικείμενο έχει μη αναγνωρίσιμο τύπο %s

en: Property has versioning problems:
el: Η ιδιότητα έχει προβλήματα έκδοσης:

en: Some properties have versioning problems:
el: Κάποιες ιδιότητες έχουν προβλήματα έκδοσης:

en: Signal has versioning problems:
el: Το σήμα έχει προβλήματα έκδοσης:

en: Some signals have versioning problems:
el: Κάποια σήματα έχουν προβλήματα έκδοσης:

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Devices
el: Συσκευές

en: Emblems
el: Εμβλήματα

en: Emoticons
el: Εικονίδια διάθεσης

en: International
el: Διεθνή

en: MIME Types
el: Τύποι MIME

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Status
el: Κατάσταση

en: _General
el: _Γενικά

en: _Packing
el: _Πακετάρισμα

en: _Common
el: _Κοινά

en: _Signals
el: _Σήματα

en: Translation domain:
el: Τομέας μετάφρασης:

en: Composite template toplevel:
el: Κορυφαίο επίπεδο σύνθετου προτύπου:

en: Select a CSS to use as custom style provider
el: Επιλέξτε ένα CSS που θα χρησιμοποιηθεί ως προσαρμοσμένος πάροχος στυλ

en: Custom CSS style provider:
el: Προσαρμοσμένος πάροχος στυλ CSS:

en: From the project directory
el: Από τον κατάλογο του έργου

en: From a project relative directory
el: Από κατάλογο σχετικό με το έργο

en: From this directory
el: Από αυτόν τον κατάλογο

en: Choose a path to load image resources
el: Επιλογή διαδρομής για τη φόρτωση εικόνων

en: Image resources are loaded locally:
el: Οι εικόνες φορτώνονται τοπικά:

en: Toolkit version required:
el: Απαιτούμενη έκδοση του πακέτου εργαλείων:

en: Copyright:
el: Πνευματικά δικαιώματα:

en: program or library name
el: όνομα προγράμματος ή βιβλιοθήκης

en: Author(s):
el: Συγγραφείς:

en: License:
el: Άδεια:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: program or library short description
el: σύντομη περιγραφή προγράμματος ή βιβλιοθήκης

en: GNU GPL version 2
el: GNU GPL έκδοση 2

en: GNU GPL version 3
el: GNU GPL έκδοση 3

en: GNU LGPL version 2.1
el: GNU LGPL έκδοση 2.1

en: GNU LGPL version 3
el: GNU LGPL έκδοση 3

en: GNU All permissive
el: GNU όλα επιτρέπονται

en: Verify that the project does not use any properties,
    signals or widgets which are not available in the target version
el: Επιβεβαίωση ότι το έργο δεν χρησιμοποιεί οποιεσδήποτε
    ιδιότητες, σήματα ή γραφικά στοιχεία που δεν είναι διαθέσιμα στην προοριζόμενη έκδοση

en: Setting License type of %s
el: Ρύθμιση τύπου άδειας του %s

en: Setting %s to use logo file
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί αρχείο λογότυπου

en: Setting %s to use a logo icon
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί εικονίδιο λογοτύπου

en: <choose a key>
el: <επιλέξτε κλειδί>

en: Accelerator Key
el: Πλήκτρο συντόμευσης

en: Choose accelerator keys...
el: Επιλέξτε πλήκτρα συντομεύσεων...

en: Setting %s to use a center child
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί ένα κέντρο θυγατρικού

en: Setting %s to not use a center child
el: Ρύθμιση του %s ώστε να μη χρησιμοποιεί κέντρο θυγατρικού

[ctx: textattr]
en: Style
el: Στυλ

[ctx: textattr]
en: Weight
el: Πάχος

[ctx: textattr]
en: Variant
el: Παραλλαγή

[ctx: textattr]
en: Stretch
el: Επιμήκυνση

[ctx: textattr]
en: Underline
el: Υπογράμμιση

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
el: Επιγράμμιση

[ctx: textattr]
en: Gravity
el: Βαρύτητα

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
el: Υπόδειξη βαρύτητας

[ctx: textattr]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
el: Απόλυτο μέγεθος

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
el: Χρώμα προσκηνίου

[ctx: textattr]
en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

[ctx: textattr]
en: Underline Color
el: Χρώμα υπογράμμισης

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
el: Χρώμα επιγράμμισης

[ctx: textattr]
en: Scale
el: Κλιμάκωση

[ctx: textattr]
en: Font Description
el: Περιγραφή γραμματοσειράς

en: <Enter Value>
el: <Εισάγετε τιμή>

en: Unset
el: Αναίρεση

en: Select a color
el: Επιλογή χρώματος

en: Select a font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Attribute
el: Γνώρισμα

en: Value
el: Τιμή

en: Setup Text Attributes
el: Ρύθμιση γνωρισμάτων κειμένου

en: Edit Attributes
el: Επεξεργασία γνωρισμάτων

en: Setting %s to use a custom child
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί προσαρμοσμένο θυγατρικό

en: Setting %s to use standard configuration
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί τις τυπικές ρυθμίσεις

en: Setting %s to use a stock button
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί έτοιμο κουμπί

en: Setting %s to use a label and image
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί ετικέτα και εικόνα

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί την ιδιότητα %s ως γνώρισμα

en: Setting %s to use the %s property directly
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί την ιδιότητα %s απευθείας

en: Retrieve %s from model (type %s)
el: Ανάκτηση του %s από το μοντέλο (τύπος %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
el: μη ορισμένο

en: no model
el: δεν υπάρχει μοντέλο

en: Setting columns on %s
el: Ρύθμιση στηλών στο %s

en: < define a new column >
el: < ορισμός νέας στήλης >

en: Add and remove columns:
el: Προσθήκη και αφαίρεση στηλών:

en: Column type
el: Τύπος στήλης

en: Column name
el: Όνομα στήλης

en: Setting %s to use static text
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί στατικό κείμενο

en: Setting %s to use an external buffer
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί εξωτερική ενδιάμεση μνήμη

en: Setting %s to use a primary icon from stock
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί έτοιμο πρωτεύον εικονίδιο

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί πρωτεύον εικονίδιο από το θέμα εικονιδίων

en: Setting %s to use a primary icon from filename
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί πρωτεύον εικονίδιο από το όνομα αρχείου

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί έτοιμο δευτερεύον εικονίδιο

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί δευτερεύον εικονίδιο από το θέμα εικονιδίων

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί δευτερεύον εικονίδιο με βάση όνομα αρχείου

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
el: Ρύθμιση του πρωτεύοντος εικονιδίου του %s για χρήση σήμανσης συμβουλής οθόνης

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
el: Ρύθμιση του δευτερεύοντος εικονιδίου του %s για χρήση σήμανσης συμβουλής οθόνης

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
el: Ρύθμιση του πρωτεύοντος εικονιδίου του %s για μη χρήση επισήμανσης συμβουλής οθόνης

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
el: Ρύθμιση του δευτερεύοντος εικονιδίου του %s για μη χρήση σήμανσης συμβουλής οθόνης

en: Placing %s inside %s
el: Τοποθέτηση του %s μέσα στο %s

en: X position property
el: Ιδιότητα θέσης Χ

en: The property used to set the X position of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί η θέση Χ ενός θυγατρικού αντικειμένου

en: Y position property
el: Ιδιότητα θέσης Υ

en: The property used to set the Y position of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί η θέση Y ενός θυγατρικού αντικειμένου

en: Width property
el: Ιδιότητα πλάτους

en: The property used to set the width of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί το πλάτος ενός θυγατρικού αντικειμένου

en: Height property
el: Ιδιότητα ύψους

en: The property used to set the height of a child object
el: Η ιδιότητα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί το ύψος ενός θυγατρικού αντικειμένου

en: Can resize
el: Μπορεί να αλλάξει μέγεθος

en: Whether this container supports resizes of child widgets
el: Εάν αυτός ο περιέκτης υποστηρίζει αυξομείωση των θυγατρικών γραφικών στοιχείων

en: Action
el: Ενέργεια

en: Toggle
el: Εναλλαγή

en: Radio
el: Κουμπί επιλογής

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Action Group Editor
el: Επεξεργαστής ομάδων ενεργειών

en: Introduction page
el: Εισαγωγική σελίδα

en: Content page
el: Σελίδα περιεχομένων

en: Confirmation page
el: Σελίδα επιβεβαίωσης

en: Ordering children of %s
el: Διάταξη των θυγατρικών του %s

en: Tree View Column
el: Στήλη προβολής δέντρου

en: Cell Renderer
el: Απεικονιστής κελιών

en: Properties and Attributes
el: Ιδιότητες και γνωρίσματα

en: Common Properties and Attributes
el: Κοινά χρησιμοποιούμενες ιδιότητες και γνωρίσματα

note: AtkRole enumeration value
en: Text
el: Κείμενο

note: Accelerator
en: Accelerator
el: Συντομεύσεις

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Combo
el: Σύνθετο

en: Spin
el: Περιστροφή

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Progress
el: Πρόοδος

en: Spinner
el: Περιστροφέας

en: Icon View Editor
el: Επεξεργαστής προβολής εικονιδίων

en: Combo Editor
el: Σύνθετος επεξεργαστής

en: Entry Completion Editor
el: Επεξεργαστής ολοκλήρωσης εισόδου

en: %s is set to load %s from the model
el: Το %s έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να φορτώνεται το %s από το μοντέλο

en: %s is set to manipulate %s directly
el: Το %s έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να επεξεργάζεται απευθείας το %s

en: This combo box is not configured to have an entry
el: Αυτό το πλαίσιο επιλογών δεν είναι ρυθμισμένο να έχει μια καταχώριση

en: Tearoff menus are disabled
el: Τα αποσπώμενα μενού είναι ανενεργά

en: Cannot add a toplevel window to a container.
el: Δεν μπορεί να προστεθεί ένα παράθυρο ανώτερου επιπέδου σε ένα περιέκτη.

en: Cannot add a popover to a container.
el: Δεν μπορεί να προστεθεί ένα αναδυόμενο σε ένα περιέκτη.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
el: Τα γραφικά στοιχεία τύπου %s μπορούν να έχουν μόνον γραφικά στοιχεία ως θυγατρικά.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
el: Τα γραφικά στοιχεία τύπου %s χρειάζονται δεσμευτικά θέσης για την προσθήκη θυγατρικών.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
el: Αυτή η ιδιότητα είναι διαθέσιμη μόνο
    αν η καταχώριση έχει πλαίσιο

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
el: Αυτή η ιδιότητα είναι διαθέσιμη μόνο
    αν οι χαρακτήρες της καταχώρισης είναι αόρατοι

en: Insert Child on %s
el: Προσθήκη θυγατρικού στο %s

en: Insert Row on %s
el: Προσθήκη γραμμής στο %s

en: Insert Column on %s
el: Προσθήκη στήλης στο %s

en: Remove Column on %s
el: Αφαίρεση στήλης από το %s

en: Remove Row on %s
el: Αφαίρεση γραμμής από το %s

en: This property does not apply when a custom title is set
el: Αυτή η ιδιότητα δεν εφαρμόζεται όταν ορίζεται ένας προσαρμοσμένος τίτλος

en: Insert placeholder to %s
el: Εισαγωγή διαχωριστή στο %s

en: Remove placeholder from %s
el: Αφαίρεση διαχωριστή από το %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
el: Η διάταξη διακόσμησης δεν εφαρμόζεται στις γραμμές κεφαλίδων που δεν εμφανίζουν στοιχεία ελέγχου παραθύρου

en: This property only applies to stock images or named icons
el: Αυτή η ιδιότητα εφαρμόζεται μόνο σε έτοιμες εικόνες ή σε εικονίδια με όνομα

en: This property only applies to named icons
el: Αυτή η ιδιότητα ισχύει μόνο για εικονίδια με όνομα

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
el: Αυτή η ιδιότητα εφαρμόζεται μόνο όταν είναι ενεργοποιημένα τα αποσιωπητικά και η αναδίπλωση λέξεων

en: Edit Menu Bar
el: Επεξεργασία γραμμής μενού

en: Edit Menu
el: Επεξεργασία μενού

en: An object of type %s cannot have any children.
el: Ένα αντικείμενο τύπου %s δεν μπορεί να έχει θυγατρικά.

en: <separator>
el: <διαχωριστής>

en: <custom>
el: <προσαρμοσμένο>

en: Children cannot be added to a separator.
el: Tα θυγατρικά δεν μπορούν να προστεθούν σε διαχωριστή.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
el: Tα θυγατρικά δεν μπορούν να προστεθούν σε μενού επιλογής προσφάτων.

en: %s already has a menu.
el: Το στοιχείο %s έχει ήδη μενού.

en: %s item already has a submenu.
el: Το στοιχείο %s έχει ήδη υπομενού.

en: Normal item
el: Κανονικό στοιχείο

en: Image item
el: Στοιχείο εικόνας

en: Check item
el: Στοιχείο ελέγχου

en: Radio item
el: Στοιχείο κουμπιού επιλογής

en: Separator item
el: Στοιχείο διαχωριστή

en: Recent Menu
el: Πρόσφατο μενού

en: Tool Item
el: Στοιχείο εργαλείου

en: Tool Item Group
el: Εργαλείο ομαδοποίησης στοιχείου

en: Recent Chooser Menu
el: Πρόσφατος επιλογέας μενού

note: AtkRole enumeration value
en: Menu Item
el: Στοιχείο μενού

en: Remove page from %s
el: Αφαίρεση σελίδας από το %s

en: Insert page on %s
el: Προσθήκη σελίδας στο %s

en: This progressbar does not show text
el: Αυτή η γραμμή προόδου δεν εμφανίζει κείμενο

en: Scale is configured to not draw the value
el: Η κλίμακα ρυθμίστηκε να μην σχεδιάζει την τιμή

en: This property is disabled
el: Αυτή η ιδιότητα είναι ανενεργή

en: Search bar is already full
el: Η γραμμή αναζήτησης είναι ήδη πλήρης

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Text Tag Table Editor
el: Επεξεργαστής πινάκων ετικετών κειμένου

note: GtkIconSize enumeration value
en: Button
el: Κουμπί

note: GtkIconSize enumeration value
en: Menu
el: Μενού

note: GtkRecentSortType enumeration value
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

note: AtkRole enumeration value
en: Separator
el: Διαχωριστικό

note: PangoVariant enumeration value
en: Normal
el: Κανονικό

note: AtkRole enumeration value
en: Image
el: Εικόνα

en: Check
el: Έλεγχος

en: Tool Bar Editor
el: Επεξεργαστής γραμμής Εργαλείων

en: This property only applies when configuring the label with text
el: Αυτή η ιδιότητα εφαρμόζεται μόνο όταν ρυθμίζεται η ετικέτα με κείμενο

en: Group
el: Ομάδα

en: Tool Palette Editor
el: Επεξεργαστής παλέτας εργαλείων

en: Column
el: Στήλη

en: Tree View Editor
el: Επεξεργαστής προβολής δέντρου

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
el: Οι στήλες πρέπει να έχουν σταθερό μέγεθος μέσα σε μια δενδροειδή προβολή με σταθερό ύψος

en: Search is disabled
el: Η αναζήτηση είναι ανενεργή

en: Headers are invisible
el: Οι κεφαλίδες είναι αόρατες

en: Expanders are not shown
el: Οι επεκτάσεις δεν εμφανίζονται

en: Removing parent of %s
el: Αφαίρεση του γονικού του %s

en: Adding parent %s for %s
el: Προσθήκη γονικού %s στο %s

en: Adding %s to Size Group %s
el: Προσθήκη %s στην ομάδα μεγέθους %s

en: Adding %s to a new Size Group
el: Προσθήκη %s σε νέα ομάδα μεγέθους

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
el: Νέα ομάδα μεγέθους

en: This property does not apply to client-side decorated windows
el: Αυτή η ιδιότητα δεν εφαρμόζεται σε πλευρικά διακοσμημένα παράθυρα πελάτη

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί έναν προσαρμοσμένο τίτλο

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί τον τυπικό τίτλο

en: Setting %s to show window controls
el: Ρύθμιση του %s ώστε να εμφανίζει στοιχεία ελέγχου παραθύρου

en: Setting %s to not show window controls
el: Ρύθμιση του %s ώστε να μην εμφανίζει στοιχεία ελέγχου παραθύρου

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
el: Προσθέστε πρώτα ένα έτοιμο όνομα στο παρακάτω πεδίο και μετά προσθέστε και ορίστε πηγές για αυτό το εικονίδιο στην προβολή δέντρου.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
el: Εισάγετε ένα όνομα αρχείου, μια σχετική ή πλήρη διαδρομή της πηγής του '%s' (Το Glade θα τα φορτώνει μόνο από τον κατάλογο του έργου κατά την εκτέλεση).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
el: Διευκρινίστε αν επιθυμείτε να καθορίσετε την κατεύθυνση του κειμένου για αυτή την πηγή του '%s'

en: Set the text direction for this source of '%s'
el: Ορισμός της κατεύθυνσης του κειμένου για αυτή την πηγή του '%s'

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
el: Διευκρινήστε αν επιθυμείτε να καθορίσετε το μέγεθος του εικονιδίου για αυτή την πηγή του '%s'

en: Set the icon size for this source of '%s'
el: Ορισμός του μεγέθους του εικονιδίου για αυτή την πηγή του '%s'

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
el: Διευκρινίστε αν επιθυμείτε να καθορίσετε την κατάσταση για αυτή την πηγή του '%s'

en: Set the state for this source of '%s'
el: Ορισμός της κατάστασης για αυτή την πηγή του '%s'

en: File Name
el: Όνομα αρχείου

en: Setting %s to use an image from stock
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί έτοιμη εικόνα

en: Setting %s to use an image from the icon theme
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί εικόνα από το θέμα εικονιδίων

en: Setting %s to use a resource name
el: Ρύθμιση του %s για χρήση ενός ονόματος πόρου

en: Setting %s to use an image from filename
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί εικόνα με βάση το όνομα αρχείου

en: Setting %s to use a stock item
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί έτοιμο στοιχείο

en: Stock Item:
el: Έτοιμο στοιχείο:

en: Custom label and image:
el: Προσαρμοσμένη ετικέτα και εικόνα:

note: Label area frame...
en: Edit Label
el: Επεξεργασία ετικέτας

note: Internal Image area...
en: Edit Image
el: Επεξεργασία εικόνας

en: Setting %s to use an attribute list
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί λίστα γνωρισμάτων

en: Setting %s to use a Pango markup string
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί συμβολοσειρά σήμανσης Pango

en: Setting %s to use a pattern string
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί μοτίβο συμβολοσειράς

en: Setting %s to use normal line wrapping
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί κανονική αναδίπλωση γραμμών

en: Setting %s to use a single line
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί μονή γραμμή

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί αναδίπλωση λέξεων ειδική για Pango

en: Add and remove rows:
el: Προσθήκη και αφαίρεση γραμμών:

en: Setting %s to have a start action
el: Ρύθμιση του %s ώστε να έχει μια ενέργεια έναρξης

en: Setting %s to have an end action
el: Ρύθμιση του %s ώστε να έχει μια ενέργεια λήξης

en: Setting %s to not have a start action
el: Ρύθμιση του %s ώστε να μην έχει μια ενέργεια έναρξης

en: Setting %s to not have an end action
el: Ρύθμιση του %s ώστε να μην έχει μια ενέργεια λήξης

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
el: Ορίστε στήλες για την αποθήκη λιστών· δίνοντάς τους ευκολομνημόνευτα ονόματα για να μπορείτε να τις ανακτήσετε όταν θα ρυθμίζετε τις γνωρίσματα του απεικονιστή (πιέστε Delete για να αφαιρέσετε την επιλεγμένη στήλη.)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
el: Προσθήκη, αφαίρεση και επεξεργασία γραμμών δεδομένων (προαιρετικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε Ctrl+N για να προσθέσετε νέες γραμμές και Del για να αφαιρέσετε την επιλεγμένη γραμμή.)

en: <Type Here>
el: <Πληκτρολογήστε εδώ>

en: <Enter ID>
el: <Εισάγετε αναγνωριστικό>

en: Setting %s to use standard label text
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί τυπικό κείμενο ετικέτας

en: Setting %s to use a custom label widget
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί προσαρμοσμένο γραφικό στοιχείο ετικέτας

en: Group Header
el: Κεφαλίδα ομάδας

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
el: Επιλέξτε μοντέλο δεδομένων και ορίστε
    πρώτα στήλες στην αποθήκη δεδομένων

en: Setting %s to use a custom tooltip
el: Ρύθμιση του %s για χρήση μιας προσαρμοσμένης συμβουλής οθόνης

en: Setting %s to use tooltip markup
el: Ρύθμιση του %s για χρήση σήμανσης συμβουλής οθόνης

en: Setting %s to not use tooltip markup
el: Ρύθμιση του %s για μη χρήση της σήμανσης συμβουλής οθόνης

en: Setting %s to use a named icon
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί ένα επώνυμο εικονίδιο

en: Setting %s to use an icon file
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί ένα αρχείο εικονιδίου

en: Setting %s to use a custom titlebar
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί μια προσαρμοσμένη γραμμής τίτλου

en: Setting %s to use a system provided titlebar
el: Ρύθμιση του %s ώστε να χρησιμοποιεί ένα παρεχόμενο σύστημα γραμμής τίτλου

en: Page Setup Dialog
el: Διάλογος διαμόρφωσης σελίδας

en: Print Dialog
el: Διάλογος εκτύπωσης

en: Page Set
el: Διαμόρφωση σελίδας

en: Copies
el: Αντίγραφα

en: Collate
el: Συρραφή

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Generate PDF
el: Δημιουργία PDF

en: Generate PS
el: Δημιουργία PS

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Number Up
el: Αρίθμηση

en: Number Up Layout
el: Διάταξη αρίθμησης

en: GTK+ Unix Print Toplevels
el: Ανώτατα επίπεδα εκτύπωσης GTK+ Unix

en: Preview snapshot
el: Προεπισκόπηση στιγμιότυπου

en: Edit Separately
el: Χωριστή επεξεργασία

en: Remove Parent
el: Αφαίρεση γονικού

en: Add Parent
el: Προσθήκη γονικού

en: Alignment
el: Στοίχιση

note: AtkRole enumeration value
en: Viewport
el: Περιοχή προβολής

en: Event Box
el: Πλαίσιο συμβάντων

note: AtkRole enumeration value
en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Aspect Frame
el: Πλαίσιο όψης

en: Scrolled Window
el: Κυλιόμενο παράθυρο

en: Expander
el: Επέκταση

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Box
el: Πλαίσιο

en: Paned
el: Μέσα σε παράθυρο

en: Stack
el: Στοίβα

en: Add to Size Group
el: Προσθήκη στην ομάδα μεγέθους

en: Clear properties
el: Καθαρισμός ιδιοτήτων

en: Read documentation
el: Ανάγνωση τεκμηρίωσης

en: Style Classes
el: Κλάσεις στυλ

note: GtkAttachOptions enumeration value
en: Fill
el: Γέμισμα

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Start
el: Έναρξη

note: PangoAlignment enumeration value
en: Center
el: Κέντρο

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: End
el: Τέλος

note: GtkAlign enumeration value
en: Baseline
el: Αφετηρία

note: GdkEventMask enumeration value
en: Exposure
el: Έκθεση

note: GdkEventMask enumeration value
en: Pointer Motion
el: Κίνηση του δείκτη

note: GdkEventMask enumeration value
en: Pointer Motion Hint
el: Υπόδειξη κίνησης του δείκτη

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button Motion
el: Κίνηση κουμπιού

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button 1 Motion
el: Κίνηση κουμπιού 1

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button 2 Motion
el: Κίνηση κουμπιού 2

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button 3 Motion
el: Κίνηση κουμπιού 3

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button Press
el: Πάτημα κουμπιού

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button Release
el: Απελευθέρωση κουμπιού

note: GdkEventMask enumeration value
en: Key Press
el: Πάτημα πλήκτρου

note: GdkEventMask enumeration value
en: Key Release
el: Απελευθέρωση πλήκτρου

note: GdkEventMask enumeration value
en: Enter Notify
el: Εισαγωγή ειδοποίησης

note: GdkEventMask enumeration value
en: Leave Notify
el: Να εμφανίζεται

note: GdkEventMask enumeration value
en: Focus Change
el: Αλλαγή εστίασης

note: GdkEventMask enumeration value
en: Structure
el: Δομή

note: GdkEventMask enumeration value
en: Property Change
el: Αλλαγή ιδιότητας

note: GdkEventMask enumeration value
en: Visibility Notify
el: Δήλωση εμφάνισης

note: GdkEventMask enumeration value
en: Proximity In
el: Προσέγγιση

note: GdkEventMask enumeration value
en: Proximity  Out
el: Απόκλιση

note: GdkEventMask enumeration value
en: Substructure
el: Υποδομή

note: GdkEventMask enumeration value
en: Scroll
el: Κύλιση

note: GdkEventMask enumeration value
en: Touch
el: Αφή

note: GdkEventMask enumeration value
en: Smooth scroll
el: Ομαλή κύλιση

note: GdkEventMask enumeration value
en: Touchpad Gesture
el: Xειρονομία πινακίδας αφής

note: GdkEventMask enumeration value
en: All Events
el: Όλα τα συμβάντα

note: Accelerators
en: Accelerators
el: Συντομεύσεις

note: Atk name and description properties
en: Accessible Name
el: Όνομα πρόσβασης

en: Accessible Description
el: Περιγραφή πρόσβασης

en: Role
el: Ρόλος

note: GtkIconSize enumeration value
en: Invalid
el: Άκυρο

note: AtkRole enumeration value
en: Accelerator Label
el: Ετικέτα συντομεύσεων

note: AtkRole enumeration value
en: Alert
el: Ειδοποίηση

note: AtkRole enumeration value
en: Animation
el: Κίνηση

note: AtkRole enumeration value
en: Arrow
el: Βέλος

note: AtkRole enumeration value
en: Calendar
el: Ημερολόγιο

note: AtkRole enumeration value
en: Canvas
el: Καμβάς

note: AtkRole enumeration value
en: Check Box
el: Πλαίσιο ελέγχου

note: AtkRole enumeration value
en: Check Menu Item
el: Στοιχείο μενού ελέγχου

note: AtkRole enumeration value
en: Color Chooser
el: Επιλογέας χρωμάτων

note: AtkRole enumeration value
en: Column Header
el: Κεφαλίδα στήλης

note: AtkRole enumeration value
en: Combo Box
el: Πλαίσιο επιλογών

note: AtkRole enumeration value
en: Date Editor
el: Επεξεργαστής ημερομηνίας

note: AtkRole enumeration value
en: Desktop Icon
el: Εικονίδιο επιφάνειας εργασίας

note: AtkRole enumeration value
en: Desktop Frame
el: Πλαίσιο επιφάνειας εργασίας

note: AtkRole enumeration value
en: Dial
el: Κλήση

note: GtkIconSize enumeration value
en: Dialog
el: Διάλογος

note: AtkRole enumeration value
en: Directory Name
el: Όνομα καταλόγου

note: AtkRole enumeration value
en: Drawing Area
el: Περιοχή σχεδίασης

note: AtkRole enumeration value
en: File Chooser
el: Επιλογέας αρχείου

note: AtkRole enumeration value
en: Filler
el: Γέμισμα

note: AtkRole enumeration value
en: Font Chooser
el: Επιλογή γραμματοσειράς

note: AtkRole enumeration value
en: Glass Pane
el: Γυάλινο παράθυρο

note: AtkRole enumeration value
en: HTML Container
el: Περιέκτης HTML

note: AtkRole enumeration value
en: Icon
el: Εικονίδιο

note: AtkRole enumeration value
en: Internal Frame
el: Εσωτερικό πλαίσιο

note: AtkRole enumeration value
en: Layered Pane
el: Παράθυρο με στρώσεις

note: AtkRole enumeration value
en: List
el: Λίστα

note: AtkRole enumeration value
en: List Item
el: Στοιχείο λίστας

note: AtkRole enumeration value
en: Menu Bar
el: Γραμμή μενού

note: AtkRole enumeration value
en: Option Pane
el: Παράθυρο επιλογών

note: AtkRole enumeration value
en: Page Tab
el: Καρτέλα σελίδας

note: AtkRole enumeration value
en: Page Tab List
el: Λίστα καρτέλας σελίδας

note: AtkRole enumeration value
en: Panel
el: Πίνακας

note: AtkRole enumeration value
en: Password Text
el: Κείμενο κωδικού πρόσβασης

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Popup Menu
el: Αναδυόμενο μενού

note: AtkRole enumeration value
en: Progress bar
el: Γραμμή προόδου

note: AtkRole enumeration value
en: Push Button
el: Κουμπί πίεσης

note: AtkRole enumeration value
en: Radio Button
el: Ραδιοπλήκτρο

note: AtkRole enumeration value
en: Radio Menu Item
el: Στοιχείο μενού ραδιοπλήκτρου

note: AtkRole enumeration value
en: Root Pane
el: Αρχικό παράθυρο

note: AtkRole enumeration value
en: Row Header
el: Κεφαλίδα γραμμής

note: AtkRole enumeration value
en: Scroll Bar
el: Γραμμή κύλισης

note: AtkRole enumeration value
en: Scroll pane
el: Παράθυρο κύλισης

note: AtkRole enumeration value
en: Slider
el: Ολισθητής

note: AtkRole enumeration value
en: Split Pane
el: Παράθυρο διαίρεσης

note: AtkRole enumeration value
en: Spin Button
el: Κουμπί περιστροφής

note: AtkRole enumeration value
en: Status Bar
el: Γραμμή κατάστασης

note: AtkRole enumeration value
en: Table
el: Πίνακας

note: AtkRole enumeration value
en: Table Cell
el: Κελί πίνακα

note: AtkRole enumeration value
en: Tear Off Menu Item
el: Αποσπώμενο στοιχείο μενού

note: AtkRole enumeration value
en: Terminal
el: Τερματικό

note: AtkRole enumeration value
en: Toggle Button
el: Κουμπί εναλλαγής

note: AtkRole enumeration value
en: Tool Bar
el: Εργαλειοθήκη

note: AtkRole enumeration value
en: Tool Tip
el: Συμβουλή οθόνης

note: AtkRole enumeration value
en: Tree
el: Δένδρο

note: AtkRole enumeration value
en: Tree Table
el: Πίνακας δένδρου

note: GtkLicense enumeration value
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: GtkPopoverConstraint enumeration value
en: Window
el: Παράθυρο

note: AtkRole enumeration value
en: Header
el: Κεφαλίδα

note: AtkRole enumeration value
en: Footer
el: Υποσέλιδο

note: AtkRole enumeration value
en: Paragraph
el: Παράγραφος

note: AtkRole enumeration value
en: Ruler
el: Κανόνας

note: AtkRole enumeration value
en: Application
el: Εφαρμογή

note: AtkRole enumeration value
en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

note: AtkRole enumeration value
en: Editbar
el: Γραμμή επεξεργασίας

note: AtkRole enumeration value
en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

note: AtkRole enumeration value
en: Entry
el: Καταχώριση

note: AtkRole enumeration value
en: Chart
el: Διάγραμμα

note: AtkRole enumeration value
en: Caption
el: Τίτλος

note: AtkRole enumeration value
en: Document Frame
el: Πλαίσιο εγγράφου

note: AtkRole enumeration value
en: Heading
el: Επικεφαλίδα

note: AtkRole enumeration value
en: Page
el: Σελίδα

note: AtkRole enumeration value
en: Section
el: Ενότητα

note: AtkRole enumeration value
en: Redundant Object
el: Πλεονάζον αντικείμενο

note: AtkRole enumeration value
en: Form
el: Μορφή

note: AtkRole enumeration value
en: Link
el: Σύνδεσμος

note: AtkRole enumeration value
en: Input Method Window
el: Παράθυρο μεθόδου εισαγωγής

note: AtkRole enumeration value
en: Table Row
el: Γραμμή πίνακα

note: AtkRole enumeration value
en: Tree Item
el: Στοιχείο δένδρου

note: AtkRole enumeration value
en: Document Spreadsheet
el: Έγγραφο υπολογιστικού φύλλου

note: AtkRole enumeration value
en: Document Presentation
el: Έγγραφο παρουσίασης

note: AtkRole enumeration value
en: Document Text
el: Έγγραφο κειμένου

note: AtkRole enumeration value
en: Document Web
el: Έγγραφο ιστού

note: AtkRole enumeration value
en: Document Email
el: Έγγραφο ηλ. αλληλογγραφίας

note: AtkRole enumeration value
en: List Box
el: Πλαίσιο καταλόγου

note: AtkRole enumeration value
en: Grouping
el: Ομαδοποίηση

note: AtkRole enumeration value
en: Image Map
el: Χάρτης εικόνας

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Notification
el: Ειδοποίηση

note: AtkRole enumeration value
en: Info Bar
el: Γραμμή πληροφοριών

note: AtkRole enumeration value
en: Level Bar
el: Γραμμή επιπέδου

note: AtkRole enumeration value
en: Title Bar
el: Γραμμή τίτλου

note: AtkRole enumeration value
en: Block Quote
el: Παράθεση

note: AtkRole enumeration value
en: Audio
el: Ήχος

note: AtkRole enumeration value
en: Video
el: Βίντεο

note: AtkRole enumeration value
en: Definition
el: Ορισμός

note: AtkRole enumeration value
en: Article
el: Άρθρο

note: AtkRole enumeration value
en: Landmark
el: Ορόσημο

note: AtkRole enumeration value
en: Log
el: Καταγραφή

note: AtkRole enumeration value
en: Marquee
el: Κυλιόμενο κείμενο

note: AtkRole enumeration value
en: Math
el: Μαθηματικά

note: AtkRole enumeration value
en: Rating
el: Αξιολόγηση

note: AtkRole enumeration value
en: Time
el: Χρόνος

note: AtkRole enumeration value
en: Description List
el: Κατάλογος περιγραφής

note: AtkRole enumeration value
en: Description Term
el: Όρος περιγραφής

note: AtkRole enumeration value
en: Description Value
el: Τιμή περιγραφής

note: AtkRole enumeration value
en: Generic object
el: Γενικό αντικείμενο

note: AtkRole enumeration value
en: Mathematical fraction
el: Μαθηματικό κλάσμα

note: AtkRole enumeration value
en: A radical expression (in math)
el: Μια έκφραση ριζών (μαθηματικά)

note: AtkRole enumeration value
en: Subscript text
el: Δείκτης κειμένου

note: AtkRole enumeration value
en: Superscript text
el: Εκθέτης κειμένου

note: Atk role enumeration value
en: Last Defined
el: Τελευταία ορισμένο

note: Atk relationset properties
en: Controlled By
el: Ελέγχεται από

en: Controller For
el: Ελεγκτής για

en: Labeled By
el: Με ετικέτα από

en: Label For
el: Ετικέτα για

en: Member Of
el: Μέλος του

en: Node Child Of
el: Θυγατρικός κόμβος του

en: Flows To
el: Ρέει προς

en: Flows From
el: Ρέει από

en: Subwindow Of
el: Υποπαράθυρο του

en: Embeds
el: Ενσωματώνει

en: Embedded By
el: Ενσωματωμένο από

en: Popup For
el: Αναδυόμενο για

en: Parent Window Of
el: Γονικό παράθυρο του

en: Described By
el: Περιγράφεται από

en: Description For
el: Περιγραφή για

en: A list of style class names to apply to this widget
el: Η λίστα ονομάτων των κλάσεων στυλ για προσθήκη στο γραφικό στοιχείο

en: A list of accelerator keys
el: Μια λίστα από πλήκτρα συντομεύσεων

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
el: Το όνομα από τα στιγμιότυπα ενός αντικειμένου μορφοποιημένο για πρόσβαση τεχνολογίας υποβοήθησης

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
el: Περιγραφή ενός αντικειμένου που έχει διαμορφωθεί για προσπέλαση σε βοηθητική τεχνολογία

en: The accessible role of this object
el: Ο προσβάσιμος ρόλος του αντικειμένου

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
el: Υποδεικνύει ότι ένα αντικείμενο ελέγχεται από ένα ή περισσότερα συνδεδεμένα αντικείμενα προορισμού

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
el: Υποδεικνύει ένα αντικείμενο ως ελεγκτή για ένα ή περισσότερα αντικείμενα προορισμού

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
el: Υποδεικνύει ότι ένα αντικείμενο έχει πάρει ετικέτα από ένα ή περισσότερα αντικείμενα προορισμού

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
el: Υποδεικνύει ένα αντικείμενο ως ετικέτα για ένα ή περισσότερα αντικείμενα προορισμού

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
el: Υποδεικνύει ένα αντικείμενο ως μέλος ενός συνόλου από ένα ή περισσότερα αντικείμενα προορισμού

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
el: Υποδεικνύει ότι ένα αντικείμενο είναι κελί σε έναν πίνακα δέντρου και εμφανίζεται επειδή ένα άλλο κελί στην ίδια στήλη επεκτείνεται προσδιορίζοντας αυτό το κελί

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
el: Υποδεικνύει ότι το αντικείμενο έχει περιεχόμενο που ρέει λογικά προς κάποιο άλλο AtkObject με διαδοχικό τρόπο, (για παράδειγμα με τη ροή κειμένου)

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
el: Υποδεικνύει ότι το αντικείμενο έχει περιεχόμενο που ρέει λογικά από κάποιο άλλο αντικείμενο AtkObject με διαδοχικό τρόπο, (όπως συμβαίνει με τη ροή κειμένου)

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
el: Υποδεικνύει ένα υποπαράθυρο προσαρτημένο σε ένα συστατικό, αλλά κατά τα άλλα δεν έχει σύνδεση στην ιεραρχία UI με αυτό το συστατικό

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
el: Υποδεικνύει ότι το αντικείμενο ενσωματώνει οπτικά το περιεχόμενο κάποιου άλλου αντικειμένου, π.χ. το περιεχόμενο ενός αντικειμένου ρέει γύρω από το περιεχόμενο κάποιου άλλου

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
el: Αντίστροφο του 'Ενσωματώνει', υποδεικνύει ότι το περιεχόμενο αυτού του αντικειμένου ενσωματώνεται οπτικά σε κάποιο άλλο αντικείμενο

en: Indicates that an object is a popup for another object
el: Υποδεικνύει ότι ένα αντικείμενο είναι αναδυόμενο για ένα άλλο αντικείμενο

en: Indicates that an object is a parent window of another object
el: Υποδεικνύει ότι ένα αντικείμενο είναι γονικό παράθυρο ενός άλλου αντικειμένου

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
el: Υποδεικνύει ότι ένα άλλο αντικείμενο παρέχει περιγραφικές πληροφορίες για αυτό το αντικείμενο· πιο αναλυτικό από το 'Με Ετικέτα από'

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
el: Υποδεικνύει ότι ένα αντικείμενο παρέχει περιγραφικές πληροφορίες για ένα άλλο αντικείμενο· πιο αναλυτικό από το 'Ετικέτα για'

note: GtkResizeMode enumeration value
en: Queue
el: Ουρά

note: GtkResizeMode enumeration value
en: Immediate
el: Άμεσο

en: Insert Before
el: Εισαγωγή πριν

en: Insert After
el: Εισαγωγή μετά

en: Remove Slot
el: Αφαίρεση σχισμής

en: Number of items
el: Αριθμός στοιχείων

note: GtkPositionType enumeration value
en: Top
el: Άνω

note: GtkPositionType enumeration value
en: Bottom
el: Κάτω

en: Center Child
el: Κέντρο θυγατρικού

en: The number of items in the box
el: Το πλήθος των στοιχείων στο πλαίσιο

en: Horizontal Box
el: Οριζόντιο πλαίσιο

en: Vertical Box
el: Κατακόρυφο πλαίσιο

en: Action Bar
el: Γραμμή ενεργειών

en: The number of items in the action bar
el: Το πλήθος των στοιχείων στη γραμμή ενεργειών

note: GdkGravity enumeration value
en: North West
el: Βόριοδυτικά

note: GdkGravity enumeration value
en: North
el: Βόρεια

note: GdkGravity enumeration value
en: North East
el: Βόριοανατολικά

note: GdkGravity enumeration value
en: West
el: Δύση

note: GdkGravity enumeration value
en: East
el: Ανατολικά

note: GdkGravity enumeration value
en: South West
el: Νοτιοδυτικά

note: GdkGravity enumeration value
en: South
el: Νότια

note: GdkGravity enumeration value
en: South East
el: Νοτιοανατολικά

note: GdkGravity enumeration value
en: Static
el: Στατικό

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Toolbar
el: Εργαλειοθήκη

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Splash Screen
el: Αρχική οθόνη

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Utility
el: Βοήθημα

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Dock
el: Προσάρτηση

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Drop Down Menu
el: Μενού πτυσσόμενο προς τα κάτω

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Tooltip
el: Συμβουλή οθόνης

note: GtkWindowType enumeration value
en: Top Level
el: Ανώτατο επίπεδο

note: GtkWindowType enumeration value
en: Popup
el: Αναδυόμενο

note: GtkWindowType enumeration value
en: Offscreen
el: Εκτός οθόνης

note: GtkWindowPosition enumeration value
en: Mouse
el: Ποντίκι

note: GtkWindowPosition enumeration value
en: Always Center
el: Πάντα στο κέντρο

note: GtkWindowPosition enumeration value
en: Center on Parent
el: Στο κέντρο του γονικού

en: A list of accel groups to be added to this window
el: Μια λίστα ομάδων accel για προσθήκη σε αυτό το παράθυρο

en: Offscreen Window
el: Εξωτερικό παράθυρο

en: Application Window
el: Παράθυρο εφαρμογής

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Menu Shell
el: Κέλυφος μενού

en: Position
el: Θέση

en: The position of the menu item in the menu shell
el: Η θέση του στοιχείου του μενού στο κέλυφος μενού

en: Use Underline
el: Χρήση υπογράμμισης

note: GtkActivatable
en: Related Action
el: Σχετική ενέργεια

en: Use Action Appearance
el: Χρήση εμφάνισης ενέργειας

note: GtkActionable
en: Action Name
el: Όνομα ενέργειας

note: Atk click property
en: Click
el: Κλικ

en: Set the description of the Click atk action
el: Ορισμός της ενέργειας atk που θα γίνεται με κλικ

en: Image Menu Item
el: Στοιχείο μενού εικόνας

en: Stock Item
el: Έτοιμο στοιχείο

en: Accel Group
el: Ομάδα Accel

en: The stock item for this menu item
el: Το έτοιμο στοιχείο για αυτό το στοιχείο μενού

en: Separator Menu Item
el: Διαχωριστικό στοιχείο μενού

note: GtkTextDirection enumeration value
en: Left to Right
el: Από αριστερά προς τα δεξιά

note: GtkTextDirection enumeration value
en: Right to Left
el: Από δεξιά προς τα αριστερά

note: GtkPackDirection enumeration value
en: Top to Bottom
el: Από πάνω προς τα κάτω

note: GtkPackDirection enumeration value
en: Bottom to Top
el: Από κάτω προς τα πάνω

note: GtkTreeViewGridLines enumeration value
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: GtkTreeViewGridLines enumeration value
en: Vertical
el: Κατακόρυφη

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Icons only
el: Εικονίδια μόνο

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Text only
el: Κείμενο μόνο

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Text below icons
el: Κείμενο κάτω από τα εικονίδια

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Text beside icons
el: Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

note: GtkIconSize enumeration value
en: Small Toolbar
el: Μικρή εργαλειοθήκη

note: GtkIconSize enumeration value
en: Large Toolbar
el: Μεγάλη εργαλειοθήκη

note: GtkIconSize enumeration value
en: Drag & Drop
el: Μεταφορά και απόθεση

en: A symbolic icon size for the stock icon
el: Συμβολικό μέγεθος εικονιδίου για το έτοιμο εικονίδιο

en: The position of the tool item in the toolbar
el: Η θέση του στοιχείου στη γραμμή εργαλείων

en: Tool Palette
el: Εργαλείο παλέτας

note: GtkScrollablePolicy enumeration value
en: Minimum
el: Ελάχιστο

note: GtkScrollablePolicy enumeration value
en: Natural
el: Φυσικό

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
el: Αν θα αρχίσει η κύλιση σε μικρότερο από το ελάχιστο ή φυσικό πλάτος

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
el: Αν θα αρχίσει η κύλιση σε μικρότερο από το ελάχιστο ή φυσικό ύψος

en: The position of the tool item group in the palette
el: Η θέση της ομάδας του στοιχείου στην παλέτα

note: PangoEllipsizeMode enumeration value
en: Middle
el: Μέση

note: GtkReliefStyle enumeration value
en: Half
el: Μισό

en: Separator Tool Item
el: Στοιχείο εργαλείου διαχωριστή

en: Tool Button
el: Κουμπί εργαλείου

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
el: Το έτοιμο εικονίδιο που εμφανίζεται στο στοιχείο (επιλέξτε ένα στοιχείο από το GTK+ ή από ένα εργοστάσιο εικονιδίων)

en: Toggle Tool Button
el: Κουμπί για εργαλείο εναλλαγής

en: Radio Tool Button
el: Κουμπί εργαλείου ραδιοπλήκτρου

en: Menu Tool Button
el: Κουμπί εργαλείου μενού

en: Handle Box
el: Πλαίσιο χειρισμού

note: PangoAlignment enumeration value
en: Left
el: Αριστερά

note: PangoAlignment enumeration value
en: Right
el: Δεξιά

note: GtkShadowType enumeration value
en: In
el: Μέσα

note: GtkShadowType enumeration value
en: Out
el: Έξω

note: GtkShadowType enumeration value
en: Etched In
el: Χάραξη προς τα μέσα

note: GtkShadowType enumeration value
en: Etched Out
el: Χάραξη προς τα έξω

en: Attributes
el: Γνωρίσματα

note: GtkWrapMode enumeration value
en: Word
el: Λέξη

note: GtkWrapMode enumeration value
en: Character
el: Χαρακτήρας

note: GtkWrapMode enumeration value
en: Word Character
el: Χαρακτήρας λέξης

en: The pango attributes for this label
el: Τα γνωρίσματα pango αυτής της ετικέτας

en: Text Entry
el: Καταχώρηση κειμένου

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Free Form
el: Ελεύθερη μορφή

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Alpha
el: Άλφα

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Digits
el: Ψηφία

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Number
el: Αριθμός

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Phone
el: Τηλέφωνο

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: URL
el: Διεύθυνση

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Email
el: Ηλεκτρονική αλληλογγραφία

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Pin Code
el: Κωδικός Pin

note: GtkInputHints enumeration value
en: Spellcheck
el: Ορθογραφικός έλεγχος

note: GtkInputHints enumeration value
en: No Spellcheck
el: Χωρίς ορθογραφικό έλεγχο

note: GtkInputHints enumeration value
en: Word Completion
el: Συμπλήρωση λέξεων

note: GtkInputHints enumeration value
en: Lowercase
el: Πεζοί χαρακτήρες

note: GtkInputHints enumeration value
en: Uppercase Chars
el: Κεφαλαίοι χαρακτήρες

note: GtkInputHints enumeration value
en: Uppercase Words
el: Λέξεις με κεφαλαία

note: GtkInputHints enumeration value
en: Uppercase Sentences
el: Προτάσεις με κεφαλαία

note: GtkInputHints enumeration value
en: Inhibit On-screen Keyboard
el: Παρεμπόδιση πληκτρολογίου οθόνης

note: GtkInputHints enumeration value
en: Vertical Writing
el: Κατακόρυφη γραφή

en: Primary Stock Icon
el: Πρωτεύον έτοιμο εικονίδιο

en: Secondary Stock Icon
el: Δευτερεύον έτοιμο εικονίδιο

en: Primary Icon Pixbuf
el: Pixbuf πρωτεύοντος εικονιδίου

en: Secondary Icon Pixbuf
el: Pixbuf δευτερεύοντος εικονιδίου

en: Primary Icon Name
el: Όνομα πρωτεύοντος εικονιδίου

en: Secondary Icon Name
el: Όνομα δευτερεύοντος εικονιδίου

en: Primary Icon Activatable
el: Ενεργοποιήσιμο πρωτεύον εικονίδιο

en: Secondary Icon Activatable
el: Ενεργοποιήσιμο δευτερεύον εικονίδιο

en: Primary Icon Sensitive
el: Ευαίσθητο πρωτεύον εικονίδιο

en: Secondary Icon Sensitive
el: Ευαίσθητο δευτερεύον εικονίδιο

en: Progress Fraction
el: Κλάσμα προόδου

en: Progress Pulse Step
el: Παλμικό βήμα προόδου

en: Primary Icon Tooltip Text
el: Κείμενο αναδυόμενης συμβουλής πρωτεύοντος εικονιδίου

en: Secondary Icon Tooltip Text
el: Κείμενο αναδυόμενης συμβουλής δευτερεύοντος εικονιδίου

en: Primary Icon Tooltip Markup
el: Επισήμανση αναδυόμενης συμβουλής πρωτεύοντος εικονιδίου

en: Secondary Icon Tooltip Markup
el: Επισήμανση αναδυόμενης συμβουλής δευτερεύοντος εικονιδίου

note: Atk activate property
en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Set the description of the Activate atk action
el: Ορισμός της περιγραφής της ενέργειας ενεργοποίησης atk

en: Search Entry
el: Καταχώριση αναζήτησης

en: Text View
el: Προβολή κειμένου

en: Search Bar
el: Γραμμή αναζήτησης

note: GtkResponseType enumeration value
en: Reject
el: Απόρριψη

note: GtkResponseType enumeration value
en: Accept
el: Αποδοχή

note: GtkResponseType enumeration value
en: Delete Event
el: Διαγραφή συμβάντος

note: GtkResponseType enumeration value
en: OK
el: Εντάξει

note: GtkResponseType enumeration value
en: Apply
el: Εφαρμογή

note: GtkResponseType enumeration value
en: Help
el: Βοήθεια

en: Stock Button
el: Έτοιμο κουμπί

en: Response ID
el: Ταυτότητα Απόκρισης

note: Atk press property
en: Press
el: Πάτημα

note: Atk release property
en: Release
el: Απελευθέρωση

en: The stock item for this button
el: Το έτοιμο στοιχείο για αυτό το κουμπί

en: The response ID of this button in a dialog
el: Το αναγνωριστικό της απόκρισης αυτού του κουμπιού σε ένα διάλογο

en: Set the description of the Press atk action
el: Ορισμός της περιγραφής της ενέργειας πατήματος atk

en: Set the description of the Release atk action
el: Ορισμός της περιγραφής της ενέργειας απελευθέρωσης atk

en: Check Button
el: Κουμπί ελέγχου

note: GtkPolicyType enumeration value
en: Always
el: Πάντα

note: GtkSpinButtonUpdatePolicy enumeration value
en: If Valid
el: Εάν είναι έγκυρο

en: Switch
el: Διακόπτης

en: File Chooser Button
el: Κουμπί επιλογής αρχείου

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Scale Button
el: Κουμπί κλιμάκωσης

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
el: Τα ονόματα των εικονιδίων που θα χρησιμοποιηθούν από το κουμπί κλίμακας. Το πρώτο στοιχείο στον πίνακα θα χρησιμοποιηθεί στο κουμπί όταν η τρέχουσα τιμή είναι η πιο χαμηλή τιμή, το δεύτερο στοιχείο για την πιο υψηλή τιμή. Όλα τα επόμενα εικονίδια θα χρησιμοποιηθούν για όλες τις άλλες τιμές, που καλύπτουν ομοιόμορφα την περιοχή των τιμών

en: Volume Button
el: Κουμπί έντασης ήχου

en: File Chooser Widget
el: Γραφικό στοιχείο επιλογής αρχείου

en: Application Chooser Widget
el: Γραφικό στοιχείο επιλογής εφαρμογών

note: GtkPlacesOpenFlags enumeration value
en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

note: GtkPlacesOpenFlags enumeration value
en: New Window
el: Νέο παράθυρο

en: Color Button
el: Κουμπί χρωμάτων

en: Font Button
el: Κουμπί γραμματοσειράς

note: GtkTreeViewColumnSizing enumeration value
en: Automatic
el: Αυτόματο

note: GtkSensitivityType enumeration value
en: On
el: Ενεργό

note: GtkSensitivityType enumeration value
en: Off
el: Ανενεργό

en: Combo Box Text
el: Κείμενο σύνθετου πλαισίου

en: Items
el: Στοιχεία

en: The list of items to show in the combo box
el: Η λίστα στοιχείων προς εμφάνιση στο σύνθετο πλαίσιο

en: Application Chooser Button
el: Κουμπί επιλογέα εφαρμογής

en: Progress Bar
el: Γραμμή προόδου

note: GtkUpdateType enumeration value
en: Continuous
el: Συνεχόμενο

note: GtkLevelBarMode enumeration value
en: Discrete
el: Διακριτό

en: Resource Name
el: Όνομα πόρου

note: We have to save/load icon-size as int, and fake the enum
en: Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίου

en: Dialog Box
el: Πλαίσιο διαλόγου

en: Insert Row
el: Εισαγωγή γραμμής

en: Before
el: Πριν

en: Insert Column
el: Εισαγωγή στήλης

en: Remove Row
el: Αφαίρεση γραμμής

en: Remove Column
el: Αφαίρεση στήλης

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Expand
el: Επέκταση

note: GtkAttachOptions enumeration value
en: Shrink
el: Συρρίκνωση

en: Rows
el: Γραμμές

en: Columns
el: Στήλες

en: The number of rows for this grid
el: Ο αριθμός σειρών για το πλέγμα

en: The number of columns for this grid
el: Ο αριθμός στηλών για το πλέγμα

en: Horizontal Panes
el: Οριζόντια παράθυρα

en: Vertical Panes
el: Κατακόρυφα παράθυρα

en: Notebook
el: Σημειωματάριο

en: Insert Page Before
el: Εισαγωγή σελίδας πριν

en: Insert Page After
el: Εισαγωγή σελίδας μετά

en: Remove Page
el: Αφαίρεση σελίδας

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: Start Action
el: Ενέργεια έναρξης

en: End Action
el: Ενέργεια λήξης

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
el: Ορισμός της τρέχουσας ενεργής σελίδας για επεξεργασία, αυτή η ιδιότητα δεν θα αποθηκευτεί

en: The number of pages in the notebook
el: Το πλήθος των σελίδων στο σημειωματάριο

en: HeaderBar
el: Γραμμή κεφαλίδων

en: Reserve space for subtitle
el: Δέσμευση χώρου για υπότιτλους

en: Custom Title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος

en: Add Slot
el: Προσθήκη υποδοχής

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
el: Διατήρηση του ύψους γραμμής κεφαλίδων το ίδιο με τις δυναμικές αλλαγές υπότιτλου.

en: The number of items in the header bar
el: Το πλήθος των στοιχείων στη γραμμή κεφαλίδων

en: Edit page
el: Επεξεργασία σελίδας

en: Visible child
el: Ορατό θυγατρικό

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Crossfade
el: Σταδιακή μετάβαση

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Right
el: Μετακίνηση προς τα δεξιά

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Left
el: Μετακίνηση προς τα αριστερά

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Up
el: Μετακίνηση προς τα πάνω

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Down
el: Μετακίνηση προς τα κάτω

en: Slide Left-Right
el: Μετακίνηση προς τα αριστερά-δεξιά

en: Slide Up-Down
el: Μετακίνηση προς τα πάνω-κάτω

en: Move Over Up
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου προς τα πάνω

en: Move Over Down
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου προς τα κάτω

en: Move Over Left
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου προς τα αριστερά

en: Move Over Right
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου προς τα δεξιά

en: Move Over Up-Down
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου πάνω-κάτω

en: Move Over Down-Up
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου κάθετα

en: Move Over Left-Right
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου αριστερά-δεξιά

en: Move Over Right-Left
el: Μετακίνηση προς τα πάνω για δημιουργία χώρου προς τα δεξιά-αριστερά

en: Move Under Up
el: Μετακίνηση προς τα κάτω για δημιουργία χώρου επάνω

en: Move Under Down
el: Μετακίνηση προς τα κάτω για δημιουργία χώρου κάτω

en: Move Under Left
el: Μετακίνηση προς τα κάτω για δημιουργία χώρου αριστερά

en: Move Under Right
el: Μετακίνηση προς τα κάτω για δημιουργία χώρου δεξιά

en: The number of pages in the stack
el: Ο αριθμός των σελίδων στη στοίβα

en: Stack Switcher
el: Εναλλαγή στοίβας

en: Stack Sidebar
el: Πλευρική στήλη στοίβας

en: Revealer
el: Αποκαλυπτής

en: Add Row
el: Προσθήκη γραμμής

note: PangoUnderline enumeration value
en: Single
el: Μονό

note: GtkSelectionMode enumeration value
en: Browse
el: Περιήγηση

note: GtkSelectionMode enumeration value
en: Multiple
el: Πολλαπλό

en: The position of the row item in the listbox
el: Η θέση του στοιχείου γραμμής στο πλαίσιο λίστας

en: List Box Row
el: Γραμμή πλαισίου λίστας

en: Flow Box
el: Πλαίσιο ροής

en: Add Child
el: Προσθήκη θυγατρικού

en: The position of the child in the flowbox
el: Η θέση του θυγατρικού στο πλαίσιο ροής

en: Flow Box Child
el: Θυγατρικό πλαισίου ροής

en: Range
el: Περιοχή

note: GtkUpdateType enumeration value
en: Discontinuous
el: Ασυνεχής

note: GtkUpdateType enumeration value
en: Delayed
el: Ανεσταλμένο

en: The number of digits to round the value to when the value changes
el: Ο αριθμός των ψηφίων για στρογγυλοποίηση της τιμής όταν η τιμή αλλάζει

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
el: Αν θα επισημαίνετε η περιοχή από κάτω ή αριστερά που οδηγεί στο κουμπί

en: Horizontal Scale
el: Οριζόντια κλιμάκωση

en: Vertical Scale
el: Κατακόρυφη κλιμάκωση

en: Scrollbar
el: Γραμμή κύλισης

en: Horizontal Scrollbar
el: Οριζόντια γραμμή κύλισης

en: Vertical Scrollbar
el: Κατακόρυφη γραμμή κύλισης

en: Button Box
el: Πλαίσιο κουμπιού

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Default
el: Προεπιλογή

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Spread
el: Διάδοση

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Edge
el: Άκρη

en: Horizontal Button Box
el: Οριζόντιο πλαίσιο κουμπιού

en: Vertical Button Box
el: Κατακόρυφο πλαίσιο κουμπιού

en: Horizontal Separator
el: Οριζόντιο διαχωριστικό

en: Vertical Separator
el: Κατακόρυφο διαχωριστικό

en: Accel Label
el: Ετικέτα Accel

note: GtkArrowType enumeration value
en: Up
el: Επάνω

note: GtkArrowType enumeration value
en: Down
el: Κάτω

note: Declare menu button here because the arrow-type values already exist
en: Menu Button
el: Κουμπί μενού

en: Lock Button
el: Πλήκτρο κλειδώματος

en: Layout
el: Διάταξη

note: GtkTreeViewColumnSizing enumeration value
en: Fixed
el: Σταθερό

en: OpenGL Area
el: Περιοχή OpenGL

note: GtkMessageType enumeration value
en: Info
el: Πληροφορίες

note: GtkMessageType enumeration value
en: Warning
el: Προειδοποίηση

note: GtkMessageType enumeration value
en: Question
el: Ερώτηση

note: PangoUnderline enumeration value
en: Error
el: Σφάλμα

note: GtkPolicyType enumeration value
en: Never
el: Ποτέ

note: GtkPolicyType enumeration value
en: External
el: Εξωτερικό

note: GtkCornerType enumeration value
en: Top Left
el: Πάνω αριστερά

note: GtkCornerType enumeration value
en: Bottom Left
el: Κάτω αριστερά

note: GtkCornerType enumeration value
en: Top Right
el: Πάνω δεξιά

note: GtkCornerType enumeration value
en: Bottom Right
el: Κάτω δεξιά

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
el: Αν είναι ενεργή η κύλιση επικάλυψης, οι γραμμές κύλισης προστίθενται μόνο ως παραδοσιακά γραφικά συστατικά όταν ένα ποντίκι είναι παρόν

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: About Dialog
el: Σχετικά με τον διάλογο

note: GtkLicense enumeration value
en: MIT X11
el: ΜΙΤ Χ11

note: GtkLicense enumeration value
en: Artistic
el: Καλλιτεχνικό

note: GtkLicense enumeration value
en: GPL 2.0 Only
el: Μόνο GPL 2.0

note: GtkLicense enumeration value
en: GPL 3.0 Only
el: Μόνο GPL 3.0

note: GtkLicense enumeration value
en: LGPL 2.1 Only
el: Μόνο LGPL 2.1

note: GtkLicense enumeration value
en: LGPL 3.0 Only
el: Μόνο LGPL 3.0

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
el: Μπορείτε να το δηλώσετε ως μεταφράσιμo και να ορίσετε όνομα/διεύθυνση αν θέλετε να δείχνουν μια συγκεκριμένη μετάφραση μεταφραστή, αλλιώς θα πρέπει να αναφέρερε όλους τους μεταφραστές και να ξεμαρκάρετε αυτή τη σειρά για μετάφραση

en: Color Selection Dialog
el: Διάλογος επιλογής χρωμάτων

en: File Chooser Dialog
el: Διάλογος επιλογής αρχείου

en: Font Selection Dialog
el: Διάλογος επιλογής γραμματοσειράς

en: Application Chooser Dialog
el: Διάλογος επιλογής εφαρμογής

en: Message Dialog
el: Διάλογος μηνύματος

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Ok
el: Εντάξει

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Yes, No
el: Ναι, Όχι

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Ok, Cancel
el: Εντάξει, Ακύρωση

en: Color Selection
el: Επιλογή χρωμάτων

en: Color Chooser Widget
el: Γραφικό στοιχείο επιλογής χρώματος

en: Color Chooser Dialog
el: Διάλογος επιλογής χρώματος

en: Font Chooser Widget
el: Γραφικό στοιχείο επιλογής γραμματοσειράς

en: Font Chooser Dialog
el: Διάλογος επιλογής γραμματοσειράς

en: Font Selection
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Assistant
el: Βοηθός

en: Number of Pages
el: Αριθμός σελίδων

en: Initially Complete
el: Αρχικά πλήρης

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Content
el: Περιεχόμενο

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Intro
el: Εισαγωγή

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Summary
el: Σύνοψη

en: Number of pages in this assistant
el: Το πλήθος των σελίδων στο βοηθό

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
el: Εάν αυτή η σελίδα θα πρέπει να σημειώνεται αρχικά ως πλήρης, ανεξάρτητα από την εισαγωγή δεδομένων του χρήστη.

en: The page position in the Assistant
el: Η θέση της σελίδας στον βοηθό

en: Popover
el: Αναδυόμενο

en: Popover Menu
el: Αναδυόμενο μενού

en: Number of submenus
el: Αριθμός υπομενού

en: Edit menu
el: Επεξεργασία μενού

en: The number of submenus in the popover menu
el: Το πλήθος των υπομενού στο αναδυόμενο μενού

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
el: Ορισμός του τρέχοντος ενεργού υπομενού για επεξεργασία, αυτή η ιδιότητα δεν θα αποθηκευτεί

en: Model Button
el: Κουμπί μοντέλου

en: Link Button
el: Κουμπί σύνδεσης

en: Recent Chooser
el: Επιλογή προσφάτων

note: GtkRecentSortType enumeration value
en: Most Recently Used first
el: Το πιο πρόσφατα χρησιμοποιημένο πρώτο

note: GtkRecentSortType enumeration value
en: Least Recently Used first
el: Το μικρότερο από τα πρόσφατα χρησιμοποιούμενα πρώτο

en: Recent Chooser Dialog
el: Διάλογος επιλογής προσφάτων

en: Size Group
el: Ομάδα μεγέθους

en: Widgets
el: Γραφικά στοιχεία

note: GtkSizeGroupMode enumeration value
en: Both
el: Όλα

en: List of widgets in this group
el: Λίστα των γραφικών στοιχείων της ομάδας

en: Window Group
el: Ομάδα παραθύρων

en: Adjustment
el: Στοίχιση

en: An accelerator key for this action
el: Ένα κλειδί συντόμευσης για αυτή την ενέργεια

en: Toggle Action
el: Ενέργεια εναλλαγής

en: Radio Action
el: Ενέργεια ραδιοπλήκτρου

en: Recent Action
el: Πρόσφατη ενέργεια

en: Action Group
el: Ομάδα ενεργειών

en: Entry Completion
el: Συμπλήρωση εγγραφών

en: Icon Factory
el: Εργοστάσιο εικονιδίων

en: Icon Sources
el: Πηγές εικονιδίων

en: A list of sources for this icon factory
el: Μία λίστα πηγών για αυτό το εργοστάσιο εικονιδίων

en: List Store
el: Αποθήκη λιστών

en: Data
el: Δεδομένα

en: Enter a list of column types for this data store
el: Εισάγετε λίστα τύπων στηλών για αυτή την αποθήκη δεδομένων

en: Enter a list of values to be applied on each row
el: Εισάγετε λίστα τιμών που θα εφαρμοστουν σε κάθε γραμμή

en: Tree Store
el: Αποθήκη δέντρου

en: Tree Model Filter
el: Φίλτρο μοντέλου δέντρου

en: Tree Model Sort
el: Ταξινόμηση μοντέλου δέντρου

en: Tree Selection
el: Επιλογή δέντρου

en: Tree View
el: Προβολή δένδρου

note: GtkTreeViewGridLines enumeration value
en: Horizontal and Vertical
el: Οριζόντια και κατακόρυφα

note: GtkSortType enumeration value
en: Ascending
el: Αύξουσα

note: GtkSortType enumeration value
en: Descending
el: Φθίνουσα

note: GtkTreeViewColumnSizing enumeration value
en: Grow Only
el: Μόνο αύξηση

en: Icon View
el: Προβολή εικονιδίων

en: Cell Background Color name column
el: Στήλη ονόματος χρώματος φόντου κελιού

en: Cell Background Color column
el: Στήλη χρώματος φόντου κελιού

en: Cell Background RGBA column
el: Στήλη χρώματος RGBA κελιού

en: Width column
el: Στήλη πλάτους

en: Height column
el: Στήλη ύψους

en: Horizontal Padding
el: Οριζόντιο γέμισμα

en: Horizontal Padding column
el: Στήλη οριζόντιου γεμίσματος

en: Vertical Padding
el: Κατακόρυφο γέμισμα

en: Vertical Padding column
el: Στήλη κατακόρυφου γεμίσματος

en: Horizontal Alignment
el: Οριζόντια στοίχιση

en: Horizontal Alignment column
el: Στήλη οριζόντιας στοίχισης

en: Vertical Alignment
el: Κατακόρυφη στοίχιση

en: Vertical Alignment column
el: Στήλη κατακόρυφης στοίχισης

en: Sensitive column
el: Στήλη ευαίσθητων

en: Visible column
el: Στήλη ορατότητας

en: The column in the model to load the value from
el: Η στήλη του μοντέλου από την οποία θα φορτωθεί η τιμή

en: Text Renderer
el: Απεικόνιση κειμένου

en: Alignment column
el: Στήλη στοίχισης

en: Attributes column
el: Στήλη γνωρισμάτων

en: Background Color Name column
el: Στήλη ονόματος χρώματος φόντου

en: Background Color column
el: Στήλη χρώματος φόντου

en: Editable column
el: Τροποποιήσιμη στήλη

en: Ellipsize column
el: Ελλειπτική στήλης

en: Family column
el: Στήλη οικογένειας

en: Font column
el: Στήλη γραμματοσειράς

en: Font Description column
el: Στήλη περιγραφής γραμματοσειράς

en: Foreground Color Name column
el: Στήλη ονόματος χρώματος προσκηνίου

en: Foreground Color column
el: Στήλη χρώματος προσκηνίου

en: Language column
el: Στήλη γλώσσας

en: Markup column
el: Στήλη σήμανσης

en: Rise column
el: Ανύψωση στήλης

en: Scale column
el: Κλιμάκωση στήλης

en: Single Paragraph Mode column
el: Στήλη λειτουργίας μονής παραγράφου

en: Size column
el: Στήλη μεγέθους

en: Data column
el: Στήλη δεδομένων

note: PangoStretch enumeration value
en: Ultra Condensed
el: Πλήρως συμπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Extra Condensed
el: Ιδιαίτερα συμπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Condensed
el: Συμπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Semi Condensed
el: Ημισυμπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Semi Expanded
el: Ημιαναπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Expanded
el: Αναπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Extra Expanded
el: Ιδιαίτερα αναπτυγμένα

note: PangoStretch enumeration value
en: Ultra Expanded
el: Πλήρως αναπτυγμένα

en: Stretch column
el: Στήλη επιμήκυνσης

en: Strikethrough column
el: Στήλη διακριτής διαγραφής

note: PangoStyle enumeration value
en: Oblique
el: Λοξά

note: PangoStyle enumeration value
en: Italic
el: Πλάγια

en: Style column
el: Στήλη στυλ

en: Text column
el: Στήλη κειμένου

note: PangoUnderline enumeration value
en: Double
el: Διπλό

note: PangoUnderline enumeration value
en: Low
el: Χαμηλό

en: Underline column
el: Στήλη υπογράμμισης

note: PangoVariant enumeration value
en: Small Capitals
el: Μικρά κεφαλαία

en: Variant column
el: Στήλη παραλλαγής

en: Weight column
el: Στήλη πάχους

en: Width in Characters column
el: Στήλη πλάτους σε χαρακτήρες

en: Wrap Mode column
el: Στήλη λειτουργίας αναδίπλωσης

en: Wrap Width column
el: Στήλη πλάτους αναδίπλωσης

en: Background RGBA column
el: Στήλη RGBA φόντου

en: Foreground RGBA column
el: Στήλη RGBA προσκήνιου

en: Maximum width in characters
el: Μέγιστο πλάτος σε χαρακτήρες

en: Placeholder text
el: Κείμενο δεσμευτικού θέσης

en: Accelerator Renderer
el: Απεικόνιση συντομεύσεων

en: Accelerator Mode column
el: Στήλη λειτουργίας συντομεύσεων

note: GdkModifierType enumeration value
en: Shift Key
el: Πλήκτρο Shift

note: GdkModifierType enumeration value
en: Lock Key
el: Πλήκτρο κλειδώματος

note: GdkModifierType enumeration value
en: Control Key
el: Πλήκτρο Control

note: GdkModifierType enumeration value
en: Alt Key
el: Πλήκτρο Alt

note: GdkModifierType enumeration value
en: Fifth Key
el: Πέμπτο πλήκτρο

note: GdkModifierType enumeration value
en: Sixth Key
el: Έκτο πλήκτρο

note: GdkModifierType enumeration value
en: Seventh Key
el: Έβδομο πλήκτρο

note: GdkModifierType enumeration value
en: Eighth Key
el: Όγδοο πλήκτρο

note: GdkModifierType enumeration value
en: First Mouse Button
el: Πρώτο κουμπί ποντικιού

note: GdkModifierType enumeration value
en: Second Mouse Button
el: Δεύτερο κουμπί ποντικιού

note: GdkModifierType enumeration value
en: Third Mouse Button
el: Τρίτο κουμπί ποντικιού

note: GdkModifierType enumeration value
en: Fourth Mouse Button
el: Τέταρτο κουμπί ποντικιού

note: GdkModifierType enumeration value
en: Fifth Mouse Button
el: Πέμπτο κουμπί ποντικιού

note: GdkModifierType enumeration value
en: Super Modifier
el: Τροποποιητής Super

note: GdkModifierType enumeration value
en: Hyper Modifier
el: Τροποποιητής Hyper

note: GdkModifierType enumeration value
en: Meta Modifier
el: Τροποποιητής Meta

note: GdkModifierType enumeration value
en: Release Modifier
el: Τροποποιητής απελευθέρωσης

note: GdkModifierType enumeration value
en: All Modifiers
el: Όλοι οι τροποποιητές

en: Accelerator Modifiers column
el: Στήλη τροποποιητών συντομεύσεων

en: Keycode column
el: Στήλη κωδικού πλήκτρων

en: Combo Renderer
el: Απεικόνιση σύνθετου

en: Has Entry column
el: Διαθέτει στήλη εγγραφής

en: Model column
el: Στήλη μοντέλου

en: Text Column column
el: Στήλη στήλης κειμένου

en: Spin Renderer
el: Απεικόνιση κουμπιών περιστροφής

en: Adjustment column
el: Στήλη στοίχισης

en: Climb Rate column
el: Στήλη ρυθμού ανόδου

en: Digits column
el: Στήλη ψηφίων

en: Pixbuf Renderer
el: Απεικόνιση Pixbuf

en: Follow State column
el: Ακολουθήστε τη στήλη κατάστασης

en: Icon Name column
el: Στήλη ονόματος εικονιδίων

en: Pixbuf column
el: Στήλη Pixbuf

en: GIcon column
el: Στήλη GIcon

en: Pixbuf Expander Closed column
el: Στήλη κλειστής επέκτασης Pixbuf

en: Pixbuf Expander Open column
el: Στήλη ανοιχτής επέκτασης Pixbuf

en: Stock Detail column
el: Στήλη λεπτομερειών stock

en: Stock column
el: Στήλη stock

en: Stock Size column
el: Στήλη μεγέθους stock

en: Progress Renderer
el: Απεικόνιση γραμμών προόδου

en: Orientation column
el: Στήλη προσανατολισμού

en: Pulse column
el: Στήλη παλμού

en: Text Horizontal Alignment column
el: Στήλη οριζόντιας στοίχισης κειμένου

en: Text Vertical Alignment column
el: Στήλη κατακόρυφης στοίχισης κειμένου

en: Value column
el: Στήλη τιμής

en: Inverted column
el: Ανεστραμμένη στήλη

en: Spinner Renderer
el: Απεικόνιση κουμπιών περιστροφής

en: Active column
el: Ενεργή στήλη

en: Toggle Renderer
el: Απεικόνιση εναλλαγής

en: Activatable column
el: Ενεργοποιήσιμη στήλη

en: Inconsistent column
el: Μεταβλητή στήλη

en: Indicator Size column
el: Στήλη μεγέθους ένδειξης

en: Radio column
el: Στήλη κουμπιού επιλογής

en: Status Icon
el: Εικονίδιο γραμμής κατάστασης

en: Text Buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη κειμένου

en: Entry Buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη εισαγωγής

en: Text Tag
el: Ετικέτα κειμένου

en: Text Tag Table
el: Πίνακας ετικετών κειμένου

en: File Filter
el: Φίλτρο αρχείων

en: Mime Types
el: Τύποι MIME

en: Patterns
el: Μοτίβα

en: The list of mime types to add to the filter
el: Η λίστα τύπων mime για προσθήκη στο φίλτρο

en: The list of file name patterns to add to the filter
el: Η λίστα των μοντέλων ονόματος αρχείου για προσθήκη το φίλτρο

en: Recent Filter
el: Πρόσφατο φίλτρο

en: The list of application names to add to the filter
el: Η λίστα ονομάτων εφαρμογών για προσθήκη στο φίλτρο

en: Recent Manager
el: Πρόσφατος διαχειριστής

en: Themed Icon
el: Θεματικό εικονίδιο

en: Toplevels
el: Ανώτατα επίπεδα

en: Containers
el: Περιέκτες

en: Control and Display
el: Έλεγχος και εμφάνιση

en: Composite Widgets
el: Σύνθετα γραφικά στοιχεία

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Deprecated
el: Παρωχημένο

en: Program Attributes
el: Γνωρίσματα προγράμματος

en: License Text
el: Κείμενο άδειας

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Translators
el: Μεταφραστές

en: Artists
el: Καλλιτέχνες

en: Documenters
el: Συγγραφείς τεκμηρίωσης

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Comments
el: Σχόλια

en: Logo:
el: Λογότυπο:

en: License and Copyright
el: Άδεια και πνευματικά δικαιώματα

en: Website:
el: Ιστότοπος:

en: Credits
el: Μνεία

en: Box Attributes
el: Γνωρίσματα πλαισίου

en: Add center child
el: Προσθήκη κέντρου θυγατρικού

en: Whether this action bar should include a centered child.
el: Αν αυτή η γραμμή ενεργειών θα περιλαμβάνει ένα κεντραρισμένο θυγατρικό.

en: Action Attributes
el: Γνωρίσματα ενέργειας

en: Toolbar Proxies
el: Μεσολαβητές εργαλειοθήκης

en: Toggle and Radio
el: Εναλλαγή και κουμπί επιλογής

en: Value ID:
el: Αναγνωριστικό τιμής:

en: Radio proxies
el: Μεσολαβητές κουμπιού επιλογής

en: Activatable / Actionable
el: Ενεργοποιήσιμο / Αγώγιμο

en: App Chooser Button Attributes
el: Γνωρίσματα κουμπιού επιλογέα εφαρμογών

en: App Chooser Widget Attributes
el: Γνωρίσματα γραφικών στοιχείων επιλογέα εφαρμογών

en: Baseline:
el: Γραμμή βάσης:

en: Whether this box should include a centered child.
el: Αν αυτό το πλαίσιο πρέπει να περιλαμβάνει ένα κεντραρισμένο θυγατρικό.

en: Child alignments:
el: Στοιχίσεις θυγατρικού:

en: Horizontal:
el: Οριζόντια:

en: Vertical:
el: Κατακόρυφα:

en: Button Attributes
el: Γνωρίσματα κουμπιού

en: Button Content
el: Περιεχόμενο κουμπιού

en: Add custom content
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου περιεχομένου

en: Label with optional image
el: Ετικέτα με προαιρετική εικόνα

en: Image:
el: Εικόνα:

en: Position:
el: Θέση:

en: Combo Box Attributes
el: Γνωρίσματα σύνθετου πλαισίου

en: Tree model:
el: Δομή δένδρου:

en: Draw frame around entry
el: Σχεδίαση πλαισίου γύρω από την καταχώριση

en: Tearoff menus
el: Αποσπώμενα μενού

en: Tabular Menus
el: Πινακοειδή μενού

en: Combo Box Text Attributes
el: Γνωρίσματα κειμένου σύνθετου πλαισίου

en: List of items:
el: Λίστα στοιχείων:

en: Input Hints:
el: Συμβουλές εισόδου:

en: Primary Icon
el: Πρωτεύον εικονίδιο

en: Tooltip:
el: Συμβουλή οθόνης:

en: Use markup
el: Χρήση σήμανσης

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί σήμανση στη
    συμβουλή οθόνης πρωτεύοντος εικονιδίου

en: Secondary Icon
el: Δευτερεύον εικονίδιο

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί σήμανση στη
    συμβουλή οθόνης δευτερεύοντος εικονιδίου

en: Horizontal Alignment:
el: Οριζόντια στοίχιση:

en: File Chooser Attributes
el: Γνωρίσματα επιλογέα αρχείου

en: Font Button Attributes
el: Γνωρίσματα κουμπιού γραμματοσειρών

en: Font Chooser Attributes
el: Γνωρίσματα επιλογέα γραμματοσειρών

en: Grid Attributes
el: Γνωρίσματα πλέγματος

en: Spacing:
el: Διάκενο:

en: Homogeneous
el: Ομογενής

en: Count:
el: Αριθμός:

en: Headerbar Attributes
el: Γνωρίσματα γραμμής κεφαλίδων

en: Custom title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
el: Αν η γραμμή κεφαλίδων πρέπει να χρησιμοποιεί ένα προσαρμοσμένο γραφικό συστατικό τίτλου.

en: Show window controls
el: Εμφάνιση στοιχείων ελέγχου παραθύρου

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
el: Αν θα εμφανίζονται τα στοιχεία ελέγχου παραθύρου, π.χ. ένα πλήκτρο κλεισίματος.

en: Icon View Attributes
el: Γνωρίσματα προβολής εικονιδίων

en: Single Click Activate
el: Ενεργοποίηση με μονό πάτημα

en: Columns:
el: Στήλες:

en: Cell Spacing:
el: Απόσταση κελιού:

en: Item Width:
el: Πλάτος στοιχείου:

en: View Margin:
el: Περιθώριο προβολής:

en: Item Size and Spacing
el: Μέγεθος και διάκενο στοιχείου

en: Size
el: Μέγεθος

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en: Label behaviour
el: Συμπεριφορά ετικέτας

en: Wrap only on new line
el: Αναδίπλωση μόνο σε νέα γραμμή

en: Never wrap
el: Ουδέποτε αναδίπλωση

en: Label Width
el: Πλάτος ετικέτας

en: Automatically wrap
el: Αυτόματη αναδίπλωση

en: Lines
el: Γραμμές

en: Level Bar Attributes
el: Γνωρίσματα γραμμής επιπέδου

en: Indicator Mode:
el: Λειτουργία δείκτη:

en: Minimum:
el: Ελάχιστο:

en: Maximum:
el: Μέγιστο:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Message Dialog Attributes
el: Γνωρίσματα διαλόγου μηνύματος

en: Primary Text:
el: Πρωτεύον κείμενο:

en: Secondary Text:
el: Δευτερεύον κείμενο:

en: Alignment and Padding
el: Στοίχιση και συμπλήρωση

en: Padding
el: Συμπλήρωση

en: Model Button Attributes
el: Γνωρίσματα κουμπιού μοντέλου

en: Notebook Attributes
el: Γνωρίσματα σημειωματαρίου

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
el: Επεξεργασία σελίδας:

en: Tab Attributes
el: Γνωρίσματα καρτέλας

en: Start Action:
el: Ενέργεια έναρξης:

en: End Action:
el: Ενέργεια λήξης:

en: Popover Attributes
el: Γνωρίσματα αναδυόμενου

en: Menu Attributes
el: Γνωρίσματα μενού

en: Progress Bar Attributes
el: Γνωρίσματα γραμμής προόδου

en: Ellipsize Text:
el: Ελλειπτικό κείμενο:

en: Tree View Attributes
el: Γνωρίσματα προβολής δένδρου

en: Search Column:
el: Στήλη αναζήτησης:

en: Expander Column:
el: Στήλη επέκτασης:

en: Recent Chooser Attributes
el: Γνωρίσματα πρόσφατου επιλογέα

en: Scale Button Attributes
el: Γνωρίσματα κουμπιού κλίμακας

en: Scale orientation:
el: Προσανατολισμός κλίμακας:

en: Scale Attributes
el: Γνωρίσματα κλίμακας

en: Stepper Sensitivity
el: Ευαισθησία βήματος

en: Lower:
el: Κατώτερο:

en: Upper:
el: Ανώτερο:

en: Highlight Origin
el: Επισήμανση αρχικού

en: Scrolling Attributes
el: Γνωρίσματα κύλισης

en: Policy:
el: Πολιτική:

en: Scrollbar Attributes
el: Γνωρίσματα γραμμής κύλισης

en: Scrolled Window Attributes
el: Γνωρίσματα κυλιόμενου παραθύρου

en: Window Placement:
el: Τοποθέτηση παραθύρου:

en: Scrollbar Policy:
el: Πολιτική γραμμής κύλισης:

en: Adjustment:
el: Προσαρμογή:

en: Spin Button Attributes
el: Γνωρίσματα κουμπιού αυξομείωσης

en: Button Orientation:
el: Προσανατολισμός κουμπιού:

en: Stack Attributes
el: Γνωρίσματα στοίβας

en: Homogeneous:
el: Ομογενής:

en: Stack Switcher Attributes
el: Γνωρίσματα εναλλαγής στοίβας

en: Text View Attributes
el: Γνωρίσματα προβολής κειμένου

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
el: Συμπλήρωση για επαφή

en: Text Formatting
el: Μορφοποίηση κειμένου

en: Indentation:
el: Εσοχές:

en: Left:
el: Αριστερά:

en: Right:
el: Δεξιά:

en: Margins
el: Περιθώρια

en: Spacing
el: Διάστημα

en: Above Lines:
el: Πάνω από τις γραμμές:

en: Below Lines:
el: Κάτω από τις γραμμές:

en: Inside Wrap:
el: Εσωτερική αναδίπλωση:

en: Top:
el: Πάνω:

en: Bottom:
el: Κάτω:

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Widget:
el: Γραφικό στοιχείο:

en: Widget Attributes
el: Γνωρίσματα γραφικών στοιχείων

en: Whether to use markup in the tooltip
el: Εάν θα χρησιμοποιηθεί σήμανση στη συμβουλή οθόνης

en: Widget Flags
el: Σημαίες γραφικών στοιχείων

en: Widget Spacing
el: Διάκενο γραφικών στοιχείων

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
el: Χρήση της "query-tooltip" για εμφάνιση μιας
    συμβουλής οθόνης αντί για ρύθμιση κυριολεκτικής συμβουλής οθόνης

en: Window Attributes
el: Γνωρίσματα παραθύρου

en: Transient For:
el: Παροδικό για:

en: Attached To:
el: Συνδεδεμένο με:

en: Icon File
el: Αρχείο εικονιδίου

en: Window Flags
el: Σημαίες παραθύρου

en: Hint:
el: Συμβουλή:

en: Gravity:
el: Βαρύτητα:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Client side window decorations
el: Διακοσμήσεις πλευρικού παραθύρου πελάτη

en: Whether this window should include a custom titlebar.
el: Αν αυτό το παράθυρο πρέπει να περιλαμβάνει μια προσαρμοσμένη γραμμή τίτλου.
