glade3.master - en to es_ES translation catalogue (1682 entries)

en: Interface Designer
es_ES: Diseñador de interfaces

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
es_ES: Cree o abra diseños de interfaces de usuario para aplicaciones GTK+

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GUI designer;user interface;ui builder;
es_ES: diseñador de IGU;interfaz de usuario;constructor de IU;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
es_ES: Glade es una herramienta RAD (Desarrollo rápido de aplicaciones) para crear y desarrollar fácilmente interfaces de usuario para el kit de herramientas GTK+ 3 en el entorno de escritorio GNOME.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
es_ES: Las interfaces de usuarios diseñadas en Glade se guardan como archivos XML y las aplicaciones pueden cargarlos dinámicamente cuando los necesitan usando GtkBuilder o pueden usarlas directamente para definir un objeto GtkWidget nuevo usando la característica de plantilla nueva de GTK+.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
es_ES: Usando GtkBuilder, los archivos XML de Glade se pueden usar en numerosos lenguajes de programación, incluyendo C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, y otros.

en: [Read Only]
es_ES: [Sólo lectura]

en: User Interface Designer
es_ES: Diseñador de interfaces de usuario

en: the last action
es_ES: la última acción

en: Undo: %s
es_ES: Deshacer: %s

en: Redo: %s
es_ES: Rehacer: %s

en: Autosaving '%s'
es_ES: Autoguardando «%s»

en: Error autosaving '%s'
es_ES: Erro al autoguardar «%s»

en: Open…
es_ES: Abrir…

en: Project %s is still loading.
es_ES: Aún se está cargando el proyecto «%s».

en: Failed to backup existing file, continue saving?
es_ES: Falló al hacer una copia de seguridad del archivo existente, ¿continuar el guardado?

en: Failed to save %s: %s
es_ES: Falló al guardar %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
es_ES: El archivo «%s» ha sido modificado desde que fue leído

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
es_ES: Si lo guarda, todos los cambios externos pueden perderse. ¿Guardarlo de todos modos?

en: _Save Anyway
es_ES: _Guardar de todos modos

en: _Don't Save
es_ES: _No guardar

en: Project '%s' saved
es_ES: Proyecto «%s» guardado

en: Save As…
es_ES: Guardar como…

en: Could not save the file %s
es_ES: No se pudo guardar el archivo %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
es_ES: No tiene los permisos necesarios para guardar el archivo.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
es_ES: No se pudo guardar el archivo %s. Otro proyecto con esa ruta está abierto.

en: No open projects to save
es_ES: Ningún proyecto abierto para guardar

en: Save changes to project "%s" before closing?
es_ES: ¿Guardar los cambios del proyecto «%s» antes de cerrar?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
es_ES: Sus cambios se perderán si no los guarda.

en: Close _without Saving
es_ES: Cerrar _sin guardar

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Save
es_ES: _Guardar

en: Save…
es_ES: Guardar…

en: Could not create a new project.
es_ES: No se pudo crear un proyecto nuevo.

en: The project %s has unsaved changes
es_ES: El proyecto %s tiene cambios no guardados

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
es_ES: Si lo recarga, todos los cambios externos pueden perderse. ¿Recargarlo de todos modos?

en: The project file %s has been externally modified
es_ES: El archivo de proyecto «%s» ha sido modificado externamente

en: Do you want to reload the project?
es_ES: ¿Quiere volver a cargar el proyecto?

en: _Reload
es_ES: Re_cargar

en: Hello, I will show you what's new in Glade
es_ES: Hola, esto le mostrará las novedades de Glade

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
es_ES: Las barras de menú y de herramientas se ha incluido en la barra de cabecera

en: You can open a project
es_ES: Puede abrir un proyecto

en: find recently used
es_ES: buscar archivos usados recientemente

en: or create a new one
es_ES: o crear uno nuevo

en: Undo
es_ES: Deshacer

en: Redo
es_ES: Rehacer

en: Project switcher
es_ES: El selector de proyectos

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
es_ES: y el botón Guardar son directamente accesibles desde la barra de cabecera

en: just like Save As
es_ES: igual que Guardar como

en: project properties
es_ES: las propiedades del proyecto

en: and less commonly used actions
es_ES: y las acciones menos usadas habitualmente

en: The object inspector took the palette's place
es_ES: El inspector de objetos se ha colocado en lugar de la paleta

en: To free up space for the property editor
es_ES: Para liberar espacio para el editor de propiedades

en: The palette was replaced with a new object chooser
es_ES: La paleta se ha reemplazado por un nuevo selector de objetos

en: Where you can search all supported classes
es_ES: Donde puede buscar todas las clases soportadas

en: investigate GTK+ object groups
es_ES: investigar grupos de objetos de GTK+

en: and find classes introduced by other libraries
es_ES: y encontrar clases introducidas por otras bibliotecas

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
es_ES: Bien, ahora que ha terminado la visión general empecemos con el nuevo flujo de trabajo

en: First of all, create a new project
es_ES: Antes de nada, cree un proyecto nuevo

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
es_ES: Ahora añada una GtkWindow usando el nuevo selector de widgets o pulsando dos veces en el área de trabajo

en: Excellent!
es_ES: Excelente

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
es_ES: ¿Sabía que puede pulsar dos veces en cualquier lugar para crear widgets?

en: Try adding a grid
es_ES: Pruebe a añadir una rejilla

en: and a button
es_ES: y un botón

en: Quite easy! Isn't it?
es_ES: Es muy fácil ¿verdad?

en: Enjoy!
es_ES: Disfrute

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
es_ES: Estamos llevando a cabo una encuesta de usuarios
    ¿le gustaría tomarla en este momento?

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
es_ES: Sino, siempre puede encontrarla en el menú Ayuda.

en: _Do not show this dialog again
es_ES: _No mostrar este dialogo nuevamente

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
es_ES: Ve a Ayuda -> Registro y encuesta de usuarios y completa nuestra encuesta!

en: Output version information and exit
es_ES: Despliega información de la versión y termina

en: Disable Devhelp integration
es_ES: Desactivar integración con Devhelp

en: be verbose
es_ES: detallado

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
es_ES: Imposible abrir «%s», el archivo no existe.

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
es_ES: No se ha encontrado soporte para gmodule. Se necesita gmodule para que glade funcione

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
es_ES: Cree o edite diseños de interfaces de usuario para aplicaciones GTK+ o GNOME.

[ctx: This is to honor a professor that passed away last year and appears in a popover when you click on the button that says "RIP Guido"]
note: The last sentence in quotes is in spanish and does not need to be translated.
en: Guido was one of my professors at Rosario
    National University of Argentina.
    
    He introduced me to C, Linux, free software...
    
    He always had extra time to explain one more thing
    and help you figure out things by yourself.
    
    Always made a joke in the right moment keeping
    things interesting and fun.
    
    Master of intentionally misconstrued sayings.
    
    Always carried a stack of books under his arm.
    
    Loved Guinness beer.
    
    All he ever wanted was make you think!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo
es_ES: Guido fue un de mis profesores en la Universidad
    Nacional del Rosario en Argentina
    
    Él me introdujo en C, Linux, software libre...
    
    Siempre tenía un momento para explicar una cosa más
    y ayudar a comprender las cosas por uno mismo.
    
    Siempre hacía una broma en el momento oportuno
    haciendo que las cosas fueran divertidas e interesantes.
    
    Maestro de dichos intencionadamente mal interpretados.
    
    Siempre llevaba una pila de libros bajo el brazo.
    
    Adoraba la cerveza Guinness.
    
    Todo lo que quería era hacernos pensar
    
    «¡Alégrate! Mañana sera peor.»
    
    	Juan Pablo

en: Close Project
es_ES: Cerrar proyecto

en: Registration & User Survey
es_ES: Registro y encuesta para usuarios

en: _Developer Reference
es_ES: Referencia para el _desarrollador

en: Interactive Intro
es_ES: Introducción interactiva

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: User Manual
es_ES: Manual de usuario

en: About Glade
es_ES: Acerca de Glade

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
es_ES: <small>En recuerdo de una persona
    y un profesor extraordinarios
    D.E.P Guido Macchi</small>

en: _Open
es_ES: _Abrir

en: Open a project
es_ES: Abre un proyecto

en: Create a new project
es_ES: Crea un proyecto nuevo

en: Edit project properties
es_ES: Editar las propiedades del proyecto

en: Save the current project
es_ES: Guarda el proyecto actual

en: Save the current project with a different name
es_ES: Guarda el proyecto actual con un nombre diferente

en: Start/resume interactive UI introduction
es_ES: Iniciar/reanudar la introducción interactiva a la IU

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
es_ES: Un diseñador de interfaces para GTK+ y GNOME.

en: Visit Glade web site
es_ES: Visitar la página web de Glade

en: Select a catalog search path
es_ES: Seleccionar una rutas de búsqueda de catálogos

en: Glade Preferences
es_ES: Preferencias de Glade

en: Create backups
es_ES: Crear respaldos

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
es_ES: Crear un backup de la última versión del proyecto cada vez que se guarda

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
es_ES: Guardar el proyecto automáticamente en un archivo alternativo cuando
    el proyecto se modifique y pase el tiempo especificado

en: seconds
es_ES: segundos

en: Automatically save project after
es_ES: Guardar el proyecto automáticamente después de

en: Load and Save
es_ES: Cargar y guardar

en: Versioning errors
es_ES: Errores de versiones

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
es_ES: Preguntar al usuario a la hora de guardar si el proyecto usa algún widget, propiedades
    o señales que no estén disponibles en la versión objetivo del proyecto

en: Deprecation warnings
es_ES: Advertencias de obsoleto

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
es_ES: Preguntar al usuario a la hora de guardar si el proyecto usa algún widget,
    propiedades o señales que estén obsoletas

en: Unrecognized types
es_ES: Tipos no reconocidos

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
es_ES: Preguntar al usuario a la hora de guardar si el proyecto
    contiene tipos no reconocidos

en: Show warnings when saving
es_ES: Mostrar advertencias al guardar

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
es_ES: Lista de carpetas desde las que cargar catálogos de widgets y plantillas personalizadas.
    Requiere reiniciar.

en: column
es_ES: columna

en: Add a new search path
es_ES: Añadir una ruta de búsqueda nueva

en: Remove the selected search path
es_ES: Quitar la ruta de búsqueda seleccionada

en: Extra Catalog & Templates paths
es_ES: Rutas de catálogos y plantillas adicionales

en: Connecting to %s
es_ES: Conectando a %s

en: Sending data to %s
es_ES: Enviando datos a %s

en: Waiting for %s
es_ES: Esperando a %s

en: Receiving data from %s
es_ES: Recibiendo datos de %s

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
es_ES: Se ha recibido su suscripción a la lista de usuarios.
    Compruebe su correo electrónico.

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
es_ES: Gracias por completar la encuesta.

en: Completed and submitted!
es_ES: Completada y enviada.

en: Glade Registration & User Survey
es_ES: Registro de Glade y encuesta para usuarios

en: _Close
es_ES: _Cerrar

en: _Submit
es_ES: _Enviar

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
es_ES: La información se enviará a https://survey.gnome.org

en: User Information
es_ES: Información del usuario

en: <Your name or nickname is required>
es_ES: <Su nombre o alias es necesario>

en: Name:
es_ES: Nombre:

en: Email:
es_ES: Correo-e:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
es_ES: Los testigos se procesan manualmente en grupos.
    Sea paciente.

en: <Required to send back registration token>
es_ES: <Requerido para enviar el testigo de registro>

en: Country:
es_ES: País:

en: City:
es_ES: Ciudad:

en: Company
es_ES: Compañía

en: Organization
es_ES: Organización

en: Website
es_ES: Página web

en: Subscribe me to the mailing list
es_ES: Suscribirme a la lista de correo

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
es_ES: Suscríbase a la lista de correo de usuarios de Glade.
    Recibirá un correo-e solicitando su confirmación.

en: Choose your country
es_ES: Elija su país

en: We care about privacy!
es_ES: Nos preocupamos por la privacidad.

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
es_ES: Todos los datos se guardarán en una ubicación privada y no se harán públicos ni se compartirán con terceras partes.

en: Glade User Survey
es_ES: Encuesta de usuarios de Glade

en: How long have you been programming?
es_ES: ¿Cuánto tiempo lleva programando?

en: years
es_ES: años

en: months
es_ES: meses

en: I am not a programmer
es_ES: No soy programador

en: Which programming languages do you prefer?
es_ES: ¿Qué lenguajes de programación prefiere?

en: Other
es_ES: Otro

en: When did you start using Glade?
es_ES: ¿Cuándo empezó a usar Glade?

en: ago
es_ES: hace

en: Which version do you normally use?
es_ES: ¿Qué versión usa normalmente?

en: What is available in my OS
es_ES: La que está disponible para mi SO

en: Latest stable from sources
es_ES: Última versión estable des de las fuentes

en: 3.8 for GTK+ 2
es_ES: 3.8 para GTK+ 2

en: Master
es_ES: Máster

en: On what operating systems?
es_ES: ¿En qué sistemas operativos?

en: distribution
es_ES: distribución

en: variant
es_ES: variante

en: version
es_ES: versión

en: El Capitan
es_ES: El Capitán

en: How often do you use it?
es_ES: ¿Con qué frecuencia lo usa?

en: Every day
es_ES: Cada día

en: Few days a week
es_ES: Unos pocos días a la semana

en: Every week
es_ES: Cada semana

en: A few times a month
es_ES: Unas pocas veces al mes

en: Once a month
es_ES: Una vez al mes

en: A few times a year
es_ES: Unas pocas veces al año

en: What level of Glade user would you say you are?
es_ES: ¿Qué nivel de Glade diría que tiene?

en: Beginner
es_ES: Principiante

en: Intermediate
es_ES: Intermedio

en: Advanced
es_ES: Avanzado

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
es_ES: ¿Bajo qué tipo de licencia publica el software que ha creado con Glade?

en: Free software
es_ES: Software libre

en: Open source software
es_ES: Software de código abierto

en: Commercial/Closed software
es_ES: Comercial/software propietario

en: None - distributed internally
es_ES: Ninguna: distribuido internamente

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
es_ES: ¿En qué campos se engloba el software que crea con Glade?

en: Academic
es_ES: Académico

en: Embedded applications
es_ES: Aplicaciones empotradas

en: Accounting
es_ES: Contabilidad

en: Desktop applications
es_ES: Aplicaciones del escritorio

en: Educational
es_ES: Educación

en: Medical
es_ES: Medicina

en: Industrial applications
es_ES: Aplicaciones industriales

en: Scientific
es_ES: Científico

en: What aspect of the software needs the most improvement?
es_ES: ¿Qué aspecto del software necesita mejorarse?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
es_ES: En su opinión, ¿cuál es el mayor problema de Glade?

en: Lack of documentation
es_ES: Falta de documentación

en: Lack of professional support
es_ES: Falta de soporte profesional

en: Lack of professional training
es_ES: Falta de entrenamiento profesional

en: Lack of publicity/exposure
es_ES: Falta de publicidad/visibilidad

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
es_ES: Falta de binarios publicados para otros sistemas (Windows, Mac OS X)

en: Have you ever encountered a bug?
es_ES: ¿Alguna vez ha encontrado un error?

en: Yes
es_ES: Sí

en: If so, did you file a bug report?
es_ES: Si es así, ¿envió un informe de error?

en: Have you ever thought about contributing?
es_ES: ¿Alguna vez ha pensado en contribuir?

en: Why not?
es_ES: ¿Por qué no?

en: Comments:
es_ES: Comentarios:

en: Privacy Note:
es_ES: Nota sobre la privacidad:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
es_ES: El único propósito de esta encuesta es conocer mejor a nuestros usuarios.
    Su dirección de correo-e se usará únicamente para identificarle como usuario de Glade y para enviarle un testigo de modificación, por si quiere cambiar algo o añadir comentarios adicionales.
    Sólo la estadísticas recopiladas de todas las encuestas se compartirán públicamente.
    Los datos individuales se almacenarán en una base de datos privada y no se harán públicos ni se compartirán con terceras partes.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
es_ES: Se ha intentado guardar los datos privados a la carpeta %s, 
    pero es un archivo regular.
    No se guardará ningún dato privado en esta sesión

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
es_ES: Falló al crear la carpeta %s para guardar 
    datos privados.
    No se guardará ningún dato privado en esta sesión

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
es_ES: Error al escribir los datos privados en %s (%s).
    No se guardará ningún dato privado en esta sesión

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
es_ES: Error al serializar los datos de configuración para guardar (%s).
    No se guardarán ningún dato privado en esta sesión

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
es_ES: Error al abrir %s para escribir datos privados (%s).
    No se guardará ningún dato privado en esta sesión

en: Setting object type on %s to %s
es_ES: Estableciendo el tipo de objeto en %s a %s

en: Add a %s to %s
es_ES: Añadir un %s a %s

en: Add %s
es_ES: Añadir %s

en: Add child %s
es_ES: Añadir hijo %s

en: Delete %s child from %s
es_ES: Eliminar %s hijo de %s

en: Reorder %s's children
es_ES: Reordenar los hijos de %s

en: Label
es_ES: Etiqueta

en: Type
es_ES: Tipo

en: Container
es_ES: Contenedor

en: The container object this editor is currently editing
es_ES: El objeto contenedor que este editor está editando actualmente

note: Type
en: Type:
es_ES: Tipo:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
es_ES: <big><b>Sugerencias:</b></big>
      * Pulse con el botón derecho sobre la vista del árbol
        para añadir elementos.
      * Pulse Eliminar para quitar el elemento seleccionado.
      * Arrastre y suelte para reordenar.
      * El tipo de la columna es editable.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
es_ES: Autenticación

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
es_ES: Arrastrar y soltar

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
es_ES: Arrastrar y soltar múltiple

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
es_ES: Selector de color

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
es_ES: Carpeta

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
es_ES: Archivo

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
es_ES: Falta una imagen

en: A builtin stock item
es_ES: Un elemento de stock integrado

en: Stock Image
es_ES: Imagen de stock

en: A builtin stock image
es_ES: Una imagen de stock integrada

en: Objects
es_ES: Objetos

en: A list of objects
es_ES: Una lista de objetos

en: Image File Name
es_ES: Nombre del archivo de imagen

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
es_ES: Introduzca un nombre de archivo, relativo o una ruta completa para cargar la imagen

en: A GDK color value
es_ES: Un valor de color GDK

en: String
es_ES: Cadena

en: An entry
es_ES: Una entrada

en: User templates
es_ES: Plantillas de usuario

en: Enabling property %s on widget %s
es_ES: Activando la propiedad %s en el widget %s

en: Disabling property %s on widget %s
es_ES: Desactivando la propiedad %s en el widget %s

en: Setting multiple properties
es_ES: Estableciendo propiedades múltiples

en: Setting %s of %s
es_ES: Estableciendo %s de %s

en: Setting %s of %s to %s
es_ES: Estableciendo %s de %s a %s

en: Renaming %s to %s
es_ES: Renombrando %s a %s

en: multiple
es_ES: múltiple

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
es_ES: No puede eliminar un widget interno a un widget compuesto.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
es_ES: %s está bloqueado por %s, edite %s primero.

en: Remove %s
es_ES: Eliminar %s

en: Remove multiple
es_ES: Eliminación múltiple

en: Create %s
es_ES: Crear %s

en: Delete %s
es_ES: Eliminar %s

en: Cut %s
es_ES: Cortar %s

en: Paste %s
es_ES: Pegar %s

en: Drag %s and Drop to %s
es_ES: Arrastrar %s y soltar en %s

en: root
es_ES: raíz

en: Add signal handler %s
es_ES: Añadir el manipulador de señal %s

en: Remove signal handler %s
es_ES: Quitar el manipulador de señal %s

en: Change signal handler %s
es_ES: Cambiar el manipulador de señal %s

en: Setting i18n metadata
es_ES: Configurando metadatos de internacionalización

en: Locking %s by widget %s
es_ES: Bloqueando %s por el widget %s

en: Unlocking %s
es_ES: Desbloqueando %s

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
es_ES: Estableciendo la versión objetivo de «%s» a %d.%d

en: Setting project's %s property
es_ES: Configurando las propiedades del proyecto %s

en: Setting resource path to '%s'
es_ES: Estableciendo la ruta del recurso a «%s»

en: Setting translation domain to '%s'
es_ES: Estableciendo el dominio de traducción a «%s»

en: Unsetting widget '%s' as template
es_ES: Quitando el widget «%s» como plantilla

en: Setting widget '%s' as template
es_ES: Estableciendo el widget «%s» como plantilla

en: Unsetting template
es_ES: Quitando la plantilla

en: Unable to load image (%s)
es_ES: Imposible cargar la imagen (%s)

en: Editing alignments of %s
es_ES: Editando la alineación de %s

en: Editing margins of %s
es_ES: Editando márgenes de %s

en: Design View
es_ES: Vista de diseño

en: The GladeDesignView that contains this layout
es_ES: El GladeDesignView que contiene esta disposición

en: Show info
es_ES: Mostrar info

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
es_ES: Indica si debemos mostrar un botón de información para el widget cargado

en: The currently loaded widget in this editor
es_ES: El widget actualmente cargado en este editor

en: Show Class Field
es_ES: Mostrar el campo de clase

en: Whether to show the class field at the top
es_ES: Indica si se debe mostrar el campo de clase en la parte superior

en: Class Field
es_ES: Campo de clase

en: The class field string
es_ES: La cadena del campo de clase

en: Show Border
es_ES: Mostrar borde

en: Whether the border should be shown
es_ES: Indica si se debe mostrar el borde

en: Signal Editor
es_ES: Editor de señales

en: The signal editor used to edit signals
es_ES: El editor de señales usado para editar señales

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
es_ES: Propiedades de %s - %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
es_ES: %s propiedades - %s

en: Properties
es_ES: Propiedades

en: Create a %s
es_ES: Crear un %s

en: Crea_te
es_ES: C_rear

en: Reset
es_ES: Restablecer

en: Property
es_ES: Propiedad

en: Common
es_ES: Comunes

en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

en: (default)
es_ES: (predet.)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
es_ES: Seleccione las propiedades que quiere restablecer a sus valores predeterminados

en: Reset Widget Properties
es_ES: Restablecer propiedades del widget

en: _OK
es_ES: _Aceptar

note: Checklist
en: _Properties:
es_ES: _Propiedades:

en: _Select All
es_ES: _Seleccionar todo

en: _Unselect All
es_ES: _Deseleccionar todo

note: Description
en: Property _Description:
es_ES: _Descripción de propiedad:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
es_ES: Propiedades de %s - %s

en: Property Definition
es_ES: Descripción de la propiedad

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
es_ES: La GladePropertyDef para la que se creó este GladeEditorProperty

en: Use Command
es_ES: Usar comando

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
es_ES: Indica si se debería usar el API de comandos para la pila de deshacer/rehacer

en: Disable Check
es_ES: Desactivar comprobación

en: Whether to explicitly disable the check button
es_ES: Indica si se debe desactivar explícitamente el botón de comprobación

en: Custom Text
es_ES: Texto personalizado

en: Custom Text to display in the property label
es_ES: Testo personalizado que mostrar en la etiqueta de la propiedad

en: Select Fields
es_ES: Seleccionar campos

en: _Select individual fields:
es_ES: _Seleccionar campos individuales:

en: Select Named Icon
es_ES: Seleccionar icono de nombre

en: Edit Text
es_ES: Editar texto

note: Text
en: _Text:
es_ES: _Texto:

note: Translatable
en: T_ranslatable
es_ES: _Traducible

en: Whether this property is translatable
es_ES: Indica si esta propiedad se puede traducir

en: Conte_xt for translation:
es_ES: Conte_xto para traducción:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
es_ES: Para cadenas cortas y ambiguas: escriba aquí una palabra para diferenciar el significado de esta cadena del significado de otras ocurrencias de la misma cadena

en: Co_mments for translators:
es_ES: _Comentarios para los traductores:

en: Select a file from the project resource directory
es_ES: Seleccionar un archivo desde la carpeta de recursos del proyecto

en: Name
es_ES: Nombre

en: Class
es_ES: Clase

en: Choose parentless %s type objects in this project
es_ES: Elegir tipos de objeto %s huérfanos en este proyecto

en: Choose %s type objects in this project
es_ES: Elegir tipos de objeto %s en este proyecto

en: Choose a parentless %s in this project
es_ES: Eligir un %s huérfano en este proyecto

en: Choose a %s in this project
es_ES: Elija un %s en este proyecto

en: C_lear
es_ES: _Limpiar

note: Checklist
en: O_bjects:
es_ES: O_bjetos:

en: _New
es_ES: _Nuevo

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
es_ES: Creando %s para %s de %s

note: Checklist
en: Objects:
es_ES: Objetos:

en: Page Type
es_ES: Tipo de página

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
es_ES: El tipo de página del editor para el que crear esta GladeEditorTable

en: Class Name:
es_ES: Nombre de la clase:

en: The object's unique identifier
es_ES: El identificador único del objeto

en: Composite
es_ES: Compuesta

en: Whether this widget is a composite template
es_ES: Indica si el widget es una plantilla compuesta

en: Project
es_ES: Proyecto

en: The project being inspected
es_ES: El proyecto que se está inspeccionando

en:  < Search Widgets >
es_ES:  < Buscar widgets >

en: Expand all
es_ES: Expandir todos

en: All Contexts
es_ES: Todos los contextos

en: Named Icon Chooser
es_ES: Selector de iconos llamado

en: Icon _Name:
es_ES: _Nombre del icono:

en: C_ontexts:
es_ES: C_ontextos:

en: Icon Na_mes:
es_ES: No_mbres del icono:

en: _List standard icons only
es_ES: _Listar sólo los iconos estándar

en: Could not create directory: %s
es_ES: No se pudo crear la carpeta: %s

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Delete All
es_ES: Eliminar todo

en: Widget selector
es_ES: Selector de widgets

en: _Add widget here
es_ES: _Añadir widget aquí

en: Add widget as _toplevel
es_ES: Añadir widget como nivel _superior

en: _Select
es_ES: _Seleccionar

en: Cu_t
es_ES: C_ortar

en: _Copy
es_ES: _Copiar

en: _Paste
es_ES: _Pegar

en: _Delete
es_ES: _Eliminar

en: Read _documentation
es_ES: Leer la _documentación

en: Set default value
es_ES: Establecer valor predeterminado

en: Error launching previewer: %s
es_ES: Error al lanzar el previsualizador: %s

en: Failed to launch preview: %s.
es_ES: Falló al lanzar la vista previa: %s

en: Glade Previewer log
es_ES: Registro de la vista previa de Glade

en: user_data
es_ES: datos de usuario

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
es_ES: Intercambiado | Después

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
es_ES: Intercambiado

note: translators: GConnectFlags value
en: After
es_ES: Después

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted one time
en: %s::%s emitted one time
es_ES: %s::%s emitida una vez

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted %d times
en: %s::%s emitted %d times
es_ES: %s::%s emitida %d veces

en: Run First
es_ES: Ejecutar primero

en: Run Last
es_ES: Ejecutar al final

en: Run Cleanup
es_ES: Ejecutar limpieza

en: UI definition has no previewable widgets.
es_ES: La definición de la IU no tiene vista previa de ningún widget.

en: Object %s not found in UI definition.
es_ES: No se encontró el objeto %s en la definición de la IU.

en: Object is not previewable.
es_ES: El objeto no permite vista previa.

en: Couldn't load builder definition: %s
es_ES: No se pudo cargar la definición del constructor: %s

en: Broken pipe!
es_ES: Tubería rota.

en: Name of the file to preview
es_ES: Nombre del archivo para la vista previa

en: Creates dummy widget class to load a template
es_ES: Crea una clase de widget de prueba para cargar una plantilla

en: Name of the toplevel to preview
es_ES: Nombre del nivel superior para la vista previa

en: File name to save a screenshot
es_ES: Nnombre del archivo para guardar una captura de pantalla

en: CSS file to use
es_ES: Archivo CSS que usar

en: Listen standard input
es_ES: Escuchar la salida estándar

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
es_ES: crear una presentación para cada widget de nivel superior añadiéndolos a una GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
es_ES: Imprimir la firma de los gestores al invocar

en: Display previewer version
es_ES: Mostrar la versión de la vista previa

en: - previews a glade UI definition
es_ES: : vista previa de una definición de IU Glade

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
es_ES: %s
    Ejecute «%s --help» para ver una lista completa de todas las opciones disponibles de la línea de comandos.

en: Either --listen or --filename must be specified.
es_ES: Se debe especificar --listen o --filename.

en: Whether project has been modified since it was last saved
es_ES: Indica si el proyecto ha sido modificado desde que se guardó la última vez

en: Has Selection
es_ES: Tiene selección

en: Whether project has a selection
es_ES: Indica si el proyecto tiene una selección

en: Path
es_ES: Ruta

en: The filesystem path of the project
es_ES: La ruta del proyecto en el sistema de archivos

en: Read Only
es_ES: Sólo lectura

en: Whether project is read-only
es_ES: Indica si el proyecto es de sólo lectura

en: Add Item
es_ES: Añadir elemento

en: The current item to add to the project
es_ES: El elemento actual que añadir al proyecto

en: Pointer Mode
es_ES: Modo del puntero

en: The currently effective GladePointerMode
es_ES: El GladePointerMode actual efectivo

en: Translation Domain
es_ES: Dominio de traducción

en: The project translation domain
es_ES: El dominio de traducción del proyecto

en: Template
es_ES: Plantilla

en: The project's template widget, if any
es_ES: El widget plantilla del proyecto, si existe

en: Resource Path
es_ES: Ruta del recurso

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
es_ES: Ruta donde cargar las imágenes y los recursos en tiempo de ejecución de Glade

en: License
es_ES: Licencia

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
es_ES: Licencia para este proyecto, se añadirá como un comentario de nivel de documento.

en: CSS Provider Path
es_ES: Ruta del proveedor de CSS

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
es_ES: Ruta que usar como proveedor de CSS personalizado para este proyecto.

en: (internal %s)
es_ES: (interno %s)

en: (%s child)
es_ES: (hijo de %s)

en: (template)
es_ES: (plantilla)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
es_ES: (%s de %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
es_ES: Falló al cargar %s.
    Los siguientes catálogos requeridos no están disponibles: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
es_ES: %s usa GTK+ %d.%d

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
es_ES[0]: Especialmente porque existe %d objeto que no se puede construir con el tipo
es_ES[1]: Especialmente porque existen %d objetos que no se pueden construir con el tipo: %s

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
es_ES: Pero esta versión de Glade es sólo para GTK+ 3.
    Asegúrese primero de que puede ejecutar este programa con Glade 3.8 sin widgets obsoletos.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
es_ES: Hay una versión de «%s» guardada automáticamente más reciente
    
    ¿Quiere cargar la versión autoguardada en su lugar?

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatibility checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
es_ES: Este widget se introdujo en %s %d.%d, mientras que el proyecto apunta a %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
es_ES: [%s]
    	La clase del objeto «<b>%s</b>» se introdujo en %s %d.%d

en: This widget is deprecated
es_ES: Este widget está obsoleto

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
es_ES: [%s]
    	La clase del objeto «<b>%s</b>» de %s %d.%d está obsoleta

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
es_ES: Esta propiedad se introdujo en %s %d.%d, mientras que el proyecto apunta a %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
es_ES: [%s]
    	La propiedad «<b>%s</b>» de la clase de objeto «<b>%s</b>» se introdujo en %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
es_ES: [%s]
    	La propiedad de empaquetado «<b>%s</b>» de la clase del objeto «<b>%s</b>» se introdujo en %s %d.%d

en: This property is deprecated
es_ES: Esta propiedad está obsoleta

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
es_ES: [%s]
    	La propiedad «<b>%s</b>» de la clase de objeto «<b>%s</b>» está obsoleta

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
es_ES: Esta señal se introdujo en %s %d.%d, mientras que el proyecto apunta a %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
es_ES: [%s]
    	La señal «<b>%s</b>» de la clase de objeto «<b>%s</b>» se introdujo en %s %d.%d

en: This signal is deprecated
es_ES: La señal está obsoleta

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
es_ES: [%s]
    	La señal «<b>%s</b>» de la clase de objeto «<b>%s</b>» está obsoleta

en: Details
es_ES: Detalles

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
es_ES: El proyecto «%s» tiene errores. ¿Guardarlo de todas formas?

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
es_ES: El objeto %s es una plantilla de clase, pero no está soportado en gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
es_ES: El objeto %s tiene un tipo %s no reconocido

en: Unsaved %i
es_ES: Sin guardar %i

en: No widget selected.
es_ES: No hay ningún widget seleccionado.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
es_ES: No se pudo copiar el tipo de widget no reconocido.

en: Unable to cut unrecognized widget type
es_ES: No se pudo cortar el tipo de widget no reconocido.

en: Unable to paste to the selected parent
es_ES: Imposible pegar al padre seleccionado

en: Unable to paste to multiple widgets
es_ES: Imposible pegar múltiples widgets

en: No widget on the clipboard
es_ES: No hay ningún widget en el portapapeles

en: The project this properties dialog was created for
es_ES: El proyecto para el que se creó este diálogo de propiedades

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
es_ES: El proyecto %s no tiene widgets obsoletos o inconsistencias entre versiones.

en: The GladePropertyDef for this property
es_ES: La GladePropertyDef para esta propiedad

en: Enabled
es_ES: Activado

en: If the property is optional, this is its enabled state
es_ES: Si la propiedad es opcional, esto está en su estado activado

en: Sensitive
es_ES: Sensible

en: This gives backends control to set property sensitivity
es_ES: Esto proporciona a los backend el control para establecer la propiedad de sensibilidad

en: Context
es_ES: Contexto

en: Context for translation
es_ES: Comentario para traducción

en: Comment
es_ES: Comentario

en: Comment for translators
es_ES: Comentario para los traductores

en: Translatable
es_ES: Traducible

en: Visual State
es_ES: Estado visual

en: Priority information for the property editor to act on
es_ES: Información de prioridad para que el editor de propiedades actúe sobre ella

en: Precision
es_ES: Precisión

en: Where applicable, precision to use on editors
es_ES: Si aplica, precisión que usar en los editores

en: The GladeProperty to display a label for
es_ES: La GladeProperty para la que mostrar una etiqueta

en: Property Name
es_ES: Nombre de la propiedad

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
es_ES: EL nombre de la propiedad que usar al cargar un widget

en: Append Colon
es_ES: Añadir dos puntosw

en: Whether to append a colon ':' to the property name
es_ES: Indica si se deben añadir «:» al nombre de la propiedad

en: Packing
es_ES: Empaquetado

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
es_ES: Indica si la propiedad que cargar es una propiedad de empaquetado o no

en: Custom text to override the property name
es_ES: Testo personalizado para sobrescribir el nombre de la propiedad

en: Custom Tooltip
es_ES: Sugerencia personalizada

en: Custom tooltip to override the property description
es_ES: Sugerencia personalizada para sobrescribir la descripción de la propiedad

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
es_ES: Indica si se debería usar la API GladeCommand al modificar las propiedades

en: Editor Property Type Name
es_ES: Nombre del tipo de propiedad del editor

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
es_ES: Especificar el nombre del tipo de propiedad del editor que usar para esta shell

en: SignalClass
es_ES: Clase de la señal

en: The signal class of this signal
es_ES: La clase de señal de esta señal

en: Detail
es_ES: Detalle

en: The detail for this signal
es_ES: El detalle para esta señal

en: Handler
es_ES: Manipulador

en: The handler for this signal
es_ES: El gestor para esta señal

en: User Data
es_ES: Datos de usuario

en: The user data for this signal
es_ES: Los datos de usuario para esta señal

en: Support Warning
es_ES: Advertencia de soporte

en: The versioning support warning for this signal
es_ES: El aviso de soporte de versión para esta señal

en: Whether this signal is run after default handlers
es_ES: Indica si esta señal se ejecuta después de los gestores predeterminados

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
es_ES: Indica si los datos del usuario se intercambian con la instancia del gestor

en: Select an object to pass to the handler
es_ES: Seleccionar un objeto que pasar al gestor

en: Signal
es_ES: Señal

en: User data
es_ES: Datos de usuario

en: Swap
es_ES: Cambiar

en: Glade Widget
es_ES: Widget de Glade

en: The glade widget to edit signals
es_ES: El widget de Glade para editar señales

en: <Type here>
es_ES: <Escriba aquí>

en: <Click here>
es_ES: <Pulse aquí>

en: We could not find the symbol "%s"
es_ES: No se ha podido encontrar el símbolo «%s»

en: Could not get the type from "%s"
es_ES: No se ha podido obtener el tipo de «%s»

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
es_ES: No se puede añadir directamente un widget %s con desplazamiento a un %s.
    Añada un %s primero.

en: All Files
es_ES: Todos los archivos

en: Libglade Files
es_ES: Archivos de libglade

en: GtkBuilder Files
es_ES: Archivos de GtkBuilder

en: All Glade Files
es_ES: Todos los archivos de Glade

en: Could not show link:
es_ES: No se pudo mostrar el enlace:

note: Reset the column
en: None
es_ES: Ninguno

en: Definition
es_ES: Definición

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
es_ES: Puntero de estructura GladeWidgetActionDef

en: Whether this action is sensitive
es_ES: Indica si esta acción es sensible

en: Whether this action is visible
es_ES: Indica si esta acción es visible

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
es_ES: Un adaptador derivado (%s) de %s ya existe.

en: %s does not support adding any children.
es_ES: %s no soporta la adición de ningún hijo.

en: Name of the class
es_ES: Nombre de la clase

en: GType of the class
es_ES: GType de la clase

en: Title
es_ES: Título

en: Translated title for the class used in the glade UI
es_ES: Título traducido para la clase utilizada en el IU de glade

en: Generic Name
es_ES: Nombre genérico

en: Used to generate names of new widgets
es_ES: Usado para generar nombres de nuevos widgets

en: Icon Name
es_ES: Nombre del icono

en: The icon name
es_ES: El nombre del icono

en: Catalog
es_ES: Catálogo

en: The name of the widget catalog this class was declared by
es_ES: El nombre del catálogo de widgets por el cual se declaró esta clase

en: Book
es_ES: Libro

en: DevHelp search namespace for this widget class
es_ES: Espacio de nombres de búsqueda en DevHelp para la clase de este widget

en: Special Child Type
es_ES: Tipo especial del hijo

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
es_ES: Contiene el nombre de la propiedad de empaquetamiento a describir hijos especiales para esta clase de contenedores

en: A cursor for inserting widgets in the UI
es_ES: Un cursor para insertar widgets en el IU

en: Query
es_ES: Consulta

en: Whether the adaptor should query the use or not
es_ES: Indica si el adaptador debe o no consultar el uso

en: The name of the widget
es_ES: El nombre del widget

en: Internal name
es_ES: Nombre interno

en: The internal name of the widget
es_ES: El nombre interno del widget

en: Anarchist
es_ES: Anarquista

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
es_ES: Indica si este descendiente compuesto es un descendiente ancestral o un descendiente anarquista

en: Object
es_ES: Objeto

en: The object associated
es_ES: El objeto asociado

en: Adaptor
es_ES: Adaptador

en: The class adaptor for the associated widget
es_ES: El adaptador de clase para el widget asociado

en: The glade project that this widget belongs to
es_ES: El proyecto glade al que pertenece este widget

en: A list of GladeProperties
es_ES: Una lista de GladeProperties

en: Parent
es_ES: Padre

en: A pointer to the parenting GladeWidget
es_ES: Un puntero al GladeWidget padre

en: Internal Name
es_ES: Nombre interno

en: A generic name prefix for internal widgets
es_ES: Un prefijo genérico para los widgets internos

en: A GladeWidget template to base a new widget on
es_ES: Una plantilla GladeWidget en el que basar un widget nuevo

en: Exact Template
es_ES: Plantilla exacta

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
es_ES: Indica si crear un duplicado exacto al usar una plantilla

en: Reason
es_ES: Razón

en: A GladeCreateReason for this creation
es_ES: Una GladeCreateReason para esta creación

en: Toplevel Width
es_ES: Anchura del nivel superior

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
es_ES: La anchura del widget cuando está en el nivel superior en el GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
es_ES: Altura del nivel superior

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
es_ES: La altura del widget cuando está en el nivel superior en el GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
es_ES: Una cadena de advertencia acerca de inconsistencias entre versiones

en: Whether the widget is visible or not
es_ES: Indica si el widget es visible o no

en: Whether this widget is the template for a composite widget
es_ES: Indica si este widget es la plantilla para un widget compuesto

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
es_ES: Las plantillas de clases sólo se pueden usar en GTK+ 3.10 y superior.

en: Object has unrecognized type %s
es_ES: El objeto tiene un tipo %s no reconocido

en: Property has versioning problems:
es_ES: La propiedad tiene problemas de versión:

en: Some properties have versioning problems:
es_ES: Algunas propiedades tienen problemas de versión:

en: Signal has versioning problems:
es_ES: La señal tiene problemas de versión:

en: Some signals have versioning problems:
es_ES: Algunas señales tienen problemas de versión:

en: Actions
es_ES: Acciones

en: Applications
es_ES: Aplicaciones

en: Categories
es_ES: Categorías

en: Devices
es_ES: Dispositivos

en: Emblems
es_ES: Emblemas

en: Emoticons
es_ES: Emoticonos

en: International
es_ES: Internacional

en: MIME Types
es_ES: Tipos MIME

en: Places
es_ES: Lugares

en: Status
es_ES: Estado

en: All available widgets and objects
es_ES: Todos los widgets y objetos disponibles

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
es_ES: Pulse en un lugar para crear esta clase
    (use el botón central para crear más de una)

en: Non-GTK+ widgets and objects
es_ES: Widgets y objetos no GTK+

en: Extra GTK+ objects
es_ES: Objetos GTK+ adicionales

en: _Packing
es_ES: _Empaquetado

en: _Common
es_ES: _Comunes

en: _Signals
es_ES: _Señales

en: Translation domain:
es_ES: Dominio de traducción:

en: Composite template toplevel:
es_ES: Nivel superior de la plantilla de composición:

en: Select a CSS to use as custom style provider
es_ES: Seleccionar un CSS que usar como proveedor de estilo personalizado

en: Custom CSS style provider:
es_ES: Proveedor de estilo CSS personalizado:

en: From the project directory
es_ES: Desde la carpeta del proyecto

en: From a project relative directory
es_ES: Desde una carpeta de proyecto relativo

en: From this directory
es_ES: Desde esta carpeta

en: Choose a path to load image resources
es_ES: Elegir una ruta donde cargar los recursos de imágenes

en: Image resources are loaded locally:
es_ES: Los recursos de imágenes se cargan localmente:

en: Toolkit version required:
es_ES: Versiones de los toolkit necesarias:

en: Verify objects, properties and signals deprecations
es_ES: Verificar obsolescencias de objetos, propiedades y señales

en: Warnings:
es_ES: Advertencias:

en: program or library name
es_ES: nombre del programa o la biblioteca

en: Author(s):
es_ES: Autores:

en: License:
es_ES: Licencia:

en: Description:
es_ES: Descripción:

en: program or library short description
es_ES: descripción corta del programa o la biblioteca

en: GNU GPL version 2
es_ES: GNU GPL versión 2

en: GNU GPL version 3
es_ES: GNU GPL versión 3

en: GNU LGPL version 2.1
es_ES: GNU LGPL versión 2.1

en: GNU LGPL version 3
es_ES: GNU LGPL versión 3

en: GNU All permissive
es_ES: GNU Permitir todo

en: Setting License type of %s
es_ES: Estableciendo el tipo de licencia de %s

en: Setting %s to use logo file
es_ES: Configurando %s para que use un archivo de logotipo

en: Setting %s to use a logo icon
es_ES: Configurando %s para que use un icono con un logotipo

en: <choose a key>
es_ES: <elija una tecla>

en: Accelerator Key
es_ES: Tecla de la combinación

en: Choose accelerator keys...
es_ES: Elegir teclas de aceleradores…

en: Setting %s to use a center child
es_ES: Configurando %s para que use un hijo centrado

en: Setting %s to not use a center child
es_ES: Configurando %s para que no use un hijo centrado

[ctx: textattr]
en: Style
es_ES: Estilo

[ctx: textattr]
en: Weight
es_ES: Peso

[ctx: textattr]
en: Variant
es_ES: Variante

[ctx: textattr]
en: Stretch
es_ES: Estiramiento

[ctx: textattr]
en: Underline
es_ES: Subrayado

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
es_ES: Tachado

[ctx: textattr]
en: Gravity
es_ES: Gravedad

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
es_ES: Consejo de gravedad

[ctx: textattr]
en: Size
es_ES: Tamaño

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
es_ES: Tamaño absoluto

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
es_ES: Color de primer plano

[ctx: textattr]
en: Background Color
es_ES: Color de fondo

[ctx: textattr]
en: Underline Color
es_ES: Color del subrayado

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
es_ES: Color del tachado

[ctx: textattr]
en: Scale
es_ES: Escala

[ctx: textattr]
en: Font Description
es_ES: Descripción de la tipografía

en: <Enter Value>
es_ES: <Introducir valor>

en: Unset
es_ES: Sin establecer

en: Select a color
es_ES: Seleccionar un color

en: Select a font
es_ES: Seleccionar una tipografía

en: Attribute
es_ES: Atributo

en: Value
es_ES: Valor

en: Setup Text Attributes
es_ES: Ajustar los atributos del texto

en: Edit Attributes
es_ES: Editar atributos

en: Setting %s to use a custom child
es_ES: Configurando %s para que use una hijo personalizado

en: Setting %s to use standard configuration
es_ES: Configurando %s para que use una configuración estándar

en: Setting %s to use a stock button
es_ES: Configurando %s para que use un botón de stock

en: Setting %s to use a label and image
es_ES: Configurando %s para que use una etiqueta y una imagen

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
es_ES: Configurando %s para que use la propiedad %s como un atributo

en: Setting %s to use the %s property directly
es_ES: Configurando %s para que use la propiedad %s directamente

en: Retrieve %s from model (type %s)
es_ES: Obtener %s del modelo (tipo %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
es_ES: sin establecer

en: no model
es_ES: sin modelo

en: Setting columns on %s
es_ES: Estableciendo columnas en %s

en: < define a new column >
es_ES: < definir una columna nueva >

en: Add and remove columns:
es_ES: Añadir y quitar columnas:

en: Column type
es_ES: Tipo de columna

en: Column name
es_ES: Nombre de la columna

en: Setting %s to use static text
es_ES: Configurando %s para que use texto estático

en: Setting %s to use an external buffer
es_ES: Configurando %s para que use una búfer externo

en: Setting %s to use a primary icon from stock
es_ES: Configurando %s para que use un icono primario de stock

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
es_ES: Configurando %s para que use un icono primario desde el tema de iconos

en: Setting %s to use a primary icon from filename
es_ES: Configurando %s para que use un icono primario desde un nombre de archivo

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
es_ES: Configurando %s para que use un icono secundario de stock

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
es_ES: Configurando %s para que use un icono secundario desde el tema de iconos

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
es_ES: Configurando %s para que use un icono secundario desde un nombre de archivo

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
es_ES: Configurando el icono primario de %s para que use marcado de sugerencias

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
es_ES: Configurando el icono secundario de %s para que use marcado de sugerencias

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
es_ES: Configurando el icono primario de %s para que no use marcado de sugerencias

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
es_ES: Configurando el icono primario de %s para que no use marcado de sugerencias

en: Placing %s inside %s
es_ES: Colocando %s dentro de %s

en: X position property
es_ES: Propiedad de la posición X

en: The property used to set the X position of a child object
es_ES: La propiedad usada para establecer la posición X de un objeto hijo

en: Y position property
es_ES: Propiedad de la posición Y

en: The property used to set the Y position of a child object
es_ES: La propiedad usada para establecer la posición Y de un objeto hijo

en: Width property
es_ES: Propiedad de anchura

en: The property used to set the width of a child object
es_ES: La propiedad usada para establecer la anchura de un objeto hijo

en: Height property
es_ES: Propiedad de altura

en: The property used to set the height of a child object
es_ES: La propiedad usada para establecer la altura de un objeto hijo

en: Can resize
es_ES: Puede redimensionarse

en: Whether this container supports resizes of child widgets
es_ES: Indica si este contenedor soporta redimensionados de los widgets hijos

en: Action
es_ES: Acción

en: Toggle
es_ES: Conmutar

en: Recent
es_ES: Recientes

en: Action Group Editor
es_ES: Editor de grupo de acción

en: Introduction page
es_ES: Página de introducción

en: Content page
es_ES: Página de contenido

en: Confirmation page
es_ES: Página de confirmación

en: Ordering children of %s
es_ES: Ordenando hijos de %s

en: Tree View Column
es_ES: Columna de vista de árbol

en: Cell Renderer
es_ES: Renderizador de la celda

en: Properties and Attributes
es_ES: Propiedades y atributos

en: Common Properties and Attributes
es_ES: Propiedades y atributos comunes

en: Text
es_ES: Texto

en: Accelerator
es_ES: Acelerador

en: Spin
es_ES: Botón incrementable

en: Progress
es_ES: Progreso

en: Spinner
es_ES: Indicador de progreso

en: Icon View Editor
es_ES: Editor de la vista de iconos

en: Combo Editor
es_ES: Editor combo

en: Entry Completion Editor
es_ES: Editor de autocompletado de entradas

en: %s is set to load %s from the model
es_ES: %s está ajustado para cargar %s del modelo

en: %s is set to manipulate %s directly
es_ES: %s está ajustado para manipular %s directamente

en: This combo box is not configured to have an entry
es_ES: Esta caja combinada no está configurada para tener una entrada

en: Tearoff menus are disabled
es_ES: Los menús desprendibles están desactivados

en: Cannot add a toplevel window to a container.
es_ES: No se puede añadir una ventana de nivel superior a un contenedor.

en: Cannot add a popover to a container.
es_ES: No se puede añadir una ventana emergente a un contenedor.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
es_ES: Los widgets de tipo %s sólo pueden tener widgets como hijos.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
    Increase its size or add a container if it only supports one child.
es_ES: Los widgets de tipo %s necesitan un lugar disponible para añadir hijos.
    Aumente su tamaño o añada un contenedor si sólo soporta un hijo.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
es_ES: Esta propiedad sólo está disponible
    si la entrada tiene un marco

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
es_ES: Esta propiedad sólo está disponible
    si los caracteres de entrada son invisibles

en: Insert Child on %s
es_ES: Insertar hijo en %s

en: Insert Row on %s
es_ES: Insertar fila en %s

en: Insert Column on %s
es_ES: Insertar columna en %s

en: Remove Column on %s
es_ES: Eliminar columna en %s

en: Remove Row on %s
es_ES: Eliminar fila en %s

note: --------------------------------- Constants ------------------------------
en: This property does not apply unless Use Underline is set.
es_ES: Esta propiedad no se aplica a menos que que usar subrayado esté activada.

en: Property not selected
es_ES: Propiedad no seleccionada

en: This property is only for use in dialog action buttons
es_ES: Esta propiedad sólo es para usarla en diálogos de acción de botones

en: This property is set to be controlled by an Action
es_ES: Esta propiedad está configurada para ser controlada por una Acción

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
es_ES: Sólo se pueden añadir objetos de tipo %s a objetos de tipo %s.

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
es_ES: El acelerador sólo se puede establecer dentro de un Grupo de acción

en: This property does not apply when a custom title is set
es_ES: Esta propiedad no se aplica cuando se ha configurado un título personalizado

en: Insert placeholder to %s
es_ES: Insertar lugar a %s

en: Remove placeholder from %s
es_ES: Eliminar lugar de %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
es_ES: La capa de decoración no se aplica a las barras de cabeceras que no muestran los controles de la ventana

en: This property only applies to stock images or named icons
es_ES: Esta propiedad sólo se aplica a las imágenes del almacén o a los iconos con nombre

en: This property only applies to named icons
es_ES: Esta propiedad sólo se aplica a los iconos con nombre

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
es_ES: Esta propiedad sólo se aplica si las opciones de elipsis y ajuste están activadas

en: _File
es_ES: _Archivo

en: _Edit
es_ES: _Editar

en: _View
es_ES: _Ver

en: _Help
es_ES: Ay_uda

en: Edit Menu Bar
es_ES: Editar barra de menú

en: Edit Menu
es_ES: Editar menú

en: An object of type %s cannot have any children.
es_ES: Un objeto de tipo %s no puede tener ningún hijo.

en: <separator>
es_ES: <separador>

en: <custom>
es_ES: <personalizado>

en: Children cannot be added to a separator.
es_ES: No se puede añadir un hijo a un separador.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
es_ES: No se puede añadir un hijo al menú del selector de recientes.

en: %s already has a menu.
es_ES: %s ya tiene un menú.

en: %s item already has a submenu.
es_ES: el elemento %s ya tiene un submenú.

en: Normal item
es_ES: Elemento normal

en: Image item
es_ES: Elemento de imagen

en: Check item
es_ES: Elemento de verificación

en: Radio item
es_ES: Elemento de radio

en: Separator item
es_ES: Elemento separador

en: Recent Menu
es_ES: Menú «Recientes»

en: Tool Item
es_ES: Elemento de herramienta

en: Tool Item Group
es_ES: Grupo de elementos de herramienta

en: Recent Chooser Menu
es_ES: Menú del selector de recientes

en: Menu Item
es_ES: Elemento del menú

en: Remove page from %s
es_ES: Eliminar página de %s

en: Insert page on %s
es_ES: Insertar página en %s

en: This progressbar does not show text
es_ES: Esta barra de progreso no muestra texto

en: Scale is configured to not draw the value
es_ES: La escala está configurada para no dibujar el valor

en: This property is disabled
es_ES: Esta propiedad está desactivada

en: Search bar is already full
es_ES: La caja de búsqueda ya está llena

en: Tag
es_ES: Etiqueta

en: Text Tag Table Editor
es_ES: Editor de la tabla de etiquetas de texto

en: Button
es_ES: Botón

en: Menu
es_ES: Menú

en: Custom
es_ES: Personalizado

en: Separator
es_ES: Separador

en: Image
es_ES: Imagen

en: Check
es_ES: Casilla

en: Tool Bar Editor
es_ES: Editor de barras de herramientas

en: This property only applies when configuring the label with text
es_ES: Esta propiedad sólo se aplica al configurar la etiqueta con texto

en: Group
es_ES: Grupo

en: Tool Palette Editor
es_ES: Editor de la paleta de herramientas

en: Column
es_ES: Columna

en: Tree View Editor
es_ES: Editor de la vista de árbol

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
es_ES: Las columnas deben tener un tamaño fijo dentro de una vista de árbol con un conjunto de modo de altura

en: Search is disabled
es_ES: La búsqueda está desactivada

en: Headers are invisible
es_ES: Las cabeceras son invisibles

en: Expanders are not shown
es_ES: Los expansores no se muestran

en: Removing parent of %s
es_ES: Eliminando padre de %s

en: Adding parent %s for %s
es_ES: Añadiendo padre %s para %s

en: (unnamed)
es_ES: (sin nombre)

en: Adding %s to Size Group %s
es_ES: Añadiendo %s al Grupo de tamaño %s

en: Adding %s to a new Size Group
es_ES: Añadiendo %s a un Grupo de tamaño nuevo

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
es_ES: Grupo de tamaño nuevo

en: This property does not apply to client-side decorated windows
es_ES: Esta propiedad no se aplica a las ventanas decoradas del lado del cliente

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
es_ES: Configurando %s para que use un título personalizado

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
es_ES: Configurando %s para que use el título estándar

en: Setting %s to show window controls
es_ES: Configurando %s para que muestre los controles de la ventana

en: Setting %s to not show window controls
es_ES: Configurando %s para que no muestre los controles de la ventana

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
es_ES: Primero añada un nombre de stock en la entrada de abajo, después añada y defina los fuentes para ese icono en la vista de árbol.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
es_ES: Introduzca un nombre de archivo, una ruta relativa o completa para esta fuente de «%s» (Glade sólo los cargará en el tiempo de ejecución para la carpeta de su proyecto).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
es_ES: Ajustar si quiere especificar una dirección del texto para esta fuente de «%s»

en: Set the text direction for this source of '%s'
es_ES: Ajustar la dirección del texto para esta fuente de «%s»

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
es_ES: Ajustar si quiere especificar un tamaño de icono para esta fuente de «%s»

en: Set the icon size for this source of '%s'
es_ES: Ajustar el tamaño de icono para esta fuente de «%s»

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
es_ES: Ajustar si quiere especificar un estado para esta fuente de «%s»

en: Set the state for this source of '%s'
es_ES: Establecer el estado para este fuente de «%s»

en: File Name
es_ES: Nombre del archivo

en: Setting %s to use an image from stock
es_ES: Configurando %s para que use una imagen del almacén

en: Setting %s to use an image from the icon theme
es_ES: Configurando %s para que use una imagen del tema de iconos

en: Setting %s to use a resource name
es_ES: Configurando %s para que use un nombre de recurso

en: Setting %s to use an image from filename
es_ES: Configurando %s para que use una imagen desde un nombre de archivo

en: Setting %s to use a stock item
es_ES: Configurando %s para que use un elemento del almacén

en: Stock Item:
es_ES: Elemento de stock:

en: Custom label and image:
es_ES: Imagen y etiqueta personalizadas:

note: Label area frame...
en: Edit Label
es_ES: Editar etiqueta

note: Internal Image area...
en: Edit Image
es_ES: Editar imagen

en: Setting %s to use an attribute list
es_ES: Configurando %s para que use un atributo de la lista

en: Setting %s to use a Pango markup string
es_ES: Configurando %s para que use marcado de cadenas Pango

en: Setting %s to use a pattern string
es_ES: Configurando %s para que use un patrón de cadena

en: Setting %s to use normal line wrapping
es_ES: Configurando %s para que use ajuste de línea normal

en: Setting %s to use a single line
es_ES: Configurando %s para que use una sola línea

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
es_ES: Configurando %s para que use ajuste de palabra específico de Pango

en: <printable chars only>
es_ES: <sólo caracteres que se puedan imprimir>

en: Add and remove rows:
es_ES: Añadir y quitar filas:

en: Setting %s to have a start action
es_ES: Configurando %s para que tenga una acción al iniciar

en: Setting %s to have an end action
es_ES: Configurando %s para que tenga una acción al terminar

en: Setting %s to not have a start action
es_ES: Configurando %s para que no tenga una acción al iniciar

en: Setting %s to not have an end action
es_ES: Configurando %s para que no tenga una acción al terminar

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
es_ES: Definir columnas para su «liststore», darlas nombres con sentido le ayudará a obtenerlas al establecer atributos de renderizado de las celdas (pulse la tecla Supr para eliminar la columna seleccionada)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
es_ES: Añadir, quitar y editar datos de filas (opcionalmente puede usar Ctrl+N para añadir filas nuevas y la tecla Supr para quitar la tecla seleccionada)

en: <Type Here>
es_ES: <Escriba aquí>

en: <Enter ID>
es_ES: <Introducir ID>

en: Setting %s to use standard label text
es_ES: Configurando %s para que use una etiqueta de texto estándar

en: Setting %s to use a custom label widget
es_ES: Configurando %s para que use una etiqueta de widget personalizada

en: Group Header
es_ES: Cabecera de grupo

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
es_ES: Elegir un Modelo de datos y definir algunas
    columnas en el primer elemento de datos

en: Setting %s to use a custom tooltip
es_ES: Configurando %s para que use una sugerencia personalizada

en: Setting %s to use tooltip markup
es_ES: Configurando %s para que use marcado en las sugerencias

en: Setting %s to not use tooltip markup
es_ES: Configurando %s para que no use marcado en las sugerencias

en: Setting %s to use a named icon
es_ES: Configurando %s para que use un icono con nombre

en: Setting %s to use an icon file
es_ES: Configurando %s para que use un archivo de icono

en: Setting %s to use a custom titlebar
es_ES: Configurando %s para que use una barra de título personalizada

en: Setting %s to use a system provided titlebar
es_ES: Configurando %s para que use una barra de título proporcionada por el sistema

en: Page Setup Dialog
es_ES: Dialogo configurar página

en: Print Dialog
es_ES: Diálogo de impresión

en: Page Set
es_ES: Conjunto de página

en: Copies
es_ES: Copias

en: Collate
es_ES: Cotejar

en: Reverse
es_ES: Invertir

en: Scale
es_ES: Escala

en: Generate PDF
es_ES: Generar PDF

en: Generate PS
es_ES: Generar PS

en: Preview
es_ES: Vista previa

en: Number Up
es_ES: Número arriba

en: Number Up Layout
es_ES: Disposición de número arriba

en: GTK+ Unix Print Toplevels
es_ES: Niveles superiores de impresión GTK+ Unix

en: Preview snapshot
es_ES: Vista previa de la copia instantánea

en: Edit Separately
es_ES: Editar separadamente

en: Remove Parent
es_ES: Eliminar padre

en: Add Parent
es_ES: Añadir padre

en: Alignment
es_ES: Alineación

en: Viewport
es_ES: Puerto de vista

en: Event Box
es_ES: Caja de eventos

en: Frame
es_ES: Marco

en: Aspect Frame
es_ES: Marco de proporción

en: Scrolled Window
es_ES: Ventana con barras de desplazamiento

en: Expander
es_ES: Expansor

en: Grid
es_ES: Rejilla

en: Box
es_ES: Caja

en: Paned
es_ES: En panel de ventana

en: Stack
es_ES: Pila

en: Add to Size Group
es_ES: Añadir al tamaño de grupo

en: Clear properties
es_ES: Limpiar propiedades

en: Read documentation
es_ES: Leer la documentación

en: Style Classes
es_ES: Clases de estilo

en: A list of style class names to apply to this widget
es_ES: Una lista de clases de estilo que aplicar a este widget

en: Fill
es_ES: Relleno

en: Start
es_ES: Inicio

en: Center
es_ES: Centrar

en: End
es_ES: Final

en: Baseline
es_ES: Línea base

en: Exposure
es_ES: Exposición

en: Pointer Motion
es_ES: Movimiento del puntero

en: Pointer Motion Hint
es_ES: Pista de movimiento del puntero

en: Button Motion
es_ES: Movimiento del botón

en: Button 1 Motion
es_ES: Movimiento del botón 1

en: Button 2 Motion
es_ES: Movimiento del botón 2

en: Button 3 Motion
es_ES: Movimiento del botón 3

en: Button Press
es_ES: Pulsación del botón

en: Button Release
es_ES: Liberación del botón

en: Key Press
es_ES: Pulsación de tecla

en: Key Release
es_ES: Liberación de tecla

en: Enter Notify
es_ES: Notificar entrada

en: Leave Notify
es_ES: Notificar salida

en: Focus Change
es_ES: Cambio de foco

en: Structure
es_ES: Estructura

en: Property Change
es_ES: Cambio de propiedad

en: Visibility Notify
es_ES: Notificar visibilidad

en: Proximity In
es_ES: Proximidad dentro

en: Proximity Out
es_ES: Proximidad afuera

en: Substructure
es_ES: Subestructura

en: Scroll
es_ES: Desplazamiento

en: Touch
es_ES: Tocar

en: Smooth scroll
es_ES: Desplazamiento suave

en: Touchpad Gesture
es_ES: Gesto del panel táctil

en: Tablet Pad
es_ES: Tableta

en: All Events
es_ES: Todos los eventos

en: Accelerators
es_ES: Aceleradores

en: A list of accelerator keys
es_ES: Una lista de teclas de acelerador

en: Accessible Name
es_ES: Nombre accesible

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
es_ES: Nombre de la instancia del objeto formateado para tecnologías de asistencia

en: Accessible Description
es_ES: Descripción accesible

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
es_ES: Descripción de un objeto, formateado para acceso para tecnologías de asistencia

en: Role
es_ES: Rol

en: The accessible role of this object
es_ES: El rol de accesibilidad de este objeto

en: Invalid
es_ES: No válido

en: Accelerator Label
es_ES: Etiqueta del acelerador

en: Alert
es_ES: Alerta

en: Animation
es_ES: Animación

en: Arrow
es_ES: Flecha

en: Calendar
es_ES: Calendario

en: Canvas
es_ES: Lienzo

en: Check Box
es_ES: Casilla

en: Check Menu Item
es_ES: Elemento de menú con casillas

en: Color Chooser
es_ES: Selector de color

en: Column Header
es_ES: Cabecera de columna

en: Combo Box
es_ES: Caja combo

en: Date Editor
es_ES: Editor de fecha

en: Desktop Icon
es_ES: Icono del escritorio

en: Desktop Frame
es_ES: Marco del escritorio

en: Dial
es_ES: Marcador

en: Dialog
es_ES: Diálogo

en: Directory Pane
es_ES: Panel de carpetas

en: Drawing Area
es_ES: Área de dibujo

en: File Chooser
es_ES: Selector de archivos

en: Filler
es_ES: Rellenador

en: Font Chooser
es_ES: Selector de tipografías

en: Glass Pane
es_ES: Panel de cristal

en: HTML Container
es_ES: Contenedor HTML

en: Icon
es_ES: Icono

en: Internal Frame
es_ES: Marco interno

en: Layered Pane
es_ES: Panel con capas

en: List
es_ES: Lista

en: List Item
es_ES: Elemento de lista

en: Menu Bar
es_ES: Barra de menú

en: Option Pane
es_ES: Panel de opciones

en: Page Tab
es_ES: Pestaña de página

en: Page Tab List
es_ES: Lista de páginas en pestañas

en: Password Text
es_ES: Texto de la contraseña

en: Popup Menu
es_ES: Menú emergente

en: Progress bar
es_ES: Barra de progreso

en: Push Button
es_ES: Botón

en: Radio Button
es_ES: Botón de radio

en: Radio Menu Item
es_ES: Elemento del menú de radio

en: Root Pane
es_ES: Panel padre

en: Row Header
es_ES: Cabecera de fila

en: Scroll Bar
es_ES: Barra de desplazamiento

en: Scroll pane
es_ES: Desplazar panel

en: Slider
es_ES: Deslizador

en: Split Pane
es_ES: Dividir panel

en: Spin Button
es_ES: Botón incrementable

en: Status Bar
es_ES: Barra de estado

en: Table
es_ES: Tabla

en: Table Cell
es_ES: Celda de la tabla

en: Tear Off Menu Item
es_ES: Separador del elemento del menú

en: Toggle Button
es_ES: Botón conmutable

en: Tool Bar
es_ES: Barra de herramientas

en: Tool Tip
es_ES: Sugerencia

en: Tree
es_ES: Árbol

en: Tree Table
es_ES: Tabla del árbol

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Window
es_ES: Ventana

en: Header
es_ES: Cabecera

en: Footer
es_ES: Pie

en: Paragraph
es_ES: Párrafo

en: Ruler
es_ES: Regla

en: Application
es_ES: Aplicación

en: Autocomplete
es_ES: Autocompletar

en: Editbar
es_ES: Barra de edición

en: Embedded
es_ES: Empotrado

en: Entry
es_ES: Entrada:

en: Chart
es_ES: Diagrama

en: Caption
es_ES: Descripción

en: Document Frame
es_ES: Documento de marco

en: Heading
es_ES: Encabezado

en: Page
es_ES: Página

en: Section
es_ES: Sección

en: Redundant Object
es_ES: Objeto redundante

en: Form
es_ES: Formulario

en: Link
es_ES: Enlace

en: Input Method Window
es_ES: Ventana de método de entrada

en: Table Row
es_ES: Fila de la tabla

en: Tree Item
es_ES: Elemento del árbol

en: Document Spreadsheet
es_ES: Documento de hoja de cálculo

en: Document Presentation
es_ES: Documento de presentación

en: Document Text
es_ES: Documento de texto

en: Document Web
es_ES: Documento web

en: Document Email
es_ES: Documento de correo-e

en: List Box
es_ES: Caja de lista

en: Grouping
es_ES: Agrupación

en: Image Map
es_ES: Mapa de imagen

en: Notification
es_ES: Notificación

en: Info Bar
es_ES: Barra de información

en: Level Bar
es_ES: Barra de nivel

en: Title Bar
es_ES: Barra de título

en: Block Quote
es_ES: Bloque de cita

en: Audio
es_ES: Sonido

en: Video
es_ES: Vídeo

en: Article
es_ES: Artículo

en: Landmark
es_ES: Marca

en: Log
es_ES: Registro

en: Marquee
es_ES: Marquesina

en: Math
es_ES: Matemáticas

en: Rating
es_ES: Puntuación

en: Time
es_ES: Hora

en: Description List
es_ES: Lista de descripción

en: Description Term
es_ES: Término de descripción

en: Description Value
es_ES: Valor de la descripción

en: Generic object
es_ES: Objeto genérico

en: Mathematical fraction
es_ES: Fracción matemática

en: A radical expression (in math)
es_ES: Una expresión radical (en matemáticas)

en: Subscript text
es_ES: Texto subescrito

en: Superscript text
es_ES: Texto superescrito

en: Footnote text
es_ES: Nota de texto al pie

en: Content deletion
es_ES: Eliminación de contenido

en: Content insertion
es_ES: Inserción de contenido

en: Marked content
es_ES: Contenido marcado

en: Change suggestion
es_ES: Cambiar sugerencia

en: Last Defined
es_ES: Definido por última vez

en: Controlled By
es_ES: Controlado por

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
es_ES: Indica un objeto controlado por uno o más objetos de destino

en: Controller For
es_ES: Controlador para

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
es_ES: Indica que un objeto es un controlador para uno o más objetos destino

en: Labeled By
es_ES: Etiquetado por

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
es_ES: Indica que un objeto está etiquetado por uno o más objetos destino

en: Label For
es_ES: Etiqueta para

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
es_ES: Indica que un objeto es una etiqueta para uno o más objetos destino

en: Member Of
es_ES: Miembro de

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
es_ES: Indica que un objeto es un miembro de un grupo de uno o más objetos destino

en: Node Child Of
es_ES: Nodo hijo de

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
es_ES: Indica que un objeto es una celda en una tabla-árbol que se muestra porque una celda en la misma columna está expandida e identifica esa celda

en: Flows To
es_ES: Fluye a

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
es_ES: Indica que el objeto tiene contenido que fluye lógicamente a otro objeto AtkObject de una forma secuencial, (por ejemplo, un flujo de texto)

en: Flows From
es_ES: Fluye desde

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
es_ES: Indica que el objeto tiene contenido que fluye lógicamente desde otro objeto AtkObject en una forma secuencial, (por ejemplo, un flujo de texto)

en: Subwindow Of
es_ES: Subventana de

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
es_ES: Indica una subventana adjunta a un componente pero que de otra forma no tiene conexión a ese componente en la jerarquía del IU

en: Embeds
es_ES: Empotra

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
es_ES: Indica que el objeto empotra visualmente el contenido de otro objeto, por ejemplo, el contenido de este objeto fluye alrededor del contenido de otro objeto

en: Embedded By
es_ES: Empotrado por

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
es_ES: Lo inverso de «Empotra», indica que el contenido de este objeto está empotrado visualmente en otro objeto

en: Popup For
es_ES: Emerger para

en: Indicates that an object is a popup for another object
es_ES: Indica que un objeto es un emergente para otro objeto

en: Parent Window Of
es_ES: Ventana madre de

en: Indicates that an object is a parent window of another object
es_ES: Indica que un objeto es una ventana madre de otro objeto

en: Described By
es_ES: Descrito por

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
es_ES: Indica que otro objeto proporciona información descriptiva acerca de este objeto; más detalladamente que «Etiquetado por»

en: Description For
es_ES: Descripción para

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
es_ES: Indica que un objeto proporciona información descriptiva acerca de otro objeto; más detalladamente que «Etiqueta para»

en: Queue
es_ES: Cola

en: Immediate
es_ES: Inmediato

en: Insert Before
es_ES: Insertar antes

en: Insert After
es_ES: Insertar después

en: Remove Slot
es_ES: Eliminar hueco

en: Number of items
es_ES: Número de elementos

en: The number of items in the box
es_ES: El número de elementos en la caja

en: Top
es_ES: Arriba

en: Bottom
es_ES: Abajo

en: Center Child
es_ES: Centrar hijo

en: Horizontal Box
es_ES: Caja horizontal

en: Vertical Box
es_ES: Caja vertical

en: Action Bar
es_ES: Barra de acción

en: The number of items in the action bar
es_ES: El número de elementos en la barra de acción

en: Accel Groups
es_ES: Grupo de aceleradores

en: A list of accel groups to be added to this window
es_ES: Una lista de grupos de acelerados que aplicar a esta ventana

en: North West
es_ES: Noroeste

en: North
es_ES: Norte

en: North East
es_ES: Noreste

en: West
es_ES: Oeste

en: East
es_ES: Este

en: South West
es_ES: Suroeste

en: South
es_ES: Sur

en: South East
es_ES: Sureste

en: Static
es_ES: Estático

en: Toolbar
es_ES: Barra de herramientas

en: Splash Screen
es_ES: Pantalla de bienvenida

en: Utility
es_ES: Utilidad

en: Dock
es_ES: Empotrar

en: Desktop
es_ES: Escritorio

en: Drop Down Menu
es_ES: Menú desplegable

en: Tooltip
es_ES: Sugerencia

en: Toplevel
es_ES: Nivel superior

en: Popup
es_ES: Emergente

en: Offscreen
es_ES: Fuera de la pantalla

en: Mouse
es_ES: Ratón

en: Always Center
es_ES: Centrar siempre

en: Center on Parent
es_ES: Centrar en el padre

en: Offscreen Window
es_ES: Ventana fuera de la pantalla

en: Application Window
es_ES: Ventana de aplicación

en: Overlay
es_ES: Superposición de capas

en: Menu Shell
es_ES: Shell del menú

en: Position
es_ES: Posición

en: The position of the menu item in the menu shell
es_ES: La posición del elemento de menú en la shell del menú

en: Edit…
es_ES: Editar…

en: Use Underline
es_ES: Subrayar

en: Related Action
es_ES: Acción relacionada

en: Use Action Appearance
es_ES: Usar apariencia de acción

en: Action Name
es_ES: Nombre de la acción

en: Action Target
es_ES: Objetivo de la acción

en: Set the description of the Click atk action
es_ES: Establece la descripción de la acción atk «Click»

en: Image Menu Item
es_ES: Elemento de imagen del menú

en: Stock Item
es_ES: Elemento de stock

en: The stock item for this menu item
es_ES: El elemento de stock para este elemento del menú

en: Accel Group
es_ES: Grupo de aceleración

en: Separator Menu Item
es_ES: Separador del elemento del menú

en: Left to Right
es_ES: Izquierda a derecha

en: Right to Left
es_ES: Derecha a izquierda

en: Top to Bottom
es_ES: De arriba a abajo

en: Bottom to Top
es_ES: De abajo a arriba

en: Icons only
es_ES: Sólo iconos

en: Text only
es_ES: Sólo texto

en: Text below icons
es_ES: Texto debajo de los iconos

en: Text beside icons
es_ES: Texto junto a los iconos

en: A symbolic icon size for the stock icon
es_ES: Un tamaño simbólico de icono para el icono de stock

en: Small Toolbar
es_ES: Barra de herramientas pequeña

en: Large Toolbar
es_ES: Barra de herramientas larga

en: Drag &amp; Drop
es_ES: Arrastrar y soltar

en: The position of the tool item in the toolbar
es_ES: La posición del elemento de menú en la barra de herramientas del menú

en: Tool Palette
es_ES: Paleta de herramientas

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
es_ES: Indica si se debe iniciar el desplazamiento a menos de la anchura mínima o natural

en: Minimum
es_ES: Mínimo

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
es_ES: Indica si se debe iniciar el desplazamiento a menos de la altura mínima o natural

en: The position of the tool item group in the palette
es_ES: La posición del grupo de elementos de herramienta en la paleta

en: Middle
es_ES: Medio

en: Half
es_ES: Mitad

en: Separator Tool Item
es_ES: Elemento separador de herramientas

en: Tool Button
es_ES: Botón de herramienta

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
es_ES: El icono de stock mostrado en el elemento (elija un elemento del stock GTK+ o desde una fábrica de iconos)

en: Toggle Tool Button
es_ES: Botón de herramienta conmutable

en: Radio Tool Button
es_ES: Botón de herramienta de radio

en: Menu Tool Button
es_ES: Botón del menú

en: Handle Box
es_ES: Caja con manipulador

en: Left
es_ES: Izquierda

en: Right
es_ES: Derecha

en: In
es_ES: Interior

en: Out
es_ES: Fuera

en: Etched In
es_ES: Aguafuerte hacia adentro

en: Etched Out
es_ES: Aguafuerte hacia afuera

en: Attributes
es_ES: Atributos

en: The pango attributes for this label
es_ES: Los atributos Pango para esta etiqueta

en: Word
es_ES: Palabra

en: Character
es_ES: Carácter

en: Word Character
es_ES: Carácter de palabra

en: Text Entry
es_ES: Entrada de texto

en: Free Form
es_ES: Formulario libre

en: Alpha
es_ES: Alfa

en: Digits
es_ES: Dígitos

en: Number
es_ES: Número

en: Phone
es_ES: Teléfono

en: Email
es_ES: Correo-e

en: Password
es_ES: Contraseña

en: Pin Code
es_ES: Código Pin

en: Spellcheck
es_ES: Comprobación ortográfica

en: No Spellcheck
es_ES: Sin comprobación ortográfica

en: Word Completion
es_ES: Completado de palabras

en: Lowercase
es_ES: Minúscula

en: Uppercase Chars
es_ES: Capitalizar caracteres

en: Uppercase Words
es_ES: Capitalizar palabras

en: Uppercase Sentences
es_ES: Capitalizar sentencias

en: Inhibit On-screen Keyboard
es_ES: No mostrar el teclado en pantalla

en: Vertical Writing
es_ES: Escritura vertical

en: Emoji Support
es_ES: Soporte de emoticonos

en: No Emoji Support
es_ES: No hay soporte de emoticonos

en: Primary Stock Icon
es_ES: Icono de stock principal

en: Secondary Stock Icon
es_ES: Icono de stock secundario

en: Primary Icon Pixbuf
es_ES: Pixbuf del icono primario

en: Secondary Icon Pixbuf
es_ES: Pixbuf del icono secundario

en: Primary Icon Name
es_ES: Nombre del icono primario

en: Secondary Icon Name
es_ES: Nombre del icono secundario

en: Primary Icon Activatable
es_ES: Activación del icono primario

en: Secondary Icon Activatable
es_ES: Activación del icono secundario

en: Primary Icon Sensitive
es_ES: Sensibilidad del icono primario

en: Secondary Icon Sensitive
es_ES: Sensibilidad del icono secundario

en: Progress Fraction
es_ES: Fracción de progreso

en: Progress Pulse Step
es_ES: Paso del progreso del «pulso»

en: Primary Icon Tooltip Text
es_ES: Texto del consejo del icono primario

en: Secondary Icon Tooltip Text
es_ES: Texto del consejo del icono secundario

en: Primary Icon Tooltip Markup
es_ES: Marcado del consejo del icono primario

en: Secondary Icon Tooltip Markup
es_ES: Marcado del consejo del icono secundario

en: Set the description of the Activate atk action
es_ES: Establece la descripción de la acción atk «Activate»

en: Search Entry
es_ES: Caja de búsqueda

en: Text View
es_ES: Vista de texto

en: Search Bar
es_ES: Barra de búsqueda

en: Reject
es_ES: Rechazar

en: Accept
es_ES: Aceptar

en: Delete Event
es_ES: Eliminar evento

en: OK
es_ES: Aceptar

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Close
es_ES: Cerrar

en: Apply
es_ES: Aplicar

en: Help
es_ES: Ayuda

en: Stock Button
es_ES: Botón de stock

en: The stock item for this button
es_ES: El elemento de stock para este botón

en: Response ID
es_ES: ID de respuesta

en: The response ID of this button in a dialog
es_ES: El ID de respuesta de este botón en el diálogo

en: Set the description of the Press atk action
es_ES: Establece la descripción de la acción atk «Press»

en: Set the description of the Release atk action
es_ES: Establece la descripción de la acción atk «Release»

en: Check Button
es_ES: Botón de casilla

en: Always
es_ES: Siempre

en: If Valid
es_ES: Si es válido

en: Switch
es_ES: Interruptor

en: File Chooser Button
es_ES: Botón del selector de archivos

en: Save
es_ES: Guardar

en: Open
es_ES: Abrir

en: Select Folder
es_ES: Seleccionar carpeta

en: Create Folder
es_ES: Crear carpeta

en: Scale Button
es_ES: Botón de escala

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
es_ES: Los nombres de los iconos que usar por el botón de escala. El primer elemento del vector se usará en el botón cuando el valor actual sea el valor más bajo, el segundo elemento se usará para el valor más alto. Todos los demás iconos se usarán para el resto de valores, distribuidos sobre el rango de valores.

en: Volume Button
es_ES: Botón de volumen

en: File Chooser Widget
es_ES: Widget del selector de archivos

en: Application Chooser Widget
es_ES: Widget del selector de la aplicación

en: Places Sidebar
es_ES: Barra lateral de lugares

en: New Tab
es_ES: Pestaña nueva

en: New Window
es_ES: Ventana nueva

en: Color Button
es_ES: Botón de color

en: Font Button
es_ES: Botón de tipografía

en: Automatic
es_ES: Automático

en: On
es_ES: Activado

en: Off
es_ES: Desactivado

en: Combo Box Text
es_ES: Texto de la caja combo

en: Items
es_ES: Elementos

en: The list of items to show in the combo box
es_ES: La lista de elementos que mostrar en la caja combo

en: Application Chooser Button
es_ES: Botón del selector de la aplicación

en: Progress Bar
es_ES: Barra de progreso

en: Continuous
es_ES: Continuo

en: Discrete
es_ES: Discreto

en: Resource Name
es_ES: Nombre del recurso

en: Icon Size
es_ES: Tamaño del icono

en: Dialog Box
es_ES: Caja de diálogo

en: Insert Row
es_ES: Insertar fila

en: Before
es_ES: Antes

en: Insert Column
es_ES: Insertar columna

en: Remove Row
es_ES: Eliminar fila

en: Remove Column
es_ES: Eliminar columna

en: Expand
es_ES: Expandir

en: Shrink
es_ES: Encoger

en: Rows
es_ES: Filas

en: The number of rows for this grid
es_ES: El número de filas para esta rejilla

en: Columns
es_ES: Columnas

en: The number of columns for this grid
es_ES: El número de columnas para esta rejilla

en: Horizontal Panes
es_ES: Paneles horizontales

en: Vertical Panes
es_ES: Paneles verticales

en: Notebook
es_ES: Cuaderno

en: Insert Page Before
es_ES: Insertar página antes

en: Insert Page After
es_ES: Insertar página después

en: Remove Page
es_ES: Eliminar página

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
es_ES: Establecer la página actual para editarla, esta propiedad no se guardará.

en: Number of pages
es_ES: Número de páginas

en: The number of pages in the notebook
es_ES: El número de páginas en el cuaderno

en: Start Action
es_ES: Acción al iniciar

en: End Action
es_ES: Acción al terminar

en: HeaderBar
es_ES: Barra de cabeceras

en: Reserve space for subtitle
es_ES: Reservar espacio para los subtítulos

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
es_ES: Mantener la altura de la barra de cabeceras igual cuando los subtítulos cambien dinámicamente.

en: Custom Title
es_ES: Título personalizado

en: The number of items in the header bar
es_ES: El número de elementos en la barra de cabeceras

en: Add Slot
es_ES: Añadir hueco

en: The number of pages in the stack
es_ES: El número de páginas en la pila

en: Edit page
es_ES: Editar página

en: Visible child
es_ES: Hijo visible

en: Slide Right
es_ES: Deslizar a la derecha

en: Slide Left
es_ES: Deslizar a la izquierda

en: Slide Up
es_ES: Deslizar hacia arriba

en: Slide Down
es_ES: Deslizar hacia abajo

en: Slide Left-Right
es_ES: Deslizar de izquierda a derecha

en: Slide Up-Down
es_ES: Deslizar de arriba a abajo

en: Move Over Up
es_ES: Mover por encima hacia arriba

en: Move Over Down
es_ES: Mover por encima hacia abajo

en: Move Over Left
es_ES: Mover por encima a la izquierda

en: Move Over Right
es_ES: Mover por encima a la derecha

en: Move Over Up-Down
es_ES: Mover por encima de arriba a abajo

en: Move Over Down-Up
es_ES: Mover por encima de abajo a arriba

en: Move Over Left-Right
es_ES: Mover por encima de izquierda a derecha

en: Move Over Right-Left
es_ES: Mover por debajo de derecha a izquierda

en: Move Under Up
es_ES: Mover por debajo hacia arriba

en: Move Under Down
es_ES: Mover por debajo hacia abajo

en: Move Under Left
es_ES: Mover por debajo a la izquierda

en: Move Under Right
es_ES: Mover por debajo a la derecha

en: Stack Switcher
es_ES: Interruptor de la pila

en: Stack Sidebar
es_ES: Barra lateral de la pila

en: Revealer
es_ES: Revelador

en: Add Row
es_ES: Añadir fila

en: Single
es_ES: Único

en: Browse
es_ES: Examinar

en: Multiple
es_ES: Múltiple

en: Placeholder
es_ES: Lugar

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
es_ES: Indica si la lista debe tener un widget de lugar que se muestra en la lista cuando no muestra ningún hijo visible

en: The position of the row item in the listbox
es_ES: La posición del elemento de fila en la caja de la lista

en: List Box Row
es_ES: Fila de caja de lista

en: Flow Box
es_ES: Caja flotante

en: Add Child
es_ES: Añadir hijo

en: The position of the child in the flowbox
es_ES: La posición del hijo en la caja flotante

en: Flow Box Child
es_ES: Hijo de la caja flotante

en: Range
es_ES: Rango

en: Discontinuous
es_ES: Discontinuo

en: Delayed
es_ES: Retrasado

en: The number of digits to round the value to when the value changes
es_ES: El número de dígitos al que redondear el valor cuando el valor cambia

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
es_ES: Indica si se debe resaltar el área del trazado desde la parte inferior o izquierda hasta el control

en: Horizontal Scale
es_ES: Escala horizontal

en: Vertical Scale
es_ES: Escala vertical

en: Flip Horizontally
es_ES: Voltear horizontalmente

en: Flip Vertically
es_ES: Voltear verticalmente

en: Slide Horizontally
es_ES: Deslizar horizontalmente

en: Slide Vertically
es_ES: Deslizar verticalmente

en: Resize Horizontally
es_ES: Redimensionar horizontalmente

en: Resize Vertically
es_ES: Redimensionar verticalmente

en: Flip Both Sides
es_ES: Voltear ambos lados

en: Slide Both Sides
es_ES: Deslizar ambos lados

en: Resize Both Sides
es_ES: Redimensionar ambos lados

en: Scrollbar
es_ES: Barra de desplazamiento

en: Horizontal Scrollbar
es_ES: Barra de desplazamiento horizontal

en: Vertical Scrollbar
es_ES: Barra de desplazamiento vertical

en: Button Box
es_ES: Botonera

en: Default
es_ES: Predeterminado

en: Spread
es_ES: Desparramado

en: Edge
es_ES: Borde

en: Horizontal Button Box
es_ES: Botonera horizontal

en: Vertical Button Box
es_ES: Botonera vertical

en: Horizontal Separator
es_ES: Separador horizontal

en: Vertical Separator
es_ES: Separador vertical

en: Accel Label
es_ES: Etiqueta del acelerador

en: Up
es_ES: Subir

en: Down
es_ES: Bajar

en: Menu Button
es_ES: Botón del menú

en: Lock Button
es_ES: Botón de bloqueo

en: Layout
es_ES: Disposición

en: Fixed
es_ES: Fijo

en: OpenGL Area
es_ES: Área OpenGL

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Question
es_ES: Pregunta

en: Never
es_ES: Nunca

en: External
es_ES: Externa

en: Top Left
es_ES: Arriba a la derecha

en: Bottom Left
es_ES: Abajo a la izquierda

en: Top Right
es_ES: Arriba a la derecha

en: Bottom Right
es_ES: Abajo a la derecha

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
es_ES: Si el la superposición del está activada, las barras de desplazamiento sólo se añaden como widgets tradicionales cuando hay un ratón presente

en: About Dialog
es_ES: Diálogo «Acerca de»

en: Artistic
es_ES: Artística

en: GPL 2.0 Only
es_ES: Sólo GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
es_ES: Sólo GPL 3.0

en: LGPL 2.1 Only
es_ES: Sólo LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
es_ES: Sólo LGPL 3.0

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
es_ES: Puede marcar esto como traducible y establecer un nombre/dirección si quiere mostrar una traductor específico de la traducción, en otro caso debería listar todos los traductores y desmarcar esta cadena para traducción.

en: Color Selection Dialog
es_ES: Diálogo de selección de color

en: File Chooser Dialog
es_ES: Diálogo del selector de archivos

en: Font Selection Dialog
es_ES: Diálogo de selección de tipografía

en: Application Chooser Dialog
es_ES: Diálogo de selección de la aplicación

en: Message Dialog
es_ES: Diálogo del mensaje

en: Ok
es_ES: Aceptar

en: Yes, No
es_ES: Sí, No

en: Ok, Cancel
es_ES: Aceptar, Cancelar

en: Color Selection
es_ES: Selección de color

en: Color Chooser Widget
es_ES: Widget del selector de color

en: Color Chooser Dialog
es_ES: Diálogo del selector de color

en: Font Chooser Widget
es_ES: Widget del selector de tipografías

en: Font Chooser Dialog
es_ES: Diálogo de selección de tipografías

en: Font Selection
es_ES: Selección de tipografía

en: Assistant
es_ES: Asistente

en: Number of Pages
es_ES: Número de páginas

en: Number of pages in this assistant
es_ES: Número de páginas en este asistente

en: Initially Complete
es_ES: Completado inicialmente

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
es_ES: Indica si esta página se marcará inicialmente como completada independientemente de la entrada del usuario.

en: Content
es_ES: Contenido

en: Intro
es_ES: Retorno

en: Confirm
es_ES: Confirmar

en: Summary
es_ES: Resumen

en: The page position in the Assistant
es_ES: La posición de la página en el asistente

en: Popover
es_ES: Ventana emergente

en: Popover Menu
es_ES: Menú emergente

en: Number of submenus
es_ES: Número de submenús

en: The number of submenus in the popover menu
es_ES: El número de submenús en la ventana emergente

en: Edit menu
es_ES: Editar menú

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
es_ES: Establecer el submenú actual para editarlo, esta propiedad no se guardará

en: Model Button
es_ES: Botón de modelo

en: Link Button
es_ES: Botón de enlace

en: Recent Chooser
es_ES: Selector de recientes

en: Most Recently Used first
es_ES: Más recientemente usado primero

en: Least Recently Used first
es_ES: Menos usado recientemente primero

en: Recent Chooser Dialog
es_ES: Diálogo de selección de recientes

en: Size Group
es_ES: Grupo de tamaño

en: List of widgets in this group
es_ES: Lista de widgets en este grupo

en: Both
es_ES: Ambos

en: Window Group
es_ES: Grupo de ventanas

en: Adjustment
es_ES: Ajuste

en: An accelerator key for this action
es_ES: Un acelerador de teclado para esta acción

en: Toggle Action
es_ES: Acción conmutada

en: Radio Action
es_ES: Acción del botón de radio

en: Recent Action
es_ES: Acción reciente

en: Action Group
es_ES: Grupo de acción

en: Entry Completion
es_ES: Entrada de autocompletado

en: Icon Factory
es_ES: Fábrica de iconos

en: Icon Sources
es_ES: Fuentes de iconos

en: A list of sources for this icon factory
es_ES: Una lista de fuentes para esta fábrica de iconos

en: List Store
es_ES: Almacenamiento de lista

en: Enter a list of column types for this data store
es_ES: Introducir una lista de tipos de columna para este almacenamiento de datos

en: Data
es_ES: Datos

en: Enter a list of values to be applied on each row
es_ES: Introducir una lista de valores para aplicar en cada fila

en: Tree Store
es_ES: Almacenamiento en árbol

en: Tree Model Filter
es_ES: Modelo de filtrado en árbol

en: Tree Model Sort
es_ES: Modelo de ordenación en árbol

en: Tree Selection
es_ES: Selección en árbol

en: Tree View
es_ES: Vista de árbol

en: Horizontal and Vertical
es_ES: Horizontal y vertical

en: Ascending
es_ES: Ascendente

en: Descending
es_ES: Descendente

en: Grow Only
es_ES: Solamente agrandar

en: Icon View
es_ES: Vista de iconos

en: Cell Background Color name column
es_ES: Columna de nombre del color de fondo

en: The column in the model to load the value from
es_ES: La columna en el modelo de la que cargar el valor

en: Cell Background Color column
es_ES: Columna del color de fondo

en: Cell Background RGBA column
es_ES: Columna RGBA de fondo de la celda

en: Width column
es_ES: Anchura de la columna

en: Height column
es_ES: Altura de la columna

en: Horizontal Padding
es_ES: Separación horizontal

en: Horizontal Padding column
es_ES: Columna de separación horizontal

en: Vertical Padding
es_ES: Separación vertical

en: Vertical Padding column
es_ES: Columna de separación vertical

en: Horizontal Alignment
es_ES: Alineación horizontal

en: Horizontal Alignment column
es_ES: Columna de alineación horizontal

en: Vertical Alignment
es_ES: Alineación vertical

en: Vertical Alignment column
es_ES: Columna de alineación vertical

en: Sensitive column
es_ES: Columna sensible

en: Visible column
es_ES: Columna de visibilidad

en: Text Renderer
es_ES: Renderizador de texto

en: Alignment column
es_ES: Columna de alineación

en: Attributes column
es_ES: Columna de atributos

en: Background Color Name column
es_ES: Columna de nombre del color de fondo

en: Background Color column
es_ES: Columna de color de fondo

en: Editable column
es_ES: Columna editable

en: Ellipsize column
es_ES: Columna de elipsis

en: Family column
es_ES: Columna de familia

en: Font column
es_ES: Columna de tipografía

en: Font Description column
es_ES: Columna de descripción de tipografía

en: Foreground Color Name column
es_ES: Columna del nombre del color de primer plano

en: Foreground Color column
es_ES: Columna de color de primer plano

en: Language column
es_ES: Columna de idioma

en: Markup column
es_ES: Columna de marcado

en: Rise column
es_ES: Columna de elevación

en: Scale column
es_ES: Escalar columna

en: Single Paragraph Mode column
es_ES: Columna de modo de párrafo único

en: Size column
es_ES: Columna de tamaño

en: Data column
es_ES: Columna de datos

en: Ultra Condensed
es_ES: Ultra condensada

en: Extra Condensed
es_ES: Extra condensado

en: Condensed
es_ES: Condensados

en: Semi Condensed
es_ES: Semi condensado

en: Semi Expanded
es_ES: Semi expandido

en: Expanded
es_ES: Expandido

en: Extra Expanded
es_ES: Extra expandido

en: Ultra Expanded
es_ES: Ultra expandida

en: Stretch column
es_ES: Columna de estiramiento

en: Strikethrough column
es_ES: Columna de tachado

en: Oblique
es_ES: Oblicuo

en: Italic
es_ES: Cursiva

en: Style column
es_ES: Estilo de la columna

en: Text column
es_ES: Columna de texto

en: Double
es_ES: Doble

en: Low
es_ES: Bajo

en: Underline column
es_ES: Columna de subrayado

en: Small Capitals
es_ES: Mayúsculas pequeñas

en: Variant column
es_ES: Columna de variante

en: Weight column
es_ES: Peso de la columna

en: Width in Characters column
es_ES: Columna de anchura de caracteres

en: Wrap Mode column
es_ES: Modo de ajuste de columna

en: Wrap Width column
es_ES: Ajustar a la anchura de la columna

en: Background RGBA column
es_ES: Columna RGBA de fondo

en: Foreground RGBA column
es_ES: Columna RGBA de primer plano

en: Maximum width in characters
es_ES: Anchura máxima, en caracteres

en: Placeholder text
es_ES: Escribir aquí

en: Accelerator Renderer
es_ES: Renderizador del acelerador

en: Accelerator Mode column
es_ES: Columna de modo del acelerador

en: Shift Key
es_ES: Tecla Mayús

en: Lock Key
es_ES: Bloquear clave

en: Control Key
es_ES: Tecla de control

en: Alt Key
es_ES: Tecla Alt

en: Fifth Key
es_ES: Quinta clave

en: Sixth Key
es_ES: Sexta clave

en: Seventh Key
es_ES: Séptima clave

en: Eighth Key
es_ES: Octava clave

en: First Mouse Button
es_ES: Primer botón del ratón

en: Second Mouse Button
es_ES: Botón secundario del ratón

en: Third Mouse Button
es_ES: Botón del medio del ratón

en: Fourth Mouse Button
es_ES: Cuarto botón del ratón

en: Fifth Mouse Button
es_ES: Quinto botón del ratón

en: Super Modifier
es_ES: Modificador Súper

en: Hyper Modifier
es_ES: Modificador hiper

en: Meta Modifier
es_ES: Metamodificador

en: Release Modifier
es_ES: Liberar modificador

en: All Modifiers
es_ES: Todos los modificadores

en: Accelerator Modifiers column
es_ES: Columna de los modificadores del acelerador

en: Keycode column
es_ES: Columna de código de tecla

en: Combo Renderer
es_ES: Renderizador del combo

en: Has Entry column
es_ES: Tiene columna de entrada

en: Model column
es_ES: Columna de modelo

en: Text Column column
es_ES: Columna de columna de texto

en: Spin Renderer
es_ES: Renderizador incrementable

en: Adjustment column
es_ES: Columna de ajuste

en: Climb Rate column
es_ES: Columna de tasa de elevación

en: Digits column
es_ES: Columna de dígitos

en: Pixbuf Renderer
es_ES: Renderizador pixbuf

en: Follow State column
es_ES: Columna de acompañamiento de estado

en: Icon Name column
es_ES: Columna de nombre de iconos

en: Pixbuf column
es_ES: Columna de pixbuf

en: GIcon column
es_ES: Columna de GIcon

en: Pixbuf Expander Closed column
es_ES: Columna del expansor pixbuf cerrada

en: Pixbuf Expander Open column
es_ES: Columna del expansor pixbuf abierta

en: Stock Detail column
es_ES: Columna de detalles del stock

en: Stock column
es_ES: Columna de catálogo (stock)

en: Stock Size column
es_ES: Columna de tamaño del stock

en: Progress Renderer
es_ES: Renderizador de la barra de progreso

en: Orientation column
es_ES: Columna de orientación

en: Pulse column
es_ES: Columna de «pulse»

en: Text Horizontal Alignment column
es_ES: Columna de alineamiento horizontal del texto

en: Text Vertical Alignment column
es_ES: Columna de alineamiento vertical del texto

en: Value column
es_ES: Columna de valor

en: Inverted column
es_ES: Columna invertida

en: Spinner Renderer
es_ES: Renderizador del indicador de progreso

en: Active column
es_ES: Columna activa

en: Toggle Renderer
es_ES: Conmutar renderizador

en: Activatable column
es_ES: Columna actibable

en: Inconsistent column
es_ES: Columna inconsistente

en: Indicator Size column
es_ES: Columna del indicador de tamaño

en: Radio column
es_ES: Columna de radio

en: Status Icon
es_ES: Icono de estado

en: Text Buffer
es_ES: Búfer de texto

en: Entry Buffer
es_ES: Búfer de entrada

en: Text Tag
es_ES: Etiqueta del texto

en: Text Tag Table
es_ES: Tabla de etiquetas de texto

en: File Filter
es_ES: Filtro de archivo

en: Mime Types
es_ES: Tipos MIME

en: The list of mime types to add to the filter
es_ES: La lista de tipos MIME que añadir al filtro

en: Patterns
es_ES: Patrones

en: The list of file name patterns to add to the filter
es_ES: La lista de patrones de nombres que añadir al filtro

en: Recent Filter
es_ES: Filtro reciente

en: The list of application names to add to the filter
es_ES: La lista de nombres de aplicaciones que añadir al filtro

en: Recent Manager
es_ES: Gestor reciente

en: Themed Icon
es_ES: Icono de tema

en: File Icon
es_ES: Icono del archivo

en: Native File Chooser Dialog
es_ES: Diálogo nativo del selector de archivos

en: Toplevels
es_ES: Niveles superiores

en: Containers
es_ES: Contenedores

en: Display
es_ES: Mostrar

en: Composite Widgets
es_ES: Widgets compuestos

en: Miscellaneous
es_ES: Varios

en: Deprecated
es_ES: Obsoleto

en: Program Attributes
es_ES: Atributos del programa

en: License Text
es_ES: Texto de la licencia

en: Version:
es_ES: Versión:

en: Authors
es_ES: Autores

en: Translators
es_ES: Traductores

en: Artists
es_ES: Artistas

en: Documenters
es_ES: Documentadores

en: Comments
es_ES: Comentarios

en: Logo:
es_ES: Logotipo:

en: License and Copyright
es_ES: Licencia y copyright

en: Website:
es_ES: Página web:

en: Credits
es_ES: Créditos

en: Box Attributes
es_ES: Atributos de la caja

en: Add center child
es_ES: Añadir hijo centrado

en: Whether this action bar should include a centered child.
es_ES: Indica si esta barra de acción debe incluir un hijo centrado.

en: Action Attributes
es_ES: Atributos de la acción

en: Toolbar Proxies
es_ES: Proxies de barra de herramientas

en: Toggle and Radio
es_ES: Conmutar y radio

en: Value ID:
es_ES: ID del valor:

en: Radio proxies
es_ES: Proxies de radio

en: Activatable / Actionable
es_ES: Activable/accionable

en: App Chooser Button Attributes
es_ES: Atributos del botón selector de aplicaciones

en: App Chooser Widget Attributes
es_ES: Atributos del widget selector de aplicaciones

en: Baseline:
es_ES: Línea base:

en: Whether this box should include a centered child.
es_ES: Indica si esta caja debe incluir un hijo centrado.

en: Child alignments:
es_ES: Alineación de los hijos:

en: Button Attributes
es_ES: Atributos del botón

en: Button Content
es_ES: Contenido del botón

en: Add custom content
es_ES: Añadir contenido personalizado

en: Label with optional image
es_ES: Etiqueta con imagen opcional

en: Image:
es_ES: Imagen:

en: Position:
es_ES: Posición:

en: Combo Box Attributes
es_ES: Atributos de la caja combinaba

en: Tree model:
es_ES: Modelo en árbol:

en: Draw frame around entry
es_ES: Dibujar marco alrededor de la entrada

en: Tearoff menus
es_ES: Menús desprendibles

en: Tabular Menus
es_ES: Menús tabulares

en: Combo Box Text Attributes
es_ES: Atributos del a caja combinada

en: List of items:
es_ES: Lista de elementos:

en: Input Hints:
es_ES: Sugerencias de entrada:

en: Primary Icon
es_ES: Icono primario

en: Tooltip:
es_ES: Sugerencia:

en: Use markup
es_ES: Usar marcado

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
es_ES: Indica si se debe usar marcado
    en la sugerencia principal del icono

en: Secondary Icon
es_ES: Icono secundario:

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
es_ES: Indica si se debe usar marcado en la
    sugerencia secundaria del icono

en: Horizontal Alignment:
es_ES: Alineación horizontal:

en: File Chooser Attributes
es_ES: Atributos del selector de archivos

en: Font Button Attributes
es_ES: Atributos del botón de tipografía

en: Font Chooser Attributes
es_ES: Atributos del selector de tipografías

en: Grid Attributes
es_ES: Atributos de la rejilla

en: Spacing:
es_ES: Espaciado:

en: Homogeneous
es_ES: Homogéneo

en: Count:
es_ES: Contar:

en: Headerbar Attributes
es_ES: Atributos de la barra de cabeceras

en: Custom title
es_ES: Título personalizado

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
es_ES: Indica si la barra de cabeceras debe usar un widget de título personalizado.

en: Show window controls
es_ES: Mostrar los controles de la ventana

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
es_ES: Indica si se deben mostrar los controles de la ventana, ej. el botón de cerrar.

en: Icon View Attributes
es_ES: Atributos de la vista de iconos

en: Single Click Activate
es_ES: Activar con una única pulsación

en: Columns:
es_ES: Columnas:

en: Cell Spacing:
es_ES: Espaciado entre celdas:

en: Item Width:
es_ES: Anchura del elemento:

en: View Margin:
es_ES: Margen de la vista:

en: Item Size and Spacing
es_ES: Tamaño y espaciado del elemento

en: Size
es_ES: Tamaño

en: Appearance
es_ES: Apariencia

en: Formatting
es_ES: Formateando

en: Label behaviour
es_ES: Comportamiento de la etiqueta

en: Wrap only on new line
es_ES: Ajustar sólo en una línea nueva

en: Never wrap
es_ES: No ajustar nunca

en: Label Width
es_ES: Anchura de la etiqueta

en: Automatically wrap
es_ES: Ajustar automáticamente

en: Lines
es_ES: Líneas

en: Level Bar Attributes
es_ES: Atributos de la barra de nivel

en: Indicator Mode:
es_ES: Modo de indicador:

en: Minimum:
es_ES: Mínimo:

en: Maximum:
es_ES: Máximo:

en: Value:
es_ES: Valor:

en: Message Dialog Attributes
es_ES: Atributos del diálogo del mensaje

en: Primary Text:
es_ES: Texto primario:

en: Secondary Text:
es_ES: Texto secundario:

en: Alignment and Padding
es_ES: Alineación y relleno

en: Model Button Attributes
es_ES: Atributos del botón de modelo

en: Notebook Attributes
es_ES: Atributos del cuaderno

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
es_ES: Editar página:

en: Tab Attributes
es_ES: Atributos de la pestaña

en: Start Action:
es_ES: Acción al iniciar:

en: End Action:
es_ES: Acción al terminar:

en: Popover Attributes
es_ES: Atributos de la ventana emergente

en: Menu Attributes
es_ES: Atributos del menú

en: Progress Bar Attributes
es_ES: Atributos de la barra de progreso

en: Ellipsize Text:
es_ES: Texto de la elipsis:

en: Tree View Attributes
es_ES: Atributos de la vista de árbol

en: Search Column:
es_ES: Columna de búsqueda:

en: Expander Column:
es_ES: Columna expansora:

en: Recent Chooser Attributes
es_ES: Atributos del selector de recientes

en: Scale Button Attributes
es_ES: Atributos del botón de escala

en: Scale orientation:
es_ES: Orientación de la escala:

en: Scale Attributes
es_ES: Atributos de la escala

en: Stepper Sensitivity
es_ES: Sensibilidad del paso a paso

en: Lower:
es_ES: Más pequeña:

en: Upper:
es_ES: Máximo:

en: Highlight Origin
es_ES: Resaltar origen

en: Scrolling Attributes
es_ES: Atributos de desplazamiento

en: Policy:
es_ES: Política:

en: Scrollbar Attributes
es_ES: Atributos de la barra de desplazamiento

en: Scrolled Window Attributes
es_ES: Atributos de la ventana desplazada

en: Window Placement:
es_ES: Colocación de la ventana:

en: Scrollbar Policy:
es_ES: Política de desplazamiento:

en: Adjustment:
es_ES: Ajuste:

en: Height:
es_ES: Altura:

en: Spin Button Attributes
es_ES: Atributos del botón incremental

en: Button Orientation:
es_ES: Orientación del botón:

en: Stack Attributes
es_ES: Atributos de la pila

en: Homogeneous:
es_ES: Homogéneo:

en: Stack Switcher Attributes
es_ES: Atributos del interruptor de la pila

en: Text View Attributes
es_ES: Atributos de la vista de texto

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
es_ES: Rellenar para tocar

en: Text Formatting
es_ES: Formateado de texto

en: Indentation:
es_ES: Sangrado:

en: Left:
es_ES: Izquierda:

en: Right:
es_ES: Derecha:

en: Margins
es_ES: Márgenes

en: Spacing
es_ES: Espaciado

en: Above Lines:
es_ES: Sobre las líneas:

en: Below Lines:
es_ES: Debajo de las líneas:

en: Inside Wrap:
es_ES: Dentro del ajuste:

en: Top:
es_ES: Arriba:

en: Bottom:
es_ES: Abajo:

en: Text:
es_ES: Texto:

en: Widget Attributes
es_ES: Atributos del widget

en: Whether to use markup in the tooltip
es_ES: Indica si se debe usar marcado en la sugerencia

en: Widget Flags
es_ES: Opciones del widget

en: Widget Spacing
es_ES: Espaciado del widget

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
es_ES: Usar la «query-tooltip» para mostrar una sugerencia
    en lugar de establecer una sugerencia literal

en: Start:
es_ES: Inicio:

en: End:
es_ES: Fin:

en: Window Attributes
es_ES: Atributos de la ventana

en: Transient For:
es_ES: Transitoria para:

en: Attached To:
es_ES: Acoplada a:

en: Icon File
es_ES: Archivo del icono

en: Window Flags
es_ES: Opciones de la ventana

en: Hint:
es_ES: Sugerencia:

en: Gravity:
es_ES: Gravedad:

en: Title:
es_ES: Título:

en: Client side window decorations
es_ES: Decoraciones de la ventana del lado del cliente

en: Whether this window should include a custom titlebar.
es_ES: Indica si la ventana debe incluir una barra de título personalizada.

en: WebKit Web View
es_ES: Vista web de WebKit

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
es_ES: El URL que cargar en Glade (esta propiedad no se guardará)

en: Tab
es_ES: Pestaña

en: WebKit Settings
es_ES: Configuración de WebKit

en: On Demand
es_ES: Bajo demanda

en: WebKit2GTK+ Widgets
es_ES: Widgets de WebKit2GTK+
