glade3.HEAD.hi - en to hi translation catalogue (560 entries)

en: Interface Designer
hi: इंटरफेस डिज़ाइनर

en: Glade Interface Designer
hi: ग्लेड अतंरफलक डिजायनर

en: Select
hi: चुनें

en: Select widgets in the workspace
hi: वर्क स्पेस में विजेट चुनें

en: Drag Resize
hi: फिर आकार को खीचें

en: Save
hi: सहेजें

en: Save the current project
hi: मौजूदा प्रोजेक्ट सहेजें

en: Save the current project with a different name
hi: भिन्न नाम के साथ मौजूदा प्रोजेक्ट सहेजें

en: Properties
hi: गुण

en: Close
hi: बन्द करें

en: Close the current project
hi: मौजूदा प्रोजेक्ट बंद करें

en: Undo
hi: पहले जैसा

en: Undo the last action
hi: पिछली क्रिया रद्द करें

en: Redo
hi: फिर करें

en: Redo the last action
hi: अंतिम क्रिया फिर करें

en: Cut
hi: काटें

en: Cut the selection
hi: चयनित को काटें

en: Copy
hi: नक़ल करें

en: Copy the selection
hi: चयनित प्रतिलिपि करें

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Paste the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड को चिपकाएँ

en: Delete
hi: मिटाएँ

en: Delete the selection
hi: चुने को मिटाएं

en: _Previous Project
hi: पिछला प्रोजेक्ट (_P)

en: Activate previous project
hi: पिछला प्रोजेक्ट सक्रिय करें

en: _Next Project
hi: अगला प्रोजेक्ट

en: Activate next project
hi: अगला प्रोजेक्ट सक्रिय करें

en: New
hi: नया

en: Create a new project
hi: एक नया प्रोजेक्ट बनाएं

en: Open
hi: खोलें

en: Open a project
hi: एक प्रोजेक्ट खोलें

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Quit the program
hi: प्रोग्राम से बाहर जाएँ

en: Open _Recent
hi: हाल का खोलें

en: About
hi: परिचय

en: About this application
hi: इस अनुप्रयोग के बारे में

en: _Developer Reference
hi: डेवलेपर संदर्भ

en: Display the developer reference manual
hi: डेवलेपर संदर्भ निर्देश पुस्तिका दिखाएं

en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: Edit Glade preferences
hi: ग्लेड वरीयताएँ संपादित करें

en: _Use Small Icons
hi: छोटे प्रतीक प्रयोग करें

en: Show items using small icons
hi: छोटे प्रतीक के प्रयोग से मदों को दिखाएं

en: Dock _Palette
hi: डाक पैलेट

en: Dock the palette into the main window
hi: मुख्य विंडो में पैलेट को डाक करें

en: Dock _Inspector
hi: डाक इंस्पेक्टर

en: Dock the inspector into the main window
hi: मुख्य विंडो में इंस्पेक्टर डाक करें

en: Dock Prop_erties
hi: डॉक गुण

en: Dock the editor into the main window
hi: मुख्य विंडो में संपादक डाक करें

en: _Statusbar
hi: प्रस्थिति बार

en: Show the statusbar
hi: स्थितिपट्टी दिखाएं

en: Tool_bar
hi: औजारपट्टी

en: Show the toolbar
hi: औजारपट्टी दिखाएं

en: Project _Tabs
hi: प्रोजेक्ट टैब

en: Text _beside icons
hi: चिह्न के बाजू पाठ

en: Display items as text beside icons
hi: पाठ को प्रतीक के रूप में मद को दिखाएं

en: _Icons only
hi: सिर्फ आइकन (_I)

en: Display items as icons only
hi: प्रतीक को सिर्फ मद के रूप में दिखाएं

en: _Text only
hi: सिर्फ पाठ (_T)

en: Display items as text only
hi: मदों को सिर्फ पाठ के रूप में दिखाएं

en: Visit Glade web site
hi: ग्लेड वेबसाइट देखें

en: _File
hi: फ़ाइल (_F)

en: _Edit
hi: संपादन (_E)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: Palette _Appearance
hi: पैलेट प्रकटन

en: _Projects
hi: प्रोजेक्ट (_P)

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: Glade Preferences
hi: ग्लेड वरीयताएँ

note: translators: refers to a tab name used to group all the relevant widget's properties
en: General
hi: सामान्य

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s'. *              we also indicate to users that the file may be read-only with *              the second '%s'
en: Activate '%s' %s
hi: '%s' %s सक्रिय करें

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s' FIXME add hint for translators
en: Activate '%s'
hi: '%s' सक्रिय करें

note: Name
en: Name:
hi: नाम:

en: Requires:
hi: जरूरी:

en: _Undo
hi: पूर्ववत् करें (_U)

en: Undo: %s
hi: वापस ले: %s

en: the last action
hi: अंतिम क्रिया

en: _Redo
hi: दोहराएँ (_R)

en: Redo: %s
hi: दोहराएं: %s

en: Open…
hi: खोलें...

en: The file %s has been modified since reading it
hi: फ़ाइल %s बदला जा चुका है जबसे यह पढ़ा गया है

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
hi: अगर आप इसे सहेजते हैं तो सारे बाहरी बदलाव समाप्त हो जायेंगे. इसे किसी तरह सहेजें?

en: _Save Anyway
hi: किसी तरह सहेजें (_S)

en: _Don't Save
hi: मत सहेजें _Don't Save

en: Failed to save %s: %s
hi: सहेजने में विफल %s: %s

en: Project '%s' saved
hi: प्रोजेक्ट '%s' सहेजा गया

en: Save As…
hi: इस रूप में सहेजें...

en: Could not save the file %s
hi: फाइल %s सहेज नहीं सका

en: No open projects to save
hi: कोई खुला प्रोजेक्ट सहेजने के लिए

en: Close _without Saving
hi: बिना सहेजे बंद करें (_w)

en: Failed to save %s to %s: %s
hi: %s को %s में सहेजने में विफल: %s

en: Save…
hi: सहेजें…

en: Close document
hi: दस्तावेज बंद करें

en: Could not create a new project.
hi: नयी परियोजना बना नहीं पाया.

en: _Reload
hi: पुनः लोड करें (_R)

en: Palette
hi: पैलेट

en: Inspector
hi: इंस्पेक्टर

en: Output version information and exit
hi: आउटपुट संस्करण सूचना और निकास

en: [FILE...]
hi: [फाइल...]

en: be verbose
hi: वाचाल होएँ

en: Glade options
hi: ग्लेड विकल्प

en: Glade debug options
hi: ग्लेड डिबग विकल्प

en: Show Glade debug options
hi: ग्लेड डिबग विकल्प दिखाएँ

en: Container
hi: समाहित कर्ता

note: translators: refers to a tab name used to show the widget hierarchy
en: Hierarchy
hi: पदक्रम

en: Label
hi: लेबल

en: Type
hi: प्रकार

note: Type
en: Type:
hi: प्रकार

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
hi: सत्यापन

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
hi: खींचो और गिराएं

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
hi: खींचो और गिराएं मल्टीपल

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
hi: रंग चयनक

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
hi: निर्देशिका

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
hi: फ़ाइल

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
hi: गुम छवि

en: Stock
hi: स्टाक

en: Stock Image
hi: स्टाक छवि

en: Objects
hi: वस्तु

en: Image File Name
hi: छवि फाइल नाम

en: Color
hi: रंग

en: A GDK color value
hi: GDK रंग मान

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: An entry
hi: प्रविष्टि

en: multiple
hi: अनेक

en: Create %s
hi: %s बनाएँ

en: Delete %s
hi: मिटाएँ %s

en: Cut %s
hi: काटें %s

en: Paste %s
hi: चिपकाएँ %s

en: Design View
hi: डिजायन दृश्य

en: Show info
hi: जानकारी दिखाएँ

en: Widget
hi: विज़ेट

note: construct tab label widget
en: Accessibility
hi: सुगमता

note: translators: referring to the properties of a widget named '%s [%s]'
en: %s Properties - %s [%s]
hi: %s गुण - %s [%s]

en: _General
hi: सामान्य (_G)

en: Reset
hi: रीसेट करें

en: Property
hi: गुण

en: Common
hi: उभयनिष्ठ

note: Checklist
en: _Properties:
hi: गुण (_P):

en: _Select All
hi: सभी चुनें (_S)

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
hi: %s - %s गुण

en: Property Class
hi: क्लास प्रापर्टी

en: Use Command
hi: कमांड इस्तेमाल करें

en: Select Fields
hi: क्षेत्र चुनें

en: Edit Text
hi: पाठ संपादित करें

note: Text
en: _Text:
hi: पाठ (_T):

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Name
hi: नाम

en: Class
hi: वर्ग

en: _New
hi: नया (_N)

note: Checklist
en: Objects:
hi: वस्तु:

note: Template class
en: Template Class:
hi: टेम्पलेट वर्ग

en: Project
hi: परियोजना

en: All Contexts
hi: सभी संदर्भ

en: Named Icon Chooser
hi: नामित प्रतीक चयनक

en: Icon _Name:
hi: प्रतीक नाम (_N):

en: C_ontexts:
hi: संदर्भ (_o):

en: Icon Na_mes:
hi: प्रतीक नाम (_m):

en: _List standard icons only
hi: मानक प्रतीक को सिर्फ सूची बद्ध करें

en: Could not create directory: %s
hi: निर्देशिका नहीं बना सका: %s

en: Delete All
hi: सभी मिटाएँ

en: _Select
hi: चुनें (_S)

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hi: %s
    '%s --help' को उपलब्ध कमांड लाइन विकल्प की पूरी सूची दिखाने के लिए चलाएँ.

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Error: %s.
hi: त्रुटि: %s.

en: Has Selection
hi: चयन रखता है

en: Path
hi: पथ

en: Read Only
hi: सिर्फ पढ़ने योग्य

en: Add Item
hi: वस्तु जोड़ें

en: Pointer Mode
hi: संकेतक मोड

en:  and
hi:  और

en: Details
hi: विवरण

en: No widget selected.
hi: कोई विजेट चुना नहीं गया

en: Enabled
hi: सक्षम

en: Sensitive
hi: संवेदनशील

en: Context
hi: संदर्भ

en: Context for translation
hi: अनुवाद के लिए संदर्भ

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Detail
hi: विवरण

en: Handler
hi: हैंडलर

en: User Data
hi: उपयोक्ता आंकड़ा

en: Support Warning
hi: समर्थन चेतावनी

en: After
hi: दा~हिना

en: Swapped
hi: स्वैप किया हुआ

en: Signal
hi: सिग्नल

en: User data
hi: उपयोक्ता आंकड़ा

en: Swap
hi: स्वैप

en: All Files
hi: सभी फ़ाइलें

en: GtkBuilder Files
hi: GtkBuilder फाइल

en: All Glade Files
hi: सभी  ग्लेड फ़ाइल

note: Reset the column
en: None
hi: कुछ नहीं

en: class
hi: वर्ग

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
hi: GladeWidgetActionClass संरचना संकेतक

en: Visible
hi: दृश्य

en: Title
hi: शीर्षक

en: Generic Name
hi: जेनेरिक नाम

en: Icon Name
hi: प्रतीक नाम

en: Catalog
hi: केटलॉग

en: Book
hi: पुस्तक

en: Cursor
hi: संकेतक

en: The name of the widget
hi: विज़ेट का नाम

en: Internal name
hi: आंतरिक नाम

en: Object
hi: वस्तु

en: Adaptor
hi: एडाप्टर

en: Parent
hi: पैरेंट

en: Internal Name
hi: आंतरिक नाम

en: Template
hi: टेम्पलेट

en: Exact Template
hi: सटीक टेम्पलेट

en: Reason
hi: कारण

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Categories
hi: श्रेणियां

en: Devices
hi: उपकरण

en: Emblems
hi: प्रतीक

en: Emoticons
hi: भावचिह्न

en: International
hi: अंतर्राष्ट्रीय

en: MIME Types
hi: MIME प्रकार

en: Places
hi: स्थान

en: Status
hi: स्थिति

en: Accelerator Key
hi: त्वरक कुंजी

en: Action
hi: क्रियाएँ

[ctx: textattr]
en: Style
hi: शैली

[ctx: textattr]
en: Weight
hi: भार

[ctx: textattr]
en: Variant
hi: वेरिएंट

[ctx: textattr]
en: Stretch
hi: विस्तार

[ctx: textattr]
en: Underline
hi: रेखांकित

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
hi: लिखकर काट दें

[ctx: textattr]
en: Gravity
hi: ग्रेविटी

[ctx: textattr]
en: Size
hi: आकार

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
hi: अग्रभूमि का रंग

[ctx: textattr]
en: Background Color
hi: पृष्ठभूमि रंग

[ctx: textattr]
en: Scale
hi: मापक

[ctx: textattr]
en: Font Description
hi: फॉन्ट विवरण

en: Unset
hi: अनियत

en: Select a color
hi: रंग चुनें

en: Select a font
hi: फॉन्ट चुनें

en: Attribute
hi: विशेषता

en: Stock button
hi: स्टॉक बटन

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
hi: अनियत

en: Column type
hi: कालम सूची

note: Text...
en: Text
hi: पाठ

note: Progress...
en: Progress
hi: प्रगति

note: We have to save/load icon-size as int, and fake the enum
en: Icon Size
hi: प्रतीक आकार

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
hi: स्टॉक प्रतीक के लिये सांकेतिक आकार, आइकन सेट या नामित आइकन

en: Removing parent of %s
hi: %s का जनक हटा रहा है

en: Ordering children of %s
hi: %s के संतति का क्रम दे रहा है

en: Insert placeholder to %s
hi: %s में स्थानधारक जोड़ें

en: Remove placeholder from %s
hi: %s से स्थानधारक हटाएं

en: Insert page on %s
hi: %s पर पृष्ठ जोड़ें

en: Remove page from %s
hi: %s से पृष्ठ हटाएं

en: Packing
hi: पैडिंग

en: Tool Item Group
hi: औजार मद जोड़ें

en: Recent Chooser Menu
hi: हाल का चयनक

en: Menu Item
hi: मेन्यू मद

en: Normal item
hi: सामान्य मद

en: Check item
hi: मेन्यू मद जांचे

en: Separator item
hi: पृथक्कारक मद

en: Edit Menu Bar
hi: मेन्यू बार संपादित करें

en: Edit Menu
hi: मेन्यू संपादित करें

en: Button
hi: बटन

en: Toggle
hi: टॉगल

en: Radio
hi: रेडियो

en: Menu
hi: मेनू

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: Custom
hi: अनुकूलित

en: Separator
hi: विभाजक

en: Normal
hi: सामान्य

en: Image
hi: छवि

en: Check
hi: जाँच

en: Tool Bar Editor
hi: औजार बार संपादक

en: Group
hi: समूह

en: Introduction page
hi: परिचय पृष्ठ

en: Content page
hi: सामग्री पृष्ठ

en: Confirmation page
hi: संपुष्टि पृष्ठ

note: Accelerator
en: Accelerator
hi: त्वरक

en: Spin
hi: स्पिन

en: Spinner
hi: स्पिनर

en: Column
hi: स्तंभ

en: Recent
hi: हालिया

en: Tag
hi: टैग

en: Insert Row on %s
hi: %s पर पंक्ति जोड़ें

en: Insert Column on %s
hi: %s पर कालम जोड़ें

en: Remove Column on %s
hi: %s पर कालम हटाएं

en: Remove Row on %s
hi: %s पर पंक्ति हटाएं

en: File Name
hi: फाइल नाम

en: Stock Item:
hi: स्टॉक मद

note: Label area frame...
en: Edit Label
hi: लेबल संपादित करें

en: Group Header
hi: समूह शीर्षिका

en: Page Set
hi: पृष्ठ नियत

en: Copies
hi: नक़ल

en: Collate
hi: मिलाएँ

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Scale
hi: पैमाना

en: Remove Parent
hi: संतति हटाएं

en: Add Parent
hi: जनक जोड़ें

en: Alignment
hi: संरेखण

en: Viewport
hi: व्यूपोर्ट

en: Event Box
hi: घटना बाक्स

en: Frame
hi: फ्रेम

en: Aspect Frame
hi: पहलू ढ़ांचा

en: Scrolled Window
hi: स्क्रॉल विंडो

en: Expander
hi: विस्तारक

en: Table
hi: तालिका

en: Box
hi: बक्सा

en: Paned
hi: पैन

en: Fill
hi: भरें

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Center
hi: केंद्र

en: End
hi: अंत

en: All
hi: सभी

en: Pointer Motion
hi: संकेतक गति

en: Pointer Motion Hint
hi: संकेतक गति संकेत

en: Button Motion
hi: बटन गति

en: Button 1 Motion
hi: बटन 1 गति

en: Button 2 Motion
hi: बटन 2 गति

en: Button 3 Motion
hi: बटन 3 गति

en: Button Press
hi: बटन प्रेस

en: Button Release
hi: बटन रिलीज

en: Key Press
hi: कुंजी दबाएं

en: Enter Notify
hi: अधिसूचना दाखिल करें

en: Focus Change
hi: फोकस बदलाव

en: Structure
hi: बनावट

en: Property Change
hi: गुण बदलाव

en: Proximity In
hi: निकटता इन

en: Proximity  Out
hi: निकटता आउट

en: Substructure
hi: उपसंरचना

en: Scroll
hi: स्क्राल

en: All Events
hi: सभी घटना

note: Accelerators
en: Accelerators
hi: त्वरक

note: Atk name and description properties
en: Accessible Name
hi: पंहुचयोग्य नाम

en: Accessible Description
hi: पहुँच योग्य वर्णन

en: Described By
hi: इसके द्वारा वर्णित

en: Description For
hi: इसके लिए विवरण

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
hi: असिस्टिव तकनॉलाज़ी पँहुच हेतु फॉर्मेटेड ऑब्जेक्ट इंस्टैन्स का नाम

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
hi: असिस्टिव तकनॉलाज़ी पँहुच हेतु फॉर्मेटेड ऑब्जेक्ट का वर्णन

en: Queue
hi: क्यू

en: Remove Slot
hi: स्लाट हटाएं

en: Horizontal Box
hi: आड़ा बक्सा

en: Vertical Box
hi: खड़ा बक्सा

en: Window
hi: विंडो

en: North
hi: उत्तर

en: West
hi: पश्चिम

en: East
hi: पूर्व

en: South West
hi: दक्षिणी पश्चिम

en: South
hi: दक्षिण

en: South East
hi: दक्षिणी पूर्व

en: Static
hi: स्थिर

en: Dialog
hi: संवाद

en: Toolbar
hi: औजारपट्टी

en: Splash Screen
hi: स्प्लैश स्क्रीन

en: Utility
hi: उपयोगिता

en: Dock
hi: डॉक

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Drop Down Menu
hi: लटकती मेन्यू

en: Popup Menu
hi: पॉपअप मेनू

en: Tooltip
hi: उपकरण-युक्ति

en: Notification
hi: अधिसूचना

en: Top Level
hi: उच्च स्तर

en: Popup
hi: पॉप अप

en: Mouse
hi: माउस

en: Always Center
hi: हमेशा केंद्र

en: Center on Parent
hi: जनक पर केंद्र

en: Position
hi: स्थिति

en: Use Underline
hi: रेखांकन का प्रयोग करें

note: GtkActivatable
en: Related Action
hi: अंतिम क्रिया

en: Use Action Appearance
hi: पैलेट प्रकटन

note: Atk click property
en: Click
hi: क्लिक

en: Stock Item
hi: स्टॉक मद

en: Accel Group
hi: एक्सेल समूह

en: Check Menu Item
hi: मेन्यू मद जांचे

en: Radio Menu Item
hi: रेडियो मेन्यू बटन

en: Separator Menu Item
hi: पृथक्कारक मेन्यू मद

en: Menu Bar
hi: सूची पट्टी

en: Left to Right
hi: बांयें से दाहिने

en: Right to Left
hi: दाहिने से बांयें

en: Top to Bottom
hi: ऊपर से नीचे

en: Bottom to Top
hi: नीचे से ऊपर

en: Tool Bar
hi: उपकरण पट्टी

en: Horizontal
hi: समतल

en: Vertical
hi: लम्ब

en: Icons only
hi: सिर्फ छवियाँ

en: Text only
hi: सिर्फ पाठ

en: Text below icons
hi: चिह्न के नीचे पाठ

en: Text beside icons
hi: चिह्न के बाजू पाठ

en: Invalid
hi: अवैध

en: Small Toolbar
hi: छोटा औजारपेटी

en: Drag & Drop
hi: खीचें व छोड़ें

en: Middle
hi: मध्य

en: Half
hi: आधा

en: Separator Tool Item
hi: पृथक्कारक औजार मद

en: Radio Tool Button
hi: रेडियो औजार बटन

en: Left
hi: बायाँ

en: Right
hi: दायाँ

en: Top
hi: ऊपर

en: Bottom
hi: नीचे

en: In
hi: अन्दर

en: Out
hi: बाहर

en: Attributes
hi: गुणधर्म

en: Word
hi: शब्द

en: Character
hi: अक्षर

en: Text Entry
hi: पाठ प्रवि

en: Primary Icon Name
hi: प्राथमिक प्रतीक नाम

en: Secondary Icon Name
hi: द्वितीयक प्रतीक नाम

en: Primary Icon Activatable
hi: प्राथमिक प्रतीक सक्रिययोग्य

en: Secondary Icon Activatable
hi: द्वितीयक प्रतीक सक्रिय करने योग्य

en: Primary Icon Sensitive
hi: प्राथमिक प्रतीक संवेदनशील

en: Secondary Icon Sensitive
hi: द्वितीयक प्रतीक संवेदनशील

en: Progress Fraction
hi: प्रगति अंश

en: Progress Pulse Step
hi: प्रगति नब्ज चरण

en: Invisible Char Set
hi: अदृश्य वर्ण सेट

en: Primary Icon Tooltip Text
hi: प्राथमिक प्रतीक औज़ारटिप पाठ

en: Secondary Icon Tooltip Text
hi: द्वितीयक प्रतीक औजारटिप पाठ

en: Primary Icon Tooltip Markup
hi: प्राथमिक प्रतीक औजारटिप मार्कअप

en: Secondary Icon Tooltip Markup
hi: द्वितीयक प्रतीक औजारटिप मार्कअप

note: Atk activate property
en: Activate
hi: सक्रिय करें

en: Text View
hi: पाठ दृश्य

en: Stock Button
hi: स्टॉक बटन

en: Response ID
hi: अनुक्रिया ID

note: Atk press property
en: Press
hi: दबाएँ

note: Atk release property
en: Release
hi: छोडें

en: Check Button
hi: बटन जांचें

en: Spin Button
hi: स्पिन बटन

en: Always
hi: हमेशा

en: Radio Button
hi: रेडियो बटन

en: File Chooser Button
hi: फाइल चयनक बटन

en: Select Folder
hi: फोल्डर चुनें

en: Create Folder
hi: फ़ोल्डर बनाएँ

en: File Chooser Widget
hi: फाइल चयनक विजेट

en: Color Button
hi: रंग बटन

en: Font Button
hi: फॉन्ट बटन

en: Combo Box
hi: कॉम्बो बॉक्स

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: On
hi: शुरू

en: Off
hi: बंद

en: Items
hi: मद

en: Progress Bar
hi: प्रगति बार

en: Continuous
hi: निरन्तर

en: Discrete
hi: अलग

en: Dialog Box
hi: संवाद बक्सा

en: Before
hi: ~बायाँ

en: Remove Row
hi: पंक्ति हटाएं

en: Remove Column
hi: कालम हटाएं

en: Expand
hi: विस्तार

en: Shrink
hi: सिकुड़ें

en: Grid
hi: जाल

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Columns
hi: स्तंभ

en: Notebook
hi: नोटबुक

en: Remove Page
hi: पृष्ठ हटाएं

en: Number of pages
hi: पृष्ठों की संख्या

en: Range
hi: सीमा

en: Discontinuous
hi: असतत

en: Delayed
hi: विलंबित

en: Horizontal Scale
hi: आड़ा स्केल

en: Vertical Scale
hi: खड़ा स्केल

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: Scrollbar
hi: स्क्रॉलबार

en: Horizontal Scrollbar
hi: आड़ी स्क्रॉलपट्टी

en: Vertical Scrollbar
hi: लम्बवत स्क्रॉलबार (~V)

en: Button Box
hi: बटन बाक्स

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Spread
hi: फैला हुआ

en: Edge
hi: किनारा

en: Status Bar
hi: वस्तुस्थिति पट्टी

en: Accel Label
hi: Accel लेबल

en: Arrow
hi: तीर

en: Up
hi: ऊपर

en: Down
hi: नीचे

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: Fixed
hi: स्थिर

en: Drawing Area
hi: खींचने का क्षेत्र

en: Info
hi: जानकारी

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Question
hi: प्रश्न

en: Error
hi: त्रुटि

en: Other
hi: अन्य

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Top Left
hi: ऊपर बायाँ

en: Bottom Left
hi: नीचे बांयीं ओर

en: Top Right
hi: ऊपर दाहिना

en: Bottom Right
hi: नीचे दाहिनी ओर

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: About Dialog
hi: संवाद के बारे में

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: Unknown
hi: अज्ञात

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: GPL 2.0
hi: जीपीएल 2.0

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: GPL 3.0
hi: जीपीएल 3.0

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: LGPL 2.1
hi: एलजीपीएल 2.1

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: BSD
hi: बीएसडी

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: Artistic
hi: कलाकारी

en: Color Selection Dialog
hi: रंग चयन संवाद

en: File Chooser Dialog
hi: फाइल चयनक संवाद

en: Font Selection Dialog
hi: फॉन्ट चयन संवाद

en: Ok
hi: ठीक

en: Cancel
hi: निरस्त

en: Color Selection
hi: रंग चयन

en: Font Selection
hi: फ़ॉन्ट चयन

en: Assistant
hi: सहायक

en: Number of Pages
hi: पृष्ठों की संख्या

en: Content
hi: विषय

en: Intro
hi: प्रस्तावना

en: Confirm
hi: संपुष्ट करें

en: Summary
hi: सारांश

en: Recent Chooser
hi: हाल का चयनक

en: Recent Chooser Dialog
hi: हाल का चयनक संवाद

en: Widgets
hi: विजेट्स

en: Both
hi: दोनों

en: Adjustment
hi: समायोजन

en: Radio Action
hi: रेडियो बटन

en: Action Group
hi: क्रिया समूह

en: Data
hi: आँकड़ा

en: Single
hi: अकेला

en: Browse
hi: ब्राउज़

en: Multiple
hi: बहुमुखी

en: Tree View
hi: तरू दृश्य

en: Ascending
hi: आरोहण क्रम

en: Descending
hi: घटते क्रम में

en: Icon View
hi: चिह्न दृश्य

en: Horizontal Padding
hi: क्षैतिज पैडिंग

en: Vertical Padding
hi: आंतरिक रिक्त स्थान

en: Horizontal Alignment
hi: क्षैतिज संरेखण

en: Horizontal Alignment column
hi: क्षैतिज संरेखण स्तंभ

en: Vertical Alignment
hi: खड़ी पंक्तिबद्धता

en: Visible column
hi: दृष्टिगोचर स्तम्भ

en: Text Renderer
hi: पाठ रेंडरर

en: Alignment column
hi: संरेखण स्तंभ

en: Markup column
hi: चिन्हित कॉलम

en: Rise column
hi: स्तंभ उठाएँ

en: Scale column
hi: स्तंभ अनुमापित करें

en: Size column
hi: स्तम्भ आकार

en: Ultra Condensed
hi: अत्यंत सघन

en: Extra Condensed
hi: अतिरिक्त सघन

en: Condensed
hi: सघन

en: Semi Condensed
hi: अर्ध संघनित

en: Semi Expanded
hi: अर्ध विस्तारित

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Extra Expanded
hi: अतिरिक्त विस्तारित

en: Ultra Expanded
hi: अत्यंत विस्तारित

en: Oblique
hi: तिर्यक

en: Italic
hi: तिरछा

en: Text column
hi: पाठ स्तंभ

en: Double
hi: दोगुना

en: Low
hi: कम

en: Underline column
hi: रेखांकित स्तंभ

en: Small Capitals
hi: छोटा कैपिटल

en: Maximum width in characters
hi: वर्ण में अधिकतम चौड़ाई

en: Lock Key
hi: लॉक कुँजी

en: Control Key
hi: कंट्रोल कुंजी

en: First Mouse Button
hi: पहला माउस बटन

en: Second Mouse Button
hi: दूसरा माउस बटन

en: Third Mouse Button
hi: तीसरा माउस बटन

en: Forth Mouse Button
hi: चौथी माउस बटन

en: Fifth Mouse Button
hi: पाँचवा माउस बटन

en: All Modifiers
hi: सभी परिवर्धक

en: Pixbuf column
hi: Pixbuf कॉलम

en: Active column
hi: सक्रिय कालम

en: Activatable column
hi: स्तंभ सक्रिय करें

en: Status Icon
hi: प्रस्थिति चिह्न

en: Text Tag Table
hi: पाठ टैग टेबल

en: Mime Types
hi: MIME प्रकार

en: Patterns
hi: नमूना

en: Recent Manager
hi: हाल का चयनक

en: Containers
hi: समाहित कर्ता

en: Control and Display
hi: नियंत्रण व प्रदर्शन

en: Miscellaneous
hi: विविध
