glade3 master - en to ja translation catalogue (1456 entries)

en: Interface Designer
ja: インターフェースデザイナー

en: Glade Interface Designer
ja: Glade3 インターフェースデザイナー

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
ja: GTK+ アプリの UI ファイルの作成や編集を行います

en: GUI designer;user interface;ui builder;
ja: GUI designer;user interface;ui builder;GUIデザイン;GUIデザイナー;GUI設計;ユーザーインターフェース;UIビルダー;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
ja: Glade は RADツールで、GTK+ 3 ツールキット及び GNOME デスクトップ環境向けのユーザーインターフェース開発が迅速、容易にできるようになります。

en: [Read Only]
ja: [読み込み専用]

en: User Interface Designer
ja: ユーザー インターフェース デザイナー

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s'. *              we also indicate to users that the file may be read-only with *              the second '%s'
en: Activate '%s' %s
ja: '%s' (%s) をアクティブにする

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s' FIXME add hint for translators
en: Activate '%s'
ja: '%s' を開く

note: Name
en: Name:
ja: 名前:

en: Requires:
ja: 依存関係:

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo: %s
ja: '%s' という操作を元に戻します

en: the last action
ja: 直前の操作

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo: %s
ja: '%s' という操作をやり直します

en: Autosaving '%s'
ja: '%s' を自動保存しています

en: Error autosaving '%s'
ja: '%s' の自動保存でエラーが起きました

en: Open…
ja: 開く…

en: Project %s is still loading.
ja: プロジェクト %s は、まだロード中です。

en: Failed to backup existing file, continue saving?
ja: 既存ファイルのバックアップに失敗しました。保存を続けますか?

en: Failed to save %s: %s
ja: %s の保存に失敗しました: %s

en: The file %s has been modified since reading it
ja: ファイル %s は Glade で読み込んだ後に変更されています

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ja: ここで保存してしまうと、外部で変更した内容を全て失うことになります。それでも保存しますか？

en: _Save Anyway
ja: とにかく保存する(_S)

en: _Don't Save
ja: 保存しない(_D)

en: Project '%s' saved
ja: プロジェクト '%s' を保存しました

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: Could not save the file %s
ja: ファイル %s を保存できませんでした

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ja: ファイルの保存に必要な権限を持っていないようです。

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
ja: ファイル %s を保存できませんでした (そのパスを他のプロジェクトが使用しています)

en: No open projects to save
ja: 保存するプロジェクトがありません

en: Save changes to project "%s" before closing?
ja: 閉じる前に "%s" を保存しますか？

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ja: 保存しないと変更点を失うことになります。

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save…
ja: 保存…

en: Close document
ja: ドキュメントを閉じます

en: Could not create a new project.
ja: 新しいプロジェクトを生成できませんでした

en: The project %s has unsaved changes
ja: 次のプロジェクトには保存していない変更点があります: %s

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
ja: ここで再読込みをしてしまうと変更した内容を全て失うことになります。それでも再読込みしますか？

en: The project file %s has been externally modified
ja: 次のプロジェクトファイルは Glade 以外で変更されています: %s

en: Do you want to reload the project?
ja: プロジェクトを再読込みしますか？

en: _Reload
ja: 再読込みする(_R)

en: Palette
ja: パレット

en: Inspector
ja: インスペクター

en: Properties
ja: プロパティ

en: Output version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Disable Devhelp integration
ja: Devhelp との連携を無効にする

en: [FILE...]
ja: [ファイル...]

en: be verbose
ja: 詳細なログを表示する

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
ja: GTK+/GNOME アプリのユーザー インターフェースを設計したり編集します

en: Glade options
ja: Glade のオプション

en: Glade debug options
ja: Glade のデバッグオプション

en: Show Glade debug options
ja: Glade のデバッグオプションを表示する

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
ja: gmodule をサポートしていません (Glade を実行するには gmodule のサポートが必要です)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ja: '%s' を開けません (ファイルが見つかりません)

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
ja: GTK+/GNOME 向けのユーザー インターフェース デザイナーです。

en: Visit Glade web site
ja: Glade Web サイトに移動します

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the 
    License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of 
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the 
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License 
    along with Glade; if not, write to the Free Software 
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, 
    MA 02110-1301, USA.
ja: Glade はフリーソフトウェアです。フリーソフトウェア財団が提供する
    GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいは
    それ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布
    または変更することができます。
    
    Glade は有用とは思いますが、その頒布にあたっては市場性及び
    特定の目的、その適合性についての暗黙の保証を含めて、
    いかなる保証も行ないません。
    詳細については GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。
    
    あなたは、本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを
    受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, 
    MA 02110-1301 USA まで連絡してください。

en: Select
ja: 選択

en: Select widgets in the workspace
ja: ワークスペースの中にあるウィジェットを選択します

en: Drag Resize
ja: サイズ変更

en: Drag and resize widgets in the workspace
ja: ワークスペースの中にあるウィジェットをドラッグして移動したり大きさを変更したりします

en: Margin Edit
ja: マージンの編集

en: Edit widget margins
ja: ウィジェットのマージンを編集します

en: Alignment Edit
ja: アライメントの編集

en: Edit widget alignment
ja: ウィジェットのアライメントを編集します

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Save
ja: 保存

en: Save the current project
ja: このプロジェクトを保存します

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Save the current project with a different name
ja: このプロジェクトに別の名前を付けて保存します

en: Edit project properties
ja: プロジェクトのプロパティを変更します

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Close
ja: 閉じる

en: Close the current project
ja: このプロジェクトを閉じます

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo the last action
ja: 直前の操作に戻します

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo the last action
ja: 直前の操作をやり直します

en: Cut
ja: カット

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: Copy
ja: コピー

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the selection
ja: 選択範囲を削除します

en: _Previous Project
ja: 前のプロジェクト(_P)

en: Activate previous project
ja: 前のプロジェクトをアクティブにします

en: _Next Project
ja: 次のプロジェクト(_N)

en: Activate next project
ja: 次のプロジェクトをアクティブにします

en: _Use Small Icons
ja: 小さなアイコンにする(_U)

en: Show items using small icons
ja: 小さなアイコンを使ってアイテムを表示します

en: Dock _Palette
ja: パレットの収納(_P)

en: Dock the palette into the main window
ja: パレットをメインウィンドウに収納します

en: Dock _Inspector
ja: インスペクターの収納(_I)

en: Dock the inspector into the main window
ja: インスペクターをメインウィンドウに収納します

en: Dock Prop_erties
ja: プロパティの収納(_E)

en: Dock the editor into the main window
ja: プロパティ エディターをメインウィンドウに収納します

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: Show the statusbar
ja: ステータスバーを表示します

en: Tool_bar
ja: ツールバー(_B)

en: Show the toolbar
ja: ツールバーを表示します

en: Project _Tabs
ja: プロジェクトのタブ(_T)

en: Show notebook tabs for loaded projects
ja: 読み込んだプロジェクトのタブを表示します

en: Text _beside icons
ja: アイコンの横にテキスト(_B)

en: Display items as text beside icons
ja: アイコンの横にラベルを付与してアイテムを表示します

en: _Icons only
ja: アイコンのみ(_I)

en: Display items as icons only
ja: アイコンだけでアイテムを表示します

en: _Text only
ja: ラベルのみ(_T)

en: Display items as text only
ja: ラベルだけでアイテムを表示します

en: _Editor Header
ja: エディターヘッダー(_E)

en: Show the header in the property editor
ja: プロパティエディターでヘッダーを表示

en: New
ja: 新規

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを生成します

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Open
ja: 開く

en: Open a project
ja: 既存のプロジェクトを開きます

en: Quit
ja: 終了

en: Quit the program
ja: プログラムを終了します

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: About this application
ja: このアプリケーションの情報を表示します

en: _Developer Reference
ja: 開発者向けのマニュアル(_D)

en: Display the developer reference manual
ja: 開発者向けのリファレンスマニュアルを表示します

en: Preferences
ja: 設定

en: Edit Glade preferences
ja: Glade の設定を編集します

en: Open _Recent
ja: 最近開いたプロジェクト(_R)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Palette _Appearance
ja: パレットの外観(_A)

en: _Projects
ja: プロジェクト(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Glade Preferences
ja: Glade の設定

en: Create backups
ja: バックアップの作成

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
ja: プロジェクト保存時に毎回プロジェクトの最新版のバックアップを作成する

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
ja: プロジェクトが変更されてから指定時間経過後に
    プロジェクトを別のファイルに自動的に保存する

en: seconds
ja: 秒

en: Automatically save project after
ja: この時間が過ぎたらプロジェクトを自動的に保存する

en: Load and Save
ja: 読み込んで保存

en: Versioning errors
ja: バージョン間互換エラー

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
ja: プロジェクトの対象バージョンでは利用できないウィジェットやプロパティ、シグナルを
    そのプロジェクトで利用している場合は保存時にユーザーにプロンプトを表示する

en: Deprecation warnings
ja: 非推奨警告

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
ja: 非推奨となっているウィジェットやプロパティ、シグナルをそのプロジェクトで
    利用している場合は保存時にユーザーにプロンプトを表示する

en: Unrecognized types
ja: 認識できない型

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
ja: 認識できない型がプロジェクトに含まれている場合は
    保存時にユーザーにプロンプトを表示する

en: Show warnings when saving
ja: 保存時に警告を表示

en: column
ja: 項目

en: Remove the selected catalog search path
ja: 選択されたカテゴリ検索パスを削除します

en: Add a new catalog search path
ja: 新しいカテゴリ検索パスを追加します

en: Extra catalog paths
ja: 追加のカテゴリパス

en: Select a catalog search path
ja: カタログ検索パスを選択してください

en: Email:
ja: メール:

note: GtkCellRendererAccelMode enumeration value
en: Other
ja: その他

en: distribution
ja: ディストリビューション

en: variant
ja: バリアント

en: version
ja: バージョン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを %s というフォルダーに保存しようとしましたが、それは普通のファイルです。
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを保存するためのフォルダー (%s) の生成に失敗しました。
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを %s に保存する際にエラーが発生しました: %s
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
ja: 設定データを書き込む際にエラーが発生しました: %s
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
ja: プライベートなデータを書き込む %s を開く際にエラーが発生しました: %s
    このセッションで保存するプライベートなデータは存在しません。

en: Setting object type on %s to %s
ja: %s のオブジェクトの型を %s にセット

en: Add a %s to %s
ja: %s を %s に追加

en: Add %s
ja: %s の追加

en: Add child %s
ja: 子アイテム %s の追加

en: Delete %s child from %s
ja: 子アイテム %s を %s から削除

en: Reorder %s's children
ja: %s の子ウィジェットの並びの変更

en: Container
ja: コンテナー

en: The container object this editor is currently editing
ja: このエディターで現在編集しているコンテナーオブジェクトです

note: translators: refers to a tab name used to group all the relevant widget's properties
en: General
ja: 全般

note: translators: refers to a tab name used to show the widget hierarchy
en: Hierarchy
ja: 階層

note: AtkRole enumeration value
en: Label
ja: ラベル

en: Type
ja: 型

note: Type
en: Type:
ja: 型:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
ja: <big><b>ヒント:</b></big>
      * ツリー ビューの上で右クリックするとアイテムをいろいろ追加できます。
      * 削除を押すと選択したアイテムを削除できます。
      * ドラッグ &amp; ドロップすると順番を変更できます。
      * 種類の項目は編集可能です。

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
ja: 認証

note: GTK_STOCK_DND GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Drag and Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
ja: 複数のドラッグ＆ドロップ

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
ja: 色の取得

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
ja: フォルダー

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
ja: ファイル

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
ja: 画像なし

en: Stock
ja: ストック

en: A builtin stock item
ja: デフォルトで提供されているストックアイテムです

en: Stock Image
ja: ストック画像

en: A builtin stock image
ja: 埋め込み式のストック画像です

en: Objects
ja: オブジェクト

en: A list of objects
ja: オブジェクトの並びです

en: Image File Name
ja: 画像ファイルの名前

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
ja: 読み込む画像のファイル名 (相対パスまたは絶対パス) を入力してください

en: Color
ja: 色

en: A GDK color value
ja: GDK で使用する色の値です

en: String
ja: 文字列

en: An entry
ja: １個のエントリです

en: Enabling property %s on widget %s
ja: ウィジェット %2$s のプロパティ %1$s を有効化しています

en: Disabling property %s on widget %s
ja: ウィジェット %2$s のプロパティ %1$s を無効化しています

en: Setting multiple properties
ja: 複数個のプロパティの指定

en: Setting %s of %s
ja: %2$s で%1$sを設定する

en: Setting %s of %s to %s
ja: %2$s の%1$sを %3$s に指定する

en: Renaming %s to %s
ja: %s から %s へ名前の変更

en: multiple
ja: 複数個

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
ja: 結合ウィジェットの中に埋め込まれたウィジェットは削除できません。

en: %s is locked by %s, edit %s first.
ja: %s は %s によってロックされているので、まず %s を編集してください。

en: Remove %s
ja: %s の削除

en: Remove multiple
ja: 複数個を同時に削除

en: Create %s
ja: %s を生成する

en: Delete %s
ja: %s の削除

en: Cut %s
ja: %s の切り取り

en: Paste %s
ja: %s の貼り付け

en: Drag %s and Drop to %s
ja: %s をドラッグして %s にドロップ

en: Add signal handler %s
ja: シグナルハンドラー %s の追加

en: Remove signal handler %s
ja: シグナルハンドラー %s の削除

en: Change signal handler %s
ja: シグナルハンドラー %s の変更

en: Setting i18n metadata
ja: i18n のメタデータを設定する

en: Locking %s by widget %s
ja: %s を %s でロックする

en: Unlocking %s
ja: %s のロックを解除する

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
ja: '%s' の対象バージョンを %d.%d に指定する

en: Setting project's %s property
ja: プロジェクトの %s プロパティを設定しています

en: Setting resource path to '%s'
ja: リソースのパスに '%s' を設定しています

en: Setting translation domain to '%s'
ja: 翻訳ドメインを %s に指定する

en: Unsetting widget '%s' as template
ja: ウィジェット '%s' をテンプレートから解除

en: Setting widget '%s' as template
ja: ウィジェット '%s' をテンプレートに設定

en: Unsetting template
ja: テンプレートの設定解除

en: Unable to load image (%s)
ja: 画像を読み込めません: %s

en: Editing alignments of %s
ja: %s のアライメントを編集中

en: Editing margins of %s
ja: %s のマージンを編集中

en: Design View
ja: デザインビュー

en: The GladeDesignView that contains this layout
ja: このレイアウトを含む GladeDesignView です。

en: Show info
ja: 情報の表示

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
ja: 読み込んだウィジェットの情報ボタンを表示するかどうかです

en: Widget
ja: ウィジェット

en: The currently loaded widget in this editor
ja: 現在、エディターの中に読み込んだウィジェットです

en: Show Class Field
ja: クラスを表示

en: Whether to show the class field at the top
ja: クラスを最上部に表示するかどうか

en: Class Field
ja: クラス

en: The class field string
ja: クラスの文字列

note: translators: referring to the properties of a widget named '%s [%s]'
en: %s Properties - %s [%s]
ja: %sのプロパティ - %s [%s]

en: Create a %s
ja: %s の生成

en: Crea_te
ja: 生成(_T)

en: Reset
ja: リセット

en: Property
ja: プロパティ

en: Common
ja: 共通

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: (default)
ja: (デフォルト)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
ja: デフォルト値にリセットするプロパティを選択してください

en: Reset Widget Properties
ja: ウィジェットのプロパティのリセット

note: Checklist
en: _Properties:
ja: プロパティ(_P):

en: _Select All
ja: 全て選択(_S)

en: _Unselect All
ja: 全て選択解除(_U)

note: Description
en: Property _Description:
ja: プロパティの説明(_D):

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
ja: %s - %s のプロパティ

en: Property Class
ja: プロパティのクラス

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
ja: GladeEditorProperty 型を生成した GladePropertyClass 型です

en: Use Command
ja: コマンドを使う

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
ja: Undo/Redo のスタックに対してコマンド API を使うかどうかです

en: Disable Check
ja: チェックを無効化

en: Whether to explicitly disable the check button
ja: チェックボタンを明示的に無効化するかどうか

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Custom Text to display in the property label
ja: プロパティのラベルに表示するテキスト

en: Select Fields
ja: 項目の選択

en: _Select individual fields:
ja: 個々にフィールドを選択(_S):

en: Select Named Icon
ja: 名前付きアイコンの選択

en: Edit Text
ja: 文字列の編集

note: Text
en: _Text:
ja: 文字列(_T):

note: Translatable
en: T_ranslatable
ja: 翻訳可能な文字列である(_R)

en: Whether this property is translatable
ja: 翻訳が可能なプロパティかどうかです

en: Conte_xt for translation:
ja: 翻訳用のコンテキスト(_X):

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
ja: 短くあいまいな文字列に対して: この文字列の意味を、他の場所で出現する同じ文字列とは別の意味になるように、ここに単語を入力してください

en: Co_mments for translators:
ja: 翻訳者へのコメント(_M):

en: Select a file from the project resource directory
ja: プロジェクトのリソース ディレクトリからのファイルの選択

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Name
ja: 名前

en: Class
ja: クラス

en: Choose parentless %s type objects in this project
ja: このプロジェクトにある親を持たない %s 型のオブジェクトを選択

en: Choose %s type objects in this project
ja: このプロジェクト内の %s 型のオブジェクトの選択

en: Choose a parentless %s in this project
ja: このプロジェクトにある親を持たない %s の選択

en: Choose a %s in this project
ja: このプロジェクト内の %s の選択

en: C_lear
ja: クリア(_L)

note: Checklist
en: O_bjects:
ja: オブジェクト(_B):

en: _New
ja: 新規(_N)

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
ja: %3$s の %2$s に対する %1$s の生成

note: Checklist
en: Objects:
ja: オブジェクト:

en: Page Type
ja: ページの種類

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
ja: この GladeEditorTable を作成するエディターページの種類

en: Class Name:
ja: クラス名:

en: The object's unique identifier
ja: オブジェクトの一意な識別子

en: Composite
ja: 複合

en: Whether this widget is a composite template
ja: このウィジェットが複合テンプレートかどうかです

en: Project
ja: プロジェクト

en: The project being inspected
ja: 調査しているプロジェクトです

en:  < Search Widgets >
ja: < ここでウィジェットを検索できます >

en: Expand all
ja: 全て広げる

en: All Contexts
ja: 全てのコンテキスト

en: Named Icon Chooser
ja: 名前付きアイコンの選択

en: Icon _Name:
ja: アイコン名(_N):

en: C_ontexts:
ja: コンテキスト(_O):

en: Icon Na_mes:
ja: アイコン名(_M):

en: _List standard icons only
ja: 標準のアイコンだけ表示する(_L)

en: Could not create directory: %s
ja: フォルダーを生成できませんでした: %s

en: Delete All
ja: 全て削除

en: Widget selector
ja: ウィジェット セレクター

en: _Add widget here
ja: ここにウィジェットを追加する(_A)

en: Add widget as _toplevel
ja: トップレベルを追加する(_T)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Read _documentation
ja: マニュアルの参照(_D)

en: Set default value
ja: デフォルト値の指定

en: Error launching previewer: %s
ja: プレビューアーの読み込みエラー: %s

en: Failed to launch preview: %s.
ja: プレビューの起動に失敗しました: %s

en: UI definition has no previewable widgets.
ja: UI の定義にプレビュー可能なウィジェットがありません。

en: Object %s not found in UI definition.
ja: オブジェクト %s が UI 定義で見つかりませんでした。

en: Object is not previewable.
ja: オブジェクトがプレビュー可能ではありません。

en: Couldn't load builder definition: %s
ja: ビルダーの定義をロードできませんでした: %s

en: Error: %s.
ja: エラー: %s.

en: Previewing %s (%s)
ja: %s のプレビュー中 (%s)

en: Previewing %s
ja: %s のプレビュー中

en: Glade Preview
ja: Glade プレビュー

en: Broken pipe!
ja: パイプが壊れています!

en: Name of the file to preview
ja: プレビューするファイル名です

en: Creates dummy widget class to load a template
ja: テンプレートを読み込むためのウィジェットクラスを作成します

en: Name of the toplevel to preview
ja: プレビューのトップレベルの名前です

en: File name to save a screenshot
ja: スクリーンショットを保存するファイル名

en: CSS file to use
ja: 利用する CSS ファイル

en: Listen standard input
ja: 標準の入力を読み取る

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
ja: 最上位ウィジェットを全て GtkStack に追加してスライドショーを作成します

en: Display previewer version
ja: プレビューアーのバージョンを表示します

en: - previews a glade UI definition
ja: - Glade の UI 定義のプレビュー

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' を実行して、利用可能なコマンドラインオプションの一覧を参照してください。

en: Either --listen or --filename must be specified.
ja: --listen または --filename のいずれかを指定する必要があります。

en: Preview
ja: プレビュー

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
ja: 交換

note: translators: GConnectFlags value
en: After
ja: 後で

en: Whether project has been modified since it was last saved
ja: プロジェクトが最後に保存されてから何か変更が加えられたかどうかです

en: Has Selection
ja: セレクションあり

en: Whether project has a selection
ja: プロジェクトにセレクションがあるかどうかです

en: Path
ja: パス

en: The filesystem path of the project
ja: プロジェクトを格納するパス名です

en: Read Only
ja: 読み込み専用

en: Whether project is read-only
ja: プロジェクトが編集不可かどうかです

en: Add Item
ja: アイテムの追加

en: The current item to add to the project
ja: プロジェクトに現在のアイテムを追加します

en: Pointer Mode
ja: ポインターのモード

en: The currently effective GladePointerMode
ja: 現在有効な GladePointerMode です

en: Translation Domain
ja: 翻訳ドメイン

en: The project translation domain
ja: このプロジェクトの翻訳ドメイン

en: Template
ja: テンプレート

en: The project's template widget, if any
ja: このプロジェクトのテンプレートウィジェット (あれば)

en: Resource Path
ja: リソースのパス

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
ja: Glade のランタイム中の画像やリソースを読み込むパス

en: License
ja: ライセンス

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
ja: このプロジェクトのライセンスで、文書レベルの注釈として追加されます。

en: CSS Provider Path
ja: CSS プロバイダーのパス

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
ja: このプロジェクト独自の CSS プロバイダーとして利用するパス

en: (internal %s)
ja: (埋め込まれた %s)

en: (%s child)
ja: (%s の子)

en: (template)
ja: (テンプレート)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
ja: (%2$s の %1$s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
ja: %s の読み込みに失敗しました。
    次に示す必要なカタログは利用できません: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
ja: %s のターゲット Gtk+ %d.%d

en: Specially because there is an object that can not be build with type
ja: 型をビルドできないオブジェクトがあります

en: Specially because there are %d objects that can not be build with types
ja: 型をビルドできない %d 個のオブジェクトがあります

en:  and
ja:  と

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
ja: しかし、このバージョンの Glade は GTK+ 3 のみに対応してます。
    このプロジェクトを Glade 3.8 で、廃止されたウィジェットがない状態で実行できるか、最初に確認してください。
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
ja: 自動保存されたバージョンの `%s' の方が新しいものとなっています。
    
    代わりに自動保存されたバージョンを読み込みますか?

en: %s document properties
ja: %s ドキュメントのプロパティ

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatability checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ja: このウィジェットは %s のバージョン %d.%d で導入されましたが、プロジェクトが対象としている %s はバージョン %d.%d です

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Object class '%s' was introduced in %s %d.%d
ja: [%s] '%s' というクラスは %s のバージョン %d.%d で導入されました

en: This widget is deprecated
ja: このウィジェットは廃止されました

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Object class '%s' from %s %d.%d is deprecated
ja: [%s] '%s' というクラスは %s のバージョン %d.%d から廃止になりました

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ja: このプロパティは %s のバージョン %d.%d で導入されました、プロジェクトが対象としている %s はバージョン %d.%d です

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
ja: [%s] '%s' という '%s' クラスのプロパティは %s のバージョン %d.%d で導入されました

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
ja: [%s] '%s' という '%s' クラスのパッキング用プロパティは %s のバージョン %d.%d で導入されました

en: This property is deprecated
ja: このプロパティは廃止になりました

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s] Property '%s' of object class '%s' is deprecated
ja: [%s] '%s' という '%s' クラスのプロパティは廃止されました

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ja: このシグナルは %s のバージョン %d.%d で導入されましたが、プロジェクトが対象としている %s はバージョン %d.%d です

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Signal '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
ja: [%s] '%s' という '%s' クラスのシグナルは %s のバージョン %d.%d から導入されました

en: This signal is deprecated
ja: このシグナルは廃止されました

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s] Signal '%s' of object class '%s' is deprecated
ja: [%s] '%s' という '%s' クラスのシグナルは廃止されました

en: Details
ja: 詳細

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
ja: プロジェクト ("%s") でエラーが発生しましたが、保存を続行しますか？

en: Project "%s" has deprecated widgets and/or version mismatches.
ja: プロジェクト ("%s") には廃止になったウィジェットとバージョンの不整合 (またはそのいずれか) があります。

en: Object %s has unrecognized type %s
ja: オブジェクト %s に認識できない型 %s があります

en: Unsaved %i
ja: 編集中のプロジェクト %i

en: No widget selected.
ja: ウィジェットを選択してください

en: Unable to copy unrecognized widget type.
ja: 認識できないウィジェット型をコピーすることはできません。

en: Unable to cut unrecognized widget type
ja: 認識できないウィジェット型を切り取ることはできません。

en: Unable to paste to the selected parent
ja: 選択した親ウィジェットに貼り付けできません

en: Unable to paste to multiple widgets
ja: 複数のウィジェットに貼り付けできません

en: No widget on the clipboard
ja: クリップボードにウィジェットがありません

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
ja: このコンテナーには一度に一個のウィジェットだけ貼り付けることが可能です

en: Insufficient amount of placeholders in target container
ja: 操作対象となるコンテナーのプレイスフォルダーの大きさが十分ではありません

en: The project this properties dialog was created for
ja: このプロパティダイアログを作成したプロジェクト

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
ja: %s には廃止になったウィジェットやバージョンの不整合はありません。

en: The GladePropertyClass for this property
ja: このプロパティの GladePropertyClass 型です

en: Enabled
ja: 有効な状態

en: If the property is optional, this is its enabled state
ja: プロパティがオプションの場合、それが有効な状態であることを表します

en: Sensitive
ja: 反応する

en: This gives backends control to set property sensitivity
ja: プロパティが反応するようにバックエンドで制御を与えるかどうかです

en: Context
ja: コンテキスト

en: Context for translation
ja: 翻訳用のコンテキストです

note: AtkRole enumeration value
en: Comment
ja: コメント

en: Comment for translators
ja: 翻訳者へのコメントです

en: Translatable
ja: 翻訳可能な文字列

en: Visual State
ja: 表示の状態

en: Priority information for the property editor to act on
ja: プロパティ エディターの動きに影響する優先情報です

en: The GladeProperty to display a label for
ja: ラベルを表示するための GladeProperty

en: Property Name
ja: プロパティ名

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
ja: ウィジェットにより読み込む際に使用するプロパティ名

en: Append Colon
ja: コロンを付加

en: Whether to append a colon ':' to the property name
ja: プロパティ名にコロン ':' を付加するかどうか

en: Packing
ja: パッキング

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
ja: 読み込むプロパティがパッキングプロパティかどうか

en: Custom text to override the property name
ja: プロパティ名を上書きするテキスト

en: Custom Tooltip
ja: カスタムツールチップ

en: Custom tooltip to override the property description
ja: プロパティの説明を上書きするツールチップ

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
ja: プロパティを変更する際に GladeCommand API を使うかどうか

en: Editor Property Type Name
ja: エディタープロパティ型の名前

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
ja: このシェルで利用する実際のエディタープロパティ型の名前を指定してください

en: SignalClass
ja: シグナルクラス

en: The signal class of this signal
ja: このシグナルのシグナルクラス

en: Detail
ja: 詳細

en: The detail for this signal
ja: このシグナルの詳細です

en: Handler
ja: ハンドラーの名前

en: The handler for this signal
ja: このシグナルを受け取った際に実行するハンドラーの名前です

en: User Data
ja: ユーザーデータ

en: The user data for this signal
ja: このシグナルでハンドラーに渡すユーザーデータです

en: Support Warning
ja: 警告のサポート

en: The versioning support warning for this signal
ja: このシグナルに対するバージョンサポートの警告です

en: Whether this signal is run after default handlers
ja: このジグナルが、デフォルトのハンドラーの後で実行するかどうかです

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
ja: ハンドラーを呼び出す際にインスタンスとユーザーデータを交換するかどうかです

en: Select an object to pass to the handler
ja: ハンドラーに引き渡すオブジェクトの選択

en: Signal
ja: シグナル

en: User data
ja: ユーザー データ

en: Swap
ja: 交換

en: Glade Widget
ja: Glade ウィジェット

en: The glade widget to edit signals
ja: シグナルを編集する Glade ウィジェットです

en: We could not find the symbol "%s"
ja: "%s" というシンボルが見つかりませんでした

en: Could not get the type from "%s"
ja: "%s" から型を取得できませんでした

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
ja: スクロール可能な%sを直接%sに追加することはできません。
    まず%sを追加してください。

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Libglade Files
ja: Libglade のファイル

en: GtkBuilder Files
ja: GtkBuilder のファイル

en: All Glade Files
ja: 全ての Glade ファイル

en: Could not show link:
ja: 次のリンクを表示できませんでした:

note: Reset the column GtkTextDirection enumeration value
en: None
ja: なし

en: class
ja: クラス

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
ja: GladeWidgetActionClass 構造体へのポインターです

en: Whether this action is sensitive
ja: このアクションを利用可能な状態にするかどうかです

en: Visible
ja: 表示可能

en: Whether this action is visible
ja: このアクションを表示可能な状態にするかどうかです

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
ja: %2$s から派生したアダプター (%1$s) が既に存在します！

en: %s does not support adding any children.
ja: %s は子クラスを追加することをサポートしていません。

en: Name of the class
ja: クラスの名前

en: GType of the class
ja: クラスを表す GType 型です

en: Title
ja: タイトル

en: Translated title for the class used in the glade UI
ja: Glade UI で使用するクラスのタイトル (翻訳済) です

en: Generic Name
ja: 一般名

en: Used to generate names of new widgets
ja: 新しいウィジェットの名前を生成する際に使用します

en: Icon Name
ja: アイコン名

en: The icon name
ja: アイコンの名前です

en: Catalog
ja: カタログ

en: The name of the widget catalog this class was declared by
ja: このクラスを宣言したウィジェットカタログの名前です

en: Book
ja: ブック

en: DevHelp search namespace for this widget class
ja: このウィジェットクラスに対する DevHelp の検索空間の名前です

en: Special Child Type
ja: 特別な子の種類

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
ja: このコンテナークラスの中にある特別な子のオブジェクトを描画するためのプロパティを格納した名前です

en: Cursor
ja: カーソル

en: A cursor for inserting widgets in the UI
ja: UI の中にウィジェットを挿入するためのカーソルです

en: The name of the widget
ja: ウィジェットの名前です

en: Internal name
ja: 内部の名前

en: The internal name of the widget
ja: 内部で使用するウィジェットの名前です

en: Anarchist
ja: 継承の有無

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
ja: このコンポジットの子クラスが、継承された子クラスなのか、継承の無い子クラスなのかです

en: Object
ja: オブジェクト

en: The object associated
ja: 対応するオブジェクトです

en: Adaptor
ja: アダプター

en: The class adaptor for the associated widget
ja: 関連するウィジェットに対するクラスアダプターです

en: The glade project that this widget belongs to
ja: ウィジェットが所属する Glade プロジェクトです

en: A list of GladeProperties
ja: Glade プロパティの一覧

note: GtkResizeMode enumeration value
en: Parent
ja: 親クラス

en: A pointer to the parenting GladeWidget
ja: 親ウィジェットの GladeWidget へのポインターです

en: Internal Name
ja: 内部で使用する名前

en: A generic name prefix for internal widgets
ja: 内部で使用するウィジェットに対して付与する汎用的な名前の接頭子です

en: A GladeWidget template to base a new widget on
ja: 新しいウィジェットの基本となる GladeWidget 型テンプレートです

en: Exact Template
ja: テンプレートの複製

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
ja: テンプレートを使用する際にその複製を生成するかどうかです

en: Reason
ja: 理由

en: A GladeCreateReason for this creation
ja: ウィジェット生成の理由を表す GladeCreateReason 型のデータです

en: Toplevel Width
ja: トップレベルの幅

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ja: GladeDesignLayout の中にトップレベルがあるウィジェットの幅です

en: Toplevel Height
ja: トップレベルの高さ

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ja: GladeDesignLayout の中にトップレベルがあるウィジェットの高さです

en: A warning string about version mismatches
ja: バージョンの不整合を表す警告メッセージです

en: Wether the widget is visible or not
ja: ウィジェットが表示されているかどうかです

en: Whether this widget is the template for a composite widget
ja: このウィジェットが結合ウィジェットのテンプレートかどうか

en: Object has unrecognized type %s
ja: オブジェクトに認識できない型 %s があります

en: Property has versioning problems:
ja: プロパティにバージョン間互換の問題があります:

en: Some properties have versioning problems:
ja: 一部のプロパティにバージョン間互換の問題があります:

en: Signal has versioning problems:
ja: シグナルにバージョン間互換の問題があります:

en: Some signals have versioning problems:
ja: 一部のシグナルにバージョン間互換の問題があります:

en: Actions
ja: アクション

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Devices
ja: デバイス

en: Emblems
ja: エンブレム

en: Emoticons
ja: 顔文字

en: International
ja: 国旗

en: MIME Types
ja: MIME 型

en: Places
ja: 場所

en: Status
ja: ステータス

en: _General
ja: 全般(_G)

en: _Packing
ja: パッキング(_P)

en: _Common
ja: 共通(_C)

en: _Signals
ja: シグナル(_S)

en: Translation domain:
ja: 翻訳ドメイン:

en: Composite template toplevel:
ja: 複合テンプレートの最上位:

en: Select a CSS to use as custom style provider
ja: 独自のスタイルプロバイダーとして利用する CSS を選択してください

en: Custom CSS style provider:
ja: 独自の CSS スタイルプロバイダー:

en: From the project directory
ja: プロジェクトのディレクトリ

en: From a project relative directory
ja: 次の相対ディレクトリ:

en: From this directory
ja: 指定する

en: Choose a path to load image resources
ja: 画像等のリソースを格納するディレクトリの選択

en: Image resources are loaded locally:
ja: 画像等のリソースを格納する場所:

en: Toolkit version required:
ja: 依存するツールキットのバージョン:

en: License:
ja: ライセンス:

en: Verify that the project does not use any properties,
    signals or widgets which are not available in the target version
ja: 対象バージョンで利用できないプロパティやシグナル、ウィジェットを
    プロジェクトで使っていないか確認してください

en: Setting License type of %s
ja: %s のライセンスタイプの設定

en: Setting %s to use logo file
ja: %s を設定してロゴファイルを使うようにする

en: Setting %s to use a logo icon
ja: %s を設定してロゴアイコンを使うようにする

en: <choose a key>
ja: <キーを選択してください>

en: Accelerator Key
ja: アクセラレータキー

en: Choose accelerator keys...
ja: アクセラレータキーの選択...

[ctx: textattr]
en: Style
ja: スタイル

[ctx: textattr]
en: Weight
ja: 太さ

[ctx: textattr]
en: Variant
ja: スモールキャピタル

[ctx: textattr]
en: Stretch
ja: ストレッチ

[ctx: textattr]
en: Underline
ja: 下線

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
ja: 打ち消し線

[ctx: textattr]
en: Gravity
ja: グラビティ

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
ja: グラビティのヒント

[ctx: textattr]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
ja: 絶対サイズ

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
ja: 前景色

[ctx: textattr]
en: Background Color
ja: 背景色

[ctx: textattr]
en: Underline Color
ja: 下線の色

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
ja: 打ち消し線の色

[ctx: textattr]
en: Scale
ja: スケール

[ctx: textattr]
en: Font Description
ja: フォントの説明

en: <Enter Value>
ja: <値を選択または指定してください>

en: Unset
ja: 解除

en: Select a color
ja: 色の選択

en: Select a font
ja: フォントの選択

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Setup Text Attributes
ja: 文字の属性に関する設定

en: Edit Attributes
ja: 属性値の編集

en: Setting %s to use a custom child
ja: %s でカスタマイズした子を使用する

en: Setting %s to use standard configuration
ja: %s を標準的な設定にする

en: Setting %s to use a stock button
ja: %s でストック ボタンを使用する

en: Setting %s to use a label and image
ja: %s でラベルとアイコンを使用する

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
ja: %s で %s を属性として使用する

en: Setting %s to use the %s property directly
ja: %s で %s をプロパティとしてそのまま使用する

en: Retrieve %s from model (type %s)
ja: モデルから %s を %s 型として取得する

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
ja: 解除

en: no model
ja: モデルなし

en: Setting columns on %s
ja: %s の項目を設定する

en: < define a new column >
ja: < 新しい項目 >

en: Add and remove columns:
ja: 項目 (横方向のデータ) の追加と削除:

en: Column type
ja: 項目の種類

en: Column name
ja: 項目の名前

en: Setting %s to use static text
ja: %s で静的な文字列を使用する

en: Setting %s to use an external buffer
ja: %s で外部バッファーを使用する

en: Setting %s to use a primary icon from stock
ja: %s でストックアイコンをプライマリアイコンにする

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
ja: %s でアイコンテーマをプライマリアイコンにする

en: Setting %s to use a primary icon from filename
ja: %s でファイル名を指定してプライマリアイコンにする

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
ja: %s でストックアイコンをセカンダリアイコンにする

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
ja: %s でアイコンテーマをセカンダリアイコンにする

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
ja: %s でファイル名を指定してセカンダリアイコンにする

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
ja: %s のプライマリアイコンでツールチップマークアップを使用する

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
ja: %s のセカンダリアイコンでツールチップマークアップを使用する

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
ja: %s のプライマリアイコンでツールチップマークアップを使用しない

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
ja: %s のセカンダリアイコンでツールチップマークアップを使用しない

en: Placing %s inside %s
ja: %2$s の内側に %1$s を配置

en: X position property
ja: Ｘ位置のプロパティ

en: The property used to set the X position of a child object
ja: 子オブジェクトのＸ方向の位置を指定する際に使用するプロパティです

en: Y position property
ja: Ｙ位置のプロパティ

en: The property used to set the Y position of a child object
ja: 子オブジェクトのＹ方向の位置を指定する際に使用するプロパティです

en: Width property
ja: 幅のプロパティ

en: The property used to set the width of a child object
ja: 子オブジェクトの幅を指定する際に使用するプロパティです

en: Height property
ja: 高さのプロパティ

en: The property used to set the height of a child object
ja: 子オブジェクトの高さを指定する際に使用するプロパティです

en: Can resize
ja: サイズ変更の可否

en: Whether this container supports resizes of child widgets
ja: 子オブジェクトがサイズの変更をサポートしているかどうかです

en: Action
ja: アクション

en: Toggle
ja: トグルボタン

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Recent
ja: 最近

en: Action Group Editor
ja: アクション グループ エディター

en: Introduction page
ja: (アシスタントを紹介するページ)

en: Content page
ja: (アシスタントの内容を表示するページ)

en: Confirmation page
ja: (確認のメッセージを表示するページ)

en: Insert placeholder to %s
ja: プレースフォルダーを %s に挿入する

en: Remove placeholder from %s
ja: %s からプレースフォルダーを削除する

en: Ordering children of %s
ja: %s の子ウィジェットを並べ替える

en: Tree View Column
ja: ツリービューの項目

en: Cell Renderer
ja: セル レンダラー

en: Properties and Attributes
ja: プロパティと属性値

en: Common Properties and Attributes
ja: 共通のプロパティと属性値

note: AtkRole enumeration value
en: Text
ja: 文字列

note: Accelerator
en: Accelerator
ja: アクセラレータ

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Combo
ja: コンボ

en: Spin
ja: スピン

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Progress
ja: プログレス

en: Spinner
ja: スピナー

en: Icon View Editor
ja: アイコンビューのエディター

en: Combo Editor
ja: コンボのエディター

en: Entry Completion Editor
ja: エントリ補完エディター

en: %s is set to load %s from the model
ja: %s を指定するとモデルから %s を読み込みます

en: %s is set to manipulate %s directly
ja: %s を指定すると %s を直接操作します

en: This combo box is not configured to have an entry
ja: このコンボボックスは項目を持たせるように設定されていません

en: Tearoff menus are disabled
ja: ティアオフメニューは無効になっています

en: Cannot add a toplevel window to a containter.
ja: トップレベルのウィンドウはコンテナーに追加できません。

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
ja: %s 型のウィジェットは、子ウィジェットしか持てません。

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
ja: %s 型のウィジェットは、子ウィジェットを追加するプレースホルダーが必要です。

en: This property is only available
    if the entry has a frame
ja: このプロパティが利用できるのは
    項目にフレームがある場合だけです

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
ja: このプロパティが利用できるのは
    項目の文字が不可視の場合だけです

en: Insert Row on %s
ja: %s に行を挿入する

en: Insert Column on %s
ja: %s に列を挿入する

en: Remove Column on %s
ja: %s から列を削除する

en: Remove Row on %s
ja: %s の行を削除する

en: This property only applies to stock images or named icons
ja: このプロパティはストック画像または名前付きアイコンにのみ適用されます

en: This property only applies to named icons
ja: このプロパティは名前付きアイコンにのみ適用されます

en: Edit Menu Bar
ja: メニューバーの編集

en: Edit Menu
ja: メニューの編集

en: An object of type %s cannot have any children.
ja: %s 型のオブジェクトは子オブジェクトを持てません。

en: <separator>
ja: <セパレーター>

en: <custom>
ja: <カスタム>

en: Children cannot be added to a separator.
ja: 子ウィジェットをセパレーターに追加できません。

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
ja: 子ウィジェットを最近選択したメニューに追加できません。

en: %s already has a menu.
ja: %s はすでにメニューにあります。

en: %s item already has a submenu.
ja: %s アイテムはすでにサブメニューにあります。

en: Normal item
ja: 標準

en: Image item
ja: 画像付き

en: Check item
ja: チェックボタン付き

en: Radio item
ja: ラジオボタン付き

en: Separator item
ja: セパレーター

en: Recent Menu
ja: 最近のメニュー

en: Tool Item
ja: ツールバーのアイテム

en: Tool Item Group
ja: ツール アイテム グループ

en: Recent Chooser Menu
ja: 最近選択したメニュー

note: AtkRole enumeration value
en: Menu Item
ja: メニュー項目

en: Insert page on %s
ja: %s にページを挿入する

en: Remove page from %s
ja: %s からページを削除する

en: This progressbar does not show text
ja: この進捗バーはテキストを表示しません

en: Scale is configured to not draw the value
ja: スケールは値を表示しないように設定されています

en: This property is disabled
ja: このプロパティは無効化されています

en: Tag
ja: タグ

en: Text Tag Table Editor
ja: テキスト タグ テーブル エディター

en: This property only applies when configuring the label with text
ja: このプロパティはテキストのあるラベルの設定でのみ適用されます

en: Group
ja: グループ

note: GtkIconSize enumeration value
en: Button
ja: 標準のボタン

note: GtkIconSize enumeration value
en: Menu
ja: メニュー

note: GtkRecentSortType enumeration value
en: Custom
ja: カスタム

note: AtkRole enumeration value
en: Separator
ja: セパレーター

note: PangoVariant enumeration value
en: Normal
ja: 標準

note: AtkRole enumeration value
en: Image
ja: 画像

en: Check
ja: チェック

en: Tool Palette Editor
ja: ツール パレット エディター

en: Tool Bar Editor
ja: ツール バー エディター

en: Column
ja: 項目

en: Tree View Editor
ja: ツリービューの編集

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
ja: 項目は、固定された大きさにし、内部ツリービューは固定された高さのモードに設定する必要があります

en: Search is disabled
ja: 検索は無効化されています

en: Headers are invisible
ja: ヘッダーは不可視になっています

en: Expanders are not shown
ja: エキスパンダーは表示されません

en: Removing parent of %s
ja: %s の親を削除する

en: Adding parent %s for %s
ja: %2$s に対する親の %1$s を追加する

en: Adding %s to Size Group %s
ja: %s をサイズグループの %s に追加する

en: Adding %s to a new Size Group
ja: %s を新しいサイズグループに追加する

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
ja: 新しいサイズグループ

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
ja: 最初に下のエントリにストック アイテムの名前を指定し、それからツリービューの中に格納するアイコンを追加し定義してください。

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
ja: '%s' のソースに対するファイル名または相対/絶対パスを入力してください (Glade は実行時にプロジェクトのフォルダーからこれらを読み込みます)

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
ja: '%s' のソースの文字列の向きを指定するかを設定する

en: Set the text direction for this source of '%s'
ja: '%s' のソースの文字列の向きを指定する

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
ja: '%s' のソースのアイコンの大きさを指定するかを設定する

en: Set the icon size for this source of '%s'
ja: '%s' のソースに対するアイコンの大きさを指定する

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
ja: '%s' のソースの状態を指定するかを設定する

en: Set the state for this source of '%s'
ja: '%s' のソースの状態を指定する

en: File Name
ja: ファイル名

en: Setting %s to use an image from stock
ja: %s でストックアイコンを使用する

en: Setting %s to use an image from the icon theme
ja: %s でアイコンテーマの画像を使用する

en: Setting %s to use a resource name
ja: %s でリソース名を使用する

en: Setting %s to use an image from filename
ja: %s で画像ファイルを使用する

en: Setting %s to use a stock item
ja: %s でストックアイテムを使用する

en: Stock Item:
ja: ストックアイテム:

en: Custom label and image:
ja: 独自のラベルと画像:

note: Label area frame...
en: Edit Label
ja: ラベルの編集

note: Internal Image area...
en: Edit Image
ja: 画像の種類

en: Setting %s to use an attribute list
ja: %s で属性リストを使用する

en: Setting %s to use a Pango markup string
ja: %s で Pango マークアップの文字列を使用する

en: Setting %s to use a pattern string
ja: %s でパターンの文字列を使用する

en: Setting %s to use normal line wrapping
ja: %s で通常のラッピングを使用する

en: Setting %s to use a single line
ja: %s を１行モードにする

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
ja: %s で Pango による単語のラッピングを使用する

en: Add and remove rows:
ja: ノード (縦方向のデータ) の追加と削除:

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
ja: リストストアに格納する列の項目を定義してください。それぞれ意味のある名前にしておけば、プログラムの中からセル レンダラーの属性値をセットする際にそれらを取得しやすくなるでしょう。Delete キーを押下すると選択している項目を削除できます。

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
ja: データのノードの追加、削除、そして編集を行ってください。Ctrl-N キーを押下すると新しいノードが追加され、Delete キーを押下すると選択しているノードを削除できます。

en: <Type Here>
ja: <ここに入力してください>

en: <Enter ID>
ja: <IDを選択または指定してください>

en: Setting %s to use standard label text
ja: %s で標準的なラベルを使用する

en: Setting %s to use a custom label widget
ja: %s で独自のラベルを使用する

en: Group Header
ja: グループ ヘッダー

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
ja: データモデルを選択し
    その中の最初の項目を定義してください

en: Setting %s to use a custom tooltip
ja: %s でカスタマイズしたツールチップを使用する

en: Setting %s to use tooltip markup
ja: %s でツールチップマークアップを使用する

en: Setting %s to not use tooltip markup
ja: %s でツールチップマークアップを使用しない

en: Setting %s to use a named icon
ja: %s で名前付きアイコンを使用する

en: Setting %s to use an icon file
ja: %s でアイコンファイルを使用する

en: Page Setup Dialog
ja: ページ設定のダイアログ

en: Print Dialog
ja: 印刷ダイアログ

en: Page Set
ja: ページのセット

en: Copies
ja: コピーをとる

en: Collate
ja: ページ順に揃える

en: Reverse
ja: 逆順

en: Scale
ja: 拡大 縮小

en: Generate PDF
ja: PDF の生成

en: Generate PS
ja: PS の生成

en: Number Up
ja: 増やす

en: Number Up Layout
ja: レイアウトを増やす

en: GTK+ Unix Print Toplevels
ja: GTK+ Unix 印刷機能のトップレベル

en: Preview snapshot
ja: プレビュー

en: Edit Separately
ja: プロパティの編集

en: Remove Parent
ja: 親の削除

en: Add Parent
ja: 親の追加

en: Alignment
ja: アライメント

note: AtkRole enumeration value
en: Viewport
ja: ビューポート

en: Event Box
ja: イベントボックス

note: AtkRole enumeration value
en: Frame
ja: フレーム

en: Aspect Frame
ja: アスペクト フレーム

en: Scrolled Window
ja: スクロールウィンドウ

en: Expander
ja: エキスパンダー

en: Grid
ja: グリッド

en: Box
ja: ボックス

en: Paned
ja: ペイン

en: Add to Size Group
ja: サイズグループに追加する

en: Clear properties
ja: プロパティをクリア

en: Read documentation
ja: マニュアルの参照

en: Style Classes
ja: スタイルクラス

note: GtkAttachOptions enumeration value
en: Fill
ja: 埋める

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Start
ja: 先頭

note: PangoAlignment enumeration value
en: Center
ja: 中央

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: End
ja: 最後

note: GtkAlign enumeration value
en: Baseline
ja: 基準線

note: GdkEventMask enumeration value
en: Exposure
ja: エキスポーズ (露出) した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Pointer Motion
ja: ポインターが移動した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Pointer Motion Hint
ja: ポインター移動のヒント

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button Motion
ja: ボタンを動かした

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button 1 Motion
ja: ボタン１を動かした

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button 2 Motion
ja: ボタン２を動かした

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button 3 Motion
ja: ボタン３を動かした

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button Press
ja: ボタンを押下した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Button Release
ja: ボタン押下を解放した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Key Press
ja: キーを押下した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Key Release
ja: キー押下を解放した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Enter Notify
ja: 特定の領域に入った

note: GdkEventMask enumeration value
en: Leave Notify
ja: 特定の領域から出た

note: GdkEventMask enumeration value
en: Focus Change
ja: フォーカスが移った

note: GdkEventMask enumeration value
en: Structure
ja: 構成が変わった

note: GdkEventMask enumeration value
en: Property Change
ja: プロパティが変わった

note: GdkEventMask enumeration value
en: Visibility Notify
ja: 表示可否を通知した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Proximity In
ja: 接近した

note: GdkEventMask enumeration value
en: Proximity  Out
ja: 遠ざかった

note: GdkEventMask enumeration value
en: Substructure
ja: 子の構成が変わった

note: GdkEventMask enumeration value
en: Scroll
ja: スクロールした

note: GdkEventMask enumeration value
en: Touch
ja: タッチ

note: GdkEventMask enumeration value
en: Smooth scroll
ja: スムース スクロール

note: GdkEventMask enumeration value
en: All Events
ja: 上記の全てのイベント

note: Accelerators
en: Accelerators
ja: アクセラレータ

note: Atk name and description properties
en: Accessible Name
ja: アクセシブルな名前

en: Accessible Description
ja: アクセシブルな説明

en: Role
ja: ロール

note: GtkIconSize enumeration value
en: Invalid
ja: 不正

note: AtkRole enumeration value
en: Accelerator Label
ja: アクセラレータラベル

note: AtkRole enumeration value
en: Alert
ja: アラート

note: AtkRole enumeration value
en: Animation
ja: アニメーション

note: AtkRole enumeration value
en: Arrow
ja: アロー

note: AtkRole enumeration value
en: Calendar
ja: カレンダー

note: AtkRole enumeration value
en: Canvas
ja: キャンバス

note: AtkRole enumeration value
en: Check Box
ja: チェックボックス

note: AtkRole enumeration value
en: Check Menu Item
ja: チェック式のメニューアイテム

note: AtkRole enumeration value
en: Color Chooser
ja: 色の選択

note: AtkRole enumeration value
en: Column Header
ja: 項目のヘッダー

note: AtkRole enumeration value
en: Combo Box
ja: コンボボックス

note: AtkRole enumeration value
en: Date Editor
ja: 日付エディター

note: AtkRole enumeration value
en: Desktop Icon
ja: デスクトップアイコン

note: AtkRole enumeration value
en: Desktop Frame
ja: デスクトップフレーム

note: AtkRole enumeration value
en: Dial
ja: ダイアル

note: GtkIconSize enumeration value
en: Dialog
ja: ダイアログ

note: AtkRole enumeration value
en: Directory Name
ja: フォルダー名

note: AtkRole enumeration value
en: Drawing Area
ja: 描画領域

note: AtkRole enumeration value
en: File Chooser
ja: ファイル選択

note: AtkRole enumeration value
en: Filler
ja: 埋める

note: AtkRole enumeration value
en: Font Chooser
ja: フォント選択

note: AtkRole enumeration value
en: Glass Pane
ja: ガラスペイン

note: AtkRole enumeration value
en: HTML Container
ja: HTML コンテナー

note: AtkRole enumeration value
en: Icon
ja: アイコン

note: AtkRole enumeration value
en: Internal Frame
ja: 内部フレーム

note: AtkRole enumeration value
en: Layered Pane
ja: 層ペイン

note: AtkRole enumeration value
en: List
ja: 一覧

note: AtkRole enumeration value
en: List Item
ja: 一覧の項目

note: AtkRole enumeration value
en: Menu Bar
ja: メニューバー

note: AtkRole enumeration value
en: Option Pane
ja: オプションペイン

note: AtkRole enumeration value
en: Page Tab
ja: ページタブ

note: AtkRole enumeration value
en: Page Tab List
ja: ページタブ一覧

note: AtkRole enumeration value
en: Panel
ja: パネル

note: AtkRole enumeration value
en: Password Text
ja: パスワード文字列

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Popup Menu
ja: ポップアップメニュー

note: AtkRole enumeration value
en: Progress bar
ja: プログレスバー

note: AtkRole enumeration value
en: Push Button
ja: プッシュボタン

note: AtkRole enumeration value
en: Radio Button
ja: ラジオボタン

note: AtkRole enumeration value
en: Radio Menu Item
ja: ラジオ式のメニューアイテム

note: AtkRole enumeration value
en: Root Pane
ja: ルートペイン

note: AtkRole enumeration value
en: Row Header
ja: グループ ヘッダー

note: AtkRole enumeration value
en: Scroll Bar
ja: スクロールバー

note: AtkRole enumeration value
en: Scroll pane
ja: スクロールペイン

note: AtkRole enumeration value
en: Slider
ja: スライダー

note: AtkRole enumeration value
en: Split Pane
ja: ペイン分割

note: AtkRole enumeration value
en: Spin Button
ja: スピンボタン

note: AtkRole enumeration value
en: Status Bar
ja: ステータスバー

note: AtkRole enumeration value
en: Table
ja: テーブル

note: AtkRole enumeration value
en: Table Cell
ja: テーブルセル

note: AtkRole enumeration value
en: Tear Off Menu Item
ja: ティアオフメニューアイテム

note: AtkRole enumeration value
en: Terminal
ja: 端末

note: AtkRole enumeration value
en: Toggle Button
ja: トグルボタン

note: AtkRole enumeration value
en: Tool Bar
ja: ツールバー

note: AtkRole enumeration value
en: Tool Tip
ja: ツールチップ

note: AtkRole enumeration value
en: Tree
ja: ツリー

note: AtkRole enumeration value
en: Tree Table
ja: ツリーテーブル

note: GtkLicense enumeration value
en: Unknown
ja: 不明

note: AtkRole enumeration value
en: Window
ja: ウィンドウ

note: AtkRole enumeration value
en: Header
ja: ヘッダー

note: AtkRole enumeration value
en: Footer
ja: フッター

note: AtkRole enumeration value
en: Paragraph
ja: 段落

note: AtkRole enumeration value
en: Ruler
ja: 定規

note: AtkRole enumeration value
en: Application
ja: アプリケーション

note: AtkRole enumeration value
en: Autocomplete
ja: 自動補完

note: AtkRole enumeration value
en: Editbar
ja: 編集バー

note: AtkRole enumeration value
en: Embedded
ja: 埋め込み

note: AtkRole enumeration value
en: Entry
ja: エントリ

note: AtkRole enumeration value
en: Chart
ja: 図

note: AtkRole enumeration value
en: Caption
ja: キャプション

note: AtkRole enumeration value
en: Document Frame
ja: ドキュメントフレーム

note: AtkRole enumeration value
en: Heading
ja: 見出し

note: AtkRole enumeration value
en: Page
ja: ページ

note: AtkRole enumeration value
en: Section
ja: セクション

note: AtkRole enumeration value
en: Redundant Object
ja: 冗長オブジェクト

note: AtkRole enumeration value
en: Form
ja: フォーム

note: AtkRole enumeration value
en: Link
ja: リンク

note: AtkRole enumeration value
en: Input Method Window
ja: 入力メソッドウィンドウ

note: AtkRole enumeration value
en: Table Row
ja: テーブル列

note: AtkRole enumeration value
en: Tree Item
ja: ツリーアイテム

note: AtkRole enumeration value
en: List Box
ja: リストボックス

note: AtkRole enumeration value
en: Grouping
ja: グループ分け

note: AtkRole enumeration value
en: Image Map
ja: イメージマップ

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Notification
ja: 通知

note: AtkRole enumeration value
en: Info Bar
ja: 情報バー

note: AtkRole enumeration value
en: Level Bar
ja: レベルバー

note: Atk relationset properties
en: Controlled By
ja: 制御される側

en: Controller For
ja: 制御する側

en: Labeled By
ja: ラベルが付与される側

en: Label For
ja: ラベルを付与する側

en: Member Of
ja: グループに所属する

en: Node Child Of
ja: 子ノードである

en: Flows To
ja: 提供する側

en: Flows From
ja: 提供される側

en: Subwindow Of
ja: サブウィンドウ

en: Embeds
ja: 埋め込む側

en: Embedded By
ja: 埋め込まれる側

en: Popup For
ja: ポップアップされる側

en: Parent Window Of
ja: 親ウィンドウ

en: Described By
ja: 説明される側

en: Description For
ja: 説明する側

en: A list of style class names to apply to this widget
ja: このウィジェットに適用するスタイルクラス名のリストです

en: A list of accelerator keys
ja: アクセラレータ キーの並びです

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
ja: オブジェクトのインスタンス名です

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ja: オブジェクトの説明です

en: The accessible role of this object
ja: このオブジェクトのアクセシブルロール

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
ja: １つ以上のターゲットオブジェクトから制御されるオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
ja: １つ以上のターゲットオブジェクトを制御するオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
ja: １つ以上のターゲットオブジェクトからラベルを付与されるオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
ja: １つ以上のターゲットオブジェクトにラベルを付与するオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
ja: １つ以上のターゲットオブジェクトのグループに所属するオブジェクトであることを表します

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
ja: 表示しているツリーの一部 (セル) であることを表します

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ja: 論理的に別の ATK オブジェクトに提供するデータを持つオブジェクトであることを表します (例: text-flow)

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ja: 別の ATK オブジェクトから論理的に提供されるデータを持つオブジェクトであることを表します (例: text-flow)

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
ja: コンポーネントに取り付けられるサブウィンドウであるものの、UI の階層の中にはコンポーネントに接続していないことを表します

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
ja: 別のオブジェクトのデータを視覚的に埋め込むオブジェクトであることを表します

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
ja: 別のオブジェクトの中に視覚的に埋め込まれるオブジェクトのデータです

en: Indicates that an object is a popup for another object
ja: 別のオブジェクトに対してポップアップされるオブジェクトであることを表します

en: Indicates that an object is a parent window of another object
ja: 別のオブジェクトの親ウィンドウとなるオブジェクトであることを表します

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
ja: このオブジェクトの説明を提供する別のオブジェクトです

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
ja: 別のオブジェクトの説明を提供するオブジェクトです

note: GtkResizeMode enumeration value
en: Queue
ja: キュー

note: GtkResizeMode enumeration value
en: Immediate
ja: すぐに

en: Insert Before
ja: 前に挿入する

en: Insert After
ja: 後ろに挿入する

en: Remove Slot
ja: スロットの削除

en: Number of items
ja: アイテムの数

note: GtkPositionType enumeration value
en: Top
ja: 上

note: GtkPositionType enumeration value
en: Bottom
ja: 下

en: The number of items in the box
ja: ボックスの中にあるアイテムの総数です

en: Horizontal Box
ja: 水平ボックス

en: Vertical Box
ja: 垂直ボックス

note: GdkGravity enumeration value
en: North West
ja: 北西

note: GdkGravity enumeration value
en: North
ja: 北

note: GdkGravity enumeration value
en: North East
ja: 北東

note: GdkGravity enumeration value
en: West
ja: 西

note: GdkGravity enumeration value
en: East
ja: 東

note: GdkGravity enumeration value
en: South West
ja: 南西

note: GdkGravity enumeration value
en: South
ja: 南

note: GdkGravity enumeration value
en: South East
ja: 南東

note: GdkGravity enumeration value
en: Static
ja: スタティック

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Toolbar
ja: ツールバー

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Splash Screen
ja: スプラッシュスクリーン

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Utility
ja: ユーティリティ

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Dock
ja: ドック

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Desktop
ja: デスクトップ

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Drop Down Menu
ja: ドロップダウン式のメニュー

note: GdkWindowTypeHint enumeration value
en: Tooltip
ja: ツールチップ

note: GtkWindowType enumeration value
en: Top Level
ja: トップレベル

note: GtkWindowType enumeration value
en: Popup
ja: ポップアップ

note: GtkWindowType enumeration value
en: Offscreen
ja: オフスクリーン

note: GtkWindowPosition enumeration value
en: Mouse
ja: マウスに従う

note: GtkWindowPosition enumeration value
en: Always Center
ja: 常に中央

note: GtkWindowPosition enumeration value
en: Center on Parent
ja: 親オブジェクトの中央

en: A list of accel groups to be added to this window
ja: このウィンドウに追加するアクセラレータのグループ一覧

en: Offscreen Window
ja: オフスクリーン ウィンドウ

en: Application Window
ja: アプリケーションウィンドウ

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Menu Shell
ja: メニューシェル

en: Position
ja: 位置

en: The position of the menu item in the menu shell
ja: メニューシェルの中でのメニューアイテムの位置です

en: Edit&#8230;
ja: 編集&#8230;

en: Use Underline
ja: 下線を使用する

note: GtkActivatable
en: Related Action
ja: 関連づけるアクション

en: Use Action Appearance
ja: アクションのアピアランスの使用

note: GtkActionable
en: Action Name
ja: アクション名

note: Atk click property
en: Click
ja: クリック

en: Set the description of the Click atk action
ja: ATK におけるクリック操作の説明を指定してください

en: Image Menu Item
ja: 画像付きのメニューアイテム

en: Stock Item
ja: ストックアイテム

en: Accel Group
ja: アクセラレータのグループ

en: The stock item for this menu item
ja: このメニュー項目に対するストックアイテムです

en: Separator Menu Item
ja: セパレーターのメニューアイテム

note: GtkTextDirection enumeration value
en: Left to Right
ja: 左から右

note: GtkTextDirection enumeration value
en: Right to Left
ja: 右から左

note: GtkPackDirection enumeration value
en: Top to Bottom
ja: 上から下

note: GtkPackDirection enumeration value
en: Bottom to Top
ja: 下から上

note: GtkTreeViewGridLines enumeration value
en: Horizontal
ja: 水平

note: GtkTreeViewGridLines enumeration value
en: Vertical
ja: 垂直

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Icons only
ja: アイコンのみ

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Text only
ja: ラベルのみ

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Text below icons
ja: アイコンの横にラベル

note: GtkToolbarStyle enumeration value
en: Text beside icons
ja: アイコンの横にラベル

note: GtkIconSize enumeration value
en: Small Toolbar
ja: 小さなツールバー

note: GtkIconSize enumeration value
en: Large Toolbar
ja: 大きなツールバー

note: GtkIconSize enumeration value
en: Drag & Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: A symbolic icon size for the stock icon
ja: ストックアイコンの大きさです (記号サイズ)

en: The position of the tool item in the toolbar
ja: ツールバーの中でのツールバーアイテムの位置です

en: Tool Palette
ja: ツールパレット

note: GtkScrollablePolicy enumeration value
en: Minimum
ja: 最小

note: GtkScrollablePolicy enumeration value
en: Natural
ja: ナチュラル

en: The position of the tool item group in the palette
ja: パレット内でのツールアイテムグループの位置です

note: PangoEllipsizeMode enumeration value
en: Middle
ja: 真ん中

note: GtkReliefStyle enumeration value
en: Half
ja: 半分

en: Separator Tool Item
ja: セパレーターのツールアイテム

en: Tool Button
ja: ツールボタン

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
ja: アイテムに表示するストックアイコンです (GTK+ のストックアイコンかアイコンファクトリから選択してください)

en: Toggle Tool Button
ja: トグル式のツールボタン

en: Radio Tool Button
ja: ラジオ式のツールボタン

en: Menu Tool Button
ja: メニュー式のツールボタン

en: Handle Box
ja: ハンドルボックス

note: PangoAlignment enumeration value
en: Left
ja: 左

note: PangoAlignment enumeration value
en: Right
ja: 右

note: GtkShadowType enumeration value
en: In
ja: 内側

note: GtkShadowType enumeration value
en: Out
ja: 外側

note: GtkShadowType enumeration value
en: Etched In
ja: 凹

note: GtkShadowType enumeration value
en: Etched Out
ja: 凸

en: Attributes
ja: 属性値

note: GtkWrapMode enumeration value
en: Word
ja: 単語

note: GtkWrapMode enumeration value
en: Character
ja: 文字

note: GtkWrapMode enumeration value
en: Word Character
ja: 単語の中の文字

en: The pango attributes for this label
ja: このラベルに対する Pango の属性です

en: Text Entry
ja: テキストエントリ

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Free Form
ja: 自由形式

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Alpha
ja: アルファ

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Digits
ja: 数値

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Number
ja: 番号

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Phone
ja: 電話

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Email
ja: メールアドレス

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Password
ja: パスワード

note: GtkInputPurpose enumeration value
en: Pin Code
ja: PIN コード

note: GtkInputHints enumeration value
en: Spellcheck
ja: スペルチェックする

note: GtkInputHints enumeration value
en: No Spellcheck
ja: スペルチェックしない

note: GtkInputHints enumeration value
en: Word Completion
ja: 単語の補完

note: GtkInputHints enumeration value
en: Lowercase
ja: 小文字にする

note: GtkInputHints enumeration value
en: Uppercase Chars
ja: 文字を大文字にする

note: GtkInputHints enumeration value
en: Uppercase Words
ja: 単語を大文字にする

note: GtkInputHints enumeration value
en: Uppercase Sentences
ja: 文を大文字にする

note: GtkInputHints enumeration value
en: Inhibit On-screen Keyboard
ja: オンスクリーンキーボードを使わない

en: Primary Stock Icon
ja: 基本のストックアイコン

en: Secondary Stock Icon
ja: 補助的なストックアイコン

en: Primary Icon Pixbuf
ja: Pixbuf 画像

en: Secondary Icon Pixbuf
ja: Pixbuf 画像

en: Primary Icon Name
ja: アイコン名

en: Secondary Icon Name
ja: アイコン名

en: Primary Icon Activatable
ja: 有効可否

en: Secondary Icon Activatable
ja: 有効可否

en: Primary Icon Sensitive
ja: 反応可否

en: Secondary Icon Sensitive
ja: 反応可否

en: Progress Fraction
ja: 進捗率

en: Progress Pulse Step
ja: 更新ステップ

en: Primary Icon Tooltip Text
ja: プライマリアイコンのツールチップの文字列

en: Secondary Icon Tooltip Text
ja: セカンダリアイコンのツールチップの文字列

en: Primary Icon Tooltip Markup
ja: プライマリアイコンのツールチップのマークアップ

en: Secondary Icon Tooltip Markup
ja: セカンダリアイコンのツールチップのマークアップ

note: Atk activate property
en: Activate
ja: アクティブ化

en: Set the description of the Activate atk action
ja: ATK におけるアクティブ化の説明を指定してください

en: Search Entry
ja: エントリ検索

en: Text View
ja: テキストビュー

en: Stock Button
ja: ストックボタン

en: Response ID
ja: 応答 ID

note: Atk press property
en: Press
ja: 押下

note: Atk release property
en: Release
ja: 解放

en: The stock item for this button
ja: このボタンのストックアイテムです

en: The response ID of this button in a dialog
ja: このボタンに対するダイアログ内での応答 ID です

en: Set the description of the Press atk action
ja: ATK における押下操作の説明を指定してください

en: Set the description of the Release atk action
ja: ATK における解放操作の説明を指定してください

en: Check Button
ja: チェックボタン

note: GtkPolicyType enumeration value
en: Always
ja: 常に

note: GtkSpinButtonUpdatePolicy enumeration value
en: If Valid
ja: 妥当ならば

en: Switch
ja: スイッチ

en: File Chooser Button
ja: ファイルの選択ボタン

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Select Folder
ja: フォルダーの選択

note: GtkFileChooserAction enumeration value
en: Create Folder
ja: フォルダーの生成

en: Scale Button
ja: スケールボタン

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
ja: スケールボタンにより利用されるアイコンの名前。配列の最初の項目は現在の値が最小値のときにボタンで利用され、2つ目の項目は最大値のときに利用されます。その後に続くアイコンは全て他の全ての値で、値の範囲で均等に分けて利用されます。

en: Volume Button
ja: 音量ボタン

en: File Chooser Widget
ja: ファイルの選択

en: Application Chooser Widget
ja: アプリケーションの選択ウィジェット

note: GtkPlacesOpenFlags enumeration value
en: New Tab
ja: 新規タブ

note: GtkPlacesOpenFlags enumeration value
en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: Color Button
ja: 色の選択ボタン

en: Font Button
ja: フォント選択ボタン

note: GtkTreeViewColumnSizing enumeration value
en: Automatic
ja: 自動

note: GtkSensitivityType enumeration value
en: On
ja: オン

note: GtkSensitivityType enumeration value
en: Off
ja: オフ

en: Combo Box Text
ja: コンボボックスのテキスト

en: Items
ja: アイテム

en: The list of items to show in the combo box
ja: コンボボックスの中に表示されるアイテムリストです

en: Application Chooser Button
ja: アプリケーションの選択ボタン

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

note: GtkUpdateType enumeration value
en: Continuous
ja: 連続的

note: GtkLevelBarMode enumeration value
en: Discrete
ja: 別々

en: Resource Name
ja: リソース名

note: We have to save/load icon-size as int, and fake the enum
en: Icon Size
ja: アイコンの大きさ

en: Dialog Box
ja: ダイアログ ボックス

en: Insert Row
ja: ノードの挿入

en: Before
ja: 前

en: Insert Column
ja: 項目の挿入

en: Remove Row
ja: ノードの削除

en: Remove Column
ja: 項目の削除

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Expand
ja: 広げる

note: GtkAttachOptions enumeration value
en: Shrink
ja: 縮める

en: Rows
ja: 列

en: Columns
ja: 行

en: The number of rows for this grid
ja: このグリッドの行数

en: The number of columns for this grid
ja: このグリッドの列数

en: Horizontal Panes
ja: 水平方向のペイン

en: Vertical Panes
ja: 垂直方向のペイン

en: Notebook
ja: ノートブック

en: Insert Page Before
ja: 前にページを挿入する

en: Insert Page After
ja: 後ろにページを挿入する

en: Remove Page
ja: ページの削除

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
ja: 現在アクテイブになっているページを編集するようにします。このプロパティは保存されません

en: The number of pages in the notebook
ja: ノートブックのページ数です

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Right
ja: 右にスライド

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Left
ja: 左にスライド

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Up
ja: 上にスライド

note: GtkRevealerTransitionType enumeration value
en: Slide Down
ja: 下にスライド

en: Add Row
ja: 行の追加

note: PangoUnderline enumeration value
en: Single
ja: １個だけ

note: GtkSelectionMode enumeration value
en: Browse
ja: 参照

note: GtkSelectionMode enumeration value
en: Multiple
ja: 複数個

en: The position of the row item in the listbox
ja: リストボックスの中での行アイテムの位置です

en: List Box Row
ja: リストボックスの行

en: Range
ja: 範囲

note: GtkUpdateType enumeration value
en: Discontinuous
ja: 間隔を空ける

note: GtkUpdateType enumeration value
en: Delayed
ja: 遅延する

en: The number of digits to round the value to when the value changes
ja: 値が変更されたときにその値を丸める数値の桁数

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
ja: 最下部か左からつまみまでの谷の領域を強調表示するかどうか

en: Horizontal Scale
ja: 水平方向のスケール

en: Vertical Scale
ja: 垂直方向のスケール

en: Scrollbar
ja: スクロールバー

en: Horizontal Scrollbar
ja: 水平方向のスクロールバー

en: Vertical Scrollbar
ja: 垂直方向のスクロールバー

en: Button Box
ja: ボタンボックス

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Default
ja: デフォルト

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Spread
ja: スプレッド

note: GtkButtonBoxStyle enumeration value
en: Edge
ja: 端

en: Horizontal Button Box
ja: 水平方向のボタンボックス

en: Vertical Button Box
ja: 垂直方向のボタンボックス

en: Horizontal Separator
ja: 水平方向のセパレーター

en: Vertical Separator
ja: 垂直方向のセパレーター

en: Accel Label
ja: アクセラレータ付きのラベル

note: GtkArrowType enumeration value
en: Up
ja: 上

note: GtkArrowType enumeration value
en: Down
ja: 下

note: Declare menu button here because the arrow-type values already exist
en: Menu Button
ja: メニューボタン

en: Layout
ja: レイアウト

note: GtkTreeViewColumnSizing enumeration value
en: Fixed
ja: 位置指定

note: GtkMessageType enumeration value
en: Info
ja: 情報

note: GtkMessageType enumeration value
en: Warning
ja: 警告

note: GtkMessageType enumeration value
en: Question
ja: 質問

note: PangoUnderline enumeration value
en: Error
ja: エラー

note: GtkPolicyType enumeration value
en: Never
ja: しない

note: GtkCornerType enumeration value
en: Top Left
ja: 左上

note: GtkCornerType enumeration value
en: Bottom Left
ja: 左下

note: GtkCornerType enumeration value
en: Top Right
ja: 右上

note: GtkCornerType enumeration value
en: Bottom Right
ja: 右下

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: About Dialog
ja: 情報ダイアログ

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
ja: 翻訳者に対して翻訳独自のものだと示したい場合は、翻訳可能な文字列である旨をマークし、名前とE-メール アドレスを一つ書き加えてください。そうでなければ、翻訳者全員をリストアップし、翻訳するというマークをこの文字列から外すべきでしょう。

en: Color Selection Dialog
ja: 色の選択ダイアログ

en: File Chooser Dialog
ja: ファイルの選択ダイアログ

en: Font Selection Dialog
ja: フォントの選択ダイアログ

en: Application Chooser Dialog
ja: アプリケーションの選択ダイアログ

en: Message Dialog
ja: メッセージ ダイアログ

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Ok
ja: OK

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Yes, No
ja: はい、いいえ

note: GtkButtonsType enumeration value
en: Ok, Cancel
ja: OK、キャンセル

en: Color Selection
ja: 色の選択

en: Color Chooser Widget
ja: 色の選択

en: Color Chooser Dialog
ja: 色の選択ダイアログ

en: Font Chooser Widget
ja: フォントの選択

en: Font Chooser Dialog
ja: フォントの選択ダイアログ

en: Font Selection
ja: フォントの選択

en: Assistant
ja: アシスタント

en: Number of Pages
ja: ページの数

en: Initially Complete
ja: 最初から完了にする

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Content
ja: 目次

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Intro
ja: 紹介

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Confirm
ja: 確認

note: GtkAssistantPageType enumeration value
en: Summary
ja: 概要

en: Number of pages in this assistant
ja: このアシスタントのページ数です

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
ja: ユーザーの入力にかかわらず、このページを最初から完了としてマークしておくかどうかです

en: The page position in the Assistant
ja: アシスタントの中での位置です

en: Link Button
ja: リンクボタン

en: Recent Chooser
ja: 最近開いたオブジェクトの選択

note: GtkRecentSortType enumeration value
en: Most Recently Used first
ja: 直近で使用したものを先頭にする

note: GtkRecentSortType enumeration value
en: Least Recently Used first
ja: 少しだけ最近のものを先頭にする

en: Recent Chooser Dialog
ja: 最近開いたオブジェクトの選択ダイアログ

en: Size Group
ja: サイズグループ

en: Widgets
ja: ウィジェット

note: GtkSizeGroupMode enumeration value
en: Both
ja: 両方

en: List of widgets in this group
ja: このグループに属すウィジェットのリストです

en: Window Group
ja: ウィンドウグループ

en: Adjustment
ja: アジャストメント

en: An accelerator key for this action
ja: このアクションに対応するアクセラレータのキーです

en: Toggle Action
ja: トグルのアクション

en: Radio Action
ja: ラジオ ボタンのアクション

en: Recent Action
ja: 最後の操作のアクション

en: Action Group
ja: アクショングループ

en: Entry Completion
ja: エントリの補完

en: Icon Factory
ja: アイコンファクトリ

en: Icon Sources
ja: アイコンのソース

en: A list of sources for this icon factory
ja: このアイコンファクトリに対するソースのリストです

en: List Store
ja: リストストア

en: Data
ja: ノード

en: Enter a list of column types for this data store
ja: このデータストアの項目リストの型を選択してください

en: Enter a list of values to be applied on each row
ja: 上で指定した項目毎に縦方向に並べるノードの一覧を作成します

en: Tree Store
ja: ツリーストア

en: Tree Model Filter
ja: ツリー モデル フィルター

en: Tree Model Sort
ja: ツリー モデル ソート

en: Tree Selection
ja: ツリーのセレクション

en: Tree View
ja: ツリービュー

note: GtkTreeViewGridLines enumeration value
en: Horizontal and Vertical
ja: タテとヨコ

note: GtkSortType enumeration value
en: Ascending
ja: 昇順

note: GtkSortType enumeration value
en: Descending
ja: 降順

note: GtkTreeViewColumnSizing enumeration value
en: Grow Only
ja: 増加のみ

en: Icon View
ja: アイコンビュー

en: Cell Background Color name column
ja: セルの背景色の名前の項目

en: Cell Background Color column
ja: セルの背景色の項目

en: Cell Background RGBA column
ja: セルの背景色の RGBA の項目

en: Width column
ja: 項目の幅

en: Height column
ja: 高さの項目

en: Horizontal Padding
ja: 水平方向のパディング

en: Horizontal Padding column
ja: 水平方向のパディングの項目

en: Vertical Padding
ja: 垂直方向のパディング

en: Vertical Padding column
ja: 垂直方向のパディングの項目

en: Horizontal Alignment
ja: 水平方向のアライメント

en: Horizontal Alignment column
ja: 水平方向のアライメントの項目

en: Vertical Alignment
ja: 垂直方向のアライメント

en: Vertical Alignment column
ja: 垂直アライメントの項目

en: Sensitive column
ja: 反応可能な項目

en: Visible column
ja: 表示項目

en: The column in the model to load the value from
ja: 値をロードする元となるモデルの項目

en: Text Renderer
ja: テキストのレンダラー

en: Alignment column
ja: アライメントの項目

en: Attributes column
ja: 属性値の項目です

en: Background Color Name column
ja: 背景色の名前の項目

en: Background Color column
ja: 背景色の項目

en: Editable column
ja: 編集可能な項目

en: Ellipsize column
ja: 省略記号の項目

en: Family column
ja: ファミリーの項目

en: Font column
ja: フォントの項目

en: Font Description column
ja: フォント名の項目

en: Foreground Color Name column
ja: 前景色の名前の項目

en: Foreground Color column
ja: 前景色の項目

en: Language column
ja: 言語の項目

en: Markup column
ja: マークアップの項目

en: Rise column
ja: Rise の項目

en: Scale column
ja: スケールの項目

en: Single Paragraph Mode column
ja: 単一段落モードの項目

en: Size column
ja: 大きさの項目

en: Data column
ja: データの項目

note: PangoStretch enumeration value
en: Ultra Condensed
ja: ウルトラ コンデンス体

note: PangoStretch enumeration value
en: Extra Condensed
ja: エキストラ コンデンス体

note: PangoStretch enumeration value
en: Condensed
ja: コンデンス体

note: PangoStretch enumeration value
en: Semi Condensed
ja: セミ コンデンス体

note: PangoStretch enumeration value
en: Semi Expanded
ja: セミ エキスパンド体

note: PangoStretch enumeration value
en: Expanded
ja: エキスパンド体

note: PangoStretch enumeration value
en: Extra Expanded
ja: エキストラ エクスパンド体

note: PangoStretch enumeration value
en: Ultra Expanded
ja: ウルトラ エキスパンド体

en: Stretch column
ja: 展張の項目

en: Strikethrough column
ja: 取り消し線の項目

note: PangoStyle enumeration value
en: Oblique
ja: 斜体

note: PangoStyle enumeration value
en: Italic
ja: イタリック体

en: Style column
ja: スタイルの項目

en: Text column
ja: 文字列の項目

note: PangoUnderline enumeration value
en: Double
ja: ２倍

note: PangoUnderline enumeration value
en: Low
ja: 低い

en: Underline column
ja: 下線の項目

note: PangoVariant enumeration value
en: Small Capitals
ja: 小型頭文字

en: Variant column
ja: バリアントの項目

en: Weight column
ja: 太さの項目

en: Width in Characters column
ja: 文字数の項目

en: Wrap Mode column
ja: 折り返しモードの項目

en: Wrap Width column
ja: 折り返し幅の項目

en: Background RGBA column
ja: 背景色の RGBA の項目

en: Foreground RGBA column
ja: 前景色の RGBA の項目

en: Maximum width in characters
ja: 文字の最大幅

en: Placeholder text
ja: プレースフォルダーの文字列

en: Accelerator Renderer
ja: アクセラレータのレンダラー

note: GtkCellRendererAccelMode enumeration value
en: Gtk
ja: GTK+

en: Accelerator Mode column
ja: アクセラレータ モードの項目

note: GdkModifierType enumeration value
en: Shift Key
ja: Shift キー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Lock Key
ja: キーをロックする

note: GdkModifierType enumeration value
en: Control Key
ja: Control キー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Alt Key
ja: Alt キー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Fifth Key
ja: 5番目のキー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Sixth Key
ja: 6番目のキー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Seventh Key
ja: 7番目のキー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Eighth Key
ja: 8番目のキー

note: GdkModifierType enumeration value
en: First Mouse Button
ja: マウスの第１ボタン

note: GdkModifierType enumeration value
en: Second Mouse Button
ja: マウスの第２ボタン

note: GdkModifierType enumeration value
en: Third Mouse Button
ja: マウスの第３ボタン

note: GdkModifierType enumeration value
en: Forth Mouse Button
ja: マウスの第４ボタン

note: GdkModifierType enumeration value
en: Fifth Mouse Button
ja: マウスの第５ボタン

note: GdkModifierType enumeration value
en: Super Modifier
ja: Super の修飾キー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Hyper Modifier
ja: Hyper の修飾キー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Meta Modifier
ja: Meta の修飾キー

note: GdkModifierType enumeration value
en: Release Modifier
ja: 修飾キーの解放

note: GdkModifierType enumeration value
en: All Modifiers
ja: 全ての修飾キー

en: Accelerator Modifiers column
ja: アクセラレータの修飾子の項目

en: Keycode column
ja: キーコードの項目

en: Combo Renderer
ja: コンボのレンダラー

en: Has Entry column
ja: エントリありの項目

en: Model column
ja: モデルの項目

en: Text Column column
ja: テキスト列の項目

en: Spin Renderer
ja: スピンボタンのレンダラー

en: Adjustment column
ja: アジャストメントの項目

en: Climb Rate column
ja: Climb Rate の項目

en: Digits column
ja: 数値の項目

en: Pixbuf Renderer
ja: Pixbuf のレンダラー

en: Follow State column
ja: 追従状態の項目

en: Icon Name column
ja: アイコン名の項目

en: Pixbuf column
ja: Pixbuf 型の項目

en: GIcon column
ja: GIcon の項目

en: Pixbuf Expander Closed column
ja: Pixbuf 展張クローズの項目

en: Pixbuf Expander Open column
ja: Pixbuf 展張オープンの項目

en: Stock Detail column
ja: ストックの詳細項目

en: Stock column
ja: ストックの項目

en: Stock Size column
ja: ストックサイズの項目

en: Progress Renderer
ja: プログレスバーのレンダラー

en: Orientation column
ja: 向きの項目

en: Pulse column
ja: パルス型の項目

en: Text Horizontal Alignment column
ja: テキストの水平アライメントの項目

en: Text Vertical Alignment column
ja: テキストの垂直アライメントの項目

en: Value column
ja: 値の項目

en: Inverted column
ja: 項目の反転

en: Spinner Renderer
ja: スピナーのレンダラー

en: Active column
ja: 項目をアクティブにする

en: Toggle Renderer
ja: レンダラーの切り替え

en: Activatable column
ja: アクティブ化できる項目

en: Inconsistent column
ja: 矛盾する項目

en: Indicator Size column
ja: インジケーターの大きさの項目

en: Radio column
ja: ラジオ式の項目

en: Status Icon
ja: ステータスアイコン

en: Text Buffer
ja: テキストバッファー

en: Entry Buffer
ja: 入力バッファー

en: Text Tag
ja: テキストのタグ

en: Text Tag Table
ja: テキスト タグ テーブル

en: File Filter
ja: ファイル フィルター

en: Mime Types
ja: MIME 型

en: Patterns
ja: パターン

en: The list of mime types to add to the filter
ja: フィルターに追加する MIME 型のリスト

en: The list of file name patterns to add to the filter
ja: フィルターに追加するファイル名パターンのリスト

en: Recent Filter
ja: 最近使用したフィルター

en: The list of application names to add to the filter
ja: フィルターに追加するアプリケーション名のリスト

en: Recent Manager
ja: 最近開いたマネジャー

en: Toplevels
ja: トップレベル

en: Containers
ja: コンテナー

en: Control and Display
ja: コントロールと表示

en: Composite Widgets
ja: 結合ウィジェット

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Deprecated
ja: 廃止

en: Program Attributes
ja: プログラムの属性

en: License Text
ja: ライセンス文

en: Version:
ja: バージョン:

en: Authors
ja: 作者

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Artists
ja: アーティスト

en: Documenters
ja: ドキュメント作者

en: Copyright
ja: 著作権

en: Comments
ja: コメント

en: Logo:
ja: ロゴ

en: License and Copyright
ja: ライセンスと著作権

en: Website:
ja: ウェブサイト:

en: Credits
ja: クレジット

en: Action Attributes
ja: アクションの属性

en: Toolbar Proxies
ja: ツールバープロキシ

en: Toggle and Radio
ja: トグルとラジオ

en: Value ID:
ja: 値 ID:

en: Radio proxies
ja: ラジオプロキシ

en: App Chooser Button Attributes
ja: アプリケーションの選択ボタンの属性

en: App Chooser Widget Attributes
ja: アプリケーションの選択ウィジェットの属性

en: Box Attributes
ja: ボックスの属性

en: Baseline:
ja: 基準線:

en: Child alignments:
ja: 子の配置:

en: Horizontal:
ja: 水平:

en: Vertical:
ja: 垂直:

en: Button Attributes
ja: ボタンの属性

en: Button Content
ja: ボタンの内容

en: Add custom content
ja: 独自の内容を追加する

en: Label with optional image
ja: 画像が付いたラベル

en: Image:
ja: 画像:

en: Position:
ja: 位置:

en: Combo Box Attributes
ja: コンボボックスの属性

en: Tree model:
ja: ツリーモデル:

en: Draw frame around entry
ja: 項目周辺のフレームを描画

en: Tearoff menus
ja: Tearoff メニュー

en: Tabular Menus
ja: タブメニュー

en: Combo Box Text Attributes
ja: コンボボックスのテキストの属性

en: List of items:
ja: アイテム一覧:

en: Input Hints:
ja: ヒントを入力:

en: Primary Icon
ja: プライマリアイコン

en: Tooltip:
ja: ツールチップ:

en: Use markup
ja: マークアップ

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
ja: プライマリアイコンのツールチップで
    マークアップするかどうか

en: Secondary Icon
ja: セカンダリアイコン

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
ja: セカンダリアイコンのツールチップで
    マークアップするかどうか

en: Horizontal Alignment:
ja: 水平方向のアライメント:

en: File Chooser Attributes
ja: ファイル選択の属性

en: Font Button Attributes
ja: フォント選択ボタンの属性

en: Font Chooser Attributes
ja: フォント選択の属性

en: Grid Attributes
ja: グリッドの属性

en: Spacing:
ja: 間隔:

en: Homogeneous
ja: 均等

en: Count:
ja: 個数:

en: Icon View Attributes
ja: アイコンビューの属性

en: Single Click Activate
ja: クリック1度で有効化

en: Columns:
ja: 行:

en: Cell Spacing:
ja: セル間隔:

en: Item Width:
ja: 項目の幅:

en: View Margin:
ja: 余白:

en: Item Size and Spacing
ja: 項目のサイズと間隔

en: Size
ja: サイズ

en: Appearance
ja: 外観

en: Formatting
ja: 整形

en: Label behaviour
ja: ラベルの折り返し表示

en: Wrap only on new line
ja: 改行でのみ折り返す

en: Never wrap
ja: 折り返さない

en: Automatically wrap
ja: 自動折り返し

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Level Bar Attributes
ja: ラベルバーの属性

en: Indicator Mode:
ja: インジケーターモード:

en: Minimum:
ja: 最小:

en: Maximum:
ja: 最大:

en: Value:
ja: 値:

en: Message Dialog Attributes
ja: メッセージ ダイアログの属性

en: Primary Text:
ja: プライマリテキスト:

en: Secondary Text:
ja: セカンダリテキスト:

en: Alignment and Padding
ja: アライメントとパディング

en: Padding
ja: パディング

en: Notebook Attributes
ja: ノートブックの属性

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
ja: 編集ページ:

en: Tab Attributes
ja: タブの属性

en: Progress Bar Attributes
ja: プログレスバーの属性

en: Ellipsize Text:
ja: 省略記号のテキスト:

en: Tree View Attributes
ja: ツリービューの属性

en: Search Column:
ja: 検索項目:

en: Expander Column:
ja: エキスパンダー項目:

en: Recent Chooser Attributes
ja: 最近選択した属性

en: Scale Attributes
ja: スケールの属性

en: Lower:
ja: 低:

en: Upper:
ja: 高:

en: Scale Button Attributes
ja: スケールボタンの属性

en: Scale orientation:
ja: スケール方向:

en: Scrolling Attributes
ja: スクロールの属性

en: Policy:
ja: ポリシー:

en: Scrollbar Attributes
ja: スクロールバーの属性

en: Scrolled Window Attributes
ja: スクロールウィンドウの属性

en: Window Placement:
ja: ウィンドウの配置:

en: Scrollbar Policy:
ja: スクロールバーのポリシー:

en: Adjustment:
ja: アジャストメント:

en: Spin Button Attributes
ja: スピンボタンの属性

en: Button Orientation:
ja: ボタンの方向:

en: Text View Attributes
ja: テキストビューの属性

en: Text Formatting
ja: テキスト整形

en: Indentation:
ja: 字下げ:

en: Left:
ja: 左:

en: Right:
ja: 右:

en: Margins
ja: マージン

en: Spacing
ja: 間隔

en: Above Lines:
ja: 上付き線:

en: Below Lines:
ja: 下付き線:

en: Inside Wrap:
ja: 折り返し内:

en: Text:
ja: 文字列:

en: Widget:
ja: ウィジェット:

en: Widget Attributes
ja: ウィジェットの属性

en: Whether to use markup in the tooltip
ja: ツールチップでマークアップするかどうか

en: Widget Flags
ja: ウィジェットのフラグ

en: Widget Spacing
ja: ウィジェットの間隔

en: Top:
ja: 上:

en: Bottom:
ja: 下:

en: Window Attributes
ja: ウィンドウの属性

en: Title:
ja: タイトル:

en: Icon File
ja: アイコンファイル

en: Window Flags
ja: ウィンドウのフラグ

en: Hint:
ja: ヒント:

en: Gravity:
ja: グラビティ:
