glade - en to pt_BR translation catalogue (1692 entries)

en: Interface Designer
pt_BR: Construtor de interface

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
pt_BR: Crie ou abra projetos de interface com o usuário para aplicativos GTK+

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GUI designer;user interface;ui builder;
pt_BR: Construtor de interface gráfica;Construtor de GUI;interface de usuário;construtor de interface;construtor de ui;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
pt_BR: O Glade é uma ferramenta RAD (desenvolvimento rápido de aplicativos) que permite o desenvolvimento ágil &amp; fácil de interfaces gráficas para o kit de ferramentas GTK+ 3 e para o ambiente de área de trabalho GNOME.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
pt_BR: As interfaces gráficas projetadas no Glade são salvas como XML e estes arquivos podem ser carregados dinamicamente por aplicativos à medida que necessitam usar o GtkBuilder ou usados diretamente para definir uma nova classe de objeto derivada de GtkWidget usando o recurso de novo modelo do GTK+.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
pt_BR: Ao usar o GtkBuilder, os arquivos XML do Glade podem ser usados em diversas linguagens de programação, incluindo: C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, entre outras.

en: [Read Only]
pt_BR: [Somente leitura]

en: User Interface Designer
pt_BR: Construtor de interfaces de usuário

en: the last action
pt_BR: a última ação

en: Undo: %s
pt_BR: Desfazer: %s

en: Redo: %s
pt_BR: Refazer: %s

en: Autosaving '%s'
pt_BR: Salvar automaticamente “%s”

en: Error autosaving '%s'
pt_BR: Erro ao salvar automaticamente “%s”

en: Open…
pt_BR: Abrir…

en: Project %s is still loading.
pt_BR: Projeto %s ainda está carregando.

en: Failed to backup existing file, continue saving?
pt_BR: Ocorreu falha ao efetuar backup do arquivo existente, continuar salvando?

en: Failed to save %s: %s
pt_BR: Falha ao salvar %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
pt_BR: O arquivo %s foi modificado desde que foi lido

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
pt_BR: Se você salvá-lo, todas as mudanças externas poderão ser perdidas. Você deseja salvar mesmo assim?

en: _Save Anyway
pt_BR: _Salvar mesmo assim

en: _Don't Save
pt_BR: _Não salvar

en: Project '%s' saved
pt_BR: Projeto “%s” salvo

en: Save As…
pt_BR: Salvar como…

en: Could not save the file %s
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
pt_BR: Você não tem as permissões necessárias para salvar o arquivo.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo %s. Outro projeto com este caminho está aberto.

en: No open projects to save
pt_BR: Nenhum projeto aberto para salvar

en: Save changes to project "%s" before closing?
pt_BR: Salvar alterações no projeto “%s” antes de fechar?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
pt_BR: As suas alterações serão perdidas se você não salvá-las.

en: Close _without Saving
pt_BR: Fechar _sem salvar

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Save…
pt_BR: Salvar…

en: Could not create a new project.
pt_BR: Não foi possível criar um novo projeto.

en: The project %s has unsaved changes
pt_BR: O projeto %s tem alterações que não foram salvas

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
pt_BR: Se você recarregá-lo todas as mudanças poderão ser perdidas. Você deseja recarregá-lo mesmo assim?

en: The project file %s has been externally modified
pt_BR: O arquivo %s do projeto foi modificado externamente

en: Do you want to reload the project?
pt_BR: Você deseja recarregar o projeto?

en: _Reload
pt_BR: _Recarregar

en: Hello, I will show you what's new in Glade
pt_BR: Olá! Eu vou mostrar o que há de novo no Glade

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
pt_BR: A barra de menu e a barra de ferramentas foram mescladas na barra de cabeçalho

en: You can open a project
pt_BR: Você pode abrir um projeto

en: find recently used
pt_BR: localizar recentemente usados

en: or create a new one
pt_BR: ou criar um novo

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Project switcher
pt_BR: Alternador de projetos

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
pt_BR: e botão Salvar estão diretamente acessíveis na barra de cabeçalho

en: just like Save As
pt_BR: assim como Salvar como

en: project properties
pt_BR: propriedades do projeto

en: and less commonly used actions
pt_BR: e ações menos usadas

en: The object inspector took the palette's place
pt_BR: O inspetor de objeto assumiu o lugar da paleta

en: To free up space for the property editor
pt_BR: Para liberar espaço para o editor de propriedade

en: The palette was replaced with a new object chooser
pt_BR: A paleta foi substituída por um novo seletor de objetos

en: Where you can search all supported classes
pt_BR: No qual você pode pesquisar por todas as classes suportadas

en: investigate GTK+ object groups
pt_BR: investigar grupos de objetos GTK+

en: and find classes introduced by other libraries
pt_BR: e localizar classes introduzidas por outras bibliotecas

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
pt_BR: Muito bem. Agora que terminamos a visão geral, vamos começar com o novo fluxo de trabalho

en: First of all, create a new project
pt_BR: Primeiro, crie um novo projeto

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
pt_BR: Ótimo. Agora, adicione uma GtkWindow usando um seletor de novo widget ou realizando duplo clique no espaço de trabalho

en: Excellent!
pt_BR: Excelente!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
pt_BR: Aliás, você sabia que você efetuar clique duplo em qualquer elemento para criar widgets?

en: Try adding a grid
pt_BR: Tente adicionar uma grade

en: and a button
pt_BR: e um botão

en: Quite easy! Isn't it?
pt_BR: Bem fácil, né?

en: Enjoy!
pt_BR: Divirta-se!

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
pt_BR: Estamos realizando uma pesquisa com usuários
     você deseja fazê-la agora?

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
pt_BR: Caso não deseje, você pode encontrá-la no menu Ajuda.

en: _Do not show this dialog again
pt_BR: _Não mostrar esse diálogo novamente

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
pt_BR: Vá em Ajuda -> Registro & pesquisa de usuários e complete nossa pesquisa!

en: Output version information and exit
pt_BR: Exibe informações de versão e sai

en: Disable Devhelp integration
pt_BR: Desabilitar integração com Devhelp

en: be verbose
pt_BR: ser detalhista

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
pt_BR: Não foi possível abrir “%s”, o arquivo não existe.

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
pt_BR: Suporte ao GModule não localizado. O suporte ao GModule é necessário para o funcionamento do Glade

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
pt_BR: Crie ou edite interfaces de usuário projetadas para aplicações GTK+ e GNOME.

[ctx: This is to honor a professor that passed away last year and appears in a popover when you click on the button that says "RIP Guido"]
note: The last sentence in quotes is in spanish and does not need to be translated.
en: Guido was one of my professors at Rosario
    National University of Argentina.
    
    He introduced me to C, Linux, free software...
    
    He always had extra time to explain one more thing
    and help you figure out things by yourself.
    
    Always made a joke in the right moment keeping
    things interesting and fun.
    
    Master of intentionally misconstrued sayings.
    
    Always carried a stack of books under his arm.
    
    Loved Guinness beer.
    
    All he ever wanted was make you think!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo
pt_BR: Guido foi um dos meus professores na Universidade
    Nacional de Rosário da Argentina.
    
    Ele me apresentou a C, Linux, software livre...
    
    Ele sempre tinha tempo extra para explicar mais uma
    coisa e lhe ajudar a descobrir as coisas sozinho.
    
    Sempre fazia piada na hora certa mantendo
    as coisas interessantes e divertidas.
    
    Mestre de provérbios intencionalmente mal interpretados.
    
    Sempre carregava uma pilha de livros debaixo do braço.
    
    Amava a cerveja Guinness.
    
    Tudo o que ele sempre quis foi fazer você pensar!
    
    “Alégrate! Mañana sera peor.”
    
    	Juan Pablo

en: Close Project
pt_BR: Fechar projeto

en: Registration & User Survey
pt_BR: Registro & pesquisa de usuários

en: _Developer Reference
pt_BR: Referência para _desenvolvedores

en: Interactive Intro
pt_BR: Introdução interativa

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: User Manual
pt_BR: Manual do usuário

en: About Glade
pt_BR: Sobre o Glade

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
pt_BR: <small>Em memória de uma
    extraordinária pessoa e professor.
    Descanse em paz, Guido Macchi</small>

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: Open a project
pt_BR: Abre um projeto

en: Create a new project
pt_BR: Cria um novo projeto

en: Edit project properties
pt_BR: Edita as propriedades do projeto

en: Save the current project
pt_BR: Salva o projeto atual

en: Save the current project with a different name
pt_BR: Salva o projeto atual com um nome diferente

en: Start/resume interactive UI introduction
pt_BR: Inicia/resume introdução interativa da interface de usuário

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
pt_BR: Um construtor de interfaces de usuário para GTK+ e GNOME.

en: Visit Glade web site
pt_BR: Visitar o site do Glade

en: Select a catalog search path
pt_BR: Selecione um caminho de pesquisa de catálogos

en: Glade Preferences
pt_BR: Preferências do Glade

en: Create backups
pt_BR: Criar backups

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
pt_BR: Criar um backup da última versão do projeto sempre que o projeto for salvo

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
pt_BR: Sempre salvar automaticamente o projeto para um arquivo alternativo
    o projeto é modificado e especificado no tempo decorrido

en: seconds
pt_BR: segundos

en: Automatically save project after
pt_BR: Salvar automaticamente o projeto após

en: Load and Save
pt_BR: Carregar e salvar

en: Versioning errors
pt_BR: Erros de versionamento

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
pt_BR: Pergunta ao usuário ao salvar se o projeto usa algum widget, propriedade
    ou sinal que não está disponível na versão alvo do projeto

en: Deprecation warnings
pt_BR: Avisos de obsolescência

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
pt_BR: Pergunta ao usuário ao salvar se o projeto usa algum widget,
    propriedade ou sinal que está obsoleto

en: Unrecognized types
pt_BR: Tipos não reconhecidos

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
pt_BR: Pergunta ao usuário ao salvar se o projeto
    contém algum tipo não reconhecido

en: Show warnings when saving
pt_BR: Mostrar avisos ao salvar

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
pt_BR: Lista de diretórios  de onde devem ser carregados os catálogos de widgets e modelos personalizados.
    Precisa ser reiniciado.

en: column
pt_BR: coluna

en: Add a new search path
pt_BR: Adiciona um novo caminho de pesquisa

en: Remove the selected search path
pt_BR: Remove o caminho de pesquisa selecionado

en: Extra Catalog & Templates paths
pt_BR: catálogos extra & caminhos de modelos

en: Connecting to %s
pt_BR: Conectando a %s

en: Sending data to %s
pt_BR: Enviando dados para %s

en: Waiting for %s
pt_BR: Esperando por %s

en: Receiving data from %s
pt_BR: Recebendo dados de %s

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
pt_BR: Sua assinatura para a lista de usuários foi recebida!
    Confira seu e-mail!

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
pt_BR: Obrigado por tomar o tempo para concluir a pesquisa, nós apreciamos isto!

en: Completed and submitted!
pt_BR: Concluída e enviada!

en: Glade Registration & User Survey
pt_BR: Registro no Glade & pesquisa de usuários

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Submit
pt_BR: _Enviar

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
pt_BR: As informações serão enviadas para https://survey.gnome.org

en: User Information
pt_BR: Informações do usuário

en: <Your name or nickname is required>
pt_BR: <Seu nome ou apelido é necessário>

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
pt_BR: Tokens são processados manualmente em lotes.
    Por favor, seja paciente.

en: <Required to send back registration token>
pt_BR: <Necessário enviar de volta o token de registro>

en: Country:
pt_BR: País:

en: City:
pt_BR: Cidade:

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Website
pt_BR: Site

en: Subscribe me to the mailing list
pt_BR: Me inscrever na lista de discussão

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
pt_BR: Inscreva-se à lista de discussão de usuários do Glade.
    Você receberá um e-mail solicitando confirmação!

en: Choose your country
pt_BR: Escolha seu país

en: We care about privacy!
pt_BR: Nós nos preocupamos com privacidade!

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
pt_BR: Todos os dados serão armazenados em uma localização privada e não será compartilhada com o público ou qualquer terceiro.

en: Glade User Survey
pt_BR: Pesquisa de usuário Glade

en: How long have you been programming?
pt_BR: A quanto tempo você é programador?

en: years
pt_BR: anos

en: months
pt_BR: meses

en: I am not a programmer
pt_BR: Eu não sou um programador

en: Which programming languages do you prefer?
pt_BR: Quais linguagens de programação você prefere?

en: Other
pt_BR: Outra

en: When did you start using Glade?
pt_BR: Quando você começou a usar Glade?

en: ago
pt_BR: atrás

en: Which version do you normally use?
pt_BR: Qual versão você normalmente usa?

en: What is available in my OS
pt_BR: A que está disponível no meu sistema operacional

en: Latest stable from sources
pt_BR: A mais estável no código fonte

en: 3.8 for GTK+ 2
pt_BR: 3.8 para GTK+ 2

en: Master
pt_BR: Mestre

en: On what operating systems?
pt_BR: Em quais sistemas operacionais?

en: distribution
pt_BR: distribuição

en: variant
pt_BR: variante

en: version
pt_BR: versão

en: How often do you use it?
pt_BR: Com qual frequência você o usa?

en: Every day
pt_BR: Todo dia

en: Few days a week
pt_BR: Poucos dias por semana

en: Every week
pt_BR: Toda semana

en: A few times a month
pt_BR: Algumas vezes por mês

en: Once a month
pt_BR: Uma vez por mês

en: A few times a year
pt_BR: Algumas vezes por ano

en: What level of Glade user would you say you are?
pt_BR: Qual o nível de usuário Glade você diria que você é?

en: Beginner
pt_BR: Iniciante

en: Intermediate
pt_BR: Intermediário

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
pt_BR: Sob qual(is) licença(s) você lança o software que você usou Glade para criar?

en: Free software
pt_BR: Software livre

en: Open source software
pt_BR: Software de código aberto

en: Commercial/Closed software
pt_BR: Software fechado/proprietário

en: None - distributed internally
pt_BR: Nenhuma – distribuído internamente

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
pt_BR: Em qual(is) campo(s) é usado o software que você usou Glade para criar?

en: Academic
pt_BR: Acadêmico

en: Embedded applications
pt_BR: Aplicativos embarcados

en: Accounting
pt_BR: Contabilidade

en: Desktop applications
pt_BR: Aplicativos de desktop

en: Educational
pt_BR: Educacional

en: Medical
pt_BR: Médico

en: Industrial applications
pt_BR: Aplicativos industriais

en: Scientific
pt_BR: Científico

en: What aspect of the software needs the most improvement?
pt_BR: Em qual aspecto o software precisa de mais melhora?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
pt_BR: Na sua opinião, qual é o maior problema do Glade?

en: Lack of documentation
pt_BR: Falta de documentação

en: Lack of professional support
pt_BR: Falta de suporte profissional

en: Lack of professional training
pt_BR: Falta de treinamento profissional

en: Lack of publicity/exposure
pt_BR: Falta de publicidade/exposição

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
pt_BR: Falta de lançamentos de binários oficiais para outros sistemas operacionais (Windows, Mac OS X)

en: Have you ever encountered a bug?
pt_BR: Você encontrou um erro (bug)?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: If so, did you file a bug report?
pt_BR: Caso sim, você relatou esse erro?

en: Have you ever thought about contributing?
pt_BR: Você alguma vez já pensou em contribuir?

en: Why not?
pt_BR: Por que não?

en: Comments:
pt_BR: Comentários:

en: Privacy Note:
pt_BR: Política de privacidade:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
pt_BR: O único propósito dessa pesquisa é melhorar nossa base de usuários.
    Seu endereço de e-mail será usado apenas para identificar você como um usuário Glade e enviar para você um token de modificação, no caso de você querer modificar alguma coisa ou adicionar comentários extras.
    Apenas estatísticas compiladas de todo o conjunto de dados serão compartilhadas publicamente.
    Dados individuais serão armazenados em um banco de dados provado e eles não serão compartilhados com o públicos nem com qualquer terceiro.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
pt_BR: Tentando salvar dados privados no diretório %s, mas ele é um arquivo comum.
    Nenhum dado privado será salvo nesta sessão

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
pt_BR: Falha ao criar o diretório %s para salvar dados privados.
    Nenhum dado privado será salvo nesta sessão

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
pt_BR: Erro ao gravar dados privados em %s (%s).
    Nenhum dado privado será salvo nesta sessão

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
pt_BR: Erro ao colocar dados de configuração em série para salvar (%s).
    Nenhum dado privado será salvo nesta sessão

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
pt_BR: Erro ao abrir %s para a gravação de dados privados (%s).
    Nenhum dado privado será salvo nesta sessão

en: Setting object type on %s to %s
pt_BR: Definindo tipo do objeto em %s de %s

en: Add a %s to %s
pt_BR: Adicionar um %s para %s

en: Add %s
pt_BR: Adicionar %s

en: Add child %s
pt_BR: Adicionar filho %s

en: Delete %s child from %s
pt_BR: Excluir filho %s de %s

en: Reorder %s's children
pt_BR: Reordenar filhos de %s

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Container
pt_BR: Contêiner

en: The container object this editor is currently editing
pt_BR: O objeto do contêiner que este editor está editando atualmente

note: Type
en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
pt_BR: <big><b>Dicas:</b></big>
      * Clique com o botão direito na visão em árvore para adicionar itens.
      * Pressione Delete para remover o item selecionado.
      * Arraste e solte para reordenar.
      * A coluna de tipo é editável.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
pt_BR: Autenticação

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
pt_BR: Arrastar e soltar

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
pt_BR: Arrastar e soltar múltiplo

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
pt_BR: Seletor de cores

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
pt_BR: Diretório

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
pt_BR: Arquivo

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
pt_BR: Imagem faltando

en: Stock
pt_BR: Predefinido

en: A builtin stock item
pt_BR: Um item predefinido embutido

en: Stock Image
pt_BR: Imagem predefinida

en: A builtin stock image
pt_BR: Uma imagem predefinida embutida

en: Objects
pt_BR: Objetos

en: A list of objects
pt_BR: Uma lista de objetos

en: Image File Name
pt_BR: Nome do arquivo de imagem

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
pt_BR: Digite um nome de arquivo, caminho relativo ou completo para carregar a imagem

en: Color
pt_BR: Cor

en: A GDK color value
pt_BR: Um valor de cor GDK

en: An entry
pt_BR: Uma entrada de texto

en: User templates
pt_BR: Modelos de usuário

en: Enabling property %s on widget %s
pt_BR: Habilitando propriedade %s no widget %s

en: Disabling property %s on widget %s
pt_BR: Desabilitando propriedade %s no widget %s

en: Setting multiple properties
pt_BR: Definindo múltiplas propriedades

en: Setting %s of %s
pt_BR: Definindo %s de %s

en: Setting %s of %s to %s
pt_BR: Definindo %s de %s para %s

en: Renaming %s to %s
pt_BR: Renomeando %s para %s

en: multiple
pt_BR: múltiplos

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
pt_BR: Você não pode remover um widget interno a um widget composto.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
pt_BR: %s está bloqueado por %s, edite %s primeiro.

en: Remove %s
pt_BR: Remover %s

en: Remove multiple
pt_BR: Remover múltiplos

en: Create %s
pt_BR: Criar %s

en: Delete %s
pt_BR: Excluir %s

en: Cut %s
pt_BR: Recortar %s

en: Paste %s
pt_BR: Colar %s

en: Drag %s and Drop to %s
pt_BR: Arrastar %s e soltar em %s

en: Add signal handler %s
pt_BR: Adicionar o manipulador de sinal %s

en: Remove signal handler %s
pt_BR: Remover o manipulador de sinal %s

en: Change signal handler %s
pt_BR: Alterar o manipulador de sinal %s

en: Setting i18n metadata
pt_BR: Definindo metadados i18n

en: Locking %s by widget %s
pt_BR: Bloqueando %s pelo widget %s

en: Unlocking %s
pt_BR: Desbloqueando %s

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
pt_BR: Definindo versão do alvo de “%s” para %d.%d

en: Setting project's %s property
pt_BR: Definindo propriedade %s do projeto

en: Setting resource path to '%s'
pt_BR: Definindo caminho de recurso para “%s”

en: Setting translation domain to '%s'
pt_BR: Definindo domínio de tradução para “%s”

en: Unsetting widget '%s' as template
pt_BR: Desfazendo definição de widget “%s” como modelo

en: Setting widget '%s' as template
pt_BR: Definindo widget “%s” como modelo

en: Unsetting template
pt_BR: Desfazendo definição do modelo

en: Unable to load image (%s)
pt_BR: Não foi possível carregar a imagem (%s)

en: Editing alignments of %s
pt_BR: Editando alinhamentos de %s

en: Editing margins of %s
pt_BR: Editando margens de %s

en: Design View
pt_BR: Visão de design

en: The GladeDesignView that contains this layout
pt_BR: O GladeDesignView que contém este layout

en: Show info
pt_BR: Mostrar informações

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
pt_BR: Se deve mostrar um botão de informações para o widget carregado

en: The currently loaded widget in this editor
pt_BR: O widget carregado atualmente neste editor

en: Show Class Field
pt_BR: Mostrar campo classe

en: Whether to show the class field at the top
pt_BR: Se deve mostrar o campo classe ao topo

en: Class Field
pt_BR: Campo classe

en: The class field string
pt_BR: A string do campo classe

en: Show Border
pt_BR: Mostrar borda

en: Whether the border should be shown
pt_BR: Se a borda deve ser mostrada

en: Signal Editor
pt_BR: Editor de sinal

en: The signal editor used to edit signals
pt_BR: O editor de sinal para editar sinais

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
pt_BR: %s Propriedades – %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
pt_BR: Propriedades de %s – %s

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Create a %s
pt_BR: Criar um %s

en: Crea_te
pt_BR: Cri_ar

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Property
pt_BR: Propriedade

en: General
pt_BR: Geral

en: Common
pt_BR: Comum

en: Accessibility
pt_BR: Acessibilidade

en: (default)
pt_BR: (padrão)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
pt_BR: Selecione quais propriedades você quer que sejam restauradas para os seus valores padrão

en: Reset Widget Properties
pt_BR: Restaurar propriedades do widget

note: Checklist
en: _Properties:
pt_BR: _Propriedades:

en: _Select All
pt_BR: _Selecionar tudo

en: _Unselect All
pt_BR: _Desmarcar tudo

note: Description
en: Property _Description:
pt_BR: _Descrição da propriedade:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
pt_BR: %s – %s Propriedades

en: Property Definition
pt_BR: Definição da propriedade

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
pt_BR: A GladePropertyDef para a qual esta GladeEditorProperty foi criada

en: Use Command
pt_BR: Usar comando

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
pt_BR: Se devemos usar o comando da API para a pilha desfazer/refazer

en: Disable Check
pt_BR: Desativar seleção

en: Whether to explicitly disable the check button
pt_BR: Se deve explicitamente desabilitar o botão de seleção

en: Custom Text
pt_BR: Texto personalizado

en: Custom Text to display in the property label
pt_BR: Texto personalizado para exibir no rótulo da propriedade

en: Select Fields
pt_BR: Selecionar campos

en: _Select individual fields:
pt_BR: _Selecionar campos individuais:

en: Select Named Icon
pt_BR: Selecione ícone com nome

en: Edit Text
pt_BR: Editar texto

note: Text
en: _Text:
pt_BR: _Texto:

note: Translatable
en: T_ranslatable
pt_BR: T_raduzível

en: Whether this property is translatable
pt_BR: Se esta propriedade pode ser traduzida

en: Conte_xt for translation:
pt_BR: Conte_xto para tradução:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
pt_BR: De expressões pequenas e ambíguas: digite uma palavra aqui para diferenciar o significado desta expressão do sentido de outras ocorrências da mesma existente

en: Co_mments for translators:
pt_BR: Co_mentário para os tradutores:

en: Select a file from the project resource directory
pt_BR: Escolha um arquivo do diretório de recursos do projeto

en: Name
pt_BR: Nome

en: Class
pt_BR: Classe

en: Choose parentless %s type objects in this project
pt_BR: Escolher tipos de objetos %s órfãos neste projeto

en: Choose %s type objects in this project
pt_BR: Escolher tipos de objetos %s neste projeto

en: Choose a parentless %s in this project
pt_BR: Escolher um %s órfão neste projeto

en: Choose a %s in this project
pt_BR: Escolher um %s neste projeto

en: C_lear
pt_BR: _Limpar

note: Checklist
en: O_bjects:
pt_BR: O_bjetos:

en: _New
pt_BR: _Novo

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
pt_BR: Criando %s para %s de %s

note: Checklist
en: Objects:
pt_BR: Objetos:

en: Page Type
pt_BR: Tipo de página

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
pt_BR: O tipo de página do editor para o qual se criará este GladeEditorTable

en: Class Name:
pt_BR: Nome de classe:

en: The object's unique identifier
pt_BR: Identificador único do objeto

en: Composite
pt_BR: Composição

en: Whether this widget is a composite template
pt_BR: Se o widget é um modelo de composição

en: Project
pt_BR: Projeto

en: The project being inspected
pt_BR: O projeto que está sendo inspecionado

en:  < Search Widgets >
pt_BR:  < Pesquisar widgets >

en: Expand all
pt_BR: Expandir todo

en: All Contexts
pt_BR: Todos os contextos

en: Named Icon Chooser
pt_BR: Seletor de ícones com nome

en: Icon _Name:
pt_BR: _Nome do ícone:

en: C_ontexts:
pt_BR: _Contextos:

en: Icon Na_mes:
pt_BR: _Nomes dos ícones:

en: _List standard icons only
pt_BR: _Listar apenas os ícones padrão

en: Could not create directory: %s
pt_BR: Não foi possível criar o diretório: %s

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete All
pt_BR: Excluir todos

en: Widget selector
pt_BR: Seletor de widgets

en: _Add widget here
pt_BR: _Adicionar widget aqui

en: Add widget as _toplevel
pt_BR: Adicionar widget como _nível superior

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: _Delete
pt_BR: _Excluir

en: Read _documentation
pt_BR: Ler _documentação

en: Set default value
pt_BR: Definir valor padrão

en: Error launching previewer: %s
pt_BR: Erro ao lançar visualização: %s

en: Failed to launch preview: %s.
pt_BR: Falha ao lançar visualização: %s.

en: Glade Previewer log
pt_BR: Registro do visualizador do Glade

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
pt_BR: Trocado | Após

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
pt_BR: Trocado

note: translators: GConnectFlags value
en: After
pt_BR: Depois

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted one time
en: %s::%s emitted one time
pt_BR: %s::%s emitido uma vez

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted %d times
en: %s::%s emitted %d times
pt_BR: %s::%s emitido %d vezes

en: Run First
pt_BR: Executar primeiro

en: Run Last
pt_BR: Executar último

en: Run Cleanup
pt_BR: Executar limpeza

en: UI definition has no previewable widgets.
pt_BR: As definições da interface de usuário não tem widgets visualizáveis.

en: Object %s not found in UI definition.
pt_BR: O objeto %s não foi encontrado nas definições da interface de usuário.

en: Object is not previewable.
pt_BR: O objeto não é visualizável.

en: Couldn't load builder definition: %s
pt_BR: Não foi possível carregar a definição do construtor: %s

en: Error: %s.
pt_BR: Erro: %s.

en: Broken pipe!
pt_BR: Conexão interrompida!

en: Name of the file to preview
pt_BR: Nome do arquivo para visualizar

en: Creates dummy widget class to load a template
pt_BR: Cria uma classe fictícia de widget para carregar um modelo

en: Name of the toplevel to preview
pt_BR: Nome do nível superior para visualização

en: File name to save a screenshot
pt_BR: Nome do arquivo para salvar uma captura de tela

en: CSS file to use
pt_BR: Arquivo CSS a ser usado

en: Listen standard input
pt_BR: Capturar entrada padrão

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
pt_BR: cria uma apresentação de slides de cada widget de nível superior adicionando-os em uma GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
pt_BR: Exibir assinaturas dos manipuladores na sua invocação

en: Display previewer version
pt_BR: Versão da visualização de tela

en: - previews a glade UI definition
pt_BR: - pré-visualiza uma definição UI do Glade

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
pt_BR: %s
    Execute “%s --help” para ver uma lista completa de opções de comandos para linha de comando.

en: Either --listen or --filename must be specified.
pt_BR: --listen ou --filename devem ser especificados.

en: Whether project has been modified since it was last saved
pt_BR: Se o projeto foi modificado desde que foi salvo pela última vez

en: Has Selection
pt_BR: Tem seleção

en: Whether project has a selection
pt_BR: Se o projeto tem uma seleção

en: Path
pt_BR: Caminho

en: The filesystem path of the project
pt_BR: O caminho do projeto no sistema de arquivos

en: Read Only
pt_BR: Somente leitura

en: Whether project is read-only
pt_BR: Se o projeto é somente leitura

en: Add Item
pt_BR: Adicionar item

en: The current item to add to the project
pt_BR: Adicionar o item atual ao projeto

en: Pointer Mode
pt_BR: Modo de ponteiro

en: The currently effective GladePointerMode
pt_BR: A atualmente efetiva GladePointerMode

en: Translation Domain
pt_BR: Domínio de tradução

en: The project translation domain
pt_BR: O domínio do domínio de tradução

en: Template
pt_BR: Modelo

en: The project's template widget, if any
pt_BR: Modelo de widget do projeto, se houver

en: Resource Path
pt_BR: Caminho de recurso

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
pt_BR: Caminho para carregar imagens e recursos em tempo de execução do Glade

en: License
pt_BR: Licença

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
pt_BR: A licença para este projeto será inserida como um comentário a nível do documento.

en: CSS Provider Path
pt_BR: Caminho do fornecedor de CSS

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
pt_BR: Caminho a ser usado como o fornecedor de CSS personalizado para este projeto.

en: (internal %s)
pt_BR: (%s interno)

en: (%s child)
pt_BR: (%s filho)

en: (template)
pt_BR: (modelo)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
pt_BR: (%s de %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
pt_BR: Falha ao carregar %s.
    Os seguintes catálogos necessários não estão disponíveis: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
pt_BR: %s alvos Gtk+ %d.%d

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
pt_BR[0]: Especialmente pelo fato de haver %d objeto que não pode ser construído com tipo: %s
pt_BR[1]: Especialmente pelo fato de haver %d objetos que não podem ser construídos com tipos: %s

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
pt_BR: Mas esta versão do Glade é somente para GTK+ 3.
    Certifique-se primeiro que você pode executar este projeto com Glade 3.8 sem widgets obsoletos.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
pt_BR: Uma versão automaticamente salva de “%s” é mais recente.
    
    Você gostaria de carregar a versão automaticamente salva?

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatibility checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
pt_BR: Este widget foi introduzido no %s %d.%d ao passo que o projeto é baseado no %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
pt_BR: [%s]
    	A classe de objeto “<b>%s</b>” foi introduzida no %s %d.%d

en: This widget is deprecated
pt_BR: Este widget está obsoleto

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
pt_BR: [%s]
    	A classe de objeto “<b>%s</b>” de %s %d.%d foi descontinuada

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
pt_BR: Esta propriedade foi introduzida no %s %d.%d ao passo que o projeto é baseado no %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
pt_BR: [%s]
    	A propriedade “<b>%s</b>” da classe de objeto “<b>%s</b>” foi introduzida no %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
pt_BR: [%s]
    	A propriedade de empacotamento “<b>%s</b>” da classe de objeto “<b>%s</b>” foi introduzida no %s %d.%d

en: This property is deprecated
pt_BR: Esta propriedade foi descontinuada

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
pt_BR: [%s]
    	A propriedade “<b>%s</b>” da classe de objeto “<b>%s</b>” foi descontinuada

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
pt_BR: Este sinal foi introduzido no %s %d.%d ao passo que o projeto é baseado no %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
pt_BR: [%s]
    	O sinal “<b>%s</b>” da classe de objeto “<b>%s</b>” foi introduzido no %s %d.%d

en: This signal is deprecated
pt_BR: Este sinal foi descontinuado

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
pt_BR: [%s]
    	O sinal “<b>%s</b>” da classe de objeto “<b>%s</b>” foi descontinuado

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
pt_BR: O projeto “%s” tem erros. Salvar mesmo assim?

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
pt_BR: O objeto %s é um modelo de classe, mas isso não é suportado pelo gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
pt_BR: O objeto %s tem tipo %s desconhecido

en: Unsaved %i
pt_BR: Não salvo %i

en: No widget selected.
pt_BR: Nenhum widget selecionado.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
pt_BR: Não foi possível copiar um tipo de widget desconhecido.

en: Unable to cut unrecognized widget type
pt_BR: Não foi possível recortar tipo de widget desconhecido

en: Unable to paste to the selected parent
pt_BR: Não foi possível colar para o pai selecionado

en: Unable to paste to multiple widgets
pt_BR: Não foi possível colar para múltiplos widgets

en: No widget on the clipboard
pt_BR: Nenhum widget na área de transferência

en: The project this properties dialog was created for
pt_BR: O projeto para o qual este diálogo de propriedades foi criado

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
pt_BR: O projeto %s não tem widgets obsoletos ou versões que não coincidem.

en: The GladePropertyDef for this property
pt_BR: A GladePropertyDef para esta propriedade

en: Enabled
pt_BR: Habilitada

en: If the property is optional, this is its enabled state
pt_BR: Se uma propriedade for opcional, este é o seu estado habilitado

en: Sensitive
pt_BR: Sensível

en: This gives backends control to set property sensitivity
pt_BR: Isto dá aos backends o controle para definir a sensibilidade das propriedades

en: Context
pt_BR: Contexto

en: Context for translation
pt_BR: Contexto para tradução

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment for translators
pt_BR: Comentário para os tradutores

en: Translatable
pt_BR: Traduzível

en: Visual State
pt_BR: Estado visual

en: Priority information for the property editor to act on
pt_BR: Informações de prioridade para ação do editor de propriedades

en: Precision
pt_BR: Precisão

en: Where applicable, precision to use on editors
pt_BR: Quando aplicável, a precisão para usar nos editores

en: The GladeProperty to display a label for
pt_BR: A GladeProperty para a qual exibir um rótulo

en: Property Name
pt_BR: Nome da propriedade

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
pt_BR: Nome da propriedade para usar ao carregar por widget

en: Append Colon
pt_BR: Anexar dois-pontos

en: Whether to append a colon ':' to the property name
pt_BR: Se deve anexar um caractere de dois-pontos “:” ao nome da propriedade

en: Packing
pt_BR: Empacotamento

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
pt_BR: Se a propriedade a ser carregada é uma propriedade de empacotamento

en: Custom text to override the property name
pt_BR: Texto personalizado para sobrescrever o nome da propriedade

en: Custom Tooltip
pt_BR: Dica de ferramenta personalizada

en: Custom tooltip to override the property description
pt_BR: Dica de ferramenta personalizada para sobrescrever a descrição da propriedade

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
pt_BR: Se usa a API de GladeCommand ao modificar propriedades

en: Editor Property Type Name
pt_BR: Nome do tipo de propriedade do editor

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
pt_BR: Especifica o nome do tipo de propriedade do editor para usar para este shell

en: The signal class of this signal
pt_BR: A classe do sinal para este sinal

en: Detail
pt_BR: Detalhes

en: The detail for this signal
pt_BR: Os detalhes para este sinal

en: Handler
pt_BR: Manipulador

en: The handler for this signal
pt_BR: O manipulador para este sinal

en: User Data
pt_BR: Dados do usuário

en: The user data for this signal
pt_BR: Os dados do usuário para este sinal

en: Support Warning
pt_BR: Aviso de suporte

en: The versioning support warning for this signal
pt_BR: O aviso de suporte a versionamento para este sinal

en: Whether this signal is run after default handlers
pt_BR: Se este sinal é executado depois de manipuladores padrão

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
pt_BR: Se os dados do usuário são trocados com a instância para o manipulador

en: Select an object to pass to the handler
pt_BR: Selecione um objeto para passar para o manipulador

en: Signal
pt_BR: Sinal

en: User data
pt_BR: Dados do usuário

en: Swap
pt_BR: Trocar

en: Glade Widget
pt_BR: Widget do Glade

en: The glade widget to edit signals
pt_BR: O widget do Glade para editar sinais

en: <Type here>
pt_BR: <Digite aqui>

en: <Click here>
pt_BR: <Clique aqui>

en: We could not find the symbol "%s"
pt_BR: Nós não conseguimos localizar o símbolo “%s”

en: Could not get the type from "%s"
pt_BR: Não foi possível saber o tipo de “%s”

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
pt_BR: Não é possível adicionar um widget rolável %s para um %s diretamente.
    Adicione um %s primeiro.

en: All Files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Libglade Files
pt_BR: Arquivos da libglade

en: GtkBuilder Files
pt_BR: Arquivos do GtkBuilder

en: All Glade Files
pt_BR: Todos os arquivos do Glade

en: Could not show link:
pt_BR: Não foi possível mostrar o link:

note: Reset the column
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Definition
pt_BR: Definição

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
pt_BR: Ponteiro de estrutura GladeWidgetActionDef

en: Whether this action is sensitive
pt_BR: Se esta ação é sensível

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Whether this action is visible
pt_BR: Se esta ação é visível

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
pt_BR: Um adaptador (%s) derivado de %s já existe!

en: %s does not support adding any children.
pt_BR: %s não suporta adicionar filhos.

en: Name of the class
pt_BR: O nome da classe

en: GType of the class
pt_BR: O GType da classe

en: Title
pt_BR: Título

en: Translated title for the class used in the glade UI
pt_BR: Título traduzido para a classe usada na interface de usuário Glade

en: Generic Name
pt_BR: Nome genérico

en: Used to generate names of new widgets
pt_BR: Usado para gerar nomes de novos widgets

en: Icon Name
pt_BR: Nome do ícone

en: The icon name
pt_BR: O nome do ícone

en: Catalog
pt_BR: Catálogo

en: The name of the widget catalog this class was declared by
pt_BR: O nome do catálogo de widget que declarou esta classe

en: Book
pt_BR: Livro

en: DevHelp search namespace for this widget class
pt_BR: Espaço de nomes para pesquisa do DevHelp para esta classe de widget

en: Special Child Type
pt_BR: Tipo especial de filho

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
pt_BR: Contém o nome da propriedade de empacotamento para descrever filhos especiais para esta classe de contêiner

en: A cursor for inserting widgets in the UI
pt_BR: Um cursor para inserir widgets na interface de usuário

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Whether the adaptor should query the use or not
pt_BR: Se o adaptador deve consultar o uso

en: The name of the widget
pt_BR: O nome do widget

en: Internal name
pt_BR: Nome interno

en: The internal name of the widget
pt_BR: O nome interno do widget

en: Anarchist
pt_BR: Anarquista

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
pt_BR: Se este filho composto é um filho ancestral ou um filho anarquista

en: Object
pt_BR: Objeto

en: The object associated
pt_BR: O objeto associado

en: Adaptor
pt_BR: Adaptador

en: The class adaptor for the associated widget
pt_BR: O adaptador de classe para o widget associado

en: The glade project that this widget belongs to
pt_BR: O projeto do Glade ao qual este widget pertence

en: A list of GladeProperties
pt_BR: A lista de GladeProperties

en: Parent
pt_BR: Pai

en: A pointer to the parenting GladeWidget
pt_BR: Um ponteiro para o GladeWidget pai

en: Internal Name
pt_BR: Nome interno

en: A generic name prefix for internal widgets
pt_BR: Um prefixo de nome genérico para widgets internos

en: A GladeWidget template to base a new widget on
pt_BR: Um modelo GladeWidget para fundamentar um novo widget

en: Exact Template
pt_BR: Modelo exato

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
pt_BR: Se estamos criando uma duplicata exata ao usar um modelo

en: Reason
pt_BR: Razão

en: A GladeCreateReason for this creation
pt_BR: Uma GladeCreateReason para esta criação

en: Toplevel Width
pt_BR: Largura do nível superior

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
pt_BR: A largura do widget quando no nível superior do GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
pt_BR: Altura do nível superior

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
pt_BR: A altura do widget quando no nível superior do GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
pt_BR: Uma string de aviso sobre versões incompatíveis

en: Whether the widget is visible or not
pt_BR: Se o widget está visível

en: Whether this widget is the template for a composite widget
pt_BR: Se este widget é o modelo para um widget de composição

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
pt_BR: Classes genéricas são utilizáveis somente no GTK+ 3.10 ou superior.

en: Object has unrecognized type %s
pt_BR: Objeto tem tipo %s desconhecido

en: Property has versioning problems:
pt_BR: Propriedade tem problemas de versionamento:

en: Some properties have versioning problems:
pt_BR: Algumas propriedades têm problemas de versionamento:

en: Signal has versioning problems:
pt_BR: Sinal tem problemas de versionamento:

en: Some signals have versioning problems:
pt_BR: Alguns sinais têm problemas de versionamento:

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Emblems
pt_BR: Emblemas

en: Emoticons
pt_BR: Carinhas

en: International
pt_BR: Internacional

en: MIME Types
pt_BR: Tipos MIME

en: Places
pt_BR: Locais

en: All available widgets and objects
pt_BR: Todos os widgets e objetos disponíveis

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
pt_BR: Clique em um elemento para criar esta classe
    (use botão do meio para criar mais de uma vez)

en: Non-GTK+ widgets and objects
pt_BR: Widgets e objetos não-GTK+

en: Extra GTK+ objects
pt_BR: Objetos GTK+ extras

en: _General
pt_BR: _Geral

en: _Packing
pt_BR: _Empacotamento

en: _Common
pt_BR: _Comum

en: _Signals
pt_BR: _Sinais

en: Translation domain:
pt_BR: Domínio de tradução:

en: Composite template toplevel:
pt_BR: Nível superior do modelo de composição:

en: Select a CSS to use as custom style provider
pt_BR: Selecione um CSS para ser usado como fornecedor de estilo personalizado

en: Custom CSS style provider:
pt_BR: Fornecedor de estilo CSS personalizado:

en: From the project directory
pt_BR: A partir do diretório do projeto

en: From a project relative directory
pt_BR: A partir de um diretório relativo do projeto

en: From this directory
pt_BR: A partir deste diretório

en: Choose a path to load image resources
pt_BR: Escolha um caminho a partir do qual serão carregados recursos de imagem

en: Image resources are loaded locally:
pt_BR: Os recursos de imagem são carregados localmente:

en: Toolkit version required:
pt_BR: Versão necessária para o kit de ferramentas:

en: Verify objects, properties and signals deprecations
pt_BR: Verificar descontinuidade de objetos, propriedades e sinais

en: Warnings:
pt_BR: Avisos:

en: program or library name
pt_BR: nome do programa ou da biblioteca

en: Author(s):
pt_BR: Autor(es):

en: License:
pt_BR: Licença:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: program or library short description
pt_BR: breve descrição do programa ou da biblioteca

en: GNU GPL version 2
pt_BR: GNU GPL versão 2

en: GNU GPL version 3
pt_BR: GNU GPL versão 3

en: GNU LGPL version 2.1
pt_BR: GNU LGPL versão 2.1

en: GNU LGPL version 3
pt_BR: GNU LGPL versão 3

en: BSD 2-clause
pt_BR: BSD cláusula 2

en: BSD 3-clause
pt_BR: BSD cláusula 3

en: GNU All permissive
pt_BR: GNU totalmente permissivo

en: Setting License type of %s
pt_BR: Definindo um tipo de licença de %s

en: Setting %s to use logo file
pt_BR: Definindo %s para usar um arquivo de logotipo

en: Setting %s to use a logo icon
pt_BR: Definindo %s para usar um ícone de logotipo

en: <choose a key>
pt_BR: <escolha uma tecla>

en: Accelerator Key
pt_BR: Tecla de aceleração

en: Choose accelerator keys...
pt_BR: Escolha as teclas de aceleração…

en: Setting %s to use a center child
pt_BR: Definindo %s para usar um filho centralizado

en: Setting %s to not use a center child
pt_BR: Definindo %s para não usar um filho centralizado

[ctx: textattr]
en: Style
pt_BR: Estilo

[ctx: textattr]
en: Weight
pt_BR: Espessura

[ctx: textattr]
en: Variant
pt_BR: Variante

[ctx: textattr]
en: Stretch
pt_BR: Alongar

[ctx: textattr]
en: Underline
pt_BR: Sublinhar

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
pt_BR: Tachado

[ctx: textattr]
en: Gravity
pt_BR: Gravidade

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
pt_BR: Dica de gravidade

[ctx: textattr]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
pt_BR: Tamanho absoluto

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
pt_BR: Cor do primeiro plano

[ctx: textattr]
en: Background Color
pt_BR: Cor do segundo plano

[ctx: textattr]
en: Underline Color
pt_BR: Cor do sublinhado

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
pt_BR: Cor do tachado

[ctx: textattr]
en: Scale
pt_BR: Escala

[ctx: textattr]
en: Font Description
pt_BR: Descrição da fonte

en: <Enter Value>
pt_BR: <Insira o valor>

en: Unset
pt_BR: Desfazer

en: Select a color
pt_BR: Selecione uma cor

en: Select a font
pt_BR: Selecione uma fonte

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Value
pt_BR: Valor

en: Setup Text Attributes
pt_BR: Definir atributos do texto

en: Edit Attributes
pt_BR: Editar atributos

en: Setting %s to use a custom child
pt_BR: Definindo %s para usar um filho personalizado

en: Setting %s to use standard configuration
pt_BR: Definindo %s para usar a configuração padrão

en: Setting %s to use a stock button
pt_BR: Definindo %s para usar um botão predefinido

en: Setting %s to use a label and image
pt_BR: Definindo %s para usar um rótulo e uma imagem

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
pt_BR: Definindo %s para usar a propriedade %s como um atributo

en: Setting %s to use the %s property directly
pt_BR: Definindo %s para usar a propriedade %s diretamente

en: Retrieve %s from model (type %s)
pt_BR: Obter %s a partir de um modelo (tipo %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
pt_BR: não definido

en: no model
pt_BR: nenhum modelo

en: Setting columns on %s
pt_BR: Definindo colunas em %s

en: < define a new column >
pt_BR: < defina uma nova coluna >

en: Add and remove columns:
pt_BR: Adicionar e remover colunas:

en: Column type
pt_BR: Tipo de coluna

en: Column name
pt_BR: Nome da coluna

en: Setting %s to use static text
pt_BR: Definindo %s para usar um texto estático

en: Setting %s to use an external buffer
pt_BR: Definindo %s para usar um buffer externo

en: Setting %s to use a primary icon from stock
pt_BR: Definindo %s para usar um ícone primário a partir de uma imagem predefinida

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
pt_BR: Definindo %s para usar um ícone primário a partir do tema de ícones

en: Setting %s to use a primary icon from filename
pt_BR: Definindo %s para usar um ícone primário a partir do nome de arquivo

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
pt_BR: Definindo %s para usar um ícone secundário a partir de uma imagem predefinida

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
pt_BR: Definindo %s para usar ícone secundário a partir do tema de ícones

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
pt_BR: Definindo %s para usar ícone secundário a partir do nome de arquivo

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
pt_BR: Definindo ícone primário de %s para usar marcação de dica de ferramenta

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
pt_BR: Definindo ícone secundário de %s para usar marcação de dica de ferramenta

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
pt_BR: Definindo ícone primário de %s para não usar marcação da dica de ferramenta

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
pt_BR: Definindo ícone secundário de %s para não usar marcação de dica de ferramenta

en: Placing %s inside %s
pt_BR: Colocar %s dentro de %s

en: X position property
pt_BR: Posição X

en: The property used to set the X position of a child object
pt_BR: A propriedade usada para definir a posição X de um objeto filho

en: Y position property
pt_BR: Posição Y

en: The property used to set the Y position of a child object
pt_BR: A propriedade usada para definir a posição Y de um objeto filho

en: Width property
pt_BR: Largura

en: The property used to set the width of a child object
pt_BR: A propriedade usada para definir a largura de um objeto filho

en: Height property
pt_BR: Altura

en: The property used to set the height of a child object
pt_BR: A propriedade usada para definir a altura de um objeto filho

en: Can resize
pt_BR: Pode redimensionar

en: Whether this container supports resizes of child widgets
pt_BR: Se o contêiner oferece suporte a redimensionamentos de widgets filhos

en: Action
pt_BR: Ação

en: Toggle
pt_BR: Alternar

en: Radio
pt_BR: Opção

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Action Group Editor
pt_BR: Editor do grupo de ações

en: Introduction page
pt_BR: Página de introdução

en: Content page
pt_BR: Página de conteúdo

en: Confirmation page
pt_BR: Página de confirmação

en: Ordering children of %s
pt_BR: Reordenando filhos de %s

en: Tree View Column
pt_BR: Coluna de visão em árvore

en: Cell Renderer
pt_BR: Renderizador celular

en: Properties and Attributes
pt_BR: Propriedades e atributos

en: Common Properties and Attributes
pt_BR: Atributos e propriedades comuns

en: Text
pt_BR: Texto

en: Accelerator
pt_BR: Acelerador

en: Combo
pt_BR: Combinação

en: Spin
pt_BR: Seletor

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Spinner
pt_BR: Ícone animado

en: Icon View Editor
pt_BR: Editor de visão em ícones

en: Combo Editor
pt_BR: Editor de combinação

en: Entry Completion Editor
pt_BR: Editor de preenchimento

en: %s is set to load %s from the model
pt_BR: %s está configurado para carregar %s a partir do modelo

en: %s is set to manipulate %s directly
pt_BR: %s está configurado para manipular %s diretamente

en: This combo box is not configured to have an entry
pt_BR: Esta caixa de combinação não está configurada para ter uma entrada

en: Tearoff menus are disabled
pt_BR: Menus destacáveis estão desabilitados

en: Cannot add a toplevel window to a container.
pt_BR: Não é possível adicionar a janela de nível superior para o contêiner.

en: Cannot add a popover to a container.
pt_BR: Não é possível adicionar uma janela sobreposta para um contêiner.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
pt_BR: Widgets do tipo %s só podem ter widgets como filhos.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
    Increase its size or add a container if it only supports one child.
pt_BR: Widgets do tipo %s precisam de espaços reservados para adicionar filhos.
    Aumente seu tamanho ou adicione um contêiner se ele tiver suporte a um filho.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
pt_BR: Esta propriedade está disponível apenas
    se a entrada tem um frame

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
pt_BR: Esta propriedade está disponível apenas
    se os caracteres de entrada estiverem invisíveis

en: Insert Child on %s
pt_BR: Inserir filho em %s

en: Insert Row on %s
pt_BR: Inserir linha em %s

en: Insert Column on %s
pt_BR: Inserir coluna em %s

en: Remove Column on %s
pt_BR: Remover coluna em %s

en: Remove Row on %s
pt_BR: Remover linha em %s

note: --------------------------------- Constants ------------------------------
en: This property does not apply unless Use Underline is set.
pt_BR: Esta propriedade não se aplica a menos que “Usar sublinha” esteja definido.

en: Property not selected
pt_BR: Propriedade não selecionada

en: This property is only for use in dialog action buttons
pt_BR: Esta propriedade é destinada somente para o uso em botões de diálogos de ação

en: This property is set to be controlled by an Action
pt_BR: Esta propriedade está definida para ser controlada por uma ação

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
pt_BR: Somente objetos do tipo %s podem ser adicionados a objetos do tipo %s.

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
pt_BR: O acelerador só poder ser definido quando dentro de um grupo de ação.

en: This property does not apply when a custom title is set
pt_BR: Esta propriedade não se aplica quando um título personalizado está definido

en: Insert placeholder to %s
pt_BR: Inserir espaço reservado para %s

en: Remove placeholder from %s
pt_BR: Remover espaço reservado de %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
pt_BR: O layout de decoração não se aplica à barras de cabeçalho que não mostram os controles de janela

en: This property only applies to stock images or named icons
pt_BR: Esta propriedade se aplica apenas a imagens predefinidas ou ícones nomeados

en: This property only applies to named icons
pt_BR: Esta propriedade só se aplica a ícones nomeados

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
pt_BR: Esta propriedade se aplica apenas se elisão e ajuste estiverem habilitados

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: _View
pt_BR: _Ver

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: Edit Menu Bar
pt_BR: Editar barra de menu

en: Edit Menu
pt_BR: Editar menu

en: An object of type %s cannot have any children.
pt_BR: Um objeto do tipo %s não pode ter filhos.

en: <separator>
pt_BR: <separador>

en: <custom>
pt_BR: <personalizado>

en: Children cannot be added to a separator.
pt_BR: Filhos não podem ser adicionados a um separador.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
pt_BR: Filhos não podem ser adicionados a um menu de escolha de recentes.

en: %s already has a menu.
pt_BR: %s já tem um menu.

en: %s item already has a submenu.
pt_BR: Item %s já tem um submenu.

en: Normal item
pt_BR: Item normal

en: Image item
pt_BR: Item de imagem

en: Check item
pt_BR: Item de seleção

en: Radio item
pt_BR: Item de opção

en: Separator item
pt_BR: Item separador

en: Recent Menu
pt_BR: Menu recente

en: Tool Item
pt_BR: Item de ferramenta

en: Tool Item Group
pt_BR: Grupo de item de ferramenta

en: Recent Chooser Menu
pt_BR: Menu de escolha de recentes

en: Menu Item
pt_BR: Item de menu

en: Remove page from %s
pt_BR: Remover página de %s

en: Insert page on %s
pt_BR: Inserir página em %s

en: This progressbar does not show text
pt_BR: Esta barra de progresso não mostra um texto

en: Scale is configured to not draw the value
pt_BR: Escala está configurada para não desenhar o valor

en: This property is disabled
pt_BR: Esta propriedade está desabilitada

en: Search bar is already full
pt_BR: A barra de pesquisa já está cheia

en: Tag
pt_BR: Etiqueta

en: Text Tag Table Editor
pt_BR: Editor de tabela de etiquetas do texto

en: Button
pt_BR: Botão

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Check
pt_BR: Seleção

en: Tool Bar Editor
pt_BR: Editor de barra de ferramentas

en: This property only applies when configuring the label with text
pt_BR: Esta propriedade se aplica apenas ao configurar o rótulo com texto

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Tool Palette Editor
pt_BR: Editor de barra de ferramentas

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Tree View Editor
pt_BR: Editor de visão em árvore

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
pt_BR: Colunas devem possui um tamanho fixo dentro de uma treeview com definição de modo de altura fixa

en: Search is disabled
pt_BR: Pesquisa está desabilitada

en: Headers are invisible
pt_BR: Cabeçalhos estão invisíveis

en: Expanders are not shown
pt_BR: Expansores não são mostrados

en: Removing parent of %s
pt_BR: Removendo pai de %s

en: Adding parent %s for %s
pt_BR: Adicionando pai %s para %s

en: (unnamed)
pt_BR: (sem nome)

en: Adding %s to Size Group %s
pt_BR: Adicionando %s ao grupo de tamanhos %s

en: Adding %s to a new Size Group
pt_BR: Adicionando %s a um novo tamanho de grupo

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
pt_BR: Novo grupo de tamanho

en: This property does not apply to client-side decorated windows
pt_BR: Esta propriedade não se aplica à janelas decoradas no lado cliente

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
pt_BR: Definindo %s para usar um título personalizado

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
pt_BR: Definindo %s para usar um título padrão

en: Setting %s to show window controls
pt_BR: Definindo %s para mostrar os controles de janela

en: Setting %s to not show window controls
pt_BR: Definindo %s para não mostrar os controles de janela

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
pt_BR: Primeiramente adicione um nome predefinido no entrada abaixo, depois adicione e defina as fontes para aquele ícone na visão em árvore.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
pt_BR: Digite um nome de arquivo, um caminho relativo ou completo para esta fonte do “%s” (o Glade somente os carregará em tempo de execução a partir do diretório do seu projeto).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
pt_BR: Define se você quer especificar uma direção do texto para esta fonte do “%s”

en: Set the text direction for this source of '%s'
pt_BR: Defina a direção do texto a partir desta fonte do “%s”

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
pt_BR: Define se você quer especificar um tamanho de ícone para esta fonte do “%s”

en: Set the icon size for this source of '%s'
pt_BR: Define o tamanho do ícone para esta fonte do “%s”

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
pt_BR: Define se você quer especificar um estado para esta fonte do “%s”

en: Set the state for this source of '%s'
pt_BR: Define o estado para esta fonte do “%s”

en: File Name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Setting %s to use an image from stock
pt_BR: Definindo %s para usar uma imagem predefinida

en: Setting %s to use an image from the icon theme
pt_BR: Definindo %s para usar uma imagem a partir do tema de ícones

en: Setting %s to use a resource name
pt_BR: Definindo %s para usar um nome de recurso

en: Setting %s to use an image from filename
pt_BR: Definindo %s para usar uma imagem a partir do nome de arquivo

en: Setting %s to use a stock item
pt_BR: Definindo %s para usar um item predefinido

en: Stock Item:
pt_BR: Item predefinido:

en: Custom label and image:
pt_BR: Imagem e rótulo personalizados:

note: Label area frame...
en: Edit Label
pt_BR: Editar rótulo

note: Internal Image area...
en: Edit Image
pt_BR: Editar imagem

en: Setting %s to use an attribute list
pt_BR: Definindo %s para usar uma lista de atributos

en: Setting %s to use a Pango markup string
pt_BR: Definindo %s para usar uma string de marcação do Pango

en: Setting %s to use a pattern string
pt_BR: Definindo %s para usar uma string padrão

en: Setting %s to use normal line wrapping
pt_BR: Definindo %s para usar a quebra automática normal de linha

en: Setting %s to use a single line
pt_BR: Definindo %s para usar uma linha única

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
pt_BR: Definindo %s para usar a quebra automática de linha específica do Pango

en: <printable chars only>
pt_BR: <caracteres imprimíveis apenas>

en: Add and remove rows:
pt_BR: Adicionar e remover linhas:

en: Setting %s to have a start action
pt_BR: Definindo %s para ter uma ação inicial

en: Setting %s to have an end action
pt_BR: Definindo %s para ter uma ação final

en: Setting %s to not have a start action
pt_BR: Definindo %s para não ter uma ação inicial

en: Setting %s to not have an end action
pt_BR: Definindo %s para não ter uma ação final

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
pt_BR: Defina as colunas para o seu liststore, dando a elas nomes significativos que irão ajudá-lo a obtê-las ao definir os atributos de renderização de células (pressione a tecla Delete para remover a coluna selecionada)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
pt_BR: Adicione, remova e edite as linhas de dados (você pode usar CTRL+N opcionalmente para adicionar novas linhas e a tecla Delete para remover a linha selecionada)

en: <Type Here>
pt_BR: <Digite aqui>

en: <Enter ID>
pt_BR: <Insira a ID>

en: Setting %s to use standard label text
pt_BR: Definindo %s para usar o texto de rótulo padrão

en: Setting %s to use a custom label widget
pt_BR: Definindo %s para usar um widget de rótulo personalizado

en: Group Header
pt_BR: Grupo cabeçalho

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
pt_BR: Escolha um modelo de dados e defina algumas
    colunas no armazenamento de dados primeiro

en: Setting %s to use a custom tooltip
pt_BR: Definindo %s para usar uma dica de ferramenta personalizada

en: Setting %s to use tooltip markup
pt_BR: Definindo %s para usar marcação de dica de ferramenta

en: Setting %s to not use tooltip markup
pt_BR: Definindo %s para não usar marcação de dica de ferramenta

en: Setting %s to use a named icon
pt_BR: Definindo %s para usar um ícone nomeado

en: Setting %s to use an icon file
pt_BR: Definindo %s para usar uma arquivo de ícone

en: Setting %s to use a custom titlebar
pt_BR: Definindo %s para usar uma barra de título personalizada

en: Setting %s to use a system provided titlebar
pt_BR: Definindo %s para usar uma barra de título do sistema

en: Page Setup Dialog
pt_BR: Diálogo de configuração de página

en: Print Dialog
pt_BR: Diálogo de impressão

en: Page Set
pt_BR: Tamanho da página

en: Copies
pt_BR: Cópias

en: Collate
pt_BR: Agrupar

en: Reverse
pt_BR: Inverter

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Generate PDF
pt_BR: Gerar PDF

en: Generate PS
pt_BR: Gerar PS

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Number Up
pt_BR: Número acima

en: Number Up Layout
pt_BR: Layout de número acima

en: GTK+ Unix Print Toplevels
pt_BR: Níveis superiores de impressão do GTK+ para o Unix

en: Preview snapshot
pt_BR: Visualizar captura de tela

en: Edit Separately
pt_BR: Editar separadamente

en: Remove Parent
pt_BR: Remover pai

en: Add Parent
pt_BR: Adicionar pai

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: Viewport
pt_BR: Porta de visualização

en: Event Box
pt_BR: Caixa de eventos

en: Frame
pt_BR: Moldura

en: Aspect Frame
pt_BR: Moldura proporcional

en: Scrolled Window
pt_BR: Janela de rolagem

en: Expander
pt_BR: Expansor

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Box
pt_BR: Caixa

en: Paned
pt_BR: Envidraçado

en: Stack
pt_BR: Pilha

en: Add to Size Group
pt_BR: Adicionar ao grupo de tamanhos

en: Clear properties
pt_BR: Limpar propriedades

en: Read documentation
pt_BR: Ler documentação

en: Style Classes
pt_BR: Classes de estilo

en: A list of style class names to apply to this widget
pt_BR: Uma lista de nomes de classes de estilo para aplicar a este widget

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Center
pt_BR: Centralizar

en: End
pt_BR: Fim

en: Baseline
pt_BR: Linha de base

en: Exposure
pt_BR: Exposição

en: Pointer Motion
pt_BR: Movimento do ponteiro

en: Pointer Motion Hint
pt_BR: Dica de ponteiro de movimentação

en: Button Motion
pt_BR: Movimentação do botão

en: Button 1 Motion
pt_BR: Movimentação do botão 1

en: Button 2 Motion
pt_BR: Movimentação do botão 2

en: Button 3 Motion
pt_BR: Movimentação do botão 3

en: Button Press
pt_BR: Pressionar botão

en: Button Release
pt_BR: Soltar botão

en: Key Press
pt_BR: Pressionar tecla

en: Key Release
pt_BR: Soltar tecla

en: Enter Notify
pt_BR: Notificação de entrada

en: Leave Notify
pt_BR: Notificação de saída

en: Focus Change
pt_BR: Alteração de foco

en: Structure
pt_BR: Estrutura

en: Property Change
pt_BR: Alteração de propriedade

en: Visibility Notify
pt_BR: Notificação de visibilidade

en: Proximity In
pt_BR: Mais próximo

en: Proximity Out
pt_BR: Menos próximo

en: Substructure
pt_BR: Substrutura

en: Scroll
pt_BR: Rolar

en: Touch
pt_BR: Toque

en: Smooth scroll
pt_BR: Rolagem suave

en: Touchpad Gesture
pt_BR: Gestos do touchpad

en: Tablet Pad
pt_BR: Tablet pad

en: All Events
pt_BR: Todos os eventos

en: Accelerators
pt_BR: Aceleradores

en: A list of accelerator keys
pt_BR: Uma lista de teclas de aceleração

en: Accessible Name
pt_BR: Nome acessível

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
pt_BR: Nome das instâncias de objeto formatadas para acesso a tecnologia assistiva

en: Accessible Description
pt_BR: Descrição acessível

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
pt_BR: A descrição de um objeto, formatado para acesso a tecnologias assistivas

en: Role
pt_BR: Papel

en: The accessible role of this object
pt_BR: O papel acessível deste objeto

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Accelerator Label
pt_BR: Rótulo do acelerador

en: Alert
pt_BR: Alerta

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Canvas
pt_BR: Tela

en: Check Box
pt_BR: Caixa de seleção

en: Check Menu Item
pt_BR: Item de menu de seleção

en: Color Chooser
pt_BR: Seletor de cores

en: Column Header
pt_BR: Cabeçalho da coluna

en: Combo Box
pt_BR: Caixa de combinação

en: Date Editor
pt_BR: Editor de data

en: Desktop Icon
pt_BR: Ícone da área de trabalho

en: Desktop Frame
pt_BR: Quadro da área de trabalho

en: Dial
pt_BR: Discador

en: Dialog
pt_BR: Diálogo

en: Directory Pane
pt_BR: Painel de diretórios

en: Drawing Area
pt_BR: Área de desenho

en: File Chooser
pt_BR: Seletor de arquivos

en: Filler
pt_BR: Preenchedor

en: Font Chooser
pt_BR: Seletor de fontes

en: Glass Pane
pt_BR: Painel de vidro

en: HTML Container
pt_BR: Contêiner HTML

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Internal Frame
pt_BR: Quadro interno

en: Layered Pane
pt_BR: Painel com camadas

en: List
pt_BR: Lista

en: List Item
pt_BR: Item de lista

en: Menu Bar
pt_BR: Barra de menu

en: Option Pane
pt_BR: Painel de opção

en: Page Tab
pt_BR: Aba de página

en: Page Tab List
pt_BR: Lista de abas de página

en: Panel
pt_BR: Painel

en: Password Text
pt_BR: Texto de senha

en: Popup Menu
pt_BR: Menu de contexto

en: Progress bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Push Button
pt_BR: Botão de pressionar

en: Radio Button
pt_BR: Botão de opção

en: Radio Menu Item
pt_BR: Item de menu de opção

en: Root Pane
pt_BR: Painel raiz

en: Row Header
pt_BR: Cabeçalho da linha

en: Scroll Bar
pt_BR: Barra de rolagem

en: Scroll pane
pt_BR: Painel de rolagem

en: Slider
pt_BR: Deslizador

en: Split Pane
pt_BR: Painel dividido

en: Spin Button
pt_BR: Botão do seletor numérico

en: Status Bar
pt_BR: Barra de status

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Table Cell
pt_BR: Célula de tabela

en: Tear Off Menu Item
pt_BR: Item de menu destacável

en: Toggle Button
pt_BR: Botão de alternância

en: Tool Bar
pt_BR: Barra de ferramentas

en: Tool Tip
pt_BR: Dica de ferramenta

en: Tree
pt_BR: Árvore

en: Tree Table
pt_BR: Tabela de árvores

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Window
pt_BR: Janela

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

en: Ruler
pt_BR: Régua

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Autocomplete
pt_BR: Autocompletar

en: Editbar
pt_BR: Barra de edição

en: Embedded
pt_BR: Embutido

en: Entry
pt_BR: Entrada

en: Chart
pt_BR: Gráfico

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Document Frame
pt_BR: Quadro de documento

en: Heading
pt_BR: Titulo

en: Page
pt_BR: Página

en: Section
pt_BR: Seção

en: Redundant Object
pt_BR: Objeto redundante

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Link
pt_BR: Vínculo

en: Input Method Window
pt_BR: Janela de método de entrada

en: Table Row
pt_BR: Linha de tabela

en: Tree Item
pt_BR: Item de árvore

en: Document Spreadsheet
pt_BR: Documento de planilha

en: Document Presentation
pt_BR: Documento de apresentação

en: Document Text
pt_BR: Documento de texto

en: Document Web
pt_BR: Documento web

en: Document Email
pt_BR: Documento de e-mail

en: List Box
pt_BR: Caixa de lista

en: Grouping
pt_BR: Agrupamento

en: Image Map
pt_BR: Mapa de imagem

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Info Bar
pt_BR: Barra de informações

en: Level Bar
pt_BR: Barra de nível

en: Title Bar
pt_BR: Barra de título

en: Block Quote
pt_BR: Bloco de citação

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Article
pt_BR: Artigo

en: Landmark
pt_BR: Ponto de referência

en: Marquee
pt_BR: Destaque

en: Math
pt_BR: Matemática

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Description List
pt_BR: Lista de descrição

en: Description Term
pt_BR: Termo de descrição

en: Description Value
pt_BR: Valor de descrição

en: Generic object
pt_BR: Objeto genérico

en: Mathematical fraction
pt_BR: Fração matemática

en: A radical expression (in math)
pt_BR: Uma expressão radical (em matemática)

en: Subscript text
pt_BR: Texto subscrito

en: Superscript text
pt_BR: Texto sobrescrito

en: Footnote text
pt_BR: Texto de nota de rodapé

en: Content deletion
pt_BR: Exclusão de conteúdo

en: Content insertion
pt_BR: Inserção de conteúdo

en: Marked content
pt_BR: Conteúdo marcado

en: Change suggestion
pt_BR: Sugestão de alteração

en: Last Defined
pt_BR: Último definido

en: Controlled By
pt_BR: Controlado por

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
pt_BR: Indica um objeto controlado por um ou mais objetos de destino

en: Controller For
pt_BR: Controlador para

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
pt_BR: Indica que um objeto é um controlador para um ou mais objetos de destino

en: Labeled By
pt_BR: Rotulado por

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
pt_BR: Indica que um objeto é rotulado por um ou mais objetos de destino

en: Label For
pt_BR: Rótulo para

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
pt_BR: Indica que um objeto é um rótulo para um ou mais objetos de destino

en: Member Of
pt_BR: Membro de

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
pt_BR: Indica que um objeto é um membro de um grupo de um mais objetos de destino

en: Node Child Of
pt_BR: Nó filho de

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
pt_BR: Indica que um objeto é uma célula em uma tabela que é exibida porque uma célula na mesma coluna está expandida e identifica aquela célula

en: Flows To
pt_BR: Flui para

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
pt_BR: Indica que o objeto tem um conteúdo que flui logicamente para outro AtkObject de uma maneira sequencial, (por exemplo fluxo de texto)

en: Flows From
pt_BR: Flui de

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
pt_BR: Indica que o objeto tem um conteúdo que flui logicamente de outro AtkObject de uma maneira sequencial, (por exemplo fluxo de texto)

en: Subwindow Of
pt_BR: Subjanela de

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
pt_BR: Indica uma subjanela anexada a um componente mas que, por outro lado, não tem conexão na hierarquia da interface de usuário para esse componente

en: Embeds
pt_BR: Encaixa

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
pt_BR: Indica que objeto incorpora visualmente o conteúdo de outros objetos, p.ex.: o conteúdo deste objeto flui ao redor do conteúdo de outros

en: Embedded By
pt_BR: Encaixado por

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
pt_BR: O inverso de “Encaixa”, indica que o conteúdo deste objeto está visualmente incorporado em outro objeto

en: Popup For
pt_BR: Contexto para

en: Indicates that an object is a popup for another object
pt_BR: Indica que um objeto é um menu de contexto para outro objeto

en: Parent Window Of
pt_BR: Janela pai de

en: Indicates that an object is a parent window of another object
pt_BR: Indica que um objeto é uma janela pai de outro objeto

en: Described By
pt_BR: Descrito por

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
pt_BR: Indica que outro objeto fornece informação descrevendo este objeto; mais detalhado que “Labelled By” (Rotulado por)

en: Description For
pt_BR: Descrição para

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
pt_BR: Indica que um objeto fornece informação descrevendo outro objeto; mais detalhado que “Rótulo para”

en: Queue
pt_BR: Fila

en: Immediate
pt_BR: Imediato

en: Bin
pt_BR: Caixa

en: Insert Before
pt_BR: Inserir antes

en: Insert After
pt_BR: Inserir depois

en: Remove Slot
pt_BR: Remover slot

en: Number of items
pt_BR: Número de itens

en: The number of items in the box
pt_BR: O número de itens na caixa

en: Top
pt_BR: Topo

en: Bottom
pt_BR: Fundo

en: Center Child
pt_BR: Centralizar filho

en: Horizontal Box
pt_BR: Caixa horizontal

en: Vertical Box
pt_BR: Caixa vertical

en: Action Bar
pt_BR: Barra de ação

en: The number of items in the action bar
pt_BR: O número de itens na barra de ação

en: Accel Groups
pt_BR: Grupos de acelerador

en: A list of accel groups to be added to this window
pt_BR: Uma lista de grupos de aceleradores para serem adicionados a este widget

en: North West
pt_BR: Noroeste

en: North
pt_BR: Norte

en: North East
pt_BR: Nordeste

en: West
pt_BR: Oeste

en: East
pt_BR: Leste

en: South West
pt_BR: Sudoeste

en: South
pt_BR: Sul

en: South East
pt_BR: Sudeste

en: Static
pt_BR: Estático

en: Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas

en: Splash Screen
pt_BR: Tela de abertura

en: Utility
pt_BR: Utilitário

en: Dock
pt_BR: Encaixar

en: Desktop
pt_BR: Área de trabalho

en: Drop Down Menu
pt_BR: Menu suspenso

en: Tooltip
pt_BR: Dica de ferramenta

en: Toplevel
pt_BR: Nível superior

en: Popup
pt_BR: Contexto

en: Always Center
pt_BR: Sempre centralizar

en: Center on Parent
pt_BR: Centralizar pelo pai

en: Offscreen Window
pt_BR: Janela Offscreen

en: Application Window
pt_BR: Janela de aplicativo

en: Overlay
pt_BR: Revestir

en: Menu Shell
pt_BR: Menu shell

en: Position
pt_BR: Posição

en: The position of the menu item in the menu shell
pt_BR: A posição do item do menu no menu shell

en: Edit…
pt_BR: Editar…

en: Use Underline
pt_BR: Usar sublinha

en: Related Action
pt_BR: Ação relacionada

en: Use Action Appearance
pt_BR: Usar aparência da ação

en: Action Name
pt_BR: Nome da ação

en: Action Target
pt_BR: Alvo de ação

en: Click
pt_BR: Clique

en: Set the description of the Click atk action
pt_BR: Defina a descrição da ação Click do atk

en: Image Menu Item
pt_BR: Item de imagem do menu

en: Stock Item
pt_BR: Item predefinido

en: The stock item for this menu item
pt_BR: O item predefinido para este item do menu

en: Accel Group
pt_BR: Grupo de acelerador

en: Separator Menu Item
pt_BR: Item separador para menus

en: Left to Right
pt_BR: Esquerda para a direita

en: Right to Left
pt_BR: Direita para a esquerda

en: Top to Bottom
pt_BR: De cima para baixo

en: Bottom to Top
pt_BR: De baixo para cima

en: Icons only
pt_BR: Somente ícones

en: Text only
pt_BR: Somente texto

en: Text below icons
pt_BR: Texto abaixo dos ícones

en: Text beside icons
pt_BR: Texto ao lado dos ícones

en: A symbolic icon size for the stock icon
pt_BR: Um tamanho simbólico de ícone para o ícone predefinido

en: Small Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas pequena

en: Large Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas grande

en: Drag &amp; Drop
pt_BR: Arrastar &amp; soltar

en: The position of the tool item in the toolbar
pt_BR: A posição do item de ferramenta na barra de ferramentas

en: Tool Palette
pt_BR: Paleta de ferramentas

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
pt_BR: Se começa a rolagem em menos da largura mínima ou natural

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
pt_BR: Se começa a rolagem em menos da altura mínima ou natural

en: The position of the tool item group in the palette
pt_BR: A posição do grupo de item de ferramenta na paleta

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Half
pt_BR: Meio

en: Separator Tool Item
pt_BR: Item separador para ferramentas

en: Tool Button
pt_BR: Botão de ferramenta

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
pt_BR: O ícone predefinido exibido no item (escolhido um item a partir das predefinições do GTK+ ou da fábrica de ícones)

en: Toggle Tool Button
pt_BR: Botão de ferramenta de alternação

en: Radio Tool Button
pt_BR: Botão de ferramenta de opção

en: Menu Tool Button
pt_BR: Botão de ferramentas do menu

en: Handle Box
pt_BR: Caixa manipuladora

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Right
pt_BR: Direita

en: In
pt_BR: Dentro

en: Out
pt_BR: Fora

en: Etched In
pt_BR: Grafado para dentro

en: Etched Out
pt_BR: Grafado para fora

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: The pango attributes for this label
pt_BR: Os atributos do pango para este rótulo

en: Word
pt_BR: Palavra

en: Character
pt_BR: Caractere

en: Word Character
pt_BR: Caractere de palavra

en: Text Entry
pt_BR: Entrada de texto

en: Free Form
pt_BR: Forma livre

en: Alpha
pt_BR: Alfa

en: Digits
pt_BR: Dígitos

en: Number
pt_BR: Número

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Password
pt_BR: Senha

en: Pin Code
pt_BR: Código pin

en: Spellcheck
pt_BR: Verificação ortográfica

en: No Spellcheck
pt_BR: Sem verificação ortográfica

en: Word Completion
pt_BR: Preenchimento de palavras

en: Lowercase
pt_BR: Minúsculos

en: Uppercase Chars
pt_BR: Caracteres maiúsculos

en: Uppercase Words
pt_BR: Palavras maiúsculas

en: Uppercase Sentences
pt_BR: Sentenças maiúsculas

en: Inhibit On-screen Keyboard
pt_BR: Inibir teclado virtual

en: Vertical Writing
pt_BR: Escrita vertical

en: Emoji Support
pt_BR: Suporte a emoji

en: No Emoji Support
pt_BR: Sem suporte a emoji

en: Primary Stock Icon
pt_BR: Ícone primário predefinido

en: Secondary Stock Icon
pt_BR: Ícone secundário predefinido

en: Primary Icon Pixbuf
pt_BR: Pixbuf do ícone primário

en: Secondary Icon Pixbuf
pt_BR: Pixbuf do ícone secundário

en: Primary Icon Name
pt_BR: Nome do ícone primário

en: Secondary Icon Name
pt_BR: Nome do ícone secundário

en: Primary Icon Activatable
pt_BR: O ícone primário é ativável

en: Secondary Icon Activatable
pt_BR: O ícone secundário é ativável

en: Primary Icon Sensitive
pt_BR: O ícone primário é sensível

en: Secondary Icon Sensitive
pt_BR: O ícone secundário é sensível

en: Progress Fraction
pt_BR: Fração do progresso

en: Progress Pulse Step
pt_BR: Passo do pulso do progresso

en: Primary Icon Tooltip Text
pt_BR: Dica (texto) do ícone primário

en: Secondary Icon Tooltip Text
pt_BR: Dica (texto) do ícone secundário

en: Primary Icon Tooltip Markup
pt_BR: Dica (marcação) do ícone primário

en: Secondary Icon Tooltip Markup
pt_BR: Dica (marcação) do ícone secundário

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Set the description of the Activate atk action
pt_BR: Define a descrição do botão Ativar da atk

en: Search Entry
pt_BR: Entrada de pesquisa

en: Text View
pt_BR: Visualização de texto

en: Search Bar
pt_BR: Barra de pesquisa

en: Reject
pt_BR: Recusar

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Delete Event
pt_BR: Excluir evento

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Stock Button
pt_BR: Botão predefinido

en: The stock item for this button
pt_BR: O item predefinido para este botão

en: Response ID
pt_BR: ID de resposta

en: The response ID of this button in a dialog
pt_BR: O ID de resposta deste botão no diálogo

en: Press
pt_BR: Pressionar

en: Set the description of the Press atk action
pt_BR: Define a descrição da ação Pressionar da atk

en: Release
pt_BR: Soltura

en: Set the description of the Release atk action
pt_BR: Define a descrição da ação Soltura da atk

en: Check Button
pt_BR: Botão de seleção

en: Always
pt_BR: Sempre

en: If Valid
pt_BR: Se válido

en: Switch
pt_BR: Alternador

en: File Chooser Button
pt_BR: Botão de escolha de arquivo

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Select Folder
pt_BR: Selecionar Pasta

en: Create Folder
pt_BR: Criar pasta

en: Scale Button
pt_BR: Botão de escala

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
pt_BR: Os nomes dos ícones a serem usados pelo botão de escala. O primeiro item no vetor será usado no botão quando o valor atual for o menor, o segundo item como o maior valor. Todos os itens subsequentes serão usados para todos os outros valores, espalhados uniformemente pela faixa de valores

en: Volume Button
pt_BR: Botão de volume

en: File Chooser Widget
pt_BR: Widget de seleção de arquivos

en: Application Chooser Widget
pt_BR: Widget de seleção de aplicativo

en: Places Sidebar
pt_BR: Barra lateral da lugares

en: New Tab
pt_BR: Nova aba

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: Color Button
pt_BR: Botão de cor

en: Font Button
pt_BR: Botão de fonte

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: On
pt_BR: Ligado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Combo Box Text
pt_BR: Texto da caixa de combinação

en: Items
pt_BR: Itens

en: The list of items to show in the combo box
pt_BR: A lista de itens para mostrar nesta caixa de combinação

en: Application Chooser Button
pt_BR: Botão de escolha de aplicativo

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Continuous
pt_BR: Contínuo

en: Discrete
pt_BR: Discreto

en: Resource Name
pt_BR: Nome do recurso

en: Icon Size
pt_BR: Tamanho do ícone

en: Dialog Box
pt_BR: Caixa de diálogo

en: Insert Row
pt_BR: Inserir linha

en: Before
pt_BR: Antes

en: Insert Column
pt_BR: Inserir coluna

en: Remove Row
pt_BR: Remover linha

en: Remove Column
pt_BR: Remover coluna

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Shrink
pt_BR: Encolher

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: The number of rows for this grid
pt_BR: O número de linhas para esta grade

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: The number of columns for this grid
pt_BR: O número de colunas para esta grade

en: Horizontal Panes
pt_BR: Painéis horizontais

en: Vertical Panes
pt_BR: Painéis verticais

en: Notebook
pt_BR: Caderno

en: Insert Page Before
pt_BR: Inserir página depois

en: Insert Page After
pt_BR: Inserir página antes

en: Remove Page
pt_BR: Remover página

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
pt_BR: Define as páginas atualmente ativas para editar, esta propriedade não será salva

en: Number of pages
pt_BR: Número de páginas

en: The number of pages in the notebook
pt_BR: O número de páginas no caderno

en: Start Action
pt_BR: Ação inicial

en: End Action
pt_BR: Ação final

en: HeaderBar
pt_BR: Barra de cabeçalho

en: Reserve space for subtitle
pt_BR: Reservar espaço para o subtítulo

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
pt_BR: Manter a altura da barra de cabeçalho dinamicamente proporcional às mudanças do subtítulo.

en: Custom Title
pt_BR: Título personalizado

en: The number of items in the header bar
pt_BR: O número de itens na barra de cabeçalho

en: Add Slot
pt_BR: Adicionar slot

en: The number of pages in the stack
pt_BR: O número de páginas na pilha

en: Edit page
pt_BR: Editar página

en: Visible child
pt_BR: Filho visível

en: Crossfade
pt_BR: Transição gradual

en: Slide Right
pt_BR: Deslizar para direita

en: Slide Left
pt_BR: Deslizar para esquerda

en: Slide Up
pt_BR: Deslizar para cima

en: Slide Down
pt_BR: Deslizar para baixo

en: Slide Left-Right
pt_BR: Deslizar esquerda-direita

en: Slide Up-Down
pt_BR: Deslizar cima-baixo

en: Move Over Up
pt_BR: Sobre-mover acima

en: Move Over Down
pt_BR: Sobre-mover abaixo

en: Move Over Left
pt_BR: Sobre-mover à esquerda

en: Move Over Right
pt_BR: Sobre-mover à direita

en: Move Over Up-Down
pt_BR: Sobre-mover cima-baixo

en: Move Over Down-Up
pt_BR: Sobre-mover baixo-cima

en: Move Over Left-Right
pt_BR: Sobre-mover esquerda-direita

en: Move Over Right-Left
pt_BR: Sobre-mover direita-esquerda

en: Move Under Up
pt_BR: Sub-mover acima

en: Move Under Down
pt_BR: Sub-mover abaixo

en: Move Under Left
pt_BR: Sub-mover à esquerda

en: Move Under Right
pt_BR: Sub-mover à direita

en: Stack Switcher
pt_BR: Seletor de pilha

en: Stack Sidebar
pt_BR: Barra lateral da pilha

en: Revealer
pt_BR: Revelador

en: Add Row
pt_BR: Adicionar linha

en: Single
pt_BR: Único

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Multiple
pt_BR: Múltiplo

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
pt_BR: Se esta caixa de listagem deve ter um widget de espaço reservado que é mostrado na lista quando não exibe quaisquer filhos visíveis

en: The position of the row item in the listbox
pt_BR: A posição do item de linha na caixa de listagem

en: List Box Row
pt_BR: Linha de caixa de listagem

en: Flow Box
pt_BR: Caixa de fluxo

en: Add Child
pt_BR: Adicionar filho

en: The position of the child in the flowbox
pt_BR: A posição do filho na caixa de fluxo

en: Flow Box Child
pt_BR: Caixa de fluxo filho

en: Range
pt_BR: Intervalo

en: Discontinuous
pt_BR: Descontínuo

en: Delayed
pt_BR: Atrasado

en: The number of digits to round the value to when the value changes
pt_BR: O número de dígitos para o qual arredondar o valor quando este altera

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
pt_BR: Se destaca a área do traçado da parte inferior ou da esquerda até em cima ao botão

en: Horizontal Scale
pt_BR: Escala horizontal

en: Vertical Scale
pt_BR: Escala vertical

en: Flip Horizontally
pt_BR: Girar horizontalmente

en: Flip Vertically
pt_BR: Girar verticalmente

en: Slide Horizontally
pt_BR: Deslizar horizontalmente

en: Slide Vertically
pt_BR: Deslizar verticalmente

en: Resize Horizontally
pt_BR: Redimensionar horizontalmente

en: Resize Vertically
pt_BR: Redimensionar verticalmente

en: Flip Both Sides
pt_BR: Girar ambos os lados

en: Slide Both Sides
pt_BR: Deslizar ambos os lados

en: Resize Both Sides
pt_BR: Redimensionar ambos os lados

en: Scrollbar
pt_BR: Barra de rolagem

en: Horizontal Scrollbar
pt_BR: Barra de rolagem horizontal

en: Vertical Scrollbar
pt_BR: Barra de rolagem vertical

en: Button Box
pt_BR: Caixa de botão

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Spread
pt_BR: Planilha

en: Edge
pt_BR: Borda

en: Horizontal Button Box
pt_BR: Caixa de botões horizontal

en: Vertical Button Box
pt_BR: Caixa de botões vertical

en: Horizontal Separator
pt_BR: Separador horizontal

en: Vertical Separator
pt_BR: Separador vertical

en: Accel Label
pt_BR: Rótulo Acel

en: Up
pt_BR: Para cima

en: Down
pt_BR: Para baixo

en: Menu Button
pt_BR: Botão do menu

en: Lock Button
pt_BR: Botão de trava

en: Layout
pt_BR: Disposição

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: OpenGL Area
pt_BR: Área de OpenGL

en: Info
pt_BR: Informações

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Error
pt_BR: Erro

en: Never
pt_BR: Nunca

en: External
pt_BR: Externo

en: Top Left
pt_BR: Superior esquerdo

en: Bottom Left
pt_BR: Inferior esquerdo

en: Top Right
pt_BR: Superior direito

en: Bottom Right
pt_BR: Inferior direito

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
pt_BR: Se a sobreposição da barra de rolagem estiver habilitada, as barras de rolagem apenas serão adicionadas quando um mouse estiver presente

en: About Dialog
pt_BR: Diálogo sobre

en: Artistic
pt_BR: Artística

en: GPL 2.0 Only
pt_BR: GPL 2.0 apenas

en: GPL 3.0 Only
pt_BR: GPL 3.0 apenas

en: LGPL 2.1 Only
pt_BR: LGPL 2.1 apenas

en: LGPL 3.0 Only
pt_BR: LGPL 3.0 apenas

en: AGPL 3.0 Only
pt_BR: AGPL 3.0 apenas

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
pt_BR: Você pode marcar isto como traduzível e definir um nome/endereço se você quiser mostrar uma tradução de um tradutor específico, caso contrário você deve listar todos os tradutores e desmarcar esta string para tradução

en: Color Selection Dialog
pt_BR: Diálogo de seleção de cor

en: File Chooser Dialog
pt_BR: Diálogo de seleção de arquivos

en: Font Selection Dialog
pt_BR: Diálogo de seleção de fonte

en: Application Chooser Dialog
pt_BR: Diálogo seletor de aplicativo

en: Message Dialog
pt_BR: Diálogo de mensagem

en: Yes, No
pt_BR: Sim, Não

en: Ok, Cancel
pt_BR: Ok, Cancelar

en: Color Selection
pt_BR: Seleção de cor

en: Color Chooser Widget
pt_BR: Widget de seleção de cores

en: Color Chooser Dialog
pt_BR: Diálogo de seleção de cores

en: Font Chooser Widget
pt_BR: Widget de seleção de fontes

en: Font Chooser Dialog
pt_BR: Diálogo de seleção de fontes

en: Font Selection
pt_BR: Seleção de fonte

en: Assistant
pt_BR: Assistente

en: Number of Pages
pt_BR: Número de páginas

en: Number of pages in this assistant
pt_BR: Número de páginas neste assistente

en: Initially Complete
pt_BR: Inicialmente completo

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
pt_BR: Se esta página será inicialmente marcada como concluída, independente da entrada do usuário.

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Intro
pt_BR: Introdução

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Summary
pt_BR: Sumário

en: The page position in the Assistant
pt_BR: A posição da página no Assistente

en: Popover
pt_BR: Janela sobreposta

en: Popover Menu
pt_BR: Menu de janela sobreposta

en: Number of submenus
pt_BR: Número de submenus

en: The number of submenus in the popover menu
pt_BR: O número de submenus no menu de janela sobreposta

en: Edit menu
pt_BR: Editar menu

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
pt_BR: Define os submenus atualmente ativos para editar, esta propriedade não será salva

en: Model Button
pt_BR: Modelo de botão

en: Link Button
pt_BR: Botão de link

en: Recent Chooser
pt_BR: Seletor de recentes

en: Most Recently Used first
pt_BR: Os mais recentemente utilizados primeiro

en: Least Recently Used first
pt_BR: Os menos recentemente utilizados primeiro

en: Recent Chooser Dialog
pt_BR: Diálogo seletor de recentes

en: Size Group
pt_BR: Grupo de tamanhos

en: List of widgets in this group
pt_BR: Lista de widgets neste grupo

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Window Group
pt_BR: Grupo de janelas

en: Adjustment
pt_BR: Ajuste

en: An accelerator key for this action
pt_BR: Uma tecla de aceleração para esta ação

en: Toggle Action
pt_BR: Ação de alternância

en: Radio Action
pt_BR: Ação da opção

en: Recent Action
pt_BR: Ação recente

en: Action Group
pt_BR: Grupo de ações

en: Entry Completion
pt_BR: Preenchimento de entrada

en: Icon Factory
pt_BR: Fábrica de ícones

en: Icon Sources
pt_BR: Fontes de ícones

en: A list of sources for this icon factory
pt_BR: Uma lista de fontes para esta fábrica de ícones

en: List Store
pt_BR: Armazenamento da lista

en: Enter a list of column types for this data store
pt_BR: Insira uma lista de tipos de colunas para este armazenamento de dados

en: Data
pt_BR: Dados

en: Enter a list of values to be applied on each row
pt_BR: Insira uma lista de valores a serem aplicados a cada linha

en: Tree Store
pt_BR: Armazenamento em árvore

en: Tree Model Filter
pt_BR: Filtro de modelo em árvore

en: Tree Model Sort
pt_BR: Ordenação de modelo em árvore

en: Tree Selection
pt_BR: Seleção em árvore

en: Tree View
pt_BR: Visão em árvore

en: Horizontal and Vertical
pt_BR: Horizontal e vertical

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en: Descending
pt_BR: Decrescente

en: Grow Only
pt_BR: Somente ampliar

en: Icon View
pt_BR: Visualizar ícone

en: Cell Background Color name column
pt_BR: Coluna do nome da cor de segundo plano da célula

en: The column in the model to load the value from
pt_BR: A coluna no modelo do qual o valor será carregado

en: Cell Background Color column
pt_BR: Coluna da cor de segundo plano da célula

en: Cell Background RGBA column
pt_BR: Coluna RGBA de segundo plano da célula

en: Width column
pt_BR: Coluna de largura

en: Height column
pt_BR: Coluna de altura

en: Horizontal Padding
pt_BR: Enchimento horizontal

en: Horizontal Padding column
pt_BR: Coluna de enchimento horizontal

en: Vertical Padding
pt_BR: Enchimento vertical

en: Vertical Padding column
pt_BR: Coluna de enchimento vertical

en: Horizontal Alignment
pt_BR: Alinhamento horizontal

en: Horizontal Alignment column
pt_BR: Coluna de alinhamento horizontal

en: Vertical Alignment
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Vertical Alignment column
pt_BR: Coluna de alinhamento vertical

en: Sensitive column
pt_BR: Coluna sensível

en: Visible column
pt_BR: Coluna visível

en: Text Renderer
pt_BR: Renderizador de texto

en: Alignment column
pt_BR: Coluna de alinhamento

en: Attributes column
pt_BR: Coluna de atributos

en: Background Color Name column
pt_BR: Coluna do nome da cor do segundo plano

en: Background Color column
pt_BR: Coluna da cor do segundo plano

en: Editable column
pt_BR: Coluna editável

en: Ellipsize column
pt_BR: Coluna de elisão

en: Family column
pt_BR: Coluna da família

en: Font column
pt_BR: Coluna da fonte

en: Font Description column
pt_BR: Coluna de descrição da fonte

en: Foreground Color Name column
pt_BR: Coluna do nome da cor do primeiro plano

en: Foreground Color column
pt_BR: Coluna do primeiro plano

en: Language column
pt_BR: Coluna de idioma

en: Markup column
pt_BR: Coluna de marcação

en: Rise column
pt_BR: Coluna de elevação

en: Scale column
pt_BR: Coluna de escala

en: Single Paragraph Mode column
pt_BR: Coluna de modo de parágrafo único

en: Size column
pt_BR: Coluna de tamanho

en: Data column
pt_BR: Coluna de dados

en: Ultra Condensed
pt_BR: Ultracondensado

en: Extra Condensed
pt_BR: Extra condensado

en: Condensed
pt_BR: Condensado

en: Semi Condensed
pt_BR: Semicondensado

en: Semi Expanded
pt_BR: Semiexpandido

en: Expanded
pt_BR: Expandido

en: Extra Expanded
pt_BR: Extra expandido

en: Ultra Expanded
pt_BR: Ultraexpandido

en: Stretch column
pt_BR: Coluna de alongamento

en: Strikethrough column
pt_BR: Coluna de tachado

en: Oblique
pt_BR: Oblíquo

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Style column
pt_BR: Coluna de estilo

en: Text column
pt_BR: Coluna de texto

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Low
pt_BR: Baixo

en: Underline column
pt_BR: Coluna de sublinhado

en: Small Capitals
pt_BR: Minúsculas

en: Variant column
pt_BR: Coluna de variante

en: Weight column
pt_BR: Coluna de espessura

en: Width in Characters column
pt_BR: Coluna de espessura dos caracteres

en: Wrap Mode column
pt_BR: Coluna de ajuste de modo

en: Wrap Width column
pt_BR: Coluna de ajuste de largura

en: Background RGBA column
pt_BR: Coluna RGBA do segundo plano

en: Foreground RGBA column
pt_BR: Coluna do primeiro plano RGBA

en: Maximum width in characters
pt_BR: Largura máxima em caracteres

en: Placeholder text
pt_BR: Texto de espaço reservado

en: Accelerator Renderer
pt_BR: Renderizador de aceleração

en: Accelerator Mode column
pt_BR: Coluna do modo de aceleração

en: Shift Key
pt_BR: Tecla Shift

en: Lock Key
pt_BR: Tecla Lock

en: Control Key
pt_BR: Tecla Control

en: Alt Key
pt_BR: Tecla Alt

en: Fifth Key
pt_BR: Quinta tecla

en: Sixth Key
pt_BR: Sexta tecla

en: Seventh Key
pt_BR: Sétima tecla

en: Eighth Key
pt_BR: Oitava tecla

en: First Mouse Button
pt_BR: Primeiro botão do mouse

en: Second Mouse Button
pt_BR: Segundo botão do mouse

en: Third Mouse Button
pt_BR: Terceiro botão do mouse

en: Fourth Mouse Button
pt_BR: Quarto botão do mouse

en: Fifth Mouse Button
pt_BR: Quinto botão do mouse

en: Super Modifier
pt_BR: Super modicador

en: Hyper Modifier
pt_BR: Modificador Hyper

en: Meta Modifier
pt_BR: Modificador Meta

en: Release Modifier
pt_BR: Modificador de soltura

en: All Modifiers
pt_BR: Todos os modificadores

en: Accelerator Modifiers column
pt_BR: Coluna dos modificadores de aceleração

en: Keycode column
pt_BR: Coluna do código de tecla

en: Combo Renderer
pt_BR: Renderizador de combinação

en: Has Entry column
pt_BR: Tem coluna de entrada

en: Model column
pt_BR: Coluna do modelo

en: Text Column column
pt_BR: Coluna da coluna de texto

en: Spin Renderer
pt_BR: Renderizador Spin

en: Adjustment column
pt_BR: Coluna de ajuste

en: Climb Rate column
pt_BR: Coluna de taxa de elevação

en: Digits column
pt_BR: Coluna de dígitos

en: Pixbuf Renderer
pt_BR: Renderizador Pixbuf

en: Follow State column
pt_BR: Coluna de acompanhamento de estado

en: Icon Name column
pt_BR: Coluna do nome do ícone

en: Pixbuf column
pt_BR: Coluna Pixbuf

en: GIcon column
pt_BR: Coluna de GIcon

en: Pixbuf Expander Closed column
pt_BR: Coluna fechada expansora do Pixbuf

en: Pixbuf Expander Open column
pt_BR: Coluna aberta expansora do Pixbuf

en: Stock Detail column
pt_BR: Coluna de detalhe predefinida

en: Stock column
pt_BR: Coluna predefinida

en: Stock Size column
pt_BR: Coluna de tamanho predefinida

en: Progress Renderer
pt_BR: Renderizador de progresso

en: Orientation column
pt_BR: Coluna de orientação

en: Pulse column
pt_BR: Coluna de pulso

en: Text Horizontal Alignment column
pt_BR: Coluna de alinhamento de texto horizontal

en: Text Vertical Alignment column
pt_BR: Coluna de alinhamento de texto vertical

en: Value column
pt_BR: Coluna de valor

en: Inverted column
pt_BR: Coluna invertida

en: Spinner Renderer
pt_BR: Renderizador de ícone animado

en: Active column
pt_BR: Coluna ativa

en: Toggle Renderer
pt_BR: Renderizador Toggle

en: Activatable column
pt_BR: Coluna ativável

en: Inconsistent column
pt_BR: Coluna inconsistente

en: Indicator Size column
pt_BR: Coluna indicadora de tamanho

en: Radio column
pt_BR: Coluna de opções

en: Status Icon
pt_BR: Ícone de status

en: Text Buffer
pt_BR: Buffer de texto

en: Entry Buffer
pt_BR: Buffer de entrada

en: Text Tag
pt_BR: Etiqueta do texto

en: Text Tag Table
pt_BR: Tabela de etiquetas do texto

en: File Filter
pt_BR: Filtro de arquivos

en: Mime Types
pt_BR: Tipos MIME

en: The list of mime types to add to the filter
pt_BR: A lista dos tipos MIME para adicionar ao filtro

en: Patterns
pt_BR: Padrões

en: The list of file name patterns to add to the filter
pt_BR: A lista de nome de arquivos padrão para adicionar ao filtro

en: Recent Filter
pt_BR: Filtro recente

en: The list of application names to add to the filter
pt_BR: A lista de nomes de aplicativos para adicionar ao filtro

en: Recent Manager
pt_BR: Gerenciador de recentes

en: Themed Icon
pt_BR: Ícone temático

en: File Icon
pt_BR: Ícone de arquivo

en: Native File Chooser Dialog
pt_BR: Diálogo nativo de seleção de arquivos

en: Toplevels
pt_BR: Níveis superiores

en: Containers
pt_BR: Contêineres

en: Control
pt_BR: Controle

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Composite Widgets
pt_BR: Widgets de composição

en: Miscellaneous
pt_BR: Miscelânea

en: Deprecated
pt_BR: Obsoleto

en: Program Attributes
pt_BR: Atributos do programa

en: License Text
pt_BR: Texto da licença

en: Version:
pt_BR: Versão:

en: Authors
pt_BR: Autores

en: Translators
pt_BR: Tradutores

en: Artists
pt_BR: Artistas

en: Documenters
pt_BR: Documentadores

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: License and Copyright
pt_BR: Licença e copyright

en: Website:
pt_BR: Site:

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Box Attributes
pt_BR: Atributos da caixa

en: Add center child
pt_BR: Adicionar filho centralizado

en: Whether this action bar should include a centered child.
pt_BR: Se essa barra de ação deve incluir um filho centralizado.

en: Action Attributes
pt_BR: Atributos da ação

en: Toolbar Proxies
pt_BR: Proxies de barra de ferramentas

en: Toggle and Radio
pt_BR: Alternador e rádio

en: Value ID:
pt_BR: Valor ID:

en: Radio proxies
pt_BR: Proxies de rádio

en: Activatable / Actionable
pt_BR: Ativável / Acionável

en: App Chooser Button Attributes
pt_BR: Atributos do botão de seleção de aplicativo

en: App Chooser Widget Attributes
pt_BR: Atributos do widget de seleção de aplicativo

en: Baseline:
pt_BR: Linha de base:

en: Whether this box should include a centered child.
pt_BR: Se essa caixa deve incluir um filho centralizado.

en: Child alignments:
pt_BR: Alinhamentos de crianças:

en: Button Attributes
pt_BR: Atributos do botão

en: Button Content
pt_BR: Conteúdo do botão

en: Add custom content
pt_BR: Adicionar conteúdo personalizado

en: Label with optional image
pt_BR: Rótulo com imagem opcional

en: Image:
pt_BR: Imagem:

en: Position:
pt_BR: Posição:

en: Combo Box Attributes
pt_BR: Atributos da caixa de combinação

en: Tree model:
pt_BR: Modelo em árvore:

en: Draw frame around entry
pt_BR: Desenhar moldura em torno da entrada

en: Tearoff menus
pt_BR: Menus destacáveis

en: Tabular Menus
pt_BR: Menus tabulares

en: Combo Box Text Attributes
pt_BR: Atributos de texto da caixa de combinação

en: List of items:
pt_BR: Lista de itens:

en: Input Hints:
pt_BR: Sugestões de entrada:

en: Primary Icon
pt_BR: Ícone primário

en: Tooltip:
pt_BR: Dica de ferramenta:

en: Use markup
pt_BR: Usar marcação

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
pt_BR: Se usa marcação na dica de
    ferramenta do ícone primário

en: Secondary Icon
pt_BR: Ícone secundário

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
pt_BR: Se usa marcação na dica de
    ferramenta do ícone secundário

en: Horizontal Alignment:
pt_BR: Alinhamento horizontal:

en: File Chooser Attributes
pt_BR: Botão de seleção de arquivos

en: Font Button Attributes
pt_BR: Atributos de botão de fontes

en: Font Chooser Attributes
pt_BR: Atributos de seleção de fontes

en: Grid Attributes
pt_BR: Atributos da grade

en: Spacing:
pt_BR: Espaçamento:

en: Homogeneous
pt_BR: Homogêneo

en: Count:
pt_BR: Contar:

en: Headerbar Attributes
pt_BR: Atributos da barra de cabeçalho

en: Custom title
pt_BR: Título personalizado

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
pt_BR: Se a barra de cabeçalho deve usar um widget de título personalizado.

en: Show window controls
pt_BR: Mostrar controles de janela

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
pt_BR: Se deve mostrar controles de janela, ex.: um botão de fechar.

en: Icon View Attributes
pt_BR: Atributos de visão em ícones

en: Single Click Activate
pt_BR: Ativar com clique único

en: Columns:
pt_BR: Colunas:

en: Cell Spacing:
pt_BR: Espaçamento das colunas:

en: Item Width:
pt_BR: Largura do item:

en: View Margin:
pt_BR: Ver margem:

en: Item Size and Spacing
pt_BR: Tamanho e espaço do item

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Formatting
pt_BR: Formatação

en: Label behaviour
pt_BR: Comportamento do rótulo

en: Wrap only on new line
pt_BR: Ajustar apenas em nova linha

en: Never wrap
pt_BR: Nunca ajustar

en: Label Width
pt_BR: Largura do rótulo

en: Automatically wrap
pt_BR: Ajustar automaticamente

en: Lines
pt_BR: Linhas

en: Level Bar Attributes
pt_BR: Atributos de barra de nível

en: Indicator Mode:
pt_BR: Modo indicador:

en: Minimum:
pt_BR: Mínimo:

en: Maximum:
pt_BR: Máximo:

en: Value:
pt_BR: Valor:

en: Message Dialog Attributes
pt_BR: Atributos do diálogo de mensagem

en: Primary Text:
pt_BR: Texto primário:

en: Secondary Text:
pt_BR: Texto secundário:

en: Alignment and Padding
pt_BR: Alinhamento e enchimento

en: Padding
pt_BR: Enchimento

en: Model Button Attributes
pt_BR: Atributos do modelo de botão

en: Notebook Attributes
pt_BR: Atributos do caderno

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
pt_BR: Editar página:

en: Tab Attributes
pt_BR: Atributos da aba

en: Start Action:
pt_BR: Ação inicial:

en: End Action:
pt_BR: Ação final:

en: Popover Attributes
pt_BR: Atributos da janela sobreposta

en: Menu Attributes
pt_BR: Atributos do menu

en: Progress Bar Attributes
pt_BR: Atributos da barra de progresso

en: Ellipsize Text:
pt_BR: Texto de elisão:

en: Tree View Attributes
pt_BR: Atributos de visão em árvore

en: Search Column:
pt_BR: Coluna de pesquisa:

en: Expander Column:
pt_BR: Coluna de expansores:

en: Recent Chooser Attributes
pt_BR: Menu de seleção de recentes

en: Scale Button Attributes
pt_BR: Atributos do botão de escala

en: Scale orientation:
pt_BR: Orientação de escala:

en: Scale Attributes
pt_BR: Atributos de escala

en: Stepper Sensitivity
pt_BR: Sensibilidade do passo a passo

en: Lower:
pt_BR: Mais baixo:

en: Upper:
pt_BR: Mais alto:

en: Highlight Origin
pt_BR: Origem de destaque

en: Scrolling Attributes
pt_BR: Atributos da rolagem

en: Policy:
pt_BR: Política:

en: Scrollbar Attributes
pt_BR: Atributos da barra de rolagem

en: Scrolled Window Attributes
pt_BR: Atributos da janela de rolagem

en: Window Placement:
pt_BR: Posicionamento da janela:

en: Scrollbar Policy:
pt_BR: Política da barra de rolagem:

en: Adjustment:
pt_BR: Ajuste:

en: Height:
pt_BR: Altura:

en: Spin Button Attributes
pt_BR: Atributos do botão seletor

en: Button Orientation:
pt_BR: Orientação do botão:

en: Stack Attributes
pt_BR: Atributos da pilha

en: Homogeneous:
pt_BR: Homogêneo:

en: Stack Switcher Attributes
pt_BR: Atributos do seletor da pilha

en: Text View Attributes
pt_BR: Atributos da visão de texto

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
pt_BR: Preencher para toque

en: Text Formatting
pt_BR: Formatação do texto

en: Indentation:
pt_BR: Recuo:

en: Left:
pt_BR: Esquerda:

en: Right:
pt_BR: Direita:

en: Margins
pt_BR: Margens

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Above Lines:
pt_BR: Linhas acima:

en: Below Lines:
pt_BR: Linhas abaixo:

en: Inside Wrap:
pt_BR: Dentro do ajuste:

en: Top:
pt_BR: Topo:

en: Bottom:
pt_BR: Botão:

en: Text:
pt_BR: Texto:

en: Widget Attributes
pt_BR: Atributos do widget

en: Whether to use markup in the tooltip
pt_BR: Se usa marcação na dica de ferramenta

en: Widget Flags
pt_BR: Opções do widget

en: Widget Spacing
pt_BR: Espaçamento do widget

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
pt_BR: Usa o “query-tooltip” para apresentar uma dica de ferramenta
    em vez da definição de uma dica de ferramenta literal

en: Start:
pt_BR: Início:

en: End:
pt_BR: Fim:

en: Window Attributes
pt_BR: Atributos da janela

en: Transient For:
pt_BR: Transiente para:

en: Attached To:
pt_BR: Anexado ao:

en: Icon File
pt_BR: Arquivo do ícone

en: Window Flags
pt_BR: Opções da janela

en: Hint:
pt_BR: Dica:

en: Gravity:
pt_BR: Gravidade:

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Client side window decorations
pt_BR: Decorações de janelas no lado cliente

en: Whether this window should include a custom titlebar.
pt_BR: Se a janela deve incluir uma barra de título personalizada.

en: WebKit Web View
pt_BR: Visão Web do WebKit

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
pt_BR: A URL para carregar no Glade (essa propriedade não será salva)

en: Tab
pt_BR: Aba

en: WebKit Settings
pt_BR: Configurações do WebKit

en: On Demand
pt_BR: Sob demanda

en: WebKit2GTK+ Widgets
pt_BR: Widgets de WebKit2GTK+
