glade3 master - en to ro translation catalogue (1663 entries)

en: Interface Designer
ro: Designer de interfață

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
ro: Creeați sau deschideți design-uri de interfețe cu utilizatorul pentru aplicații GTK+

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GUI designer;user interface;ui builder;
ro: GUI designer;user interface;ui builder;Designer GUI;interfață utilizator;constructor ui;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
ro: Glade este un instrument RAD pentru activarea rapidă și dezvoltarea ușoară a interfețelor pentru utilizator pentru setul de instrumente GTK+ 3 și desktopul GNOME.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
ro: Interfețele pentru utilizator proiectate în Glade sunt salvate ca XML și acestea pot fi încărcate de aplicații dinamic, după cum este necesar, folosind GtkBuilder sau folosite direct pentru a defini o nouă clasă de obiecte derivate GtkWidget folosind funcționalitatea de șablon nou din GTK+.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
ro: Folosind GtkBuilder, fișierele XML Glade pot fi folosite în numeroase limbaje de programare, inclusiv C, C ++, C #, Vala, Java, Perl, Python și altele.

en: [Read Only]
ro: [Doar citire]

en: User Interface Designer
ro: Designer de interfețe pentru utilizator

en: the last action
ro: ultima acțiune

en: Undo: %s
ro: Anulează: %s

en: Redo: %s
ro: Refă: %s

en: Autosaving '%s'
ro: Se autosalvează „%s”

en: Error autosaving '%s'
ro: Eroare la autosalvarea „%s”

en: Open…
ro: Deschide…

en: Project %s is still loading.
ro: Proiectul %s încă se încarcă.

en: Failed to backup existing file, continue saving?
ro: Copierea de siguranță a fișierului existent a eșuat, continuați să salvați?

en: Failed to save %s: %s
ro: Eșec la salvarea %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
ro: Fișierul „%s” a fost modificat de la ultima citire

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ro: Dacă îl salvați, toate modificările externe pot fi pierdute. Salvați oricum?

en: _Save Anyway
ro: _Salvează oricum

en: _Don't Save
ro: _Nu salva

en: Project '%s' saved
ro: Proiectul „%s” salvat

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Could not save the file %s
ro: Nu s-a putut salva fișierul %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ro: Nu aveți permisiunile necesare pentru a salva fișierul.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
ro: Nu s-a putut salva fișierul %s. Alt proiect cu acea cale este deschis.

en: No open projects to save
ro: Nu există proiecte deschise de salvat

en: Save changes to project "%s" before closing?
ro: Salvați modificările proiectului „%s” înainte de închidere?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ro: Modificările vor fi pierdute dacă nu le salvați.

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save…
ro: Salvează…

en: Could not create a new project.
ro: Nu s-a putut crea un proiect nou.

en: The project %s has unsaved changes
ro: Proiectul are %s modificări nesalvate

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
ro: Dacă îl reîncărcați, toate modificările nesalvate vor fi pierdute. Reîncărcați oricum?

en: The project file %s has been externally modified
ro: Fișierul proiectului %s a fost modificat extern

en: Do you want to reload the project?
ro: Doriți să reîncărcați proiectul?

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: Hello, I will show you what's new in Glade
ro: Salut, îți voi arăta ce este nou în Glade

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
ro: Bara de meniu și bara de unelte au fost fuzionate în bara de sus

en: You can open a project
ro: Puteți deschide un proiect

en: find recently used
ro: găsește utilizările recente

en: or create a new one
ro: sau crea unul nou

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Project switcher
ro: Comutator de proiecte

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
ro: și butonul „Salvează” sunt accesibile direct din bara de sus

en: just like Save As
ro: la fel ca „Salvează ca”

en: project properties
ro: proprietățile proiectului

en: and less commonly used actions
ro: și acțiuni utilizate mai puțin frecvent

en: The object inspector took the palette's place
ro: Inspectorul de obiecte a înlocuit paleta

en: To free up space for the property editor
ro: Pentru a elibera spațiu pentru editorul de proprietăți

en: The palette was replaced with a new object chooser
ro: Paleta a fost înlocuită cu noul selector de obiecte

en: Where you can search all supported classes
ro: Unde puteți căuta toate clasele suportate

en: investigate GTK+ object groups
ro: investighează grupuri de obiecte GTK+

en: and find classes introduced by other libraries
ro: și găsi clase introduse de alte librării

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
ro: OK, acum că am terminat cu vederea de ansamblu, hai să începem cu noul flux de lucru

en: First of all, create a new project
ro: Pentru început, creeați un nou proiect

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
ro: OK, acum adăugați a GtkWindow folosind noul selector de widgeturi sau apăsând dublu clic în spațiul de lucru

en: Excellent!
ro: Excelent!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
ro: Apropo, știați că puteți apăsa dublu clic pe orice substituent pentru a crea widgeturi?

en: Try adding a grid
ro: Încercați să adăugați o grilă

en: and a button
ro: și un buton

en: Quite easy! Isn't it?
ro: Foarte ușor! Nu-i așa?

en: Enjoy!
ro: Distrați-vă!

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
ro: Facem un sondaj de utilizator
     v-ar plăcea să participați acum?

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
ro: Dacă nu, îl puteți găsi întotdeauna în meniul Ajutor.

en: _Do not show this dialog again
ro: Nu mai arăta acest _dialog din nou

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
ro: Navigați la Ajutor → Înregistrare și sondaj utilizatori și completați sondajul nostru!

en: Output version information and exit
ro: Afișează informații despre versiune și ieși

en: Disable Devhelp integration
ro: Dezactivează integrarea cu Devhelp

en: be verbose
ro: fii detaliat

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ro: Nu s-a putut deschide „%s”, fișierul nu există.

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
ro: suportul pentru gmodule nu a fost găsit. suportul pentru gmodule este necesar pentru ca glade să funcționeze

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
ro: Creeați sau editați design-uri de interfețe pentru utilizatori pentru aplicații GTK sau GNOME.

[ctx: This is to honor a professor that passed away last year and appears in a popover when you click on the button that says "RIP Guido"]
note: The last sentence in quotes is in spanish and does not need to be translated.
en: Guido was one of my professors at Rosario
    National University of Argentina.
    
    He introduced me to C, Linux, free software...
    
    He always had extra time to explain one more thing
    and help you figure out things by yourself.
    
    Always made a joke in the right moment keeping
    things interesting and fun.
    
    Master of intentionally misconstrued sayings.
    
    Always carried a stack of books under his arm.
    
    Loved Guinness beer.
    
    All he ever wanted was make you think!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo
ro: Guido a fost unul dintre profesorii mei la Universitatea
    Națională Rosario din Argentina.
    
    Acesta mi-a făcut cunoștință cu C, Linux, programe libere...
    
    A avut întotdeauna timp suplimentar pentru a explica încă un lucru
    și pentru a te ajuta să îți dai seama de lucruri singur.
    
    Întotdeauna a făcut o glumă la momentul potrivit păstrând
    lucrurile interesante și distractive.
    
    Stăpân al spuselor intenționat greșit.
    
    A purtat întotdeauna un teanc de cărți sub braț.
    
    A iubit berea Guinness.
    
    Tot ce a dorit vreodată a fost să te facă să gândești!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo

en: Close Project
ro: Închide proiectul

en: Registration & User Survey
ro: Înregistrare și sondaj utilizatori

en: _Developer Reference
ro: Referințe pentru _dezvoltatori

en: Interactive Intro
ro: Introducere interactivă

en: Preferences
ro: Preferințe

en: About Glade
ro: Despre Glade

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
ro: <small>În memoria unei persoane
    și profesor extraordinar
    R.I.P Guido Macchi</small>

en: _Open
ro: _Deschide

en: Open a project
ro: Deschide un proiect

en: Create a new project
ro: Creează un proiect nou

en: Edit project properties
ro: Editează proprietățile proiectului

en: Save the current project
ro: Salvează proiectul curent

en: Save the current project with a different name
ro: Salvează proiectul curent cu un alt nume

en: Start/resume interactive UI introduction
ro: Pornește/Reia introducerea UI interactivă

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
ro: Un designer de interfețe pentru utilizatori pentru GTK+ și GNOME.

en: Visit Glade web site
ro: Vizitați situl web Glade

en: Select a catalog search path
ro: Selectează o cale de căutare de catalog

en: Glade Preferences
ro: Preferințe Glade

en: Create backups
ro: Creează copii de siguranță

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
ro: Creează o copie de siguranță a ultimei versiuni a proiectului de fiecare dată când proiectul este salvat

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
ro: Salvează automat proiectul într-un fișier alternativ ori de câte ori
    proiectul este modificat și un interval de timp specificat trece

en: seconds
ro: secunde

en: Automatically save project after
ro: Salvează automat proiectul după

en: Load and Save
ro: Încarcă și salvează

en: Versioning errors
ro: Erori de versiune

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
ro: Solicită utilizatorul la momentul salvări dacă proiectul utilizează orice widget-uri, proprietăți
    sau semnale care nu sunt disponibile în versiunea țintă a proiectului

en: Deprecation warnings
ro: Avertizări de învechire

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
ro: Solicitați utilizatorul în momentul salvării dacă proiectul folosește widgeturi,
    proprietăți sau semnale care sunt învechite

en: Unrecognized types
ro: Tipuri nerecunoscute

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
ro: Solicită utilizatorul la momentul salvări în cazul în care proiectul
    conține orice tipuri nerecunoscute

en: Show warnings when saving
ro: Arată avertismente la salvare

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
ro: Lista directoarelor din care să se încarce cataloagele și șabloanele personalizate ale widget-ului.
    Are nevoie de o repornire.

en: column
ro: coloană

en: Add a new search path
ro: Adaugă o cale de căutare nouă

en: Remove the selected search path
ro: Elimină calea de căutare selectată

en: Extra Catalog & Templates paths
ro: Căi extra de catalog și șabloane

en: Connecting to %s
ro: Se conectează la %s

en: Sending data to %s
ro: Se trimit date la %s

en: Waiting for %s
ro: Se așteaptă după %s

en: Receiving data from %s
ro: Se primesc date de la %s

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
ro: Abonamentul la lista de utilizatori a fost primit!
    Verificați-vă emailul!

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
ro: Vă mulțumim că va-ți făcut timp pentru a finaliza sondajul, apreciem!

en: Completed and submitted!
ro: Completat și trimis!

en: Glade Registration & User Survey
ro: Înregistrare și sondaj utilizatori Glade

en: _Close
ro: În_chide

en: _Submit
ro: _Trimite

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
ro: Informațiile vor fi trimise la https://survey.gnome.org

en: User Information
ro: Informații utilizator

en: <Your name or nickname is required>
ro: <Numele sau pseudonimul sunt obligatorii>

en: Name:
ro: Nume:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
ro: Jetoanele sunt procesate manual în loturi.
    Aveți răbdare.

en: <Required to send back registration token>
ro: <Necesită trimiterea jetonului de înregistrare>

en: Country:
ro: Țară:

en: City:
ro: Oraș:

en: Company
ro: Companie

en: Organization
ro: Organizație

en: Website
ro: Sit web

en: Subscribe me to the mailing list
ro: Abonează-mă la lista de discuții

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
ro: Abonați-vă la lista de discuții pentru utilizatorii Glade.
    Veți primi un email care solicită confirmarea!

en: Choose your country
ro: Alegeți țara

en: We care about privacy!
ro: Ne pasă de intimitate!

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
ro: Toate datele vor fi stocate într-o locație privată și nu vor fi partajate cu publicul sau cu niciun terț.

en: Glade User Survey
ro: Sondaj de utilizatori Glade

en: How long have you been programming?
ro: De cât timp programați?

en: years
ro: ani

en: months
ro: luni

en: I am not a programmer
ro: Nu sunt programator

en: Which programming languages do you prefer?
ro: Ce limbaje de programare preferați?

en: Other
ro: Altul

en: When did you start using Glade?
ro: Când ați început să folosiți Glade?

en: ago
ro: în urmă

en: Which version do you normally use?
ro: Ce versiune folosiți în mod normal?

en: What is available in my OS
ro: Ce este disponibil în sistemul meu de operare

en: Latest stable from sources
ro: Ultima versiune stabilă din surse

en: 3.8 for GTK+ 2
ro: 3.8 pentru GTK+ 2

en: On what operating systems?
ro: Pe ce sisteme de operare?

en: distribution
ro: distribuție

en: variant
ro: variantă

en: version
ro: versiune

en: How often do you use it?
ro: Cât de des îl folosiți?

en: Every day
ro: Zilnic

en: Few days a week
ro: Câteva zile pe săptămână

en: Every week
ro: În fiecare săptămână

en: A few times a month
ro: De câteva ori pe lună

en: Once a month
ro: O dată pe lună

en: A few times a year
ro: De câteva ori pe an

en: What level of Glade user would you say you are?
ro: La ce nivel de utilizator Glade ați spune că sunteți?

en: Beginner
ro: Începător

en: Intermediate
ro: Intermediar

en: Advanced
ro: Avansat

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
ro: Ce fel de licență eliberați pentru programul creat cu Glade?

en: Free software
ro: Program liber

en: Open source software
ro: Program cu sură deschisă

en: Commercial/Closed software
ro: Program comercial/închis

en: None - distributed internally
ro: Niciuna - distribuită intern

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
ro: În ce domeniu este folosit programul creat de Glade în general?

en: Embedded applications
ro: Aplicații încorporate

en: Accounting
ro: Contabilitate

en: Desktop applications
ro: Aplicații desktop

en: Educational
ro: Educațional

en: Industrial applications
ro: Aplicații industriale

en: Scientific
ro: Ștințific

en: What aspect of the software needs the most improvement?
ro: Ce aspect al programului are cea mai mare nevoie de îmbunătățire?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
ro: În opinia dumneavoastră, care este cea mai mare problemă cu Glade?

en: Lack of documentation
ro: Lipsa documentației

en: Lack of professional support
ro: Lipsa suportului profesional

en: Lack of professional training
ro: Lipsa formării profesionale

en: Lack of publicity/exposure
ro: Lipsa de publicitate/expunere

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
ro: Lipsa de versiuni binare oficiale pentru alte sisteme de operare (Windows, Mac OS X)

en: Have you ever encountered a bug?
ro: Ați întâlnit vreodată un defect?

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: If so, did you file a bug report?
ro: Dacă da, ați sesizat un raport de defect?

en: Have you ever thought about contributing?
ro: V-ați gândit vreodată să contribuiți?

en: Why not?
ro: De ce nu?

en: Comments:
ro: Comentarii:

en: Privacy Note:
ro: Notă confidențială:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
ro: Singurul scop al acestui studiu este de a cunoaște mai bine gama noastră de utilizatori.
    Adresa dumneavoastră de email va fi utilizată pentru a vă identifica în mod unic ca utilizator Glade și pentru a vă trimite un jeton de modificare în cazul în care doriți să modificați ceva sau să adăugați comentarii suplimentare.
    Numai statisticile compilate din întregul set de date vor fi distribuite public.
    Datele individuale vor fi stocate într-o bază de date privată și nu vor fi partajate cu publicul sau cu orice altă parte terță.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
ro: S-a încercat să se salveze datele private în dosarul %s, dar acesta este un fișier normal.
    Datele private nu vor fi salvate în această sesiune

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
ro: Nu s-a putut crea dosarul %s în care să se salveze datele private.
    Datele private nu vor fi salvate în această sesiune

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
ro: Nu s-au putut scrie datele private în %s (%s).
    Datele private nu vor fi salvate în această sesiune

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
ro: Nu s-au putut serializa datele de configurație pentru salvare (%s).
    Datele private nu vor fi salvate în această sesiune

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru a scrie datele private (%s).
    Datele private nu vor fi salvate în această sesiune

en: Setting object type on %s to %s
ro: Se stabilește tipul obiectului %s la %s

en: Add a %s to %s
ro: Adaugă un %s la %s

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Add child %s
ro: Adaugă un copil %s

en: Delete %s child from %s
ro: Șterge copilul %s din %s

en: Reorder %s's children
ro: Reordonează copii lui %s

en: Label
ro: Etichetă

en: Type
ro: Tip

en: The container object this editor is currently editing
ro: Obiectul container pe care acest editor îl editează în acest moment

note: Type
en: Type:
ro: Tip:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
ro: <big><b>Indicații:</b></big>
      * Clic dreapta pe vizualizarea arborescentă pentru a adăuga elemente.
      * Apăsați Delete pentru a elimina elementul selectat.
      * Tragere și plasare pentru reordonare.
      * Coloana tip este editabilă.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
ro: Autentificare

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
ro: Tragere și plasare

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
ro: Tragere și plasare multiplă

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
ro: Selector de culoare

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
ro: Dosar

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
ro: Fișier

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
ro: Imagine lipsă

en: Stock
ro: Stoc

en: A builtin stock item
ro: Un element integrat din stoc

en: Stock Image
ro: Imagine din stoc

en: A builtin stock image
ro: O imagine integrată din stoc

en: Objects
ro: Obiecte

en: A list of objects
ro: O listă de obiecte

en: Image File Name
ro: Nume de fișier imagine

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
ro: Introduceți un nume de fișier, o cale relativă sau absolută pentru a încărca imaginea

en: Color
ro: Culoare

en: A GDK color value
ro: O valoare de culoare GDK

en: String
ro: Șir

en: An entry
ro: O intrare

en: User templates
ro: Șabloanele utilizatorului

en: Enabling property %s on widget %s
ro: Activarea proprietății %s pe widget-ul %s

en: Disabling property %s on widget %s
ro: Dezactivează proprietatea %s pe widget-ul %s

en: Setting multiple properties
ro: Se stabilesc proprietăți multiple

en: Setting %s of %s
ro: Se stabilește %s din %s

en: Setting %s of %s to %s
ro: Se stabilește %s din %s la %s

en: Renaming %s to %s
ro: Se redenumește %s la %s

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
ro: Nu puteți elimina un widget care face parte dintr-un widget compus.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
ro: %s este blocat de %s, editați %s mai întâi.

en: Remove %s
ro: Elimină %s

en: Remove multiple
ro: Eliminare multiplă

en: Create %s
ro: Creează %s

en: Delete %s
ro: Șterge %s

en: Cut %s
ro: Taie %s

en: Paste %s
ro: Lipește %s

en: Drag %s and Drop to %s
ro: Trage %s și mută la %s

en: root
ro: rădăcină

en: Add signal handler %s
ro: Adaugă gestionarul semnalului %s

en: Remove signal handler %s
ro: Elimină gestionarul semnalului %s

en: Change signal handler %s
ro: Modifică gestionarul semnalului %s

en: Setting i18n metadata
ro: Se stabilesc metadatele i18n

en: Locking %s by widget %s
ro: Se blochează %s de către widget-ul %s

en: Unlocking %s
ro: Se deblochează %s

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
ro: Setarea versiunii țintă a lui %s la %d.%d

en: Setting project's %s property
ro: Se stabilește proprietatea %s a proiectului

en: Setting resource path to '%s'
ro: Se stabilește calea pentru resurse la „%s”

en: Setting translation domain to '%s'
ro: Se stabilește domeniul de traducere la ”%s”

en: Unsetting widget '%s' as template
ro: Se destabilește widget-ul „%s" ca șablon

en: Setting widget '%s' as template
ro: Se stabilește widget-ul „%s" ca șablon

en: Unsetting template
ro: Destabilirea șablonului

en: Unable to load image (%s)
ro: Nu s-a putut încărca imaginea (%s)

en: Editing alignments of %s
ro: Editarea alinierilor pentru %s

en: Editing margins of %s
ro: Editarea marginilor lui %s

en: Design View
ro: Vizualizare design

en: The GladeDesignView that contains this layout
ro: GladeDesignView ce conține acest aspect

en: Show info
ro: Arată informații

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
ro: Specifică dacă să se arate un buton informațional pentru widget-ul încărcat

en: The currently loaded widget in this editor
ro: Widget-ul încărcat curent în acest editor

en: Show Class Field
ro: Arată câmpul de clasă

en: Whether to show the class field at the top
ro: Dacă să se afișeze câmpul de clasă în partea de sus

en: Class Field
ro: Câmpul de clasă

en: The class field string
ro: Șirul de câmp de clasă

en: Show Border
ro: Arată bordura

en: Whether the border should be shown
ro: Dacă bordura ar trebui arătată

en: Signal Editor
ro: Editor de semnale

en: The signal editor used to edit signals
ro: Editorul de semnale folosit pentru a edita semnalele

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
ro: Proprietăți %s - %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
ro: %s Proprietăți - %s

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Create a %s
ro: Creează un %s

en: Crea_te
ro: Creea_ză

en: Reset
ro: Restabilește

en: Property
ro: Proprietate

en: General
ro: Generale

en: Common
ro: Comune

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: (default)
ro: (implicit)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
ro: Alegeți proprietățile pe care doriți să le restabiliți la valorile lor implicite

en: Reset Widget Properties
ro: Restabilește proprietățile widget-ului

note: Checklist
en: _Properties:
ro: _Proprietăți:

en: _Select All
ro: _Selectează tot

en: _Unselect All
ro: _Deselectează tot

note: Description
en: Property _Description:
ro: _Descriere proprietate:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
ro: %s - Proprietăți %s

en: Property Definition
ro: Definiție proprietate

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
ro: GladePropertyDef pentru care a fost creat acest GladeEditorProperty

en: Use Command
ro: Utilizează comanda

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
ro: Specifică dacă se utilizează API-ul comandă pentru stiva de anulare/refacere

en: Disable Check
ro: Dezactivează verificarea

en: Whether to explicitly disable the check button
ro: Dacă se dezactivează butonul de verificare

en: Custom Text
ro: Text personalizat

en: Custom Text to display in the property label
ro: Text personalizat de afișat în eticheta de proprietăți

en: Select Fields
ro: Alegere câmpuri

en: _Select individual fields:
ro: _Alegeți câmpuri individuale:

en: Select Named Icon
ro: Alegeți iconița numită

en: Edit Text
ro: Editare text

note: Translatable
en: T_ranslatable
ro: T_raductibil

en: Whether this property is translatable
ro: Specifică dacă această proprietate este traductibilă

en: Conte_xt for translation:
ro: Conte_xt pentru traducere:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
ro: Pentru șiruri scurte și neclare: tastați un cuvânt aici pentru a diferenția înțelesul acestui șir de celelalte apariții are aceluiași șir

en: Co_mments for translators:
ro: Co_mentarii pentru traducători:

en: Select a file from the project resource directory
ro: Alegeți un fișier din dosarul de resurse al proiectului

en: Name
ro: Nume

en: Class
ro: Clasă

en: Choose parentless %s type objects in this project
ro: Alegeți obiecte fără părinte de tip %s din acest proiect

en: Choose %s type objects in this project
ro: Alegeți obiecte de tip %s din acest proiect

en: Choose a parentless %s in this project
ro: Alegeți un %s fără părinte din acest proiect

en: Choose a %s in this project
ro: Alegeți un %s din acest proiect

en: C_lear
ro: C_urăță

note: Checklist
en: O_bjects:
ro: O_biecte:

en: _New
ro: _Nou

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
ro: Se creează %s pentru %s a %s

note: Checklist
en: Objects:
ro: Obiecte:

en: Page Type
ro: Tip pagini

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
ro: Tipul de pagină a editorului pentru crearea acestui GladeEditorTable

en: Class Name:
ro: Nume clasă:

en: The object's unique identifier
ro: Identificatorul unic al obiectului

en: Composite
ro: Compus

en: Whether this widget is a composite template
ro: Dacă acest widget este un șablon compus sau nu

en: Project
ro: Proiect

en: The project being inspected
ro: Proiectul inspectat

en:  < Search Widgets >
ro:  < Caută widget-uri >

en: Expand all
ro: Expandează toate

en: All Contexts
ro: Toate contextele

en: Named Icon Chooser
ro: Alegere iconițe cu nume

en: Icon _Name:
ro: _Nume iconiță:

en: C_ontexts:
ro: C_ontexte:

en: Icon Na_mes:
ro: Nu_me iconițe:

en: _List standard icons only
ro: _Listează doar iconițele standard

en: Could not create directory: %s
ro: Nu s-a putut crea dosarul: %s

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete All
ro: Șterge tot

en: Widget selector
ro: Selector de widget-uri

en: _Add widget here
ro: _Adaugă widget aici

en: Add widget as _toplevel
ro: Adaugă un widget ca nivel de _top

en: _Select
ro: _Selectează

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Paste
ro: Li_pește

en: _Delete
ro: Ște_rge

en: Read _documentation
ro: Consultă _documentația

en: Set default value
ro: Stabilește valoarea implicită

en: Error launching previewer: %s
ro: Eroare la lansarea previzualizatorului: %s

en: Failed to launch preview: %s.
ro: Nu s-a putut lansa previzualizarea: %s.

en: Glade Previewer log
ro: Înregistrările previzualizatorului Glade

en: user_data
ro: _date utilizatori

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
ro: Interschimbat | După

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
ro: Interschimbat

note: translators: GConnectFlags value
en: After
ro: După

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted one time
en: %s::%s emitted one time
ro: %s::%s emis o dată

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted %d times
en: %s::%s emitted %d times
ro: %s::%s emis de %d ori

en: Run First
ro: Execută la început

en: Run Last
ro: Execută la sfârșit

en: Run Cleanup
ro: Execută curățarea

en: UI definition has no previewable widgets.
ro: Interfața pentru utilizator nu are niciun widget previzualizabil.

en: Object %s not found in UI definition.
ro: Obiectul %s nu a fost găsit în definiția interfeței de utilizator.

en: Object is not previewable.
ro: Obiectul nu este previzualizabil.

en: Couldn't load builder definition: %s
ro: Nu s-a putut încărca definiția constructorului: %s

en: Error: %s.
ro: Eroare: %s.

en: Broken pipe!
ro: Conductă ruptă!

en: Name of the file to preview
ro: Numele fișierului de previzualizat

en: Creates dummy widget class to load a template
ro: Creează clase de widget de formă pentru a încărca șablonul

en: Name of the toplevel to preview
ro: Numele nivelului de top de previzualizat

en: File name to save a screenshot
ro: Numele fișierului pentru salvat capturi de ecran

en: CSS file to use
ro: Fișierul CSS de folosit

en: Listen standard input
ro: Ascultă doar datele de intrare standard

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
ro: face o prezentare de diapozitive cu fiecare widget de top adăugându-le în GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
ro: Tipărește semnătura antetelor la invocare

en: Display previewer version
ro: Afișează versiunea previzualizatorului

en: - previews a glade UI definition
ro: - previzualizează o definiție a interfeței pentru utilizator

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: %s
    Rulați „%s --help” pentru a vedea întreaga listă a comenzilor disponibile.

en: Either --listen or --filename must be specified.
ro: Fie --listen fie --filename trebuiesc specificate.

en: Whether project has been modified since it was last saved
ro: Specifică dacă proiectul a fost modificat de la ultima salvare

en: Has Selection
ro: Are selecție

en: Whether project has a selection
ro: Specifică dacă proiectul are o selecție

en: Path
ro: Cale

en: The filesystem path of the project
ro: Calea proiectului în sistemul de fișiere

en: Read Only
ro: Doar citire

en: Whether project is read-only
ro: Specifică dacă proiectul poate fi doar citit

en: Add Item
ro: Adaugă element

en: The current item to add to the project
ro: Elementul curent de adăugat la proiect

en: Pointer Mode
ro: Mod indicator

en: The currently effective GladePointerMode
ro: GladePointerMode efectiv curent

en: Translation Domain
ro: Domeniul traducerii

en: The project translation domain
ro: Domeniul de traducere al proiectului

en: Template
ro: Șablon

en: The project's template widget, if any
ro: Widgetul șablon al proiectului, dacă există

en: Resource Path
ro: Cale resursă

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
ro: Calea de unde să se încarce imaginile și resursele în executabilul Glade

en: License
ro: Licență

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
ro: Licența acestui proiect, va fi adăugată ca un comentariu în document.

en: CSS Provider Path
ro: Calea furnizorului de CSS

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
ro: Cale de utilizat ca furnizor personalizat de CSS pentru acest proiect.

en: (internal %s)
ro: (%s intern)

en: (%s child)
ro: (copil %s)

en: (template)
ro: (șablon)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
ro: (%s din %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
ro: Nu s-a putut încărca %s.
    Următoarele cataloage necesare nu sunt disponibile: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
ro: %s ținte Gtk+ %d.%d

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
ro[0]: În special pentru că există %d obiect care nu poate fi construit cu tipul: %s
ro[1]: În special pentru că există %d obiecte care nu pot fi construite cu tipul: %s
ro[2]: În special pentru că există %d de obiecte care nu pot fi construite cu tipul: %s

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
ro: Dar această versiune de Glade este numai pentru GTK+ 3.
    Asigurați-vă că rulați acest proiect cu Glade 3.8 fără widgeturi învechite.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
ro: O versiune salvată automat a „%s” este mai recentă.
    
    Doriți să încărcați versiunea salvată automat?

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatibility checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ro: Widget-ul acesta a fost introdus în %s %d.%d, dar proiectul are ca obiectiv %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ro: [%s]
    	Clasa de obiecte „<b>%s</b>” a fost introdusă în %s %d.%d

en: This widget is deprecated
ro: Acest widget este învechit

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
ro: [%s]
    	Clasa de obiecte „<b>%s</b>” din %s %d.%d este învechită

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ro: Proprietatea acesta a fost introdusă în %s %d.%d, dar proiectul are ca obiectiv %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ro: [%s]
    	Proprietatea „<b>%s</b>” a clasei de obiecte „<b>%s</b>” a fost introdusă în %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ro: [%s]
    	Proprietatea de împachetare „<b>%s”</b>” a clasei de obiecte „<b>%s</b>” a fost introdusă în %s %d.%d

en: This property is deprecated
ro: Acestă proprietate este învechită

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
ro: [%s]
    	Proprietatea „<b>%s</b>” a clasei de obiecte „<b>%s</b>” este învechită

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ro: Semnalul acesta a fost introdus în %s %d.%d, dar proiectul are ca obiectiv %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ro: [%s]
    	Semnalul „<b>%s</b>” al clasei de obiecte „<b>%s</b>” a fost introdus în %s %d.%d

en: This signal is deprecated
ro: Acest semnal este învechit

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
ro: [%s]
    	Semnalul „<b>%s</b>” al clasei de obiecte „<b>%s</b>” este învechit

en: Details
ro: Detalii

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
ro: Proiectul „%s” are erori. Salvați oricum?

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
ro: Obiectul %s este un șablon de clasă dar acesta nu este suportat în gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
ro: Obiectul %s are un tip nerecunoscut %s

en: Unsaved %i
ro: Nesalvat %i

en: No widget selected.
ro: Niciun widget selectat.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
ro: Nu s-a putut copia tipul de widget nerecunoscut.

en: Unable to cut unrecognized widget type
ro: Nu se poate tăia tipul nerecunoscut de widget

en: Unable to paste to the selected parent
ro: Nu s-a putut lipi în părintele selectat

en: Unable to paste to multiple widgets
ro: Nu se poate lipi în widget-uri multiple

en: No widget on the clipboard
ro: Nu sunt widget-uri în clipboard

en: The project this properties dialog was created for
ro: Proiectul pentru care acest dialog de proprietăți a fost creat

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
ro: Proiectul „%s” nu are widget-uri învechite sau cu versiuni nepotrivite.

en: The GladePropertyDef for this property
ro: GladePropertyDef pentru această proprietate

en: Enabled
ro: Activat

en: If the property is optional, this is its enabled state
ro: Dacă proprietatea este opțională, aceasta este starea sa activă

en: Sensitive
ro: Senzitiv

en: This gives backends control to set property sensitivity
ro: Dă backend-urilor control pentru a stabili proprietatea de senzitivitate

en: Context for translation
ro: Context pentru traducere

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment for translators
ro: Comentariu pentru traducători

en: Translatable
ro: Traductibil

en: Visual State
ro: Stare vizuală

en: Priority information for the property editor to act on
ro: Informații de prioritate utilizate de editorul de proprietăți

en: Precision
ro: Precizie

en: Where applicable, precision to use on editors
ro: Precizia de utilizat în editoare, unde este aplicabil

en: The GladeProperty to display a label for
ro: GladePropertyClass pentru care să se afișeze o etichetă

en: Property Name
ro: Nume proprietate

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
ro: Numele de proprietate de folosit la încărcarea widgetului

en: Append Colon
ro: Adaugă două puncte

en: Whether to append a colon ':' to the property name
ro: Dacă să se adauge un caracter „:” la numele proprietății

en: Packing
ro: Împachetare

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
ro: Dacă proprietatea de încărcat este o proprietate de împachetat sau nu

en: Custom text to override the property name
ro: Text personalizat pentru a suprascrie numele proprietății

en: Custom Tooltip
ro: Indiciu personalizat

en: Custom tooltip to override the property description
ro: Indiciu personalizat pentru a suprascrie descrierea proprietății

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
ro: Dacă se utilizează API-ul GladeCommand când se modifică proprietățile

en: Editor Property Type Name
ro: Numele tipului de proprietate al editorului

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
ro: Specifică numele tipului de proprietate al editorului de folosit pentru acest shell

en: The signal class of this signal
ro: Clasa semnalului acestui semnal

en: Detail
ro: Detaliu

en: The detail for this signal
ro: Detaliul pentru acest semnal

en: Handler
ro: Gestionar

en: The handler for this signal
ro: Gestionarul pentru acest semnal

en: User Data
ro: Datele utilizatorului

en: The user data for this signal
ro: Datele utilizatorului pentru acest semnal

en: Support Warning
ro: Avertisment de suport

en: The versioning support warning for this signal
ro: Suportul pentru avertizarea de versiune pentru acest semnal

en: Whether this signal is run after default handlers
ro: Dacă semnalul este rulat după gestionari impliciți

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
ro: Dacă datele utilizatorului sunt interschimbate cu instanța pentru gestionar

en: Select an object to pass to the handler
ro: Alegeți un obiect de trimis gestionarului

en: Signal
ro: Semnal

en: User data
ro: Datele utilizatorului

en: Glade Widget
ro: Widget Glade

en: The glade widget to edit signals
ro: Widgetul glade pentru a edita semnale

en: <Type here>
ro: <Tastați aici>

en: <Click here>
ro: <Clic aici>

en: We could not find the symbol "%s"
ro: Nu s-a putut găsi simbolul „%s”

en: Could not get the type from "%s"
ro: Nu s-a putut obține tipul din „%s”

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
ro: Nu se poate adăuga un widget nederulabil %s direct în %s.
    Adăugați mai întâi %s.

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Libglade Files
ro: Fișiere libglade

en: GtkBuilder Files
ro: Fișiere GtkBuilder

en: All Glade Files
ro: Toate fișierele Glade

en: Could not show link:
ro: Legătura nu poate fi afișată:

note: Reset the column
en: None
ro: Niciuna

en: Definition
ro: Definiție

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
ro: Pointer la o structură GladeWidgetActionDef

en: Whether this action is sensitive
ro: Specifică dacă acțiunea este senzitivă

en: Visible
ro: Vizibil

en: Whether this action is visible
ro: Specifică dacă acțiunea este vizibilă

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
ro: Un adaptor derivat (%s) al %s deja există!

en: %s does not support adding any children.
ro: %s nu suportă adăugarea copiilor.

en: Name of the class
ro: Numele clasei

en: GType of the class
ro: Tipul GType al clasei

en: Title
ro: Titlu

en: Translated title for the class used in the glade UI
ro: Titlul tradus al clasei utilizată în interfața pentru utilizatori glade

en: Generic Name
ro: Nume generic

en: Used to generate names of new widgets
ro: Utilizat pentru a genera nume pentru widget-uri noi

en: Icon Name
ro: Nume iconiță

en: The icon name
ro: Numele iconiței

en: The name of the widget catalog this class was declared by
ro: Numele catalogului de widget-uri în care este declarată această clasă

en: Book
ro: Carte

en: DevHelp search namespace for this widget class
ro: Spațiul de căutare DevHelp pentru această clasă widget

en: Special Child Type
ro: Tip special de copil

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
ro: Ține numele proprietății de împachetare pentru a denumi copii speciali ai acestei clase de container

en: A cursor for inserting widgets in the UI
ro: Un cursor pentru introducere de widget-uri în interfața cu utilizatorul

en: Query
ro: Interogare

en: Whether the adaptor should query the use or not
ro: Dacă adaptorul ar trebui să interogheze utilizarea sau nu

en: The name of the widget
ro: Numele widget-ului

en: Internal name
ro: Nume intern

en: The internal name of the widget
ro: Numele intern al widget-ului

en: Anarchist
ro: Anarhist

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
ro: Specifică dacă acest copil compus este un copil moștenitor sau un copil anarhist

en: Object
ro: Obiect

en: The object associated
ro: Obiectul asociat

en: The class adaptor for the associated widget
ro: Adaptorul de clasă pentru widget-ul asociat

en: The glade project that this widget belongs to
ro: Proiectul glade căruia îi aparține acest widget

en: A list of GladeProperties
ro: O listă de GladeProperties

en: Parent
ro: Părinte

en: A pointer to the parenting GladeWidget
ro: Pointer la GladeWidget-ul părinte

en: Internal Name
ro: Nume intern

en: A generic name prefix for internal widgets
ro: Un prefix de nume generic pentru widget-uri interne

en: A GladeWidget template to base a new widget on
ro: Un șablon GladeWidget pe care se va baza noul widget

en: Exact Template
ro: Extrage un șablon

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
ro: Specifică dacă se creează o copie identică utilizând doar un șablon

en: Reason
ro: Motiv

en: A GladeCreateReason for this creation
ro: O GladeCreateReason pentru această creație

en: Toplevel Width
ro: Lățimea nivelului de top

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ro: Lățimea nivelului de top din GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
ro: Înălțimea nivelului de top

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ro: Înălțimea nivelului de top din GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
ro: Un avertisment despre versiuni nepotrivite

en: Whether the widget is visible or not
ro: Dacă widget-ul este vizibil sau nu

en: Whether this widget is the template for a composite widget
ro: Dacă acest widget este șablonul pentru un widget compozit

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
ro: Clasele șablon sunt utilizabile în GTK+ 3.10 și mai recent.

en: Object has unrecognized type %s
ro: Obiectul are un tip nerecunoscut %s

en: Property has versioning problems:
ro: Proprietatea are probleme de versionare:

en: Some properties have versioning problems:
ro: Unele proprietăți au probleme de versionare:

en: Signal has versioning problems:
ro: Semnalul are probleme de versionare:

en: Some signals have versioning problems:
ro: Unele semnale au probleme de versionare:

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Applications
ro: Aplicații

en: Categories
ro: Categorii

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Emblems
ro: Embleme

en: Emoticons
ro: Emoticoane

en: International
ro: Internațional

en: MIME Types
ro: Tipuri MIME

en: Places
ro: Locuri

en: Status
ro: Stare

en: All available widgets and objects
ro: Toate obiectele și widgeturile disponibile

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
ro: Clic pe un substituent pentru a crea această clasă
    (utilizați butonul din mijloc pentru a crea mai mult decât una)

en: Non-GTK+ widgets and objects
ro: Widgeturi și obiecte non-GTK+

en: Extra GTK+ objects
ro: Obiecte GTK+ extra

en: _General
ro: _Generale

en: _Packing
ro: Îm_pachetare

en: _Common
ro: _Comune

en: _Signals
ro: _Semnale

en: Translation domain:
ro: Domeniul de traducere:

en: Composite template toplevel:
ro: Șablon compozit de top:

en: Select a CSS to use as custom style provider
ro: Selectați un CSS de folosit ca furnizor de stiluri personalizate

en: Custom CSS style provider:
ro: Furnizor de stiluri CSS personalizat:

en: From the project directory
ro: Din dosarul proiectului

en: From a project relative directory
ro: Dintr-un dosar relativ proiectului

en: From this directory
ro: Din acest dosar

en: Choose a path to load image resources
ro: Alegeți o cale pentru încărcarea resurselor imagine

en: Image resources are loaded locally:
ro: Resursele imagine sunt încărcate local:

en: Toolkit version required:
ro: Versiune de toolkit necesară:

en: Verify objects, properties and signals deprecations
ro: Verifică învechirile de obiecte, proprietăți și semnale

en: Warnings:
ro: Avertismente:

en: Copyright:
ro: Drepturi de autor:

en: program or library name
ro: nume de program sau bibliotecă

en: Author(s):
ro: Autor(i):

en: License:
ro: Licență:

en: Description:
ro: Descriere:

en: program or library short description
ro: scurtă descriere pentru program sau bibilotecă

en: GNU GPL version 2
ro: GNU GPL versiunea 2

en: GNU GPL version 3
ro: GNU GPL versiunea 3

en: GNU LGPL version 2.1
ro: GNU LGPL versiunea 2.1

en: GNU LGPL version 3
ro: GNU LGPL versiunea 3

en: GNU All permissive
ro: GNU toate permisiunile

en: Setting License type of %s
ro: Se stabilește tipul licenței %s

en: Setting %s to use logo file
ro: Se configurează %s să utilizeze fișierul logo

en: Setting %s to use a logo icon
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță logo

en: <choose a key>
ro: <alegeți o tastă>

en: Accelerator Key
ro: Tastă accelerator

en: Choose accelerator keys...
ro: Alegeți tastele acceleratoare...

en: Setting %s to use a center child
ro: Se configurează %s să utilizeze un copil centrat

en: Setting %s to not use a center child
ro: Se configurează %s să nu utilizeze un copil centrat

[ctx: textattr]
en: Style
ro: Stil

[ctx: textattr]
en: Weight
ro: Greutate

[ctx: textattr]
en: Variant
ro: Variantă

[ctx: textattr]
en: Stretch
ro: Întins

[ctx: textattr]
en: Underline
ro: Subliniat

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
ro: Tăiat

[ctx: textattr]
en: Gravity
ro: Gravitate

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
ro: Indiciu gravitate

[ctx: textattr]
en: Size
ro: Mărime

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
ro: Dimensiune absolută

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
ro: Culoare prim-plan

[ctx: textattr]
en: Background Color
ro: Culoare fundal

[ctx: textattr]
en: Underline Color
ro: Culoare subliniere

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
ro: Culoare tăiere

[ctx: textattr]
en: Scale
ro: Scară

[ctx: textattr]
en: Font Description
ro: Descrierea fontului

en: <Enter Value>
ro: <Introduceți valoare>

en: Unset
ro: Nestabilită

en: Select a color
ro: Alegeți o culoare

en: Select a font
ro: Alegeți un font

en: Attribute
ro: Atribut

en: Value
ro: Valoare

en: Setup Text Attributes
ro: Stabilire atribute text

en: Edit Attributes
ro: Editare atribute

en: Setting %s to use a custom child
ro: Se configurează %s să utilizeze un copil personalizat

en: Setting %s to use standard configuration
ro: Se configurează %s să utilizeze configurația standard

en: Setting %s to use a stock button
ro: Se configurează %s să utilizeze un buton din stoc

en: Setting %s to use a label and image
ro: Se configurează %s să utilizeze o etichetă și o imagine

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
ro: Se configurează %s să utilizeze proprietatea %s ca un atribut

en: Setting %s to use the %s property directly
ro: Se configurează %s să utilizeze proprietatea %s direct

en: Retrieve %s from model (type %s)
ro: Obține %s din model (tipul %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
ro: nestabilit

en: no model
ro: niciun model

en: Setting columns on %s
ro: Se stabilesc coloanele din %s

en: < define a new column >
ro: < definește o coloană nouă >

en: Add and remove columns:
ro: Adaugă și elimină coloane:

en: Column type
ro: Tip coloană

en: Column name
ro: Nume coloană

en: Setting %s to use static text
ro: Se configurează %s să utilizeze text static

en: Setting %s to use an external buffer
ro: Se configurează %s să utilizeze un buffer extern

en: Setting %s to use a primary icon from stock
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță principală din stoc

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță principală din tema de iconițe

en: Setting %s to use a primary icon from filename
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță principală din fișier

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță secundară din stoc

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță secundară din tema de iconițe

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
ro: Se configurează %s să utilizeze o iconiță secundară din fișier

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
ro: Se stabilește iconița primară %s pentru a folosi marcarea indiciu

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
ro: Se stabilește iconița secundară %s pentru a folosi marcarea indiciu

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
ro: Se stabilește iconița primară al lui %s să nu folosească marcarea indiciului

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
ro: Se stabilește iconița secundară %s pentru a nu folosi marcarea indiciu

en: Placing %s inside %s
ro: Se plasează %s în %s

en: X position property
ro: Proprietatea poziție X

en: The property used to set the X position of a child object
ro: Proprietatea utilizată pentru a stabili poziția X a obiectului copil

en: Y position property
ro: Proprietatea poziție Y

en: The property used to set the Y position of a child object
ro: Proprietatea utilizată pentru a stabili poziția Y a obiectului copil

en: Width property
ro: Proprietatea lățime

en: The property used to set the width of a child object
ro: Proprietatea utilizată pentru a stabili lățimea obiectului copil

en: Height property
ro: Proprietatea înălțime

en: The property used to set the height of a child object
ro: Proprietatea utilizată pentru a stabili înălțimea obiectului copil

en: Can resize
ro: Poate redimensiona

en: Whether this container supports resizes of child widgets
ro: Specifică dacă acest container suportă redimensionarea widget-urilor copii

en: Action
ro: Acțiune

en: Toggle
ro: Comută

en: Action Group Editor
ro: Editor grup de acțiuni

en: Introduction page
ro: Pagină de introducere

en: Content page
ro: Pagina curentă

en: Confirmation page
ro: Pagină de confirmare

en: Ordering children of %s
ro: Se ordonează copii lui %s

en: Tree View Column
ro: Coloană vizualizare arborescentă

en: Cell Renderer
ro: Randor celulă

en: Properties and Attributes
ro: Proprietăți și atribute

en: Common Properties and Attributes
ro: Proprietăți și atribute comune

en: Combo
ro: Listă de selecție

en: Progress
ro: Progres

en: Icon View Editor
ro: Editor vizualizare iconițe

en: Combo Editor
ro: Editor listă de selecție

en: Entry Completion Editor
ro: Editor de completare a intrării

en: %s is set to load %s from the model
ro: %s este configurată să încarce %s din model

en: %s is set to manipulate %s directly
ro: %s este configurată să manipuleze %s în mod direct

en: This combo box is not configured to have an entry
ro: Această listă de selecție nu este configurată să aibă vreo intrare

en: Tearoff menus are disabled
ro: Meniurile detașabile sunt dezactivate

en: Cannot add a toplevel window to a container.
ro: Nu se poate adăuga o fereastră de top unui container.

en: Cannot add a popover to a container.
ro: Nu se poate adăuga un popover unui container.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
ro: Widget-urile de tipul %s pot avea doar widget-uri ca copii.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
    Increase its size or add a container if it only supports one child.
ro: Widget-urile de tipul %s au nevoie de substituenți pentru a adăuga inferiori.
    Măriți dimensiunea acestuia sau adăugați un conținător dacă suportă doar un inferior.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
ro: Această proprietate se aplică
    doar dacă intrarea are un cadru

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
ro: Această proprietate este disponibilă numai
    dacă caracterele de intrare sunt invizibile

en: Insert Child on %s
ro: Introdu copilul în %s

en: Insert Row on %s
ro: Introdu rând în %s

en: Insert Column on %s
ro: Introdu coloană în %s

en: Remove Column on %s
ro: Elimină coloană din %s

en: Remove Row on %s
ro: Elimină rând din %s

note: --------------------------------- Constants ------------------------------
en: This property does not apply unless Use Underline is set.
ro: Această proprietate nu se aplică doar dacă „Utilizează subliniere” este stabilită.

en: Property not selected
ro: Proprietate neselectată

en: This property is only for use in dialog action buttons
ro: Această proprietate poate fi utilizată doar în butoane de acțiune din dialoguri

en: This property is set to be controlled by an Action
ro: Această proprietate este stabilită să fie controlată de o Acțiune

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
ro: Doar obiectele de tipul %s pot fi adăugate obiectelor de tip %s.

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
ro: Acceleratorul poate fi definit doar într-un Grup de acțiuni.

en: This property does not apply when a custom title is set
ro: Această proprietate nu se aplică când un titlu personalizat este stabilit

en: Insert placeholder to %s
ro: Introdu substituent pentru %s

en: Remove placeholder from %s
ro: Elimină substituentul din %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
ro: Aspectul decorației nu se aplică barelor de sus care nu afișează controale pentru fereastră

en: This property only applies to stock images or named icons
ro: Această proprietate se aplică doar imaginilor din stoc sau iconițelor numite

en: This property only applies to named icons
ro: Această proprietate se aplică doar iconițelor numite

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
ro: Această proprietate nu se aplică când elipsarea și încadrarea sunt activate

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editare

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Edit Menu Bar
ro: Editare bară meniu

en: Edit Menu
ro: Editare meniu

en: An object of type %s cannot have any children.
ro: Un obiect de tipul %s nu poate avea copii.

en: <custom>
ro: <personalizat>

en: Children cannot be added to a separator.
ro: Copiii nu pot fi adăugați la un separator.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
ro: Copiii nu pot fi adăugați în meniul Alese recent.

en: %s already has a menu.
ro: %s are deja un meniu.

en: %s item already has a submenu.
ro: elementul %s are deja un submeniu.

en: Normal item
ro: Element normal

en: Image item
ro: Element imagine

en: Check item
ro: Element de meniu bifabil

en: Radio item
ro: Element meniu radio

en: Separator item
ro: Element separator

en: Recent Menu
ro: Meniul Recente

en: Tool Item
ro: Element unealtă

en: Tool Item Group
ro: Grup de elemente unealtă

en: Recent Chooser Menu
ro: Meniul Alese recent

en: Menu Item
ro: Element meniu

en: Remove page from %s
ro: Elimină pagină din %s

en: Insert page on %s
ro: Introdu pagină în %s

en: This progressbar does not show text
ro: Bara de progres nu afișează text

en: Scale is configured to not draw the value
ro: Scala este configurată să nu deseneze valoarea

en: This property is disabled
ro: Proprietatea este dezactivată

en: Search bar is already full
ro: Bara de căutare este plină deja

en: Tag
ro: Etichetă

en: Text Tag Table Editor
ro: Editor de tabele de etichete text

en: Button
ro: Buton

en: Menu
ro: Meniu

en: Custom
ro: Personalizat

en: Image
ro: Imagine

en: Check
ro: Bifează

en: Tool Bar Editor
ro: Editor al barei de unelte

en: This property only applies when configuring the label with text
ro: Această proprietate nu se aplică când se configurează eticheta cu text

en: Group
ro: Grup

en: Tool Palette Editor
ro: Editor de paletă unelte

en: Column
ro: Coloană

en: Tree View Editor
ro: Editor vizualizare arborescentă

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
ro: Coloanele trebuie să aibă o dimensiune fixă în vederea arborescentă cu modul înălțime fixă stabilit

en: Search is disabled
ro: Căutarea este dezactivată

en: Headers are invisible
ro: Antetele sunt invizibile

en: Expanders are not shown
ro: Extensorii nu sunt afișați

en: Removing parent of %s
ro: Se elimină părintele lui %s

en: Adding parent %s for %s
ro: Se adaugă părintele %s lui %s

en: (unnamed)
ro: (nedenumit)

en: Adding %s to Size Group %s
ro: Se adaugă %s la Grupul de dimensiuni %s

en: Adding %s to a new Size Group
ro: Se adaugă %s la un nou Grup de dimensiuni

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
ro: Nou Grup de dimensiuni

en: This property does not apply to client-side decorated windows
ro: Această proprietate nu se aplică la ferestrele decorate ale clientului

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
ro: Se configurează %s să utilizeze un titlu personalizat

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
ro: Se configurează %s să utilizeze titlul standard

en: Setting %s to show window controls
ro: Se configurează %s să afișeze controalele ferestrei

en: Setting %s to not show window controls
ro: Se stabilește %s să nu afișeze controalele ferestrei

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
ro: Întâi adăugați un nume din stoc în intrarea de mai jos, apoi adăugați și definiți sursele pentru acea iconiță în vizualizarea arborescentă.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
ro: Introduceți un nume de fișier sau o cale relativă sau absolută pentru acestă sursă a „%s” (Glade le va încărca doar în timpul rulării din dosarul proiectului).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
ro: Stabilește dacă vreți să specificați o direcție a textului pentru această sursă a „%s”

en: Set the text direction for this source of '%s'
ro: Stabilește direcția textului pentru această sursă a „%s”

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
ro: Stabilește dacă vreți să specificați o dimensiune a iconiței pentru această sursă a „%s”

en: Set the icon size for this source of '%s'
ro: Stabilește dimensiunea iconiței pentru această sursă a „%s”

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
ro: Stabilește dacă vreți să specificați o stare pentru această sursă a „%s”

en: Set the state for this source of '%s'
ro: Stabilește starea pentru această sursă a „%s”

en: File Name
ro: Nume fișier

en: Setting %s to use an image from stock
ro: Se configurează %s să utilizeze o imagine din stoc

en: Setting %s to use an image from the icon theme
ro: Se configurează %s să utilizeze o imagine din tema de iconițe

en: Setting %s to use a resource name
ro: Se stabilește %s să utilizeze un nume de resursă

en: Setting %s to use an image from filename
ro: Se configurează %s să utilizeze o imagine din fișier

en: Setting %s to use a stock item
ro: Se configurează %s să utilizeze un element din stoc

en: Stock Item:
ro: Element din stoc:

en: Custom label and image:
ro: Etichetă și imagine personalizată:

note: Label area frame...
en: Edit Label
ro: Etichetare etichetă

note: Internal Image area...
en: Edit Image
ro: Editare imagine

en: Setting %s to use an attribute list
ro: Se configurează %s să utilizeze o listă de atribute

en: Setting %s to use a Pango markup string
ro: Se configurează %s să utilizeze un șir de marcare Pango

en: Setting %s to use a pattern string
ro: Se configurează %s să utilizeze un șir șablon

en: Setting %s to use normal line wrapping
ro: Se configurează %s să utilizeze despărțirea normală pe rânduri

en: Setting %s to use a single line
ro: Se configurează %s să utilizeze o singură linie

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
ro: Se configurează %s să utilizeze despărțirea pe rânduri specifică Pango

en: Add and remove rows:
ro: Adaugă și elimină rânduri:

en: Setting %s to have a start action
ro: Se stabilește %s să aibă o acțiune de început

en: Setting %s to have an end action
ro: Se stabilește %s să aibă o acțiune de sfârșit

en: Setting %s to not have a start action
ro: Se stabilește %s să nu aibă o acțiune de început

en: Setting %s to not have an end action
ro: Se stabilește %s să nu aibă o acțiune de sfârșit

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
ro: Definiți coloane pentru lista dumneavoastră de depozitare; numindu-le semnificativ vă va ajuta să le recuperați când setați atributele de randare ale celulei (apăsați tasta Delete pentru a elimina coloana selectată)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
ro: Adaugă, elimină și editează rânduri de date (opțional puteți utiliza Ctrl+N pentru a adăuga noi rânduri, și tasta Delete pentru a elimina rândul selectat)

en: <Type Here>
ro: <Tastați aici>

en: <Enter ID>
ro: <Introduceți ID-ul>

en: Setting %s to use standard label text
ro: Se configurează %s să utilizeze o etichetă text standard

en: Setting %s to use a custom label widget
ro: Se configurează %s să utilizeze un widget etichetă personalizat

en: Group Header
ro: Antetul grupului

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
ro: Alege un model de date și definește niște
    coloane în depozitul de date mai întâi

en: Setting %s to use a custom tooltip
ro: Se stabilește %s să folosească un indiciu personalizat

en: Setting %s to use tooltip markup
ro: Se stabilește %s să folosească marcare indiciu

en: Setting %s to not use tooltip markup
ro: Se stabilește %s să nu folosească marcare indiciu

en: Setting %s to use a named icon
ro: Se stabilește %s să folosească o iconiță numită

en: Setting %s to use an icon file
ro: Se stabilește %s să folosească un fișier iconiță

en: Setting %s to use a custom titlebar
ro: Se stabilește %s să folosească o bară de titlu personalizată

en: Setting %s to use a system provided titlebar
ro: Se stabilește %s să folosească o bară de titlu furnizată de sistem

en: Page Setup Dialog
ro: Dialog de configurare a paginii

en: Print Dialog
ro: Dialog Tipărire

en: Page Set
ro: Set de pagini

en: Copies
ro: Cópii

en: Collate
ro: Asamblat

en: Reverse
ro: Invers

en: Scale
ro: Scară

en: Generate PDF
ro: Generează PDF

en: Generate PS
ro: Generează PS

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Number Up
ro: Pagini per filă multiple

en: Number Up Layout
ro: Aspect pagini per filă multiple

en: GTK+ Unix Print Toplevels
ro: Niveluri de top de tipărire GTK+ Unix

en: Preview snapshot
ro: Previzualizează instantaneu

en: Edit Separately
ro: Editează separat

en: Remove Parent
ro: Elimină părintele

en: Add Parent
ro: Adaugă părinte

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Viewport
ro: Vizor

en: Event Box
ro: Căsuță eveniment

en: Frame
ro: Cadru

en: Aspect Frame
ro: Cadru aspect

en: Scrolled Window
ro: Fereastră derulată

en: Expander
ro: Extinzător

en: Grid
ro: Grilă

en: Box
ro: Căsuță

en: Paned
ro: În fereastra panoului

en: Stack
ro: Stivă

en: Add to Size Group
ro: Adaugă la Grupul de dimensiuni

en: Clear properties
ro: Proprietăți curățare

en: Read documentation
ro: Citește documentația

en: Style Classes
ro: Clase de stil

en: A list of style class names to apply to this widget
ro: O listă de nume de clase de stil de aplicat acestui widget

en: Fill
ro: Umplere

en: Center
ro: Centrează

en: Baseline
ro: Linia de bază

en: Exposure
ro: Expunere

en: Pointer Motion
ro: Mișcare indicator

en: Pointer Motion Hint
ro: Indiciu de mișcare indicator

en: Button Motion
ro: Mișcare buton

en: Button 1 Motion
ro: Mișcare buton 1

en: Button 2 Motion
ro: Mișcare buton 2

en: Button 3 Motion
ro: Mișcare buton 3

en: Button Press
ro: Apăsare buton

en: Button Release
ro: Eliberare buton

en: Key Press
ro: Apăsare tastă

en: Key Release
ro: Eliberare tastă

en: Enter Notify
ro: Anunță intrarea

en: Leave Notify
ro: Anunță ieșirea

en: Focus Change
ro: Schimbare focalizare

en: Structure
ro: Structură

en: Property Change
ro: Schimbare proprietate

en: Visibility Notify
ro: Notificare vizibilitate

en: Proximity In
ro: Proximitate interioară

en: Proximity Out
ro: Proximitate exterioară

en: Substructure
ro: Substructură

en: Scroll
ro: Derulare

en: Touch
ro: Atingere

en: Smooth scroll
ro: Derulare fină

en: Touchpad Gesture
ro: Gestură Touchpad

en: Tablet Pad
ro: Tabletă

en: All Events
ro: Toate evenimentele

en: Accelerators
ro: Acceleratori

en: A list of accelerator keys
ro: O listă de taste acceleratori

en: Accessible Name
ro: Nume accesibil

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
ro: Numele instanței obiectului formatat pentru accesul asistat

en: Accessible Description
ro: Descriere accesibilă

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ro: Descrierea unui obiect, formatată pentru accesul asistat

en: Role
ro: Rol

en: The accessible role of this object
ro: Rolul accesibil acestui obiect

en: Invalid
ro: Nevalid

en: Accelerator Label
ro: Etichetă accelerator

en: Alert
ro: Alertă

en: Animation
ro: Animație

en: Arrow
ro: Săgeată

en: Canvas
ro: Canava

en: Check Box
ro: Căsuță de bifare

en: Check Menu Item
ro: Element meniu de bifare

en: Color Chooser
ro: Selector de culoare

en: Column Header
ro: Antetul coloanei

en: Combo Box
ro: Listă de selecție

en: Date Editor
ro: Editor de dată

en: Desktop Icon
ro: Iconiță Desktop

en: Desktop Frame
ro: Cadru Desktop

en: Dial
ro: Apelează

en: Directory Pane
ro: Panou director

en: Drawing Area
ro: Zonă de desenat

en: File Chooser
ro: Alegere fișiere

en: Filler
ro: Filtru

en: Font Chooser
ro: Selector de fonturi

en: Glass Pane
ro: Panou de sticlă

en: HTML Container
ro: Container HTML

en: Icon
ro: Iconiță

en: Internal Frame
ro: Fereastră internă

en: Layered Pane
ro: Panou stratificat

en: List
ro: Listă

en: List Item
ro: Element de listă

en: Menu Bar
ro: Bară de meniu

en: Option Pane
ro: Panou de opțiuni

en: Page Tab
ro: Tab de pagină

en: Page Tab List
ro: Lista de taburi ale paginilor

en: Panel
ro: Panou

en: Password Text
ro: Text parolă

en: Popup Menu
ro: Meniu contextual

en: Progress bar
ro: Bară de progres

en: Push Button
ro: Buton de apăsat

en: Radio Button
ro: Buton radio

en: Radio Menu Item
ro: Element meniu radio

en: Root Pane
ro: Panou rădăcină

en: Row Header
ro: Antetul rândului

en: Scroll Bar
ro: Bară de derulare

en: Scroll pane
ro: Antet de derulare

en: Slider
ro: Glisor

en: Split Pane
ro: Panou împărțit

en: Spin Button
ro: Buton spin

en: Status Bar
ro: Bara de stare

en: Table
ro: Tabel

en: Table Cell
ro: Celulă tabel

en: Tear Off Menu Item
ro: Element de meniu detașabil

en: Toggle Button
ro: Buton comutare

en: Tool Bar
ro: Bară de unelte

en: Tool Tip
ro: Indiciu

en: Tree
ro: Arbore

en: Tree Table
ro: Tabel arborescent

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Window
ro: Fereastră

en: Header
ro: Antet

en: Footer
ro: Subsol

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Ruler
ro: Riglă

en: Application
ro: Aplicație

en: Autocomplete
ro: Autocompletare

en: Editbar
ro: Editare

en: Embedded
ro: Încorporat

en: Entry
ro: Intrare

en: Chart
ro: Diagramă

en: Caption
ro: Legendă

en: Document Frame
ro: Cadru de document

en: Heading
ro: Rubrică

en: Page
ro: Pagină

en: Section
ro: Secțiune

en: Redundant Object
ro: Obiect redundant

en: Form
ro: Formă

en: Link
ro: Legătură

en: Input Method Window
ro: Fereastra metodelor de intrare

en: Table Row
ro: Rând tabel

en: Tree Item
ro: Element din arbore

en: Document Spreadsheet
ro: Document foaie de calcul

en: Document Presentation
ro: Prezentare document

en: Document Text
ro: Document text

en: Document Web
ro: Document web

en: Document Email
ro: Document email

en: List Box
ro: Căsuță listă

en: Grouping
ro: Grupare

en: Image Map
ro: Hartă iImagine

en: Notification
ro: Notificare

en: Info Bar
ro: Bară de informații

en: Level Bar
ro: Bara de nivel

en: Title Bar
ro: Bară de titlu

en: Block Quote
ro: Citat bloc

en: Article
ro: Articol

en: Landmark
ro: Punct de referință

en: Log
ro: Jurnal

en: Marquee
ro: Marchiză

en: Math
ro: Matematică

en: Rating
ro: Evaluare

en: Time
ro: Timp

en: Description List
ro: Listă de descriere

en: Description Term
ro: Termen de descriere

en: Description Value
ro: Valoare de descriere

en: Generic object
ro: Obiect generic

en: Mathematical fraction
ro: Fracție matematică

en: A radical expression (in math)
ro: O expresie radical (în matematică)

en: Subscript text
ro: Text indice

en: Superscript text
ro: Text exponent

en: Footnote text
ro: Text adnotare

en: Content deletion
ro: Ștergere de conținut

en: Content insertion
ro: Inserare de conținut

en: Marked content
ro: Conținut marcat

en: Change suggestion
ro: Modifică sugestia

en: Last Defined
ro: Definit ultima dată

en: Controlled By
ro: Controlat de

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
ro: Indică un obiect controlat de unul sau mai multe obiecte țintă

en: Controller For
ro: Controler pentru

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
ro: Indică un obiect controler pentru unul sau mai multe obiecte țintă

en: Labeled By
ro: Etichetat de

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
ro: Indică un obiect etichetat de unul sau mai multe obiecte țintă

en: Label For
ro: Etichetă pentru

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
ro: Indică un obiect etichetă pentru unul sau mai multe obiecte țintă

en: Member Of
ro: Membru al

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
ro: Indică un obiect membru al unui grup de unul sau mai multe obiecte țintă

en: Node Child Of
ro: Nod copil al

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
ro: Indică faptul că un obiect este o celulă într-un tabel arborescent care este afișat deoarece o celulă din aceeași coloană este expandată și identifică acea celulă

en: Flows To
ro: Curge în

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ro: Indică faptul că obiectul are conținut care curge logic în alt AtkObject într-o manieră secvențială (de ex. text-flow)

en: Flows From
ro: Curge din

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ro: Indică faptul că obiectul are conținut care curge logic din alt AtkObject într-o manieră secvențială (de ex. text-flow)

en: Subwindow Of
ro: Subfereastră a

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
ro: Indică o subfereastră atașată la o componentă, dar care nu are nicio altă conexiune în ierarhia interfeței cu utilizatorul cu acea componentă

en: Embeds
ro: Încorporează

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
ro: Indică faptul că obiectul încorporează vizual conținutul altui obiect, adică conținutul obiectului curge în jurul conținutului altuia

en: Embedded By
ro: Încorporat de

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
ro: Inversul lui „Incorporează”, indică faptul că conținutul acestui obiect este vizual incorporat în alt obiect

en: Popup For
ro: Popup pentru

en: Indicates that an object is a popup for another object
ro: Indică faptul că un obiect este pop-up pentru alt obiect

en: Parent Window Of
ro: Fereastra părinte a

en: Indicates that an object is a parent window of another object
ro: Indică faptul că un obiect este fereastră părinte pentru alt obiect

en: Described By
ro: Descris de

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
ro: Indică faptul că un obiect oferă informații descriptive despre acest obiect; mai detaliat decât „Etichetat de”

en: Description For
ro: Descriere pentru

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
ro: Indică faptul că un obiect oferă informații descriptive despre alt obiect; mai detaliat decât „Etichetată pentru”

en: Queue
ro: Coadă

en: Immediate
ro: Instantaneu

en: Bin
ro: Binar

en: Insert Before
ro: Inserează înainte

en: Insert After
ro: Inserează după

en: Remove Slot
ro: Elimină slotul

en: Number of items
ro: Număr de elemente

en: The number of items in the box
ro: Numărul elementelor din această căsuță

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Center Child
ro: Centrează copil

en: Horizontal Box
ro: Căsuță orizontală

en: Vertical Box
ro: Căsuță verticală

en: Action Bar
ro: Bară de acțiuni

en: The number of items in the action bar
ro: Numărul elementelor din bara de acțiuni

en: Accel Groups
ro: Grupuri de acceleratori

en: A list of accel groups to be added to this window
ro: O listă de grupuri de acceleratori de adăugat acestei ferestre

en: North West
ro: Nord-Vest

en: North
ro: Nord

en: North East
ro: Nord-Est

en: West
ro: Vest

en: East
ro: Est

en: South West
ro: Sud-Vest

en: South
ro: Sud

en: South East
ro: Sud-Est

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

en: Splash Screen
ro: Ecran de pornire

en: Utility
ro: Utilitate

en: Dock
ro: Doc

en: Drop Down Menu
ro: Meniu derulant

en: Tooltip
ro: Indiciu

en: Toplevel
ro: Nivelul de top

en: Offscreen
ro: În afara ecranului

en: Mouse
ro: Maus

en: Always Center
ro: Întotdeauna centrat

en: Center on Parent
ro: Centrează în părinte

en: Offscreen Window
ro: Fereastră în afara ecranului

en: Application Window
ro: Fereastră aplicație

en: Overlay
ro: Acoperire

en: Menu Shell
ro: Conținutul meniului

en: Position
ro: Poziție

en: The position of the menu item in the menu shell
ro: Poziția elementului de meniu în cadrul meniului

en: Edit…
ro: Editare…

en: Use Underline
ro: Utilizează subliniere

en: Related Action
ro: Acțiune înrudită

en: Use Action Appearance
ro: Utilizează ilustrarea acțiunii

en: Action Name
ro: Nume acțiune

en: Action Target
ro: Țintă acțiune

en: Click
ro: Clic

en: Set the description of the Click atk action
ro: Stabilește descrierea acțiunii atk „Clic”

en: Image Menu Item
ro: Element de meniu de tip imagine

en: Stock Item
ro: Element din stoc

en: The stock item for this menu item
ro: Elementul din stoc pentru acest element de meniu

en: Accel Group
ro: Grup de acceleratori

en: Separator Menu Item
ro: Element de meniu separator

en: Left to Right
ro: Stânga la dreapta

en: Right to Left
ro: Dreapta la stânga

en: Top to Bottom
ro: De sus în jos

en: Bottom to Top
ro: De jos în sus

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Icons only
ro: Doar iconițe

en: Text only
ro: Doar text

en: Text below icons
ro: Text sub iconițe

en: Text beside icons
ro: Text lângă iconițe

en: A symbolic icon size for the stock icon
ro: O dimensiune simbolică pentru iconița din stoc

en: Small Toolbar
ro: Bară de unelte mică

en: Large Toolbar
ro: Bară de unelte mare

en: Drag &amp; Drop
ro: Trage și plasează

en: The position of the tool item in the toolbar
ro: Poziția uneltei în bara de unelte

en: Tool Palette
ro: Paletă de unelte

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
ro: Dacă să se înceapă derularea la mai puțin decât lățimea minimă sau naturală

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
ro: Dacă să se înceapă derularea la mai puțin decât înălțimea minimă sau naturală

en: The position of the tool item group in the palette
ro: Poziția grupului de instrumente în paletă

en: Middle
ro: Mijloc

en: Half
ro: Jumătate

en: Separator Tool Item
ro: Separatorul elementului din meniu

en: Tool Button
ro: Buton-unealtă

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
ro: Iconița din stoc afișat pe element (alegeți un element din stocul GTK+ sau dintr-o fabrică de iconițe)

en: Toggle Tool Button
ro: Comută la buton-unealtă

en: Radio Tool Button
ro: Buton-unealtă de tip radio

en: Menu Tool Button
ro: Buton-meniu în bara de unelte

en: Handle Box
ro: Căsuța rutinei de tratare

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: In
ro: Mărește

en: Out
ro: Micșorează

en: Etched In
ro: Gravat înăuntru

en: Etched Out
ro: Gravat în afară

en: Attributes
ro: Atribute

en: The pango attributes for this label
ro: Atributele pango ale acestei etichete

en: Word
ro: Cuvânt

en: Character
ro: Caracter

en: Word Character
ro: Caracter cuvânt

en: Text Entry
ro: Introducere text

en: Free Form
ro: Formă liberă

en: Alpha
ro: Alfa

en: Digits
ro: Cifre

en: Number
ro: Număr

en: Phone
ro: Telefon

en: Password
ro: Parolă

en: Pin Code
ro: Cod pin

en: Spellcheck
ro: Corectare ortografică

en: No Spellcheck
ro: Fără corectare ortografică

en: Word Completion
ro: Completarea cuvintelor

en: Lowercase
ro: Minuscule

en: Uppercase Chars
ro: Caractere majuscule

en: Uppercase Words
ro: Cuvinte majuscule

en: Uppercase Sentences
ro: Propoziții majuscule

en: Inhibit On-screen Keyboard
ro: Inhibează tastatura pe-ecran

en: Vertical Writing
ro: Scriere verticală

en: Emoji Support
ro: Suport emoji

en: No Emoji Support
ro: Fără suport de emoji

en: Primary Stock Icon
ro: Iconiță primară din stoc

en: Secondary Stock Icon
ro: Iconiță secundară din stoc

en: Primary Icon Pixbuf
ro: Pixbuf iconiță primară

en: Secondary Icon Pixbuf
ro: Pixbuf iconiță secundară

en: Primary Icon Name
ro: Nume iconiță primară

en: Secondary Icon Name
ro: Nume iconiță secundară

en: Primary Icon Activatable
ro: Iconiță primară activabilă

en: Secondary Icon Activatable
ro: Iconiță secundară activabilă

en: Primary Icon Sensitive
ro: Iconiță primară senzitivă

en: Secondary Icon Sensitive
ro: Iconiță secundară senzitivă

en: Progress Fraction
ro: Porțiune progres

en: Progress Pulse Step
ro: Pas puls progres

en: Primary Icon Tooltip Text
ro: Text indiciu iconiță primară

en: Secondary Icon Tooltip Text
ro: Text indiciu iconiță secundară

en: Primary Icon Tooltip Markup
ro: Evidențiere indiciu iconiță primară

en: Secondary Icon Tooltip Markup
ro: Evidențiere indiciu iconiță secundară

en: Activate
ro: Activează

en: Set the description of the Activate atk action
ro: Stabilește descrierea acțiunii atk „Activare”

en: Search Entry
ro: Termen de căutare

en: Text View
ro: Vizualizare text

en: Search Bar
ro: Bara de căutare

en: Reject
ro: Respinge

en: Accept
ro: Acceptă

en: Delete Event
ro: Șterge eveniment

en: Cancel
ro: Anulează

en: Close
ro: Închide

en: Apply
ro: Aplică

en: Help
ro: Ajutor

en: Stock Button
ro: Buton din stoc

en: The stock item for this button
ro: Elementul din stoc pentru acest buton

en: Response ID
ro: Identificator răspuns

en: The response ID of this button in a dialog
ro: Identificatorul de răspuns al acestui buton într-un dialog

en: Press
ro: Apăsare

en: Set the description of the Press atk action
ro: Stabilește descrierea acțiunii atk „Apăsare”

en: Release
ro: Eliberare

en: Set the description of the Release atk action
ro: Stabilește descrierea acțiunii atk „Eliberare”

en: Check Button
ro: Buton bifare

en: Always
ro: Întotdeauna

en: If Valid
ro: Dacă este valid

en: Switch
ro: Comută

en: File Chooser Button
ro: Buton alegere fișiere

en: Save
ro: Salvează

en: Open
ro: Deschide

en: Select Folder
ro: Alegere dosar

en: Create Folder
ro: Creează un dosar

en: Scale Button
ro: Buton scalare

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
ro: Numele iconițelor folosite de butonul scalare. Primul element din matrice va fi folosit pentru buton când valoarea curent este cea mai mică, al doilea element pentru cea mai mare. Toate iconițele ce urmează vor fi folosite pentru orice alte valori, împărțite în mod egal pe intervalul de valori

en: Volume Button
ro: Buton volum

en: File Chooser Widget
ro: Widget alegere fișiere

en: Application Chooser Widget
ro: Widget de ales aplicații

en: Places Sidebar
ro: Bară laterală pentru locuri

en: New Tab
ro: Tab nou

en: New Window
ro: Fereastră nouă

en: Color Button
ro: Buton culoare

en: Font Button
ro: Buton font

en: Automatic
ro: Automat

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

en: Combo Box Text
ro: Text listă de selecție

en: Items
ro: Elemente

en: The list of items to show in the combo box
ro: Lista de elemente de afișat în meniul derulant

en: Application Chooser Button
ro: Buton de ales aplicații

en: Progress Bar
ro: Bară de progres

en: Continuous
ro: Continuu

en: Discrete
ro: Discret

en: Resource Name
ro: Nume de resursă

en: Icon Size
ro: Mărime iconiță

en: Dialog Box
ro: Fereastră de dialog

en: Insert Row
ro: Inserează rând

en: Before
ro: Înainte

en: Insert Column
ro: Coloană inserare

en: Remove Row
ro: Elimină rândul

en: Remove Column
ro: Elimină coloana

en: Expand
ro: Extinde

en: Shrink
ro: Micșorează

en: Rows
ro: Rânduri

en: The number of rows for this grid
ro: Numărul rândurilor pentru această grilă

en: Columns
ro: Coloane

en: The number of columns for this grid
ro: Numărul coloanelor pentru această grilă

en: Horizontal Panes
ro: Panouri orizontale

en: Vertical Panes
ro: Panouri verticale

en: Notebook
ro: Carnețel

en: Insert Page Before
ro: Inserează pagină înainte

en: Insert Page After
ro: Inserează pagină după

en: Remove Page
ro: Elimină pagina

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
ro: Stabilește pagina activă pentru editare, această proprietate nu va fi salvată

en: Number of pages
ro: Număr de pagini

en: The number of pages in the notebook
ro: Numărul de pagini din acest carnețel

en: Start Action
ro: Acțiune pornire

en: End Action
ro: Acțiune oprire

en: HeaderBar
ro: Bară de antet

en: Reserve space for subtitle
ro: Rezervă spațiu pentru subtitlu

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
ro: Păstrează înălțimea barei de antet la fel pe măsură ce subtitlul se modifică dinamic.

en: Custom Title
ro: Titlu personalizat

en: The number of items in the header bar
ro: Numărul elementelor din bara de antet

en: Add Slot
ro: Adaugă slot

en: The number of pages in the stack
ro: Numărul de pagini din stivă

en: Edit page
ro: Editare pagină

en: Visible child
ro: Copil vizibil

en: Crossfade
ro: Intercalare

en: Slide Right
ro: Glisează la dreapta

en: Slide Left
ro: Glisează la stânga

en: Slide Up
ro: Glisează în sus

en: Slide Down
ro: Glisează în jos

en: Slide Left-Right
ro: Glisează stânga-dreapta

en: Slide Up-Down
ro: Glisează sus-jos

en: Move Over Up
ro: Mută deasupra sus

en: Move Over Down
ro: Mută deasupra jos

en: Move Over Left
ro: Mută deasupra la stânga

en: Move Over Right
ro: Mută deasupra la dreapta

en: Move Over Up-Down
ro: Mută deasupra sus-jos

en: Move Over Down-Up
ro: Mută deasupra jos-sus

en: Move Over Left-Right
ro: Mută deasupra stânga-dreapta

en: Move Over Right-Left
ro: Mută deasupra dreapta-stânga

en: Move Under Up
ro: Mută dedesubt sus

en: Move Under Down
ro: Mută dedesubt jos

en: Move Under Left
ro: Mută dedesubt la stânga

en: Move Under Right
ro: Mută dedesubt la dreapta

en: Stack Switcher
ro: Stivuiește comutatorul

en: Stack Sidebar
ro: Stivuiește bara laterală

en: Revealer
ro: Destăinuitor

en: Add Row
ro: Adaugă rând

en: Single
ro: Unic

en: Browse
ro: Navighează

en: Multiple
ro: Multiplu

en: Placeholder
ro: Marcaj de locație

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
ro: Dacă această cutie de listă ar trebui să aibă un widget de marcaj de locație care este arătat în listă atunci când nu afișează inferiori vizibili

en: The position of the row item in the listbox
ro: Poziția elementului rând în căsuța de tip listă

en: List Box Row
ro: Rând căsuță de tip listă

en: Flow Box
ro: Căsuță flux

en: Add Child
ro: Adaugă copil

en: The position of the child in the flowbox
ro: Poziția copilului în căsuța fux

en: Flow Box Child
ro: Copil căsuță flow

en: Range
ro: Interval

en: Discontinuous
ro: Discontinuu

en: Delayed
ro: Întârziat

en: The number of digits to round the value to when the value changes
ro: Numărul de cifre la care să se rotunjească valoarea când este modificată

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
ro: Dacă să se evidențieze zona adânciturii de jos în sus până la tastă

en: Horizontal Scale
ro: Scalare orizontală

en: Vertical Scale
ro: Scalare verticală

en: Flip Horizontally
ro: Rotiți orizontal

en: Flip Vertically
ro: Rotiți vertical

en: Slide Horizontally
ro: Glisează orizontal

en: Slide Vertically
ro: Glisează vertical

en: Resize Horizontally
ro: Redimensionează orizontal

en: Resize Vertically
ro: Redimensionează vertical

en: Flip Both Sides
ro: Rotiți ambele părți

en: Slide Both Sides
ro: Glisați amândouă părțile

en: Resize Both Sides
ro: Redimensionați amândouă părțile

en: Scrollbar
ro: Bară de derulare

en: Horizontal Scrollbar
ro: Bară de defilare orizontală

en: Vertical Scrollbar
ro: Bară de defilare verticală

en: Button Box
ro: Căsuță de butoane

en: Default
ro: Implicit

en: Spread
ro: Întindere

en: Edge
ro: Margine

en: Horizontal Button Box
ro: Căsuță orizontală de butoane

en: Vertical Button Box
ro: Căsuță verticală de butoane

en: Horizontal Separator
ro: Separator orizontal

en: Vertical Separator
ro: Separator vertical

en: Accel Label
ro: Etichetă accelerator

en: Up
ro: Sus

en: Down
ro: În jos

en: Menu Button
ro: Buton de meniu

en: Lock Button
ro: Buton de blocare

en: Layout
ro: Aspect

en: Fixed
ro: Fixat

en: OpenGL Area
ro: Zonă OpenGL

en: Warning
ro: Avertisment

en: Question
ro: Întrebare

en: Error
ro: Eroare

en: Never
ro: Niciodată

en: External
ro: Extern

en: Top Left
ro: Stânga sus

en: Bottom Left
ro: Stânga jos

en: Top Right
ro: Dreapta sus

en: Bottom Right
ro: Dreapta jos

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
ro: Dacă derularea deasupra este activată, barele de derulare sunt adăugate numai ca widgeturi tradiționale când un maus este prezent

en: About Dialog
ro: Dialog Despre

en: GPL 2.0 Only
ro: Numai GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
ro: Numai GPL 3.0

en: LGPL 2.1 Only
ro: Numai LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
ro: Numai LGPL 3.0

en: AGPL 3.0 Only
ro: Doar AGPL 3.0

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
ro: Puteți marca acest element ca fiind traductibil și să stabiliți un nume și o adresă dacă doriți să afișați doar traducătorii specifici unei traduceri, altfel listați toți traducătorii și nu marcați acest element ca fiind traductibil

en: Color Selection Dialog
ro: Dialog de selecție de culoare

en: File Chooser Dialog
ro: Dialog alegere fișiere

en: Font Selection Dialog
ro: Dialog de selecție de font

en: Application Chooser Dialog
ro: Dialog de ales aplicații

en: Message Dialog
ro: Dialog mesaj

en: Yes, No
ro: Da, Nu

en: Ok, Cancel
ro: Ok, Anulează

en: Color Selection
ro: Selecție de culoare

en: Color Chooser Widget
ro: Widget de selectare a culorii

en: Color Chooser Dialog
ro: Dialog de selectare a culorii

en: Font Chooser Widget
ro: Widget de selectare a fontului

en: Font Chooser Dialog
ro: Dialog de selectare a fontului

en: Font Selection
ro: Selecție font

en: Assistant
ro: Asistent

en: Number of Pages
ro: Număr de pagini

en: Number of pages in this assistant
ro: Numărul de pagini din acest asistent

en: Initially Complete
ro: Completare intrare

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
ro: Specifică dacă această pagină va fi marcată inițial ca fiind completă indiferent de ce declară utilizatorul.

en: Content
ro: Conținut

en: Intro
ro: Introducere

en: Summary
ro: Rezumat

en: The page position in the Assistant
ro: Poziția paginii în acest asistent

en: Popover Menu
ro: Meniu popover

en: Number of submenus
ro: Număr de submeniuri

en: The number of submenus in the popover menu
ro: Numărul submeniurilor din meniul popover

en: Edit menu
ro: Editare meniu

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
ro: Stabilește submeniul activ curent pentru editare, această proprietate nu va fi salvată

en: Model Button
ro: Buton model

en: Link Button
ro: Buton legătură

en: Recent Chooser
ro: Alegător recent

en: Most Recently Used first
ro: Cel mai recent utilizat primul

en: Least Recently Used first
ro: Cel mai puțin recent utilizat primul

en: Recent Chooser Dialog
ro: Dialog alegere recent

en: Size Group
ro: Grup de dimensiuni

en: Widgets
ro: Widget-uri

en: List of widgets in this group
ro: Lista widget-urilor din acest grup

en: Both
ro: Ambele

en: Window Group
ro: Grup de ferestre

en: Adjustment
ro: Ajustare

en: An accelerator key for this action
ro: O tastă accelerator pentru această acțiune

en: Toggle Action
ro: Acțiune comutare

en: Radio Action
ro: Acțiune radio

en: Recent Action
ro: Acțiune recentă

en: Action Group
ro: Grup de acțiuni

en: Entry Completion
ro: Completare intrare

en: Icon Factory
ro: Fabrică de iconițe

en: Icon Sources
ro: Surse iconițe

en: A list of sources for this icon factory
ro: O listă de surse pentru această fabrică de iconițe

en: List Store
ro: Lista de stocare

en: Enter a list of column types for this data store
ro: Introduce

en: Data
ro: Date

en: Enter a list of values to be applied on each row
ro: Introduceți o listă de valori de aplicat pe fiecare rând

en: Tree Store
ro: Depozitare arborescentă

en: Tree Model Filter
ro: Filtru arborescent

en: Tree Model Sort
ro: Sortare arborescentă

en: Tree Selection
ro: Selecție arborescentă

en: Tree View
ro: Vizualizare arborescentă

en: Horizontal and Vertical
ro: Orizontal și vertical

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Grow Only
ro: Doar creștere

en: Icon View
ro: Vizualizare iconițe

en: Cell Background Color name column
ro: Coloană nume culoare de fundal celulă

en: The column in the model to load the value from
ro: Coloana din model din care se încarcă valoarea

en: Cell Background Color column
ro: Coloană culoare de fundal celulă

en: Cell Background RGBA column
ro: Coloană RGBA pentru fundalul celulei

en: Width column
ro: Coloană lățime

en: Height column
ro: Coloană înălțime

en: Horizontal Padding
ro: Umplere orizontală

en: Horizontal Padding column
ro: Coloană umplere orizontală

en: Vertical Padding
ro: Umplere verticală

en: Vertical Padding column
ro: Coloană umplere verticală

en: Horizontal Alignment
ro: Aliniere orizontală

en: Horizontal Alignment column
ro: Coloană aliniere orizontală

en: Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală

en: Vertical Alignment column
ro: Coloană aliniere verticală

en: Sensitive column
ro: Coloană senzitivă

en: Visible column
ro: Coloană vizibilitate

en: Text Renderer
ro: Randor de text

en: Alignment column
ro: Coloană aliniere

en: Attributes column
ro: Coloană atribute

en: Background Color Name column
ro: Coloană nume culoare de fundal

en: Background Color column
ro: Coloană culoare de fundal

en: Editable column
ro: Coloană editabilă

en: Ellipsize column
ro: Prescurtează coloana

en: Family column
ro: Coloană familie

en: Font column
ro: Coloană font

en: Font Description column
ro: Coloană descriere font

en: Foreground Color Name column
ro: Coloană nume culoare de prim-plan

en: Foreground Color column
ro: Coloană culoare de prim-plan

en: Language column
ro: Coloană limbă

en: Markup column
ro: Coloană marcaj

en: Rise column
ro: Ridică coloana

en: Scale column
ro: Coloană scalare

en: Single Paragraph Mode column
ro: Coloana mod paragraf unic

en: Size column
ro: Coloană dimensiune

en: Data column
ro: Coloană date

en: Ultra Condensed
ro: Ultra condensat

en: Extra Condensed
ro: Extra condensat

en: Condensed
ro: Condensat

en: Semi Condensed
ro: Semicondensat

en: Semi Expanded
ro: Semidesfășurat

en: Expanded
ro: Extins

en: Extra Expanded
ro: Extra extins

en: Ultra Expanded
ro: Ultra extins

en: Stretch column
ro: Coloană întindere

en: Strikethrough column
ro: Culoare tăiere

en: Oblique
ro: Oblic

en: Style column
ro: Coloană stil

en: Text column
ro: Coloană text

en: Double
ro: Dublu

en: Low
ro: Redus

en: Underline column
ro: Coloană subliniere

en: Small Capitals
ro: Majuscule mici

en: Variant column
ro: Coloană variantă

en: Weight column
ro: Coloană greutate

en: Width in Characters column
ro: Coloană lățime în caractere

en: Wrap Mode column
ro: Coloană Mod despărțire rânduri

en: Wrap Width column
ro: Coloană Lățime despărțire rânduri

en: Background RGBA column
ro: Coloană RGBA de fundal

en: Foreground RGBA column
ro: Coloană RGBA de prim-plan

en: Maximum width in characters
ro: Lățimea maximă în caractere

en: Placeholder text
ro: Text substituent

en: Accelerator Renderer
ro: Randor accelerator

en: Accelerator Mode column
ro: Coloană Mod accelerator

en: Shift Key
ro: Tasta Shift

en: Lock Key
ro: Blochează cheia

en: Control Key
ro: Tasta Control

en: Alt Key
ro: Tasta Alt

en: Fifth Key
ro: A cincea tastă

en: Sixth Key
ro: A șasea tastă

en: Seventh Key
ro: A șaptea tastă

en: Eighth Key
ro: A opta tastă

en: First Mouse Button
ro: Primul buton al mausului

en: Second Mouse Button
ro: Al doilea buton al mausului

en: Third Mouse Button
ro: Al treilea buton al mausului

en: Fourth Mouse Button
ro: Al patrulea buton al mausului

en: Fifth Mouse Button
ro: Al cincilea buton al mausului

en: Super Modifier
ro: Modificator Super

en: Hyper Modifier
ro: Modificator Hyper

en: Meta Modifier
ro: Modificator Meta

en: Release Modifier
ro: Modificator eliberare

en: All Modifiers
ro: Toți modificatorii

en: Accelerator Modifiers column
ro: Coloană Modificatori accelerator

en: Keycode column
ro: Coloană codului tastei

en: Combo Renderer
ro: Randor de combinare

en: Has Entry column
ro: Are coloană Intrare

en: Model column
ro: Coloană model

en: Text Column column
ro: Coloana „Coloană text”

en: Spin Renderer
ro: Randor incrementabil

en: Adjustment column
ro: Coloană ajustare

en: Climb Rate column
ro: Coloană rată de urcare

en: Digits column
ro: Coloană cifre

en: Pixbuf Renderer
ro: Randor pixbuf

en: Follow State column
ro: Coloană ce urmărește starea

en: Icon Name column
ro: Coloană nume iconiță

en: Pixbuf column
ro: Coloană pixbuf

en: GIcon column
ro: Coloană GIcon

en: Pixbuf Expander Closed column
ro: Coloană Desfășurător pixbuf închis

en: Pixbuf Expander Open column
ro: Coloană Desfășurător pixbuf deschis

en: Stock Detail column
ro: Coloana detaliilor despre stoc

en: Stock column
ro: Coloana stoc

en: Stock Size column
ro: Coloană dimensiune stoc

en: Progress Renderer
ro: Randor progres

en: Orientation column
ro: Coloană orientare

en: Pulse column
ro: Coloană puls

en: Text Horizontal Alignment column
ro: Coloană aliniere orizontală text

en: Text Vertical Alignment column
ro: Coloană aliniere verticală text

en: Value column
ro: Coloană valoare

en: Inverted column
ro: Coloană inversată

en: Spinner Renderer
ro: Randor pentru indicarea progresului

en: Active column
ro: Activează coloana

en: Toggle Renderer
ro: Comută randor

en: Activatable column
ro: Coloană activabilă

en: Inconsistent column
ro: Coloană inconsecventă

en: Indicator Size column
ro: Coloană dimensiune indicator

en: Radio column
ro: Coloană radio

en: Status Icon
ro: Iconiță stare

en: Text Buffer
ro: Buffer de text

en: Entry Buffer
ro: Buffer intrare

en: Text Tag
ro: Etichetă text

en: Text Tag Table
ro: Tabel cu etichete text

en: File Filter
ro: Filtru fișiere

en: Mime Types
ro: Tipuri MIME

en: The list of mime types to add to the filter
ro: Lista de tipuri MIME de adăugat la filtru

en: Patterns
ro: Eșantioane

en: The list of file name patterns to add to the filter
ro: Lista numelor de fișier ale eșantioanelor de adăugat la filtru

en: Recent Filter
ro: Filtru pentru recent

en: The list of application names to add to the filter
ro: Lista numelor de aplicații de adăugat la filtru

en: Recent Manager
ro: Administrator pentru recente

en: Themed Icon
ro: Iconiță cu temă

en: File Icon
ro: Iconiță de fișier

en: Native File Chooser Dialog
ro: Dialog de alegere fișiere nativ

en: Toplevels
ro: Niveluri de top

en: Containers
ro: Containere

en: Display
ro: Afișaj

en: Composite Widgets
ro: Widget-uri compuse

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Deprecated
ro: Învechit

en: Program Attributes
ro: Atribute program

en: License Text
ro: Textul licenței

en: Version:
ro: Versiune:

en: Authors
ro: Autori

en: Translators
ro: Traducători

en: Artists
ro: Artiști

en: Documenters
ro: Documentatori

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Comments
ro: Comentarii

en: License and Copyright
ro: Licență și drepturi de autor

en: Website:
ro: Sit web:

en: Credits
ro: Credite

en: Box Attributes
ro: Atribute căsuță

en: Add center child
ro: Adaugă un copil central

en: Whether this action bar should include a centered child.
ro: Dacă această bară de acțiuni ar trebui să includă un copil centrat.

en: Action Attributes
ro: Atribute acțiune

en: Toolbar Proxies
ro: Delegați pentru de unelte

en: Toggle and Radio
ro: Comutare și selectare

en: Value ID:
ro: Valoare ID:

en: Radio proxies
ro: Delegați selectare

en: Activatable / Actionable
ro: Activabil / Acționabil

en: App Chooser Button Attributes
ro: Atribute buton de selectare aplicații

en: App Chooser Widget Attributes
ro: Atribute widget de selectare aplicații

en: Baseline:
ro: Linia de bază:

en: Whether this box should include a centered child.
ro: Dacă această căsuță ar trebui să includă un copil centrat.

en: Child alignments:
ro: Argumentele copilului:

en: Horizontal:
ro: Orizontal:

en: Button Attributes
ro: Atribute buton

en: Button Content
ro: Conținut buton

en: Add custom content
ro: Adaugă conținut personalizat

en: Label with optional image
ro: Etichetă cu imagine opțională

en: Image:
ro: Imagine:

en: Position:
ro: Poziție:

en: Combo Box Attributes
ro: Atribute listă de selecție

en: Tree model:
ro: Sortare arborescentă:

en: Draw frame around entry
ro: Desenează cadrul în jurul intrării

en: Tearoff menus
ro: Meniuri detașabile

en: Tabular Menus
ro: Meniuri tabulare

en: Combo Box Text Attributes
ro: Atribute pentru textul listei de selecție

en: List of items:
ro: Listă de elemente:

en: Input Hints:
ro: Indicii intrări:

en: Primary Icon
ro: Iconiță primară

en: Tooltip:
ro: Indiciu:

en: Use markup
ro: Folosește marcare

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
ro: Dacă să se folosească marcare
    în indiciul iconiței primare

en: Secondary Icon
ro: Iconiță secundară

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
ro: Dacă să se folosească marcare
    în indiciul iconiței secundare

en: Horizontal Alignment:
ro: Aliniere orizontală:

en: File Chooser Attributes
ro: Atribute pentru selectorul de fișiere

en: Font Button Attributes
ro: Atribute pentru fontul butonului

en: Font Chooser Attributes
ro: Atribute pentru selectorul de fonturi

en: Grid Attributes
ro: Atribute grilă

en: Spacing:
ro: Spațiere:

en: Homogeneous
ro: Omogenă

en: Count:
ro: Contor:

en: Headerbar Attributes
ro: Atribute bară antet

en: Custom title
ro: Titlu personalizat

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
ro: Dacă bara de sus ar trebui să folosească un titlu personalizat pentru widget.

en: Show window controls
ro: Arată controalele ferestrei

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
ro: Dacă să se arate controalele ferestrei, de exemplu un buton de închidere.

en: Icon View Attributes
ro: Atribute vizualizare iconiță

en: Single Click Activate
ro: Activare la clic simplu

en: Columns:
ro: Coloane:

en: Cell Spacing:
ro: Spațiere celule:

en: Item Width:
ro: Lățime element:

en: View Margin:
ro: Marginea vizualizării:

en: Item Size and Spacing
ro: Dimensiune și spațiere element

en: Size
ro: Dimensiune

en: Appearance
ro: Aparență

en: Formatting
ro: Formatare

en: Label behaviour
ro: Comportament etichetă

en: Wrap only on new line
ro: Încadrează numai la linie nouă

en: Never wrap
ro: Nu încadra niciodată

en: Label Width
ro: Lățime etichetă

en: Automatically wrap
ro: Încadrează automat

en: Lines
ro: Linii

en: Level Bar Attributes
ro: Atribute bară de nivel

en: Indicator Mode:
ro: Mod indicator:

en: Minimum:
ro: Minim:

en: Maximum:
ro: Maxim:

en: Value:
ro: Valoare:

en: Message Dialog Attributes
ro: Atribute pentru dialogul mesaj

en: Primary Text:
ro: Text primar:

en: Secondary Text:
ro: Text secundar:

en: Alignment and Padding
ro: Aliniere și umplere

en: Padding
ro: Umplere

en: Model Button Attributes
ro: Atribute buton model

en: Notebook Attributes
ro: Atribute buton Notebook

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
ro: Editare pagină:

en: Tab Attributes
ro: Atribute taburi

en: Start Action:
ro: Acțiune început:

en: End Action:
ro: Acțiune sfârșit:

en: Popover Attributes
ro: Atribute popover

en: Menu Attributes
ro: Atribute meniu

en: Progress Bar Attributes
ro: Atribute bară de progres

en: Ellipsize Text:
ro: Elipsează textul:

en: Tree View Attributes
ro: Atribute vizualizare arborescentă

en: Search Column:
ro: Coloană de căutare:

en: Expander Column:
ro: Coloană de expansiune:

en: Recent Chooser Attributes
ro: Atribute selector de recente

en: Scale Button Attributes
ro: Atribute buton scalare

en: Scale orientation:
ro: Scalează orientarea:

en: Scale Attributes
ro: Atribute scalare

en: Stepper Sensitivity
ro: Sensivitate stepper

en: Lower:
ro: Inferior:

en: Upper:
ro: Superior:

en: Highlight Origin
ro: Evidențiază originea

en: Scrolling Attributes
ro: Atribute derulare

en: Policy:
ro: Politică:

en: Scrollbar Attributes
ro: Atribute bară de derulare

en: Scrolled Window Attributes
ro: Atribute fereastră derulată

en: Window Placement:
ro: Plasarea ferestrei:

en: Scrollbar Policy:
ro: Politica barei de derulare:

en: Adjustment:
ro: Ajustare:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Spin Button Attributes
ro: Atribute buton incremental

en: Button Orientation:
ro: Orientarea butonului:

en: Stack Attributes
ro: Atribute stivă

en: Homogeneous:
ro: Omogenă:

en: Stack Switcher Attributes
ro: Atribute comutator stivă

en: Text View Attributes
ro: Atribute vizualizare text

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
ro: Populează pentru atingere

en: Text Formatting
ro: Formatare text

en: Indentation:
ro: Indentare:

en: Left:
ro: Stânga:

en: Right:
ro: Dreapta:

en: Margins
ro: Margini

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Above Lines:
ro: Deasupra liniilor:

en: Below Lines:
ro: Dedesubtul liniilor:

en: Inside Wrap:
ro: Încadrare interioară:

en: Top:
ro: Sus:

en: Bottom:
ro: Jos:

en: Widget Attributes
ro: Atribute widget

en: Whether to use markup in the tooltip
ro: Dacă să se folosească marcare în indiciu

en: Widget Flags
ro: Fanioane Widget-uri

en: Widget Spacing
ro: Spațiere widgeturi

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
ro: Folosește „query-tooltip” pentru a prezenta un indiciu
    în loc de stabilirea unui indiciu literal

en: Start:
ro: Început:

en: End:
ro: Sfârșit:

en: Window Attributes
ro: Atributele ferestrei

en: Transient For:
ro: Transient pentru:

en: Attached To:
ro: Atașat la:

en: Icon File
ro: Fișier iconiță

en: Window Flags
ro: Steaguri pentru ferestre

en: Hint:
ro: Pont:

en: Gravity:
ro: Gravitate:

en: Title:
ro: Titlu:

en: Client side window decorations
ro: Decoratiuni pentru ferestre din partea clientului

en: Whether this window should include a custom titlebar.
ro: Dacă această fereastră ar trebui să includă o bara de titlu personalizată.

en: WebKit Web View
ro: Vizualizare Web Webkit

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
ro: URL-ul de încărcat în Glade (această proprietate nu va fi salvată)

en: Tab
ro: Filă

en: WebKit Settings
ro: Configurări WebKit

en: On Demand
ro: La cerere

en: WebKit2GTK+ Widgets
ro: Widgeturi WebKit2GTK+
