glade3 trunk - en to ru translation catalogue (1714 entries)

en: Interface Designer
ru: Редактор интерфейсов

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
ru: Создать или открыть модель пользовательского интерфейса для приложений GTK+

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GUI designer;user interface;ui builder;
ru: GUI дизайнер;пользовательский интерфейс;построитель ui;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
ru: Glade - это RAD-инструмент, позволяющий быстро и легко разрабатывать пользовательские интерфейсы для инструментария GTK+ 3 и среды рабочего стола GNOME.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
ru: Пользовательские интерфейсы, разработанные в Glade, сохраняются в формате XML и могут быть загружены приложениями динамически по мере необходимости с помощью GtkBuilder или использованы непосредственно для определения нового класса производного объекта GtkWidget с помощью новой функции шаблонов GTK+.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
ru: С помощью GtkBuilder XML-файлы Glade можно использовать в многочисленных языках программирования, включая C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python и другие.

en: [Read Only]
ru: [Только для чтения]

en: User Interface Designer
ru: Редактор пользовательских интерфейсов

en: the last action
ru: последнее действие

en: Undo: %s
ru: Отменить: %s

en: Redo: %s
ru: Возвратить: %s

en: Autosaving '%s'
ru: Автосохранение «%s»

en: Error autosaving '%s'
ru: Ошибка автосохранения «%s»

en: Open…
ru: Открыть…

en: Project %s is still loading.
ru: Проект «%s» всё ещё загружается.

en: Failed to backup existing file, continue saving?
ru: Не удалось создать резервную копию существующего файла. Продолжить сохранение?

en: Failed to save %s: %s
ru: Не удалось сохранить %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
ru: С момента последнего обращения файл %s был изменён

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ru: Если вы сохраните его, все изменения, сделанные извне, будут потеряны. Всё равно сохранить?

en: _Save Anyway
ru: _Сохранить всё равно

en: _Don't Save
ru: _Не сохранять

en: Project '%s' saved
ru: Проект «%s» сохранён

en: Save As…
ru: Сохранить как…

en: Could not save the file %s
ru: Не удалось сохранить файл %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
ru: Недостаточно прав для сохранения файла.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
ru: Не удалось сохранить файл %s. Другой проект в этом каталоге уже открыт.

en: No open projects to save
ru: Нет открытых проектов для сохранения

en: Save changes to project "%s" before closing?
ru: Сохранить изменения в проекте «%s» перед закрытием?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ru: Если не сохранить, изменения будут потеряны.

en: Close _without Saving
ru: Закрыть _без сохранения

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Save…
ru: Сохранить…

en: Could not create a new project.
ru: Не удалось создать новый проект.

en: The project %s has unsaved changes
ru: Проект %s имеет несохранённые изменения

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
ru: Если вы перезагрузите его, все несохранённые изменения, будут потеряны. Всё равно сохранить?

en: The project file %s has been externally modified
ru: Файл проекта %s был изменён на диске с последнего чтения

en: Do you want to reload the project?
ru: Перезагрузить проект?

en: _Reload
ru: Пере_загрузить

en: Hello, I will show you what's new in Glade
ru: Здравствуйте, я покажу вам, что нового в Glade

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
ru: Строка меню и панель инструментов были объединены в панель заголовков

en: You can open a project
ru: Вы можете открыть проект

en: find recently used
ru: найти недавно использованные

en: or create a new one
ru: или создать новый

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Возвратить

en: Project switcher
ru: Переключатель проектов

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
ru: и кнопка Сохранить доступны непосредственно на панели заголовка

en: just like Save As
ru: так же, как и Сохранить как

en: project properties
ru: свойства проекта

en: and less commonly used actions
ru: и менее часто используемые действия

en: The object inspector took the palette's place
ru: Инспектор объектов занял место палитры

en: To free up space for the property editor
ru: Чтобы освободить место для редактора свойств

en: The palette was replaced with a new object chooser
ru: Палитра была заменена новым средством выбора объектов

en: Where you can search all supported classes
ru: Где вы можете найти все поддерживаемые классы

en: investigate GTK+ object groups
ru: исследовать группы объектов GTK+

en: and find classes introduced by other libraries
ru: и находить классы, представленные другими библиотеками

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
ru: Хорошо, теперь, когда мы закончили с обзором, давайте приступим к новому рабочему процессу

en: First of all, create a new project
ru: Прежде всего, создайте новый проект

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
ru: Хорошо, теперь добавьте GtkWindow, используя новый выбор виджетов или дважды щелкнув на рабочей области

en: Excellent!
ru: Превосходно!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
ru: Кстати, знаете ли вы, что для создания виджетов можно дважды щелкнуть на любом заполнителе?

en: Try adding a grid
ru: Попробуйте добавить сетку

en: and a button
ru: и кнопку

en: Quite easy! Isn't it?
ru: Довольно легко! Не так ли?

en: Enjoy!
ru: Наслаждайтесь!

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
ru: Мы проводим опрос среди пользователей,
     не хотели бы вы принять в нём участие?

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
ru: Если нет, вы всегда сможете найти анкету в меню справки.

en: _Do not show this dialog again
ru: _Больше не показывать этот диалог

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
ru: Перейдите в раздел Справка -> Регистрация и Опрос пользователя и завершите наш опрос!

en: Output version information and exit
ru: Вывести информацию о версии и выйти

en: Disable Devhelp integration
ru: Отключить интеграцию с Devhelp

en: be verbose
ru: подробно

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
ru: Не удалось открыть «%s», файл не существует.

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
ru: Поддержка gmodule не найдена. Поддержка gmodule необходима для работы glade

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
ru: Создать или изменить модели пользовательских интерфейсов для приложений GTK+ или GNOME.

[ctx: This is to honor a professor that passed away last year and appears in a popover when you click on the button that says "RIP Guido"]
note: The last sentence in quotes is in spanish and does not need to be translated.
en: Guido was one of my professors at Rosario
    National University of Argentina.
    
    He introduced me to C, Linux, free software...
    
    He always had extra time to explain one more thing
    and help you figure out things by yourself.
    
    Always made a joke in the right moment keeping
    things interesting and fun.
    
    Master of intentionally misconstrued sayings.
    
    Always carried a stack of books under his arm.
    
    Loved Guinness beer.
    
    All he ever wanted was make you think!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo
ru: Гвидо был одним из моих профессоров в Росарио
    Национальном университете Аргентины.
    
    Он познакомил меня с языком Си, Linux, свободным программным обеспечением...
    
    У него всегда было дополнительное время, чтобы объяснить еще кое-что
    и помочь разобраться во всем самостоятельно.
    
    Всегда шутил в нужный момент, делая
    все было интересно и весело.
    
    Мастер намеренно неверно истолкованных высказываний.
    
    Всегда носил под мышкой стопку книг.
    
    Любил пиво «Гиннесс».
    
    Все, чего он хотел, это заставить вас думать!
    
    «Alégrate! Mañana sera peor.»
    
    	Хуан Пабло

en: Close Project
ru: Закрыть проект

en: Registration & User Survey
ru: Регистрация и Опрос пользователя

en: _Developer Reference
ru: Справка _разработчика

en: Interactive Intro
ru: Интерактивное введение

en: Preferences
ru: Параметры

en: User Manual
ru: Руководство пользователя

en: About Glade
ru: О Glade

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
ru: <small>В память о необыкновенном
    человеке и профессоре
    R.I.P. Гвидо Маки</small>

en: _Open
ru: _Открыть

en: Open a project
ru: Открыть проект

en: Create a new project
ru: Создать новый проект

en: Edit project properties
ru: Изменить свойства проекта

en: Save the current project
ru: Сохранить текущий проект

en: Save the current project with a different name
ru: Сохранить текущий проект под другим именем

en: Start/resume interactive UI introduction
ru: Запуск/возобновление интерактивного представления пользовательского интерфейса

en: © 2018-2020 Juan Pablo Ugarte, et al.
    © 2004-2018 Tristan Van Berkom, Juan Pablo Ugarte, et al.
    © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, et al.
    © 2001-2006 Ximian, Inc.
ru: © 2018-2020 Хуан Пабло Угарте (Juan Pablo Ugarte) и др.
    © 2004-2018 Тристан Ван Берком (Tristan Van Berkom), Хуан Пабло Угарте (Juan Pablo Ugarte) и др.
    © 2001-2006 Joaquin Cuenca Abela, Paolo Borelli, et al.
    © 2001-2006 Ximian, Inc.

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
ru: Редактор пользовательского интерфейса для GTK+ и GNOME.

en: Visit Glade web site
ru: Посетить веб-страницу Glade

en: Select a catalog search path
ru: Выберите путь поиска каталога

en: Glade Preferences
ru: Параметры Glade

en: Create backups
ru: Создавать резервные копии

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
ru: Создавать резервную копию последней версии проекта при каждом сохранении проекта

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
ru: Автоматически сохранять проект в другой файл через указанные
    промежутки времени, а также при при изменении проекта

en: seconds
ru: сек

en: Automatically save project after
ru: Автоматически сохранять проект через

en: Load and Save
ru: Загрузка и сохранение

en: Versioning errors
ru: Ошибки в версиях

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
ru: Предупреждать пользователя при сохранении, если проект использует виджеты,
    свойства или сигналы, которые недоступны в целевой версии проекта

en: Deprecation warnings
ru: Устаревшие компоненты

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
ru: Предупреждать пользователя при сохранении, если проект использует
    устаревшие виджеты, свойства или сигналы

en: Unrecognized types
ru: Нераспознанные типы

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
ru: Предупреждать пользователя при сохранении,
    если проект использует нераспознанные типы

en: Show warnings when saving
ru: Предупреждения при сохранении

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
ru: Список папок, из которых загружаются каталоги виджетов и пользовательские шаблоны.
    Требуется перезапуск.

en: column
ru: столбец

en: Add a new search path
ru: Добавьте новый путь поиска

en: Remove the selected search path
ru: Удалить выбранный путь поиска

en: Extra Catalog & Templates paths
ru: Дополнительные пути для каталогов и шаблонов

en: Connecting to %s
ru: Подключение к %s

en: Sending data to %s
ru: Отправка данных в %s

en: Waiting for %s
ru: Ожидание %s

en: Receiving data from %s
ru: Получение данных с %s

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
ru: Ваша подписка на список пользователей получена!
    Проверьте свою электронную почту!

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
ru: Мы вам благодарны, что вы нашли время на заполнение анкеты!

en: Completed and submitted!
ru: Завершено и отправлено!

en: Glade Registration & User Survey
ru: Регистрация Glade и Опрос пользователя

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Submit
ru: _Отправить

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
ru: Информация будет отправлена по адресу https://survey.gnome.org

en: User Information
ru: Сведения о пользователе

en: <Your name or nickname is required>
ru: <Ваше имя или псевдоним>

en: Name:
ru: Название:

en: Email:
ru: Эл. почта:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
ru: Токены обрабатывается вручную по очереди.
    Будьте терпеливы.

en: <Required to send back registration token>
ru: <Требуется для отправки регистрационного токена>

en: Country:
ru: Страна:

en: City:
ru: Город:

en: Company
ru: Компания

en: Organization
ru: Организация

en: Personal
ru: Персональные

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Subscribe me to the mailing list
ru: Подписаться на список рассылки

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
ru: Подписаться на список рассылки пользователей Glade.
    Вам будет отправлено письмо для подтверждения подписки!

en: Choose your country
ru: Выберите вашу страну

en: We care about privacy!
ru: Мы заботимся о приватности!

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
ru: Все данные будут храниться в приватном хранилище и никогда не будут опубликованы или переданы третьим лицам.

en: Glade User Survey
ru: Опрос пользователя Glade

en: How long have you been programming?
ru: Каков ваш стаж программирования?

en: years
ru: годы

en: months
ru: месяцы

en: I am not a programmer
ru: Я не программист

en: Which programming languages do you prefer?
ru: Какой язык программирования вы предпочитаете?

en: Other
ru: Другое

en: When did you start using Glade?
ru: Когда вы начали пользоваться Glade?

en: ago
ru: назад

en: Which version do you normally use?
ru: Какую версию вы обычно используете?

en: What is available in my OS
ru: Которая доступна в моей системе

en: Latest stable from sources
ru: Последнюю стабильную из исходников

en: 3.8 for GTK+ 2
ru: 3.8 для GTK+ 2

en: Master
ru: Мастер

en: On what operating systems?
ru: В какой операционной системе?

en: distribution
ru: дистрибутив

en: CentOS
ru: Centos OS

en: variant
ru: вариант

en: version
ru: версия

en: How often do you use it?
ru: Как часто вы пользуетесь Glade?

en: Every day
ru: Каждый день

en: Few days a week
ru: Несколько дней в неделю

en: Every week
ru: Каждую неделю

en: A few times a month
ru: Несколько раз в месяц

en: Once a month
ru: Один раз в месяц

en: A few times a year
ru: Несколько раз в год

en: What level of Glade user would you say you are?
ru: Как вы оцениваете свой навык работы в Glade?

en: Beginner
ru: Новичок

en: Intermediate
ru: Средний уровень

en: Advanced
ru: Продвинутый

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
ru: Под какими лицензиями вы выпускаете программное обеспечение, созданное с помощью Glade?

en: Free software
ru: Свободное программное обеспечение

en: Open source software
ru: Программное обеспечение с открытым кодом

en: Commercial/Closed software
ru: Коммерческое/закрытое программное обеспечение

en: None - distributed internally
ru: Без лицензии — для внутренних нужд

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
ru: В какой области (областях) обычно используется программное обеспечение, для создания которого вы использовали Glade?

en: Academic
ru: Академическая

en: Embedded applications
ru: Встроенные приложения

en: Accounting
ru: Учет

en: Desktop applications
ru: Настольные приложения

en: Educational
ru: Образование

en: Medical
ru: Здравоохранение

en: Industrial applications
ru: Промышленные приложения

en: Scientific
ru: Наука

en: What aspect of the software needs the most improvement?
ru: Какой аспект программного обеспечения нуждается в наибольшем улучшении?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
ru: Каков на ваш взгляд самый большой недостаток Glade?

en: Lack of documentation
ru: Недостаточно документации

en: Lack of professional support
ru: Отсутствие профессиональной поддержки

en: Lack of professional training
ru: Отсутствие профессиональных курсов

en: Lack of publicity/exposure
ru: Отсутствие публичности/экспозиции

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
ru: Отсутствие официальных бинарных релизов для других ОС (Windows, Mac OS X)

en: Have you ever encountered a bug?
ru: Вы когда-нибудь сталкивались с ошибкой?

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: If so, did you file a bug report?
ru: Если да, подали ли вы сообщение об ошибке?

en: Have you ever thought about contributing?
ru: Вы когда-нибудь думали о том, чтобы внести свой вклад?

en: Why not?
ru: Почему нет?

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Privacy Note:
ru: Заметки о приватности:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
ru: Единственная цель этого опроса - лучше узнать нашу базу пользователей.
    Ваш адрес электронной почты будет использован для уникальной идентификации вас как пользователя Glade и отправки вам маркера модификации на случай, если вы захотите что-то изменить или добавить дополнительные комментарии.
    Публично будет распространяться только статистика, собранная из всего набора данных.
    Индивидуальные данные будут храниться в частной базе данных и не будут переданы общественности или какой-либо третьей стороне.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
ru: Пытаюсь сохранить приватные данные в каталог %s, но это обычный файл.
    Никакие приватные данные не будут сохранены в этом сеансе

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
ru: Не удалось создать каталог %s для сохранения приватных данных.
    Никакие частные данные не будут сохранены в этом сеансе

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
ru: Ошибка записи приватных данных в %s (%s).
    Никакие приватные данные не будут сохранены в этом сеансе

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
ru: Ошибка сериализации данных конфигурации для сохранения (%s).
    Никакие частные данные не будут сохранены в этом сеансе

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
ru: Ошибка открытия %s для записи приватных данных (%s).
    Никакие частные данные не будут сохранены в этом сеансе

en: Setting object type on %s to %s
ru: Установка типа объекта %s в %s

en: Add a %s to %s
ru: Добавить %s в %s

en: Add %s
ru: Добавить %s

en: Add child %s
ru: Добавить дочерний элемент %s

en: Delete %s child from %s
ru: Удалить дочерний элемент %s из %s

en: Reorder %s's children
ru: Переупорядочить дочерние виджеты %s

en: Label
ru: Метка

en: Type
ru: Тип

en: Container
ru: Контейнер

en: The container object this editor is currently editing
ru: Контейнер, редактируемый в данный момент

note: Type
en: Type:
ru: Тип:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
ru: <big><b>Подсказки:</b></big>
      * Чтобы добавить элемент в дерево, щёлкните правой кнопкой мыши над деревом.
      * Чтобы удалить выделенные элементы, нажмите Delete.
      * Чтобы изменить порядок элементов, перенесите их мышью.
      * Столбец типа можно править.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
ru: Аутентификация

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
ru: Перетаскивание

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
ru: Множественное перетаскивание

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
ru: Выбор цвета

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
ru: Каталог

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
ru: Файл

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
ru: Отсутствующее изображение

en: Stock
ru: Склад

en: A builtin stock item
ru: Встроенный элемент

en: Stock Image
ru: Встроенное изображение

en: A builtin stock image
ru: Встроенное изображение

en: Objects
ru: Объекты

en: A list of objects
ru: Список объектов

en: Image File Name
ru: Имя файла изображения

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
ru: Введите имя файла, относительный или полный путь для загрузки изображения

en: Color
ru: Цвет

en: A GDK color value
ru: Значение цвета GDK

en: String
ru: Строка

en: An entry
ru: Пункт

en: User templates
ru: Пользовательские шаблоны

en: Enabling property %s on widget %s
ru: Включение свойства %s в виджете %s

en: Disabling property %s on widget %s
ru: Отключение свойства %s в виджете %s

en: Setting multiple properties
ru: Установка нескольких свойств

en: Setting %s of %s
ru: Установка %s из %s

en: Setting %s of %s to %s
ru: Установка %s из %s в %s

en: Renaming %s to %s
ru: Переименование %s в %s

en: multiple
ru: несколько

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
ru: Невозможно удалить внутренний виджет составного виджета.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
ru: %s заблокирован %s, измените сначала %s.

en: Remove %s
ru: Удалить %s

en: Remove multiple
ru: Удалить несколько

en: Create %s
ru: Создать %s

en: Delete %s
ru: Удалить %s

en: Cut %s
ru: Вырезать %s

en: Paste %s
ru: Вставить %s

en: Drag %s and Drop to %s
ru: Перетащить %s на %s

en: root
ru: корень

en: Add signal handler %s
ru: Добавить обработчик сигнала %s

en: Remove signal handler %s
ru: Удалить обработчик сигнала %s

en: Change signal handler %s
ru: Изменить обработчик сигнал %s

en: Setting i18n metadata
ru: Установка метаданных локализации

en: Locking %s by widget %s
ru: Блокировка %s виджетом %s

en: Unlocking %s
ru: Разблокировка %s

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
ru: Установка целевой версии «%s» в %d.%d

en: Setting project's %s property
ru: Установка свойства проекта %s

en: Setting resource path to '%s'
ru: Установка пути «%s» к ресурсам

en: Setting translation domain to '%s'
ru: Установка области перевода в «%s»

en: Unsetting widget '%s' as template
ru: Отмена виджета «%s» в качестве шаблона

en: Setting widget '%s' as template
ru: Установка виджета «%s» в качестве шаблона

en: Unsetting template
ru: Отмена шаблона

en: Unable to load image (%s)
ru: Не удалось загрузить изображение (%s)

en: Editing alignments of %s
ru: Изменение выравнивания %s

en: Editing margins of %s
ru: Изменение отступов %s

en: Design View
ru: Просмотр дизайна

en: The GladeDesignView that contains this layout
ru: GladeDesignView, содержащий этот макет

en: Show info
ru: Показать информацию

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
ru: Показывать ли кнопку информации для загруженного виджета

en: Widget
ru: Виджет

en: The currently loaded widget in this editor
ru: Загруженный виджет в этом редакторе

en: Show Class Field
ru: Показывать поле класса

en: Whether to show the class field at the top
ru: Показывать ли сверху поле класса

en: Class Field
ru: Поле класса

en: The class field string
ru: Строка поля класса

en: Show Border
ru: Показывать границу

en: Whether the border should be shown
ru: Нужно ли показывать границу

en: Signal Editor
ru: Редактор сигналов

en: The signal editor used to edit signals
ru: Редактор сигналов, используемый для редактирования сигналов

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
ru: %s: свойства - %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
ru: %s Свойства - %s

en: Properties
ru: Свойства

en: Create a %s
ru: Создать %s

en: Crea_te
ru: Соз_дать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Property
ru: Свойство

en: General
ru: Основные

en: Common
ru: Общие

en: Accessibility
ru: Вспомогательные технологии

en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
ru: Выберите свойства, которые вы хотите сбросить в их исходные значения

en: Reset Widget Properties
ru: Сбросить свойства виджета

note: Checklist
en: _Properties:
ru: Свойства:

en: _Select All
ru: Выделить вс_ё

en: _Unselect All
ru: С_нять выделение

note: Description
en: Property _Description:
ru: Описание _свойства:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
ru: %s - %s свойства

en: Property Definition
ru: Определение свойств

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
ru: GladePropertyDef, для которого был создан этот GladeEditorProperty

en: Use Command
ru: Использовать команду

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
ru: Нужно ли использовать командный интерфейс для стека возврата/отмены

en: Disable Check
ru: Отключить проверку

en: Whether to explicitly disable the check button
ru: Нужно ли явно отключать кнопку проверки

en: Custom Text
ru: Другой текст

en: Custom Text to display in the property label
ru: Пользовательский текст для отображения в метке свойства

en: Select Fields
ru: Выделить поля

en: _Select individual fields:
ru: _Выделить некоторые поля:

en: Select Named Icon
ru: Выбрать значок из темы

en: Edit Text
ru: Изменить текст

note: Text
en: _Text:
ru: _Текст:

note: Translatable
en: T_ranslatable
ru: П_ереводимый

en: Whether this property is translatable
ru: Является ли данное свойство переводимым

en: Conte_xt for translation:
ru: Кон_текст для переводчиков:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
ru: Для коротких и неоднозначных строк: введите здесь слово, чтобы отделить значение этой строки от других значений такой же строки

en: Co_mments for translators:
ru: К_омментарий для переводчиков:

en: Select a file from the project resource directory
ru: Выберите файл из каталога ресурсов проекта

en: Name
ru: Название

en: Class
ru: Класс

en: Choose parentless %s type objects in this project
ru: Выберите в этом проекте тип объектов %s без родителей

en: Choose %s type objects in this project
ru: Выберите в этом проекте тип объектов %s

en: Choose a parentless %s in this project
ru: Выберите в этом проекте %s без родителей

en: Choose a %s in this project
ru: Выберите %s в этом проекте

en: C_lear
ru: _Очистить

note: Checklist
en: O_bjects:
ru: О_бъекты:

en: _New
ru: _Создать

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
ru: Создаётся %s для %s в %s

note: Checklist
en: Objects:
ru: Объекты:

en: Page Type
ru: Тип страницы

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
ru: Тип страницы редактора для создания этой GladeEditorTable

en: Class Name:
ru: Имя класса:

en: The object's unique identifier
ru: Уникальный идентификатор объекта

en: Composite
ru: Составной

en: Whether this widget is a composite template
ru: Является ли этот виджет составным шаблоном

en: Project
ru: Проект

en: The project being inspected
ru: Изучаемый проект

en:  < Search Widgets >
ru:  < Найти виджеты >

en: Expand all
ru: Раскрыть все

en: All Contexts
ru: Все контексты

en: Named Icon Chooser
ru: Именованный выбор значков

en: Icon _Name:
ru: Название _значка:

en: C_ontexts:
ru: _Контексты:

en: Icon Na_mes:
ru: Названия _значков:

en: _List standard icons only
ru: Показывать только _стандартные значки

en: Could not create directory: %s
ru: Не удалось создать каталог: %s

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete All
ru: Выделить всё

en: Widget selector
ru: Выделение виджетов

en: _Add widget here
ru: Добавить виджет _сюда

en: Add widget as _toplevel
ru: Добавить виджет _верхнего уровня

en: _Select
ru: В_ыделить

en: Cu_t
ru: _Вырезать

en: _Copy
ru: _Копировать

en: _Paste
ru: _Вставить

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Read _documentation
ru: Показать _документацию

en: Set default value
ru: Установить значение по умолчанию

en: Error launching previewer: %s
ru: Ошибка запуска программы предварительного просмотра: %s

en: Failed to launch preview: %s.
ru: Не удалось запустить предварительный просмотр: %s.

en: Glade Previewer log
ru: Журнал предварительного просмотра Glade

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
ru: Поменялись местами | После

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
ru: Менять местами

note: translators: GConnectFlags value
en: After
ru: После

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted one time
en: %s::%s emitted one time
ru: %s::%s посылается один раз

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted %d times
en: %s::%s emitted %d times
ru: %s::%s отправлено %d раз(-а)

en: Run First
ru: Запустить первым

en: Run Last
ru: Запустить последним

en: Run Cleanup
ru: Запустить очистку

en: UI definition has no previewable widgets.
ru: В графическом интерфейсе отсутствуют виджеты с предпросмотром.

en: Object %s not found in UI definition.
ru: Объект «%s» не найден в графическом интерфейсе.

en: Object is not previewable.
ru: Невозможно выполнить предварительный просмотр объекта.

en: Couldn't load builder definition: %s
ru: Не удалось загрузить описание построителя: %s

en: Error: %s.
ru: Ошибка: %s.

en: Broken pipe!
ru: Обрыв канала!

en: Name of the file to preview
ru: Имя файла для предварительного просмотра

en: Creates dummy widget class to load a template
ru: Создаёт черновой класс виджета для загрузки шаблона

en: Name of the toplevel to preview
ru: Имя виджета верхнего уровня для предварительного просмотра

en: File name to save a screenshot
ru: Имя файла для сохранения снимка экрана

en: CSS file to use
ru: Используемый файл CSS

en: Listen standard input
ru: Следить за стандартным вводом

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
ru: создать слайд-шоу из виджетов верхнего уровня, добавив их в GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
ru: Подпись обработчиков печати при вызове

en: Display previewer version
ru: Показать версию программы предварительного просмотра

en: - previews a glade UI definition
ru: — предварительный просмотр графического интерфейса glade

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ru: %s
    Запустите «%s --help», чтобы просмотреть список всех доступных
    параметров командной строки.

en: Either --listen or --filename must be specified.
ru: Необходимо указать параметр --listen или --filename.

en: Whether project has been modified since it was last saved
ru: Был ли проект изменён со времени последнего сохранения

en: Has Selection
ru: Активно выделение

en: Whether project has a selection
ru: Проект имеет активное выделение

en: Path
ru: Путь

en: The filesystem path of the project
ru: Путь к проекту в файловой системе

en: Read Only
ru: Только для чтения

en: Whether project is read-only
ru: Проект доступен «только для чтения»

en: Add Item
ru: Добавить элемент

en: The current item to add to the project
ru: Добавить в проект текущий элемент

en: Pointer Mode
ru: Режим указателя

en: The currently effective GladePointerMode
ru: Текущий действующий GladePointerMode

en: Translation Domain
ru: Область перевода

en: The project translation domain
ru: Область перевода проекта

en: Template
ru: Шаблон

en: The project's template widget, if any
ru: Виджет шаблона проекта, если таковой имеется

en: Resource Path
ru: Путь к ресурсам

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
ru: Путь для загрузки изображений и ресурсов во время работы Glade

en: License
ru: Лицензия

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
ru: Лицензия для этого проекта, она будет добавлена как комментарий на уровне документа.

en: CSS Provider Path
ru: Путь поставщика CSS

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
ru: Путь, который будет использоваться в качестве пользовательского поставщика CSS для этого проекта.

en: (internal %s)
ru: (внутренний %s)

en: (%s child)
ru: (%s дочерний)

en: (template)
ru: (шаблон)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
ru: (%s виджета %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
ru: Не удалось загрузить %s.
    Необходимые каталоги %s недоступны

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
ru: %s использует GTK+ версии %d.%d

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
ru[0]: Особенно потому, что существует %d объект, который не может быть построен с типом: %s
ru[1]: Особенно потому, что существует %d объекта, которые не может быть построен с типом: %s
ru[2]: Особенно потому, что существует %d объектов, которые не может быть построен с типом: %s

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
ru: Но эта версия Glade предназначена только для GTK+ 3.
    Убедитесь, что вы можете запустить этот проект с помощью Glade 3.8 без устаревших виджетов.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
ru: Автоматически сохраненная версия «%s» является более свежей.
    
    Хотите ли вы загрузить вместо нее версию с автосохранением?

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatibility checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ru: Этот виджет был введён в %s %d.%d, проект использует %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ru: [%s]
    	Класс объектов '<b>%s</b>' был введен в %s %d.%d

en: This widget is deprecated
ru: Этот виджет устарел

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
ru: [%s]
    	Класс объекта '<b>%s</b>' из %s %d.%d является устаревшим

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ru: Это свойство было введено в %s %d.%d, проект использует %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ru: [%s]
    	Свойство «<b>%s</b>» класса объекта «<b>%s</b>» было введено в %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ru: [%s]
    	Свойство упаковки «<b>%s</b>» класса объектов «<b>%s</b>» было введено в %s %d.%d

en: This property is deprecated
ru: Это свойство устарело

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
ru: [%s]
    	Свойство «<b>%s</b>» класса объекта «<b>%s</b>» устарело

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
ru: Этот сигнал был введён в %s %d.%d, в то время как проект использует %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
ru: [%s]
    	Сигнал «<b>%s</b>» класса объекта «<b>%s</b>» был введен в %s %d.%d

en: This signal is deprecated
ru: Этот сигнал устарел

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
ru: [%s]
    	Сигнал «<b>%s</b>» класса объекта «<b>%s</b>» устарел

en: Details
ru: Подробности

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
ru: В проекте «%s» есть ошибки. Всё равно сохранить?

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
ru: Объект %s является шаблоном класса, но это не поддерживается в gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
ru: Объект %s относится к нераспознанному типу %s

en: Unsaved %i
ru: Несохранённый %i

en: No widget selected.
ru: Виджет не выделен.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
ru: Невозможно скопировать нераспознанный тип виджета.

en: Unable to cut unrecognized widget type
ru: Невозможно вырезать виджет нераспознанного типа

en: Unable to paste to the selected parent
ru: Невозможно вставить в выделенное место

en: Unable to paste to multiple widgets
ru: Невозможно вставить в несколько элементов

en: No widget on the clipboard
ru: В буфере обмена нет виджетов

en: The project this properties dialog was created for
ru: Проект, для которого был создан диалог свойств

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
ru: Проект %s не имеет устаревших виджетов или несоответствий версий.

en: The GladePropertyDef for this property
ru: GladePropertyDef для этой собственности

en: Enabled
ru: Включено

en: If the property is optional, this is its enabled state
ru: Если свойство может отсутствовать, это признак отсутствия

en: Sensitive
ru: Чувствительный

en: This gives backends control to set property sensitivity
ru: Управляющий вход для установки свойства чувствительности

en: Context
ru: Контекст

en: Context for translation
ru: Контекст сообщения для перевода

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment for translators
ru: Комментарий для переводчиков

en: Translatable
ru: Переводимый

en: Visual State
ru: Состояние отображения

en: Priority information for the property editor to act on
ru: Информация о состоянии объекта для редактора свойств

en: Precision
ru: Точность

en: Where applicable, precision to use on editors
ru: Где применимо, точность для использования на редакторах

en: The GladeProperty to display a label for
ru: Свойство GladeProperty для отображения метки

en: Property Name
ru: Название свойства

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
ru: Имя свойства, используемое при загрузке виджета

en: Append Colon
ru: Добавить двоеточие

en: Whether to append a colon ':' to the property name
ru: Нужно ли добавлять двоеточие ':' к имени свойства

en: Packing
ru: Упаковка

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
ru: Является ли загружаемое свойство упаковочным свойством или нет

en: Custom text to override the property name
ru: Пользовательский текст для переопределения имени свойства

en: Custom Tooltip
ru: Другая подсказка

en: Custom tooltip to override the property description
ru: Пользовательская всплывающая подсказка для переопределения описания свойства

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
ru: Использовать ли API GladeCommand при изменении свойств

en: Editor Property Type Name
ru: Имя типа редактора

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
ru: Укажите фактическое имя типа свойства редактора, которое будет использоваться для этой оболочки

en: The signal class of this signal
ru: Класс этого сигнала

en: Detail
ru: Деталь

en: The detail for this signal
ru: Деталь для этого сигнала

en: Handler
ru: Обработчик

en: The handler for this signal
ru: Обработчик этого сигнала

en: User Data
ru: Данные

en: The user data for this signal
ru: Данные для этого сигнала

en: Support Warning
ru: Поддержка предупреждений

en: The versioning support warning for this signal
ru: Предупреждение поддержки управления версиями для этого сигнала

en: Whether this signal is run after default handlers
ru: Запускать ли этот сигнал после обработчиков по умолчанию

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
ru: Должны ли данные и объект меняться местами при вызове обработчика

en: Select an object to pass to the handler
ru: Выберите объект, передаваемый обработчику

en: Signal
ru: Сигнал

en: User data
ru: Данные

en: Swap
ru: Менять местами

en: Glade Widget
ru: Виджет glade

en: The glade widget to edit signals
ru: Виджет glade для изменения сигналов

en: <Type here>
ru: <Введите здесь>

en: <Click here>
ru: <Щёлкните здесь>

en: We could not find the symbol "%s"
ru: Не удалось найти символ «%s»

en: Could not get the type from "%s"
ru: Не удалось получить тип из «%s»

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
ru: Невозможно добавить виджет %s без полос прокрутки непосредственно в %s.
    Сначала добавьте %s.

en: All Files
ru: Все файлы

en: Libglade Files
ru: Файлы libglade

en: GtkBuilder Files
ru: Файлы GtkBuilder

en: All Glade Files
ru: Все файлы Glade

en: Could not show link:
ru: Не удалось показать ссылку:

note: Reset the column
en: None
ru: Нет

en: Definition
ru: Определение

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
ru: Указатель структуры GladeWidgetActionDef

en: Whether this action is sensitive
ru: Восприимчиво ли данное действие

en: Visible
ru: Видимый

en: Whether this action is visible
ru: Является ли этой действие видимым

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
ru: Производный адаптер (%s) элемента %s уже существует!

en: %s does not support adding any children.
ru: %s не поддерживает добавление дочерних элементов.

en: Name of the class
ru: Название класса

en: GType of the class
ru: GType класса

en: Title
ru: Заголовок

en: Translated title for the class used in the glade UI
ru: Переводимое название класса, используемое в интерфейсе glade

en: Generic Name
ru: Общее имя

en: Used to generate names of new widgets
ru: Используется для создания названий новых виджетов

en: Icon Name
ru: Название значка

en: The icon name
ru: Название значка

en: Catalog
ru: Каталог

en: The name of the widget catalog this class was declared by
ru: Имя каталога виджетов, который определяет данный класс

en: Book
ru: Книга

en: DevHelp search namespace for this widget class
ru: Пространство имён DevHelp для этого класса виджетов

en: Special Child Type
ru: Специальный тип дочернего элемента

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
ru: Содержит тип упаковки для того, чтобы отобразить специальные дочерние элементы контейнера

en: Cursor
ru: Курсор

en: A cursor for inserting widgets in the UI
ru: Курсор для вставки виджетов в интерфейсе

en: Query
ru: Запрос

en: Whether the adaptor should query the use or not
ru: Должен ли адаптер запрашивать использование или нет

en: The name of the widget
ru: Название виджета

en: Internal name
ru: Внутреннее название

en: The internal name of the widget
ru: Внутреннее название виджета

en: Anarchist
ru: Самостоятельный

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
ru: Является ли этот составной дочерний виджет наследственным или самостоятельным элементом

en: Object
ru: Объект

en: The object associated
ru: Этот объект связан

en: Adaptor
ru: Адаптер

en: The class adaptor for the associated widget
ru: Класс адаптера для связанного виджета

en: The glade project that this widget belongs to
ru: Проект glade, которому принадлежит этот виджет

en: A list of GladeProperties
ru: Список свойств GladeProperties

en: Parent
ru: Родитель

en: A pointer to the parenting GladeWidget
ru: Указатель на родительский GladeWidget

en: Internal Name
ru: Внутреннее имя

en: A generic name prefix for internal widgets
ru: Общая приставка для внутренних виджетов

en: A GladeWidget template to base a new widget on
ru: Шаблон виджета Glade для создания новых виджетов

en: Exact Template
ru: Точный шаблон

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
ru: Создавать ли точную копию при использовании шаблонов

en: Reason
ru: Причина

en: A GladeCreateReason for this creation
ru: Объект GladeCreateReason для создания

en: Toplevel Width
ru: Ширина главного окна

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ru: Ширина виджета когда главное окно принадлежит GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
ru: Высота главного окна

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
ru: Высота виджета когда главное окно принадлежит GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
ru: Строка с предупреждением о несоответствии версий

en: Whether the widget is visible or not
ru: Виден ли виджет или нет

en: Whether this widget is the template for a composite widget
ru: Является ли этот виджет шаблоном для композитного виджета

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
ru: Шаблонные классы можно использовать только в GTK+ 3.10 и более поздних версиях.

en: Object has unrecognized type %s
ru: Объект относится к нераспознанному типу %s

en: Property has versioning problems:
ru: У свойства имеются проблемы с версиями:

en: Some properties have versioning problems:
ru: Некоторые свойства имеют проблемы с версионированием:

en: Signal has versioning problems:
ru: У сигнала имеются проблемы с версиями:

en: Some signals have versioning problems:
ru: Некоторые сигналы имеют проблемы с версионированием:

en: Actions
ru: Действия

en: Applications
ru: Приложения

en: Categories
ru: Категории

en: Devices
ru: Устройства

en: Emblems
ru: Эмблемы

en: Emoticons
ru: Эмоции

en: International
ru: Международные

en: MIME Types
ru: Типы MIME

en: Places
ru: Места

en: Status
ru: Статус

en: All available widgets and objects
ru: Все доступные виджеты и объекты

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
ru: Щелкните на заполнителе, чтобы создать этот класс
    (используйте среднюю кнопку для создания нескольких классов)

en: Non-GTK+ widgets and objects
ru: Не-GTK+ виджеты и объекты

en: Extra GTK+ objects
ru: Дополнительные объекты GTK+

en: _General
ru: _Основные

en: _Packing
ru: _Упаковка

en: _Common
ru: О_бщие

en: _Signals
ru: _Сигналы

en: Translation domain:
ru: Область перевода:

en: Composite template toplevel:
ru: Композитный шаблон верхнего уровня:

en: Select a CSS to use as custom style provider
ru: Выберите CSS для использования в качестве поставщика пользовательских стилей

en: Custom CSS style provider:
ru: Пользовательский поставщик стилей CSS:

en: From the project directory
ru: Из каталога проекта

en: From a project relative directory
ru: Из относительного пути каталога проекта

en: From this directory
ru: Из этого каталога

en: Choose a path to load image resources
ru: Выберите путь для загрузки ресурсов изображений

en: Image resources are loaded locally:
ru: Изображения загружаются:

en: Toolkit version required:
ru: Требуемая версия компонентов разработки:

en: Verify objects, properties and signals deprecations
ru: Проверить объекты, свойства и сигналы на обесценивание

en: Warnings:
ru: Предупреждения:

en: Copyright:
ru: Авторские права:

en: program or library name
ru: название программы или библиотеки

en: Author(s):
ru: Автор(ы):

en: License:
ru: Лицензия:

en: Description:
ru: Описание:

en: program or library short description
ru: краткое описание программы или библиотеки

en: GNU GPL version 2
ru: GNU GPL версии 2

en: GNU GPL version 3
ru: GNU GPL версии 3

en: GNU LGPL version 2.1
ru: GNU LGPL версии 2.1

en: GNU LGPL version 3
ru: GNU LGPL версии 3

en: Setting License type of %s
ru: Установка типа лицензии %s

en: Setting %s to use logo file
ru: Установка %s для использования файла логотипа

en: Setting %s to use a logo icon
ru: Установка %s для использования значка логотипа

en: <choose a key>
ru: <выберите клавишу>

en: Accelerator Key
ru: Клавиша ускорителя

en: Choose accelerator keys...
ru: Выберите клавиши ускорители…

en: Setting %s to use a center child
ru: Установка %s для использования центрального дочернего элемента

en: Setting %s to not use a center child
ru: Установите %s, чтобы не использовать центрального дочернего элемента

[ctx: textattr]
en: Style
ru: Стиль

[ctx: textattr]
en: Weight
ru: Толщина

[ctx: textattr]
en: Variant
ru: Вариант

[ctx: textattr]
en: Stretch
ru: Растяжка

[ctx: textattr]
en: Underline
ru: Подчёркивание

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
ru: Перечёркивание

[ctx: textattr]
en: Gravity
ru: Притяжение

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
ru: Подсказка о притяжении

[ctx: textattr]
en: Size
ru: Размер

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
ru: Абсолютный размер

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
ru: Цвет текста

[ctx: textattr]
en: Background Color
ru: Цвет фона

[ctx: textattr]
en: Underline Color
ru: Цвет подчёркивания

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
ru: Цвет перечёркивающей линии

[ctx: textattr]
en: Scale
ru: Масштаб

[ctx: textattr]
en: Font Description
ru: Описание шрифта

en: <Enter Value>
ru: <Введите значение>

en: Unset
ru: Не установлен

en: Select a color
ru: Выберите цвет

en: Select a font
ru: Выберите шрифт

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Value
ru: Значение

en: Setup Text Attributes
ru: Установить атрибуты текста

en: Edit Attributes
ru: Изменить атрибуты

en: Setting %s to use a custom child
ru: Использование дополнительно определяемого элемента внутри %s

en: Setting %s to use standard configuration
ru: Использование стандартной конфигурации в %s

en: Setting %s to use a stock button
ru: Использование встроенного значка в %s

en: Setting %s to use a label and image
ru: Использование метки и значка в %s

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
ru: Установка %s для использования свойства %s в качестве атрибута

en: Setting %s to use the %s property directly
ru: Установка %s для прямого использования свойства %s

en: Retrieve %s from model (type %s)
ru: Извлечь %s из модели (тип %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
ru: не определено

en: no model
ru: нет модели

en: Setting columns on %s
ru: Использование столбцов в %s

en: < define a new column >
ru: < определите новый столбец >

en: Add and remove columns:
ru: Добавить и удалить столбцы:

en: Column type
ru: Тип столбца

en: Column name
ru: Название столбца

en: Setting %s to use static text
ru: Параметр %s для использования статического текста

en: Setting %s to use an external buffer
ru: Параметр %s для использования внешнего буфера

en: Setting %s to use a primary icon from stock
ru: Установка %s для использования основного значка из запаса

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
ru: Установка %s для использования основного значка из темы значков

en: Setting %s to use a primary icon from filename
ru: Установка %s для использования первичного значка из имени файла

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
ru: Установка %s для использования вторичного значка из запаса

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
ru: Установка %s для использования вторичного значка из темы значков

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
ru: Установка %s для использования вторичного значка из имени файла

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
ru: Установка первичного значка %s для использования разметки всплывающей подсказки

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
ru: Установка вторичного значка %s для использования разметки подсказки

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
ru: Установка первичного значка %s, чтобы не использовать разметку всплывающей подсказки

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
ru: Установка вторичного значка %s, чтобы не использовать разметку всплывающей подсказки

en: Placing %s inside %s
ru: Поместить %s внутрь %s

en: X position property
ru: Координата X

en: The property used to set the X position of a child object
ru: Это свойство используется для установки координаты Х дочернего объекта

en: Y position property
ru: Координата Y

en: The property used to set the Y position of a child object
ru: Это свойство используется для установки координаты Y дочернего объекта

en: Width property
ru: Ширина

en: The property used to set the width of a child object
ru: Это свойство используется для установки ширины дочернего объекта

en: Height property
ru: Высота

en: The property used to set the height of a child object
ru: Это свойство используется для установки высоты дочернего объекта

en: Can resize
ru: Может изменять размер

en: Whether this container supports resizes of child widgets
ru: Позволяет ли контейнер изменять размер дочерних виджетов

en: Action
ru: Действие

en: Toggle
ru: Кнопка-переключатель

en: Radio
ru: Радио-кнопка

en: Recent
ru: Недавние

en: Action Group Editor
ru: Редактор групп действий

en: Introduction page
ru: Вводная страница

en: Content page
ru: Страница с содержимым

en: Confirmation page
ru: Страница подтверждения

en: Ordering children of %s
ru: Упорядочивание дочерних элементов %s

en: Tree View Column
ru: Столбец дерева

en: Cell Renderer
ru: Отрисовка ячейки

en: Properties and Attributes
ru: Параметры и атрибуты

en: Common Properties and Attributes
ru: Общие параметры и атрибуты

en: Text
ru: Текст

en: Accelerator
ru: Ускоритель

en: Combo
ru: Выпадающий список

en: Spin
ru: Прокрутка

en: Pixbuf
ru: Изображение

en: Progress
ru: Индикатор выполнения

en: Spinner
ru: Индикатор ожидания

en: Icon View Editor
ru: Редактор области значков

en: Combo Editor
ru: Редактор выпадающего списка

en: Entry Completion Editor
ru: Редактор поля ввода

en: %s is set to load %s from the model
ru: %s загружает %s из модели

en: %s is set to manipulate %s directly
ru: %s работает напрямую с %s

en: This combo box is not configured to have an entry
ru: Этот выпадающий список не настроен и не может иметь полей

en: Tearoff menus are disabled
ru: Отрывные меню отключены

en: Cannot add a toplevel window to a container.
ru: Невозможно добавить окно верхнего уровня в контейнер.

en: Cannot add a popover to a container.
ru: Невозможно добавить всплывающий элемент в контейнер.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
ru: Виджеты типа %s могут иметь виджеты только в качестве дочерних элементов.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
    Increase its size or add a container if it only supports one child.
ru: Виджетам типа %s нужны держатели для добавления дочерних элементов.
    Увеличьте его размер или добавьте контейнер, если он поддерживает только одного ребенка.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
ru: Это свойство доступно только в том случае,
    если у поля есть рамка

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
ru: Это свойство доступно только в том случае,
    если символы в поле являются невидимыми

en: Insert Child on %s
ru: Вставить дочерний элемент на %s

en: Insert Row on %s
ru: Вставить строку в %s

en: Insert Column on %s
ru: Вставить столбец в %s

en: Remove Column on %s
ru: Удалить столбец в %s

en: Remove Row on %s
ru: Удалить строку в %s

note: --------------------------------- Constants ------------------------------
en: This property does not apply unless Use Underline is set.
ru: Это свойство не применяется, если не установлено значение Использовать подчеркивание.

en: Property not selected
ru: Свойство не выбрано

en: This property is only for use in dialog action buttons
ru: Это свойство используется только в кнопках действия диалога

en: This property is set to be controlled by an Action
ru: Это свойство устанавливается для управления действием

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
ru: Только объекты типа %s могут быть добавлены к объектам типа %s.

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
ru: Ускоритель может быть установлен только в группе действий.

en: This property does not apply when a custom title is set
ru: Это свойство не применяется, если установлен пользовательский заголовок

en: Insert placeholder to %s
ru: Вставить заполнитель в %s

en: Remove placeholder from %s
ru: Удалить заполнитель из %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
ru: Макет оформления не применяется к полосам заголовков, в которых не отображаются элементы управления окнами

en: This property only applies to stock images or named icons
ru: Это свойство применяется только ко встроенным и именованным значкам

en: This property only applies to named icons
ru: Это свойство применяется только к значкам из темы

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
ru: Это свойство применяется только в том случае, если включены эллипсовидные размеры и заворачивание

en: _File
ru: _Файл

en: _Edit
ru: _Правка

en: _View
ru: _Вид

en: _Help
ru: _Справка

en: Edit Menu Bar
ru: Изменить панель меню

en: Edit Menu
ru: Изменить меню

en: An object of type %s cannot have any children.
ru: Объекты типа %s не могут иметь дочерних элементов.

en: <separator>
ru: <разделитель>

en: <custom>
ru: <другой>

en: Children cannot be added to a separator.
ru: В разделитель нельзя добавить дочерние элементы.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
ru: В меню выбора недавних элементов нельзя добавлять дочерние элементы.

en: %s already has a menu.
ru: %s уже имеет меню.

en: %s item already has a submenu.
ru: Элемент %s уже имеет подменю.

en: Normal item
ru: Обычный элемент

en: Image item
ru: Значок

en: Check item
ru: Кнопка с отметкой

en: Radio item
ru: Кнопка выбора

en: Separator item
ru: Разделитель

en: Recent Menu
ru: Меню недавних элементов

en: Tool Item
ru: Элемент инструмента

en: Tool Item Group
ru: Группа инструментов

en: Recent Chooser Menu
ru: Меню выбора недавних элементов

en: Menu Item
ru: Элемент меню

en: Remove page from %s
ru: Удалить страницу из %s

en: Insert page on %s
ru: Вставить страницу в %s

en: This progressbar does not show text
ru: Этот индикатор выполнения не показывает текст

en: Scale is configured to not draw the value
ru: Масштаб настроен так, чтобы не рисовать значение

en: This property is disabled
ru: Это свойство отключено

en: Search bar is already full
ru: Панель поиска уже заполнена

en: Tag
ru: Метка

en: Text Tag Table Editor
ru: Редактор таблиц текстовых меток

en: Button
ru: Кнопка

en: Menu
ru: Меню

en: Custom
ru: Дополнительно

en: Separator
ru: Разделитель

en: Normal
ru: Нормальный

en: Image
ru: Изображение

en: Check
ru: Отметка

en: Tool Bar Editor
ru: Редактор панели инструментов

en: This property only applies when configuring the label with text
ru: Это свойство применяется только при настройке метки с текстом

en: Group
ru: Группа

en: Tool Palette Editor
ru: Редактор палитры инструментов

en: Column
ru: Столбец

en: Tree View Editor
ru: Редактор дерева

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
ru: Столбцы должны иметь постоянный размер внутри дерева с постоянной высотой

en: Search is disabled
ru: Поиск отключён

en: Headers are invisible
ru: Невидимые заголовки

en: Expanders are not shown
ru: Невидимые расширители

en: Removing parent of %s
ru: Удаление родительского элемента %s

en: Adding parent %s for %s
ru: Добавление родительского элемента %s для %s

en: (unnamed)
ru: (без имени)

en: Adding %s to Size Group %s
ru: Добавление %s к группе выравнивания %s

en: Adding %s to a new Size Group
ru: Добавление %s в новую группу выравнивания

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
ru: Создать группу выравнивания

en: This property does not apply to client-side decorated windows
ru: Это свойство не применяется к оформленным окнам на стороне клиента

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
ru: Установка %s для использования пользовательского заголовка

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
ru: Установка %s для использования стандартного заголовка

en: Setting %s to show window controls
ru: Установка %s для отображения элементов управления окном

en: Setting %s to not show window controls
ru: Установка %s, чтобы не показывать элементы управления окном

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
ru: Сначала укажите имя элемента в поле ввода, затем добавьте и определите источники значков в дереве.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
ru: Введите имя файла либо относительный или полный путь для источника «%s» (Glade только загрузит его во время запуска из каталога проекта).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
ru: Использовать ли направление текста для этого источника «%s»

en: Set the text direction for this source of '%s'
ru: Установить направление текста для этого источника '%s'

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
ru: Использовать ли размер значка для этого источника «%s»

en: Set the icon size for this source of '%s'
ru: Установить размер значка для этого источника '%s'

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
ru: Использовать ли состояние источника «%s»

en: Set the state for this source of '%s'
ru: Установить состояние для этого источника '%s'

en: File Name
ru: Имя файла

en: Setting %s to use an image from stock
ru: Установка %s для использования изображения из запаса

en: Setting %s to use an image from the icon theme
ru: Установка %s для использования изображения из темы иконок

en: Setting %s to use a resource name
ru: Установка %s для использования имени ресурса

en: Setting %s to use an image from filename
ru: Установка %s для использования изображения из имени файла

en: Setting %s to use a stock item
ru: Установка %s для использования складского товара

en: Stock Item:
ru: Встроенный значок:

en: Custom label and image:
ru: Метка и значок:

note: Label area frame...
en: Edit Label
ru: Правка метки

note: Internal Image area...
en: Edit Image
ru: Правка изображения

en: Setting %s to use an attribute list
ru: Установка %s для использования списка атрибутов

en: Setting %s to use a Pango markup string
ru: Параметр %s для использования разметки строк Pango

en: Setting %s to use a pattern string
ru: Установка %s для использования строки шаблона

en: Setting %s to use normal line wrapping
ru: Использование переноса в %s

en: Setting %s to use a single line
ru: Использование режима одной строки в %s

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
ru: Параметр %s для использования переноса строк Pango

en: <printable chars only>
ru: <только печатные символы>

en: Add and remove rows:
ru: Добавить и удалить строки:

en: Setting %s to have a start action
ru: Установка %s для выполнения начального действия

en: Setting %s to have an end action
ru: Установка %s для конечного действия

en: Setting %s to not have a start action
ru: Установка %s для отсутствия действия запуска

en: Setting %s to not have an end action
ru: Установка %s для отсутствия конечного действия

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
ru: Определите столбцы списочной модели, назначение осмысленных имён поможет получить их при установке атрибутов отрисовки ячейки (чтобы удалить выделенный столбец, нажмите клавишу Delete)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
ru: Добавляйте, удаляйте и исправляйте строки данных (для добавления строки можно использовать сочетание клавиш Ctrl+N, для удаления выделенных строк — клавишу Delete)

en: <Type Here>
ru: <Введите здесь>

en: <Enter ID>
ru: <Введите ID>

en: Setting %s to use standard label text
ru: Установка %s для использования стандартного текста этикетки

en: Setting %s to use a custom label widget
ru: Установка %s для использования пользовательского виджета этикеток

en: Group Header
ru: Заголовок группы

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
ru: Выберите модель данных и определите
    столбцы для данных

en: Setting %s to use a custom tooltip
ru: Установка %s для использования пользовательской всплывающей подсказки

en: Setting %s to use tooltip markup
ru: Установка %s для использования разметки всплывающих подсказок

en: Setting %s to not use tooltip markup
ru: Установка %s, чтобы не использовать разметку всплывающих подсказок

en: Setting %s to use a named icon
ru: Установка %s для использования именованного значка

en: Setting %s to use an icon file
ru: Установка %s для использования файла значка

en: Setting %s to use a custom titlebar
ru: Установка %s для использования пользовательской панели заголовков

en: Setting %s to use a system provided titlebar
ru: Установка %s для использования панели заголовков, предоставляемой системой

en: Page Setup Dialog
ru: Диалог параметров страницы

en: Print Dialog
ru: Диалог печати

en: Page Set
ru: Параметры страницы

en: Copies
ru: Копии

en: Collate
ru: Упорядочить

en: Reverse
ru: В обратном порядке

en: Scale
ru: Масштаб

en: Generate PDF
ru: Создать PDF

en: Generate PS
ru: Создать PS

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Number Up
ru: Страниц на сторону

en: Number Up Layout
ru: Расположение страниц на стороне

en: GTK+ Unix Print Toplevels
ru: Окна GTK+ верхнего уровня системы печати Unix

en: Preview snapshot
ru: Предварительный просмотр

en: Edit Separately
ru: Изменить в отдельном окне

en: Remove Parent
ru: Удалить родителя

en: Add Parent
ru: Добавить родителя

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Viewport
ru: Окно просмотра

en: Event Box
ru: Область событий

en: Frame
ru: Рамка

en: Aspect Frame
ru: Рамка отношения

en: Scrolled Window
ru: Прокручиваемое окно

en: Expander
ru: Раскрыватель

en: Grid
ru: Сетка

en: Box
ru: Группа

en: Paned
ru: Разделяемое окно

en: Stack
ru: Стопка

en: Add to Size Group
ru: Добавить к группе выравнивания

en: Clear properties
ru: Очистить свойства

en: Read documentation
ru: Показать документацию

en: Style Classes
ru: Классы стилей

en: A list of style class names to apply to this widget
ru: Список имён классов стилей, применяемых к этому виджету

en: Fill
ru: Заполнение

en: Start
ru: Начало

en: Center
ru: По центру

en: End
ru: Конец

en: Baseline
ru: Базовая линия

en: Exposure
ru: Выдержка

en: Pointer Motion
ru: Движение указателя

en: Pointer Motion Hint
ru: Подсказка на движение указателя

en: Button Motion
ru: Движение указателя с нажатой кнопкой

en: Button 1 Motion
ru: Движение нажатой 1-ой кнопки мыши

en: Button 2 Motion
ru: Движение нажатой 2-ой кнопки мыши

en: Button 3 Motion
ru: Движение нажатой 3-ей кнопки мыши

en: Button Press
ru: Нажатие кнопки мыши

en: Button Release
ru: Отпускание кнопки мыши

en: Key Press
ru: Нажатие клавиши

en: Key Release
ru: Отпускание клавиши

en: Enter Notify
ru: Ввести уведомление

en: Leave Notify
ru: Оставить уведомление

en: Focus Change
ru: Изменение фокуса

en: Structure
ru: Структура

en: Property Change
ru: Изменение свойства

en: Visibility Notify
ru: Уведомление о показе

en: Proximity In
ru: В непосредственной близости

en: Proximity Out
ru: Близко

en: Substructure
ru: Подструктура

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Touch
ru: Касание

en: Smooth scroll
ru: Плавная прокрутка

en: Touchpad Gesture
ru: Жест сенсорной панели

en: Tablet Pad
ru: Планшет

en: All Events
ru: Все события

en: Accelerators
ru: Ускорители

en: A list of accelerator keys
ru: Список клавиш-ускорителей

en: Accessible Name
ru: Имя для вспомогательных технологий

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
ru: Имя объекта, отформатированное для доступа вспомогательных технологий

en: Accessible Description
ru: Описание для вспомогательных технологий

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
ru: Описание объекта, отформатированное для доступа вспомогательных технологий

en: Role
ru: Роль

en: The accessible role of this object
ru: Доступная роль этого объекта

en: Invalid
ru: Некорректно

en: Accelerator Label
ru: Метка ускорителя

en: Alert
ru: Оповещение

en: Animation
ru: Анимация

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Calendar
ru: Календарь

en: Canvas
ru: Канва

en: Check Box
ru: Флажок

en: Check Menu Item
ru: Элемент меню с отметкой

en: Color Chooser
ru: Выбор цвета

en: Column Header
ru: Заголовок столбца

en: Combo Box
ru: Выпадающий список

en: Date Editor
ru: Редактор даты

en: Desktop Icon
ru: Значок рабочего стола

en: Desktop Frame
ru: Рамка рабочего стола

en: Dial
ru: Прокрутка

en: Dialog
ru: Диалог

en: Directory Pane
ru: Панель каталогов

en: Drawing Area
ru: Область для рисования

en: File Chooser
ru: Выбор файла

en: Filler
ru: Заполнитель

en: Font Chooser
ru: Выбор шрифта

en: Glass Pane
ru: Стеклянная панель

en: HTML Container
ru: Контейнер HTML

en: Icon
ru: Значок

en: Internal Frame
ru: Внутренняя рамка

en: Layered Pane
ru: Многослойная панель

en: List
ru: Список

en: List Item
ru: Элемент списка

en: Menu Bar
ru: Строка меню

en: Option Pane
ru: Панель опций

en: Page Tab
ru: Вкладка страницы

en: Page Tab List
ru: Список вкладок страницы

en: Panel
ru: Панель

en: Password Text
ru: Текст пароля

en: Popup Menu
ru: Всплывающее меню

en: Progress bar
ru: Индикатор выполнения

en: Push Button
ru: Кнопка

en: Radio Button
ru: Кнопка выбора

en: Radio Menu Item
ru: Радио элемент меню

en: Root Pane
ru: Корневая панель

en: Row Header
ru: Заголовок строки

en: Scroll Bar
ru: Полоса прокрутки

en: Scroll pane
ru: Панель прокрутки

en: Slider
ru: Ползунок

en: Split Pane
ru: Раздельная панель

en: Spin Button
ru: Крутящаяся кнопка

en: Status Bar
ru: Строка состояния

en: Table
ru: Таблица

en: Table Cell
ru: Ячейка таблицы

en: Tear Off Menu Item
ru: Элемент отрывного меню

en: Terminal
ru: Терминал

en: Toggle Button
ru: Кнопка-переключатель

en: Tool Bar
ru: Панель инструментов

en: Tool Tip
ru: Подсказка

en: Tree
ru: Дерево

en: Tree Table
ru: Таблица с ветвлением

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Window
ru: Окно

en: Header
ru: Заголовок

en: Footer
ru: Нижний колонтитул

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Ruler
ru: Линейка

en: Application
ru: Приложение

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Editbar
ru: Панель редактирования

en: Embedded
ru: Встроенный

en: Entry
ru: Поле

en: Chart
ru: Диаграмма

en: Caption
ru: Подпись

en: Document Frame
ru: Рамка документа

en: Heading
ru: Заголовок

en: Page
ru: Страница

en: Section
ru: Раздел

en: Redundant Object
ru: Резервный объект

en: Form
ru: Форма

en: Link
ru: Ссылка

en: Input Method Window
ru: Окно метода ввода

en: Table Row
ru: Строка таблицы

en: Tree Item
ru: Элемент дерева

en: Document Spreadsheet
ru: Электронная таблица документов

en: Document Presentation
ru: Презентация документа

en: Document Text
ru: Текст документа

en: Document Web
ru: Веб документы

en: Document Email
ru: Электронная почта документа

en: List Box
ru: Список

en: Grouping
ru: Группировка

en: Image Map
ru: Карта изображений

en: Notification
ru: Уведомление

en: Info Bar
ru: Информационная панель

en: Level Bar
ru: Панель уровня

en: Title Bar
ru: Панель заголовка

en: Block Quote
ru: Цитата

en: Audio
ru: Аудио

en: Video
ru: Видео

en: Article
ru: Статья

en: Landmark
ru: Отметка

en: Log
ru: Журнал

en: Marquee
ru: Бегущая строка

en: Math
ru: Математика

en: Rating
ru: Оценка

en: Time
ru: Время

en: Description List
ru: Список описаний

en: Description Term
ru: Принцип описаний

en: Description Value
ru: Значение описания

en: Generic object
ru: Общий объект

en: Mathematical fraction
ru: Математическая часть

en: A radical expression (in math)
ru: Радикальное выражение (в математике)

en: Subscript text
ru: Подстрочный текст

en: Superscript text
ru: Надстрочный текст

en: Footnote text
ru: Текст сноски

en: Content deletion
ru: Удаление содержимого

en: Content insertion
ru: Вставка контента

en: Marked content
ru: Маркированный контент

en: Change suggestion
ru: Предложение по изменению

en: Last Defined
ru: Последнее определение

en: Controlled By
ru: Управляется

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
ru: Показывает, что объект управляется одним или более объектами

en: Controller For
ru: Управляющий для

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
ru: Показывает, что объект управляет одним или более объектами

en: Labeled By
ru: Помечено

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
ru: Указывает на то, что объект помечен одним или несколькими целевыми объектами

en: Label For
ru: Метка для

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
ru: Показывает, что объект является меткой для одного или более объекта

en: Member Of
ru: Член группы

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
ru: Показывает, что объект входит в группу объектов

en: Node Child Of
ru: Дочерний элемент

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
ru: Показывает, что объект это ячейка в таблицы, отображаемая потому, что другой элемент в этом же столбце раскрыт и указывает на ячейку

en: Flows To
ru: Следует за

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ru: Показывает, что содержимое объекта логически следует за содержимым другого объекта, например по порядку чтения текста.

en: Flows From
ru: Следует перед

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
ru: Показывает, что содержимое объекта логически следует перед содержимым другого объекта, например, по порядку чтения текста

en: Subwindow Of
ru: Подокно

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
ru: Показывает что подокно присоединено к компоненту, но не связано с ним никаким другим образом в иерархии пользовательского интерфейса

en: Embeds
ru: Содержит объекты

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
ru: Показывает, что объект визуально содержит другие объекты, например, содержимое объекта обволакивает содержимое другого объекта

en: Embedded By
ru: Встроен в

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
ru: Обратное понятие к понятию «Содержит», показывает, что содержимое объекта визуально встроено в другой объект

en: Popup For
ru: Всплывающее для

en: Indicates that an object is a popup for another object
ru: Показывает, что объект всплывает для другого объекта

en: Parent Window Of
ru: Родительское окно

en: Indicates that an object is a parent window of another object
ru: Показывает, что объект является родительским для другого объекта

en: Described By
ru: Описано

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
ru: Показывает, что объект описывается другим объектом; это описание должно быть более точным, чем у объекта, который помечен меткой

en: Description For
ru: Описание для

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
ru: Показывает, что объект описывает другой объект; это описание должно быть более точным, чем у объекта, который является меткой

en: Queue
ru: Очередь

en: Immediate
ru: Немедленно

en: Bin
ru: Корзина

en: Insert Before
ru: Вставить перед

en: Insert After
ru: Вставить после

en: Remove Slot
ru: Удалить слот

en: Number of items
ru: Количество элементов

en: The number of items in the box
ru: Количество элементов в контейнере

en: Top
ru: Сверху

en: Bottom
ru: Внизу

en: Center Child
ru: Центральный дочерний элемент

en: Horizontal Box
ru: Горизонтальный ящик

en: Vertical Box
ru: Вертикальный контейнер

en: Action Bar
ru: Панель действий

en: The number of items in the action bar
ru: Количество элементов на панели действий

en: Accel Groups
ru: Группа ускорителей

en: A list of accel groups to be added to this window
ru: Список групп ускорителей, которые будут добавлены в это окно

en: North West
ru: Северо-Запад

en: North
ru: Север

en: North East
ru: Северо-Восток

en: West
ru: Запад

en: East
ru: Восточный

en: South West
ru: Юго-Запад

en: South
ru: Юг

en: South East
ru: Юго-Восток

en: Static
ru: Статическое

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Splash Screen
ru: Заставка

en: Utility
ru: Вспомогательное

en: Dock
ru: Причал

en: Desktop
ru: Рабочий стол

en: Drop Down Menu
ru: Выпадающее меню

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: Toplevel
ru: Высшего уровня

en: Popup
ru: Всплывающее

en: Offscreen
ru: Вне экрана

en: Mouse
ru: Мышь

en: Always Center
ru: Всегда по центру

en: Center on Parent
ru: По центру родителя

en: Offscreen Window
ru: Внеэкранное окно

en: Application Window
ru: Окно приложения

en: Overlay
ru: Наложение

en: Menu Shell
ru: Меню

en: Position
ru: Позиция

en: The position of the menu item in the menu shell
ru: Позиция элемента меню в меню

en: Edit…
ru: Правка…

en: Use Underline
ru: Использовать подчёркивание

en: Related Action
ru: Связанное действие

en: Use Action Appearance
ru: Использовать внешний вид действия

en: Action Name
ru: Имя действия

en: Action Target
ru: Цель действия

en: Click
ru: Щелчок

en: Set the description of the Click atk action
ru: Установить описание действия atk, соответствующего щелчку

en: Image Menu Item
ru: Элемент меню значок

en: Stock Item
ru: Встроенный элемент

en: The stock item for this menu item
ru: Готовый элемент для этого элемента меню

en: Accel Group
ru: Группа ускорителей

en: Separator Menu Item
ru: Разделитель в меню

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: Top to Bottom
ru: Сверху вниз

en: Bottom to Top
ru: Снизу вверх

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: Icons only
ru: Только значки

en: Text only
ru: Только текст

en: Text below icons
ru: Текст под значками

en: Text beside icons
ru: Текст рядом со значками

en: A symbolic icon size for the stock icon
ru: Размер для этого встроенного значка

en: Small Toolbar
ru: Маленькая панель инструментов

en: Large Toolbar
ru: Большая панель инструментов

en: Drag &amp; Drop
ru: Перенос мышью

en: The position of the tool item in the toolbar
ru: Позиция элемента на панели инструментов

en: Tool Palette
ru: Палитра инструментов

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
ru: Начинать ли прокрутку при ширине меньше минимальной или естественной

en: Minimum
ru: Минимум

en: Natural
ru: Натуральный

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
ru: Начинать ли прокрутку при высоте меньше минимальной или естественной

en: The position of the tool item group in the palette
ru: Положение группы инструментов в палитре

en: Middle
ru: Середина

en: Half
ru: Половина

en: Separator Tool Item
ru: Разделитель на панели инструментов

en: Tool Button
ru: Кнопка на панели инструментов

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
ru: Встроенный значок для элемента (выберите элемент из встроенных значков GTK+ или из фабрики значков)

en: Toggle Tool Button
ru: Кнопка-переключатель на панели инструментов

en: Radio Tool Button
ru: Радио-кнопка панели инструментов

en: Menu Tool Button
ru: Кнопка-инструмент

en: Handle Box
ru: Ползунок

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Вправо

en: In
ru: В

en: Out
ru: Выход

en: Etched In
ru: Вогнута внутрь

en: Etched Out
ru: Вогнута наружу

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: The pango attributes for this label
ru: Атрибуты pango для этой метки

en: Word
ru: Слово

en: Character
ru: Символ

en: Word Character
ru: Символ слова

en: Text Entry
ru: Поле ввода текста

en: Free Form
ru: Свободная форма

en: Alpha
ru: Альфа

en: Digits
ru: Цифры

en: Number
ru: Число

en: Phone
ru: Телефон

en: Email
ru: Эл. почта

en: Password
ru: Пароль

en: Pin Code
ru: Пин код

en: Spellcheck
ru: Проверка орфографии

en: No Spellcheck
ru: Нет проверки орфографии

en: Word Completion
ru: Авто-завершение слова

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Uppercase Chars
ru: Прописные буквы

en: Uppercase Words
ru: Слова с прописной буквы

en: Uppercase Sentences
ru: Прописные предложения

en: Inhibit On-screen Keyboard
ru: Блокировка экранной клавиатуры

en: Vertical Writing
ru: Вертикальное письмо

en: Emoji Support
ru: Поддержка эмодзи

en: No Emoji Support
ru: Нет поддержки эмодзи

en: Primary Stock Icon
ru: Первичный встроенный значок

en: Secondary Stock Icon
ru: Вторичный встроенный значок

en: Primary Icon Pixbuf
ru: Pixbuf первичного значка

en: Secondary Icon Pixbuf
ru: Pixbuf вторичного значка

en: Primary Icon Name
ru: Название первичного значка

en: Secondary Icon Name
ru: Название вторичного значка

en: Primary Icon Activatable
ru: Первичный значок активен

en: Secondary Icon Activatable
ru: Вторичный значок активен

en: Primary Icon Sensitive
ru: Чувствительность первичного значка

en: Secondary Icon Sensitive
ru: Вторичный значок чувствительный

en: Progress Fraction
ru: Степень выполнения

en: Progress Pulse Step
ru: Пульсирование индикатора выполнения

en: Primary Icon Tooltip Text
ru: Текст всплывающей подсказки первичного значка

en: Secondary Icon Tooltip Text
ru: Текст всплывающей подсказки вторичного значка

en: Primary Icon Tooltip Markup
ru: Разметка всплывающей подсказки первичного значка

en: Secondary Icon Tooltip Markup
ru: Разметка всплывающей подсказки вторичного значка

en: Activate
ru: Активировать

en: Set the description of the Activate atk action
ru: Установить описание действия atk, соответствующего активации элемента

en: Search Entry
ru: Ввод поиска

en: Text View
ru: Область текста

en: Search Bar
ru: Панель поиска

en: Reject
ru: Отклонить

en: Accept
ru: Принять

en: Delete Event
ru: Удалить событие

en: OK
ru: ОК

en: Cancel
ru: Отмена

en: Close
ru: Закрыть

en: Apply
ru: Применить

en: Help
ru: Справка

en: Stock Button
ru: Готовая кнопка

en: The stock item for this button
ru: Готовый элемент для этой кнопки

en: Response ID
ru: Идентификатор ответа

en: The response ID of this button in a dialog
ru: Идентификатор ответа этой кнопки в диалоге

en: Press
ru: Нажатие

en: Set the description of the Press atk action
ru: Установить описание действия atk, соответствующего нажатию клавиши

en: Release
ru: Отпускание

en: Set the description of the Release atk action
ru: Установить описание действия atk, соответствующего отпусканию клавиши

en: Check Button
ru: Поле для отметки

en: Always
ru: Всегда

en: If Valid
ru: Если корректно

en: Switch
ru: Выключатель

en: File Chooser Button
ru: Кнопка выбора файлов

en: Save
ru: Сохранить

en: Open
ru: Открыть

en: Select Folder
ru: Выбор каталога

en: Create Folder
ru: Создать каталог

en: Scale Button
ru: Вертикальная шкала

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
ru: Имена значков, которые будут использоваться кнопкой масштабирования. Первый элемент массива будет использоваться в кнопке, когда текущее значение является наименьшим, второй элемент - для наибольшего значения. Все последующие значки будут использоваться для всех остальных значений, равномерно распределенных по диапазону значений

en: Volume Button
ru: Регулятор громкости

en: File Chooser Widget
ru: Виджет выбора файлов

en: Application Chooser Widget
ru: Виджет выбора приложения

en: Places Sidebar
ru: Боковая панель Места

en: New Tab
ru: Новая вкладка

en: New Window
ru: Новое окно

en: Color Button
ru: Кнопка выбора цвета

en: Font Button
ru: Кнопка шрифта

en: Automatic
ru: Автоматически

en: On
ru: Включено

en: Off
ru: Выключено

en: Combo Box Text
ru: Текст выпадающего списка

en: Items
ru: Элементы

en: The list of items to show in the combo box
ru: Список элементов для выпадающего списка

en: Application Chooser Button
ru: Кнопка выбора приложения

en: Progress Bar
ru: Индикатор выполнения

en: Continuous
ru: Непрерывно

en: Discrete
ru: Дискретное

en: Resource Name
ru: Имя ресурса

en: Icon Size
ru: Размер значка

en: Dialog Box
ru: Окно диалога

en: Insert Row
ru: Вставить строку

en: Before
ru: Перед

en: Insert Column
ru: Вставить столбец

en: Remove Row
ru: Удалить строку

en: Remove Column
ru: Удалить столбец

en: Expand
ru: Раскрыть

en: Shrink
ru: Сжимаемый

en: Rows
ru: Строки

en: The number of rows for this grid
ru: Количество строк для этой сетки

en: Columns
ru: Столбцы

en: The number of columns for this grid
ru: Количество столбцов для этой сетки

en: Horizontal Panes
ru: Горизонтальная панель

en: Vertical Panes
ru: Вертикальная панель

en: Notebook
ru: Записная книжка

en: Insert Page Before
ru: Вставить страницу перед

en: Insert Page After
ru: Вставить страницу после

en: Remove Page
ru: Удалить страницу

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
ru: Установить активную в данный момент страницу для редактирования, это свойство не будет сохранено

en: Number of pages
ru: Количество страниц

en: The number of pages in the notebook
ru: Количество страниц в записной книжке

en: Start Action
ru: Начальнок действие

en: End Action
ru: Действие по окончании

en: HeaderBar
ru: Панель заголовка

en: Reserve space for subtitle
ru: Зарезервируйте место для подзаголовка

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
ru: Сохраняйте высоту панели заголовков одинаковой, поскольку подзаголовок меняется динамически.

en: Custom Title
ru: Пользовательский заголовок

en: The number of items in the header bar
ru: Количество элементов в заголовочной панели

en: Add Slot
ru: Добавить слот

en: The number of pages in the stack
ru: Количество страниц в стеке

en: Edit page
ru: Редактировать страницу

en: Visible child
ru: Видимый дочерний элемент

en: Crossfade
ru: Плавный переход

en: Slide Right
ru: Сдвиг вправо

en: Slide Left
ru: Сдвиг влево

en: Slide Up
ru: Сдвиг вверх

en: Slide Down
ru: Сдвиг вниз

en: Slide Left-Right
ru: Сдвиг влево-вправо

en: Slide Up-Down
ru: Сдвиг вверх-вниз

en: Move Over Up
ru: Двигать вверх

en: Move Over Down
ru: Двигать вниз

en: Move Over Left
ru: Подвиньтесь влево

en: Move Over Right
ru: Двигайтесь вправо

en: Move Over Up-Down
ru: Перемещение вверх-вниз

en: Move Over Down-Up
ru: Подвиньтесь вниз-вверх

en: Move Over Left-Right
ru: Перемещение влево-вправо

en: Move Over Right-Left
ru: Двигайтесь вправо-влево

en: Move Under Up
ru: Двигаться под вверх

en: Move Under Down
ru: Двигаться вниз

en: Move Under Left
ru: Переместить окно на один монитор влево

en: Move Under Right
ru: Двигаться под правой

en: Stack Switcher
ru: Переключение стопки

en: Stack Sidebar
ru: Боковая панель стопки

en: Revealer
ru: Открыватель

en: Add Row
ru: Добавить строку

en: Single
ru: Единственный

en: Browse
ru: Обзор

en: Multiple
ru: Несколько

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
ru: Должен ли этот список иметь виджет-заполнитель, который отображается в списке, когда в нем нет видимых дочерних элементов

en: The position of the row item in the listbox
ru: Позиция элемента строки в поле списка

en: List Box Row
ru: Строка списка

en: Flow Box
ru: Поточная панель

en: Add Child
ru: Добавить дочерний элемент

en: The position of the child in the flowbox
ru: Положение дочернего элемента в поле потока

en: Flow Box Child
ru: Дочерний элемент поточной панели

en: Range
ru: Промежуток

en: Discontinuous
ru: Дискретное

en: Delayed
ru: Отложенный

en: The number of digits to round the value to when the value changes
ru: Количество цифр, до которых следует округлять значение при его изменении

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
ru: Выделить ли область впадины снизу или слева, ведущую к ручке

en: Horizontal Scale
ru: Горизонтальная шкала

en: Vertical Scale
ru: Вертикальная шкала

en: Flip Horizontally
ru: Перевернуть горизонтально

en: Flip Vertically
ru: Перевернуть вертикально

en: Slide Horizontally
ru: Сдвиг по горизонтали

en: Slide Vertically
ru: Сдвиг по вертикали

en: Resize Horizontally
ru: Изменение размера по горизонтали

en: Resize Vertically
ru: Изменение размера по вертикали

en: Flip Both Sides
ru: Переверните обе стороны

en: Slide Both Sides
ru: Сдвиньте обе стороны

en: Resize Both Sides
ru: Изменение размера обеих сторон

en: Scrollbar
ru: Полоса прокрутки

en: Horizontal Scrollbar
ru: Горизонтальная полоса прокрутки

en: Vertical Scrollbar
ru: Вертикальная полоса прокрутки

en: Button Box
ru: Группа кнопок

en: Default
ru: Исходный

en: Spread
ru: Рассеивание

en: Edge
ru: Край

en: Horizontal Button Box
ru: Горизонтальная группа кнопок

en: Vertical Button Box
ru: Вертикальная группа кнопок

en: Horizontal Separator
ru: Горизонтальный разделитель

en: Vertical Separator
ru: Вертикальный разделитель

en: Accel Label
ru: Метка ускорителя

en: Up
ru: Вверх

en: Down
ru: Вниз

en: Menu Button
ru: Кнопка меню

en: Lock Button
ru: Кнопка блокировки

en: Layout
ru: Расположение

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: OpenGL Area
ru: Область OpenGL

en: Info
ru: Информация

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Question
ru: Вопрос

en: Error
ru: Ошибка

en: Never
ru: Никогда

en: External
ru: Внешний

en: Top Left
ru: Сверху слева

en: Bottom Left
ru: Внизу слева

en: Top Right
ru: Сверху справа

en: Bottom Right
ru: Внизу справа

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
ru: Если включена накладная прокрутка, полосы прокрутки добавляются как традиционные виджеты только при наличии мыши

en: About Dialog
ru: Диалог «О программе»

en: GPL 2.0 Only
ru: Только GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
ru: Только GPL 3.0

en: LGPL 2.1 Only
ru: Только LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
ru: Только LGPL 3.0

en: AGPL 3.0 Only
ru: Только LGPL 3.0

en: Apache 2.0
ru: GPL 2.0

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
ru: Вы можете отметить эту строку как переводимую и задать одно имя/адрес, если хотите показать конкретного переводчика, в противном случае вам следует перечислить всех переводчиков и снять отметку с этой строки для перевода

en: Color Selection Dialog
ru: Диалог выбора цвета

en: File Chooser Dialog
ru: Диалог выбора файлов

en: Font Selection Dialog
ru: Диалог выбора шрифта

en: Application Chooser Dialog
ru: Диалог выбора приложения

en: Message Dialog
ru: Диалог сообщения

en: Ok
ru: Ок

en: Yes, No
ru: Да, Нет

en: Ok, Cancel
ru: Ok, Отмена

en: Color Selection
ru: Выбор цвета

en: Color Chooser Widget
ru: Виджет выбора цвета

en: Color Chooser Dialog
ru: Диалог выбора цвета

en: Font Chooser Widget
ru: Виджет выбора шрифта

en: Font Chooser Dialog
ru: Диалог выбора шрифта

en: Font Selection
ru: Выбор шрифта

en: Assistant
ru: Помощник

en: Number of Pages
ru: Количество страниц

en: Number of pages in this assistant
ru: Количество страниц в этом помощнике

en: Initially Complete
ru: Предварительно заполнять

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
ru: Должна ли эта страница иметь пометку заполнении вне зависимости от пользовательского ввода.

en: Content
ru: Содержимое

en: Intro
ru: Введение

en: Confirm
ru: Подтверждение

en: Summary
ru: Описание

en: The page position in the Assistant
ru: Позиция страницы в помощнике

en: Popover
ru: Всплывающий виджет

en: Popover Menu
ru: Всплывающее меню

en: Number of submenus
ru: Количество подменю

en: The number of submenus in the popover menu
ru: Количество подменю во всплывающем меню

en: Edit menu
ru: Изменить меню

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
ru: Установите активное в данный момент подменю в режим редактирования, это свойство не будет сохранено

en: Model Button
ru: Модель кнопки

en: Link Button
ru: Кнопка со ссылкой

en: Recent Chooser
ru: Недавние файлы

en: Most Recently Used first
ru: Сначала самый недавно использовавшийся

en: Least Recently Used first
ru: Сначала самый давно использовавшийся

en: Recent Chooser Dialog
ru: Диалог выбора недавних файлов

en: Size Group
ru: Выравнивание по размеру

en: Widgets
ru: Виджеты

en: List of widgets in this group
ru: Список виджетов в этой группе

en: Both
ru: Оба

en: Window Group
ru: Группа окон

en: Adjustment
ru: Сдвиг

en: An accelerator key for this action
ru: Клавиша ускорителя для этого действия

en: Toggle Action
ru: Действие-переключатель

en: Radio Action
ru: Действие выбора

en: Recent Action
ru: Недавнее действие

en: Action Group
ru: Группа действий

en: Entry Completion
ru: Автодополнение ввода

en: Icon Factory
ru: Фабрика значков

en: Icon Sources
ru: Источники значков

en: A list of sources for this icon factory
ru: Список источников для этой фабрики значков

en: List Store
ru: Модель таблицы

en: Enter a list of column types for this data store
ru: Введите список типов столбцов для этой модели данных

en: Data
ru: Данные

en: Enter a list of values to be applied on each row
ru: Введите список значений, применяемых к каждой строке

en: Tree Store
ru: Модель дерева

en: Tree Model Filter
ru: Модель для фильтрации

en: Tree Model Sort
ru: Модель для упорядочивания

en: Tree Selection
ru: Выделение в дереве

en: Tree View
ru: Дерево

en: Horizontal and Vertical
ru: Горизонтальный и вертикальный

en: Ascending
ru: Возрастающий

en: Descending
ru: Убывающий

en: Grow Only
ru: Только увеличивать

en: Icon View
ru: Область значков

en: Cell Background Color name column
ru: Столбец названия цвета фона ячейки

en: The column in the model to load the value from
ru: Столбец в модели для загрузки значения

en: Cell Background Color column
ru: Столбец цвета фона ячейки

en: Cell Background RGBA column
ru: Столбец цвета фона (RGBA) ячейки

en: Width column
ru: Столбец ширины

en: Height column
ru: Столбец высоты

en: Horizontal Padding
ru: Горизонтальный промежуток

en: Horizontal Padding column
ru: Столбец горизонтального промежутка

en: Vertical Padding
ru: Вертикальный отступ

en: Vertical Padding column
ru: Столбец вертикального отступа

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal Alignment column
ru: Столбец горизонтального выравнивания

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Vertical Alignment column
ru: Столбец вертикального выравнивания

en: Sensitive column
ru: Столбец чувствительности

en: Visible column
ru: Столбец отображения

en: Text Renderer
ru: Отрисовка текста

en: Alignment column
ru: Столбец выравнивания

en: Attributes column
ru: Столбец атрибутов

en: Background Color Name column
ru: Столбец имени цвета фона

en: Background Color column
ru: Столбец цвета фона

en: Editable column
ru: Редактируемый столбец

en: Ellipsize column
ru: Столбец закругления

en: Family column
ru: Столбец шрифтов

en: Font column
ru: Столбец шрифта

en: Font Description column
ru: Столбец описания шрифта

en: Foreground Color Name column
ru: Столбец названия цвета текста

en: Foreground Color column
ru: Столбец цвета текста

en: Language column
ru: Столбец языка

en: Markup column
ru: Столбец разметки

en: Rise column
ru: Столбец поднятия

en: Scale column
ru: Столбец растяжения

en: Single Paragraph Mode column
ru: Столбец использования одного абзаца

en: Size column
ru: Столбец размера

en: Data column
ru: Столбец данных

en: Ultra Condensed
ru: Очень сжатый

en: Extra Condensed
ru: Достаточно уплотнённый

en: Condensed
ru: Уплотнённый

en: Semi Condensed
ru: Полусжатый

en: Semi Expanded
ru: Полурастянутый

en: Expanded
ru: Раскрыто

en: Extra Expanded
ru: Достаточно растянутый

en: Ultra Expanded
ru: Очень растянутый

en: Stretch column
ru: Столбец растяжения

en: Strikethrough column
ru: Столбец перечёркивания

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Italic
ru: Курсив

en: Style column
ru: Столбец стиля

en: Text column
ru: Столбец текста

en: Double
ru: Удвоить

en: Low
ru: Нижняя

en: Underline column
ru: Столбец подчёркивания

en: Small Capitals
ru: Маленькие заглавные

en: Variant column
ru: Столбец варианта

en: Weight column
ru: Столбец толщины

en: Width in Characters column
ru: Столбец ширины в символах

en: Wrap Mode column
ru: Столбец режима переноса слов

en: Wrap Width column
ru: Столбец ширины переноса

en: Background RGBA column
ru: Столбец цвета (RGBA) фона

en: Foreground RGBA column
ru: Столбец цвета (RGBA) текста

en: Maximum width in characters
ru: Максимальная ширина в символах

en: Placeholder text
ru: Текст-заполнитель

en: Accelerator Renderer
ru: Отрисовка ускорителя

en: Accelerator Mode column
ru: Столбец режима ускорителя

en: Shift Key
ru: Клавиша Shift

en: Lock Key
ru: Ключ закрепления

en: Control Key
ru: Клавиша Control

en: Alt Key
ru: Клавиша Alt

en: Fifth Key
ru: Пятая клавиша

en: Sixth Key
ru: Шестая клавиша

en: Seventh Key
ru: Седьмая клавиша

en: Eighth Key
ru: Восьмая клавиша

en: First Mouse Button
ru: Первая кнопка мыши

en: Second Mouse Button
ru: Вторая кнопка мыши

en: Third Mouse Button
ru: Третья кнопка мыши

en: Fourth Mouse Button
ru: Четвертая кнопка мыши

en: Fifth Mouse Button
ru: Пятая клавиша мыши

en: Super Modifier
ru: Модификатор Super

en: Hyper Modifier
ru: Модификатор Hyper

en: Meta Modifier
ru: Мета модификатор

en: Release Modifier
ru: Отпускание модификатора

en: All Modifiers
ru: Все модификаторы

en: Accelerator Modifiers column
ru: Столбец модификатора ускорителя

en: Keycode column
ru: Столбец кода клавиши

en: Combo Renderer
ru: Отрисовка выпадающего списка

en: Has Entry column
ru: Имеет столбец ввода

en: Model column
ru: Столбец модели

en: Text Column column
ru: Столбец текста

en: Spin Renderer
ru: Отрисовка прокрутки

en: Adjustment column
ru: Столбец сдвига

en: Climb Rate column
ru: Столбец скорости

en: Digits column
ru: Столбец цифр

en: Pixbuf Renderer
ru: Отрисовка изображения

en: Follow State column
ru: Столбец слежения за состоянием

en: Icon Name column
ru: Столбец имени значка

en: Pixbuf column
ru: Столбец изображения

en: GIcon column
ru: Столбец GIcon

en: Pixbuf Expander Closed column
ru: Столбец значка закрытой вершины дерева

en: Pixbuf Expander Open column
ru: Столбец значка открытой вершины дерева

en: Stock Detail column
ru: Столбец деталей встроенных элементов

en: Stock column
ru: Столбец встроенных значков

en: Stock Size column
ru: Столбец размера встроенных значков

en: Progress Renderer
ru: Отрисовка индикатора выполнения

en: Orientation column
ru: Столбец направления

en: Pulse column
ru: Столбец мигания

en: Text Horizontal Alignment column
ru: Столбец горизонтального выравнивания текста

en: Text Vertical Alignment column
ru: Столбец вертикального выравнивания

en: Value column
ru: Столбец значения

en: Inverted column
ru: Инвертированный столбец

en: Spinner Renderer
ru: Визуализатор индикатора ожидания

en: Active column
ru: Столбец активации

en: Toggle Renderer
ru: Отрисовка переключателя

en: Activatable column
ru: Активируемый столбец

en: Inconsistent column
ru: Неподходящий столбец

en: Indicator Size column
ru: Столбец размера индикатора

en: Radio column
ru: Столбец кнопок выбора

en: Status Icon
ru: Значок статуса

en: Text Buffer
ru: Текстовый буфер

en: Entry Buffer
ru: Текстовый буфер

en: Text Tag
ru: Текстовая метка

en: Text Tag Table
ru: Таблица текстовых меток

en: File Filter
ru: Фильтр файлов

en: Mime Types
ru: Типы MIME

en: The list of mime types to add to the filter
ru: Список типов MIME для добавления в фильтр

en: Patterns
ru: Шаблоны

en: The list of file name patterns to add to the filter
ru: Список шаблонов имён файлов для добавления в фильтр

en: Recent Filter
ru: Фильтр недавних элементов

en: The list of application names to add to the filter
ru: Список приложений для добавления в фильтр

en: Recent Manager
ru: Диспетчер недавних элементов

en: Themed Icon
ru: Тематический значок

en: File Icon
ru: Файл значка

en: Native File Chooser Dialog
ru: Диалог выбора нативного файла

en: Toplevels
ru: Окна

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Control
ru: Элемент управления

en: Display
ru: Дисплей

en: Composite Widgets
ru: Составные виджеты

en: Miscellaneous
ru: Различные виджеты

en: Deprecated
ru: Устаревшие

en: Program Attributes
ru: Атрибуты программы

en: License Text
ru: Текст лицензии

en: Version:
ru: Версия:

en: Authors
ru: Авторы

en: Translators
ru: Переводчики

en: Artists
ru: Художники

en: Documenters
ru: Авторы документации

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Comments
ru: Комментарии

en: Logo:
ru: Логотип:

en: License and Copyright
ru: Лицензия и авторские права

en: Website:
ru: Веб-сайт:

en: Credits
ru: Благодарности

en: Box Attributes
ru: Прокатные атрибуты

en: Add center child
ru: Добавить дочерний элемент в центр

en: Whether this action bar should include a centered child.
ru: Должна ли эта панель действий включать в себя центрированный дочерний элемент.

en: Action Attributes
ru: Атрибуты действия

en: Toolbar Proxies
ru: Прокси панели инструментов

en: Toggle and Radio
ru: Тумблер и радио-кнопка

en: Radio proxies
ru: Прокси радио-кнопки

en: Activatable / Actionable
ru: Активируемый / Действующий

en: App Chooser Button Attributes
ru: Атрибуты кнопки выбора приложений

en: App Chooser Widget Attributes
ru: Виджет выбора файлов

en: Baseline:
ru: Базовая линия:

en: Whether this box should include a centered child.
ru: Должен ли этот блок включать в себя центрированный дочерний элемент.

en: Child alignments:
ru: Выравнивание вложенных элементов:

en: Horizontal:
ru: По горизонтали:

en: Vertical:
ru: По вертикали:

en: Button Attributes
ru: Атрибуты кнопки

en: Button Content
ru: Содержимое кнопки

en: Add custom content
ru: Добавьте пользовательский контент

en: Label with optional image
ru: Метка, возможно с изображением

en: Image:
ru: Изображение:

en: Position:
ru: Положение:

en: Combo Box Attributes
ru: Атрибуты выпадающего списка

en: Tree model:
ru: Древовидная модель:

en: Draw frame around entry
ru: Рисовать рамку вокруг поля

en: Tearoff menus
ru: Отрывные меню

en: Tabular Menus
ru: Табличные меню

en: Combo Box Text Attributes
ru: Атрибуты текста выпадающего списка

en: List of items:
ru: Список элементов:

en: Input Hints:
ru: Подсказки по вводу:

en: Primary Icon
ru: Главный значок

en: Tooltip:
ru: Подсказка:

en: Use markup
ru: Использовать разметку

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
ru: Использовать ли разметку в
    подсказке главного значка

en: Secondary Icon
ru: Вторичный значок

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
ru: Использовать ли разметку во
    всплывающей подсказке вторичного значка

en: Horizontal Alignment:
ru: Горизонтальное выравнивание:

en: File Chooser Attributes
ru: Атрибуты выбора файлов

en: Font Button Attributes
ru: Атрибуты кнопок со шрифтом

en: Font Chooser Attributes
ru: Атрибуты выбора шрифта

en: Grid Attributes
ru: Атрибуты сетки

en: Spacing:
ru: Интервал:

en: Homogeneous
ru: Однородный

en: Count:
ru: Количество:

en: Headerbar Attributes
ru: Атрибуты заголовочной панели

en: Custom title
ru: Пользовательский заголовок

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
ru: Должен ли в панели заголовков использоваться пользовательский виджет заголовка.

en: Show window controls
ru: Показать элементы управления окном

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
ru: Показывать ли элементы управления окном, например, кнопку закрытия.

en: Icon View Attributes
ru: Атрибуты представления значков

en: Single Click Activate
ru: Активация одним щелчком мыши

en: Columns:
ru: Столбцы:

en: Cell Spacing:
ru: Расстояние между ячейками:

en: Item Width:
ru: Ширина элемента:

en: View Margin:
ru: Просмотр полей:

en: Item Size and Spacing
ru: Размер элементов и расстояние между ними

en: Size
ru: Размер

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Label behaviour
ru: Поведение метки

en: Wrap only on new line
ru: Перенос только на новой строке

en: Never wrap
ru: Никогда не переносить

en: Label Width
ru: Ширина метки

en: Automatically wrap
ru: Переносит автоматически

en: Lines
ru: Линии

en: Level Bar Attributes
ru: Атрибуты панели уровня

en: Indicator Mode:
ru: Режим индикатора:

en: Minimum:
ru: Минимум:

en: Maximum:
ru: Максимум:

en: Value:
ru: Значение:

en: Message Dialog Attributes
ru: Атрибуты диалога сообщения

en: Primary Text:
ru: Основной текст:

en: Secondary Text:
ru: Дополнительный текст:

en: Alignment and Padding
ru: Выравнивание и отступы

en: Padding
ru: Отступы

en: Model Button Attributes
ru: Атрибуты кнопки модели

en: Notebook Attributes
ru: Атрибуты записной книжки

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
ru: Текущая страница:

en: Tab Attributes
ru: Атрибуты вкладок

en: Start Action:
ru: Начальное действие:

en: End Action:
ru: Конечное действие:

en: Popover Attributes
ru: Атрибуты всплывающего элемента

en: Menu Attributes
ru: Атрибуты меню

en: Progress Bar Attributes
ru: Атрибуты индикатора выполнения

en: Ellipsize Text:
ru: Сокращение текста:

en: Tree View Attributes
ru: Атрибуты дерева

en: Search Column:
ru: Поисковая колонка:

en: Expander Column:
ru: Колонка расширителя:

en: Recent Chooser Attributes
ru: Последние атрибуты выбора

en: Scale Button Attributes
ru: Атрибуты кнопки масштабирования

en: Scale orientation:
ru: Ориентация шкалы:

en: Scale Attributes
ru: Атрибуты шкалы

en: Stepper Sensitivity
ru: Чувствительность пошагового управления

en: Lower:
ru: Нижний:

en: Upper:
ru: Верхний:

en: Highlight Origin
ru: Выделение источника

en: Scrolling Attributes
ru: Атрибуты прокрутки

en: Policy:
ru: Политика:

en: Scrollbar Attributes
ru: Атрибуты панели прокрутки

en: Scrolled Window Attributes
ru: Атрибуты прокручиваемого окна

en: Window Placement:
ru: Размещение окна:

en: Scrollbar Policy:
ru: Политика панели прокрутки:

en: Adjustment:
ru: Регулировка:

en: Height:
ru: Высота:

en: Spin Button Attributes
ru: Атрибуты кнопки вращения

en: Button Orientation:
ru: Ориентация кнопки:

en: Stack Attributes
ru: Атрибуты стопки

en: Homogeneous:
ru: Однородный:

en: Stack Switcher Attributes
ru: Атрибуты переключателя стопки

en: Text View Attributes
ru: Атрибуты представления текста

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
ru: Заполнить для прикосновения

en: Text Formatting
ru: Форматирование текста

en: Indentation:
ru: Отступ:

en: Left:
ru: Слева:

en: Right:
ru: Справа:

en: Margins
ru: Поля

en: Spacing
ru: Интервал

en: Above Lines:
ru: Выше линий:

en: Below Lines:
ru: Ниже линий:

en: Inside Wrap:
ru: Внутренний перенос:

en: Top:
ru: Сверху:

en: Bottom:
ru: Снизу:

en: Text:
ru: Текст:

en: Widget:
ru: Виджет:

en: Widget Attributes
ru: Атрибуты виджета

en: Whether to use markup in the tooltip
ru: Использовать ли разметку в подсказке

en: Widget Flags
ru: Флаги виджета

en: Widget Spacing
ru: Размещение виджета

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
ru: Используйте "запрос-подсказку" для представления всплывающей подсказки
    вместо установки буквальной всплывающей подсказки

en: Start:
ru: Начало:

en: End:
ru: Конец:

en: Window Attributes
ru: Атрибуты окна

en: Transient For:
ru: Переходный период для:

en: Attached To:
ru: Подключён к:

en: Icon File
ru: Файл значка

en: Window Flags
ru: Флаги окна

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: Gravity:
ru: Притяжение:

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Client side window decorations
ru: Оформление окон на стороне клиента

en: Whether this window should include a custom titlebar.
ru: Должно ли это окно содержать пользовательскую панель заголовков.

en: WebKit Web View
ru: Веб-представление WebKit

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
ru: URL для загрузки в Glade (это свойство не будет сохранено)

en: Tab
ru: Вкладка

en: WebKit Settings
ru: Настройки WebKit

en: On Demand
ru: По требованию

en: WebKit2GTK+ Widgets
ru: Виджеты WebKit2GTK+
