glade - en to sv translation catalogue (1675 entries)

en: Interface Designer
sv: Gränssnittsbyggare

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
sv: Skapa eller öppna designade användargränssnitt för GTK+-program

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: GUI designer;user interface;ui builder;
sv: GUI-byggare;användargränssnitt;ui-skapare;

note: To translators: AppData description first paragraph
en: Glade is a RAD tool to enable quick &amp; easy development of user interfaces for the GTK+ 3 toolkit and the GNOME desktop environment.
sv: Glade är ett RAD-verktyg för snabb och enkel utveckling av användargränssnitt för GTK+ 3-verktygslådan och GNOMEs skrivbordsmiljö.

note: To translators: AppData description second paragraph
en: The user interfaces designed in Glade are saved as XML and these can be loaded by applications dynamically as needed by using GtkBuilder or used directly to define a new GtkWidget derived object class using GTK+ new template feature.
sv: Användargränssnitten byggda i Glade sparas som XML och kan läsas in av program dynamiskt efter behov genom att använda GtkBuilder, eller användas direkt för att definiera en ny objektklass ärvd från GtkWidget genom att använda GTK+ nya mallegenskap.

note: To translators: AppData description third paragraph
en: By using GtkBuilder, Glade XML files can be used in numerous programming languages including C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python, and others.
sv: Genom att använda GtkBuilder kan Glade XML-filer användas i flertalet programmeringsspråk som C, C++, C#, Vala, Java, Perl, Python och andra.

en: [Read Only]
sv: [Skrivskyddad]

en: User Interface Designer
sv: Användargränssnittsbyggare

en: the last action
sv: senaste åtgärden

en: Undo: %s
sv: Ångra: %s

en: Redo: %s
sv: Gör om: %s

en: Autosaving '%s'
sv: Sparar ”%s” automatiskt

en: Error autosaving '%s'
sv: Fel vid automatiskt sparande av ”%s”

en: Open…
sv: Öppna…

en: Project %s is still loading.
sv: Projektet %s läses fortfarande in.

en: Failed to backup existing file, continue saving?
sv: Misslyckades med att säkerhetskopiera fil, fortsätt att spara?

en: Failed to save %s: %s
sv: Misslyckades med att spara %s: %s

en: The file %s has been modified since reading it
sv: Filen %s har ändrats sedan den lästes in

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
sv: Om du sparar den kan alla externa ändringar gå förlorade. Spara den ändå?

en: _Save Anyway
sv: _Spara ändå

en: _Don't Save
sv: Spara _inte

en: Project '%s' saved
sv: Projektet ”%s” sparades

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Could not save the file %s
sv: Kunde inte spara filen %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
sv: Du har inte nödvändiga rättigheter för att spara filen.

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
sv: Kunde inte spara filen %s. Ett annat projekt med den sökvägen är öppnat.

en: No open projects to save
sv: Inga öppna projekt att spara

en: Save changes to project "%s" before closing?
sv: Spara ändringar i projektet ”%s” innan stängning?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
sv: Dina ändringar kommer att gå förlorade om du inte sparar dem.

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Save
sv: _Spara

en: Save…
sv: Spara…

en: Could not create a new project.
sv: Kunde inte skapa nytt projekt.

en: The project %s has unsaved changes
sv: Projektet %s har osparade ändringar

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
sv: Om du läser om det kommer alla osparade ändringar att gå förlorade. Läs om det ändå?

en: The project file %s has been externally modified
sv: Projektfilen %s har ändrats externt

en: Do you want to reload the project?
sv: Vill du läsa om projektet?

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Hello, I will show you what's new in Glade
sv: Hej, jag kommer visa dig vad som är nytt i Glade

en: The menubar and toolbar were merged in the headerbar
sv: Menyraden och verktygsfältet slogs samman till rubrikraden

en: You can open a project
sv: Du kan öppna ett projekt

en: find recently used
sv: hitta de senast använda

en: or create a new one
sv: eller skapa ett nytt

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Project switcher
sv: Projektväxlare

en: and Save button are directly accessible in the headerbar
sv: och knappen Spara är direkt åtkomliga i rubrikraden

en: just like Save As
sv: precis som Spara som

en: project properties
sv: projektegenskaper

en: and less commonly used actions
sv: och mer sällan använda åtgärder

en: The object inspector took the palette's place
sv: Objektinspektören tog palettens plats

en: To free up space for the property editor
sv: För att frigöra utrymme för egenskapsredigeraren

en: The palette was replaced with a new object chooser
sv: Paletten ersattes med en ny objektväljare

en: Where you can search all supported classes
sv: Där du kan söka alla klasser som stöds

en: investigate GTK+ object groups
sv: utforska GTK+-objektgrupper

en: and find classes introduced by other libraries
sv: och hitta klasser som introduceras av andra bibliotek

en: OK, now that we are done with the overview, let's start with the new workflow
sv: OK, nu då vi är färdiga med överblicken kan vi starta med det nya arbetsflödet

en: First of all, create a new project
sv: Skapa först ett nytt projekt

en: OK, now add a GtkWindow using the new widget chooser or by double clicking on the workspace
sv: OK, lägg nu till ett GtkWindow med den nya komponentväljaren eller genom att dubbelklicka på arbetsytan

en: Excellent!
sv: Utmärkt!

en: BTW, did you know you can double click on any placeholder to create widgets?
sv: Visste du förresten att du kan dubbelklicka på en platshållare för att skapa komponenter?

en: Try adding a grid
sv: Prova att lägga till ett rutnät

en: and a button
sv: och en knapp

en: Quite easy! Isn't it?
sv: Ganska enkelt! Eller hur?

en: Enjoy!
sv: Ha det så bra!

note: translators: Primary message of a dialog used to notify the user about the survey
en: We are conducting a user survey
     would you like to take it now?
sv: Vi genomför en användarundersökning
     vill du gå igenom den nu?

note: translators: Secondary text of a dialog used to notify the user about the survey
en: If not, you can always find it in the Help menu.
sv: Om inte kan du alltid finna den i Hjälp-menyn.

en: _Do not show this dialog again
sv: _Visa inte denna dialog igen

note: translators: Text to show in the statusbar if the user did not completed the survey and choose not to show the notification dialog again
en: Go to Help -> Registration & User Survey and complete our survey!
sv: Gå till hjälp -> Registrering och användarundersökning och gör vår undersökning!

en: Output version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Disable Devhelp integration
sv: Inaktivera integration med Devhelp

en: be verbose
sv: var informativ

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
sv: Kunde inte öppna ”%s”, filen finns inte.

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
sv: stöd för gmodule hittades inte. Stöd för gmodule krävs för att glade ska fungera

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
sv: Skapa eller redigera användargränssnitt för GTK+ eller GNOME-program.

[ctx: This is to honor a professor that passed away last year and appears in a popover when you click on the button that says "RIP Guido"]
note: The last sentence in quotes is in spanish and does not need to be translated.
en: Guido was one of my professors at Rosario
    National University of Argentina.
    
    He introduced me to C, Linux, free software...
    
    He always had extra time to explain one more thing
    and help you figure out things by yourself.
    
    Always made a joke in the right moment keeping
    things interesting and fun.
    
    Master of intentionally misconstrued sayings.
    
    Always carried a stack of books under his arm.
    
    Loved Guinness beer.
    
    All he ever wanted was make you think!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo
sv: Guido var en av mina professorer på Rosarios
    nationella universitet i Argentina.
    
    Han introducerade mig till C, Linux, fri programvara…
    
    Han hade alltid extra tid att förklara en sak till
    och hjälpa dig komma på saker själv.
    
    Hade alltid ett skämt i rättan tid vilket
    höll saker intressanta och roliga.
    
    Mästare på avsiktligt misstolkade yttranden.
    
    Bar alltid en trave böcker under sin arm.
    
    Älskade Guinness-öl.
    
    Allt han ville var att få dig att tänka!
    
    "Alégrate! Mañana sera peor."
    
    	Juan Pablo

en: Close Project
sv: Stäng projekt

en: Registration & User Survey
sv: Registrering och användarundersökning

en: _Developer Reference
sv: _Utvecklarreferens

en: Interactive Intro
sv: Interaktiv introduktion

en: Preferences
sv: Inställningar

en: About Glade
sv: Om Glade

[ctx: Button label in the bottom of main window that triggers a popover]
en: <small>In memory of an extraordinary
    person and professor
    R.I.P Guido Macchi</small>
sv: <small>Till minne av en extraordinär
    person och professor
    Vila i frid Guido Macchi</small>

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open a project
sv: Öppna ett projekt

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Edit project properties
sv: Redigera projektegenskaper

en: Save the current project
sv: Spara aktuellt projekt

en: Save the current project with a different name
sv: Spara aktuellt projekt med ett annat namn

en: Start/resume interactive UI introduction
sv: Starta/fortsätt interaktiv gränssnittsintroduktion

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
sv: En användargränssnittsbyggare för GTK+ och GNOME.

en: Visit Glade web site
sv: Besök Glades webbplats

en: Select a catalog search path
sv: Välj en katalogsökväg

en: Glade Preferences
sv: Glade-inställningar

en: Create backups
sv: Skapa säkerhetskopior

en: Create a backup of the last version of the project every time the project is saved
sv: Skapa en säkerhetskopia av den senaste versionen av projektet varje gång projektet sparas

en: Automatically save the project to an alternate file whenever
    the project is modified and the specified timeout elapses
sv: Spara automatiskt projektet till en alternativ fil när
    projektet är ändrat och den angivna tidsgränsen överskridits

en: seconds
sv: sekunder

en: Automatically save project after
sv: Spara automatiskt projektet efter

en: Load and Save
sv: Öppna och spara

en: Versioning errors
sv: Versioneringsfel

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets, properties
    or signals which are not available in the project's target version
sv: Meddela för användaren vid sparandet om projektet använder några gränssnittskomponenter,
    egenskaper eller signaler som inte finns tillgängliga i projektets målversion

en: Deprecation warnings
sv: Föråldradvarningar

en: Prompt the user at save time if the project uses any widgets,
    properties or signals which are deprecated
sv: Meddela under sparande användaren om projektet använder gränssnittskomponenter,
    egenskaper eller signaler som är föråldrade

en: Unrecognized types
sv: Okända typer

en: Prompt the user at save time if the project
    contains any unrecognized types
sv: Meddela användare vid sparande om projektet
    innehåller okända typer

en: Show warnings when saving
sv: Visa varningar vid sparande

en: List of directories where to load widget catalogs and custom templates from.
    Needs to restart.
sv: Lista över kataloger som komponentkataloger och anpassade mallar ska läsas in från.
    Kräver omstart.

en: column
sv: kolumn

en: Add a new search path
sv: Lägg till en ny sökväg

en: Remove the selected search path
sv: Ta bort den valda sökvägen

en: Extra Catalog & Templates paths
sv: Extra katalog- och mallsökvägar

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Sending data to %s
sv: Skickar data till %s

en: Waiting for %s
sv: Väntar på %s

en: Receiving data from %s
sv: Tar emot data från %s

en: Your subscription to the users list has been received!
    Check your email!
sv: Din prenumeration på användarlistan har tagits emot!
    Titta i din e-post!

en: Thank you for taking the time to complete the survey, we appreciate it!
sv: Tack för att du tar dig tid att slutföra användarundersökningen, vi uppskattar det!

en: Completed and submitted!
sv: Slutförd och inskickad!

en: Glade Registration & User Survey
sv: Glade registrering och användarundersökning

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Submit
sv: _Skicka in

en: Information will be sent to https://survey.gnome.org
sv: Information kommer att skickas till https://survey.gnome.org

en: User Information
sv: Användarinformation

en: <Your name or nickname is required>
sv: <Ditt namn eller alias krävs>

en: Name:
sv: Namn:

en: Email:
sv: E-post:

en: Tokens are processed manually in batches.
    Please be patient.
sv: Element behandlas manuellt i omgångar.
    Ha tålamod.

en: <Required to send back registration token>
sv: <Krävs för att skicka tillbaka registreringselement>

en: Country:
sv: Land:

en: City:
sv: Stad:

en: Company
sv: Företag

en: Organization
sv: Organisation

en: Personal
sv: Personligt

en: Website
sv: Webbplats

en: Subscribe me to the mailing list
sv: Prenumerera på sändlistan

en: Subscribe to Glade Users mailing list.
    You will be sent email requesting confirmation!
sv: Prenumerera på Glades sändlista.
    Du kommer att få ett e-postbrev för att bekräfta!

en: Choose your country
sv: Välj ditt land

en: We care about privacy!
sv: Vi bryr oss om integritet!

en: All the data will be stored in a private location and will not be shared with the public or any third party.
sv: All data kommer att lagras på en privat plats och kommer inte att delas med offentligheten eller tredje part.

en: Glade User Survey
sv: Glade användarundersökning

en: How long have you been programming?
sv: Hur länge har du programmerat?

en: years
sv: år

en: months
sv: månader

en: I am not a programmer
sv: Jag är inte en programmerare

en: Which programming languages do you prefer?
sv: Vilka programmeringsspråk föredrar du?

en: Other
sv: Annat

en: When did you start using Glade?
sv: När började du att använda Glade?

en: ago
sv: tid sedan

en: Which version do you normally use?
sv: Vilken version använder du vanligtvis?

en: What is available in my OS
sv: Det som är tillgängligt i mitt OS

en: Latest stable from sources
sv: Senast stabila utgåva från källkoden

en: 3.8 for GTK+ 2
sv: 3.8 för GTK+ 2

en: On what operating systems?
sv: På vilket operativsystem?

en: Windows
sv: Fönster

en: How often do you use it?
sv: Hur ofta använder du det?

en: Every day
sv: Varje dag

en: Few days a week
sv: Några gånger i veckan

en: Every week
sv: Varje vecka

en: A few times a month
sv: Några gånger i månaden

en: Once a month
sv: En gång i månaden

en: A few times a year
sv: Några gånger per år

en: What level of Glade user would you say you are?
sv: Vilken nivå av Glade-användare skulle du säga att du är?

en: Beginner
sv: Nybörjare

en: Intermediate
sv: Medelanvändare

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Under what kind of license(s) do you release the software you used Glade to create?
sv: Under vilka typer av licenser släpper du programvaran du skapat med Glade?

en: Free software
sv: Fri programvara

en: Open source software
sv: Öppen källkodsprogramvara

en: Commercial/Closed software
sv: Kommersiell/Proprietär programvara

en: None - distributed internally
sv: Ingen - distribueras internt

en: In what field(s) is the software you used Glade to create generally used?
sv: Inom vilka områden används programvaran du skapat med Glade?

en: Academic
sv: Akademiska

en: Embedded applications
sv: Inbäddade program

en: Accounting
sv: Bank

en: Desktop applications
sv: Skrivbordsprogram

en: Educational
sv: Utbildande

en: Medical
sv: Medicinsk

en: Industrial applications
sv: Industriprogram

en: Scientific
sv: Vetenskapliga

en: What aspect of the software needs the most improvement?
sv: Vilka områden av programvaran behöver mest förbättring?

en: In your opinion what is the biggest problem with Glade?
sv: Vad tycker du är det största problemet med Glade?

en: Lack of documentation
sv: Avsaknad av dokumentation

en: Lack of professional support
sv: Avsaknad av professionell support

en: Lack of professional training
sv: Avsaknad av professionell träning

en: Lack of publicity/exposure
sv: Avsaknad av spridning/publicitet

en: Lack of official binary releases for other OS (Windows, Mac OS X)
sv: Avsaknad av officiella binära utgåvor för andra OS (Windows, Mac OS X)

en: Have you ever encountered a bug?
sv: Har du någonsin stött på ett fel?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: If so, did you file a bug report?
sv: Har du i så fall skickat in en felrapport?

en: Have you ever thought about contributing?
sv: Har du någonsin funderat på att bidra?

en: Why not?
sv: Varför inte?

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Privacy Note:
sv: Sekretessanteckning:

en: The sole purpose of this survey is to better know our user base.
    Your email address will be used to uniquely identify you as a Glade user and send you back a modification token in case you want to modify something or add extra comments.
    Only statistics compiled from the whole dataset will be shared publicly.
    Individual data will be stored in a private database and it will not be shared with the public or any other third party.
sv: Det enda syftet med denna användarundersökning är att lära känna våra användare bättre.
    Din e-postadress kommer att användas för identifiera dig unikt som en Glade-användare och att skicka tillbaka ett ändringselement, i det fall du skulle vilja ändra något eller lägga till extra kommentarer.
    Endast statistik kompilerad från hela datarymden kommer att delas offentligt.
    Individuell data kommer att lagras i en privat databas och kommer inte att delas med allmänheten eller tredje part.

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
sv: Försöker att spara privat data till katalogen %s men den är en vanlig fil.
    Ingen privat data kommer att sparas i den här sessionen

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
sv: Misslyckades med att skapa katalogen %s för att spara privat data.
    Ingen privat data kommer att bli sparad i den här sessionen

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
sv: Fel vid skrivning av privat data till %s (%s).
    Ingen privat data kommer att sparas i den här sessionen

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
sv: Fel vid serialisering av konfigurationsdata att spara (%s).
    Ingen privat data kommer att sparas i den här sessionen

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
sv: Fel vid öppnandet av %s för att skriva privat data (%s).
    Ingen privat data kommer att sparas i den här sessionen

en: Setting object type on %s to %s
sv: Ställer in objekttyp på %s till %s

en: Add a %s to %s
sv: Lägg till en %s till %s

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Add child %s
sv: Lägg till barnet %s

en: Delete %s child from %s
sv: Ta bort %s-barnet från %s

en: Reorder %s's children
sv: Arrangera om barnet för %s

en: Label
sv: Etikett

en: Type
sv: Typ

en: Container
sv: Behållare

en: The container object this editor is currently editing
sv: Behållarobjektet som denna redigerare för närvarande redigerar

note: Type
en: Type:
sv: Typ:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
sv: <big><b>Tips:</b></big>
      * Högerklicka över trädvyn för att lägga till objekt.
      * Tryck på Ta bort för att ta bort markerat objekt.
      * Dra och släpp för att arrangera om.
      * Typkolumnen är redigerbar.

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
sv: Autentisering

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
sv: Dra och släpp

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
sv: Dra och släpp flera

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
sv: Färgväljare

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
sv: Katalog

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
sv: Fil

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
sv: Saknad bild

en: Stock
sv: Standard

en: A builtin stock item
sv: Ett inbyggt standardobjekt

en: Stock Image
sv: Standardbild

en: A builtin stock image
sv: En inbyggd standardbild

en: Objects
sv: Objekt

en: A list of objects
sv: En lista på objekt

en: Image File Name
sv: Filnamn för bild

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
sv: Ange ett filnamn, relativ eller fullständig sökväg för att läsa in bilden

en: Color
sv: Färg

en: A GDK color value
sv: Ett GDK-färgvärde

en: String
sv: Sträng

en: An entry
sv: En post

en: User templates
sv: Användarmallar

en: Enabling property %s on widget %s
sv: Aktivera egenskapen %s på komponenten %s

en: Disabling property %s on widget %s
sv: Inaktiverar egenskapen %s på komponenten %s

en: Setting multiple properties
sv: Ställer in flera egenskaper

en: Setting %s of %s
sv: Ställer in %s av %s

en: Setting %s of %s to %s
sv: Ställer in %s av %s till %s

en: Renaming %s to %s
sv: Byter namn på %s till %s

en: multiple
sv: flera

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
sv: Du kan inte ta bort en komponent intern för en sammansatt komponent.

en: %s is locked by %s, edit %s first.
sv: %s är låst av %s, redigera %s först.

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Remove multiple
sv: Ta bort flera

en: Create %s
sv: Skapa %s

en: Delete %s
sv: Ta bort %s

en: Cut %s
sv: Klipp ut %s

en: Paste %s
sv: Klistra in %s

en: Drag %s and Drop to %s
sv: Dra %s och släpp till %s

en: Add signal handler %s
sv: Lägg till signalhanteraren %s

en: Remove signal handler %s
sv: Ta bort signalhanteraren %s

en: Change signal handler %s
sv: Ändra signalhanteraren %s

en: Setting i18n metadata
sv: Ställer in metadata för i18n

en: Locking %s by widget %s
sv: Låser %s med komponenten %s

en: Unlocking %s
sv: Låser upp %s

en: Setting target version of '%s' to %d.%d
sv: Ställer in målversion av ”%s” till %d.%d

en: Setting project's %s property
sv: Ställer in egenskapen för projektet %s

en: Setting resource path to '%s'
sv: Ställer in resurssökvägen ”%s”

en: Setting translation domain to '%s'
sv: Ställer in översättningsdomänen till ”%s”

en: Unsetting widget '%s' as template
sv: Avregistrerar komponenten ”%s” som mall

en: Setting widget '%s' as template
sv: Anger komponenten ”%s” som mall

en: Unsetting template
sv: Avregistrerar mall

en: Unable to load image (%s)
sv: Kunde inte läsa in bild (%s)

en: Editing alignments of %s
sv: Redigerar justeringar för %s

en: Editing margins of %s
sv: Redigerar marginaler för %s

en: Design View
sv: Designvy

en: The GladeDesignView that contains this layout
sv: Den GladeDesignView som innehåller denna layout

en: Show info
sv: Visa info

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
sv: Huruvida en informationsknapp för den inlästa komponenten ska visas

en: Widget
sv: Gränssnittskomponent

en: The currently loaded widget in this editor
sv: Den för närvarande inlästa komponenten i denna redigerare

en: Show Class Field
sv: Visa klassfält

en: Whether to show the class field at the top
sv: Huruvida klassfältet ska visas överst

en: Class Field
sv: Klassfält

en: The class field string
sv: Klassfältsträngen

en: Show Border
sv: Visa ram

en: Whether the border should be shown
sv: Huruvida ramen ska visas

en: Signal Editor
sv: Signalredigerare

en: The signal editor used to edit signals
sv: Signalredigeraren som används för att redigera signaler

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) [%s(WidgetName)] * example: Window Properties - GtkWindow [window1]
en: %s Properties - %s [%s]
sv: Egenskaper för %s - %s [%s]

note: translators: %s(Class Title) Properties - %s (ClassName) * example: Window Properties - GtkWindow
en: %s Properties - %s
sv: Egenskaper för %s - %s

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Create a %s
sv: Skapa en %s

en: Crea_te
sv: S_kapa

en: Reset
sv: Återställ

en: Property
sv: Egenskap

en: General
sv: Allmänt

en: Common
sv: Gemensam

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: (default)
sv: (standard)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
sv: Välj de egenskaper som du vill återställa till sina standardvärden

en: Reset Widget Properties
sv: Återställ komponentegenskaper

note: Checklist
en: _Properties:
sv: _Egenskaper:

en: _Select All
sv: _Markera alla

en: _Unselect All
sv: _Avmarkera alla

note: Description
en: Property _Description:
sv: Egenskaps_beskrivning:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
sv: %s - Egenskaper för %s

en: Property Definition
sv: Egenskapsdefinition

en: The GladePropertyDef this GladeEditorProperty was created for
sv: Den GladePropertyDef som GladeEditorProperty skapades för

en: Use Command
sv: Använd kommando

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
sv: Huruvida vi ska använda kommando-API:et för ångra/gör om-stacken

en: Disable Check
sv: Inaktivera kontroll

en: Whether to explicitly disable the check button
sv: Huruvida kontrollknappen ska inaktiveras explicit

en: Custom Text
sv: Anpassad text

en: Custom Text to display in the property label
sv: Anpassad text att visa i egenskapsetiketten

en: Select Fields
sv: Välj fält

en: _Select individual fields:
sv: _Välj individuella fält:

en: Select Named Icon
sv: Välj namngiven ikon

en: Edit Text
sv: Redigera text

note: Translatable
en: T_ranslatable
sv: Öve_rsättningsbar

en: Whether this property is translatable
sv: Huruvida den här egenskapen är översättningsbar

en: Conte_xt for translation:
sv: Samman_hang för översättning:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
sv: För korta och tvetydiga strängar: skriv ett ord här för att särskilja betydelsen för denna sträng från betydelsen av andra förekomster av samma sträng

en: Co_mments for translators:
sv: Kom_mentarer för översättare:

en: Select a file from the project resource directory
sv: Välj en fil från projektets resurskatalog

en: Name
sv: Namn

en: Class
sv: Klass

en: Choose parentless %s type objects in this project
sv: Välj föräldralösa %s-typobjekt i detta projekt

en: Choose %s type objects in this project
sv: Välj %s-typobjekt i detta projekt

en: Choose a parentless %s in this project
sv: Välj en föräldralös %s i detta projekt

en: Choose a %s in this project
sv: Välj en %s i detta projekt

en: C_lear
sv: R_ensa

note: Checklist
en: O_bjects:
sv: O_bjekt:

en: _New
sv: _Nytt

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
sv: Skapar %s för %s av %s

note: Checklist
en: Objects:
sv: Objekt:

en: Page Type
sv: Sidtyp

en: The editor page type to create this GladeEditorTable for
sv: Redigerarsidtypen att skapa denna GladeEditorTable för

en: Class Name:
sv: Klassnamn:

en: The object's unique identifier
sv: Objektets unika identifierare

en: Composite
sv: Sammansatt

en: Whether this widget is a composite template
sv: Huruvida den här komponenten är en sammansatt mall

en: Project
sv: Projekt

en: The project being inspected
sv: Projektet under inspektion

en:  < Search Widgets >
sv:  < Sök gränssnittskomponenter >

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: All Contexts
sv: Alla sammanhang

en: Named Icon Chooser
sv: Väljare för namngiven ikon

en: Icon _Name:
sv: Ikon_namn:

en: C_ontexts:
sv: Samman_hang:

en: Icon Na_mes:
sv: Ikonna_mn:

en: _List standard icons only
sv: _Visa endast standardikoner

en: Could not create directory: %s
sv: Kunde inte skapa katalog: %s

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Widget selector
sv: Komponentväljare

en: _Add widget here
sv: _Lägg till komponent här

en: Add widget as _toplevel
sv: Lägg till komponent som _toppnivå

en: _Select
sv: _Markera

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Read _documentation
sv: Läs _dokumentation

en: Set default value
sv: Ange standardvärde

en: Error launching previewer: %s
sv: Fel vid start av förhandsvisare: %s

en: Failed to launch preview: %s.
sv: Misslyckades med att starta förhandsvisning: %s.

en: Glade Previewer log
sv: Logg för Glades förhandsvisare

en: user_data
sv: användar_data

note: translators: GConnectFlags values
en: Swapped | After
sv: Växlad | Efter

note: translators: GConnectFlags value
en: Swapped
sv: Växlad

note: translators: GConnectFlags value
en: After
sv: Efter

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted one time
en: %s::%s emitted one time
sv: %s::%s sänd en gång

note: translators: this will be shown in glade previewer when a signal %s::%s is emitted %d times
en: %s::%s emitted %d times
sv: %s::%s sänd %d gånger

en: Run First
sv: Kör först

en: Run Last
sv: Kör senaste

en: Run Cleanup
sv: Kör uppstädning

en: UI definition has no previewable widgets.
sv: Definitionen av användargränssnittet har inga förhandsvisningsbara komponenter.

en: Object %s not found in UI definition.
sv: Objektet %s hittades inte i definitionen av användargränssnittet.

en: Object is not previewable.
sv: Objektet är inte förhandsvisningsbart.

en: Couldn't load builder definition: %s
sv: Kunde inte öppna byggdefinitionen: %s

en: Error: %s.
sv: Fel: %s.

en: Broken pipe!
sv: Trasigt rör!

en: Name of the file to preview
sv: Namn på filen att förhandsvisa

en: Creates dummy widget class to load a template
sv: Skapa dummy-komponentklass för att öppna en mall

en: Name of the toplevel to preview
sv: Namn på toppnivån att förhandsvisa

en: File name to save a screenshot
sv: Filnamn för att spara en skärmbild

en: CSS file to use
sv: CSS-fil att använda

en: Listen standard input
sv: Lyssna på standard in

en: make a slideshow of every toplevel widget by adding them in a GtkStack
sv: gör en bildpresentation för varje komponent på toppnivå genom att lägga till dem i en GtkStack

en: Print handlers signature on invocation
sv: Skriv ut hanterares signatur vid anrop

en: Display previewer version
sv: Visa version av förhandsvisare

en: - previews a glade UI definition
sv: - förhandsvisar en definition för glade-användargränssnitt

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör ”%s --help” för att få en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Either --listen or --filename must be specified.
sv: Måste ange --listen eller --filename.

en: Whether project has been modified since it was last saved
sv: Huruvida projektet har ändrats sedan det senast sparades

en: Has Selection
sv: Har markering

en: Whether project has a selection
sv: Huruvida projektet har en markering

en: Path
sv: Sökväg

en: The filesystem path of the project
sv: Sökvägen i filsystemet för projektet

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Whether project is read-only
sv: Huruvida projektet är skrivskyddat

en: Add Item
sv: Lägg till objekt

en: The current item to add to the project
sv: Det aktuella objektet att lägga till i projektet

en: Pointer Mode
sv: Pekarläge

en: The currently effective GladePointerMode
sv: Effektivt GladePointerMode

en: Translation Domain
sv: Översättningsdomän

en: The project translation domain
sv: Projektets översättningsdomän

en: Template
sv: Mall

en: The project's template widget, if any
sv: Projektets mallkomponent, om någon

en: Resource Path
sv: Sökväg för resurs

en: Path to load images and resources in Glade's runtime
sv: Sökväg för att läsa in bilder och resurser i Glades körmiljö

en: License
sv: Licens

en: License for this project, it will be added as a document level comment.
sv: Licensen för detta projekt, kommer att läggas till som en kommentar på dokumentnivå.

en: CSS Provider Path
sv: Sökväg till CSS-tillhandahållare

en: Path to use as the custom CSS provider for this project.
sv: Sökväg för den anpassade CSS-tillhandahållaren för detta projekt.

en: (internal %s)
sv: (intern %s)

en: (%s child)
sv: (%s barn)

en: (template)
sv: (mall)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
sv: (%s i %s)

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s.
    Följande nödvändiga kataloger är inte tillgängliga: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
sv: %s är för Gtk+ %d.%d

en: Especially because there is %d object that can not be built with type: %s | Especially because there are %d objects that can not be built with types: %s
sv[0]: Särskilt därför att det finns %d objekt som inte kan byggas med typen: %s
sv[1]: Särskilt därför att det finns %d objekt som inte kan byggas med typerna: %s

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
sv: Men denna version av Glade är endast för GTK+ 3.
    Försäkra dig först om att du kan köra detta projekt med Glade 3.8 utan föråldrade komponenter.
    %s

en: An automatically saved version of `%s' is more recent.
    
    Would you like to load the autosave version instead?
sv: En automatiskt sparad version av ”%s” är nyare.
     
     Vill du öppna den automatiskt sparade versionen istället?

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatibility checks) Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code wi
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
sv: Denna komponent introducerades i %s %d.%d och projektet är för %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
sv: [%s]
    	Objektklassen ”<b>%s</b>” introducerades i %s %d.%d

en: This widget is deprecated
sv: Denna komponent är föråldrad

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Object class '<b>%s</b>' from %s %d.%d is deprecated
sv: [%s]
    	Objektklassen ”<b>%s</b>” från %s %d.%d är föråldrad

note: translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
sv: Denna egenskap introducerades i %s %d.%d, och projektet är för %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
sv: [%s]
    	Egenskapen ”<b>%s</b>” för objektklassen ”<b>%s</b>” introducerades i %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Packing property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
sv: [%s]
    	Packing-egenskapen ”<b>%s</b>” för objektklassen ”<b>%s</b>” introducerades i %s %d.%d

en: This property is deprecated
sv: Denna komponent är föråldrad

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Property '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
sv: [%s]
    	Egenskapen ”<b>%s</b>” för objektklassen ”<b>%s</b>” är föråldrad

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
sv: Denna signal introducerades i %s %d.%d och projektet är för %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' was introduced in %s %d.%d
sv: [%s]
    	Signalen ”<b>%s</b>” för objektklassen ”<b>%s</b>” introducerades i %s %d.%d

en: This signal is deprecated
sv: Denna signal är föråldrad

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]'
en: [%s]
    	Signal '<b>%s</b>' of object class '<b>%s</b>' is deprecated
sv: [%s]
    	Signalen ”<b>%s</b>” för objektklassen ”<b>%s</b>” är föråldrad

en: Details
sv: Detaljer

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
sv: Projektet ”%s” innehåller fel. Spara ändå?

en: Object %s is a class template but this is not supported in gtk+ %d.%d
sv: Objektet %s är en klassmall men detta stöds inte i gtk+ %d.%d

en: Object %s has unrecognized type %s
sv: Objektet %s har okänd typ %s

en: Unsaved %i
sv: Osparad %i

en: No widget selected.
sv: Ingen komponent markerad.

en: Unable to copy unrecognized widget type.
sv: Kunde inte kopiera okänd komponenttyp.

en: Unable to cut unrecognized widget type
sv: Kunde inte klippa ut okänd komponenttyp

en: Unable to paste to the selected parent
sv: Kunde inte klistra in den valda föräldern

en: Unable to paste to multiple widgets
sv: Kunde inte klistra in flera komponenter

en: No widget on the clipboard
sv: Ingen komponent i urklipp

en: The project this properties dialog was created for
sv: Det projekt denna egenskapsdialog skapades för

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
sv: Projektet %s innehåller inga föråldrade komponenter eller versionskonflikter.

en: The GladePropertyDef for this property
sv: GladePropertyDef för denna egenskap

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: If the property is optional, this is its enabled state
sv: Om egenskapen är valfri, är det här dess aktiverade tillstånd

en: Sensitive
sv: Känslig

en: This gives backends control to set property sensitivity
sv: Det här ger bakändar kontroll för att ställa in egenskapskänsligheten

en: Context
sv: Sammanhang

en: Context for translation
sv: Sammanhang för översättning

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment for translators
sv: Kommentar för översättare

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: Visual State
sv: Visuellt tillstånd

en: Priority information for the property editor to act on
sv: Prioritetsinformation för egenskapsredigeraren att arbeta på

en: Where applicable, precision to use on editors
sv: Där tillämpligt, precision att använda för redigerare

en: The GladeProperty to display a label for
sv: GladePropertyClass att visa en etikett för

en: Property Name
sv: Egenskapsnamn

note: To Translators: the property name/id to use to get * the GladeProperty object from the GladeWidget the * property belongs to.
en: The property name to use when loading by widget
sv: Egenskapen att använda vid inläsning med komponent

en: Append Colon
sv: Lägg till kolon

en: Whether to append a colon ':' to the property name
sv: Huruvida kolon ”:” ska läggas till egenskapsnamnet

en: Packing
sv: Packning

note: To Translators: packing properties or child properties are * properties introduced by GtkContainer and they are not specific * to the container or child widget but to the relation. * For more information see GtkContainer docs.
en: Whether the property to load is a packing property or not
sv: Huruvida egenskapen att öppna är packningsegenskaper eller inte

en: Custom text to override the property name
sv: Anpassad text att åsidosätta egenskapsnamnet

en: Custom Tooltip
sv: Anpassad inforuta

en: Custom tooltip to override the property description
sv: Anpassad inforuta att åsidosätta egenskapsbeskrivningen

en: Whether to use the GladeCommand API when modifying properties
sv: Huruvida vi ska använda GladeCommand-API:et vid ändring av egenskaper

en: Editor Property Type Name
sv: Egenskapstypnamn för redigerare

en: Specify the actual editor property type name to use for this shell
sv: Ange den aktuella egenskapstypnamnet för redigerare att använda för detta skal

en: The signal class of this signal
sv: Signalklassen för denna signal

en: Detail
sv: Detalj

en: The detail for this signal
sv: Detaljen för denna signal

en: Handler
sv: Hanterare

en: The handler for this signal
sv: Hanteraren för denna signal

en: User Data
sv: Användardata

en: The user data for this signal
sv: Användardata för denna signal

en: Support Warning
sv: Supportvarning

en: The versioning support warning for this signal
sv: Versionsstödsvarningen för denna signal

en: Whether this signal is run after default handlers
sv: Huruvida denna signal körs efter standardhanterarna

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
sv: Huruvida användardata har växlats med instansen för hanteraren

en: Select an object to pass to the handler
sv: Välj ett objekt att skicka till hanteraren

en: User data
sv: Användardata

en: Swap
sv: Växla

en: Glade Widget
sv: Glade gränssnittskomponent

en: The glade widget to edit signals
sv: Glade-komponenten för att redigera signaler

en: <Type here>
sv: <Skriv här>

en: <Click here>
sv: <Klicka här>

en: We could not find the symbol "%s"
sv: Vi kunde inte hitta symbolen ”%s”

en: Could not get the type from "%s"
sv: Kunde inte få typen från ”%s”

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
sv: Kan inte lägga till icke-rullbar %s-komponent direkt till en %s.
    Lägg till en %s först.

en: All Files
sv: Alla filer

en: Libglade Files
sv: Libglade-filer

en: GtkBuilder Files
sv: GtkBuilder-filer

en: All Glade Files
sv: Alla Glade-filer

en: Could not show link:
sv: Kunde inte visa länk:

note: Reset the column
en: None
sv: Ingen

en: GladeWidgetActionDef structure pointer
sv: GladeWidgetActionDef-strukturpekare

en: Whether this action is sensitive
sv: Huruvida den här åtgärden är känslig

en: Visible
sv: Synlig

en: Whether this action is visible
sv: Huruvida den här åtgärden är synlig

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
sv: En adapter (%s) härstammad från %s finns redan!

en: %s does not support adding any children.
sv: %s saknar stöd för att lägga till barn.

en: Name of the class
sv: Namn på klassen

en: GType of the class
sv: GType av klassen

en: Title
sv: Titel

en: Translated title for the class used in the glade UI
sv: Översatt titel på klassen som används i glade-gränssnittet

en: Generic Name
sv: Allmänt namn

en: Used to generate names of new widgets
sv: Använd för att generera namn på nya komponenter

en: Icon Name
sv: Ikonnamn

en: The icon name
sv: Ikonnamnet

en: Catalog
sv: Katalog

en: The name of the widget catalog this class was declared by
sv: Namnet på komponentkatalogen som denna klass deklarerades av

en: Book
sv: Bok

en: DevHelp search namespace for this widget class
sv: DevHelp söknamnrymd för den här komponentklassen

en: Special Child Type
sv: Speciell barntyp

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
sv: Innehåller namnet på packningsegenskapen för att avbilda specialbarn för den här behållarklassen

en: Cursor
sv: Markör

en: A cursor for inserting widgets in the UI
sv: En markör för att infoga komponenter i användargränssnittet

en: Query
sv: Fråga

en: Whether the adaptor should query the use or not
sv: Huruvida adaptern ska fråga användaren eller inte

en: The name of the widget
sv: Namnet på komponenten

en: Internal name
sv: Internt namn

en: The internal name of the widget
sv: Interna namnet för komponenten

en: Anarchist
sv: Anarkist

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
sv: Huruvida det här sammansatta barnet är ett faderbarn eller ett anarkistbarn

en: Object
sv: Objekt

en: The object associated
sv: Objektet associerat

en: Adaptor
sv: Adapter

en: The class adaptor for the associated widget
sv: Klassadaptern för den associerade komponenten

en: The glade project that this widget belongs to
sv: Glade-projektet som den här komponenten tillhör

en: A list of GladeProperties
sv: En lista på GladeProperties

en: Parent
sv: Förälder

en: A pointer to the parenting GladeWidget
sv: En pekare till GladeWidget-föräldern

en: Internal Name
sv: Internt namn

en: A generic name prefix for internal widgets
sv: Ett allmänt namnprefix för interna komponenter

en: A GladeWidget template to base a new widget on
sv: En GladeWidget-mall att basera en ny komponent på

en: Exact Template
sv: Exakt mall

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
sv: Huruvida vi skapar en exakt dubblett när en mall används

en: Reason
sv: Anledning

en: A GladeCreateReason for this creation
sv: Ett GladeCreateReason för denna skapelse

en: Toplevel Width
sv: Toppnivåbredd

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
sv: Bredden på komponenten vid toppnivå i GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
sv: Toppnivåhöjd

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
sv: Höjden på komponenten vid toppnivå i GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
sv: En varningssträng angående versionskonflikter

en: Whether the widget is visible or not
sv: Huruvida komponenten är synlig eller inte

en: Whether this widget is the template for a composite widget
sv: Huruvida denna komponent är mallen för en sammansatt komponent

en: Template classes are only usable in GTK+ 3.10 and later.
sv: Mallklasser kan bara användas i GTK+ 3.10 och senare.

en: Object has unrecognized type %s
sv: Objekt har okänd typ %s

en: Property has versioning problems:
sv: Egenskap har versionsproblem:

en: Some properties have versioning problems:
sv: Några egenskaper har versionsproblem:

en: Signal has versioning problems:
sv: Signal har versionsproblem:

en: Some signals have versioning problems:
sv: Några signaler har versionsproblem:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Applications
sv: Program

en: Categories
sv: Kategorier

en: Devices
sv: Enheter

en: Emblems
sv: Emblem

en: Emoticons
sv: Humörsymboler

en: International
sv: Internationell

en: MIME Types
sv: MIME-typer

en: Places
sv: Platser

en: All available widgets and objects
sv: Alla tillgängliga komponenter och objekt

en: Click on a placeholder to create this class
    (use middle button to create more than one)
sv: Klicka på en platshållare för att skapa denna klass
    (använd mittenknappen för att skapa mer än en)

en: Non-GTK+ widgets and objects
sv: Komponenter och objekt (ej GTK+)

en: Extra GTK+ objects
sv: Extra GTK+-objekt

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Packing
sv: _Packning

en: _Common
sv: _Gemensamma

en: _Signals
sv: _Signaler

en: Translation domain:
sv: Översättningsdomän:

en: Composite template toplevel:
sv: Toppnivå för sammansatt mall:

en: Select a CSS to use as custom style provider
sv: Välj en CSS att använda som anpassad tillhandahållare för stil

en: Custom CSS style provider:
sv: Anpassad tillhandahållare för CSS-stil:

en: From the project directory
sv: Från projektets katalog

en: From a project relative directory
sv: Från relativ katalog för ett projekt

en: From this directory
sv: Från denna katalog

en: Choose a path to load image resources
sv: Välj en sökväg för att läsa in bildresurser

en: Image resources are loaded locally:
sv: Bildresurser läses in lokalt:

en: Toolkit version required:
sv: Nödvändig version för verktygslåda:

en: Verify objects, properties and signals deprecations
sv: Bekräfta föråldrade objekt, egenskaper och signaler

en: Warnings:
sv: Varningar:

en: Copyright:
sv: Upphovsrätt:

en: program or library name
sv: program eller biblioteksnamn

en: Author(s):
sv: Författare:

en: License:
sv: Licens:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: program or library short description
sv: kort beskrivning av program eller bibliotek

en: BSD 2-clause
sv: BSD 2-klausul

en: BSD 3-clause
sv: BSD 3-klausul

en: GNU All permissive
sv: GNU Allt tillåtet

en: Setting License type of %s
sv: Ställer in licenstypen för %s

en: Setting %s to use logo file
sv: Ställer in %s till att använda en logofil

en: Setting %s to use a logo icon
sv: Ställer in %s till att använda en logoikon

en: <choose a key>
sv: <välj en tangent>

en: Accelerator Key
sv: Snabbtangent

en: Choose accelerator keys...
sv: Välj snabbtangenter…

en: Setting %s to use a center child
sv: Ställer in %s till att använda ett centrerat barn

en: Setting %s to not use a center child
sv: Ställer in %s till att inte använda ett centrerat barn

[ctx: textattr]
en: Style
sv: Stil

[ctx: textattr]
en: Weight
sv: Vikt

[ctx: textattr]
en: Stretch
sv: Sträck

[ctx: textattr]
en: Underline
sv: Understruken

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
sv: Genomstruken

[ctx: textattr]
en: Gravity
sv: Gravitet

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
sv: Gravitetstips

[ctx: textattr]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
sv: Absolut storlek

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
sv: Förgrundsfärg

[ctx: textattr]
en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

[ctx: textattr]
en: Underline Color
sv: Färg för understrykning

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
sv: Färg för genomstrykning

[ctx: textattr]
en: Scale
sv: Skala

[ctx: textattr]
en: Font Description
sv: Typsnittsbeskrivning

en: <Enter Value>
sv: <Ange värde>

en: Unset
sv: Töm

en: Select a color
sv: Välj en färg

en: Select a font
sv: Välj ett typsnitt

en: Attribute
sv: Attribut

en: Value
sv: Värde

en: Setup Text Attributes
sv: Konfigurera textattribut

en: Edit Attributes
sv: Redigera attribut

en: Setting %s to use a custom child
sv: Ställer in %s till att använda ett anpassat barn

en: Setting %s to use standard configuration
sv: Ställer in %s till att använda standardkonfiguration

en: Setting %s to use a stock button
sv: Ställer in %s till att använda en standardknapp

en: Setting %s to use a label and image
sv: Ställer in %s till att använda en etikett och bild

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
sv: Ställer in %s till att använda %s-egenskapen som ett attribut

en: Setting %s to use the %s property directly
sv: Ställer in %s till att använda %s-egenskapen direkt

en: Retrieve %s from model (type %s)
sv: Hämta %s från modell (typ %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
sv: töm

en: no model
sv: ingen modell

en: Setting columns on %s
sv: Ställer in kolumner på %s

en: < define a new column >
sv: < definiera en ny kolumn >

en: Add and remove columns:
sv: Lägg till och ta bort kolumner:

en: Column type
sv: Kolumntyp

en: Column name
sv: Kolumnnamn

en: Setting %s to use static text
sv: Ställer in %s till att använda statisk text

en: Setting %s to use an external buffer
sv: Ställer in %s till att använda en extern buffert

en: Setting %s to use a primary icon from stock
sv: Ställer in %s till att använda en primär standardikon

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
sv: Ställer in %s till att använda en primär ikon från ikontemat

en: Setting %s to use a primary icon from filename
sv: Ställer in %s till att använda en primär ikon från filnamn

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
sv: Ställer in %s till att använda en sekundär standardikon

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
sv: Ställer in %s till att använda en sekundär ikon från ikontemat

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
sv: Ställer in %s till att använda en sekundär ikon från filnamn

en: Setting primary icon of %s to use tooltip markup
sv: Ställer in huvudikonen för %s till att använda markup för inforuta

en: Setting secondary icon of %s to use tooltip markup
sv: Ställer in sekundärikon för %s att använda markup för inforuta

en: Setting primary icon of %s to not use tooltip markup
sv: Ställer in primärikon för %s att inte använda markup för inforuta

en: Setting secondary icon of %s to not use tooltip markup
sv: Ställer inte sekundärikon för %s att inte använda markup för inforuta

en: Placing %s inside %s
sv: Placerar %s inuti %s

en: X position property
sv: X-positionsegenskap

en: The property used to set the X position of a child object
sv: Egenskapen som används för att ställa in X-positionen för ett barnobjekt

en: Y position property
sv: Y-positionsegenskap

en: The property used to set the Y position of a child object
sv: Egenskapen som används för att ställa in Y-positionen för ett barnobjekt

en: Width property
sv: Breddegenskap

en: The property used to set the width of a child object
sv: Egenskapen som används för att ställa in bredden på ett barnobjekt

en: Height property
sv: Höjdegenskap

en: The property used to set the height of a child object
sv: Egenskapen som används för att ställa in höjden på ett barnobjekt

en: Can resize
sv: Kan ändra storlek

en: Whether this container supports resizes of child widgets
sv: Huruvida den här behållaren har stöd för att ändra storlek på barnkomponenter

en: Action
sv: Åtgärd

en: Toggle
sv: Växla

en: Recent
sv: Tidigare

en: Action Group Editor
sv: Redigera åtgärdsgrupp

en: Introduction page
sv: Introduktionssida

en: Content page
sv: Innehållssida

en: Confirmation page
sv: Bekräftelsesida

en: Ordering children of %s
sv: Sorterar barnen för %s

en: Tree View Column
sv: Trädvy-kolumn

en: Cell Renderer
sv: Cellrenderare

en: Properties and Attributes
sv: Egenskaper och attribut

en: Common Properties and Attributes
sv: Gemensamma egenskaper och attribut

en: Accelerator
sv: Snabbtangent

en: Combo
sv: Kombination

en: Spin
sv: Snurr

en: Progress
sv: Förlopp

en: Spinner
sv: Väntesnurra

en: Icon View Editor
sv: Ikonvysredigerare

en: Combo Editor
sv: Kombinationsredigerare

en: Entry Completion Editor
sv: Redigerare för inmatningskomplettering

en: %s is set to load %s from the model
sv: %s är inställd att läsa in %s från modellen

en: %s is set to manipulate %s directly
sv: %s är inställd att manipulera %s direkt

en: This combo box is not configured to have an entry
sv: Denna kombinationsruta är inte konfigurerad till att ha en inmatning

en: Tearoff menus are disabled
sv: Löstagbara menyer är inaktiverade

en: Cannot add a toplevel window to a container.
sv: Kan inte lägga till ett toppnivåfönster till en behållare.

en: Cannot add a popover to a container.
sv: Kan inte lägga till ett kontextfönster till en behållare.

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
sv: Komponenter av typen %s får endast ha komponenter som barn.

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
    Increase its size or add a container if it only supports one child.
sv: Komponenter av typen %s behöver platshållare för att lägga till barn.
    Öka storleken eller lägg till en behållare om den bara stöder ett barn.

en: This property is only available
    if the entry has a frame
sv: Denna egenskap gäller endast
    om inmatningen har en ram

en: This property is only available
    if the entry characters are invisible
sv: Denna egenskap är endast tillgänglig
    om inmatningstecknen är osynliga

en: Insert Child on %s
sv: Infoga barn på %s

en: Insert Row on %s
sv: Infoga rad på %s

en: Insert Column on %s
sv: Infoga kolumn på %s

en: Remove Column on %s
sv: Ta bort kolumn på %s

en: Remove Row on %s
sv: Ta bort rad på %s

note: --------------------------------- Constants ------------------------------
en: This property does not apply unless Use Underline is set.
sv: Denna egenskap gäller inte om inte ”Använd understrykning” är satt.

en: Property not selected
sv: Egenskap inte vald

en: This property is only for use in dialog action buttons
sv: Denna egenskap används endast för åtgärdsknappar i dialoger

en: This property is set to be controlled by an Action
sv: Denna egenskap är satt till att styras av en åtgärd

en: Only objects of type %s can be added to objects of type %s.
sv: Endast objekt av typen %s kan läggas till i objekt av typen %s.

en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
sv: Denna snabbtangent kan endast sättas när den är inuti en åtgärdsgrupp.

en: This property does not apply when a custom title is set
sv: Denna egenskap gäller inte när en anpassad titel är satt

en: Insert placeholder to %s
sv: Infoga platshållare till %s

en: Remove placeholder from %s
sv: Ta bort platshållare från %s

en: The decoration layout does not apply to header bars which do no show window controls
sv: Dekorationslayouten gäller inte rubrikrader som inte visar fönsterkontroller

en: This property only applies to stock images or named icons
sv: Denna egenskap gäller endast för standardbilder eller namngivna ikoner

en: This property only applies to named icons
sv: Denna egenskap gäller endast för namngivna ikoner

en: This property only applies if ellipsize and wrapping are enabled
sv: Denna egenskap gäller endast om elliptisering och radbrytning är aktiverade

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Edit Menu Bar
sv: Redigera menyrad

en: Edit Menu
sv: Redigera meny

en: An object of type %s cannot have any children.
sv: Ett objekt av typen %s får inte ha några barn.

en: <separator>
sv: <avgränsare>

en: <custom>
sv: <anpassad>

en: Children cannot be added to a separator.
sv: Barn kan inte läggas till en avgränsare.

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
sv: Barn kan inte läggas till i en väljarmeny för tidigare objekt.

en: %s already has a menu.
sv: %s har redan en meny.

en: %s item already has a submenu.
sv: %s-objektet har redan en undermeny.

en: Normal item
sv: Normalt objekt

en: Image item
sv: Bildobjekt

en: Check item
sv: Kryssobjekt

en: Radio item
sv: Radioobjekt

en: Separator item
sv: Avgränsarobjekt

en: Recent Menu
sv: Meny för tidigare objekt

en: Tool Item
sv: Verktygsobjekt

en: Tool Item Group
sv: Verktygsobjektgrupp

en: Recent Chooser Menu
sv: Menyväljare för tidigare objekt

en: Menu Item
sv: Menyobjekt

en: Remove page from %s
sv: Ta bort sida från %s

en: Insert page on %s
sv: Infoga sida på %s

en: This progressbar does not show text
sv: Denna förloppsindikator visar inte text

en: Scale is configured to not draw the value
sv: Skalning är konfigurerad till att inte rita värdet

en: This property is disabled
sv: Huruvida den här egenskapen är inaktiverad

en: Search bar is already full
sv: Sökraden är redan full

en: Tag
sv: Tagg

en: Text Tag Table Editor
sv: Redigera texttaggstabell

en: Button
sv: Knapp

en: Menu
sv: Meny

en: Custom
sv: Anpassad

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Image
sv: Bild

en: Check
sv: Kryssa

en: Tool Bar Editor
sv: Verktygsfältsredigerare

en: This property only applies when configuring the label with text
sv: Denna egenskap gäller endast vid konfiguration av etiketten med text

en: Group
sv: Grupp

en: Tool Palette Editor
sv: Redigera verktygspalett

en: Column
sv: Kolumn

en: Tree View Editor
sv: Trädvysredigerare

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
sv: Kolumner måste ha en fast storlek inuti en trädvy med fast höjdläge inställt

en: Search is disabled
sv: Sökning är inaktiverad

en: Headers are invisible
sv: Rubriker är osynliga

en: Expanders are not shown
sv: Expanderare visas inte

en: Removing parent of %s
sv: Ta bort förälder för %s

en: Adding parent %s for %s
sv: Lägger till föräldern %s för %s

en: (unnamed)
sv: (namnlös)

en: Adding %s to Size Group %s
sv: Lägger till %s till storleksgruppen %s

en: Adding %s to a new Size Group
sv: Lägger till %s till en ny storleksgrupp

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
sv: Ny storleksgrupp

en: This property does not apply to client-side decorated windows
sv: Denna egenskap gäller inte för dekorerade klientfönster

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use a custom title
en: Setting %s to use a custom title
sv: Ställer in %s till att använda ett anpassat namn

note: Translators: %s is the name of a widget here, the sentence means: * Make the widget use the standard title
en: Setting %s to use the standard title
sv: Ställer in %s till att använda standardnamnet

en: Setting %s to show window controls
sv: Ställer in %s till att visa fönsterkontroller

en: Setting %s to not show window controls
sv: Ställer in %s till att inte visa fönsterkontroller

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
sv: Lägg först till ett standardnamn i fältet nedan, lägg sedan till och definiera källor för den ikonen i trädvyn.

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
sv: Ange ett filnamn, en relativ eller fullständig sökväg för denna källa av ”%s” (Glade kommer endast att läsa in dem under körtid från din projektkatalog).

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
sv: Ställ in huruvida du vill ange en textriktning för denna källa av ”%s”

en: Set the text direction for this source of '%s'
sv: Ställ in textriktningen för denna källa av ”%s”

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
sv: Ställ in huruvida du vill ange en ikonstorlek för denna källa av ”%s”

en: Set the icon size for this source of '%s'
sv: Ställ in ikonstorleken för denna källa av ”%s”

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
sv: Ställ in huruvida du vill ange ett tillstånd för denna källa av ”%s”

en: Set the state for this source of '%s'
sv: Ställ in tillståndet för denna källa av ”%s”

en: File Name
sv: Filnamn

en: Setting %s to use an image from stock
sv: Ställer in %s till att använda en standardbild

en: Setting %s to use an image from the icon theme
sv: Ställer in %s till att använda en bild från ikontemat

en: Setting %s to use a resource name
sv: Ställer in %s till att använda ett resursnamn

en: Setting %s to use an image from filename
sv: Ställer in %s till att använda en bild från filnamn

en: Setting %s to use a stock item
sv: Ställer in %s till att använda ett standardobjekt

en: Stock Item:
sv: Standardobjekt:

en: Custom label and image:
sv: Anpassad etikett och bild:

note: Label area frame...
en: Edit Label
sv: Redigera etikett

note: Internal Image area...
en: Edit Image
sv: Redigera bild

en: Setting %s to use an attribute list
sv: Ställer in %s till att använda en attributlista

en: Setting %s to use a Pango markup string
sv: Ställer in %s till att använda en Pango-markupsträng

en: Setting %s to use a pattern string
sv: Ställer in %s till att använda en mönstersträng

en: Setting %s to use normal line wrapping
sv: Ställer in %s till att använda vanlig radbrytning

en: Setting %s to use a single line
sv: Ställer in %s till att använda en enda rad

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
sv: Ställer in %s till att använda specifik Pango-ordbrytning

en: <printable chars only>
sv: <endast utskrivbara tecken>

en: Add and remove rows:
sv: Lägg till och ta bort rader:

en: Setting %s to have a start action
sv: Ställer in %s till att ha en startåtgärd

en: Setting %s to have an end action
sv: Ställer in %s till att ha en slutåtgärd

en: Setting %s to not have a start action
sv: Ställer in %s till att inte ha en startåtgärd

en: Setting %s to not have an end action
sv: Ställer in %s till att inte ha en slutåtgärd

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
sv: Definiera kolumner för ditt listlager. Att ge dem betydelsefulla namn hjälper dig att hämta dem när attribut för cellrenderaren ställs in (tryck på Delete-tangenten för att ta bort markerad kolumn)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
sv: Lägg till, ta bort och redigera rader av data (du kan även använda Ctrl+N för att lägga till nya rader och Delete-tangenten för att ta bort markerad rad)

en: <Type Here>
sv: <Skriv här>

en: <Enter ID>
sv: <Ange ID>

en: Setting %s to use standard label text
sv: Ställer in %s till att använda standardetikettext

en: Setting %s to use a custom label widget
sv: Ställer in %s till att använda en anpassad etikettkomponent

en: Group Header
sv: Grupprubrik

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
sv: Välj först en datamodell och definiera
    några kolumner i datalagret

en: Setting %s to use a custom tooltip
sv: Ställer in %s till att använda en anpassad inforuta

en: Setting %s to use tooltip markup
sv: Ställer in %s till att använda markup för inforuta

en: Setting %s to not use tooltip markup
sv: Ställer in %s till att inte använda inforuta

en: Setting %s to use a named icon
sv: Ställer in %s till att använda en namngiven ikon

en: Setting %s to use an icon file
sv: Ställer in %s till att använda en ikonfil

en: Setting %s to use a custom titlebar
sv: Ställer in %s till att använda en anpassad namnlist

en: Setting %s to use a system provided titlebar
sv: Ställer in %s till att använda en systemtillhandahållen namnlist

en: Page Setup Dialog
sv: Sidinställningsdialog

en: Print Dialog
sv: Utskriftsdialog

en: Page Set
sv: Sidinställning

en: Copies
sv: Kopior

en: Collate
sv: Sortera

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Scale
sv: Skala

en: Generate PDF
sv: Generera PDF

en: Generate PS
sv: Generera PS

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Number Up
sv: Räkna upp

en: Number Up Layout
sv: Räkna upp-layout

en: GTK+ Unix Print Toplevels
sv: Toppnivåer för GTK+ Unix Print

en: Preview snapshot
sv: Förhandsvisa ögonblicksbild

en: Edit Separately
sv: Redigera separat

en: Remove Parent
sv: Ta bort förälder

en: Add Parent
sv: Lägg till förälder

en: Alignment
sv: Justering

en: Viewport
sv: Vy

en: Event Box
sv: Händelseruta

en: Frame
sv: Ram

en: Aspect Frame
sv: Bildförhållanderam

en: Scrolled Window
sv: Rullat fönster

en: Expander
sv: Expanderare

en: Grid
sv: Rutnät

en: Paned
sv: Panelindelad

en: Add to Size Group
sv: Lägg till i storleksgrupp

en: Clear properties
sv: Rensa egenskaper

en: Read documentation
sv: Läs dokumentation

en: Style Classes
sv: Stilklasser

en: A list of style class names to apply to this widget
sv: En lista över stilklassnamn att verkställa för denna komponent

en: Fill
sv: Fyll

en: Center
sv: Centrera

en: End
sv: Slut

en: Baseline
sv: Baslinje

en: Exposure
sv: Exponering

en: Pointer Motion
sv: Pekarrörelse

en: Pointer Motion Hint
sv: Pekarrörelsetips

en: Button Motion
sv: Knapprörelse

en: Button 1 Motion
sv: Knapp 1-rörelse

en: Button 2 Motion
sv: Knapp 2-rörelse

en: Button 3 Motion
sv: Knapp 3-rörelse

en: Button Press
sv: Knapptryck

en: Button Release
sv: Knappsläpp

en: Key Press
sv: Tangenttryck

en: Key Release
sv: Tangentsläpp

en: Enter Notify
sv: Ange avisering

en: Leave Notify
sv: Lämna avisering

en: Focus Change
sv: Fokusändring

en: Structure
sv: Struktur

en: Property Change
sv: Egenskapsändring

en: Visibility Notify
sv: Synlighetsavisering

en: Proximity In
sv: Närhet in

en: Proximity Out
sv: Närhet ut

en: Substructure
sv: Understruktur

en: Scroll
sv: Rulla

en: Touch
sv: Berör

en: Smooth scroll
sv: Mjuk rullning

en: Touchpad Gesture
sv: Gest för styrplatta

en: Tablet Pad
sv: Ritplattestyrenhet

en: All Events
sv: Alla händelser

en: Accelerators
sv: Snabbtangenter

en: A list of accelerator keys
sv: En lista över snabbtangenter

en: Accessible Name
sv: Hjälpmedelsnamn

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
sv: Objektinstansens namn formaterat för hjälpmedelsteknikåtkomst

en: Accessible Description
sv: Hjälpmedelsbeskrivning

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
sv: Beskrivning av ett objekt, formaterat för hjälpmedelsteknikåtkomst

en: Role
sv: Roll

en: The accessible role of this object
sv: Hjälpmedelsroll för detta objekt

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Accelerator Label
sv: Snabbtangent

en: Alert
sv: Varning

en: Animation
sv: Animering

en: Arrow
sv: Pil

en: Calendar
sv: Kalender

en: Canvas
sv: Rityta

en: Check Box
sv: Kryssruta

en: Check Menu Item
sv: Kryssmenypost

en: Color Chooser
sv: Färgväljare

en: Column Header
sv: Kolumnrubrik

en: Combo Box
sv: Kombinationsruta

en: Date Editor
sv: Datumredigerare

en: Desktop Icon
sv: Skrivbordsikon

en: Desktop Frame
sv: Skrivbordsram

en: Dial
sv: Mätare

en: Directory Pane
sv: Katalogpanel

en: Drawing Area
sv: Rityta

en: File Chooser
sv: Filväljare

en: Filler
sv: Ifyllare

en: Font Chooser
sv: Typsnittsväljare

en: Glass Pane
sv: Glaspanel

en: HTML Container
sv: HTML-behållare

en: Icon
sv: Ikon

en: Internal Frame
sv: Intern ram

en: Layered Pane
sv: Lagerpanel

en: List
sv: Lista

en: List Item
sv: Listpost

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: Option Pane
sv: Alternativpanel

en: Page Tab
sv: Sidflik

en: Page Tab List
sv: Sidflikslist

en: Password Text
sv: Lösenordstext

en: Popup Menu
sv: Popupmeny

en: Progress bar
sv: Förloppsindikator

en: Push Button
sv: Tryckknapp

en: Radio Button
sv: Radioknapp

en: Radio Menu Item
sv: Radiomenypost

en: Root Pane
sv: Rotpanel

en: Row Header
sv: Radhuvud

en: Scroll Bar
sv: Rullningslist

en: Scroll pane
sv: Rullningspanel

en: Slider
sv: Skjutreglage

en: Split Pane
sv: Delad panel

en: Spin Button
sv: Stegningsruta

en: Status Bar
sv: Statusrad

en: Table
sv: Tabell

en: Table Cell
sv: Tabellcell

en: Tear Off Menu Item
sv: Löstagbar menypost

en: Toggle Button
sv: Växlingsknapp

en: Tool Bar
sv: Verktygsfält

en: Tool Tip
sv: Inforuta

en: Tree
sv: Träd

en: Tree Table
sv: Trädtabell

en: Unknown
sv: Okänd

en: Window
sv: Fönster

en: Header
sv: Huvud

en: Footer
sv: Fot

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Ruler
sv: Linjal

en: Application
sv: Program

en: Autocomplete
sv: Autokomplettering

en: Editbar
sv: Redigeringsrad

en: Embedded
sv: Inbäddad

en: Entry
sv: Textfält

en: Chart
sv: Diagram

en: Caption
sv: Rubrik

en: Document Frame
sv: Dokumentram

en: Heading
sv: Rubrik

en: Page
sv: Sida

en: Section
sv: Sektion

en: Redundant Object
sv: Överflödigt objekt

en: Form
sv: Formulär

en: Link
sv: Länk

en: Input Method Window
sv: Fönster för inmatningsmetod

en: Table Row
sv: Tabellrad

en: Tree Item
sv: Trädobjekt

en: Document Spreadsheet
sv: Kalkylark

en: Document Presentation
sv: Presentationsdokument

en: Document Text
sv: Textdokument

en: Document Web
sv: Webbdokument

en: Document Email
sv: E-postdokument

en: List Box
sv: Listruta

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Image Map
sv: Bildkarta

en: Notification
sv: Avisering

en: Info Bar
sv: Inforad

en: Level Bar
sv: Nivårad

en: Title Bar
sv: Namnlist

en: Block Quote
sv: Blockcitat

en: Audio
sv: Ljud

en: Article
sv: Artikel

en: Landmark
sv: Landmärke

en: Log
sv: Logg

en: Marquee
sv: Banderoll

en: Math
sv: Matematik

en: Rating
sv: Betyg

en: Time
sv: Tid

en: Description List
sv: Beskrivningslist

en: Description Term
sv: Beskrivningsterm

en: Description Value
sv: Beskrivningsvärde

en: Generic object
sv: Allmänt objekt

en: Mathematical fraction
sv: Matematiskt bråk

en: A radical expression (in math)
sv: Ett rotuttryck (i matematik)

en: Subscript text
sv: Indexlägestext

en: Superscript text
sv: Exponentlägestext

en: Footnote text
sv: Fotnotstext

en: Content deletion
sv: Borttagning av innehåll

en: Content insertion
sv: Infogning av innehåll

en: Marked content
sv: Markerat innehåll

en: Change suggestion
sv: Ändringsförslag

en: Last Defined
sv: Senast definierad

en: Controlled By
sv: Kontrolleras av

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
sv: Indikerar att ett objekt kontrolleras av ett eller flera målobjekt

en: Controller For
sv: Kontroller för

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
sv: Indikerar att ett objekt är en kontroller för ett eller flera målobjekt

en: Labeled By
sv: Namngiven av

en: Indicates an object is labeled by one or more target objects
sv: Indikerar att ett objekt är etiketterat av ett eller flera målobjekt

en: Label For
sv: Etikett för

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
sv: Indikerar att ett objekt är en etikett för ett eller flera målobjekt

en: Member Of
sv: Medlem av

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
sv: Indikerar att ett objekt är medlem av en grupp av ett eller flera målobjekt

en: Node Child Of
sv: Nodbarn till

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
sv: Indikerar att ett objekt är en cell i en trädtabell som visas därför att en cell i samma kolumn är expanderad och identifierar den cellen

en: Flows To
sv: Flödar till

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
sv: Indikerar att objektet har innehåll som flödar logiskt till ett annat AtkObject på ett sekventiellt sätt, (till exempel text-flow)

en: Flows From
sv: Flödar från

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
sv: Indikerar att objektet har innehåll som flödar logiskt från ett annat AtkObject på ett sekventiellt sätt, (till exempel text-flow)

en: Subwindow Of
sv: Underfönster till

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
sv: Indikerar att ett underfönster är fäst mot en komponent men annars inte har någon anslutning i användargränssnittets hierarki till den komponenten

en: Embeds
sv: Bäddar in

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
sv: Indikerar att objektet visuellt bäddar in innehållet för ett annat objekt, t.ex. det här objektets innehåll flödar runt innehållet för ett annat

en: Embedded By
sv: Inbäddad av

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
sv: Tvärtemot "Embeds", indikerar att det här objektets innehåll är visuellt inbäddat i ett annat objekt

en: Popup For
sv: Popup för

en: Indicates that an object is a popup for another object
sv: Indikerar att ett objekt är en popup för ett annat objekt

en: Parent Window Of
sv: Föräldrafönster till

en: Indicates that an object is a parent window of another object
sv: Indikerar att ett objekt är ett föräldrafönster för ett annat objekt

en: Described By
sv: Beskrivs av

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
sv: Indikerar att ett annat objekt tillhandahåller beskrivande information om det här objektet; mer informativ än "Etiketterad av"

en: Description For
sv: Beskrivning för

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
sv: Indikerar att ett objekt tillhandahåller beskrivande information om ett annat objekt; mer informativ än "Etikett för"

en: Queue
sv: Kö

en: Immediate
sv: Omedelbar

en: Bin
sv: Korg

en: Insert Before
sv: Infoga före

en: Insert After
sv: Infoga efter

en: Remove Slot
sv: Ta bort plats

en: Number of items
sv: Antal poster

en: The number of items in the box
sv: Antalet objekt i den här rutan

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Center Child
sv: Centrera barn

en: Horizontal Box
sv: Horisontell ruta

en: Vertical Box
sv: Vertikal ruta

en: Action Bar
sv: Åtgärdsrad

en: The number of items in the action bar
sv: Antalet objekt i åtgärdsraden

en: Accel Groups
sv: Snabbtangentsgrupper

en: A list of accel groups to be added to this window
sv: Ange en lista över accel-grupper att lägga till i detta fönster

en: North West
sv: Nordväst

en: North
sv: Nord

en: North East
sv: Nordöst

en: West
sv: Väst

en: East
sv: Öst

en: South West
sv: Sydväst

en: South
sv: Söder

en: South East
sv: Sydöst

en: Static
sv: Statisk

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Splash Screen
sv: Startskärm

en: Utility
sv: Verktyg

en: Dock
sv: Docka

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Drop Down Menu
sv: Rullgardinsmeny

en: Tooltip
sv: Inforuta

en: Toplevel
sv: Toppnivå

en: Offscreen
sv: Utanför skärmen

en: Mouse
sv: Mus

en: Always Center
sv: Centrera alltid

en: Center on Parent
sv: Centrera på förälder

en: Offscreen Window
sv: Fönster utanför skärmen

en: Application Window
sv: Programfönster

en: Overlay
sv: Överlagrad

en: Menu Shell
sv: Menyskal

en: The position of the menu item in the menu shell
sv: Positionen för menyobjektet i menyskalet

en: Edit…
sv: Redigera…

en: Use Underline
sv: Använd understrykning

en: Related Action
sv: Relaterad åtgärd

en: Use Action Appearance
sv: Använd Åtgärdsutseende

en: Action Name
sv: Åtgärdsnamn

en: Action Target
sv: Åtgärdsmål

en: Click
sv: Klicka

en: Set the description of the Click atk action
sv: Ställ in beskrivningen för Click atk-åtgärden

en: Image Menu Item
sv: Bildmenyobjekt

en: Stock Item
sv: Standardobjekt

en: The stock item for this menu item
sv: Standardobjektet för detta menyobjekt

en: Accel Group
sv: Snabbtangentsgrupp

en: Separator Menu Item
sv: Avgränsarmenyobjekt

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Top to Bottom
sv: Topp till botten

en: Bottom to Top
sv: Nederkant till överkant

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Icons only
sv: Endast ikoner

en: Text only
sv: Endast text

en: Text below icons
sv: Text bredvid ikoner

en: Text beside icons
sv: Text bredvid ikoner

en: A symbolic icon size for the stock icon
sv: En symbolisk ikonstorlek för standardikonen

en: Small Toolbar
sv: Litet verktygsfält

en: Large Toolbar
sv: Stort verktygsfält

en: Drag &amp; Drop
sv: Dra och släpp

en: The position of the tool item in the toolbar
sv: Positionen för verktygsobjektet i verktygsfältet

en: Tool Palette
sv: Verktygspalett

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural width
sv: Huruvida rullning ska ske vid mindre än minimum eller den naturliga bredden

en: Natural
sv: Minimum

en: Whether to start scrolling at less than minimum or natural height
sv: Huruvida rullning ska ske vid mindre än minimum eller den naturliga höjden

en: The position of the tool item group in the palette
sv: Positionen för verktygsobjektgruppen i paletten

en: Middle
sv: Mitten

en: Half
sv: Halv

en: Separator Tool Item
sv: Avgränsarverktygsobjekt

en: Tool Button
sv: Verktygsknapp

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
sv: Standardikonen som visas på objektet (välj ett objekt från GTK+-standard eller från en ikonfabrik)

en: Toggle Tool Button
sv: Växla verktygsknapp

en: Radio Tool Button
sv: Radioverktygsknapp

en: Menu Tool Button
sv: Menyverktygsknapp

en: Handle Box
sv: Hanteringsruta

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Out
sv: Ut

en: Etched In
sv: Inetsad

en: Etched Out
sv: Utetsad

en: Attributes
sv: Attribut

en: The pango attributes for this label
sv: Pango-attributen för denna etikett

en: Word
sv: Ord

en: Character
sv: Tecken

en: Word Character
sv: Ordtecken

en: Text Entry
sv: Textfält

en: Free Form
sv: Fritext

en: Alpha
sv: Alfa

en: Digits
sv: Siffror

en: Number
sv: Siffror

en: Phone
sv: Telefon

en: Email
sv: E-post

en: Password
sv: Lösenord

en: Pin Code
sv: Pinkod

en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

en: No Spellcheck
sv: Ingen stavningskontroll

en: Word Completion
sv: Ordkomplettering

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Uppercase Chars
sv: Versala tecken

en: Uppercase Words
sv: Versala ord

en: Uppercase Sentences
sv: Versala meningar

en: Inhibit On-screen Keyboard
sv: Hindra skärmtangentbord

en: Vertical Writing
sv: Vertikal skrift

en: Emoji Support
sv: Emojistöd

en: No Emoji Support
sv: Inget emojistöd

en: Primary Stock Icon
sv: Primär standardikon

en: Secondary Stock Icon
sv: Sekundär standardikon

en: Primary Icon Pixbuf
sv: Pixbuf för primär ikon

en: Secondary Icon Pixbuf
sv: Pixbuf för sekundär ikon

en: Primary Icon Name
sv: Namn för primär ikon

en: Secondary Icon Name
sv: Namn för sekundär ikon

en: Primary Icon Activatable
sv: Primär ikon är aktiverbar

en: Secondary Icon Activatable
sv: Sekundär ikon är aktiverbar

en: Primary Icon Sensitive
sv: Primär ikon är känslig

en: Secondary Icon Sensitive
sv: Sekundär ikon är känslig

en: Progress Fraction
sv: Förloppsdel

en: Progress Pulse Step
sv: Förloppspulssteg

en: Primary Icon Tooltip Text
sv: Inforutatext för primär ikon

en: Secondary Icon Tooltip Text
sv: Inforutatext för sekundär ikon

en: Primary Icon Tooltip Markup
sv: Inforutamarkup för primär ikon

en: Secondary Icon Tooltip Markup
sv: Inforutamarkup för sekundär ikon

en: Activate
sv: Aktivera

en: Set the description of the Activate atk action
sv: Ställ in beskrivningen för Activate atk-åtgärden

en: Search Entry
sv: Söktextfält

en: Text View
sv: Textvy

en: Search Bar
sv: Sökfält

en: Reject
sv: Förkasta

en: Accept
sv: Acceptera

en: Delete Event
sv: Ta bort händelse

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Close
sv: Stäng

en: Apply
sv: Verkställ

en: Help
sv: Hjälp

en: Stock Button
sv: Standardknapp

en: The stock item for this button
sv: Standardobjektet för den här knappen

en: Response ID
sv: Svars-id

en: The response ID of this button in a dialog
sv: Svars-ID för den här knappen i en dialog

en: Press
sv: Tryck

en: Set the description of the Press atk action
sv: Ställ in beskrivningen för Press atk-åtgärden

en: Release
sv: Utgåva

en: Set the description of the Release atk action
sv: Ställ in beskrivningen för Release atk-åtgärden

en: Check Button
sv: Kryssknapp

en: Always
sv: Alltid

en: If Valid
sv: Om giltig

en: Switch
sv: Växla

en: File Chooser Button
sv: Filväljarknapp

en: Save
sv: Spara

en: Open
sv: Öppna

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Scale Button
sv: Skalningsknapp

en: The names of the icons to be used by the scale button. The first item in the array will be used in the button when the current value is the lowest value, the second item for the highest value. All the subsequent icons will be used for all the other values, spread evenly over the range of values
sv: Namnen på ikoner att användas med skalningsknappen. Det första objektet i vektorn kommer att användas i knappen när det aktuella värdet är det lägsta värdet, det andra objektet för det högsta värdet. Alla efterföljande ikoner kommer att användas för alla andra värden, jämnt utspridda över intervallet av värden

en: Volume Button
sv: Volymknapp

en: File Chooser Widget
sv: Filväljarkomponent

en: Application Chooser Widget
sv: Programväljarkomponent

en: Places Sidebar
sv: Platssidopanel

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Color Button
sv: Färgknapp

en: Font Button
sv: Typsnittsknapp

en: Automatic
sv: Automatisk

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Combo Box Text
sv: Text för kombinationsruta

en: Items
sv: Poster

en: The list of items to show in the combo box
sv: Listan över objekt att visa i kombinationsrutan

en: Application Chooser Button
sv: Programväljarknapp

en: Progress Bar
sv: Förloppsindikator

en: Continuous
sv: Fortgående

en: Discrete
sv: Diskret

en: Resource Name
sv: Resursnamn

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Dialog Box
sv: Dialogruta

en: Insert Row
sv: Infoga rad

en: Before
sv: Före

en: Insert Column
sv: Infoga kolumn

en: Remove Row
sv: Ta bort rad

en: Remove Column
sv: Ta bort kolumn

en: Expand
sv: Expandera

en: Shrink
sv: Krympa

en: Rows
sv: Rader

en: The number of rows for this grid
sv: Antalet rader för detta rutnät

en: Columns
sv: Kolumner

en: The number of columns for this grid
sv: Antalet kolumner för detta rutnät

en: Horizontal Panes
sv: Horisontella paneler

en: Vertical Panes
sv: Vertikala paneler

en: Notebook
sv: Flikhäfte

en: Insert Page Before
sv: Infoga sida före

en: Insert Page After
sv: Infoga sida efter

en: Remove Page
sv: Ta bort sida

en: Set the currently active page to edit, this property will not be saved
sv: Ställer in den aktiva sidan till redigering, den här egenskapen sparas ej

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: The number of pages in the notebook
sv: Antal sidor i flikhäftet

en: Start Action
sv: Startåtgärd

en: End Action
sv: Slutåtgärd

en: HeaderBar
sv: Rubrikrad

en: Reserve space for subtitle
sv: Reservera utrymme för undertext

en: Keep the headerbar height the same as the subtitle changes dynamically.
sv: Bevara rubrikradens höjd eftersom undertexten ändras dynamiskt.

en: Custom Title
sv: Anpassat namn

en: The number of items in the header bar
sv: Antalet objekt i den här rubrikraden

en: Add Slot
sv: Lägg till plats

en: The number of pages in the stack
sv: Antal sidor i stacken

en: Edit page
sv: Redigera sida

en: Visible child
sv: Synligt barn

en: Crossfade
sv: Övertona

en: Slide Right
sv: Dra åt höger

en: Slide Left
sv: Dra åt vänster

en: Slide Up
sv: Dra upp

en: Slide Down
sv: Dra ned

en: Slide Left-Right
sv: Dra vänster-höger

en: Slide Up-Down
sv: Dra upp-ned

en: Move Over Up
sv: Flytta över upp

en: Move Over Down
sv: Flytta över ned

en: Move Over Left
sv: Flytta över vänster

en: Move Over Right
sv: Flytta över höger

en: Move Over Up-Down
sv: Flytta över upp-ned

en: Move Over Down-Up
sv: Flytta över ned-upp

en: Move Over Left-Right
sv: Flytta över vänster-höger

en: Move Over Right-Left
sv: Flytta över höger-vänster

en: Move Under Up
sv: Flytta under upp

en: Move Under Down
sv: Flytta under ned

en: Move Under Left
sv: Flytta under vänster

en: Move Under Right
sv: Flytta under höger

en: Stack Switcher
sv: Stackväxlare

en: Stack Sidebar
sv: Stacksidopanel

en: Revealer
sv: Avslöjare

en: Add Row
sv: Lägg till rad

en: Single
sv: Ensam

en: Browse
sv: Bläddra

en: Multiple
sv: Flertal

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Whether this listbox should have a placeholder widget that is shown in the list when it doesn't display any visible children
sv: Huruvida denna listruta ska ha en platshållarkomponent som visas i listan då den inte visar några synliga barn

en: The position of the row item in the listbox
sv: Positionen för radobjektet i listrutan

en: List Box Row
sv: Listrutarad

en: Flow Box
sv: Flödesbox

en: Add Child
sv: Lägg till barnet

en: The position of the child in the flowbox
sv: Positionen för barnet i flödesboxen

en: Flow Box Child
sv: Barn till flödesbox

en: Range
sv: Intervall

en: Discontinuous
sv: Diskontinuerlig

en: Delayed
sv: Fördröjd

en: The number of digits to round the value to when the value changes
sv: Antal siffror att runda av värdet när värdet ändras

en: Whether to highlight the area of the trough from the bottom or left leading up to the knob
sv: Huruvida ytan på tråget ska markeras från botten eller vänster upp till knoppen

en: Horizontal Scale
sv: Horisontell skala

en: Vertical Scale
sv: Vertikal skala

en: Flip Horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Slide Horizontally
sv: Glid horisontellt

en: Slide Vertically
sv: Glid vertikalt

en: Resize Horizontally
sv: Ändra storlek horisontellt

en: Resize Vertically
sv: Ändra storlek vertikalt

en: Flip Both Sides
sv: Vänd på båda axlar

en: Slide Both Sides
sv: Glid på båda axlar

en: Resize Both Sides
sv: Ändra storlek på båda axlar

en: Scrollbar
sv: Rullningslist

en: Horizontal Scrollbar
sv: Horisontell rullningslist

en: Vertical Scrollbar
sv: Vertikal rullningslist

en: Button Box
sv: Knappruta

en: Default
sv: Standard

en: Spread
sv: Sprid

en: Edge
sv: Kant

en: Horizontal Button Box
sv: Horisontell knappruta

en: Vertical Button Box
sv: Vertikal knappruta

en: Horizontal Separator
sv: Horisontell avgränsare

en: Vertical Separator
sv: Vertikal avgränsare

en: Accel Label
sv: Snabbtangentetikett

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ned

en: Menu Button
sv: Menyknapp

en: Lock Button
sv: Låsknapp

en: Layout
sv: Utseende

en: Fixed
sv: Fast

en: OpenGL Area
sv: OpenGL-yta

en: Info
sv: Information

en: Warning
sv: Varning

en: Question
sv: Fråga

en: Error
sv: Fel

en: Never
sv: Aldrig

en: External
sv: Extern

en: Top Left
sv: Övre vänster

en: Bottom Left
sv: Nedre vänster

en: Top Right
sv: Övre höger

en: Bottom Right
sv: Nedre höger

en: If overlay scrolling is enabled, scrollbars are only added as traditional widgets when a mouse is present
sv: Om överlagringsrullning är aktiverat kommer rullningslister endast att läggas till som traditionella komponenter när en mus är närvarande

en: About Dialog
sv: Om-dialog

en: Artistic
sv: Artistisk

en: GPL 2.0 Only
sv: Endast GPL 2.0

en: GPL 3.0 Only
sv: Endast GPL 3.0

en: LGPL 2.1 Only
sv: Endast LGPL 2.1

en: LGPL 3.0 Only
sv: Endast LGPL 3.0

en: AGPL 3.0 Only
sv: Endast AGPL 3.0

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
sv: Du kan markera den här som översättningsbar och ställa in ett namn/adress om du vill visa en specifik översättare, annars bör du lista alla översättare och avmarkera den här strängen för översättning

en: Color Selection Dialog
sv: Färgväljardialog

en: File Chooser Dialog
sv: Filväljardialog

en: Font Selection Dialog
sv: Typsnittsväljardialog

en: Application Chooser Dialog
sv: Programväljardialog

en: Message Dialog
sv: Meddelandedialog

en: Yes, No
sv: Ja, Nej

en: Ok, Cancel
sv: Ok, Avbryt

en: Color Selection
sv: Färgval

en: Color Chooser Widget
sv: Färgväljarkomponent

en: Color Chooser Dialog
sv: Färgväljardialog

en: Font Chooser Widget
sv: Typsnittsväljarkomponent

en: Font Chooser Dialog
sv: Typsnittsväljardialog

en: Font Selection
sv: Typsnittsmarkering

en: Assistant
sv: Guide

en: Number of Pages
sv: Antal sidor

en: Number of pages in this assistant
sv: Antal sidor i denna guide

en: Initially Complete
sv: Initialt komplett

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
sv: Huruvida denna sida initialt ska markeras som komplett oavsett användarens inmatning.

en: Content
sv: Innehåll

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: The page position in the Assistant
sv: Sidpositionen i guiden

en: Popover
sv: Kontextfönster

en: Popover Menu
sv: Kontextfönstermeny

en: Number of submenus
sv: Antal undermenyer

en: The number of submenus in the popover menu
sv: Antalet undermenyer i kontextfönstermenyn

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Set the currently active submenu to edit, this property will not be saved
sv: Ställ in den aktiva undermenyn till redigering, den här egenskapen sparas ej

en: Model Button
sv: Modellknapp

en: Link Button
sv: Länkknapp

en: Recent Chooser
sv: Nyligen-väljare

en: Most Recently Used first
sv: Mest senaste använt först

en: Least Recently Used first
sv: Minst senaste använt först

en: Recent Chooser Dialog
sv: Tidigare väljare-dialog

en: Size Group
sv: Storleksgrupp

en: Widgets
sv: Gränssnittskomponenter

en: List of widgets in this group
sv: Lista över komponenter i denna grupp

en: Both
sv: Båda

en: Window Group
sv: Fönstergrupp

en: Adjustment
sv: Justering

en: An accelerator key for this action
sv: En snabbtangent för denna åtgärd

en: Toggle Action
sv: Växla åtgärd

en: Radio Action
sv: Radioåtgärd

en: Recent Action
sv: Senaste åtgärd

en: Action Group
sv: Åtgärdsgrupp

en: Entry Completion
sv: Inmatningskomplettering

en: Icon Factory
sv: Ikonfabrik

en: Icon Sources
sv: Ikonkällor

en: A list of sources for this icon factory
sv: En lista över källor för denna ikonfabrik

en: List Store
sv: Listlager

en: Enter a list of column types for this data store
sv: Ange en lista över kolumntyper för detta datalager

en: Enter a list of values to be applied on each row
sv: Ange en lista över värden att tillämpas på varje rad

en: Tree Store
sv: Trädlager

en: Tree Model Filter
sv: Trädmodellsfilter

en: Tree Model Sort
sv: Trädmodellssorterare

en: Tree Selection
sv: Trädmarkering

en: Tree View
sv: Trädvy

en: Horizontal and Vertical
sv: Horisontell och vertikal

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Grow Only
sv: Väx endast

en: Icon View
sv: Ikonvy

en: Cell Background Color name column
sv: Namn för cellbakgrundsfärg-kolumn

en: The column in the model to load the value from
sv: Kolumnen i modell att läsa in värdet från

en: Cell Background Color column
sv: Cellbakgrundsfärg-kolumn

en: Cell Background RGBA column
sv: Cellbakgrundskolumn (RGBA)

en: Width column
sv: Breddkolumn

en: Height column
sv: Höjdkolumn

en: Horizontal Padding
sv: Horisontell utfyllnad

en: Horizontal Padding column
sv: Horisontell utfyllnad-kolumn

en: Vertical Padding
sv: Vertikal utfyllnad

en: Vertical Padding column
sv: Vertikal utfyllnad-kolumn

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

en: Horizontal Alignment column
sv: Horisontell justering-kolumn

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

en: Vertical Alignment column
sv: Vertikal justering-kolumn

en: Sensitive column
sv: Känslig-kolumn

en: Visible column
sv: Synlig kolumn

en: Text Renderer
sv: Textrenderare

en: Alignment column
sv: Justeringskolumn

en: Attributes column
sv: Attributkolumn

en: Background Color Name column
sv: Namn för bakgrundsfärg-kolumn

en: Background Color column
sv: Bakgrundsfärg-kolumn

en: Editable column
sv: Redigerbar kolumn

en: Ellipsize column
sv: Elliptisera-kolumn

en: Family column
sv: Familj-kolumn

en: Font column
sv: Typsnittskolumn

en: Font Description column
sv: Typsnittsbeskrivning-kolumn

en: Foreground Color Name column
sv: Namn på förgrundsfärg-kolumn

en: Foreground Color column
sv: Förgrundsfärg-kolumn

en: Language column
sv: Språkkolumn

en: Markup column
sv: Markup-kolumn

en: Rise column
sv: Höj kolumn

en: Scale column
sv: Skalningskolumn

en: Single Paragraph Mode column
sv: Enkelt paragrafläge-kolumn

en: Size column
sv: Storlekskolumn

en: Data column
sv: Datakolumn

en: Ultra Condensed
sv: Ultra-reducerat

en: Extra Condensed
sv: Extra reducerat

en: Condensed
sv: Reducerat

en: Semi Condensed
sv: Semi-reducerat

en: Semi Expanded
sv: Semi-expanderat

en: Expanded
sv: Expanderad

en: Extra Expanded
sv: Extra expanderat

en: Ultra Expanded
sv: Ultra-expanderat

en: Stretch column
sv: Sträck-kolumn

en: Strikethrough column
sv: Genomstrykning-kolumn

en: Oblique
sv: Sned

en: Italic
sv: Kursiv

en: Style column
sv: Stilkolumn

en: Text column
sv: Textkolumn

en: Double
sv: Dubbel

en: Low
sv: Låg

en: Underline column
sv: Understryk kolumn

en: Small Capitals
sv: Små versaler

en: Variant column
sv: Variant-kolumn

en: Weight column
sv: Viktkolumn

en: Width in Characters column
sv: Bredd i tecken-kolumn

en: Wrap Mode column
sv: Radbrytningsläge-kolumn

en: Wrap Width column
sv: Brytningsbredd-kolumn

en: Background RGBA column
sv: Bakgrundskolumn (RGBA)

en: Foreground RGBA column
sv: Förgrundskolumn (RGBA)

en: Maximum width in characters
sv: Maximal bredd i tecken

en: Placeholder text
sv: Platshållartext

en: Accelerator Renderer
sv: Snabbtangentsrenderare

en: Accelerator Mode column
sv: Snabbtangentsläge-kolumn

en: Shift Key
sv: Skift-tangent

en: Lock Key
sv: Låstangent

en: Control Key
sv: Control-tangent

en: Alt Key
sv: Alt-tangent

en: Fifth Key
sv: Femte tangent

en: Sixth Key
sv: Sjätte tangent

en: Seventh Key
sv: Sjunde tangent

en: Eighth Key
sv: Åttonde tangent

en: First Mouse Button
sv: Första musknappen

en: Second Mouse Button
sv: Andra musknappen

en: Third Mouse Button
sv: Tredje musknappen

en: Fourth Mouse Button
sv: Fjärde musknappen

en: Fifth Mouse Button
sv: Femte musknappen

en: Super Modifier
sv: Super-modifierare

en: Hyper Modifier
sv: Hyper-modifierare

en: Meta Modifier
sv: Meta-modifierare

en: Release Modifier
sv: Släpp modifierare

en: All Modifiers
sv: Alla modifierare

en: Accelerator Modifiers column
sv: Snabbtangentsmodifierare-kolumn

en: Keycode column
sv: Keycode-kolumn

en: Combo Renderer
sv: Kombinationsrenderare

en: Has Entry column
sv: Har Post-kolumn

en: Model column
sv: Modellkolumn

en: Text Column column
sv: Textkolumn-kolumn

en: Spin Renderer
sv: Snurrenderare

en: Adjustment column
sv: Justering-kolumn

en: Climb Rate column
sv: Ökningsfrekvens-kolumn

en: Digits column
sv: Sifferkolumn

en: Pixbuf Renderer
sv: Pixbuf-renderare

en: Follow State column
sv: Följ tillstånd-kolumn

en: Icon Name column
sv: Ikonnamn-kolumn

en: Pixbuf column
sv: Pixbuf-kolumn

en: GIcon column
sv: GIcon-kolumn

en: Pixbuf Expander Closed column
sv: Pixbuf-expanderare stängd-kolumn

en: Pixbuf Expander Open column
sv: Pixbuf-expanderare öppen-kolumn

en: Stock Detail column
sv: Standarddetalj-kolumn

en: Stock column
sv: Standard-kolumn

en: Stock Size column
sv: Standardstorlek-kolumn

en: Progress Renderer
sv: Förloppsrenderare

en: Orientation column
sv: Orienteringskolumn

en: Pulse column
sv: Pulskolumn

en: Text Horizontal Alignment column
sv: Horisontell textjustering-kolumn

en: Text Vertical Alignment column
sv: Vertikal textjustering-kolumn

en: Value column
sv: Värdeskolumn

en: Inverted column
sv: Inverterad kolumn

en: Spinner Renderer
sv: Renderare för väntesnurra

en: Active column
sv: Aktiv kolumn

en: Toggle Renderer
sv: Växla renderare

en: Activatable column
sv: Aktiverbar kolumn

en: Inconsistent column
sv: Inkonsistent kolumn

en: Indicator Size column
sv: Indikatorstorlek-kolumn

en: Radio column
sv: Radiokolumn

en: Status Icon
sv: Statusikon

en: Text Buffer
sv: Textbuffert

en: Entry Buffer
sv: Postbuffert

en: Text Tag
sv: Texttagg

en: Text Tag Table
sv: Texttaggstabell

en: File Filter
sv: Filfilter

en: Mime Types
sv: MIME-typer

en: The list of mime types to add to the filter
sv: Listan över mime-typer att lägga till i filtret

en: Patterns
sv: Mönster

en: The list of file name patterns to add to the filter
sv: Listan över filnamnsmönster att lägga till i filtret

en: Recent Filter
sv: Tidigare filter

en: The list of application names to add to the filter
sv: Listan över programnamn att lägga till i filtret

en: Recent Manager
sv: Hanterare för tidigare objekt

en: Themed Icon
sv: Ikon med tema

en: File Icon
sv: Filikon

en: Native File Chooser Dialog
sv: Inhemsk filväljardialog

en: Toplevels
sv: Toppnivåer

en: Containers
sv: Behållare

en: Control
sv: Kontroll

en: Display
sv: Visning

en: Composite Widgets
sv: Sammansatta komponenter

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Deprecated
sv: Föråldrade

en: Program Attributes
sv: Programattribut

en: License Text
sv: Licenstext

en: Authors
sv: Författare

en: Translators
sv: Översättare

en: Artists
sv: Artister

en: Documenters
sv: Dokumenterare

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Comments
sv: Kommentarer

en: License and Copyright
sv: Licens och upphovsrätt

en: Website:
sv: Webbplats:

en: Credits
sv: Tack till

en: Box Attributes
sv: Boxattribut

en: Add center child
sv: Lägg till centrerat barn

en: Whether this action bar should include a centered child.
sv: Huruvida denna åtgärdsrad ska innehålla ett centrerat barn.

en: Action Attributes
sv: Åtgärdsattribut

en: Toolbar Proxies
sv: Proxyobjekt för verktygsfält

en: Toggle and Radio
sv: Växla och radio

en: Value ID:
sv: Värde-ID:

en: Radio proxies
sv: Radioproxyobjekt

en: Activatable / Actionable
sv: Aktiverbar / Åtgärdbar

en: App Chooser Button Attributes
sv: Knappattribut för programväljarknapp

en: App Chooser Widget Attributes
sv: Knappattribut för programväljarkomponent

en: Baseline:
sv: Baslinje:

en: Whether this box should include a centered child.
sv: Huruvida denna box ska innehålla ett centrerat barn.

en: Child alignments:
sv: Barnjusteringar:

en: Horizontal:
sv: Horisontell:

en: Vertical:
sv: Vertikal:

en: Button Attributes
sv: Knappattribut

en: Button Content
sv: Knappinnehåll

en: Add custom content
sv: Lägg till anpassat innehåll

en: Label with optional image
sv: Etikett med valfri bild

en: Image:
sv: Bild:

en: Combo Box Attributes
sv: Attribut för kombinationsrutefält

en: Tree model:
sv: Trädmodell:

en: Draw frame around entry
sv: Rita en ruta runt inmatningen

en: Tearoff menus
sv: Löstagbara menyer

en: Tabular Menus
sv: Tabb-menyer

en: Combo Box Text Attributes
sv: Attribut för kombinationsruta

en: List of items:
sv: Lista över objekt:

en: Input Hints:
sv: Inmatningstips:

en: Primary Icon
sv: Primär ikon

en: Tooltip:
sv: Inforuta:

en: Use markup
sv: Använd markup

en: Whether to use markup in the
    primary icon's tooltip
sv: Huruvida markup ska användas
    i den primära ikonens inforuta

en: Secondary Icon
sv: Sekundär ikon

en: Whether to use markup in the
    secondary icon's tooltip
sv: Huruvida markup ska användas i
    den sekundära ikonens inforuta

en: Horizontal Alignment:
sv: Horisontell justering:

en: File Chooser Attributes
sv: Attribut för filväljare

en: Font Button Attributes
sv: Attribut för typsnittsknapp

en: Font Chooser Attributes
sv: Attribut för typsnittsväljare

en: Grid Attributes
sv: Rutnätsattribut

en: Spacing:
sv: Mellanrum:

en: Homogeneous
sv: Homogen

en: Count:
sv: Antal:

en: Headerbar Attributes
sv: Attribut för rubrikrad

en: Custom title
sv: Anpassat namn

en: Whether the headerbar should use a custom title widget.
sv: Huruvida rubrikraden ska använda en anpassad namnkomponent.

en: Show window controls
sv: Visa fönsterkontroller

en: Whether to show window controls, e.g. a close button.
sv: Huruvida fönsterkontroller ska visas, t.ex. en stängknapp.

en: Icon View Attributes
sv: Attribut för ikonvy

en: Single Click Activate
sv: Enkelklick aktiverar

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Cell Spacing:
sv: Kolumnutfyllnad:

en: Item Width:
sv: Objektbredd:

en: View Margin:
sv: Visa marginal:

en: Item Size and Spacing
sv: Objektstorlek och utrymme

en: Size
sv: Storlek

en: Appearance
sv: Utseende

en: Formatting
sv: Formatering

en: Label behaviour
sv: Etikettbeteende

en: Wrap only on new line
sv: Radbryt bara på ny rad

en: Never wrap
sv: Radbryt aldrig

en: Label Width
sv: Etikettbredd

en: Automatically wrap
sv: Automatisk radbrytning

en: Lines
sv: Rader

en: Level Bar Attributes
sv: Nivåradsattribut

en: Indicator Mode:
sv: Indikatorstorlek:

en: Value:
sv: Värde:

en: Message Dialog Attributes
sv: Attribut för meddelandedialog

en: Primary Text:
sv: Primär text:

en: Secondary Text:
sv: Sekundär text:

en: Alignment and Padding
sv: Justering och utfyllnad

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Model Button Attributes
sv: Attribut för modellknapp

en: Notebook Attributes
sv: Attribut för anteckningsblock

note: Property used to choose which page of the notebook to edit
en: Edit page:
sv: Redigera sida:

en: Tab Attributes
sv: Flikattribut

en: Start Action:
sv: Startåtgärd:

en: End Action:
sv: Slutåtgärd:

en: Popover Attributes
sv: Kontextfönsterattribut

en: Menu Attributes
sv: Menyattribut

en: Progress Bar Attributes
sv: Attribut för förloppsindikator

en: Ellipsize Text:
sv: Elliptisera text:

en: Tree View Attributes
sv: Attribut för trädvy

en: Search Column:
sv: Sökkolumn:

en: Expander Column:
sv: Expanderarkolumn:

en: Recent Chooser Attributes
sv: Attribut för nyligen använda-väljaren

en: Scale Button Attributes
sv: Attribut för skalningsknapp

en: Scale orientation:
sv: Attribut för skalningsriktning:

en: Scale Attributes
sv: Attribut för skalning

en: Stepper Sensitivity
sv: Stegkänslighet

en: Lower:
sv: Lägre:

en: Upper:
sv: Övre:

en: Highlight Origin
sv: Markera ursprung

en: Scrolling Attributes
sv: Attribut för rullning

en: Scrollbar Attributes
sv: Attribut för rullningslist

en: Scrolled Window Attributes
sv: Attribut för rullbart fönster

en: Window Placement:
sv: Fönsterplacering:

en: Scrollbar Policy:
sv: Rullningslistpolicy:

en: Adjustment:
sv: Justering:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Spin Button Attributes
sv: Attribut för stegningsruta

en: Button Orientation:
sv: Knappriktning:

en: Stack Attributes
sv: Stackattribut

en: Homogeneous:
sv: Homogen:

en: Stack Switcher Attributes
sv: Stackväxlarattribut

en: Text View Attributes
sv: Attribut för textvy

note: Name for populate-all property
en: Populate for touch
sv: Fyll i för beröring

en: Text Formatting
sv: Textformatering

en: Indentation:
sv: Indentering:

en: Left:
sv: Vänster:

en: Right:
sv: Höger:

en: Margins
sv: Marginaler

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Above Lines:
sv: Ovan rader:

en: Below Lines:
sv: Under rader:

en: Inside Wrap:
sv: Inuti radbrytning:

en: Top:
sv: Överst:

en: Bottom:
sv: Nederkant:

en: Widget:
sv: Gränssnittskomponent:

en: Widget Attributes
sv: Attribut för komponent

en: Whether to use markup in the tooltip
sv: Huruvida markup ska användas i inforutan

en: Widget Flags
sv: Flaggor för komponent

en: Widget Spacing
sv: Komponentmellanrum

en: Use the "query-tooltip" to present a tooltip
    instead of setting a literal tooltip
sv: Använd ”query-tooltip” för att presentera en inforuta
    istället för att ställa in en bokstavlig inforuta

en: End:
sv: Slut:

en: Window Attributes
sv: Fönsterattribut

en: Transient For:
sv: Transient för:

en: Attached To:
sv: Fäst vid:

en: Icon File
sv: Ikonfil

en: Window Flags
sv: Fönsterflaggor

en: Hint:
sv: Tips:

en: Gravity:
sv: Gravitet:

en: Title:
sv: Namn:

en: Client side window decorations
sv: Fönsterdekoration för klient

en: Whether this window should include a custom titlebar.
sv: Huruvida detta fönster ska ha en anpassad namnlist.

en: WebKit Web View
sv: WebKit-webbvy

en: The URL to load in Glade (this property will not be saved)
sv: URL att läsa in i Glade (den här egenskapen sparas ej)

en: Tab
sv: Flik

en: WebKit Settings
sv: WebKit-inställningar

en: On Demand
sv: Vid begäran

en: WebKit2GTK+ Widgets
sv: WebKit2GTK+-komponenter
