glade3 - en to th translation catalogue (1116 entries)

en: Interface Designer
th: เครื่องมือออกแบบส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Glade Interface Designer
th: Glade: เครื่องมือออกแบบส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
th: สร้างหรือเปิดแบบของส่วนติดต่อผู้ใช้สำหรับโปรแกรม GTK+

en: GUI designer;user interface;ui builder;
th: เครื่องมือออกแบบ GUI;ส่วนติดต่อผู้ใช้;เครื่องมือสร้าง UI;

en: Select
th: เลือก

en: Select widgets in the workspace
th: เลือกวิดเจ็ตในพื้นที่ทำงาน

en: Drag Resize
th: ลากปรับขนาด

en: Drag and resize widgets in the workspace
th: ลากและปรับขนาดวิดเจ็ตในพื้นที่ทำงาน

en: Margin Edit
th: แก้ไขระยะขอบ

en: Edit widget margins
th: แก้ไขระยะขอบของวิดเจ็ต

en: Alignment Edit
th: แก้ไขการจัดเรียง

en: Edit widget alignment
th: แก้ไขการจัดเรียงของวิดเจ็ต

en: Save
th: บันทึก

en: Save the current project
th: บันทึกโครงการปัจจุบัน

en: Save _As
th: บันทึกเป็_น

en: Save the current project with a different name
th: บันทึกโครงการปัจจุบันเป็นชื่ออื่น

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Edit project properties
th: แก้ไขคุณสมบัติของโครงการ

en: Close
th: ปิด

en: Close the current project
th: ปิดโครงการปัจจุบัน

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Undo the last action
th: เรียกคืนการปฏิบัติการล่าสุด

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Redo the last action
th: ทำซ้ำการปฏิบัติการล่าสุด

en: Cut
th: ตัด

en: Cut the selection
th: ตัดส่วนที่เลือก

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy the selection
th: คัดลอกส่วนที่เลือก

en: Paste
th: แปะ

en: Paste the clipboard
th: แปะคลิปบอร์ด

en: Delete
th: ลบ

en: Delete the selection
th: ลบส่วนที่เลือก

en: _Previous Project
th: โครงการ_ก่อนหน้า

en: Activate previous project
th: เรียกใช้งานโครงการก่อนหน้า

en: _Next Project
th: โครงการ_ถัดไป

en: Activate next project
th: เรียกใช้งานโครงการถัดไป

en: New
th: ใหม่

en: Create a new project
th: สร้างโครงการใหม่

en: Open
th: เปิด

en: Open a project
th: เปิดโครงการ

en: Quit
th: ออก

en: Quit the program
th: ออกจากโปรแกรม

en: Open _Recent
th: เปิดโครงการ_ล่าสุด

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: About this application
th: เกี่ยวกับโปรแกรมนี้

en: _Developer Reference
th: คู่มือ_อ้างอิงสำหรับนักพัฒนา

en: Display the developer reference manual
th: เปิดคู่มืออ้างอิงสำหรับนักพัฒนา

en: Preferences
th: ปรับแต่ง

en: Edit Glade preferences
th: ปรับแต่ง Glade

en: _Use Small Icons
th: ใช้ไ_อคอนเล็ก

en: Show items using small icons
th: แสดงรายการต่างๆ โดยใช้ไอคอนเล็ก

en: Dock _Palette
th: Dock _กล่องอุปกรณ์

en: Dock the palette into the main window
th: Dock กล่องอุปกรณ์เข้าในหน้าต่างหลัก

en: Dock _Inspector
th: Dock _ช่องเฝ้ามอง

en: Dock the inspector into the main window
th: Dock ช่องเฝ้ามองเข้าในหน้าต่างหลัก

en: Dock Prop_erties
th: Dock คุณ_สมบัติ

en: Dock the editor into the main window
th: Dock เครื่องมือแก้ไขเข้าในหน้าต่างหลัก

en: _Statusbar
th: แถบ_สถานะ

en: Show the statusbar
th: แสดงแถบสถานะ

en: Tool_bar
th: แถบเ_ครื่องมือ

en: Show the toolbar
th: แสดงแถบเครื่องมือ

en: Project _Tabs
th: แ_ท็บโครงการ

en: Show notebook tabs for loaded projects
th: แสดงแท็บสมุดบันทึกสำหรับโครงการต่างๆ ที่โหลดไว้

en: Text _beside icons
th: ข้อความข้า_งไอคอน

en: Display items as text beside icons
th: แสดงรายการเป็นข้อความข้างไอคอน

en: _Icons only
th: ไ_อคอนเท่านั้น

en: Display items as icons only
th: แสดงรายการให้เป็นไอคอนเท่านั้น

en: _Text only
th: _ข้อความเท่านั้น

en: Display items as text only
th: แสดงรายการให้เป็นข้อความเท่านั้น

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
th: เครื่องมือออกแบบส่วนติดต่อผู้ใช้สำหรับ GTK+ และ GNOME

en: Visit Glade web site
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์ Glade

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as 
    published by the Free Software Foundation; either version 2 of the 
    License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of 
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the 
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License 
    along with Glade; if not, write to the Free Software 
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, 
    MA 02110-1301, USA.
th: Glade เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ
    GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 2
    หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)
    
    Glade เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ _ไม่มีการรับประกันใดๆ_
    ไม่มีแม้การรับประกัน _อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์_ หรือ
    _ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ_ กรุณาอ่าน GNU General Public License
    เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม
    
    คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับ Glade ถ้าคุณไม่ได้รับ
    กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street,
    Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301, USA

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _View
th: มุ_มมอง

en: Palette _Appearance
th: รูปแ_บบกล่องอุปกรณ์

en: _Projects
th: โ_ครงการ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: Glade Preferences
th: ปรับแต่ง Glade

en: Removes the selected catalog path
th: ลบพาธของแค็ตตาล็อกที่เลือก

en: Add a new catalog path
th: เพิ่มพาธของแค็ตตาล็อกอันใหม่

en: Extra catalog paths
th: พาธของแค็ตตาล็อกเพิ่มเติม

note: translators: refers to a tab name used to group all the relevant widget's properties
en: General
th: ทั่วไป

en: Select a catalog search path
th: เลือกพาธสำหรับค้นหาแค็ตตาล็อก

en: [Read Only]
th: [อ่านเท่านั้น]

en: User Interface Designer
th: เครื่องมือออกแบบส่วนติดต่อผู้ใช้

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s'. *              we also indicate to users that the file may be read-only with *              the second '%s'
en: Activate '%s' %s
th: เรียก '%s' %s

note: translators: referring to the action of activating a file named '%s' FIXME add hint for translators
en: Activate '%s'
th: เรียก '%s'

note: Name
en: Name:
th: ชื่อ:

en: Requires:
th: ต้องใช้:

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: Undo: %s
th: เรียกคืน: %s

en: the last action
th: ปฏิบัติการล่าสุด

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: Redo: %s
th: ทำซ้ำ: %s

en: Open…
th: เปิด…

en: Project %s is still loading.
th: โครงการ %s ยังอยู่ระหว่างโหลด

en: The file %s has been modified since reading it
th: แฟ้ม %s ถูกเปลี่ยนแปลงหลังจากการเปิดอ่านครั้งล่าสุด

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
th: ถ้าคุณบันทึก การเปลี่ยนแปลงจากโปรแกรมภายนอกจะสูญหายทั้งหมด ยังยืนยันจะบันทึกหรือไม่?

en: _Save Anyway
th: _ยืนยันบันทึก

en: _Don't Save
th: ไ_ม่บันทึก

en: Failed to save %s: %s
th: บันทึก %s ไม่สำเร็จ: %s

en: Project '%s' saved
th: บันทึกโครงการ '%s' แล้ว

en: Save As…
th: บันทึกเป็น…

en: Could not save the file %s
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม %s

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เพียงพอที่จะบันทึกแฟ้มนี้ได้

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
th: ไม่สามารถบันทึกแฟ้ม %s ได้ เนื่องจากมีอีกโครงการหนึ่งที่ใช้พาธนั้นเปิดทำงานอยู่

en: No open projects to save
th: ไม่มีโครงการที่เปิดไว้ที่จะบันทึก

en: Save changes to project "%s" before closing?
th: จะบันทึกการเปลี่ยนแปลงในโครงการ "%s" ก่อนปิดหรือไม่?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
th: การเปลี่ยนแปลงของคุณที่ทำไว้จะสูญหาย ถ้าไม่ได้บันทึก

en: Close _without Saving
th: ปิดโดยไ_ม่บันทึก

en: Failed to save %s to %s: %s
th: บันทึก %s ไปยัง %s ไม่สำเร็จ: %s

en: Save…
th: บันทึก…

en: Close document
th: ปิดเอกสาร

en: Could not create a new project.
th: ไม่สามารถสร้างโครงการใหม่

en: The project %s has unsaved changes
th: โครงการ %s มีการเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึก

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
th: ถ้าคุณเรียกโครงการขึ้นมาใหม่ การเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึกจะสูญหายทั้งหมด ยังยืนยันจะเรียกใหม่หรือไม่?

en: The project file %s has been externally modified
th: แฟ้มโครงการ %s ถูกแก้ไขจากภายนอก

en: Do you want to reload the project?
th: คุณต้องการเรียกโครงการขึ้นมาใหม่หรือไม่?

en: _Reload
th: เ_รียกใหม่

en: Palette
th: กล่องอุปกรณ์

en: Inspector
th: ช่องเฝ้ามอง

en: Output version information and exit
th: แสดงข้อมูลรุ่นโปรแกรมแล้วจบการทำงาน

en: Disable Devhelp integration
th: ปิดการทำงานร่วมกับ Devhelp

en: be verbose
th: แสดงข้อความละเอียด

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
th: สร้างหรือแก้ไขส่วนติดต่อผู้ใช้สำหรับโปรแกรม GTK+ และ GNOME

en: Glade options
th: ตัวเลือก Glade

en: Glade debug options
th: ตัวเลือกการดีบั๊กของ Glade

en: Show Glade debug options
th: แสดงตัวเลือกการดีบั๊กของ Glade

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
th: ไม่พบการสนับสนุน gmodule ต้องการการสนับสนุน gmodule เพื่อให้ glade สามารถทำงานได้

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
th: ไม่สามารถเปิด '%s' ไม่มีแฟ้มนี้อยู่

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
th: พยายามจะบันทึกข้อมูลส่วนตัวลงในไดเรกทอรี %s แต่ตำแหน่งดังกล่าวเป็นแฟ้มธรรมดา
    จะไม่มีการบันทึกข้อมูลส่วนตัวในวาระนี้

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
th: สร้างไดเรกทอรี %s เพื่อบันทึกข้อมูลส่วนตัวไม่สำเร็จ
    จะไม่มีการบันทึกข้อมูลส่วนตัวในวาระนี้

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนข้อมูลส่วนตัวลงในแฟ้ม %s (%s)
    จะไม่มีการบันทึกข้อมูลส่วนตัวในวาระนี้

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะจัดเรียงข้อมูลเพื่อบันทึก (%s)
    จะไม่มีการบันทึกข้อมูลส่วนตัวในวาระนี้

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปิดแฟ้ม %s เพื่อเขียนข้อมูลส่วนตัว (%s)
    จะไม่มีการบันทึกข้อมูลส่วนตัวในวาระนี้

en: Setting object type on %s to %s
th: การกำหนดชนิดออบเจกต์ %s เป็น %s

en: Add a %s to %s
th: เพิ่ม %s ใน %s

en: Add %s
th: เพิ่ม %s

en: Add child %s
th: เพิ่ม %s ลูก

en: Delete %s child from %s
th: ลบ %s ลูกออกจาก %s

en: Reorder %s's children
th: เรียงลำดับวิดเจ็ตลูกของ %s ใหม่

en: Container
th: เครื่องบรรจุ

en: The container object this editor is currently editing
th: ออบเจกต์เครื่องบรรจุที่เครื่องมือแก้ไขนี้กำลังแก้ไขอยู่

note: translators: refers to a tab name used to show the widget hierarchy
en: Hierarchy
th: ลำดับชั้น

en: Label
th: ฉลาก

en: Type
th: ชนิด

note: Type
en: Type:
th: ชนิด:

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right-click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
th: <big><b>เกร็ด:</b></big>
      * คลิกขวาที่แผนภาพต้นไม้เพื่อเพิ่มรายการ
      * กด Delete เพื่อลบรายการที่เลือก
      * ลาก &amp; วางเพื่อเปลี่ยนลำดับ
      * คอลัมน์ "ชนิด" สามารถแก้ไขได้

note: GTK_STOCK_DIALOG_AUTHENTICATION
en: Authentication
th: การยืนยันตัวบุคคล

note: GTK_STOCK_DND
en: Drag and Drop
th: ลากวาง

note: GTK_STOCK_DND_MULTIPLE
en: Drag and Drop Multiple
th: ลากวางหลายรายการ

note: GTK_STOCK_COLOR_PICKER
en: Color Picker
th: ปุ่มเลือกสี

note: GTK_STOCK_DIRECTORY
en: Directory
th: ไดเรกทอรี

note: GTK_STOCK_FILE
en: File
th: แฟ้ม

note: GTK_STOCK_MISSING_IMAGE
en: Missing Image
th: ไม่มีรูปภาพ

en: Stock
th: สำเร็จรูป

en: A builtin stock item
th: รายการสำเร็จรูปที่มีมาให้

en: Stock Image
th: ภาพสำเร็จรูป

en: A builtin stock image
th: ภาพสำเร็จรูปที่มีมาให้

en: Objects
th: ออบเจกต์

en: A list of objects
th: รายชื่อออบเจกต์

en: Image File Name
th: ชื่อแฟ้มรูปภาพ

en: Enter a filename, relative path or full path to load the image
th: ป้อนชื่อแฟ้ม พาธสัมพัทธ์ หรือพาธเต็ม เพื่อโหลดรูปภาพ

en: Color
th: สี

en: A GDK color value
th: ค่าสี GDK

en: String
th: สตริง

en: An entry
th: ข้อความ

en: Setting multiple properties
th: การกำหนดคุณสมบัติหลายรายการ

en: Setting %s of %s
th: การกำหนด %s ของ %s

en: Setting %s of %s to %s
th: การกำหนด %s ของ %s เป็น %s

en: Renaming %s to %s
th: การเปลี่ยนชื่อ %s เป็น %s

en: multiple
th: หลายรายการ

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
th: คุณไม่สามารถลบวิดเจ็ตภายในออกจากวิดเจ็ตเชิงประกอบได้

en: %s is locked by %s, edit %s first.
th: %s ถูกล็อคโดย %s กรุณาแก้ไข %s ก่อน

en: Remove %s
th: ลบ %s

en: Remove multiple
th: ลบหลายรายการ

en: Create %s
th: สร้าง %s

en: Delete %s
th: ลบ %s

en: Cut %s
th: ตัด %s

en: Paste %s
th: แปะ %s

en: Drag %s and Drop to %s
th: ลาก %s ไปวางที่ %s

en: root
th: ราก

en: Add signal handler %s
th: เพิ่มฟังก์ชันจัดการสัญญาณ %s

en: Remove signal handler %s
th: ลบฟังก์ชันจัดการสัญญาณ %s

en: Change signal handler %s
th: เปลี่ยนฟังก์ชันจัดการสัญญาณ %s

en: Setting i18n metadata
th: การตั้งค่า metadata i18n

en: Locking %s by widget %s
th: การล็อค %s โดยวิดเจ็ต %s

en: Unlocking %s
th: การปลดล็อค %s

en: Unable to load image (%s)
th: ไม่สามารถโหลดภาพ (%s)

en: Editing alignments of %s
th: แก้ไขการจัดเรียงของ %s

en: Editing margins of %s
th: แก้ไขระยะขอบของ %s

en: Design View
th: มุมมองสำหรับออกแบบ

en: The GladeDesignView that contains this layout
th: GladeDesignView ที่บรรจุผังนี้

en: Show info
th: แสดงข้อมูล

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
th: กำหนดว่าจะแสดงปุ่มขอข้อมูลเพิ่มเติมสำหรับวิดเจ็ตที่โหลดหรือไม่

en: Widget
th: วิดเจ็ต

en: The currently loaded widget in this editor
th: วิดเจ็ตที่โหลดอยู่ในเครื่องมือแก้ไขนี้

en: Show Class Field
th: แสดงเขตข้อมูลคลาส

en: Whether to show the class field at the top
th: กำหนดว่าจะแสดงเขตข้อมูลคลาสที่ด้านบนหรือไม่

en: Class Field
th: เขตข้อมูลคลาส

en: The class field string
th: ข้อความเขตข้อมูลคลาส

en: View documentation for the selected widget
th: แสดงเอกสารประกอบของวิดเจ็ตที่เลือก

en: Reset widget properties to their defaults
th: ล้างคุณสมบัติต่างๆ ของวิดเจ็ตกลับเป็นค่าปริยาย

note: translators: referring to the properties of a widget named '%s [%s]'
en: %s Properties - %s [%s]
th: คุณสมบัติของ %s - %s [%s]

en: _General
th: _ทั่วไป

en: _Packing
th: การ_บรรจุ

en: _Common
th: สา_มัญ

en: _Signals
th: _สัญญาณ

en: Accessibility
th: สิ่งอำนวยความสะดวก

en: Create a %s
th: สร้าง %s

en: Crea_te
th: _สร้าง

en: Reset
th: ล้างค่า

en: Property
th: คุณสมบัติ

en: Common
th: สามัญ

en: (default)
th: (ค่าปริยาย)

en: Select the properties that you want to reset to their default values
th: เลือกคุณสมบัติที่คุณต้องการจะล้างค่าเป็นค่าปริยาย

en: Reset Widget Properties
th: ล้างค่าคุณสมบัติของวิดเจ็ต

note: Checklist
en: _Properties:
th: คุณ_สมบัติ:

en: _Select All
th: เลือกทั้ง_หมด

en: _Unselect All
th: เลิ_กเลือกทั้งหมด

note: Description
en: Property _Description:
th: คำ_อธิบายคุณสมบัติ:

note: Translators: first %s is the project name, second is a widget name
en: %s - %s Properties
th: %s - คุณสมบัติ %s

en: Property Class
th: คลาสคุณสมบัติ

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
th: GladePropertyClass ที่ GladeEditorProperty นี้ถูกสร้างให้จัดการ

en: Use Command
th: ใช้คำสั่ง

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
th: กำหนดว่าจะใช้ API คำสั่งสำหรับสแต็ก เรียกคืน/ทำซ้ำ หรือไม่

en: Select Fields
th: เลือกเขตข้อมูล

en: _Select individual fields:
th: เ_ลือกเขตข้อมูลต่างๆ:

en: Select Named Icon
th: เลือกไอคอนที่มีชื่อเรียก

en: Edit Text
th: แก้ไขข้อความ

note: Text
en: _Text:
th: _ข้อความ:

note: Translatable
en: T_ranslatable
th: แ_ปลได้

en: Whether this property is translatable
th: กำหนดว่าคุณสมบัตินี้สามารถแปลเป็นภาษาอื่นได้หรือไม่

en: Conte_xt for translation:
th: _บริบทสำหรับการแปล:

en: For short and ambiguous strings: type a word here to differentiate the meaning of this string from the meaning of other occurrences of the same string
th: สำหรับข้อความที่สั้นและกำกวม: ป้อนคำเพื่อใช้แยกแยะความหมายของข้อความจากความหมายของข้อความเดียวกันที่ปรากฏในที่อื่น

en: Co_mments for translators:
th: คำ_อธิบายสำหรับผู้แปล:

en: Select a file from the project resource directory
th: เลือกแฟ้มจากไดเรกทอรีทรัพยากรโครงการ

en: Name
th: ชื่อ

en: Class
th: คลาส

en: Choose parentless %s type objects in this project
th: เลือกออบเจกต์ชนิด %s ซึ่งไม่มีออบเจกต์แม่ในโครงการนี้

en: Choose a parentless %s in this project
th: เลือก %s ตัวหนึ่งซึ่งไม่มีออบเจกต์แม่ในโครงการนี้

en: Choose %s type objects in this project
th: เลือกออบเจกต์ชนิด %s ในโครงการนี้

en: Choose a %s in this project
th: เลือก %s ตัวหนึ่งในโครงการนี้

note: Checklist
en: O_bjects:
th: _ออบเจกต์:

en: _New
th: ใ_หม่

note: translators: Creating 'a widget' for 'a property' of 'a widget'
en: Creating %s for %s of %s
th: การสร้าง %s สำหรับ %s ของ %s

note: Checklist
en: Objects:
th: ออบเจกต์:

en: The Object's name
th: ชื่อออบเจกต์

en: Project
th: โครงการ

en: The project being inspected
th: โครงการที่กำลังเฝ้ามอง

en: < search widgets >
th: < ค้นหาวิดเจ็ต >

en: All Contexts
th: ทุกบริบท

en: Named Icon Chooser
th: หน้าต่างเลือกไอคอนมีชื่อเรียก

en: Icon _Name:
th: _ชื่อไอคอน:

en: C_ontexts:
th: _บริบท:

en: Icon Na_mes:
th: _ชื่อไอคอน:

en: _List standard icons only
th: แสดงไอคอน_มาตรฐานเท่านั้น

en: Could not create directory: %s
th: ไม่สามารถสร้างไดเรกทอรี: %s

en: Delete All
th: ลบทั้งหมด

en: Widget selector
th: เครื่องมือเลือกวิดเจ็ต

en: _Add widget here
th: เ_พิ่มวิดเจ็ตที่นี่

en: Add widget as _toplevel
th: เพิ่มวิดเจ็ตเป็นวิดเจ็ตระดับ_บนสุด

en: _Select
th: เ_ลือก

en: Read _documentation
th: _อ่านเอกสาร

en: Set default value
th: กำหนดค่าปริยาย

en: Error launching previewer: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกเครื่องมือแสดงตัวอย่าง: %s

en: Failed to launch preview: %s.
th: เรียกเครื่องมือแสดงตัวอย่างไม่สำเร็จ: %s

en: - previews a glade UI definition
th: - แสดงตัวอย่าง UI ของ glade จากข้อกำหนด

en: Name of the file to preview
th: ชื่อของแฟ้มที่จะแสดงตัวอย่าง

en: Name of the toplevel to preview
th: ชื่อของหน้าต่างระดับบนสุดที่จะแสดงตัวอย่าง

en: Listen standard input
th: รอรับข้อมูลจากอินพุตมาตรฐาน

en: Display previewer version
th: แสดงรุ่นของเครื่องมือแสดงตัวอย่าง

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูรายการตัวเลือกทั้งหมดที่มีของบรรทัดคำสั่ง

en: --listen and --filename must not be simultaneously specified.
th: ห้ามระบุ --listen และ --filename ในเวลาเดียวกัน

en: Either --listen or --filename must be specified.
th: ต้องระบุ --listen หรือ --filename

en: Couldn't load builder definition: %s
th: ไม่สามารถโหลดข้อกำหนดสำหรับ builder: %s

en: UI definition has no previewable widgets.
th: ข้อกำหนด UI ไม่มีวิดเจ็ตที่สามารถแสดงตัวอย่างได้

en: Object %s not found in UI definition.
th: ไม่พบออบเจกต์ %s ในข้อกำหนด UI

en: Object is not previewable.
th: ออบเจกต์ไม่สามารถแสดงตัวอย่างได้

en: Preview
th: ตัวอย่าง

en: Error: %s.
th: ข้อผิดพลาด: %s

en: Broken pipe!
th: ไปป์ขาด!

en: Whether project has been modified since it was last saved
th: กำหนดว่าโครงการมีการแก้ไขหลังจากการบันทึกครั้งล่าสุดหรือไม่

en: Has Selection
th: มีการเลือก

en: Whether project has a selection
th: โครงการมีการเลือกหรือไม่

en: Path
th: พาธ

en: The filesystem path of the project
th: พาธในระบบแฟ้มของโครงการ

en: Read Only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Whether project is read-only
th: โครงการเปิดแบบอ่านอย่างเดียวหรือไม่

en: Add Item
th: เพิ่มรายการ

en: The current item to add to the project
th: รายการปัจจุบันที่จะเพิ่มเข้าในโครงการ

en: Pointer Mode
th: โหมดตัวชี้

en: The currently effective GladePointerMode
th: GladePointerMode ที่มีผลในปัจจุบัน

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
th: ไม่สามารถโหลด %s
    ไม่พบแค็ตตาล็อกที่ต้องใช้คือ: %s

note: translators: refers to project name '%s' that targets gtk version '%d.%d'
en: %s targets Gtk+ %d.%d
th: %s มุ่งใช้กับ Gtk+ %d.%d

en: Specially because there is an object that can not be build with type
th: โดยเฉพาะเนื่องจากมีออบเจกต์ที่ไม่สามารถสร้างด้วยชนิด

en: Specially because there are %d objects that can not be build with types
th: โดยเฉพาะเนื่องจากมีออบเจกต์ %d ออบเจกต์ที่ไม่สามารถสร้างด้วยชนิด

en:  and
th:  และ

en: But this version of Glade is for GTK+ 3 only.
    Make sure you can run this project with Glade 3.8 with no deprecated widgets first.
    %s
th: แต่ Glade รุ่นนี้ใช้สำหรับ GTK+ 3 เท่านั้น
    กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณสามารถเรียกโครงการนี้ด้วย Glade 3.8 ได้โดยไม่มีวิดเจ็ตที่ไม่แนะนำให้ใช้แล้วเสียก่อน
    %s

en: %s document properties
th: คุณสมบัติของเอกสารของ %s

note: ****************************************************************** Verify code here (versioning, incompatability checks) translators: refers to a widget in toolkit version '%s %d.%d' and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
th: วิดเจ็ตนี้ ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d แต่โครงการมุ่งใช้กับ %s %d.%d

note: translators: refers to a widget '[%s]' introduced in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Object class '%s' was introduced in %s %d.%d
th: [%s] คลาส '%s' ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d

en: This widget is deprecated
th: วิดเจ็ตนี้ไม่สนับสนุนให้ใช้

note: translators: refers to a widget '[%s]' loaded from toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Object class '%s' from %s %d.%d is deprecated
th: [%s] คลาส '%s' จาก %s %d.%d ไม่สนับสนุนให้ใช้

note: Defined here for pretty translator comments (bug in intl tools, for some reason * you can only comment about the line directly following, forcing you to write * ugly messy code with comments in line breaks inside function calls). translators: refers to a property in toolkit version '%s %d.%d' * and 
en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
th: คุณสมบัตินี้ ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d แต่โครงการมุ่งใช้กับ %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
th: [%s] คุณสมบัติ '%s' ของคลาส '%s' ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d

note: translators: refers to a property '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
th: [%s] คุณสมบัติการบรรจุ '%s' ของคลาส '%s' ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d

note: translators: refers to a signal '%s' of widget '[%s]' in toolkit version '%s %d.%d'
en: [%s] Signal '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
th: [%s] สัญญาณ '%s' ของคลาส '%s' ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d

note: translators: refers to a signal in toolkit version '%s %d.%d' * and a project targeting toolkit version '%s %d.%d'
en: This signal was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
th: สัญญาณนี้ ถูกเพิ่มเข้ามาใน %s %d.%d แต่โครงการมุ่งใช้กับ %s %d.%d

en: Details
th: รายละเอียด

en: Project "%s" has errors. Save anyway?
th: โครงการ "%s" มีข้อผิดพลาดอยู่ ยังคงบันทึกหรือไม่?

en: Project "%s" has deprecated widgets and/or version mismatches.
th: โครงการ "%s" มีวิดเจ็ตที่ไม่สนับสนุนให้ใช้ และ/หรือ รุ่นไม่ตรงกัน

note: translators: refers to an unknown object named '%s' of type '%s'
en: Unknown object %s with type %s
th: ไม่รู้จักออบเจกต์ %s ซึ่งเป็นชนิด %s

en: Unsaved %i
th: ยังไม่ได้บันทึก %i

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
th: โครงการ %s ไม่มีวิดเจ็ตที่ไม่สนับสนุนให้ใช้หรือปัญหารุ่นไม่ตรงกัน

en: Image resources are loaded locally:
th: โหลดทรัพยากรรูปภาพจากภายในเครื่อง:

en: From the project directory
th: จากไดเรกทอรีโครงการ

en: From a project relative directory
th: จากไดเรกทอรีสัมพัทธ์กับไดเรกทอรีโครงการ

en: From this directory
th: จากไดเรกทอรีนี้

en: Choose a path to load image resources
th: เลือกพาธที่จะโหลดทรัพยากรรูปภาพ

note: Target versions
en: Toolkit versions required:
th: รุ่นของทูลคิตที่ต้องการ:

en: Verify versions and deprecations:
th: ตรวจสอบรุ่นและสิ่งที่ไม่สนับสนุนให้ใช้:

en: (internal %s)
th: (%s ภายใน)

en: (%s child)
th: (ลูกชนิด %s)

note: translators: refers to a property named '%s' of widget '%s'
en: (%s of %s)
th: (%s ของ %s)

en: No widget selected.
th: ไม่ได้เลือกวิดเจ็ต

en: Unknown widgets ignored.
th: จะละเลยวิดเจ็ตที่ไม่รู้จัก

en: Unable to paste to the selected parent
th: ไม่สามารถแปะลงในวิดเจ็ตแม่ที่เลือก

en: Unable to paste to multiple widgets
th: ไม่สามารถแปะลงในวิดเจ็ตหลายอันได้

en: No widget on the clipboard
th: ไม่มีวิดเจ็ตในคลิปบอร์ด

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
th: สามารถแปะวิดเจ็ตในเครื่องบรรจุนี้ได้ทีละอันเท่านั้น

en: Insufficient amount of placeholders in target container
th: จำนวนช่องสำหรับวางในเครื่องบรรจุที่เป็นเป้าหมายไม่เพียงพอ

en: The GladePropertyClass for this property
th: GladePropertyClass สำหรับคุณสมบัตินี้

en: Enabled
th: เปิดใช้

en: If the property is optional, this is its enabled state
th: ถ้าคุณสมบัติที่บรรยายเป็นคุณสมบัติเสริม ค่านี้คือสถานะการเปิดใช้ของคุณสมบัติ

en: Sensitive
th: รับรู้โฟกัส

en: This gives backends control to set property sensitivity
th: ค่านี้เปิดให้แบกเอนด์ต่างๆ สามารถควบคุมการรับรู้โฟกัสของคุณสมบัติ

en: Context
th: บริบท

en: Context for translation
th: บริบทสำหรับการแปล

en: Comment
th: หมายเหตุ

en: Comment for translators
th: หมายเหตุสำหรับผู้แปล

en: Translatable
th: แปลได้

en: Visual State
th: สถานะการแสดงผล

en: Priority information for the property editor to act on
th: ข้อมูลลำดับความสำคัญสำหรับการทำงานของตัวแก้ไขคุณสมบัติ

en: The signal class of this signal
th: คลาสของสัญญาณนี้

en: Detail
th: รายละเอียด

en: The detail for this signal
th: รายละเอียดของสัญญาณนี้

en: Handler
th: ฟังก์ชันจัดการ

en: The handler for this signal
th: ฟังก์ชันจัดการสำหรับสัญญาณนี้

en: User Data
th: ข้อมูลผู้ใช้กำหนด

en: The user data for this signal
th: ข้อมูลที่ผู้ใช้กำหนดของสัญญาณนี้

en: Support Warning
th: คำเตือนการรองรับ

en: The versioning support warning for this signal
th: คำเตือนเกี่ยวกับรุ่นที่รองรับสำหรับสัญญาณนี้

en: After
th: ทีหลัง

en: Whether this signal is run after default handlers
th: กำหนดว่าสัญญาณนี้ทำงานหลังฟังก์ชันจัดการปริยายหรือไม่

en: Swapped
th: สลับลำดับ

en: Whether the user data is swapped with the instance for the handler
th: กำหนดว่าข้อมูลที่ผู้ใช้กำหนดนั้นสลับลำดับกับอินสแตนซ์หรือไม่ในฟังก์ชันจัดการ

en: Select an object to pass to the handler
th: เลือกออบเจกต์ที่จะส่งผ่านไปให้กับฟังก์ชันจัดการ

en: Signal
th: สัญญาณ

en: User data
th: ข้อมูลผู้ใช้กำหนด

en: Swap
th: สลับ

en: Glade Widget
th: วิดเจ็ตของ Glade

en: The glade widget to edit signals
th: วิดเจ็ตของ Glade ที่จะแก้ไขสัญญาณ

en: We could not find the symbol "%s"
th: หาสัญลักษณ์ "%s" ไม่พบ

en: Could not get the type from "%s"
th: ไม่สามารถอ่านชนิดจาก "%s"

en: Cannot add non scrollable %s widget to a %s directly.
    Add a %s first.
th: ไม่สามารถเพิ่มวิดเจ็ต %s ซึ่งเลื่อนหน้าต่างไม่ได้ เข้าใน %s โดยตรง
    กรุณาเพิ่ม %s ก่อน

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: Libglade Files
th: แฟ้ม Libglade

en: GtkBuilder Files
th: แฟ้ม GtkBuilder

en: All Glade Files
th: แฟ้ม Glade ทั้งหมด

en: Could not show link:
th: ไม่สามารถแสดงลิงก์:

note: Reset the column
en: None
th: ไม่มี

en: class
th: คลาส

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
th: ตัวชี้โครงสร้างของ GladeWidgetActionClass

en: Whether this action is sensitive
th: กำหนดว่าปฏิบัติการนี้เปิดทำงานหรือไม่

en: Visible
th: ปรากฏ

en: Whether this action is visible
th: กำหนดว่าปฏิบัติการนี้ปรากฏเห็นหรือไม่

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
th: ตัวแปลง %s ที่มาจาก %s มีอยู่แล้ว

en: %s does not support adding any children.
th: %s ไม่รองรับการเพิ่มวิดเจ็ตลูกใดๆ

en: Name of the class
th: ชื่อของคลาส

en: GType of the class
th: GType ของคลาส

en: Title
th: ชื่อ

en: Translated title for the class used in the glade UI
th: ชื่อที่แปลแล้วของคลาสสำหรับใช้ใน UI ของ Glade

en: Generic Name
th: ชื่อทั่วไป

en: Used to generate names of new widgets
th: ใช้สำหรับสร้างชื่อของวิดเจ็ตใหม่ที่สร้าง

en: Icon Name
th: ชื่อไอคอน

en: The icon name
th: ชื่อของไอคอน

en: Catalog
th: แค็ตตาล็อก

en: The name of the widget catalog this class was declared by
th: ชื่อของแค็ตตาล็อกของวิดเจ็ตที่ใช้ประกาศคลาสนี้

en: Book
th: ชื่อหนังสือ

en: DevHelp search namespace for this widget class
th: ขอบเขตชื่อสำหรับค้นหาใน DevHelp ของคลาสของวิดเจ็ตนี้

en: Special Child Type
th: ชนิดวิดเจ็ตลูกพิเศษ

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
th: ชื่อของคุณสมบัติการบรรจุเพื่อใช้บ่งบอกวิดเจ็ตลูกชนิดพิเศษสำหรับคลาสเครื่องบรรจุนี้

en: Cursor
th: เคอร์เซอร์

en: A cursor for inserting widgets in the UI
th: เคอร์เซอร์สำหรับแทรกวิดเจ็ตลงในส่วนติดต่อผู้ใช้

en: The name of the widget
th: ชื่อของวิดเจ็ต

en: Internal name
th: ชื่อเรียกภายใน

en: The internal name of the widget
th: ชื่อเรียกภายในของวิดเจ็ต

en: Anarchist
th: อนาธิปัตย์

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
th: กำหนดว่าลูกวิดเจ็ตเชิงประกอบนี้ เป็นลูกที่รู้เทือกเถาเหล่ากอหรือเป็นลูกอนาธิปัตย์

en: Object
th: ออบเจกต์

en: The object associated
th: ออบเจกต์ที่เชื่อมอยู่

en: Adaptor
th: ตัวแปลง

en: The class adaptor for the associated widget
th: ตัวแปลงคลาสสำหรับวิดเจ็ตที่เชื่อมอยู่

en: The glade project that this widget belongs to
th: โครงการ glade ที่เป็นเจ้าของวิดเจ็ตนี้

en: A list of GladeProperties
th: รายชื่อ GladeProperty

en: Parent
th: วิดเจ็ตแม่

en: A pointer to the parenting GladeWidget
th: พอยน์เตอร์ไปยัง GladeWidget แม่

en: Internal Name
th: ชื่อเรียกภายใน

en: A generic name prefix for internal widgets
th: ชื่อขึ้นต้นทั่วไปสำหรับวิดเจ็ตภายใน

en: Template
th: ต้นแบบ

en: A GladeWidget template to base a new widget on
th: ต้นแบบ GladeWidget ที่จะใช้สร้างวิดเจ็ตใหม่

en: Exact Template
th: เหมือนต้นแบบ

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
th: กำหนดว่าเมื่อสร้างด้วยต้นแบบ จะสร้างสำเนาเหมือนต้นแบบทุกอย่างหรือไม่

en: Reason
th: เหตุผล

en: A GladeCreateReason for this creation
th: GladeCreateReason สำหรับการสร้างนี้

en: Toplevel Width
th: ความกว้างระดับบนสุด

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
th: ความกว้างของวิดเจ็ตเมื่อเป็นหน้าต่างระดับบนสุดใน GladeDesignLayout

en: Toplevel Height
th: ความสูงระดับบนสุด

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
th: ความสูงของวิดเจ็ตเมื่อเป็นหน้าต่างระดับบนสุดใน GladeDesignLayout

en: A warning string about version mismatches
th: ข้อความคำเตือนเกี่ยวกับปัญหารุ่นไม่ตรงกัน

en: Wether the widget is visible or not
th: กำหนดว่าวิดเจ็ตนี้ปรากฏเห็นหรือไม่

en: Actions
th: ปฏิบัติการ

en: Applications
th: โปรแกรม

en: Categories
th: หมวด

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Emblems
th: ตรา

en: Emoticons
th: รูปแสดงอารมณ์

en: International
th: นานาชาติ

en: MIME Types
th: ชนิด MIME

en: Places
th: ที่หลักๆ

en: Status
th: สถานะ

en: <choose a key>
th: <เลือกปุ่ม>

en: Accelerator Key
th: คีย์ด่วน

en: Choose accelerator keys...
th: เลือกคีย์ด่วน...

en: Setting %s action
th: การกำหนดฟังก์ชันกระทำการของ %s

en: Setting %s to use action appearance
th: การกำหนดให้ %s ใช้การวาดด้วยฟังก์ชันกระทำการ

en: Setting %s to not use action appearance
th: การกำหนดให้ %s ไม่ต้องใช้ฟังก์ชันกระทำการในการวาด

en: Action
th: การกระทำ

[ctx: textattr]
en: Style
th: สไตล์

[ctx: textattr]
en: Weight
th: ความหนา

[ctx: textattr]
en: Variant
th: แบบย่อย

[ctx: textattr]
en: Stretch
th: การยืด

[ctx: textattr]
en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
th: ขีดฆ่า

[ctx: textattr]
en: Gravity
th: ความโน้มถ่วง

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
th: แนวความโน้มถ่วง

[ctx: textattr]
en: Size
th: ขนาด

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
th: ขนาดสัมบูรณ์

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
th: สีตัวอักษร

[ctx: textattr]
en: Background Color
th: สีพื้นหลัง

[ctx: textattr]
en: Underline Color
th: สีเส้นขีดเส้นใต้

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
th: สีเส้นขีดฆ่า

[ctx: textattr]
en: Scale
th: ขนาดย่อ-ขยาย

[ctx: textattr]
en: Font Description
th: คำบรรยายแบบอักษร

en: <Enter Value>
th: <ป้อนค่า>

en: Unset
th: ไม่ได้ตั้งค่า

en: Select a color
th: เลือกสี

en: Select a font
th: เลือกแบบอักษร

en: Attribute
th: แอตทริบิวต์

en: Value
th: ค่า

en: Setup Text Attributes
th: กำหนดแอตทริบิวต์ข้อความ

en: Setting %s to use standard configuration
th: การกำหนดให้ %s ใช้ค่ามาตรฐาน

en: Setting %s to use a custom child
th: การกำหนดให้ %s ใช้วิดเจ็ตลูกที่กำหนดเอง

en: Setting %s to use a stock button
th: การกำหนดให้ %s ใช้ปุ่มสำเร็จรูป

en: Setting %s to use a label and image
th: การกำหนดให้ %s ใช้ฉลากและรูปภาพ

en: Configure button content
th: ตั้งค่าเนื้อหาของปุ่ม

en: Add custom button content
th: เพิ่มเนื้อหาปุ่มที่กำหนดเอง

en: Stock button
th: ปุ่มสำเร็จรูป

en: Label with optional image
th: ใช้ฉลากและอาจมีรูปภาพ

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
th: การกำหนดให้ %s ใช้คุณสมบัติ %s เป็นแอตทริบิวต์

en: Setting %s to use the %s property directly
th: การกำหนดให้ %s ใช้คุณสมบัติ %s โดยตรง

en: Retrieve %s from model (type %s)
th: ดึง %s จากโมเดล (ชนิด %s)

note: translators: the adjective not the verb
en: unset
th: ไม่ได้ตั้งค่า

en: no model
th: ไม่มีโมเดล

en: Setting columns on %s
th: การกำหนดคอลัมน์ให้กับ %s

en: < define a new column >
th: < กำหนดคอลัมน์ใหม่ >

en: Add and remove columns:
th: เพิ่มและลบคอลัมน์:

en: Column type
th: ชนิดของคอลัมน์

en: Column name
th: ชื่อคอลัมน์

en: Setting %s to use static text
th: การกำหนดให้ %s ใช้ข้อความตายตัว

en: Setting %s to use an external buffer
th: การกำหนดให้ %s ใช้บัฟเฟอร์ภายนอก

en: Setting %s to use a primary icon from stock
th: การกำหนดให้ %s ใช้ไอคอนหลักจากแหล่งสำเร็จรูป

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
th: การกำหนดให้ %s ใช้ไอคอนหลักจากชุดไอคอน

en: Setting %s to use a primary icon from filename
th: การกำหนดให้ %s ใช้ไอคอนหลักจากแฟ้มที่กำหนดชื่อ

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
th: การกำหนดให้ %s ใช้ไอคอนรองจากแหล่งสำเร็จรูป

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
th: การกำหนดให้ %s ใช้ไอคอนรองจากชุดไอคอน

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
th: การกำหนดให้ %s ใช้ไอคอนรองจากแฟ้มที่กำหนดชื่อ

note: Text...
en: Text
th: ข้อความ

note: Progress...
en: Progress
th: ความคืบหน้า

note: Primary icon...
en: Primary icon
th: ไอคอนหลัก

note: Secondary icon...
en: Secondary icon
th: ไอคอนรอง

en: Placing %s inside %s
th: การวาง %s ใน %s

en: X position property
th: คุณสมบัติตำแหน่ง X

en: The property used to set the X position of a child object
th: คุณสมบัติที่ใช้กำหนดตำแหน่ง X ของออบเจกต์ลูก

en: Y position property
th: คุณสมบัติตำแหน่ง Y

en: The property used to set the Y position of a child object
th: คุณสมบัติที่ใช้กำหนดตำแหน่ง Y ของออบเจกต์ลูก

en: Width property
th: คุณสมบัติความกว้าง

en: The property used to set the width of a child object
th: คุณสมบัติที่ใช้กำหนดความกว้างของออบเจกต์ลูก

en: Height property
th: คุณสมบัติความสูง

en: The property used to set the height of a child object
th: คุณสมบัติที่ใช้กำหนดความสูงของออบเจกต์ลูก

en: Can resize
th: ปรับขนาดได้

en: Whether this container supports resizes of child widgets
th: กำหนดว่าเครื่องบรรจุนี้รองรับการปรับขนาดของวิดเจ็ตลูกหรือไม่

note: We have to save/load icon-size as int, and fake the enum
en: Icon Size
th: ขนาดไอคอน

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
th: ขนาดที่จะใช้สำหรับไอคอนสำเร็จรูป ชุดไอคอน หรือไอคอนมีชื่อ

en: Removing parent of %s
th: การลบวิดเจ็ตแม่ของ %s

en: Adding parent %s for %s
th: การเพิ่มวิดเจ็ตแม่ %s ให้กับ %s

en: Adding %s to Size Group %s
th: การเพิ่ม %s เข้าในกลุ่มจัดขนาด %s

en: Adding %s to a new Size Group
th: การเพิ่ม %s เข้าในกลุ่มจัดขนาดใหม่

note: Add trailing new... item
en: New Size Group
th: กลุ่มจัดขนาดใหม่

en: Cannot add a toplevel window to a containter.
th: ไม่สามารถเพิ่มหน้าต่างระดับบนสุดเข้าในเครื่องบรรจุ

en: Widgets of type %s can only have widgets as children.
th: วิดเจ็ตชนิด %s ไม่สามารถมีวิดเจ็ตลูกได้

en: Widgets of type %s need placeholders to add children.
th: วิดเจ็ตชนิด %s ต้องใช้ช่องวางช่วยในการเพิ่มลูก

en: Insert placeholder to %s
th: แทรกช่องสำหรับวางเข้าใน %s

en: Remove placeholder from %s
th: ลบช่องสำหรับวางออกจาก %s

en: Insert page on %s
th: แทรกหน้าใน %s

en: Remove page from %s
th: ลบหน้าออกจาก %s

en: This property only applies to stock images
th: คุณสมบัตินี้ใช้ได้กับรูปภาพแบบสำเร็จรูปเท่านั้น

en: This property only applies to named icons
th: คุณสมบัตินี้ใช้ได้กับไอคอนมีชื่อเท่านั้น

en: <separator>
th: <เส้นแบ่ง>

en: <custom>
th: <กำหนดเอง>

en: Children cannot be added to a separator.
th: ไม่สามารถเพิ่มลูกให้กับเส้นแบ่ง

en: Children cannot be added to a Recent Chooser Menu.
th: ไม่สามารถเพิ่มลูกให้กับเมนูเลือกรายการล่าสุด

en: %s already has a menu.
th: %s มีเมนูอยู่ก่อนแล้ว

en: %s item already has a submenu.
th: %s มีเมนูย่อยอยู่ก่อนแล้ว

en: Tool Item
th: รายการเครื่องมือ

en: Packing
th: การบรรจุ

en: Tool Item Group
th: กลุ่มของรายการเครื่องมือ

en: Recent Chooser Menu
th: เมนูเลือกรายการล่าสุด

en: Menu Item
th: รายการเมนู

en: Normal item
th: รายการปกติ

en: Image item
th: รายการรูปภาพ

en: Check item
th: รายการกล่องกา

en: Radio item
th: รายการปุ่มวิทยุ

en: Separator item
th: รายการเส้นแบ่ง

en: Recent Menu
th: เมนูรายการล่าสุด

en: Edit Menu Bar
th: แก้ไขแถบเมนู

en: Edit Menu
th: แก้ไขเมนู

en: An object of type %s cannot have any children.
th: ออบเจกต์ชนิด %s ไม่สามารถมีลูกได้

en: Button
th: ปุ่ม

en: Toggle
th: ปุ่มสลับ

en: Radio
th: วิทยุ

en: Menu
th: เมนู

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Separator
th: เส้นแบ่ง

en: Normal
th: ปกติ

en: Image
th: ภาพ

en: Check
th: กา

en: Tool Bar Editor
th: เครื่องมือแก้ไขแถบเครื่องมือ

en: Group
th: กลุ่ม

en: Tool Palette Editor
th: เครื่องมือแก้ไขกล่องอุปกรณ์

en: This property does not apply when Ellipsize is set.
th: คุณสมบัตินี้ใช้ไม่ได้เมื่อมีการเติมจุดไข่ปลา

en: This property does not apply when Angle is set.
th: คุณสมบัตินี้ใช้ไม่ได้เมื่อมีการกำหนดมุม

en: Introduction page
th: หน้าแนะนำ

en: Content page
th: หน้าเนื้อหา

en: Confirmation page
th: หน้ายืนยัน

en: %s is set to load %s from the model
th: %s ถูกกำหนดไว้ให้โหลด %s จากโมเดล

en: %s is set to manipulate %s directly
th: %s ถูกกำหนดไว้ให้จัดการ %s โดยตรง

en: Tree View Column
th: คอลัมน์ในข้อมูลแบบต้นไม้

en: Cell Renderer
th: ตัววาดเซลล์

en: Properties and Attributes
th: คุณสมบัติและแอตทริบิวต์

en: Common Properties and Attributes
th: คุณสมบัติและแอตทริบิวต์ทั่วไป

note: Accelerator
en: Accelerator
th: คีย์ด่วน

en: Combo
th: คอมโบ

en: Spin
th: ปุ่มปรับเลข

en: Spinner
th: ไอคอนหมุน

en: Icon View Editor
th: เครื่องมือแก้ไขช่องแสดงไอคอน

en: Combo Editor
th: เครื่องมือแก้ไขคอมโบ

en: Entry Completion Editor
th: เครื่องมือแก้ไขการเติมเต็มการป้อน

en: Column
th: คอลัมน์

en: Tree View Editor
th: เครื่องมือแก้ไขช่องข้อมูลแบบต้นไม้

note: XXX FIXME: We should hide the actual "fixed-height-mode" setting from * treeview editors and provide a custom control that sets all its columns * to fixed size and then control the column's sensitivity accordingly.
en: Columns must have a fixed size inside a treeview with fixed height mode set
th: คอลัมน์ต่างๆ ต้องมีขนาดตายตัว อยู่ในแผนภาพต้นไม้ที่กำหนดโหมดความสูงแบบตายตัว

note: --------------------------- GtkAction ---------------------------------
en: The accelerator can only be set when inside an Action Group.
th: คีย์ด่วนสามารถกำหนดได้เมื่ออยู่ในกลุ่มการกระทำเท่านั้น

en: Recent
th: รายการล่าสุด

en: Action Group Editor
th: เครื่องมือแก้ไขกลุ่มการกระทำ

en: Tag
th: ป้ายกำกับ

en: Text Tag Table Editor
th: เครื่องมือแก้ไขตารางแท็กข้อความ

en: Insert Row on %s
th: แทรกแถวใน %s

en: Insert Column on %s
th: แทรกคอลัมน์ใน %s

en: Remove Column on %s
th: ลบคอลัมน์ออกจาก %s

en: Remove Row on %s
th: ลบแถวออกจาก %s

note: Add descriptive label
en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
th: เริ่มจากเพิ่มชื่อสำหรับอ้างถึงไอคอนในช่องข้างล่างนี้ จากนั้นจึงเพิ่มและกำหนดแหล่งสำหรับไอคอนนั้นๆ ในช่องข้อมูลแบบต้นไม้

en: Enter a filename or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
th: กรุณาป้อนชื่อแฟ้ม หรือพาธสัมพัทธ์ หรือพาธเต็ม สำหรับเป็นแหล่งข้อมูลของ '%s' นี้ (Glade จะโหลดจากไดเรกทอรีโครงการในขณะทำงานนี้เท่านั้น)

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
th: กำหนดว่าคุณต้องการกำหนดทิศทางของข้อความสำหรับแหล่งของ '%s' นี้หรือไม่

en: Set the text direction for this source of '%s'
th: กำหนดทิศทางของข้อความสำหรับแหล่งของ '%s' นี้

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
th: กำหนดว่าคุณต้องการกำหนดขนาดไอคอนสำหรับแหล่งของ '%s' นี้หรือไม่

en: Set the icon size for this source of '%s'
th: กำหนดขนาดไอคอนสำหรับแหล่งของ '%s' นี้

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
th: กำหนดว่าคุณต้องการกำหนดสถานะสำหรับแหล่งของ '%s' นี้หรือไม่

en: Set the state for this source of '%s'
th: กำหนดสถานะสำหรับแหล่งของ '%s' นี้

en: File Name
th: ชื่อแฟ้ม

en: Setting %s to use an image from stock
th: การกำหนดให้ %s ใช้รูปภาพสำเร็จรูปที่มีให้

en: Setting %s to use an image from the icon theme
th: การกำหนดให้ %s ใช้รูปภาพจากชุดไอคอน

en: Setting %s to use an image from filename
th: การกำหนดให้ %s ใช้รูปภาพจากแฟ้มที่ระบุชื่อ

note: Image content frame... Internal Image area... Image area frame...
en: Edit Image
th: แก้ไขรูปภาพ

note: Image size frame...
en: Set Image Size
th: กำหนดขนาดรูปภาพ

en: Setting %s to use a stock item
th: การกำหนดให้ %s ใช้รายการสำเร็จรูป

en: Stock Item:
th: รายการสำเร็จรูป:

en: Custom label and image:
th: กำหนดฉลากและรูปภาพ:

note: Label area frame...
en: Edit Label
th: แก้ไขฉลาก

en: Setting %s to use an attribute list
th: การกำหนดให้ %s ใช้แอตทริบิวต์ในรายชื่อ

en: Setting %s to use a Pango markup string
th: การกำหนดให้ %s ใช้ข้อความมาร์กอัปของ Pango

en: Setting %s to use a pattern string
th: การกำหนดให้ %s ใช้แพตเทิร์น

en: Setting %s to set desired width in characters
th: การกำหนดให้ %s กำหนดความกว้างที่ต้องการในหน่วยจำนวนตัวอักษร

en: Setting %s to set maximum width in characters
th: การกำหนดให้ %s กำหนดความกว้างสูงสุดในหน่วยจำนวนตัวอักษร

en: Setting %s to use normal line wrapping
th: การกำหนดให้ %s ใช้การตัดบรรทัดแบบปกติ

en: Setting %s to use a single line
th: การกำหนดให้ %s ใช้ข้อความบรรทัดเดียว

en: Setting %s to use specific Pango word wrapping
th: การกำหนดให้ %s ใช้การตัดคำแบบเฉพาะของ Pango

note: Label appearance...
en: Edit label appearance
th: แก้ไขรูปแบบของฉลาก

note: Label formatting...
en: Format label
th: จัดรูปแบบข้อความฉลาก

note: Line Wrapping...
en: Text line wrapping
th: การตัดบรรทัดข้อความ

en: Text wraps normally
th: ตัดบรรทัดข้อความแบบปกติ

en: Add and remove rows:
th: เพิ่มและลบแถว:

note: Add descriptive label
en: Define columns for your liststore; giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
th: กำหนดคอลัมน์ต่างๆ ให้กับที่เก็บข้อมูลรายชื่อ การตั้งชื่อที่สื่อความหมายจะช่วยคุณดึงข้อมูลต่างๆ ได้สะดวกเมื่อจะกำหนดตัววาดเซลล์ (กดแป้น Delete หากต้องการลบคอลัมน์ที่เลือก)

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use Ctrl+N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
th: เพิ่ม ลบ และแก้ไขระเบียนข้อมูลต่างๆ (คุณสามารถใช้ Ctrl-N ในการเพิ่มระเบียนใหม่ และ Delete ในการลบระเบียนที่เลือกได้)

en: <Type Here>
th: <พิมพ์ที่นี่>

en: Setting %s to use standard label text
th: การกำหนดให้ %s ใช้ข้อความฉลากแบบมาตรฐาน

en: Setting %s to use a custom label widget
th: การกำหนดให้ %s ใช้วิดเจ็ตฉลากที่กำหนดเอง

en: Group Header
th: ป้ายหัวกลุ่ม

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
th: กรุณาเลือกโมเดลข้อมูล และกำหนดคอลัมน์
    ในที่เก็บข้อมูลเสียก่อน

en: Page Setup Dialog
th: กล่องโต้ตอบตั้งค่าหน้ากระดาษ

en: Print Dialog
th: กล่องโต้ตอบสั่งพิมพ์

en: Page Set
th: เลือกหน้าคู่/คี่

en: Copies
th: จำนวนสำเนา

en: Collate
th: พิมพ์ทีละชุด

en: Reverse
th: พิมพ์จากหลังมาหน้า

en: Scale
th: ย่อ-ขยาย

en: Generate PDF
th: สร้าง PDF

en: Generate PS
th: สร้าง PS

en: Number Up
th: พิมพ์หลายหน้าต่อแผ่น

en: Number Up Layout
th: จัดเรียงการพิมพ์หลายหน้าต่อแผ่น

en: GTK+ Unix Print Toplevels
th: หน้าต่างสั่งพิมพ์บนยูนิกซ์ของ GTK+

en: Preview snapshot
th: แสดงตัวอย่างปัจจุบัน

en: Edit Separately
th: แก้ไขแยกกัน

en: Remove Parent
th: ลบวิดเจ็ตแม่

en: Add Parent
th: เพิ่มวิดเจ็ตแม่

en: Alignment
th: กล่องจัดเรียง

en: Viewport
th: ช่องมอง

en: Event Box
th: กล่องรับเหตุการณ์

en: Frame
th: กรอบ

en: Aspect Frame
th: กรอบคงสัดส่วน

en: Scrolled Window
th: หน้าต่างกรอบเลื่อน

en: Expander
th: ช่องพับเก็บ

en: Table
th: ตาราง

en: Box
th: กล่อง

en: Paned
th: ช่องแบ่ง

en: Add to Size Group
th: เพิ่มเข้าในกลุ่มจัดขนาด

en: Style Classes
th: สไตล์คลาสต่างๆ

en: Fill
th: เติมเต็ม

en: Start
th: ต้น

en: Center
th: กลางหน้าจอ

en: End
th: ท้าย

en: All
th: ทั้งหมด

en: Exposure
th: เผยให้เห็น

en: Pointer Motion
th: การเลื่อนเมาส์

en: Pointer Motion Hint
th: ตรวจการเลื่อนเมาส์เป็นครั้งคราว

en: Button Motion
th: การลากเมาส์

en: Button 1 Motion
th: การลากเมาส์ด้วยปุ่ม 1

en: Button 2 Motion
th: การลากเมาส์ด้วยปุ่ม 2

en: Button 3 Motion
th: การลากเมาส์ด้วยปุ่ม 3

en: Button Press
th: การกดปุ่มเมาส์

en: Button Release
th: การปล่อยปุ่มเมาส์

en: Key Press
th: การกดปุ่มแป้นพิมพ์

en: Key Release
th: การปล่อยปุ่มแป้นพิมพ์

en: Enter Notify
th: แจ้งเมาส์เคลื่อนเข้า

en: Leave Notify
th: แจ้งเมาส์เคลื่อนออก

en: Focus Change
th: ย้ายโฟกัส

en: Structure
th: โครงสร้าง

en: Property Change
th: คุณสมบัติเปลี่ยน

en: Visibility Notify
th: แจ้งการปรากฏ

en: Proximity In
th: เข้าใกล้

en: Proximity  Out
th: ห่างออก

en: Substructure
th: โครงสร้างย่อย

en: Scroll
th: เลื่อนกรอบ

en: Touch
th: แตะ

en: Smooth scroll
th: เลื่อนแบบลื่น

en: All Events
th: เหตุการณ์ทั้งหมด

note: Accelerators
en: Accelerators
th: คีย์ด่วน

note: Atk name and description properties
en: Accessible Name
th: ชื่อสำหรับเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Accessible Description
th: คำบรรยายสำหรับเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

note: Atk relationset properties
en: Controlled By
th: ควบคุมโดย

en: Controller For
th: เป็นตัวควบคุมสำหรับ

en: Labelled By
th: ปิดป้ายโดย

en: Label For
th: เป็นป้ายสำหรับ

en: Member Of
th: สมาชิกของ

en: Node Child Of
th: ลูกของโหนด

en: Flows To
th: ไหลต่อไปยัง

en: Flows From
th: ไหลต่อมาจาก

en: Subwindow Of
th: หน้าต่างย่อยของ

en: Embeds
th: ฝังรวม

en: Embedded By
th: ฝังรวมโดย

en: Popup For
th: ผุดหน้าต่างสำหรับ

en: Parent Window Of
th: หน้าต่างแม่ของ

en: Described By
th: บรรยายโดย

en: Description For
th: คำบรรยายสำหรับ

en: A list of style class names to apply to this widget
th: รายชื่อของคลาสของสไตล์ต่างๆ ที่ใช้กับวิดเจ็ตนี้

en: A list of accelerator keys
th: รายชื่อคีย์ด่วน

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
th: ชื่อชิ้นออบเจกต์ ในรูปแบบสำหรับใช้ในเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
th: คำบรรยายออบเจกต์ ในรูปแบบสำหรับใช้ในเทคโนโลยีสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
th: ระบุว่าออบเจกต์ถูกควบคุมโดยออบเจกต์เป้าหมายตั้งแต่หนึ่งออบเจกต์ขึ้นไป

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
th: ระบุว่าออบเจกต์เป็นตัวควบคุมออบเจกต์เป้าหมายตั้งแต่หนึ่งออบเจกต์ขึ้นไป

en: Indicates an object is labelled by one or more target objects
th: ระบุว่าออบเจกต์ถูกปิดป้ายโดยออบเจกต์เป้าหมายตั้งแต่หนึ่งออบเจกต์ขึ้นไป

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
th: ระบุว่าออบเจกต์เป็นป้ายสำหรับออบเจกต์เป้าหมายตั้งแต่หนึ่งออบเจกต์ขึ้นไป

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
th: ระบุว่าออบเจกต์เป็นสมาชิกของกลุ่มของออบเจกต์เป้าหมายตั้งแต่หนึ่งออบเจกต์ขึ้นไป

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
th: ระบุว่าออบเจกต์เป็นเซลล์ในตารางโครงสร้างต้นไม้ ซึ่งถูกแสดงผลเพราะเซลล์ในคอลัมน์เดียวกันถูกขยาย โดยระบุถึงเซลล์ดังกล่าว

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
th: ระบุว่าออบเจกต์มีเนื้อหาที่ไหลต่อไปยัง AtkObject อื่นตามลำดับความหมาย (เช่น ในแบบการไหลของข้อความ)

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
th: ระบุว่าออบเจกต์มีเนื้อหาที่ไหลต่อมาจาก AtkObject อื่นตามลำดับความหมาย (เช่น ในแบบการไหลของข้อความ)

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
th: ระบุหน้าต่างย่อยที่เชื่อมกับองค์ประกอบหนึ่ง แต่ไม่มีความเชื่อมโยงอะไรกันในโครงสร้าง UI นอกเหนือจากนั้น

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
th: ระบุว่าออบเจกต์ฝังรวมเนื้อหาของอีกออบเจกต์หนึ่ง กล่าวคือ เนื้อหาของออบเจกต์นี้ไหลล้อมรอบเนื้อหาของอีกออบเจกต์หนึ่ง

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
th: ตรงข้ามกับ 'ฝังรวม' คือระบุว่าเนื้อหาของออบเจกต์นี้ถูกฝังรวมแบบเห็นได้ในอีกออบเจกต์หนึ่ง

en: Indicates that an object is a popup for another object
th: ระบุว่าออบเจกต์เป็นหน้าต่างผุดขึ้นของอีกออบเจกต์หนึ่ง

en: Indicates that an object is a parent window of another object
th: ระบุว่าออบเจกต์เป็นหน้าต่างแม่ของอีกออบเจ็กต์หนึ่ง

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
th: ระบุว่ามีออบเจกต์อื่นให้คำบรรยายละเอียดแก่ออบเจกต์นี้ ซึ่งละเอียดกว่า 'เป็นป้ายสำหรับ'

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
th: ระบุว่าออบเจกต์ให้คำบรรยายละเอียดแก่อีกออบเจกต์หนึ่ง ซึ่งละเอียดกว่า 'เป็นป้ายสำหรับ'

en: Queue
th: คิว

en: Immediate
th: ทันที

en: Insert Before
th: แทรกก่อนหน้า

en: Insert After
th: แทรกต่อท้าย

en: Remove Slot
th: ลบช่อง

en: Number of items
th: จำนวนรายการ

en: The number of items in the box
th: จำนวนรายการในกล่อง

en: Horizontal Box
th: กล่องแนวนอน

en: Vertical Box
th: กล่องแนวตั้ง

en: Window
th: หน้าต่าง

en: North West
th: ตะวันตกเฉียงเหนือ

en: North
th: เหนือ

en: North East
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: West
th: ตะวันตก

en: East
th: ตะวันออก

en: South West
th: ตะวันตกเฉียงใต้

en: South
th: ใต้

en: South East
th: ตะวันออกเฉียงใต้

en: Static
th: ตายตัว

en: Dialog
th: กล่องโต้ตอบ

en: Toolbar
th: แถบเครื่องมือ

en: Splash Screen
th: รูปไตเติล

en: Utility
th: อรรถประโยชน์

en: Desktop
th: พื้นโต๊ะ

en: Drop Down Menu
th: เมนูแบบดึงลง

en: Popup Menu
th: เมนูผุดขึ้น

en: Tooltip
th: คำแนะนำเครื่องมือ

en: Notification
th: การแจ้งเตือน

en: Top Level
th: ระดับบนสุด

en: Popup
th: ผุดขึ้น

en: Offscreen
th: นอกจอ

en: Mouse
th: เมาส์

en: Always Center
th: กลางเสมอ

en: Center on Parent
th: กลางหน้าต่างแม่

en: Offscreen Window
th: หน้าต่างนอกจอ

en: Menu Shell
th: โครงเมนู

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: The position of the menu item in the menu shell
th: ตำแหน่งของรายการเมนูในโครงเมนู

en: Edit&#8230;
th: แก้ไข&#8230;

en: Use Underline
th: ใช้ตัวขีดเส้นใต้

note: GtkActivatable
en: Related Action
th: ฟังก์ชันกระทำการที่เกี่ยวข้อง

en: Use Action Appearance
th: วาดแสดงด้วยฟังก์ชันกระทำการ

note: Atk click property
en: Click
th: คลิก

en: Set the description of the Click atk action
th: กำหนดคำบรรยายของการคลิกของ atk

en: Image Menu Item
th: รายการเมนูภาพ

en: Stock Item
th: รายการสำเร็จรูป

en: Accel Group
th: กลุ่มคีย์ด่วน

en: The stock item for this menu item
th: รายการสำเร็จรูปสำหรับรายการเมนูนี้

en: Check Menu Item
th: รายการเมนูกา

en: Radio Menu Item
th: รายการเมนูวิทยุ

en: Separator Menu Item
th: รายการเมนูเส้นแบ่ง

en: Menu Bar
th: แถบเมนู

en: Left to Right
th: ซ้ายไปขวา

en: Right to Left
th: ขวาไปซ้าย

en: Top to Bottom
th: บนลงล่าง

en: Bottom to Top
th: ล่างขึ้นบน

en: Tool Bar
th: แถบเครื่องมือ

en: Horizontal
th: แนวนอน

en: Vertical
th: แนวตั้ง

en: Icons only
th: ไอคอนเท่านั้น

en: Text only
th: ข้อความเท่านั้น

en: Text below icons
th: ข้อความใต้ไอคอน

en: Text beside icons
th: ข้อความข้างไอคอน

en: The position of the tool item in the toolbar
th: ตำแหน่งของรายการเครื่องมือในแถบเครื่องมือ

en: Tool Palette
th: กล่องอุปกรณ์

en: Invalid
th: ไม่ถูกต้อง

en: Small Toolbar
th: แถบเครื่องมือขนาดเล็ก

en: Large Toolbar
th: แถบเครื่องมือขนาดใหญ่

en: Drag & Drop
th: ลากวาง

en: The position of the tool item group in the palette
th: ตำแหน่งของกลุ่มเครื่องมือในกล่องอุปกรณ์

en: Middle
th: กลาง

en: Half
th: ครึ่งหนึ่ง

en: Separator Tool Item
th: รายการเครื่องมือเส้นแบ่ง

en: Tool Button
th: ปุ่มเครื่องมือ

en: The stock icon displayed on the item (choose an item from GTK+ stock or from an icon factory)
th: ไอคอนสำเร็จรูปที่จะแสดงบนรายการ (เลือกจากไอคอนสำเร็จรูปของ GTK+ หรือจากโรงงานไอคอน)

en: Toggle Tool Button
th: ปุ่มเครื่องมือสลับ

en: Radio Tool Button
th: ปุ่มเครื่องมือวิทยุ

en: Menu Tool Button
th: ปุ่มเครื่องมือเมนู

en: Handle Box
th: กล่องมือจับ

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Top
th: บน

en: Bottom
th: ล่าง

en: In
th: บุ๋มลง

en: Out
th: นูนขึ้น

en: Etched In
th: กรีดร่องบุ๋มลง

en: Etched Out
th: กรีดร่องนูนขึ้น

en: Attributes
th: แอตทริบิวต์

en: Word
th: คำ

en: Character
th: อักขระ

en: Word Character
th: คำและอักขระ

en: The pango attributes for this label
th: แอตทริบิวต์ของ pango สำหรับฉลากนี้

en: Text Entry
th: ช่องป้อนข้อความ

en: Primary Stock Icon
th: ไอคอนสำเร็จรูปหลัก

en: Secondary Stock Icon
th: ไอคอนสำเร็จรูปรอง

en: Primary Icon Pixbuf
th: Pixbuf ของไอคอนหลัก

en: Secondary Icon Pixbuf
th: Pixbuf ของไอคอนรอง

en: Primary Icon Name
th: ชื่อไอคอนหลัก

en: Secondary Icon Name
th: ชื่อไอคอนรอง

en: Primary Icon Activatable
th: ไอคอนหลักเรียกใช้ได้

en: Secondary Icon Activatable
th: ไอคอนรองเรียกใช้ได้

en: Primary Icon Sensitive
th: ไอคอนหลักรับรู้โฟกัส

en: Secondary Icon Sensitive
th: ไอคอนรองรับรู้โฟกัส

en: Progress Fraction
th: อัตราส่วนความคืบหน้า

en: Progress Pulse Step
th: ความคืบหน้าต่อระลอก

en: Invisible Char Set
th: มีการกำหนดอักขระพรางตัวอักษร

en: Primary Icon Tooltip Text
th: ข้อความคำแนะนำเครื่องมือสำหรับไอคอนหลัก

en: Secondary Icon Tooltip Text
th: ข้อความคำแนะนำเครื่องมือสำหรับไอคอนรอง

en: Primary Icon Tooltip Markup
th: มาร์กอัปของคำแนะนำเครื่องมือสำหรับไอคอนหลัก

en: Secondary Icon Tooltip Markup
th: มาร์กอัปของคำแนะนำเครื่องมือสำหรับไอคอนรอง

note: Atk activate property
en: Activate
th: เรียกใช้

en: Set the description of the Activate atk action
th: กำหนดคำบรรยายของการเรียกใช้ของ atk

en: Text View
th: ช่องแสดงข้อความ

en: Stock Button
th: ปุ่มสำเร็จรูป

en: Response ID
th: หมายเลขคำตอบ

note: Atk press property
en: Press
th: กด

note: Atk release property
en: Release
th: ปล่อย

en: The stock item for this button
th: รายการสำเร็จรูปสำหรับปุ่มนี้

en: The response ID of this button in a dialog
th: หมายเลขคำตอบของปุ่มนี้ในกล่องโต้ตอบ

en: Set the description of the Press atk action
th: กำหนดคำบรรยายของการกดของ atk

en: Set the description of the Release atk action
th: กำหนดคำบรรยายของการปล่อยของ atk

en: Toggle Button
th: ปุ่มสลับ

en: Check Button
th: กล่องกา

en: Spin Button
th: ปุ่มปรับเลข

en: Always
th: เสมอ

en: If Valid
th: ถ้าทำได้

en: Radio Button
th: ปุ่มวิทยุ

en: Switch
th: สวิตช์

en: File Chooser Button
th: ปุ่มกล่องโต้ตอบเลือกแฟ้ม

en: Select Folder
th: เลือกโฟลเดอร์

en: Create Folder
th: สร้างโฟลเดอร์

en: Scale Button
th: ปุ่มควบคุมอัตราส่วน

en: Volume Button
th: ปุ่มควบคุมความดัง

en: File Chooser Widget
th: วิดเจ็ตเลือกแฟ้ม

en: Application Chooser Widget
th: วิดเจ็ตเลือกโปรแกรม

en: Color Button
th: ปุ่มสี

en: Font Button
th: ปุ่มแบบอักษร

en: Combo Box
th: กล่องคอมโบ

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: On
th: เปิด

en: Off
th: ปิด

en: Combo Box Text
th: ข้อความในกล่องคอมโบ

en: Items
th: รายการ

en: The list of items to show in the combo box
th: รายชื่อของรายการที่จะแสดงในกล่องคอมโบ

en: Application Chooser Button
th: ปุ่มกล่องโต้ตอบเลือกโปรแกรม

en: Progress Bar
th: แถบความคืบหน้า

en: Continuous
th: ต่อเนื่อง

en: Discrete
th: ไม่ต่อเนื่อง

en: Level Bar
th: แถบบอกระดับ

en: A symbolic icon size for the stock icon
th: ขนาดของไอคอนสำเร็จรูป

en: Dialog Box
th: กล่องโต้ตอบ

en: Insert Row
th: แทรกแถว

en: Before
th: ก่อนหน้า

en: Insert Column
th: แทรกคอลัมน์

en: Remove Row
th: ลบแถว

en: Remove Column
th: ลบคอลัมน์

en: Expand
th: ขยาย

en: Shrink
th: หด

en: Grid
th: ตะแกรง

en: Rows
th: แถว

en: Columns
th: คอลัมน์

en: The number of rows for this grid
th: จำนวนแถวของตะแกรงนี้

en: The number of columns for this grid
th: จำนวนคอลัมน์ของตะแกรงนี้

en: Horizontal Panes
th: ช่องแนวนอน

en: Vertical Panes
th: ช่องแนวตั้ง

en: Notebook
th: สมุดบันทึก

en: Insert Page Before
th: แทรกหน้าก่อนหน้า

en: Insert Page After
th: แทรกหน้าต่อท้าย

en: Remove Page
th: ลบหน้า

en: Number of pages
th: จำนวนหน้า

en: Set the current page (strictly for editing purposes)
th: กำหนดหน้าที่เปิด (สำหรับการแก้ไขเท่านั้น)

en: The number of pages in the notebook
th: จำนวนหน้าในสมุดบันทึก

en: Range
th: ช่วง

en: Discontinuous
th: ไม่ต่อเนื่อง

en: Delayed
th: หน่วงเวลา

en: Horizontal Scale
th: ปุ่มรางเลื่อนแนวนอน

en: Vertical Scale
th: ปุ่มรางเลื่อนแนวตั้ง

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Scrollbar
th: แถบเลื่อน

en: Horizontal Scrollbar
th: แถบเลื่อนตามแนวนอน

en: Vertical Scrollbar
th: แถบเลื่อนแนวตั้ง

en: Button Box
th: กล่องเรียงปุ่ม

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Spread
th: กระจาย

en: Edge
th: ขอบ

en: Horizontal Button Box
th: กล่องเรียงปุ่มแนวนอน

en: Vertical Button Box
th: กล่องเรียงปุ่มแนวตั้ง

en: Horizontal Separator
th: เส้นแบ่งแนวนอน

en: Vertical Separator
th: เส้นแบ่งแนวตั้ง

en: Status Bar
th: แถบสถานะ

en: Accel Label
th: ฉลากคีย์ด่วน

en: Arrow
th: ลูกศร

en: Up
th: ขึ้น

en: Down
th: ลง

en: Layout
th: ผัง

en: Fixed
th: ตรึงตำแหน่ง

en: Drawing Area
th: พื้นที่วาด

en: Info Bar
th: แถบข้อมูล

en: Info
th: ข้อมูล

en: Warning
th: คำเตือน

en: Question
th: คำถาม

en: Error
th: ข้อผิดพลาด

en: Other
th: อื่นๆ

en: Never
th: ไม่ใช้

en: Top Left
th: บนซ้าย

en: Bottom Left
th: ล่างซ้าย

en: Top Right
th: บนขวา

en: Bottom Right
th: ล่างขวา

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: About Dialog
th: กล่องโต้ตอบแสดงข้อมูลเกี่ยวกับโปรแกรม

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: NOT AVAILABLES ON WIN32 <glade-widget-class name="GtkPlug" generic-name="plug" _title="Plug"/> <glade-widget-class name="GtkSocket" generic-name="socket" _title="Socket"/>
en: MIT X11
th: X11 ของ MIT

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
th: คุณสามารถกำหนดให้รายการนี้สามารถแปลได้ แล้วระบุชื่อ/ที่อยู่ถ้าคุณต้องการแสดงชื่อผู้แปลสำหรับแต่ละภาษา หรือมิฉะนั้น คุณก็ควรแสดงรายชื่อผู้แปลทั้งหมด แล้วไม่ต้องกำหนดข้อความนี้ให้แปลได้

en: Color Selection Dialog
th: กล่องโต้ตอบเลือกสี

en: File Chooser Dialog
th: กล่องโต้ตอบเลือกแฟ้ม

en: Font Selection Dialog
th: กล่องโต้ตอบเลือกแบบอักษร

en: Application Chooser Dialog
th: กล่องโต้ตอบเลือกโปรแกรม

en: Message Dialog
th: กล่องโต้ตอบข้อความ

en: Ok
th: ตกลง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Yes, No
th: ใช่, ไม่

en: Ok, Cancel
th: ตกลง, ยกเลิก

en: Color Selection
th: การเลือกสี

en: Font Selection
th: การเลือกแบบอักษร

en: Assistant
th: เครื่องมือช่วย

en: Number of Pages
th: จำนวนหน้า

en: Initially Complete
th: เสร็จสมบูรณ์ขณะเริ่ม

en: Content
th: เนื้อหา

en: Intro
th: เกริ่น

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Summary
th: สรุป

en: Number of pages in this assistant
th: จำนวนหน้าในเครื่องมือช่วยนี้

en: Whether this page will initially be marked as complete regardless of user input.
th: กำหนดว่าจะทำเครื่องหมายหน้านี้ว่าเสร็จสมบูรณ์ขณะเริ่มไม่ว่าผู้ใช้จะใส่ข้อมูลขาเข้าอะไรหรือไม่

en: The page position in the Assistant
th: ตำแหน่งหน้าในเครื่องมือช่วย

en: Link Button
th: ปุ่มลิงก์

en: Recent Chooser
th: ช่องเลือกรายการล่าสุด

en: Most Recently Used first
th: รายการที่ใช้หลังสุดขึ้นก่อน

en: Least Recently Used first
th: รายการที่ใช้ก่อนขึ้นก่อน

en: Recent Chooser Dialog
th: กล่องโต้ตอบเลือกรายการล่าสุด

en: Size Group
th: กลุ่มจัดขนาด

en: Widgets
th: วิดเจ็ต

en: Both
th: ทั้งสองอย่าง

en: List of widgets in this group
th: รายชื่อวิดเจ็ตที่อยู่ในกลุ่มนี้

en: Window Group
th: กลุ่มหน้าต่าง

en: Adjustment
th: เครื่องมือปรับค่า

en: An accelerator key for this action
th: คีย์ด่วนสำหรับการกระทำนี้

en: Toggle Action
th: การกระทำจากปุ่มสลับ

en: Radio Action
th: การกระทำจากปุ่มวิทยุ

en: Recent Action
th: การกระทำล่าสุด

en: Action Group
th: กลุ่มการกระทำ

en: Entry Completion
th: การเติมเต็มการป้อน

en: Icon Factory
th: โรงงานไอคอน

en: Icon Sources
th: แหล่งไอคอน

en: A list of sources for this icon factory
th: รายชื่อแหล่งสำหรับโรงงานไอคอนนี้

en: List Store
th: ที่เก็บข้อมูลรายชื่อ

en: Data
th: ข้อมูล

en: Enter a list of column types for this data store
th: ป้อนรายชื่อชนิดของคอลัมน์สำหรับแหล่งเก็บข้อมูลนี้

en: Enter a list of values to be applied on each row
th: ป้อนค่าต่างๆ ที่จะใช้ในแต่ละแถว

en: Tree Store
th: ที่เก็บข้อมูลแบบต้นไม้

en: Tree Model Filter
th: ตัวกรองโมเดลข้อมูลแบบต้นไม้

en: Tree Model Sort
th: ตัวเรียงลำดับโมเดลข้อมูลแบบต้นไม้

en: Tree Selection
th: การเลือกในช่องข้อมูลแบบต้นไม้

en: Single
th: เส้นเดี่ยว

en: Browse
th: ท่องสำรวจ

en: Multiple
th: หลายรูป

en: Tree View
th: ช่องข้อมูลแบบต้นไม้

en: Horizontal and Vertical
th: แนวนอนและแนวตั้ง

en: Ascending
th: จากน้อยไปหามาก

en: Descending
th: จากมากไปหาน้อย

en: Grow Only
th: ขยายตัวอย่างเดียว

en: Icon View
th: ช่องแสดงไอคอน

en: Cell Background Color name column
th: คอลัมน์ชื่อสีพื้นหลังของเซลล์

en: Cell Background Color column
th: คอลัมน์สีพื้นหลังของเซลล์

en: Cell Background RGBA column
th: คอลัมน์ RGBA ของเซลล์

en: Width column
th: คอลัมน์ความกว้าง

en: Height column
th: คอลัมน์ความสูง

en: Horizontal Padding
th: การเติมช่องว่างแนวนอน

en: Horizontal Padding column
th: คอลัมน์การเติมช่องว่างแนวนอน

en: Vertical Padding
th: การเติมช่องว่างแนวตั้ง

en: Vertical Padding column
th: คอลัมน์การเติมช่องว่างแนวตั้ง

en: Horizontal Alignment
th: การจัดเรียงแนวนอน

en: Horizontal Alignment column
th: คอลัมน์การจัดเรียงแนวนอน

en: Vertical Alignment
th: การจัดเรียงแนวตั้ง

en: Vertical Alignment column
th: คอลัมน์การจัดเรียงแนวตั้ง

en: Sensitive column
th: คอลัมน์การรับรู้โฟกัส

en: Visible column
th: คอลัมน์การปรากฏ

en: The column in the model to load the value from
th: หมายเลขคอลัมน์ในโมเดลที่จะเป็นแหล่งสำหรับอ่านค่า

en: Text Renderer
th: ตัววาดข้อความ

en: Alignment column
th: คอลัมน์การจัดเรียง

en: Attributes column
th: คอลัมน์แอตทริบิวต์

en: Background Color Name column
th: คอลัมน์ชื่อสีพื้นหลัง

en: Background Color column
th: คอลัมน์สีพื้นหลัง

en: Editable column
th: คอลัมน์การแก้ไขได้

en: Ellipsize column
th: คอลัมน์การเติมจุดไข่ปลา

en: Family column
th: คอลัมน์ตระกูล

en: Font column
th: คอลัมน์แบบอักษร

en: Font Description column
th: คอลัมน์คำบรรยายแบบอักษร

en: Foreground Color Name column
th: คอลัมน์ชื่อสีตัวอักษร

en: Foreground Color column
th: คอลัมน์สีตัวอักษร

en: Language column
th: คอลัมน์ภาษา

en: Markup column
th: คอลัมน์มาร์กอัป

en: Rise column
th: คอลัมน์การยกลอย

en: Scale column
th: คอลัมน์ขนาดย่อ-ขยาย

en: Single Paragraph Mode column
th: คอลัมน์โหมดย่อหน้าเดียว

en: Size column
th: คอลัมน์ขนาด

en: Data column
th: คอลัมน์ข้อมูล

en: Ultra Condensed
th: บีบสุดขีด

en: Extra Condensed
th: บีบมาก

en: Condensed
th: บีบ

en: Semi Condensed
th: บีบเล็กน้อย

en: Semi Expanded
th: ขยายเล็กน้อย

en: Expanded
th: ขยาย

en: Extra Expanded
th: ขยายมาก

en: Ultra Expanded
th: ขยายสุดขีด

en: Stretch column
th: คอลัมน์การยืด

en: Strikethrough column
th: คอลัมน์การขีดฆ่า

en: Oblique
th: ตัวเอน

en: Italic
th: ตัวเอียง

en: Style column
th: คอลัมน์สไตล์

en: Text column
th: คอลัมน์ข้อความ

en: Double
th: เส้นคู่

en: Low
th: ต่ำ

en: Underline column
th: คอลัมน์การขีดเส้นใต้

en: Small Capitals
th: ตัวพิมพ์ใหญ่ขนาดเล็ก

en: Variant column
th: คอลัมน์แบบย่อย

en: Weight column
th: คอลัมน์ความหนา

en: Width in Characters column
th: คอลัมน์ความกว้างเป็นอักขระ

en: Wrap Mode column
th: คอลัมน์โหมดการตัดบรรทัด

en: Wrap Width column
th: คอลัมน์ความกว้างสำหรับการตัดบรรทัด

en: Background RGBA column
th: คอลัมน์ RGBA ของสีพื้นหลัง

en: Foreground RGBA column
th: คอลัมน์ RGBA ของสีตัวอักษร

en: Maximum width in characters
th: ความกว้างสูงสุดในหน่วยจำนวนตัวอักษร

en: Accelerator Renderer
th: ตัววาดคีย์ด่วน

en: Accelerator Mode column
th: คอลัมน์โหมดคีย์ด่วน

en: Shift Key
th: ปุ่ม Shift

en: Lock Key
th: ปุ่ม CapsLock

en: Control Key
th: ปุ่ม Control

en: Alt Key
th: ปุ่ม Alt

en: Fifth Key
th: ปุ่มประกอบที่ห้า

en: Sixth Key
th: ปุ่มประกอบที่หก

en: Seventh Key
th: ปุ่มประกอบที่เจ็ด

en: Eighth Key
th: ปุ่มประกอบที่แปด

en: First Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ปุ่มแรก

en: Second Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ปุ่มที่สอง

en: Third Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ปุ่มที่สาม

en: Forth Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ปุ่มที่สี่

en: Fifth Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ปุ่มที่ห้า

en: Super Modifier
th: ปุ่มประกอบ Super

en: Hyper Modifier
th: ปุ่มประกอบ Hyper

en: Meta Modifier
th: ปุ่มประกอบ Meta

en: Release Modifier
th: การปล่อยประกอบปุ่ม

en: All Modifiers
th: ปุ่มประกอบทั้งหมด

en: Accelerator Modifiers column
th: คอลัมน์ปุ่มประกอบคีย์ด่วน

en: Keycode column
th: คอลัมน์รหัสปุ่ม

en: Combo Renderer
th: ตัววาดคอมโบ

en: Has Entry column
th: คอลัมน์การมีช่องป้อน

en: Model column
th: คอลัมน์โมเดล

en: Text Column column
th: คอลัมน์หมายเลขคอลัมน์ของข้อความ

en: Spin Renderer
th: ตัววาดปุ่มปรับเลข

en: Adjustment column
th: คอลัมน์เครื่องมือปรับค่า

en: Climb Rate column
th: คอลัมน์อัตราการไต่ค่า

en: Digits column
th: คอลัมน์จำนวนหลักตัวเลข

en: Pixbuf Renderer
th: ตัววาด Pixbuf

en: Follow State column
th: คอลัมน์การติดตามสถานะ

en: Icon Name column
th: คอลัมน์ชื่อไอคอน

en: Pixbuf column
th: คอลัมน์ Pixbuf

en: Pixbuf Expander Closed column
th: คอลัมน์สถานะการปิดของช่องพับเก็บ Pixbuf

en: Pixbuf Expander Open column
th: คอลัมน์สถานะการเปิดของช่องพับเก็บ Pixbuf

en: Stock Detail column
th: คอลัมน์รายละเอียดรายการสำเร็จรูป

en: Stock column
th: คอลัมน์รายการสำเร็จรูป

en: Stock Size column
th: คอลัมน์ขนาดรายการสำเร็จรูป

en: Progress Renderer
th: ตัววาดความคืบหน้า

en: Orientation column
th: คอลัมน์แนววาง

en: Pulse column
th: คอลัมน์ระลอก

en: Text Horizontal Alignment column
th: คอลัมน์การจัดเรียงข้อความตามแนวนอน

en: Text Vertical Alignment column
th: คอลัมน์การจัดเรียงข้อความตามแนวตั้ง

en: Value column
th: คอลัมน์ค่า

en: Inverted column
th: กลับด้านคอลัมน์

en: Spinner Renderer
th: ตัววาดไอคอนหมุน

en: Active column
th: คอลัมน์การเปิดทำงาน

en: Toggle Renderer
th: ตัววาดปุ่มสลับ

en: Activatable column
th: คอลัมน์การเรียกใช้ได้

en: Inconsistent column
th: คอลัมน์ความไม่สม่ำเสมอ

en: Indicator Size column
th: คอลัมน์ขนาดตัวบ่งชี้

en: Radio column
th: คอลัมน์ปุ่มวิทยุ

en: Status Icon
th: ไอคอนสถานะ

en: Text Buffer
th: ที่พักข้อความ

en: Entry Buffer
th: ที่พักข้อความป้อน

en: Text Tag
th: แท็กข้อความ

en: Text Tag Table
th: ตารางแท็กข้อความ

en: File Filter
th: ตัวกรองแฟ้ม

en: Mime Types
th: ชนิด Mime

en: Patterns
th: แพตเทิร์น

en: The list of mime types to add to the filter
th: รายชื่อของชนิด MIME ที่จะเพิ่มในตัวกรอง

en: The list of file name patterns to add to the filter
th: รายชื่อของแพตเทิร์นของชื่อแฟ้มที่จะเพิ่มในตัวกรอง

en: Recent Filter
th: ตัวกรองรายการล่าสุด

en: The list of application names to add to the filter
th: รายชื่อของโปรแกรมที่จะเพิ่มในตัวกรอง

en: Recent Manager
th: ตัวจัดการรายการล่าสุด

en: Toplevels
th: ระดับบนสุด

en: Containers
th: เครื่องบรรจุ

en: Control and Display
th: เครื่องควบคุมและแสดงผล

en: Composite Widgets
th: วิดเจ็ตเชิงประกอบ

en: Miscellaneous
th: จิปาถะ
