glib-networking master - en to da translation catalogue (68 entries)

en: Proxy resolver internal error.
da: Intern fejl i proxy-opløser.

en: Connection is closed
da: Forbindelsen er lukket

note: Cannot perform a blocking operation during a handshake on the * same thread that triggered the handshake. The only way this can * occur is if the application is doing something weird in its * accept-certificate callback. Allowing a blocking op would stall * the handshake (forever, if there's no time
en: Cannot perform blocking operation during TLS handshake
da: Kan ikke udføre en blokerende operation under TLS-forhandling

en: Socket I/O timed out
da: Tidsudløb for sokkel-I/O

en: Server required TLS certificate
da: Server kræver et TLS-certifikat

en: Handshake is not finished, no channel binding information yet
da: Forhandling er ikke færdig. Endnu ingen kanalbindingsinformation

en: Peer does not support safe renegotiation
da: Modpart understøtter ikke sikker genforhandling

en: Unacceptable TLS certificate
da: Uacceptabelt TLS-certifikat

en: Receive flags are not supported
da: Modtagelsesflag understøttes ikke

en: Send flags are not supported
da: Sendeflag understøttes ikke

en: Failed to import PKCS #12: %s
da: Kunne ikke importere PKCS #12: %s

en: Could not parse DER certificate: %s
da: Kunne ikke fortolke DER-certifikat: %s

en: Could not parse PEM certificate: %s
da: Kunne ikke fortolke PEM-certifikat: %s

en: Could not parse DER private key: %s
da: Kunne ikke fortolke privat nøgle for DER: %s

en: Could not parse PEM private key: %s
da: Kunne ikke fortolke privat nøgle for PEM: %s

en: Could not import PKCS #11 certificate URI: %s
da: Kunne ikke importere PKCS #11-certifikat-URI: %s

en: No certificate data provided
da: Ingen certifikatdata angivet

en: Cannot verify peer identity of unexpected type %s
da: Kan ikke bekræfte peeridentiteten af uventet type %s

en: Could not create TLS connection:
da: Kunne ikke oprette TLS-forbindelse:

en: Could not create TLS connection: %s
da: Kunne ikke oprette TLS-forbindelse: %s

en: Peer failed to perform TLS handshake: %s
da: Modpart mislykkedes i at udføre TLS-forhandling: %s

en: TLS connection closed unexpectedly
da: TLS-forbindelse lukkede uventet ned

en: TLS connection peer did not send a certificate
da: TLS-modpart sendte ikke noget certifikat

en: Peer sent fatal TLS alert: %s
da: Peer sendte fatal TLS-alarm: %s

en: Protocol version downgrade attack detected
da: Detekterede angreb baseret på nedgradering af protokolversion

en: Message is too large for DTLS connection; maximum is %u byte | Message is too large for DTLS connection; maximum is %u bytes
da[0]: Meddelelsen er for lang til DTLS-forbindelse; maksimum er %u byte
da[1]: Meddelelsen er for lang til DTLS-forbindelse; maksimum er %u byte

en: The operation timed out
da: Tidsudløb under operation

en: Error performing TLS handshake: %s
da: Fejl under udførsel af TLS-forhandling: %s

en: Error performing TLS handshake
da: Fejl under udførsel af TLS-forhandling: %s

en: Empty channel binding data indicates a bug in the TLS library implementation
da: Tomme kanalbindingsdata antyder en fejl i implementeringen af TLS-biblioteket

en: Channel binding type is not implemented in the TLS library
da: Kanalbindingstypen er ikke implementeret i TLS-biblioteket

en: Channel binding data is not yet available
da: Kanalbindingsdata er ikke tilgængelig

en: Requested channel binding type is not implemented
da: Anmodet kanalbindingstype er ikke implementeret

en: Error reading data from TLS socket
da: Fejl under læsning af data fra TLS-sokkel

note: flags
en: Error writing data to TLS socket
da: Fejl under skrivning af data til TLS-sokkel

en: Message of size %lu byte is too large for DTLS connection | Message of size %lu bytes is too large for DTLS connection
da[0]: Meddelelse af størrelse %lu byte er for stor til DTLS-forbindelse
da[1]: Meddelelse af størrelse %lu byte er for stor til DTLS-forbindelse

en: (maximum is %u byte) | (maximum is %u bytes)
da[0]: (maksimum er %u byte)
da[1]: (maksimum er %u byte)

en: Error performing TLS close: %s
da: Fejl ved lukning af TLS: %s

en: Failed to allocate credentials: %s
da: Kunne ikke allokere legitimationsoplysninger: %s

en: Failed to load system trust store: GnuTLS was not configured with a system trust
da: Kunne ikke indlæse systemets “trust store”: GnuTLS blev ikke konfigureret med en system-“trust”

en: Failed to load system trust store: %s
da: Kunne ikke indlæse systemets “trust store”: %s

en: System trust contains zero trusted certificates; please investigate your GnuTLS configuration
da: Systemets tillidsliste over certifikater indeholder ingen certifikater — undersøg venligst din GnuTLS-konfiguration

en: Failed to initialize trust list: %s
da: Kunne ikke initialisere “trust list”: %s

en: Failed to populate trust list from %s: %s
da: Kunne ikke udfylde “trust list” fra %s: %s

en: Certificate has no private key
da: Certifikatet har ingen privat nøgle

en: Could not set TLS cipher list: %s
da: Kunne ikke indstille TLS-chifferliste: %s

en: Could not set MAX protocol to %d: %s
da: Kunne ikke indstille MAX-protokol til %d: %s

en: Could not create TLS context: %s
da: Kunne ikke oprette TLS-kontekst: %s

en: Unacceptable TLS certificate authority
da: Uacceptabel TLS-certifikatmyndighed

en: Digest too big for RSA key
da: Digest er for stor til RSA-nøglen

en: Secure renegotiation is disabled
da: Sikker genforhandling er deaktiveret

en: %s: The connection is broken
da: %s: Forbindelsen virker ikke

en: The request is invalid.
da: Anmodningen er ugyldig.

en: Channel binding data tls-unique is not available
da: Kanalbindingsdataet tls-unique er ikke tilgængelige

en: X.509 Certificate is not available on the connection
da: X.509-certifikat er ikke tilgængeligt på forbindelsen

en: Unable to obtain certificate signature algorithm
da: Kan ikke indhente underskriftsalgoritme for certifikat

en: Current X.509 certificate uses unknown or unsupported signature algorithm
da: Nuværende X.509-certifikat bruger underskriftsalgoritme som er ukendt eller ikke understøttes

en: Failed to generate X.509 certificate digest
da: Kunne ikke generere X.509-certifikatdigest

en: TLS Connection does not support TLS-Exporter feature
da: TLS-forbindelse understøtter ikke funktionen TLS-Exporter

en: Unexpected error while exporting keying data
da: Uventet fejl under eksport af nøgledata

en: Error performing TLS close
da: Fejl ved lukning af TLS

en: Could not get trust settings for certificate
da: Kunne ikke hente “trust”-indstillinger for certifikat

en: Could not retrieve certificates
da: Kunne ikke hente certifikater

en: Could not get root certificate store
da: Kunne ikke hente rodcertifikatlager

en: Could not get CA certificate store
da: Kunne ikke hente CA-certifikatlager

en: Could not create CA store
da: Kunne ikke oprette CA-lager

en: There is a problem with the certificate: %s
da: Der er et problem med certifikatet: %s

en: There is a problem with the certificate private key: %s
da: Der er et problem med certifikatets private nøgle: %s
