glib-networking - en to sv translation catalogue (68 entries)

en: Proxy resolver internal error.
sv: Internt fel i proxyuppslag.

en: Connection is closed
sv: Anslutningen är stängd

note: Cannot perform a blocking operation during a handshake on the * same thread that triggered the handshake. The only way this can * occur is if the application is doing something weird in its * accept-certificate callback. Allowing a blocking op would stall * the handshake (forever, if there's no time
en: Cannot perform blocking operation during TLS handshake
sv: Kan inte utföra blockerande åtgärd under TLS-handskakning

en: Socket I/O timed out
sv: Tidsgräns för in/ut på uttaget överskreds

en: Server required TLS certificate
sv: Servern krävde TLS-certifikat

en: Handshake is not finished, no channel binding information yet
sv: Handskakningen är inte klar, ingen kanalbindningsinformation ännu

en: Peer does not support safe renegotiation
sv: Motparten stöder inte säker omförhandling

en: Unacceptable TLS certificate
sv: Ej acceptabelt TLS-certifikat

en: Receive flags are not supported
sv: Mottagningsflaggor stöds inte

en: Send flags are not supported
sv: Sändflaggor stöds inte

en: Failed to import PKCS #12: %s
sv: Misslyckades med att importera PKCS #12: %s

en: Could not parse DER certificate: %s
sv: Kunde inte tolka DER-certifikat: %s

en: Could not parse PEM certificate: %s
sv: Kunde inte tolka PEM-certifikat: %s

en: Could not parse DER private key: %s
sv: Kunde inte tolka privat DER-nyckel: %s

en: Could not parse PEM private key: %s
sv: Kunde inte tolka privat PEM-nyckel: %s

en: Could not import PKCS #11 certificate URI: %s
sv: Kunde inte importera URI för PKCS #11-certifikat: %s

en: No certificate data provided
sv: Inga certifikatdata tillhandahölls

en: Cannot verify peer identity of unexpected type %s
sv: Kan inte verifiera motpartsidentitet av oväntad typ %s

en: Could not create TLS connection:
sv: Kunde inte skapa TLS-anslutning:

en: Could not create TLS connection: %s
sv: Kunde inte skapa TLS-anslutning: %s

en: Peer failed to perform TLS handshake: %s
sv: Motparten misslyckades med att genomföra TLS-handskakning: %s

en: TLS connection closed unexpectedly
sv: TLS-anslutningen stängdes oväntat

en: TLS connection peer did not send a certificate
sv: TLS-anslutningens motpart sände inte ett certifikat

en: Peer sent fatal TLS alert: %s
sv: Motparten sände ödesdiger TLS-varning: %s

en: Protocol version downgrade attack detected
sv: Protokollversionsnedgraderingsattack upptäcktes

en: Message is too large for DTLS connection; maximum is %u byte | Message is too large for DTLS connection; maximum is %u bytes
sv[0]: Meddelandet är för stort för DTLS-anslutning, max är %u byte
sv[1]: Meddelandet är för stort för DTLS-anslutning, max är %u byte

en: The operation timed out
sv: Åtgärdens tidsgräns överskreds

en: Error performing TLS handshake: %s
sv: Fel vid genomförande av TLS-handskakning: %s

en: Error performing TLS handshake
sv: Fel vid genomförande av TLS-handskakning

en: Empty channel binding data indicates a bug in the TLS library implementation
sv: Tomma kanalbindningsdata indikerar ett fel i TLS-bibliotekets implementation

en: Channel binding type is not implemented in the TLS library
sv: Kanalbindningstypen är inte implementerad i TLS-biblioteket

en: Channel binding data is not yet available
sv: Kanalbindningsdata är ännu inte tillgängliga

en: Requested channel binding type is not implemented
sv: Begärd kanalbindningstyp är inte implementerad

en: Error reading data from TLS socket
sv: Fel vid läsning av data från TLS-uttag

note: flags
en: Error writing data to TLS socket
sv: Fel vid skrivning av data till TLS-uttag

en: Message of size %lu byte is too large for DTLS connection | Message of size %lu bytes is too large for DTLS connection
sv[0]: Meddelande med storleken %lu byte är för stort för DTLS-anslutning
sv[1]: Meddelande med storleken %lu byte är för stort för DTLS-anslutning

en: (maximum is %u byte) | (maximum is %u bytes)
sv[0]: (maximum är %u byte)
sv[1]: (maximum är %u byte)

en: Error performing TLS close: %s
sv: Fel vid genomförande av TLS-stängning: %s

en: Failed to allocate credentials: %s
sv: Misslyckades med att allokera användaruppgifter: %s

en: Failed to load system trust store: GnuTLS was not configured with a system trust
sv: Misslyckades med att läsa in systemets trust store: GnuTLS konfigurerades inte med en system trust

en: Failed to load system trust store: %s
sv: Misslyckades med att läsa in systemets trust store: %s

en: System trust contains zero trusted certificates; please investigate your GnuTLS configuration
sv: System trust innehåller noll betrodda certifikat, undersök din GnuTLS-konfiguration

en: Failed to initialize trust list: %s
sv: Misslyckades med att initiera trust list: %s

en: Failed to populate trust list from %s: %s
sv: Misslyckades med att fylla trust list från %s: %s

en: Certificate has no private key
sv: Certifikatet har ingen privat nyckel

en: Could not set TLS cipher list: %s
sv: Kunde inte ställa in TLS-chifferlista: %s

en: Could not set MAX protocol to %d: %s
sv: Kunde inte ställa MAX-protokoll till %d: %s

en: Could not create TLS context: %s
sv: Kunde inte skapa TLS-kontext: %s

en: Unacceptable TLS certificate authority
sv: Ej acceptabel utfärdare av TLS-certifikat

en: Digest too big for RSA key
sv: Sammandrag för stort för RSA-nyckel

en: Secure renegotiation is disabled
sv: Säker omförhandling är inaktiverad

en: %s: The connection is broken
sv: %s: Anslutningen är trasig

en: The request is invalid.
sv: Begäran är ogiltig.

en: Channel binding data tls-unique is not available
sv: Kanalbindningsdata för tls-unique är inte tillgängliga

en: X.509 Certificate is not available on the connection
sv: X.509-certifikat är inte tillgängligt på anslutningen

en: Unable to obtain certificate signature algorithm
sv: Kunde inte erhålla signaturalgoritm för certifikat

en: Current X.509 certificate uses unknown or unsupported signature algorithm
sv: Aktuellt X.509-certifikat använder en signaturalgoritm som är okänd eller inte stöds

en: Failed to generate X.509 certificate digest
sv: Misslyckades med att generera X.509-certifikatsammandrag

en: TLS Connection does not support TLS-Exporter feature
sv: TLS-anslutningen stöder inte funktionen TLS-Exporter

en: Unexpected error while exporting keying data
sv: Oväntat fel vid export av nycklingsdata

en: Error performing TLS close
sv: Fel vid genomförande av TLS-stängning

en: Could not get trust settings for certificate
sv: Kunde inte erhålla tillitsinställningar för certifikat

en: Could not retrieve certificates
sv: Kunde inte hämta certifikat

en: Could not get root certificate store
sv: Kunde inte erhålla rotcertifikatlagring

en: Could not get CA certificate store
sv: Kunde inte erhålla CA-certifikatlagring

en: Could not create CA store
sv: Kunde inte skapa CA-lagring

en: There is a problem with the certificate: %s
sv: Det har uppstått ett problem med certifikatet: %s

en: There is a problem with the certificate private key: %s
sv: Det har uppstått ett problem med certifikatets privata nyckel: %s
