glib master - en to nds translation catalogue (83 entries)

en: A bookmark for URI '%s' already exists
nds: Een Leseteken för de URI '%s' givt dat all

en: No bookmark found for URI '%s'
nds: Keen Leseteken funnen för URI '%s'

en: The URI '%s' is invalid
nds: De URI '%s' is nich akerat

en: Invalid hostname
nds: Nich akerater Hostnaam

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
nds: %a %d. %b %Y %T %Z

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
nds: %d.%m.%Y

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the time
en: %H:%M:%S
nds: %T

[ctx: full month name]
en: January
nds: Jannuaar

[ctx: full month name]
en: February
nds: Feberwaar

[ctx: full month name]
en: March
nds: März

[ctx: full month name]
en: May
nds: Mai

[ctx: full month name]
en: June
nds: Juni

[ctx: full month name]
en: July
nds: Juli

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
nds: Mär

[ctx: abbreviated month name]
en: May
nds: Mai

[ctx: full weekday name]
en: Monday
nds: Maandag

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
nds: Dingsdag

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
nds: Middeweek

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
nds: Dunnersdag

[ctx: full weekday name]
en: Friday
nds: Freedag

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
nds: Sünnavend

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
nds: Sünndag

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
nds: Maan

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
nds: Ding

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
nds: Migg

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
nds: Dunn

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
nds: Free

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
nds: Svd.

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
nds: Sdag

en: Error reading file '%s': %s
nds: Problem bi'm Lesen vun de Datei '%s': %s

en: File "%s" is too large
nds: Datei "%s" is to grot

en: Failed to open file '%s': %s
nds: Dat Opmaken vun de Datei '%s' is fehlslagen: %s

en: Failed to open file '%s': open() failed: %s
nds: Künn de Datei '%s' nich opmaken: open() failed: %s

en: '%s' is not a valid name
nds: '%s' is keen akerater Naam

en: '%s' is not a valid name: '%c'
nds: '%s' is kee akerater Naam: '%c'

en: Error on line %d: %s
nds: Fehler in Reeg %d: %s

en: out of memory
nds: keen Spieker

en: internal error
nds: Binnenfehler

en: unknown error
nds: unbekannter Fehler

en: nothing to repeat
nds: nix to wedderholen

en: code overflow
nds: Code Överlööp

en: Invalid string in environment: %s
nds: Nich akerate Reeg in Umgeven: %s

en: Invalid working directory: %s
nds: Nich akerates Orbietsverteeknis: %s

en: Failed to fork (%s)
nds: Künn nich opgaveln (%s)

en: Usage:
nds: Gebruk:

en: Help Options:
nds: Hölpoptschoonen:

en: Show help options
nds: Hölpoptschoonen opwiesen

en: Show all help options
nds: All Hölpoptschoonen opwiesen

en: Application Options:
nds: Programmoptschoonen:

en: Unknown option %s
nds: Unbekannte Optschoon %s

en: Not a regular file
nds: Keene normale Datei

en: File is empty
nds: De Datei is leer

en: Invalid key name: %s
nds: Nich akerater Slötelnaam: %s

en: Operation was cancelled
nds: De Operatschoon weur avbreken

en: Unknown type
nds: Unbekannter Typ

en: %s filetype
nds: %s Dateityp

en: %s type
nds: %s Typ

en: Unnamed
nds: Ohn Naam

en: Custom definition for %s
nds: Eegen Definitschoon för %s

en: Target file exists
nds: Tääldatei givt dat all

en: Enumerator is closed
nds: Tääler is sluten

en: Not enough space for socket address
nds: Nich genug Spieker för Sockelanskrivt

en: Unsupported socket address
nds: Nich unnerstütte Sockelanskrivt

en: Invalid filename %s
nds: Nich akerater Dateinaam %s

en: Error getting filesystem info: %s
nds: Künn dateisysteminfo nich kregen: %s

en: Can't rename root directory
nds: Künn root Verteeknisnaam nich ännern

en: Error renaming file: %s
nds: Fehler bi'm Naam ännern vun de Datei: %s

en: Invalid filename
nds: Nich akerater Dateinaam

en: Error opening file: %s
nds: Künn de Datei nich opmaken: %s

en: Can't open directory
nds: Künn dat verteeknis nich opmaken

en:  (invalid encoding)
nds: (nich akerate Koderen)

en: Error closing file: %s
nds: Künn de Datei nich sluten: %s

en: Target file is a directory
nds: Tääldatei is een Verteeknis

en: Target file is not a regular file
nds: Tääldatei is keene normale Datei

en: Invalid seek request
nds: Nich akerate Sökanfrage

en: Error connecting:
nds: Fehler bi'm Verbinnen:

en: Unknown error on connect
nds: Unbekannter Fehler bi'm Verbinnen

en: Filesystem root
nds: Dateisystem root

en: Can't find application
nds: Künn dat Programm nich finnen

en: URIs not supported
nds: URIs nich unnerstütt

en: Not enough memory
nds: Nich genug Spieker

en: Internal error: %s
nds: Binnenfehler: %s

en: Need more input
nds: Bruk mehr Ingaven
