glib - en to ro translation catalogue (1197 entries)

en: Setting default applications not supported yet
ro: Alegerea aplicațiilor prestabilite nu este implementată încă

en: Setting application as last used for type not supported yet
ro: Alegerea aplicației ca ultima folosită pentru acest tip nu este implementată

en: Failed to find default application for content type ‘%s’
ro: Nu s-a putut găsi aplicația prestabilită pentru tipul de conținut „%s”

en: Failed to find default application for URI Scheme ‘%s’
ro: Nu s-a putut găsi aplicația prestabilită pentru schema URI „%s”

en: GApplication Options:
ro: Opțiuni GApplication:

en: Show GApplication options
ro: Arată opțiunile GApplication

en: Enter GApplication service mode (use from D-Bus service files)
ro: Intră în modul de serviciu GApplication (utilizează de la fișierele de serviciu D-Bus)

en: Override the application’s ID
ro: Suprascrie ID-ul aplicației

en: Print the application version
ro: Afișează versiunea aplicației

en: Replace the running instance
ro: Înlocuiește instanța în funcțiune

en: Print help
ro: Afișează ajutorul

en: [COMMAND]
ro: [COMANDĂ]

en: Print version
ro: Afișează versiunea

en: Print version information and exit
ro: Afișează informațiile despre versiune și ieși

en: List applications
ro: Arată aplicațiile

en: List the installed D-Bus activatable applications (by .desktop files)
ro: Arată aplicațiile D-Bus care se pot activa (după fișiere .desktop)

en: Launch an application
ro: Lansează o aplicație

en: Launch the application (with optional files to open)
ro: Lansează aplicația (cu fișiere opționale de deschis)

en: APPID [FILE…]
ro: APPID [FIȘIER…]

en: Activate an action
ro: Activează o acțiune

en: Invoke an action on the application
ro: Invocă o acțiune pe aplicație

en: APPID ACTION [PARAMETER]
ro: ACȚIUNE APPID [PARAMETRU]

en: List available actions
ro: Arată acțiunile disponibile

en: List static actions for an application (from .desktop file)
ro: Arată lista acțiunilor statice pentru o aplicație (din fișierul .desktop)

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: The command to print detailed help for
ro: Comanda pentru care să se afișeze ajutorul detaliat

en: Application identifier in D-Bus format (eg: org.example.viewer)
ro: Identificatorul de aplicație în format D-Bus (eg: org.example.viewer)

note: Translators: commandline placeholder
en: FILE
ro: FIȘIER

en: Optional relative or absolute filenames, or URIs to open
ro: Calea relativă sau absolută a fisierelor, sau URI pentru deschidere

en: ACTION
ro: ACȚIUNE

en: The action name to invoke
ro: Numele acțiunii de invocat

en: PARAMETER
ro: PARAMETRU

en: Optional parameter to the action invocation, in GVariant format
ro: Parametru opțional pentru invocarea acțiunii, în formatul GVariant

en: Unknown command %s
ro: Comandă necunoscută %s

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Arguments:
ro: Argumente:

en: [ARGS…]
ro: [ARGUMENTE…]

en: Commands:
ro: Comenzi:

note: Translators: do not translate 'help', but please translate 'COMMAND'.
en: Use “%s help COMMAND” to get detailed help.
ro: Utilizați „%s help COMANDĂ” pentru a obține ajutor detaliat.

en: %s command requires an application id to directly follow
ro: comanda %s trebuie să fie urmată imediat de un id de aplicație

en: invalid application id: “%s”
ro: id de aplicație greșit: „%s”

note: Translators: %s is replaced with a command name like 'list-actions'
en: “%s” takes no arguments
ro: „%s” nu ia argumente

en: unable to connect to D-Bus: %s
ro: nu se poate conecta la D-Bus: %s

en: error sending %s message to application: %s
ro: eroare la trimiterea mesajului %s la aplicația: %s

en: action name must be given after application id
ro: numele acțiunii trebuie introdus după id-ul aplicației

en: invalid action name: “%s”
    action names must consist of only alphanumerics, “-” and “.”
ro: numele acțiunii e greșit „%s”
    numele acțiunilor trebuie să fie formate doar din litere, cifre, „-” și „.”

en: error parsing action parameter: %s
ro: eroare la analizarea parametrului acțiunii: %s

en: actions accept a maximum of one parameter
ro: acțiunile acceptă maximum un parametru

en: list-actions command takes only the application id
ro: comanda list-actions ia numai id-ul aplicației

en: unable to find desktop file for application %s
ro: nu se poate găsi fișierul desktop pentru aplicația %s

en: unrecognized command: %s
ro: comandă necunoscută: %s

en: Too large count value passed to %s
ro: S-a transmis o valoare prea mare către %s

en: Seek not supported on base stream
ro: Căutarea în fluxul de bază nu este acceptată

en: Cannot truncate GBufferedInputStream
ro: Nu se poate trunchia GBufferedInputStream

en: Stream is already closed
ro: Flux deja închis

en: Truncate not supported on base stream
ro: Trunchierea fluxului de bază nu este acceptată

en: Operation was cancelled
ro: Operațiunea a fost anulată

en: Invalid object, not initialized
ro: Obiect greșit, neinițializat

en: Incomplete multibyte sequence in input
ro: Secvență de octeți incompletă la intrare

en: Not enough space in destination
ro: Spațiu insuficient în destinație

en: Invalid byte sequence in conversion input
ro: Secvență de octeți incorectă la intrarea pentru conversie

en: Error during conversion: %s
ro: Eroare în timpul conversiei: %s

en: Cancellable initialization not supported
ro: Anularea inițializării nu este implementată

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported
ro: Conversia de la tipul de caractere „%s” la „%s” nu este acceptată

en: Could not open converter from “%s” to “%s”
ro: Nu s-a putut deschide convertorul de la „%s” la „%s”

en: %s type
ro: tip %s

en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

en: %s filetype
ro: tip de fișier %s

en: Unexpected data after end of conversion
ro: Date neașteptate după încheierea conversiei

en: GCredentials contains invalid data
ro: GCredentials conține date greșite

en: GCredentials is not implemented on this OS
ro: GCredentials nu este implementat în acest sistem

en: There is no GCredentials support for your platform
ro: GCredentials nu este implementat pe această platformă

en: GCredentials does not contain a process ID on this OS
ro: GCredentials nu conține un ID de proces în acest sistem

en: Credentials spoofing is not possible on this OS
ro: Falsificarea identității nu este posibilă în acest sistem

en: Unexpected early end-of-stream
ro: Flux terminat neașteptat de repede

en: Unsupported key “%s” in address entry “%s”
ro: Cheia „%s” nu e acceptată în rubrica adresei „%s”

en: Meaningless key/value pair combination in address entry “%s”
ro: Combinație cheie/valoare fără sens în rubrica adresei „%s”

en: Address “%s” is invalid (need exactly one of path, dir, tmpdir, or abstract keys)
ro: Adresa „%s” nu este corectă (este nevoie de exact una din cheile „path”, „dir”, „tmpdir”, sau „abstract”)

en: Error in address “%s” — the “%s” attribute is malformed
ro: Eroare în adresa „%s” — atributul „%s” este greșit

en: Unknown or unsupported transport “%s” for address “%s”
ro: Transport „%s” necunoscut sau neacceptat pentru adresa „%s”

en: Address element “%s” does not contain a colon (:)
ro: Elementul adresei „%s” nu conține două puncte (:)

en: Transport name in address element “%s” must not be empty
ro: Numele transportului din elementul adresei „%s” nu trebuie să fie gol

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” does not contain an equal sign
ro: Perechea cheie/valoare %d, „%s”, din elementul adresei „%s”, nu conține un semn de egalitate

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” must not have an empty key
ro: Perechea cheie/valoare %d, „%s”, din elementul adresei „%s”, nu trebuie să aibă o cheie goală

en: Error unescaping key or value in Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s”
ro: Eroare la decodificarea cheii sau a valorii din perechea cheie/valoare %d, „%s”, din elementul adresei „%s”

en: Error in address “%s” — the unix transport requires exactly one of the keys “path” or “abstract” to be set
ro: Eroare în adresa „%s” - transportul unix cere să fie stabilită exact una dintre cheile „path” sau „abstract”

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus connection address, * the second is the literal name of an attribute in the address.
en: Error in address “%s” — the %s attribute is missing or malformed
ro: Eroare în adresa „%s” - atributul %s lipsește sau este greșit

en: Error auto-launching:
ro: Eroare la auto-lansare:

en: Error opening nonce file “%s”: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului nonce „%s”: %s

en: Error reading from nonce file “%s”: %s
ro: Eroare la citirea din fișierul nonce „%s”: %s

en: Error reading from nonce file “%s”, expected 16 bytes, got %d
ro: Eroare la citirea din fișierul nonce „%s”, se așteptau 16 octeți, s-au primit %d

en: Error writing contents of nonce file “%s” to stream:
ro: Eroare la scrierea conținutului fișierului nonce „%s” la flux:

en: The given address is empty
ro: Adresa oferită este goală

en: Cannot spawn a message bus when AT_SECURE is set
ro: Nu se poate lansa o magistrală de mesaje când AT_SECURE este stabilit

en: Cannot spawn a message bus without a machine-id:
ro: Nu se poate lansa o magistrală de mesaje fără un machine-id:

en: Cannot autolaunch D-Bus without X11 $DISPLAY
ro: Nu se poate lansa automat D-Bus fără $DISPLAY X11

en: Error spawning command line “%s”:
ro: Eroare la crearea liniei de comandă „%s”:

en: Cannot determine session bus address (not implemented for this OS)
ro: Nu se poate determina adresa magistralei de sesiune (neimplementat în acest sistem)

en: Cannot determine bus address from DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable — unknown value “%s”
ro: Nu se poate determina adresa magistralei din variabila de mediu DBUS_STARTER_BUS_TYPE — valoare necunoscută „%s”

en: Cannot determine bus address because the DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable is not set
ro: Nu s-a putut determina adresa magistralei pentru că variabila de mediu DBUS_STARTER_BUS_TYPE nu este stabilită

en: Unknown bus type %d
ro: Tip de magistrală %d necunoscut

en: Unexpected lack of content trying to read a line
ro: Lipsă de conținut neașteptată în timp ce se încerca citirea unui rând

en: Unexpected lack of content trying to (safely) read a line
ro: Lipsă de conținut neașteptată în timp ce se încerca citirea unui rând (în siguranță)

en: Exhausted all available authentication mechanisms (tried: %s) (available: %s)
ro: S-au epuizat toate mecanismele de autentificare disponibile (încercat: %s) (disponibile: %s)

en: Unexpected lack of content trying to read a byte
ro: Lipsă de conținut neașteptată în timp ce se încerca citirea unui octet

en: User IDs must be the same for peer and server
ro: ID-urile utilizatorului trebuie să fie aceleași pentru client și server

en: Cancelled via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer
ro: Anulat via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer

en: Error when getting information for directory “%s”: %s
ro: Eroare în timpul obținerii de informații pentru dosarul „%s”: %s

en: Permissions on directory “%s” are malformed. Expected mode 0700, got 0%o
ro: Permisiunile pentru dosarul „%s” sunt eronate. Se aștepta modul 0700, s-a primit 0%o

en: Error creating directory “%s”: %s
ro: Eroare la crearea dosarului „%s”: %s

en: Operation not supported
ro: Operațiune neimplementată

en: Error opening keyring “%s” for reading:
ro: Eroare la deschiderea inelului de chei „%s” pentru citire:

en: Line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
ro: Rândul %d al inelului de chei de la „%s” cu conținutul „%s” este eronat

en: First token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
ro: Primul jeton al rândului %d al inelului de chei de la „%s” cu conținutul „%s” este eronat

en: Second token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
ro: Al doilea jeton al rândului %d al inelului de chei de la „%s” cu conținutul „%s” este eronat

en: Didn’t find cookie with id %d in the keyring at “%s”
ro: Nu s-a găsit un cookie cu id-ul %d în inelul de chei de la „%s”

en: Error creating lock file “%s”: %s
ro: Eroare la crearea fișierului de blocare „%s”: %s

en: Error deleting stale lock file “%s”: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului de blocare învechit „%s”: %s

en: Error closing (unlinked) lock file “%s”: %s
ro: Eroare la închiderea fișierului de blocare (deconectat) „%s”: %s

en: Error unlinking lock file “%s”: %s
ro: Eroare la deconectarea fișierului de blocare „%s”: %s

en: Error opening keyring “%s” for writing:
ro: Eroare la deschiderea inelului de chei „%s” pentru scriere:

en: (Additionally, releasing the lock for “%s” also failed: %s)
ro: (În plus, a eșuat și anularea blocării pentru „%s”: %s)

en: The connection is closed
ro: Conexiunea este închisă

en: Timeout was reached
ro: Limita de timp a fost atinsă

en: Unsupported flags encountered when constructing a client-side connection
ro: S-au întâlnit fanioane neacceptate când se construia partea de client a conexiunii

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus interface, * the second is the path of an object.
en: No such interface “%s” on object at path %s
ro: Nu există interfața „%s” pentru obiectul de pe calea %s

en: No such property “%s”
ro: Nu există proprietatea „%s”

en: Property “%s” is not readable
ro: Proprietatea „%s” nu poate fi citită

en: Property “%s” is not writable
ro: Proprietatea „%s” nu poate fi scrisă

en: Error setting property “%s”: Expected type “%s” but got “%s”
ro: Eroare la stabilirea proprietății „%s”: Se aștepta tipul „%s”, dar s-a primit „%s”

en: No such interface “%s”
ro: Nu există interfața „%s”

en: No such method “%s”
ro: Nu există metoda „%s”

en: Type of message, “%s”, does not match expected type “%s”
ro: Tipul de mesaj, „%s”, nu se potrivește cu cel așteptat „%s”

en: An object is already exported for the interface %s at %s
ro: Există deja un obiect exportat pentru interfața %s în %s

en: Unable to retrieve property %s.%s
ro: Nu se poate obține proprietatea %s.%s

en: Unable to set property %s.%s
ro: Nu se poate stabili proprietatea %s.%s

en: Method “%s” returned type “%s”, but expected “%s”
ro: Metoda „%s” a generat tipul „%s”, dar se aștepta „%s”

en: Method “%s” on interface “%s” with signature “%s” does not exist
ro: Metoda „%s” din interfața „%s” cu semnătura „%s” nu există

en: A subtree is already exported for %s
ro: Un subarbore este deja exportat pentru %s

en: Object does not exist at path “%s”
ro: Obiectul nu există pe calea „%s”

en: %s message: %s header field is invalid; expected a value of type ‘%s’
ro: Mesaj %s: rubrica antetului %s este incorectă; se aștepta o valoare de tipul „%s”

en: %s message: %s header field is missing or invalid
ro: Mesaj %s: rubrica antetului %s lipsește sau este greșită

en: %s message: INVALID header field supplied
ro: Mesaj %s: rubrica antetului furnizată este INVALID

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus message type, * the second is the name of a header field and the third is * a value that is reserved for the given field.
en: %s message: %s header field is using the reserved value %s
ro: Mesaj %s: rubrica antetului %s utilizează valoarea rezervată %s

en: %s message: INTERFACE header field does not contain a valid interface name
ro: Mesaj %s: rubrica antetului INTERFACE nu conține un nume corect de interfață

en: %s message: MEMBER header field does not contain a valid member name
ro: Mesaj %s: rubrica antetului MEMBER nu conține un nume corect de membru

en: %s message: ERROR_NAME header field does not contain a valid error name
ro: Mesaj %s: rubrica antetului ERROR_NAME nu conține un nume corect de eroare

en: type is INVALID
ro: tipul este INVALID

en: Wanted to read %lu byte but only got %lu | Wanted to read %lu bytes but only got %lu
ro[0]: S-a încercat să se citească %lu octet, dar s-a primit doar %lu
ro[1]: S-a încercat să se citească %lu octeți, dar s-au primit doar %lu
ro[2]: S-a încercat să se citească %lu de octeți, dar s-au primit doar %lu

en: Expected NUL byte after the string “%s” but found byte %d
ro: S-a așteptat un octet NUL după șirul „%s”, dar s-a găsit octetul %d

en: Expected valid UTF-8 string but found invalid bytes at byte offset %d (length of string is %d). The valid UTF-8 string up until that point was “%s”
ro: Se aștepta un șir UTF-8 corect, dar s-au găsit octeți incorecți la decalajul %d (lungimea șirului este %d). Șirul UTF-8 corect până la acel punct a fost „%s”

en: Value nested too deeply
ro: Valoare intercalată prea adânc

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus object path
ro: Valoarea analizată „%s” nu este o cale de obiect D-Bus corectă

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature
ro: Valoarea analizată „%s” nu este o semnătură D-Bus corectă

en: Encountered array of length %u byte. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB). | Encountered array of length %u bytes. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB).
ro[0]: S-a întâlnit un șir cu lungimea de %u octet. Lungimea maximă este de 2<<26 octeți (64 MiB).
ro[1]: S-a întâlnit un șir cu lungimea de %u octeți. Lungimea maximă este de 2<<26 octeți (64 MiB).
ro[2]: S-a întâlnit un șir cu lungimea de %u de octeți. Lungimea maximă este de 2<<26 octeți (64 MiB).

en: Encountered array of type “a%c”, expected to have a length a multiple of %u bytes, but found to be %u bytes in length
ro: S-a întâlnit un șir de tipul „a%c”, se aștepta să aibă ca lungime un multiplu de %u octeți, dar s-a constatat că are o lungime de %u octeți

en: Empty structures (tuples) are not allowed in D-Bus
ro: Structuri goale (tuple) nu sunt permise în D-Bus

en: Parsed value “%s” for variant is not a valid D-Bus signature
ro: Valoarea analizată „%s” pentru variantă nu este o semnătură D-Bus corectă

en: Error deserializing GVariant with type string “%s” from the D-Bus wire format
ro: Eroare la deserializarea GVariant cu șirul de tipul „%s” din formatul de rețea D-Bus

en: Invalid endianness value. Expected 0x6c (“l”) or 0x42 (“B”) but found value 0x%02x
ro: Valoare endianness greșită. Se aștepta 0x6c („l”) sau 0x42 („B”), dar s-a găsit valoarea 0x%02x

en: Invalid major protocol version. Expected 1 but found %d
ro: Versiune majoră de protocol greșită. Se aștepta 1 dar s-a găsit %d

en: Signature header found but is not of type signature
ro: Antet de semnătură găsit, dar nu este de tipul semnătură

en: Signature header with signature “%s” found but message body is empty
ro: S-a găsit un antet de semnătură cu semnătura „%s”, dar corpul mesajului este gol

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature (for body)
ro: Valoarea analizată „%s” nu este o semnătură D-Bus corectă (pentru corp)

en: No signature header in message but the message body is %u byte | No signature header in message but the message body is %u bytes
ro[0]: Nu există niciun antet de semnătură în mesaj, dar corpul mesajului este de %u octet
ro[1]: Nu există niciun antet de semnătură în mesaj, dar corpul mesajului este de %u octeți
ro[2]: Nu există niciun antet de semnătură în mesaj, dar corpul mesajului este de %u de octeți

en: Cannot deserialize message:
ro: Nu se poate deserializa mesajul:

en: Error serializing GVariant with type string “%s” to the D-Bus wire format
ro: Eroare la serializarea GVariant cu șirul de tipul „%s” în formatul de rețea D-Bus

en: Number of file descriptors in message (%d) differs from header field (%d)
ro: Numărul de descriptori de fișier în mesaj (%d) diferă de rubrica antetului (%d)

en: Cannot serialize message:
ro: Nu se poate serializa mesajul:

en: Message body has signature “%s” but there is no signature header
ro: Corpul mesajului are semnătura „%s”, dar nu există nicio semnătură de antet

en: Message body has type signature “%s” but signature in the header field is “%s”
ro: Corpul mesajului are semnătura „%s”, dar semnătura din rubrica antetului este „%s”

en: Message body is empty but signature in the header field is “(%s)”
ro: Corpul mesajului este gol, dar semnătura din rubrica antetului este „(%s)”

en: Error return with body of type “%s”
ro: Rezultat de eroare cu corpul de tipul „%s”

en: Error return with empty body
ro: Rezultat de eroare cu corp gol

en: (Type any character to close this window)
ro: (Tastați orice caracter pentru a închide această fereastră)

en: Session dbus not running, and autolaunch failed
ro: Sesiunea dbus nu funcționează, și lansarea automată a eșuat

en: Unable to get Hardware profile: %s
ro: Nu se poate obține profilul hardware: %s

note: Translators: Both placeholders are file paths
en: Unable to load %s or %s:
ro: Nu s-a putut încărca %s sau %s:

en: Error calling StartServiceByName for %s:
ro: Eroare la apelul StartServiceByName pentru %s:

en: Unexpected reply %d from StartServiceByName("%s") method
ro: Răspuns neașteptat %d de la metoda StartServiceByName("%s")

en: Cannot invoke method; proxy is for the well-known name %s without an owner, and proxy was constructed with the G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START flag
ro: Nu se poate invoca metoda; proxy-ul este pentru un nume cunoscut %s fără proprietar, și a fost construit utilizând fanionul G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START

en: Abstract namespace not supported
ro: Spațiul de nume abstract nu este acceptat

en: Cannot specify nonce file when creating a server
ro: Nu se poate specifica un fișier nonce când se creează un server

en: Error writing nonce file at “%s”: %s
ro: Eroare la scrierea fișierului nonce în „%s”: %s

en: The string “%s” is not a valid D-Bus GUID
ro: Șirul „%s” nu este un GUID D-Bus corect

en: Cannot listen on unsupported transport “%s”
ro: Nu se poate asculta pe transportul neacceptat „%s”

en: Commands:
      help         Shows this information
      introspect   Introspect a remote object
      monitor      Monitor a remote object
      call         Invoke a method on a remote object
      emit         Emit a signal
      wait         Wait for a bus name to appear
    
    Use “%s COMMAND --help” to get help on each command.
ro: Comenzi:
      help         Arată aceste informații
      introspect   Introspectează un obiect la distanță
      monitor      Monitorizează un obiect la distanță
      call         Invocă o metodă pe un obiect la distanță
      emit         Emite  un semnal
      wait         Așteaptă apariția unui nume de magistrală
    
    Utilizați "%s COMANDĂ --help" pentru a obține ajutor pentru fiecare comandă.

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error parsing introspection XML: %s
ro: Eroare la analizarea introspecției XML: %s

en: Error: %s is not a valid name
ro: Eroare: %s nu este un nume corect

en: Error: %s is not a valid object path
ro: Eroare: calea %s către obiect nu este corectă

en: Connect to the system bus
ro: Conectează la magistrala sistemului

en: Connect to the session bus
ro: Conectează la magistrala de sesiune

en: Connect to given D-Bus address
ro: Conectează la adresa D-Bus dată

en: ADDRESS
ro: ADRESA

en: Connection Endpoint Options:
ro: Opțiuni ale capătului conexiunii:

en: Options specifying the connection endpoint
ro: Opțiuni care specifică capătul conexiunii

en: No connection endpoint specified
ro: Niciun capăt de conexiune specificat

en: Multiple connection endpoints specified
ro: Mai multe capete de conexiune specificate

en: Warning: According to introspection data, interface “%s” does not exist
ro: Avertisment: conform datelor de introspecție, interfața „%s” nu există

en: Warning: According to introspection data, method “%s” does not exist on interface “%s”
ro: Avertisment: conform datelor de introspecție, metoda „%s” nu există în interfața „%s”

en: Error adding handle %d: %s
ro: Eroare la adăugarea mânerului %d: %s

en: Optional destination for signal (unique name)
ro: Destinația opțională pentru semnal (nume unic)

en: Object path to emit signal on
ro: Calea obiectului pe care se emite semnalul

en: Signal and interface name
ro: Numele semnalului și interfeței

en: Emit a signal.
ro: Emite un semnal.

en: Error connecting: %s
ro: Eroare la conectare: %s

en: Error: %s is not a valid unique bus name.
ro: Eroare: %s nu este un nume unic de magistrală corect.

en: Error: Object path is not specified
ro: Eroare: calea către obiect nu a fost specificată

en: Error: Signal name is not specified
ro: Eroare: numele de semnal nu a fost specificat

en: Error: Signal name “%s” is invalid
ro: Eroare: numele de semnal „%s” nu este corect

en: Error: %s is not a valid interface name
ro: Eroare: %s nu este un nume corect de interfață

en: Error: %s is not a valid member name
ro: Eroare: %s nu este un nume corect de membru

note: Use the original non-"parse-me-harder" error
en: Error parsing parameter %d: %s
ro: Eroare la analizarea parametrului %d: %s

en: Error flushing connection: %s
ro: Eroare la golirea conexiunii: %s

en: Destination name to invoke method on
ro: Numele destinației pentru invocarea metodei

en: Object path to invoke method on
ro: Calea către obiectul pe care se va invoca metoda

en: Method and interface name
ro: Metoda și numele interfeței

en: Timeout in seconds
ro: Limita de timp în secunde

en: Allow interactive authorization
ro: Permite autorizarea interactivă

en: Invoke a method on a remote object.
ro: Invocă o metodă pe un obiect la distanță.

en: Error: Destination is not specified
ro: Eroare: destinația nu a fost specificată

en: Error: %s is not a valid bus name
ro: Eroare: %s nu este un nume corect de magistrală

en: Error: Method name is not specified
ro: Eroare: numele metodei nu a fost specificat

en: Error: Method name “%s” is invalid
ro: Eroare: numele metodei „%s” nu este corect

en: Error parsing parameter %d of type “%s”: %s
ro: Eroare la analizarea parametrului %d cu tipul „%s”: %s

en: Destination name to introspect
ro: Numele destinației de introspectat

en: Object path to introspect
ro: Calea obiectului de introspectat

en: Print XML
ro: Afișează XML

en: Introspect children
ro: Introspectează inferiorii

en: Only print properties
ro: Afișează doar proprietățile

en: Introspect a remote object.
ro: Introspectează un obiect la distanță.

en: Destination name to monitor
ro: Numele destinației de monitorizat

en: Object path to monitor
ro: Calea către obiectul de monitorizat

en: Monitor a remote object.
ro: Monitorizează un obiect la distanță.

en: Error: can’t monitor a non-message-bus connection
ro: Eroare: nu se poate monitoriza o conexiune care nu este o magistrală de mesaje

en: Service to activate before waiting for the other one (well-known name)
ro: Serviciu de activat înainte de a-l aștepta pe celălalt (nume bine cunoscut)

en: Timeout to wait for before exiting with an error (seconds); 0 for no timeout (default)
ro: Limita de timp de așteptat înainte de a ieși cu o eroare (secunde); 0 pentru nicio limită de timp (prestabilit)

en: [OPTION…] BUS-NAME
ro: [OPȚIUNE…] NUME-MAGISTRALĂ

en: Wait for a bus name to appear.
ro: Așteaptă apariția unui nume de magistrală.

en: Error: A service to activate for must be specified.
ro: Eroare: trebuie specificat un serviciu de activat.

en: Error: A service to wait for must be specified.
ro: Eroare: trebuie specificat un serviciu care trebuie așteptat.

en: Error: Too many arguments.
ro: Eroare: prea multe argumente.

en: Error: %s is not a valid well-known bus name.
ro: Eroare: %s nu este un nume corect și bine cunoscut de magistrală.

en: Not authorized to change debug settings
ro: Neautorizat pentru a modifica configurările de depanare

en: Unnamed
ro: Nedenumit

en: Desktop file didn’t specify Exec field
ro: Fișierul desktop nu a specificat o rubrică Exec

en: Unable to find terminal required for application
ro: Nu s-a găsit terminalul necesar pentru aplicație

en: Program ‘%s’ not found in $PATH
ro: Programul „%s” nu a fost găsit în $PATH

en: Can’t create user application configuration folder %s: %s
ro: Nu se poate crea dosarul de configurare pentru aplicațiile utilizatorului %s: %s

en: Can’t create user MIME configuration folder %s: %s
ro: Nu se poate crea dosarul de configurare MIME al utilizatorului %s: %s

en: Application information lacks an identifier
ro: Informațiile despre aplicație nu au un indentificator

en: Can’t create user desktop file %s
ro: Nu se poate crea fișierul desktop al utilizatorului %s

en: Custom definition for %s
ro: Definiție personalizată pentru %s

en: drive doesn’t implement eject
ro: unitatea nu implementează scoaterea

note: Translators: This is an error * message for drive objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: drive doesn’t implement eject or eject_with_operation
ro: unitatea nu implementează comenzile eject sau eject_with_operation

en: drive doesn’t implement polling for media
ro: unitatea nu implementează verificarea periodică pentru medii de stocare noi

en: drive doesn’t implement start
ro: unitatea nu implementează comanda start

en: drive doesn’t implement stop
ro: unitatea nu implementează comanda stop

en: TLS backend does not implement TLS binding retrieval
ro: Suportul TLS nu implementează obținerea legăturii TLS

en: TLS support is not available
ro: Suportul TLS nu este disponibil

en: DTLS support is not available
ro: Suportul DTLS nu este disponibil

en: Can’t handle version %d of GEmblem encoding
ro: Nu se poate lucra cu versiunea %d a codificării GEmblem

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblem encoding
ro: Număr de jetoane formatat eronat (%d) în codificarea GEmblem

en: Can’t handle version %d of GEmblemedIcon encoding
ro: Nu se poate lucra cu versiunea %d a codificării GEmblemedIcon

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblemedIcon encoding
ro: Număr de jetoane formatat eronat (%d) în codificarea GEmblemedIcon

en: Expected a GEmblem for GEmblemedIcon
ro: Se aștepta un GEmblem pentru GEmblemedIcon

note: Translators: This is an error message when * trying to find the enclosing (user visible) * mount of a file, but none exists.
en: Containing mount does not exist
ro: Montarea conținută nu există

en: Can’t copy over directory
ro: Nu se poate copia peste dosar

en: Can’t copy directory over directory
ro: Nu se poate copia un dosar peste alt dosar

en: Target file exists
ro: Fișierul destinație există deja

en: Can’t recursively copy directory
ro: Nu se poate copia recursiv dosarul

en: Copy file range not supported
ro: Copierea intervalului de fișiere nu este acceptată

en: Error splicing file: %s
ro: Eroare la aplicarea funcției „splice” fișierului: %s

en: Splice not supported
ro: Funcția splice nu este implementată

en: Copy (reflink/clone) between mounts is not supported
ro: Copierea (reflink/clonare) între două montări nu este acceptată

en: Copy (reflink/clone) is not supported or invalid
ro: Copierea (reflink/clonare) nu este acceptată sau nu este corectă

en: Copy (reflink/clone) is not supported or didn’t work
ro: Copierea (reflink/clonare) nu este acceptată sau nu a funcționat

en: Cannot retrieve attribute %s
ro: Nu se poate obține atributul %s

en: Can’t copy special file
ro: Nu se poate copia fișierul special

en: Invalid symlink value given
ro: S-a primit o valoare incorectă pentru legătura simbolică

en: Symbolic links not supported
ro: Legăturile simbolice nu sunt implementate

en: Trash not supported
ro: Nu există o implementare pentru coșul de gunoi

en: File names cannot contain “%c”
ro: Numele de fișiere nu pot conține „%c”

en: Failed to create a temporary directory for template “%s”: %s
ro: Nu s-a putut crea un dosar temporar pentru șablonul „%s”: %s

en: volume doesn’t implement mount
ro: volumul nu implementează montarea

en: No application is registered as handling this file
ro: Nu există o aplicație înregistrată pentru deschiderea acestui fișier

en: Enumerator is closed
ro: Enumeratorul este închis

en: File enumerator has outstanding operation
ro: Enumeratorul fișierului este deja deschis de o altă operațiune

en: File enumerator is already closed
ro: Enumeratorul fișierului este deja închis

en: Can’t handle version %d of GFileIcon encoding
ro: Nu se poate lucra cu versiunea %d a codificării GFileIcon

en: Malformed input data for GFileIcon
ro: Date de intrare eronate pentru GFileIcon

en: Stream doesn’t support query_info
ro: Fluxul nu acceptă query_info

en: Seek not supported on stream
ro: Căutarea în flux nu este implementată

en: Truncate not allowed on input stream
ro: Nu se permite trunchierea fluxului de intrare

en: Truncate not supported on stream
ro: Trunchierea fluxului nu este implementată

en: Invalid hostname
ro: Nume greșit

en: Bad HTTP proxy reply
ro: Răspuns proxy HTTP greșit

en: HTTP proxy connection not allowed
ro: Conexiunea proxy HTTP nu este permisă

en: HTTP proxy authentication failed
ro: A eșuat autentificarea la proxy-ul HTTP

en: HTTP proxy authentication required
ro: Este necesară autentificarea la proxy-ul HTTP

en: HTTP proxy connection failed: %i
ro: Conexiunea proxy HTTP a eșuat: %i

en: HTTP proxy response too big
ro: Răspunsul proxy HTTP este prea mare

en: HTTP proxy server closed connection unexpectedly.
ro: Conexiunea la serverul proxy HTTP s-a închis în mod neașteptat.

en: Wrong number of tokens (%d)
ro: Număr greșit de elemente (%d)

en: No type for class name %s
ro: Niciun tip pentru numele clasei %s

en: Type %s does not implement the GIcon interface
ro: Tipul %s nu implementează interfața GIcon

en: Type %s is not classed
ro: Tipul %s nu este clasificat

en: Malformed version number: %s
ro: Număr de versiune eronat: %s

en: Type %s does not implement from_tokens() on the GIcon interface
ro: Tipul %s nu implementează from_tokens() în interfața GIcon

en: Can’t handle the supplied version of the icon encoding
ro: Nu se poate lucra cu versiunea furnizată pentru codificarea iconiței

en: No address specified
ro: Nu s-a specificat o adresă

en: Length %u is too long for address
ro: Lungimea %u este prea mare pentru adresă

en: Address has bits set beyond prefix length
ro: Adresa are biți stabiliți peste lungimea prefixului

en: Could not parse “%s” as IP address mask
ro: Nu s-a putut analiza „%s” ca mască de adresă IP

en: Not enough space for socket address
ro: Spațiu insuficient pentru adresa socket-ului

en: Unsupported socket address
ro: Adresa socket-ului e greșită

en: Input stream doesn’t implement read
ro: Fluxul de intrare nu implementează citirea

note: Translators: This is an error you get if there is already an * operation running against this stream when you try to start * one Translators: This is an error you get if there is * already an operation running against this stream when * you try to start one
en: Stream has outstanding operation
ro: Asupra fluxului se execută deja o operațiune

en: Copy with file
ro: Copiază cu fișierul

en: Keep with file when moved
ro: Păstrează cu fișierul când este mutat

en: “version” takes no arguments
ro: „version” nu ia argumente

en: Usage:
ro: Utilizare:

en: Print version information and exit.
ro: Afișează informații despre versiunie și închide.

en: Concatenate files to standard output
ro: Concatenează fișierele la ieșirea standard

en: Copy one or more files
ro: Copiază unul sau mai multe fișiere

en: Show information about locations
ro: Arată informațiile despre locuri

en: Launch an application from a desktop file
ro: Lansează o aplicație de la un fișier desktop

en: List the contents of locations
ro: Arată conținutul locurilor

en: Get or set the handler for a mimetype
ro: Obține sau stabilește operatorul pentru un tip mime

en: Create directories
ro: Creează dosare

en: Monitor files and directories for changes
ro: Monitorizează fișierele și dosarele pentru schimbări

en: Mount or unmount the locations
ro: Montează sau demontează locurile

en: Move one or more files
ro: Mută unul sau mai multe fișiere

en: Open files with the default application
ro: Deschide fișierele cu aplicația prestabilită

en: Rename a file
ro: Redenumește un fișier

en: Delete one or more files
ro: Șterge unul sau mai multe fișiere

en: Read from standard input and save
ro: Citește de la intrarea standard și salvează

en: Set a file attribute
ro: Stabilește un atribut de fișier

en: Move files or directories to the trash
ro: Mută fișiere sau dosare în coșul de gunoi

en: Lists the contents of locations in a tree
ro: Arată conținutul locurilor în format arbore

en: Commands:
ro: Comenzi:

en: Use %s to get detailed help.
ro: Folosește %s pentru a obține ajutor detaliat.

en: Error writing to stdout
ro: Eroare de scriere la stdout

note: Translators: commandline placeholder
en: LOCATION
ro: LOC

en: Concatenate files and print to standard output.
ro: Concatenează fișierele și afișează la ieșirea standard.

en: gio cat works just like the traditional cat utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
ro: gio cat funcționează exact ca utilitatea cat tradițională, dar utilizând locuri
    GIO în loc de fișiere locale: de exemplu, se poate folosi ca loc ceva asemănător
    cu smb://server/resource/file.txt

en: No locations given
ro: Nu s-au furnizat locuri

en: No target directory
ro: Niciun dosar țintă

en: Show progress
ro: Arată progresul

en: Prompt before overwrite
ro: Solicită înainte de suprascriere

en: Preserve all attributes
ro: Păstrează toate atributele

en: Backup existing destination files
ro: Creează o copie de rezervă a fișierelor destinație existente

en: Never follow symbolic links
ro: Nu urmări niciodată legăturile simbolice

en: Use default permissions for the destination
ro: Utilizează permisiunile prestabilite pentru destinație

en: Use default file modification timestamps for the destination
ro: Folosește pentru destinație data prestabilită de modificare a fișierului

en: Transferred %s out of %s (%s/s)
ro: Transferat %s din %s (%s/s)

note: Translators: commandline placeholder
en: SOURCE
ro: SURSĂ

note: Translators: commandline placeholder
en: DESTINATION
ro: DESTINAȚIE

en: Copy one or more files from SOURCE to DESTINATION.
ro: Copiază unul sau mai multe fișiere de la SURSĂ la DESTINAȚIE.

en: gio copy is similar to the traditional cp utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
ro: gio copy funcționează exact ca utilitatea cp tradițională, dar utilizând locuri
    GIO în loc de fișiere locale: de exemplu, se poate folosi ca loc ceva asemănător
    cu smb://server/resource/file.txt

en: Destination %s is not a directory
ro: Destinația %s nu este un dosar

en: %s: overwrite “%s”?
ro: %s: se suprascrie „%s”?

en: List writable attributes
ro: Arată atributele care pot fi scrise

en: Get file system info
ro: Obține informațiile sistemului de fișiere

en: The attributes to get
ro: Atributele de obținut

en: ATTRIBUTES
ro: ATRIBUTE

en: Don’t follow symbolic links
ro: Nu urmări legăturile simbolice

en: attributes:
ro: atribute:

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: display name: %s
ro: nume vizibil: %s

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: edit name: %s
ro: nume modificabil: %s

en: name: %s
ro: nume: %s

en: type: %s
ro: tip: %s

en: size:
ro: mărime:

en: hidden
ro: ascuns

en: uri: %s
ro: URI: %s

en: local path: %s
ro: cale locală: %s

en: unix mount: %s%s %s %s %s
ro: montare unix: %s%s %s %s %s

en: Settable attributes:
ro: Atribute care se pot stabili:

en: Writable attribute namespaces:
ro: Spații de nume pentru atribute care pot fi scrise:

en: Show information about locations.
ro: Arată informațiile despre locuri.

en: gio info is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon, or just by
    namespace, e.g. unix, or by “*”, which matches all attributes
ro: gio info funcționează exact ca utilitatea ls tradițională, dar utilizând locuri
    GIO în loc de fișiere locale: de exemplu, se poate folosi ca loc ceva asemănător
    cu smb://server/resource/file.txt . Atributele de fișier pot fi
    specificate cu numele lor GIO, ex. standard:icon, sau doar prin
    spațiul de nume, ex. unix, sau prin „*”, care se potrivește cu toate atributele

note: Translators: commandline placeholder
en: DESKTOP-FILE [FILE-ARG …]
ro: FIȘIER-DESKTOP [ARG-FIȘIER …]

en: Launch an application from a desktop file, passing optional filename arguments to it.
ro: Lansează o aplicație de la un fișier desktop, trecându-i argumente opționale de nume de fișiere.

en: No desktop file given
ro: Nu a fost furnizat niciun fișier desktop

en: The launch command is not currently supported on this platform
ro: Comanda de lansare nu este implementată pe această platformă

en: Unable to load ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut încărca „%s”: %s

en: Unable to load application information for ‘%s’
ro: Nu s-au putut încărca informațiile aplicației pentru „%s”

en: Unable to launch application ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut lansa aplicația „%s”: %s

en: Show hidden files
ro: Arată fișierele ascunse

en: Use a long listing format
ro: Folosește un format lung de listă

en: Print display names
ro: Afișează numele

en: Print full URIs
ro: Tipărește URI-uri complete

en: List the contents of the locations.
ro: Afișează conținuturile locurilor.

en: gio list is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon
ro: gio list funcționează exact ca utilitatea ls tradițională, dar utilizând locuri
    GIO în loc de fișiere locale: de exemplu, poate fi folosit ca loc ceva asemănător
    cu smb://server/resource/file.txt . Atributele de fișier pot fi
    specificate cu numele lor GIO, ex. standard:icon

note: Translators: commandline placeholder
en: MIMETYPE
ro: TIP MIME

en: HANDLER
ro: OPERATOR

en: Get or set the handler for a mimetype.
ro: Obține sau stabilește operatorul pentru un tip mime.

en: If no handler is given, lists registered and recommended applications
    for the mimetype. If a handler is given, it is set as the default
    handler for the mimetype.
ro: Dacă nu este furnizat niciun operator, arată aplicațiile înregistrate și recomandate
    pentru tipul mime. Dacă un operator este furnizat, acesta va fi operatorul
    prestabilit pentru tipul mime.

en: Must specify a single mimetype, and maybe a handler
ro: Trebuie specificat un singur tip mime, și poate un operator

en: No default applications for “%s”
ro: Nu sunt aplicații prestabilite pentru „%s”

en: Default application for “%s”: %s
ro: Aplicația prestabilită pentru „%s”: %s

en: Registered applications:
ro: Aplicații înregistrate:

en: No registered applications
ro: Nicio aplicație înregistrată

en: Recommended applications:
ro: Aplicații recomandate:

en: No recommended applications
ro: Nicio aplicație recomandată

en: Failed to load info for handler “%s”
ro: Nu s-au putut încărca informațiile pentru operatorul „%s”

en: Failed to set “%s” as the default handler for “%s”: %s
ro: Nu s-a putut alege „%s” ca operator prestabilit pentru „%s”: %s

en: Create parent directories
ro: Creează dosare părinte

en: Create directories.
ro: Creează dosare.

en: gio mkdir is similar to the traditional mkdir utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/mydir as location.
ro: gio mkdir funcționează exact ca utilitatea mkdir tradițională, dar utilizând locuri
    GIO în loc de fișiere locale: de exemplu, poate fi folosit ca loc ceva asemănător
    cu smb://server/resource/mydir

en: Monitor a directory (default: depends on type)
ro: Monitorizează un dosar (prestabilit: depinde de tip)

en: Monitor a file (default: depends on type)
ro: Monitorizează un fișier (prestabilit: depinde de tip)

en: Monitor a file directly (notices changes made via hardlinks)
ro: Monitorizează un fișier direct (detectează schimbările făcute prin legături fizice)

en: Monitors a file directly, but doesn’t report changes
ro: Monitorizează un fișier direct, dar nu raportează schimbările

en: Report moves and renames as simple deleted/created events
ro: Raportează mutările și redenumirile ca simple evenimente șterse / create

en: Watch for mount events
ro: Urmărește evenimentele de montare

en: Monitor files or directories for changes.
ro: Monitorizează fișierele sau dosarele pentru schimbări.

en: Mount as mountable
ro: Montează ca montabil

en: Mount volume with device file, or other identifier
ro: Montează volumul cu fișier de dispozitiv, sau alt indicator

en: Unmount
ro: Demontează

en: Eject
ro: Scoate

en: Stop drive with device file
ro: Oprește unitatea cu fișierul de dispozitiv

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: Unmount all mounts with the given scheme
ro: Demontează toate montările cu schema dată

en: SCHEME
ro: SCHEMA

en: Ignore outstanding file operations when unmounting or ejecting
ro: Ignoră operațiunile în curs ale fișierelor la demontare sau scoatere

en: Use an anonymous user when authenticating
ro: Folosește un utilizator anonim la autentificare

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List user-interesting volumes, drives and mounts
ro: Arată volumele, unitățile și montările interesante pentru utilizator

en: Monitor user-interesting volume, drive and mount events
ro: Monitorizează evenimentele interesante pentru utilizator legate de volum, unitate și montare

en: Show extra information
ro: Arată informațiile suplimentare

en: The numeric PIM when unlocking a VeraCrypt volume
ro: PIM-ul numeric la deblocarea unui volum VeraCrypt

en: Mount a TCRYPT hidden volume
ro: Montează un volum ascuns TCRYPT

en: Mount a TCRYPT system volume
ro: Montează un volum de sistem TCRYPT

en: Anonymous access denied
ro: Acces anonim respins

en: No drive for device file
ro: Nu există nicio unitate pentru fișierul de dispozitiv

en: No volume for given ID
ro: Nu există niciun volum pentru ID-ul dat

en: Mount or unmount the locations.
ro: Montează sau demontează locurile.

en: Don’t use copy and delete fallback
ro: Nu utiliza opțiunile de revenire pentru copiere și ștergere

en: Move one or more files from SOURCE to DEST.
ro: Mută unul sau mai multe fișiere de la SURSĂ la DESTINAȚIE.

en: gio move is similar to the traditional mv utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location
ro: gio move funcționează exact ca utilitatea mv tradițională, dar utilizând locuri
    GIO în loc de fișiere locale: de exemplu, poate fi folosit ca loc ceva asemănător
    cu smb://server/resource/file.txt

en: Target %s is not a directory
ro: Ținta %s nu este un dosar

en: Open files with the default application that
    is registered to handle files of this type.
ro: Deschide fișierele cu aplicația prestabilită care
    este înregistrată pentru a lucra cu fișiere de acest tip.

en: Ignore nonexistent files, never prompt
ro: Ignoră fișierele care nu există, nu întreba niciodată

en: Delete the given files.
ro: Șterge fișierele date.

en: NAME
ro: NUME

en: Rename a file.
ro: Redenumește un fișier.

en: Missing argument
ro: Lipsește un argument

en: Too many arguments
ro: Prea multe argumente

en: Rename successful. New uri: %s
ro: Redenumire cu succes. Uri nou: %s

en: Only create if not existing
ro: Creează doar dacă nu există

en: Append to end of file
ro: Adaugă la sfârșitul fișierului

en: When creating, restrict access to the current user
ro: La creare, restricționează accesul pentru utilizatorul actual

en: When replacing, replace as if the destination did not exist
ro: La înlocuire, înlocuiește ca și cum destinația nu ar exista

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Print new etag at end
ro: Tipărește etag nou la sfârșit

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: The etag of the file being overwritten
ro: Etag-ul fișierului care este suprascris

en: Error reading from standard input
ro: Eroare la citirea din intrarea standard

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Etag not available
ro: Etag nu este disponibil

en: Read from standard input and save to DEST.
ro: Citește de la intrarea standard și salvează la DESTINAȚIE.

en: No destination given
ro: Nu s-a furnizat o destinație

en: Type of the attribute
ro: Tipul atributului

en: TYPE
ro: TIP

en: Unset given attribute
ro: Anulează atributul dat

en: ATTRIBUTE
ro: ATRIBUT

en: VALUE
ro: VALOARE

en: Set a file attribute of LOCATION.
ro: Stabilește un atribut de fișier pentru LOC.

en: Location not specified
ro: Locul nu a fost specificat

en: Attribute not specified
ro: Atributul nu a fost specificat

en: Value not specified
ro: Valoarea nu a fost specificată

en: Invalid attribute type “%s”
ro: Tip greșit de atribut „%s”

en: Empty the trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: List files in the trash with their original locations
ro: Arată fișierele din coșul de gunoi cu locul lor original

en: Restore a file from trash to its original location (possibly recreating the directory)
ro: Recuperează un fișier din coșul de gunoi punându-l în locul lui original (eventual recreând dosarul)

en: Unable to find original path
ro: Nu s-a putut găsi calea originală

en: Unable to recreate original location:
ro: Nu s-a putut recrea locul original:

en: Unable to move file to its original location:
ro: Nu s-a putut muta fișierul în locul original:

en: Move/Restore files or directories to the trash.
ro: Mută și recuperează fișiere sau dosare în/din gunoi.

en: Note: for --restore switch, if the original location of the trashed file 
    already exists, it will not be overwritten unless --force is set.
ro: Notă: pentru comutatorul --restore, dacă locul original al fișierului trimis la gunoi 
    există deja, acesta nu va fi suprascris decât dacă --force este stabilit.

en: Location given doesn't start with trash:///
ro: Locul dat nu începe cu trash:///

en: Follow symbolic links, mounts and shortcuts
ro: Urmărește legăturile simbolice, montările și scurtăturile

en: List contents of directories in a tree-like format.
ro: Aranjează conținuturile dosarelor într-un format arborescent.

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
ro: Elementul <%s> nu este permis în <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
ro: Elementul <%s> nu este permis la nivelul cel mai de sus

en: File %s appears multiple times in the resource
ro: Fișierul %s apare de mai multe ori în resursă

en: Failed to locate “%s” in any source directory
ro: Nu s-a putut localiza „%s” în niciun dosar sursă

en: Failed to locate “%s” in current directory
ro: Nu s-a putut localiza %s” în dosarul actual

en: Unknown processing option “%s”
ro: Opțiune de procesare necunoscută „%s”

note: Translators: the first %s is a gresource XML attribute, * the second %s is an environment variable, and the third * %s is a command line tool
en: %s preprocessing requested, but %s is not set, and %s is not in PATH
ro: preprocesarea %s a fost solicitată, dar nu este stabilit %s, și %s nu se află în CALE

en: Error reading file %s: %s
ro: Eroare la citirea fișierului %s: %s

en: Error compressing file %s
ro: Eroare la comprimarea fișierului %s

en: text may not appear inside <%s>
ro: textul nu are voie să apară în <%s>

en: Show program version and exit
ro: Arată versiunea programului și închide

en: Name of the output file
ro: Numele fișierului rezultat

en: The directories to load files referenced in FILE from (default: current directory)
ro: Dosarele de unde se vor încărca fișierele referențiate în FILE (prestabilit: dosarul actual)

en: DIRECTORY
ro: DOSAR

en: Generate output in the format selected for by the target filename extension
ro: Generează rezultatul în formatul ales de extensia numelui de fișier țintă

en: Generate source header
ro: Generează antetul sursei

en: Generate source code used to link in the resource file into your code
ro: Generează codul sursă utilizat pentru a lega fișierul resursă în cod

en: Generate dependency list
ro: Generează lista de dependențe

en: Name of the dependency file to generate
ro: Numele fișierului de dependențe de generat

en: Include phony targets in the generated dependency file
ro: Include destinațiile phony în fișierul de dependențe generat

en: Don’t automatically create and register resource
ro: Nu crea și înregistra automat resursa

en: Don’t export functions; declare them G_GNUC_INTERNAL
ro: Nu exporta funcțiile; declară-le G_GNUC_INTERNAL

en: Don’t embed resource data in the C file; assume it's linked externally instead
ro: Nu îngloba date în fișierul C; presupune că este legat extern

en: C identifier name used for the generated source code
ro: Nume de identificator C utilizat pentru codul sursă generat

en: IDENTIFIER
ro: IDENTIFICATOR

en: The target C compiler (default: the CC environment variable)
ro: Compilatorul C țintă (prestabilit: variabila de mediu CC)

en: Compile a resource specification into a resource file.
    Resource specification files have the extension .gresource.xml,
    and the resource file have the extension called .gresource.
ro: Compilează o specificație de resursă într-un fișier resursă.
    Fișierele specificație de resursă au extensia .gresource.xml,
    iar fișierul resursă are extensia cu numele .gresource.

en: You should give exactly one file name
ro: Ar trebui furnizat exact un nume de fișier

en: nick must be a minimum of 2 characters
ro: pseudonimul trebuie să aibă minimum 2 caractere

en: Invalid numeric value
ro: Valoare numerică greșită

en: <value nick='%s'/> already specified
ro: <value nick='%s'/> a fost specificat deja

en: value='%s' already specified
ro: value=„%s” deja specificată

en: flags values must have at most 1 bit set
ro: valorile fanioanelor trebuie să aibă stabilit cel mult 1 bit

en: <%s> must contain at least one <value>
ro: <%s> trebuie să conțină cel puțin o <value>

en: <%s> is not contained in the specified range
ro: <%s> nu este conținut în intervalul specificat

en: <%s> is not a valid member of the specified enumerated type
ro: <%s> nu este un membru valid al tipului enumerat specificat

en: <%s> contains string not in the specified flags type
ro: <%s> conține un șir care nu se află în tipul de fanioane specificat

en: <%s> contains a string not in <choices>
ro: <%s> conține un șir care nu se află în <choices>

en: <range/> already specified for this key
ro: <range/> a fost specificat deja pentru această cheie

en: <range> not allowed for keys of type “%s”
ro: <range> nu este permis pentru cheile de tipul „%s”

en: <range> specified minimum is greater than maximum
ro: minimul specificat al <range> este mai mare decât maximul

en: unsupported l10n category: %s
ro: categorie l10n neacceptată: %s

en: l10n requested, but no gettext domain given
ro: s-a solicitat l10n, dar nu s-a furnizat niciun domeniu gettext

en: translation context given for value without l10n enabled
ro: context de traducere furnizat pentru valoare fără să fie activat l10n

en: Failed to parse <default> value of type “%s”:
ro: Nu s-a putut analiza valoarea <default> de tipul „%s”:

en: <choices> cannot be specified for keys tagged as having an enumerated type
ro: <choices> nu pot fi specificate pentru cheile etichetate ca având un tip enumerat

en: <choices> already specified for this key
ro: <choices> au fost specificate deja pentru această cheie

en: <choices> not allowed for keys of type “%s”
ro: <choices> nu sunt permise pentru cheile de tipul „%s”

en: <choice value='%s'/> already given
ro: <choice value='%s'/> a fost furnizat deja

en: <choices> must contain at least one <choice>
ro: <choices> trebuie să conțină cel puțin o <choice>

en: <aliases> already specified for this key
ro: <aliases> au fost specificate deja pentru această cheie

en: <aliases> can only be specified for keys with enumerated or flags types or after <choices>
ro: <aliases> pot fi specificate doar pentru cheile cu tipuri fanioane sau enumerate sau după <choices>

en: <alias value='%s'/> given when “%s” is already a member of the enumerated type
ro: <alias value='%s'/> furnizată atunci când „%s” este deja un membru al tipului enumerat

en: <alias value='%s'/> given when <choice value='%s'/> was already given
ro: <alias value='%s'/> furnizată atunci când <choice value='%s'/> a fost dată deja

en: <alias value='%s'/> already specified
ro: <alias value='%s'/> a fost specificat deja

en: alias target “%s” is not in enumerated type
ro: ținta aliasului „%s” nu este un tip enumerat

en: alias target “%s” is not in <choices>
ro: ținta alias „%s” nu este în <choices>

en: <aliases> must contain at least one <alias>
ro: <aliases> trebuie să conțină cel puțin un <alias>

en: Empty names are not permitted
ro: Numele goale nu sunt permise

en: Invalid name “%s”: names must begin with a lowercase letter
ro: Nume greșit „%s”: numele trebuie să înceapă cu o literă mică

en: Invalid name “%s”: invalid character “%c”; only lowercase letters, numbers and hyphen (“-”) are permitted
ro: Nume greșit „%s”: caracter greșit „%c”; doar literele mici, numerele și cratima („-”) sunt permise

en: Invalid name “%s”: two successive hyphens (“--”) are not permitted
ro: Nume greșit „%s”: două cratime consecutive („--”) nu sunt permise

en: Invalid name “%s”: the last character may not be a hyphen (“-”)
ro: Nume greșit „%s”: ultimul caracter nu poate fi o cratimă („-”)

en: Invalid name “%s”: maximum length is 1024
ro: Nume greșit „%s”: lungimea maximă este 1024

en: <child name='%s'> already specified
ro: <child name='%s'> deja specificat

en: Cannot add keys to a “list-of” schema
ro: Nu se pot adăuga chei la o schemă de tipul „list-of”

en: <key name='%s'> already specified
ro: <key name='%s'> deja specificat

en: <key name='%s'> shadows <key name='%s'> in <schema id='%s'>; use <override> to modify value
ro: <key name='%s'> ascunde <key name='%s'> în <schema id='%s'>; folosește <override> pentru a modifica valoarea

en: Exactly one of “type”, “enum” or “flags” must be specified as an attribute to <key>
ro: Exact una dintre valorile „type”, „enum” sau „flags” trebuie specificată ca atribut pentru <key>

en: <%s id='%s'> not (yet) defined.
ro: <%s id='%s'> nu este (încă) definit.

en: Invalid GVariant type string “%s”
ro: Șir incorect de tip GVariant „%s”

en: <override> given but schema isn’t extending anything
ro: <override> a fost furnizat dar schema nu extinde nimic

en: No <key name='%s'> to override
ro: Nu este niciun element <key name='%s'> de suprascris

en: <override name='%s'> already specified
ro: <override name='%s'> deja specificat

en: <schema id='%s'> already specified
ro: <schema id='%s'> deja specificat

en: <schema id='%s'> extends not yet existing schema “%s”
ro: <schema id='%s'> extinde o schemă încă inexistentă „%s”

en: <schema id='%s'> is list of not yet existing schema “%s”
ro: <schema id='%s'> este lista unei scheme inexistente „%s”

en: Cannot be a list of a schema with a path
ro: Nu poate fi lista unei scheme care are o cale

en: Cannot extend a schema with a path
ro: Nu se poate extinde o schemă care are o cale

en: <schema id='%s'> is a list, extending <schema id='%s'> which is not a list
ro: <schema id='%s'> este o listă, ce extinde <schema id='%s'> care nu este o listă

en: <schema id='%s' list-of='%s'> extends <schema id='%s' list-of='%s'> but “%s” does not extend “%s”
ro: <schema id='%s' list-of='%s'> extinde <schema id='%s' list-of='%s'>, dar „%s” nu extinde „%s”

en: A path, if given, must begin and end with a slash
ro: O cale, dacă este furnizată, trebuie să înceapă și să se termine cu o bară oblică

en: The path of a list must end with “:/”
ro: Calea unei liste trebuie să se termine cu „:/”

en: Warning: Schema “%s” has path “%s”.  Paths starting with “/apps/”, “/desktop/” or “/system/” are deprecated.
ro: Avertisment: Schema „%s” are calea „%s”.  Căile care încep cu „/apps/”, „/desktop/” sau „/system/” sunt învechite.

en: <%s id='%s'> already specified
ro: <%s id='%s'> deja specificat

en: Only one <%s> element allowed inside <%s>
ro: Doar un element <%s> este permis în <%s>

en: Element <%s> not allowed at the top level
ro: Elementul <%s> nu este permis la nivelul de top

en: Element <default> is required in <key>
ro: Elementul <default> este necesar în <key>

en: Text may not appear inside <%s>
ro: Textul nu poate să apară înăuntrul <%s>

en: Warning: undefined reference to <schema id='%s'/>
ro: Avertisment: referință nedefinită la <schema id='%s'/>

note: Translators: Do not translate "--strict".
en: --strict was specified; exiting.
ro: --strict a fost specificat; se închide.

en: This entire file has been ignored.
ro: Întregul fișier a fost ignorat.

en: Ignoring this file.
ro: Se ignoră acest fișier.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”; ignoring override for this key.
ro: Nu există cheia „%s” în schema „%s” cum este specificat în fișierul de suprascriere „%s”; se ignoră suprascrierea pentru această cheie.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s” and --strict was specified; exiting.
ro: Nu există cheia „%s” în schema „%s” cum este specificat în fișierul de suprascriere „%s” și --strict a fost specificat; se închide.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”); ignoring override for this key.
ro: Nu se pot furniza suprascrierile per-desktop pentru cheia localizată „%s” în schema „%s” (suprascrie fișierul „%s”); se ignoră suprascrierea pentru această cheie.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”) and --strict was specified; exiting.
ro: Nu se pot furniza suprascrierile per-desktop pentru cheia localizată „%s” în schema „%s” (suprascrie fișierul „%s”) și --strict a fost specificat; se închide.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. Ignoring override for this key.
ro: Eroare la parsarea cheii „%s” în schema „%s” cum este specificat în fișierul de suprascriere „%s”: %s. Se ignoră suprascrierea pentru această cheie.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. --strict was specified; exiting.
ro: Eroare la parsarea cheii „%s” în schema „%s” cum este specificat în fișierul de suprascriere „%s”: %s. --strict a fost specificat; se închide.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema; ignoring override for this key.
ro: Suprascrierea cheii „%s” în schema „%s” din fișierul de suprascriere „%s” nu se află în intervalul specificat de schemă; se ignoră suprascrierea pentru această cheie.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema and --strict was specified; exiting.
ro: Suprascrierea cheii „%s” în schema „%s” din fișierul de suprascriere „%s” nu se află în intervalul specificat de schemă și --strict a fost specificat; se închide.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices; ignoring override for this key.
ro: Suprascrierea cheii „%s” în schema „%s” din fișierul de suprascriere „%s” nu este în lista de alegeri valide; se ignoră suprascrierea pentru această cheie.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices and --strict was specified; exiting.
ro: Suprascrierea cheii „%s” în schema „%s” din fișierul de suprascriere „%s” nu este în lista de alegeri valide și --strict a fost specificat; se închide.

en: Where to store the gschemas.compiled file
ro: Unde se stochează fișierul gschemas.compiled

en: Abort on any errors in schemas
ro: Anulează execuția la detectarea oricăror erori în scheme

en: Do not write the gschema.compiled file
ro: Nu scrie fișierul gschemas.compiled

en: Do not enforce key name restrictions
ro: Nu impune restricții numelor cheilor

en: Compile all GSettings schema files into a schema cache.
    Schema files are required to have the extension .gschema.xml,
    and the cache file is called gschemas.compiled.
ro: Compilează toate fișierele-schemă GSettings într-un cache de schemă.
    Fișierele schemă trebuie să aibă extensia .gschema.xml,
    iar fișierul cache se numește gschemas.compiled.

en: You should give exactly one directory name
ro: Trebuie dat exact un nume de dosar

en: No schema files found: doing nothing.
ro: Nu s-a găsit niciun fișier schemă: nu se face nimic.

en: No schema files found: removed existing output file.
ro: Nu s-a găsit niciun fișier schemă: s-a șters fișierul rezultat existent.

en: Invalid filename %s
ro: Nume incorect de fișier %s

en: Error getting filesystem info for %s: %s
ro: Eroare la obținerea informațiilor sistemului de fișiere pentru %s: %s

note: Translators: This is an error message when trying to find * the enclosing (user visible) mount of a file, but none * exists.
en: Containing mount for file %s not found
ro: Montarea conținătoare pentru fișierul %s nu a fost găsită

en: Can’t rename root directory
ro: Nu se poate redenumi dosarul rădăcină

en: Error renaming file %s: %s
ro: Eroare la redenumirea fișierului %s: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
ro: Nu se poate redenumi fișierul, numele de fișier există deja

en: Invalid filename
ro: Nume greșit de fișier

en: Error opening file %s: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului %s: %s

en: Error removing file %s: %s
ro: Eroare la eliminarea fișierului %s: %s

en: Unable to trash child file %s
ro: Nu se poate muta în coș fișierul copil %s

en: Error trashing file %s: %s
ro: Eroare la mutarea în coș a fișierului %s: %s

en: Unable to create trash directory %s: %s
ro: Nu s-a putut crea dosarul coșului de gunoi %s: %s

en: Unable to find toplevel directory to trash %s
ro: Nu se poate găsi dosarul superior pentru a muta în coșul de gunoi %s

en: Trashing on system internal mounts is not supported
ro: Mutarea în coșul de gunoi pe montările interne ale sistemului nu este acceptată

en: Unable to find or create trash directory %s to trash %s
ro: Nu se poate găsi sau crea dosarul coșului de gunoi %s pentru a șterge %s

en: Unable to create trashing info file for %s: %s
ro: Nu se poate crea fișierul cu informații despre mutarea în coșul de gunoi pentru %s: %s

en: Unable to trash file %s across filesystem boundaries
ro: Nu se poate muta în coșul de gunoi fișierul %s dincolo de limitele sistemului de fișiere

en: Unable to trash file %s: %s
ro: Nu se poate muta în coșul de gunoi fișierul %s: %s

en: Unable to trash file %s
ro: Nu se poate muta în coș fișierul %s

en: Error creating directory %s: %s
ro: Eroare la crearea dosarului %s: %s

en: Filesystem does not support symbolic links
ro: Sistemul de fișiere nu acceptă legături simbolice

en: Error making symbolic link %s: %s
ro: Eroare la crearea legăturii simbolice %s: %s

en: Error moving file %s: %s
ro: Eroare la mutarea fișierului %s: %s

en: Can’t move directory over directory
ro: Nu se poate muta un dosar peste alt dosar

en: Backup file creation failed
ro: Crearea fișierului pentru copia de rezervă a eșuat

en: Error removing target file: %s
ro: Eroare la ștergerea fișierului destinație: %s

en: Move between mounts not supported
ro: Operațiunea de mutare între două dispozitive montate nu este implementată

en: Could not determine the disk usage of %s: %s
ro: Nu s-a putut determina utilizarea discului a %s: %s

en: Attribute value must be non-NULL
ro: Valoarea atributului trebuie să fie diferită de NULL

en: Invalid attribute type (string or invalid expected)
ro: Tip incorect de atribut (se aștepta un șir sau nevalid)

en: Invalid extended attribute name
ro: Nume incorect de atribut extins

en: Error setting extended attribute “%s”: %s
ro: Eroare la stabilirea atributului extins „%s”: %s

en:  (invalid encoding)
ro:  (codare incorectă)

en: Error when getting information for file “%s”: %s
ro: Eroare în timpul obținerii de informații pentru fișierul „%s”: %s

en: Error when getting information for file descriptor: %s
ro: Eroare în timpul obținerii de informații pentru descriptorul de fișier: %s

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
ro: Tip incorect de atribut (se aștepta o valoare uint32)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
ro: Tip incorect de atribut (se aștepta o valoare uint64)

en: Invalid attribute type (byte string expected)
ro: Tip incorect de atribut (se aștepta un șir de octeți)

en: Cannot set permissions on symlinks
ro: Nu se pot defini drepturi pentru legături simbolice

en: Error setting permissions: %s
ro: Eroare la definirea drepturilor: %s

en: Error setting owner: %s
ro: Eroare la definirea deținătorului: %s

en: symlink must be non-NULL
ro: legătura simbolică trebuie să fie diferită de NULL

en: Error setting symlink: %s
ro: Eroare la definirea legăturii simbolice: %s

en: Error setting symlink: file is not a symlink
ro: Eroare la definirea legăturii simbolice: fișierul nu este o legătură simbolică

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld are negative
ro: Nanosecundele extra %d pentru datarea UNIX %lld sunt negative

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld reach 1 second
ro: Nanosecundele extra %d pentru datarea UNIX %lld au ajuns la 1 secundă

en: UNIX timestamp %lld does not fit into 64 bits
ro: Datarea UNIVX %lld nu se potrivește pe 64 de biți

en: UNIX timestamp %lld is outside of the range supported by Windows
ro: Datarea UNIX %lld este în afara intervalului acceptat de Windows

en: File name “%s” cannot be converted to UTF-16
ro: Numele de fișier „%s” nu poate fi convertit la UTF-16

en: File “%s” cannot be opened: Windows Error %lu
ro: Fișierul „%s” nu poate fi deschis: eroare Windows %lu

en: Error setting modification or access time for file “%s”: %lu
ro: Eroare la stabilirea modificării sau timpului de acces pentru fișierul „%s”: %lu

en: Error setting modification or access time: %s
ro: Eroare la schimbarea datei de acces ori modificare: %s

en: SELinux context must be non-NULL
ro: Contextul SELinux trebuie să fie diferit de NULL

en: SELinux is not enabled on this system
ro: SELinux nu este activat pentru acest sistem

en: Error setting SELinux context: %s
ro: Eroare la definirea contextului SELinux: %s

en: Setting attribute %s not supported
ro: Definirea atributului %s nu este implementată

en: Error reading from file: %s
ro: Eroare la citirea din fișier: %s

en: Error closing file: %s
ro: Eroare la închiderea fișierului: %s

en: Error seeking in file: %s
ro: Eroare la căutarea în fișier: %s

en: Unable to find default local file monitor type
ro: Nu s-a găsit tipul prestabilit de monitorizare a fișierelor locale

en: Error writing to file: %s
ro: Eroare la scrierea în fișier: %s

en: Error removing old backup link: %s
ro: Eroare la ștergerea vechii legături de rezervă: %s

en: Error creating backup copy: %s
ro: Eroare la crearea copiei de rezervă: %s

en: Error renaming temporary file: %s
ro: Eroare la redenumirea fișierului temporar: %s

en: Error truncating file: %s
ro: Eroare la trunchierea fișierului: %s

en: Error opening file “%s”: %s
ro: Eroare la deschiderea fișierului „%s”: %s

en: Target file is a directory
ro: Fișierul destinație este un dosar

en: Target file is not a regular file
ro: Fișierul destinație nu este un fișier obișnuit

en: The file was externally modified
ro: Fișierul a fost modificat de o terță parte

en: Error removing old file: %s
ro: Eroare la ștergerea vechiului fișier: %s

en: Invalid GSeekType supplied
ro: S-a primit un GSeekType greșit

en: Invalid seek request
ro: Cerere incorectă de căutare

en: Cannot truncate GMemoryInputStream
ro: Nu se poate trunchia GMemoryInputStream

en: Memory output stream not resizable
ro: Fluxul de ieșire al memoriei nu poate fi redimensionat

en: Failed to resize memory output stream
ro: Nu s-a putut redimensiona fluxul de ieșire al memoriei

en: Amount of memory required to process the write is larger than available address space
ro: Cantitatea de memorie necesară pentru a procesa scrierea este mai mare decât spațiul de adrese disponibil

en: Requested seek before the beginning of the stream
ro: S-a cerut mutarea cursorului înaintea începutului fluxului

en: Requested seek beyond the end of the stream
ro: S-a cerut mutarea cursorului după sfârșitul fluxului

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement unmount.
en: mount doesn’t implement “unmount”
ro: montarea nu implementează operația de demontare „unmount”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement eject.
en: mount doesn’t implement “eject”
ro: montarea nu implementează operația de scoatere „eject”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of unmount or unmount_with_operation.
en: mount doesn’t implement “unmount” or “unmount_with_operation”
ro: montarea nu implementează „unmount” sau „unmount_with_operation”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: mount doesn’t implement “eject” or “eject_with_operation”
ro: montarea nu implementează „eject” sau „eject_with_operation”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement remount.
en: mount doesn’t implement “remount”
ro: montarea nu implementează operația de remontare „remount”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement content type guessing
ro: montarea nu implementează detectarea tipului de conținut

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement synchronous content type guessing
ro: montarea nu implementează detectarea sincronizată a tipului de conținut

en: Hostname “%s” contains “[” but not “]”
ro: Numele de gazdă „%s” conține „[” dar nu și „]”

en: Network unreachable
ro: Nu se poate accesa rețeaua

en: Host unreachable
ro: Nu se poate accesa gazda

en: Could not create network monitor: %s
ro: Nu s-a putut crea monitorul de rețea: %s

en: Could not create network monitor:
ro: Nu s-a putut crea monitorul de rețea:

en: Could not get network status:
ro: Nu s-a putut obține starea rețelei:

en: NetworkManager not running
ro: NetworkManager nu funcționează

en: NetworkManager version too old
ro: Versiunea de NetworkManager este prea veche

en: Output stream doesn’t implement write
ro: Fluxul de ieșire nu implementează scrierea

en: Sum of vectors passed to %s too large
ro: Suma vectorilor oferiți la %s este prea mare

en: Source stream is already closed
ro: Sursa fluxului este deja închisă

en: Unspecified proxy lookup failure
ro: Eroare nespecificată de căutare proxy

note: Translators: the first placeholder is a domain name, the * second is an error message
en: Error resolving “%s”: %s
ro: Eroare la rezolvarea „%s”: %s

note: Translators: The placeholder is for a function name.
en: %s not implemented
ro: %s nu este implementat

en: Invalid domain
ro: Domeniu greșit

en: The resource at “%s” does not exist
ro: Resursa de la „%s” nu există

en: The resource at “%s” failed to decompress
ro: Resursa de la „%s” nu s-a putut decomprima

en: Resource files cannot be renamed
ro: Fișierul resursă nu poate fi redenumit

en: The resource at “%s” is not a directory
ro: Resursa de la „%s” nu este un dosar

en: Input stream doesn’t implement seek
ro: Fluxul de intrare nu implementează căutarea

en: List sections containing resources in an elf FILE
ro: Enumeră secțiunile care conțin resurse într-un FIȘIER elf

en: List resources
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
ro: Enumeră resursele
    Dacă s-a furnizat SECȚIUNE, enumeră resursele doar din această secțiune
    Dacă s-a furnizat CALE, enumeră doar resursele care se potrivesc

en: FILE [PATH]
ro: FIȘIER [CALE]

en: SECTION
ro: SECȚIUNE

en: List resources with details
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
    Details include the section, size and compression
ro: Enumeră resursele cu detalii
    Dacă s-a furnizat SECȚIUNE, enumeră resursele doar din această secțiune
    Dacă s-a furnizat CALE, enumeră doar resursele care se potrivesc
    Detaliile includ secțiunea, mărimea și compresia

en: Extract a resource file to stdout
ro: Extrage un fișier resursă la stdout

en: FILE PATH
ro: CALE FIȘIER

en: Usage:
      gresource [--section SECTION] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      sections                  List resource sections
      list                      List resources
      details                   List resources with details
      extract                   Extract a resource
    
    Use “gresource help COMMAND” to get detailed help.
ro: Utilizare:
      gresource [--section SECȚIUNE] COMANDĂ [ARGUMENTE…]
    
    Comenzi:
      help                      Arată aceste informații
      sections                  Enumeră secțiunile de resursă
      list                      Enumeră resursele
      details                   Enumeră resursele cu detalii
      extract                   Extrage o resursă
    
    Utilizați “gresource help COMANDĂ” pentru a obține ajutor detaliat.

en: Usage:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s
ro: Utilizare:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s

en:   SECTION   An (optional) elf section name
ro:   SECȚIUNE   Un nume (opțional) de secțiune elf

en:   COMMAND   The (optional) command to explain
ro:   COMANDĂ   Comandă (opțională) de explicat

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
ro:   FIȘIER      Un fișier elf (o bibliotecă binară sau partajată)

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
                or a compiled resource file
ro:   FIȘIER      Un fișier elf (o bibliotecă binară sau partajată)
                sau un fișier resursă partajat

en: [PATH]
ro: [CALE]

en:   PATH      An (optional) resource path (may be partial)
ro:   CALE      O cale (opțională) de resursă (poate fi parțială)

en: PATH
ro: CALE

en:   PATH      A resource path
ro:   CALE      O cale de resursă

en: No such schema “%s”
ro: Nu există schema „%s”

en: Schema “%s” is not relocatable (path must not be specified)
ro: Schema „%s” nu este relocalizabilă (nu trebuie specificată calea)

en: Schema “%s” is relocatable (path must be specified)
ro: Schema „%s” este relocalizabilă (trebuie specificată calea)

en: Empty path given.
ro: Calea dată este goală.

en: Path must begin with a slash (/)
ro: Calea trebuie să înceapă cu o bară oblică (/)

en: Path must end with a slash (/)
ro: Calea trebuie să se termine cu o bară oblică (/)

en: Path must not contain two adjacent slashes (//)
ro: Calea trebuie să nu conțină două bare oblice adiacente (//)

en: The provided value is outside of the valid range
ro: Valoarea furnizată este în afara intervalului corect

en: The key is not writable
ro: Cheia nu poate fi scrisă

en: List the installed (non-relocatable) schemas
ro: Enumeră schemele (nerelocalizabile) instalate

en: List the installed relocatable schemas
ro: Enumeră schemele relocalizabile instalate

en: List the keys in SCHEMA
ro: Enumeră cheile din SCHEMĂ

en: SCHEMA[:PATH]
ro: SCHEMĂ[:CALE]

en: List the children of SCHEMA
ro: Enumeră copiii SCHEMEI

en: List keys and values, recursively
    If no SCHEMA is given, list all keys
ro: Enumeră recursiv chei și valori
    Dacă nu a fost furnizată nicio SCHEMĂ, enumeră toate cheile

en: [SCHEMA[:PATH]]
ro: [SCHEMĂ[:CALE]]

en: Get the value of KEY
ro: Obține valoarea CHEII

en: SCHEMA[:PATH] KEY
ro: SCHEMĂ[:CALE] CHEIE

en: Query the range of valid values for KEY
ro: Interoghează intervalul valorilor corecte pentru CHEIE

en: Query the description for KEY
ro: Interoghează descrierea pentru CHEIE

en: Set the value of KEY to VALUE
ro: Stabilește valoarea CHEII la VALOARE

en: SCHEMA[:PATH] KEY VALUE
ro: SCHEMĂ[:CALE] CHEIE VALOARE

en: Reset KEY to its default value
ro: Restabilește CHEIA la valoarea ei inițială

en: Reset all keys in SCHEMA to their defaults
ro: Restabilește toate cheile în SCHEMA la valorile inițiale

en: Check if KEY is writable
ro: Verifică dacă CHEIA poate fi scrisă

en: Monitor KEY for changes.
    If no KEY is specified, monitor all keys in SCHEMA.
    Use ^C to stop monitoring.
ro: Monitorizează CHEIA pentru modificări.
    Dacă nicio CHEIE nu este specificată, monitorizează toate cheile din SCHEMĂ.
    Folosiți ^C pentru a opri monitorizarea.

en: SCHEMA[:PATH] [KEY]
ro: SCHEMĂ[:CALE] [CHEIE]

en: Usage:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      list-schemas              List installed schemas
      list-relocatable-schemas  List relocatable schemas
      list-keys                 List keys in a schema
      list-children             List children of a schema
      list-recursively          List keys and values, recursively
      range                     Queries the range of a key
      describe                  Queries the description of a key
      get                       Get the value of a key
      set                       Set the value of a key
      reset                     Reset the value of a key
      reset-recursively         Reset all values in a given schema
      writable                  Check if a key is writable
      monitor                   Watch for changes
    
    Use “gsettings help COMMAND” to get detailed help.
ro: Utilizare:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] COMANDĂ [ARGS…]
    
    Comenzi:
      help                      Arată aceste informații
      list-schemas              Listează schemele instalate
      list-relocatable-schemas  Listează schemele relocalizabile
      list-keys                 Listează cheile dintr-o schemă
      list-children             Listează inferiorii unei scheme
      list-recursively          Listează cheile și valorile, recursiv
      range                     Interoghează intervalul unei chei
      describe                  Interoghează descrierea unei chei
      get                       Obține valoarea unei chei
      set                       Stabilește valoarea unei chei
      reset                     Restabilește valoarea unei chei
      reset-recursively         Restabilește toate valorile într-o schemă dată
      writable                  Verifică dacă o cheie este inscripționabilă
      monitor                   Monitorizează modificările
    
    Folosiți comanda „gsettings help COMANDĂ” pentru a obține ajutor detaliat.

en: Usage:
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] %s %s
    
    %s
ro: Utilizare:
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] %s %s
    
    %s

en:   SCHEMADIR A directory to search for additional schemas
ro:   SCHEMADIR Un dosar pentru căutarea de scheme adiționale

en:   SCHEMA    The name of the schema
      PATH      The path, for relocatable schemas
ro:   SCHEMĂ    Numele schemei
      CALE      Calea, pentru schemele relocalizabile

en:   KEY       The (optional) key within the schema
ro:   CHEIE     Cheia (opțională) din schemă

en:   KEY       The key within the schema
ro:   CHEIE     Cheia din schemă

en:   VALUE     The value to set
ro:   VALOARE   Valoarea de stabilit

en: Could not load schemas from %s: %s
ro: Nu s-au putut încărca schemele de la %s: %s

en: No schemas installed
ro: Nu sunt scheme instalate

en: Empty schema name given
ro: Numele schemei dat este gol

en: No such key “%s”
ro: Nu există cheia „%s”

en: Invalid socket, not initialized
ro: Socket greșit (neinițializat)

en: Invalid socket, initialization failed due to: %s
ro: Socket greșit, inițializarea a eșuat din următoarea cauză: %s

en: Socket is already closed
ro: Socket-ul este deja închis

en: Socket I/O timed out
ro: A expirat limita de timp la I/O pe socket

en: creating GSocket from fd: %s
ro: se creează GSocket din fd: %s

en: Unable to create socket: %s
ro: Nu s-a putut crea socket-ul: %s

en: Unknown family was specified
ro: S-a specificat o familie necunoscută

en: Unknown protocol was specified
ro: S-a specificat un protocol necunoscut

en: Cannot use datagram operations on a non-datagram socket.
ro: Nu se pot utiliza operațiile de datagramă pe un socket non-datagramă.

en: Cannot use datagram operations on a socket with a timeout set.
ro: Nu se pot utiliza operațiile de datagramă pe un socket care are stabilită o limită de timp.

en: could not get local address: %s
ro: nu s-a putut obține adresa locală: %s

en: could not get remote address: %s
ro: nu s-a putut obține adresa la distanță: %s

en: could not listen: %s
ro: nu s-a putut asculta: %s

en: Error binding to address %s: %s
ro: Eroare la asocierea adresei %s: %s

en: Interface name too long
ro: Numele de interfață este prea lung

en: Interface not found: %s
ro: Nu s-a putut găsi interfața: %s

en: Error joining multicast group: %s
ro: Eroare la alăturarea grupului multicast: %s

en: Error leaving multicast group: %s
ro: Eroare la părăsirea grupului multicast: %s

en: No support for source-specific multicast
ro: Nu există implementare pentru difuzarea multiplă specifică sursei

en: Unsupported socket family
ro: Familie de socket neacceptată

en: source-specific not an IPv4 address
ro: specific sursei nu o adresă IPv4

en: No support for IPv4 source-specific multicast
ro: Nu există implementare pentru difuzarea multiplă specifică sursei IPv4

en: No support for IPv6 source-specific multicast
ro: Nu există implementare pentru difuzarea multiplă specifică sursei IPv6

en: Error accepting connection: %s
ro: Eroare la acceptarea conexiunii: %s

en: Connection in progress
ro: Conectare în curs

en: Unable to get pending error:
ro: Nu se poate obține eroarea în așteptare:

en: Error receiving data: %s
ro: Eroare la primirea datelor: %s

en: Error sending data: %s
ro: Eroare la trimiterea datelor: %s

en: Unable to shutdown socket: %s
ro: Nu se poate opri socket-ul: %s

en: Error closing socket: %s
ro: Eroare la închiderea socket-ului: %s

en: Waiting for socket condition: %s
ro: Se așteaptă condiția socket-ului: %s

en: Unable to send message: %s
ro: Nu s-a putut trimite mesajul: %s

en: Message vectors too large
ro: Vectorii mesaj prea mari

en: Error sending message: %s
ro: Eroare la trimiterea mesajului: %s

en: GSocketControlMessage not supported on Windows
ro: GSocketControlMessage nu este acceptat pe Windows

en: Error receiving message: %s
ro: Eroare la primirea mesajului: %s

en: Unable to read socket credentials: %s
ro: Nu se pot citi certificările socket-ului: %s

en: g_socket_get_credentials not implemented for this OS
ro: g_socket_get_credentials nu este implementat pentru acest sistem

en: Could not connect to proxy server %s:
ro: Nu s-a putut conecta la serverul proxy %s:

en: Could not connect to %s:
ro: Nu s-a putut conecta la %s:

en: Could not connect:
ro: Nu s-a putut conecta:

en: Proxying over a non-TCP connection is not supported.
ro: Nu se poate utiliza proxy peste o conexiune non-TCP.

en: Proxy protocol “%s” is not supported.
ro: Protocolul proxy „%s” nu este implementat.

en: Listener is already closed
ro: Procesul de ascultare este deja închis

en: Added socket is closed
ro: Socket-ul adăugat este închis

en: SOCKSv4 does not support IPv6 address “%s”
ro: SOCKSv4 nu acceptă adresa IPv6 „%s”

en: Username is too long for SOCKSv4 protocol
ro: Numele de utilizator este prea lung pentru protocolul SOCKSv4

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv4 protocol
ro: Numele de gazdă „%s” este prea lung pentru protocolul SOCKSv4

en: The server is not a SOCKSv4 proxy server.
ro: Serverul nu este un server de proxy SOCKSv4.

en: Connection through SOCKSv4 server was rejected
ro: Conectarea prin serverul SOCKSv4 a fost respinsă

en: The server is not a SOCKSv5 proxy server.
ro: Serverul nu este un server de proxy SOCKSv5.

en: The SOCKSv5 proxy requires authentication.
ro: Proxy-ul SOCKSv5 necesită autentificare.

en: The SOCKSv5 proxy requires an authentication method that is not supported by GLib.
ro: SOCKSv5 necesită o metodă de autentificare ce nu este acceptată de GLib.

en: Username or password is too long for SOCKSv5 protocol.
ro: Numele de utilizator sau parola este prea lungă pentru protocolul SOCKSv5.

en: SOCKSv5 authentication failed due to wrong username or password.
ro: Autentificarea SOCKSv5 a eșuat din cauza unui nume de utilizator sau a unei parole greșite.

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv5 protocol
ro: Numele de gazdă „%s” este prea lung pentru protocolul SOCKSv5

en: The SOCKSv5 proxy server uses unknown address type.
ro: Serverul proxy SOCKSv5 utilizează un tip de adresă necunoscut.

en: Internal SOCKSv5 proxy server error.
ro: Eroare internă a serverului proxy SOCKSv5.

en: SOCKSv5 connection not allowed by ruleset.
ro: Setul de reguli nu permite conexiuni SOCKSv5.

en: Host unreachable through SOCKSv5 server.
ro: Gazda nu poate fi contactată prin intermediul serverului SOCKSv5.

en: Network unreachable through SOCKSv5 proxy.
ro: Rețeaua nu poate fi contactată prin intermediul proxy-ului SOCKSv5.

en: Connection refused through SOCKSv5 proxy.
ro: Conexiune refuzată prin proxy-ul SOCKSv5.

en: SOCKSv5 proxy does not support “connect” command.
ro: Proxy-ul SOCKSv5 nu acceptă comanda „connect”.

en: SOCKSv5 proxy does not support provided address type.
ro: Proxy-ul SOCKSv5 nu acceptă tipul de adresă furnizat.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error.
ro: Eroare necunoscută a proxy-ului SOCKSv5.

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
ro: Nu s-a putut crea conectorul „pipe” pentru comunicarea cu procesul copil (%s)

en: Pipes are not supported in this platform
ro: Conductele nu sunt acceptate pe această platformă

en: Can’t handle version %d of GThemedIcon encoding
ro: Nu se poate lucra cu versiunea %d a codării GThemedIcon

en: No valid addresses were found
ro: Nu s-au găsit adrese corecte

en: Error reverse-resolving “%s”: %s
ro: Eroare la rezolvarea inversă a „%s”: %s

note: Translators: the placeholder is a DNS record type, such as ‘MX’ or ‘SRV’
en: Error parsing DNS %s record: malformed DNS packet
ro: Eroare la analizarea înregistrării DNS %s: pachet DNS malformat

en: No DNS record of the requested type for “%s”
ro: Nu există nicio înregistrare DNS a tipului solicitat pentru „%s”

en: Temporarily unable to resolve “%s”
ro: Nu se poate rezolva temporar „%s”

en: Error resolving “%s”
ro: Eroare la rezolvarea „%s”

en: Malformed DNS packet
ro: Pachet DNS malformat

en: Failed to parse DNS response for “%s”:
ro: Nu s-a putut analiza răspunsul DNS pentru „%s”:

en: No PEM-encoded private key found
ro: Nu s-a găsit nicio cheie privată codificată PEM

en: Cannot decrypt PEM-encoded private key
ro: Nu se poate descifra cheia privată codificată PEM

en: Could not parse PEM-encoded private key
ro: Nu s-a putut analiza cheia privată codificată PEM

en: No PEM-encoded certificate found
ro: Nu s-a găsit niciun certificat codificat PEM

en: Could not parse PEM-encoded certificate
ro: Nu s-a putut analiza certificatul codificat PEM

en: The current TLS backend does not support PKCS #12
ro: Backendul TLS actual nu acceptă PKCS #12

en: This GTlsBackend does not support creating PKCS #11 certificates
ro: Acest GTlsBackend nu acceptă crearea de certificate PKCS #11

en: This is the last chance to enter the password correctly before your access is locked out.
ro: Aceasta este ultima șansă de a introduce parola corect înainte ca accesul să fie blocat.

note: Translators: This is not the 'This is the last chance' string. It is * displayed when more than one attempt is allowed.
en: Several passwords entered have been incorrect, and your access will be locked out after further failures.
ro: Mai multe parole introduse nu au fost corecte, și accesul va fi blocat după alte erori.

en: The password entered is incorrect.
ro: Parola introdusă nu este corectă.

en: Sending FD is not supported
ro: Trimiterea FD nu este acceptată

en: Expecting 1 control message, got %d | Expecting 1 control message, got %d
ro[0]: S-e aștepta un mesaj de control, dar s-a primit %d
ro[1]: S-e aștepta un mesaj de control, dar s-au primit %d
ro[2]: S-e aștepta un mesaj de control, dar s-au primit %d

en: Unexpected type of ancillary data
ro: Tip neașteptat de date auxiliare

en: Expecting one fd, but got %d
     | Expecting one fd, but got %d
ro[0]: S-e aștepta un fd, dar s-a primit %d
ro[1]: S-e aștepta un fd, dar s-a primit %d
ro[2]: S-e aștepta un fd, dar s-a primit %d

en: Received invalid fd
ro: S-a primit un fd greșit

en: Receiving FD is not supported
ro: Primirea FD nu este acceptată

en: Error sending credentials:
ro: Eroare la trimiterea credențialelor:

en: Error checking if SO_PASSCRED is enabled for socket: %s
ro: Eroare la verificarea dacă SO_PASSCRED este activat pe socket: %s

en: Error enabling SO_PASSCRED: %s
ro: Eroare la activarea SO_PASSCRED: %s

en: Expecting to read a single byte for receiving credentials but read zero bytes
ro: Se aștepta să se citească un singur octet pentru a primi credențialele, dar s-au citi zero octeți

en: Not expecting control message, but got %d
ro: Nu s-e aștepta un mesaj de control, dar s-a primit %d

en: Error while disabling SO_PASSCRED: %s
ro: Eroare la dezactivarea SO_PASSCRED: %s

en: Error reading from file descriptor: %s
ro: Eroare la citirea din descriptorul de fișier: %s

en: Error closing file descriptor: %s
ro: Eroare la închiderea descriptorului de fișier: %s

en: Filesystem root
ro: Rădăcina sistemului de fișiere

en: Error writing to file descriptor: %s
ro: Eroare la scrierea în descriptorul de fișier: %s

en: Abstract UNIX domain socket addresses not supported on this system
ro: Adresele de socket abstracte pentru domeniul UNIX nu sunt implementate în acest sistem

en: volume doesn’t implement eject
ro: volumul nu implementează eject

note: Translators: This is an error * message for volume objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: volume doesn’t implement eject or eject_with_operation
ro: volumul nu implementează eject sau eject_with_operation

en: The app ‘%s’ in the application object has no verbs
ro: Aplicația „%s” din obiectul aplicație nu are niciun verb

en: The app ‘%s’ and the handler ‘%s’ in the application object have no verbs
ro: Aplicația „%s” și operatorul „%s” din obiectul aplicație nu au verbe

en: Error reading from handle: %s
ro: Eroare la citirea din handle: %s

en: Error closing handle: %s
ro: Eroare la închiderea handle-ului: %s

en: Error writing to handle: %s
ro: Eroare la scrierea în handle: %s

en: Not enough memory
ro: Memorie insuficientă

en: Internal error: %s
ro: Eroare internă: %s

en: Need more input
ro: Trebuie introduse mai multe date

en: Invalid compressed data
ro: Date comprimate greșit

en: Address to listen on
ro: Adresa de pe care se ascultă

en: Ignored, for compat with GTestDbus
ro: Ignorat, pentru compatibilitate cu GTestDbus

en: Print address
ro: Afișează adresa

en: Print address in shell mode
ro: Afișează adresa în modul shell

en: Run a dbus service
ro: Rulează un serviciu dbus

en: Wrong args
ro: Argumente greșite

en: Failed to open ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: Error: Could not write the whole output: %s
ro: Eroare: Nu s-a putut scrie tot rezultatul: %s

en: Error: Failed to rename ‘%s’ to ‘%s’: %s
ro: Eroare: Nu s-a putut redenumi „%s” în „%s”: %s

en: Include directories in GIR search path
ro: Include dosare în calea de căutare GIR

en: Output file
ro: Fișier rezultat

en: Shared library
ro: Bibliotecă partajată

en: Show debug messages
ro: Arată mesaje de depanare

en: Show verbose messages
ro: Arată mesaje detaliate

en: Show program’s version number and exit
ro: Arată versiunea programului și închide

en: Error parsing arguments: %s
ro: Eroare la analizarea argumentelor: %s

en: Please specify exactly one input file
ro: Trebuie specificat exact un fișier de intrare

en: Error parsing file ‘%s’: %s
ro: Eroare la analizarea fișierului „%s”: %s

en: Failed to build typelib for module ‘%s’
ro: Nu s-a reușit construirea typelib pentru modulul „%s”

en: Invalid typelib for module ‘%s’: %s
ro: Typelib incorect pentru modulul „%s”: %s

en: Show all available information
ro: Arată toate informațiile disponibile

en: Failed to parse: %s
ro: Nu s-a putut analiza: %s

en: No input files
ro: Niciun fișier de intrare

en: Failed to read ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut citi „%s”: %s

en: Failed to create typelib ‘%s’: %s
ro: Nu s-a putut crea typelib „%s”: %s

en: Failed to load typelib: %s
ro: Nu s-a putut încărca typelib: %s

en: Warning: %u modules omitted
ro: Atenție: %u module omise

en: Typelib version to inspect
ro: Versiunea typelib de inspectat

en: VERSION
ro: VERSIUNEA

en: List the shared libraries the typelib requires
ro: Afișează bibliotecile partajate de care are nevoie typelib

en: List other typelibs the inspected typelib requires
ro: Afișează alte typelib-uri de care are nevoie typelib-ul inspectat

en: The typelib to inspect
ro: Typelib de inspectat

en: NAMESPACE
ro: SPAȚIU DE NUME

en: - Inspect GI typelib
ro: - Inspectează typelib GI

en: Failed to parse command line options: %s
ro: Nu s-au putut analiza opțiunile liniei de comandă: %s

en: Please specify exactly one namespace
ro: Trebuie specificat exact un spațiu de nume

en: Please specify --print-shlibs, --print-typelibs or both
ro: Trebuie specificat --print-shlibs, --print-typelibs sau ambele

en: Unexpected attribute “%s” for element “%s”
ro: Atribut neașteptat „%s” pentru elementul „%s”

en: Attribute “%s” of element “%s” not found
ro: Atributul „%s” al elementului „%s” nu a fost găsit

en: Unexpected tag “%s”, tag “%s” expected
ro: Etichetă neașteptată „%s”, se aștepta eticheta „%s”

en: Unexpected tag “%s” inside “%s”
ro: Etichetă neașteptată „%s” în „%s”

en: Invalid date/time ‘%s’ in bookmark file
ro: Dată/oră greșită „%s” în fișierul favorit

en: No valid bookmark file found in data dirs
ro: Nu s-a găsit un fișier corect cu favorite în dosarele de date

en: A bookmark for URI “%s” already exists
ro: Un favorit pentru URI-ul „%s” există deja

en: No bookmark found for URI “%s”
ro: Nu s-a găsit niciun favorit pentru URI-ul „%s”

en: No MIME type defined in the bookmark for URI “%s”
ro: Nu s-a definit niciun tip MIME în favorit pentru URI-ul „%s”

en: No private flag has been defined in bookmark for URI “%s”
ro: Nu s-a definit niciun fanion privat în favorit pentru URI-ul „%s”

en: No groups set in bookmark for URI “%s”
ro: Nu s-au stabilit grupuri în favorit pentru URI-ul „%s”

en: No application with name “%s” registered a bookmark for “%s”
ro: Nicio aplicație cu numele „%s” nu a înregistrat un favorit pentru „%s”

en: Failed to expand exec line “%s” with URI “%s”
ro: Nu s-a putut extinde linia de exec „%s” cu URI-ul „%s”

en: Unrepresentable character in conversion input
ro: Caracter nereprezentabil în intrarea conversiei

en: Partial character sequence at end of input
ro: Secvență parțială de caractere la sfârșitul datelor introduse

en: Cannot convert fallback “%s” to codeset “%s”
ro: Nu se poate converti rezerva „%s” la setul de codare „%s”

en: Embedded NUL byte in conversion input
ro: Octet NUL încorporat în intrarea conversiei

en: Embedded NUL byte in conversion output
ro: Octet NUL încorporat în ieșirea conversiei

en: The URI “%s” is not an absolute URI using the “file” scheme
ro: URI-ul „%s” nu este un URI absolut care utilizează schema „file”

en: The URI “%s” is invalid
ro: URI-ul „%s” nu este corect

en: The hostname of the URI “%s” is invalid
ro: Numele de gazdă al URI-ului „%s” nu este corect

en: The URI “%s” contains invalidly escaped characters
ro: URI-ul „%s” conține caractere eludate greșit

en: The pathname “%s” is not an absolute path
ro: Numele căii „%s” nu este o cale absolută

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
ro: %A %e %B %Y %H:%M:%S

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
ro: %d/%m/%y

[ctx: full month name]
note: Translators: Some languages (Baltic, Slavic, Greek, and some more) * need different grammatical forms of month names depending on whether * they are standalone or in a complete date context, with the day * number.  Some other languages may prefer starting with uppercase when * they are standalone an
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: full month name]
en: February
ro: Februarie

[ctx: full month name]
en: March
ro: Martie

[ctx: full month name]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: full month name]
en: May
ro: Mai

[ctx: full month name]
en: June
ro: Iunie

[ctx: full month name]
en: July
ro: Iulie

[ctx: full month name]
en: September
ro: Septembrie

[ctx: full month name]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: full month name]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: full month name]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: abbreviated month name]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a complete * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context. 
en: Jan
ro: Ian

[ctx: abbreviated month name]
en: May
ro: Mai

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
ro: Iun

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
ro: Iul

[ctx: abbreviated month name]
en: Nov
ro: Noi

[ctx: full weekday name]
en: Monday
ro: Luni

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
ro: Marți

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
ro: Miercuri

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
ro: Joi

[ctx: full weekday name]
en: Friday
ro: Vineri

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
ro: Sâmbătă

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
ro: Duminică

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
ro: Lun

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
ro: Mar

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
ro: Mie

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
ro: Joi

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
ro: Vin

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
ro: Sâm

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
ro: Dum

[ctx: full month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: January
ro: Ianuarie

[ctx: full month name with day]
en: February
ro: Februarie

[ctx: full month name with day]
en: March
ro: Martie

[ctx: full month name with day]
en: April
ro: Aprilie

[ctx: full month name with day]
en: May
ro: Mai

[ctx: full month name with day]
en: June
ro: Iunie

[ctx: full month name with day]
en: July
ro: Iulie

[ctx: full month name with day]
en: September
ro: Septembrie

[ctx: full month name with day]
en: October
ro: Octombrie

[ctx: full month name with day]
en: November
ro: Noiembrie

[ctx: full month name with day]
en: December
ro: Decembrie

[ctx: abbreviated month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: Jan
ro: Ian

[ctx: abbreviated month name with day]
en: May
ro: Mai

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jun
ro: Iun

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jul
ro: Iul

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Nov
ro: Noi

en: Error opening directory “%s”: %s
ro: Eroare la deschiderea dosarului „%s”: %s

note: Translators: the first %s contains the file size * (already formatted with units), and the second %s * contains the file name
en: Could not allocate %s to read file “%s”
ro: Nu s-a putut aloca %s pentru a citi fișierul „%s”

en: Error reading file “%s”: %s
ro: Eroare la citirea fișierului „%s”: %s

en: File “%s” is too large
ro: Fișierul „%s” este prea mare

en: Failed to read from file “%s”: %s
ro: Nu s-a putut citi din fișierul „%s”: %s

en: Failed to open file “%s”: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”: %s

en: Failed to get attributes of file “%s”: fstat() failed: %s
ro: Nu s-au putut obține atributele fișierului „%s”: fstat() a eșuat: %s

en: Failed to open file “%s”: fdopen() failed: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”: fdopen() a eșuat: %s

en: Failed to rename file “%s” to “%s”: g_rename() failed: %s
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul „%s” în „%s”: g_rename() a eșuat: %s

en: Failed to write file “%s”: ftruncate() failed: %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul „%s”: ftruncate() a eșuat: %s

en: Failed to write file “%s”: write() failed: %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul „%s”: write() a eșuat: %s

en: Failed to write file “%s”: fsync() failed: %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul „%s”: fsync() a eșuat: %s

en: Failed to create file “%s”: %s
ro: Nu s-a putut crea fișierul „%s”: %s

en: Failed to set permissions of “%s”: %s
ro: Nu s-au putut stabili permisiunile pentru „%s”: %s

en: Existing file “%s” could not be removed: g_unlink() failed: %s
ro: Fișierul existent „%s” nu a putut fi eliminat: g_unlink() a eșuat: %s

en: Template “%s” invalid, should not contain a “%s”
ro: Șablonul „%s” nu este corect, nu ar trebui să conțină un „%s”

en: Template “%s” doesn’t contain XXXXXX
ro: Șablonul „%s” nu conține XXXXXX

en: Failed to read the symbolic link “%s”: %s
ro: Nu s-a putut citi legătura simbolică „%s”: %s

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
ro: Nu s-a putut deschide convertorul de la „%s” la „%s”: %s

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_line_string
ro: Nu se poate efectua o citire brută în g_io_channel_read_line_string

en: Leftover unconverted data in read buffer
ro: Date neconvertite rămase în memoria tampon pentru citire

en: Channel terminates in a partial character
ro: Canalul se termină cu un caracter parțial

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_to_end
ro: Nu se poate efectua o citire brută în g_io_channel_read_to_end

en: Valid key file could not be found in search dirs
ro: Nu s-a găsit un fișier cheie corect în dosarele de căutare

en: Not a regular file
ro: Nu e un fișier obișnuit

en: Key file contains line “%s” which is not a key-value pair, group, or comment
ro: Fișierul cheii conține rândul „%s” care nu este o pereche cheie-valoare, un grup, sau un comentariu

en: Invalid group name: %s
ro: Nume incorect de grup: %s

en: Key file does not start with a group
ro: Fișierul cheie nu începe cu un grup

en: Invalid key name: %.*s
ro: Nume greșit de cheie: %.*s

en: Key file contains unsupported encoding “%s”
ro: Fișierul cheii conține codificare neacceptată „%s”

en: Key file does not have group “%s”
ro: Fișierul cheii nu are grupul „%s”

en: Key file does not have key “%s” in group “%s”
ro: Fișierul cheii nu are cheia „%s” în grupul „%s”

en: Key file contains key “%s” with value “%s” which is not UTF-8
ro: Fișierul cheii conține cheia „%s”, cu valoarea „%s”, care nu este UTF-8

en: Key file contains key “%s” which has a value that cannot be interpreted.
ro: Fișierul cheii conține cheia „%s” care are o valoare care nu se poate interpreta.

en: Key file contains key “%s” in group “%s” which has a value that cannot be interpreted.
ro: Fișierul cheii conține cheia „%s” în grupul „%s”, care are o valoare ce nu poate fi interpretată.

en: Key “%s” in group “%s” has value “%s” where %s was expected
ro: Cheia „%s” din grupul „%s” are valoarea „%s” deși se aștepta %s

en: Key file contains escape character at end of line
ro: Fișieul cheii conține caracter de eludare la sfârșitul rândului

en: Key file contains invalid escape sequence “%s”
ro: Fișierul cheie conține secvența de eludare nevalidă „%s”

en: Value “%s” cannot be interpreted as a number.
ro: Valoarea „%s” nu poate fi interpretată ca un număr.

en: Integer value “%s” out of range
ro: Valoarea întreagă „%s” este în afara limitelor

en: Value “%s” cannot be interpreted as a float number.
ro: Valoarea „%s” nu poate fi interpretată ca un număr rațional.

en: Value “%s” cannot be interpreted as a boolean.
ro: Valoarea „%s” nu poate fi interpretată ca o valoare logică.

en: Failed to get attributes of file “%s%s%s%s”: fstat() failed: %s
ro: Nu s-au putut obține atributele fișierului „%s%s%s%s”: fstat() a eșuat: %s

en: Failed to map %s%s%s%s: mmap() failed: %s
ro: Nu s-a putut mapa %s%s%s%s: mmap() a eșuat: %s

en: Failed to open file “%s”: open() failed: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”: open() a eșuat: %s

en: Error on line %d char %d:
ro: Eroare în rândul %d, caracterul %d:

en: Invalid UTF-8 encoded text in name — not valid “%s”
ro: Text codificat UTF-8 incorect în nume — „%s” nu este corect

en: “%s” is not a valid name
ro: „%s” nu este un nume corect

en: “%s” is not a valid name: “%c”
ro: „%s” nu este un nume corect: „%c”

en: Error on line %d: %s
ro: Eroare în rândul %d: %s

en: Failed to parse “%-.*s”, which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) — perhaps the digit is too large
ro: Nu s-a putut analiza „%-.*s”, care ar fi trebuit să fie o cifră într-o trimitere la caracter (de exemplu &#234;) — poate cifra este prea mare

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
ro: Trimiterea la caracter nu s-a terminat cu punct și virgulă; probabil s-a utilizat un caracter „&” fără intenția de a începe o entitate — trebuie eludat „&” ca &amp;

en: Character reference “%-.*s” does not encode a permitted character
ro: Trimiterea la caracter „%-.*s” nu codifică un caracter permis

en: Empty entity “&;” seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
ro: S-a depistat o entitate goală „&;”; entitățile corecte sunt: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity name “%-.*s” is not known
ro: Numele entității „%-.*s” nu este cunoscut

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
ro: Entitatea nu s-a terminat cu punct și virgulă; probabil că s-a folosit un caracter „&” fără intenția de a începe o entitate — trebuie eludat „&” ca &amp;

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
ro: Documentul trebuie să înceapă cu un element (de ex. <book>)

en: “%s” is not a valid character following a “<” character; it may not begin an element name
ro: „%s” nu este un caracter corect după un caracter „<”; nu poate începe numele unui element

en: Odd character “%s”, expected a “>” character to end the empty-element tag “%s”
ro: Caracter neobișnuit „%s”, se aștepta un caracter „>” pentru a termina eticheta de element gol „%s”

en: Too many attributes in element “%s”
ro: Prea multe atribute în elementul „%s”

en: Odd character “%s”, expected a “=” after attribute name “%s” of element “%s”
ro: Caracter neobișnuit „%s”, se aștepta un caracter „=” după numele atributului „%s” al elementului „%s”

en: Odd character “%s”, expected a “>” or “/” character to end the start tag of element “%s”, or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
ro: Caracter neobișnuit „%s”, se aștepta un caracter „>” sau „/” pentru a termina eticheta de început a elementului „%s”, sau opțional un atribut; poate s-a utilizat un caracter greșit în numele atributului

en: Odd character “%s”, expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute “%s” of element “%s”
ro: Caracter neobișnuit „%s”, se așteptau ghilimele de deschidere după semnul egal când se dă valoarea atributului „%s” al elementului „%s”

en: “%s” is not a valid character following the characters “</”; “%s” may not begin an element name
ro: „%s” nu este un caracter corect după caracterele „</”; „%s” nu poate începe un nume de element

en: “%s” is not a valid character following the close element name “%s”; the allowed character is “>”
ro: „%s” nu este un caracter corect după numele elementului de închidere „%s”; caracterul permis este „>”

en: Element “%s” was closed, no element is currently open
ro: Elementul „%s” a fost închis, nici un element nu este deschis acum

en: Element “%s” was closed, but the currently open element is “%s”
ro: Elementul „%s” a fost închis, dar elementul deschis acum este „%s”

en: Document was empty or contained only whitespace
ro: Documentul era gol sau conținea doar spațiu gol

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket “<”
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat imediat după o paranteză unghiulară de deschidere „<”

en: Document ended unexpectedly with elements still open — “%s” was the last element opened
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat cu unele elemente încă deschise — „%s” a fost ultimul element deschis

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat, se aștepta un caracter „>” care să încheie eticheta <%s/>

en: Document ended unexpectedly inside an element name
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul numelui unui element

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul numele unui atribut

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul unei etichete ce deschidea un element.

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat după semnul egal ce urma unui nume atribut. Nici o valoare pentru atribut

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul valorii unui atribut

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element “%s”
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul etichetei de închidere a elementului „%s”

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for an unopened element
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul etichetei de închidere a unui element nedeschis

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
ro: Documentul s-a terminat în mod neașteptat în cadrul unui comentariu sau a unei instrucțiuni de procesare

en: deprecated
ro: învechit

en: [OPTION…]
ro: [OPȚIUNE…]

en: Help Options:
ro: Opțiuni ajutor:

en: Show help options
ro: Arată opțiunile de ajutor

en: Show all help options
ro: Arată toate opțiunile de ajutor

en: Application Options:
ro: Opțiuni aplicație:

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Cannot parse integer value “%s” for %s
ro: Nu se poate analiza valoarea întreagă „%s” pentru %s

en: Integer value “%s” for %s out of range
ro: Valoarea întreagă „%s” pentru %s este în afara limitelor

en: Cannot parse double value “%s” for %s
ro: Nu se poate parsa valoarea dublă „%s” pentru %s

en: Double value “%s” for %s out of range
ro: Valoarea dublă „%s” pentru %s este în afara limitelor

en: Error parsing option %s
ro: Eroare la prelucrarea opțiunii %s

en: Missing argument for %s
ro: Argument lipsă pentru %s

en: Unknown option %s
ro: Opțiune necunoscută %s

en: corrupted object
ro: obiect deteriorat

en: out of memory
ro: memorie insuficientă

en: internal error
ro: eroare internă

en: the pattern contains items not supported for partial matching
ro: modelul de căutare conține elemente pentru care nu se pot face comparații parțiale

en: back references as conditions are not supported for partial matching
ro: pentru condițiile de tip „back reference” nu se pot face comparații parțiale

en: recursion limit reached
ro: s-a atins limita de recursivitate

en: bad offset
ro: deplasament greșit

en: recursion loop
ro: buclă recursivă

note: should not happen in GRegex since we check modes before each match
en: matching mode is requested that was not compiled for JIT
ro: este cerut un mod de potrivire care nu a fost compilat pentru JIT

en: unknown error
ro: eroare necunoscută

en: \ at end of pattern
ro: \ la sfârșitul unui model

en: \c at end of pattern
ro: \c la sfârșitul unui model

en: unrecognized character following \
ro: caracter nerecunoscut după \

en: numbers out of order in {} quantifier
ro: numere neordonate în cuantificatorul {}

en: number too big in {} quantifier
ro: număr prea mare în cuantificatorul {}

en: missing terminating ] for character class
ro: lipsește un ] de închidere pentru clasa caracter

en: invalid escape sequence in character class
ro: secvență de eludare incorectă în clasa caracter

en: range out of order in character class
ro: interval depășit în clasa caracter

en: nothing to repeat
ro: nimic de repetat

en: unrecognized character after (? or (?-
ro: caracter nerecunoscut după (? sau (?-

en: POSIX named classes are supported only within a class
ro: Clasele cu nume POSIX sunt implementate doar înăuntrul altei clase

en: POSIX collating elements are not supported
ro: Elementele POSIX de unire nu sunt acceptate

en: missing terminating )
ro: lipsește un ) de închidere

en: reference to non-existent subpattern
ro: trimitere la un submodel inexistent

en: missing ) after comment
ro: lipsește un ) după comentariu

en: regular expression is too large
ro: expresia regulată este prea lungă

en: malformed number or name after (?(
ro: număr sau nume formatat eronat după (?(

en: lookbehind assertion is not fixed length
ro: aserțiunea „lookbehind” nu e de lungime fixă

en: conditional group contains more than two branches
ro: grupul de condiții conține mai mult de două ramuri

en: assertion expected after (?(
ro: se așteapta o aserțiune după (?(

en: a numbered reference must not be zero
ro: o trimitere numerotată trebuie să fie diferită de zero

en: unknown POSIX class name
ro: nume necunoscut de clasă POSIX

en: character value in \x{...} sequence is too large
ro: valoarea caracterului în secvența \x{...} este prea mare

en: \C not allowed in lookbehind assertion
ro: \C nu este permis în aserțiunea „lookbehind”

en: missing terminator in subpattern name
ro: terminație lipsă în numele de submodel

en: two named subpatterns have the same name
ro: două submodele au același nume

en: malformed \P or \p sequence
ro: secvență eronată \P sau \p

en: unknown property name after \P or \p
ro: nume necunoscut de proprietate după \P ori \p

en: subpattern name is too long (maximum 32 characters)
ro: nume de submodel prea lung (maximum 32 de caractere)

en: too many named subpatterns (maximum 10,000)
ro: prea multe nume de submodele (maximum 10.000)

en: octal value is greater than \377
ro: valoarea octală este mai mare decât \377

en: DEFINE group contains more than one branch
ro: Grupul DEFINE conține mai mult de o ramură

en: inconsistent NEWLINE options
ro: opțiuni NEWLINE incoerente

en: \g is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name or number, or by a plain number
ro: \g nu este urmat de un nume sau un număr între acolade, paranteze unghiulare sau citate, sau de un număr simplu

en: an argument is not allowed for (*ACCEPT), (*FAIL), or (*COMMIT)
ro: nu este permis un argument pentru (*ACCEPT), (*FAIL), sau (*COMMIT)

en: (*VERB) not recognized
ro: (*VERB) nu este recunoscut

en: number is too big
ro: numărul este prea mare

en: missing subpattern name after (?&
ro: lipsește numele submodelului după (?&

en: different names for subpatterns of the same number are not allowed
ro: nume diferite pentru submodelele aceluiași număr nu sunt permise

en: (*MARK) must have an argument
ro: (*MARK) trebuie să aibă un argument

en: \c must be followed by an ASCII character
ro: \c trebuie să fie urmat de un caracter ASCII

en: \k is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name
ro: \k nu este urmat de un nume scris între acolade, paranteze unghiulare sau cu citate

en: \N is not supported in a class
ro: \N nu este acceptat într-o clasă

en: name is too long in (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP), or (*THEN)
ro: numele este prea lung în (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP), sau (*THEN)

en: code overflow
ro: exces de cod

en: unrecognized character after (?P
ro: caracter nerecunoscut după (?P

en: overran compiling workspace
ro: spațiul de compilare a fost depășit

en: previously-checked referenced subpattern not found
ro: nu s-a găsit submodelul referit și verificat anterior

en: Error while matching regular expression %s: %s
ro: Eroare la compararea expresiei regulate %s: %s

en: PCRE library is compiled without UTF8 support
ro: Biblioteca PCRE este compilată fără compatibilitate UTF-8

en: PCRE library is compiled with incompatible options
ro: Biblioteca PCRE este compilată cu opțiuni incompatibile

en: Error while compiling regular expression ‘%s’ at char %s: %s
ro: Eroare la compilarea expresiei regulate „%s” la caracterul %s: %s

en: hexadecimal digit or “}” expected
ro: s-a așteptat o cifră hexazecimală sau „}”

en: hexadecimal digit expected
ro: se aștepta un digit hexadecimal

en: missing “<” in symbolic reference
ro: lipsește „<” în referința simbolică

en: unfinished symbolic reference
ro: referință simbolică neterminată

en: zero-length symbolic reference
ro: referință simbolică de lungime zero

en: digit expected
ro: se aștepta un digit

en: illegal symbolic reference
ro: referință simbolică ilegală

en: stray final “\”
ro: caracter neprevăzut la final „\”

en: unknown escape sequence
ro: secvență de eludare necunoscută

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
ro: Eroare în timpul analizării textului de înlocuire „%s” la caracterul %lu: %s

en: Quoted text doesn’t begin with a quotation mark
ro: Textul citat nu începe cu un semn de citare

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
ro: Semn de citare nepereche în linia de comandă sau alt text „shell-quoted”

en: Text ended just after a “\” character. (The text was “%s”)
ro: Textul s-a terminat imediat după un caracter „\”. (Textul era „%s”)

en: Text was empty (or contained only whitespace)
ro: Textul era gol (sau conținea doar spațiu gol)

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was “%s”)
ro: Textul s-a terminat înainte de semnul de citare pereche pentru %c. (Textul era „%s”)

en: Failed to read data from child process (%s)
ro: Nu s-au putut citi datele din procesul copil (%s)

en: Unexpected error in reading data from a child process (%s)
ro: Eroare neașteptată la citirea datelor din procesul copil (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
ro: Eroare neașteptată în waitpid() (%s)

en: Child process exited with code %ld
ro: Procesul copil a ieșit cu codul %ld

en: Child process killed by signal %ld
ro: Procesul copil a fost terminat de semnalul %ld

en: Child process stopped by signal %ld
ro: Procesul copil a fost oprit de semnalul %ld

en: Child process exited abnormally
ro: Procesul copil a ieșit în mod neobișnuit

en: Failed to read from child pipe (%s)
ro: Nu s-au putut citi datele din conectorul „pipe” copil (%s)

en: Failed to spawn child process “%s” (%s)
ro: Nu s-a putut crea procesul copil „%s” (%s)

en: Failed to fork (%s)
ro: Nu s-a putut clona procesul (%s)

en: Failed to change to directory “%s” (%s)
ro: Nu s-a putut schimba dosarul în „%s” (%s)

en: Failed to execute child process “%s” (%s)
ro: Nu s-a putut executa procesul copil „%s” (%s)

en: Failed to open file to remap file descriptor (%s)
ro: Nu s-a putut deschide fișierul pentru a recartografia descriptorul de fișiere (%s)

en: Failed to duplicate file descriptor for child process (%s)
ro: Nu s-a putut duplica descriptorul de fișier pentru procesul copil (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
ro: Nu s-a putut clona procesul copil (%s)

en: Failed to close file descriptor for child process (%s)
ro: Nu s-a putut închide descriptorul de fișier pentru procesul copil (%s)

en: Unknown error executing child process “%s”
ro: Eroare necunoscută la executarea procesului copil „%s”

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
ro: Nu s-au putut citi date suficiente de la procesul copil (%s)

en: Invalid source FDs argument
ro: Argument de sursă FDs greșit

en: Failed to read data from child process
ro: Nu s-au putut citi datele de la procesul copil

en: Failed to execute child process (%s)
ro: Nu s-a putut executa procesul copil (%s)

en: Failed to dup() in child process (%s)
ro: Nu s-a putut executa dup() în procesul copil (%s)

en: Invalid program name: %s
ro: Nume incorect de program: %s

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
ro: Secvență incorectă în vectorul argumentului la %d: %s

en: Invalid string in environment: %s
ro: Secvență incorectă în variabilele de mediu: %s

en: Invalid working directory: %s
ro: Dosar actual greșit: %s

en: Failed to execute helper program (%s)
ro: Nu s-a putut porni programul asociat (%s)

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
ro: Eroare neașteptată în g_io_channel_win32_poll() la citirea datelor de la procesul copil

en: Empty string is not a number
ro: Șirul gol nu este un număr

en: “%s” is not a signed number
ro: „%s” nu este un număr negativ

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
ro: Numărul „%s” se află în afara intervalului [%s, %s]

en: “%s” is not an unsigned number
ro: „%s” nu este un număr pozitiv

en: Invalid %-encoding in URI
ro: %-encoding greșit în URI

en: Illegal character in URI
ro: Caracter ilegal în URI

en: Non-UTF-8 characters in URI
ro: Caractere non-UTF-8 în URI

en: Invalid IPv6 address ‘%.*s’ in URI
ro: Adresă IPv6 greșită „%.*s” în URI

en: Illegal encoded IP address ‘%.*s’ in URI
ro: Adresă IP codificată ilegal „%.*s” în URI

en: Illegal internationalized hostname ‘%.*s’ in URI
ro: Nume de gazdă internaționalizat ilegal „%.*s” în URI

en: Could not parse port ‘%.*s’ in URI
ro: Nu s-a putut analiza portul „%.*s” în URI

en: Port ‘%.*s’ in URI is out of range
ro: Portul „%.*s” în URI este în afara intervalului

en: URI ‘%s’ is not an absolute URI
ro: URI-ul „%s” nu este un URI absolut

en: URI ‘%s’ has no host component
ro: URI-ul „%s” nu are nicio componentă gazdă

en: URI is not absolute, and no base URI was provided
ro: URI-ul nu este absolut, și nu s-a furnizat nicio bază URI

en: Missing ‘=’ and parameter value
ro: Lipsește „=” și valoarea parametrului

en: Failed to allocate memory
ro: Nu s-a putut aloca memoria

en: Character out of range for UTF-8
ro: Caracter în afara limitelor standardului UTF-8

en: Invalid sequence in conversion input
ro: Secvență incorectă la intrarea conversiei

en: Character out of range for UTF-16
ro: Caracter în afara limitelor standardului UTF-16

en: byte | bytes
ro[0]: octet
ro[1]: octeți
ro[2]: de octeți

en: bit | bits
ro[0]: bit
ro[1]: biți
ro[2]: de biți

note: Translators: the %s in "%s bytes" will always be replaced by a number.
en: %s byte | %s bytes
ro[0]: %s octet
ro[1]: %s octeți
ro[2]: %s de octeți

note: Translators: the %s in "%s bits" will always be replaced by a number.
en: %s bit | %s bits
ro[0]: %s bit
ro[1]: %s biți
ro[2]: %s de biți

en: %u byte | %u bytes
ro[0]: %u octet
ro[1]: %u octeți
ro[2]: %u de octeți
