glib master - en to da translation catalogue (1211 entries)

en: Setting default applications not supported yet
da: Indstilling af standardprogrammer understøttes endnu ikke

en: Setting application as last used for type not supported yet
da: Indstilling af program som det sidst brugte til typen understøttes endnu ikke

en: Failed to find default application for content type ‘%s’
da: Kunne ikke finde standardprogram til indholdstypen “%s”

en: Failed to find default application for URI Scheme ‘%s’
da: Kunne ikke finde standardprogram til URI-skemaet “%s”

en: GApplication Options:
da: GApplication-indstillinger:

en: Show GApplication options
da: Vis GApplication-indstillinger

en: Enter GApplication service mode (use from D-Bus service files)
da: Indtast GApplication-tjenestetilstand (brug fra D-Bus-tjenestefiler)

en: Override the application’s ID
da: Tilsidesæt programmets id

en: Print the application version
da: Vis programversionen

en: Replace the running instance
da: Erstat den kørende instans

en: Print help
da: Udskriv hjælp

en: [COMMAND]
da: [KOMMANDO]

en: Print version
da: Udskriv version

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut

en: List applications
da: Vis programmer

en: List the installed D-Bus activatable applications (by .desktop files)
da: Vis de installerede D-Bus-programmer som kan aktiveres (efter .desktop-filer)

en: Launch an application
da: Kør et program

en: Launch the application (with optional files to open)
da: Kør programmet (med valgfri filer der skal åbnes)

en: APPID [FILE…]
da: APPID [FIL …]

en: Activate an action
da: Aktivér en handling

en: Invoke an action on the application
da: Udfør en handling på programmet

en: APPID ACTION [PARAMETER]
da: APPID HANDLING [PARAMETER]

en: List available actions
da: Vis tilgængelige handlinger

en: List static actions for an application (from .desktop file)
da: Vis statiske handlinger for et program (fra .desktop-fil)

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: The command to print detailed help for
da: Kommandoen, der skal vises uddybende hjælp for

en: Application identifier in D-Bus format (eg: org.example.viewer)
da: Programidentifikator i D-Bus-format (f.eks. org.eksempel.fremviser)

note: Translators: commandline placeholder
en: FILE
da: FIL

en: Optional relative or absolute filenames, or URIs to open
da: Valgfri relative eller absolutte filnavne, eller URI'er der skal åbnes

en: ACTION
da: HANDLING

en: The action name to invoke
da: Navnet på handlingen, der skal køres

en: Optional parameter to the action invocation, in GVariant format
da: Valgfri parameter til handlingen i GVariant-format

en: Unknown command %s
da: Ukendt kommando “%s”

en: Usage:
da: Brug:

en: Arguments:
da: Argumenter:

en: [ARGS…]
da: [ARG …]

en: Commands:
da: Kommandoer:

note: Translators: do not translate 'help', but please translate 'COMMAND'.
en: Use “%s help COMMAND” to get detailed help.
da: Brug “%s help KOMMANDO” for at få uddybende hjælp.

en: %s command requires an application id to directly follow
da: %s-kommandoen kræver et program-id, som skal følge direkte

en: invalid application id: “%s”
da: ugyldig program-id: “%s”

note: Translators: %s is replaced with a command name like 'list-actions'
en: “%s” takes no arguments
da: “%s” tager ikke nogen argumenter

en: unable to connect to D-Bus: %s
da: kan ikke forbinde til D-Bus: %s

en: error sending %s message to application: %s
da: fejl ved afsendelse af meddelelse %s til program: %s

en: action name must be given after application id
da: der skal gives et handlingsnavn efter program-id

en: invalid action name: “%s”
    action names must consist of only alphanumerics, “-” and “.”
da: ugyldigt handlingsnavn: “%s”
    handlingsnavne kan kun bestå af alfanumeriske tegn, “-” og “.”

en: error parsing action parameter: %s
da: fejl ved fortolkning af handlingsparameter: %s

en: actions accept a maximum of one parameter
da: handlinger tager maksimalt en enkelt parameter

en: list-actions command takes only the application id
da: kommandoen list-actions tager kun program-id

en: unable to find desktop file for application %s
da: kan ikke finde skrivebordsfil for programmet %s

en: unrecognized command: %s
da: ukendt kommando: %s

en: Too large count value passed to %s
da: For stor talværdi givet til %s

en: Seek not supported on base stream
da: Søgning understøttes ikke af basisstrømmen

en: Cannot truncate GBufferedInputStream
da: Kan ikke afkorte GBufferedInputStream

en: Stream is already closed
da: Strømmen er allerede lukket

en: Truncate not supported on base stream
da: Afkortning understøttes ikke af basisstrømmen

en: Operation was cancelled
da: Operationen blev afbrudt

en: Invalid object, not initialized
da: Ugyldigt objekt, ikke initialiseret

en: Incomplete multibyte sequence in input
da: Ufuldstændig flerbytesekvens i inddata

en: Not enough space in destination
da: Ikke nok plads på destinationen

en: Invalid byte sequence in conversion input
da: Ugyldig bytesekvens i konverteringsinddata

en: Error during conversion: %s
da: Fejl under konvertering: %s

en: Cancellable initialization not supported
da: Initialisering med mulighed for afbrydelse understøttes ikke

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported
da: Konvertering fra tegnsæt “%s” til “%s” er ikke understøttet

en: Could not open converter from “%s” to “%s”
da: Kunne ikke konvertere fra “%s” til “%s”

en: %s type
da: %s-type

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: %s filetype
da: %s-filtype

en: Unexpected data after end of conversion
da: Uventede data efter afslutning af konvertering

en: GCredentials contains invalid data
da: GCredentials indeholder ugyldige data

en: GCredentials is not implemented on this OS
da: GCredentials er ikke implementeret på dette operativsystem

en: There is no GCredentials support for your platform
da: Der er ingen understøttelse for GCredentials på din platform

en: GCredentials does not contain a process ID on this OS
da: GCredentials indeholder ikke en proces-id på dette operativsystem

en: Credentials spoofing is not possible on this OS
da: Falske akkreditiver er ikke mulige på dette operativsystem

en: Unexpected early end-of-stream
da: Uventet tidlig strømafslutning

en: Unsupported key “%s” in address entry “%s”
da: Ikke-understøttet nøgle “%s” i adresseindgang “%s”

en: Meaningless key/value pair combination in address entry “%s”
da: Meningsløst nøgle-/værdikombination i adresseindgang “%s”

en: Address “%s” is invalid (need exactly one of path, dir, tmpdir, or abstract keys)
da: Adressen “%s” er ugyldig (kræver præcist en af nøglerne path, dir, tmpdir eller abstract)

en: Error in address “%s” — the “%s” attribute is malformed
da: Fejl i adressen “%s” — attributten “%s” er fejlformateret

en: Unknown or unsupported transport “%s” for address “%s”
da: Ukendt eller ikke-understøttet transport “%s” for adressen “%s”

en: Address element “%s” does not contain a colon (:)
da: Adresseelementet “%s” indeholder intet kolon (:)

en: Transport name in address element “%s” must not be empty
da: Transportnavn i adresseelementet “%s” må ikke være tomt

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” does not contain an equal sign
da: Nøgle-/værdiparret %d, “%s” i adresseelementet “%s” indeholder ikke et lighedstegn

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” must not have an empty key
da: Nøgle-/værdiparret %d, “%s” i adresseelementet “%s” må ikke have en tom nøgle

en: Error unescaping key or value in Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s”
da: Fejl ved af-undvigelse af nøgle eller værdi i nøgle-/værdiparret %d, “%s” i adresseelementet “%s”

en: Error in address “%s” — the unix transport requires exactly one of the keys “path” or “abstract” to be set
da: Fejl i adressen “%s” — unix-transporten kræver at præcist en af nøglerne “path” eller “abstract” er givet

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus connection address, * the second is the literal name of an attribute in the address.
en: Error in address “%s” — the %s attribute is missing or malformed
da: Fejl i adressen “%s” — attributten %s mangler eller er fejlformateret

en: Error auto-launching:
da: Fejl ved automatisk opstart:

en: Error opening nonce file “%s”: %s
da: Fejl ved åbning af “nonce”-filen “%s”: %s

en: Error reading from nonce file “%s”: %s
da: Fejl ved læsning af “nonce”-filen “%s”: %s

en: Error reading from nonce file “%s”, expected 16 bytes, got %d
da: Fejl ved læsning af “nonce”-filen “%s”. Forventede 16 byte, fandt %d

en: Error writing contents of nonce file “%s” to stream:
da: Fejl under skrivning af indhold af “nonce”-filen “%s” til strømmen:

en: The given address is empty
da: Den givne adresse er tom

en: Cannot spawn a message bus when AT_SECURE is set
da: Kan ikke starte en meddelelsesbus, når AT_SECURE er indstillet

en: Cannot spawn a message bus without a machine-id:
da: Kan ikke starte en meddelelsesbus uden maskine-id:

en: Cannot autolaunch D-Bus without X11 $DISPLAY
da: Kan ikke køre D-Bus automatisk uden $DISPLAY til X11

en: Error spawning command line “%s”:
da: Fejl ved kørsel af kommandolinjen “%s”:

en: Cannot determine session bus address (not implemented for this OS)
da: Kan ikke bestemme sessionsbussens adresse (ikke implementeret for dette operativsystem)

en: Cannot determine bus address from DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable — unknown value “%s”
da: Kan ikke bestemme busadressen fra miljøvariablen DBUS_STARTER_BUS_TYPE — ukendt værdi “%s”

en: Cannot determine bus address because the DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable is not set
da: Kan ikke bestemme busadressen, da miljøvariablen DBUS_STARTER_BUS_TYPE ikke er angivet

en: Unknown bus type %d
da: Ukendt bustype %d

en: Unexpected lack of content trying to read a line
da: Uventet mangel på indhold ved forsøg på at læse en linje

en: Unexpected lack of content trying to (safely) read a line
da: Uventet mangel på indhold ved forsøg på (sikkert) at læse en linje

en: Exhausted all available authentication mechanisms (tried: %s) (available: %s)
da: Forsøgte alle tilgængelige godkendelsesmekanismer (forsøgt: %s) (tilgængelige: %s)

en: Unexpected lack of content trying to read a byte
da: Uventet mangel på indhold ved forsøg på at læse en byte

en: User IDs must be the same for peer and server
da: Bruger-id'er skal være de samme for peer og server

en: Cancelled via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer
da: Annulleret via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer

en: Error when getting information for directory “%s”: %s
da: Fejl ved indhentning af oplysninger for mappen “%s”: %s

en: Permissions on directory “%s” are malformed. Expected mode 0700, got 0%o
da: Rettigheder for mappen “%s” er fejlformateret. Forventede tilstanden 0700, fandt 0%o

en: Error creating directory “%s”: %s
da: Fejl ved oprettelse af mappen “%s”: %s

en: Operation not supported
da: Operationen understøttes ikke

en: Error opening keyring “%s” for reading:
da: Fejl ved åbning af nøgleringen “%s” til læsning:

en: Line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
da: Linje %d i nøgleringen på “%s” med indholdet “%s” er fejlformateret

en: First token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
da: Første symbol i linje %d af nøgleringen på “%s” med indholdet “%s” er fejlformateret

en: Second token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
da: Andet symbol i linje %d af nøgleringen på “%s” med indholdet “%s” er fejlformateret

en: Didn’t find cookie with id %d in the keyring at “%s”
da: Fandt ingen cookie med id %d i nøgleringen på “%s”

en: Error creating lock file “%s”: %s
da: Fejl ved oprettelse af låsefil “%s”: %s

en: Error deleting stale lock file “%s”: %s
da: Fejl ved sletning af forældet låsefil “%s”: %s

en: Error closing (unlinked) lock file “%s”: %s
da: Fejl ved lukning af låsefil (uden link) “%s”: %s

en: Error unlinking lock file “%s”: %s
da: Fejl ved fjernelse af link til låsefil “%s”: %s

en: Error opening keyring “%s” for writing:
da: Fejl ved åbning af nøgleringen “%s” til skrivning:

en: (Additionally, releasing the lock for “%s” also failed: %s)
da: (Yderligere kunne låsen for “%s” ikke opgives: %s)

en: The connection is closed
da: Forbindelsen er lukket

en: Timeout was reached
da: Tiden løb ud

en: Unsupported flags encountered when constructing a client-side connection
da: Der blev fundet ikke-understøttede flag ved oprettelse af en forbindelse på klientsiden

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus interface, * the second is the path of an object.
en: No such interface “%s” on object at path %s
da: Ingen sådan grænseflade “%s” på objektet ved stien %s

en: No such property “%s”
da: Ingen sådan egenskab “%s”

en: Property “%s” is not readable
da: Egenskaben “%s” kan ikke læses

en: Property “%s” is not writable
da: Egenskaben “%s” er skrivebeskyttet

en: Error setting property “%s”: Expected type “%s” but got “%s”
da: Fejl ved anvendelse af egenskaben “%s”: Forventede typen “%s”, men fik “%s”

en: No such interface “%s”
da: Ingen sådan grænseflade “%s”

en: No such method “%s”
da: Ingen sådan metode “%s”

en: Type of message, “%s”, does not match expected type “%s”
da: Beskedtypen “%s” er ikke den forventede type, “%s”

en: An object is already exported for the interface %s at %s
da: Der er allerede eksporteret et objekt for grænsefladen %s på %s

en: Unable to retrieve property %s.%s
da: Kan ikke hente egenskaben %s.%s

en: Unable to set property %s.%s
da: Kan ikke sætte egenskaben %s.%s

en: Method “%s” returned type “%s”, but expected “%s”
da: Metoden “%s” returnerede typen “%s”, men forventede “%s”

en: Method “%s” on interface “%s” with signature “%s” does not exist
da: Metoden “%s” på grænsefladen “%s” med signatur “%s” findes ikke

en: A subtree is already exported for %s
da: Der er allerede eksporteret et undertræ for %s

en: Object does not exist at path “%s”
da: Objektet findes ikke ved stien “%s”

en: %s message: %s header field is invalid; expected a value of type ‘%s’
da: %s-meddelelse: Teksthovedet %s er ugyldigt; forventede en værdi af typen “%s”

en: %s message: %s header field is missing or invalid
da: %s-meddelelse: Teksthovedet %s mangler eller er ugyldigt

en: %s message: INVALID header field supplied
da: %s-meddelelse: UGYLDIGT teksthoved givet

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus message type, * the second is the name of a header field and the third is * a value that is reserved for the given field.
en: %s message: %s header field is using the reserved value %s
da: %s-meddelelse: Teksthovedet %s bruger den reserverede værdi %s

en: %s message: INTERFACE header field does not contain a valid interface name
da: %s-meddelelse: Teksthovedet INTERFACE indeholder ikke et gyldigt grænsefladenavn

en: %s message: MEMBER header field does not contain a valid member name
da: %s-meddelelse: Teksthovedet MEMBER indeholder ikke et gyldigt komponentnavn

en: %s message: ERROR_NAME header field does not contain a valid error name
da: %s-meddelelse: Teksthovedet ERROR_NAME indeholder ikke et gyldigt fejlnavn

en: type is INVALID
da: typen er INVALID

en: Wanted to read %lu byte but only got %lu | Wanted to read %lu bytes but only got %lu
da[0]: Ville læse %lu byte men fik kun %lu
da[1]: Ville læse %lu byte men fik kun %lu

en: Expected NUL byte after the string “%s” but found byte %d
da: Forventede NUL-byte efter strengen “%s”, men fandt byte %d

en: Expected valid UTF-8 string but found invalid bytes at byte offset %d (length of string is %d). The valid UTF-8 string up until that point was “%s”
da: Forventede gyldig UTF-8-streng, men fandt ugyldige byte ved afsæt %d (strengens længde er %d). Den gyldige UTF-8-streng indtil dette punkt var “%s”

en: Value nested too deeply
da: Værdien er for dybt indlejret

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus object path
da: Den fortolkede værdi “%s” er ikke en gyldig objektsti til D-Bus

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature
da: Fortolket værdi “%s” er ikke en gyldig D-Bus-signatur

en: Encountered array of length %u byte. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB). | Encountered array of length %u bytes. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB).
da[0]: Stødte på et array med længde %u byte. Den maksimale længde er 2<<26 byte (64 MiB).
da[1]: Stødte på et array med længde %u byte. Den maksimale længde er 2<<26 byte (64 MiB).

en: Encountered array of type “a%c”, expected to have a length a multiple of %u bytes, but found to be %u bytes in length
da: Stødte på et array af typen “a%c”, som ventes at have en længde som er et multiplum af %u byte, men som havde længde %u byte

en: Empty structures (tuples) are not allowed in D-Bus
da: Tomme strukturer (tupler) er ikke tilladte i D-Bus

en: Parsed value “%s” for variant is not a valid D-Bus signature
da: Fortolket værdi “%s” for variant er ikke en gyldig D-Bus-signatur

en: Error deserializing GVariant with type string “%s” from the D-Bus wire format
da: Fejl ved deserialisering af GVariant med type-streng “%s” fra D-Bus-wire-formatet

en: Invalid endianness value. Expected 0x6c (“l”) or 0x42 (“B”) but found value 0x%02x
da: Ugyldigt værdi for byterækkefølge (endianness). Forventede 0x6c (“l”) eller 0x42 (“B”), men fandt værdien 0x%02x

en: Invalid major protocol version. Expected 1 but found %d
da: Ugyldig hovedprotokolversion. Forventede 1 men fandt %d

en: Signature header found but is not of type signature
da: Signaturteksthoved fundet, men er ikke af typen signatur

en: Signature header with signature “%s” found but message body is empty
da: Signaturteksthoved med signaturen “%s” fundet, men beskedteksten er tom

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature (for body)
da: Fortolket værdi “%s” er ikke en gyldig D-Bus-signatur (for tekst)

en: No signature header in message but the message body is %u byte | No signature header in message but the message body is %u bytes
da[0]: Intet signaturteksthoved i beskeden, men beskedteksten er %u byte
da[1]: Intet signaturteksthoved i beskeden, men beskedteksten er %u byte

en: Cannot deserialize message:
da: Kan ikke deserialisere besked:

en: Error serializing GVariant with type string “%s” to the D-Bus wire format
da: Fejl ved serialisering af GVariant med typestreng “%s” til D-Bus-wire-formatet

en: Number of file descriptors in message (%d) differs from header field (%d)
da: Antal fildeskriptorer i meddelelsen (%d) er forskelligt fra teksthovedet (%d)

en: Cannot serialize message:
da: Kan ikke serialisere besked:

en: Message body has signature “%s” but there is no signature header
da: Beskedteksten har signatur “%s”, men der er intet signaturteksthoved

en: Message body has type signature “%s” but signature in the header field is “%s”
da: Beskedteksten har typesignatur “%s”, men signaturen i teksthovedet er “%s”

en: Message body is empty but signature in the header field is “(%s)”
da: Beskedteksten er tom, men signaturen i teksthovedet er “(%s)”

en: Error return with body of type “%s”
da: Fejlagtig returværdi med beskedtekst af typen “%s”

en: Error return with empty body
da: Fejlagtig returværdi - tom beskedtekst

en: (Type any character to close this window)
da: (Tryk på en tast for at lukke dette vindue)

en: Session dbus not running, and autolaunch failed
da: Sessions-dbus kører ikke, og autostart mislykkedes

en: Unable to get Hardware profile: %s
da: Kan ikke hente hardwareprofil: %s

note: Translators: Both placeholders are file paths
en: Unable to load %s or %s:
da: Kan ikke indlæse %s eller %s:

en: Error calling StartServiceByName for %s:
da: Fejl ved kald til StartServiceByName for %s:

en: Unexpected reply %d from StartServiceByName("%s") method
da: Uventet svar %d fra metoden StartServiceByName(“%s”)

en: Cannot invoke method; proxy is for the well-known name %s without an owner, and proxy was constructed with the G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START flag
da: Kan ikke kalde metode; proxy er for et velkendt navn %s uden ejer, og proxy blev konstrueret med flaget G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START

en: Abstract namespace not supported
da: Abstrakt navnerum understøttes ikke

en: Cannot specify nonce file when creating a server
da: Kan ikke angive “nonce”-fil ved oprettelse af server

en: Error writing nonce file at “%s”: %s
da: Fejl ved skrivning af “nonce”-fil i “%s”: %s

en: The string “%s” is not a valid D-Bus GUID
da: Strengen “%s” er ikke en gyldig D-Bus-GUID

en: Cannot listen on unsupported transport “%s”
da: Kan ikke lytte på ikke-understøttet transport “%s”

en: Commands:
      help         Shows this information
      introspect   Introspect a remote object
      monitor      Monitor a remote object
      call         Invoke a method on a remote object
      emit         Emit a signal
      wait         Wait for a bus name to appear
    
    Use “%s COMMAND --help” to get help on each command.
da: Kommandoer:
      help         Viser denne information
      introspect   Introspicér et fjernobjekt
      monitor      Overvåg et fjernobjekt
      call         Kald en metode på et fjernobjekt
      emit         Udsend et signal
      wait         Vent på at et busnavn fremkommer
    
    Brug “%s KOMMANDO --help” for at få hjælp om hver kommando.

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Error parsing introspection XML: %s
da: Fejl ved fortolkning af XML til introspektion: %s

en: Error: %s is not a valid name
da: Fejl: %s er ikke et gyldigt navn

en: Error: %s is not a valid object path
da: Fejl: “%s” er ikke en gyldig objektsti

en: Connect to the system bus
da: Forbind til systembussen

en: Connect to the session bus
da: Forbind til sessionsbussen

en: Connect to given D-Bus address
da: Forbind til den givne D-Bus-adresse

en: ADDRESS
da: ADRESSE

en: Connection Endpoint Options:
da: Tilvalg for forbindelsesslutpunkt:

en: Options specifying the connection endpoint
da: Tilvalg, der angiver forbindelsens slutpunkt

en: No connection endpoint specified
da: Intet slutpunkt for forbindelsen angivet

en: Multiple connection endpoints specified
da: Flere slutpunkter for forbindelsen angivet

en: Warning: According to introspection data, interface “%s” does not exist
da: Advarsel: Grænsefladen “%s” findes ikke ifølge introspektionsdata

en: Warning: According to introspection data, method “%s” does not exist on interface “%s”
da: Advarsel: Metoden “%s” findes ikke i grænsefladen “%s” ifølge introspektionsdata

en: Error adding handle %d: %s
da: Fejl ved tilføjelse af håndtag: %d: %s

en: Optional destination for signal (unique name)
da: Valgfri destination for signal (unikt navn)

en: Object path to emit signal on
da: Objektsti, der skal udsendes et signal fra

en: Signal and interface name
da: Signal- og grænsefladenavn

en: Emit a signal.
da: Udsend et signal.

en: Error connecting: %s
da: Fejl ved forbindelse: %s

en: Error: %s is not a valid unique bus name.
da: Fejl: “%s” er ikke et gyldigt unikt busnavn.

en: Error: Object path is not specified
da: Fejl: Objektstien er ikke angivet

en: Error: Signal name is not specified
da: Fejl: Signalnavnet er ikke angivet

en: Error: Signal name “%s” is invalid
da: Fejl: Signalnavnet “%s” er ugyldigt

en: Error: %s is not a valid interface name
da: Fejl: “%s” er ikke et gyldigt grænsefladenavn

en: Error: %s is not a valid member name
da: Fejl: “%s” er ikke et gyldigt medlemsnavn

note: Use the original non-"parse-me-harder" error
en: Error parsing parameter %d: %s
da: Fejl ved fortolkning af parameter %d: %s

en: Error flushing connection: %s
da: Fejl ved tømning (flush) af forbindelse: %s

en: Destination name to invoke method on
da: Destinationsnavnet, som metoden skal kaldes på

en: Object path to invoke method on
da: Objektstien, som metoden skal kaldes på

en: Method and interface name
da: Metode- og grænsefladenavn

en: Timeout in seconds
da: Tidsudløb i sekunder

en: Allow interactive authorization
da: Tillad interaktiv godkendelse

en: Invoke a method on a remote object.
da: Kald en metode på et fjernobjekt.

en: Error: Destination is not specified
da: Fejl: Destinationen er ikke angivet

en: Error: %s is not a valid bus name
da: Fejl: %s er ikke et gyldigt busnavn

en: Error: Method name is not specified
da: Fejl: Metodenavnet er ikke angivet

en: Error: Method name “%s” is invalid
da: Fejl: Metodenavnet “%s” er ugyldigt

en: Error parsing parameter %d of type “%s”: %s
da: Fejl ved fortolkning af parameter %d af typen “%s”: %s

en: Destination name to introspect
da: Destinationsnavnet, der skal introspiceres

en: Object path to introspect
da: Objektstien, der skal introspiceres

en: Print XML
da: Udskriv XML

en: Introspect children
da: Foretag introspektion af underelementer

en: Only print properties
da: Vis kun egenskaber

en: Introspect a remote object.
da: Introspicér et fjernobjekt.

en: Destination name to monitor
da: Navn på destination, der skal overvåges

en: Object path to monitor
da: Objektsti, der skal overvåges

en: Monitor a remote object.
da: Overvåg et fjernobjekt.

en: Error: can’t monitor a non-message-bus connection
da: Fejl: Kan ikke overvåge en ikke-meddelelsesbus-forbindelse

en: Service to activate before waiting for the other one (well-known name)
da: Tjeneste som skal aktiveres, før den anden afventes (velkendt navn)

en: Timeout to wait for before exiting with an error (seconds); 0 for no timeout (default)
da: Ventetid før afslutning med fejl (sekunder); 0 for ingen tidsgrænse (standard)

en: [OPTION…] BUS-NAME
da: [TILVALG …] BUSNAVN

en: Wait for a bus name to appear.
da: Vent på at et busnavn fremkommer.

en: Error: A service to activate for must be specified.
da: Fejl: Der skal angives en tjeneste at aktivere for.

en: Error: A service to wait for must be specified.
da: Fejl: Der skal angives en tjeneste at vente på.

en: Error: Too many arguments.
da: Fejl: For mange argumenter.

en: Error: %s is not a valid well-known bus name.
da: Fejl: %s er ikke et gyldigt velkendt busnavn.

en: Not authorized to change debug settings
da: Ikke godkendt til at ændre fejlsøgningsindstillinger

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Desktop file didn’t specify Exec field
da: Skrivebordsfil angav intet Exec-felt

en: Unable to find terminal required for application
da: Kan ikke finde terminal krævet af dette program

en: Program ‘%s’ not found in $PATH
da: Programmet “%s” blev ikke fundet i $PATH

en: Can’t create user application configuration folder %s: %s
da: Kan ikke oprette konfigurationsfolder %s for brugerprogram: %s

en: Can’t create user MIME configuration folder %s: %s
da: Kan ikke oprette bruger-MIME-konfigurationsfolder %s: %s

en: MIME apps information is too long
da: MIME-programinformation er for lang

en: Application information lacks an identifier
da: Programinformation mangler en identifikator

en: Can’t create user desktop file %s
da: Kan ikke oprette brugerskrivebords-fil %s

en: Custom definition for %s
da: Tilpasset definition for %s

en: drive doesn’t implement eject
da: drevet implementerer ikke eject

note: Translators: This is an error * message for drive objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: drive doesn’t implement eject or eject_with_operation
da: drevet implementerer ikke eject eller eject_with_operation

en: drive doesn’t implement polling for media
da: drevet implementerer ikke forespørgsel om medier

en: drive doesn’t implement start
da: drevet implementerer ikke start

en: drive doesn’t implement stop
da: drevet implementerer ikke stop

en: TLS backend does not implement TLS binding retrieval
da: TLS-motor implementerer ikke hentning af TLS-bindinger

en: TLS support is not available
da: TLS-understøttelse er ikke tilgængelig

en: DTLS support is not available
da: DTLS-understøttelse er ikke tilgængelig

en: Can’t handle version %d of GEmblem encoding
da: Kan ikke håndtere version %d af GEmblem-kodning

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblem encoding
da: Forkert antal symboler (%d) i GEmblem-kodning

en: Malformed origin (%s) in GEmblem encoding
da: Forkert ophav (%s) i GEmblem-kodning

en: Can’t handle version %d of GEmblemedIcon encoding
da: Kan ikke håndtere version %d af GEmblemIcon-kodning

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblemedIcon encoding
da: Forkert antal symboler (%d) i GEmblemedIcon-kodning

en: Expected a GEmblem for GEmblemedIcon
da: Forventede et GEmblem til GEmblemedIcon

note: Translators: This is an error message when * trying to find the enclosing (user visible) * mount of a file, but none exists.
en: Containing mount does not exist
da: Indeholdende montering findes ikke

en: Can’t copy over directory
da: Kan ikke kopiere over mappe

en: Can’t copy directory over directory
da: Kan ikke kopiere mappe over mappe

en: Target file exists
da: Målfilen findes

en: Can’t recursively copy directory
da: Kan ikke kopiere mappe rekursivt

en: Copy file range not supported
da: Filintervalskopiering understøttes ikke

en: Error splicing file: %s
da: Fejl ved splejsning af fil: %s

en: Splice not supported
da: Splejsning understøttes ikke

en: Copy (reflink/clone) between mounts is not supported
da: Kopiering (reflink/klon) mellem monteringer understøttes ikke

en: Copy (reflink/clone) is not supported or invalid
da: Kopiering (reflink/klon) er ikke understøttet eller ugyldigt

en: Copy (reflink/clone) is not supported or didn’t work
da: Kopiering (reflink/klon) er ikke understøttet eller virkede ikke

en: Cannot retrieve attribute %s
da: Kan ikke hente attributten %s

en: Can’t copy special file
da: Kan ikke kopiere specialfil

en: Invalid symlink value given
da: Ugyldig værdi givet for symlink

en: Symbolic links not supported
da: Symbolske links er ikke understøttet

en: Trash not supported
da: Flyt til papirkurv understøttes ikke

en: File names cannot contain “%c”
da: Filnavne må ikke indeholder “%c”

en: Failed to create a temporary directory for template “%s”: %s
da: Kunne ikke oprette en midlertidig mappe til skabelonen “%s”: %s

en: volume doesn’t implement mount
da: diskenheden implementerer ikke montering

en: No application is registered as handling this file
da: Intet program er registreret til håndtering af denne fil

en: Enumerator is closed
da: Optæller er lukket

en: File enumerator has outstanding operation
da: Filoptæller arbejder stadig

en: File enumerator is already closed
da: Filoptæller er allerede lukket

en: Can’t handle version %d of GFileIcon encoding
da: Kan ikke håndtere version %d af GFileIcon-kodning

en: Malformed input data for GFileIcon
da: Fejlformateret inddata til GFileIcon

en: Stream doesn’t support query_info
da: Strømmen understøtter ikke query_info

en: Seek not supported on stream
da: Søgning understøttes ikke på strømmen

en: Truncate not allowed on input stream
da: Afkortning tillades ikke for inputstrømmen

en: Truncate not supported on stream
da: Afkortning understøttes ikke på strømmen

en: Invalid hostname
da: Ugyldigt værtsnavn

en: Bad HTTP proxy reply
da: Ugyldigt HTTP-proxysvar

en: HTTP proxy connection not allowed
da: HTTP-proxyforbindelse ikke tilladt

en: HTTP proxy authentication failed
da: HTTP-proxygodkendelse mislykkedes

en: HTTP proxy authentication required
da: HTTP-proxygodkendelse påkrævet

en: HTTP proxy connection failed: %i
da: Fejl i HTTP-proxyforbindelsen: %i

en: HTTP proxy response too big
da: HTTP-proxysvaret er for stort

en: HTTP proxy server closed connection unexpectedly.
da: HTTP-proxyserveren lukkede uventet forbindelsen.

en: Wrong number of tokens (%d)
da: Forkert antal tegn (%d)

en: No type for class name %s
da: Ingen type til klassenavn %s

en: Type %s does not implement the GIcon interface
da: Typen %s implementerer ikke GIcon-grænsefladen

en: Type %s is not classed
da: Typen %s har ingen klasse

en: Malformed version number: %s
da: Fejlformateret versionsnummer %s

en: Type %s does not implement from_tokens() on the GIcon interface
da: Typen %s implementerer ikke from_tokens(), som er del af GIcon-grænsefladen

en: Can’t handle the supplied version of the icon encoding
da: Kan ikke håndtere den givne version af ikonkodningen

en: No address specified
da: Ingen adresse angivet

en: Length %u is too long for address
da: Længden %u er for stor til adressen

en: Address has bits set beyond prefix length
da: Adressen har bit sat ud over præfikslængden

en: Could not parse “%s” as IP address mask
da: Kunne ikke fortolke “%s” som en IP-adresse-maske

en: Not enough space for socket address
da: Utilstrækkelig plads til sokkeladresse

en: Unsupported socket address
da: Sokkeladresse understøttes ikke

en: Input stream doesn’t implement read
da: Inputstrøm implementerer ikke læsning

note: Translators: This is an error you get if there is already an * operation running against this stream when you try to start * one Translators: This is an error you get if there is * already an operation running against this stream when * you try to start one
en: Stream has outstanding operation
da: Strøm arbejder stadig

en: Copy with file
da: Kopiér med fil

en: Keep with file when moved
da: Behold med fil ved flytning

en: “version” takes no arguments
da: “version” tager ikke nogen argumenter

en: Usage:
da: Brug:

en: Print version information and exit.
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut.

en: Concatenate files to standard output
da: Sammenkæd filer til standardoutput

en: Copy one or more files
da: Kopiér en eller flere filer

en: Show information about locations
da: Vis oplysninger om steder

en: Launch an application from a desktop file
da: Start et program fra en skrivebordsfil

en: List the contents of locations
da: Vis indholdet af steder

en: Get or set the handler for a mimetype
da: Hent eller sæt håndtering til en mimetype

en: Create directories
da: Opret mapper

en: Monitor files and directories for changes
da: Overvåg ændringer af filer og mapper

en: Mount or unmount the locations
da: Montér eller afmontér stederne

en: Move one or more files
da: Flyt en eller flere filer

en: Open files with the default application
da: Åbn filer med standardprogrammet

en: Rename a file
da: Omdøb en fil

en: Delete one or more files
da: Slet en eller flere filer

en: Read from standard input and save
da: Læs fra standardinput og gem

en: Set a file attribute
da: Sæt en filattribut

en: Move files or directories to the trash
da: Flyt filer eller mapper til papirkurv

en: Lists the contents of locations in a tree
da: Viser indholdet af stederne i et træ

en: Commands:
da: Kommandoer:

en: Use %s to get detailed help.
da: Brug %s for at få uddybende hjælp.

en: Error writing to stdout
da: Fejl under skrivning til stdout

note: Translators: commandline placeholder
en: LOCATION
da: STED

en: Concatenate files and print to standard output.
da: Sammenkæd filer og udskriv til standardoutput.

en: gio cat works just like the traditional cat utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
da: gio cat virker som det traditionelle cat-værktøj, men bruger GIO-steder i
    stedet for lokale filer. For eksempel kan du bruge noget i stil med
    smb://server/ressource/fil.txt som sted.

en: No locations given
da: Ingen steder givet

en: No target directory
da: Ingen målmappe

en: Show progress
da: Vis fremgang

en: Prompt before overwrite
da: Spørg før overskrivning

en: Preserve all attributes
da: Behold alle attributter

en: Backup existing destination files
da: Sikkerhedskopiér eksisterende destinationsfiler

en: Never follow symbolic links
da: Følg aldrig symbolske links

en: Use default permissions for the destination
da: Brug standardrettigheder for destinationen

en: Use default file modification timestamps for the destination
da: Brug standardtidsstempler for filændringer på destinationen

en: Copied %s (average: %s/s)
da: %s kopieret (gennemsnit: %s/s)

en: Copied %s out of %s (%s/s; average: %s/s)
da: %s ud af %s kopieret (%s/s; gennemsnit: %s/s)

note: Translators: commandline placeholder
en: SOURCE
da: KILDE

en: Copy one or more files from SOURCE to DESTINATION.
da: Kopiér en eller flere filer fra KILDE til DESTINATION.

en: gio copy is similar to the traditional cp utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
da: gio copy virker som det traditionelle cp-værktøj, men bruger GIO-steder i
    stedet for lokale filer. For eksempel kan du bruge noget i stil med
    smb://server/ressource/fil.txt som sted.

en: Destination %s is not a directory
da: Destinationen %s er ikke en mappe

en: %s: overwrite “%s”?
da: %s: overskriv “%s”?

en: List writable attributes
da: Vis attributter som kan ændres

en: Get file system info
da: Hent filsysteminfo

en: The attributes to get
da: Attributterne som skal hentes

en: ATTRIBUTES
da: ATTRIBUTTER

en: Don’t follow symbolic links
da: Følg ikke symbolske links

en: attributes:
da: attributter:

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: display name: %s
da: visningsnavn: %s

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: edit name: %s
da: redigeringsnavn: %s

en: name: %s
da: navn: %s

en: size:
da: størrelse:

en: hidden
da: skjult

en: local path: %s
da: lokal sti: %s

en: unix mount: %s%s %s %s %s
da: unix-montering: %s%s %s %s %s

en: Settable attributes:
da: Attributter som kan ændres:

en: Writable attribute namespaces:
da: Navnerum for attributter som kan ændres:

en: Show information about locations.
da: Vis oplysninger om steder.

en: gio info is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon, or just by
    namespace, e.g. unix, or by “*”, which matches all attributes
da: gio info virker som det traditionelle ls-værktøj, men bruger GIO-steder i
    stedet for lokale filer. For eksempel kan du bruge noget i stil med
    smb://server/ressource/fil.txt som sted. Filattributter kan angives ved deres
    GIO-navn såsom standard::icon, eller blot ved navnerum som f.eks. unix, eller
    ved '*', som matcher alle attributter

note: Translators: commandline placeholder
en: DESKTOP-FILE [FILE-ARG …]
da: SKRIVEBORDSFIL [FILARG …]

en: Launch an application from a desktop file, passing optional filename arguments to it.
da: Start et program fra en skrivebordsfil og giv valgfri filnavnsargumenter til det.

en: No desktop file given
da: Ingen skrivebordsfil givet

en: The launch command is not currently supported on this platform
da: Startkommandoen understøttes ikke på denne platform i øjeblikket

en: Unable to load ‘%s’: %s
da: Kan ikke indlæse “%s”: %s

en: Unable to load application information for ‘%s’
da: Kan ikke indlæse programinformation for “%s”

en: Unable to launch application ‘%s’: %s
da: Kan ikke starte programmet “%s”: %s

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Use a long listing format
da: Brug langt listeformat

en: Print display names
da: Vis skærmnavne

en: Print full URIs
da: Vis fulde URI'er

en: List the contents of the locations.
da: Vis stedernes indhold.

en: gio list is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon
da: gio list virker som det traditionelle ls-værktøj, men bruger GIO-steder i
    stedet for lokale filer. For eksempel kan du bruge noget i stil med
    smb://server/ressource/fil.txt som sted. Filattributter kan angives ved deres
    GIO-navn såsom standard::icon

en: HANDLER
da: HÅNDTERING

en: Get or set the handler for a mimetype.
da: Hent eller sæt håndteringen for en mimetype.

en: If no handler is given, lists registered and recommended applications
    for the mimetype. If a handler is given, it is set as the default
    handler for the mimetype.
da: Hvis der ikke er givet nogen håndtering, så vis registrerede og anbefalede
    programmer til mimetypen. Hvis der er givet en håndtering, angives den som
    standardhåndtering for mimetypen.

en: Must specify a single mimetype, and maybe a handler
da: Der skal angives en mimetype, og eventuelt en håndtering

en: No default applications for “%s”
da: Ingen standardprogrammer for “%s”

en: Default application for “%s”: %s
da: Standardprogram for “%s”: %s

en: Registered applications:
da: Registrerede programmer:

en: No registered applications
da: Ingen registrerede programmer

en: Recommended applications:
da: Anbefalede programmer:

en: No recommended applications
da: Ingen anbefalede programmer

en: Failed to load info for handler “%s”
da: Kunne ikke indlæse info for håndteringen “%s”

en: Failed to set “%s” as the default handler for “%s”: %s
da: Kunne ikke angive “%s” som standardhåndtering for “%s”: %s

en: Create parent directories
da: Opret ophavsmapper

en: Create directories.
da: Opret mapper.

en: gio mkdir is similar to the traditional mkdir utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/mydir as location.
da: gio mkdir virker som det traditionelle mkdir-værktøj, men bruger GIO-steder
    i stedet for lokale filer. For eksempel kan du bruge noget i stil med
    smb://server/ressource/mappe som sted.

en: Monitor a directory (default: depends on type)
da: Overvåg en mappe (som standard: afhænger af type)

en: Monitor a file (default: depends on type)
da: Overvåg en fil (som standard: afhænger af type)

en: Monitor a file directly (notices changes made via hardlinks)
da: Overvåg en fil direkte (opdager ændringer som foretages gennem hårde links)

en: Monitors a file directly, but doesn’t report changes
da: Overvåger en fil direkte, men rapporterer ikke ændringer

en: Report moves and renames as simple deleted/created events
da: Rapportér flytning og omdøbning som simple opret/slet-begivenheder

en: Watch for mount events
da: Overvåg monteringsbegivenheder

en: Monitor files or directories for changes.
da: Overvåg ændringer af filer eller mapper.

en: Mount as mountable
da: Montér som monterbar

en: Mount volume with device file, or other identifier
da: Montér diskenhed med enhedsfil eller anden id

en: ID
da: Id

en: Unmount
da: Afmontér

en: Eject
da: Skub ud

en: Stop drive with device file
da: Stop drev med enhedsfil

en: DEVICE
da: ENHED

en: Unmount all mounts with the given scheme
da: Afmontér alle monteringer med et givent skema

en: SCHEME
da: SKEMA

en: Ignore outstanding file operations when unmounting or ejecting
da: Ignorér afventende filoperationer ved afmontering eller når der skubbes ud

en: Use an anonymous user when authenticating
da: Brug en anonym bruger ved godkendelse

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List user-interesting volumes, drives and mounts
da: Vis diskenheder, drev og monteringer af interesse for brugeren

en: Monitor user-interesting volume, drive and mount events
da: Overvåg diskenheder, drev og monteringsbegivenheder af interesse for brugeren

en: Show extra information
da: Vis yderligere oplysninger

en: The numeric PIM when unlocking a VeraCrypt volume
da: Den numeriske PIN ved oplåsning af en VeraCrypt-diskenhed

en: Mount a TCRYPT hidden volume
da: Montér en skjult TCRYPT-diskenhed

en: Mount a TCRYPT system volume
da: Montér en TCRYPT-systemdiskenhed

en: Anonymous access denied
da: Anonym adgang nægtet

en: No drive for device file
da: Intet drev for enhedsfilen

en: No volume for given ID
da: Ingen diskenhed for givent id

en: Mount or unmount the locations.
da: Montér eller afmontér stederne.

en: Don’t use copy and delete fallback
da: Brug ikke kopiering og sletning som nødplan

en: Transferred %s (average: %s/s)
da: %s overført (gennemsnit: %s/s)

en: Transferred %s out of %s (%s/s; average: %s/s)
da: %s ud af %s overført (%s/s; gennemsnit: %s/s)

en: Move one or more files from SOURCE to DEST.
da: Flyt en eller flere filer fra KILDE til DEST.

en: gio move is similar to the traditional mv utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location
da: gio move virker som det traditionelle mv-værktøj, men bruger GIO-steder i
    stedet for lokale filer. For eksempel kan du bruge noget i stil med
    smb://server/ressource/fil.txt som sted

en: Target %s is not a directory
da: Målet %s er ikke en mappe

en: Open files with the default application that
    is registered to handle files of this type.
da: Åbn filer med standardprogrammet, som er
    registreret til at håndtere denne filtype.

en: Ignore nonexistent files, never prompt
da: Ignorér filer som ikke eksisterer, og spørg ikke

en: Delete the given files.
da: Slet de givne filer.

en: NAME
da: NAVN

en: Rename a file.
da: Omdøb en fil.

en: Missing argument
da: Mangler argument

en: Too many arguments
da: For mange argumenter

en: Rename successful. New uri: %s
da: Omdøbning fuldført. Ny uri: %s

en: Only create if not existing
da: Opret kun hvis den ikke findes

en: Append to end of file
da: Tilføj sidst i filen

en: When creating, restrict access to the current user
da: Ved oprettelse, så begræns adgang til nuværende bruger

en: When replacing, replace as if the destination did not exist
da: Ved erstatning, så erstat som hvis destinationen ikke fandtes

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Print new etag at end
da: Skriv nyt etag til sidst

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: The etag of the file being overwritten
da: Etag for filen, som overskrives

en: Error reading from standard input
da: Fejl ved læsning fra standardinput

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Etag not available
da: Etag er ikke tilgængeligt

en: Read from standard input and save to DEST.
da: Læs fra standardinput og gem til DEST.

en: No destination given
da: Ingen destination givet

en: Type of the attribute
da: Type af attribut

en: Unset given attribute
da: Fjern den givne attribut

en: ATTRIBUTE
da: ATTRIBUT

en: VALUE
da: VÆRDI

en: Set a file attribute of LOCATION.
da: Sæt en filattribut for STED.

en: Location not specified
da: Sted ikke angivet

en: Attribute not specified
da: Attribut ikke angivet

en: Value not specified
da: Værdi ikke angivet

en: Invalid attribute type “%s”
da: Ugyldig attributtype “%s”

en: Empty the trash
da: Tøm papirkurven

en: List files in the trash with their original locations
da: Vis filerne i papirkurven med deres oprindelige placeringer

en: Restore a file from trash to its original location (possibly recreating the directory)
da: Genskab en fil fra papirkurven til sin oprindelige placering (hvorved mappen muligvis genoprettes)

en: Unable to find original path
da: Kan ikke finde oprindelige sti

en: Unable to recreate original location:
da: Kan ikke genoprette oprindelig placering:

en: Unable to move file to its original location:
da: Kan ikke flytte filen til sin oprindelige placering:

en: Move/Restore files or directories to the trash.
da: Flyt/genskab filer eller mapper til papirkurven.

en: Note: for --restore switch, if the original location of the trashed file 
    already exists, it will not be overwritten unless --force is set.
da: Bemærk: til kontakten --restore, hvis den oprindelige placering af filen i papirkurven allerede findes 
    , så overskrives den ikke medmindre --force er angivet.

en: Location given doesn't start with trash:///
da: Den angivne placering begynder ikke med trash:///

en: Follow symbolic links, mounts and shortcuts
da: Følg symbolske links, monteringer og genveje

en: List contents of directories in a tree-like format.
da: Vis indhold af mapper i et træagtigt format.

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inden i <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
da: Elementet <%s> er ikke tilladt på topniveau

en: File %s appears multiple times in the resource
da: Filen %s findes flere steder i ressourcen

en: Failed to locate “%s” in any source directory
da: Kunne ikke finde “%s” i nogen kildemappe

en: Failed to locate “%s” in current directory
da: Kunne ikke finde “%s” i det nuværende katalog

en: Unknown processing option “%s”
da: Ukendt behandlingstilvalg “%s”

note: Translators: the first %s is a gresource XML attribute, * the second %s is an environment variable, and the third * %s is a command line tool
en: %s preprocessing requested, but %s is not set, and %s is not in PATH
da: %s-præprocessering forespurgt, men %s er ikke angivet, og %s er ikke i PATH

en: Error reading file %s: %s
da: Fejl ved læsning af filen %s: %s

en: Error compressing file %s
da: Fejl ved komprimering af filen %s

en: text may not appear inside <%s>
da: der må ikke være tekst inden i <%s>

en: Show program version and exit
da: Vis programversion og afslut

en: Name of the output file
da: Navnet på outputfilen

en: The directories to load files referenced in FILE from (default: current directory)
da: Katalogerne hvorfra filer fra henvisninger i FIL læses (som standard det nuværende katalog)

en: DIRECTORY
da: KATALOG

en: Generate output in the format selected for by the target filename extension
da: Generér output i formatet givet ved målets filendelse

en: Generate source header
da: Generér kildeheader

en: Generate source code used to link in the resource file into your code
da: Generér kildekoden, der bruges til at linke fra ressourcefilen ind i din kode

en: Generate dependency list
da: Generér liste af afhængigheder

en: Name of the dependency file to generate
da: Navn på afhængighedsfil som skal oprettes

en: Include phony targets in the generated dependency file
da: Inkludér falske (phony) mål i den genererede afhængighedsfil

en: Don’t automatically create and register resource
da: Opret og registrér ikke ressource automatisk

en: Don’t export functions; declare them G_GNUC_INTERNAL
da: Eksporter ikke funktioner; erklær dem G_GNUC_INTERNAL

en: Don’t embed resource data in the C file; assume it's linked externally instead
da: Indlejr ikke ressourcedata i C-filen; antag at den i stedet er linket eksternt

en: C identifier name used for the generated source code
da: C-identifikatornavn, der bruges til genereret kildekode

en: IDENTIFIER
da: IDENTIFIKATOR

en: The target C compiler (default: the CC environment variable)
da: Mål-C-kompileren (standard: CC-miljøvariablen)

en: Compile a resource specification into a resource file.
    Resource specification files have the extension .gresource.xml,
    and the resource file have the extension called .gresource.
da: Kompilér en ressourcespecifikation til en ressourcefil.
    Ressourcespecifikationsfiler har filendelsen .gresource.xml,
    og ressourcefilen har filendelsen .gresource.

en: You should give exactly one file name
da: Du skal angive præcist ét filnavn

en: nick must be a minimum of 2 characters
da: kaldenavn (nick) skal være på mindst 2 tegn

en: Invalid numeric value
da: Ugyldig numerisk værdi

en: <value nick='%s'/> already specified
da: <value nick='%s'/> allerede angivet

en: value='%s' already specified
da: value='%s' allerede angivet

en: flags values must have at most 1 bit set
da: værdier til flag må højst have 1 bit sat

en: <%s> must contain at least one <value>
da: <%s> skal indeholde mindst én <value>

en: <%s> is not contained in the specified range
da: <%s> indgår ikke i det givne interval

en: <%s> is not a valid member of the specified enumerated type
da: <%s> er ikke et gyldigt medlem af den angivne numererede type

en: <%s> contains string not in the specified flags type
da: <%s> indeholder en streng, som ikke tilhører den angivne flagtype

en: <%s> contains a string not in <choices>
da: <%s> indeholder en streng, som ikke er blandt <choices>

en: <range/> already specified for this key
da: <range/> er allerede angivet for denne nøgle

en: <range> not allowed for keys of type “%s”
da: <range> er ikke tilladt for nøgler af typen “%s”

en: <range> specified minimum is greater than maximum
da: <range>-minimum er større end maksimum

en: unsupported l10n category: %s
da: l10n-kategori ikke understøttet: %s

en: l10n requested, but no gettext domain given
da: l10n blev forespurgt, men intet gettext-domæne givet

en: translation context given for value without l10n enabled
da: oversættelseskontekst givet for værdi uden at l10n er slået til

en: Failed to parse <default> value of type “%s”:
da: Kunne ikke fortolke <default>-værdi for typen “%s”:

en: <choices> cannot be specified for keys tagged as having an enumerated type
da: <choices> kan ikke angives for nøgler, der er markeret som havende en nummereret type

en: <choices> already specified for this key
da: <choices> er allerede givet for denne nøgle

en: <choices> not allowed for keys of type “%s”
da: <choices> er ikke tilladt for nøgler af typen “%s”

en: <choice value='%s'/> already given
da: <choice value='%s'/> er allerede givet

en: <choices> must contain at least one <choice>
da: <choices> skal indeholde mindst én <choice>

en: <aliases> already specified for this key
da: <aliases> er allerede angivet for denne nøgle

en: <aliases> can only be specified for keys with enumerated or flags types or after <choices>
da: <aliases> kan kun angives for nøgler af nummereret type eller flagtype, eller efter <choices>

en: <alias value='%s'/> given when “%s” is already a member of the enumerated type
da: <alias value='%s'/> givet mens “%s” allerede er medlem i nummereret type

en: <alias value='%s'/> given when <choice value='%s'/> was already given
da: <alias value='%s'/> givet mens <choice value='%s'/> allerede var givet

en: <alias value='%s'/> already specified
da: <alias value='%s'/> er allerede givet

en: alias target “%s” is not in enumerated type
da: alias-målet “%s” er ikke en nummereret type

en: alias target “%s” is not in <choices>
da: alias-målet “%s” er ikke i <choices>

en: <aliases> must contain at least one <alias>
da: <aliases> skal indeholde mindst én <alias>

en: Empty names are not permitted
da: Tomme navne er ikke tilladt

en: Invalid name “%s”: names must begin with a lowercase letter
da: Ugyldigt navn “%s”: Navne skal begynde med et lille bogstav

en: Invalid name “%s”: invalid character “%c”; only lowercase letters, numbers and hyphen (“-”) are permitted
da: Ugyldigt navn “%s”: ugyldigt tegn “%c”; kun små bogstaver, tal og bindestreg (“-”) er tilladt

en: Invalid name “%s”: two successive hyphens (“--”) are not permitted
da: Ugyldigt navn “%s”: To bindestreger i træk (“--”) er ikke tilladt

en: Invalid name “%s”: the last character may not be a hyphen (“-”)
da: Ugyldigt navn “%s”: Sidste tegn må ikke være en bindestreg (“-”)

en: Invalid name “%s”: maximum length is 1024
da: Ugyldigt navn “%s”: maksimale længde er 1024

en: <child name='%s'> already specified
da: <child name='%s'> allerede angivet

en: Cannot add keys to a “list-of” schema
da: Kan ikke føje nøgler til et “list-of”-skema

en: <key name='%s'> already specified
da: <key name='%s'> allerede angivet

en: <key name='%s'> shadows <key name='%s'> in <schema id='%s'>; use <override> to modify value
da: <key name='%s'> overskygger <key name='%s'> i <schema id='%s'>; brug <override> for at ændre værdi

en: Exactly one of “type”, “enum” or “flags” must be specified as an attribute to <key>
da: Præcist en af “type”, “enum” eller “flags” skal være angivet som attribut for <key>

en: <%s id='%s'> not (yet) defined.
da: <%s id='%s'> (endnu) ikke defineret.

en: Invalid GVariant type string “%s”
da: Ugyldig typestreng “%s” for GVariant

en: <override> given but schema isn’t extending anything
da: <override> givet, men skemaet nedarver ikke fra noget

en: No <key name='%s'> to override
da: Ingen <key name='%s'> at overskrive

en: <override name='%s'> already specified
da: <override name='%s'> er allerede angivet

en: <schema id='%s'> already specified
da: <schema id='%s'> er allerede angivet

en: <schema id='%s'> extends not yet existing schema “%s”
da: <schema id='%s'> nedarver fra skemaet “%s”, som ikke findes endnu

en: <schema id='%s'> is list of not yet existing schema “%s”
da: <schema id='%s'> er en liste for skemaet “%s”, som ikke findes endnu

en: Cannot be a list of a schema with a path
da: Kan ikke være en liste for et skema med en sti

en: Cannot extend a schema with a path
da: Kan ikke nedarve fra et skema med en sti

en: <schema id='%s'> is a list, extending <schema id='%s'> which is not a list
da: <schema id='%s'> er en liste, der nedarver fra <schema id='%s'>, som ikke er en liste

en: <schema id='%s' list-of='%s'> extends <schema id='%s' list-of='%s'> but “%s” does not extend “%s”
da: <schema id='%s' list-of='%s'> nedarver fra <schema id='%s' list-of='%s'>, men “%s” nedarver ikke fra “%s”

en: A path, if given, must begin and end with a slash
da: En sti, hvis givet, skal starte og slutte med skråstreg

en: The path of a list must end with “:/”
da: Stien for en liste skal slutte med “:/”

en: Warning: Schema “%s” has path “%s”.  Paths starting with “/apps/”, “/desktop/” or “/system/” are deprecated.
da: Advarsel: Skemaet “%s” har stien “%s”.  Stier som begynder med “/apps/”, “/desktop/” eller “/system/” er forældede.

en: <%s id='%s'> already specified
da: <%s id='%s'> allerede angivet

en: Only one <%s> element allowed inside <%s>
da: Kun ét <%s>-element er tilladt inden i <%s>

en: Element <%s> not allowed at the top level
da: Elementet <%s> er ikke tilladt i topniveau

en: Element <default> is required in <key>
da: Elementet <default> er påkrævet i <key>

en: Text may not appear inside <%s>
da: Der må ikke være tekst inden i <%s>

en: Warning: undefined reference to <schema id='%s'/>
da: Advarsel: udefineret reference til <schema id='%s'/>

note: Translators: Do not translate "--strict".
en: --strict was specified; exiting.
da: --strict blev angivet; afslutter.

en: This entire file has been ignored.
da: Hele denne fil er blevet ignoreret.

en: Ignoring this file.
da: Ignorerer denne fil.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”; ignoring override for this key.
da: Ingen sådan nøgle “%s” i skemaet “%s” som angivet i overskrivningsfilen “%s”; ignorerer overskrivning for denne nøgle.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s” and --strict was specified; exiting.
da: Ingen sådan nøgle “%s” i skemaet “%s” som angivet i overskrivningsfilen “%s”, og --strict var givet; afslutter.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”); ignoring override for this key.
da: Kan ikke skrivebordsspecifikt overskrive den lokaliserede nøgle “%s” i skemaet “%s” (overskrivelsesfil “%s”); ignorerer overskrivning for denne nøgle.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”) and --strict was specified; exiting.
da: Kan ikke skrivebordsspecifikt overskrive den lokaliserede nøgle “%s” i skemaet “%s” (overskrivelsesfil “%s”), og --strict var givet; afslutter.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. Ignoring override for this key.
da: Fejl ved fortolkning af nøglen “%s” i skemaet “%s” som givet i overskrivningsfilen “%s”: %s. Ignorerer overskrivning for denne nøgle.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. --strict was specified; exiting.
da: Fejl ved fortolkning af nøglen “%s” i skemaet “%s” som givet i overskrivningsfilen “%s”: %s. --strict var givet; afslutter.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema; ignoring override for this key.
da: Overskrivning for nøglen “%s” i skemaet “%s” i overskrivningsfilen “%s” er ikke i det interval, skemaet angiver; ignorerer overskrivning for denne nøgle.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema and --strict was specified; exiting.
da: Overskrivning for nøglen “%s” i skemaet “%s” i overskrivningsfilen “%s” er ikke i det interval, skemaet angiver, og --strict var givet; afslutter.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices; ignoring override for this key.
da: Overskrivning for nøglen “%s” i skemaet “%s” i overskrivningsfilen “%s” findes ikke i listen over gyldige valg; ignorerer overskrivning for denne nøgle.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices and --strict was specified; exiting.
da: Overskrivning for nøglen “%s” i skemaet “%s” i overskrivningsfilen “%s” findes ikke i listen over gyldige valg, og --strict var givet; afslutter.

en: Where to store the gschemas.compiled file
da: Hvor filen gschemas.compiled skal lægges

en: Abort on any errors in schemas
da: Afbryd ved enhver fejl i skemaer

en: Do not write the gschema.compiled file
da: Skriv ikke filen gschema.compiled

en: Do not enforce key name restrictions
da: Gennemtving ikke begrænsninger på nøglenavn

en: Compile all GSettings schema files into a schema cache.
    Schema files are required to have the extension .gschema.xml,
    and the cache file is called gschemas.compiled.
da: Kompilér alle GSettings-skemafiler til et skemamellemlager.
    Schemafiler skal have filendelsen .gschema.xml,
    og mellemlagerfilen kaldes gschemas.compiled.

en: You should give exactly one directory name
da: Du skal give præcist et katalognavn

en: No schema files found: doing nothing.
da: Ingen skemafiler fundet: Gør intet.

en: No schema files found: removed existing output file.
da: Ingen skemafiler fundet: fjernede eksisterende uddatafil.

en: Invalid filename %s
da: Ugyldigt filnavn %s

en: Error getting filesystem info for %s: %s
da: Fejl ved hentning af filsysteminfo for %s: %s

note: Translators: This is an error message when trying to find * the enclosing (user visible) mount of a file, but none * exists.
en: Containing mount for file %s not found
da: Indeholdende montering for filen %s blev ikke fundet

en: Can’t rename root directory
da: Kan ikke omdøbe rodmappen

en: Error renaming file %s: %s
da: Fejl ved omdøbning af filen %s: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
da: Kan ikke omdøbe fil, da filnavnet allerede findes

en: Invalid filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Error opening file %s: %s
da: Fejl ved åbning af filen %s: %s

en: Error removing file %s: %s
da: Fejl under fjernelse af filen %s: %s

en: Unable to trash child file %s
da: Kan ikke smide underfilen %s ud

en: Error trashing file %s: %s
da: Fejl ved flytning af filen %s til papirkurv: %s

en: Unable to create trash directory %s: %s
da: Kan ikke oprette papirkurvskatalog %s: %s

en: Unable to find toplevel directory to trash %s
da: Kan ikke finde topniveau-katalog til papirkurv %s

en: Trashing on system internal mounts is not supported
da: Papirkurv understøttes ikke på interne systemmonteringer

en: Unable to find or create trash directory %s to trash %s
da: Kan ikke finde eller oprette papirkurvskatalog %s til papirkurv %s

en: Unable to create trashing info file for %s: %s
da: Kan ikke oprette papirkurvs-infofil for %s: %s

en: Unable to trash file %s across filesystem boundaries
da: Kan ikke smide filen %s ud på andet filsystem

en: Unable to trash file %s: %s
da: Kan ikke smide filen %s ud: %s

en: Unable to trash file %s
da: Kan ikke smide filen %s ud

en: Error creating directory %s: %s
da: Fejl ved oprettelse af mappen %s: %s

en: Filesystem does not support symbolic links
da: Filsystemet understøtter ikke symbolske links

en: Error making symbolic link %s: %s
da: Fejl under oprettelse af symbolsk link %s: %s

en: Error moving file %s: %s
da: Fejl ved flytning af filen %s: %s

en: Can’t move directory over directory
da: Kan ikke flytte mappe over mappe

en: Backup file creation failed
da: Oprettelse af sikkerhedskopi mislykkedes

en: Error removing target file: %s
da: Fejl ved fjernelse af målfil: %s

en: Move between mounts not supported
da: Flytning mellem monteringer understøttes ikke

en: Could not determine the disk usage of %s: %s
da: Kunne ikke bestemme diskforbruget af %s: %s

en: Attribute value must be non-NULL
da: Attributværdien må ikke være NULL

en: Invalid attribute type (string or invalid expected)
da: Ugyldig attributtype (streng eller ugyldig forventet)

en: Invalid extended attribute name
da: Ugyldigt udvidet attributnavn

en: Error setting extended attribute “%s”: %s
da: Fejl ved indstilling af udvidet attribut “%s”: %s

en:  (invalid encoding)
da:  (ugyldig kodning)

en: Error when getting information for file “%s”: %s
da: Fejl ved indhentning af oplysninger om filen “%s”: %s

en: Error when getting information for file descriptor: %s
da: Fejl ved indhentning af oplysninger om fildeskriptor: %s

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
da: Ugyldig attributtype (uint32 forventet)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
da: Ugyldig attributtype (uint64 forventet)

en: Invalid attribute type (byte string expected)
da: Ugyldig attributtype (byte-streng forventet)

en: Cannot set permissions on symlinks
da: Kan ikke ændre rettigheder på symlinks

en: Error setting permissions: %s
da: Fejl ved ændring af rettigheder: %s

en: Error setting owner: %s
da: Fejl ved ændring af ejer: %s

en: symlink must be non-NULL
da: symlink må ikke være NULL

en: Error setting symlink: %s
da: Fejl ved manipulation af symlink: %s

en: Error setting symlink: file is not a symlink
da: Fejl ved manipulation af symlink: filen er ikke et symlink

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld are negative
da: Antal ekstra nanosekunder %d for UNIX-tidsstempel %lld er negativt

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld reach 1 second
da: Antal ekstra nanosekunder %d for UNIX-tidsstempel %lld når op på 1 sekund

en: UNIX timestamp %lld does not fit into 64 bits
da: UNIX-tidsstempel %lld passer ikke ind i 64 bit

en: UNIX timestamp %lld is outside of the range supported by Windows
da: UNIX-tidsstempel %lld ligger uden for intervallet, som understøttes af Windows

en: File name “%s” cannot be converted to UTF-16
da: Filnavnet “%s” kan ikke konverteres til UTF-16

en: File “%s” cannot be opened: Windows Error %lu
da: Filen “%s” kan ikke åbnes: Windowsfejl %lu

en: Error setting modification or access time for file “%s”: %lu
da: Fejl ved ændring af tidspunkt for ændring eller tilgang for filen “%s”: %lu

en: Error setting modification or access time: %s
da: Fejl ved ændring af tidspunkt for ændring eller tilgang: %s

en: SELinux context must be non-NULL
da: SELinux-kontekst skal være forskellig fra NULL

en: SELinux is not enabled on this system
da: SELinux er ikke aktiveret på dette system

en: Error setting SELinux context: %s
da: Fejl ved ændring af SELinux-kontekst: %s

en: Setting attribute %s not supported
da: Indstilling af attributten %s understøttes ikke

en: Error reading from file: %s
da: Fejl ved læsning fra filen: %s

en: Error closing file: %s
da: Fejl ved lukning af filen: %s

en: Error seeking in file: %s
da: Fejl under søgning i filen: %s

en: Unable to find default local file monitor type
da: Kan ikke finde standardmonitortype for lokal fil

en: Error writing to file: %s
da: Fejl under skrivning til filen: %s

en: Error removing old backup link: %s
da: Fejl under fjernelse af gammelt link til sikkerhedskopi: %s

en: Error creating backup copy: %s
da: Fejl under oprettelse af sikkerhedskopi: %s

en: Error renaming temporary file: %s
da: Fejl under omdøbning af midlertidig fil: %s

en: Error truncating file: %s
da: Fejl ved afkortning af filen: %s

en: Error opening file “%s”: %s
da: Fejl ved åbning af filen “%s”: %s

en: Target file is a directory
da: Målfilen er en mappe

en: Target file is not a regular file
da: Målfilen er ikke en almindelig fil

en: The file was externally modified
da: Filen blev ændret eksternt

en: Error removing old file: %s
da: Fejl under fjernelse af gammel fil: %s

en: Invalid GSeekType supplied
da: Ugyldig GSeekType angivet

en: Invalid seek request
da: Ugyldig søgeforespørgsel

en: Cannot truncate GMemoryInputStream
da: Kan ikke afkorte GMemoryInputStream

en: Memory output stream not resizable
da: Hukommelses-uddatastrøm kan ikke ændre størrelse

en: Failed to resize memory output stream
da: Kunne ikke ændre størrelse for hukommelses-uddatastrøm

en: Amount of memory required to process the write is larger than available address space
da: Mængden af hukommelse, der kræves af skrivningen, er større end det tilgængelige adresserum

en: Requested seek before the beginning of the stream
da: Forespurgte om søgning før begyndelse af strøm

en: Requested seek beyond the end of the stream
da: Forespurgte om søgning efter afslutning af strøm

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement unmount.
en: mount doesn’t implement “unmount”
da: monteringsobjekt implementerer ikke “unmount”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement eject.
en: mount doesn’t implement “eject”
da: monteringsobjekt implementerer ikke “eject”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of unmount or unmount_with_operation.
en: mount doesn’t implement “unmount” or “unmount_with_operation”
da: monteringsobjekt implementerer ikke “unmount” eller “unmount_with_operation”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: mount doesn’t implement “eject” or “eject_with_operation”
da: monteringsobjekt implementerer ikke “eject” eller “eject_with_operation”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement remount.
en: mount doesn’t implement “remount”
da: monteringsobjekt implementerer ikke “remount”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement content type guessing
da: monteringsobjekt implementerer ikke gæt på indholdstype

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement synchronous content type guessing
da: monteringsobjekt implementerer ikke synkrone gæt på indholdstype

en: Hostname “%s” contains “[” but not “]”
da: Værtsnavnet “%s” indeholder “[”, men ikke “]”

en: Network unreachable
da: Netværket kan ikke nås

en: Host unreachable
da: Værten kan ikke nås

en: Could not create network monitor: %s
da: Kunne ikke oprette netværksovervågning: %s

en: Could not create network monitor:
da: Kunne ikke oprette netværksovervågning:

en: Could not get network status:
da: Kunne ikke finde netværksstatus:

en: NetworkManager not running
da: Netværkshåndtering kører ikke

en: NetworkManager version too old
da: Versionen af NetværksHåndtering er for gammel

en: Output stream doesn’t implement write
da: Uddatastrøm implementerer ikke write

en: Sum of vectors passed to %s too large
da: Summen af vektorer givet til %s er for stor

en: Source stream is already closed
da: Kildestrømmen er allerede lukket

en: Unspecified proxy lookup failure
da: Uspecificeret fejl under opslag af proxy

note: Translators: the first placeholder is a domain name, the * second is an error message
en: Error resolving “%s”: %s
da: Fejl ved opløsning af “%s”: %s

note: Translators: The placeholder is for a function name.
en: %s not implemented
da: %s er ikke implementeret

en: Invalid domain
da: Ugyldigt domæne

en: The resource at “%s” does not exist
da: Ressourcen på “%s” findes ikke

en: The resource at “%s” failed to decompress
da: Ressourcen på “%s” kunne ikke udpakkes

en: Resource files cannot be renamed
da: Ressourcefiler kan ikke omdøbes

en: The resource at “%s” is not a directory
da: Ressourcen i “%s” er ikke et katalog

en: Input stream doesn’t implement seek
da: Inputstrømmen implementerer ikke søgning

en: List sections containing resources in an elf FILE
da: Vis sektioner, der indeholder ressourcer, i en elf-FIL

en: List resources
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
da: Vis ressourcer
    Hvis SEKTION er givet, så vis kun ressourcer i denne sektion
    Hvis STI er givet, så vis kun matchende ressourcer

en: FILE [PATH]
da: FIL [STI]

en: SECTION
da: SEKTION

en: List resources with details
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
    Details include the section, size and compression
da: Vis ressourcer med detaljer
    Hvis SEKTION er givet, så vis kun ressourcer i denne sektion
    Hvis STI er givet, så vis kun matchende ressourcer
    Detaljerne inkluderer sektion, størrelse og komprimering

en: Extract a resource file to stdout
da: Udskriv en ressourcefil til stdout

en: FILE PATH
da: FILSTI

en: Usage:
      gresource [--section SECTION] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      sections                  List resource sections
      list                      List resources
      details                   List resources with details
      extract                   Extract a resource
    
    Use “gresource help COMMAND” to get detailed help.
da: Brug:
      gresource [--section SEKTION] KOMMANDO [ARG …]
    
    Kommandoer:
      help                      Vis denne information
      sections                  Vis ressourcesektioner
      list                      Vis ressourcer
      details                   Vis ressourcer med detaljer
      extract                   Udskriv en ressource
    
    Brug “gresource help KOMMANDO” til at få uddybende hjælp.

en: Usage:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s
da: Brug:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s

en:   SECTION   An (optional) elf section name
da:   SEKTION   Navn på elf-sektion (valgfri)

en:   COMMAND   The (optional) command to explain
da:   KOMMANDO  Den kommandoen der skal forklares (valgfri)

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
da:   FIL       En elf-fil (et binært eller delt bibliotek)

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
                or a compiled resource file
da:   FIL       En elf-fil (et binært eller delt bibliotek)
                eller en kompileret ressourcefil

en: [PATH]
da: [STI]

en:   PATH      An (optional) resource path (may be partial)
da:   STI       En eventuelt delvis ressourcesti (valgfri)

en: PATH
da: STI

en:   PATH      A resource path
da:   STI       En ressourcesti

en: No such schema “%s”
da: Intet sådant skema “%s”

en: Schema “%s” is not relocatable (path must not be specified)
da: Skemaet “%s” kan ikke flyttes (stien må ikke være angivet)

en: Schema “%s” is relocatable (path must be specified)
da: Skemaet “%s” kan flyttes (sti skal angives)

en: Empty path given.
da: Tom sti givet.

en: Path must begin with a slash (/)
da: Sti skal begynde med skråstreg (/)

en: Path must end with a slash (/)
da: Sti skal slutte med skråstreg (/)

en: Path must not contain two adjacent slashes (//)
da: Sti må ikke indeholde to skråstreger i træk (//)

en: The provided value is outside of the valid range
da: Den givne værdi ligger uden for det gyldige interval

en: The key is not writable
da: Nøglen er skrivebeskyttet

en: List the installed (non-relocatable) schemas
da: Vis de installerede (uflytbare) skemaer

en: List the installed relocatable schemas
da: Vis de installerede flytbare skemaer

en: List the keys in SCHEMA
da: Vis nøglerne i SKEMA

en: SCHEMA[:PATH]
da: SKEMA[:STI]

en: List the children of SCHEMA
da: Vis underelementerne af SKEMA

en: List keys and values, recursively
    If no SCHEMA is given, list all keys
da: Vis nøgler og værdier rekursivt
    Hvis intet SKEMA er angivet, vis alle nøgler

en: [SCHEMA[:PATH]]
da: [SKEMA[:STI]]

en: Get the value of KEY
da: Hent værdien for NØGLE

en: SCHEMA[:PATH] KEY
da: SKEMA[:STI] NØGLE

en: Query the range of valid values for KEY
da: Forespørg om det gyldige interval af værdier for NØGLE

en: Query the description for KEY
da: Forespørg om beskrivelsen af NØGLE

en: Set the value of KEY to VALUE
da: Sæt værdien af NØGLE til VÆRDI

en: SCHEMA[:PATH] KEY VALUE
da: SKEMA[:STI] NØGLE VÆRDI

en: Reset KEY to its default value
da: Nulstil NØGLE til dens standardværdi

en: Reset all keys in SCHEMA to their defaults
da: Nulstil alle nøgler i SKEMA til deres standardværdier

en: Check if KEY is writable
da: Se om NØGLE er skrivbar

en: Monitor KEY for changes.
    If no KEY is specified, monitor all keys in SCHEMA.
    Use ^C to stop monitoring.
da: Overvåg ændringer af NØGLE.
    Hvis ingen NØGLE er givet, overvåges alle nøgler i SKEMA.
    Brug ^C for at standse overvågning.

en: SCHEMA[:PATH] [KEY]
da: SKEMA[:STI] [NØGLE]

en: Usage:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      list-schemas              List installed schemas
      list-relocatable-schemas  List relocatable schemas
      list-keys                 List keys in a schema
      list-children             List children of a schema
      list-recursively          List keys and values, recursively
      range                     Queries the range of a key
      describe                  Queries the description of a key
      get                       Get the value of a key
      set                       Set the value of a key
      reset                     Reset the value of a key
      reset-recursively         Reset all values in a given schema
      writable                  Check if a key is writable
      monitor                   Watch for changes
    
    Use “gsettings help COMMAND” to get detailed help.
da: Brug:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SKEMAKAT] KOMMANDO [ARG …]
    
    Kommandoer:
      help                      Vis denne information
      list-schemas              Vis installerede skemaer
      list-relocatable-schemas  Vis flytbare skemaer
      list-keys                 Vis nøgler i et skema
      list-children             Vis underelementer af et skema
      list-recursively          Vis nøgler og værdier rekursivt
      range                     Forespørg om interval for nøgle
      describe                  Forespørg om beskrivelsen af en nøgle
      get                       Hent værdi af en nøgle
      set                       Sæt værdien af en nøgle
      reset                     Nulstil værdien af en nøgle
      reset-recursively         Nulstil alle værdier i et skema
      writable                  Se om en nøgle er skrivbar
      monitor                   Overvåg ændringer
    
    Brug “gsettings help KOMMANDO” for at få uddybende hjælp.

en: Usage:
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] %s %s
    
    %s
da: Brug:
      gsettings [--schemadir SKEMAKAT] %s %s
    
    %s

en:   SCHEMADIR A directory to search for additional schemas
da:   SKEMAKAT  Et katalog hvor der søges efter yderligere skemaer

en:   SCHEMA    The name of the schema
      PATH      The path, for relocatable schemas
da:   SKEMA     Navnet på skemaet
      STI       Stien, for flytbare skemaer

en:   KEY       The (optional) key within the schema
da:   NØGLE     Den (valgfri) nøgle inden for skemaet

en:   KEY       The key within the schema
da:   NØGLE     Nøglen inden for skemaet

en:   VALUE     The value to set
da:   VÆRDI     Værdien der skal sættes

en: Could not load schemas from %s: %s
da: Kunne ikke indlæse skemaer fra %s: %s

en: No schemas installed
da: Ingen skemaer installeret

en: Empty schema name given
da: Tomt skemanavn givet

en: No such key “%s”
da: Ingen sådan nøgle “%s”

en: Invalid socket, not initialized
da: Ugyldig sokkel, ikke initialiseret

en: Invalid socket, initialization failed due to: %s
da: Ugyldig sokkel, initialisering mislykkedes på grund af: %s

en: Socket is already closed
da: Soklen er allerede lukket

en: Socket I/O timed out
da: Tidsudløb for sokkel-I/O

en: creating GSocket from fd: %s
da: opretter GSocket fra fd: %s

en: Unable to create socket: %s
da: Kan ikke oprette sokkel: %s

en: Unknown family was specified
da: Der blev angivet en ukendt familie

en: Unknown protocol was specified
da: Der blev angivet en ukendt protokol

en: Cannot use datagram operations on a non-datagram socket.
da: Kan ikke bruge datagramoperationer på en ikke-datagram-sokkel.

en: Cannot use datagram operations on a socket with a timeout set.
da: Kan ikke bruge datagramoperationer på en sokkel med angivet udløbstid.

en: could not get local address: %s
da: kunne ikke finde lokal adresse: %s

en: could not get remote address: %s
da: kunne ikke finde fjern adresse: %s

en: could not listen: %s
da: kunne ikke lytte: %s

en: Error binding to address %s: %s
da: Fejl ved binding til adresse %s: %s

en: Interface name too long
da: Grænsefladenavnet er for langt

en: Interface not found: %s
da: Grænseflade ikke fundet: %s

en: Error joining multicast group: %s
da: Fejl ved deltagelse i multicastgruppe: %s

en: Error leaving multicast group: %s
da: Fejl ved fratræden fra multicastgruppe: %s

en: No support for source-specific multicast
da: Ingen understøttelse for kildespecifik multicast

en: Unsupported socket family
da: Sokkelfamilie understøttes ikke

en: source-specific not an IPv4 address
da: kildespecifik er ikke en IPv4-adresse

en: No support for IPv4 source-specific multicast
da: Ingen understøttelse for kildespecifik multicast med IPv4

en: No support for IPv6 source-specific multicast
da: Ingen understøttelse for kildespecifik multicast med IPv6

en: Error accepting connection: %s
da: Fejl ved accept af forbindelse: %s

en: Connection in progress
da: Forbinder

en: Unable to get pending error:
da: Kan ikke hente verserende fejl:

en: Error receiving data: %s
da: Fejl ved modtagelse af data: %s

en: Error sending data: %s
da: Fejl ved afsendelse af data: %s

en: Unable to shutdown socket: %s
da: Kan ikke nedlukke sokkel: %s

en: Error closing socket: %s
da: Fejl ved lukning af sokkel: %s

en: Waiting for socket condition: %s
da: Venter på sokkelbetingelse: %s

en: Unable to send message: %s
da: Kan ikke sende meddelelse: %s

en: Message vectors too large
da: Meddelelsesvektorer er for store

en: Error sending message: %s
da: Fejl ved afsendelse af meddelelse: %s

en: GSocketControlMessage not supported on Windows
da: GSocketControlMessage understøttes ikke af Windows

en: Error receiving message: %s
da: Fejl ved modtagelse af meddelelse: %s

en: Unable to read socket credentials: %s
da: Kan ikke læse sokkelakkreditiver: %s

en: g_socket_get_credentials not implemented for this OS
da: g_socket_get_credentials ikke implementeret på dette operativsystem

en: Could not connect to proxy server %s:
da: Kunne ikke forbinde til proxyserver %s:

en: Could not connect to %s:
da: Kunne ikke forbinde til %s:

en: Could not connect:
da: Kunne ikke forbinde:

en: Proxying over a non-TCP connection is not supported.
da: Brug af proxy over ikke-TCP-forbindelse understøttes ikke.

en: Proxy protocol “%s” is not supported.
da: Proxyprotokollen “%s” understøttes ikke.

en: Socket connection not connected
da: Sokkelforbindelse ikke forbundet

en: Listener is already closed
da: Modtager er allerede lukket

en: Added socket is closed
da: Tilføjede sokkel er lukket

en: SOCKSv4 does not support IPv6 address “%s”
da: SOCKSv4 understøtter ikke IPv6-adressen “%s”

en: Username is too long for SOCKSv4 protocol
da: Brugernavnet er for langt til SOCKSv4-protokollen

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv4 protocol
da: Værtsnavnet “%s” er for langt til SOCKSv4-protokollen

en: The server is not a SOCKSv4 proxy server.
da: Serveren er ikke en SOCKSv4-proxyserver.

en: Connection through SOCKSv4 server was rejected
da: Forbindelsen gennem SOCKSv4-serveren blev afslået

en: The server is not a SOCKSv5 proxy server.
da: Serveren er ikke en SOCKSv5-proxyserver.

en: The SOCKSv5 proxy requires authentication.
da: SOCKSv5-proxyen kræver godkendelse.

en: The SOCKSv5 proxy requires an authentication method that is not supported by GLib.
da: SOCKSv5 kræver en godkendelsesmetode, der ikke understøttes af GLib.

en: Username or password is too long for SOCKSv5 protocol.
da: Brugernavn eller adgangskode er for langt til SOCKSv5-protokollen.

en: SOCKSv5 authentication failed due to wrong username or password.
da: SOCKSv5-godkendelse slog fejl på grund af forkert brugernavn og adgangskode.

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv5 protocol
da: Værtsnavnet “%s” er for langt til SOCKSv5-protokollen

en: The SOCKSv5 proxy server uses unknown address type.
da: SOCKSv5-proxyserveren bruger ukendt adressetype.

en: Internal SOCKSv5 proxy server error.
da: Intern SOCKSv5-proxyserverfejl.

en: SOCKSv5 connection not allowed by ruleset.
da: SOCKSv5-forbindelse tillades ikke af regelsættet.

en: Host unreachable through SOCKSv5 server.
da: Vært kan ikke nås gennem SOCKSv5-server.

en: Network unreachable through SOCKSv5 proxy.
da: Netværket kan ikke nås gennem SOCKSv5-proxy.

en: Connection refused through SOCKSv5 proxy.
da: Forbindelsen afslået gennem SOCKSv5-proxy.

en: SOCKSv5 proxy does not support “connect” command.
da: SOCKSv5-proxy understøtter ikke “connect”-kommando.

en: SOCKSv5 proxy does not support provided address type.
da: SOCKSv5-proxy understøtter ikke den givne adressetype.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error.
da: Ukendt SOCKSv5-proxyfejl.

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
da: Fejl under oprettelse af kommunikationskanal til underproces (%s)

en: Pipes are not supported in this platform
da: Kanaler understøttes ikke på denne platform

en: Can’t handle version %d of GThemedIcon encoding
da: Kan ikke håndtere version %d af GThemedIcon-kodningen

en: No valid addresses were found
da: Der blev ikke fundet nogen gyldige adresser

en: Error reverse-resolving “%s”: %s
da: Fejl ved baglæns opløsning af “%s”: %s

note: Translators: the placeholder is a DNS record type, such as ‘MX’ or ‘SRV’
en: Error parsing DNS %s record: malformed DNS packet
da: Fejl ved fortolkning af DNS-post %s: fejlformateret DNS-pakke

en: No DNS record of the requested type for “%s”
da: Ingen DNS-post af den forespurgte type for “%s”

en: Temporarily unable to resolve “%s”
da: Midlertidigt ude af stand til at opløse “%s”

en: Error resolving “%s”
da: Fejl ved opløsning af “%s”

en: Malformed DNS packet
da: Fejlformateret DNS-pakke

en: Failed to parse DNS response for “%s”:
da: Kunne ikke fortolke DNS-svar for “%s”:

en: No PEM-encoded private key found
da: Intet privat, PEM-kodet nøgle fundet

en: Cannot decrypt PEM-encoded private key
da: Kan ikke dekryptere PEM-kodet privat nøgle

en: Could not parse PEM-encoded private key
da: Kunne ikke fortolke PEM-kodet privat nøgle

en: No PEM-encoded certificate found
da: Intet PEM-kodet certifikat fundet

en: Could not parse PEM-encoded certificate
da: Kunne ikke fortolke PEM-kodet certifikat

en: The current TLS backend does not support PKCS #12
da: Den nuværende TLS-motor understøtter ikke PKCS #12

en: This GTlsBackend does not support creating PKCS #11 certificates
da: Denne GTlsBackend understøtter ikke oprettelse af PKCS #11-certifikater

en: This is the last chance to enter the password correctly before your access is locked out.
da: Dette er den sidste chance for at skrive adgangskoden korrekt, før din adgang vil blive låst.

note: Translators: This is not the 'This is the last chance' string. It is * displayed when more than one attempt is allowed.
en: Several passwords entered have been incorrect, and your access will be locked out after further failures.
da: Adskillige indtastede adgangskoder var forkerte og din adgang vil blive låst efter yderligere fejlslagne forsøg.

en: The password entered is incorrect.
da: Den indtastede adgangskode er forkert.

en: Sending FD is not supported
da: Afsendelse af FD understøttes ikke

en: Expecting 1 control message, got %d | Expecting 1 control message, got %d
da[0]: Forventede én kontrolmeddelelse, men fik %d
da[1]: Forventede én kontrolmeddelelse, men fik %d

en: Unexpected type of ancillary data
da: Uventet type af supplerende data

en: Expecting one fd, but got %d
     | Expecting one fd, but got %d
da[0]: Forventede én fd, men fik %d
da[1]: Forventede én fd, men fik %d

en: Received invalid fd
da: Modtog ugyldig fd

en: Receiving FD is not supported
da: Modtagelse af FD understøttes ikke

en: Error sending credentials:
da: Fejl ved afsendelse af akkreditiver:

en: Error checking if SO_PASSCRED is enabled for socket: %s
da: Fejl ved kontrol af om SO_PASSCRED er slået til for sokkel: %s

en: Error enabling SO_PASSCRED: %s
da: Fejl ved aktivering af SO_PASSCRED: %s

en: Expecting to read a single byte for receiving credentials but read zero bytes
da: Forventede at læse en enkelt byte for at modtage akkreditiver, men læste nul byte

en: Not expecting control message, but got %d
da: Forventer ikke kontrolmeddelelse, men modtog %d

en: Error while disabling SO_PASSCRED: %s
da: Fejl ved deaktivering af SO_PASSCRED: %s

en: Error reading from file descriptor: %s
da: Fejl ved læsning fra fildeskriptor: %s

en: Error closing file descriptor: %s
da: Fejl ved lukning af fildeskriptor: %s

en: Filesystem root
da: Filsystemets rod

en: Error writing to file descriptor: %s
da: Fejl under skrivning til fildeskriptor: %s

en: Abstract UNIX domain socket addresses not supported on this system
da: Abstrakte UNIX-domænesokkeladresser understøttes ikke af dette system

en: volume doesn’t implement eject
da: diskenheden implementerer ikke eject

note: Translators: This is an error * message for volume objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: volume doesn’t implement eject or eject_with_operation
da: diskenheden implementerer ikke eject eller eject_with_operation

en: The app ‘%s’ in the application object has no verbs
da: Programmet “%s” i programobjektet har ingen verber

en: The app ‘%s’ and the handler ‘%s’ in the application object have no verbs
da: Programmet “%s” og håndteringen “%s” i programobjektet har ingen verber

en: Error reading from handle: %s
da: Fejl ved læsning fra håndtag: %s

en: Error closing handle: %s
da: Fejl ved lukning af håndtag: %s

en: Error writing to handle: %s
da: Fejl under skrivning til håndtag: %s

en: Not enough memory
da: Utilstrækkelig hukommelse

en: Internal error: %s
da: Intern fejl: %s

en: Need more input
da: Kræver yderligere input

en: Invalid compressed data
da: Ugyldige komprimerede data

en: Address to listen on
da: Adresse, der skal lyttes på

en: Ignored, for compat with GTestDbus
da: Ignoreres af hensyn til kompatibilitet med GTestDbus

en: Print address
da: Udskriv adresse

en: Print address in shell mode
da: Udskriv adresse i skaltilstand

en: Run a dbus service
da: Kør en dbus-tjeneste

en: Wrong args
da: Forkerte argumenter

en: Failed to open ‘%s’: %s
da: Kunne ikke åbne “%s”: %s

en: Error: Could not write the whole output: %s
da: Fejl: Kunne ikke skrive hele outputtet: %s

en: Error: Failed to rename ‘%s’ to ‘%s’: %s
da: Fejl: Kunne ikke omdøbe “%s” til “%s”: %s

en: Include directories in GIR search path
da: Inkludér kataloger i GIR-søgesti

en: Output file
da: Outputfil

en: Shared library
da: Delt bibliotek

en: Show debug messages
da: Vis fejlsøgningsmeddelelser

en: Show verbose messages
da: Vis uddybende meddelelser

en: Show program’s version number and exit
da: Vis programversion og afslut

en: Error parsing arguments: %s
da: Fejl ved fortolkning af argumenter: %s

en: Please specify exactly one input file
da: Angiv venligst nøjagtigt én inputfil

en: Error parsing file ‘%s’: %s
da: Fejl ved fortolkning af filen “%s”: %s

en: Failed to build typelib for module ‘%s’
da: Kunne ikke bygge typelib til modulet “%s”

en: Invalid typelib for module ‘%s’: %s
da: Ugyldig typelib for modulet “%s”: %s

en: Show all available information
da: Vis alle tilgængelige oplysninger

en: Failed to parse: %s
da: Kunne ikke fortolke: %s

en: No input files
da: Ingen inputfiler

en: Failed to read ‘%s’: %s
da: Kunne ikke læse “%s”: %s

en: Failed to create typelib ‘%s’: %s
da: Kunne ikke oprette typelib “%s”: %s

en: Failed to load typelib: %s
da: Kunne ikke indlæse typelib: %s

en: Warning: %u modules omitted
da: Advarsel: %u moduler udeladt

en: Typelib version to inspect
da: Typelib-version som skal inspiceres

en: List the shared libraries the typelib requires
da: Vis de delte biblioteker, som typelib kræver

en: List other typelibs the inspected typelib requires
da: Vis andre typelib'er, som det inspicerede typelib kræver

en: The typelib to inspect
da: Det typelib som skal inspiceres

en: NAMESPACE
da: NAVNERUM

en: - Inspect GI typelib
da: — Inspicér GI-typelib

en: Failed to parse command line options: %s
da: Kunne ikke fortolke kommandolinjetilvalg: %s

en: Please specify exactly one namespace
da: Angiv venligst nøjagtigt ét navnerum

en: Please specify --print-shlibs, --print-typelibs or both
da: Angiv venligst --print-shlibs, --print-typelibs eller begge

en: Unexpected attribute “%s” for element “%s”
da: Uventet attribut “%s” for elementet “%s”

en: Attribute “%s” of element “%s” not found
da: Attributten “%s” for elementet “%s” blev ikke fundet

en: Unexpected tag “%s”, tag “%s” expected
da: Uventet mærke “%s”, forventede mærket “%s”

en: Unexpected tag “%s” inside “%s”
da: Uventet mærke “%s” inden i “%s”

en: Invalid date/time ‘%s’ in bookmark file
da: Ugyldig dato/klokkeslæt “%s” i bogmærkefil

en: No valid bookmark file found in data dirs
da: Ingen gyldig bogmærkefil blev fundet i datakatalogerne

en: A bookmark for URI “%s” already exists
da: Et bogmærke for URI'en “%s” findes allerede

en: No bookmark found for URI “%s”
da: Der blev intet bogmærke fundet for URI'en “%s”

en: No MIME type defined in the bookmark for URI “%s”
da: Ingen MIME-type er defineret i bogmærket for URI'en “%s”

en: No private flag has been defined in bookmark for URI “%s”
da: Intet privat flag er defineret i bogmærket for URI'en “%s”

en: No groups set in bookmark for URI “%s”
da: Ingen grupper er sat i bogmærket for URI'en “%s”

en: No application with name “%s” registered a bookmark for “%s”
da: Intet program med navnet “%s” har registreret et bogmærke for “%s”

en: Failed to expand exec line “%s” with URI “%s”
da: Kunne ikke udvide eksekveringslinjen “%s” med URI'en “%s”

en: Unrepresentable character in conversion input
da: Konverteringsinddata indeholder et tegn, som ikke kan repræsenteres

en: Partial character sequence at end of input
da: Delvis tegnsekvens ved slutningen af inddata

en: Cannot convert fallback “%s” to codeset “%s”
da: Kan ikke konvertere tilbagefaldet “%s” til tegnsæt “%s”

en: Embedded NUL byte in conversion input
da: Indlejret NUL-byte i konverteringsinddata

en: Embedded NUL byte in conversion output
da: Indlejret NUL-byte i konverteringsuddata

en: The URI is too long
da: URI'en er for lang

en: The URI “%s” is not an absolute URI using the “file” scheme
da: URI'en “%s” er ikke en absolut URI, ved brug af “fil”-metoden

en: The URI “%s” is invalid
da: URI'en “%s” er ugyldig

en: The hostname of the URI “%s” is invalid
da: Værtsnavnet for URI'en “%s” er ugyldig

en: The URI “%s” contains invalidly escaped characters
da: URI'en “%s” indeholder ugyldigt beskyttede tegn

en: The pathname “%s” is not an absolute path
da: Stinavnet “%s” er ikke en absolut sti

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
da: %a %d %b %Y %T %Z

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
da: %d/%m-%y

[ctx: full month name]
note: Translators: Some languages (Baltic, Slavic, Greek, and some more) * need different grammatical forms of month names depending on whether * they are standalone or in a complete date context, with the day * number.  Some other languages may prefer starting with uppercase when * they are standalone an
en: January
da: januar

[ctx: full month name]
en: February
da: februar

[ctx: full month name]
en: March
da: marts

[ctx: full month name]
en: April
da: april

[ctx: full month name]
en: May
da: maj

[ctx: full month name]
en: June
da: juni

[ctx: full month name]
en: July
da: juli

[ctx: full month name]
en: August
da: august

[ctx: full month name]
en: September
da: september

[ctx: full month name]
en: October
da: oktober

[ctx: full month name]
en: November
da: november

[ctx: full month name]
en: December
da: december

[ctx: abbreviated month name]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a complete * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context. 
en: Jan
da: jan

[ctx: abbreviated month name]
en: Feb
da: feb

[ctx: abbreviated month name]
en: Mar
da: mar

[ctx: abbreviated month name]
en: Apr
da: apr

[ctx: abbreviated month name]
en: May
da: maj

[ctx: abbreviated month name]
en: Jun
da: jun

[ctx: abbreviated month name]
en: Jul
da: jul

[ctx: abbreviated month name]
en: Aug
da: aug

[ctx: abbreviated month name]
en: Sep
da: sep

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
da: okt

[ctx: abbreviated month name]
en: Nov
da: nov

[ctx: abbreviated month name]
en: Dec
da: dec

[ctx: full weekday name]
en: Monday
da: mandag

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
da: tirsdag

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
da: onsdag

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
da: torsdag

[ctx: full weekday name]
en: Friday
da: fredag

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
da: lørdag

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
da: søndag

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
da: man

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
da: tirs

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
da: ons

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
da: tors

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
da: fre

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
da: lør

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
da: søn

[ctx: full month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: January
da: januar

[ctx: full month name with day]
en: February
da: februar

[ctx: full month name with day]
en: March
da: marts

[ctx: full month name with day]
en: April
da: april

[ctx: full month name with day]
en: May
da: maj

[ctx: full month name with day]
en: June
da: juni

[ctx: full month name with day]
en: July
da: juli

[ctx: full month name with day]
en: August
da: august

[ctx: full month name with day]
en: September
da: september

[ctx: full month name with day]
en: October
da: oktober

[ctx: full month name with day]
en: November
da: november

[ctx: full month name with day]
en: December
da: december

[ctx: abbreviated month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: Jan
da: jan

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Feb
da: feb

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Mar
da: mar

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Apr
da: apr

[ctx: abbreviated month name with day]
en: May
da: maj

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jun
da: jun

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jul
da: jul

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Aug
da: aug

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Sep
da: sep

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Oct
da: okt

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Nov
da: nov

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Dec
da: dec

en: Error opening directory “%s”: %s
da: Fejl ved åbning af mappen “%s”: %s

note: Translators: the first %s contains the file size * (already formatted with units), and the second %s * contains the file name
en: Could not allocate %s to read file “%s”
da: Kunne ikke allokere %s for at læse filen “%s”

en: Error reading file “%s”: %s
da: Fejl ved læsning af filen “%s”: %s

en: File “%s” is too large
da: Filen “%s” er for stor

en: Failed to read from file “%s”: %s
da: Kunne ikke læse fra filen “%s”: %s

en: Failed to open file “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne filen “%s”: %s

en: Failed to get attributes of file “%s”: fstat() failed: %s
da: Kunne ikke læse attributter for filen “%s”: fstat() mislykkedes: %s

en: Failed to open file “%s”: fdopen() failed: %s
da: Kunne ikke åbne filen “%s”: fdopen() mislykkedes: %s

en: Failed to rename file “%s” to “%s”: g_rename() failed: %s
da: Kunne ikke omdøbe filen “%s” til “%s”: g_rename() mislykkedes: %s

en: Failed to write file “%s”: ftruncate() failed: %s
da: Kunne ikke skrive filen “%s”: ftruncate() mislykkedes: %s

en: Failed to write file “%s”: write() failed: %s
da: Kunne ikke skrive filen “%s”: write() mislykkedes: %s

en: Failed to write file “%s”: fsync() failed: %s
da: Kunne ikke skrive filen “%s”: fsync() mislykkedes: %s

en: Failed to create file “%s”: %s
da: Fejl under oprettelse af filen “%s”: %s

en: Failed to set permissions of “%s”: %s
da: Kunne ikke angive rettigheder for “%s”: %s

en: Existing file “%s” could not be removed: g_unlink() failed: %s
da: Den eksisterende fil “%s” kunne ikke fjernes: g_unlink() mislykkedes: %s

en: Template “%s” invalid, should not contain a “%s”
da: Skabelonen “%s” er ugyldig, må ikke indeholde en “%s”

en: Template “%s” doesn’t contain XXXXXX
da: Skabelonen “%s” indeholder ikke XXXXXX

en: Failed to read the symbolic link “%s”: %s
da: Kunne ikke læse den symbolske link “%s”: %s

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne konvertering fra “%s” til “%s”: %s

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_line_string
da: Kan ikke foretage en rå læsning i g_io_channel_read_line_string

en: Leftover unconverted data in read buffer
da: Resterende ukonverterede data i læsemellemlager

en: Channel terminates in a partial character
da: Kanal afslutter med et ufuldendt tegn

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_to_end
da: Kan ikke foretage en rå læsning i g_io_channel_read_to_end

en: Valid key file could not be found in search dirs
da: Gyldig nøglefil blev ikke fundet i søgekatalogerne

en: Not a regular file
da: Ikke en almindelig fil

en: Key file contains line “%s” which is not a key-value pair, group, or comment
da: Nøglefilen indeholder linjen “%s” hvilken ikke er et nøgle-værdi-par, en gruppe eller en kommentar

en: Invalid group name: %s
da: Ugyldigt gruppenavn: %s

en: Key file does not start with a group
da: Nøglefilen starter ikke med en gruppe

en: Invalid key name: %.*s
da: Ugyldigt nøglenavn: %.*s

en: Key file contains unsupported encoding “%s”
da: Nøglefilen indeholder kodningen “%s”, der ikke understøttes

en: Key file does not have group “%s”
da: Nøglefilen indeholder ikke gruppen “%s”

en: Key file does not have key “%s” in group “%s”
da: Nøglefilen indeholder ikke nøglen “%s” i gruppen “%s”

en: Key file contains key “%s” with value “%s” which is not UTF-8
da: Nøglefilen indeholder nøglen “%s” med værdien “%s” der ikke er UTF-8

en: Key file contains key “%s” which has a value that cannot be interpreted.
da: Nøglefilen indeholder nøglen “%s”, som har en værdi, der ikke kan fortolkes.

en: Key file contains key “%s” in group “%s” which has a value that cannot be interpreted.
da: Nøglefilen indeholder nøglen “%s” i gruppen “%s”, som har en værdi der ikke kan fortolkes.

en: Key “%s” in group “%s” has value “%s” where %s was expected
da: Nøglen “%s” i gruppen “%s” har værdien “%s”, mens %s blev forventet

en: Key file contains escape character at end of line
da: Nøglefilen indeholder beskyttede tegn for enden af linjen

en: Key file contains invalid escape sequence “%s”
da: Nøglefilen indeholder en ugyldig undvigesekvens “%s”

en: Value “%s” cannot be interpreted as a number.
da: Værdien “%s” kan ikke fortolkes som et nummer.

en: Integer value “%s” out of range
da: Heltalsværdien “%s” er ikke i gyldigt interval

en: Value “%s” cannot be interpreted as a float number.
da: Værdien “%s” kan ikke fortolkes som en float.

en: Value “%s” cannot be interpreted as a boolean.
da: Værdien “%s” kan ikke fortolkes som en sandhedsværdi.

en: Failed to get attributes of file “%s%s%s%s”: fstat() failed: %s
da: Kunne ikke læse attributter for filen “%s%s%s%s”: fstat() mislykkedes: %s

en: Failed to map %s%s%s%s: mmap() failed: %s
da: Kunne ikke kortlægge %s%s%s%s: mmap() mislykkedes: %s

en: Failed to open file “%s”: open() failed: %s
da: Kunne ikke åbne filen “%s”: open() mislykkedes: %s

en: Error on line %d char %d:
da: Fejl på linje %d tegn %d:

en: Invalid UTF-8 encoded text in name — not valid “%s”
da: Ugyldig UTF-8-kodet tekst i navnet — ugyldig “%s”

en: “%s” is not a valid name
da: “%s” er ikke et gyldigt navn

en: “%s” is not a valid name: “%c”
da: “%s” er ikke et gyldigt navn: “%c”

en: Error on line %d: %s
da: Fejl på linje %d: %s

en: Failed to parse “%-.*s”, which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) — perhaps the digit is too large
da: Fejl ved fortolkning af “%-.*s” som skulle have været et ciffer i en tegnreference (&#234; for eksempel) — måske er cifret for stort

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
da: Tegnreferencen sluttede ikke med et semikolon; du har sandsynligvis brugt et og-tegn uden at det var beregnet på at starte en entitet — undgå dette ved at bruge &amp; i stedet

en: Character reference “%-.*s” does not encode a permitted character
da: Tegnreferencen “%-.*s” koder ikke et tilladt tegn

en: Empty entity “&;” seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
da: Tom entitet “&;” fundet; gyldige entiteter er: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity name “%-.*s” is not known
da: Entitetsnavnet “%-.*s” er ukendt

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
da: Entiteten sluttede ikke med et semikolon; du har sandsynligvis brugt et og-tegn uden at det var beregnet på at starte en entitet — dette undgås ved at bruge &amp; i stedet

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
da: Dokumentet skal begynde med et element (f.eks <book>)

en: “%s” is not a valid character following a “<” character; it may not begin an element name
da: “%s” er ikke et gyldigt tegn efter et “<”-tegn; det kan ikke være begyndelsen på et elementnavn

en: Odd character “%s”, expected a “>” character to end the empty-element tag “%s”
da: Mærkeligt tegn “%s”, forventede et “>”-tegn for at afslutte det tomme elementmærke “%s”

en: Too many attributes in element “%s”
da: For mange attributter i elementet “%s”

en: Odd character “%s”, expected a “=” after attribute name “%s” of element “%s”
da: Mærkeligt tegn “%s”, forventede et “=” efter attributnavn “%s” for elementet “%s”

en: Odd character “%s”, expected a “>” or “/” character to end the start tag of element “%s”, or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
da: Mærkeligt tegn “%s”, forventede tegnet “>” eller “/” for at afslutte begyndelsesmærket til elementet “%s” eller alternativt en attribut; måske brugte du et ugyldigt tegn i attributnavnet

en: Odd character “%s”, expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute “%s” of element “%s”
da: Mærkeligt tegn “%s”, forventede et åbningsanførselstegn efter lighedstegnet når værdien for egenskaben “%s” for attributten “%s” angives

en: “%s” is not a valid character following the characters “</”; “%s” may not begin an element name
da: “%s” er ikke et gyldigt tegn efter tegnene “</”; “%s” er måske ikke begyndelsen på et elementnavn

en: “%s” is not a valid character following the close element name “%s”; the allowed character is “>”
da: “%s” er ikke et gyldigt tegn efter det lukkende elementnavn “%s”; tilladt tegn er “>”

en: Element “%s” was closed, no element is currently open
da: Element “%s” blev lukket, ingen åbne elementer nu

en: Element “%s” was closed, but the currently open element is “%s”
da: Element “%s” blev lukket, men aktivt åbent element er “%s”

en: Document was empty or contained only whitespace
da: Dokumentet var tomt eller indeholdt kun blanke tegn

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket “<”
da: Dokumentet sluttede uventet lige efter en åben vinkelparentes “<”

en: Document ended unexpectedly with elements still open — “%s” was the last element opened
da: Dokumentet sluttede uventet med åbne elementer — “%s” var sidste åbne element

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
da: Dokumentet sluttede uventet, forventede at se en vinkelparentes for at afslutte det sidste mærke <%s/>

en: Document ended unexpectedly inside an element name
da: Dokumentet sluttede uventet inden i et elementnavn

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
da: Dokumentet sluttede uventet inden i et attributnavn

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
da: Dokumentet sluttede uventet inden i et element-åbnende mærke.

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
da: Dokumentet sluttede uventet efter lighedstegnet efter et attributnavn; ingen attributværdi

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
da: Dokumentet sluttede uventet inden i en attributværdi

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element “%s”
da: Dokumentet sluttede uventet inden i lukningsmærket for elementet “%s”

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for an unopened element
da: Dokumentet sluttede uventet inden i lukningsmærket for et uåbnet element

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
da: Dokumentet sluttede uventet inden i en kommentar eller behandlingsinstruktion

en: deprecated
da: forældet

en: [OPTION…]
da: [TILVALG …]

en: Help Options:
da: Tilvalg til hjælp:

en: Show help options
da: Vis tilvalg for hjælp

en: Show all help options
da: Vis alle tilvalg for hjælp

en: Application Options:
da: Tilvalg for programmet:

en: Options:
da: Tilvalg:

en: Cannot parse integer value “%s” for %s
da: Kan ikke fortolke heltalsværdien “%s” for %s

en: Integer value “%s” for %s out of range
da: Heltalsværdien “%s” for %s er ikke i gyldigt interval

en: Cannot parse double value “%s” for %s
da: Kan ikke fortolke double-værdien “%s” for %s

en: Double value “%s” for %s out of range
da: Double-værdien “%s” for %s er ikke i gyldigt interval

en: Error parsing option %s
da: Kunne ikke fortolke tilvalg %s

en: Missing argument for %s
da: Mangler argument for %s

en: Unknown option %s
da: Ukendt tilvalg %s

en: corrupted object
da: beskadiget objekt

en: out of memory
da: ikke mere ledig hukommelse

en: internal error
da: intern fejl

en: the pattern contains items not supported for partial matching
da: mønsteret indeholder elementer der ikke understøttes i forbindelse med partiel træfning

en: back references as conditions are not supported for partial matching
da: baglæns referencer som betingelser understøttes ikke i forbindelse med partiel træfning

en: recursion limit reached
da: rekursionsgrænse nået

en: bad offset
da: ugyldig forskydning

en: recursion loop
da: rekursiv løkke

note: should not happen in GRegex since we check modes before each match
en: matching mode is requested that was not compiled for JIT
da: der anmodes om en matchtilstand, som ikke er kompileret til JIT

en: unknown error
da: ukendt fejl

en: \ at end of pattern
da: \ sidst i mønster

en: \c at end of pattern
da: \c sidst i mønster

en: unrecognized character following \
da: ukendt tegn følger \

en: numbers out of order in {} quantifier
da: tal er ude af rækkefølge i {}-kvantor

en: number too big in {} quantifier
da: for stort tal i {}-kvantor

en: missing terminating ] for character class
da: manglende afsluttende ] for tegnklasse

en: invalid escape sequence in character class
da: ugyldig undvigesekvens i tegnklasse

en: range out of order in character class
da: følgen er ikke ordnet i tegnklassen

en: nothing to repeat
da: intet at gentage

en: unrecognized character after (? or (?-
da: ukendt tegn efter (? eller (?-

en: POSIX named classes are supported only within a class
da: POSIX-navngivne klasser understøttes kun inden i en klasse

en: POSIX collating elements are not supported
da: POSIX-arrangerende elementer understøttes ikke

en: missing terminating )
da: manglende afsluttende )

en: reference to non-existent subpattern
da: reference til ikke-eksisterende undermønster

en: missing ) after comment
da: manglende ) efter kommentar

en: regular expression is too large
da: regulært udtryk for stort

en: malformed number or name after (?(
da: fejlformateret tal eller navn efter (?(

en: lookbehind assertion is not fixed length
da: lookbehind-assert-erklæring har ikke fast længde

en: conditional group contains more than two branches
da: betinget gruppe indeholder mere end to grene

en: assertion expected after (?(
da: assert-erklæring forventet efter (?(

en: a numbered reference must not be zero
da: en nummereret reference kan ikke være nul

en: unknown POSIX class name
da: ukendt POSIX-klassenavn

en: character value in \x{...} sequence is too large
da: tegnværdi i \x{…}-sekvens er for stor

en: \C not allowed in lookbehind assertion
da: \C ikke tillad i lookbehind-assert-erklæring

en: missing terminator in subpattern name
da: manglende terminator i undermønsters navn

en: two named subpatterns have the same name
da: to navngivne undermønstre har samme navn

en: malformed \P or \p sequence
da: fejlformateret \P- eller \p-sekvens

en: unknown property name after \P or \p
da: ukendt egenskabsnavn efter \P eller \p

en: subpattern name is too long (maximum 32 characters)
da: undermønsters navn er for langt (maksimal 32 tegn)

en: too many named subpatterns (maximum 10,000)
da: for mange navngivne undermønstre (maksimalt 10.000)

en: octal value is greater than \377
da: oktal værdi er større end \377

en: DEFINE group contains more than one branch
da: DEFINE-gruppe indeholder mere end én gren

en: inconsistent NEWLINE options
da: inkonsistente NEWLINE-indstillinger

en: \g is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name or number, or by a plain number
da: \g følges ikke af et navn eller tal indeholdt i klammer eller vinkelklammer, eller af et enkeltstående tal

en: syntax error in subpattern number (missing terminator?)
da: syntaksfejl i undermønsternummer (manglende afslutning?)

en: an argument is not allowed for (*ACCEPT), (*FAIL), or (*COMMIT)
da: et argument er ikke tilladt for (*ACCEPT), (*FAIL) eller (*COMMIT)

en: (*VERB) not recognized
da: (*VERB) ikke genkendt

en: number is too big
da: tallet er for stort

en: missing subpattern name after (?&
da: manglende undermønsternavn efter (?&

en: different names for subpatterns of the same number are not allowed
da: forskellige navne til undermønstre med samme nummer er ikke tilladt

en: (*MARK) must have an argument
da: (*MARK) skal have et argument

en: \c must be followed by an ASCII character
da: \c skal være efterfulgt af et ASCII-tegn

en: \k is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name
da: \k følges ikke af et navn indeholdt i klammer, vinkelklammer eller citationstegn

en: \N is not supported in a class
da: \N understøttes ikke i en klasse

en: name is too long in (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP), or (*THEN)
da: navn er for langt i (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP) eller (*THEN)

en: code overflow
da: kodeoverløb

en: unrecognized character after (?P
da: ukendt tegn efter (?P

en: overran compiling workspace
da: overløb kompileringsarbejdspladsen

en: previously-checked referenced subpattern not found
da: tidligere kontrolleret, refereret undermønster blev ikke fundet

en: Error while matching regular expression %s: %s
da: Fejl under søgning med det regulære udtryk %s: %s

en: PCRE library is compiled without UTF8 support
da: PCRE-biblioteket er kompileret uden UTF8-understøttelse

en: PCRE library is compiled with incompatible options
da: PCRE-biblioteket er kompileret med inkompatible indstillinger

en: Error while compiling regular expression ‘%s’ at char %s: %s
da: Fejl under kompilering af det regulære udtryk “%s” ved tegn %s: %s

en: hexadecimal digit or “}” expected
da: hexadecimalt ciffer eller “}” forventet

en: hexadecimal digit expected
da: hexadecimalt ciffer forventet

en: missing “<” in symbolic reference
da: manglende “<” i symbolsk reference

en: unfinished symbolic reference
da: ufærdig symbolsk reference

en: zero-length symbolic reference
da: symbolsk reference med længde nul

en: digit expected
da: ciffer forventet

en: illegal symbolic reference
da: ugyldig symbolsk reference

en: stray final “\”
da: løst afsluttende “\”

en: unknown escape sequence
da: ukendt undvigesekvens

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
da: Fejl under fortolkning af erstatningstekst “%s” ved tegn %lu: %s

en: Quoted text doesn’t begin with a quotation mark
da: Anført tekst begynder ikke med anførselstegn

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
da: Uafbalanceret anførselstegn i kommandolinje eller anden skal-anført tekst

en: Text ended just after a “\” character. (The text was “%s”)
da: Tekst sluttede lige efter et “\”-tegn. (Teksten var “%s”)

en: Text was empty (or contained only whitespace)
da: Tekst var tom (eller indeholdt kun blanke tegn)

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was “%s”)
da: Tekst sluttede før tilsvarende anførselstegn blev fundet for %c (teksten var “%s”)

en: Failed to read data from child process (%s)
da: Fejl ved læsning af data fra underproces (%s)

en: Unexpected error in reading data from a child process (%s)
da: Uventet fejl ved læsning af data fra underproces (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
da: Uventet fejl i waitpid() (%s)

en: Child process exited with code %ld
da: Underproces afsluttede med kode %ld

en: Child process killed by signal %ld
da: Underproces dræbt med signal %ld

en: Child process stopped by signal %ld
da: Underproces stoppet med signal %ld

en: Child process exited abnormally
da: Underproces afsluttede fejlagtigt

en: Failed to read from child pipe (%s)
da: Fejl under læsning fra barnedatakanal (%s)

en: Failed to spawn child process “%s” (%s)
da: Fejl under kørsel af underprocessen “%s” (%s)

en: Failed to fork (%s)
da: Fejl under fraspaltning af proces (%s)

en: Failed to change to directory “%s” (%s)
da: Fejl ved skift til mappen “%s” (%s)

en: Failed to execute child process “%s” (%s)
da: Kunne ikke køre underprocessen “%s” (%s)

en: Failed to open file to remap file descriptor (%s)
da: Kunne ikke åbne filen for at omtildele fildeskriptoren (%s)

en: Failed to duplicate file descriptor for child process (%s)
da: Kunne ikke duplikere fildeskriptoren for underproces (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
da: Fejl ved fraspaltning af underproces (%s)

en: Failed to close file descriptor for child process (%s)
da: Kunne ikke lukke fildeskriptoren for underproces (%s)

en: Unknown error executing child process “%s”
da: Ukendt fejl under kørsel af underprocessen “%s”

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
da: Kunne ikke læse tilstrækkelig mængde data fra underprocessens pid-kanal (%s)

en: Invalid source FDs argument
da: Ugyldigt argument til kilde-FD'er

en: Failed to read data from child process
da: Fejl under læsning af data fra underproces

en: Failed to execute child process (%s)
da: Kunne ikke køre underproces (%s)

en: Failed to dup() in child process (%s)
da: Kunne ikke dup() i underproces (%s)

en: Invalid program name: %s
da: Ugyldigt programnavn: %s

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
da: Ugyldig streng i argumentvektor på %d: %s

en: Invalid string in environment: %s
da: Ugyldig streng i miljø: %s

en: Invalid working directory: %s
da: Ugyldigt arbejdskatalog: %s

en: Failed to execute helper program (%s)
da: Fejl under kørsel af hjælpeprogram (%s)

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
da: Uventet fejl i g_io_channel_win32_poll() under læsning af data fra en underproces

en: Empty string is not a number
da: Tom streng er ikke et tal

en: “%s” is not a signed number
da: “%s” er ikke et tal med fortegn

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
da: Tallet “%s” er uden for det gyldige interval [%s, %s]

en: “%s” is not an unsigned number
da: “%s” er ikke et tal uden fortegn

en: Invalid %-encoding in URI
da: Ugyldig %-kodning i URI

en: Illegal character in URI
da: Ugyldigt tegn i URI

en: Non-UTF-8 characters in URI
da: Ikke-UTF-8-tegn i URI

en: Invalid IPv6 address ‘%.*s’ in URI
da: Ugyldig IPv6-adresse “%.*s” i URI

en: Illegal encoded IP address ‘%.*s’ in URI
da: Ugyldigt kodet IP-adresse “%.*s” i URI

en: Illegal internationalized hostname ‘%.*s’ in URI
da: Ugyldigt internationaliseret værtsnavn ‘%.*s’ i URI

en: Could not parse port ‘%.*s’ in URI
da: Kunne ikke fortolke port “%.*s” i URI

en: Port ‘%.*s’ in URI is out of range
da: Porten “%.*s” i URI ligger uden for gyldigt interval

en: URI ‘%s’ is not an absolute URI
da: URI'en “%s” er ikke en absolut URI

en: URI ‘%s’ has no host component
da: URI'en “%s” har ingen værtskomponent

en: URI is not absolute, and no base URI was provided
da: URI'en er ikke absolut og der er ikke givet nogen basis-URI

en: Missing ‘=’ and parameter value
da: Mangler “=” og parameterværdi

en: Failed to allocate memory
da: Kunne ikke allokere hukommelse

en: Character out of range for UTF-8
da: Tegn uden for gyldigt interval for UTF-8

en: Invalid sequence in conversion input
da: Ugyldig sekvens i konverteringsinddata

en: Character out of range for UTF-16
da: Tegn uden for gyldigt interval for UTF-16

note: Translators: the %s in "%s bits" will always be replaced by a number.
en: %s bit | %s bits
da[0]: %s byte
da[1]: %s byte
