glib - en to sv translation catalogue (1203 entries)

en: Setting default applications not supported yet
sv: Inställning av standardprogram stöds inte ännu

en: Setting application as last used for type not supported yet
sv: Inställning av program som senast använt för typ stöds inte ännu

en: Failed to find default application for content type ‘%s’
sv: Misslyckades med att hitta standardprogram för innehållstypen ”%s”

en: Failed to find default application for URI Scheme ‘%s’
sv: Misslyckades med att hitta standardprogram för URI-schemat ”%s”

en: GApplication Options:
sv: GApplication-flaggor:

en: Show GApplication options
sv: Visa GApplication-flaggor

en: Enter GApplication service mode (use from D-Bus service files)
sv: Gå in i GApplication-serviceläge (användning från D-Bus-servicefil)

en: Override the application’s ID
sv: Åsidosätt programmets ID

en: Print the application version
sv: Skriv ut programmets version

en: Replace the running instance
sv: Ersätt den körande instansen

en: Print help
sv: Skriv ut hjälp

en: [COMMAND]
sv: [KOMMANDO]

en: Print version
sv: Skriv ut version

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: List applications
sv: Lista program

en: List the installed D-Bus activatable applications (by .desktop files)
sv: Lista de installerade D-Bus-aktiverbara programmen (via .desktop-filer)

en: Launch an application
sv: Starta ett program

en: Launch the application (with optional files to open)
sv: Starta programmet (med frivilliga filer att öppna)

en: APPID [FILE…]
sv: APPID [FIL…]

en: Activate an action
sv: Aktivera en åtgärd

en: Invoke an action on the application
sv: Anropa en åtgärd i programmet

en: APPID ACTION [PARAMETER]
sv: APPID ÅTGÄRD [PARAMETER]

en: List available actions
sv: Lista tillgängliga åtgärder

en: List static actions for an application (from .desktop file)
sv: Lista statiska åtgärder för ett program (från .desktop-fil)

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: The command to print detailed help for
sv: Kommandot att skriva ut detaljerad hjälp för

en: Application identifier in D-Bus format (eg: org.example.viewer)
sv: Programidentifierare i D-Bus-format (t.ex: org.example.viewer)

note: Translators: commandline placeholder
en: FILE
sv: FIL

en: Optional relative or absolute filenames, or URIs to open
sv: Frivilliga relativa eller absoluta filnamn eller URI:er att öppna

en: ACTION
sv: ÅTGÄRD

en: The action name to invoke
sv: Åtgärdsnamn att starta

en: Optional parameter to the action invocation, in GVariant format
sv: Frivillig parameter till åtgärdsstarten, i GVariant-format

en: Unknown command %s
sv: Okänt kommando %s

en: Usage:
sv: Användning:

en: Arguments:
sv: Argument:

en: [ARGS…]
sv: [ARGUMENT…]

en: Commands:
sv: Kommandon:

note: Translators: do not translate 'help', but please translate 'COMMAND'.
en: Use “%s help COMMAND” to get detailed help.
sv: Använd ”%s help KOMMANDO” för att få detaljerad hjälp.

en: %s command requires an application id to directly follow
sv: %s-kommando kräver ett program-ID direkt efter

en: invalid application id: “%s”
sv: ogiltigt program-ID: ”%s”

note: Translators: %s is replaced with a command name like 'list-actions'
en: “%s” takes no arguments
sv: ”%s” tar inga argument

en: unable to connect to D-Bus: %s
sv: kunde inte ansluta till D-Bus: %s

en: error sending %s message to application: %s
sv: fel vid sändning av meddelande %s till program: %s

en: action name must be given after application id
sv: åtgärdsnamn måste ges efter program-ID

en: invalid action name: “%s”
    action names must consist of only alphanumerics, “-” and “.”
sv: ogiltigt åtgärdsnamn: ”%s”
    åtgärdsnamn måste bestå av enbart alfanumeriska, ”-” och ”.”

en: error parsing action parameter: %s
sv: fel vid tolkning av åtgärdsparameter: %s

en: actions accept a maximum of one parameter
sv: åtgärder accepterar maximalt en parameter

en: list-actions command takes only the application id
sv: list-actions-kommandot tar enbart program-ID:t

en: unable to find desktop file for application %s
sv: kunde inte hitta desktopfil för programmet %s

en: unrecognized command: %s
sv: okänt kommando: %s

en: Too large count value passed to %s
sv: För stort räknevärde skickat till %s

en: Seek not supported on base stream
sv: Sökning stöds inte på basströmmen

en: Cannot truncate GBufferedInputStream
sv: Kan inte kapa av GBufferedInputStream

en: Stream is already closed
sv: Strömmen är redan stängd

en: Truncate not supported on base stream
sv: Kapning stöds inte på basströmmen

en: Operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Invalid object, not initialized
sv: Ogiltigt objekt, inte initierat

en: Incomplete multibyte sequence in input
sv: Ofullständig flerbytesekvens i inmatning

en: Not enough space in destination
sv: Inte tillräckligt med utrymme i målet

en: Invalid byte sequence in conversion input
sv: Ogiltig bytesekvens i konverteringsindata

en: Error during conversion: %s
sv: Fel vid konvertering: %s

en: Cancellable initialization not supported
sv: Avbrytningsbar initiering stöds inte

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported
sv: Konvertering från teckentabellen ”%s” till ”%s” stöds inte

en: Could not open converter from “%s” to “%s”
sv: Kunde inte öppna konverteraren från ”%s” till ”%s”

en: %s type
sv: %s-typ

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: %s filetype
sv: %s-filtyp

en: Unexpected data after end of conversion
sv: Oväntade data efter slut på konvertering

en: GCredentials contains invalid data
sv: GCredentials innehåller ogiltiga data

en: GCredentials is not implemented on this OS
sv: GCredentials är inte implementerat för detta operativsystem

en: There is no GCredentials support for your platform
sv: Det finns inget stöd för GCredentials för din plattform

en: GCredentials does not contain a process ID on this OS
sv: GCredentials innehåller inte ett process-ID för detta OS

en: Credentials spoofing is not possible on this OS
sv: Inloggningsuppgiftsspoofning är inte möjligt i detta OS

en: Unexpected early end-of-stream
sv: Oväntat tidig end-of-stream

en: Unsupported key “%s” in address entry “%s”
sv: Nyckeln ”%s” stöds inte i adressposten ”%s”

en: Meaningless key/value pair combination in address entry “%s”
sv: Betydelselös kombination av nyckel/värde-par i adressposten ”%s”

en: Address “%s” is invalid (need exactly one of path, dir, tmpdir, or abstract keys)
sv: Adressen ”%s” är ogiltig (behöver exakt en av sökväg, katalog, temporärkatalog eller abstrakta nycklar)

en: Error in address “%s” — the “%s” attribute is malformed
sv: Fel i adressen ”%s” — attributet ”%s” är felformulerat

en: Unknown or unsupported transport “%s” for address “%s”
sv: Transport ”%s” är okänd eller saknar stöd för adressen ”%s”

en: Address element “%s” does not contain a colon (:)
sv: Adresselementet ”%s” innehåller inte ett kolontecken (:)

en: Transport name in address element “%s” must not be empty
sv: Transportnamn i adresselementet ”%s” får inte vara tomt

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” does not contain an equal sign
sv: Nyckel/Värde-par %d, ”%s”, i adresselementet ”%s” innehåller inte ett likhetstecken

en: Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s” must not have an empty key
sv: Nyckel/Värde-par %d, ”%s”, i adresselementet ”%s” får inte ha en tom nyckel

en: Error unescaping key or value in Key/Value pair %d, “%s”, in address element “%s”
sv: Fel vid borttagning av escape i nyckel eller värde i Nyckel/Värde-par %d, ”%s”, i adresselementet ”%s”

en: Error in address “%s” — the unix transport requires exactly one of the keys “path” or “abstract” to be set
sv: Fel i adressen ”%s” — unix-transporten kräver att exakt en av nycklarna ”path” eller ”abstract” har ställts in

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus connection address, * the second is the literal name of an attribute in the address.
en: Error in address “%s” — the %s attribute is missing or malformed
sv: Fel i adressen ”%s” — attributet %s saknas eller är felformulerat

en: Error auto-launching:
sv: Fel vid automatisk körning:

en: Error opening nonce file “%s”: %s
sv: Fel vid öppning av nonce-filen ”%s”: %s

en: Error reading from nonce file “%s”: %s
sv: Fel vid läsning från nonce-filen ”%s”: %s

en: Error reading from nonce file “%s”, expected 16 bytes, got %d
sv: Fel vid läsning från nonce-filen ”%s”, förväntade 16 byte, fick %d

en: Error writing contents of nonce file “%s” to stream:
sv: Fel vid skrivning av innehåll i nonce-filen ”%s” till ström:

en: The given address is empty
sv: Angivna adressen är tom

en: Cannot spawn a message bus when AT_SECURE is set
sv: Kan inte starta en meddelandebuss när AT_SECURE har ställts in

en: Cannot spawn a message bus without a machine-id:
sv: Kan inte starta en meddelandebuss utan ett maskin-id:

en: Cannot autolaunch D-Bus without X11 $DISPLAY
sv: Kan inte starta D-Bus automatiskt utan X11-miljövariabeln $DISPLAY

en: Error spawning command line “%s”:
sv: Fel vid körning av kommandoraden ”%s”:

en: Cannot determine session bus address (not implemented for this OS)
sv: Kan inte fastställa adress för sessionsbuss (inte implementerat för detta operativsystem)

en: Cannot determine bus address from DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable — unknown value “%s”
sv: Kan inte fastställa bussadressen från miljövariabeln DBUS_STARTER_BUS_TYPE — okänt värde ”%s”

en: Cannot determine bus address because the DBUS_STARTER_BUS_TYPE environment variable is not set
sv: Kan inte fastställa bussadress därför att miljövariabeln DBUS_STARTER_BUS_TYPE inte är inställd

en: Unknown bus type %d
sv: Okänd busstyp %d

en: Unexpected lack of content trying to read a line
sv: Oväntad avsaknad av innehåll vid försök att läsa en rad

en: Unexpected lack of content trying to (safely) read a line
sv: Oväntad avsaknad av innehåll vid försök att (säkert) läsa en rad

en: Exhausted all available authentication mechanisms (tried: %s) (available: %s)
sv: Alla tillgängliga autentiseringsmekanismer har testats (försök: %s) (tillgängliga: %s)

en: Unexpected lack of content trying to read a byte
sv: Oväntad avsaknad av innehåll vid försök att läsa en byte

en: User IDs must be the same for peer and server
sv: Användar-ID:n måste vara samma för motpart och server

en: Cancelled via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer
sv: Avbröts via GDBusAuthObserver::authorize-authenticated-peer

en: Error when getting information for directory “%s”: %s
sv: Fel vid hämtning av information för katalogen ”%s”: %s

en: Permissions on directory “%s” are malformed. Expected mode 0700, got 0%o
sv: Rättigheter på katalogen ”%s” är felformulerade. Förväntade rättigheten 0700, fick 0%o

en: Error creating directory “%s”: %s
sv: Fel vid skapandet av katalogen ”%s”: %s

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Error opening keyring “%s” for reading:
sv: Fel vid öppnandet av nyckelringen ”%s” för läsning:

en: Line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
sv: Rad %d av nyckelringen vid ”%s” med innehåll ”%s” är felformulerad

en: First token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
sv: Första token på rad %d av nyckelringen i ”%s” med innehållet ”%s” är felformulerad

en: Second token of line %d of the keyring at “%s” with content “%s” is malformed
sv: Andra token på rad %d av nyckelringen i ”%s” med innehållet ”%s” är felformulerad

en: Didn’t find cookie with id %d in the keyring at “%s”
sv: Hittade inte kaka med id %d i nyckelringen vid ”%s”

en: Error creating lock file “%s”: %s
sv: Fel vid skapandet av låsfilen ”%s”: %s

en: Error deleting stale lock file “%s”: %s
sv: Fel vid borttagning av gamla låsfilen ”%s”: %s

en: Error closing (unlinked) lock file “%s”: %s
sv: Fel vid stängning av (avlänkad) låsfil ”%s”: %s

en: Error unlinking lock file “%s”: %s
sv: Fel vid avlänkning av låsfilen ”%s”: %s

en: Error opening keyring “%s” for writing:
sv: Fel vid öppning av nyckelringen ”%s” för skrivning:

en: (Additionally, releasing the lock for “%s” also failed: %s)
sv: (I tillägg misslyckades även upplåsningen för ”%s”: %s)

en: The connection is closed
sv: Anslutningen är stängd

en: Timeout was reached
sv: Tidsgränsen uppnåddes

en: Unsupported flags encountered when constructing a client-side connection
sv: Flaggor som inte stöds påträffades vid konstruktion av en anslutning på klientsidan

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus interface, * the second is the path of an object.
en: No such interface “%s” on object at path %s
sv: Inget sådant gränssnitt ”%s” på objekt med sökvägen %s

en: No such property “%s”
sv: Ingen sådan egenskap ”%s”

en: Property “%s” is not readable
sv: Egenskapen ”%s” är inte läsbar

en: Property “%s” is not writable
sv: Egenskapen ”%s” är inte skrivbar

en: Error setting property “%s”: Expected type “%s” but got “%s”
sv: Fel vid inställning av egenskapen ”%s”: Förväntade typen ”%s” men fick ”%s”

en: No such interface “%s”
sv: Inget sådan gränssnitt ”%s”

en: No such method “%s”
sv: Ingen sådan metod ”%s”

en: Type of message, “%s”, does not match expected type “%s”
sv: Typ av meddelande, ”%s”, matchar inte förväntade typen ”%s”

en: An object is already exported for the interface %s at %s
sv: Ett objekt är redan exporterat för gränssnittet %s vid %s

en: Unable to retrieve property %s.%s
sv: Kunde inte hämta egenskap %s.%s

en: Unable to set property %s.%s
sv: Kunde inte sätta egenskap %s.%s

en: Method “%s” returned type “%s”, but expected “%s”
sv: Metoden ”%s” returnerade typen ”%s”, men förväntade ”%s”

en: Method “%s” on interface “%s” with signature “%s” does not exist
sv: Metoden ”%s” på gränssnittet ”%s” med signaturen ”%s” finns inte

en: A subtree is already exported for %s
sv: Ett underträd har redan exporterats för %s

en: Object does not exist at path “%s”
sv: Objektet finns inte på sökvägen ”%s”

en: %s message: %s header field is invalid; expected a value of type ‘%s’
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet %s är ogiltigt; förväntade ett värde av typen ”%s”

en: %s message: %s header field is missing or invalid
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet %s saknas eller är ogiltigt

en: %s message: INVALID header field supplied
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet INVALID tillhandahölls

note: Translators: The first placeholder is a D-Bus message type, * the second is the name of a header field and the third is * a value that is reserved for the given field.
en: %s message: %s header field is using the reserved value %s
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet %s använder det reserverade värdet %s

en: %s message: INTERFACE header field does not contain a valid interface name
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet INTERFACE innehåller inget giltigt gränssnittsnamn

en: %s message: MEMBER header field does not contain a valid member name
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet MEMBER innehåller inget giltigt medlemsnamn

en: %s message: ERROR_NAME header field does not contain a valid error name
sv: %s-meddelande: Rubrikfältet ERROR_NAME innehåller inget giltigt felnamn

en: type is INVALID
sv: typ är OGILTIG

en: Wanted to read %lu byte but only got %lu | Wanted to read %lu bytes but only got %lu
sv[0]: Ville läsa %lu byte men fick bara %lu
sv[1]: Ville läsa %lu byte men fick bara %lu

en: Expected NUL byte after the string “%s” but found byte %d
sv: Förväntade NUL-byte efter strängen ”%s” men hittade byte %d

en: Expected valid UTF-8 string but found invalid bytes at byte offset %d (length of string is %d). The valid UTF-8 string up until that point was “%s”
sv: Förväntade giltig UTF-8-sträng men hittade ogiltiga byte vid byte-offset %d (längd av strängen är %d). Den giltiga UTF-8-strängen fram till den punkten var ”%s”

en: Value nested too deeply
sv: Värde nästlat för djupt

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus object path
sv: Tolkat värde ”%s” är inte en giltig D-Bus-objektsökväg

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature
sv: Tolkat värde ”%s” är inte en giltig D-Bus-signatur

en: Encountered array of length %u byte. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB). | Encountered array of length %u bytes. Maximum length is 2<<26 bytes (64 MiB).
sv[0]: Påträffade array med längden %u byte. Maximal längd är 2<<26 byte (64 MiB).
sv[1]: Påträffade array med längden %u byte. Maximal längd är 2<<26 byte (64 MiB).

en: Encountered array of type “a%c”, expected to have a length a multiple of %u bytes, but found to be %u bytes in length
sv: Påträffade array av typ ”a%c”, förväntad att ha en längd som är en multipel av %u byte, men visade sig vara %u byte lång

en: Empty structures (tuples) are not allowed in D-Bus
sv: Tomma strukturer (tupler) tillåts inte i D-Bus

en: Parsed value “%s” for variant is not a valid D-Bus signature
sv: Tolkat värde ”%s” för variant är inte en giltig D-Bus-signatur

en: Error deserializing GVariant with type string “%s” from the D-Bus wire format
sv: Fel vid deserialisering av GVariant med typsträngen ”%s” från D-Bus-transportformatet

en: Invalid endianness value. Expected 0x6c (“l”) or 0x42 (“B”) but found value 0x%02x
sv: Ogiltigt värde för byteordning. Förväntade 0x6c (”l”) eller 0x42 (”B”) men hittade värdet 0x%02x

en: Invalid major protocol version. Expected 1 but found %d
sv: Ogiltig större protokollversion. Förväntade 1 men hittade %d

en: Signature header found but is not of type signature
sv: Signaturrubrik hittades men är inte av typen signatur

en: Signature header with signature “%s” found but message body is empty
sv: Signaturrubrik med signaturen ”%s” hittades men meddelandekroppen är tom

en: Parsed value “%s” is not a valid D-Bus signature (for body)
sv: Tolkat värde ”%s” är inte en giltig D-Bus-signatur (för kropp)

en: No signature header in message but the message body is %u byte | No signature header in message but the message body is %u bytes
sv[0]: Ingen signaturrubrik i meddelande men meddelandekroppen är %u byte
sv[1]: Ingen signaturrubrik i meddelande men meddelandekroppen är %u byte

en: Cannot deserialize message:
sv: Kan inte deserialisera meddelande:

en: Error serializing GVariant with type string “%s” to the D-Bus wire format
sv: Fel vid serialisering av GVariant med typsträngen ”%s” till D-Bus-transportformatet

en: Number of file descriptors in message (%d) differs from header field (%d)
sv: Antal filhandtag i meddelande (%d) skiljer sig från rubrikfältet (%d)

en: Cannot serialize message:
sv: Kan inte serialisera meddelandet:

en: Message body has signature “%s” but there is no signature header
sv: Meddelandekroppen har signaturen ”%s” men det finns ingen signaturrubrik

en: Message body has type signature “%s” but signature in the header field is “%s”
sv: Meddelandekroppen har typsignaturen ”%s” men signaturen i rubrikfältet är ”%s”

en: Message body is empty but signature in the header field is “(%s)”
sv: Meddelandekroppen är tom men signaturen i rubrikfältet är ”(%s)”

en: Error return with body of type “%s”
sv: Fel returnerades med kropp av typen ”%s”

en: Error return with empty body
sv: Fel returnerade med tom kropp

en: (Type any character to close this window)
sv: (Skriv vilket tecken som helst för att stänga detta fönster)

en: Session dbus not running, and autolaunch failed
sv: Sessions-dbus kör inte, och autostart misslyckades

en: Unable to get Hardware profile: %s
sv: Kunde inte hämta hårdvaruprofil: %s

note: Translators: Both placeholders are file paths
en: Unable to load %s or %s:
sv: Kunde inte läsa in %s eller %s:

en: Error calling StartServiceByName for %s:
sv: Fel vid anrop av StartServiceByName för %s:

en: Unexpected reply %d from StartServiceByName("%s") method
sv: Oväntat svar %d från StartServiceByName(”%s”)-metod

en: Cannot invoke method; proxy is for the well-known name %s without an owner, and proxy was constructed with the G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START flag
sv: Kan inte anropa metod; proxy är för det välkända namnet %s utan en ägare och proxy konstruerades med flaggan G_DBUS_PROXY_FLAGS_DO_NOT_AUTO_START

en: Abstract namespace not supported
sv: Abstrakt namnrymd stöds inte

en: Cannot specify nonce file when creating a server
sv: Kan inte ange nonce-filen när en server skapas

en: Error writing nonce file at “%s”: %s
sv: Fel vid skrivning av nonce-fil i ”%s”: %s

en: The string “%s” is not a valid D-Bus GUID
sv: Strängen ”%s” är inte ett giltigt D-Bus GUID

en: Cannot listen on unsupported transport “%s”
sv: Kan inte lyssna på transport ”%s” som inte stöds

en: Commands:
      help         Shows this information
      introspect   Introspect a remote object
      monitor      Monitor a remote object
      call         Invoke a method on a remote object
      emit         Emit a signal
      wait         Wait for a bus name to appear
    
    Use “%s COMMAND --help” to get help on each command.
sv: Kommandon:
      help         Visar denna information
      introspect   Introspektera ett fjärrobjekt
      monitor      Övervaka ett fjärrobjekt
      call         Anropa en metod på ett fjärrobjekt
      emit         Sänd en signal
      wait         Vänta på att ett bussnamn dyker upp
    
    Använd ”%s KOMMANDO --help” för hjälp med varje kommando.

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error parsing introspection XML: %s
sv: Fel vid tolkning av introspektions-XML: %s

en: Error: %s is not a valid name
sv: Fel: %s är inte ett giltigt namn

en: Error: %s is not a valid object path
sv: Fel: %s är inte en giltig objektsökväg

en: Connect to the system bus
sv: Anslut till systembussen

en: Connect to the session bus
sv: Anslut till sessionsbussen

en: Connect to given D-Bus address
sv: Anslut till angiven D-Bus-adress

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: Connection Endpoint Options:
sv: Flaggor för anslutningspunkt:

en: Options specifying the connection endpoint
sv: Flaggor som anger anslutningens ändpunkt

en: No connection endpoint specified
sv: Ingen anslutningsändpunkt har angivits

en: Multiple connection endpoints specified
sv: Flera anslutningsändpunkter har angivits

en: Warning: According to introspection data, interface “%s” does not exist
sv: Varning: Enligt introspektionsdata finns inte gränssnittet ”%s”

en: Warning: According to introspection data, method “%s” does not exist on interface “%s”
sv: Varning: Enligt introspektionsdata finns inte metoden ”%s” på gränssnittet ”%s”

en: Error adding handle %d: %s
sv: Fel vid tillägg av handtag %d: %s

en: Optional destination for signal (unique name)
sv: Frivilligt mål för signal (unikt namn)

en: Object path to emit signal on
sv: Objektsökväg att sända signalen på

en: Signal and interface name
sv: Signal- och gränssnittsnamn

en: Emit a signal.
sv: Sänd en signal.

en: Error connecting: %s
sv: Fel vid anslutning: %s

en: Error: %s is not a valid unique bus name.
sv: Fel: %s är inte ett giltigt unikt bussnamn.

en: Error: Object path is not specified
sv: Fel: Objektsökväg har inte angivits

en: Error: Signal name is not specified
sv: Fel: Signalnamnet är inte angivet

en: Error: Signal name “%s” is invalid
sv: Fel: Signalnamnet ”%s” är ogiltigt

en: Error: %s is not a valid interface name
sv: Fel: %s är inte ett giltigt gränssnittsnamn

en: Error: %s is not a valid member name
sv: Fel: %s är inte ett giltigt medlemsnamn

note: Use the original non-"parse-me-harder" error
en: Error parsing parameter %d: %s
sv: Fel vid tolkning av parameter %d: %s

en: Error flushing connection: %s
sv: Fel vid tömning av anslutning: %s

en: Destination name to invoke method on
sv: Målnamn att anropa metod på

en: Object path to invoke method on
sv: Objektsökväg att anropa metod på

en: Method and interface name
sv: Metod- och gränssnittsnamn

en: Timeout in seconds
sv: Tidsgräns i sekunder

en: Allow interactive authorization
sv: Tillåt interaktiv auktorisering

en: Invoke a method on a remote object.
sv: Anropa en metod på ett fjärrobjekt.

en: Error: Destination is not specified
sv: Fel: Mål har inte angivits

en: Error: %s is not a valid bus name
sv: Fel: %s är inte ett giltigt bussnamn

en: Error: Method name is not specified
sv: Fel: Metodnamnet är inte angivet

en: Error: Method name “%s” is invalid
sv: Fel: Metodnamnet ”%s” är ogiltigt

en: Error parsing parameter %d of type “%s”: %s
sv: Fel vid tolkning av parameter %d av typen ”%s”: %s

en: Destination name to introspect
sv: Målnamn att introspektera

en: Object path to introspect
sv: Objektsökväg att introspektera

en: Print XML
sv: Skriv ut XML

en: Introspect children
sv: Introspektera barn

en: Only print properties
sv: Skriv endast ut egenskaper

en: Introspect a remote object.
sv: Introspektera ett fjärrobjekt.

en: Destination name to monitor
sv: Målnamn att övervaka

en: Object path to monitor
sv: Objektsökväg att övervaka

en: Monitor a remote object.
sv: Övervaka ett fjärrobjekt.

en: Error: can’t monitor a non-message-bus connection
sv: Fel: kan inte övervaka en anslutning som ej är på meddelandebuss

en: Service to activate before waiting for the other one (well-known name)
sv: Tjänst att aktivera innan den andra väntas på (välkänt namn)

en: Timeout to wait for before exiting with an error (seconds); 0 for no timeout (default)
sv: Tidsgräns att vänta på innan vi avslutar med ett fel (sekunder); 0 för ingen tidsgräns (standard)

en: [OPTION…] BUS-NAME
sv: [FLAGGA…] BUSSNAMN

en: Wait for a bus name to appear.
sv: Vänta på att ett bussnamn ska dyka upp.

en: Error: A service to activate for must be specified.
sv: Fel: En tjänst att aktivera för måste anges.

en: Error: A service to wait for must be specified.
sv: Fel: En tjänst att vänta på måste anges.

en: Error: Too many arguments.
sv: Fel: För många argument.

en: Error: %s is not a valid well-known bus name.
sv: Fel: %s är inte ett giltigt välkänt bussnamn.

en: Not authorized to change debug settings
sv: Inte behörig att ändra felsökningsinställningar

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Desktop file didn’t specify Exec field
sv: Desktop-filen angav inget Exec-fält

en: Unable to find terminal required for application
sv: Kunde inte hitta terminal som krävs för programmet

en: Program ‘%s’ not found in $PATH
sv: Programmet ”%s” hittades inte i $PATH

en: Can’t create user application configuration folder %s: %s
sv: Kan inte skapa programkonfigurationsmapp för användare %s: %s

en: Can’t create user MIME configuration folder %s: %s
sv: Kan inte skapa MIME-konfigurationsmapp för användare %s: %s

en: MIME apps information is too long
sv: MIME-programinformation är för lång

en: Application information lacks an identifier
sv: Programinformation saknar en identifierare

en: Can’t create user desktop file %s
sv: Kan inte skapa desktop-fil %s för användare

en: Custom definition for %s
sv: Anpassad definition för %s

en: drive doesn’t implement eject
sv: enheten har inte implementerat eject

note: Translators: This is an error * message for drive objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: drive doesn’t implement eject or eject_with_operation
sv: enheten har inte implementerat eject eller eject_with_operation

en: drive doesn’t implement polling for media
sv: enheten har inte implementerat pollning av media

en: drive doesn’t implement start
sv: enheten har inte implementerat start

en: drive doesn’t implement stop
sv: enheten har inte implementerat stop

en: TLS backend does not implement TLS binding retrieval
sv: TLS-bakänden implementerar inte hämtande av TLS-bindning

en: TLS support is not available
sv: TLS-stöd finns inte tillgängligt

en: DTLS support is not available
sv: DTLS-stöd finns inte tillgängligt

en: Can’t handle version %d of GEmblem encoding
sv: Kan inte hantera version %d av GEmblem-kodning

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblem encoding
sv: Felformaterat antal token (%d) i GEmblem-kodning

en: Malformed origin (%s) in GEmblem encoding
sv: Felformaterat ursprung (%s) i GEmblem-kodning

en: Can’t handle version %d of GEmblemedIcon encoding
sv: Kan inte hantera version %d av GEmblemedIcon-kodning

en: Malformed number of tokens (%d) in GEmblemedIcon encoding
sv: Felformaterat antal token (%d) i GEmblemedIcon-kodning

en: Expected a GEmblem for GEmblemedIcon
sv: Förväntade en GEmblem för GEmblemedIcon

note: Translators: This is an error message when * trying to find the enclosing (user visible) * mount of a file, but none exists.
en: Containing mount does not exist
sv: Innefattande montering finns inte

en: Can’t copy over directory
sv: Kan inte kopiera över katalog

en: Can’t copy directory over directory
sv: Kan inte kopiera katalog över katalog

en: Target file exists
sv: Målfilen finns

en: Can’t recursively copy directory
sv: Kan inte kopiera katalogen rekursivt

en: Copy file range not supported
sv: Kopiera filintervall stöds inte

en: Error splicing file: %s
sv: Fel vid splice av fil: %s

en: Splice not supported
sv: Splice stöds inte

en: Copy (reflink/clone) between mounts is not supported
sv: Kopiering (reflänk/klon) mellan monteringar stöds inte

en: Copy (reflink/clone) is not supported or invalid
sv: Kopiering (reflänk/klon) stöds inte eller är ogiltigt

en: Copy (reflink/clone) is not supported or didn’t work
sv: Kopiering (reflänk/klon) stöds inte eller fungerade inte

en: Cannot retrieve attribute %s
sv: Kan inte hämta attributet %s

en: Can’t copy special file
sv: Kan inte kopiera specialfil

en: Invalid symlink value given
sv: Ogiltigt värde för symbolisk länk angivet

en: Symbolic links not supported
sv: Symboliska länkar stöds inte

en: Trash not supported
sv: Papperskorgen stöds inte

en: File names cannot contain “%c”
sv: Filnamn får inte innehålla ”%c”

en: Failed to create a temporary directory for template “%s”: %s
sv: Misslyckades med att skapa en temporär katalog för mallen ”%s”: %s

en: volume doesn’t implement mount
sv: volymen har inte implementerat montering

en: No application is registered as handling this file
sv: Inget program är registrerat för hantering av denna fil

en: Enumerator is closed
sv: Numreraren är stängd

en: File enumerator has outstanding operation
sv: Filnumreraren har kvarstående åtgärd

en: File enumerator is already closed
sv: Filnumreraren är redan stängd

en: Can’t handle version %d of GFileIcon encoding
sv: Kan inte hantera version %d av GFileIcon-kodning

en: Malformed input data for GFileIcon
sv: Felformaterade inmatningsdata för GFileIcon

en: Stream doesn’t support query_info
sv: Strömmen saknar stöd för query_info

en: Seek not supported on stream
sv: Sökning stöds inte på strömmen

en: Truncate not allowed on input stream
sv: Kapning tillåts inte på inmatningsströmmen

en: Truncate not supported on stream
sv: Kapning stöds inte på strömmen

en: Invalid hostname
sv: Ogiltigt värdnamn

en: Bad HTTP proxy reply
sv: Felaktigt HTTP-proxysvar

en: HTTP proxy connection not allowed
sv: HTTP-proxyanslutning tillåts inte

en: HTTP proxy authentication failed
sv: HTTP-proxyautentisering misslyckades

en: HTTP proxy authentication required
sv: HTTP-proxyautentisering krävs

en: HTTP proxy connection failed: %i
sv: HTTP-proxyanslutning misslyckades: %i

en: HTTP proxy response too big
sv: HTTP-proxysvar för stort

en: HTTP proxy server closed connection unexpectedly.
sv: HTTP-proxyservern stängde oväntat anslutningen.

en: Wrong number of tokens (%d)
sv: Fel antal token (%d)

en: No type for class name %s
sv: Ingen typ för klassnamnet %s

en: Type %s does not implement the GIcon interface
sv: Typen %s implementerar inte GIcon-gränssnittet

en: Type %s is not classed
sv: Typen %s är inte klassad

en: Malformed version number: %s
sv: Felformaterat versionsnummer: %s

en: Type %s does not implement from_tokens() on the GIcon interface
sv: Typen %s implementerar inte from_tokens() på GIcon-gränssnittet

en: Can’t handle the supplied version of the icon encoding
sv: Kan inte hantera angiven version av ikonkodningen

en: No address specified
sv: Ingen adress angiven

en: Length %u is too long for address
sv: Längden %u är för lång för adressen

en: Address has bits set beyond prefix length
sv: Adress har bitar inställda utanför prefixlängden

en: Could not parse “%s” as IP address mask
sv: Kunde inte tolka ”%s” som IP-adressmask

en: Not enough space for socket address
sv: Inte tillräckligt med utrymme för uttagsadress

en: Unsupported socket address
sv: Uttagsadressen stöds inte

en: Input stream doesn’t implement read
sv: Inmatningsströmmen har inte implementerat läsning

note: Translators: This is an error you get if there is already an * operation running against this stream when you try to start * one Translators: This is an error you get if there is * already an operation running against this stream when * you try to start one
en: Stream has outstanding operation
sv: Strömmen har kvarstående åtgärd

en: Copy with file
sv: Kopiera med fil

en: Keep with file when moved
sv: Behåll med filen vid flyttning

en: “version” takes no arguments
sv: ”version” tar inga argument

en: Usage:
sv: Användning:

en: Print version information and exit.
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta.

en: Concatenate files to standard output
sv: Konkatenera filer till standard ut

en: Copy one or more files
sv: Kopiera en eller flera filer

en: Show information about locations
sv: Visa information om platser

en: Launch an application from a desktop file
sv: Starta ett program från en desktop-fil

en: List the contents of locations
sv: Lista innehållet för platser

en: Get or set the handler for a mimetype
sv: Hämta eller sätt hanteraren för en mime-typ

en: Create directories
sv: Skapa kataloger

en: Monitor files and directories for changes
sv: Övervaka filer och kataloger efter förändringar

en: Mount or unmount the locations
sv: Montera eller avmontera platserna

en: Move one or more files
sv: Flytta en eller flera filer

en: Open files with the default application
sv: Öppna filer med standardprogrammet

en: Rename a file
sv: Byt namn på en fil

en: Delete one or more files
sv: Ta bort en eller flera filer

en: Read from standard input and save
sv: Läs från standard in och spara

en: Set a file attribute
sv: Sätt ett filattribut

en: Move files or directories to the trash
sv: Flytta filer eller kataloger till papperskorgen

en: Lists the contents of locations in a tree
sv: Lista innehållet för platser i ett träd

en: Commands:
sv: Kommandon:

en: Use %s to get detailed help.
sv: Använd %s för att få detaljerad hjälp.

en: Error writing to stdout
sv: Fel vid skrivning till standard ut

note: Translators: commandline placeholder
en: LOCATION
sv: PLATS

en: Concatenate files and print to standard output.
sv: Konkatenera filer och skriv till standard ut.

en: gio cat works just like the traditional cat utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
sv: gio cat fungerar precis som det traditionella cat-verktyget, men
    använder GIO-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda
    något liknande smb://server/resurs/fil.txt som plats.

en: No locations given
sv: Inga platser angivna

en: No target directory
sv: Ingen målkatalog

en: Show progress
sv: Visa förlopp

en: Prompt before overwrite
sv: Fråga innan överskrivning

en: Preserve all attributes
sv: Behåll alla attribut

en: Backup existing destination files
sv: Säkerhetskopiera befintliga målfiler

en: Never follow symbolic links
sv: Följ aldrig symboliska länkar

en: Use default permissions for the destination
sv: Använd standardrättigheter för målet

en: Use default file modification timestamps for the destination
sv: Använd standardtidsstämplar för filändring för målet

en: Copied %s (average: %s/s)
sv: Kopierade %s (genomsnitt: %s/s)

en: Copied %s out of %s (%s/s; average: %s/s)
sv: Kopierade %s av %s (%s/s; genomsnitt: %s/s)

note: Translators: commandline placeholder
en: SOURCE
sv: KÄLLA

note: Translators: commandline placeholder
en: DESTINATION
sv: MÅL

en: Copy one or more files from SOURCE to DESTINATION.
sv: Kopiera en eller fler filer från KÄLLA till MÅL.

en: gio copy is similar to the traditional cp utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location.
sv: gio copy liknar det traditionella cp-verktyget, men använder
    GIO-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda något
    liknande smb://server/resurs/fil.txt som plats.

en: Destination %s is not a directory
sv: Målet %s är inte en katalog

en: %s: overwrite “%s”?
sv: %s: skriv över ”%s”?

en: List writable attributes
sv: Lista skrivbara attribut

en: Get file system info
sv: Hämta information om filsystem

en: The attributes to get
sv: Attributen att hämta

en: ATTRIBUTES
sv: ATTRIBUT

en: Don’t follow symbolic links
sv: Följ inte symboliska länkar

en: attributes:
sv: attribut:

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: display name: %s
sv: visningsnamn: %s

note: Translators: This is a noun and represents and attribute of a file
en: edit name: %s
sv: redigeringsnamn: %s

en: name: %s
sv: namn: %s

en: type: %s
sv: typ: %s

en: size:
sv: storlek:

en: hidden
sv: dold

en: local path: %s
sv: lokal sökväg: %s

en: unix mount: %s%s %s %s %s
sv: unix-montering: %s%s %s %s %s

en: Settable attributes:
sv: Inställningsbara attribut:

en: Writable attribute namespaces:
sv: Skrivbara namnrymder för attribut:

en: Show information about locations.
sv: Visa information om platser.

en: gio info is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon, or just by
    namespace, e.g. unix, or by “*”, which matches all attributes
sv: gio info liknar det traditionella ls-verktyget, men använder
    GIO-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda något
    liknande smb://server/resurs/fil.txt som plats. Filattribut kan
    anges med deras GIO-namn, t.ex. standard::icon, eller bara efter
    namnrymd, t.ex. unix, eller med ”*” som matchar alla attribut

note: Translators: commandline placeholder
en: DESKTOP-FILE [FILE-ARG …]
sv: DESKTOP-FIL [FILARG …]

en: Launch an application from a desktop file, passing optional filename arguments to it.
sv: Starta ett program från en desktop-fil, och skicka med valfria filnamnsargument till det.

en: No desktop file given
sv: Ingen desktop-fil angiven

en: The launch command is not currently supported on this platform
sv: Startkommandot stöds för närvarande inte på denna plattform

en: Unable to load ‘%s’: %s
sv: Kunde inte läsa in ”%s”: %s

en: Unable to load application information for ‘%s’
sv: Kunde inte läsa in programinformation för ”%s”

en: Unable to launch application ‘%s’: %s
sv: Kunde inte starta programmet ”%s”: %s

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Use a long listing format
sv: Använd ett långt listningsformat

en: Print display names
sv: Skriv ut visningsnamn

en: Print full URIs
sv: Skriv ut fullständiga URI:er

en: List the contents of the locations.
sv: Lista innehållet för platserna.

en: gio list is similar to the traditional ls utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location. File attributes can
    be specified with their GIO name, e.g. standard::icon
sv: gio list liknar det traditionella ls-verktyget, men använder
    GIO-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda något
    liknande smb://server/resurs/fil.txt som plats. Filattribut kan
    anges med deras GIO-namn, t.ex. standard::icon

note: Translators: commandline placeholder
en: MIMETYPE
sv: MIME-TYP

en: HANDLER
sv: HANTERARE

en: Get or set the handler for a mimetype.
sv: Hämta eller sätt hanteraren för en mime-typ.

en: If no handler is given, lists registered and recommended applications
    for the mimetype. If a handler is given, it is set as the default
    handler for the mimetype.
sv: Om ingen hanterare anges listas registrerade och rekommenderade
    program för mime-typen. Om en hanterare anges så sätts den som
    standardhanterare för mime-typen.

en: Must specify a single mimetype, and maybe a handler
sv: Måste ange en ensam mime-typ, och kanske en hanterare

en: No default applications for “%s”
sv: Inga standardprogram för ”%s”

en: Default application for “%s”: %s
sv: Standardprogram för ”%s”: %s

en: Registered applications:
sv: Registrerade program:

en: No registered applications
sv: Inga registrerade program

en: Recommended applications:
sv: Rekommenderade program:

en: No recommended applications
sv: Inga rekommenderade program

en: Failed to load info for handler “%s”
sv: Misslyckades med att läsa in information för hanteraren ”%s”

en: Failed to set “%s” as the default handler for “%s”: %s
sv: Misslyckades med att ställa in ”%s” som standardhanterare för ”%s”: %s

en: Create parent directories
sv: Skapa överordnade kataloger

en: Create directories.
sv: Skapa kataloger.

en: gio mkdir is similar to the traditional mkdir utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/mydir as location.
sv: gio mkdir liknar det traditionella mkdir-verktyget, men använder
    GIO-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda något
    liknande smb://server/resurs/minkat som plats.

en: Monitor a directory (default: depends on type)
sv: Övervaka en katalog (standard: beror på typ)

en: Monitor a file (default: depends on type)
sv: Övervaka en fil (standard: beror på typ)

en: Monitor a file directly (notices changes made via hardlinks)
sv: Övervaka en fil direkt (upptäcker ändringar gjorda via hårda länkar)

en: Monitors a file directly, but doesn’t report changes
sv: Övervakar en fil direkt men rapporterar inte ändringar

en: Report moves and renames as simple deleted/created events
sv: Rapportera förflyttningar och namnbyten som enkla borttaget/skapat-händelser

en: Watch for mount events
sv: Bevaka monteringshändelser

en: Monitor files or directories for changes.
sv: Övervaka filer och kataloger efter förändringar.

en: Mount as mountable
sv: Montera som monteringsbar

en: Mount volume with device file, or other identifier
sv: Montera volym med enhetsfil, eller annan identifierare

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Eject
sv: Mata ut

en: Stop drive with device file
sv: Stoppa enhet med enhetsfil

en: DEVICE
sv: ENHET

en: Unmount all mounts with the given scheme
sv: Avmontera alla monteringar med angivet schema

en: SCHEME
sv: SCHEMA

en: Ignore outstanding file operations when unmounting or ejecting
sv: Ignorera kvarstående filåtgärder vid avmontering eller utmatning

en: Use an anonymous user when authenticating
sv: Använd en anonym användare vid autentisering

note: Translator: List here is a verb as in 'List all mounts'
en: List user-interesting volumes, drives and mounts
sv: Lista volymer, enheter och monteringar av intresse för användaren

en: Monitor user-interesting volume, drive and mount events
sv: Övervaka volym-, enhets- och monteringshändelser av intresse för användaren

en: Show extra information
sv: Visa extra information

en: The numeric PIM when unlocking a VeraCrypt volume
sv: Numerisk PIM då en VeraCrypt-volym låses upp

en: Mount a TCRYPT hidden volume
sv: Montera en dold TCRYPT-volym

en: Mount a TCRYPT system volume
sv: Montera en TCRYPT-systemvolym

en: Anonymous access denied
sv: Anonym åtkomst nekad

en: No drive for device file
sv: Ingen enhet för enhetsfil

en: No volume for given ID
sv: Ingen volym för angivet ID

en: Mount or unmount the locations.
sv: Montera eller avmontera platserna.

en: Don’t use copy and delete fallback
sv: Fall inte tillbaka på kopiera och ta bort

en: Transferred %s (average: %s/s)
sv: Överförde %s (genomsnitt: %s/s)

en: Transferred %s out of %s (%s/s; average: %s/s)
sv: Överförde %s av %s (%s/s; genomsnitt: %s/s)

en: Move one or more files from SOURCE to DEST.
sv: Flytta en eller flera filer från KÄLLA till MÅL.

en: gio move is similar to the traditional mv utility, but using GIO
    locations instead of local files: for example, you can use something
    like smb://server/resource/file.txt as location
sv: gio move liknar det traditionella mv-verktyget, men använder
    GIO-platser i stället för lokala filer: exempelvis kan du använda något
    liknande smb://server/resurs/fil.txt som plats

en: Target %s is not a directory
sv: Målet %s är inte en katalog

en: Open files with the default application that
    is registered to handle files of this type.
sv: Öppna filer med standardprogrammet som
    är registrerat att hantera denna typ av filer.

en: Ignore nonexistent files, never prompt
sv: Ignorera obefintliga filer, fråga aldrig

en: Delete the given files.
sv: Ta bort de angivna filerna.

en: NAME
sv: NAMN

en: Rename a file.
sv: Byt namn på en fil.

en: Missing argument
sv: Saknar argument

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: Rename successful. New uri: %s
sv: Namnbyte lyckades. Ny uri: %s

en: Only create if not existing
sv: Skapa endast om den inte redan finns

en: Append to end of file
sv: Lägg till i slutet på filen

en: When creating, restrict access to the current user
sv: När en fil skapas, begränsa åtkomsten till den aktuella användaren

en: When replacing, replace as if the destination did not exist
sv: Vid ersättning, ersätt som om målet inte finns

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Print new etag at end
sv: Skriv ny etag på slutet

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: The etag of the file being overwritten
sv: Etag för filen som skrivs över

en: Error reading from standard input
sv: Fel vid läsning från standard in

note: Translators: The "etag" is a token allowing to verify whether a file has been modified
en: Etag not available
sv: Etag finns inte tillgänglig

en: Read from standard input and save to DEST.
sv: Läs från standard in och spara till MÅL.

en: No destination given
sv: Inget mål angivet

en: Type of the attribute
sv: Typ för attributet

en: TYPE
sv: TYP

en: Unset given attribute
sv: Ta bort givet attribut

en: ATTRIBUTE
sv: ATTRIBUT

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: Set a file attribute of LOCATION.
sv: Sätt ett filattribut för PLATS.

en: Location not specified
sv: Platsen är inte angiven

en: Attribute not specified
sv: Attributet är inte angivet

en: Value not specified
sv: Värdet är inte angivet

en: Invalid attribute type “%s”
sv: Ogiltig attributtyp ”%s”

en: Empty the trash
sv: Töm papperskorgen

en: List files in the trash with their original locations
sv: Lista filer i papperskorgen med deras ursprungliga platser

en: Restore a file from trash to its original location (possibly recreating the directory)
sv: Återställ en fil från papperskorgen till dess ursprungliga plats (möjligen genom att återskapa katalogen)

en: Unable to find original path
sv: Kunde inte hitta ursprunglig sökväg

en: Unable to recreate original location:
sv: Kunde inte återskapa ursprunglig plats:

en: Unable to move file to its original location:
sv: Kunde inte flytta filen till dess ursprungliga plats:

en: Move/Restore files or directories to the trash.
sv: Flytta/återställ filer eller kataloger till papperskorgen.

en: Note: for --restore switch, if the original location of the trashed file 
    already exists, it will not be overwritten unless --force is set.
sv: Observera: för flaggan --restore kommer den ursprungliga platsen för filen
    i papperskorgen inte skrivas över om den redan existerar, om inte --force
    ställs in.

en: Location given doesn't start with trash:///
sv: Den angivna platsen börjar inte med trash:///

en: Follow symbolic links, mounts and shortcuts
sv: Följ symboliska länkar, monteringar och genvägar

en: List contents of directories in a tree-like format.
sv: Lista innehållet i kataloger i ett trädliknande format.

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
sv: Elementet <%s> tillåts inte inuti <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
sv: Elementet <%s> tillåts inte på toppnivå

en: File %s appears multiple times in the resource
sv: Filen %s finns på flera ställen i resursen

en: Failed to locate “%s” in any source directory
sv: Misslyckades med att hitta ”%s” i någon källkatalog

en: Failed to locate “%s” in current directory
sv: Misslyckades med att hitta ”%s” i aktuell katalog

en: Unknown processing option “%s”
sv: Okänd behandlingsflagga ”%s”

note: Translators: the first %s is a gresource XML attribute, * the second %s is an environment variable, and the third * %s is a command line tool
en: %s preprocessing requested, but %s is not set, and %s is not in PATH
sv: Förbehandling av %s begärt, men %s inte inställt, och %s är inte i PATH

en: Error reading file %s: %s
sv: Fel vid läsning av filen %s: %s

en: Error compressing file %s
sv: Fel vid komprimering av filen %s

en: text may not appear inside <%s>
sv: text får inte vara inuti <%s>

en: Show program version and exit
sv: Visa programversion och avsluta

en: Name of the output file
sv: Namn på utmatningsfilen

en: The directories to load files referenced in FILE from (default: current directory)
sv: Katalogerna där filer som hänvisas till i FIL ska läsas från (standard: aktuell katalog)

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Generate output in the format selected for by the target filename extension
sv: Generera utmatning i formatet valt av målfilnamnets filändelse

en: Generate source header
sv: Generera källkods-header

en: Generate source code used to link in the resource file into your code
sv: Generera källkod som används för att länka in resursfilen i din kod

en: Generate dependency list
sv: Generera beroendelista

en: Name of the dependency file to generate
sv: Namn på beroendefilen att generera

en: Include phony targets in the generated dependency file
sv: Inkludera phony-mål i den genererade beroendefilen

en: Don’t automatically create and register resource
sv: Skapa och registrera inte resursen automatiskt

en: Don’t export functions; declare them G_GNUC_INTERNAL
sv: Exportera inte funktioner; deklarera dem som G_GNUC_INTERNAL

en: Don’t embed resource data in the C file; assume it's linked externally instead
sv: Bädda inte in resursdata i C-filen; anta att de är länkade externt i stället

en: C identifier name used for the generated source code
sv: C-identifierarnamn som används för den genererade källkoden

en: IDENTIFIER
sv: IDENTIFIERARE

en: The target C compiler (default: the CC environment variable)
sv: Mål-C-kompilatorn (standard: CC-miljövariabeln)

en: Compile a resource specification into a resource file.
    Resource specification files have the extension .gresource.xml,
    and the resource file have the extension called .gresource.
sv: Kompilera en resursspecifikation till en resursfil.
    Resursspecifikationsfiler har filändelsen .gresource.xml,
    och resursfilen har filändelsen .gresource.

en: You should give exactly one file name
sv: Du bör ange exakt ett filnamn

en: nick must be a minimum of 2 characters
sv: smeknamn måste bestå av minst 2 tecken

en: Invalid numeric value
sv: Ogiltigt numeriskt värde

en: <value nick='%s'/> already specified
sv: <value nick='%s'/> redan angivet

en: value='%s' already specified
sv: value='%s' redan angivet

en: flags values must have at most 1 bit set
sv: flaggvärden får ha högst 1 bit satt

en: <%s> must contain at least one <value>
sv: <%s> måste innehålla minst ett <value>

en: <%s> is not contained in the specified range
sv: <%s> ligger inte i det angivna intervallet

en: <%s> is not a valid member of the specified enumerated type
sv: <%s> är inte en giltig medlem av den angivna uppräkningstypen

en: <%s> contains string not in the specified flags type
sv: <%s> innehåller sträng som inte finns i angiven flaggtyp

en: <%s> contains a string not in <choices>
sv: <%s> innehåller en sträng som inte finns i <choices>

en: <range/> already specified for this key
sv: <range/> redan angivet för denna nyckel

en: <range> not allowed for keys of type “%s”
sv: <range> inte tillåtet för nycklar av typen ”%s”

en: <range> specified minimum is greater than maximum
sv: angivet minimum för <range> är större än maximum

en: unsupported l10n category: %s
sv: l10n-kategori som inte stöds: %s

en: l10n requested, but no gettext domain given
sv: l10n begärt, men ingen gettext-domän angiven

en: translation context given for value without l10n enabled
sv: översättningskontext angiven för värde utan att l10n är aktiverat

en: Failed to parse <default> value of type “%s”:
sv: Misslyckades med att tolka <default>-värde av typen ”%s”:

en: <choices> cannot be specified for keys tagged as having an enumerated type
sv: <choices> kan inte anges för nycklar som taggats som att de är av uppräkningstyp

en: <choices> already specified for this key
sv: <choices> redan angivet för denna nyckel

en: <choices> not allowed for keys of type “%s”
sv: <choices> inte tillåtet för nycklar av typen ”%s”

en: <choice value='%s'/> already given
sv: <choice value='%s'/> redan angivet

en: <choices> must contain at least one <choice>
sv: <choices> måste innehålla minst ett <choice>

en: <aliases> already specified for this key
sv: <aliases> redan angivet för denna nyckel

en: <aliases> can only be specified for keys with enumerated or flags types or after <choices>
sv: <aliases> kan endast anges för nycklar med uppräknings- eller flaggtyp eller efter <choices>

en: <alias value='%s'/> given when “%s” is already a member of the enumerated type
sv: <alias value='%s'/> angivet då ”%s” redan är en medlem av uppräkningstypen

en: <alias value='%s'/> given when <choice value='%s'/> was already given
sv: <alias value='%s'/> angavs när <choice value='%s'/> redan hade angivits

en: <alias value='%s'/> already specified
sv: <alias value='%s'/> redan angivet

en: alias target “%s” is not in enumerated type
sv: aliasmålet ”%s” finns inte i uppräkningstyp

en: alias target “%s” is not in <choices>
sv: aliasmål ”%s” finns inte <choices>

en: <aliases> must contain at least one <alias>
sv: <aliases> måste innehålla minst ett <alias>

en: Empty names are not permitted
sv: Tomma namn tillåts inte

en: Invalid name “%s”: names must begin with a lowercase letter
sv: Ogiltigt namn ”%s”: namn måste börja med en liten bokstav

en: Invalid name “%s”: invalid character “%c”; only lowercase letters, numbers and hyphen (“-”) are permitted
sv: Ogiltigt namn ”%s”: ogiltigt tecken ”%c”; endast gemena bokstäver, siffror och bindestreck (”-”) tillåts

en: Invalid name “%s”: two successive hyphens (“--”) are not permitted
sv: Ogiltigt namn ”%s”: två efterföljande bindestreck (”--”) tillåts inte

en: Invalid name “%s”: the last character may not be a hyphen (“-”)
sv: Ogiltigt namn ”%s”: sista tecknet får inte vara ett bindestreck (”-”)

en: Invalid name “%s”: maximum length is 1024
sv: Ogiltigt namn ”%s”: maximal längd är 1024

en: <child name='%s'> already specified
sv: <child name='%s'> redan angiven

en: Cannot add keys to a “list-of” schema
sv: Kan inte lägga till nycklar till ett ”list-of”-schema

en: <key name='%s'> already specified
sv: <key name='%s'> redan angiven

en: <key name='%s'> shadows <key name='%s'> in <schema id='%s'>; use <override> to modify value
sv: <key name='%s'> skuggar <key name='%s'> i <schema id='%s'>; använd <override> för att ändra värdet

en: Exactly one of “type”, “enum” or “flags” must be specified as an attribute to <key>
sv: Exakt en av ”type”, ”enum” eller ”flags” måste anges som ett attribut till <key>

en: <%s id='%s'> not (yet) defined.
sv: <%s id='%s'> inte (ännu) angiven.

en: Invalid GVariant type string “%s”
sv: Ogiltig GVariant-typsträng ”%s”

en: <override> given but schema isn’t extending anything
sv: <override> angavs men schemat utökar inte någonting

en: No <key name='%s'> to override
sv: Ingen <key name='%s'> att åsidosätta

en: <override name='%s'> already specified
sv: <override name='%s'> redan angiven

en: <schema id='%s'> already specified
sv: <schema id='%s'> redan angiven

en: <schema id='%s'> extends not yet existing schema “%s”
sv: <schema id='%s'> utökar ännu inte befintliga schemat ”%s”

en: <schema id='%s'> is list of not yet existing schema “%s”
sv: <schema id='%s'> är lista av ännu inte befintliga schemat ”%s”

en: Cannot be a list of a schema with a path
sv: Kan inte vara en lista för ett schema med en sökväg

en: Cannot extend a schema with a path
sv: Kan inte utöka ett schema med en sökväg

en: <schema id='%s'> is a list, extending <schema id='%s'> which is not a list
sv: <schema id='%s'> är en lista, som utökar <schema id='%s'> vilket inte är en lista

en: <schema id='%s' list-of='%s'> extends <schema id='%s' list-of='%s'> but “%s” does not extend “%s”
sv: <schema id='%s' list-of='%s'> utökar <schema id='%s' list-of='%s'> men ”%s” utökar inte ”%s”

en: A path, if given, must begin and end with a slash
sv: En sökväg, om angiven, måste börja och sluta med ett snedstreck

en: The path of a list must end with “:/”
sv: Sökvägen för en lista måste sluta med ”:/”

en: Warning: Schema “%s” has path “%s”.  Paths starting with “/apps/”, “/desktop/” or “/system/” are deprecated.
sv: Varning: Schemat ”%s” har sökvägen ”%s”. Sökvägar som startar med ”/apps/”, ”/desktop/” eller ”/system/” är föråldrade.

en: <%s id='%s'> already specified
sv: <%s id='%s'> redan angiven

en: Only one <%s> element allowed inside <%s>
sv: Endast ett <%s>-element tillåts inuti <%s>

en: Element <%s> not allowed at the top level
sv: Elementet <%s> tillåts inte på toppnivån

en: Element <default> is required in <key>
sv: Elementet <default> krävs i <key>

en: Text may not appear inside <%s>
sv: Text får inte vara inuti <%s>

en: Warning: undefined reference to <schema id='%s'/>
sv: Varning: odefinierad referens till <schema id='%s'/>

note: Translators: Do not translate "--strict".
en: --strict was specified; exiting.
sv: --strict angavs; avslutar.

en: This entire file has been ignored.
sv: Hela denna fil har ignorerats.

en: Ignoring this file.
sv: Ignorerar denna fil.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”; ignoring override for this key.
sv: Ingen sådan nyckel ”%s” i schemat ”%s” som angetts i åsidosättningsfilen ”%s”; ignorerar åsidosättning för denna nyckel.

en: No such key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s” and --strict was specified; exiting.
sv: Ingen sådan nyckel ”%s” i schemat ”%s” som angetts i åsidosättningsfilen ”%s” och --strict angavs; avslutar.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”); ignoring override for this key.
sv: Kan inte tillhandahålla åsidosättningar per skrivbord för den lokaliserade nyckeln ”%s” i schemat ”%s” (åsidosättningsfil ”%s”); ignorerar åsidosättning för denna nyckel.

en: Cannot provide per-desktop overrides for localized key “%s” in schema “%s” (override file “%s”) and --strict was specified; exiting.
sv: Kan inte tillhandahålla åsidosättningar per skrivbord för den lokaliserade nyckeln ”%s” i schemat ”%s” (åsidosättningsfil ”%s”) och --strict angavs; avslutar.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. Ignoring override for this key.
sv: Fel vid tolkning av nyckeln ”%s” i schemat ”%s” som angetts i åsidosättningsfilen ”%s”: %s. Ignorerar åsidosättning för denna nyckel.

en: Error parsing key “%s” in schema “%s” as specified in override file “%s”: %s. --strict was specified; exiting.
sv: Fel vid tolkning av nyckeln ”%s” i schemat ”%s” som angetts i åsidosättningsfilen ”%s”: %s. --strict angavs; avslutar.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema; ignoring override for this key.
sv: Åsidosättning för nyckeln ”%s” i schemat ”%s” i åsidosättningsfilen ”%s” är utanför intervallet som anges i schemat; ignorerar åsidosättning för denna nyckel.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is outside the range given in the schema and --strict was specified; exiting.
sv: Åsidosättning för nyckeln ”%s” i schemat ”%s” i åsidosättningsfilen ”%s” är utanför intervallet som anges i schemat och --strict angavs; avslutar.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices; ignoring override for this key.
sv: Åsidosättning för nyckeln ”%s” i schemat ”%s” i åsidosättningsfilen ”%s” finns inte i listan över giltiga val; ignorerar åsidosättning för denna nyckel.

en: Override for key “%s” in schema “%s” in override file “%s” is not in the list of valid choices and --strict was specified; exiting.
sv: Åsidosättning för nyckeln ”%s” i schemat ”%s” i åsidosättningsfilen ”%s” finns inte i listan över giltiga val och --strict angavs; avslutar.

en: Where to store the gschemas.compiled file
sv: Var filen gschemas.compiled ska lagras

en: Abort on any errors in schemas
sv: Avbryt vid alla fel i scheman

en: Do not write the gschema.compiled file
sv: Skriv inte filen gschema.compiled

en: Do not enforce key name restrictions
sv: Tvinga inte igenom begränsningar för nyckelnamn

en: Compile all GSettings schema files into a schema cache.
    Schema files are required to have the extension .gschema.xml,
    and the cache file is called gschemas.compiled.
sv: Kompilera alla GSettings-schemafiler till en schemacache.
    Schemafiler måste ha filändelsen .gschema.xml,
    och cachefilen kallas för gschemas.compiled.

en: You should give exactly one directory name
sv: Du bör ange exakt ett katalognamn

en: No schema files found: doing nothing.
sv: Inga schemafiler hittades: gör ingenting.

en: No schema files found: removed existing output file.
sv: Inga schemafiler hittades: tog bort befintlig utmatningsfil.

en: Invalid filename %s
sv: Ogiltigt filnamn %s

en: Error getting filesystem info for %s: %s
sv: Fel vid hämtning av filsystemsinformation för %s: %s

note: Translators: This is an error message when trying to find * the enclosing (user visible) mount of a file, but none * exists.
en: Containing mount for file %s not found
sv: Innefattande montering för filen %s hittades inte

en: Can’t rename root directory
sv: Kan inte byta namn på rotkatalog

en: Error renaming file %s: %s
sv: Fel vid namnbyte av filen %s: %s

en: Can’t rename file, filename already exists
sv: Kan inte byta namn på filen, filnamnet finns redan

en: Invalid filename
sv: Ogiltigt filnamn

en: Error opening file %s: %s
sv: Fel vid öppning av filen %s: %s

en: Error removing file %s: %s
sv: Fel vid borttagning av filen %s: %s

en: Unable to trash child file %s
sv: Kunde inte kasta barnfilen %s

en: Error trashing file %s: %s
sv: Fel vid kastande av filen %s: %s

en: Unable to create trash directory %s: %s
sv: Kunde inte skapa papperskorgskatalogen %s: %s

en: Unable to find toplevel directory to trash %s
sv: Kunde inte hitta toppnivåkatalog för att kasta %s

en: Trashing on system internal mounts is not supported
sv: Att kasta i papperskorg på systeminterna monteringar stöds inte

en: Unable to find or create trash directory %s to trash %s
sv: Kunde inte hitta eller skapa papperskorgskatalog %s att slänga %s i

en: Unable to create trashing info file for %s: %s
sv: Kunde inte skapa fil med information om vad som kastats för %s: %s

en: Unable to trash file %s across filesystem boundaries
sv: Kunde inte kasta filen %s över filsystemsgränser

en: Unable to trash file %s: %s
sv: Kunde inte kasta filen %s: %s

en: Unable to trash file %s
sv: Kunde inte kasta filen %s

en: Error creating directory %s: %s
sv: Fel vid skapandet av katalogen %s: %s

en: Filesystem does not support symbolic links
sv: Filsystemet saknar stöd för symboliska länkar

en: Error making symbolic link %s: %s
sv: Fel vid skapande av symboliska länken %s: %s

en: Error moving file %s: %s
sv: Fel vid flyttning av filen %s: %s

en: Can’t move directory over directory
sv: Kan inte flytta katalog över katalog

en: Backup file creation failed
sv: Misslyckades med att skapa säkerhetskopiefil

en: Error removing target file: %s
sv: Fel vid borttagning av målfil: %s

en: Move between mounts not supported
sv: Flyttning mellan monteringar stöds inte

en: Could not determine the disk usage of %s: %s
sv: Kunde inte bestämma diskanvändningen för %s: %s

en: Attribute value must be non-NULL
sv: Attributvärde måste vara icke-NULL

en: Invalid attribute type (string or invalid expected)
sv: Ogiltig attributtyp (sträng eller ogiltig förväntades)

en: Invalid extended attribute name
sv: Ogiltigt utökat attributnamn

en: Error setting extended attribute “%s”: %s
sv: Fel vid inställning av utökat attribut ”%s”: %s

en:  (invalid encoding)
sv:  (ogiltig kodning)

en: Error when getting information for file “%s”: %s
sv: Fel vid hämtning av information om filen ”%s”: %s

en: Error when getting information for file descriptor: %s
sv: Fel vid hämtning av information om filhandtag: %s

en: Invalid attribute type (uint32 expected)
sv: Ogiltig attributtyp (uint32 förväntades)

en: Invalid attribute type (uint64 expected)
sv: Ogiltig attributtyp (uint64 förväntades)

en: Invalid attribute type (byte string expected)
sv: Ogiltig attributtyp (bytesträng förväntades)

en: Cannot set permissions on symlinks
sv: Kan inte ställa in rättigheter på symboliska länkar

en: Error setting permissions: %s
sv: Fel vid inställning av rättigheter: %s

en: Error setting owner: %s
sv: Fel vid inställning av ägare: %s

en: symlink must be non-NULL
sv: symbolisk länk måste vara icke-NULL

en: Error setting symlink: %s
sv: Fel vid inställning av symbolisk länk: %s

en: Error setting symlink: file is not a symlink
sv: Fel vid inställning av symbolisk länk: filen är inte en symbolisk länk

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld are negative
sv: Extra nanosekunder %d för UNIX-tidsstämpeln %lld är negativa

en: Extra nanoseconds %d for UNIX timestamp %lld reach 1 second
sv: Extra nanosekunder %d för UNIX-tidsstämpeln %lld överstiger 1 sekund

en: UNIX timestamp %lld does not fit into 64 bits
sv: UNIX-tidstämpeln %lld ryms inte i 64 bitar

en: UNIX timestamp %lld is outside of the range supported by Windows
sv: UNIX-tidstämpeln %lld är utanför intervallet som stöds av Windows

en: File name “%s” cannot be converted to UTF-16
sv: Filnamnet ”%s” kan inte konverteras till UTF-16

en: File “%s” cannot be opened: Windows Error %lu
sv: Filen ”%s” kan inte öppnas: Windows-fel %lu

en: Error setting modification or access time for file “%s”: %lu
sv: Fel vid inställning av ändrings- eller åtkomsttid för filen ”%s”: %lu

en: Error setting modification or access time: %s
sv: Fel vid inställning av ändrings- eller åtkomsttid: %s

en: SELinux context must be non-NULL
sv: SELinux-kontext måste vara icke-NULL

en: SELinux is not enabled on this system
sv: SELinux är inte aktiverat på detta system

en: Error setting SELinux context: %s
sv: Fel vid inställning av SELinux-kontext: %s

en: Setting attribute %s not supported
sv: Inställning av attributet %s stöds inte

en: Error reading from file: %s
sv: Fel vid läsning från fil: %s

en: Error closing file: %s
sv: Fel vid stängning av fil: %s

en: Error seeking in file: %s
sv: Fel vid sökning i fil: %s

en: Unable to find default local file monitor type
sv: Kunde inte hitta standardtyp för lokal filövervakare

en: Error writing to file: %s
sv: Fel vid skrivning till fil: %s

en: Error removing old backup link: %s
sv: Fel vid borttagning av gamla länk till säkerhetskopia: %s

en: Error creating backup copy: %s
sv: Fel vid skapande av säkerhetskopia: %s

en: Error renaming temporary file: %s
sv: Fel vid namnbyte på temporärfil: %s

en: Error truncating file: %s
sv: Fel vid kapning av fil: %s

en: Error opening file “%s”: %s
sv: Fel vid öppning av filen ”%s”: %s

en: Target file is a directory
sv: Målfilen är en katalog

en: Target file is not a regular file
sv: Målfilen är inte en vanlig fil

en: The file was externally modified
sv: Filen blev externt ändrad

en: Error removing old file: %s
sv: Fel vid borttagning av gammal fil: %s

en: Invalid GSeekType supplied
sv: Ogiltig GSeekType angavs

en: Invalid seek request
sv: Ogiltig sökbegäran

en: Cannot truncate GMemoryInputStream
sv: Kan inte kapa av GMemoryInputStream

en: Memory output stream not resizable
sv: Storlek för minnesutmatningsström är inte ändringsbar

en: Failed to resize memory output stream
sv: Misslyckades med att ändra storlek på minnesutmatningsström

en: Amount of memory required to process the write is larger than available address space
sv: Den mängd minne som krävs för att behandla skrivningen är större än tillgänglig adressrymd

en: Requested seek before the beginning of the stream
sv: Begärde sökning innan början av strömmen

en: Requested seek beyond the end of the stream
sv: Begärde sökning bortom slutet av strömmen

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement unmount.
en: mount doesn’t implement “unmount”
sv: mount har inte implementerat ”unmount”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement eject.
en: mount doesn’t implement “eject”
sv: mount har inte implementerat ”eject”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of unmount or unmount_with_operation.
en: mount doesn’t implement “unmount” or “unmount_with_operation”
sv: mount har inte implementerat ”unmount” eller ”unmount_with_operation”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: mount doesn’t implement “eject” or “eject_with_operation”
sv: mount har inte implementerat ”eject” eller ”eject_with_operation”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement remount.
en: mount doesn’t implement “remount”
sv: mount har inte implementerat ”remount”

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement content type guessing
sv: mount har inte implementerat estimering av innehållstyp

note: Translators: This is an error * message for mount objects that * don't implement content type guessing.
en: mount doesn’t implement synchronous content type guessing
sv: mount har inte implementerat synkron estimering av innehållstyp

en: Hostname “%s” contains “[” but not “]”
sv: Värdnamnet ”%s” innehåller ”[” men inte ”]”

en: Network unreachable
sv: Nätverket är inte nåbart

en: Host unreachable
sv: Värddatorn är inte nåbar

en: Could not create network monitor: %s
sv: Kunde inte skapa nätverksövervakare: %s

en: Could not create network monitor:
sv: Kunde inte skapa nätverksövervakare:

en: Could not get network status:
sv: Kunde inte få nätverksstatus:

en: NetworkManager not running
sv: Nätverkshanteraren är inte igång

en: NetworkManager version too old
sv: Nätverkshanterare är för gammal

en: Output stream doesn’t implement write
sv: Utmatningsström har inte implementerat skrivning

en: Sum of vectors passed to %s too large
sv: Summan av vektorer skickade till %s är för stor

en: Source stream is already closed
sv: Källströmmen är redan stängd

en: Unspecified proxy lookup failure
sv: Ospecificerat proxyuppslagningsfel

note: Translators: the first placeholder is a domain name, the * second is an error message
en: Error resolving “%s”: %s
sv: Fel vid uppslag av ”%s”: %s

note: Translators: The placeholder is for a function name.
en: %s not implemented
sv: %s inte implementerad

en: Invalid domain
sv: Ogiltig domän

en: The resource at “%s” does not exist
sv: Resursen på ”%s” finns inte

en: The resource at “%s” failed to decompress
sv: Resursen på ”%s” gick inte att dekomprimera

en: Resource files cannot be renamed
sv: Resursfiler går inte att byta namn på

en: The resource at “%s” is not a directory
sv: Resursen på ”%s” är inte en katalog

en: Input stream doesn’t implement seek
sv: Inmatningsströmmen har inte implementerat spolning

en: List sections containing resources in an elf FILE
sv: Lista sektioner som innehåller resurser i en elf-FIL

en: List resources
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
sv: Lista resurser
    Om SEKTION anges, lista endast resurser i denna sektion
    Om SÖKVÄG anges, lista endast matchande resurser

en: FILE [PATH]
sv: FIL [SÖKVÄG]

en: SECTION
sv: SEKTION

en: List resources with details
    If SECTION is given, only list resources in this section
    If PATH is given, only list matching resources
    Details include the section, size and compression
sv: Lista resurser med detaljer
    Om SEKTION anges, lista endast resurser i denna sektion
    Om SÖKVÄG anges, lista endast matchande resurser
    Detaljer inkluderar sektionen, storlek och komprimering

en: Extract a resource file to stdout
sv: Extrahera en resursfil till standard ut

en: FILE PATH
sv: FIL SÖKVÄG

en: Usage:
      gresource [--section SECTION] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      sections                  List resource sections
      list                      List resources
      details                   List resources with details
      extract                   Extract a resource
    
    Use “gresource help COMMAND” to get detailed help.
sv: Användning:
      gresource [--section SEKTION] KOMMANDO [ARG…]
    
    Kommandon:
      help                      Visa denna information
      sections                  Lista resurssektioner
      list                      Lista resurser
      details                   Lista resurser med detaljer
      extract                   Extrahera en resurs
    
    Använd ”gresource help KOMMANDO” för detaljerad hjälp.

en: Usage:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s
sv: Användning:
      gresource %s%s%s %s
    
    %s

en:   SECTION   An (optional) elf section name
sv:   SEKTION   Ett (eventuellt) elf-sektionsnamn

en:   COMMAND   The (optional) command to explain
sv:   KOMMANDO  (Eventuellt) kommando att förklara

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
sv:   FIL       En elf-fil (en binär eller ett delat bibliotek)

en:   FILE      An elf file (a binary or a shared library)
                or a compiled resource file
sv:   FIL       En elf-fil (en binär eller ett delat bibliotek)
                eller en kompilerad resursfil

en: [PATH]
sv: [SÖKVÄG]

en:   PATH      An (optional) resource path (may be partial)
sv:   SÖKVÄG    En (eventuell) resurssökväg (kan vara partiell)

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en:   PATH      A resource path
sv:   SÖKVÄG    En resurssökväg

en: No such schema “%s”
sv: Inget sådant schema ”%s”

en: Schema “%s” is not relocatable (path must not be specified)
sv: Schemat ”%s” är inte flyttbart (sökvägen får inte anges)

en: Schema “%s” is relocatable (path must be specified)
sv: Schemat ”%s” är flyttbart (sökvägen måste anges)

en: Empty path given.
sv: Tom sökväg angavs.

en: Path must begin with a slash (/)
sv: Sökvägen måste börja med ett snedstreck (/)

en: Path must end with a slash (/)
sv: Sökvägen måste sluta med ett snedstreck (/)

en: Path must not contain two adjacent slashes (//)
sv: Sökvägen får inte innehålla två efterföljande snedstreck (//)

en: The provided value is outside of the valid range
sv: Tillhandahållet värde är utanför det giltiga intervallet

en: The key is not writable
sv: Nyckeln är inte skrivbar

en: List the installed (non-relocatable) schemas
sv: Lista installerade (icke-flyttbara) scheman

en: List the installed relocatable schemas
sv: Lista installerade, flyttbara scheman

en: List the keys in SCHEMA
sv: Lista nycklarna i SCHEMA

en: SCHEMA[:PATH]
sv: SCHEMA[:SÖKVÄG]

en: List the children of SCHEMA
sv: Lista barnen i SCHEMA

en: List keys and values, recursively
    If no SCHEMA is given, list all keys
sv: Lista nycklar och värden, rekursivt
    Om inget SCHEMA anges, lista alla nycklar

en: [SCHEMA[:PATH]]
sv: [SCHEMA[:SÖKVÄG]]

en: Get the value of KEY
sv: Få värdet för NYCKEL

en: SCHEMA[:PATH] KEY
sv: SCHEMA[:SÖKVÄG] NYCKEL

en: Query the range of valid values for KEY
sv: Fråga efter giltiga värden för NYCKEL

en: Query the description for KEY
sv: Fråga efter beskrivningen för NYCKEL

en: Set the value of KEY to VALUE
sv: Ställ in värdet för NYCKEL till VÄRDE

en: SCHEMA[:PATH] KEY VALUE
sv: SCHEMA[:SÖKVÄG] NYCKEL VÄRDE

en: Reset KEY to its default value
sv: Återställ NYCKEL till dess standardvärde

en: Reset all keys in SCHEMA to their defaults
sv: Nollställ alla nycklar i SCHEMA till sina standardvärden

en: Check if KEY is writable
sv: Kontrollera om NYCKEL är skrivbar

en: Monitor KEY for changes.
    If no KEY is specified, monitor all keys in SCHEMA.
    Use ^C to stop monitoring.
sv: Övervaka NYCKEL efter ändringar.
    Om ingen NYCKEL anges, övervaka alla nycklar i SCHEMA.
    Använd ^C för att avsluta övervakningen.

en: SCHEMA[:PATH] [KEY]
sv: SCHEMA[:SÖKVÄG] [NYCKEL]

en: Usage:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] COMMAND [ARGS…]
    
    Commands:
      help                      Show this information
      list-schemas              List installed schemas
      list-relocatable-schemas  List relocatable schemas
      list-keys                 List keys in a schema
      list-children             List children of a schema
      list-recursively          List keys and values, recursively
      range                     Queries the range of a key
      describe                  Queries the description of a key
      get                       Get the value of a key
      set                       Set the value of a key
      reset                     Reset the value of a key
      reset-recursively         Reset all values in a given schema
      writable                  Check if a key is writable
      monitor                   Watch for changes
    
    Use “gsettings help COMMAND” to get detailed help.
sv: Användning:
      gsettings --version
      gsettings [--schemadir SCHEMAKAT] KOMMANDO [ARG…]
    
    Kommandon:
      help                      Visa denna information
      list-schemas              Lista installerade scheman
      list-relocatable-schemas  Lista flyttbara scheman
      list-keys                 Lista nycklar i ett schema
      list-children             Lista barn av ett schema
      list-recursively          Lista nycklar och värden, rekursivt
      range                     Frågar efter intervallet för en nyckel
      describe                  Frågar efter beskrivningen för en nyckel
      get                       Hämta värdet för en nyckel
      set                       Ställ in värdet för en nyckel
      reset                     Återställ värdet för en nyckel
      reset-recursively         Återställ alla värden i ett angivet schema
      writable                  Kontrollera om en nyckel är skrivbar
      monitor                   Bevaka ändringar
    
    Använd ”gsettings help KOMMANDO” för detaljerad hjälp.

en: Usage:
      gsettings [--schemadir SCHEMADIR] %s %s
    
    %s
sv: Användning:
      gsettings [--schemadir SCHEMAKAT] %s %s
    
    %s

en:   SCHEMADIR A directory to search for additional schemas
sv:   SCHEMAKAT En katalog att söka i efter ytterligare scheman

en:   SCHEMA    The name of the schema
      PATH      The path, for relocatable schemas
sv:   SCHEMA    Namnet på schemat
      SÖKVÄG    Sökvägen, för flyttbara scheman

en:   KEY       The (optional) key within the schema
sv:   NYCKEL    (Eventuell) nyckel inom schemat

en:   KEY       The key within the schema
sv:   NYCKEL    Nyckeln inom schemat

en:   VALUE     The value to set
sv:   VÄRDE     Värdet att ställa in

en: Could not load schemas from %s: %s
sv: Kunde inte läsa in schema från %s: %s

en: No schemas installed
sv: Inga scheman installerade

en: Empty schema name given
sv: Tomt schemanamn angavs

en: No such key “%s”
sv: Ingen sådan nyckel ”%s”

en: Invalid socket, not initialized
sv: Ogiltigt uttag, inte initierat

en: Invalid socket, initialization failed due to: %s
sv: Ogiltigt uttag, initiering misslyckades på grund av: %s

en: Socket is already closed
sv: Uttaget är redan stängt

en: Socket I/O timed out
sv: Tidsgräns för in/ut på uttaget överstegs

en: creating GSocket from fd: %s
sv: skapar GSocket från fd: %s

en: Unable to create socket: %s
sv: Kunde inte skapa uttag: %s

en: Unknown family was specified
sv: Okänd familj angavs

en: Unknown protocol was specified
sv: Okänt protokoll angavs

en: Cannot use datagram operations on a non-datagram socket.
sv: Kan inte använda datagramåtgärder på ett icke-datagram-uttag.

en: Cannot use datagram operations on a socket with a timeout set.
sv: Kan inte använda datagramåtgärder på ett uttag med en satt tidsgräns.

en: could not get local address: %s
sv: kunde inte få lokal adress: %s

en: could not get remote address: %s
sv: kunde inte få fjärradress: %s

en: could not listen: %s
sv: kunde inte lyssna: %s

en: Error binding to address %s: %s
sv: Fel vid bindning till adressen %s: %s

en: Interface name too long
sv: Gränssnittsnamnet är för långt

en: Interface not found: %s
sv: Gränssnitt hittades inte: %s

en: Error joining multicast group: %s
sv: Fel vid medlemskap i multicast-grupp: %s

en: Error leaving multicast group: %s
sv: Fel vid lämnande av multicast-grupp: %s

en: No support for source-specific multicast
sv: Inget stöd för källspecifik multicast

en: Unsupported socket family
sv: Uttagsfamiljen stöds inte

en: source-specific not an IPv4 address
sv: källspecifik är inte en IPv4-adress

en: No support for IPv4 source-specific multicast
sv: Inget stöd för IPv4-källspecifik multicast

en: No support for IPv6 source-specific multicast
sv: Inget stöd för IPv6-källspecifik multicast

en: Error accepting connection: %s
sv: Fel vid godkännande av anslutning: %s

en: Connection in progress
sv: Anslutningsförsök pågår

en: Unable to get pending error:
sv: Kunde inte få tag på väntande fel:

en: Error receiving data: %s
sv: Fel vid mottagning av data: %s

en: Error sending data: %s
sv: Fel vid sändning av data: %s

en: Unable to shutdown socket: %s
sv: Kunde inte stänga ner uttag: %s

en: Error closing socket: %s
sv: Fel vid stängning av uttag: %s

en: Waiting for socket condition: %s
sv: Väntar på uttagstillstånd: %s

en: Unable to send message: %s
sv: Kunde inte skicka meddelande: %s

en: Message vectors too large
sv: Meddelandevektorerna är för stora

en: Error sending message: %s
sv: Fel vid sändning av meddelande: %s

en: GSocketControlMessage not supported on Windows
sv: GSocketControlMessage stöds inte på Windows

en: Error receiving message: %s
sv: Fel vid mottagning av meddelande: %s

en: Unable to read socket credentials: %s
sv: Kunde inte läsa uttagets inloggningsuppgifter: %s

en: g_socket_get_credentials not implemented for this OS
sv: g_socket_get_credentials har inte implementerats för detta operativsystem

en: Could not connect to proxy server %s:
sv: Kunde inte ansluta till proxyservern %s:

en: Could not connect to %s:
sv: Kunde inte ansluta till %s:

en: Could not connect:
sv: Kunde inte ansluta:

en: Proxying over a non-TCP connection is not supported.
sv: Att skicka via proxy över en icke-TCP-anslutning stöds inte.

en: Proxy protocol “%s” is not supported.
sv: Proxyprotokollet ”%s” stöds inte.

en: Socket connection not connected
sv: Uttagsanslutning inte ansluten

en: Listener is already closed
sv: Lyssnaren är redan stängd

en: Added socket is closed
sv: Tillagt uttag är stängt

en: SOCKSv4 does not support IPv6 address “%s”
sv: SOCKSv4 saknar stöd för IPv6-adressen ”%s”

en: Username is too long for SOCKSv4 protocol
sv: Användarnamnet är för långt för SOCKSv4-protokollet

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv4 protocol
sv: Värdnamnet ”%s” är för långt för SOCKSv4-protokollet

en: The server is not a SOCKSv4 proxy server.
sv: Servern är inte en SOCKSv4-proxyserver.

en: Connection through SOCKSv4 server was rejected
sv: Anslutningen genom SOCKSv4-servern nekades

en: The server is not a SOCKSv5 proxy server.
sv: Servern är inte en SOCKSv5-proxyserver.

en: The SOCKSv5 proxy requires authentication.
sv: SOCKSv5-proxyservern kräver autentisering.

en: The SOCKSv5 proxy requires an authentication method that is not supported by GLib.
sv: SOCKSv5 kräver en autentiseringsmetod som inte stöds av GLib.

en: Username or password is too long for SOCKSv5 protocol.
sv: Användarnamn eller lösenord är för långt för SOCKSv5-protokollet.

en: SOCKSv5 authentication failed due to wrong username or password.
sv: SOCKSv5-autentiseringen misslyckades på grund av felaktigt användarnamn eller lösenord.

en: Hostname “%s” is too long for SOCKSv5 protocol
sv: Värdnamnet ”%s” är för långt för SOCKSv5-protokollet

en: The SOCKSv5 proxy server uses unknown address type.
sv: SOCKSv5-proxyservern använder en okänd adresstyp.

en: Internal SOCKSv5 proxy server error.
sv: Internt fel i SOCKSv5-proxyserver.

en: SOCKSv5 connection not allowed by ruleset.
sv: SOCKSv5-anslutning tillåts inte av regeluppsättningen.

en: Host unreachable through SOCKSv5 server.
sv: Värden är inte nåbar genom SOCKSv5-servern.

en: Network unreachable through SOCKSv5 proxy.
sv: Nätverket är inte nåbart genom SOCKSv5-proxyservern.

en: Connection refused through SOCKSv5 proxy.
sv: Anslutningen nekades genom SOCKSv5-proxyservern.

en: SOCKSv5 proxy does not support “connect” command.
sv: SOCKSv5-proxyservern saknar stöd för kommandot ”connect”.

en: SOCKSv5 proxy does not support provided address type.
sv: SOCKSv5-proxyservern saknar stöd för angiven adresstyp.

en: Unknown SOCKSv5 proxy error.
sv: Okänt fel i SOCKSv5-proxyserver.

en: Failed to create pipe for communicating with child process (%s)
sv: Misslyckades med att skapa rör för kommunikation med barnprocess (%s)

en: Pipes are not supported in this platform
sv: Rör stöds inte på denna plattform

en: Can’t handle version %d of GThemedIcon encoding
sv: Kan inte hantera version %d av GThemedIcon-kodning

en: No valid addresses were found
sv: Inga giltiga adresser hittades

en: Error reverse-resolving “%s”: %s
sv: Fel vid omvänt uppslag av ”%s”: %s

note: Translators: the placeholder is a DNS record type, such as ‘MX’ or ‘SRV’
en: Error parsing DNS %s record: malformed DNS packet
sv: Fel vid tolkning av DNS %s-post: felformulerat DNS-paket

en: No DNS record of the requested type for “%s”
sv: Inga DNS-poster av den begärda typen för ”%s”

en: Temporarily unable to resolve “%s”
sv: Kan för tillfället inte slå upp ”%s”

en: Error resolving “%s”
sv: Fel vid uppslag av ”%s”

en: Malformed DNS packet
sv: Felformulerat DNS-paket

en: Failed to parse DNS response for “%s”:
sv: Misslyckades med att tolka DNS-svar för ”%s”:

en: No PEM-encoded private key found
sv: Ingen PEM-kodad privat nyckel hittades

en: Cannot decrypt PEM-encoded private key
sv: Kan inte dekryptera PEM-kodad privat nyckel

en: Could not parse PEM-encoded private key
sv: Kunde inte tolka PEM-kodad privat nyckel

en: No PEM-encoded certificate found
sv: Inget PEM-kodat certifikat hittades

en: Could not parse PEM-encoded certificate
sv: Kunde inte tolka PEM-kodat certifikat

en: The current TLS backend does not support PKCS #12
sv: Den aktuella TLS-bakänden stöder inte PKCS #12

en: This GTlsBackend does not support creating PKCS #11 certificates
sv: Denna GTlsBackend stöder inte skapande av PKCS #11-certifikat

en: This is the last chance to enter the password correctly before your access is locked out.
sv: Detta är sista chansen att ange ett korrekt lösenord innan ditt konto blir låst.

note: Translators: This is not the 'This is the last chance' string. It is * displayed when more than one attempt is allowed.
en: Several passwords entered have been incorrect, and your access will be locked out after further failures.
sv: Flera felaktiga lösenord har angivits och din åtkomst kommer att låsas efter ytterligare misslyckanden.

en: The password entered is incorrect.
sv: Det angivna lösenordet är felaktigt.

en: Sending FD is not supported
sv: Sändning av FD stöds inte

en: Expecting 1 control message, got %d | Expecting 1 control message, got %d
sv[0]: Förväntade 1 kontrollmeddelande, fick %d
sv[1]: Förväntade 1 kontrollmeddelande, fick %d

en: Unexpected type of ancillary data
sv: Oväntad typ av underordnade data

en: Expecting one fd, but got %d
     | Expecting one fd, but got %d
sv[0]: Förväntade en fd, men fick %d
sv[1]: Förväntade en fd, men fick %d

en: Received invalid fd
sv: Tog emot ogiltig fd

en: Receiving FD is not supported
sv: Mottagning av FD stöds inte

en: Error sending credentials:
sv: Fel vid sändning av inloggningsuppgifter:

en: Error checking if SO_PASSCRED is enabled for socket: %s
sv: Fel vid kontroll om SO_PASSCRED har aktiverats för uttaget: %s

en: Error enabling SO_PASSCRED: %s
sv: Fel vid aktivering av SO_PASSCRED: %s

en: Expecting to read a single byte for receiving credentials but read zero bytes
sv: Förväntade att läsa ett enda byte för mottagning av inloggningsuppgifter men läste noll byte

en: Not expecting control message, but got %d
sv: Förväntade inte kontrollmeddelande, men fick %d

en: Error while disabling SO_PASSCRED: %s
sv: Fel vid inaktivering av SO_PASSCRED: %s

en: Error reading from file descriptor: %s
sv: Fel vid läsning från filhandtag: %s

en: Error closing file descriptor: %s
sv: Fel vid stängning av filhandtag: %s

en: Filesystem root
sv: Filsystemsrot

en: Error writing to file descriptor: %s
sv: Fel vid skrivning till filhandtag: %s

en: Abstract UNIX domain socket addresses not supported on this system
sv: Abstrakta UNIX-domänuttagsadresser stöds inte på detta system

en: volume doesn’t implement eject
sv: volymen har inte implementerat eject

note: Translators: This is an error * message for volume objects that * don't implement any of eject or eject_with_operation.
en: volume doesn’t implement eject or eject_with_operation
sv: volymen har inte implementerat eject eller eject_with_operation

en: The app ‘%s’ in the application object has no verbs
sv: Programmet ”%s” i programobjektet har inga verb

en: The app ‘%s’ and the handler ‘%s’ in the application object have no verbs
sv: Programmet ”%s” och hanteraren ”%s” i programobjektet har inga verb

en: Error reading from handle: %s
sv: Fel vid läsning från handtag: %s

en: Error closing handle: %s
sv: Fel vid stängning av handtag: %s

en: Error writing to handle: %s
sv: Fel vid skrivning till handtag: %s

en: Not enough memory
sv: Slut på minne

en: Internal error: %s
sv: Internt fel: %s

en: Need more input
sv: Behöver mer inmatning

en: Invalid compressed data
sv: Ogiltiga komprimerade data

en: Address to listen on
sv: Adress att lyssna på

en: Ignored, for compat with GTestDbus
sv: Ignorerad, för kompatibilitet med GTestDbus

en: Print address
sv: Skriv ut adress

en: Print address in shell mode
sv: Skriv ut adress i skalläge

en: Run a dbus service
sv: Kör en dbustjänst

en: Wrong args
sv: Fel argument

en: Failed to open ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att öppna ”%s”: %s

en: Error: Could not write the whole output: %s
sv: Fel: Kunde inte skriva hela utmatningen: %s

en: Error: Failed to rename ‘%s’ to ‘%s’: %s
sv: Fel: Misslyckades med att byta namn på ”%s” till ”%s”: %s

en: Include directories in GIR search path
sv: Inkludera kataloger i GIR-sökväg

en: Output file
sv: Utmatningsfil

en: Shared library
sv: Delat bibliotek

en: Show debug messages
sv: Visa felsökningsmeddelanden

en: Show verbose messages
sv: Visa utförliga meddelanden

en: Show program’s version number and exit
sv: Visa programmets versionsnummer och avsluta

en: Error parsing arguments: %s
sv: Fel vid tolkning av argument: %s

en: Please specify exactly one input file
sv: Ange exakt en indatafil

en: Error parsing file ‘%s’: %s
sv: Fel vid tolkning av filen ”%s”: %s

en: Failed to build typelib for module ‘%s’
sv: Misslyckades med att bygga typelib för modulen ”%s”

en: Invalid typelib for module ‘%s’: %s
sv: Ogiltig typelib för modulen ”%s”: %s

en: Show all available information
sv: Visa all tillgänglig information

en: Failed to parse: %s
sv: Misslyckades med att tolka: %s

en: No input files
sv: Inga indatafiler

en: Failed to read ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att läsa ”%s”: %s

en: Failed to create typelib ‘%s’: %s
sv: Misslyckades med att skapa typelib ”%s”: %s

en: Failed to load typelib: %s
sv: Misslyckades med att läsa in typelib: %s

en: Warning: %u modules omitted
sv: Varning: %u moduler har utelämnats

en: Typelib version to inspect
sv: Typelib-version att inspektera

en: List the shared libraries the typelib requires
sv: Lista över delade bibliotek som typelib kräver

en: List other typelibs the inspected typelib requires
sv: Lista andra typelib-bibliotek som inspekterad typelib kräver

en: The typelib to inspect
sv: Typelib att inspektera

en: NAMESPACE
sv: NAMNRYMD

en: - Inspect GI typelib
sv: - Inspektera GI-typelib

en: Failed to parse command line options: %s
sv: Misslyckades med att tolka kommandoradsflaggor: %s

en: Please specify exactly one namespace
sv: Ange exakt en namnrymd

en: Please specify --print-shlibs, --print-typelibs or both
sv: Ange --print-shlibs, --print-typelibs eller båda

en: Unexpected attribute “%s” for element “%s”
sv: Oväntat attribut ”%s” för elementet ”%s”

en: Attribute “%s” of element “%s” not found
sv: Attributet ”%s” för elementet ”%s” hittades inte

en: Unexpected tag “%s”, tag “%s” expected
sv: Oväntad tagg ”%s”, taggen ”%s” förväntades

en: Unexpected tag “%s” inside “%s”
sv: Oväntad tagg ”%s” inom ”%s”

en: Invalid date/time ‘%s’ in bookmark file
sv: Ogiltigt datum/tid ”%s” i bokmärkesfil

en: No valid bookmark file found in data dirs
sv: Ingen giltig bokmärkesfil hittades i datakataloger

en: A bookmark for URI “%s” already exists
sv: Ett bokmärke för URI ”%s” finns redan

en: No bookmark found for URI “%s”
sv: Inget bokmärke hittades för URI ”%s”

en: No MIME type defined in the bookmark for URI “%s”
sv: Ingen Mime-typ definierad i bokmärket för URI ”%s”

en: No private flag has been defined in bookmark for URI “%s”
sv: Ingen privat flagga har definierats i bokmärket för URI ”%s”

en: No groups set in bookmark for URI “%s”
sv: Inga grupper inställda i bokmärket för URI ”%s”

en: No application with name “%s” registered a bookmark for “%s”
sv: Inget program med namnet ”%s” registrerade ett bokmärke för ”%s”

en: Failed to expand exec line “%s” with URI “%s”
sv: Misslyckades med att expandera exec-raden ”%s” med URI ”%s”

en: Unrepresentable character in conversion input
sv: Tecken som ej går att uttrycka i konverteringsindata

en: Partial character sequence at end of input
sv: Ofullständig teckensekvens vid slutet av indata

en: Cannot convert fallback “%s” to codeset “%s”
sv: Kan inte konvertera reservsträngen ”%s” till kodningen ”%s”

en: Embedded NUL byte in conversion input
sv: Inbäddad NUL-byte i konverteringsindata

en: Embedded NUL byte in conversion output
sv: Inbäddad NUL-byte i konverteringsutdata

en: The URI is too long
sv: URI:n är för lång

en: The URI “%s” is not an absolute URI using the “file” scheme
sv: URI:n ”%s” är ingen absolut URI som använder ”file”-schemat

en: The URI “%s” is invalid
sv: URI:n ”%s” är ogiltig

en: The hostname of the URI “%s” is invalid
sv: Värdnamnet i URI:n ”%s” är ogiltigt

en: The URI “%s” contains invalidly escaped characters
sv: URI:n ”%s” innehåller ogiltigt kodade tecken

en: The pathname “%s” is not an absolute path
sv: Sökvägen ”%s” är ingen absolut sökväg

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date and the time
en: %a %b %e %H:%M:%S %Y
sv: %a %e %b %Y %H:%M:%S

[ctx: GDateTime]
note: Translators: this is the preferred format for expressing the date
en: %m/%d/%y
sv: %y-%m-%d

[ctx: full month name]
note: Translators: Some languages (Baltic, Slavic, Greek, and some more) * need different grammatical forms of month names depending on whether * they are standalone or in a complete date context, with the day * number.  Some other languages may prefer starting with uppercase when * they are standalone an
en: January
sv: Januari

[ctx: full month name]
en: February
sv: Februari

[ctx: full month name]
en: March
sv: Mars

[ctx: full month name]
en: May
sv: Maj

[ctx: full month name]
en: June
sv: Juni

[ctx: full month name]
en: July
sv: Juli

[ctx: full month name]
en: August
sv: Augusti

[ctx: full month name]
en: October
sv: Oktober

[ctx: abbreviated month name]
en: May
sv: Maj

[ctx: abbreviated month name]
en: Oct
sv: Okt

[ctx: full weekday name]
en: Monday
sv: Måndag

[ctx: full weekday name]
en: Tuesday
sv: Tisdag

[ctx: full weekday name]
en: Wednesday
sv: Onsdag

[ctx: full weekday name]
en: Thursday
sv: Torsdag

[ctx: full weekday name]
en: Friday
sv: Fredag

[ctx: full weekday name]
en: Saturday
sv: Lördag

[ctx: full weekday name]
en: Sunday
sv: Söndag

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Mon
sv: Mån

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Tue
sv: Tis

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Wed
sv: Ons

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Thu
sv: Tor

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Fri
sv: Fre

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sat
sv: Lör

[ctx: abbreviated weekday name]
en: Sun
sv: Sön

[ctx: full month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: January
sv: januari

[ctx: full month name with day]
en: February
sv: februari

[ctx: full month name with day]
en: March
sv: mars

[ctx: full month name with day]
en: April
sv: april

[ctx: full month name with day]
en: May
sv: maj

[ctx: full month name with day]
en: June
sv: juni

[ctx: full month name with day]
en: July
sv: juli

[ctx: full month name with day]
en: August
sv: augusti

[ctx: full month name with day]
en: September
sv: september

[ctx: full month name with day]
en: October
sv: oktober

[ctx: full month name with day]
en: November
sv: november

[ctx: full month name with day]
en: December
sv: december

[ctx: abbreviated month name with day]
note: Translators: Some languages need different grammatical forms of * month names depending on whether they are standalone or in a full * date context, with the day number.  Some may prefer starting with * uppercase when they are standalone and with lowercase when they are * in a full date context.  Her
en: Jan
sv: jan

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Feb
sv: feb

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Mar
sv: mar

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Apr
sv: apr

[ctx: abbreviated month name with day]
en: May
sv: maj

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jun
sv: jun

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Jul
sv: jul

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Aug
sv: aug

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Sep
sv: sep

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Oct
sv: okt

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Nov
sv: nov

[ctx: abbreviated month name with day]
en: Dec
sv: dec

[ctx: GDateTime]
note: Translators: 'before midday' indicator
en: AM
sv: fm

[ctx: GDateTime]
note: Translators: 'after midday' indicator
en: PM
sv: em

en: Error opening directory “%s”: %s
sv: Fel vid öppning av katalogen ”%s”: %s

note: Translators: the first %s contains the file size * (already formatted with units), and the second %s * contains the file name
en: Could not allocate %s to read file “%s”
sv: Kunde inte allokera %s för att läsa filen ”%s”

en: Error reading file “%s”: %s
sv: Fel vid läsning av filen ”%s”: %s

en: File “%s” is too large
sv: Filen ”%s” är för stor

en: Failed to read from file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att läsa från filen ”%s”: %s

en: Failed to open file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att öppna filen ”%s”: %s

en: Failed to get attributes of file “%s”: fstat() failed: %s
sv: Misslyckades med att få tag på attributen på filen ”%s”: fstat() misslyckades: %s

en: Failed to open file “%s”: fdopen() failed: %s
sv: Misslyckades med att öppna filen ”%s”: fdopen() misslyckades: %s

en: Failed to rename file “%s” to “%s”: g_rename() failed: %s
sv: Misslyckades med att byta namn på filen ”%s” till ”%s”: g_rename() misslyckades: %s

en: Failed to write file “%s”: ftruncate() failed: %s
sv: Misslyckades med att skriva filen ”%s”: ftruncate() misslyckades: %s

en: Failed to write file “%s”: write() failed: %s
sv: Misslyckades med att skriva filen ”%s”: write() misslyckades: %s

en: Failed to write file “%s”: fsync() failed: %s
sv: Misslyckades med att skriva filen ”%s”: fsync() misslyckades: %s

en: Failed to create file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att skapa filen ”%s”: %s

en: Failed to set permissions of “%s”: %s
sv: Misslyckades med att ställa in rättigheter för ”%s”: %s

en: Existing file “%s” could not be removed: g_unlink() failed: %s
sv: Befintliga filen ”%s” kunde inte tas bort: g_unlink() misslyckades: %s

en: Template “%s” invalid, should not contain a “%s”
sv: Mallen ”%s” är ogiltig, den får inte innehålla ett ”%s”

en: Template “%s” doesn’t contain XXXXXX
sv: Mallen ”%s” innehåller inte XXXXXX

en: Failed to read the symbolic link “%s”: %s
sv: Misslyckades med att läsa den symboliska länken ”%s”: %s

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna konverteraren från ”%s” till ”%s”: %s

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_line_string
sv: Kan inte göra en rå läsning i g_io_channel_read_line_string

en: Leftover unconverted data in read buffer
sv: Överblivna okonverterade data i läsbufferten

en: Channel terminates in a partial character
sv: Kanalen slutar med ett ofullständigt tecken

en: Can’t do a raw read in g_io_channel_read_to_end
sv: Kan inte göra en rå läsning i g_io_channel_read_to_end

en: Valid key file could not be found in search dirs
sv: Giltig nyckelfil kunde inte hittas i sökkatalogerna

en: Not a regular file
sv: Inte en vanlig fil

en: Key file contains line “%s” which is not a key-value pair, group, or comment
sv: Nyckelfilen innehåller raden ”%s” som inte är ett nyckel-värde-par, grupp eller kommentar

en: Invalid group name: %s
sv: Ogiltigt gruppnamn: %s

en: Key file does not start with a group
sv: Nyckelfilen börjar inte med en grupp

en: Invalid key name: %.*s
sv: Ogiltigt nyckelnamn: %.*s

en: Key file contains unsupported encoding “%s”
sv: Nyckelfilen innehåller kodningen ”%s” som inte stöds

en: Key file does not have group “%s”
sv: Nyckelfilen har inte gruppen ”%s”

en: Key file does not have key “%s” in group “%s”
sv: Nyckelfilen har inte nyckeln ”%s” i gruppen ”%s”

en: Key file contains key “%s” with value “%s” which is not UTF-8
sv: Nyckelfilen innehåller nyckeln ”%s” med värdet ”%s” som inte är UTF-8

en: Key file contains key “%s” which has a value that cannot be interpreted.
sv: Nyckelfilen innehåller nyckeln ”%s” som innehåller ett värde som inte kan tolkas.

en: Key file contains key “%s” in group “%s” which has a value that cannot be interpreted.
sv: Nyckelfilen innehåller nyckeln ”%s” i gruppen ”%s” vilken innehåller ett värde som inte kan tolkas.

en: Key “%s” in group “%s” has value “%s” where %s was expected
sv: Nyckeln ”%s” i gruppen ”%s” innehåller värdet ”%s” där %s förväntades

en: Key file contains escape character at end of line
sv: Nyckelfilen innehåller kontrolltecken i slutet på en rad

en: Key file contains invalid escape sequence “%s”
sv: Nyckelfilen innehåller ogiltiga kontrollsekvensen ”%s”

en: Value “%s” cannot be interpreted as a number.
sv: Värdet ”%s” kan inte tolkas som ett tal.

en: Integer value “%s” out of range
sv: Heltalsvärdet ”%s” är utanför intervallet

en: Value “%s” cannot be interpreted as a float number.
sv: Värdet ”%s” kan inte tolkas som ett flyttal.

en: Value “%s” cannot be interpreted as a boolean.
sv: Värdet ”%s” kan inte tolkas som ett booleskt värde.

en: Failed to get attributes of file “%s%s%s%s”: fstat() failed: %s
sv: Misslyckades med att få attribut för filen ”%s%s%s%s”: fstat() misslyckades: %s

en: Failed to map %s%s%s%s: mmap() failed: %s
sv: Misslyckades med att mappa %s%s%s%s: mmap() misslyckades: %s

en: Failed to open file “%s”: open() failed: %s
sv: Misslyckades med att öppna filen ”%s”: open() misslyckades: %s

en: Error on line %d char %d:
sv: Fel på rad %d tecken %d:

en: Invalid UTF-8 encoded text in name — not valid “%s”
sv: Ogiltig UTF-8-kodad text i namnet — inte giltig ”%s”

en: “%s” is not a valid name
sv: ”%s” är inte ett giltigt namn

en: “%s” is not a valid name: “%c”
sv: ”%s” är inte ett giltigt namn: ”%c”

en: Error on line %d: %s
sv: Fel på rad %d: %s

en: Failed to parse “%-.*s”, which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) — perhaps the digit is too large
sv: Misslyckades med att tolka ”%-.*s”, som skulle ha varit en siffra inuti en teckenreferens (&#234; till exempel) — siffran är kanske för stor

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
sv: Teckenreferensen slutade inte med ett semikolon. Troligtvis använde du ett &-tecken utan att avse att starta en entitet. Skriv om &-tecknet som &amp;

en: Character reference “%-.*s” does not encode a permitted character
sv: Teckenreferensen ”%-.*s” kodar inte ett tillåtet tecken

en: Empty entity “&;” seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
sv: Tom entitet ”&;” hittades, giltiga entiteter är: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity name “%-.*s” is not known
sv: Entitetsnamnet ”%-.*s” är okänt

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity — escape ampersand as &amp;
sv: Entiteten slutade inte med ett semikolon. Troligtvis använde du ett &-tecken utan att avse att starta en entitet. Skriv om &-tecknet som &amp;

en: Document must begin with an element (e.g. <book>)
sv: Dokumentet måste börja med ett element (exempelvis <book>)

en: “%s” is not a valid character following a “<” character; it may not begin an element name
sv: ”%s” är inte ett giltigt tecken efter ett ”<”-tecken. Det får inte inleda ett elementnamn

en: Odd character “%s”, expected a “>” character to end the empty-element tag “%s”
sv: Konstigt tecken ”%s”, ett ”>”-tecken förväntades för att avsluta tomma elementtaggen ”%s”

en: Too many attributes in element “%s”
sv: För många attribut i elementet ”%s”

en: Odd character “%s”, expected a “=” after attribute name “%s” of element “%s”
sv: Konstigt tecken ”%s”, ett ”=” förväntades efter attributnamnet ”%s” till elementet ”%s”

en: Odd character “%s”, expected a “>” or “/” character to end the start tag of element “%s”, or optionally an attribute; perhaps you used an invalid character in an attribute name
sv: Konstigt tecken ”%s”, ett ”>”- eller ”/”-tecken förväntades för att avsluta starttaggen för elementet ”%s”, eller möjligtvis ett attribut. Du kanske använde ett ogiltigt tecken i ett attributnamn

en: Odd character “%s”, expected an open quote mark after the equals sign when giving value for attribute “%s” of element “%s”
sv: Konstigt tecken ”%s”, ett startcitattecken förväntades efter likhetstecknet när värdet av attributet ”%s” till elementet ”%s” tilldelades

en: “%s” is not a valid character following the characters “</”; “%s” may not begin an element name
sv: ”%s” är inte ett giltigt tecken efter tecknen ”</”. ”%s” får inte inleda ett elementnamn

en: “%s” is not a valid character following the close element name “%s”; the allowed character is “>”
sv: ”%s” är inte ett giltigt tecken efter stängelementnamnet ”%s”. Det tillåtna tecknet är ”>”

en: Element “%s” was closed, no element is currently open
sv: Elementet ”%s” stängdes, inget element är öppet för tillfället

en: Element “%s” was closed, but the currently open element is “%s”
sv: Elementet ”%s” stängdes, men det element som är öppet för tillfället är ”%s”

en: Document was empty or contained only whitespace
sv: Dokumentet var tomt eller innehöll endast tomrum

en: Document ended unexpectedly just after an open angle bracket “<”
sv: Dokumentet tog oväntat slut efter ett öppningsklammer ”<”

en: Document ended unexpectedly with elements still open — “%s” was the last element opened
sv: Dokumentet tog oväntat slut då element fortfarande var öppna. ”%s” var det senast öppnade elementet

en: Document ended unexpectedly, expected to see a close angle bracket ending the tag <%s/>
sv: Dokumentet tog oväntat slut, en stängningsklammer förväntades för att avsluta taggen <%s/>

en: Document ended unexpectedly inside an element name
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti ett elementnamn

en: Document ended unexpectedly inside an attribute name
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti ett attributnamn

en: Document ended unexpectedly inside an element-opening tag.
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti en elementöppnande tagg.

en: Document ended unexpectedly after the equals sign following an attribute name; no attribute value
sv: Dokumentet tog oväntat slut efter likhetstecknet som följde ett attributnamn. Inget attributvärde

en: Document ended unexpectedly while inside an attribute value
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti ett attributvärde

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for element “%s”
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti stängningstaggen för elementet ”%s”

en: Document ended unexpectedly inside the close tag for an unopened element
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti stängningstaggen för ett oöppnat element

en: Document ended unexpectedly inside a comment or processing instruction
sv: Dokumentet tog oväntat slut inuti en kommentar eller behandlingsinstruktion

en: deprecated
sv: föråldrad

en: [OPTION…]
sv: [FLAGGA…]

en: Help Options:
sv: Hjälpflaggor:

en: Show help options
sv: Visa hjälpflaggor

en: Show all help options
sv: Visa alla hjälpflaggor

en: Application Options:
sv: Programflaggor:

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Cannot parse integer value “%s” for %s
sv: Kan inte tolka heltalsvärdet ”%s” för %s

en: Integer value “%s” for %s out of range
sv: Heltalsvärdet ”%s” för %s är utanför intervallet

en: Cannot parse double value “%s” for %s
sv: Kan inte tolka dubbelvärdet ”%s” för %s

en: Double value “%s” for %s out of range
sv: Dubbelvärdet ”%s” för %s är utanför intervallet

en: Error parsing option %s
sv: Fel vid tolkning av flaggan %s

en: Missing argument for %s
sv: Argument saknas för %s

en: Unknown option %s
sv: Okänd flagga %s

en: corrupted object
sv: skadat objekt

en: out of memory
sv: slut på minne

en: internal error
sv: internt fel

en: the pattern contains items not supported for partial matching
sv: mönstret innehåller objekt som inte stöds för delvis matchning

en: back references as conditions are not supported for partial matching
sv: bakreferenser som villkor stöds inte för delvis matchning

en: recursion limit reached
sv: rekursionsgräns nådd

en: bad offset
sv: felaktig offset

en: recursion loop
sv: rekursionsloop

note: should not happen in GRegex since we check modes before each match
en: matching mode is requested that was not compiled for JIT
sv: matchningsläge som inte kompilerats för JIT efterfrågas

en: unknown error
sv: okänt fel

en: \ at end of pattern
sv: \ på slutet av mönster

en: \c at end of pattern
sv: \c på slutet av mönster

en: unrecognized character following \
sv: okänt tecken efter \

en: numbers out of order in {} quantifier
sv: tal är inte i ordning i {}-kvantifierare

en: number too big in {} quantifier
sv: tal för stort i {}-kvantifierare

en: missing terminating ] for character class
sv: saknar avslutande ] för teckenklass

en: invalid escape sequence in character class
sv: ogiltig escape-sekvens i teckenklass

en: range out of order in character class
sv: intervall är inte i ordning i teckenklass

en: nothing to repeat
sv: ingenting att upprepa

en: unrecognized character after (? or (?-
sv: okänt tecken efter (? eller (?-

en: POSIX named classes are supported only within a class
sv: POSIX-namngivna klasser stöds endast inom en klass

en: POSIX collating elements are not supported
sv: POSIX-sorteringselement stöds inte

en: missing terminating )
sv: saknar avslutande )

en: reference to non-existent subpattern
sv: referens till icke-existerande undermönster

en: missing ) after comment
sv: saknar ) efter kommentar

en: regular expression is too large
sv: reguljärt uttryck är för stort

en: malformed number or name after (?(
sv: felformulerat tal eller namn efter (?(

en: lookbehind assertion is not fixed length
sv: lookbehind-assertion är inte av fast längd

en: conditional group contains more than two branches
sv: villkorsgrupp innehåller fler än två grenar

en: assertion expected after (?(
sv: assertion förväntades efter (?(

en: a numbered reference must not be zero
sv: en numrerad referens får inte vara noll

en: unknown POSIX class name
sv: okänt POSIX-klassnamn

en: character value in \x{...} sequence is too large
sv: teckenvärde i \x{...}-sekvens är för stort

en: \C not allowed in lookbehind assertion
sv: \C tillåts inte i lookbehind-assertion

en: missing terminator in subpattern name
sv: saknar avslutstecken i undermönstrets namn

en: two named subpatterns have the same name
sv: två namngivna undermönster har samma namn

en: malformed \P or \p sequence
sv: felformulerad \P eller \p-sekvens

en: unknown property name after \P or \p
sv: okänt egenskapsnamn efter \P eller \p

en: subpattern name is too long (maximum 32 characters)
sv: undermönstrets namn är för långt (maximalt 32 tecken)

en: too many named subpatterns (maximum 10,000)
sv: för många namngivna undermönster (maximalt 10 000)

en: octal value is greater than \377
sv: oktalt värde är större än \377

en: DEFINE group contains more than one branch
sv: DEFINE-grupp innehåller fler än en gren

en: inconsistent NEWLINE options
sv: inkonsistenta NEWLINE-flaggor

en: \g is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name or number, or by a plain number
sv: \g följs inte av ett namn inom klammerparentes, vinkelparentes eller citattecken eller siffra, eller en enkel siffra

en: syntax error in subpattern number (missing terminator?)
sv: syntaxfel i undermönstrets nummer (saknar avslutstecken?)

en: an argument is not allowed for (*ACCEPT), (*FAIL), or (*COMMIT)
sv: ett argument tillåts inte för (*ACCEPT), (*FAIL) eller (*COMMIT)

en: (*VERB) not recognized
sv: (*VERB) kändes inte igen

en: number is too big
sv: tal är för stort

en: missing subpattern name after (?&
sv: saknar undermönsternamn efter (?&

en: different names for subpatterns of the same number are not allowed
sv: olika namn för undermönster för samma siffra är inte tillåtet

en: (*MARK) must have an argument
sv: (*MARK) måste ha ett argument

en: \c must be followed by an ASCII character
sv: \c måste följas av ett ASCII-tecken

en: \k is not followed by a braced, angle-bracketed, or quoted name
sv: \k följs inte av ett namn inom klammerparentes, vinkelparentes eller citattecken

en: \N is not supported in a class
sv: \N är saknar stöd i en klass

en: name is too long in (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP), or (*THEN)
sv: namn är alltför långt i (*MARK), (*PRUNE), (*SKIP) eller (*THEN)

en: code overflow
sv: överflöde i kod

en: unrecognized character after (?P
sv: okänt tecken efter (?P

en: overran compiling workspace
sv: fyllde över kompileringsutrymme

en: previously-checked referenced subpattern not found
sv: tidigare kontrollerad refererande undermönster hittades inte

en: Error while matching regular expression %s: %s
sv: Fel vid matchning av reguljära uttrycket %s: %s

en: PCRE library is compiled without UTF8 support
sv: PCRE-biblioteket är byggt utan stöd för UTF8

en: PCRE library is compiled with incompatible options
sv: PCRE-biblioteket är byggt med inkompatibla alternativ

en: Error while compiling regular expression ‘%s’ at char %s: %s
sv: Fel vid kompilering av reguljära uttrycket ”%s” vid tecknet %s: %s

en: hexadecimal digit or “}” expected
sv: hexadecimal siffra eller ”}” förväntades

en: hexadecimal digit expected
sv: hexadecimal siffra förväntades

en: missing “<” in symbolic reference
sv: saknar ”<” i symbolisk referens

en: unfinished symbolic reference
sv: oavslutad symbolisk referens

en: zero-length symbolic reference
sv: symbolisk referens med noll-längd

en: digit expected
sv: siffra förväntades

en: illegal symbolic reference
sv: otillåten symbolisk referens

en: stray final “\”
sv: felplacerad avslutande ”\”

en: unknown escape sequence
sv: okänd escape-sekvens

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
sv: Fel vid tolkning av ersättningstexten ”%s” vid tecknet %lu: %s

en: Quoted text doesn’t begin with a quotation mark
sv: Citerad text börjar inte med citattecken

en: Unmatched quotation mark in command line or other shell-quoted text
sv: Ensamt citattecken på kommandoraden eller annan skalciterad text

en: Text ended just after a “\” character. (The text was “%s”)
sv: Texten slutade efter ett ”\”-tecken (texten var ”%s”).

en: Text was empty (or contained only whitespace)
sv: Texten var tom (eller innehöll bara tomrum)

en: Text ended before matching quote was found for %c. (The text was “%s”)
sv: Texten slutade innan matchande citattecken hittades för %c (texten var ”%s”).

en: Failed to read data from child process (%s)
sv: Misslyckades med att läsa data från barnprocess (%s)

en: Unexpected error in reading data from a child process (%s)
sv: Oväntat fel vid läsning av data från en barnprocess (%s)

en: Unexpected error in waitpid() (%s)
sv: Oväntat fel i waitpid() (%s)

en: Child process exited with code %ld
sv: Barnprocess avslutades med kod %ld

en: Child process killed by signal %ld
sv: Barnprocess dödad av signal %ld

en: Child process stopped by signal %ld
sv: Barnprocess stoppad av signal %ld

en: Child process exited abnormally
sv: Barnprocess avslutades onormalt

en: Failed to read from child pipe (%s)
sv: Misslyckades med att läsa från rör till barn (%s)

en: Failed to spawn child process “%s” (%s)
sv: Misslyckades med att starta barnprocessen ”%s” (%s)

en: Failed to fork (%s)
sv: Misslyckades med att grena (%s)

en: Failed to change to directory “%s” (%s)
sv: Misslyckades med att byta till katalogen ”%s” (%s)

en: Failed to execute child process “%s” (%s)
sv: Misslyckades med att köra barnprocessen ”%s” (%s)

en: Failed to open file to remap file descriptor (%s)
sv: Misslyckades med att öppna fil för att mappa om filhandtag (%s)

en: Failed to duplicate file descriptor for child process (%s)
sv: Misslyckades med att duplicera filhandtag för barnprocess (%s)

en: Failed to fork child process (%s)
sv: Misslyckades med att skapa barnprocess (%s)

en: Failed to close file descriptor for child process (%s)
sv: Misslyckades med att stänga filhandtag för barnprocess (%s)

en: Unknown error executing child process “%s”
sv: Okänt fel vid körning av barnprocessen ”%s”

en: Failed to read enough data from child pid pipe (%s)
sv: Misslyckades med att läsa tillräckligt med data från röret till barnets pid (%s)

en: Invalid source FDs argument
sv: Ogiltigt argument för käll-FD

en: Failed to read data from child process
sv: Misslyckades med att läsa data från barnprocessen

en: Failed to execute child process (%s)
sv: Misslyckades med att köra barnprocess (%s)

en: Failed to dup() in child process (%s)
sv: Misslyckades med att köra dup() i barnprocess (%s)

en: Invalid program name: %s
sv: Ogiltigt programnamn: %s

en: Invalid string in argument vector at %d: %s
sv: Ogiltig sträng i argumentvektorn vid %d: %s

en: Invalid string in environment: %s
sv: Ogiltig sträng i miljön: %s

en: Invalid working directory: %s
sv: Ogiltig arbetskatalog: %s

en: Failed to execute helper program (%s)
sv: Misslyckades med att köra hjälparprogram (%s)

en: Unexpected error in g_io_channel_win32_poll() reading data from a child process
sv: Oväntat fel i g_io_channel_win32_poll() vid inläsning av data från en barnprocess

en: Empty string is not a number
sv: Tom sträng är inte ett tal

en: “%s” is not a signed number
sv: ”%s” är inte ett tal med tecken

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
sv: Talet ”%s” är utanför gränserna [%s, %s]

en: “%s” is not an unsigned number
sv: ”%s” är inte ett teckenlöst tal

en: Invalid %-encoding in URI
sv: Ogiltig %-kodning i URI

en: Illegal character in URI
sv: Otillåtet tecken i URI

en: Non-UTF-8 characters in URI
sv: Tecken som inte är UTF-8 i URI

en: Invalid IPv6 address ‘%.*s’ in URI
sv: Ogiltig IPv6-adress ”%.*s” i URI

en: Illegal encoded IP address ‘%.*s’ in URI
sv: Otillåtet kodad IP-adress ”%.*s” i URI

en: Illegal internationalized hostname ‘%.*s’ in URI
sv: Otillåtet internationaliserat värdnamn ”%.*s” i URI

en: Could not parse port ‘%.*s’ in URI
sv: Kunde inte tolka port ”%.*s” i URI

en: Port ‘%.*s’ in URI is out of range
sv: Port ”%.*s” i URI är utanför intervallet

en: URI ‘%s’ is not an absolute URI
sv: URI ”%s” är inte en absolut URI

en: URI ‘%s’ has no host component
sv: URI ”%s” har ingen värdkomponent

en: URI is not absolute, and no base URI was provided
sv: URI är inte absolut, och ingen bas-URI angavs

en: Missing ‘=’ and parameter value
sv: Saknar ”=” och parametervärde

en: Failed to allocate memory
sv: Misslyckades med att allokera minne

en: Character out of range for UTF-8
sv: Tecknet är utanför intervallet för UTF-8

en: Invalid sequence in conversion input
sv: Ogiltig sekvens i konverteringsindata

en: Character out of range for UTF-16
sv: Tecknet är utanför intervallet för UTF-16

en: bit | bits
sv[0]: bit
sv[1]: bitar

note: Translators: the %s in "%s bits" will always be replaced by a number.
en: %s bit | %s bits
sv[0]: %s bit
sv[1]: %s bitar
