glibc_2.40-7 man - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: NAME
pt: NOME

en: validlocale - Test if a given locale is available
pt: validlocale - Testa se uma dada locale está disponível

en: SYNTAX
pt: SINTAXE

en: DESCRIPTION
pt: DESCRIÇÃO

en: Test if the locale given as argument is a valid locale.  If it isn't, print on stdout the string to add to /etc/locale.gen to make locale-gen generate the locale (if it exists at all).
pt: Testa se a locale passada como argumento é válida.  Se não for, imprime em stdout o texto a ser adicionado em /etc/locale.gen para fazer locale-gen gerar a locale (se ela existir).

en: FILES
pt: ARQUIVOS

en: ENVIRONMENT VARIABLES
pt: VARIÁVEIS DE AMBIENTE

en: Which charset to assume if the given locale is missing from the list of supported locales.
pt: Qual conjunto de caracteres assumir se a locale dada estiver faltando na lista de locales suportadas.

en: EXAMPLES
pt: EXEMPLOS

en: If you give a valid locale as parameter, it outputs a string specifying this on stderr:
pt: Se você der uma locale válida como parâmetro, a saída será um texto especificando isto em stderr:

en: locale 'C' valid and available
pt: locale 'C' é válida e está disponível

en: When given a invalid (not generated or just nonexistent), it outputs a string on stderr telling that this is an invalid locale, and a string to stdout with the string to add to /etc/locale.gen to have this locale generated:
pt: Quando é dado uma inválida (não gerada ou não existente), a saída será um texto em stderr dizendo que a locale é inválida, e um texto para stdout que deve ser adicionado a /etc/locale.gen para ter esta locale gerada:

en: locale 'de_AT@euro' not available
pt: locale 'de_AT@euro' não está disponível

en: AUTHORS
pt: AUTORES

en: SEE ALSO
pt: VEJA TAMBÉM
