libc 2.36.9000 - en to ja translation catalogue (1164 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
ja: %.*s: ARGP_HELP_FMT パラメーターには値が必要です

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
ja: %.*s: 不明な ARGP_HELP_FMT パラメーターです

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
ja: ARGP_HELP_FMT 中にごみがあります: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
ja: 長い形式のオプションで必須または任意の引数は、それに対応する短い形式のオプションでも同様に必須または任意です。

en: Usage:
ja: 使用法:

en:   or:
ja: または:

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
ja: 詳細は `%s --help' または `%s --usage' を実行して下さい。

en: Report bugs to %s.
ja: バグを発見したら <%s> に報告して下さい。
    翻訳に関するバグは<translation-team-ja@lists.sourceforge.net>に報告してください。

en: Give this help list
ja: このヘルプ一覧を表示する

en: Give a short usage message
ja: 短い使用方法を表示する

en: Set the program name
ja: プログラム名を設定する

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
ja: SECS 秒でハングアップする (デフォルト 3600)

en: Print program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
ja: (プログラムエラー) 不明なバージョン!?

en: %s: Too many arguments
ja: %s: 引数が多すぎます

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
ja: (プログラムエラー) オプションは認識されているべきです!?

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
    %n
ja: %s%s%s:%u: %s%sアサーション `%s' に失敗しました。
    %n

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
ja: シンボル定義を含んだ C ヘッダーファイル NAME を作成する

en: Do not use existing catalog, force new output file
ja: 既存のカタログを使用せず、強制的に新しい出力ファイルにする

en: Write output to file NAME
ja: 出力をファイル NAME に書き込む

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
ja: メッセージカタログを生成する。INPUT-FILE が - の場合、入力を標準入力から読み込む。OUTPUT-FILE
    が - の場合、出力を標準出力に書き込む。

en: Written by %s.
ja: 作者 %s。

en: *standard input*
ja: *標準入力*

en: cannot open input file `%s'
ja: 入力ファイル`%s'を開けません

en: illegal set number
ja: 不正な設定値です

en: duplicate set definition
ja: 設定の定義が重複しています

en: this is the first definition
ja: これが最初の定義です

en: unknown set `%s'
ja: 不明なセット`%s'です

en: invalid quote character
ja: 無効な引用文字です

en: unknown directive `%s': line ignored
ja: 不明な指示`%s'がありました: この行は無視します

en: duplicated message number
ja: 重複したメッセージ番号です

en: duplicated message identifier
ja: 重複したメッセージ識別子です

en: invalid character: message ignored
ja: 無効な文字です: メッセージは無視されました

en: invalid line
ja: 無効な行です

en: malformed line ignored
ja: 間違った形式の行が無視されました

en: cannot open output file `%s'
ja: 出力ファイル`%s'を開けません

en: invalid escape sequence
ja: 無効なエスケープシーケンスです

en: unterminated message
ja: 終端していないメッセージです

en: while opening old catalog file
ja: 古いカタログファイルオープン中

en: conversion modules not available
ja: 変換モジュールが使用出来ません

en: cannot determine escape character
ja: エスケープ文字を決定できません

en: Don't buffer output
ja: 出力をバッファーしません

en: Dump information generated by PC profiling.
ja: PCプロファイリングによって生成される情報をダンプします。

en: cannot open input file
ja: 入力ファイルを開けません

en: cannot read header
ja: ヘッダーを読み込めません

en: invalid pointer size
ja: 無効なポインタサイズです

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
ja: 使用法: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
ja: 詳細は `%s --help' または `%s --usage' を実行して下さい。\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
ja: %s: オプション '%s' は引数が必要です。\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ja: 現在実行している関数を表示することでプログラムの実行を追跡します。
    
         --data=FILE          プログラムを実行しない。単に FILE からのデータを表示する
    
       -?,--help              このヘルプを表示して終了する
          --usage             短い使用法メッセージを表示する
       -V,--version           バージョン情報を表示して終了する
    
    長い形式のオプションで必須または任意の引数は、それに対応する短い形式のオプションでも同様に必須または任意です。

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
ja: xtrace: 認識出来ないオプション \`$1' です。\n

en: No program name given\n
ja: プログラム名が与えられていません\n

en: executable \`$program' not found\n
ja: 実行可能ファイル \`$program' が見つかりません\n

en: \`$program' is no executable\n
ja: \`$program' は実行可能ファイルではありません\n

en: unsupported dlinfo request
ja: サポートされていない dlinfo 要求です

en: invalid namespace
ja: 無効な名前空間です

en: invalid mode
ja: 無効なモードです

en: invalid mode parameter
ja: 無効なモードパラメータです

en: Can't open cache file %s
ja: キャッシュファイル %s を開けません

en: mmap of cache file failed.
ja: キャッシュファイルの mmap に失敗しました。

en: File is not a cache file.
ja: ファイルはキャッシュファイルではありません.

en: %d libs found in cache `%s'
ja: %d 個のライブラリがキャッシュ `%s' 内で見つかりました

en: Can't create temporary cache file %s
ja: 一時キャッシュファイル %s を作成できません

en: Writing of cache data failed
ja: キャッシュデータの書込みに失敗しました

en: Changing access rights of %s to %#o failed
ja: %s のアクセス権限を %#o へ変更するのに失敗しました

en: Renaming of %s to %s failed
ja: %s から %s への名前変更に失敗しました

en: error while loading shared libraries
ja: 共有ライブラリのロード中にエラーが発生しました

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
ja: ダイナミックリンカのバグです!!!

en: cannot create scope list
ja: スコープリストを作成できません

en: shared object not open
ja: 共有オブジェクトが開けません

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
ja: DSTは SUID/SGID プログラム内では許可されていません

en: empty dynamic string token substitution
ja: 空の動的文字列トークンの代入です

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
ja: 動的ロードに際し空文字トークンによる置換えを行ったために auxiliary `%s' のロードに失敗しました

en: cannot allocate dependency list
ja: 依存リストを配置出来ません

en: cannot allocate symbol search list
ja: シンボル探索リストを配置出来ません

en: cannot map pages for fdesc table
ja: ファイル記述子 (fdesc) 表用のページをマップできません

en: cannot map pages for fptr table
ja: ファイルポインタ (fptr) 表用のページをマップできません

en: internal error: symidx out of range of fptr table
ja: 内部エラー: ファイルポインタ (fptr) 表のシンボル索引が範囲外です

en: cannot create capability list
ja: 権限リストを作成できません

en: cannot allocate name record
ja: 名前レコードを配置できません

en: cannot create cache for search path
ja: 探索パス用のキャッシュを作成できません

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
ja: RUNPATH/RPATH のコピーを作成できません

en: cannot create search path array
ja: 探索パス配列を作成できません

en: cannot stat shared object
ja: 共有オブジェクトの状態取得 (stat) ができません

en: cannot create shared object descriptor
ja: 共有オブジェクト記述子を作成できません

en: cannot read file data
ja: ファイルデータを読み込めません

en: object file has no loadable segments
ja: オブジェクトファイルはロード可能セグメントを持っていません

en: cannot dynamically load executable
ja: 実行ファイルを動的にロードできません

en: object file has no dynamic section
ja: オブジェクトファイルは動的セクションを持っていません

en: shared object cannot be dlopen()ed
ja: 共有オブジェクトは dlopen() できません

en: cannot allocate memory for program header
ja: プログラムヘッダー用のメモリを配置できません

en: cannot change memory protections
ja: メモリ保護を変更できません

en: cannot enable executable stack as shared object requires
ja: 共有オブジェクトが必要としている実行可能スタックを有効にできません

en: cannot close file descriptor
ja: ファイル記述子を閉じられません

en: file too short
ja: ファイルが小さすぎます

en: invalid ELF header
ja: 無効な ELF ヘッダーです

en: ELF file data encoding not big-endian
ja: ELF ファイルデータのエンコーディングがビッグエンディアンではありません

en: ELF file data encoding not little-endian
ja: ELF ファイルデータのエンコーディングがリトルエンディアンではありません

en: ELF file version ident does not match current one
ja: ELF ファイルバージョン識別子が現在のものと一致していません

en: ELF file OS ABI invalid
ja: ELF ファイル OS ABI が無効です

en: ELF file ABI version invalid
ja: ELF ファイル ABI バージョンが無効です

en: nonzero padding in e_ident
ja: e_ident 内にゼロでない詰め文字があります

en: internal error
ja: 内部エラー

en: ELF file version does not match current one
ja: ELFファイルのバージョン番号が現在のファイルに一致していません

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
ja: ET_DYN と ET_EXEC のみロード可能です

en: ELF file's phentsize not the expected size
ja: ELF ファイルの phentsize が予期されたサイズではありません

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
ja: 間違った ELF クラスです: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
ja: 間違った ELF クラスです: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
ja: 共有オブジェクトファイルを開けません

en: failed to map segment from shared object
ja: 共有オブジェクトのセグメントをマップするのに失敗しました

en: cannot map zero-fill pages
ja: ゼロで埋められたページをマップできません

en: symbol lookup error
ja: シンボル検索エラーです

en: cannot extend global scope
ja: 大域スコープを拡張できません

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
ja: TLS 生成カウンタが一周しました!  これを報告してください。

en: invalid mode for dlopen()
ja: dlopen() 用の無効なモードです

en: no more namespaces available for dlmopen()
ja: dlmopen() 用にこれ以上名前空間を使用出来ません

en: invalid target namespace in dlmopen()
ja: dlmopen() 内で無効なターゲット名前空間です

en: cannot allocate memory in static TLS block
ja: 静的 TLS ブロック内にメモリを配置出来ません

en: cannot make segment writable for relocation
ja: セグメントを再配置用に書き込み可能に出来ません

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
ja: %s: %s 用の再配置結果を保存するときにメモリが足りなくなりました

en: cannot restore segment prot after reloc
ja: 再配置後にセグメントの prot を復元できません

en: cannot apply additional memory protection after relocation
ja: 再配置後に追加のメモリ保護を適用できません

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
ja: コード内で使用されている RTLD_NEXT を動的にロード出来ません

en: cannot create TLS data structures
ja: TLS データ構造体を作成できません

en: version lookup error
ja: バージョン検索エラーです

en: cannot allocate version reference table
ja: バージョン参照表を配置出来ません

en: Print cache
ja: キャッシュを表示します

en: Generate verbose messages
ja: 冗長なメッセージを生成します

en: Don't build cache
ja: キャッシュの構築を行いません

en: Change to and use ROOT as root directory
ja: ルートディレクトリを ROOT に変更し、使用します

en: Use CACHE as cache file
ja: キャッシュファイルとして CACHE を使用します

en: Use CONF as configuration file
ja: 設定ファイルとして CONF を使用します

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
ja: コマンドラインで指定されたディレクトリのみ処理します。キャッシュは作成しません。

en: Manually link individual libraries.
ja: 個々のライブラリを手動でリンクしてください。

en: Ignore auxiliary cache file
ja: 補助キャッシュファイルを無視しています

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
ja: 動的リンカランタイムのバインディングを設定します。

en: Path `%s' given more than once
ja: パス `%s' が二回以上与えられました

en: Can't stat %s
ja: %s の情報取得 (stat) ができません

en: Can't stat %s
ja: %s の情報取得 (stat) が出来ません

en: %s is not a symbolic link
ja: %s はシンボリックリンクではありません

en: Can't unlink %s
ja: %s をリンク解除できません

en: Can't link %s to %s
ja: %s から %s へリンクできません

en:  (changed)
ja:  (変更されました)

en:  (SKIPPED)
ja:  (スキップされました)

en: Can't find %s
ja: %s を見つけられません

en: Cannot lstat %s
ja: %s の状態取得 (lstat) が出来ません

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
ja: 通常ファイルでないためファイル %s を無視しています。

en: No link created since soname could not be found for %s
ja: %s 用の動的ライブラリ名 (soname) が見つからないためリンクが作成されませんでした

en: Can't open directory %s
ja: ディレクトリ %s を開けません

en: Input file %s not found.
ja: 入力ファイル %s が見つかりません。

en: Cannot stat %s
ja: %s の状態取得 (stat) が出来ません

en: libc6 library %s in wrong directory
ja: libc6 ライブラリ %s が誤ったディレクトリ内にあります

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
ja: ディレクトリ %3$s 内にあるライブラリ %1$s と %2$s は同一の動的ライブラリ名 (soname) ですが異なった型です。

en: need absolute file name for configuration file when using -r
ja: -r を使用しているときは設定ファイル名として絶対パスのファイル名が必要です

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: %s:%u: cannot read directory %s
ja: %s:%u: ディレクトリ %s を読み込めません

en: relative path `%s' used to build cache
ja: キャッシュ生成時に相対パス `%s' が使用されました

en: Can't chdir to /
ja: / へディレクトリ移動 (chdir) 出来ません

en: Can't open cache file directory %s
ja: キャッシュファイルディレクトリ %s を開けません

en: Written by %s and %s.
ja: 作者 %s および %s。

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
ja: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              このヘルプを表示して終了する
          --version           バージョン情報を表示して終了する
      -d, --data-relocs       データ再配置を処理する
      -r, --function-relocs   データと関数再配置を処理する
      -u, --unused            使用されていない直接依存関係を表示する
      -v, --verbose           全ての情報を表示する

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
ja: ldd: オプション \`$1' は曖昧です

en: unrecognized option
ja: 認識出来ないオプションです

en: Try \`ldd --help' for more information.
ja: 詳細は \`ldd --help' を参照してください。

en: missing file arguments
ja: ファイル引数がありません

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
ja: そのようなファイルやディレクトリはありません

en: not regular file
ja: 通常ファイルではありません

en: warning: you do not have execution permission for
ja: 警告: 実行パーミッションがありません:

en: 	not a dynamic executable
ja: 	動的実行ファイルではありません

en: exited with unknown exit code
ja: 不明な終了コードで終了しました

en: error: you do not have read permission for
ja: エラー: 読み込みパーミッションがありません:

en: file %s is truncated
ja: ファイル %s は切り詰められました

en: %s is a 32 bit ELF file.
ja: %s は 32 ビット ELF ファイルです。

en: %s is a 64 bit ELF file.
ja: %s は 64 ビット ELF ファイルです。

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
ja: ファイル %s 内に不明な ELFCLASS があります。

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
ja: %s は共有オブジェクトファイルではありません (型: %d)。

en: more than one dynamic segment
ja: 二つ以上の動的セグメントがあります

en: Cannot fstat file %s.
ja: ファイル %s の状態取得 (fstat) ができません。

en: File %s is empty, not checked.
ja: ファイル %s は空です。検査されません。

en: File %s is too small, not checked.
ja: ファイル %s は小さすぎます。検査されません。

en: Cannot mmap file %s.
ja: ファイル %s を mmap できません。

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
ja: %s は ELF ファイルではありません - 先頭に誤ったマジックバイトを持っています。

en: Usage: sln src dest|file
ja: 使用法: sln src dest|file

en: %s: file open error: %m
ja: %s: ファイルを開く時にエラーが発生しました: %m

en: No target in line %d
ja: 行 %d 内にターゲットがありません

en: %s: destination must not be a directory
ja: %s: リンク先 (dest) がディレクトリであってはいけません

en: %s: failed to remove the old destination
ja: %s: 古いリンク先 (dest) を削除するのに失敗しました

en: %s: invalid destination: %s
ja: %s: 無効なリンク先です: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
ja: "%s" から "%s" への無効なリンクです: %s

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
ja: 長い形式のオプションで必須または任意の引数は、それに対応する短い形式のオプションでも同様に必須または任意です。\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
ja: %s: オプション '%s' は曖昧です: 次のものが可能です:

en: Written by %s.\n
ja: 作者 %s。\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
ja: %s: オプション '%c%s' を認識できません\n

en: Output selection:
ja: 出力選択:

en: print list of count paths and their number of use
ja: パスとその使用回数を数えて一覧表示します

en: generate flat profile with counts and ticks
ja: カウントとティックに関する平坦なプロファイルを生成します

en: generate call graph
ja: 呼び出しグラフを生成します

en: Read and display shared object profiling data.
ja: 共有オブジェクトのプロファイルデータを読み込んで表示します。

en: failed to load shared object `%s'
ja: 共有オブジェクト `%s' の読み込みに失敗しました

en: cannot create internal descriptor
ja: 内部記述子を作成できません

en: Reopening shared object `%s' failed
ja: 共有オブジェクト `%s' の再オープンに失敗しました

en: reading of section headers failed
ja: セクションヘッダーの読み込みに失敗しました

en: reading of section header string table failed
ja: セクションヘッダー文字列表の読み込みに失敗しました

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
ja: *** デバッグ情報ファイル名の読み込みに失敗しました: %m

en: cannot determine file name
ja: ファイル名を決定できません

en: reading of ELF header failed
ja: ELF ヘッダーの読み込みに失敗しました

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
ja: *** ファイル `%s' は取り除かれて (strip) います: 詳細な解析が出来ません

en: failed to load symbol data
ja: シンボルデータのロードに失敗しました

en: cannot load profiling data
ja: プロファイルデータをロード出来ません

en: while stat'ing profiling data file
ja: プロファイルデータの状態取得 (stat) 中

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
ja: プロファイルデータファイル `%s' は共有オブジェクト `%s' と一致しません

en: failed to mmap the profiling data file
ja: プロファイルデータファイルの mmap に失敗しました

en: error while closing the profiling data file
ja: プロファイルデータファイルを閉じている間にエラーが発生しました

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
ja: `%s' は `%s' 用の正しいプロファイルデータではありません

en: cannot allocate symbol data
ja: シンボルデータを配置出来ません

en: cannot open output file
ja: 出力ファイルを開けません

en: error while closing input `%s'
ja: 入力 `%s' を閉じている間にエラーが発生しました

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
ja: バッファの最後に不完全な文字またはシフトシーケンスがあります

en: error while reading the input
ja: 入力読み込み中にエラーが発生しました

en: unable to allocate buffer for input
ja: 入力用バッファを配置することが出来ません

en: Input/Output format specification:
ja: 入力/出力形式の指定:

en: encoding of original text
ja: 元のテキストのエンコーディング

en: encoding for output
ja: 出力用のエンコーディング

en: Information:
ja: 情報:

en: list all known coded character sets
ja: 全ての既知の符号化された文字集合を一覧表示します

en: Output control:
ja: 出力制御:

en: omit invalid characters from output
ja: 出力から無効な文字を取り除く

en: output file
ja: 出力ファイル

en: suppress warnings
ja: 警告を抑制する

en: print progress information
ja: 経過情報を表示する

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
ja: 与えられたファイルのエンコーディングをあるエンコーディングから別のエンコーディングに変換します。

en: failed to start conversion processing
ja: 変換処理の開始に失敗しました

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
ja: `%s' からの変換および `%s' への変換はサポートされていません

en: conversion from `%s' is not supported
ja: `%s' からの変換はサポートされていません

en: conversion to `%s' is not supported
ja: `%s' への変換はサポートされていません

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
ja: `%s'から`%s'への変換はサポートされていません

en: error while closing output file
ja: 出力ファイルを閉じている間にエラーが発生しました

en: conversion stopped due to problem in writing the output
ja: 出力書き出し中に問題があったため変換を中止しました

en: illegal input sequence at position %ld
ja: 位置 %ld に不正な入力シーケンスがあります

en: internal error (illegal descriptor)
ja: 内部エラー (不正な記述子) です

en: unknown iconv() error %d
ja: 不明な iconv() エラー %d です

en: Create fastloading iconv module configuration file.
ja: 高速読込み用 iconv モジュール設定ファイルを作成します。

en: Prefix used for all file accesses
ja: 全てのファイルアクセスに接頭辞を使用する

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
ja: インストール場所ではなく FILE に出力する (--prefix は FILE には適用されない)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
ja: 標準ディレクトリを探査せず、コマンドラインで指定されたもののみ使用する

en: Directory arguments required when using --nostdlib
ja: --nostdlib を使用しているときはディレクトリ引数が必要です

en: no output file produced because warnings were issued
ja: 警告が出されたため出力ファイルが作成されませんでした

en: while inserting in search tree
ja: 検索木へ挿入中です

en: cannot generate output file
ja: 出力ファイルを生成できません

en: rcmd: Cannot allocate memory
ja: rcmd: メモリを確保できません

en: rcmd: socket: All ports in use
ja: rcmd: socket: 全ポートが使用中です

en: connect to address %s:
ja: アドレス %s へ接続:

en: Trying %s...
ja: %s へ接続中...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
ja: rcmd: write (標準エラー出力を設定中): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
ja: rcmd: poll (標準エラー出力を設定中): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
ja: poll: 回線のセットアップ中でプロトコルが失敗しました

en: socket: protocol failure in circuit setup
ja: socket: 回線のセットアップ中でプロトコルが失敗しました

en: rcmd: %s: short read
ja: rcmd: %s: 短い読込み

en: lstat failed
ja: lstat に失敗しました

en: cannot open
ja: 開けません

en: fstat failed
ja: fstat に失敗しました

en: bad owner
ja: 誤った所有者です

en: writeable by other than owner
ja: 所有者以外が書き込みが可能です

en: hard linked somewhere
ja: どこかでハードリンクされています

en: out of memory
ja: メモリが不足しました

en: Error: .netrc file is readable by others.
ja: エラー: .netrc ファイルが他の人によって読み込み可能です。

en: Unknown .netrc keyword %s
ja: 不明な .netrc キーワード %s です

en: cannot read character map directory `%s'
ja: 文字マップディレクトリ `%s' を読み込めませんでした

en: character map file `%s' not found
ja: 文字マップファイル `%s' が見つかりません

en: default character map file `%s' not found
ja: デフォルト文字マップファイル `%s' が見つかりません

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
ja: %s: <mb_cur_max>は<mb_cur_min>より大きくなければいけません

en: syntax error in prolog: %s
ja: prolog 内に構文エラーがあります: %s

en: invalid definition
ja: 無効な定義です

en: bad argument
ja: 間違った引数です

en: duplicate definition of <%s>
ja: <%s> の定義が重複しています

en: value for <%s> must be 1 or greater
ja: <%s> の値は1以上でなければいけません

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
ja: <%s> の値は <%s> の値以上でなければいけません

en: argument to <%s> must be a single character
ja: 引数 <%s> は単一文字でなければいけません

en: character sets with locking states are not supported
ja: ロック状態を持つ文字集合はサポートされていません

en: syntax error in %s definition: %s
ja: %s の定義内で構文エラーです: %s

en: no symbolic name given
ja: シンボル名が与えられていません

en: invalid encoding given
ja: 無効なエンコーディングが与えられました

en: too few bytes in character encoding
ja: 文字エンコーディング中のバイト数が少なすぎます

en: too many bytes in character encoding
ja: 文字エンコーディング中のバイト数が多すぎます

en: no symbolic name given for end of range
ja: 領域の最後にシンボル名が与えられていません

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
ja: %1$s: 定義が `END %1$s' で終っていません

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
ja: WIDTH 定義は CHARMAP 定義に従うことのみ許されます

en: value for %s must be an integer
ja: %s の値は整数でなければなりません

en: %s: error in state machine
ja: %s: 状態マシン内でエラーが発生しました

en: %s: premature end of file
ja: %s: ファイル終端 (EOF) が早すぎます

en: unknown character `%s'
ja: 不明な文字 `%s' です

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
ja: バイトシーケンスの開始から終了までのバイト数と、範囲の終わりとが一致しません: %d と %d

en: invalid names for character range
ja: キャラクタ範囲として不正な名前です

en: hexadecimal range format should use only capital characters
ja: 16進数の範囲形式は英大文字でのみ使用すべきです

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
ja: <%s> と <%s> は範囲としては無効な名前です

en: upper limit in range is smaller than lower limit
ja: 範囲の上限が下限より小さいです

en: resulting bytes for range not representable.
ja: 範囲の結果バイトが表示可能ではありません。

en: No definition for %s category found
ja: %s カテゴリ用の定義が見つかりません

en: %s: field `%s' not defined
ja: %s: フィールド `%s' は定義されていません

en: %s: field `%s' must not be empty
ja: %s: フィールド `%s' が空ではいけません

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
ja: %s: 無効なエスケープシーケンス `%%%c' がフィールド `%s' 中にあります

en: %s: terminology language code `%s' not defined
ja: %s: terminology言語コード `%s' は定義されていません

en: %s: field `%s' must not be defined
ja: %s: フィールド `%s' が定義されていてはいけません

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
ja: %s: 言語名省略形 `%s' が定義されていません

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
ja: %s: `%s' の値は `%s' の値と一致しません

en: %s: numeric country code `%d' not valid
ja: %s: 数字の国コード `%d' が無効です

en: %s: field `%s' declared more than once
ja: %s: フィールド `%s' が二回以上宣言されています

en: %s: unknown character in field `%s'
ja: %s: フィールド `%s' 内に不明な文字があります

en: %s: incomplete `END' line
ja: %s: 不完全な `END' 行です

en: %s: syntax error
ja: %s: 構文エラー

en: `%.*s' already defined in charmap
ja: `%.*s' は既に文字マップ内で定義されています

en: `%.*s' already defined in repertoire
ja: `%.*s' は既にレパートリ内で定義されています

en: `%.*s' already defined as collating symbol
ja: `%.*s' は既に照合シンボルとして定義されています

en: `%.*s' already defined as collating element
ja: `%.*s' は既に照合要素として定義されています

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
ja: %s: `forward' と `backward' は排他的です

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
ja: %s: `%s'は重み定義 %d 中で複数回使われています

en: %s: too many rules; first entry only had %d
ja: %s: 規則が多すぎます; 最初のエントリは %d を持っています

en: %s: not enough sorting rules
ja: %s: 並び替え規則が不十分です

en: %s: empty weight string not allowed
ja: %s: 空の重み文字列は許可されていません

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
ja: %s: 重みはその名称として同じ省略シンボルを使用しなければなりません

en: %s: too many values
ja: %s: 値が多すぎます

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
ja: %s: 範囲の開始・終了シンボルは文字を意味しなければいけません

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
ja: %s: 最初と最後の文字のバイトシーケンスは同一長でなければなりません

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
ja: %s: 範囲の最初の文字のバイトシーケンスは最後の文字のバイトシーケンスより小さくありません

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
ja: %s: シンボルの範囲の省略は`order_start'のすぐ後に置いてはいけません

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
ja: %s: シンボル範囲省略記号は`order_end'のすぐ後に続いてはいけません

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
ja: `%s' と `%.*s' はシンボル範囲用として無効な名前です

en: %s: `%s' must be a character
ja: %s: `%s' は単一文字でなければいけません

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
ja: %s: `position'は特定レベルに対し、全セクションで使用か未使用かのどちらかです

en: symbol `%s' not defined
ja: シンボル `%s' が定義されていません

en: symbol `%s' has the same encoding as
ja: シンボル `%s' は以下と同じエンコーディングを持っています

en: symbol `%s'
ja: シンボル `%s'

en: too many errors; giving up
ja: エラーが多すぎます。処理をあきらめます

en: %s: nested conditionals not supported
ja: %s: 入れ子になった条件はサポートされていません

en: %s: duplicate definition of `%s'
ja: %s: `%s' の重複した定義です

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
ja: %s: セクション `%s' の重複した宣言です

en: %s: unknown character in collating symbol name
ja: %s: 照合シンボル名内に不明な文字があります

en: %s: unknown character in equivalent definition name
ja: %s: 等価な定義名内に不明な文字があります

en: %s: unknown character in equivalent definition value
ja: %s: 等価な定義値内に不明な文字があります

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
ja: %s: 等価な定義内に未知のシンボル `%s' があります

en: error while adding equivalent collating symbol
ja: 等価な照合シンボル追加中にエラーが発生しました

en: duplicate definition of script `%s'
ja: スクリプト `%s' の重複した定義です

en: %s: unknown section name `%.*s'
ja: %s: 不明なセクション名 `%.*s' です

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
ja: %s: セクション `%s' 用の順序定義が複数あります

en: %s: invalid number of sorting rules
ja: %s: 無効な並び替え規則の番号です

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
ja: %s: 名前のないセクションに対する並び替え定義が複数あります

en: %s: missing `order_end' keyword
ja: %s: `order_end' キーワードが見つかりません

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
ja: %s: 照合シンボル %.*s に対する並べ替えがまだ定義されていません

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
ja: %s: 照合要素 %.*s に対する並べ替えがまだ定義されていません

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
ja: %s: %.*sの後で再並び替えができません: 不明なシンボルです

en: %s: missing `reorder-end' keyword
ja: %s: `reorder-end' キーワードがありません

en: %s: section `%.*s' not known
ja: %s: セクション `%.*s' は不明です

en: %s: bad symbol <%.*s>
ja: %s: 間違ったシンボル <%.*s> です

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
ja: %s: 省略記号の範囲の終わりとして `%s' を持つことは出来ません

en: %s: empty category description not allowed
ja: %s: 空のカテゴリ記述は許可されていません

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
ja: %s: `reorder-sections-end' キーワードがありません

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ja: %s: '%s' に対応している 'ifdef' または 'ifndef' がありません

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
ja: %s: 'endif' に対応している 'ifdef' または 'ifndef' がありません

en: No character set name specified in charmap
ja: 文字マップ内に指定した文字集合名がありません

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
ja: 文字 L'\u%0*x' (クラス `%s' 内) はクラス`%s' 内になければいけません

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
ja: 文字 L'\u%0*x' (クラス `%s' 内) はクラス `%s' 内にあってはいけません

en: internal error in %s, line %u
ja: %s 内、%u 行で内部エラーが発生しました

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
ja: クラス `%2$s' の文字 `%1$s' はクラス `%3$s' になければいけません

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
ja: クラス `%2$s' 内の文字 `%1$s' はクラス `%3$s' にあってはいけません

en: <SP> character not in class `%s'
ja: <SP> 文字はクラス `%s' 内にありません

en: <SP> character must not be in class `%s'
ja: <SP> 文字はクラス `%s' 内にあってはいけません

en: character <SP> not defined in character map
ja: 文字 <SP> が文字マップ内で定義されていません

en: `digit' category has not entries in groups of ten
ja: `digit' カテゴリはグループ中に10個のエントリを持っていません

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
ja: 入力桁が定義されていないか、文字マップ中に標準名がありません

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
ja: `outdigit' 内で使用されている文字の全てが文字マップ内で利用可能ではありません

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
ja: `outdigit'で使用中の文字の一部はレパートリマップで利用可能ではありません

en: character class `%s' already defined
ja: 文字クラス `%s' は既に定義されています

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
ja: 実装上の制限: %Zd より大きい文字クラスは許可されていません

en: character map `%s' already defined
ja: 文字マップ `%s' は既に定義されています

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
ja: 実装上の制限: %d より大きい文字マップは許可されていません

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
ja: %s: フィールド `%s' は厳密に10項目を含んでいません

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
ja: 範囲の to の値 <U%0*X> は from の値 <U%0*X> より小さいです

en: start and end character sequence of range must have the same length
ja: 範囲の開始と終了文字シーケンスは同一長でなければいけません

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
ja: to 値の文字シーケンスは from 値の文字シーケンスよりも小さすぎます

en: premature end of `translit_ignore' definition
ja: `translit_ignore' 定義の終端が早すぎます

en: syntax error
ja: 構文エラーです

en: %s: syntax error in definition of new character class
ja: %s: 新しい文字クラスの定義内で構文エラーです

en: %s: syntax error in definition of new character map
ja: %s: 新しい文字マップの定義内で構文エラーです

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
ja: 省略の範囲は同じ型の二個の被演算子によりマークされていなければいけません

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
ja: シンボル名の値の範囲として絶対省略 `...' は使用してはいけません

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
ja: UCS の値の範囲として16進シンボル省略 `..' を使用しなければなりません

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
ja: 文字コードの値の範囲として絶対省略 `...' を使用しなければなりません

en: duplicated definition for mapping `%s'
ja: 重複したマッピング `%s' の定義です

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
ja: %s: `translit_start' セクションが `translit_end' で終っていません

en: %s: duplicate `default_missing' definition
ja: %s: 重複した `default_missing' 定義です

en: previous definition was here
ja: 前の定義がここにありました

en: %s: no representable `default_missing' definition found
ja: %s: 表現可能な `default_missing' 定義が見つかりません

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
ja: %s: 文字 `%s' がデフォルト値として必要ですが定義されていません

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
ja: %s: 文字マップ内の文字 `%s' は一バイトで表現できません

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
ja: %s: デフォルト値として必要な文字 `%s' が一バイトで表現できません

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
ja: 出力桁が定義されていないか、文字マップ内に標準名がありません

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
ja: %s: ロケール `%s' からのリテラル変換データが使用出来ません

en: %s: no identification for category `%s'
ja: %s: カテゴリ `%s' 用の識別子がありません

en: %s: duplicate category version definition
ja: %s: 重複したカテゴリバージョン定義です

en: %s: invalid value for field `%s'
ja: %s: フィールド `%s' 用の無効な値です

en: %s: field `%s' undefined
ja: %s: フィールド `%s' は未定義です

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
ja: %s: フィールド `%s' 用の値は空文字列ではいけません

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
ja: %s: フィールド `%s' 用の正しくない正規表現です: %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
ja: %s: フィールド `int_curr_symbol' の値が間違った長さです

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
ja: %s: フィールド `%s' の値は %d...%d の範囲内になければなりません

en: %s: value for field `%s' must be a single character
ja: %s: フィールド `%s' の値は単一文字でなければいけません

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
ja: %s: `-1' は `%s' フィールド内の最後の項目でなければいけません

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
ja: %s: フィールド `%s' 用の値は 127 以下でなければいけません

en: conversion rate value cannot be zero
ja: 変換レート値はゼロにはできません

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
ja: %s: フィールド `%s' 中に無効なエスケープシーケンスがあります

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
ja: %s: `era'フィールド内の文字列 %Zd 内の方向フラグが '+' または '-' ではありません

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd の方向フラグが単一文字ではありません

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド内の文字列 %Zd 内のオフセット用の番号が無効です

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era'フィールド内の文字列 %Zd 内のオフセット値の最後にゴミがあります

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd 内の開始日付が無効です

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd 内の開始日付の最後にゴミがあります

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールドにある文字列 %Zd 中の開始日が無効です

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd 内の終了日付が無効です

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd 内の終了日付の最後にゴミがあります

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd 内に era 名がありません

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
ja: %s: `era' フィールド内の文字列 %Zd 内に era 形式がありません

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
ja: %s: フィールド `%s' の値用の第三被演算子は %d より大きくてはいけません

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
ja: %s: フィールド `%s' の値は %d 以上ではいけません

en: %s: too few values for field `%s'
ja: %s: フィールド `%s' 用の値が少なすぎます

en: extra trailing semicolon
ja: 余分なセミコロンが最後にあります

en: %s: too many values for field `%s'
ja: %s: フィールド `%s' 用の値が多すぎます

en: trailing garbage at end of line
ja: 行末にゴミがあります

en: garbage at end of number
ja: 数字の終わりにゴミがあります

en: garbage at end of character code specification
ja: 文字コード指定の終わりにゴミがあります

en: unterminated symbolic name
ja: シンボル名が終端されていません

en: illegal escape sequence at end of string
ja: 文字列の終わりに不正なエスケープシーケンスがあります

en: unterminated string
ja: 文字列が終端していません

en: symbol `%.*s' not in charmap
ja: シンボル `%.*s' が文字マップ内にありません

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
ja: シンボル `%.*s' がレパートリーマップ内にありません

en: unknown name "%s"
ja: 不明な名前 "%s" です

en: System information:
ja: システム情報:

en: Write names of available locales
ja: 利用可能なロケール名を書き込む

en: Write names of available charmaps
ja: 利用可能なキャラクタマップ名を書き込む

en: Modify output format:
ja: 出力形式の修正:

en: Write names of selected categories
ja: 選択したカテゴリ名を書き込む

en: Write names of selected keywords
ja: 選択したキーワード名を書き込む

en: Print more information
ja: 詳細情報を表示する

en: Get locale-specific information.
ja: ロケール固有情報を取得する。

en: while preparing output
ja: 出力を準備中

en: Input Files:
ja: 入力ファイル:

en: Symbolic character names defined in FILE
ja: シンボル文字名は FILE 内で定義されています

en: Source definitions are found in FILE
ja: FILE 内でソース定義が見つかりました

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
ja: FILE にはシンボル名から UCS4 値へのマップが含まれます

en: Create output even if warning messages were issued
ja: 警告メッセージがあっても出力を作成する

en: Optional output file prefix
ja: 出力ファイルにオプションの接頭辞を付加する

en: Suppress warnings and information messages
ja: 警告と情報メッセージを抑制する

en: Print more messages
ja: 詳細なメッセージを表示する

en: Archive control:
ja: 書庫制御:

en: Don't add new data to archive
ja: 書庫に新しいデータを追加しない

en: Add locales named by parameters to archive
ja: パラメータで指定された名前のロケールを書庫に追加する

en: Replace existing archive content
ja: 既存の書庫の内容を置換する

en: Remove locales named by parameters from archive
ja: パラメータで指定された名前のロケールを書庫から削除する

en: List content of archive
ja: 書庫の内容のリストを表示する

en: locale.alias file to consult when making archive
ja: 書庫を作成する時に locale.alias ファイルを参照する

en: Compile locale specification
ja: ロケール仕様をコンパイルする

en: cannot create directory for output files
ja: 出力ファイル用ディレクトリが作成できません

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
ja: 致命的: システムは `_POSIX2_LOCALEDEF' を定義しません

en: cannot open locale definition file `%s'
ja: ロケール定義ファイル `%s' を開けません

en: cannot write output files to `%s'
ja: 出力ファイル `%s' へ書き込めません

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
ja: 文字マップ用のシステムディレクトリ         : %s
    レパートリーマップ用のシステムディレクトリ : %s
    ロケールパス用のシステムディレクトリ       : %s
    %s

en: circular dependencies between locale definitions
ja: ロケール定義間で依存関係が循環しています

en: cannot add already read locale `%s' a second time
ja: 読み込み済みのロケール `%s' の二回目の追加は出来ません

en: cannot initialize archive file
ja: 書庫ファイルを初期化できません

en: cannot resize archive file
ja: 書庫ファイルのサイズ変更は出来ません

en: cannot map archive header
ja: 書庫ヘッダーをマップ出来ません

en: failed to create new locale archive
ja: 新しいロケール書庫の作成に失敗しました

en: cannot change mode of new locale archive
ja: 新しいロケール書庫のモードを変更できません

en: cannot read data from locale archive
ja: ロケール書庫からデータを読み込めません

en: cannot map locale archive file
ja: ロケール書庫ファイルをマップできません

en: cannot lock new archive
ja: 新しい書庫をロックできません

en: cannot extend locale archive file
ja: ロケール書庫ファイルを拡張できません

en: cannot change mode of resized locale archive
ja: サイズ変更したロケール書庫のモードを変更できません

en: cannot rename new archive
ja: 新しい書庫名を変更できません

en: cannot open locale archive "%s"
ja: ロケール書庫 "%s" を開けません

en: cannot stat locale archive "%s"
ja: ロケール書庫 "%s" の状態取得 (stat) が出来ません

en: cannot lock locale archive "%s"
ja: ロケール書庫 "%s" をロックできません

en: cannot read archive header
ja: 書庫ヘッダーを読み込めません

en: locale '%s' already exists
ja: ロケール '%s' はすでに存在します

en: cannot add to locale archive
ja: ロケール書庫に追加できません

en: locale alias file `%s' not found
ja: ロケール別名ファイル `%s' が見つかりません

en: Adding %s
ja: %s を追加しています

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
ja: "%s" の状態取得 (stat) に失敗しました: %s: 無視します

en: "%s" is no directory; ignored
ja: "%s" はディレクトリではありません。無視します

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
ja: ディレクトリ "%s" を開けません: %s: 無視します

en: incomplete set of locale files in "%s"
ja: ロケールファイル "%s" 中のロケール集合が不完全です

en: cannot read all files in "%s": ignored
ja: "%s" 内の全てのファイルを読み込めません: 無視します

en: locale "%s" not in archive
ja: ロケール "%s" は書庫内にありません

en: argument to `%s' must be a single character
ja: `%s' への引数は単一文字でなければいけません

en: syntax error: not inside a locale definition section
ja: 構文エラー: ロケール定義セクションの内側ではありません

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
ja: カテゴリ `%2$s' 用の出力ファイル `%1$s' を開けません

en: failure while writing data for category `%s'
ja: カテゴリ `%s' 用のデータ書き込み中に失敗しました

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
ja: カテゴリ `%2$s' 用の出力ファイル `%1$s' を作成できません

en: expecting string argument for `copy'
ja: `copy' 用には文字列引数が予期されます

en: locale name should consist only of portable characters
ja: ロケール名は移植性がある文字だけで構成すべきです

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
ja: `copy' を使用したときに他のいかなるキーワードも指定されませんでした

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
ja: 定義`%1$s' が `END %1$s' で終っていません

en: syntax error in repertoire map definition: %s
ja: レパートリマップの定義中に構文エラーがあります: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
ja: <Uxxxx> または <Uxxxxxxxx> 値が与えられていません

en: cannot save new repertoire map
ja: 新しいレパートリーマップを保存出来ません

en: repertoire map file `%s' not found
ja: レパートリマップファイル `%s' が見つかりません

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
ja: スレーブ疑似端末の所有者、グループ、アクセス権を、ファイル記述子 `%d' として渡されたマスター疑似端末に合わせて設定します。これは `grantpt' 関数用の補助プログラムです。コマンドラインから直接実行するようには意図されていません。

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
ja: 所有者は現在のユーザに設定されます。グループは `%s' に設定されます。アクセス権限は `%o' に設定されます。
    
    %s

en: too many arguments
ja: 引数が多すぎます

en: needs to be installed setuid `root'
ja: setuid `root' でインストールされる必要があります

en: memory is consistent, library is buggy
ja: メモリは一貫性がありますが、ライブラリにバグがあります

en: memory clobbered before allocated block
ja: ブロック確保前にメモリを上書きしました

en: memory clobbered past end of allocated block
ja: 確保したブロック末尾より後のメモリを上書きしました

en: block freed twice
ja: ブロックが二回解放 (free) されました

en: bogus mcheck_status, library is buggy
ja: mcheck_status がおかしいです。ライブラリにバグがあります

en: %s: option '%s' requires an argument\n
ja: %s: オプション '%s' は引数が必要です\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
ja: 使用法: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    PROGRAM のメモリ使用法に関するプロファイルを取得します。
    
       -n,--progname=NAME     プロファイルを取得するプログラムファイル名
       -p,--png=FILE          PNG 画像を生成して FILE 内に保存する
       -d,--data=FILE         バイナリデータファイルを生成して FILE 内に保存する
       -u,--unbuffered        出力をバッファリングしない
       -b,--buffer=SIZE       書き込みを行う前に SIZE 個の要素を収集する
          --no-timer          タイマーを通して追加情報を収集しない
       -m,--mmap              mmap および friends を追跡する
    
       -?,--help              このヘルプを表示して終了する
          --usage             短い使用法に関するメッセージを表示する
       -V,--version           バージョン情報を表示して終了する
    
     次のオプションは画像出力を生成する場合にのみ適用されます:
       -t,--time-based        線形時間のグラフを生成する
       -T,--total             メモリ総使用量のグラフも描画する
          --title=STRING      グラフのタイトルとして STRING を使用する
       -x,--x-size=SIZE       画像の幅を SIZE ピクセルにする
       -y,--y-size=SIZE       画像の高さを SIZE ピクセルにする
    
    長い形式のオプションで必須または任意の引数は、それに対応する短い形式のオプションでも同様に必須または任意です。

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
ja: 使用法: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
ja: memusage: オプション \`${1##*=}' は曖昧です

en: memusage: unrecognized option \`$1'
ja: memusage: 認識出来ないオプション \`$1' です

en: No program name given
ja: プログラム名を与えられていません

en: Name output file
ja: 出力ファイル名前

en: Title string used in output graphic
ja: 出力グラフィック内で使用されるタイトル文字列

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
ja: 時間に対して線形に出力を生成する (デフォルトは関数呼び出しの回数に対して線形)

en: Also draw graph for total memory consumption
ja: 合計メモリ消費に関するグラフも描画する

en: Make output graphic VALUE pixels wide
ja: 出力グラフィックの幅を VALUE ピクセルにする

en: Make output graphic VALUE pixels high
ja: 出力グラフィックの高さを VALUE にする

en: Generate graphic from memory profiling data
ja: メモリプロファイルデータから画像を生成する

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: unable to free arguments
ja: 引数を解放できません

en: Success
ja: 成功です

en: Probable success
ja: おそらく成功です

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Probably not found
ja: おそらく見つかりません

en: Cache expired
ja: キャッシュが破棄されました

en: NIS+ servers unreachable
ja: NIS+ サーバーに到達しません

en: Unknown object
ja: 不明なオブジェクトです

en: Server busy, try again
ja: サーバーがビジー状態です。再試行してください

en: Generic system error
ja: 一般的なシステムエラーです

en: First/next chain broken
ja: 最初/次のチェインが壊れています

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
ja: 許可がありません

en: Not owner
ja: 所有者ではありません

en: Name not served by this server
ja: 名前はこのサーバーで管理されていません

en: Server out of memory
ja: サーバーのメモリが足りません

en: Object with same name exists
ja: 同じ名前を持つオブジェクトが存在します

en: Not master server for this domain
ja: このドメインのマスターサーバーではありません

en: Invalid object for operation
ja: 操作に対する無効なオブジェクトです

en: Malformed name, or illegal name
ja: 誤った形式の名前、または不正な名前です

en: Unable to create callback
ja: コールバックを作成できません

en: Results sent to callback proc
ja: コールバックプロシージャに結果を送りました

en: Not found, no such name
ja: 見つかりません。そのような名前はありません

en: Name/entry isn't unique
ja: 名前/エントリが一意ではありません

en: Modification failed
ja: 更新に失敗しました

en: Database for table does not exist
ja: 表用のデータベースが存在しません

en: Entry/table type mismatch
ja: エントリと表の型が一致しません

en: Link points to illegal name
ja: リンクが不正な名前を指しています

en: Partial success
ja: 部分的に成功しました

en: Too many attributes
ja: 属性が多すぎます

en: Error in RPC subsystem
ja: RPC サブシステム内でエラーが発生しました

en: Missing or malformed attribute
ja: 属性が見当たらないか誤った形式です

en: Named object is not searchable
ja: 名前付きオブジェクトが検索可能ではありません

en: Error while talking to callback proc
ja: コールバックプロシージャと通信中にエラーが発生しました

en: Non NIS+ namespace encountered
ja: NIS+ 名前空間に遭遇していません

en: Illegal object type for operation
ja: 操作に対する不正なオブジェクト型です

en: Passed object is not the same object on server
ja: 渡されたオブジェクトはサーバー上のオブジェクトと同じではありません

en: Modify operation failed
ja: 更新操作に失敗しました

en: Query illegal for named table
ja: 名前付き表に対する不正な問い合わせです

en: Attempt to remove a non-empty table
ja: 空でない表を削除しようとしています

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
ja: NIS+ コールド開始ファイルへアクセスする時にエラーが発生しました。NIS+ はインストールされていますか?

en: Full resync required for directory
ja: ディレクトリに対する完全再同期が必要です

en: NIS+ operation failed
ja: NIS+ の操作に失敗しました

en: NIS+ service is unavailable or not installed
ja: NIS+ サービスが利用不可能か、インストールされていません

en: Yes, 42 is the meaning of life
ja: はい、42は生存期間の平均です

en: Unable to authenticate NIS+ server
ja: NIS+ サーバーを認証できません

en: Unable to authenticate NIS+ client
ja: NIS+ クライアントを認証できません

en: No file space on server
ja: サーバーにファイル用の領域がありません

en: Unable to create process on server
ja: サーバー上にプロセスを作成できません

en: Master server busy, full dump rescheduled.
ja: マスターサーバーがビジーです、フルダンプは再スケジュールされました。

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
ja: ディレクトリ %2$s の UID %1$d に対するローカルエントリが一意ではありません

en: UNKNOWN
ja: 未知

en: Name : `%s'
ja: 名前 : `%s'

en: Type : %s
ja: 型   : %s

en: Master Server :
ja: マスターサーバー:

en: Replicate :
ja: 複製 :

en: 	Name       : %s
ja: 	名前       : %s

en: 	Public Key :
ja: 	公開鍵     :

en: None.
ja: なし。

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
ja: Diffie-Hellmann (%d ビット)

en: RSA (%d bits)
ja: RSA (%d ビット)

en: Kerberos.
ja: Kerberos。

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
ja: 不明 (型 = %d、ビット = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
ja: 	ユニバーサルアドレス (%u)

en: Time to live :
ja: 生存時間 :

en: Default Access rights :
ja: デフォルトアクセス権限 :

en: 	Type         : %s
ja: 	型           : %s

en: 	Access rights:
ja: 	アクセス権限 :

en: Group Flags :
ja: グループフラグ:

en: 
    Group Members :
ja: 
    グループメンバ :

en: Table Type          : %s
ja: テーブル型          : %s

en: Number of Columns   : %d
ja: カラム数            : %d

en: Character Separator : %c
ja: 文字セパレータ      : %c

en: Search Path         : %s
ja: 検索パス            : %s

en: Columns             :
ja: カラム              :

en: 	[%d]	Name          : %s
ja: 	[%d]	名前          : %s

en: 		Attributes    :
ja: 		属性          :

en: 		Access Rights :
ja: 		アクセス権限  :

en: Linked Object Type :
ja: リンクされたオブジェクト型 :

en: Linked to : %s
ja: リンク先 : %s

en: 	Entry data of type %s
ja: 	エントリデータの型 %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
ja: 	[%u] - [%uバイト]

en: Encrypted data
ja: 暗号化データ

en: Binary data
ja: バイナリデータ

en: Object Name   : %s
ja: オブジェクト名: %s

en: Directory     : %s
ja: ディレクトリ  : %s

en: Owner         : %s
ja: 所有者        : %s

en: Group         : %s
ja: グループ      : %s

en: Access Rights :
ja: アクセス権限  :

en: 
    Time to Live  :
ja: 
    生存時間      :

en: Creation Time : %s
ja: 作成日時      : %s

en: Mod. Time     : %s
ja: 更新時刻      : %s

en: Object Type   :
ja: オブジェクト型:

en:     Data Length = %u
ja:     データ長    = %u

en: Status            : %s
ja: ステータス        : %s

en: Number of objects : %u
ja: オブジェクト数    : %u

en: Object #%d:
ja: オブジェクト #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
ja: グループエントリ "%s.%s" グループ:

en:     Explicit members:
ja:     明示的メンバ:

en:     No explicit members
ja:     非明示的メンバ

en:     Implicit members:
ja:     暗黙的メンバ:

en:     No implicit members
ja:     非暗黙的メンバ

en:     Recursive members:
ja:     再帰的メンバ:

en:     No recursive members
ja:     非再帰的メンバ

en:     Explicit nonmembers:
ja:     明示的非メンバ:

en:     No explicit nonmembers
ja:     非明示的非メンバ

en:     Implicit nonmembers:
ja:     暗黙的非メンバ:

en:     No implicit nonmembers
ja:     非暗黙的非メンバ

en:     Recursive nonmembers:
ja:     再帰的非メンバ:

en:     No recursive nonmembers
ja:     非再帰的非メンバ

en: Request arguments bad
ja: 引数要求が間違っています

en: RPC failure on NIS operation
ja: NIS 操作に関する RPC が失敗しました

en: Can't bind to server which serves this domain
ja: このドメインを扱うサーバーへバインドできません

en: No such map in server's domain
ja: サーバードメインにそのようなマップはありません

en: No such key in map
ja: マップにそのようなキーはありません

en: Internal NIS error
ja: NIS 内部エラー

en: Local resource allocation failure
ja: ローカルリソース確保の失敗しました

en: No more records in map database
ja: マップデータベースにこれ以上レコードがありません

en: Can't communicate with portmapper
ja: ポートマッパーと通信できません

en: Can't communicate with ypbind
ja: ypbind と通信できません

en: Can't communicate with ypserv
ja: ypserv と通信できません

en: Local domain name not set
ja: ローカルドメイン名が設定されていません

en: NIS map database is bad
ja: NIS マップデータベースが間違っています

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
ja: NIS クライアントとサーバーのバージョンが一致しません。サービスを提供できません

en: Database is busy
ja: データベースがビジー状態です

en: Unknown NIS error code
ja: 不明な NIS エラーコードです

en: Internal ypbind error
ja: ypbind 内部エラーです

en: Domain not bound
ja: ドメインはバインドされていません

en: System resource allocation failure
ja: システムリソースの確保に失敗しました

en: Unknown ypbind error
ja: 不明な ypbind エラーです

en: yp_update: cannot convert host to netname
ja: yp_update: ホストをネット名へ変換できません

en: yp_update: cannot get server address
ja: yp_update: サーバーアドレスを取得できません

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
ja: ホストキャッシュ内に "%s" が見つかりません!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
ja: ホストキャッシュ内の "%s" を再ロードしています

en:  (first)
ja:  (最初)

en: pruning %s cache; time %ld
ja: %s キャッシュを切り詰めています。時間 %ld

en: invalid persistent database file "%s": %s
ja: 無効な永続的データベースファイル "%s" です: %s

en: uninitialized header
ja: 初期化されていないヘッダーです

en: header size does not match
ja: ヘッダーサイズが一致しません

en: file size does not match
ja: ファイルサイズが一致しません

en: verification failed
ja: 検証に失敗しました

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
ja: データベース %s 用の表の推奨されるサイズが永続的データベースの表のサイズより大きいです

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
ja: "%s" 用の読み込み専用記述子を作成できません。mmap できません

en: cannot access '%s'
ja: '%s' にアクセス出来ません

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
ja: %s 用のデータベースが破損しているか同時使用されました。必要な場合は手動で %s を削除して再起動してください

en: cannot create %s; no persistent database used
ja: %s を作成できません。永続的なデータベースは使用されません

en: cannot create %s; no sharing possible
ja: %s を作成できません。共有することが出来ません

en: cannot write to database file %s: %s
ja: データベースファイル %s へ書き込めません: %s

en: cannot open socket: %s
ja: ソケットを開けません: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
ja: 接続を受け付けるソケットを有効にできません: %s

en: provide access to FD %d, for %s
ja: ファイル記述子 %d へのアクセスを提供します (%s 用)

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
ja: 要求された古いバージョン %d を扱うことができません。現在のバージョンは %d です

en: request from %ld not handled due to missing permission
ja: %ld からの要求は権限が無いため取り扱われません

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
ja: '%s' [%ld] からの要求は権限が無いため取り扱われません

en: request not handled due to missing permission
ja: 要求は権限が無いため取り扱われません

en: cannot write result: %s
ja: 結果を書き込めません: %s

en: error getting caller's id: %s
ja: 呼び出し元 ID の取得時にエラーが発生しました: %s

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
ja: 古い UID へ変更できません: %s; paranoia モードを無効にしています

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
ja: 古い GID に変更できません: %s; paranoia モードを無効にしています

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
ja: 古い作業ディレクトリに移動できません: %s; paranoia モードを無効にしています

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
ja: 再実行に失敗しました: %s; paranoia モードを無効にしています

en: cannot change current working directory to "/": %s
ja: 現在の作業ディレクトリを "/" に変更できません: %s

en: short read while reading request: %s
ja: 読み込み要求より短い読み込みです: %s

en: key length in request too long: %d
ja: 要求に含まれるキー長が長すぎます: %d

en: short read while reading request key: %s
ja: 要求キーの読み込みより短い読み込みです: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
ja: handle_request: 要求を受け取りました (バージョン = %d) 送信PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
ja: handle_request: 要求を受け取りました (バージョン = %d)

en: could not initialize conditional variable
ja: 条件変数を初期化できませんでした

en: could not start clean-up thread; terminating
ja: クリーンアップスレッドを開始できませんでした。終了します

en: could not start any worker thread; terminating
ja: 作業スレッドを全く開始できませんでした。終了します

en: Failed to run nscd as user '%s'
ja: ユーザー '%s' で nscd を実行するのに失敗しました

en: initial getgrouplist failed
ja: getgrouplist 初期化に失敗しました

en: getgrouplist failed
ja: getgrouplistに 失敗しました

en: setgroups failed
ja: setgroups に失敗しました

en: short write in %s: %s
ja: %s での短い書き込み: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
ja: グループキャッシュ内に "%s" が見つかりません!

en: Reloading "%s" in group cache!
ja: グループキャッシュ内の "%s" を再ロードしています!

en: Invalid numeric gid "%s"!
ja: 無効な gid の数値 "%s"!

en: freed %zu bytes in %s cache
ja: %zu バイト解放されました (%s キャッシュ内)

en: no more memory for database '%s'
ja: データベース '%s' 用のメモリがこれ以上ありません

en: Read configuration data from NAME
ja: NAME から設定情報を読み込む

en: Do not fork and display messages on the current tty
ja: fork しないで現在の tty にメッセージを表示する

en: Start NUMBER threads
ja: NUMBERスレッドで起動する

en: Shut the server down
ja: サーバーを終了する

en: Print current configuration statistics
ja: 現在の設定の統計情報を表示する

en: Invalidate the specified cache
ja: 指定したキャッシュを無効にする

en: Use separate cache for each user
ja: ユーザごとにキャッシュを分離する

en: Name Service Cache Daemon.
ja: 名前サービスキャッシュデーモン。

en: wrong number of arguments
ja: 引数の数が間違っています

en: failure while reading configuration file; this is fatal
ja: 設定ファイルの読み込みに失敗しました。これは致命的です

en: already running
ja: 既に起動しています

en: cannot fork
ja: fork できません

en: cannot change current working directory to "/"
ja: 現在の作業ディレクトリを "/" に変更できません

en: Could not create log file
ja: ログファイルを作成できませんでした

en: write incomplete
ja: 書込みが不完全です

en: cannot read invalidate ACK
ja: 無効にした ACK を読み込めません

en: invalidation failed
ja: 無効化に失敗しました

en: Only root is allowed to use this option!
ja: root のみこのオプションを使用することを許可されています!

en: '%s' is not a known database
ja: '%s' は既知のデータベースではありません

en: secure services not implemented anymore
ja: セキュアなサービスはもう実装されていません

en: database %s is not supported
ja: データベース %s はサポートされていません

en: Parse error: %s
ja: 構文解析エラー: %s

en: Must specify user name for server-user option
ja: server-user オプション用にユーザ名を指定しなければいけません

en: Must specify user name for stat-user option
ja: stat-user オプション用にユーザ名を指定しなければいけません

en: Must specify value for restart-interval option
ja: restart-interval オプション用に値を指定しなければいけません

en: Unknown option: %s %s %s
ja: 不明なオプションです: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
ja: 現在の作業ディレクトリーを取得できません: %s; paranoia モードを無効にしています

en: maximum file size for %s database too small
ja: %s データベース用の最大サイズが小さすぎます

en: cannot write statistics: %s
ja: 統計情報を書き込めません: %s

en: Only root or %s is allowed to use this option!
ja: root または %s だけがこのオプションを使用することができます!

en: nscd not running!
ja: nscdは起動していません!

en: cannot read statistics data
ja: 統計情報を読み込めません

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
ja: nscd 設定:
    
    %15d  サーバーデバッグレベル

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
ja: %3ud %2uh %2um %2lus  サーバー 実行時間

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
ja:     %2uh %2um %2lus  サーバー 実行時間

en:         %2um %2lus  server runtime
ja:         %2um %2lus  サーバー 実行時間

en:             %2lus  server runtime
ja:             %2lus  サーバー 実行時間

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
ja: %15d  現在のスレッド数
    %15d  最大スレッド数
    %15lu  クライアントが待機しなければならなかった回数
    %15s  paranoia モードが有効かどうか
    %15lu  内部再起動
    %15u  再起動回数

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
ja: 
    %s キャッシュ:
    
    %15s  キャッシュが有効
    %15s  キャッシュが永続的
    %15s  キャッシュが共有されている
    %15zu  提案されるサイズ
    %15zu  全データプールサイズ
    %15zu  使用中のデータプールサイズ
    %15lu  正のエントリのキャッシュ保持秒数
    %15lu  負のエントリのキャッシュ保持秒数
    %15<PRIuMAX>  正のエントリのキャッシュヒット
    %15<PRIuMAX>  負のエントリのキャッシュヒット
    %15<PRIuMAX>  正のエントリのキャッシュミス
    %15<PRIuMAX>  負のエントリのキャッシュミス
    %15lu%% キャッシュヒット率
    %15zu  現在のキャッシュ個数
    %15zu  最大のキャッシュ個数
    %15zu  検索される最大連鎖長
    %15<PRIuMAX>  rdlock の遅延数
    %15<PRIuMAX>  wrlock の遅延数
    %15<PRIuMAX>  メモリ割り当て失敗
    %15s  変更に関しては /etc/%s を確認してください

en: Invalid numeric uid "%s"!
ja: 無効な uid の数値 "%s" です!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
ja: 監査サブシステムへの接続を開くのに失敗しました: %m

en: Failed to set keep-capabilities
ja: keep-capabilities の設定に失敗しました

en: prctl(KEEPCAPS) failed
ja: prctl(KEEPCAPS) に失敗しました

en: Failed to initialize drop of capabilities
ja: 権限を取り除いて初期化するのに失敗しました

en: cap_init failed
ja: cap_init に失敗しました

en: Failed to drop capabilities
ja: 権限を取り除くのに失敗しました

en: cap_set_proc failed
ja: cap_set_proc に失敗しました

en: Failed to unset keep-capabilities
ja: keep-capabilities の設定解除に失敗しました

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
ja: カーネルが SELinux をサポートするかどうかの判定に失敗しました

en: Failed to start AVC thread
ja: AVC スレッドの開始に失敗しました

en: Failed to create AVC lock
ja: AVC ロックの作成に失敗しました

en: Failed to start AVC
ja: AVC の開始に失敗しました

en: Access Vector Cache (AVC) started
ja: Access Vector Cache (AVC) が開始されました

en: Error getting context of socket peer
ja: ソケット対向のコンテキスト取得中にエラーが発生しました

en: Error getting context of nscd
ja: nscd のコンテキスト取得中にエラーが発生しました

en: Error getting sid from context
ja: コンテキストから sid を取得中にエラーが発生しました

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
ja: 
    SELinux AVC 統計情報:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses

en: Haven't found "%s" in services cache!
ja: サービスキャッシュ内に "%s" が見つかりません!

en: Reloading "%s" in services cache!
ja: サービスキャッシュ内の "%s" を再ロードしています!

en: Service configuration to be used
ja: 使用されるサービス設定

en: disable IDN encoding
ja: IDN エンコーディングを無効にする

en: Get entries from administrative database.
ja: 管理データベースからエントリを取得します。

en: Enumeration not supported on %s
ja: エミュレーションは %s 上ではサポートされていません

en: Unknown database name
ja: 不明なデータベース名です

en: Supported databases:
ja: サポートされているデータベース:

en: Unknown database: %s
ja: 不明なデータベースです: %s

en: Convert key to lower case
ja: キーを小文字に変換しています

en: Do not print messages while building database
ja: データベース構築中にメッセージを表示しない

en: Print content of database file, one entry a line
ja: データベースのコンテキストを、1 エントリ 1 行で表示する

en: cannot create temporary file
ja: 一時ファイルを作成できません

en: duplicate key
ja: キーが重複しています

en: problems while reading `%s'
ja: `%s' の読み込み中に問題が発生しました

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
ja: 使用法: %s [-v specification] variable_name [pathname]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
ja: 使用法: getconf [-v SPEC] VAR
    または: getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    変数 VAR (または PATH の変数 PATH_VAR) の設定値を取得します。
    SPEC が指定された場合、コンパイル環境 SPEC の値を取得します。

en: unknown specification "%s"
ja: 不明な specification "%s" です

en: Couldn't execute %s
ja: %s を実行できません

en: undefined
ja: 未定義

en: Unrecognized variable `%s'
ja: 認識できない変数 `%s' です

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: No match
ja: 一致しません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名です

en: Trailing backslash
ja: 終端のバックスラッシュ

en: Invalid back reference
ja: 無効な前方参照です

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が不一致です

en: Unmatched \{
ja: \{ が不一致です

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の中身が無効です

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲終了です

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前方正規表現です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が途中で終了しました

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が不一致です

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現がありません

en: parameter null or not set
ja: パラメータが NULL であるか設定されていません

en: Resolver Error 0 (no error)
ja: リゾルバエラー 0 (エラーはありません)

en: Unknown host
ja: 不明なホストです

en: Host name lookup failure
ja: ホスト名の解決に失敗しました

en: Unknown server error
ja: 不明なサーバーエラーです

en: No address associated with name
ja: 名前に対応するアドレスがありません

en: Resolver internal error
ja: リゾルバ内部エラーです

en: Unknown resolver error
ja: 不明なリゾルバエラーです

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
ja: %s: 行 %d: %d より多くドメインを取り除けません

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
ja: %s: %d行: リストデリミタがドメイン内についていません

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
ja: %s: 行 %d: `on' または `off' が予期されますが、見つかったのは `%s' です

en: %s: line %d: bad command `%s'
ja: %s: 行 %d: 間違ったコマンド `%s' です

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
ja: %s: 行 %d: 後に残ったゴミ `%s' を無視します

en: Illegal opcode
ja: 不正な命令コードです

en: Illegal operand
ja: 不正な命令被演算子です

en: Illegal addressing mode
ja: 不正なアドレッシングモードです

en: Illegal trap
ja: 不正なトラップです

en: Privileged opcode
ja: 特権命令コードです

en: Privileged register
ja: 特権レジスターです

en: Coprocessor error
ja: コプロセッサーエラーです

en: Internal stack error
ja: 内部スタックエラーです

en: Integer divide by zero
ja: 整数の 0による除算です

en: Integer overflow
ja: 整数のオーバーフローです

en: Floating-point divide by zero
ja: 浮動小数の 0 による除算です

en: Floating-point overflow
ja: 浮動小数のオーバーフローです

en: Floating-point underflow
ja: 浮動小数のアンダーフローです

en: Floating-poing inexact result
ja: 浮動小数の正しくない結果です

en: Invalid floating-point operation
ja: 無効な浮動小数の操作命令です

en: Subscript out of range
ja: 添え字が範囲外です

en: Address not mapped to object
ja: アドレスがオブジェクトにマップされていません

en: Invalid permissions for mapped object
ja: マップされたオブジェクトに対する無効なアクセス権限です

en: Invalid address alignment
ja: 無効なアドレス整列です

en: Nonexisting physical address
ja: 存在しない物理アドレスです

en: Object-specific hardware error
ja: オブジェクト特有のハードウェアエラーです

en: Process breakpoint
ja: プロセスのブレークポイントです

en: Process trace trap
ja: プロセスのトレーストラップです

en: Child has exited
ja: 子プロセスが終了しました

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
ja: 子プロセスが異常終了しました。コアファイルは作成されませんでした

en: Traced child has trapped
ja: 追跡している子プロセスがトラップされました

en: Child has stopped
ja: 子プロセスが中断しました

en: Stopped child has continued
ja: 中断していた子プロセスが再開されました

en: Data input available
ja: データ入力が使用可能です

en: Output buffers available
ja: 出力バッファーが使用可能です

en: Input message available
ja: 入力メッセージが使用可能です

en: I/O error
ja: I/Oエラーです

en: High priority input available
ja: 高優先度入力が使用可能です

en: Device disconnected
ja: デバイスが切断されました

en: Signal sent by kill()
ja: kill() によってシグナルが送られました

en: Signal sent by sigqueue()
ja: sigqueue() によってシグナルが送られました

en: Signal generated by the expiration of a timer
ja: タイマーの時間切れによってシグナルが生成されました

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
ja: 非同期 I/O 要求の完了によってシグナルが生成されました

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
ja: 空のメッセージキューにメッセージが到着したことによりシグナルが生成されました

en: Signal sent by tkill()
ja: tkill() によってシグナルが送られました

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
ja: 非同期名前解決要求の完了によってシグナルが生成されました

en: Signal generated by the completion of an I/O request
ja: I/O 要求の完了によってシグナルが生成されました

en: Signal sent by the kernel
ja: カーネルによってシグナルが送られました

en: Unknown signal %d
ja: 不明なシグナル %d です

en: %s%sUnknown signal %d
ja: %s%s不明なシグナル %d です

en: Unknown signal
ja: 不明なシグナルです

en: Unknown error
ja: 不明なエラーです

en: Real-time signal %d
ja: リアルタイムシグナル %d

en: Unknown signal %d
ja: 不明なシグナル %d

en: out of memory
ja: メモリが足りなくなりました

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
ja: %s: %s; low バージョン = %lu、high バージョン = %lu

en: %s: %s; why = %s
ja: %s: %s; 理由 = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
ja: %s: %s; 理由 = (不明な認証エラーです - %d)

en: RPC: Success
ja: RPC: 成功です

en: RPC: Can't encode arguments
ja: RPC: 引数をエンコードできません

en: RPC: Can't decode result
ja: RPC: デコードできません

en: RPC: Unable to send
ja: RPC: 送信できません

en: RPC: Unable to receive
ja: RPC: 受け取れません

en: RPC: Timed out
ja: RPC: タイムアウトしました

en: RPC: Incompatible versions of RPC
ja: RPC: RPCのバージョンが非互換です

en: RPC: Authentication error
ja: RPC: 認証エラーです

en: RPC: Program unavailable
ja: RPC: プログラムは利用できません

en: RPC: Program/version mismatch
ja: RPC: プログラムとバージョンが一致しません

en: RPC: Procedure unavailable
ja: RPC: 手続きが利用できません

en: RPC: Server can't decode arguments
ja: RPC: サーバーが引数をデコードできません

en: RPC: Remote system error
ja: RPC: 遠隔システムエラー

en: RPC: Unknown host
ja: RPC: 不明なホストです

en: RPC: Unknown protocol
ja: RPC: 不明なプロトコルです

en: RPC: Port mapper failure
ja: RPC: ポートマッパーの失敗です

en: RPC: Program not registered
ja: RPC: プログラムが登録されていません

en: RPC: Failed (unspecified error)
ja: RPC: 失敗しました (原因不特定のエラー)

en: RPC: (unknown error code)
ja: RPC: (未知のエラーコード)

en: Authentication OK
ja: 認証 OK

en: Invalid client credential
ja: 無効なクライアントの信任です

en: Server rejected credential
ja: サーバーが証明を拒否しました

en: Invalid client verifier
ja: 無効なクライアント確認です

en: Server rejected verifier
ja: サーバーが確認を拒否しました

en: Client credential too weak
ja: クライアントの信任が弱すぎます

en: Invalid server verifier
ja: 無効なサーバー認証者です

en: Failed (unspecified error)
ja: 失敗しました(原因不特定のエラー)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
ja: clnt_raw.c: 致命的なヘッダーシリアル化エラーが発生しました

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
ja: pmap_getmaps.c: rpc 問題が発生しました

en: Cannot register service
ja: サービスを登録できません

en: Cannot create socket for broadcast rpc
ja: ブロードキャストRPCのためのソケットを作成できません

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
ja: ソケットオプション SO_BROADCAST を設定できません

en: Cannot send broadcast packet
ja: ブロードキャストパケットを送信できません

en: Broadcast poll problem
ja: ブロードキャスト調査で問題

en: Cannot receive reply to broadcast
ja: ブロードキャストへの応答を受け取られません

en: svc_run: - out of memory
ja: svc_run: - メモリが足りません

en: svc_run: - poll failed
ja: svc_run: - pollに失敗しました

en: can't reassign procedure number %ld
ja: 手続き番号 %ld を再割り当てできません

en: couldn't create an rpc server
ja: RPCサーバーを作成できませんでした

en: couldn't register prog %ld vers %ld
ja: プログラム %ld バージョン %ld を登録できませんでした

en: registerrpc: out of memory
ja: registerrpc: メモリが足りません

en: trouble replying to prog %d
ja: プログラム %d への応答中に問題が起きました

en: never registered prog %d
ja: プログラム %d は登録されていません

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
ja: svc_tcp.c - tcpソケット作成に問題があります

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
ja: svc_tcp.c - getsocknameもしくはlistenできません

en: svcudp_create: socket creation problem
ja: svcudp_create: ソケットの作成に問題があります

en: svcudp_create - cannot getsockname
ja: svcudp_create - getsocknameできません

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
ja: svcudp_create: xp_padはIP_PKTINFOに対して小さすぎます

en: enablecache: cache already enabled
ja: enablecache: キャッシュは既に有効です

en: enablecache: could not allocate cache
ja: enablecache: キャッシュを確保できませんでした

en: enablecache: could not allocate cache data
ja: enablecache: キャッシュデータを確保できませんでした

en: enablecache: could not allocate cache fifo
ja: enablecache: キャッシュfifoを確保できませんでした

en: cache_set: victim not found
ja: cache_set: 犠牲領域がみつかりません

en: cache_set: victim alloc failed
ja: cache_set: 犠牲領域確保に失敗しました

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
ja: cache_set: 新しいrpc_bufferを確保できませんでした

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
ja: svc_unix.c - AF_UNIXソケット作成に問題があります

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
ja: svc_unix.c - getsocknameもしくはlistenできません

en: Interrupt
ja: 割り込み

en: Quit
ja: 終了

en: Aborted
ja: 中止

en: Floating point exception
ja: 浮動小数点例外

en: Killed
ja: 強制終了

en: Bus error
ja: バスエラー

en: Bad system call
ja: 間違ったシステムコール

en: Urgent I/O condition
ja: 緊急 I/O 状態

en: Stopped (signal)
ja: 停止 (シグナル)

en: Stopped
ja: 停止

en: Continued
ja: 継続

en: Child exited
ja: 子プロセス終了

en: Stopped (tty input)
ja: 停止 (tty 入力)

en: Stopped (tty output)
ja: 停止 (tty 出力)

en: I/O possible
ja: I/O 可能

en: CPU time limit exceeded
ja: CPU時間制限を超過しました

en: File size limit exceeded
ja: ファイルサイズ制限を超過しました

en: Virtual timer expired
ja: 仮想タイマーが終了しました

en: Profiling timer expired
ja: プロファイリングタイマーが終了しました

en: User defined signal 1
ja: ユーザー定義シグナル1

en: User defined signal 2
ja: ユーザー定義シグナル2

en: Window changed
ja: Window が変更されました

en: EMT trap
ja: EMT トラップ

en: Stack fault
ja: スタックエラー

en: Power failure
ja: 電源エラー

en: Information request
ja: 情報要求

en: Resource lost
ja: リソースが無くなりました

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
ja: 許可されていない操作です

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
ja: そのようなプロセスはありません

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
ja: システムコール割り込み

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
ja: 入力/出力エラーです

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
ja: そのようなデバイスやアドレスはありません

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
ja: 引数リストが長すぎます

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
ja: 実行形式エラー

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
ja: 不正なファイル記述子です

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
ja: 子プロセスがありません

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
ja: リソースのデッドロック回避

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
ja: メモリを確保できません

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
ja: 不正なアドレスです

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
ja: ブロックデバイスが必要です

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
ja: デバイスもしくはリソースがビジー状態です

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
ja: ファイルが存在します

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
ja: 無効なクロスデバイスリンクです

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
ja: そのようなデバイスはありません

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
ja: ディレクトリではありません

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
ja: ディレクトリです

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
ja: 無効な引数です

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
ja: ファイルを開きすぎです

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
ja: システム中のファイルを開きすぎです

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
ja: デバイスに対する不適切なioctlです

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
ja: テキストファイルがビジー状態です

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
ja: ファイルが大きすぎます

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
ja: デバイスに空き領域がありません

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
ja: 不正なシークです

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
ja: 読み込み専用ファイルシステムです

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
ja: リンクが多すぎます

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
ja: 数値の引数はドメイン外です

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
ja: 計算結果は範囲外の値です

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
ja: リソースが一時的に利用できません

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
ja: 現在処理中の操作です

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
ja: 操作はすでに処理中です

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
ja: ソケットでないものにソケット操作をしています

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
ja: メッセージが長すぎます

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
ja: ソケットに対し間違ったプロトコルの形式です

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
ja: プロトコルは利用できません

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
ja: プロトコルはサポートされていません

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
ja: ソケット形式はサポートしていません

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
ja: サポートされていない操作です

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
ja: プロトコルファミリはサポートしていません

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
ja: アドレスファミリはプロトコルによってサポートされていません

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
ja: アドレスは既に使用中です

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
ja: 要求アドレスに割り当てられません

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
ja: ネットワークが落ちています

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
ja: ネットワークに届きません

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
ja: リセット中ネットワークの接続が切れました

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
ja: ソフトウェアが接続を中断しました

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
ja: 接続が相手からリセットされました

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
ja: 利用可能な空きバッファがありません

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
ja: 通信端点が既に接続されています

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
ja: 通信端点が接続されていません

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
ja: 送信先アドレスが必要です

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
ja: 通信端点のシャットダウン後は送信できません

en: Too many references: cannot splice
ja: 参照が多すぎます: 接続できません

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
ja: 接続がタイムアウトしました

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
ja: 接続を拒否されました

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
ja: シンボリックリンクの階層が多すぎます

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
ja: ファイル名が長すぎます

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
ja: ホストが落ちています

en: No route to host
ja: ホストへの経路がありません

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
ja: ディレクトリは空ではありません

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
ja: ユーザが多すぎます

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
ja: ディスク使用量制限を超過しました

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
ja: 古いファイルハンドルです

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
ja: オブジェクトはリモートにあります

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
ja: ロックが利用できません

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
ja: 関数は実装されていません

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
ja: 無効または不完全なマルチバイトまたはワイド文字です

en: Bad message
ja: 不正なメッセージです

en: Identifier removed
ja: 識別子を除去しました

en: Multihop attempted
ja: 多重ホップが企てられました

en: No data available
ja: 利用可能なデータがありません

en: Link has been severed
ja: リンクが切れています

en: No message of desired type
ja: 要求した形式のメッセージはありません

en: Out of streams resources
ja: ストリームリソース外です

en: Device not a stream
ja: デバイスはストリーム型ではありません

en: Value too large for defined data type
ja: 定義されたデータ型に対して値が大きすぎます

en: Protocol error
ja: プロトコルエラー

en: Timer expired
ja: タイマが破棄されました

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
ja: 操作は中断されました

en: Owner died
ja: 所有者が無くなりました

en: State not recoverable
ja: 状態の復帰が出来ません

en: Interrupted system call should be restarted
ja: 割り込まれたシステムコールは再スタートさせるべきです

en: Channel number out of range
ja: チャンネル番号が範囲外です

en: Level 2 not synchronized
ja: レベル2は同期していません

en: Level 3 halted
ja: レベル3停止

en: Level 3 reset
ja: レベル3はリセットしました

en: Link number out of range
ja: リンク数が範囲外です

en: Protocol driver not attached
ja: プロトコルドライバがアタッチされていません

en: No CSI structure available
ja: CSI 構造が利用できません

en: Level 2 halted
ja: レベル2停止

en: Invalid exchange
ja: 無効な交換です

en: Invalid request descriptor
ja: 無効なリクエスト記述子です

en: No anode
ja: アノードがありません

en: Invalid request code
ja: 無効なリクエストコードです

en: Invalid slot
ja: 無効なスロットです

en: File locking deadlock error
ja: ファイルロックのデッドロックエラーです

en: Bad font file format
ja: 不正なフォントファイル形式です

en: Machine is not on the network
ja: マシンはネットワークにつながっていません

en: Package not installed
ja: パッケージはインストールされていません

en: Advertise error
ja: Advertiseエラー

en: Srmount error
ja: Srmount エラー

en: Communication error on send
ja: 送信中の通信エラー

en: RFS specific error
ja: RFS特定エラー

en: Name not unique on network
ja: 名前がネットワーク上で重複しています

en: File descriptor in bad state
ja: ファイル記述子が不正の状態にあります

en: Remote address changed
ja: 遠隔アドレスが変更されました

en: Can not access a needed shared library
ja: 必要な共有ライブラリにアクセスできません

en: Accessing a corrupted shared library
ja: 壊れた共有ライブラリにアクセスしています

en: .lib section in a.out corrupted
ja: a.out 中の .lib セクションが壊れています

en: Attempting to link in too many shared libraries
ja: あまりに多過ぎる共有ライブラリへリンクしようとしています

en: Cannot exec a shared library directly
ja: 共有ライブラリは直接実行できません

en: Streams pipe error
ja: ストリームパイプエラー

en: Structure needs cleaning
ja: 構造体を内容消去する必要があります

en: Not a XENIX named type file
ja: XENIX の名前付きファイルではありません

en: No XENIX semaphores available
ja: XENIX セマフォが利用できません

en: Is a named type file
ja: 名前付きファイルです

en: Remote I/O error
ja: 遠隔I/Oエラーです

en: No medium found
ja: メディアが見つかりません

en: Wrong medium type
ja: 不正なメディア形式です

en: Required key not available
ja: 要求されたキーが利用できません

en: Key has expired
ja: キーが期限切れです

en: Key has been revoked
ja: キーが破棄されています

en: Key was rejected by service
ja: キーがサービスによって拒否されました

en: Operation not possible due to RF-kill
ja: RF-kill のため操作は不可能です

en: RPC struct is bad
ja: RPC構造が不正です

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
ja: 不適切なファイル形式かフォーマットです

en: RPC bad procedure for program
ja: プログラムに対して不正なRPCの手続きです

en: Authentication error
ja: 認証エラーです

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
ja: 翻訳用プログラムが死んでいます

en: RPC version wrong
ja: RPCバージョンが違います

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
ja: プロセスが多すぎます

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
ja: 不必要なエラー

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
ja: サポートされていません

en: RPC program version wrong
ja: RPCプログラムバージョンが違います

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
ja: バックグラウンドプロセスに対する不適切な操作です

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
ja: コンピュータが「戦死」しました

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
ja: ブロックされうる操作です

en: Need authenticator
ja: 認証者(authenticator)が必要です

en: RPC program not available
ja: RPCプログラムは利用できません

en: Error in unknown error system:
ja: 不明なエラーシステムでのエラー:

en: Address family for hostname not supported
ja: ホスト名に対する Address family がサポートされていません

en: Temporary failure in name resolution
ja: 名前解決に一時的に失敗しました

en: Bad value for ai_flags
ja: ai_flags に対する誤った値です

en: Non-recoverable failure in name resolution
ja: 名前解決で回復できない失敗が発生しました

en: ai_family not supported
ja: ai_family はサポートされていません

en: Memory allocation failure
ja: メモリ配置に失敗しました

en: No address associated with hostname
ja: ホスト名にアドレスが割り当てられていません

en: Name or service not known
ja: 名前またはサービスが不明です

en: Servname not supported for ai_socktype
ja: ai_socktype に対して Servname がサポートされていません

en: ai_socktype not supported
ja: ai_socktype はサポートされていません

en: System error
ja: システムエラー

en: Processing request in progress
ja: 要求された処理は実行中です

en: Request canceled
ja: 要求がキャンセルされました

en: Request not canceled
ja: 要求がキャンセルされませんでした

en: All requests done
ja: すべての要求が完了しました

en: Interrupted by a signal
ja: シグナル割り込みが発生しました

en: Parameter string not correctly encoded
ja: パラメーター文字列が正しくエンコードされていません

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
ja: makecontext: 8引数以上を扱う方法がわかりません

en: %s is for unknown machine %d.
ja: %s は未知のマシン %d に対するものです.

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
ja: %s: 警告: ゾーン "%s" 省略形 "%s" %s

en: %s: Memory exhausted: %s
ja: %s: メモリが足りません: %s

en: warning:
ja: 警告:

en: %s: More than one -d option specified
ja: %s: -d オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -l option specified
ja: %s: -l オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -p option specified
ja: %s: -p オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -y option specified
ja: %s: -y オプションが複数指定されています

en: %s: More than one -L option specified
ja: %s: -L オプションが複数指定されています

en: same rule name in multiple files
ja: 複数ファイルに同じルール名があります

en: standard input
ja: 標準入力

en: %s: Can't open %s: %s
ja: %s: %sを開けません: %s

en: line too long
ja: 行が長すぎます

en: input line of unknown type
ja: 不明な形式の入力行です

en: %s: panic: Invalid l_value %d
ja: %s: パニック: 無効な l_value %d です

en: expected continuation line not found
ja: 継続行が期待されましたが見つかりません

en: time overflow
ja: 時間オーバーフロー

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
ja: 2007 以前のバージョンの zic では24時間を超える値は扱えません

en: invalid saved time
ja: 不正な保存時刻です

en: wrong number of fields on Rule line
ja: Rule行のフィールド数が間違っています

en: wrong number of fields on Zone line
ja: Zone行のフィールド数が間違っています

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
ja: "Zone %s"行と -l オプションは同時指定できません

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
ja: "Zone %s"行と -p オプションは同時指定できません

en: wrong number of fields on Zone continuation line
ja: Zone continuation行のフィールド数が間違っています

en: invalid abbreviation format
ja: 無効な省略形です

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
ja: ゾーン連続行 end time は前の行の end time よりも後であってはなりません

en: invalid leaping year
ja: 無効なうるう年です

en: invalid month name
ja: 無効なな月名です

en: invalid day of month
ja: 一月あたりの日にちが無効です

en: time too small
ja: 時刻が小さすぎます

en: time too large
ja: 時刻が大きすぎます

en: invalid time of day
ja: 1日あたりの時間が無効です

en: wrong number of fields on Leap line
ja: Leap行のフィールド数が間違っています

en: wrong number of fields on Link line
ja: Link行のフィールド数が間違っています

en: blank FROM field on Link line
ja: Link 行の FROM フィールドが空欄です

en: invalid starting year
ja: 無効な開始年です

en: invalid ending year
ja: 無効な終了年です

en: starting year greater than ending year
ja: 開始年が終了年より大きくなっています

en: invalid weekday name
ja: 無効な曜日名です

en: no POSIX environment variable for zone
ja: ゾーン用の POSIX 環境変数ではありません

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
ja: ちょうどその時刻を使用するタイムゾーンの省略形を決定できません

en: too many local time types
ja: ローカル時間形式が多すぎます

en: too many leap seconds
ja: うるう秒が大きすぎます

en: Wild result from command execution
ja: コマンド実行からの粗い結果

en: %s: command was '%s', result was %d
ja: %s: コマンドは'%s', 結果は %dでした

en: Odd number of quotation marks
ja: クォートするマークが奇数個分しかありません

en: use of 2/29 in non leap-year
ja: うるう年ではないのに2/29を使っています

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
ja: タイムゾーン省略名が POSIX 標準と異なります

en: too many, or too long, time zone abbreviations
ja: タイムゾーン省略名が多すぎるか長すぎます
