libc 2.41.9000 - en to cs translation catalogue (1448 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
cs: %.*s: Parametr ARGP_HELP_FMT vyžaduje hodnotu

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
cs: %.*s: Neznámý parametr ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
cs: Nesmysly v ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
cs: Argumenty požadované dlouhými přepínači jsou také požadovány jejich krátkými formami.

en: Usage:
cs: Použití:

en:   or:
cs:   nebo:

en:  [OPTION...]
cs:  [PŘEPÍNAČ…]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
cs: Více informací získáte příkazy „%s --help“ nebo „%s --usage“.

en: Report bugs to %s.
cs: Chyby v programu oznamujte na adrese %s (pouze anglicky),
    připomínky k překladu zasílejte na adresu
    <translation-team-cs@lists.sourceforge.net> (česky).

en: Give this help list
cs: Vypíše tuto nápovědu

en: Give a short usage message
cs: Vypíše krátký návod na použití

en: NAME
cs: NÁZEV

en: Set the program name
cs: Nastaví název programu

en: SECS
cs: SEK

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
cs: Počkání SEK sekund (výchozí 3600)

en: Print program version
cs: Vypíše označení verze programu

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
cs: (CHYBA PROGRAMU) Neznámá verze!?

en: %s: Too many arguments
cs: %s: Příliš mnoho argumentů

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
cs: (CHYBA PROGRAMU) Přepínač měl být rozpoznán!?

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
cs: %s%s%s:%u: %s%sNeočekávaná chyba: %s.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
cs: %s%s%s:%u: %s%sPředpoklad „%s“ nesplněn.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
cs:  Vytvoří hlavičkový soubor NÁZEV pro jazyk C obsahující definice symbolů

en: Do not use existing catalog, force new output file
cs:  Nepoužívá existující katalog, vytvoří nový výstupní soubor

en: Write output to file NAME
cs: Zapsání výstup do souboru SOUBOR

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
cs: Generuje katalog zpráv.
    Je-li VSTUPNÍ_SOUBOR -, vstup bude načten ze standardního vstupu.
    Je-li VÝSTUPNÍ_SOUBOR -, výstup bude zapsán na standardní výstup.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
cs: -o VÝSTUPNÍ_SOUBOR [VSTUPNÍ_SOUBOR]…
    [ VÝSTUPNÍ_SOUBOR [VSTUPNÍ_SOUBOR]…]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
cs: Rady, jak nahlásit chybu, naleznete na:
    %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
cs: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Toto je volné programové vybavení; podmínky pro kopírování a rozšiřování
    naleznete ve zdrojových textech. Toto programové vybavení je zcela BEZ ZÁRUKY,
    a to i bez záruky PRODEJNOSTI nebo VHODNOSTI PRO NĚJAKÝ KONKRÉTNÍ ÚČEL.

en: Written by %s.
cs: Autor: %s.

en: *standard input*
cs: *standardní vstup*

en: cannot open input file `%s'
cs: vstupní soubor „%s“ nelze otevřít

en: illegal set number
cs: nepovolené číslo sady

en: duplicate set definition
cs: duplicitní definice sady

en: this is the first definition
cs: toto je první definice

en: unknown set `%s'
cs: neznámá sada „%s“

en: invalid quote character
cs: chybný znak s uvozovkami

en: unknown directive `%s': line ignored
cs: neznámá direktiva „%s“: řádek ignorován

en: duplicated message number
cs: duplicitní číslo zprávy

en: duplicated message identifier
cs: duplicitní identifikátor zprávy

en: invalid character: message ignored
cs: chybný znak: zpráva ignorována

en: invalid line
cs: chybný řádek

en: malformed line ignored
cs: deformovaný řádek bude ignorován

en: cannot allocate memory
cs: nelze alokovat paměť

en: cannot open output file `%s'
cs: výstupní soubor „%s“ nelze otevřít

en: invalid escape sequence
cs: chybná escape sekvence

en: unterminated message
cs: neukončená zpráva

en: while opening old catalog file
cs: během otvírání starého katalogu

en: conversion modules not available
cs: převodní modul není dostupný

en: cannot determine escape character
cs: nelze určit escapovací znak

en: Don't buffer output
cs: Nebufferovat výstup

en: Dump information generated by PC profiling.
cs: Vypíše informace získané při profilování přes PC.

en: [FILE]
cs: [SOUBOR]

en: cannot read header
cs: hlavičku nelze přečíst

en: cannot read pointer pair
cs: dvojici ukazatelů nelze přečíst

en: unexpected end of file in header
cs: neočekávaný konec souboru uprostřed hlavičky

en: unexpected end of file in pointer pair
cs: neočekávaný konec souboru ve dvojici ukazatelů

en: cannot open input file
cs: vstupní soubor nelze otevřít

en: invalid pointer size
cs: neplatná velikost ukazatele

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
cs: Použití: xtrace [PŘEPÍNAČ]… PROGRAM [PŘEPÍNAČ_PROGRAMU]…\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
cs: Více informací lze získat příkazem „%s --help“ nebo „%s --usage“.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
cs: %s: přepínač „%s“ vyžaduje argument.\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
cs: Sleduje běh programu a vypisuje právě prováděné funkce.
    
         --data=SOUBOR        Nespustí program, jen vypíše data ze SOUBORU.
    
       -?,--help              Vypíše tuto nápovědu a skončí
          --usage             Vrátí krátký návod na použití
       -V,--version           Vypíše informace o verzi a skončí
    
    Povinné argumenty dlouhých přepínačů jsou také povinné u odpovídajících
    krátkých přepínačů.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
cs: Návod, jak nahlásit chybu, naleznete na:\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
cs: xtrace: nerozpoznaný přepínač „$1“\n

en: No program name given\n
cs: Nezadán žádný název programu\n

en: executable \`$program' not found\n
cs: spustitelný program „$program“ nenalezen\n

en: \`$program' is no executable\n
cs: „$program“ není spustitelný\n

en: unsupported dlinfo request
cs: nepodporovaný požadavek dlinfo

en: invalid namespace
cs: neplatný jmenný prostor

en: invalid mode
cs: neplatný režim

en: invalid mode parameter
cs: neplatný parametr režimu

en: unknown or unsupported flag
cs: neznámý nebo nepodporovaný příznak

en: Cache file has wrong endianness.
cs: Soubor s keší má nesprávnou endianitu.

en: Cache generated by:
cs: Keš vytvořil:

en: Can't open cache file %s
cs: Soubor s keší %s nelze otevřít

en: mmap of cache file failed.
cs: mmap na souboru s keší selhala.

en: File is not a cache file.
cs: Soubor neobsahuje keš.

en: %d libs found in cache `%s'
cs: V keši „%2$s“ nalezeno knihoven: %1$d

en: Malformed extension data in cache file %s
cs: Údaje o rozšířeních v souboru keše %s jsou poškozená

en: Writing of cache extension data failed
cs: Zápis kešovaných údajů o rozšířeních selhal

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
cs: %s: Úroveň ISA je příliš vysoká (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
cs: Nelze vytvořit dočasný soubor s keší %s

en: Writing of cache data failed
cs: Zápis kešovaných dat selhal

en: Changing access rights of %s to %#o failed
cs: Změna přístupových práv k %s na %#o se nezdařila

en: Renaming of %s to %s failed
cs: Přejmenování z %s na %s selhalo

en: Could not create library path
cs: Cestu ke knihovně nebylo možné vytvořit

en: error while loading shared libraries
cs: chyba během načítání sdílených knihoven

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
cs: CHYBA DYNAMICKÉHO LINKERU!!!

en: cannot create scope list
cs: seznam rozsahů nelze vytvořit

en: shared object not open
cs: sdílený objekt není otevřen

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
cs: V SUID/SGID programech není DST povoleno

en: empty dynamic string token substitution
cs: prázdné nahrazená dynamického řetězcového dílku (DST)

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
cs: pomocnou „%s“ nelze načíst kvůli prázdnému nahrazení dynamických řetězcových dílků

en: cannot allocate dependency buffer
cs: paměť pro závislosti nelze alokovat

en: cannot allocate dependency list
cs: dynamický seznam nelze alokovat

en: cannot allocate symbol search list
cs: seznam pro vyhledávání symbolů nelze alokovat

en: cannot create HWCAP priorities
cs: nelze vytvořit priority HWCAP

en: cannot create capability list
cs: nelze vytvořit seznam kvalifikací

en: cannot allocate name record
cs: nelze alokovat paměť pro záznam jména

en: cannot create cache for search path
cs: keš pro vyhledávací cestu nelze vytvořit

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
cs: nelze vytvořit kopii RUNPATH/RPATH

en: cannot create search path array
cs: nelze vytvořit pole vyhledávacích cest

en: cannot stat shared object
cs: nelze získat informace o sdíleném objektu

en: cannot create shared object descriptor
cs: deskriptor sdíleného objektu nelze vytvořit

en: cannot read file data
cs: data ze souboru nelze načíst

en: ELF load command address/offset not page-aligned
cs: Adresa/pozice kódu zavaděče formátu ELF není zarovnána na hranici stránky

en: object file has no loadable segments
cs: objektový soubor nemá žádné nahratelné segmenty

en: cannot dynamically load executable
cs: spustitelný kód nelze dynamicky zavést

en: object file has no dynamic section
cs: objektový soubor nemá žádnou dynamickou sekci

en: cannot dynamically load position-independent executable
cs: spustitelný kód nezávislý na umístění nelze dynamicky zavést

en: shared object cannot be dlopen()ed
cs: sdílený objekt nebylo možné načíst funkcí dlopen()

en: cannot allocate memory for program header
cs: nelze alokovat paměť pro hlavičku programu

en: cannot enable executable stack as shared object requires
cs: nemohu povolit spustitelnost zásobníku, jak vyžaduje sdílený objekt

en: cannot close file descriptor
cs: deskriptor souboru nelze zavřít

en: file too short
cs: soubor je příliš krátký

en: invalid ELF header
cs: neplatný hlavička ELF

en: ELF file data encoding not big-endian
cs: Kódování dat souboru ELF nemá velkou endianitu

en: ELF file data encoding not little-endian
cs: Kódování dat souboru ELF nemá malou endianitu

en: ELF file version ident does not match current one
cs: ident verze souboru ELF se neshoduje se současnou

en: ELF file OS ABI invalid
cs: Chybné ABI OS souboru ELF

en: ELF file ABI version invalid
cs: Chybná verze ABI souboru ELF

en: nonzero padding in e_ident
cs: nenulová výplň v e_ident

en: internal error
cs: vnitřní chyba

en: ELF file version does not match current one
cs: Verze souboru ELD se neshoduje se současnou

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
cs: jen ET_DYN a ET_EXEC mohou být nahráni

en: ELF file's phentsize not the expected size
cs: phentsize souboru ELF má neočekávanou velikost

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
cs: chybná třída ELF: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
cs: chybná třída ELF: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
cs: sdílený objektový soubor nelze otevřít

en: failed to map segment from shared object
cs: namapování segmentu ze sdíleného objektu se nepodařilo

en: cannot change memory protections
cs: ochrany paměti nelze změnit

en: cannot map zero-fill pages
cs: nulami vyplněné stránky nelze mapovat

en: symbol lookup error
cs: chyba při vyhledávání symbolu

en: cannot extend global scope
cs: globální rozsah nelze rozšířit

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
cs: Čítač generátoru TLS oříznut! Prosím, tuto skutečnost nahlaste.

en: cannot allocate address lookup data
cs: data pro vyhledávání adres nelze alokovat

en: invalid mode for dlopen()
cs: neplatný mód pro dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
cs: pro dlmopen() již není dostupný žádný další jmenný prostor

en: invalid target namespace in dlmopen()
cs: neplatný cílový jmenný prostor v dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
cs: nelze alokovat paměť uvnitř statického bloku TLS

en: cannot make segment writable for relocation
cs: segment nelze kvůli přemístění učinit zapisovatelný

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
cs: %s: pro uložení výsledků přemístění %s není dost paměti

en: cannot restore segment prot after reloc
cs: segment prot nelze po reloc obnovit

en: cannot apply additional memory protection after relocation
cs: po přemístění nelze nelze uplatnit dodatečnou ochranu paměti

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
cs: RTLD_NEXT je použito pro kód, který není dynamicky zaveden

en: cannot create TLS data structures
cs: datové struktury TLS nelze vytvořit

en: version lookup error
cs: chyba při vyhledávání verze

en: cannot allocate version reference table
cs: tabulku odkazů na verze nelze alokovat

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
cs: DT_RELR bez závislosti GLIBC_ABI_DT_RELR

en: Print cache
cs: Vypsat keš

en: Generate verbose messages
cs: Vypisuje podrobné zprávy

en: Don't build cache
cs: Nevybuduje keš

en: Don't update symbolic links
cs: Neaktualizuje symbolické odkazy

en: Change to and use ROOT as root directory
cs: Přepne se do a použije KOŘEN jako kořenový adresář

en: ROOT
cs: KOŘEN

en: CACHE
cs: KEŠ

en: Use CACHE as cache file
cs: Použije KEŠ jako soubor s keší

en: CONF
cs: KONFIG

en: Use CONF as configuration file
cs: Použije KONFIG jako konfigurační soubor

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
cs: Zpracuje jen adresáře uvedené na příkazovém řádku. Nevybuduje keš.

en: Manually link individual libraries.
cs: Ručně odkazuje jednotlivé knihovny.

en: FORMAT
cs: FORMÁT

en: Format to use: new (default), old, or compat
cs: Který formát použije: new [nový] (výchozí), old [starý] nebo compat [kompatibilní]

en: Ignore auxiliary cache file
cs: Ignoruje pomocné soubory s keší

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
cs: Nastaví vazby dynamického linkeru pro dobu běhu

en: Path `%s' given more than once
cs: Cesta „%s“ zadána více krát

en: (from %s:%d and %s:%d)
cs: (z %s:%d a %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
cs: Cestu ke glibc-hwcaps nebylo možné sestavit

en: Listing directory %s
cs: Výpis adresáře %s

en: Can't stat %s
cs: Nelze získat informace o %s

en: Can't stat %s
cs: Nelze získat informace o %s

en: %s is not a symbolic link
cs: %s není symbolický odkaz

en: Can't unlink %s
cs: Nelze smazat odkaz na %s

en: Can't link %s to %s
cs: Odkaz na %2$s z %1$s nelze vytvořit

en:  (changed)
cs:  (změněno)

en:  (SKIPPED)
cs:  (PŘESKOČENO)

en: Can't find %s
cs: %s nezle nalézt

en: Cannot lstat %s
cs: Informace o symbolickém odkazu %s nelze získat

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
cs: Soubor %s ignorován, neb se nejedná o obyčejný soubor.

en: No link created since soname could not be found for %s
cs: Protože nebyl nalezen název sdílené knihovny (soname) %s, žádný odkaz nebyl vytvořeni.

en:  (from %s:%d)
cs:  (z %s:%d)

en: Can't open directory %s
cs: Adresář %s nelze otevřít

en: Could not form library path
cs: Cestu ke knihovně nebylo možné vytvořit

en: Input file %s not found.
cs: Vstupní soubor %s nebyl nalezen.

en: Cannot stat %s
cs: Informace o %s nelze získat

en: libc6 library %s in wrong directory
cs: libc6 knihovna %s je ve špatném adresáři

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
cs: knihovny %s a %s z adresáře %s mají stejný název (soname), ale rozdílný typ.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
cs: Pozor: soubor, který nelze otevřít, bude ignorován: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
cs: %s:%u: direktiva hwcap ignorována

en: need absolute file name for configuration file when using -r
cs: Při použití -r je třeba zadat absolutní jméno konfiguračního souboru

en: memory exhausted
cs: paměť vyčerpána

en: %s:%u: cannot read directory %s
cs: %s:%u: adresář %s nelze načíst

en: relative path `%s' used to build cache
cs: pro vybudování keše byla použita relativní cesta „%s“

en: Can't chdir to /
cs: Nelze se přepnout do adresáře /

en: Can't open cache file directory %s
cs: Adresář %s se soubory keší nelze otevřít

en: Written by %s and %s.
cs: Napsali %s a %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
cs: Použití: ldd [PŘEPÍNAČ]… SOUBOR…
          --help              vypíše tuto nápovědu a skončí
          --version           vypíše informace o verzi a skončí
      -d, --data-relocs       provede přemístění dat
      -r, --function-relocs   provede přemístění dat a funkcí
      -u, --unused            vypíše nepoužité přímé závislosti
      -v, --verbose           vypíše všechny informace

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
cs: ldd: přepínač „$1“ není jednoznačný

en: unrecognized option
cs: nerozpoznaný přepínač

en: Try \`ldd --help' for more information.
cs: Více informací získáte příkazem „ldd --help“.

en: missing file arguments
cs: postrádám souborové argumenty

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
cs: Adresář nebo soubor neexistuje

en: not regular file
cs: není obyčejným souborem

en: warning: you do not have execution permission for
cs: varování: nemáte práva ke spuštění

en: 	not a dynamic executable
cs: 	není dynamickým spustitelným kódem

en: exited with unknown exit code
cs: skončil s neznám výstupním kódem

en: error: you do not have read permission for
cs: chyba: nemáte oprávnění číst

en: cannot find program header of process
cs: programovou hlavičku procesu nelze nalézt

en: cannot read program header
cs: hlavičku programu nelze přečíst

en: cannot read dynamic section
cs: dynamickou sekci nelze přečíst

en: cannot read r_debug
cs: r_debug nelze přečíst

en: cannot read program interpreter
cs: interpretr programu nelze přečíst

en: cannot read link map
cs: mapování odkazů nelze načíst

en: cannot read object name
cs: název objektu nelze přečíst

en: cannot allocate buffer for object name
cs: nelze alokovat vyrovnávací paměť pro název objektu

en: List dynamic shared objects loaded into process.
cs: Vypíše dynamické sdílené objekty zavedené do procesu.

en: Exactly one parameter with process ID required.
cs: Je třeba právě jeden parametr s ID procesu.

en: invalid process ID '%s'
cs: neplatné ID procesu „%s“

en: cannot open %s
cs: %s nelze otevřít

en: cannot open %s/task
cs: %s/task nelze otevřít

en: cannot prepare reading %s/task
cs: čtení %s/task nelze připravit

en: invalid thread ID '%s'
cs: neplatné ID vlákna „%s“

en: cannot attach to process %lu
cs: k procesu %lu se nelze připojit

en: no valid %s/task entries
cs: žádné platné záznamy v %s/task

en: cannot get information about process %lu
cs: o procesu %lu nelze získat údaje

en: process %lu is no ELF program
cs: proces %lu není programem ELF

en: file %s is truncated
cs: soubor %s je zkrácen

en: %s is a 32 bit ELF file.
cs: %s je 32bitový soubor typu ELF.

en: %s is a 64 bit ELF file.
cs: %s je 64bitový souboru typu ELF.

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
cs: Neznámá ELFCLASS v souboru %s.

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
cs: %s není sdíleným objektovým souborem (typ: %d).

en: more than one dynamic segment
cs: více jak jeden dynamický segment

en: Cannot fstat file %s.
cs: O souboru %s nelze získat informace službou fstat().

en: File %s is empty, not checked.
cs: Soubor %s je prázdný, nezkontrolováno.

en: File %s is too small, not checked.
cs: Soubor %s je příliš malý, nezkontrolováno.

en: Cannot mmap file %s.
cs: Soubor %s nelze namapovat.

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
cs: %s není soubor typu ELF – na svém začátku má chybné magické bajty.

en: Usage: sln src dest|file
cs: Použití: sln zdroj cíl|soubor

en: %s: file open error: %m
cs: %s: chyba při otvírání souboru: %m

en: No target in line %d
cs: Žádný cíl na řádku %d neexistuje

en: %s: destination must not be a directory
cs: %s: cíl nesmí být adresář

en: %s: failed to remove the old destination
cs: %s: starý cíl se nepodařilo odstranit

en: %s: invalid destination: %s
cs: %s: neplatný cíl: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
cs: Neplatný odkaz z „%s“ na „%s“: %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
cs: Usage: sotruss [PŘEPÍNAČE…] [--] SPUSTITELNÝ_PROGRAM [PŘEPÍNAČE_PROGRAMU…]
      -F, --from ZDROJOVÝ_SEZNAM  Trasuje volání z objektů na ZDROJOVÉM_SEZNAMU
      -T, --to CÍLOVÝ_SEZNAM      Trasuje volání do objektů na CÍLOVÉM_SEZNAMU
    
      -e, --exit                  Rovněž zobrazuje návraty z volání funkcí
      -f, --follow                Trasuje procesy potomků
      -o, --output SOUBOR         Výstup zapisuje do SOUBORU (nebo SOUBORU.$PID,
                                  je-li také použito -f) namísto na standardní
                                  chybový výstup
    
      -?, --help                  Vypíše tuto nápovědu
          --usage                 Vypíše stručný návod na použití
          --version               Vypíše údaje o verzi

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
cs: Argumenty požadované dlouhými přepínači jsou také požadovány jejich krátkými\nformami.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
cs: %s: přepínač vyžaduje argument – „%s“\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
cs: %s: přepínač není jednoznačný: možnosti:

en: Written by %s.\n
cs: Autor: %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
cs: Použití: %s [-ef] [-F ZDROJOVÝ_SEZNAM] [-o SOUBOR] [-T CÍLOVÝ_SEZNAM]
    	    [--exit] [--follow] [--from ZDROJOVÝ_SEZNAM] [--output SOUBOR]
    	    [--to CÍLOVÝ_SEZNAM] [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    SPUSTITELNÝ_PROGRAM [PŘEPÍNAČE_PROGRAMU…]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
cs: %s: nerozpoznaný přepínač „%c%s“\n

en: Output selection:
cs: Výběr výstupu:

en: print list of count paths and their number of use
cs: vypíše seznam symbolů a počet jejich použití

en: generate flat profile with counts and ticks
cs: vytvoří jednoduchý profil s počty a tiky

en: generate call graph
cs: vytvoří graf volání

en: Read and display shared object profiling data.
cs: Čte a vypisuje profilovací data sdíleného objektu.

en: SHOBJ [PROFDATA]
cs: SDÍLENÝ_OBJEKT [PROF_DATA]

en: failed to load shared object `%s'
cs: sdílený objekt „%s“ se nepodařilo zavést

en: cannot create internal descriptor
cs: interní deskriptor nelze vytvořit

en: Reopening shared object `%s' failed
cs: Znovuotevření sdíleného objektu „%s“ nebylo úspěšné

en: reading of section headers failed
cs: čtení hlaviček sekcí selhalo

en: reading of section header string table failed
cs: chyba při načítání tabulky řetězců z hlavičky sekce

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
cs: *** Nelze přečíst název souboru s ladícími informaci: %m

en: cannot determine file name
cs: název souboru nelze určit

en: reading of ELF header failed
cs: chyba při čtení hlavičky ELF

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
cs: *** Ze souboru „%s“ byly odstraněny ladící informace: podrobná analýza
    není možná

en: failed to load symbol data
cs: data symbolů se nepodařila načíst

en: cannot load profiling data
cs: profilovací data nelze načíst

en: while stat'ing profiling data file
cs: během funkce stat() na soubor profilovacích informací

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
cs: profilovací data „%s“ nesouhlasí se sdíleným objektem „%s“

en: failed to mmap the profiling data file
cs: soubor profilovacích dat se nepodařilo namapovat mmapem

en: error while closing the profiling data file
cs: chyba během uzavírání souboru profilovacích dat

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
cs: „%s“ nejsou správná profilovací data pro „%s“

en: cannot allocate symbol data
cs: paměť pro symboly nelze alokovat

en: String table string is too long
cs: Řetězec je pro tabulku řetězců příliš dlouhý

en: String table has too many entries
cs: Tabulka řetězců má příliš mnoho záznamů

en: String table is too large
cs: Tabulka řetězců je příliš velká

en: cannot open output file
cs: výstupní soubor nelze otevřít

en: error while closing input `%s'
cs: chyba během uzavírání vstupu „%s“

en: illegal input sequence at position %zd
cs: nepovolená vstupní sekvence na pozici %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
cs: nekompletní znak nebo shift sekvence na konci vyrovnávací paměti

en: error while reading the input
cs: chyba během čtení vstupu

en: unable to allocate buffer for input
cs: vyrovnávací paměť pro vstup nelze alokovat

en: Input/Output format specification:
cs: Zadání vstupně/výstupního formátu:

en: encoding of original text
cs: kódování vstupního textu

en: encoding for output
cs: výstupní kódování

en: Information:
cs: Informace:

en: list all known coded character sets
cs: vypíše všechny známé znakové sady

en: Output control:
cs: Řízení výstupu:

en: omit invalid characters from output
cs: vynechá nepřípustné znaky na výstupu

en: FILE
cs: SOUBOR

en: output file
cs: výstupní soubor

en: suppress warnings
cs: potlačí varování

en: print progress information
cs: vypisuje informace o průběhu

en: BYTE-COUNT
cs: POČET_BAJTŮ

en: size of in-memory scratch buffer
cs: velikost dočasné vyrovnávací paměti

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
cs: Konvertuje zadané soubory z jednoho kódování do druhého.

en: [FILE...]
cs: [SOUBOR…]

en: failed to start conversion processing
cs: konverze se nezdařila

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
cs: konverze z „%s“ a do „%s“ není podporována

en: conversion from `%s' is not supported
cs: konverze z „%s“ není podporována

en: conversion to `%s' is not supported
cs: konverze do „%s“ není podporována

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
cs: konverze z „%s“ do „%s“ není podporována

en: invalid buffer size: %s
cs: neplatná velikost vyrovnávací paměti: %s

en: conversion stopped due to problem in writing the output
cs: konverze zastavena kvůli problému při zápisu výstupu

en: illegal input sequence at position %lld
cs: nepovolená vstupní sekvence na pozici %lld

en: internal error (illegal descriptor)
cs: vnitřní chyba (nepřípustný deskriptor)

en: unknown iconv() error %d
cs: neznámá chyba funkce iconv() (%d)

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
cs: Následující seznam obsahuje všechny známé znakové sady. To nutně neznamená,
    že všechny kombinace těchto názvů mohou být použity pro argumenty Z a DO.
    Jedna znaková sada může být uvedena pod vícerými názvy (přezdívkami).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
cs: Vytvoří konfigurační soubor modulu iconv pro rychlé načítání

en: [DIR...]
cs: [ADRESÁŘ…]

en: PATH
cs: CESTA

en: Prefix used for all file accesses
cs: Předpona použitá pro přístup ke každému souboru

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
cs: Výstup uloží do SOUBORU na místo cílového místa instalace (--prefix se nevztahuje na SOUBOR)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
cs: Neprohledává standardní adresáře, jen ty z příkazové řádky

en: Directory arguments required when using --nostdlib
cs: Za použití --nostdlib je třeba zadat adresářové argumenty

en: no output file produced because warnings were issued
cs: výstupní soubor nebyl vytvořen, protože se vyskytla varování

en: while inserting in search tree
cs: během vkládání do vyhledávacího stromu

en: cannot generate output file
cs: výstupní soubor nelze vytvořit

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
cs: zápis %zu bajtů selhal po %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
cs: zápis vrátil 0 po zapsání %td bajtů z %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
cs: čtení %zu bajtů selhalo po %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
cs: rcmd: Nelze alokovat paměť

en: rcmd: socket: All ports in use
cs: rcmd: soket: Volný port nebyl nalezen

en: connect to address %s:
cs: připojení na adresu %s:

en: Trying %s...
cs: Zkouší se %s…

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
cs: rcmd: write (nastavování stderr): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
cs: rcmd: poll (nastavování stderr): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
cs: poll: chyba protokolu během přípravy okruhu

en: socket: protocol failure in circuit setup
cs: soket: chyba protokolu při přípravě okruhu

en: rcmd: %s: short read
cs: rcmd: %s: krátce načteno

en: lstat failed
cs: funkce lstat() skončila s chybou

en: cannot open
cs: nelze otevřít

en: fstat failed
cs: funkce fstat() skončila s chybou

en: bad owner
cs: chybný vlastník

en: writeable by other than owner
cs: zapisovatelný nejen pro vlastníka

en: hard linked somewhere
cs: někde existuje pevný odkaz

en: out of memory
cs: nedostatek paměti

en: Error: .netrc file is readable by others.
cs: Chyba: soubor .netrc je čitelný i pro ostatní.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
cs: Odstraňte řádek s heslem nebo zakažte čtení souboru ostatním.

en: Unknown .netrc keyword %s
cs: Neznámé klíčové slovo v .netrc: %s

en: cannot read character map directory `%s'
cs: adresář „%s“ znakových sad nelze načíst

en: character map file `%s' not found
cs: soubor „%s“ znakové sady nebyl nalezen

en: default character map file `%s' not found
cs: výchozí soubor „%s“ znakové sady nebyl nalezen

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
cs: znaková sada „%s“ není kompatibilní s ASCII, národní prostředí nebude v souladu s ISO C [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
cs: %s: <mb_cur_max> musí být větší než <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
cs: syntaktická chyba v prologu: %s

en: invalid definition
cs: chybná definice

en: bad argument
cs: chybný argument

en: duplicate definition of <%s>
cs: duplicitní definice <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
cs: hodnota pro <%s> musí být 1 nebo větší

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
cs: hodnota <%s> musí být větší nebo rovna hodnotě <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
cs: argument pro <%s> musí být jednoznakový

en: character sets with locking states are not supported
cs: znakové sady se uzamykacími stavy nejsou podporovány

en: syntax error in %s definition: %s
cs: syntaktická chyba v definici %s: %s

en: no symbolic name given
cs: žádné symbolické jméno nebylo zadáno

en: invalid encoding given
cs: zadáno nepřípustné kódování

en: too few bytes in character encoding
cs: v kódu znaku je příliš málo bajtů

en: too many bytes in character encoding
cs: v kódu znaku je příliš mnoho bajtů

en: no symbolic name given for end of range
cs: žádné symbolické jméno nebylo pro konec rozsahu zadáno

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
cs: %1$s: definice nekončí na „END %1$s“

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
cs: definici CHARMAP mohou následovat pouze definice WIDTH

en: value for %s must be an integer
cs: hodnota pro %s musí být celé číslo

en: %s: error in state machine
cs: %s: chyba ve stavovém automatu

en: %s: premature end of file
cs: %s: předčasný konec souboru

en: unknown character `%s'
cs: neznámý znak „%s“

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
cs: počet bajtů sekvence pro počátek a konec rozsahu není stejný: %d vs. %d

en: invalid names for character range
cs: nepovolené názvy pro rozsah znaků

en: hexadecimal range format should use only capital characters
cs: šestnáctkový formát rozsahu by měl používat jen velká písmena

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
cs: <%s> a <%s> nejsou platné názvy pro rozsah

en: upper limit in range is smaller than lower limit
cs: horní mez rozsahu je menší než dolní mez

en: resulting bytes for range not representable.
cs: výsledné bajty rozsahu nejsou reprezentovatelné.

en: No definition for %s category found
cs: Žádná definice kategorie %s nebyla nalezena

en: %s: field `%s' not defined
cs: %s: položka „%s“ není definována

en: %s: field `%s' must not be empty
cs: %s: položka „%s“ nesmí být prázdná

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
cs: %s: chybná escape sekvence „%%%c“ v položce „%s“

en: %s: terminology language code `%s' not defined
cs: %s: názvoslovný kód jazyka „%s“ není definován

en: %s: field `%s' must not be defined
cs: %s: položka „%s“ nesmí být definována

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
cs: %s: zkratka jazyka „%s“ není definována

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
cs: %s: hodnota „%s“ nesouhlasí s hodnotou „%s“

en: %s: numeric country code `%d' not valid
cs: %s: číselný kód země „%d“ není platný

en: %s: field `%s' declared more than once
cs: %s: položka „%s“ deklarována více krát

en: %s: unknown character in field `%s'
cs: %s: neznámý znak v položce „%s“

en: %s: incomplete `END' line
cs: %s: neúplný řádek „END“

en: %s: syntax error
cs: %s: chyba syntaxe

en: `%.*s' already defined in charmap
cs: „%.*s“ již definováno v mapě znaků

en: `%.*s' already defined in repertoire
cs: „%.*s“ již definováno v repertoáru

en: `%.*s' already defined as collating symbol
cs: „%.*s“ již definovaná jako řadicí symbol

en: `%.*s' already defined as collating element
cs: „%.*s“ již definováno jako řadicí prvek

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
cs: %s: pořadí řazení „forward“ (dopředné) a „backward“ (zpětné) se navzájem vylučují

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
cs: %s: “%s“ zmíněno v definici o váze %d více krát

en: %s: too many rules; first entry only had %d
cs: %s: příliš mnoho pravidel, jen první položka jich má %d

en: %s: not enough sorting rules
cs: %s: nedostatek řadicích pravidel

en: %s: empty weight string not allowed
cs: %s: řetězec s prázdnou váhou není povolen

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
cs: %s: váhy musí používat stejný symbol výpustky jako jméno

en: %s: too many values
cs: %s: příliš mnoho hodnot

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
cs: pořadí „%.*s“ již definováno v %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
cs: %s: počáteční a koncový symbol rozsahu musí být znakem

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
cs: %s: sekvence bajtů prvního a posledního znaku musí mít stejnou délku

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
cs: %s: sekvence bajtů prvního znaku z rozsahu není menší než sekvence posledního znaku

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
cs: %s: výpustky symbolického rozsahu nesmí následovat hned za „order_start“

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
cs: %s: výpustky symbolického rozsahu nesmí být přímo následovány „order_end“

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
cs: „%s“ a „%.*s“ nejsou platné názvy pro symbolický rozsah

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
cs: %s: pořadí pro „%.*s“ již definováno v %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
cs: %s: „%s“ musí být znak

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
cs: %s: „position“ (pozice) musí být použita pro určitou úroveň ve všech sekcích, nebo v žádné

en: symbol `%s' not defined
cs: symbol „%s“ nedefinován

en: symbol `%s' has the same encoding as
cs: symbol „%s“ má stejné kódování jako

en: symbol `%s'
cs: symbol „%s“

en: too many errors; giving up
cs: příliš mnoho chyb, vzdávám to

en: %s: nested conditionals not supported
cs: %s: vnořené podmínky nejsou podporovány

en: %s: more than one 'else'
cs: %s: více jak jeden „else“

en: %s: duplicate definition of `%s'
cs: %s: duplicitní definice „%s“

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
cs: %s: duplicitní deklarace sekce „%s“

en: %s: unknown character in collating symbol name
cs: %s: neznámý znak v názvu řadicího symbolu

en: %s: unknown character in equivalent definition name
cs: %s: neznámý znak ve jméně definice rovnocennosti

en: %s: unknown character in equivalent definition value
cs: %s: neznámý znak v hodnotě definice rovnocennosti

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
cs: %s: neznámý symbol „%s“ v definici rovnocennosti

en: error while adding equivalent collating symbol
cs: chyba při přidávání rovnocenného řadicího symbolu

en: duplicate definition of script `%s'
cs: duplicitní definice skriptu „%s“

en: %s: unknown section name `%.*s'
cs: %s: jméno sekce „%.*s“ není známo

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
cs: %s: násobná definice pořadí pro sekci „%s“

en: %s: invalid number of sorting rules
cs: %s: neplatné číslo řadicího pravidla

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
cs: %s: násobná definice pořadí pro nepojmenovanou sekci

en: %s: missing `order_end' keyword
cs: %s: chybí klíčové slovo „order_end“

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
cs: %s: pořadí pro řadicí symbol %.*s nebylo ještě definováno

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
cs: %s: pořadí pro řadicí prvek %.*s nebylo ještě definováno

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
cs: %s: po %.*s nelze změnit pořadí: symbol není znám

en: %s: missing `reorder-end' keyword
cs: %s: chybí klíčové slovo „reorder-end“

en: %s: section `%.*s' not known
cs: %s: sekce „%.*s“ není známa

en: %s: bad symbol <%.*s>
cs: %s: chybný symbol <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
cs: %s: nemohu mít „%s“ jako konec výpustkového rozsahu

en: %s: empty category description not allowed
cs: %s: prázdný popis kategorie není dovolen

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
cs: %s: chybí klíčové slovo „reorder-sections-end“

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
cs: %s: „%s“ bez odpovídajícího „ifdef“ nebo „ifndef“

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
cs: %s: „endif“ bez odpovídajícího „ifdef“ nebo „ifndef“

en: No character set name specified in charmap
cs: V mapě znaků není určena znaková sada

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
cs: znak L'\u%0*x' ve třídě „%s“ musí být ve třídě „%s“

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
cs: znak L'\u%0*x' ve třídě „%s“ nesmí být ve třídě „%s“

en: internal error in %s, line %u
cs: vnitřní chyba ve funkci %s na řádku %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
cs: znak „%s“ ve třídě „%s“ musí být ve třídě „%s“

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
cs: znak „%s“ ve třídě „%s“ nesmí být ve třídě „%s“

en: <SP> character not in class `%s'
cs: znak <SP> ve třídě „%s“ není

en: <SP> character must not be in class `%s'
cs: znak <SP> nesmí ve třídě „%s“ být

en: character <SP> not defined in character map
cs: znak <SP> není ve znakové sadě definován

en: `digit' category has not entries in groups of ten
cs: kategorie „digit“ (číslice) nemá položky ve skupinách po deseti

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
cs: nedefinovány žádné vstupní číslice a žádná standardní jména v mapě znaků

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
cs: ne všechny znaky použité v „outdigit“ (výstupní číslice) jsou dostupné v mapě znaků

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
cs: ne všechny znaky použité v „outdigit“ (výstupní číslice) jsou dostupné v repertoáru

en: character class `%s' already defined
cs: třída znaků „%s“ již je definována

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
cs: implementační omezení: maximální počet tříd znaků je %Zd

en: character map `%s' already defined
cs: znaková sada „%s“ již je definována

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
cs: implementační omezení: maximální počet znakových sad je %d

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
cs: %s: pole „%s“ neobsahuje přesně deset položek

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
cs: horní mez rozsahu <U%0*X> je menší než dolní mez <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
cs: úvodní a závěrečná sekvence znaků rozsahu musí mít stejnou délku

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
cs: sekvence znaků horní meze je menší než sekvence dolní meze

en: premature end of `translit_ignore' definition
cs: předčasný konec definice „translit_ignore“

en: syntax error
cs: chyba syntaxe

en: %s: syntax error in definition of new character class
cs: %s: syntaktická chyba v definici nové třídy znaků

en: %s: syntax error in definition of new character map
cs: %s: syntaktická chyba v definici nové znakové sady

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
cs: výpustkový rozsah musí být vyznačen dvěma operandy stejného typu

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
cs: s hodnotami symbolického jmenného rozsahu nelze použit absolutní výpustku „...“

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
cs: spolu s hodnotami UCS rozsahu se musí použít šestnáctková symbolická výpustka „..“

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
cs: spolu s hodnotami rozsahu kódů znaku se misí použít absolutní výpustka „...“

en: duplicated definition for mapping `%s'
cs: duplicitní definice mapovaní „%s“

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
cs: %s: sekce „translit_start“ nekončí na „translit_end“

en: %s: duplicate `default_missing' definition
cs: %s: duplicitní definice „default_missing“

en: previous definition was here
cs: předchozí definice byla zde

en: %s: no representable `default_missing' definition found
cs: %s: nenalezena žádná reprezentovatelná definice „default_missing“

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
cs: %s: znak „%s“ potřebný jako výchozí hodnota není definován

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
cs: %s: znak „%s“ z mapy znaků není reprezentovatelný jedním bajtem

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
cs: %s: znak „%s“ potřebný jako výchozí hodnota není reprezentovatelný jedním bajtem

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
cs: nedefinovány žádné výstupní číslice a žádná standardní jména v mapě znaků

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
cs: %s: přepisovací data pro národní prostřední „%s“ nejsou dostupná

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
cs: %s: tabulka pro třídu „%s“: %lu bajtů

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
cs: %s: tabulka pro mapu „%s“: %lu bajtů

en: %s: table for width: %lu bytes
cs: %s: tabulka se šířkou: %lu bajtů

en: %s: no identification for category `%s'
cs: %s: kategorii „%s“ chybí identifikace

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
cs: %s: neznámý standard „%s“ pro kategorii „%s“

en: %s: duplicate category version definition
cs: %s: duplicitní definice verze kategorie

en: %s: invalid value for field `%s'
cs: %s: neplatná hodnota položky „%s“

en: %s: field `%s' undefined
cs: %s: položka „%s“ není definována

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
cs: %s: hodnota položky „%s“ nesmí být prázdný řetězec

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
cs: %s: pro položku „%s“ není korektní regulární výraz: %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
cs: %s: hodnota položky „int_curr_symbol“ má chybnou délku

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
cs: %s: hodnota položky „int_curr_symbol“ neodpovídá platnému jménu dle ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
cs: %s: položka „%s“ není definována, použije se výchozí hodnota

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
cs: %s: hodnota položky „%s“ musí být v rozsahu %d–%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
cs: %s: hodnota položku „%s“ musí být jednoznaková

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
cs: %s: „-1“ musí být posledním údajem v položce „%s“

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
cs: %s: hodnoty položky „%s“ musí být menší než 127

en: conversion rate value cannot be zero
cs: hodnota převodního poměru nesmí být nula

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
cs: %s: chybná escape-sekvence v položce „%s“

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
cs: %s: příznak směru v řetězci (%Zd) položky není „+“ ani „-“

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
cs: %s: příznak směru v řetězci (%Zd) položky „era“ není jednoznakový

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
cs: %s: chybná hodnota posunutí v řetězci (%Zd) položky „era“

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
cs: %s: smetí na konci hodnoty posunutí v řetězci %Zd položky „era“

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
cs: %s: neplatné počáteční datum v řetězci %Zd položky „era“

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
cs: %s: smetí na konci počátečního data v řetězci %Zd položky „era“

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
cs: %s: nepovolené počáteční datum v řetězci %Zd položky „era“

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
cs: %s: neplatné koncové datum v řetězci %Zd položky „era“

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
cs: %s: smetí na konci koncového data v řetězci %Zd položky „era“

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
cs: %s: řetězec %Zd položky „era“ neobsahuje jméno éry

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
cs: %s: řetězec %Zd položky „era“ neobsahuje formát éry

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
cs: %s: třetí operand hodnoty pole „%s“ nesmí být větší než %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
cs: %s: hodnoty položky „%s“ nesmí být větší než %d

en: %s: too few values for field `%s'
cs: %s: příliš málo hodnot pro položku „%s“

en: extra trailing semicolon
cs: středník přebývající na konci

en: %s: too many values for field `%s'
cs: %s: příliš mnoho hodnot pro položku „%s“

en: trailing garbage at end of line
cs: smetí na konci řádku

en: garbage at end of number
cs: smetí na konci čísla

en: garbage at end of character code specification
cs: smetí na konci specifikace kódu znaku

en: unterminated symbolic name
cs: neukončené symbolické jméno

en: invalid UTF-8 sequence %s
cs: chybná UTF-8 sekvence %s

en: illegal 8-bit character in untranslated string
cs: nepovolený 8bitový znak v nepřeloženém řetězci

en: illegal escape sequence at end of string
cs: nepovolená escape sekvence na konci řetězce

en: unterminated string
cs: neukončený řetězec

en: illegal 8-bit escape sequence
cs: nepovolená 8bitová escape sekvence

en: symbol `%.*s' not in charmap
cs: symbol „%.*s“ není v mapě znaků

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
cs: symbol „%.*s“ není v mapě repertoárů

en: unknown name "%s"
cs: neznámý název „%s“

en: System information:
cs: Systémové informace:

en: Write names of available locales
cs: Vypíše názvy dostupných národních prostředí

en: Write names of available charmaps
cs: Vypíše názvy dostupných znakových sad

en: Modify output format:
cs: Změna výstupního formátu:

en: Write names of selected categories
cs: Vypíše názvy vybraných kategorií

en: Write names of selected keywords
cs: Vypíše názvy vybraných klíčových slov

en: Print more information
cs: Vypisuje další informace

en: Get locale-specific information.
cs: Získání určitých informací o národním prostředí.

en: NAME
    [-a|-m]
cs: NÁZEV
    [-a|-m]

en: while preparing output
cs: během přípravy výstupu

en: Cannot set %s to default locale
cs: %s nelze nastavit na výchozí národní prostředí

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
cs: pozor: Proměnná LOCPATH je nastavena na „%s“

en: Input Files:
cs: Vstupní soubory:

en: Symbolic character names defined in FILE
cs: Symbolické názvy znaků budou čteny ze SOUBORU (znakové sady)

en: Source definitions are found in FILE
cs: Načte zdrojovou definici národního prostředí ze SOUBORU

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
cs: SOUBOR obsahující mapování symbolických názvů na UCS4 hodnoty

en: Create output even if warning messages were issued
cs: Vytvoří výstupní soubor i při výskytu varování

en: Do not create hard links between installed locales
cs: Nevytvoří pevné odkazy mezi instalovanými národními prostředími

en: Optional output file prefix
cs: Volitelná předpona výstupních souborů

en: Strictly conform to POSIX
cs: Přesně v souladu s POSIX

en: Suppress warnings and information messages
cs: Potlačí varovné a informační zprávy

en: Print more messages
cs: Vypíše více informací o průběhu

en: <warnings>
cs: <varování>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
cs: Čárkou oddělený seznam varování k zakázání; podporovaná varování jsou: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
cs: Čárkou oddělený seznam varování k povolení; podporovaná varování jsou: ascii, intcurrsym

en: Archive control:
cs: Řízení archivace:

en: Don't add new data to archive
cs: Do archivu nová data do nepřidá

en: Add locales named by parameters to archive
cs: Do archivu přidá nová národní prostředí dle parametrů

en: Replace existing archive content
cs: Existující obsah archivu bude nahrazen

en: Remove locales named by parameters from archive
cs: Z archivu odstraní národní prostředí dle parametrů

en: List content of archive
cs: Vypíše obsah archivu

en: locale.alias file to consult when making archive
cs: Soubor locale.alias, který bude použit při vytváření archivu

en: Generate little-endian output
cs: Vytvoří výstup s malou endianitou

en: Generate big-endian output
cs: Vytvoří výstup s velkou endianitou

en: Compile locale specification
cs: Kompiluje definice národního prostředí.

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
cs: JMÉNO
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] SOUBOR…
    --list-archive [SOUBOR]

en: cannot create directory for output files
cs: adresář pro výstupní soubory nelze vytvořit

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
cs: FATÁLNÍ CHYBA: systém nedefinuje „_POSIX2_LOCALEDEF“

en: cannot open locale definition file `%s'
cs: soubor „%s“ definice národního prostředí nelze otevřít

en: cannot write output files to `%s'
cs: výstupní soubory nelze do „%s“ zapsat

en: no output file produced because errors were issued
cs: výstupní soubor nebyl vytvořen, protože se vyskytly chyby

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
cs: Systémový adresář pro znakové sady: %s
                     repertoáry znaků : %s
                     lokalizační cesta: %s
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
cs: výstupní cestu „%s“ nelze vytvořit: %s

en: no write permission to output path '%s': %s
cs: k výstupní cestě „%s“ chybí práva na zápis: %s

en: circular dependencies between locale definitions
cs: kruhové závislosti mezi definicemi národního prostředí

en: cannot add already read locale `%s' a second time
cs: již načtené národní prostředí „%s“ nelze po druhé přidat

en: cannot create temporary file: %s
cs: dočasný soubor nelze vytvořit: %s

en: cannot initialize archive file
cs: soubor s archivem nelze inicializovat

en: cannot resize archive file
cs: souboru s archivem nelze změnit velikost

en: cannot map archive header
cs: hlavičku ze souboru s archivem nelze namapovat

en: failed to create new locale archive
cs: vytvoření nového archivu národního prostředí selhalo

en: cannot change mode of new locale archive
cs: přístupová práva k novému archivu národního prostředí nelze změnit

en: cannot read data from locale archive
cs: z archivu národního prostředí nelze číst data

en: cannot map locale archive file
cs: soubor národního prostředí nelze namapovat

en: cannot lock new archive
cs: nový archiv nelze zamknout

en: cannot extend locale archive file
cs: soubor s archivem národního prostředí nelze rozšířit

en: cannot change mode of resized locale archive
cs: přístupová práva změněného archivu národního prostředí nelze změnit

en: cannot rename new archive
cs: nový archiv nelze přejmenovat

en: cannot open locale archive "%s"
cs: soubor „%s“ národního prostředí nelze otevřít

en: cannot stat locale archive "%s"
cs: nelze vykonat stat() pro archiv národního prostředí „%s“

en: cannot lock locale archive "%s"
cs: archiv „%s“ národního prostředí nelze zamknout

en: cannot unlock archive header
cs: hlavičku archivu nelze odemknout

en: cannot read archive header
cs: hlavičku archivu nelze přečíst

en: bad magic value in archive header
cs: v hlavičce archivu je chybná magická hodnota

en: locale '%s' already exists
cs: národní prostředí „%s“ již existuje

en: cannot add to locale archive
cs: do archivu národního prostředí nelze přidávat

en: locale alias file `%s' not found
cs: soubor „%s“ s přezdívkami národních prostředí není k nalezení

en: Adding %s
cs: Přidávám %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
cs: stat() na „%s“ selhal: %s: ignorováno

en: "%s" is no directory; ignored
cs: „%s“ není adresářem: ignorováno

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
cs: adresář „%s“ nelze otevřít: %s: ignorováno

en: incomplete set of locale files in "%s"
cs: neúplná sada souborů národních prostředí v „%s“

en: cannot read all files in "%s": ignored
cs: všechny soubory v „%s“ nelze přečíst: ignorováno

en: locale "%s" not in archive
cs: národní prostředí „%s“ není v archivu

en: argument to `%s' must be a single character
cs: argument pro „%s“ musí být jednoznakový

en: syntax error: not inside a locale definition section
cs: syntaktická chyba: není uvnitř sekce pro definici národního prostředí

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
cs: výstupní soubor „%s“ pro kategorii „%s“ nelze otevřít

en: failure while writing data for category `%s'
cs: chyba během zápisu dat kategorie „%s“

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
cs: výstupní soubor „%s“ pro kategorii „%s“ nelze vytvořit

en: expecting string argument for `copy'
cs: jako argument pro „copy“ očekáván řetězec

en: locale name should consist only of portable characters
cs: jméno národního prostředí by mělo být tvořeno jen přenositelnými znaky

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
cs: při použití „copy“ není dovoleno použít žádné jiné klíčové slovo

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
cs: Definice „%1$s“ nekončí „END %1$s“

en: syntax error in repertoire map definition: %s
cs: syntaktická chyba v definici repertoáru znaků: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
cs: hodnota <Uxxxx> nebo <Uxxxxxxxx> nebyla zadána

en: cannot save new repertoire map
cs: nový repertoár znaků nelze uložit

en: repertoire map file `%s' not found
cs: soubor „%s“ repertoáru znaků nebyl nalezen

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
cs: Nastaví vlastníka, skupinu a přístupová práva podřízenému pseudoterminálu, který přísluší nadřízenému pseudoterminálu, na základě deskriptoru souboru „%d“. Toto je pomocný program pro funkci „grantpt“ a není určen pro přímé volání z příkazové řádky.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
cs: Vlastník bude nastaven podle současného uživatele, skupina na „%s“ a přístupová práva na „%o“.
    
    %s

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: needs to be installed setuid `root'
cs: je třeba být nainstalován se SUID bitem a vlastníkem „root“

en: memory is consistent, library is buggy
cs: paměť je konzistentní, knihovna je chybná

en: memory clobbered before allocated block
cs: paměť před začátkem přiděleného bloku přepsána

en: memory clobbered past end of allocated block
cs: paměť za koncem přiděleného bloku přepsána

en: block freed twice
cs: blok uvolněn dvakrát

en: bogus mcheck_status, library is buggy
cs: pochybný mcheck_status, knihovna je chybná

en: %s: option '%s' requires an argument\n
cs: %s: přepínač „%s“ vyžaduje argument\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
cs: Použití: memusage [PŘEPÍNAČ]… PROGRAM [PŘEPÍNAČE_PROGRAMU]…
    Vyšetří využití paměti PROGRAMEM.
    
       -n,--progname=JMÉNO    Jméno souboru s programem, který se má vyšetřit
       -p,--png=SOUBOR        Generuje PNG obrázek a uloží jej do SOUBORU
       -d,--data=SOUBOR       Generuje binární data a uloží je do SOUBORU
       -u,--unbuffered        Nebufferuje výstup
       -b,--buffer=VELIKOST   Posbírá VELIKOST položek dříve, než je vypíše
          --no-timer          Neshromažďuje další informace za použití časovače
       -m,--mmap              Sleduje také mmap() a související volání
    
       -?,--help              Vypíše tuto nápovědu a skončí
          --usage             Vrátí krátký návod na použití
       -V,--version           Vypíše informace o verzi a skončí
    
     Následující přepínače mají smysl jen při grafickém výstupu:
       -t,--time-based        Udělá graf lineární vzhledem k času
       -T,--total             Vykreslí také graf celkového využití paměti
          --title=ŘETĚZEC     Jako nadpis grafu se použije ŘETĚZEC
       -x,--x-size=VELIKOST   Šířka obrázku v pixelech
       -y,--y-size=VELIKOST   Výška obrázku v pixelech
    
    Argumenty povinné u dlouhých přepínačů jsou také povinné u jejich
    krátkých forem.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
cs: Syntaxe: memusage [--data=SOUBOR] [--progname=JMÉNO] [--png=SOUBOR]
    	    [--unbuffered] [--buffer=VELIKOST] [--no-timer] [--time-based]
    	    [--total] [--title=ŘETĚZEC] [--x-size=VELIKOST] [--y-size=VELIKOST]
    	    PROGRAM [PŘEPÍNAČ_PROGRAMU]…

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
cs: memusage: přepínač „${1##*=}“ není jednoznačný

en: memusage: unrecognized option \`$1'
cs: memusage: nerozpoznaný přepínač „$1“

en: No program name given
cs: Nezadán žádný název programu

en: Name output file
cs: Název výstupního souboru

en: STRING
cs: ŘETĚZEC

en: Title string used in output graphic
cs: Text nadpisu použitý ve výstupní grafice

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
cs: Vytvoří výstup lineární v čase (výchozí chování je linearita vzhledem k počtu volání funkce)

en: Also draw graph for total memory consumption
cs: Vykreslí také graf celkové spotřeby paměti

en: VALUE
cs: HODNOTA

en: Make output graphic VALUE pixels wide
cs: Vytvoří výstupní grafiku širokou VELIKOST pixelů

en: Make output graphic VALUE pixels high
cs: Vytvoří výstupní grafiku vysokou VELIKOST pixelů

en: Generate graphic from memory profiling data
cs: Vykreslí obrázek na základě dat z šetření

en: DATAFILE [OUTFILE]
cs: DATOVÝ_SOUBOR [VÝSTUPNÍ_SOUBOR]

en: Unknown system error
cs: Neznámá chyba systému

en: unable to free arguments
cs: argumenty nelze uvolnit

en: Success
cs: Úspěch

en: Probable success
cs: Pravděpodobně úspěch

en: Not found
cs: Nebylo nalezeno

en: Probably not found
cs: Pravděpodobně nebylo nalezeno

en: Cache expired
cs: Životnost cache vypršela

en: NIS+ servers unreachable
cs: NIS+ server není dostupný

en: Unknown object
cs: Neznámý objekt

en: Server busy, try again
cs: Server je zaneprázdněn, zkuste to znovu

en: Generic system error
cs: Obecná chyba systému

en: First/next chain broken
cs: První další řetězec porušen

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
cs: Operace zamítnuta

en: Not owner
cs: Není vlastníkem

en: Name not served by this server
cs: Jméno není tímto serverem obsluhováno

en: Server out of memory
cs: Paměť serveru byla vyčerpána

en: Object with same name exists
cs: Objekt se stejným názvem již existuje

en: Not master server for this domain
cs: Není hlavní server pro tuto doménu

en: Invalid object for operation
cs: Neplatný objekt pro operaci

en: Malformed name, or illegal name
cs: Chybně formovaný nebo nepřípustný název

en: Unable to create callback
cs: Zpětné volání nelze vytvořit

en: Results sent to callback proc
cs: Výsledky zaslány proceduře zpětného volání

en: Not found, no such name
cs: Nebylo nalezeno, takový název neexistuje

en: Name/entry isn't unique
cs: Jméno/záznam nejsou jednoznačné

en: Modification failed
cs: Změna nebyla provedena

en: Database for table does not exist
cs: Databáze pro tabulku neexistuje

en: Entry/table type mismatch
cs: Typ záznamu/tabulky nesouhlasí

en: Link points to illegal name
cs: Odkaz odkazuje na nedovolený název

en: Partial success
cs: Částečný úspěch

en: Too many attributes
cs: Příliš mnoho atributů

en: Error in RPC subsystem
cs: Chyba v subsystému RPC

en: Missing or malformed attribute
cs: Chybějící nebo chybně formovaný atribut

en: Named object is not searchable
cs: Pojmenovaný objekt není prohledávatelný

en: Error while talking to callback proc
cs: Chyba během komunikace s procedurou zpětného volání

en: Non NIS+ namespace encountered
cs: Zaznamenán prostor názvů mimo NIS+

en: Illegal object type for operation
cs: Nedovolený typ objektu pro operaci

en: Passed object is not the same object on server
cs: Došlý objekt není na serveru tímtéž objektem

en: Modify operation failed
cs: Operace změny selhala

en: Query illegal for named table
cs: Zakázaná otázka pro danou tabulku

en: Attempt to remove a non-empty table
cs: Pokus o odstranění neprázdné tabulky

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
cs: Chyba při přístupu k souboru studeného startu NIS+. Je NIS+ nainstalováno?

en: Full resync required for directory
cs: Adresář vyžaduje úplnou resynchronizaci

en: NIS+ operation failed
cs: NIS+ operace nebyla provedena úspěšně

en: NIS+ service is unavailable or not installed
cs: Služba NIS+ není dostupná nebo nainstalovaná

en: Yes, 42 is the meaning of life
cs: Ano, 42 je smysl života

en: Unable to authenticate NIS+ server
cs: Totožnost NIS+ serveru nelze ověřit

en: Unable to authenticate NIS+ client
cs: Totožnost NIS+ klienta nelze ověřit

en: No file space on server
cs: Na serveru není místo pro soubory

en: Unable to create process on server
cs: Na serveru nelze vytvořit proces

en: Master server busy, full dump rescheduled.
cs: Hlavní server je zaneprázdněn, úplný přenos byl znovu naplánován.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
cs: LOKÁLNÍ záznam pro UID %d v adresáři %s není unikátní

en: UNKNOWN
cs: NEZNÁMÝ

en: BOGUS OBJECT
cs: POCHYBNÝ OBJEKT

en: NO OBJECT
cs: ŽÁDNÝ OBJEKT

en: DIRECTORY
cs: ADRESÁŘ

en: GROUP
cs: SKUPINA

en: TABLE
cs: TABULKA

en: ENTRY
cs: ZÁZNAM

en: LINK
cs: ODKAZ

en: PRIVATE
cs: SOUKROMÝ

en: (Unknown object
cs: (Neznámý objekt

en: Name : `%s'
cs: Název : „%s“

en: Type : %s
cs: Typ  : %s

en: Master Server :
cs: Hlavní server:

en: Replicate :
cs: Replika:

en: 	Name       : %s
cs: 	Název         : %s

en: 	Public Key :
cs: 	Veřejný klíč  :

en: None.
cs: Žádný.

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
cs: Diffie-Hellmann (bitů: %d)

en: RSA (%d bits)
cs: RSA (bitů: %d)

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
cs: Neznámý (typ = %d, bitů = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
cs: 	Univerzální adresy (%u)

en: Time to live :
cs: Životnost    :

en: Default Access rights :
cs: Implicitní příst. práva :

en: 	Type         : %s
cs: 	Typ             : %s

en: 	Access rights:
cs: 	Přístupová práva:

en: Group Flags :
cs: Příznaky skupiny :

en: 
    Group Members :
cs: 
    Členové skupin :

en: Table Type          : %s
cs: Typ tabulky         : %s

en: Number of Columns   : %d
cs: Počet sloupců       : %d

en: Character Separator : %c
cs: Oddělovač znaků     : %c

en: Search Path         : %s
cs: Prohledávací cesta  : %s

en: Columns             :
cs: Sloupce             :

en: 	[%d]	Name          : %s
cs: 	[%d]	Název            : %s

en: 		Attributes    :
cs: 		Atributy         :

en: 		Access Rights :
cs: 		Přístupová práva :

en: Linked Object Type :
cs: Typ odkazovaného objektu :

en: Linked to : %s
cs: Odkazuje na : %s

en: 	Entry data of type %s
cs: 	Vstupní data typu %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
cs: 	[%u] - [%u bajtů]

en: Encrypted data
cs: Šifrovaná data

en: Binary data
cs: Binární data

en: Object Name   : %s
cs: Název objektu   : %s

en: Directory     : %s
cs: Adresář         : %s

en: Owner         : %s
cs: Vlastník        : %s

en: Group         : %s
cs: Skupina         : %s

en: Access Rights :
cs: Přístupová práva:

en: 
    Time to Live  :
cs: 
    Životnost       :

en: Creation Time : %s
cs: Čas vytvoření   : %s

en: Mod. Time     : %s
cs: Čas změny       : %s

en: Object Type   :
cs: Typ objektu     :

en:     Data Length = %u
cs:     Délka dat = %u

en: Status            : %s
cs: Stav              : %s

en: Number of objects : %u
cs: Počet objektů     : %u

en: Object #%d:
cs: Objekt #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
cs: Záznam skupiny pro skupinu „%s.%s“:

en:     Explicit members:
cs:     Explicitní členové:

en:     No explicit members
cs:     Žádní explicitní členové

en:     Implicit members:
cs:     Implicitní členové:

en:     No implicit members
cs:     Žádní výchozí členové

en:     Recursive members:
cs:     Rekurzivní členové:

en:     No recursive members
cs:     Žádní rekurzivní členové

en:     Explicit nonmembers:
cs:     Explicitní nečlenové:

en:     No explicit nonmembers
cs:     Žádní explicitní nečlenové

en:     Implicit nonmembers:
cs:     Implicitní nečlenové:

en:     No implicit nonmembers
cs:     Žádní výchozí nečlenové

en:     Recursive nonmembers:
cs:     Rekurzivní nečlenové:

en:     No recursive nonmembers
cs:     Žádní rekurzivní nečlenové

en: Request arguments bad
cs: Chybné argumenty žádosti

en: RPC failure on NIS operation
cs: Selhal RPC při NIS operaci

en: Can't bind to server which serves this domain
cs: K serveru obsluhujícímu tuto doménu se nelze připojit

en: No such map in server's domain
cs: Tato mapa se v doméně serveru nenachází

en: No such key in map
cs: Tento klíč v mapě neexistuje

en: Internal NIS error
cs: Vnitřní chyba NIS

en: Local resource allocation failure
cs: Chyba při přidělování místních prostředků

en: No more records in map database
cs: V databázi mapování nejsou žádné další záznamy

en: Can't communicate with portmapper
cs: S portmapperem nelze komunikovat

en: Can't communicate with ypbind
cs: S ypbind nelze komunikovat

en: Can't communicate with ypserv
cs: S ypserv nelze komunikovat

en: Local domain name not set
cs: Jméno místní domény není nastaveno

en: NIS map database is bad
cs: NIS map databáze je chybná

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
cs: Rozdílné verze NIS klienta a serveru - službu nelze poskytnout

en: Database is busy
cs: Databáze je používána

en: Unknown NIS error code
cs: Neznámý chybový kód služby NIS

en: Internal ypbind error
cs: Vnitřní chyba ypbind

en: Domain not bound
cs: Doména není připojena

en: System resource allocation failure
cs: Přidělení systémového prostředku nebylo úspěšné

en: Unknown ypbind error
cs: Neznámá chyba ypbind

en: yp_update: cannot convert host to netname
cs: yp_update: název počítače nelze konvertovat na síťový název

en: yp_update: cannot get server address
cs: yp_update: adresu serveru nelze zjistit

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
cs: „%s“ nebylo v cache paměti pro počítače nalezeno!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
cs: Znovu načítám „%s“ do keše pro jména počítačů!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
cs: přidat novou položku „%s“ typu %s pro %s fo keše%s

en:  (first)
cs:  (první)

en: checking for monitored file `%s': %s
cs: kontroluje se sledovaný soubor „%s“: %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
cs: sledovaný soubor „%s“ se změnil (změna času obsahu)

en: pruning %s cache; time %ld
cs: čistím keš %s, čas %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
cs: zvažuji %s-položku „%s“, životnost %<PRIu64>

en:  - all data:
cs:  – všechny údaje:

en:  - remaining data %p:
cs:  – zbývající údaje %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
cs: chybný soubor „%s“ s trvalou databází: %s

en: uninitialized header
cs: neinicializovaná hlavička

en: header size does not match
cs: velikost hlavičky nesouhlasí

en: file size does not match
cs: velikost souboru nesouhlasí

en: verification failed
cs: ověření selhalo

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
cs: navrhovaná velikost tabulky pro databázi %s je větší než tabulka trvalých databází

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
cs: deskriptor jen-pro-čtení „%s“ nelze vytvořit: žádný mmap

en: cannot access '%s'
cs: k „%s“ nelze přistoupit

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
cs: Databáze pro %s je poškozena nebo vícenásobně používána. Je-li třeba, ručně odstraňte %s a restartuje.

en: cannot create %s; no persistent database used
cs: %s nelze vytvořit, žádná trvalá databáze nebude použita

en: cannot create %s; no sharing possible
cs: %s nelze vytvořit, sdílení není možno

en: cannot write to database file %s: %s
cs: do databázového soubor %s nelze zapsat: %s

en: cannot open socket: %s
cs: soket nelze otevřít: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
cs: soket nemůže přijímat spojení: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
cs: sledování souboru „%s“ pomocí inotify zakázáno: %s

en: monitoring file `%s` (%d)
cs: sleduje se soubor „%s“ (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
cs: sledování adresáře „%s“ pomocí inotify zakázáno: %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
cs: sleduje se adresář „%s“ (%d)

en: monitoring file %s for database %s
cs: sleduje se soubor %s pro databázi %s

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
cs: volání stat nad souborem „%s“ selhalo, zkusí se později: %s

en: provide access to FD %d, for %s
cs: poskytnout přístup na deskriptor souboru %d pro %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
cs: žádost staré verze (%d) nelze zpracovat; aktuální verze je %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
cs: požadavek z %ld neobsloužen kvůli chybějícím právům

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
cs: požadavek z „%s“ [%ld] neobsloužen kvůli chybějícím právům

en: request not handled due to missing permission
cs: požadavek neobsloužen kvůli chybějícím právům

en: cannot write result: %s
cs: výsledek nelze zapsat: %s

en: error getting caller's id: %s
cs: chyba při zjišťování id volajícího: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
cs: /proc/self/cmdline nelze otevřít: %m, paranoidní režim se vypíná

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
cs: nelze se přepnout do starého UID: %s, paranoidní režim se vypíná

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
cs: nelze se přepnout do starého GID: %s, paranoidní režim se vypíná

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
cs: nelze se přepnout do starého pracovního adresáře: %s, paranoidní režim se vypíná

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
cs: znovuspuštění selhalo: %s, paranoidní režim se vypíná

en: cannot change current working directory to "/": %s
cs: současný pracovní adresář nelze změnit na „/“: %s

en: short read while reading request: %s
cs: neúplné čtení žádosti: „%s“

en: key length in request too long: %d
cs: délka klíče v žádosti je příliš dlouhá: %d

en: short read while reading request key: %s
cs: neúplné čtení klíče žádosti: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
cs: handle_request: žádost přijata (verze = %d) od PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
cs: handle_request: žádost přijata (verze = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
cs: událost inotify pro „%s“ ignorována (soubor existuje)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
cs: sledovaný soubor „%s“ byl %s, hlídání se ruší

en: failed to remove file watch `%s`: %s
cs: zrušení hlídání souboru „%s“ selhalo: %s

en: monitored file `%s` was written to
cs: do sledovaného souboru „%s“ bylo zapsáno

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
cs: sledovaný rodičovský adresář „%s“ byl %s, ruší se hlídání „%s“

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
cs: sledovaný soubor „%s“ byl %s, začíná se hlídat

en: failed to add file watch `%s`: %s
cs: hlídání souboru „%s“ se nepodařilo zahájit: %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
cs: po chybě v čtení %d bylo zakázáno sledování pomocí inotify

en: could not initialize conditional variable
cs: proměnnou podmínky nebylo možné inicializovat

en: could not start clean-up thread; terminating
cs: nebylo možné spustit úklidové vlákno, končím

en: could not start any worker thread; terminating
cs: nebylo možné spustit jakékoliv výkonné vlákno, končím

en: Failed to run nscd as user '%s'
cs: Spuštění nscd pod uživatelem „%s“ selhalo

en: initial getgrouplist failed
cs: prvotní získání seznamu skupin (getgrouplist) selhalo

en: getgrouplist failed
cs: getgrouplist (získej seznam skupin) selhalo

en: setgroups failed
cs: funkce setgroups() selhala

en: short write in %s: %s
cs: neúplný zápis v %s(): %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
cs: „%s“ nebylo v cache paměti pro skupiny nalezeno!

en: Reloading "%s" in group cache!
cs: Znovu se nahrává „%s“ do keše skupin!

en: Invalid numeric gid "%s"!
cs: Chybná číselné GID „%s“!

en: freed %zu bytes in %s cache
cs: z keše %2$s uvolněno %1$zu bajtů

en: no more memory for database '%s'
cs: Žádná další paměť pro databázi „%s“

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
cs: „%s“ nebylo v keši síťových skupin nalezeno!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
cs: Znovu se nahrává „%s“ do keše síťových skupin!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
cs: „%s (%s, %s, %s)“ nebylo v keši síťových skupin nalezeno!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
cs: Znovu se nahrává „%s (%s,%s,%s)“ do keše síťových skupin!

en: Read configuration data from NAME
cs: Načtení údajů o konfiguraci ze souboru NÁZEV

en: Do not fork and display messages on the current tty
cs: Nespouští samostatný proces a vypisuje zprávy na aktuálním terminálu

en: Print contents of the offline cache file NAME
cs: Vypíše obsah odpojené keše v souboru NÁZEV

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
cs: Nespouští samostatný proces, ale jinak se chová jako démon

en: NUMBER
cs: POČET

en: Start NUMBER threads
cs: Spustí POČET vláken

en: Shut the server down
cs: Zastavení serveru

en: Print current configuration statistics
cs: Vypíše statistiku aktuální konfigurace

en: Invalidate the specified cache
cs: Zneplatnění zadané cache

en: TABLE,yes
cs: TABULKA,yes

en: Use separate cache for each user
cs: Použije oddělenou cache pro každého uživatele

en: Name Service Cache Daemon.
cs: NSC (Name Service Cache) démon [pro kešování jmenných služeb].

en: wrong number of arguments
cs: chybný počet argumentů

en: failure while reading configuration file; this is fatal
cs: chyba při načítání konfiguračního souboru, toto je fatální

en: already running
cs: již běží

en: cannot create a pipe to talk to the child
cs: rouru pro komunikaci s potomkem nelze vytvořit

en: cannot fork
cs: nelze vytvořit potomka pomocí fork()

en: cannot change current working directory to "/"
cs: nelze změnit současný pracovní adresář na „/“

en: Could not create log file
cs: Soubor s protokolem nelze vytvořit

en: write incomplete
cs: neúplný zápis

en: cannot read invalidate ACK
cs: zneplatněný ACK (potvrzení) nelze načíst

en: invalidation failed
cs: zneplatnění selhalo

en: Only root is allowed to use this option!
cs: Tento přepínač je dostupný pouze superuživateli!

en: '%s' is not a known database
cs: „%s“ není známá databáze

en: secure services not implemented anymore
cs: bezpečné služby již nejsou implementovány

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
cs: Podporované tabulky:
    %s
    
    Návod, jak nahlásit chybu, naleznete na:
    %s.

en: 'wait' failed
cs: volání wait() selhalo

en: child exited with status %d
cs: potomek skončil se stavem %d

en: child terminated by signal %d
cs: potomek byl ukončen signálem %d

en: database %s is not supported
cs: databáze %s není podporována

en: Parse error: %s
cs: Chyba analýzy: %s

en: Must specify user name for server-user option
cs: U volby server-user musíte uvést jméno uživatele

en: Must specify user name for stat-user option
cs: U volby stat-user musíte uvést jméno uživatele

en: Must specify value for restart-interval option
cs: U volby restart-interval musíte uvést hodnotu

en: Unknown option: %s %s %s
cs: Neznámá volba: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
cs: nelze získat název současného pracovního adresáře: %s, vypínám paranoidní režim

en: maximum file size for %s database too small
cs: maximální velikost souboru pro databázi %s je příliš malá

en: cannot write statistics: %s
cs: statistiku nelze zapsat: %s

en: yes
cs: ano

en: no
cs: ne

en: Only root or %s is allowed to use this option!
cs: Tento přepínač je dostupný pouze uživateli root nebo %s!

en: nscd not running!
cs: nscd neběží!

en: cannot read statistics data
cs: statistické údaje nelze načíst

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
cs: konfigurace nscd:
    
    %15d  úroveň ladění serveru

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
cs: %3ud %2uh %2um %2lus  doba běhu serveru

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
cs:     %2uh %2um %2lus  doba běhu serveru

en:         %2um %2lus  server runtime
cs:         %2um %2lus  doba běhu serveru

en:             %2lus  server runtime
cs:             %2lus  doba běhu serveru

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
cs: %15d  současný počet vláken
    %15d  maximální počet vláken
    %15lu  kolik krát musely klienty čekat
    %15s  paranoidní režim zapnut
    %15lu  vnitřních restartů
    %15u  počet znovunačtení

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
cs: 
    keš %s:
    
    %15s  keš je povolena
    %15s  keš je trvalá
    %15s  keš je sdílená
    %15zu  navrhovaná velikost
    %15zu  celková velikost datového rezervoáru
    %15zu  použitá velikost datového rezervoáru
    %15lu  sekund životnosti pozitivních záznamů
    %15lu  sekund životnosti negativních záznamů
    %15<PRIuMAX>  úspěchů keše pro pozitivní záznamy
    %15<PRIuMAX>  úspěchů keše pro negativní záznamy
    %15<PRIuMAX>  neúspěchů keše pro pozitivní záznamy
    %15<PRIuMAX>  neúspěchů keše pro negativní záznamy
    %15lu%% úspěšnost keše
    %15zu  současný počet kešovaných hodnot
    %15zu  maximální počet kešovaných hodnot
    %15zu  maximální prohledávaná délka řetězce
    %15<PRIuMAX>  počet zdržení v zámcích pro čtení
    %15<PRIuMAX>  počet zdržení v zámcích pro zápis
    %15<PRIuMAX>  selhání alokace paměti
    %15s  kontrolovat změny v /etc/%s

en: Haven't found "%s" in user database cache!
cs: „%s“ nebylo v keši databáze uživatelů nalezeno!

en: Reloading "%s" in user database cache!
cs: Znovu se načítá „%s“ do keše databáze uživatelů!

en: Invalid numeric uid "%s"!
cs: Neplatné číselné UID „%s“

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
cs: Otevření spojení do auditního subsystému selhalo: %m

en: Failed to set keep-capabilities
cs: Nastavení „keep“ kvalifikací selhalo

en: prctl(KEEPCAPS) failed
cs: prctl(KEEPCAPS) selhalo

en: Failed to initialize drop of capabilities
cs: Příprava na vzdání se kvalifikací selhala

en: cap_init failed
cs: funkce cap_init() selhala

en: Failed to drop capabilities
cs: Vzdání se kvalifikací selhalo

en: cap_set_proc failed
cs: cap_set_proc selhala

en: Failed to unset keep-capabilities
cs: Vypnutí „keep“ kvalifikací selhalo

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
cs: Nelze zjistit, zda jádro podporuje SELinux

en: Failed to start AVC thread
cs: Spuštění vlákna AVC selhalo

en: Failed to create AVC lock
cs: Vytvoření zámku AVC selhalo

en: Failed to start AVC
cs: Spuštění AVC selhalo

en: Access Vector Cache (AVC) started
cs: Keš přístupových vektorů (AVC) nastartována

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
cs: Chyba při dotazování politiky na nedefinované třídy objektů nebo práva.

en: Error getting security class for nscd.
cs: Chyba při získávání bezpečnostní třídy pro nscd.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
cs: Chyba při překládání názvu práv „%s“ na bit přístupového vektoru.

en: Error getting context of socket peer
cs: Chyba při zjišťování kontextu dvojice soketů

en: Error getting context of nscd
cs: Chyba při zjišťování kontextu nscd

en: Error getting sid from context
cs: Chyba při získávání SID z kontextu

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
cs: 
    Statistika selinuxové AVC:
    
    %15u  hledaných položek
    %15u  úspěchů keše
    %15u  neúspěchů keše
    %15u  zahozených položek
    %15u  vyhledávaných CAV
    %15u  úspěšných CAV
    %15u  zkoušených CAV
    %15u  neúspěšných CAV

en: Haven't found "%s" in services cache!
cs: „%s“ nebylo v keši pro služby nalezeno!

en: Reloading "%s" in services cache!
cs: Znovu načítám „%s“ do keše pro služby!

en: database [key ...]
cs: databáze [klíč…]

en: CONFIG
cs: KONFIGURACE

en: Service configuration to be used
cs: Konfigurace služby, která má být použita

en: disable IDN encoding
cs: zakáže kódování IDN

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
cs: nefiltruje nepodporované IPv4/IPv6 adresy (s ahosts*)

en: Get entries from administrative database.
cs: Získá záznamy ze správní databáze.

en: Enumeration not supported on %s
cs: Výčet není podporován na %s

en: Could not allocate group list: %m
cs: Seznam skupin nebylo možné alokovat: %m

en: Unknown database name
cs: Neznámé jméno databáze

en: Supported databases:
cs: Podporované databáze:

en: Unknown database: %s
cs: Neznámá databáze: %s

en: Convert key to lower case
cs: Převádí klíče na malá písmena

en: Do not print messages while building database
cs: Během tvorby databáze nevypisuje zprávy

en: Print content of database file, one entry a line
cs: Vypíše obsah databázového souboru, jeden záznam na řádek

en: CHAR
cs: ZNAK

en: Generated line not part of iteration
cs: Vytvořený řádek není součástí iterace

en: Create simple database from textual input.
cs: Vytváří jednoduché databáze z textového vstupu.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
cs: VSTUPNÍ_SOUBOR VÝSTUPNÍ_SOUBOR
    -o VÝSTUPNÍ_SOUBOR VSTUPNÍ_SOUBOR
    -u VSTUPNÍ_SOUBOR

en: cannot open database file `%s'
cs: databázový soubor „%s“ nelze otevřít

en: no entries to be processed
cs: nebyly zpracovány žádné záznamy

en: cannot create temporary file name
cs: název dočasného souboru nelze vytvořit

en: cannot create temporary file
cs: dočasný soubor nelze vytvořit

en: cannot stat newly created file
cs: nad nově vytvořeným souborem nelze zavolat stat()

en: cannot rename temporary file
cs: dočasný soubor nelze přejmenovat

en: cannot create search tree
cs: vyhledávací strom nelze vytvořit

en: duplicate key
cs: duplicitní klíč

en: problems while reading `%s'
cs: problémy během čtení „%s“

en: failed to allocate memory
cs: alokace paměti selhala

en: failed to write new database file
cs: nový databázový soubor se nezdařilo zapsat

en: cannot stat database file
cs: nad databázovým souborem nelze zavolat stat()

en: cannot map database file
cs: databázový soubor nelze otevřít

en: file not a database file
cs: soubor není databází

en: cannot initialize SELinux context
cs: kontext SELinuxu nelze inicializovat

en: cannot set file creation context for `%s'
cs: kontext vzniku souboru „%s“ nelze nastavit

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
cs: Použití: %s [-v SPECIFIKACE] JMÉNO_PROMĚNNÉ [CESTA]

en:        %s -a [pathname]
cs:          %s -a [CESTA]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
cs: Použití: getconf [-v SPEC] PROMĚNNÁ
      nebo:  getconf [-v SPEC] PROMĚNNÁ_CESTY CESTA
    
    Získá konfigurační hodnotu proměnné PROMĚNNÁ nebo proměnné
    PROMĚNNÁ_CESTY pro cestu CESTA. Je-li uvedeno SPEC, vrátí hodnoty
    pro prostředí překladu SPEC.

en: unknown specification "%s"
cs: neznámá specifikace „%s“

en: Couldn't execute %s
cs: Nelze spustit %s

en: undefined
cs: není definováno

en: Unrecognized variable `%s'
cs: Neznámá proměnná „%s“

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
cs: %s: přepínač „%s%s“ není jednoznačný

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
cs: %s: přepínač „%s%s“ není jednoznačný: možnosti:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
cs: %s: nerozpoznaný přepínač „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
cs: %s: přepínač „%s%s“ nedovoluje žádný argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
cs: %s: přepínač „%s%s“ vyžaduje argument

en: %s: invalid option -- '%c'
cs: %s: neplatný přepínač – „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
cs: %s: přepínač vyžaduje argument – „%c“

en: No match
cs: Žádná shoda

en: Invalid regular expression
cs: Nepřípustný regulární výraz

en: Invalid collation character
cs: Pro řazení nepřípustný znak

en: Invalid character class name
cs: Nepřípustný název třídy znaků

en: Trailing backslash
cs: Koncové zpětné lomítko

en: Invalid back reference
cs: Neplatný zpětný odkaz

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
cs: Nepárová [, [^, [:, [. nebo [=

en: Unmatched ( or \(
cs: Nepárová ( or \(

en: Unmatched \{
cs: Nepárová \{

en: Invalid content of \{\}
cs: Nepřípustný obsah \{\}

en: Invalid range end
cs: Nepřípustný konec rozsahu

en: Memory exhausted
cs: Paměť vyčerpána

en: Invalid preceding regular expression
cs: Nepřípustný předchozí regulární výraz

en: Premature end of regular expression
cs: Předčasný konec regulárního výrazu

en: Regular expression too big
cs: Regulární výraz je příliš velký

en: Unmatched ) or \)
cs: Nepárová ) or \)

en: No previous regular expression
cs: Předchozí regulární výraz neexistuje

en: parameter null or not set
cs: parametr je nullový nebo prázdný

en: Resolver Error 0 (no error)
cs: Resolver vrací stav 0 (bez chyby)

en: Unknown host
cs: Neznámý počítač

en: Host name lookup failure
cs: Název počítače se nepodařilo nalézt

en: Unknown server error
cs: Neznámá chyba serveru

en: No address associated with name
cs: Jméno nemá přiřazenu adresu

en: Resolver internal error
cs: Vnitřní chyba resolveru

en: Unknown resolver error
cs: Neznámá chyba resolveru

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
cs: %s: řádek %d: ořezových domén nelze zadat více jak %d

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
cs: %s: řádek %d: oddělovač prvků seznamu není následován doménou

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
cs: %s: řádek %d: očekáváno „on“ (zapnuto), nebo „off“ (vypnuto), ale nalezeno „%s“

en: %s: line %d: bad command `%s'
cs: %s: řádek %d: chybný příkaz „%s“

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
cs: %s: řádek %d: ignoruji závěrečné smetí „%s“

en: Illegal opcode
cs: Nedovolený kód operace

en: Illegal operand
cs: Nedovolený operand

en: Illegal addressing mode
cs: Nedovolený adresní režim

en: Illegal trap
cs: Nedovolené zachycení (trap)

en: Privileged opcode
cs: Privilegovaný kód operace

en: Privileged register
cs: Privilegovaný registr

en: Coprocessor error
cs: Chyba koprocesoru

en: Internal stack error
cs: Vnitřní chyba zásobníku

en: Integer divide by zero
cs: Celočíselné dělení nulou

en: Integer overflow
cs: Přetečení celočíselné hodnoty

en: Floating-point divide by zero
cs: Dělení nulou v pohyblivé řádové čárce

en: Floating-point overflow
cs: Přetečení hodnoty v pohyblivé řádové čárce

en: Floating-point underflow
cs: Podtečení hodnoty v pohyblivé řádové čárce

en: Floating-poing inexact result
cs: Nepřesný výsledek v pohyblivé řádové čárce

en: Invalid floating-point operation
cs: Neplatná operace v pohyblivé řádové čárce

en: Subscript out of range
cs: Index pole mimo rozsah

en: Address not mapped to object
cs: Adresa není mapována na objekt

en: Invalid permissions for mapped object
cs: Neplatná oprávnění pro mapovaný objekt

en: Invalid address alignment
cs: Neplatné zarovnání adresy

en: Nonexisting physical address
cs: Neexistující fyzická adresa

en: Object-specific hardware error
cs: Hardwarová chyba specifická pro objekt

en: Process breakpoint
cs: Bod přerušení (breakpoint) procesu

en: Process trace trap
cs: Zachycení (trap) procesu kvůli trasování

en: Child has exited
cs: Potomek skončil

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
cs: Potomek skončil mimořádně a nevytvořil obraz paměti

en: Child has terminated abnormally and created a core file
cs: Potomek skončil mimořádně a vytvořil obraz paměti

en: Traced child has trapped
cs: Trasovaný potomek byl zachycen (trap)

en: Child has stopped
cs: Potomek byl pozastaven

en: Stopped child has continued
cs: Pozastavený potomek opět běží

en: Data input available
cs: Datový vstup k dispozici

en: Output buffers available
cs: Výstupní vyrovnávací paměť k dispozici

en: Input message available
cs: Vstupní zpráva k dispozici

en: I/O error
cs: Chyba vstupu/výstupu

en: High priority input available
cs: Vstup s vysokou předností k dispozici

en: Device disconnected
cs: Zařízení odpojeno

en: Signal sent by kill()
cs: Signál zaslán pomocí kill()

en: Signal sent by sigqueue()
cs: Signál zaslán pomocí sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
cs: Signál vznikl kvůli vypršení časovače

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
cs: Signál vznikl kvůli dokončení asynchronního I/O požadavku

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
cs: Signál vznikl kvůli zařízení zprávy do prázdné fronty zpráv

en: Signal sent by tkill()
cs: Signál zaslán pomocí tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
cs: Signál vznikl kvůli dokončení asynchronního požadavku na vyhledání jména

en: Signal generated by the completion of an I/O request
cs: Signál vznikl kvůli dokončení I/O požadavku

en: Signal sent by the kernel
cs: Signál zaslán jádrem

en: Unknown signal %d
cs: Neznámý signál %d

en: %s%sUnknown signal %d
cs: %s%sNeznámý signál %d

en: Unknown signal
cs: Neznámý signál

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Real-time signal %d
cs: Signál reálného času %d

en: Unknown signal %d
cs: Neznámý signál %d

en: out of memory
cs: nedostatek paměti

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
cs: auth_unix.c: Fatální chyba marshallingu

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
cs: %s: %s; spodní verze = %lu, horní verze = %lu

en: %s: %s; why = %s
cs: %s: %s; důvod = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
cs: %s: %s; důvod = (neznámá chyba při ověřování totožnosti – %d)

en: RPC: Success
cs: RPC: Úspěch

en: RPC: Can't encode arguments
cs: RPC: Argumenty nelze zakódovat

en: RPC: Can't decode result
cs: RPC: Výsledek nelze dekódovat

en: RPC: Unable to send
cs: RPC: Nelze vysílat

en: RPC: Unable to receive
cs: RPC: Nelze přijímat

en: RPC: Timed out
cs: RPC: Časovač vypršel

en: RPC: Incompatible versions of RPC
cs: RPC: Nekompatibilní verze RPC

en: RPC: Authentication error
cs: RPC: Chyba při ověřování totožnosti

en: RPC: Program unavailable
cs: RPC: Program není k dispozici

en: RPC: Program/version mismatch
cs: RPC: Nesouhlasí program nebo verze

en: RPC: Procedure unavailable
cs: RPC: Procedura není k dispozici

en: RPC: Server can't decode arguments
cs: RPC: Server nemůže dekódovat argumenty

en: RPC: Remote system error
cs: RPC: Chyba vzdáleného systému

en: RPC: Unknown host
cs: RPC: Neznámý počítač

en: RPC: Unknown protocol
cs: RPC: Neznámý protokol

en: RPC: Port mapper failure
cs: RPC: Chyba portmapperu

en: RPC: Program not registered
cs: RPC: Program není registrován

en: RPC: Failed (unspecified error)
cs: RPC: Chyba (blíže neurčená)

en: RPC: (unknown error code)
cs: RPC: (neznámý chybový kód)

en: Authentication OK
cs: Ověření totožnosti bylo úspěšné

en: Invalid client credential
cs: Neplatné oprávnění klienta

en: Server rejected credential
cs: Server odmítl oprávnění

en: Invalid client verifier
cs: Chybný ověřovatel klienta

en: Server rejected verifier
cs: Server odmítl ověřovatele

en: Client credential too weak
cs: Nedostatečné oprávnění klienta

en: Invalid server verifier
cs: Neplatný ověřovatel serveru

en: Failed (unspecified error)
cs: Chyba (blíže nespecifikovaná)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
cs: clnt_raw.c: fatální chyba při serializaci hlavičky.

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
cs: pmap_getmaps.c: problém s RPC

en: Cannot register service
cs: Službu nelze registrovat

en: Cannot create socket for broadcast rpc
cs: Soket pro všesměrové rpc vysílání nelze vytvořit

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
cs: Volbu SO_BROADCAST pro soket nelze nastavit

en: Cannot send broadcast packet
cs: Všesměrový paket nelze poslat

en: Broadcast poll problem
cs: Problém při volání poll pro všesměrové vysílání

en: Cannot receive reply to broadcast
cs: Odpověď na všesměrové vysílání nepřišla

en: svc_run: - out of memory
cs: svc_run: – nedostatek paměti

en: svc_run: - poll failed
cs: svc_run: služba poll selhala

en: can't reassign procedure number %ld
cs: číslo procedury %ld nelze znovu přidělit

en: couldn't create an rpc server
cs: rpc server nebylo možno vytvořit

en: couldn't register prog %ld vers %ld
cs: program %ld verze %ld nebylo možno zaregistrovat

en: registerrpc: out of memory
cs: registerrpc: nedostatek paměti

en: trouble replying to prog %d
cs: problémy při odpovídání programu %d

en: never registered prog %d
cs: nikdy neregistrovaný program %d

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
cs: svc_tcp.c –  při vytváření tcp soketu vznikla chyba

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
cs: svc_tcp.c – při getsockname nebo listen vznikla chyba

en: svcudp_create: socket creation problem
cs: svcudp_create: soket nelze vytvořit

en: svcudp_create - cannot getsockname
cs: svcudp_create - při getsockname vznikla chyba

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
cs: svcudp_create: xp_pad je pro IP_PKTINFO příliš malý

en: enablecache: cache already enabled
cs: enablecache: cache již je povolena

en: enablecache: could not allocate cache
cs: enablecache: cache nebylo možno alokovat

en: enablecache: could not allocate cache data
cs: enablecache: nebylo možno alokovat místo pro data v cache

en: enablecache: could not allocate cache fifo
cs: enablecache: nebylo možno alokovat frontu pro cache

en: cache_set: victim not found
cs: cache_set: oběť nenalezena

en: cache_set: victim alloc failed
cs: cache_set: alokace nové položky cache se nezdařila

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
cs: cache_set: nešlo alokovat vyrovnávací paměť pro rpc

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
cs: svc_unix.c – při vytváření AF_UNIX soketu vznikla chyba

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
cs: svc_unix.c – při getsockname nebo listen vznikla chyba

en: failed to turn on BTI protection
cs: zapnout ochranu BTI se nezdařilo

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
cs: chyba kvůli GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
cs: Odpojen terminál (SIGHUP)

en: Interrupt
cs: Přerušení (SIGINT)

en: Quit
cs: Konec (SIGQUIT)

en: Illegal instruction
cs: Nedovolená instrukce (SIGILL)

en: Trace/breakpoint trap
cs: Trasovací/ladící past (SIGTRAP)

en: Aborted
cs: Neúspěšně ukončen (SIGABRT)

en: Floating point exception
cs: Výjimka v pohyblivé řádové čárce (SIGFPE)

en: Killed
cs: Zabit (SIGKILL)

en: Bus error
cs: Chyba na sběrnici (neplatná adresa) (SIGBUS)

en: Bad system call
cs: Chybné volání systému (SIGSYS)

en: Segmentation fault
cs: Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
cs: Roura přerušena (SIGPIPE)

en: Alarm clock
cs: Budík (SIGALRM)

en: Terminated
cs: Ukončen (SIGTERM)

en: Urgent I/O condition
cs: Naléhavá V/V situace (SIGURG)

en: Stopped (signal)
cs: Pozastaven (SIGSTOP)

en: Stopped
cs: Pozastaven (SIGTSTP)

en: Continued
cs: Je pokračováno (SIGCONT)

en: Child exited
cs: Potomek skončil (SIGCHLD)

en: Stopped (tty input)
cs: Pozastaven (vstup TTY) (SIGTTIN)

en: Stopped (tty output)
cs: Pozastaven (výstup TTY) (SIGTTOU)

en: I/O possible
cs: Vstup/Výstup možný (SIGIO)

en: CPU time limit exceeded
cs: Překročen časový limit pro procesor (SIGXCPU)

en: File size limit exceeded
cs: Překročen limit délky souboru (SIGXFS2)

en: Virtual timer expired
cs: Virtuální časovač vypršel (SIGVTALRM)

en: Profiling timer expired
cs: Profilovací časovač vypršel (SIGPROF)

en: User defined signal 1
cs: Uživatelem definovaný signál 1 (SIGUSR1)

en: User defined signal 2
cs: Uživatelem definovaný signál 2 (SIGUSR2)

en: Window changed
cs: Okno se změnilo (SIGWINCH)

en: EMT trap
cs: EMT past (SIGEMT)

en: Stack fault
cs: Porušen zásobník (SIGSTKFLT)

en: Power failure
cs: Výpadek napájení (SIGPWR)

en: Information request
cs: Žádost o informaci (SIGINFO)

en: Resource lost
cs: Prostředek byl ztracen (SIGLOST)

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
cs: Operace není povolena

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
cs: Tento proces neexistuje

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
cs: Přerušené volání systému

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
cs: Chyba vstupu/výstupu

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
cs: Takové zařízení nebo adresa neexistuje

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
cs: Příliš dlouhý seznam argumentů

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
cs: Chybný formát spustitelného souboru

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
cs: Chybný popisovač souboru

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
cs: Žádný potomek neexistuje

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
cs: Bylo zabráněno vzájemnému zablokování prostředků

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
cs: Nelze alokovat paměť

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
cs: Chybná adresa

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
cs: Vyžadováno blokové zařízení

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
cs: Zařízení nebo zdroj jsou používány

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
cs: Soubor již existuje

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
cs: Odkaz mezi zařízeními není přípustný

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
cs: Takové zařízení neexistuje

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
cs: není adresářem

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
cs: je adresářem

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
cs: Nepřípustný argument

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
cs: Překročen limit počtu otevřených souborů

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
cs: V celém systému je příliš mnoho otevřených souborů

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
cs: Pro toto zařízení nevhodné ioctl

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
cs: Soubor je používán

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
cs: Soubor je příliš velký

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
cs: Na zařízení není volné místo

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
cs: Nedovolené nastavení pozice

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
cs: Systém souborů je pouze pro čtení

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
cs: Příliš mnoho odkazů

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
cs: Číselný rozsah mimo definiční obor funkce

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
cs: Číselný výsledek mimo rozsah

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
cs: Prostředek je dočasně nepřístupný

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
cs: Operace probíhá

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
cs: Operace probíhá

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
cs: Soketová operace na objektu, který není soketem

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
cs: Příliš dlouhá zpráva

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
cs: Protokol nepodporuje sokety

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
cs: Protokol není k dispozici

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
cs: Protokol není podporován

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
cs: Typ soket není podporován

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
cs: Operace není podporována

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
cs: Rodina protokolů není podporována

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
cs: Třída adres není podporována protokolem

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
cs: Adresa je užívána

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
cs: Požadovanou adresu nelze přiřadit

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
cs: Síťování je mimo provoz

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
cs: Síť není dostupná

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
cs: Síť zrušila spojení (problém se vzdáleným počítačem)

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
cs: Software způsobil ukončení spojení (abort)

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
cs: Spojení zrušeno druhou stranou

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
cs: Pro vyrovnávací paměť není volné místo

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
cs: Koncový komunikační bod je už připojen

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
cs: Koncový komunikační bod není připojen

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
cs: Cílovou adresu je nutné zadat

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
cs: Spojení bylo přerušeno

en: Too many references: cannot splice
cs: Příliš mnoho odkazů - nelze spojit

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
cs: Spojení bylo příliš dlouho neaktivní

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
cs: Spojení odmítnuto

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
cs: Příliš mnoho úrovní symbolických odkazů

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
cs: Příliš dlouhé jméno souboru

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
cs: Počítač není v provozu

en: No route to host
cs: K počítači neexistuje cesta

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
cs: Adresář není prázdný

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
cs: Příliš mnoho uživatelů

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
cs: Překročena disková kvóta

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
cs: Zastaralý ukazatel na soubor

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
cs: Objekt je vzdálený

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
cs: Zámky nejsou k dispozici

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
cs: Funkce není implementována

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
cs: Nepřípustný nebo nekompletní vícebajtový nebo široký znak

en: Bad message
cs: Chybná zpráva

en: Identifier removed
cs: Identifikátor odstraněn

en: Multihop attempted
cs: Pokus o spojení přes více uzlů

en: No data available
cs: Data nejsou k dispozici

en: Link has been severed
cs: Odkaz byl zpřetrhán

en: No message of desired type
cs: Žádná zpráva žádaného typu

en: Out of streams resources
cs: Zdroje proudu vyčerpány

en: Device not a stream
cs: Zařízení není proudem

en: Value too large for defined data type
cs: Hodnota je příliš velká pro daný datový typ

en: Protocol error
cs: Chyba protokolu

en: Timer expired
cs: Časovač vypršel

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
cs: Operace zrušena

en: Owner died
cs: Majitel mrtev

en: State not recoverable
cs: Stav nelze obnovit

en: Interrupted system call should be restarted
cs: Přerušené volání systému by mělo být znovu spuštěno

en: Channel number out of range
cs: Číslo kanálu mimo povolený rozsah

en: Level 2 not synchronized
cs: 2. vrstva není synchronizována

en: Level 3 halted
cs: 3. vrstva zastavena

en: Level 3 reset
cs: 3. vrstva nastavena na výchozí hodnoty

en: Link number out of range
cs: Číslo odkazu mimo rozsah

en: Protocol driver not attached
cs: Ovladač protokolu nepřipojen

en: No CSI structure available
cs: CSI struktura není dostupná

en: Level 2 halted
cs: 2. vrstva zastavena

en: Invalid exchange
cs: Nepřípustná výměna

en: Invalid request descriptor
cs: Nepřípustný deskriptor žádosti

en: Exchange full
cs: Plný výměník

en: No anode
cs: Žádný anode

en: Invalid request code
cs: Neplatný kód žádosti

en: Invalid slot
cs: Neplatný slot

en: File locking deadlock error
cs: Vzájemné zablokování při zamykaní souboru

en: Bad font file format
cs: Chybný formát fontu

en: Machine is not on the network
cs: Počítač není v síti

en: Package not installed
cs: Balík není nainstalován

en: Advertise error
cs: Chyba při zveřejnění

en: Srmount error
cs: Chyba ssrmount

en: Communication error on send
cs: Chyba komunikace při vysílaní

en: RFS specific error
cs: RFS-specifická chyba

en: Name not unique on network
cs: Jméno v síti není jednoznačné

en: File descriptor in bad state
cs: Deskriptor souboru se nachází v chybném stavu

en: Remote address changed
cs: Vzdálená adresa byla změnila

en: Can not access a needed shared library
cs: K potřebné sdílené knihovně nelze přistoupit

en: Accessing a corrupted shared library
cs: Použití poškozené sdílené knihovny

en: .lib section in a.out corrupted
cs: Poškozená sekce .lib v a.out

en: Attempting to link in too many shared libraries
cs: Pokus o připojení příliš mnoha sdílených knihoven

en: Cannot exec a shared library directly
cs: Sdílenou knihovnu nelze přímo spustit

en: Streams pipe error
cs: Chyba roury proudů

en: Structure needs cleaning
cs: Struktura potřebuje opravu

en: Not a XENIX named type file
cs: Nejde o Xenixový soubor pojmenovaného typu

en: No XENIX semaphores available
cs: Xenixové semafory nejsou dostupné

en: Is a named type file
cs: Je soubor pojmenovaného typu

en: Remote I/O error
cs: Vzdálená chyba vstupu/výstupu

en: No medium found
cs: Médium nebylo nalezeno

en: Wrong medium type
cs: Chybný typ média

en: Required key not available
cs: Požadovaný klíč není dostupný

en: Key has expired
cs: Klíči vypršela platnost

en: Key has been revoked
cs: Klíč byl odvolán

en: Key was rejected by service
cs: Klíč byl odmítnut službou

en: Operation not possible due to RF-kill
cs: Operace není možná kvůli zakázanému rádiu (RF-kill)

en: Memory page has hardware error
cs: Stránka paměti má hardwarovou poruchu

en: RPC struct is bad
cs: RPC struktura je chybná

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
cs: Nevhodný typ nebo formát souboru

en: RPC bad procedure for program
cs: Chybná RPC procedura pro program

en: Authentication error
cs: Ověření totožnosti bylo neúspěšné

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
cs: Překladač zemřel

en: RPC version wrong
cs: Chybná verze RPC

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
cs: Tentokrát jste to skutečně zvoral

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
cs: Překročen limit počtu procesů aktuálního uživatele

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
cs: Svévolná chyba

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
cs: Není podporován

en: RPC program version wrong
cs: Chybná verze RPC programu

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
cs: Nevhodná operace pro proces na pozadí

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
cs: Počítač odešel do křemíkového nebe

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
cs: Operace byla přerušena

en: Need authenticator
cs: Je třeba ověřovatele

en: RPC program not available
cs: RPC program není k dispozici

en: cannot map pages for fdesc table
cs: stránky pro tabulku fdesc nelze namapovat

en: cannot map pages for fptr table
cs: stránky pro tabulku fptr nelze namapovat

en: internal error: symidx out of range of fptr table
cs: vnitřní chyba: symidx mimo rozsah tabulky fptr

en: Error in unknown error system:
cs: Chyba z neznámého chybového systému:

en: Unknown error code:
cs: Neznámý chybový kód:

en: Address family for hostname not supported
cs: Třída adres není u daného jména počítače podporována

en: Temporary failure in name resolution
cs: Dočasná chyba při vyhodnocování jména

en: Bad value for ai_flags
cs: Chybná hodnota ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
cs: Neopravitelná chyba při vyhodnocení názvu

en: ai_family not supported
cs: Hodnota ai_family není podporována

en: Memory allocation failure
cs: Alokace paměti nebyla úspěšná

en: No address associated with hostname
cs: Jméno počítače nemá přiřazenu adresu

en: Name or service not known
cs: Neznámé jméno nebo služba

en: Servname not supported for ai_socktype
cs: Název služby není u ai_socktype podporován

en: ai_socktype not supported
cs: Hodnota ai_socktype není podporována

en: System error
cs: Chyba systému

en: Processing request in progress
cs: Požadavek se vyřizuje

en: Request canceled
cs: Požadavek zrušen

en: Request not canceled
cs: Požadavek nezrušen

en: All requests done
cs: Všechny požadavky vyřízeny

en: Interrupted by a signal
cs: Přerušeno signálem

en: Parameter string not correctly encoded
cs: Řetězec parametru chybně zakódován

en: Result too large for supplied buffer
cs: Výsledek je pro dodanou oblast paměti příliš velký

en: CPU ISA level is lower than required
cs: úroveň ISA procesoru je nižší než požadovaná

en: %s is for unknown machine %d.
cs: %s je pro neznámý stroj %d.

en: rebuild shared object with IBT support enabled
cs: přeložte sdílený objekt se zapnutou podporou IBT

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
cs: přeložte sdílený objekt se zapnutou podporou SHSTK

en: can't disable IBT
cs: IBT nelze vypnout

en: can't disable SHSTK
cs: SHSTK nelze vypnout

en: %s: size overflow
cs: %s: přetečení velikosti

en: %s: Memory exhausted
cs: %s: Paměť vyčerpána

en: %s: unknown timezone '%s': %s
cs: %s: neznámá časová zóna „%s“: %s

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
cs: má znaky jiné jež písmena nebo číslice z ASCII nebo „-“ nebo „+“

en: has fewer than 3 characters
cs: má méně než 3 znaky

en: has more than 6 characters
cs: má více něž 6 znaků

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
cs: %s: varování: zóna „%s“ zkratka „%s“ %s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
cs: %s: použití: %s PŘEPÍNAČE ČASOVÁ_ZÓNA…
    Přepínače zahrnují:
      -c [L,]U   Začne v roce L (výchozí -500), skončí před rokem U (výchozí 2500)
      -t [L,]U   Začne v čase L, skončí před časem U (v sekundách od roku 1970)
      -i         Vypíše přechody stručně (formát je pokusný)
      -v         Vypíše přechody podrobně
      -V         Vypíše přechody trochu méně podrobně
      --help     Vypíše tuto nápovědu
      --version  Vypíše údaje o verzi
    
    Chyby hlaste anglicky na %s.
    Připomínky k překladu zasílejte česky na adresu
    <translation-team-cs@lists.sourceforge.net>.

en: %s: wild -c argument %s
cs: %s: divoký argument -c: %s

en: %s: wild -t argument %s
cs: %s: divoký argument -t: %s

en:  (gmtime failed)
cs:  (funkce gmtime selhala)

en:  (localtime failed)
cs:  (funkce localtime() selhala)

en: %s: Memory exhausted: %s
cs: %s: Paměť vyčerpána: %s

en: size overflow
cs: přetečení velikosti

en: integer overflow
cs: přetečení celočíselné hodnoty

en: command line
cs: příkazová řádka

en: standard input
cs: standardní vstup

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
cs: „%s“, řádek %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
cs:  (pravidlo z „%s“, řádek %<PRIdMAX>)

en: warning:
cs: varování:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
cs: %s: použití je %s [--version] [--help] [-v] \
    	[-b {slim|fat} [-d ADRESÁŘ] [-l MÍSTNÍ_ČAS] [-L PŘESTUPNÝCH_SEKUND] \
    	[-p POSIXOVÁ_PRAVIDLA] [-r '[@DOLNÍ][/@HORNÍ]'] [-R '@HORNÍ'] \
    	[-t ODKAZ_NA_MÍSTNÍ_ČAS] \
    	[SOUBOR…]
    
    Chyby hlaste anglicky na %s.

en: %s: Can't chdir to %s: %s
cs: %s: Pracovní adresář nelze změnit na %s: %s

en: "Link %s %s" is part of a link cycle
cs: „Odkaz %s %s“ je součástí smyčky odkazů

en: link %s targets itself
cs: odkaz %s směřuje sám na sebe

en: link %s targeting link %s mishandled by pre-2023 zic
cs: odkaz %s směřující na odkaz %s byl chybně zpracováván verzemi zic před rokem 2023

en: link %s targeting link %s
cs: odkaz %s směřující na odkaz %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
cs: divoké určení zic_t v době překladu

en: incompatible -b options
cs: neslučitelný přepínač -b

en: invalid option: -b '%s'
cs: neplatný přepínač: -b „%s“

en: %s: More than one -d option specified
cs: %s: Přepínač -d zadán více než jednou

en: %s: More than one -l option specified
cs: %s: Přepínač -l zadán více než jednou

en: %s: More than one -p option specified
cs: %s: Přepínač -p zadán více než jednou

en: %s: More than one -t option specified
cs: %s: Přepínač -t zadán více než jednou

en: -y ignored
cs: -y ignorováno

en: %s: More than one -L option specified
cs: %s: Přepínač -L zadán více než jednou

en: %s: More than one -r option specified
cs: %s: Přepínač -r zadán více než jednou

en: %s: invalid time range: %s
cs: %s: neplatný časový interval: %s

en: %s: invalid time: %s
cs: %s: neplatný čas: %s

en: -s ignored
cs: -s ignorováno

en: %s: -R time exceeds -r cutoff
cs: %s: čas přepínače -R překračuje čas ořezu přepínačem -r

en: empty file name
cs: prázdný název souboru

en: file name '%s' begins with '/'
cs: název souboru „%s“ začíná na „/“

en: file name '%s' contains '%.*s' component
cs: název souboru „%s“ obsahuje část „%.*s“

en: file name '%s' component contains leading '-'
cs: část názvu souboru „%s“ obsahuje úvodní „-“

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
cs: název souboru „%s“ obsahuje příliš dlouhou část „%.*s…“

en: file name '%s' contains byte '%c'
cs: název souboru „%s“ obsahuje bajt „%c“

en: file name '%s' contains byte '\%o'
cs: název souboru „%s“ obsahuje bajt „\%o“

en: %s: Can't create %s/%s: %s
cs: %s: %s/%s nelze vytvořit: %s

en: %s: rename to %s/%s: %s
cs: %s: přejmenování na %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
cs: %s: %s/%s nelze smazat: %s

en: %s: Can't link %s/%s to %s/%s: %s
cs: %s: Nelze vytvořit odkaz %s/%s na %s/%s: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
cs: použit symbolický odkaz, protože pevný odkaz selhal: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
cs: %s: %s/%s nelze číst: %s

en: copy used because hard link failed: %s
cs: použita kopie, protože pevný odkaz selhal: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
cs: použita kopie, protože symbolický odkaz selhal: %s

en: same rule name in multiple files
cs: stejné jméno pravidla je použito ve více souborech

en: %s in ruleless zone
cs: %s v časovém pásmu bez pravidel

en: input error
cs: chyba vstupu

en: unterminated line
cs: neukončený řádek

en: NUL input byte
cs: nulový bajt na vstupu

en: line too long
cs: řádek je příliš dlouhý

en: %s: Can't open %s: %s
cs: %s: %s nelze otevřít: %s

en: input line of unknown type
cs: vstupní řádek neznámého typu

en: expected continuation line not found
cs: očekávaný pokračovací řádek nebyl nalezen

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
cs: verze zicu před rokem 2018 nepodporovaly desetiny sekund“

en: time overflow
cs: přetečení času

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
cs: verze zicu před rokem 2007 nepodporovaly hodnoty nad 24 hodin

en: invalid saved time
cs: neplatný uložený čas

en: wrong number of fields on Rule line
cs: špatný počet položek v řádku Rule

en: Invalid rule name "%s"
cs: Chybný název pravidla „%s“

en: wrong number of fields on Zone line
cs: špatný počet položek v řádku Zone

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
cs: Řádek „Zone %s“ a volba -l se navzájem vylučují

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
cs: Řádek „Zone %s“ a volba -p se navzájem vylučují

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
cs: duplicitní označení časového pásma %s (soubor „%s“, řádek %<PRIdMAX>)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
cs: špatný počet položek v pokračovacím řádku Zone

en: invalid UT offset
cs: neplatné posunutí vůči UT

en: invalid abbreviation format
cs: neplatný formát zkratky

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
cs: Koncový čas pokračovacího řádku Zone není větší než koncový čas předcházejícího řádku

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
cs: verze zicu před rokem 2015 nepodporovaly formát „%s“

en: invalid leaping year
cs: neplatný přestupný rok

en: invalid month name
cs: neplatný název měsíce

en: invalid day of month
cs: neplatný den měsíce

en: time too small
cs: čas je příliš malý

en: time too large
cs: čas je příliš velký

en: invalid time of day
cs: neplatný denní čas

en: leap second precedes Epoch
cs: přestupná sekunda předchází počátek epochy

en: wrong number of fields on Leap line
cs: špatný počet položek v řádku Leap

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
cs: neplatná položka Rolling/Stationary na řádku Leap

en: invalid CORRECTION field on Leap line
cs: neplatná položka KOREKCE v řádku Leap

en: wrong number of fields on Expires line
cs: špatný počet položek v řádku Expires

en: multiple Expires lines
cs: více řádků Expires

en: wrong number of fields on Link line
cs: špatný počet položek v řádku Link

en: blank TARGET field on Link line
cs: prázdná položka CÍL v řádku Link

en: FROM year "%s" is obsolete; treated as %d
cs: rok OD „%s“ je zastaralý, místo něj se použijte %d

en: invalid starting year
cs: neplatný počáteční rok

en: invalid ending year
cs: neplatný koncový rok

en: starting year greater than ending year
cs: počáteční rok větší než koncový

en: year type "%s" is unsupported; use "-" instead
cs: typ roku „%s“ není podporovaný, místo něj použijte „-“

en: invalid weekday name
cs: neplatný název dne

en: reference clients mishandle more than %d transition times
cs: vzorové klienty chybně zpracovávají více než %d přechodových časů

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
cs: klienty starší roku 2014 mohou chybně pracovat s více než 1200 přechodovými časy

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second expiry
cs: %s: klienty před verzí 2021b mohou chybně zpracovávat vypršení přestupné sekundy

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second table truncation
cs: %s: klienty před verzi 2021b mohou chybně zpracovávat zkrácení tabulky přestupných sekund

en: too many transition times
cs: příliš mnoho přechodových časů

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
cs: hodnota posunu %%z proti UT přesahuje 99:59:59

en: no proleptic TZ string for zone
cs: chybí řetězec TZ pro zónu před jejím zavedením

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
cs: %s: před%d klienty mohou chybně zacházet se vzdálenými časy

en: two rules for same instant
cs: dvě pravidla pro stejný okamžik

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
cs: zkratku časového pásma pro použití ihned po časovém údaji nelze nelézt

en: UT offset out of range
cs: posun od UT mimo povolený rozsah

en: too many local time types
cs: příliš mnoho lokálních časových typů

en: too many leap seconds
cs: příliš mnoho přestupných sekund

en: Rolling leap seconds not supported with -r
cs: Valící se přestupné sekundy nejsou podporovány přepínačem -r

en: Leap seconds too close together
cs: Přestupné sekundy jsou příliš blízko sebe

en: last Leap time does not precede Expires time
cs: poslední čas Leap nepředchází času Expires

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
cs: „%s“ není dokumentován, místo toho použijte „last%s“

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
cs: „%s“ je nejednoznačný v programu zic před verzí 2017c

en: Odd number of quotation marks
cs: Lichý počet uvozovek

en: Too many input fields
cs: Příliš mnoho položek ve vstupu

en: use of 2/29 in non leap-year
cs: použití 29. února v nepřestupném roce

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
cs: pravidlo zasahuje za začátek/konec měsíce, verze zicu před rokem 2004 nebudou fungovat

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
cs: zkratka časové zóny má méně než 3 znaky

en: time zone abbreviation has too many characters
cs: zkratka časové zóny má příliš mnoho znaků

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
cs: zkratka časové zóny nesouhlasí se standardem POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
cs: příliš mnoho nebo příliš dlouhé zkratky časového pásma

en: %s: Can't create directory %s: %s
cs: %s: Adresář %s nelze vytvořit: %s
