libc 2.42.9000 - en to bg translation catalogue (1456 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
bg: %.*s: изисква се стойност за параметърът ARGP_HELP_FMT

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
bg: %.*s: Неизвестен параметър на ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
bg: Боклук при ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
bg: Задължителни или незадължителни аргументи за "дълги" опции са също задължителни или незадължителни за всички съответстващи "къси" опции.

en: Usage:
bg: Употреба:

en:   or:
bg:     или:

en:  [OPTION...]
bg:  [ОПЦИЯ...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
bg: За повече сведения, опитайте "%s --help" или "%s --usage".

en: Report bugs to %s.
bg: Подавайте доклади за грешки на %s.

en: Give this help list
bg: Извеждане на този помощен списък

en: Give a short usage message
bg: Извеждане на лаконичен съвет за използване

en: NAME
bg: ИМЕ

en: Set the program name
bg: Установяване на име на програмата

en: SECS
bg: СЕК

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
bg: Задържане от СЕК секунди (по подразбиране 3600)

en: Print program version
bg: Извеждане на версията на програмата

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
bg: (ПРОГРАМНА ГРЕШКА) Не е известна версията!?

en: %s: Too many arguments
bg: %s: Твърде много аргументи

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
bg: (ПРОГРАМНА ГРЕШКА) Опцията трябва да е разпознаваема!?

en: %s%s%s:%s: %s%sUnexpected error: %s.
bg: %s%s%s:%s: %s%sНеочаквана грешка: %s.

en: %s%s%s:%s: %s%sAssertion `%s' failed.
bg: %s%s%s:%s: %s%sПропадна проверката за истина - '%s'.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
bg: Създава ИМЕ - заглавен файл на C, съдържащ определения на символи

en: Do not use existing catalog, force new output file
bg: Създаване на нов изходен файл, без да се използва съществуващ каталог

en: Write output to file NAME
bg: Записване на изхода във файлът ИМЕ

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
bg: Създава каталог със съобщения.
    Ако ВХОДЕН-ФАЙЛ е -, данните се четат от стандартния вход.
    Ако ИЗХОДЕН-ФАЙЛ е -, резултатът се записва в стандартния изход.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
bg: -o ИЗХОДЕН-ФАЙЛ [ВХОДЕН_ФАЙЛ]...
    [ИЗХОДЕН-ФАЙЛ [ВХОДЕН_ФАЙЛ]...]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
bg: За подаване на доклад за грешка, моля, вижте:
    %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
bg: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Това е свободен софтуер.  Вижте изходния код за условията за копиране. НЯМА
    ГАРАНЦИИ, включително без предполагаемите гаранции за полезност и пригодност.

en: Written by %s.
bg: Автори: %s.

en: *standard input*
bg: *стандартен изход*

en: cannot open input file `%s'
bg: не може да се отвори входния файл `%s'

en: illegal set number
bg: незаконен номер на множество

en: duplicate set definition
bg: повторно определение на множество

en: this is the first definition
bg: това е първото определение

en: unknown set `%s'
bg: неизвестно множество "%s"

en: invalid quote character
bg: неправилен знак за кавичка

en: unknown directive `%s': line ignored
bg: неизвестно напътствие "%s": пренебрегване на реда

en: duplicated message number
bg: повторен номер на съобщение

en: duplicated message identifier
bg: номер на повторено съобщение

en: invalid character: message ignored
bg: неправилен знак: пренебрегване на съобщението

en: invalid line
bg: неправилен ред

en: malformed line ignored
bg: уродливия ред е пренебрегнат

en: cannot allocate memory
bg: не може да се задели памет

en: cannot open output file `%s'
bg: не може да се отвори файлът за изход "%s"

en: invalid escape sequence
bg: неправилна заместваща последователност (escape)

en: unterminated message
bg: незавършено съобщение

en: while opening old catalog file
bg: при отваряне на предишен файл за каталог

en: conversion modules not available
bg: не е наличен модул за конвертиране

en: cannot determine escape character
bg: не може да се определи знака за заместване(escape)

en: Don't buffer output
bg: Без буфериране на изходът

en: Dump information generated by PC profiling.
bg: Разстоварване на сведения събрани при диагностика на компютъра.

en: [FILE]
bg: [ФАЙЛ]

en: cannot read header
bg: не може да се прочете заглавието

en: cannot read pointer pair
bg: не може да се прочете двойката указатели

en: unexpected end of file in header
bg: неочакван край на файл в заглавието

en: unexpected end of file in pointer pair
bg: неочакван край на файл в двойката указатели

en: cannot open input file
bg: не може да се отвори входният файл

en: invalid pointer size
bg: неправилен размер на указател

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
bg: Употреба: xtrace [ОПЦИЯ]... ПРОГРАМА [ОПЦИИ_НА_ПРОГРАМАТА]...\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
bg: За повече сведения, опитайте "%s --help" или "%s --usage".\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
bg: %s: опцията '%s' изисква аргумент.\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
bg: Проследява изпълнението на програма, като извежда текущо изпълнената функция.
    
         --data=ФАЙЛ          Да не се изпълнява програмата, а само да се изведат
                              данните от ФАЙЛ.
    
       -?,--help              Извеждане на тази помощ и излизане
          --usage             Извеждане на лаконичен съвет за използване
       -V,--version           Извеждане на сведение за версията и излизане
    
    Задължителни аргументи за "дълги" опции са също задължителни за всички съответстващи "къси" опции.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
bg: За подаване на доклад за грешка, моля, вижте:\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
bg: xtrace: неразпозната опция "$1"\n

en: No program name given\n
bg: Не е зададено име на програмата\n

en: executable \`$program' not found\n
bg: изпълнимият файл "$program" не е намерен\n

en: \`$program' is no executable\n
bg: "$program" не е изпълним файл\n

en: unsupported dlinfo request
bg: неподдържана dlinfo заявка

en: invalid namespace
bg: неправилно пространство от имена

en: invalid mode
bg: неправилен начин

en: invalid mode parameter
bg: неправилен параметър за начин

en: unknown or unsupported flag
bg: непознат или неподдържан флаг

en: Cache file has wrong endianness.
bg: Файла за складиране е грешен порядък на битовете.

en: Cache generated by:
bg: Складът е създаден от:

en: Can't open cache file %s
bg: Не може да се отвори файлът за складиране %s

en: mmap of cache file failed.
bg: пропадна изображението в паметта (mmap) на файлът за складиране.

en: File is not a cache file.
bg: Файлът не е файл за складиране.

en: %d libs found in cache `%s'
bg: %d библиотеки са налични в склад "%s"

en: Malformed extension data in cache file %s
bg: Уродливи допълнителни данни за складиране във файл %s

en: Writing of cache extension data failed
bg: Пропадна записването на допълнителни данни за складиране

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
bg: %s: твърде голямо ISA ниво (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
bg: Не може да се създаде временен файл за складиране %s

en: Writing of cache data failed
bg: Пропадна записването на данните за складиране

en: Changing access rights of %s to %#o failed
bg: Пропадна смяната па правата за достъп от %s към %#o

en: Renaming of %s to %s failed
bg: Пропадна преименуването от %s към %s

en: Could not create library path
bg: Не може да се създаде път към библиотека

en: error while loading shared libraries
bg: грешка при свързване на споделени библиотеки

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
bg: ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА ЗА ДИНАМИЧНО СВЪРЗВАНЕ!!!

en: cannot create scope list
bg: не може да се създаде списък на обхватът

en: shared object not open
bg: не е отворен споделеният обект

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
bg: не е разрешено DST(dynamic string token) за SUID/SGID програми

en: empty dynamic string token substitution
bg: празен DST(dynamic string token) за заместване

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
bg: не може да се свърже "%s", като допълнение, поради празен DST(dynamic string token) за заместване

en: cannot allocate dependency buffer
bg: не може да се задели памет за зависимостта

en: cannot allocate dependency list
bg: не може да се задели памет за списък със зависимости

en: cannot allocate symbol search list
bg: не може да се задели памет за списък със символи за търсене

en: cannot create HWCAP priorities
bg: не може да се създадат HWCAP предимства

en: cannot create capability list
bg: не може да се създаде списък за възможности

en: cannot allocate name record
bg: не може да се задели памет за записите с имена

en: cannot create cache for search path
bg: не може да се създаде склад на директориите за търсене

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
bg: не може да се създаде копие на RUNPATH/RPATH

en: cannot create search path array
bg: не може да се създаде масив на директориите за търсене

en: cannot stat shared object
bg: не може да се определят атрибутите на споделен обект

en: cannot create shared object descriptor
bg: не може да се създаде описание за споделен обект

en: cannot read file data
bg: не може да се прочетат данни от файлът

en: ELF load command address/offset not page-aligned
bg: адресът или отместването, в командата за зареждане на ELF, не е подравнен на страница

en: object file has no loadable segments
bg: обектният файл е без дялове за свързване

en: cannot dynamically load executable
bg: изпълнимият файл не може да се свърже динамично

en: object file has no dynamic section
bg: обектният файл е без дял за динамично свързване

en: cannot dynamically load position-independent executable
bg: не може да се зареди изпълним файл независим от местоположение

en: shared object cannot be dlopen()ed
bg: не е възможно dlopen() за споделеният обект

en: cannot allocate memory for program header
bg: не може да се задели памет за заглавието на програмата

en: cannot enable executable stack as shared object requires
bg: стекът не може да се разреши за изпълнение, както е поискано от споделения обект

en: cannot close file descriptor
bg: не може да се затвори описанието на файлът

en: file too short
bg: файлът е твърде къс

en: invalid ELF header
bg: неправилен ELF заглавен блок

en: ELF file data encoding not big-endian
bg: данните от ELF файлът не са кодирани със старши байт първи(big-endian)

en: ELF file data encoding not little-endian
bg: данните от ELF файлът не са кодирани с младши байт първи(little-endian)

en: ELF file version ident does not match current one
bg: номерът на версия от ELF-файла не съответства на текущата

en: ELF file OS ABI invalid
bg: ELF файлът е с неправилен номер на ДПИ(ABI-двоичен програмен интерфейс) за ОС

en: ELF file ABI version invalid
bg: ELF файлът е с неправилна версия за ДПИ(двоичен програмен интерфейс)

en: nonzero padding in e_ident
bg: ненулево допълване при e_ident

en: internal error
bg: вътрешна грешка

en: ELF file version does not match current one
bg: версията, на ELF файлът, не съответства на текущата

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
bg: само ET_DYN и ET_EXEC могат да се свържат

en: ELF file's phentsize not the expected size
bg: неочакван размер на елемент(phentsize) в заглавието на ELF файл

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
bg: неправилен ELF клас: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
bg: неправилен ELF клас: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
bg: не може да се отвори файлът със споделения обект

en: failed to map segment from shared object
bg: пропадна изображението на дял от споделения обект

en: cannot change memory protections
bg: не може да се промени защитата на паметта

en: cannot map zero-fill pages
bg: не може да се изобразят страници запълнени с нули

en: symbol lookup error
bg: грешка при търсене на символ

en: cannot extend global scope
bg: не може да се увеличи общата област

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
bg: Превъртян брояч за пораждане на TLS! Моля докладвайте го.

en: cannot allocate address lookup data
bg: не може да се задели памет за търсене на адреси

en: invalid mode for dlopen()
bg: неправилен режим за dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
bg: не са налични повече именувани пространства за dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
bg: неправилно именувано целево пространство в dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
bg: не може да се задели памет в статичен TSL блок

en: cannot make segment writable for relocation
bg: дялът не може да се маркира като записваем за "преместваем код"

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
bg: %s: недостиг на памет за съхраняване на резултата за "преместваем код" на %s

en: cannot restore segment prot after reloc
bg: не може да се възстанови защитата на дяла след преместване

en: cannot apply additional memory protection after relocation
bg: след преместването не може да се постави допълнителна защита на паметта

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
bg: RTLD_NEXT е използван в код, който не е за динамично свързване

en: cannot create TLS data structures
bg: не може да се създадат структури за TLS данни

en: version lookup error
bg: грешка при търсене на версия

en: cannot allocate version reference table
bg: не може да се създаде таблица с препратки за версиите

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
bg: DT_RELR без GLIBC_ABI_DT_RELR зависимост

en: Print cache
bg: Разпечатване на склад

en: Generate verbose messages
bg: Извеждане на допълнителни съобщения

en: Don't build cache
bg: Да не се създава склад

en: Don't update symbolic links
bg: Да не се обновяват символни връзки

en: Change to and use ROOT as root directory
bg: Преместване в и използване на ГЛАВЕН като "коренова" директория

en: ROOT
bg: ГЛАВЕН

en: CACHE
bg: КЕШ

en: Use CACHE as cache file
bg: Използване на КЕШ като файл за складиране

en: CONF
bg: НАСТ

en: Use CONF as configuration file
bg: Използване на НАСТ за настройващ файл

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
bg: Да се обработят само директориите зададени от командния ред. Да не се създава склад.

en: Manually link individual libraries.
bg: Ръчно ще се създадат връзки за отделните библиотеки.

en: FORMAT
bg: ФОРМАТ

en: Format to use: new (default), old, or compat
bg: Използване на формат: new(по подразбиране), old или compat

en: Ignore auxiliary cache file
bg: Игнориране на помощният файл за складиране

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
bg: Настройване на свръзките при изпълнение на програмата за динамично свързване.

en: Path `%s' given more than once
bg: Пътят "%s" е зададен повече от един веднъж

en: (from %s:%d and %s:%d)
bg: (от %s:%d и %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
bg: Не може да се създаде път за hwcaps

en: Listing directory %s
bg: Изброяване на директория '%s'

en: Can't stat %s
bg: Не може да се определят атрибутите на %s

en: Can't stat %s
bg: Не може да се определят атрибутите на %s

en: %s is not a symbolic link
bg: %s не е символна връзка

en: Can't unlink %s
bg: Не може да се развърже(изтрие) %s

en: Can't link %s to %s
bg: Не може да се създаде символна връзка от %s към %s

en:  (changed)
bg:  (променен)

en:  (SKIPPED)
bg:  (ПРЕСКОЧЕН)

en: Can't find %s
bg: %s не е открит

en: Cannot lstat %s
bg: Не може да се определят атрибутите(lstat) на %s

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
bg: Пренебрегване на файл %s, защото не е обикновен.

en: No link created since soname could not be found for %s
bg: Не е създадена връзка, защото не е намерен soname за %s

en:  (from %s:%d)
bg:  (от %s:%d)

en: Can't open directory %s
bg: Не може да се отвори директория %s

en: Could not form library path
bg: Не може да се образува път към библиотека

en: Input file %s not found.
bg: Входния файл %s не е намерен.

en: Cannot stat %s
bg: Не може да се определят атрибутите на %s

en: libc6 library %s in wrong directory
bg: libc6 библиотека %s в неправилна директория

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
bg: библиотеките %s и %s от директория %s са с еднакво SONAME, но с различен тип.

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
bg: Предупреждение: пренебрегване на файл с настройки, който не може да се отвори: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
bg: %s:%u: пренебрегнато hwcap напътствие

en: need absolute file name for configuration file when using -r
bg: изисква се абсолютно име на настройващ файл когато се използва -r

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: %s:%u: cannot read directory %s
bg: %s:%u: не може да се чете директорията %s

en: relative path `%s' used to build cache
bg: използван е относителен път %s за създаване на склад

en: Can't chdir to /
bg: Не може да се смени директорията на /

en: Can't open cache file directory %s
bg: Не може да се отвори директорията '%s' с файл за складиране

en: Written by %s and %s.
bg: Автори: %s и %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
bg: Употреба: ldd [ОПЦИЯ]... ФАЙЛ...
          --help              Извеждане на тази помощ и излизане
          --version           Извеждане на сведение за версията и излизане
      -d, --data-relocs       Обработване на преместваеми данни
      -r, --function-relocs   Обработване на преместваеми данни и функции
      -u, --unused            Извеждане на неизползваните пряки зависимости
      -v, --verbose           Извеждане на подробни сведения

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
bg: ldd: опцията \$1 е двусмислена

en: unrecognized option
bg: неразпозната опция

en: Try \`ldd --help' for more information.
bg: За повече сведения, опитайте "ldd --help".

en: missing file arguments
bg: липсва аргумент за файл

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
bg: Няма такъв файл или директория

en: not regular file
bg: не е обикновен файл

en: warning: you do not have execution permission for
bg: предупреждение: липсва право за изпълнение на

en: 	not a dynamic executable
bg: 	изпълнимият файл не е с динамично свързване

en: exited with unknown exit code
bg: приключване с неизвестен код за завършване

en: error: you do not have read permission for
bg: грешка: липсва право за четене на

en: cannot find program header of process
bg: не се намери програмното заглавие на процеса

en: cannot read program header
bg: не може да се прочете програмното заглавие

en: cannot read dynamic section
bg: не може да се прочете дял за динамично свързване

en: cannot read r_debug
bg: не може да се прочете r_debug

en: cannot read program interpreter
bg: не може да се прочете програмното възпроизвеждане

en: cannot read link map
bg: не може да се прочете изобразяването на връзките

en: cannot read object name
bg: не може да се прочете името на обекта

en: cannot allocate buffer for object name
bg: не може да се задели памет име на обекта

en: List dynamic shared objects loaded into process.
bg: Изброяване на динамично свързаните обекти заредени от процеса.

en: PID
bg: Ном.проц.

en: Exactly one parameter with process ID required.
bg: Необходим е точно един параметър с номер на процес.

en: invalid process ID '%s'
bg: неправилен разпознавател на процес '%s'

en: cannot open %s
bg: не може да се отвори %s

en: cannot open %s/task
bg: не може да се отвори %s/task

en: cannot prepare reading %s/task
bg: не е може да се подготви четенето на %s/task

en: invalid thread ID '%s'
bg: неправилен разпознавател за нишка '%s'

en: cannot attach to process %lu
bg: не може да се закачи към процес %lu

en: no valid %s/task entries
bg: липсват подходящи записи в %s/task

en: cannot get information about process %lu
bg: не може да се вземат сведения за процес %lu

en: process %lu is no ELF program
bg: процеса %lu не е ELF-програма

en: file %s is truncated
bg: файла %s е отрязан

en: %s is a 32 bit ELF file.
bg: %s е 32-битов ELF файл.

en: %s is a 64 bit ELF file.
bg: %s е 64-битов ELF файл.

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
bg: Неизвестен ELFCLASS в файла %s.

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
bg: %s не е файл за споделен обект (Тип: %d).

en: more than one dynamic segment
bg: повече от един дял за динамично свързване

en: Cannot fstat file %s.
bg: Не може да се определят атрибутите(fstat) на файлът %s.

en: File %s is empty, not checked.
bg: Файлът %s е празен и не е проверен.

en: File %s is too small, not checked.
bg: Файлът %s е много къс и не е проверен.

en: Cannot mmap file %s.
bg: Файлът %s не може да се изобрази в паметта(mmap).

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
bg: %s не е ELF файл - започва с неправилни магически байтове.

en: Usage: sln src dest|file
bg: употреба: sln източник цел|файл

en: %s: file open error: %m
bg: %s: грешка при отваряне: %m

en: No target in line %d
bg: Липсва цел на ред %d

en: %s: destination must not be a directory
bg: %s: директория не може да е цел

en: %s: failed to remove the old destination
bg: %s:не успя изтриването на съществуваща цел

en: %s: invalid destination: %s
bg: %s: неправилна цел: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
bg: Неправилна връзка от "%s" към "%s": %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
bg: Употеба: sotruss [ОПЦИЯ...] [--] ПРОГРАМА [ПРОГРАМНА-ОПЦИЯ...]
      -F, --from ОТСПИСЪК     проследява извикванията от обекти от ОТСПИСЪК
      -T, --to КЪМСПИСЪК      проследява извикванията към обекти от TOLIST
    
      -e, --exit              поканване на излизането от извиканата функция
      -f, --follow            проследява породени процеси
      -o, --output ИМЕФАЙЛ    записване на резултат в ИМЕФАЙЛ (или ИМЕФАЙЛ.$PID при
    			  използване на -f) вместо на стандартния изход
    
          --help              извеждане на тази помощ
          --usage             извеждане на сбит съвет за използване
          --version           извеждане на сведение за версията

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
bg: Задължителните аргументи за "дълги" опции, са също задължителни за всички съответстващи "къси" опции.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
bg: %s: опцията изисква аргумент -- '%s'\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията е двусмислена, възможности:

en: Written by %s.\n
bg: Автори: %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
bg: Usage: %s [-ef] [-F ОТСПИСЪК] [-o ИМЕФАЙЛ] [-T КЪМСПИСЪК] [--exit]
    	    [--follow] [--from ОТСПИСЪК] [--output ИМЕФАЙЛ] [--to КЪМСПИСЪК]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    ПРОГРАМА [АРГУМЕНТИ-НА-ПРОГРАМА...]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
bg: %s: неразпозната опция '%c%s'\n

en: Output selection:
bg: Избор на типа за извеждане:

en: print list of count paths and their number of use
bg: извеждане на списък с преброените пътища и броя на използването им

en: generate flat profile with counts and ticks
bg: създаване на пълна диагностика с броячи и отметки

en: generate call graph
bg: създаване на граф на извикванията

en: Read and display shared object profiling data.
bg: Прочита и показва диагностични данни за споделен обект.

en: SHOBJ [PROFDATA]
bg: СПОД_ОБЕКТ [ДИАГ_ДАННИ]

en: failed to load shared object `%s'
bg: пропадна зареждането на споделения обект "%s"

en: cannot create internal descriptor
bg: не може да се създаде вътрешно описание

en: Reopening shared object `%s' failed
bg: повторното отварянето на споделения обект "%s" не успя

en: stat(%s) failure
bg: пропадна stat(%s)

en: read outside of file extents %zu + %jd > %jd
bg: четене извън заделените файлови блокове %zu + %jd > %jd

en: reading of section headers failed
bg: не успя прочитането на заглавията на дяловете

en: reading of section header string table failed
bg: не успя прочитането на таблицата с низове от заглавието на дяла

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
bg: *** Не може да се прочете името на файла с сведения за изпитание: %m

en: cannot determine file name
bg: не може да се определи името на файла

en: reading of ELF header failed
bg: прочитането на ELF заглавието не успя

en: too many section headers
bg: твърде много заглавия на дялове

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
bg: *** Файлът "%s" е изчистен: невъзможен подробен анализ

en: failed to load symbol data
bg: пропадна зареждането на данни за символите

en: cannot load profiling data
bg: не може да се заредят диагностичните данни

en: while stat'ing profiling data file
bg: при определяне атрибутите на файл с диагностични данни

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
bg: файлът с диагностични данни "%s" не съответства на споделения обект "%s"

en: failed to mmap the profiling data file
bg: Неуспех при изобразяването в паметта на файл с диагностични данни

en: error while closing the profiling data file
bg: грешка при затваряне на файл с диагностични данни

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
bg: "%s" не е подходящ файл с диагностични данни за "%s"

en: cannot allocate symbol data
bg: не може да се памет за данни за символи

en: String table string is too long
bg: Твърде голяма таблица за низове

en: String table has too many entries
bg: Таблицата за низове има твърде много записи

en: String table is too large
bg: Таблицата за низове е твърде голяма

en: cannot open output file
bg: не може да се отвори изходният файл

en: error while closing input `%s'
bg: грешка при затваряне на входа "%s"

en: illegal input sequence at position %zd
bg: незаконна входна последователност на позиция %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
bg: непълен знак или изместваща последователност в края на буфера

en: error while reading the input
bg: грешка при прочитането на входа

en: unable to allocate buffer for input
bg: не може да се задели входен буфер

en: Input/Output format specification:
bg: Уточняване на входно-изходния формат:

en: encoding of original text
bg: кодиране на оригиналния текст

en: encoding for output
bg: кодиране на изходните данни

en: Information:
bg: Сведение:

en: list all known coded character sets
bg: изброяване на всички познати кодирани знакови множества

en: Output control:
bg: Управление на изхода:

en: omit invalid characters from output
bg: изпускане на неправилни знаци при извеждане

en: FILE
bg: ФАЙЛ

en: output file
bg: изходен файл

en: suppress warnings
bg: подтискане на предупрежденията

en: print progress information
bg: извеждане на сведения за състоянието на изпълнението

en: BYTE-COUNT
bg: БРОЙ–БАЙТ

en: size of in-memory scratch buffer
bg: размер на буфер в паметта

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
bg: Преобразува кодирането на зададените файлове от едно в друго.

en: [FILE...]
bg: [ФАЙЛ...]

en: failed to start conversion processing
bg: не може да започне процеса за преобразуване

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
bg: не се поддържа преобразуване от "%s" и към "%s"

en: conversion from `%s' is not supported
bg: не се поддържа преобразуване от "%s"

en: conversion to `%s' is not supported
bg: не се поддържа преобразуване към "%s"

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
bg: не се поддържа преобразуване от "%s" към "%s"

en: invalid buffer size: %s
bg: неправилен размер на буфер: %s

en: conversion stopped due to problem in writing the output
bg: поради проблем при записването на изхода, преобразуването е спряно

en: illegal input sequence at position %lld
bg: незаконна входна последователност на позиция %lld

en: internal error (illegal descriptor)
bg: вътрешна грешка(незаконен описател)

en: unknown iconv() error %d
bg: неизвестна iconv() грешка %d

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
bg: Следният лист съдържа всички знакови множества с познато кодиране. Това
    не означава непременно, че всички комбинация от тези имена могат да се
    използват за ОТ и КЪМ параметри на командния ред. Едно кодирано знаково
    множество може да се изброи под няколко различни имена (псевдоними).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
bg: Създава настройващ файл за бързо зареждане на iconv модул.

en: [DIR...]
bg: [ДИР...]

en: PATH
bg: ПЪТ

en: Prefix used for all file accesses
bg: Префикс използван при всички достъпи до файл

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
bg: Поставяне на изхода в FILE вместо на инсталираното местоположението (--prefix не се прилага за FILE)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
bg: Да не се търси в стандартните директории, а само в тези от командния ред

en: Directory arguments required when using --nostdlib
bg: Нужен е аргумент за директория, когато се използва --nostdlib

en: no output file produced because warnings were issued
bg: не е създаден изходен файл, като следствие от предупрежденията

en: while inserting in search tree
bg: при вмъкване е дървото за търсене

en: cannot generate output file
bg: не може да се създаде изходен файл

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
bg: пропадна записът на %zu байта след %td: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
bg: записването върна 0 след запис на %td байта от %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
bg: пропадна четенето на %zu байта след %td: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
bg: rcmd: Не може да се задели памет

en: rcmd: socket: All ports in use
bg: rcmd: socket: Всички портове се използват

en: connect to address %s:
bg: свързване към адрес %s:

en: Trying %s...
bg: Опитва се %s...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
bg: rcmd: write (установяване на стандартния изход за грешки): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
bg: rcmd: poll (установяване на стандартния изход за грешки): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
bg: poll: неуспех на протокола, при установяване на веригата

en: socket: protocol failure in circuit setup
bg: socket: неуспех на протокола, при установяване на веригата

en: rcmd: %s: short read
bg: rcmd: %s: недостиг при четене

en: lstat failed
bg: пропадна lstat

en: cannot open
bg: не може да се отвори

en: fstat failed
bg: пропадна fstat

en: bad owner
bg: неправилен собственик

en: writeable by other than owner
bg: освен собственика, може да се записва и от други

en: hard linked somewhere
bg: твърдо свързан нанякъде

en: out of memory
bg: недостиг на памет

en: Error: .netrc file is readable by others.
bg: Грешка: файлът .netrc може да се прочете от други.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
bg: Премахнете реда с паролата или направете файлът не четим за другите.

en: Unknown .netrc keyword %s
bg: Неизвестен .netrc-ключ %s

en: cannot read character map directory `%s'
bg: не може да се прочете директорията за изображението на знаците "%s"

en: character map file `%s' not found
bg: не е намерен файлът за изображението на знаците "%s"

en: default character map file `%s' not found
bg: не е намерен файлът по подразбиране за изображение на знаците "%s"

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
bg: изображението на знаците "%s" не е съвместимо с ASCII, езиковата настройка не е съобразно ИСО Си [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
bg: %s: <mb_cur_max> трябва да е по-голям от <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
bg: синтактична грешка в началото: %s

en: invalid definition
bg: неправилно определение

en: bad argument
bg: неправилен аргумент

en: duplicate definition of <%s>
bg: повторно определение за <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
bg: стойността за <%s> трябва да е 1 или по-голяма

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
bg: стойността <%s> трябва да е по-голяма или равна от стойността на <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
bg: аргументът на <%s> трябва да бъде един знак

en: character sets with locking states are not supported
bg: не се поддържат кодировки с блокиращи състояния

en: syntax error in %s definition: %s
bg: синтактична грешка в определението на %s: %s

en: no symbolic name given
bg: не е зададено символично име

en: invalid encoding given
bg: зададено е неправилно кодиране

en: too few bytes in character encoding
bg: твърде малко байтове в кодирането на знак

en: too many bytes in character encoding
bg: твърде много байтове в кодирането на знак

en: no symbolic name given for end of range
bg: не е зададено символично име за край на диапазон

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
bg: %1$s: определението не завършва с "END %1$s"

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
bg: само определение за WIDTH е разрешено да следва след определение за CHARMAP

en: value for %s must be an integer
bg: стойността за %s трябва да е цяло число

en: %s: error in state machine
bg: %s: грешка в състоянието на машината

en: %s: premature end of file
bg: %s: преждевременен кай на файл

en: unknown character `%s'
bg: неизвестен знак "%s"

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
bg: боя на байтовете, в последователност от байтове за начало и край на диапазон, не е същия: %d с/у %d

en: invalid names for character range
bg: неправилни имена за диапазон от знаци

en: hexadecimal range format should use only capital characters
bg: за диапазон в шестнадесетичен формат трябва да използват само главни букви

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
bg: <%s> и <%s> са неправилни имена за диапазон

en: upper limit in range is smaller than lower limit
bg: горната граница за диапазон е по-малка то долната

en: resulting bytes for range not representable.
bg: резултата от байтове за диапазона не може да се представят.

en: No definition for %s category found
bg: Не е намерено определение за категория %s

en: %s: field `%s' not defined
bg: %s: полето "%s" е неопределено

en: %s: field `%s' must not be empty
bg: %s: полето "%s" не може да е празно

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
bg: %s: неправилна заместваща(escape) последователност "%%%c" в полето"%s"

en: %s: terminology language code `%s' not defined
bg: %s: не е определен кода за език "%s"

en: %s: field `%s' must not be defined
bg: %s: полето "%s" не трябва да е определено

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
bg: %s: съкращението за име на език "%s" не е определено

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
bg: %s: стойността "%s" не съответства на "%s"

en: %s: numeric country code `%d' not valid
bg: %s: неправилен цифров код на държава "%d"

en: %s: field `%s' declared more than once
bg: %s: полето "%s" е обявено повече от веднъж

en: %s: unknown character in field `%s'
bg: %s: неизвестен знак в полето "%s"

en: %s: incomplete `END' line
bg: %s: непълен ред "END"

en: %s: syntax error
bg: %s: синтактична грешка

en: `%.*s' already defined in charmap
bg: "%.*s" е вече определен в изображението на знаците

en: `%.*s' already defined in repertoire
bg: "%.*s" е вече определен в набора от знаци

en: `%.*s' already defined as collating symbol
bg: "%.*s" е вече определен като символ за подреждане

en: `%.*s' already defined as collating element
bg: "%.*s" е вече определен като елемент за подреждане

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
bg: %s: "forward" и "backward" са взаимоизключващи се

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
bg: %s: "%s" се среща повече от веднъж в определение за тегло %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
bg: %s: твърде много правила; за първият запис бяха %d

en: %s: not enough sorting rules
bg: %s: недостатъчно правила за подреждане

en: %s: empty weight string not allowed
bg: %s: не е разрешен празен низ за тегло

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
bg: %s: теглата трябва да използват същото многоточие като името

en: %s: too many values
bg: %s: твърде много стойности

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
bg: редa за "%.*s" е вече определен при %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
bg: %s: началният и крайният символ за диапазон трябва да обозначават знаци

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
bg: %s: последователността от байтове, за първия и последния знак, трябва да е с еднаква дължина

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
bg: %s: последователността от байтове за първия знак на диапазона не е по-малка от тази за последния знак

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
bg: %s: многоточие за символичен диапазон не може веднага да следва  "order_start"

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
bg: %s: многоточие за символичен диапазон не може да бъде последвано веднага от "order_end"

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
bg: "%s" и "%.*s" не са правилни имена за символичен диапазон

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
bg: %s: редa за "%.*s" е вече определен при %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
bg: %s: "%s" трябва да е знак

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
bg: %s: "position" трябва да се използва на точно определено ниво във всички дялове или в нито един

en: symbol `%s' not defined
bg: символът "%s" е неопределен

en: symbol `%s' has the same encoding as
bg: символът "%s" е с същото кодиране като

en: symbol `%s'
bg: символа "%s"

en: too many errors; giving up
bg: твърде много грешки; отказване

en: %s: nested conditionals not supported
bg: %s: не се поддържа вграждане на условия

en: %s: more than one 'else'
bg: %s: повече от един 'else'

en: %s: duplicate definition of `%s'
bg: %s: повторно определяне на "%s"

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
bg: %s: повторно обявяване на дял "%s"

en: %s: unknown character in collating symbol name
bg: %s: неизвестен знак за име на символ за подреждане

en: %s: unknown character in equivalent definition name
bg: %s: неизвестен знак за име в определение за равностойност

en: %s: unknown character in equivalent definition value
bg: %s: неизвестен знак за стойност в определение за равностойност

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
bg: %s: неизвестен символ "%s" в определение за равностойност

en: error while adding equivalent collating symbol
bg: грешка при добавяне на равностоен символ за подреждане

en: duplicate definition of script `%s'
bg: повторно определение за писменост "%s"

en: %s: unknown section name `%.*s'
bg: %s: неизвестно име на дял "%.*s"

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
bg: %s: многократни определения за ред в дял "%s"

en: %s: invalid number of sorting rules
bg: %s: неправилен брой правила за подреждане

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
bg: %s: многократни определения за ред в безимен дял

en: %s: missing `order_end' keyword
bg: %s: липсващ ключ "order_end"

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
bg: %s: все още не е определен редът на символа за подреждане %.*s

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
bg: %s: все още не е определен редът на елемента за подреждане %.*s

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
bg: %s: не може да се пренареди след %.*s: символът е неизвестен

en: %s: missing `reorder-end' keyword
bg: %s: липсва ключ "reorder-end"

en: %s: section `%.*s' not known
bg: %s: неизвестен дял "%.*s"

en: %s: bad symbol <%.*s>
bg: %s: неправилен символ <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
bg: %s: "%s" не може да бъде край на диапазон с многоточие

en: %s: empty category description not allowed
bg: %s: не е разрешено празно описание на категория

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
bg: %s: липсва ключ "reorder-sections-end"

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
bg: %s: '%s' е без съответстващ 'ifdef' или 'ifndef'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
bg: %s: 'endif' без съответстващ 'ifdef' или 'ifndef'

en: No character set name specified in charmap
bg: Неопределено име на множеството от знаци в изображението на знаците

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
bg: знакът L'\u%0*x' от клас "%s" трябва да е в клас "%s"

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
bg: знакът L'\u%0*x' от клас "%s" не може да е в клас "%s"

en: internal error in %s, line %u
bg: вътрешна грешка в %s, на ред %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
bg: знакът "%s" от клас "%s" трябва да е в клас "%s"

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
bg: знакът "%s" от клас "%s" не може да е в клас "%s"

en: <SP> character not in class `%s'
bg: знакът <SP> не е в клас "%s"

en: <SP> character must not be in class `%s'
bg: знакът <SP> не може да е в клас "%s"

en: character <SP> not defined in character map
bg: знакът <SP> не е определен в изображението на знаците

en: `digit' category has not entries in groups of ten
bg: вписванията в категорията "digit" не се групират по десет

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
bg: в изображението на знаците не са определени входящите цифри и никое от стандартните имена

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
bg: не всички знаци използвани в "outdigit" са достъпни в изображението на знаците

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
bg: не всички знаци използвани в "outdigit" са достъпни в знаковия набор

en: character class `%s' already defined
bg: вече е определен класът знаци "%s"

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
bg: ограничение в реализацията: не за разрешени повече от %Zd класа за знаци

en: character map `%s' already defined
bg: изображението на знаците "%s" вече е определено

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
bg: ограничение в реализацията: не са разрешени повече от %d изображения за знаци

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
bg: %s: полето "%s" не съдържа точно десет записа

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
bg: горната граница <U%0*X> на диапазона е по-малка от долната <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
bg: началната и крайната знакова последователност на диапазона трябва да са с еднаква дължина

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
bg: началната знакова последователност е по-малка от крайната

en: premature end of `translit_ignore' definition
bg: преждевременен край на определение "translit_ignore"

en: syntax error
bg: синтактична грешка

en: %s: syntax error in definition of new character class
bg: %s: синтактична грешка в определението за описание за клас знаци

en: %s: syntax error in definition of new character map
bg: %s: синтактична грешка в определението на ново изображение на знаци

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
bg: диапазон с многоточие трябва да бъде ограничен от два еднотипни операнда

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
bg: при диапазон със символично име трябва да се използва самостоятелно многоточие "..."

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
bg: при UCS диапазон трябва да се използва шестнадесетично символично многоточие ".."

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
bg: при диапазон от кодове на знаци трябва да се използва самостоятелно многоточие "..."

en: duplicated definition for mapping `%s'
bg: повторно определяне на изображението "%s"

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
bg: %s: "translit_start" - дяла не завършва с "translit_end"

en: %s: duplicate `default_missing' definition
bg: %s: повторно определени за "default_missing"

en: previous definition was here
bg: предишното определение бе тук

en: %s: no representable `default_missing' definition found
bg: %s: не е намерено представимо определение за "default_missing"

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
bg: %s: знакът "%s" е неопределен, въпреки че е необходим като стойност по подразбиране

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
bg: %s: знакът "%s", от изображението на знаците, не е представим с един байт

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
bg: %s: знакът "%s", необходим като стойност по подразбиране, не може да се представи с един байт

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
bg: в изображението на знаците не са определени изходящите цифри и никое от стандартните имена

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
bg: %s: не са налични данни за транслитерация от езикова настройка "%s"

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
bg: %s: таблица за клас "%s": %lu байта

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
bg: %s: таблица за изображение "%s": %lu байта

en: %s: table for width: %lu bytes
bg: %s: таблица за ширина: %lu байта

en: %s: no identification for category `%s'
bg: %s: липсва номенклатура за категорията "%s"

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
bg: %s: непознат standard "%s" за категория "%s"

en: %s: duplicate category version definition
bg: %s: повторно определение за версия на категорията

en: %s: invalid value for field `%s'
bg: %s: неправилна стойност за поле "%s"

en: %s: field `%s' undefined
bg: %s: полето "%s" е неопределено

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
bg: %s: стойността на полето "%s" не може да е празен низ

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
bg: %s: неподходящ регулярен израз за поле "%s": %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
bg: %s: стойността на полето "int_curr_symbol" е с неправилна дължина

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
bg: %s: стойността на полето "int_curr_symbol" не съответства на действително име от ИСО 4217 [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
bg: %s: полето "%s" е неопределено, използване по подразбиране

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
bg: %s: стойността за полето "%s" трябва да е в диапазона %d...%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
bg: %s: стойността за полето "%s" трябва да е единичен знак

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
bg: %s: "-1" трябва да е последния запис за полето "%s"

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
bg: %s: стойността за полето "%s" трябва да е по-малка от 127

en: conversion rate value cannot be zero
bg: обменният курс не може да е нула

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
bg: %s: неправилна заместваща(escape) последователност в полето"%s"

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
bg: %s: флагът за посока в низа %Zd, за полето "era", не е '+' или '-'

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
bg: %s: флагът за посока в низа %Zd, за полето "era", не е единичен знак

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
bg: %s: неправилно число за отместване в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
bg: %s: боклук в края на стойността за отместване в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
bg: %s: неправилна начална дата в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
bg: %s: боклук в края на началната дата в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
bg: %s: началната дата е неправилна в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
bg: %s: неправилна крайна дата в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
bg: %s: боклук в края на крайната дата в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
bg: %s: липсва името на епохата в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
bg: %s: липсва формата на епохата в низа %Zd, за полето "era"

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
bg: %s: третият операнд за стойността на полето "%s" не трябва да е по-голям от %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
bg: %s: стойността за полето "%s" не трябва да е по-голяма от %d

en: %s: too few values for field `%s'
bg: %s: твърде малко стойности за полето "%s"

en: extra trailing semicolon
bg: излишна точка и запетая на края

en: %s: too many values for field `%s'
bg: %s: твърде много стойности за полето "%s"

en: trailing garbage at end of line
bg: боклук в края на реда

en: garbage at end of number
bg: боклук в края на числото

en: garbage at end of character code specification
bg: боклук в края, при уточняване на кода на знака

en: unterminated symbolic name
bg: незавършено символично име

en: invalid UTF-8 sequence %s
bg: неправилна UTF-8 последователност %s

en: illegal 8-bit character in untranslated string
bg: неправилен 8-битов знак при непреведения низ

en: illegal escape sequence at end of string
bg: неправилна заместваща последователност в края на низа

en: unterminated string
bg: незавършен низ

en: illegal 8-bit escape sequence
bg: неправилна 8-битова заместваща последователност

en: symbol `%.*s' not in charmap
bg: символът "%.*s" не е в изображението на знаците

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
bg: символът "%.*s" не е в изображението на набора

en: unknown name "%s"
bg: неизвестно име "%s"

en: System information:
bg: Сведение за системата:

en: Write names of available locales
bg: Извеждане на имената на наличните езикови настройки

en: Write names of available charmaps
bg: Извеждане имената на наличните изображения на знаци

en: Modify output format:
bg: Промяна на изходния формат:

en: Write names of selected categories
bg: Извеждане имената на избраните категории

en: Write names of selected keywords
bg: Извеждане имената на избраните ключови думи

en: Print more information
bg: Извеждане на подробни сведения

en: Get locale-specific information.
bg: Получаване на сведения отличителни за езикова настройка.

en: NAME
    [-a|-m]
bg: ИМЕ
    [-a|-m]

en: while preparing output
bg: при подготвяне на изхода

en: Cannot set %s to default locale
bg: Не може да се зададе %s на езиковата настройка по подразбиране

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
bg: предупреждение: Променливата LOCPATH е зададена като "%s"

en: Input Files:
bg: Входни файлове:

en: Symbolic character names defined in FILE
bg: Символични имена за знаци определени в FILE

en: Source definitions are found in FILE
bg: Началните определения се намират във FILE

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
bg: FILE съдържащ изображение от символични имена към UCS4 стойности

en: Create output even if warning messages were issued
bg: Създаване на изход дори когато са издадени предупредителни съобщения

en: Do not create hard links between installed locales
bg: Да не се създават тръди връзки между наличните езикови настройки

en: Optional output file prefix
bg: Незадължителен префикс за изходен файл

en: Strictly conform to POSIX
bg: Отговаря точно на POSIX

en: Suppress warnings and information messages
bg: Подтискане на предупредителни и осведомителни съобщения

en: Print more messages
bg: Извеждане на повече съобщения

en: <warnings>
bg: <предупреждения>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
bg: Списък от забранени предупреждения, разделени със запетая. Поддържани предупреждения са ascii и intcurrsym.

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
bg: Списък от разрешени предупреждения, разделени със запетая. Поддържани предупреждения са ascii и intcurrsym.

en: Archive control:
bg: Управление на архива:

en: Don't add new data to archive
bg: Да не се добавят нови данни към архива

en: Add locales named by parameters to archive
bg: Добавяне, към архива, на езиковите настройки указани от параметрите

en: Replace existing archive content
bg: Заместване на съществуващото съдържание на архива

en: Remove locales named by parameters from archive
bg: Премахване, от архива, на езиковите настройки указани от параметрите

en: List content of archive
bg: Изброяване на съдържанието на архива

en: locale.alias file to consult when making archive
bg: locale.alias файл, който да се вземе предвид, при правенето на архив

en: Generate little-endian output
bg: Извеждане с младши байт първи

en: Generate big-endian output
bg: Извеждане със старши байт първи

en: Compile locale specification
bg: Компилира указания за езикова настройка

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
bg: ИМЕ
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] ФАЙЛ...
    --list-archive [ФАЙЛ]

en: cannot create directory for output files
bg: не може да се създаде директория за изходните файлове

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
bg: ПАГУБНО: системата не определя "_POSIX2_LOCALEDEF"

en: cannot open locale definition file `%s'
bg: не е възможно да се отвори файл "%s" с определения за езикова настройка

en: cannot write output files to `%s'
bg: не може да се запишат изходните файлове в "%s"

en: no output file produced because errors were issued
bg: не е създаден изходен файл, вследствие на грешките

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
bg: Системна директория за изображения на знаци: %s
                           изображения на набор: %s
                           път за език. настр. : %s
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
bg: не може да се създаде път '%s': %s

en: no write permission to output path '%s': %s
bg: без право за запис в път '%s': %s

en: circular dependencies between locale definitions
bg: циклични зависимости между определения за езикова настройка

en: cannot add already read locale `%s' a second time
bg: не може да се добави, повторно, вече прочетена езикова настройка"%s"

en: cannot create temporary file: %s
bg: не може да се създаде временен файл: %s

en: cannot initialize archive file
bg: не може създаде архивният файл

en: cannot resize archive file
bg: не може да се преоразмери архивния файл

en: cannot map archive header
bg: не може да се изобрази(в паметта) заглавието на архива

en: failed to create new locale archive
bg: пропадна създаването на нов архив за езикова настройка

en: cannot change mode of new locale archive
bg: не може да се променят правата за достъп на новия архив

en: cannot read data from locale archive
bg: не може да се прочетат данни от архива за езикови настройка

en: cannot map locale archive file
bg: не може да се изобрази(в паметта) архивния файл за езикова настройка

en: cannot lock new archive
bg: не е възможно да се заключи новия архив

en: cannot extend locale archive file
bg: не е възможно да се разшири архивния файл за езикова настройка

en: cannot change mode of resized locale archive
bg: не може да се променят правата за достъп на преоразмерения архивен файл за езикова настройка

en: cannot rename new archive
bg: не може да се преименува новият архив

en: cannot open locale archive "%s"
bg: не може да се отвори архива за езикова настройка "%s"

en: cannot stat locale archive "%s"
bg: не може да се определят атрибутите на архива за езикова настройка "%s"

en: cannot lock locale archive "%s"
bg: не може да се заключи архива за езикова настройка "%s"

en: cannot unlock archive header
bg: не може да се отключи заглавието на архива

en: cannot read archive header
bg: не може да се прочете заглавието на архива

en: bad magic value in archive header
bg: неправилни магически байтове в заглавието на архива

en: locale '%s' already exists
bg: езиковата настройка "%s" вече съществува

en: cannot add to locale archive
bg: не може да се добави към архива за езикова настройка

en: locale alias file `%s' not found
bg: не е намерен файлът с псевдоними за езикови настройки "%s"

en: Adding %s
bg: Добавяне на %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
bg: определянето на атрибутите на "%s" не успя: %s - пренебрегнато

en: "%s" is no directory; ignored
bg: "%s" не е директория - пренебрегнато

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
bg: не може да се отвори директорията "%s": %s - пренебрегнато

en: incomplete set of locale files in "%s"
bg: непълно множество от файлове за езикови настройки в "%s"

en: cannot read all files in "%s": ignored
bg: не може да се прочетат всички файлове в "%s" - пренебрегнато

en: locale "%s" not in archive
bg: езиковата настройка "%s" не е в архива

en: argument to `%s' must be a single character
bg: аргументът на "%s" трябва да бъде единичен знак

en: syntax error: not inside a locale definition section
bg: синтактична грешка: извън дял за определяне на езикова настройка

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
bg: не може да се отвори изходният файл "%s" за категорията "%s"

en: failure while writing data for category `%s'
bg: неуспех при записване на данни за категорията "%s"

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
bg: не може да се създаде изходният файл "%s" за категорията "%s"

en: expecting string argument for `copy'
bg: очаква се аргумент от тип низ за 'copy'

en: locale name should consist only of portable characters
bg: името на езикова настройка трябва да съдържа само преносими знаци

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
bg: не може да се задават други ключови думи, когато се използва "copy"

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
bg: "%1$s" определението не завършва с "END %1$s"

en: syntax error in repertoire map definition: %s
bg: синтактична грешка в определението за изображение на набор: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
bg: не е зададена <Uxxxx> или <Uxxxxxxxx> стойност

en: cannot save new repertoire map
bg: не може да се съхрани изображението за набор

en: repertoire map file `%s' not found
bg: не е намерен файлът с изображението за набор "%s"

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
bg: Задаване на собственик, група и права за достъп до подчинен псевдо-терминал съответстващ на главния псевдо-терминал подаден като описател на файл "%d".  Това е помощна програма за функцията "grantpt".  Тя не е проектирана да се пуска пряко от командния ред.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
bg: Собственикът е установен на текущия потребител, групата е установена на "%s" и правата за достъп са установени на "%o".
    
    %s

en: too many arguments
bg: твърде много аргументи

en: needs to be installed setuid `root'
bg: нежно е да се инсталира setuid "root"

en: memory is consistent, library is buggy
bg: паметта е ненарушена - библиотеката е "пълна с дървеници"

en: memory clobbered before allocated block
bg: паметта, преди заделения блок, е съсипана

en: memory clobbered past end of allocated block
bg: паметта, след заделения блок, е съсипана

en: block freed twice
bg: блокът е освободен два пъти

en: bogus mcheck_status, library is buggy
bg: фалшив mcheck_status - библиотеката е "пълна с дървеници"

en: %s: option '%s' requires an argument\n
bg: %s: опцията '%s' изисква аргумент\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
bg: Употреба: memusage [ОПЦИЯ]... ПРОГРАМА [ПРОГ_ОПЦИЯ]...
    Диагностира употребата на паметта от ПРОГРАМА-та.
    
       -n,--progname=ИМЕ      Име на програмния файл за диагностика
       -p,--png=ФАЙЛ          Създаване на PNG-графика и записването и в ФАЙЛ
       -d,--data=ФАЙЛ         Създаване на двоичен файл с данни и записването му в ФАЙЛ
       -u,--unbuffered        Да не се буферира изхода
       -b,--buffer=РАЗМЕР     Събиране на РАЗМЕР записа преди извеждането им
          --no-timer          Да не се събира допълнителни сведения чрез хронометър
       -m,--mmap              Също проследи mmap и приятели
    
       -?,--help              Извеждане на тази помощ и излизане
          --usage             Извеждане на лаконичен съвет за използване
       -V,--version           Извеждане на сведение за версията и излизане
    
     Следните опции се прилагат само при графичен изход:
       -t,--time-based        Да се направи линейна по време графика
       -T,--total             Също начертаване на графика на общото използване на паметта
          --title=НИЗ         Използване на НИЗ като заглавие на графиката
       -x,--x-size=РАЗМЕР     Създаване на графика широка РАЗМЕР пиксела
       -y,--y-size=РАЗМЕР     Създаване на графика висока РАЗМЕР пиксела
    
    Задължителни аргументи за "дълги" опции са също задължителни за всички
    съответстващи "къси" опции.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
bg: Синтаксис: memusage [--data=ФАЙЛ] [--progname=ИМЕ] [--png=ФАЙЛ] [--unbuffered]
    	    [--buffer=РАЗМЕР] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=НИЗ] [--x-size=РАЗМЕР] [--y-size=РАЗМЕР]
    	    ПРОГРАМА [ПРОГ_ОПЦИЯ]...

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
bg: memusage: опцията "${1##*=}" е двусмислен

en: memusage: unrecognized option \`$1'
bg: memusage: неразпозната опция "$1"

en: No program name given
bg: Не е зададено име на програмата

en: Name output file
bg: Име на изходния файл

en: STRING
bg: НИЗ

en: Title string used in output graphic
bg: Низ използван като заглавие при графичен изход

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
bg: Създаване на изход линеен по време (по подразбиране е линеен по броя на извикванията на функции)

en: Also draw graph for total memory consumption
bg: Също начертаване на графика на общото използване на паметта

en: VALUE
bg: СТОЙНОСТ

en: Make output graphic VALUE pixels wide
bg: Създаване на графика широка РАЗМЕР пиксела

en: Make output graphic VALUE pixels high
bg: Създаване на графика висока РАЗМЕР пиксела

en: Generate graphic from memory profiling data
bg: Създаване на графика по диагностичните данни за памет

en: DATAFILE [OUTFILE]
bg: ФАЙЛ_ДАННИ [ИЗХ_ФАЙЛ]

en: Unknown system error
bg: Неизвестна системна грешка

en: unable to free arguments
bg: не може да се освободят аргументите

en: Success
bg: Успешно

en: Probable success
bg: Вероятен успех

en: Not found
bg: Не е намерен

en: Probably not found
bg: Вероятно не е намерен

en: Cache expired
bg: Валидността на склада е изтекла

en: NIS+ servers unreachable
bg: Недостъпни NIS+ сървери

en: Unknown object
bg: Неизвестен обект

en: Server busy, try again
bg: Сървърът е зает - опитайте отново

en: Generic system error
bg: Обща системна грешка

en: First/next chain broken
bg: Счупено първо/следващо звено

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
bg: Отказан достъп

en: Not owner
bg: Не е собственик

en: Name not served by this server
bg: Името не се обслужва от този сървър

en: Server out of memory
bg: Недостиг на памет на сървъра

en: Object with same name exists
bg: Съществува обект със същото име

en: Not master server for this domain
bg: Не е главен сървър за този домейн

en: Invalid object for operation
bg: Неправилен обект за операцията

en: Malformed name, or illegal name
bg: Уродливо или незаконно име

en: Unable to create callback
bg: Не може да се създаде обратна връзка

en: Results sent to callback proc
bg: Резултата е изпратен на процедурата за обратна връзка

en: Not found, no such name
bg: Не е намерено или няма такова име

en: Name/entry isn't unique
bg: Името/записа не е неповторим

en: Modification failed
bg: Промяната не успя

en: Database for table does not exist
bg: Не съществува база данни за таблицата

en: Entry/table type mismatch
bg: Несъответствие на типа за запис/таблица

en: Link points to illegal name
bg: Връзката сочи към незаконно име

en: Partial success
bg: Частичен успех

en: Too many attributes
bg: Твърде много атрибути

en: Error in RPC subsystem
bg: Грешка в RPC подсистемата

en: Missing or malformed attribute
bg: Липсващ или уродлив атрибут

en: Named object is not searchable
bg: Именувания обект не е достъпен за търсене

en: Error while talking to callback proc
bg: Грешка при бърборенето с процедурата за обратна връзка

en: Non NIS+ namespace encountered
bg: Сблъскване с именувано пространство несвързано с NIS+

en: Illegal object type for operation
bg: Незаконен тип на обект за операцията

en: Passed object is not the same object on server
bg: Подаденият обект не е същия като обекта на сървъра

en: Modify operation failed
bg: Пропадна операцията за промяна

en: Query illegal for named table
bg: Незаконно питане за именуван обект

en: Attempt to remove a non-empty table
bg: Опит за премахване на таблица, която не е празна

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
bg: Грешка при достъп до файла за студено пускане на NIS+. Качен ли е NIS+?

en: Full resync required for directory
bg: За директория се изисква пълно повторно синхронизиране

en: NIS+ operation failed
bg: Пропадна NIS+ операцията

en: NIS+ service is unavailable or not installed
bg: NIS+ услугата е недостъпна или не е инсталирана

en: Yes, 42 is the meaning of life
bg: Да, 42 е смисълът на живота

en: Unable to authenticate NIS+ server
bg: Не може да се установи достоверността на NIS+ сървъра

en: Unable to authenticate NIS+ client
bg: Не може да се установи достоверността на NIS+ клиента

en: No file space on server
bg: Няма свободно място на сървъра

en: Unable to create process on server
bg: Не може да се създаде процес на сървъра

en: Master server busy, full dump rescheduled.
bg: Главния сървър е зает, пълното разтоварване на паметта е планирано отново.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
bg: Записа LOCAL за потребител с номер %d в каталога %s не е неповторим

en: UNKNOWN
bg: НЕИЗВЕСТЕН

en: BOGUS OBJECT
bg: ФАЛШИВ ОБЕКТ

en: NO OBJECT
bg: НЕ Е ОБЕКТ

en: DIRECTORY
bg: КАТАЛОГ

en: GROUP
bg: ГРУПА

en: TABLE
bg: ТАБЛИЦА

en: ENTRY
bg: ЗАПИС

en: LINK
bg: ВРЪЗКА

en: PRIVATE
bg: ЧАСТЕН

en: (Unknown object
bg: (Неизвестен обект

en: Name : `%s'
bg: Име : "%s"

en: Type : %s
bg: Тип : %s

en: Master Server :
bg: Главен сървър :

en: Replicate :
bg: Сървър копие :

en: 	Name       : %s
bg: 	Име           : %s

en: 	Public Key :
bg: 	Публичен ключ :

en: None.
bg: Без.

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
bg: Дифи-Хелман (%d бита)

en: RSA (%d bits)
bg: RSA (%d бита)

en: Kerberos.
bg: Церберос.

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
bg: Неизвестен (тип = %d, битове = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
bg: 	Универсални адреси (%u)

en: Time to live :
bg: Време на живот :

en: Default Access rights :
bg: Права за достъп по подразбиране :

en: 	Type         : %s
bg: 	Тип            : %s

en: 	Access rights:
bg: 	Права за достъп:

en: Group Flags :
bg: Флагове за групата :

en: 
    Group Members :
bg: 
    Членове на групата :

en: Table Type          : %s
bg: Тип на таблица        : %s

en: Number of Columns   : %d
bg: Брой на колони        : %d

en: Character Separator : %c
bg: Разделител на знаци   : %c

en: Search Path         : %s
bg: Път за търсене        : %s

en: Columns             :
bg: Колони                :

en: 	[%d]	Name          : %s
bg: 	[%d]	Име             : %s

en: 		Attributes    :
bg: 		Атрибути        :

en: 		Access Rights :
bg: 		Права за достъп :

en: Linked Object Type :
bg: Тип на свързан обект :

en: Linked to : %s
bg: Свързан към : %s

en: 	Entry data of type %s
bg: 	Данни за запис от тип %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
bg: 	[%u] - [%u байта]

en: Encrypted data
bg: Шифрирани данни

en: Binary data
bg: Двоични данни

en: Object Name   : %s
bg: Име на обект   : %s

en: Directory     : %s
bg: Каталог        : %s

en: Owner         : %s
bg: Собственик     : %s

en: Group         : %s
bg: Група          : %s

en: Access Rights :
bg: Права за достъп :

en: 
    Time to Live  :
bg: 
    Време на живот :

en: Creation Time : %s
bg: Време на създ. : %s

en: Mod. Time     : %s
bg: Време на модиф.: %s

en: Object Type   :
bg: Тип на обект   :

en:     Data Length = %u
bg: Дължина на данните = %u

en: Status            : %s
bg: Състояние        : %s

en: Number of objects : %u
bg: Брой на обектите : %u

en: Object #%d:
bg: Обект #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
bg: Групов запис за група "%s.%s":

en:     Explicit members:
bg:     Явни членове:

en:     No explicit members
bg:     Няма явни членове

en:     Implicit members:
bg:     Косвени членове:

en:     No implicit members
bg:     Няма косвени членове

en:     Recursive members:
bg:     Рекурсивни членове:

en:     No recursive members
bg:     Няма рекурсивни членове

en:     Explicit nonmembers:
bg:     Явни не-членове:

en:     No explicit nonmembers
bg:     Няма явни не-членове

en:     Implicit nonmembers:
bg:     Косвени не-членове:

en:     No implicit nonmembers
bg:     Няма косвени не-членове

en:     Recursive nonmembers:
bg:     Рекурсивни не-членове:

en:     No recursive nonmembers
bg:     Няма рекурсивни не-членове

en: Request arguments bad
bg: Неправилен аргумент на заявка

en: RPC failure on NIS operation
bg: RPC неуспех при NIS операция

en: Can't bind to server which serves this domain
bg: Не може да се привържа към сървъра, който обслужва този домейн

en: No such map in server's domain
bg: Няма такова изображение в домейна на сървъра

en: No such key in map
bg: Няма такъв ключ в изображението

en: Internal NIS error
bg: Вътрешна грешка на NIS

en: Local resource allocation failure
bg: Пропадна заделянето на местни ресурси

en: No more records in map database
bg: Няма повече записи в базата данни за изображения

en: Can't communicate with portmapper
bg: Не може да се свържа с portmapper

en: Can't communicate with ypbind
bg: Не може да се свържа с ypbind

en: Can't communicate with ypserv
bg: Не може да се свържа с ypserv

en: Local domain name not set
bg: Не е зададено местното име на домейн

en: NIS map database is bad
bg: NIS базата данни за изображения е неправилна

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
bg: Несъответствие на версията на NIS клиента/сървъра - не може да се предостави услугата

en: Database is busy
bg: Базата данни е заета

en: Unknown NIS error code
bg: Неизвестен код за грешка на NIS

en: Internal ypbind error
bg: Вътрешна грешка на ypbind

en: Domain not bound
bg: Домейнът не привързан

en: System resource allocation failure
bg: Заделянето на системни ресурси се провали

en: Unknown ypbind error
bg: Неизвестна грешка на ypbind

en: yp_update: cannot convert host to netname
bg: yp_update: не може да се преобразува от име на компютър към мрежово

en: yp_update: cannot get server address
bg: yp_update: не може да се вземе адресът на сървъра

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
bg: В склада с имена на компютри не е намерен "%s"!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
bg: Презареждане на "%s" в склада с имена на компютри!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
bg: добавяне на нов запис "%s", от тип %s, за %s, към склад %s

en:  (first)
bg:  (първи)

en: checking for monitored file `%s': %s
bg: проверка на наблюдавания файл '%s': %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
bg: наблюдавания файл '%s' е променен (mtime)

en: pruning %s cache; time %ld
bg: подрязване на склад %s - час %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
bg: разглеждане на запис %s "%s", просрочка %<PRIu64>

en:  - all data:
bg:  - всички данни:

en:  - remaining data %p:
bg:  - оставащи данни %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
bg: неправилен файл за постоянна база данни "%s": %s

en: uninitialized header
bg: неустановявано заглавие

en: header size does not match
bg: не съответства размерът на заглавието

en: file size does not match
bg: не съответства размерът на файлът

en: verification failed
bg: пропадна проверката

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
bg: предложеният размен на таблица за базата данни %s е по-голям от таблицата в постоянната база данни

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
bg: не може да се създаде описание за "%s" - няма изображение в паметта

en: cannot access '%s'
bg: '%s' не е достъпен

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
bg: базата данни за %s е повредена или се използва едновременно - ако е необходимо премахнете ръчно %s и пуснете отново

en: cannot create %s; no persistent database used
bg: не може да се създаде %s - не се използва постоянна база данни

en: cannot create %s; no sharing possible
bg: не може да се създаде %s - не е възможно споделяне

en: cannot write to database file %s: %s
bg: не може да се запише във файла на базата данни %s: %s

en: cannot open socket: %s
bg: не може да се отвори гнездо: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
bg: не може да се направи гнездото да приеме свързвания: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
bg: забранено inotify наблюдение за файл '%s': %s

en: monitoring file `%s` (%d)
bg: наблюдаване на файл '%s' (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
bg: забранено inotify наблюдение за директория '%s': %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
bg: наблюдаване на директория '%s' (%d)

en: monitoring file %s for database %s
bg: вписване на файл за проследяване %s, за база данни %s

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
bg: stat не успя за файл '%s'; по-късно ще се опира пак: %s

en: provide access to FD %d, for %s
bg: осигуряване на достъп, до файлов описател %d, за %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
bg: не може да се обработи заявка от стара версия %d - текущата версия е %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
bg: заявката от %ld не е обработена поради липсващи права

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
bg: заявката от '%s' [%ld] не е обработена поради липсващи права

en: request not handled due to missing permission
bg: заявката не е обработена поради липсващи права

en: cannot write result: %s
bg: не може да се запише резултата: %s

en: error getting caller's id: %s
bg: грешка при получаване на номера на извикващия: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
bg: не може да се отвори /proc/self/cmdline: %m - забраняване на параноичния режим

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
bg: не може да се върне към предишния номер на потребител: %s - забраняване на параноичния режим

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
bg: не може да се върне към предишния номер на група: %s - забраняване на параноичния режим

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
bg: не може да се върне към предишната работна директория: %s - забраняване на параноичния режим

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
bg: повторното изпълнение не успя: %s - забраняване на параноичния режим

en: cannot change current working directory to "/": %s
bg: не може да се смени текущата работна директория на "/": %s

en: short read while reading request: %s
bg: недостиг при четене докато се четеше заявката: %s

en: key length in request too long: %d
bg: дължината на ключа в заявката е твърде голяма: %d

en: short read while reading request key: %s
bg: недостиг при четене докато се четеше заявения ключ: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
bg: handle_request: получена заявка (версия = %d) от процес номер(PID) %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
bg: handle_request: получена заявка (версия = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
bg: пренебрегване на събитие inotify за '%s', файла съществува

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
bg: наблюдавания файл '%s' бе %s (преместен или изтрит), премахване на следенето

en: failed to remove file watch `%s`: %s
bg: не може да се премахне следенето на файл '%s': %s

en: monitored file `%s` was written to
bg: наблюдавания файл '%s' е записан в

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
bg: наблюдаваната родителска директория '%s' бе %s(преместен или изтрит), премахване на следенето на '%s'

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
bg: наблюдавания файл '%s' бе %s(създаден или преместен), добавяне на следене

en: failed to add file watch `%s`: %s
bg: не може да се добави следене на '%s': %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
bg: inotify наблюдение е забранено след грешка при четене %d

en: could not initialize conditional variable
bg: не може да се зададе условна променлива

en: could not start clean-up thread; terminating
bg: не може да се пусне почистваща нишка; прекратяване

en: could not start any worker thread; terminating
bg: не може да се пусне работна нишка; прекратяване

en: Failed to run nscd as user '%s'
bg: Не успя да се пусне nscd от името на потребител "%s"

en: initial getgrouplist failed
bg: първоначалният getgrouplist не успя

en: getgrouplist failed
bg: getgrouplist не успя

en: setgroups failed
bg: setgroups не успя

en: short write in %s: %s
bg: недостиг при запис в %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
bg: Не е намерено "%s" в склада за групи!

en: Reloading "%s" in group cache!
bg: Презареждане на "%s" в склада за групи!

en: Invalid numeric gid "%s"!
bg: Неправилен номер на група "%s"!

en: freed %zu bytes in %s cache
bg: освободени %zu байта в склад %s

en: no more memory for database '%s'
bg: недостатъчно памет  за базата данни "%s"

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
bg: Не е намерен "%s" в склада за мрежови групи!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
bg: Презареждане на "%s" в склада за мрежови групи!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
bg: Не е намерено "%s (%s,%s,%s)" в склада за мрежови групи!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
bg: Презареждане на "%s (%s,%s,%s)" в склада за мрежови групи!

en: Read configuration data from NAME
bg: Прочитане на настройваеми данни от ИМЕ

en: Do not fork and display messages on the current tty
bg: Да не се разклонява и на текущия терминал да се извеждат съобщения

en: Print contents of the offline cache file NAME
bg: Извеждане скадираното съдържание в файл ИМЕ

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
bg: Без разклоняване, но с държане като демон

en: NUMBER
bg: БРОЙ

en: Start NUMBER threads
bg: Пускане на БРОЙ нишки

en: Shut the server down
bg: Изключване на сървъра

en: Print current configuration statistics
bg: Извеждане на текуща статистика за настроеното

en: Invalidate the specified cache
bg: Обезсилване на зададения склад

en: TABLE,yes
bg: ТАБЛИЦА,yes

en: Use separate cache for each user
bg: Да се използва отделен склад за всеки потребител

en: Name Service Cache Daemon.
bg: Демон на услуга за складиране на имена (nscd).

en: wrong number of arguments
bg: неправилен брой на аргументи

en: failure while reading configuration file; this is fatal
bg: неуспех при четенето на файла с настойките - това е пагубно

en: already running
bg: вече е пуснат

en: cannot create a pipe to talk to the child
bg: не може да се канал за обмен с подпроцес

en: cannot fork
bg: не може да се разклони

en: cannot change current working directory to "/"
bg: не може да се смени текущата работна директория на "/"

en: Could not create log file
bg: Не може да се създаде регистрационен файл

en: write incomplete
bg: непълно записване

en: cannot read invalidate ACK
bg: не може да се прочете потвърждение на обезсилване

en: invalidation failed
bg: пропадна обезсилването

en: Only root is allowed to use this option!
bg: Разрешено е само свръх-потребител да използва тази опция!

en: '%s' is not a known database
bg: '%s' не е позната база данни

en: secure services not implemented anymore
bg: сигурни услуги няма да се реализират повече

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
bg: Поддържани таблици:
    %s
    
    За подаване на доклад за грешка, моля, вижте:
    %s.

en: 'wait' failed
bg: пропадна 'wait'

en: child exited with status %d
bg: подпроцеса завърши с код dy%d

en: child terminated by signal %d
bg: подпроцеса е прекъснат от сигнал %d

en: database %s is not supported
bg: не се поддържа базата данни %s

en: Parse error: %s
bg: Грешка при разбор: %s

en: Must specify user name for server-user option
bg: Трябва да се зададе потребителско име за опцията "server-user"

en: Must specify user name for stat-user option
bg: Трябва да се зададе потребителско име за опцията "stat-user"

en: Must specify value for restart-interval option
bg: Трябва да се зададе стойност на интервала за повторно пускане

en: Unknown option: %s %s %s
bg: Неизвестна опция: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
bg: не може да се взема текущата работна директория: %s - забраняване на параноичния режим

en: maximum file size for %s database too small
bg: максималният размер на файл, за база данни %s, е много малък

en: cannot write statistics: %s
bg: не може да се запише статистиката: %s

en: yes
bg: да

en: no
bg: не

en: Only root or %s is allowed to use this option!
bg: Разрешено е само на суперпотребител или %s да използва тази опция!

en: nscd not running!
bg: nscd не е пуснат!

en: cannot read statistics data
bg: не може да се прочетат статистическите данни

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
bg: настойване на nscd:
    
    %15d  ниво за осведомяваме на сървъра

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
bg: %3uд %2uч %2uм %2luс  време на работа на сървъра

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
bg:     %2uч %2uм %2luс  време на работа на сървъра

en:         %2um %2lus  server runtime
bg:         %2uм %2luс  време на работа на сървъра

en:             %2lus  server runtime
bg:             %2luс  време на работа на сървъра

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
bg: %15d  текущ брой нишки
    %15d  максимален брой нишки
    %15lu  брой на случаите, когато клиента е чакал
    %15s  разрешен параноичен режим
    %15lu  интервал за повторно пускване
    %15u  брой презареждания

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
bg: 
    %s склад:
    
    %15s  складът е разрешен
    %15s  складът е постоянен
    %15s  складът е споделен
    %15zu  предложен размер
    %15zu  общ обем на пул за данни
    %15zu  използван обем на пул за данни
    %15lu  време на живот, в секунди, за положителни записи
    %15lu  време на живот, в секунди, за отрицателни записи
    %15<PRIuMAX>  попадения за положителни записи
    %15<PRIuMAX>  попадения за отрицателни записи
    %15<PRIuMAX>  пропускания за положителни записи
    %15<PRIuMAX>  пропускания за отрицателни записи
    %15lu%% честота на попадения в склада
    %15zu  текущ брой на складираните значения
    %15zu  максимален брой на складираните значения
    %15zu  максимална дължина на веригата при търсене
    %15<PRIuMAX>  брой на задържанията на rdlock
    %15<PRIuMAX>  брой на задържанията на wrlock
    %15<PRIuMAX>  пропаднали заделяния на памет
    %15s  следене на /etc/%s за промяна

en: Haven't found "%s" in user database cache!
bg: Не е намерен "%s" в потребителската база данни!

en: Reloading "%s" in user database cache!
bg: Презареждане на "%s" в потребителската база данни!

en: Invalid numeric uid "%s"!
bg: Неправилен номер на потребител "%s"!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
bg: Пропадна отварянето на връзка към подсистемата за ревизия: %m

en: Failed to set keep-capabilities
bg: Не може да се вдигне флага "задръж-способности"

en: prctl(KEEPCAPS) failed
bg: prctl(KEEPCAPS) не успя

en: Failed to initialize drop of capabilities
bg: Не може да се подготви свалянето на "способностите"

en: cap_init failed
bg: cap_init не успя

en: Failed to drop capabilities
bg: Не може да се свалят "способностите"

en: cap_set_proc failed
bg: cap_set_proc не успя

en: Failed to unset keep-capabilities
bg: Не може да се свали флагът "задръж-способности"

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
bg: Не може да се установи дали ядрото поддържа SELinux

en: Failed to start AVC thread
bg: Не може да се пусне нишка за AVC

en: Failed to create AVC lock
bg: Не може да се създаде заключване за AVC

en: Failed to start AVC
bg: Пропадна пускането на AVC

en: Access Vector Cache (AVC) started
bg: Access Vector Cache (AVC) пуснат

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
bg: Грешка при запитване за политиката при неопределени обектни класове или права.

en: Error getting security class for nscd.
bg: Грешка при взимане класа за сигурност на nscd

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
bg: Грешка при преобразуване от право "%s" към бит от вектора за достъп

en: Error getting context of socket peer
bg: Грешка при извличане, от гнездото, на обкръжението на другата страна

en: Error getting context of nscd
bg: Грешка при взимане на обкръжението на nscd

en: Error getting sid from context
bg: Грешка при извличане на sid от обкръжението

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
bg: 
    Статистика за SELinux AVC:
    
    %15u  търсения на записи
    %15u  попадения на записи
    %15u  пропускания на записи
    %15u  отхвърляния на записи
    %15u  CAV търсения
    %15u  CAV попадения
    %15u  CAV проверки
    %15u  CAV пропускания

en: Haven't found "%s" in services cache!
bg: Не е намерен "%s" в склада с услугите!

en: Reloading "%s" in services cache!
bg: Презареждане на "%s" в склада с услугите!

en: database [key ...]
bg: база_данни [ключ ...]

en: CONFIG
bg: НАСТР

en: Service configuration to be used
bg: Настройване на услугата, която да се използва

en: disable IDN encoding
bg: забрана на IDN надписи

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
bg: да се допуснат неподдържаните IPv4/IPv6 адреси използвайки ahosts*

en: Get entries from administrative database.
bg: Получаване на записи от административна база данни.

en: Enumeration not supported on %s
bg: Не се поддържа изброим тип от %s

en: Could not allocate group list: %m
bg: Не може да се задели памет за списък на група: %m

en: Unknown database name
bg: Неизвестно има на база данни

en: Supported databases:
bg: Поддържани бази данни:

en: Unknown database: %s
bg: Неизвестна база данни: %s

en: Convert key to lower case
bg: Обръщане на ключ в малки букви

en: Do not print messages while building database
bg: Да не се извеждат съобщения докато се създава базата данни

en: Print content of database file, one entry a line
bg: Извеждане на съдържание на файл от базата данни, по един запис на ред

en: CHAR
bg: ЗНАК

en: Generated line not part of iteration
bg: Създаден ред, който не е част от повторението

en: Create simple database from textual input.
bg: Създаване на проста база данни от текстовите входни данни.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
bg: ВХОДЕН-ФАЙЛ ИЗХОДЕН-ФАЙЛ
    -o ИЗХОДЕН-ФАЙЛ ВХОДЕН-ФАЙЛ
    -u ВХОДЕН-ФАЙЛ

en: cannot open database file `%s'
bg: не може да се отвори файлът на базата данни: '%s'

en: no entries to be processed
bg: няма записи за обработка

en: cannot create temporary file name
bg: не може да се получи име за временен файл

en: cannot create temporary file
bg: не може да се създаде временен файл

en: cannot stat newly created file
bg: не може да се получи сведение за новосъздадения файл

en: cannot rename temporary file
bg: не може да се преименува временния файл

en: cannot create search tree
bg: не може да се създаде дърво за търсене

en: duplicate key
bg: повторение на ключ

en: problems while reading `%s'
bg: проблеми при прочитането на "%s"

en: failed to allocate memory
bg: не може да се задели памет

en: failed to write new database file
bg: не може да се запише новия файл на базата данни

en: cannot stat database file
bg: не може да се получи сведение за файла на базата данни

en: cannot map database file
bg: не може да се изобрази, в паметта, файлът на базата данни

en: file not a database file
bg: файла не е за базата данни

en: cannot initialize SELinux context
bg: не може създаде обкръжение за SELinux

en: cannot set file creation context for `%s'
bg: не може зададе обкръжение за създаване на "%s"

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
bg: Употреба: %s [-v уточняване] име_на_променлива [път]

en:        %s -a [pathname]
bg:           %s -a [път]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
bg: Употреба: getconf [-v СПЕЦИФ] ПРОМ
         или:  getconf [-v СПЕЦИФ] ПЪТ_ПРОМ ПЪТ
    
    Получаване на настроената стойност за променлива ПРОМ или за променлива
    ПЪТ_ПРОМ от пътя ПЪТ.  Ако е зададена СПЕЦИФ, се дава стойността на
    променливата при компилиране.

en: unknown specification "%s"
bg: неизвестно уточняване "%s"

en: Couldn't execute %s
bg: Не може да се изпълни %s

en: undefined
bg: неопределен

en: Unrecognized variable `%s'
bg: Неразпозната променлива "%s"

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
bg: %s: двусмислена опция '%s%s'

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: двусмислена опция '%s%s', възможностите са:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
bg: %s: неразпозната опция '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията '%s%s' не позволява аргумент

en: %s: option '%s%s' requires an argument
bg: %s: опцията '%s%s' изисква аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент -- '%c'

en: No match
bg: Несъответствие

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: Invalid collation character
bg: Неправилен символ за сравнение на знаци

en: Invalid character class name
bg: Неправилно име на клас за знаци

en: Trailing backslash
bg: Обратна наклонена черта в края

en: Invalid back reference
bg: Неправилна препратка назад

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
bg: Несъответствие на [, [^, [:, [. или [=

en: Unmatched ( or \(
bg: Несъответствие на ( или \(

en: Unmatched \{
bg: Несъответствие на \{

en: Invalid content of \{\}
bg: Неправилно съдържание в \{\}

en: Invalid range end
bg: Неправилен край за диапазон

en: Memory exhausted
bg: Паметта е изчерпана

en: Invalid preceding regular expression
bg: Неправилен предшестващ регулярен израз

en: Premature end of regular expression
bg: Преждевременен край на регулярният израз

en: Regular expression too big
bg: Регулярният израз е твърде дълъг

en: Unmatched ) or \)
bg: Несъответствие на ) или \)

en: No previous regular expression
bg: Липсва предишен регулярен израз

en: parameter null or not set
bg: параметърът е празен или не е зададен

en: Resolver Error 0 (no error)
bg: Грешка 0 на "resolver" (няма грешка)

en: Unknown host
bg: Неизвестно име на компютър

en: Host name lookup failure
bg: Неуспех при търсенето на името на компютъра

en: Unknown server error
bg: Неизвестна сървърна грешка

en: No address associated with name
bg: За това име не е асоцииран адрес

en: Resolver internal error
bg: Вътрешна грешка на "resolver"

en: Unknown resolver error
bg: Неизвестна грешка на "resolver"

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
bg: %s: ред %d: не може да се зададът повече от %d домейна за изрязване

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
bg: %s: ред %d: разделителят за списък не е последван от домейн

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
bg: %s: ред %d: очаква се "on" или "off", а е намерено "%s"

en: %s: line %d: bad command `%s'
bg: %s: ред %d: неправилна команда "%s"

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
bg: %s: ред %d: пренебрегване на останалия боклук "%s"

en: Illegal opcode
bg: Незаконен код на операция

en: Illegal operand
bg: Незаконно операнд

en: Illegal addressing mode
bg: Незаконен способ на адресиране

en: Illegal trap
bg: Незаконен капан

en: Privileged opcode
bg: Привилегирован код на операция

en: Privileged register
bg: Привилегирован регистър

en: Coprocessor error
bg: Грешка на копроцесор

en: Internal stack error
bg: Вътрешна грешка на стека

en: Integer divide by zero
bg: Целочислено деление на нула

en: Integer overflow
bg: Целочислено препълване

en: Floating-point divide by zero
bg: Деление на нула при плаваща запетая

en: Floating-point overflow
bg: Препълване при плаваща запетая

en: Floating-point underflow
bg: Недостиг при плаваща запетая

en: Floating-poing inexact result
bg: Неточен резултат при плаваща запетая

en: Invalid floating-point operation
bg: Неправилна операция с плаваща запетая

en: Subscript out of range
bg: Индекс извън диапазона

en: Address not mapped to object
bg: Адреса не е свързан с обект

en: Invalid permissions for mapped object
bg: Неправилни права за изобразен обект

en: Invalid address alignment
bg: Неправилно подравняване на адрес

en: Nonexisting physical address
bg: Несъществуващ физически адрес

en: Object-specific hardware error
bg: Грешка, свойствена за техниката

en: Process breakpoint
bg: Точка на прекъсване в процес

en: Process trace trap
bg: Капан при проследяване на процес

en: Child has exited
bg: Подпроцеса е завършил

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
bg: Подпроцеса е прекъснат неочаквано и не е създаден core-файл

en: Child has terminated abnormally and created a core file
bg: Подпроцеса е прекъснат неочаквано и е създаден файл със състоянието на паметта (core file)

en: Traced child has trapped
bg: Прихванато проследяване на подпроцес

en: Child has stopped
bg: Подпроцеса е спрян

en: Stopped child has continued
bg: Продължаване на спрян подпроцес

en: Data input available
bg: Няма входни данни

en: Output buffers available
bg: Няма изходящи буфери

en: Input message available
bg: Налично е входящо съобщение

en: I/O error
bg: Вх/Изх. грешка

en: High priority input available
bg: Налични входящи данни с предимство

en: Device disconnected
bg: Устройството е изключено

en: Signal sent by kill()
bg: Сигнал изпратен от kill()

en: Signal sent by sigqueue()
bg: Сигнал изпратен от sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
bg: Сигнал създаден след изтичане на време

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
bg: Сигнал създаден след завършване на асинхронен В/И заявка

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
bg: Сигнал създаден при постъпване на съобщение в празна опашка

en: Signal sent by tkill()
bg: Сигнал изпратен от tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
bg: Сигнал създаден пру завършване на асинхронно търсене по име

en: Signal generated by the completion of an I/O request
bg: Сигнал изпратен при завършване на в/и заявка

en: Signal sent by the kernel
bg: Сигнал изптратен от ядрото

en: Unknown signal %d
bg: Неизвестен сигнал %d

en: %s%sUnknown signal %d
bg: %s%sНеизвестен сигнал %d

en: Unknown signal
bg: Неизвестен сигнал

en: Unknown error
bg: Неизвестна грешка

en: Real-time signal %d
bg: Сигнал %d при реално време

en: Unknown signal %d
bg: Неизвестен сигнал %d

en: out of memory
bg: недостиг на памет

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
bg: auth_unix.c: Пагубен проблем при прехвърляне на данни

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
bg: %s: %s; мин. версия= %lu, макс. версия = %lu

en: %s: %s; why = %s
bg: %s: %s; причина = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
bg: %s: %s; причина = (неизвестна грешка при удостоверяване - %d)

en: RPC: Success
bg: RPC: Успешно

en: RPC: Can't encode arguments
bg: RPC: Не може да се построят аргументите

en: RPC: Can't decode result
bg: RPC: Не може да се преобразува резултатът

en: RPC: Unable to send
bg: RPC: Не може да се изпраща

en: RPC: Unable to receive
bg: RPC: Не може да се приема

en: RPC: Timed out
bg: RPC: Просрочване

en: RPC: Incompatible versions of RPC
bg: RPC: Несъвместима версия на RPC

en: RPC: Authentication error
bg: RPC: Грешка при удостоверяване

en: RPC: Program unavailable
bg: RPC: Недостъпна програма

en: RPC: Program/version mismatch
bg: RPC: Несъответствие при програма/версия

en: RPC: Procedure unavailable
bg: RPC: Недостъпна процедура

en: RPC: Server can't decode arguments
bg: RPC: Сървърът не може да преобразува аргументите

en: RPC: Remote system error
bg: RPC: Отдалечена системна грешка

en: RPC: Unknown host
bg: RPC: Неизвестно име на компютър

en: RPC: Unknown protocol
bg: RPC: Неизвестен протокол

en: RPC: Port mapper failure
bg: RPC: Авария в portmapper

en: RPC: Program not registered
bg: RPC: програмата не е регистрирана

en: RPC: Failed (unspecified error)
bg: RPC: Неуспех (неопределена грешка)

en: RPC: (unknown error code)
bg: RPC: (неизвестен код за грешка)

en: Authentication OK
bg: Успешно удостоверяване

en: Invalid client credential
bg: Неправилни клиентски препоръки

en: Server rejected credential
bg: Сървърът отхвърля препоръките

en: Invalid client verifier
bg: Неправилни "данни за проверка" от клиента

en: Server rejected verifier
bg: Сървърът отхвърля "данните за проверка"

en: Client credential too weak
bg: Клиентските препоръки са твърде ненадеждни

en: Invalid server verifier
bg: Неправилни "данни за проверка" от сървъра

en: Failed (unspecified error)
bg: Неуспех (неопределена грешка)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
bg: clnt_raw.c: пагубна грешка при издаването на части на заглавието

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
bg: pmap_getmaps.c: rpc проблем

en: Cannot register service
bg: Не може да се регистрира услуга

en: Cannot create socket for broadcast rpc
bg: Не може да се създаде гнездо за разпръскване на rpc

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
bg: На гнездото не може да се установи флага SO_BROADCAST

en: Cannot send broadcast packet
bg: Не може да се изпрати пакет за разпръскване

en: Broadcast poll problem
bg: Проблем от poll при разпръскване

en: Cannot receive reply to broadcast
bg: Не може да се получи отговор на разпръскването

en: svc_run: - out of memory
bg: svc_run: - недостиг на памет

en: svc_run: - poll failed
bg: svc_run: - poll не успя

en: can't reassign procedure number %ld
bg: не може да се преназначи процедура номер %ld

en: couldn't create an rpc server
bg: не може да се създаде rpc сървър

en: couldn't register prog %ld vers %ld
bg: не може да се регистрира програма %ld, версия %ld

en: registerrpc: out of memory
bg: registerrpc: недостиг на памет

en: trouble replying to prog %d
bg: повреда при отговаряне на програма %d

en: never registered prog %d
bg: никога не е регистрирана програма %d

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
bg: svc_tcp.c - проблем при създаване на tcp гнездо

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
bg: svc_tcp.c - getsockname или listen не успя

en: svcudp_create: socket creation problem
bg: svcudp_create: проблем при създаване на гнезда

en: svcudp_create - cannot getsockname
bg: svcudp_create - getsockname не успя

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
bg: svcudp_create: xp_pad е твърде малък за IP_PKTINFO

en: enablecache: cache already enabled
bg: enablecache: складът вече е разрешен

en: enablecache: could not allocate cache
bg: enablecache: не може да се задели за склад

en: enablecache: could not allocate cache data
bg: enablecache: не може да се задели за склад за данни

en: enablecache: could not allocate cache fifo
bg: enablecache: не може да се задели за буфер на склад (fifo)

en: cache_set: victim not found
bg: cache_set: жертвата не е намерена

en: cache_set: victim alloc failed
bg: cache_set: пропадна заделянето на памет за жертвата

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
bg: cache_set: не може да се задели нов rpc_buffer

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
bg: svc_unix.c - проблем при създаване на Юникс домейн гнезда

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
bg: svc_unix.c - getsockname или listen не успя

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
bg: грешка поради GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
bg: Затворено

en: Interrupt
bg: Прекъсване

en: Quit
bg: Излизане

en: Illegal instruction
bg: Незаконна инструкция

en: Trace/breakpoint trap
bg: Прихващане на трасиране/точка на прекъсване

en: Aborted
bg: Прекъснат

en: Floating point exception
bg: Изключение при плаваща запетая

en: Killed
bg: Безусловно прекъснат

en: Bus error
bg: Грешка на адресната шина

en: Bad system call
bg: Неправилно системно извикване

en: Segmentation fault
bg: Нарушение на разделянето(segfault)

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
bg: Прекъснат канал

en: Alarm clock
bg: Будилник

en: Terminated
bg: Прекратен

en: Urgent I/O condition
bg: Належащо вх./изх. обстоятелство

en: Stopped (signal)
bg: Подтиснат (сигнал)

en: Stopped
bg: Подтиснат

en: Continued
bg: Продължен

en: Child exited
bg: Изход на подпроцес

en: Stopped (tty input)
bg: Подтиснат (въвеждане от терминал)

en: Stopped (tty output)
bg: Подтиснат (извеждане на терминал)

en: I/O possible
bg: Възможен вход/изход

en: CPU time limit exceeded
bg: Превишено време за използване на ЦПУ

en: File size limit exceeded
bg: Надвишено ограничение за размер на файл

en: Virtual timer expired
bg: Изтекъл виртуален хронометър

en: Profiling timer expired
bg: Изтекъл хронометър за диагностика

en: User defined signal 1
bg: Определен от потребителя сигнал 1

en: User defined signal 2
bg: Определен от потребителя сигнал 2

en: Window changed
bg: Прозорецът е променен

en: EMT trap
bg: Прихващане на EMT

en: Stack fault
bg: Нарушен стек

en: Power failure
bg: Спиране на захранването

en: Information request
bg: Заявка за състояние

en: Resource lost
bg: Загуба на ресурс

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
bg: Действието не е позволено

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
bg: Няма такъв процес

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
bg: Прекъснато системно извикване

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
bg: Входно-изходна грешка

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
bg: Няма такова устройство или адрес

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
bg: Твърде дълъг списък с аргументи

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
bg: Неправилен формат за изпълним файл

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
bg: Неправилен файлов описател

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
bg: Няма подпроцеси

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
bg: Избегнато безизходно положение при заделяне на ресурси

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
bg: Не може да се задели памет

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
bg: Неправилен адрес

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
bg: Необходимо е блоково устройство

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
bg: Заето устройство или ресурс

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
bg: Файлът съществува

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
bg: Неправилна връзка през устройства

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
bg: Няма такова устройство

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
bg: Не е директория

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
bg: Директория е

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
bg: Неправилен аргумент

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
bg: Твърде много отворени файлове

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
bg: Твърде много отворени файлове в системата

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
bg: Неподходящ ioctl за устройството

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
bg: Зает текстов файл

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
bg: Твърде голям файл

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
bg: Няма свободно място на устройството

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
bg: Незаконно позициониране

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
bg: Файлова система само за четене

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
bg: Твърде много връзки

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
bg: Числов аргумент извън допустимата област

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
bg: Не представим числов резултат

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
bg: Временно недостъпен ресурс

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
bg: Операцията се изпълнява

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
bg: Операцията вече се изпълнява

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
bg: Операцията може да се изпълнява само за гнездо (socket)

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
bg: Твърде дълго съобщение

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
bg: Неправилен тип протокол за гнездото (socket)

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
bg: Недостъпен протокол

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
bg: Неподдържан протокол

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
bg: Неподдържан тип гнездо (socket)

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
bg: Неподдържана операция

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
bg: Неподдържано семейство протоколи

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
bg: Неподдържано адресно семейство от протокола

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
bg: Адресът вече се използва

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
bg: Недостъпен адрес на гнездо (socket)

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
bg: Мрежата е изключена

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
bg: Мрежата е недостъпна

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
bg: Прекъсната мрежова връзка при повторно пускане

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
bg: Софтуерно предизвикано прекъсване на връзката

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
bg: Едностранно прекъсване на връзката от отсрещната страна

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
bg: Няма свободно място за буфер

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
bg: Крайната точка на транспорта вече е свързана

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
bg: Крайната точка на транспорта не е свързана

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
bg: Необходим е целеви адрес

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
bg: Не може да се изпраща след изключване на крайната точка на транспорта

en: Too many references: cannot splice
bg: Твърде много препратки: не могат да се наставят

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
bg: Просрочена мрежова операция

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
bg: Отказано свързване

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
bg: Твърде много нива от символни връзки

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
bg: Твърде дълго файлово име

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
bg: Компютърът е изключен

en: No route to host
bg: Няма маршрут до компютъра

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
bg: Непразна директория

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
bg: Твърде много потребители

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
bg: Надвишена дискова квота

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
bg: Престоял файлов манипулатор

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
bg: Обектът е отдалечен

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
bg: Надвишен брой заключвания

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
bg: Функцията не е реализирана

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
bg: Неправилен или непълен много-байтов или широк писмен знак

en: Bad message
bg: Лошо съобщение

en: Identifier removed
bg: Отстранен номер

en: Multihop attempted
bg: Опитва се multihop

en: No data available
bg: Няма налични данни

en: Link has been severed
bg: Връзката се разпадна

en: No message of desired type
bg: Няма съобщение от необходимия вид

en: Out of streams resources
bg: Изчерпване на ресурсите за потоци

en: Device not a stream
bg: Устройството не е поток

en: Value too large for defined data type
bg: Твърде голяма стойност за този тип данни

en: Protocol error
bg: Протоколна грешка

en: Timer expired
bg: Просрочен хронометър

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
bg: Отменена операция

en: Owner died
bg: Собственикът умря

en: State not recoverable
bg: Невъзстановимо състояние

en: Interrupted system call should be restarted
bg: Прекъснатото системно извикване трябва да бъде пуснато повторно

en: Channel number out of range
bg: Номер на канал извън диапазона

en: Level 2 not synchronized
bg: Ниво 2 — синхронизирано

en: Level 3 halted
bg: Ниво 3 — преустановено

en: Level 3 reset
bg: Ниво 3 — занулено

en: Link number out of range
bg: Номер на връзка извън диапазона

en: Protocol driver not attached
bg: Непривързан протоколен механизъм

en: No CSI structure available
bg: Не е налична CSI-структура

en: Level 2 halted
bg: Ниво 2 — преустановено

en: Invalid exchange
bg: Неправилен обмен

en: Invalid request descriptor
bg: Неправилен описател на заявка

en: Exchange full
bg: Препълнен обмен

en: No anode
bg: Няма а-възел (a-node)

en: Invalid request code
bg: Неправилен код на заявка

en: Invalid slot
bg: Неправилен жлеб

en: File locking deadlock error
bg: Грешка без изход при заключване на файл

en: Bad font file format
bg: Неправилен формат на файл с шрифт

en: Machine is not on the network
bg: Машината не е в мрежа

en: Package not installed
bg: Пакетът не е инсталиран

en: Advertise error
bg: Грешка при осведомяване

en: Srmount error
bg: Грешка при srmount

en: Communication error on send
bg: Грешка при изпращане

en: RFS specific error
bg: RFS-грешка

en: Name not unique on network
bg: Името не е неповторимо в мрежата

en: File descriptor in bad state
bg: Файловият описател е в лошо състояние

en: Remote address changed
bg: Отдалеченият адрес е сменен

en: Can not access a needed shared library
bg: Не е достъпна необходимата споделена библиотека

en: Accessing a corrupted shared library
bg: Достъпва се повредена споделена библиотека

en: .lib section in a.out corrupted
bg: Повреден .lib-раздел в a.out

en: Attempting to link in too many shared libraries
bg: Опитва се свързване в твърде много споделени библиотеки

en: Cannot exec a shared library directly
bg: Споделена библиотека не може да се изпълнява пряко

en: Streams pipe error
bg: Грешка при непрекъснат поток

en: Structure needs cleaning
bg: Структурата се нуждае от почистване

en: Not a XENIX named type file
bg: Не е XENIX-именуван типов файл

en: No XENIX semaphores available
bg: Няма налични XENIX-семафори

en: Is a named type file
bg: Именуван типов файл

en: Remote I/O error
bg: Отдалечена входно-изходна грешка

en: No medium found
bg: Не е открит носител

en: Wrong medium type
bg: Неправилен тип на носител

en: Required key not available
bg: Необходимият ключ не е наличен

en: Key has expired
bg: Ключът е с изтекъл срок

en: Key has been revoked
bg: Ключът е бил отменен

en: Key was rejected by service
bg: Ключът е отказан от услугата

en: Operation not possible due to RF-kill
bg: Действието не е позволено, заради радио забрана (RF-kill)

en: Memory page has hardware error
bg: Грешка в паметта от техниката

en: RPC struct is bad
bg: Неправилна RPC-структура

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
bg: Неподходящ файлов тип или формат

en: RPC bad procedure for program
bg: Неправилна процедура за програма (RPC)

en: Authentication error
bg: Грешка при удостоверяване (authentication)

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
bg: Умрял транслатор

en: RPC version wrong
bg: Неправилна версия на RPC

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
bg: Този път наистина се издънихте

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
bg: Твърде много процеси

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
bg: Безпричинна грешка

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
bg: Не се поддържа

en: RPC program version wrong
bg: Неправилна версия на RPC-програма

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
bg: Неподходяща операция за фонов процес

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
bg: Компютърът се спомина

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
bg: Операцията би блокирала

en: Need authenticator
bg: Необходим е удостоверител (authenticator)

en: RPC program not available
bg: Недостъпна RPC-програма

en: Initialization error
bg: Грешка при създаване

en: Device is remote
bg: Отдалечено устройство

en: Too many levels of remote in path
bg: Твърде много отдалечени нива в пътя

en: cannot map pages for fdesc table
bg: не може да се изобразят страници за таблицата fdesc(описание на функциите)

en: cannot map pages for fptr table
bg: не може да се изобразят страници за таблицата fptr

en: internal error: symidx out of range of fptr table
bg: вътрешна грешка: symidx е извън границите на таблицата fptr

en: Error in unknown error system:
bg: Грешка за неизвестна системна грешка:

en: Unknown error code:
bg: Неизвестен код за грешка

en: Address family for hostname not supported
bg: Неподдържано адресно семейство за името на компютъра

en: Temporary failure in name resolution
bg: Временен неуспех при определянето на име

en: Bad value for ai_flags
bg: Погрешна стойност за ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
bg: Невъзстановим провал при анализа за име

en: ai_family not supported
bg: Неподдържано семейство протоколи

en: Memory allocation failure
bg: Заделянето на памет не успя

en: No address associated with hostname
bg: Не е асоцииран адрес за името на компютъра

en: Name or service not known
bg: Не е известно името на услугата

en: Servname not supported for ai_socktype
bg: Име на услуга не се поддържа за типа гнездо (ai_socktype)

en: ai_socktype not supported
bg: неподдържан тип гнездо (socket)

en: System error
bg: Системна грешка

en: Processing request in progress
bg: Изпълнява се обработка на заявката

en: Request canceled
bg: Прекъсната заявка

en: Request not canceled
bg: Заявката не е прекъсната

en: All requests done
bg: Всички заявки са изпълнени

en: Interrupted by a signal
bg: Прекъснат по сигнал

en: Parameter string not correctly encoded
bg: Неподходящо кодиран параметър от тип низ

en: Result too large for supplied buffer
bg: Отговора е твърде дълъг за предоставения буфер

en: CPU ISA level is lower than required
bg: По-нисто от необходимото ниво на ЦПУ ISA

en: %s is for unknown machine %d.
bg: %s е за неизвестна машина %d.

en: rebuild shared object with IBT support enabled
bg: пресъздаване на споделен обект с разрешенна подръжка на IBT

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
bg: пресъздаване на споделен обект с разрешенна подръжка на SHSTK

en: can't disable IBT
bg: не може да се забрани разрешенната подръжка на IBT

en: can't disable SHSTK
bg: не може да се забрани разрешенната подръжка на SHSTK

en: %s: size overflow
bg: %s: препълване на стойността за размер

en: %s: Memory exhausted
bg: %s: Изчерпана памет

en: %s: setenv: %s
bg: %s: установяване на обкръжение: %s

en: %s: unknown timezone '%s': %s
bg: %s: неизвестно времева зона '%s': %s

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
bg: е с букви извън ASCII букви или цифри, '-' или '+'

en: has fewer than 3 characters
bg: е по-кратко от три букви

en: has more than 6 characters
bg: е с повече от шест букви

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
bg: %s: предупреждение: зоната "%s", със съкращение "%s", %s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
bg: %s: използване: %s ОПЦИИ ЧАСОВАЗОНА ...
    Опциите включват:
      -c [О,]Д   Започва от година О (по подразбиране -500), завършва преди година Д (по подразбиране 2500)
      -t [О,]Ч   Започва от час О, завърва преди час Ч (в секунди след 1970)
      -i         Изброява накратко преходите (опитно)
      -v         Изброява преходите подробно
      -V         Изброява преходите по-подробно
      --help     Извежда тази помощ
      --version  Извеждане на сведение за версията
    
    Докладване на грешки към %s.

en: %s: wild -c argument %s
bg: %s: безумен -c аргумент %s

en: %s: wild -t argument %s
bg: %s: безумен -t аргумент %s

en:  (gmtime failed)
bg:  (пропадна gmtime)

en:  (localtime failed)
bg:  (пропадна localtime)

en: %s: Memory exhausted: %s
bg: %s: Изчерпана памет: %s

en: size overflow
bg: препълване на стойността за размер

en: integer overflow
bg: целочислено препълване

en: command line
bg: команден ред

en: standard input
bg: стандартен вход

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
bg: "%s", ред %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
bg:  (правило от "%s", ред %<PRIdMAX>)

en: warning:
bg: предупреждение:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
bg: %s: употребата е %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d директория ] [ -l местновреме ] [ -L високоснисекунди ]\
    	[ -p posix_правило ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t връзка–към–местновреме ] \
    	[ именафайл ... ]
    
    Докладване на грешки към %s.

en: %s: Can't chdir to %s: %s
bg: %s: Не може да се смени директорията на %s: %s

en: "Link %s %s" is part of a link cycle
bg: "Връзката %s %s" е част от цикъл с връзки

en: link %s targets itself
bg: връзката %s е към себе си

en: link %s targeting link %s mishandled by pre-2023 zic
bg: zic, преди 2023, не се справя добре при връзка %s целяща връзка %s

en: link %s targeting link %s
bg: връка %s към връзка %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
bg: при компилирането е зададен безумен тип за zic_t

en: incompatible -b options
bg: несъвместима опция -b

en: invalid option: -b '%s'
bg: неправилна опция: -b "%s"

en: %s: More than one -d option specified
bg: %s: Зададена е повече от една опция -d

en: %s: More than one -l option specified
bg: %s: Зададена е повече от една опция -l

en: %s: More than one -p option specified
bg: %s: Зададена е повече от една опция -p

en: %s: More than one -t option specified
bg: %s: Зададена е повече от една опция -t

en: -y ignored
bg: -y пренебрегнат

en: %s: More than one -L option specified
bg: %s: Зададена е повече от една опция -L

en: %s: More than one -r option specified
bg: %s: Зададена е повече от една опция -r

en: %s: invalid time range: %s
bg: %s: неправилен времеви диапазон: %s

en: %s: invalid time: %s
bg: %s: неправилно време: %s

en: -s ignored
bg: -s пренебрегнат

en: %s: -R time exceeds -r cutoff
bg: %s: -R 'време' превишава -r 'отрязък'

en: empty file name
bg: празно име на файл

en: file name '%s' begins with '/'
bg: името на файла '%s' започва с '/'

en: file name '%s' contains '%.*s' component
bg: името на файла '%s' съдържа част '%.*s'

en: file name '%s' component contains leading '-'
bg: частта, '%s' за име на файл, започва с '-'

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
bg: името на файла '%s' съдържа част за допълнителна дължина '%.*s...'

en: file name '%s' contains byte '%c'
bg: името на файла '%s' съдържа байт '%c'

en: file name '%s' contains byte '\%o'
bg: името на файла '%s' съдържа байт '\%o'

en: %s: Can't create %s/%s: %s
bg: %s: Не може да се създаде %s/%s: %s

en: %s: rename to %s/%s: %s
bg: %s: преименуване на %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
bg: %s: Не може да се изтрие %s/%s: %s

en: %s: Can't link %s/%s to %s/%s: %s
bg: %s: Не може да се свърже %s/%s към %s/%s: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
bg: използва се връзка, понеже пропадна създаването на твърда: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
bg: %s: Не може да се прочете %s/%s: %s

en: copy used because hard link failed: %s
bg: използва се копиране, понеже пропадна създаването на твърда връзка: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
bg: използва се копиране, понеже пропадна създаването на връзка: %s

en: same rule name in multiple files
bg: едно и също име на правило в много файлове

en: %s in ruleless zone
bg: %s в зона без правила

en: input error
bg: входна грешка

en: unterminated line
bg: незавършен ред

en: NUL input byte
bg: NUL входящ байт

en: line too long
bg: Твърде дълъг ред

en: %s: Can't open %s: %s
bg: %s: Не може да се отвори %s: %s

en: input line of unknown type
bg: Входящ ред от неизвестен тип

en: expected continuation line not found
bg: липсва ред за продължение

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
bg: версиите на zic, преди 2018, отказват дробни секунди

en: time overflow
bg: препълване на стойността за време

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
bg: не се поддържат стойности над 24 часа от версии на zic преди 2007

en: invalid saved time
bg: неправилно записано време

en: wrong number of fields on Rule line
bg: неправилен брой полета на ред за Rule

en: Invalid rule name "%s"
bg: Неправилно име на правило "%s"

en: wrong number of fields on Zone line
bg: неправилен брой полета на ред за Zone

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
bg: Редът "Zone %s" и опцията -l са взаимно изключващи се

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
bg: Редът "Zone %s" и опцията -p са взаимно изключващи се

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
bg: повторено име на зона %s (файл "%s", ред %<PRIdMAX>)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
bg: неправилен брой полета на ред за продължаване на Zone

en: invalid UT offset
bg: неправилно отместване спрямо "Универсалното време"

en: invalid abbreviation format
bg: Неправилен формат за съкращение

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
bg: на ред за продължаване на Zone, крайното време не е след крайното време на предишния ред

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
bg: формата '%s' не се поддържа от версии на zic преди 2015

en: invalid leaping year
bg: Неправилна високосна година

en: invalid month name
bg: Неправилно име на месец

en: invalid day of month
bg: Неправилен ден от месеца

en: time too small
bg: Стойността за час е много малка

en: time too large
bg: Стойността за час е много голяма

en: invalid time of day
bg: неправилен час

en: leap second precedes Epoch
bg: високосната секунда предхожда епохата

en: wrong number of fields on Leap line
bg: неправилен брой полета за ред за Leap

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
bg: неправилно поле Rolling/Stationary на реда за Leap

en: invalid CORRECTION field on Leap line
bg: неправилно поле CORRECTION за ред Leap

en: wrong number of fields on Expires line
bg: неправилен брой полета на ред за Expires

en: multiple Expires lines
bg: многократни редове Expires

en: wrong number of fields on Link line
bg: неправилен брой полета на ред за Link

en: blank TARGET field on Link line
bg: празно поле TARGET на ред за Link

en: FROM year "%s" is obsolete; treated as %d
bg: 'от година' "%s" е отживелица, заместено с %d

en: invalid starting year
bg: неправилна начална година

en: invalid ending year
bg: неправилна крайна година

en: starting year greater than ending year
bg: началната година е по-голяма от крайната

en: year type "%s" is unsupported; use "-" instead
bg: тип на годината "%s" не се поддържа, да се използва "-"

en: invalid weekday name
bg: неправилно име на ден от седмицата

en: reference clients mishandle more than %d transition times
bg: някой клиенти, се справят зле при повече от %d прехода

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
bg: клиенти преди 2014, може да не се справят правилно при повече от 1200 прехода

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second expiry
bg: %s: клиенти преди 2021b , може да не се справят с изтичането на дългата секунда

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second table truncation
bg: %s: клиенти преди 2021b , може да не се справят със съкращаването на таблицата с дълги секунди

en: too many transition times
bg: твърде много типове за преход

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
bg: %%z Отместването спрямо универсалноте време превишава 99:59:59

en: no proleptic TZ string for zone
bg: без предшестващи значения във времевата зона

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
bg: %s: клиенти, преди %d, може да не се справят с отдалечени времеви печати

en: two rules for same instant
bg: две правила за едно и също време

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
bg: не може да се определи съкращението за часова зона, което да се ползва, веднага след крайното време

en: UT offset out of range
bg: Отместването спрямо "Универсалното време" е извън обхват

en: too many local time types
bg: твърде много типове за местно време

en: too many leap seconds
bg: твърде много високосни секунди

en: Rolling leap seconds not supported with -r
bg: Претълкалване на дълга секунда не се поддръжа с -r

en: Leap seconds too close together
bg: твърде близки високосни секунди

en: last Leap time does not precede Expires time
bg: последното високосно време не предшества срока на изтичане

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
bg: "%s" не е описано, затова да се използва "last%s"

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
bg: "%s" е двусмислен за zic от преди 2017c

en: Odd number of quotation marks
bg: Неочакван брой кавички

en: Too many input fields
bg: Твърде много входящи полета

en: use of 2/29 in non leap-year
bg: използване на 29.2 за невисокосна година

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
bg: правилото прехвърля началото/края на месеца - няма да работи с версия на zic от преди 2004

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
bg: съкращението за часова зона е по-кратко от три букви

en: time zone abbreviation has too many characters
bg: съкращението за часова зона е с твърде много букви

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
bg: съкращението за часова зона се различава от стандарта POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
bg: твърде много или твърде дълго съкращение за часова зона

en: %s: Can't create directory %s: %s
bg: %s: Не може да се създаде директория %s: %s
