libc-2.42.9000 - en to nl translation catalogue (1449 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
nl: %.*s: Parameter in ARGP_HELP_FMT vereist een waarde

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
nl: %.*s: Onbekende parameter in ARGP_HELP_FMT

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
nl: Rommel in ARGP_HELP_FMT: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
nl: Een argument dat verplicht of optioneel is voor een lange optie, is dat
    ook voor de overeenkomstige korte optie.

en: Usage:
nl: Gebruik:

en:   or:
nl:      of:

en:  [OPTION...]
nl:  [OPTIE...]

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
nl: Typ '%s --help' of '%s --usage' voor meer informatie.

en: Report bugs to %s.
nl: Rapporteer gebreken in het programma aan %s;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.org>.

en: Give this help list
nl: deze hulptekst tonen

en: Give a short usage message
nl: een korte gebruikssamenvatting tonen

en: NAME
nl: NAAM

en: Set the program name
nl: de programmanaam instellen

en: SECS
nl: SECONDEN

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
nl: dit aantal seconden pauzeren (standaard 3600)

en: Print program version
nl: de programmaversie tonen

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
nl: **Interne programmafout**: geen versie bekend!?

en: %s: Too many arguments
nl: %s: Te veel argumenten

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
nl: **Interne programmafout**: optie had herkend moeten worden!?

en: %s%s%s:%s: %s%sUnexpected error: %s.
nl: %s%s%s:%s: %s%sOnverwachte fout: %s.

en: %s%s%s:%s: %s%sAssertion `%s' failed.
nl: %s%s%s:%s: %s%sControletest '%s' faalt.

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
nl: headerbestand met symbooldefinities aanmaken

en: Do not use existing catalog, force new output file
nl: bestaande catalogus niet gebruiken; een nieuw uitvoerbestand afdwingen

en: Write output to file NAME
nl: uitvoer naar dit bestand schrijven

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
nl:   
    Een berichtencatalogus genereren.
    Als INVOERBESTAND '-' is, wordt van standaardinvoer gelezen.
    Als UITVOERBESTAND '-' is, wordt naar standaarduitvoer geschreven.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
nl: -o UITVOERBESTAND [INVOERBESTAND...]
    [UITVOERBESTAND [INVOERBESTAND...]]

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
nl: Voor het rapporteren van programmafouten, zie:
      %s.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
nl: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Dit is vrije software; zie de programmatekst voor de kopieervoorwaarden.
    Er is GEEN garantie, zelfs niet voor VERKOOPBAARHEID of GESCHIKTHEID
    VOOR EEN BEPAALD DOEL.

en: Written by %s.
nl: Geschreven door %s.

en: *standard input*
nl: *standaardinvoer*

en: cannot open input file `%s'
nl: kan invoerbestand '%s' niet openen

en: illegal set number
nl: ongeldig verzamelingsnummer

en: duplicate set definition
nl: dubbele verzamelingsdefinitie

en: this is the first definition
nl: dit is de eerste definitie

en: unknown set `%s'
nl: onbekende verzameling '%s'

en: invalid quote character
nl: ongeldig aanhalingsteken

en: unknown directive `%s': line ignored
nl: onbekende opdracht '%s'; regel is genegeerd

en: duplicated message number
nl: dubbel berichtnummer

en: duplicated message identifier
nl: dubbele berichtnaam

en: invalid character: message ignored
nl: ongeldig teken; bericht is genegeerd

en: invalid line
nl: ongeldige regel

en: malformed line ignored
nl: ongeldige regel is genegeerd

en: cannot allocate memory
nl: kan geen geheugen reserveren

en: cannot open output file `%s'
nl: kan uitvoerbestand '%s' niet openen

en: invalid escape sequence
nl: ongeldige stuurcode

en: unterminated message
nl: onafgesloten bericht

en: while opening old catalog file
nl: bij openen van oude catalogusbestand

en: conversion modules not available
nl: conversiemodules zijn niet beschikbaar

en: cannot determine escape character
nl: kan niet bepalen wat het escapeteken is

en: Don't buffer output
nl: uitvoer niet bufferen

en: Dump information generated by PC profiling.
nl:   
    Toont door prestatie-analyse gegenereerde informatie.

en: [FILE]
nl: [BESTAND]

en: cannot read header
nl: kan kop niet lezen

en: cannot read pointer pair
nl: kan pointer-paar niet lezen

en: unexpected end of file in header
nl: onverwacht einde van bestand in kop

en: unexpected end of file in pointer pair
nl: onverwacht einde van bestand in pointer-paar

en: cannot open input file
nl: kan invoerbestand niet openen

en: invalid pointer size
nl: ongeldige pointergrootte

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
nl: Gebruik:  xtrace [OPTIE]... PROGRAMMA [PROGRAMMA-OPTIE]...\n

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
nl: Typ '%s --help' of '%s --usage' voor meer informatie.\n

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
nl: %s: optie '%s' vereist een argument\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
nl: De uitvoering van een programma volgen door steeds de naam van
    de uitgevoerde functie te printen.
    
         --data=BESTAND  geen programma uitvoeren; gegevens uit BESTAND printen
    
      -?,--help          deze hulptekst tonen
         --usage         een korte gebruikssamenvatting tonen
      -V,--version       de programmaversie tonen

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
nl: Voor het rapporteren van programmafouten, zie:\\n%s.\\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
nl: xtrace: onbekende optie '$1'\n

en: No program name given\n
nl: Geen programmanaam gegeven\n

en: executable \`$program' not found\n
nl: Geen uitvoerbaar bestand '$program' gevonden\n

en: \`$program' is no executable\n
nl: '$program' is niet uitvoerbaar\n

en: unsupported dlinfo request
nl: niet-ondersteund 'dlinfo'-verzoek

en: invalid namespace
nl: ongeldige naamsruimte

en: invalid mode
nl: ongeldige modus

en: invalid mode parameter
nl: ongeldige modusparameter

en: unknown or unsupported flag
nl: onbekende of niet-ondersteunde vlag

en: Cache file has wrong endianness.
nl: Cache-bestand heeft verkeerde endianness.

en: Cache generated by:
nl: Cache is gegenereerd door:

en: Can't open cache file %s
nl: Kan cachebestand %s niet openen

en: mmap of cache file failed.
nl: mmap() van cachebestand is mislukt

en: File is not a cache file.
nl: Bestand is geen cachebestand

en: %d libs found in cache `%s'
nl: %d bibliotheken gevonden in cache '%s'

en: Malformed extension data in cache file %s
nl: Ongeldige uitbreidingsgegevens in cache-bestand %s

en: Writing of cache extension data failed
nl: Schrijven van cache-uitbreidingsgegevens is mislukt

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
nl: %s: ISA-niveau is te hoog (%d > %d)

en: Can't create temporary cache file %s
nl: Kan tijdelijk cachebestand %s niet aanmaken

en: Writing of cache data failed
nl: Schrijven van cachegegevens is mislukt

en: Changing access rights of %s to %#o failed
nl: Wijzigen van toegangsrechten van %s naar %#o is mislukt

en: Renaming of %s to %s failed
nl: Naamswijziging van %s naar %s is mislukt

en: Could not create library path
nl: Kan bibliotheekpad niet aanmaken

en: error while loading shared libraries
nl: fout bij laden van gedeelde bibliotheken

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
nl: FOUT IN DYNAMISCHE LINKER!!!

en: cannot create scope list
nl: kan lijst voor geldigheidsbereik niet aanmaken

en: shared object not open
nl: gedeeld object is niet open

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
nl: DST is niet toegestaan in SUID/SGID-programma's

en: empty dynamic string token substitution
nl: lege vervanging van DST

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
nl: kan helper '%s' niet laden vanwege lege DST-vervanging

en: cannot allocate dependency buffer
nl: kan geen geheugen reserveren voor afhankelijkhedenbuffer

en: cannot allocate dependency list
nl: kan geen geheugen reserveren voor afhankelijkhedenlijst

en: cannot allocate symbol search list
nl: kan geen geheugen reserveren voor symbolenzoeklijst

en: cannot create HWCAP priorities
nl: kan HWCAP-prioriteiten niet aanmaken

en: cannot create capability list
nl: kan privilegeslijst niet aanmaken

en: cannot allocate name record
nl: kan geen geheugen reserveren voor naamrecord

en: cannot create cache for search path
nl: kan cache voor zoekpad niet aanmaken

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
nl: kan geen kopie van RUNPATH/RPATH maken

en: cannot create search path array
nl: kan zoekpad-array niet aanmaken

en: cannot stat shared object
nl: kan gedeeld object niet vinden

en: cannot create shared object descriptor
nl: kan descriptor voor gedeeld object niet aanmaken

en: cannot read file data
nl: kan bestandsgegevens niet lezen

en: ELF load command address/offset not page-aligned
nl: adres/positie in ELF-laadopdracht is niet pagina-uitgelijnd

en: object file has no loadable segments
nl: objectbestand heeft geen laadbare segmenten

en: cannot dynamically load executable
nl: kan uitvoerbaar bestand niet dynamisch laden

en: object file has no dynamic section
nl: objectbestand heeft geen dynamische sectie

en: cannot dynamically load position-independent executable
nl: kan positie-onafhankelijk uitvoerbaar bestand niet dynamisch laden

en: shared object cannot be dlopen()ed
nl: gedeeld object kan niet met dlopen() geopend worden -- heeft DF_1_NOOPEN-vlag

en: cannot allocate memory for program header
nl: kan geen geheugen reserveren voor programmakop

en: cannot enable executable stack as shared object requires
nl: kan uitvoerbare stack niet aanzetten zoals gedeeld object vereist

en: cannot close file descriptor
nl: kan bestandsdescriptor niet sluiten

en: file too short
nl: bestand is te kort

en: invalid ELF header
nl: ongeldige ELF-header

en: ELF file data encoding not big-endian
nl: gegevenscodering van ELF-bestand is niet big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
nl: gegevenscodering van ELF-bestand is niet little-endian

en: ELF file version ident does not match current one
nl: ELF-bestands-identversie komt niet overeen met huidige

en: ELF file OS ABI invalid
nl: OS-ABI van ELF-bestand is ongeldig

en: ELF file ABI version invalid
nl: ABI-versie van ELF-bestand is ongeldig

en: nonzero padding in e_ident
nl: opvulling met niet-nullen in e_ident()

en: internal error
nl: **interne fout**

en: ELF file version does not match current one
nl: ELF-bestandsversie komt niet overeen met huidige

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
nl: alleen ET_DYN en ET_EXEC kunnen worden geladen

en: ELF file's phentsize not the expected size
nl: 'phentsize' van ELF-bestand heeft niet de verwachte grootte

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
nl: verkeerde ELF-klasse: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
nl: verkeerde ELF-klasse: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
nl: kan gedeeld objectbestand niet openen

en: failed to map segment from shared object
nl: kan segment van gedeeld object niet in het geheugen plaatsen

en: cannot change memory protections
nl: kan geheugenbeschermingen niet veranderen

en: cannot map zero-fill pages
nl: kan nul-gevulde pagina's niet in het geheugen plaatsen

en: symbol lookup error
nl: opzoekfout voor symbool

en: cannot extend global scope
nl: kan globaal geldigheidsbereik niet uitbreiden

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
nl: De TLS-generatieteller is opnieuw bij nul begonnen!
    Dit is een **programmafout**.  Graag rapporteren.

en: cannot allocate address lookup data
nl: kan geen geheugen reserveren voor adresopzoekgegevens

en: invalid mode for dlopen()
nl: ongeldige modus voor dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
nl: geen naamsruimten meer beschikbaar voor dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
nl: ongeldige doelnaamsruimte in dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
nl: kan geen geheugen reserveren binnen statisch TLS-blok

en: cannot make segment writable for relocation
nl: kan segment niet schrijfbaar maken voor verplaatsing

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
nl: %s: onvoldoende geheugen om verplaatsingsresultaten van %s op te slaan

en: cannot restore segment prot after reloc
nl: kan segmentbescherming niet herstellen na verplaatsing

en: cannot apply additional memory protection after relocation
nl: kan extra geheugenbescherming niet toepassen na verplaatsing

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
nl: RTLD_NEXT is gebruikt in code die niet dynamisch geladen is

en: cannot create TLS data structures
nl: kan TLS-gegevensstructuren niet aanmaken

en: version lookup error
nl: opzoekfout voor versie

en: cannot allocate version reference table
nl: kan geen geheugen reserveren voor tabel met versieverwijzingen

en: DT_RELR without GLIBC_ABI_DT_RELR dependency
nl: DT_RELR zonder een GLIBC_ABI_DT_RELR-afhankelijkheid

en: Print cache
nl: inhoud van de cache weergeven

en: Generate verbose messages
nl: gedetailleerde uitvoer produceren

en: Don't build cache
nl: geen cache opbouwen

en: Don't update symbolic links
nl: symbolische koppelingen niet bijwerken

en: Change to and use ROOT as root directory
nl: naar deze map gaan en als hoofdmap gebruiken

en: ROOT
nl: BASISMAP

en: CACHE
nl: CACHE-BESTAND

en: Use CACHE as cache file
nl: dit cachebestand gebruiken

en: CONF
nl: CONFIG-BESTAND

en: Use CONF as configuration file
nl: dit configuratiebestand gebruiken

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
nl: alleen de mappen op de opdrachtregel verwerken; geen cache opbouwen

en: Manually link individual libraries.
nl: individuele bibliotheken handmatig koppelen

en: FORMAT
nl: INDELING

en: Format to use: new (default), old, or compat
nl: te gebruiken indeling: 'new' (standaard), 'old', of 'compat'

en: Ignore auxiliary cache file
nl: hulpcachebestand negeren

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
nl:   
    Configureren van de dynamische linker.

en: Path `%s' given more than once
nl: Pad '%s' is meerdere malen opgegeven

en: (from %s:%d and %s:%d)
nl: (van %s:%d en %s:%d)

en: Could not form glibc-hwcaps path
nl: Kan 'glibc-hwcaps'-pad niet vormen

en: Listing directory %s
nl: Kan map %s niet lezen

en: Can't stat %s
nl: Kan status van %s niet opvragen

en: Can't stat %s
nl: Kan status van %s niet opvragen

en: %s is not a symbolic link
nl: %s is geen symbolische koppeling

en: Can't unlink %s
nl: Kan %s niet ontkoppelen

en: Can't link %s to %s
nl: Kan %s niet aan %s koppelen

en:  (changed)
nl:  (gewijzigd)

en:  (SKIPPED)
nl:  (OVERGESLAGEN)

en: Can't find %s
nl: Kan %s niet vinden

en: Cannot lstat %s
nl: Kan status van link %s niet opvragen

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
nl: Bestand %s wordt genegeerd omdat het geen gewoon bestand is.

en: No link created since soname could not be found for %s
nl: Geen koppeling aangemaakt, want kan van %s de 'soname'
    (de naam van het gedeelde object) niet vinden

en:  (from %s:%d)
nl:  (van %s:%d)

en: Can't open directory %s
nl: Kan map %s niet openen

en: Could not form library path
nl: Kan bibliotheekpad niet vormen

en: Input file %s not found.
nl: Kan invoerbestand %s niet vinden

en: Cannot stat %s
nl: Kan status van %s niet opvragen

en: libc6 library %s in wrong directory
nl: libc6-bibliotheek %s zit in verkeerde map

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
nl: Bibliotheken %s en %s in map %s hebben dezelfde 'soname' maar een verschillende soort

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
nl: Waarschuwing: ontoegankelijk configuratiebestand wordt genegeerd: %s

en: %s:%u: hwcap directive ignored
nl: %s:%u: hwcap-directief is genegeerd

en: need absolute file name for configuration file when using -r
nl: bij gebruik van '-r' is voor het configuratiebestand een absoluut pad vereist

en: memory exhausted
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: %s:%u: cannot read directory %s
nl: %s:%u: kan map %s niet lezen

en: relative path `%s' used to build cache
nl: relatief pad '%s' wordt gebruikt bij opbouwen van cache

en: Can't chdir to /
nl: Kan niet naar hoofdmap ('/') gaan

en: Can't open cache file directory %s
nl: Kan map %s voor cachebestand niet openen

en: Written by %s and %s.
nl: Geschreven door %s en %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
nl: Gebruik:  ldd [OPTIE]... BESTAND...
    
    Bibliotheekafhankelijkheden weergeven.
    
          --help              deze hulptekst tonen
          --version           de programmaversie tonen
      -d, --data-relocs       dataverplaatsingen verwerken
      -r, --function-relocs   data- en functieverplaatsingen verwerken
      -u, --unused            ongebruikte directe afhankelijkheden tonen
      -v, --verbose           gedetailleerde uitvoer produceren

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
nl: ldd: optie '$1' is niet eenduidig

en: unrecognized option
nl: onbekende optie

en: Try \`ldd --help' for more information.
nl: Typ 'ldd --help' voor meer informatie.

en: missing file arguments
nl: ontbrekende bestandsargumenten

note: TRANS This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
nl: Bestand of map bestaat niet

en: not regular file
nl: niet een normaal bestand

en: warning: you do not have execution permission for
nl: waarschuwing: u hebt geen uitvoeringsrechten voor

en: 	not a dynamic executable
nl: 	geen dynamisch uitvoerbaar bestand

en: exited with unknown exit code
nl: eindigde met een onbekende afsluitwaarde

en: error: you do not have read permission for
nl: fout: u hebt geen leesrechten voor

en: cannot find program header of process
nl: kan programmakop van proces niet vinden

en: cannot read program header
nl: kan programmakop niet lezen

en: cannot read dynamic section
nl: kan dynamische sectie niet lezen

en: cannot read r_debug
nl: kan 'r_debug' niet lezen

en: cannot read program interpreter
nl: kan programma-interpreter niet lezen

en: cannot read link map
nl: kan link-kaart niet lezen

en: cannot read object name
nl: kan objectnaam niet lezen

en: cannot allocate buffer for object name
nl: kan geen geheugen reserveren voor objectnaambuffer

en: List dynamic shared objects loaded into process.
nl: Dynamische gedeelde objecten tonen die in proces geladen zijn.

en: Exactly one parameter with process ID required.
nl: Precies één argument met proces-ID is vereist.

en: invalid process ID '%s'
nl: ongeldig proces-ID: '%s'

en: cannot open %s
nl: kan '%s' niet openen

en: cannot open %s/task
nl: kan '%s/task' niet openen

en: cannot prepare reading %s/task
nl: kan lezen van '%s/task' niet voorbereiden

en: invalid thread ID '%s'
nl: ongeldig thread-ID: '%s'

en: cannot attach to process %lu
nl: kan niet aanhechten aan proces %lu

en: no valid %s/task entries
nl: geen geldige '%s/task' items

en: cannot get information about process %lu
nl: kan geen informatie verkrijgen over proces %lu

en: process %lu is no ELF program
nl: proces %lu is geen ELF-programma

en: file %s is truncated
nl: bestand %s is afgekapt

en: %s is a 32 bit ELF file.
nl: %s is een 32-bits ELF-bestand

en: %s is a 64 bit ELF file.
nl: %s is een 64-bits ELF-bestand

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
nl: Onbekende ELFCLASS in bestand %s

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
nl: %s is niet een gedeeld objectbestand (type = %d)

en: more than one dynamic segment
nl: meer dan één dynamisch segment

en: Cannot fstat file %s.
nl: Kan status van %s niet opvragen

en: File %s is empty, not checked.
nl: Bestand %s is leeg; niet gecontroleerd

en: File %s is too small, not checked.
nl: Bestand %s is te klein; niet gecontroleerd

en: Cannot mmap file %s.
nl: Kan bestand %s niet geheel in het geheugen plaatsen

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
nl: %s is geen ELF-bestand -- het heeft de verkeerde magische bytes aan het begin

en: Usage: sln src dest|file
nl: Gebruik:  sln BRON BESTEMMING|BESTAND

en: %s: file open error: %m
nl: %s: kan bestand niet openen: %m

en: No target in line %d
nl: Geen doel op regel %d

en: %s: destination must not be a directory
nl: %s: bestemming kan geen map zijn

en: %s: failed to remove the old destination
nl: %s: verwijderen van oude bestemming is mislukt

en: %s: invalid destination: %s
nl: %s: ongeldige bestemming: %s

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
nl: Ongeldige koppeling van "%s" naar "%s": %s

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
nl: Gebruik: sotruss [OPTIE...] [--] PROGRAMMA [PROGRAMMAOPTIE...]
    
      -F, --from VANLIJST     aanroepen vanuit objecten in VANLIJST volgen
      -T, --to NAARLIJST      aanroepen naar objecten in NAARLIJST volgen
    
      -e, --exit              ook het voltooien van functieaanroepen tonen
      -f, --follow            dochterprocessen volgen
      -o, --output BESTAND    uitvoer naar BESTAND (of BESTAND.$PID als ook '-f')
                                schrijven in plaats van standaardfoutuitvoer
    
      -?, --help              deze hulptekst tonen en stoppen
          --usage             een korte gebruikssamenvatting tonen en stoppen
          --version           de programmaversie tonen en stoppen

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
nl: Een argument dat verplicht of optioneel is voor een lange optie, is dat\nook voor de overeenkomstige korte optie.\n

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
nl: %s: optie vereist een argument -- '%s'\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
nl: %s: optie is niet eenduidig; mogelijkheden zijn:

en: Written by %s.\n
nl: Geschreven door %s.\n

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
nl: Gebruik:  %s [-F|--from VANLIJST] [-T|--to NAARLIJST]
              [-e|--exit] [--f|-follow] [-o|--output BESTAND]
              [-?|--help] [--usage] [--version]
              [--] PROGRAMMA [PROGRAMMAOPTIE...]\n

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
nl: %s: onbekende optie '%c%s'\n

en: Output selection:
nl: Uitvoerselectie:

en: print list of count paths and their number of use
nl: een lijst weergeven met telpaden en hoe vaak ze gebruikt worden

en: generate flat profile with counts and ticks
nl: een lineaire tabel met aantal aanroepen en tikken genereren

en: generate call graph
nl: een aanroepengrafiek genereren

en: Read and display shared object profiling data.
nl: Leest en toont profiling-gegevens van een gedeeld object.

en: SHOBJ [PROFDATA]
nl: GEDEELD_OBJECT [ANALYSEGEGEVENS]

en: failed to load shared object `%s'
nl: laden van gedeeld object '%s' is mislukt

en: cannot create internal descriptor
nl: kan interne descriptor niet aanmaken

en: Reopening shared object `%s' failed
nl: heropenen van gedeeld object '%s' is mislukt

en: stat(%s) failure
nl: stat(%s) is mislukt

en: read outside of file extents %zu + %jd > %jd
nl: leespoging buiten de bestands-extents -- %zu + %jd > %jd

en: reading of section headers failed
nl: lezen van sectiekoppen is mislukt

en: reading of section header string table failed
nl: lezen van tekenreekstabel in sectiekop is mislukt

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
nl: *** Kan naam van debuginfobestand niet lezen: %m

en: cannot determine file name
nl: kan bestandsnaam niet bepalen

en: reading of ELF header failed
nl: lezen van ELF-header is mislukt

en: too many section headers
nl: te veel sectiekoppen

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
nl: *** Het bestand '%s' is gestript: gedetailleerde analyse is niet mogelijk

en: failed to load symbol data
nl: laden van symboolgegevens is mislukt

en: cannot load profiling data
nl: kan analysegegevens niet laden

en: while stat'ing profiling data file
nl: bij opvragen van status van analysegegevensbestand

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
nl: analysegegevensbestand '%s' komt niet overeen met gedeeld object '%s'

en: failed to mmap the profiling data file
nl: kan analysegegevensbestand niet geheel in het geheugen plaatsen

en: error while closing the profiling data file
nl: fout bij sluiten van analysegegevensbestand

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
nl: '%s' is geen correct bestand met analysegegevens voor '%s'

en: cannot allocate symbol data
nl: kan geen geheugen reserveren voor symboolgegevens

en: String table string is too long
nl: Tekenreeks voor in tekenreekstabel is te lang

en: String table has too many entries
nl: Tekenreekstabel heeft te veel items

en: String table is too large
nl: Tekenreekstabel is te groot

en: cannot open output file
nl: kan uitvoerbestand niet openen

en: error while closing input `%s'
nl: fout bij sluiten van invoer '%s'

en: illegal input sequence at position %zd
nl: ongeldige invoerreeks op positie %zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
nl: onvolledige teken- of schuifreeks aan einde van buffer

en: error while reading the input
nl: fout bij lezen van de invoer

en: unable to allocate buffer for input
nl: kan geen geheugen reserveren voor invoerbuffer

en: Input/Output format specification:
nl: Specificatie van in- en uitvoercodering:

en: encoding of original text
nl: codering van oorspronkelijke tekst

en: encoding for output
nl: codering van uitvoer

en: Information:
nl: Informatie:

en: list all known coded character sets
nl: alle bekende gecodeerde tekensets opsommen

en: Output control:
nl: Uitvoerbeheer:

en: omit invalid characters from output
nl: ongeldige tekens in uitvoer overslaan

en: FILE
nl: BESTAND

en: output file
nl: uitvoerbestand

en: suppress warnings
nl: waarschuwingen onderdrukken

en: print progress information
nl: voortgangsinformatie tonen

en: BYTE-COUNT
nl: AANTAL BYTES

en: size of in-memory scratch buffer
nl: grootte van kladbuffer in geheugen

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
nl:   
    Converteert bestanden van de ene codering naar een andere.

en: [FILE...]
nl: [BESTAND...]

en: failed to start conversion processing
nl: beginnen van conversieproces is mislukt

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
nl: conversie vanuit '%s' en conversie naar '%s' worden niet ondersteund

en: conversion from `%s' is not supported
nl: conversie vanuit '%s' wordt niet ondersteund

en: conversion to `%s' is not supported
nl: conversie naar '%s' wordt niet ondersteund

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
nl: conversie van '%s' naar '%s' wordt niet ondersteund

en: invalid buffer size: %s
nl: ongeldige buffergrootte: %s

en: conversion stopped due to problem in writing the output
nl: conversie is gestopt vanwege probleem bij schrijven van de uitvoer

en: illegal input sequence at position %lld
nl: ongeldige invoerreeks op positie %lld

en: internal error (illegal descriptor)
nl: **interne fout**: ongeldige descriptor

en: unknown iconv() error %d
nl: onbekende iconv()-fout %d

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
nl: De volgende lijst bevat alle bekende gecodeerde tekensets.  Dit betekent
    niet noodzakelijkerwijs dat alle combinaties van deze namen kunnen worden
    gebruikt als parameters van VAN en NAAR.  Eén enkele gecodeerde tekenset
    kan met verschillende namen (aliassen) vermeld staan.

en: Create fastloading iconv module configuration file.
nl: Maakt een snelladend configuratiebestand voor een iconv-module.

en: [DIR...]
nl: [MAP...]

en: PATH
nl: PAD

en: Prefix used for all file accesses
nl: te gebruiken voorvoegsel voor alle bestandstoegangen

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
nl: uitvoer in BESTAND opslaan in plaats van op eigen locatie (--prefix geldt niet voor BESTAND)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
nl: standaardmappen niet doorzoeken, alleen die op de opdrachtregel

en: Directory arguments required when using --nostdlib
nl: Mapargumenten zijn vereist bij gebruik van '--nostdlib'

en: no output file produced because warnings were issued
nl: geen uitvoerbestand aangemaakt omdat er waarschuwingen werden gegeven

en: while inserting in search tree
nl: bij invoegen in zoekboom

en: cannot generate output file
nl: kan geen uitvoerbestand genereren

en: write of %zu bytes failed after %td: %m
nl: het schrijven van %zu bytes is mislukt na %td bytes: %m

en: write returned 0 after writing %td bytes of %zu
nl: schrijffunctie zei OK na het schrijven van %td bytes uit %zu

en: read of %zu bytes failed after %td: %m
nl: het lezen van %zu bytes is mislukt na %td bytes: %m

en: rcmd: Cannot allocate memory
nl: rcmd: Kan geen geheugen reserveren

en: rcmd: socket: All ports in use
nl: rcmd: socket: Alle poorten zijn in gebruik

en: connect to address %s:
nl: verbinden met adres %s:

en: Trying %s...
nl: Proberen van %s...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
nl: rcmd: schrijven (instellen van standaardfoutuitvoer): %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
nl: rcmd: polsen (instellen van standaardfoutuitvoer): %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
nl: polsen: protocolfout bij opzetten van circuit

en: socket: protocol failure in circuit setup
nl: socket: protocolfout bij opzetten van circuit

en: rcmd: %s: short read
nl: rcmd: %s: te weinig gelezen

en: lstat failed
nl: lstat() is mislukt

en: cannot open
nl: kan niet openen

en: fstat failed
nl: fstat() is mislukt

en: bad owner
nl: verkeerde eigenaar

en: writeable by other than owner
nl: schrijfbaar door anderen dan eigenaar

en: hard linked somewhere
nl: ergens hard gekoppeld

en: out of memory
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Error: .netrc file is readable by others.
nl: Fout: .netrc-bestand is leesbaar voor anderen.

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
nl: Verwijder de regel met 'password', of maak het bestand onleesbaar voor anderen.

en: Unknown .netrc keyword %s
nl: Onbekend .netrc-sleutelwoord %s

en: cannot read character map directory `%s'
nl: kan tekensetdefinitiesmap '%s' niet lezen

en: character map file `%s' not found
nl: kan tekensetdefinitiebestand '%s' niet vinden

en: default character map file `%s' not found
nl: kan standaard tekensetdefinitiebestand '%s' niet vinden

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
nl: tekensetdefinitie '%s' is niet ASCII-compatibel; de taalregio voldoet niet aan ISO C [--no-warnings=ascii]

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
nl: %s: <mb_cur_max> moet groter zijn dan <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
nl: syntaxfout in proloog: %s

en: invalid definition
nl: ongeldige definitie

en: bad argument
nl: onjuist argument

en: duplicate definition of <%s>
nl: dubbele definitie van <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
nl: waarde van <%s> moet groter of gelijk aan 1 zijn

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
nl: waarde van <%s> moet groter of gelijk aan de waarde van <%s> zijn

en: argument to <%s> must be a single character
nl: argument van <%s> moet een enkel teken zijn

en: character sets with locking states are not supported
nl: tekensets met blokkerende toestanden worden niet ondersteund

en: syntax error in %s definition: %s
nl: syntaxfout in definitie van %s: %s

en: no symbolic name given
nl: geen symbolische naam gegeven

en: invalid encoding given
nl: ongeldige codering gegeven

en: too few bytes in character encoding
nl: te weinig bytes in tekencodering

en: too many bytes in character encoding
nl: te veel bytes in tekencodering

en: no symbolic name given for end of range
nl: geen symbolische naam gegeven voor einde-van-bereik

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
nl: %1$s: definitie eindigt niet met 'END %1$s'

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
nl: na de definitie van CHARMAP zijn alleen definities van WIDTH toegestaan

en: value for %s must be an integer
nl: de waarde van %s moet een geheel getal zijn

en: %s: error in state machine
nl: %s: **interne fout** in toestandsmachine

en: %s: premature end of file
nl: %s: voortijdig einde van bestand

en: unknown character `%s'
nl: onbekend teken '%s'

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
nl: het aantal bytes in de bytereeks is voor begin en einde van het bereik niet hetzelfde: %d tegenover %d

en: invalid names for character range
nl: ongeldige namen voor tekenbereik

en: hexadecimal range format should use only capital characters
nl: hexadecimale bereikopgave mag alleen hoofdletters bevatten

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
nl: <%s> en <%s> zijn ongeldige namen voor een bereik

en: upper limit in range is smaller than lower limit
nl: bovengrens in bereik is kleiner dan ondergrens

en: resulting bytes for range not representable.
nl: resulterende bytes voor bereik zijn niet te representeren

en: No definition for %s category found
nl: Geen definitie gevonden voor %s-categorie

en: %s: field `%s' not defined
nl: %s: veld '%s' is niet gedefinieerd

en: %s: field `%s' must not be empty
nl: %s: veld '%s' mag niet leeg zijn

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
nl: %s: ongeldige stuurcode '%%%c' in veld '%s'

en: %s: terminology language code `%s' not defined
nl: %s: terminologiecode '%s' is niet gedefinieerd

en: %s: field `%s' must not be defined
nl: %s: veld '%s' mag niet gedefinieerd zijn

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
nl: %s: taalafkorting '%s' is niet gedefinieerd

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
nl: %s: waarde van '%s' komt niet overeen met waarde van '%s'

en: %s: numeric country code `%d' not valid
nl: %s: numerieke landcode '%d' is ongeldig

en: %s: field `%s' declared more than once
nl: %s: veld '%s' is meerdere keren gedeclareerd

en: %s: unknown character in field `%s'
nl: %s: onbekend teken in veld '%s'

en: %s: incomplete `END' line
nl: %s: onvolledige 'END'-regel

en: %s: syntax error
nl: %s: syntaxfout

en: `%.*s' already defined in charmap
nl: '%.*s' is al gedefinieerd in tekensetdefinitie

en: `%.*s' already defined in repertoire
nl: '%.*s' is al gedefinieerd in repertoire

en: `%.*s' already defined as collating symbol
nl: '%.*s' is al gedefinieerd als sorteringssymbool

en: `%.*s' already defined as collating element
nl: '%.*s' is al gedefinieerd als sorteringselement

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
nl: %s: 'forward' en 'backward' sluiten elkaar uit

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
nl: %s: '%s' wordt meerdere keren genoemd in definitie van gewicht %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
nl: %s: te veel voorschriften; het eerste item had er slechts %d

en: %s: not enough sorting rules
nl: %s: niet genoeg sorteervoorschriften

en: %s: empty weight string not allowed
nl: %s: lege gewichtstekenreeks is niet toegestaan

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
nl: %s: gewichten moeten hetzelfde beletselteken gebruiken als de naam

en: %s: too many values
nl: %s: te veel waarden

en: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
nl: sorteervolgorde voor '%.*s' is al gedefinieerd in %s:%zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
nl: %s: het begin- en eindsymbool van een bereik moeten enkele tekens aanduiden

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
nl: %s: de bytereeksen van het eerste en laatste bereikteken moeten dezelfde lengte hebben

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
nl: %s: de bytereeks van het eerste bereikteken is niet kleiner dan die van het laatste

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
nl: %s: beletselteken van symbolenbereik mag niet direct na 'order_start' staan

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
nl: %s: beletselteken van symbolenbereik mag niet direct voor 'order_end' staan

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
nl: '%s' en '%.*s' zijn geen geldige namen voor een symbolenbereik

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%zu
nl: %s: sorteervolgorde voor '%.*s' is al gedefinieerd in %s:%zu

en: %s: `%s' must be a character
nl: %s: '%s' moet een teken zijn

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
nl: %s: 'position' moet voor een specifiek niveau gebruikt worden ofwel in alle secties ofwel in geen

en: symbol `%s' not defined
nl: symbool '%s' is niet gedefinieerd

en: symbol `%s' has the same encoding as
nl: symbool '%s' heeft dezelfde codering als

en: symbol `%s'
nl: symbool '%s'

en: too many errors; giving up
nl: te veel fouten -- gestopt

en: %s: nested conditionals not supported
nl: %s: geneste voorwaardelijke constructies worden niet ondersteund

en: %s: more than one 'else'
nl: %s: meer dan één 'else'

en: %s: duplicate definition of `%s'
nl: %s: dubbele definitie van '%s'

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
nl: %s: dubbele declaratie van sectie '%s'

en: %s: unknown character in collating symbol name
nl: %s: onbekend teken in naam van sorteringssymbool

en: %s: unknown character in equivalent definition name
nl: %s: onbekend teken in naam van equivalentiedefinitie

en: %s: unknown character in equivalent definition value
nl: %s: onbekend teken in waarde van equivalentiedefinitie

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
nl: %s: onbekend symbool '%s' in equivalentiedefinitie

en: error while adding equivalent collating symbol
nl: fout bij toevoegen van equivalent sorteringssymbool

en: duplicate definition of script `%s'
nl: dubbele definitie van script '%s'

en: %s: unknown section name `%.*s'
nl: %s: onbekende sectienaam '%.*s'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
nl: %s: meerdere sorteervolgorde-definities voor sectie '%s'

en: %s: invalid number of sorting rules
nl: %s: ongeldig aantal sorteervoorschriften

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
nl: %s: meerdere sorteervolgorde-definities voor naamloze sectie

en: %s: missing `order_end' keyword
nl: %s: ontbrekend sleutelwoord 'order_end'

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
nl: %s: sorteervolgorde voor symbool '%.*s' is nog niet gedefinieerd

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
nl: %s: sorteervolgorde voor element '%.*s' is nog niet gedefinieerd

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
nl: %s: kan niet herordenen na '%.*s': dit symbool is onbekend

en: %s: missing `reorder-end' keyword
nl: %s: ontbrekend sleutelwoord 'reorder-end'

en: %s: section `%.*s' not known
nl: %s: sectie '%.*s' is onbekend

en: %s: bad symbol <%.*s>
nl: %s: onjuist symbool <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
nl: %s: '%s' kan geen einde van bereik zijn

en: %s: empty category description not allowed
nl: %s: lege categoriebeschrijving is niet toegestaan

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
nl: %s: ontbrekend sleutelwoord 'reorder-sections-end'

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
nl: %s: '%s' zonder bijpassende 'ifdef' of 'ifndef'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
nl: %s: 'endif' zonder bijpassende 'ifdef' of 'ifndef'

en: No character set name specified in charmap
nl: Geen tekensetnaam aangegeven in tekensetdefinitie

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
nl: teken L'\u%0*x' in klasse '%s' moet in klasse '%s' zitten

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
nl: teken L'\u%0*x' in klasse '%s' mag niet in klasse '%s' zitten

en: internal error in %s, line %u
nl: **interne fout** in %s, regel %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
nl: teken '%s' in klasse '%s' moet in klasse '%s' zitten

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
nl: teken '%s' in klasse '%s' mag niet in klasse '%s' zitten

en: <SP> character not in class `%s'
nl: <SP>-teken zit niet in klasse '%s'

en: <SP> character must not be in class `%s'
nl: <SP>-teken mag niet in klasse '%s' zitten

en: character <SP> not defined in character map
nl: <SP>-teken is niet gedefinieerd in tekensetdefinitie

en: `digit' category has not entries in groups of ten
nl: het aantal items in de cijferscategorie is geen veelvoud van tien

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
nl: er zijn geen invoercijfers gedefinieerd en geen van de standaardnamen zit in de tekensetdefinitie

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
nl: niet alle tekens in 'outdigit' zijn beschikbaar in de tekensetdefinitie

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
nl: niet alle tekens gebruikt in 'outdigit' zijn beschikbaar in het repertoire

en: character class `%s' already defined
nl: tekenklasse '%s' is al gedefinieerd

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
nl: implementatiegrens: er zijn niet meer dan %Zd tekenklassen toegestaan

en: character map `%s' already defined
nl: tekensetdefinitie '%s' is al gedefinieerd

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
nl: implementatiegrens: er zijn niet meer dan %d tekensetdefinities toegestaan

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
nl: %s: veld '%s' bevat niet precies tien items

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
nl: eindwaarde <U%0*X> van bereik is kleiner dan beginwaarde <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
nl: begin- en eindbytereeks van bereik moeten dezelfde lengte hebben

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
nl: eindwaarde is kleiner dan beginwaarde

en: premature end of `translit_ignore' definition
nl: voortijdig einde van definitie van 'translit_ignore'

en: syntax error
nl: syntaxfout

en: %s: syntax error in definition of new character class
nl: %s: syntaxfout in definitie van nieuwe tekenklasse

en: %s: syntax error in definition of new character map
nl: %s: syntaxfout in nieuwe tekensetdefinitie

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
nl: een bereik met een beletselteken moet twee parameters van dezelfde soort bevatten

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
nl: in een bereik met symbolische namen mag het absolute beletselteken '...' niet gebruikt worden

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
nl: in een bereik met UCS-waarden moet het hexadecimale symbolische beletselsteken '..' gebruikt worden

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
nl: in een bereik met tekencodes moet het absolute beletselteken '...' gebruikt worden

en: duplicated definition for mapping `%s'
nl: dubbele definitie van afbeelding '%s'

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
nl: %s: sectie 'translit_start' eindigt niet met 'translit_end'

en: %s: duplicate `default_missing' definition
nl: %s: dubbele definitie van 'default_missing'

en: previous definition was here
nl: de vorige definitie was hier

en: %s: no representable `default_missing' definition found
nl: %s: geen representeerbare definitie van 'default_missing' gevonden

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
nl: %s: teken '%s' is niet gedefinieerd maar is nodig als standaardwaarde

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
nl: %s: teken '%s' in de tekensetdefinitie is niet te representeren met één byte

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
nl: %s: teken '%s' is nodig als standaardwaarde maar niet te representeren met één byte

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
nl: er zijn geen uitvoercijfers gedefinieerd en geen van de standaardnamen zit in de tekensetdefinitie

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
nl: %s: transliteratiegegevens van taalregio '%s' zijn niet beschikbaar

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
nl: %s: tabel voor klasse "%s": %lu bytes

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
nl: %s: tabel voor kaart "%s": %lu bytes

en: %s: table for width: %lu bytes
nl: %s: tabel voor breedte: %lu bytes

en: %s: no identification for category `%s'
nl: %s: geen identificatie voor categorie '%s'

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
nl: %s: onbekende standaard '%s' voor categorie '%s'

en: %s: duplicate category version definition
nl: %s: dubbele definitie van categorieversie

en: %s: invalid value for field `%s'
nl: %s: ongeldige waarde voor veld '%s'

en: %s: field `%s' undefined
nl: %s: veld '%s' is ongedefinieerd

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
nl: %s: de waarde voor veld '%s' mag geen lege tekenreeks zijn

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
nl: %s: geen juiste reguliere expressie voor veld '%s': %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
nl: %s: de waarde van veld 'int_curr_symbol' heeft een verkeerde lengte

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
nl: %s: de waarde van veld 'int_curr_symbol' is geen geldige naam uit ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: field `%s' not defined, using defaults
nl: %s: veld '%s' is niet gedefinieerd; standaardwaarden worden gebruikt

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
nl: %s: de waarde voor veld '%s' moet binnen het bereik %d...%d liggen

en: %s: value for field `%s' must be a single character
nl: %s: de waarde voor veld '%s' moet een enkel teken zijn

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
nl: %s: '-1' moet het laatste item in veld '%s' zijn

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
nl: %s: de waarden in veld '%s' moeten kleiner zijn dan 127

en: conversion rate value cannot be zero
nl: waarde van conversiekoers kan niet nul zijn

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
nl: %s: ongeldige stuurcode in veld '%s'

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
nl: %s: de richtingsaanduiding in tekenreeks %Zd in veld 'era' is niet '+' of '-'

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
nl: %s: de richtingsaanduiding in tekenreeks %Zd in veld 'era' is niet een enkel teken

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
nl: %s: ongeldig getal voor verplaatsing in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
nl: %s: rommel aan het einde van verplaatsingswaarde in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
nl: %s: ongeldige begindatum in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
nl: %s: rommel aan het einde van de begindatum in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
nl: %s: begindatum is ongeldig in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
nl: %s: ongeldige einddatum in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
nl: %s: rommel aan het einde van de einddatum in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
nl: %s: ontbrekende tijdperknaam in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
nl: %s: ontbrekende tijdperk-opmaak in tekenreeks %Zd in veld 'era'

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
nl: %s: derde parameter voor de waarde van veld '%s' mag niet groter zijn dan %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
nl: %s: waarden in veld '%s' mogen niet groter zijn dan %d

en: %s: too few values for field `%s'
nl: %s: te weinig waarden voor veld '%s'

en: extra trailing semicolon
nl: een extra puntkomma aan het einde

en: %s: too many values for field `%s'
nl: %s: te veel waarden voor veld '%s'

en: trailing garbage at end of line
nl: rommel aan het einde van de regel

en: garbage at end of number
nl: rommel aan het einde van getal

en: garbage at end of character code specification
nl: rommel aan het einde van tekencode-specificatie

en: unterminated symbolic name
nl: onafgesloten symbolische naam

en: invalid UTF-8 sequence %s
nl: ongeldige UTF-8-reeks %s

en: illegal 8-bit character in untranslated string
nl: ongeldig 8-bits teken in onvertaalde tekenreeks

en: illegal escape sequence at end of string
nl: ongeldige stuurcode aan het einde van tekenreeks

en: unterminated string
nl: onafgesloten tekenreeks

en: illegal 8-bit escape sequence
nl: ongeldige 8-bits stuurcodereeks

en: symbol `%.*s' not in charmap
nl: symbool '%.*s' zit niet in de tekensetdefinitie

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
nl: symbool '%.*s' zit niet in de repertoire-kaart

en: unknown name "%s"
nl: onbekende naam "%s"

en: System information:
nl: Systeeminformatie:

en: Write names of available locales
nl: namen van beschikbare taalregio's tonen

en: Write names of available charmaps
nl: namen van beschikbare tekensetdefinities tonen

en: Modify output format:
nl: Aanpassing van uitvoer:

en: Write names of selected categories
nl: namen van de geselecteerde categorieën tonen

en: Write names of selected keywords
nl: namen van de geselecteerde sleutelwoorden tonen

en: Print more information
nl: gedetailleerde uitvoer produceren

en: Get locale-specific information.
nl: Toont informatie over taalregio's.

en: NAME
    [-a|-m]
nl: NAAM
    [-a|-m]

en: while preparing output
nl: tijdens voorbereiden van uitvoer

en: Cannot set %s to default locale
nl: Kan %s niet op de standaard taalregio instellen

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
nl: waarschuwing: de variabele 'LOCPATH' is ingesteld op "%s"

en: Input Files:
nl: Invoerbestanden:

en: Symbolic character names defined in FILE
nl: bestand dat tekennamen op codes afbeeldt

en: Source definitions are found in FILE
nl: bestand met brondefinities

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
nl: bestand dat tekennamen op UCS4-waarden afbeeldt

en: Create output even if warning messages were issued
nl: ook uitvoer genereren na waarschuwingen

en: Do not create hard links between installed locales
nl: geen harde koppelingen maken tussen geïnstalleerde taalregios

en: Optional output file prefix
nl: optioneel voorvoegsel voor uitvoerbestand

en: Strictly conform to POSIX
nl: strict de POSIX-voorschriften volgen

en: Suppress warnings and information messages
nl: waarschuwingen en meldingen onderdrukken

en: Print more messages
nl: gedetailleerde uitvoer produceren

en: <warnings>
nl: <waarschuwingen>

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
nl: Kommagescheiden lijst van uit te schakelen waarschuwingen; mogelijke waarschuwingen zijn: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
nl: Kommagescheiden lijst van in te schakelen waarschuwingen; mogelijke waarschuwingen zijn: ascii, intcurrsym

en: Archive control:
nl: Archiefbeheer:

en: Don't add new data to archive
nl: geen nieuwe gegevens aan archief toevoegen

en: Add locales named by parameters to archive
nl: genoemde taalregio's aan archief toevoegen

en: Replace existing archive content
nl: bestaande inhoud van archief vervangen

en: Remove locales named by parameters from archive
nl: genoemde taalregio's uit archief verwijderen

en: List content of archive
nl: inhoud van archief weergeven

en: locale.alias file to consult when making archive
nl: te raadplegen aliassenbestand tijdens archivering

en: Generate little-endian output
nl: little-endian uitvoer produceren

en: Generate big-endian output
nl: big-endian uitvoer produceren

en: Compile locale specification
nl: Compileert de definitie van een taalregio.

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
nl: NAAM
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] BESTAND...
    --list-archive [BESTAND]

en: cannot create directory for output files
nl: kan map voor uitvoerbestanden niet aanmaken

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
nl: FATAAL: systeem definieert '_POSIX2_LOCALEDEF' niet

en: cannot open locale definition file `%s'
nl: kan taalregiodefinitiebestand '%s' niet openen

en: cannot write output files to `%s'
nl: kan uitvoerbestanden niet naar '%s' schrijven

en: no output file produced because errors were issued
nl: geen uitvoerbestand aangemaakt omdat er fouten werden gerapporteerd

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
nl: Systeemmap voor tekensetdefinities: %s
                voor repertoirekaarten: %s
                en het taalregiopad is: %s
    
    %s

en: cannot create output path '%s': %s
nl: kan uitvoerpad '%s' niet aanmaken: %s

en: no write permission to output path '%s': %s
nl: geen schrijfrechten naar uitvoerpad '%s': %s

en: circular dependencies between locale definitions
nl: circulaire afhankelijkheid tussen taalregiodefinities

en: cannot add already read locale `%s' a second time
nl: kan de reeds gelezen taalregio '%s' niet nogmaals toevoegen

en: cannot create temporary file: %s
nl: kan tijdelijk bestand %s niet aanmaken

en: cannot initialize archive file
nl: kan archiefbestand niet initialiseren

en: cannot resize archive file
nl: kan grootte van archiefbestand niet aanpassen

en: cannot map archive header
nl: kan archiefkop niet in het geheugen plaatsen

en: failed to create new locale archive
nl: aanmaken van een nieuw taalregio-archief is mislukt

en: cannot change mode of new locale archive
nl: kan modus van het nieuwe taalregio-archief niet wijzigen

en: cannot read data from locale archive
nl: kan geen gegevens lezen uit taalregio-archief

en: cannot map locale archive file
nl: kan taalregio-archief niet in het geheugen plaatsen

en: cannot lock new archive
nl: kan nieuwe archief niet vergrendelen

en: cannot extend locale archive file
nl: kan taalregio-archiefbestand niet uitbreiden

en: cannot change mode of resized locale archive
nl: kan modus van aangepast taalregio-archief niet wijzigen

en: cannot rename new archive
nl: kan nieuwe archief niet hernoemen

en: cannot open locale archive "%s"
nl: kan taalregio-archief '%s' niet openen

en: cannot stat locale archive "%s"
nl: kan status van taalregio-archief '%s' niet opvragen

en: cannot lock locale archive "%s"
nl: kan taalregio-archief '%s' niet vergrendelen

en: cannot unlock archive header
nl: kan archiefkop niet ontgrendelen

en: cannot read archive header
nl: kan archiefkop niet lezen

en: bad magic value in archive header
nl: onjuist magisch getal in archiefkop

en: locale '%s' already exists
nl: taalregio '%s' bestaat al

en: cannot add to locale archive
nl: kan niet aan taalregio-archief toevoegen

en: locale alias file `%s' not found
nl: kan taalregio-aliassenbestand '%s' niet vinden

en: Adding %s
nl: Toevoegen van %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
nl: kan status van '%s' niet opvragen: %s -- genegeerd

en: "%s" is no directory; ignored
nl: '%s' is geen map -- genegeerd

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
nl: kan map '%s' niet openen: %s -- genegeerd

en: incomplete set of locale files in "%s"
nl: onvolledige verzameling van taalregiobestanden in '%s'

en: cannot read all files in "%s": ignored
nl: kan niet alle bestanden in '%s' lezen -- genegeerd

en: locale "%s" not in archive
nl: taalregio '%s' zit niet in het archief

en: argument to `%s' must be a single character
nl: argument van '%s' moet een enkel teken zijn

en: syntax error: not inside a locale definition section
nl: syntaxfout: niet binnen een taalregiodefinitie-sectie

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
nl: kan uitvoerbestand '%s' niet openen voor categorie '%s'

en: failure while writing data for category `%s'
nl: fout bij schrijven van gegevens voor categorie '%s'

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
nl: kan uitvoerbestand '%s' niet aanmaken voor categorie '%s'

en: expecting string argument for `copy'
nl: argument van 'copy' dient een tekenreeks te zijn

en: locale name should consist only of portable characters
nl: een taalregionaam mag alleen uit overdraagbare tekens bestaan

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
nl: als 'copy' gebruikt wordt, zijn geen andere sleutelwoorden toegestaan

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
nl: %1$s: definitie eindigt niet met 'END %1$s'

en: syntax error in repertoire map definition: %s
nl: syntaxfout in repertoire-kaart-definitie: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
nl: geen waarde <Uxxxx> of <Uxxxxxxxx> gegeven

en: cannot save new repertoire map
nl: kan nieuwe repertoire-kaart niet opslaan

en: repertoire map file `%s' not found
nl: kan repertoire-kaart '%s' niet vinden

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
nl: De eigenaar, groep en toegangsrechten van een pseudoterminal-slaaf instellen
    overeenkomstig de pseudoterminal-meester gegeven in bestandsdescriptor '%d'.
    Dit is een hulpprogramma voor de grantpt()-functie, niet bedoeld om direct
    vanaf de opdrachtregel uitgevoerd te worden.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
nl: De eigenaar is ingesteld op de huidige gebruiker,
    de groep is ingesteld op '%s',
    en de toegangsrechten zijn ingesteld op '%o'.
    
    %s

en: too many arguments
nl: te veel argumenten

en: needs to be installed setuid `root'
nl: moet als setuid(root) geïnstalleerd zijn

en: memory is consistent, library is buggy
nl: geheugentoestand is wel consistent -- **programmafout** in de bibliotheek

en: memory clobbered before allocated block
nl: geheugen vóór toegewezen blok is overschreven

en: memory clobbered past end of allocated block
nl: geheugen na toegewezen blok is overschreven

en: block freed twice
nl: blok is tweemaal vrijgegeven

en: bogus mcheck_status, library is buggy
nl: onjuiste 'mcheck_status' -- **programmafout** in de bibliotheek

en: %s: option '%s' requires an argument\n
nl: %s: optie '%s' vereist een argument\n

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
nl: Gebruik:  memusage [OPTIE]... PROGRAMMA [PROGRAMMA-OPTIE]...
    
    Het geheugengebruik van PROGRAMMA bijhouden.
    
      -n,--progname=NAAM     te observeren programma
      -p,--png=BESTAND       een PNG-plaatje maken en opslaan in BESTAND
      -d,--data=BESTAND      de verzamelde binaire gegevens opslaan in BESTAND
      -u,--unbuffered        de uitvoer niet bufferen
      -b,--buffer=GROOTTE    hoeveelheid te bufferen uitvoergegevens
         --no-timer          geen extra tijdsinformatie verzamelen
      -m,--mmap              ook mmap() en dergelijke observeren
    
      -?,--help              deze hulptekst tonen
         --usage             een korte gebruikssamenvatting tonen
      -V,--version           de programmaversie tonen
    
     De volgende opties zijn alleen bij grafische uitvoer van toepassing:
      -t,--time-based        de grafiek lineair in de tijd maken
      -T,--total             ook een grafiek van totale geheugengebruik maken
         --title=TEKST       titel van de grafiek
      -x,--x-size=GETAL      breedte van de grafiek in pixels
      -y,--y-size=GETAL      hoogte van de grafiek in pixels
    
    Een argument dat verplicht is voor een lange optie, is dat
    ook voor de overeenkomstige korte optie.

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
nl: Gebruik:  memusage [--data=BESTAND] [--progname=NAAM] [--png=BESTAND]
                [--unbuffered] [--buffer=GROOTTE] [--no-timer] [--time-based]
                [--total] [--title=TEKST] [--x-size=GETAL] [--y-size=GETAL]
                PROGRAMMA [PROGRAMMA-OPTIE]...

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
nl: memusage: optie '${1##*=}' is niet eenduidig

en: memusage: unrecognized option \`$1'
nl: memusage: onbekende optie '$1'

en: No program name given
nl: Geen programmanaam gegeven

en: Name output file
nl: naam van uitvoerbestand

en: STRING
nl: TEKENREEKS

en: Title string used in output graphic
nl: te gebruiken titel in uitvoergrafiek

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
nl: de uitvoer lineair in de tijd maken (standaard is lineair in het aantal functie-aanroepen)

en: Also draw graph for total memory consumption
nl: ook een grafiek maken van totale geheugengebruik

en: VALUE
nl: WAARDE

en: Make output graphic VALUE pixels wide
nl: uitvoergrafiek dit aantal beeldpunten breed maken

en: Make output graphic VALUE pixels high
nl: uitvoergrafiek dit aantal beeldpunten hoog maken

en: Generate graphic from memory profiling data
nl: Een grafiek maken van geheugenanalyse-gegevens.

en: DATAFILE [OUTFILE]
nl: GEGEVENSBESTAND [UITVOERBESTAND]

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: unable to free arguments
nl: kan geheugen van argumenten niet vrijgeven

en: Success
nl: Gelukt

en: Probable success
nl: Waarschijnlijk gelukt

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Probably not found
nl: Waarschijnlijk niet gevonden

en: Cache expired
nl: Cache is verlopen

en: NIS+ servers unreachable
nl: NIS+-servers zijn onbereikbaar

en: Unknown object
nl: Onbekend object

en: Server busy, try again
nl: Server is bezig; probeer het nog eens

en: Generic system error
nl: Algemene systeemfout

en: First/next chain broken
nl: De 'eerste/volgende'-ketting is gebroken

note: TRANS The file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
nl: Toegang geweigerd

en: Not owner
nl: Niet de eigenaar

en: Name not served by this server
nl: Naam wordt door deze server niet aangeboden

en: Server out of memory
nl: Server heeft onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Object with same name exists
nl: Een object met dezelfde naam bestaat al

en: Not master server for this domain
nl: Is niet de hoofdserver voor dit domein

en: Invalid object for operation
nl: Ongeldig object voor actie

en: Malformed name, or illegal name
nl: Naam bevat verkeerde tekens of is ongeldig

en: Unable to create callback
nl: Kan geen terugaanroep aanmaken

en: Results sent to callback proc
nl: Resultaten verzonden aan terugaanroep-proces

en: Not found, no such name
nl: Niet gevonden; naam bestaat niet

en: Name/entry isn't unique
nl: Naam of item is niet uniek

en: Modification failed
nl: Wijziging is mislukt

en: Database for table does not exist
nl: Gegevensbank voor tabel bestaat niet

en: Entry/table type mismatch
nl: Item- en tabelsoort passen niet bij elkaar

en: Link points to illegal name
nl: Koppeling wijst naar ongeldige naam

en: Partial success
nl: Gedeeltelijk gelukt

en: Too many attributes
nl: Te veel kenmerken

en: Error in RPC subsystem
nl: Fout in RPC-subsysteem

en: Missing or malformed attribute
nl: Ontbrekend of ongeldig kenmerk

en: Named object is not searchable
nl: Genoemd object is niet doorzoekbaar

en: Error while talking to callback proc
nl: Fout bij communicatie met terugaanroep-proces

en: Non NIS+ namespace encountered
nl: Een naamsruimte anders NIS+ tegengekomen

en: Illegal object type for operation
nl: Ongeldige objectsoort voor actie

en: Passed object is not the same object on server
nl: Meegegeven object is niet hetzelfde object als op de server

en: Modify operation failed
nl: Wijzigingsactie is mislukt

en: Query illegal for named table
nl: Zoekopdracht is ongeldig voor genoemde tabel

en: Attempt to remove a non-empty table
nl: Poging tot verwijderen van een niet-lege tabel

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
nl: Fout bij toegang tot NIS+-koude-startbestand.  Is NIS+ wel geïnstalleerd?

en: Full resync required for directory
nl: Volledige hersynchronisatie is nodig voor map

en: NIS+ operation failed
nl: NIS+-actie is mislukt

en: NIS+ service is unavailable or not installed
nl: NIS+-dienst is onbeschikbaar of niet geïnstalleerd

en: Yes, 42 is the meaning of life
nl: Dat is waar, 42 is de zin van het leven...

en: Unable to authenticate NIS+ server
nl: Kan de NIS+-server niet authenticeren

en: Unable to authenticate NIS+ client
nl: Kan de NIS+-client niet authenticeren

en: No file space on server
nl: Geen schijfruimte meer op server

en: Unable to create process on server
nl: Kan geen nieuw proces starten op server

en: Master server busy, full dump rescheduled.
nl: Hoofdserver is bezig; volledig ophalen is uitgesteld

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
nl: LOCAL-item voor UID %d in map %s is niet uniek

en: UNKNOWN
nl: ONBEKEND

en: BOGUS OBJECT
nl: ONGELDIG OBJECT

en: NO OBJECT
nl: GEEN OBJECT

en: DIRECTORY
nl: MAP

en: GROUP
nl: GROEP

en: TABLE
nl: TABEL

en: ENTRY
nl: ITEM

en: LINK
nl: KOPPELING

en: PRIVATE
nl: PRIVÉ

en: (Unknown object
nl: (Onbekend object

en: Name : `%s'
nl: Naam : '%s'

en: Type : %s
nl: Soort : %s

en: Master Server :
nl: Hoofdserver :

en: Replicate :
nl: Replicaserver :

en: 	Name       : %s
nl: 	Naam             : %s

en: 	Public Key :
nl: 	Openbare sleutel :

en: None.
nl: Geen

en: Kerberos.
nl: Kerberos

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
nl: Onbekend (soort = %d, bits = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
nl: 	Universele adressen (%u)

en: Time to live :
nl: Levensduur :

en: Default Access rights :
nl: Standaard-toegangsrechten :

en: 	Type         : %s
nl: 	Soort            : %s

en: 	Access rights:
nl: 	Toegangsrechten  :

en: Group Flags :
nl: Groepsvlaggen :

en: 
    Group Members :
nl: 
    Groepsleden :

en: Table Type          : %s
nl: Tabelsoort       : %s

en: Number of Columns   : %d
nl: Aantal kolommen  : %d

en: Character Separator : %c
nl: Scheidingsteken  : %c

en: Search Path         : %s
nl: Zoekpad          : %s

en: Columns             :
nl: Kolommen         :

en: 	[%d]	Name          : %s
nl: 	[%d]	Naam            : %s

en: 		Attributes    :
nl: 		Kenmerken       :

en: 		Access Rights :
nl: 		Toegangsrechten :

en: Linked Object Type :
nl: Soort gekoppeld object:

en: Linked to : %s
nl: Gekoppeld aan : %s

en: 	Entry data of type %s
nl: 	Itemgegevens van soort %s

en: Encrypted data
nl: Gecodeerde gegevens

en: Binary data
nl: Binaire gegevens

en: Object Name   : %s
nl: Objectnaam      : %s

en: Directory     : %s
nl: Map             : %s

en: Owner         : %s
nl: Eigenaar        : %s

en: Group         : %s
nl: Groep           : %s

en: Access Rights :
nl: Toegangsrechten :

en: 
    Time to Live  :
nl: 
    Levensduur      :

en: Creation Time : %s
nl: Aanmaaktijd     : %s

en: Mod. Time     : %s
nl: Wijzigingstijd  : %s

en: Object Type   :
nl: Objectsoort     :

en:     Data Length = %u
nl:  Gegevenslengte = %u

en: Status            : %s
nl: Status          : %s

en: Number of objects : %u
nl: Aantal objecten : %u

en: Group entry for "%s.%s" group:
nl: Groepsitem voor "%s.%s"-groep:

en:     Explicit members:
nl:     Expliciete leden:

en:     No explicit members
nl:     Geen expliciete leden

en:     Implicit members:
nl:     Impliciete leden:

en:     No implicit members
nl:     Geen impliciete leden

en:     Recursive members:
nl:     Recursieve leden:

en:     No recursive members
nl:     Geen recursieve leden

en:     Explicit nonmembers:
nl:     Expliciete niet-leden:

en:     No explicit nonmembers
nl:     Geen expliciete niet-leden

en:     Implicit nonmembers:
nl:     Impliciete niet-leden:

en:     No implicit nonmembers
nl:     Geen impliciete niet-leden

en:     Recursive nonmembers:
nl:     Recursieve niet-leden:

en:     No recursive nonmembers
nl:     Geen recursieve niet-leden

en: Request arguments bad
nl: Verzoeksargumenten zijn ongeldig

en: RPC failure on NIS operation
nl: RPC-aanroep is mislukt bij NIS-actie

en: Can't bind to server which serves this domain
nl: Kan niet binden aan de server die dit domein aanbiedt

en: No such map in server's domain
nl: Afbeelding bestaat niet in domein van server

en: No such key in map
nl: Sleutel bestaat niet in afbeelding

en: Internal NIS error
nl: **Interne NIS-fout**

en: Local resource allocation failure
nl: Fout bij reserveren van lokale hulpbron

en: No more records in map database
nl: Geen records meer in afbeeldingengegevensbank

en: Can't communicate with portmapper
nl: Kan niet communiceren met poortvertaler

en: Can't communicate with ypbind
nl: Kan niet communiceren met ypbind()

en: Can't communicate with ypserv
nl: Kan niet communiceren met ypserv()

en: Local domain name not set
nl: Lokale domeinnaam is niet ingesteld

en: NIS map database is bad
nl: NIS-afbeeldingengegevensbank is beschadigd

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
nl: versies van NIS-client en -server passen niet bij elkaar -- kan dienst niet aanbieden

en: Database is busy
nl: Gegevensbank is bezig

en: Unknown NIS error code
nl: Onbekende NIS-foutcode

en: Internal ypbind error
nl: **Interne ypbind()-fout**

en: Domain not bound
nl: Domein is niet gebonden

en: System resource allocation failure
nl: Fout bij reserveren van systeemhulpbron

en: Unknown ypbind error
nl: Onbekende ypbind()-fout

en: yp_update: cannot convert host to netname
nl: yp_update: kan host niet converteren naar netnaam

en: yp_update: cannot get server address
nl: yp_update: kan server-adres niet opvragen

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
nl: Item "%s" niet gevonden in hosts-cache!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
nl: Herladen van "%s" in hosts-cache!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
nl: toevoegen van nieuw item "%s" van type %s voor %s aan cache%s

en:  (first)
nl:  (eerste)

en: checking for monitored file `%s': %s
nl: controleren van gemonitord bestand '%s': %s

en: monitored file `%s` changed (mtime)
nl: gemonitord bestand '%s' is gewijzigd (mtime)

en: pruning %s cache; time %ld
nl: snoeien van cache %s; tijd %ld

en: considering %s entry "%s", timeout %<PRIu64>
nl: overwegen van %s-item "%s", tijdslimiet %<PRIu64>

en:  - all data:
nl:  - alle data:

en:  - remaining data %p:
nl:  - resterende data %p:

en: invalid persistent database file "%s": %s
nl: ongeldig persistent gegevensbestand '%s': %s

en: uninitialized header
nl: ongeïnitialiseerde header

en: header size does not match
nl: grootte van de kop klopt niet

en: file size does not match
nl: bestandsgrootte klopt niet

en: verification failed
nl: gegevenscontrole is mislukt

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
nl: de aangeraden tabelgrootte voor gegevensbestand '%s' is groter dan de tabelgrootte van het persistente gegevensbestand

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
nl: kan geen alleen-lezen-descriptor voor '%s' aanmaken; geen mmap()

en: cannot access '%s'
nl: kan geen toegang tot '%s' verkrijgen

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
nl: gegevensbestand voor %s is beschadigd of wordt al gebruikt;
    verwijder %s zo nodig handmatig en herstart

en: cannot create %s; no persistent database used
nl: kan %s niet aanmaken; geen persistent gegevensbestand gebruikt

en: cannot create %s; no sharing possible
nl: kan %s niet aanmaken; bestandsdeling is niet mogelijk

en: cannot write to database file %s: %s
nl: kan niet naar gegevensbestand %s schrijven: %s

en: cannot open socket: %s
nl: kan socket niet openen: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
nl: kan socket geen verbindingen laten accepteren: %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
nl: 'inotify'-monitoring van bestand '%s' is uitgeschakeld: %s

en: monitoring file `%s` (%d)
nl: bestand '%s' wordt gemonitord (%d)

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
nl: 'inotify'-monitoring van map '%s' is uitgeschakeld: %s

en: monitoring directory `%s` (%d)
nl: map '%s' wordt gemonitord (%d)

en: monitoring file %s for database %s
nl: bestand '%s' wordt gemonitord voor gegevensbank '%s'

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
nl: opvragen van status van bestand '%s' is mislukt; zal het later opnieuw proberen: %s

en: provide access to FD %d, for %s
nl: toegang verleend aan bestandsdescriptor %d, voor %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
nl: kan verzoek voor oude versie %d niet behandelen; huidige versie is %d

en: request from %ld not handled due to missing permission
nl: verzoek van %ld is niet behandeld omdat er rechten ontbreken

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
nl: verzoek van '%s' [%ld] is niet behandeld omdat er rechten ontbreken

en: request not handled due to missing permission
nl: verzoek is niet behandeld omdat er rechten ontbreken

en: cannot write result: %s
nl: kan resultaat niet schrijven: %s

en: error getting caller's id: %s
nl: fout bij opvragen van ID van aanroeper: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
nl: kan '/proc/self/cmdline' niet openen: %m -- paranoia-modus is uitgeschakeld

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
nl: kan niet overschakelen naar oude UID: %s -- paranoia-modus is uitgeschakeld

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
nl: kan niet overschakelen naar oude GID: %s -- paranoia-modus is uitgeschakeld

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
nl: kan niet overschakelen naar oude werkmap: %s -- paranoia-modus is uitgeschakeld

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
nl: her-exec() is mislukt: %s -- paranoia-modus is uitgeschakeld

en: cannot change current working directory to "/": %s
nl: kan huidige werkmap niet overschakelen naar '/': %s

en: short read while reading request: %s
nl: te weinig gelezen bij lezen van verzoek: %s

en: key length in request too long: %d
nl: sleutellengte in verzoek is te lang: %d

en: short read while reading request key: %s
nl: te weinig gelezen bij lezen van verzoeksleutel: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
nl: handle_request(): verzoek ontvangen (versie = %d) van PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
nl: handle_request(): verzoek ontvangen (versie = %d)

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
nl: 'inotify'-gebeurtenis voor '%s' is genegeerd (bestand bestaat al)

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
nl: gemonitord bestand '%s' werd «%s»; wachter wordt verwijderd

en: failed to remove file watch `%s`: %s
nl: verwijderen van bestandswachter '%s' is mislukt: %s

en: monitored file `%s` was written to
nl: er is geschreven naar gemonitord bestand '%s'

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
nl: gemonitorde oudermap '%s' werd «%s»; wachter op '%s' wordt verwijderd`

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
nl: gemonitord bestand '%s' werd «%s»; wachter wordt toegevoegd

en: failed to add file watch `%s`: %s
nl: toevoegen van bestandswachter '%s' is mislukt: %s

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
nl: 'inotify'-monitoring is uitgeschakeld na leesfout %d

en: could not initialize conditional variable
nl: kan conditionele variabele niet initialiseren

en: could not start clean-up thread; terminating
nl: kan opschoon-thread niet starten -- gestopt

en: could not start any worker thread; terminating
nl: kan geen enkele werk-thread starten -- gestopt

en: Failed to run nscd as user '%s'
nl: uitvoeren van nscd als gebruiker '%s' is mislukt

en: initial getgrouplist failed
nl: eerste getgrouplist() is mislukt

en: getgrouplist failed
nl: getgrouplist() is mislukt

en: setgroups failed
nl: setgroups() is mislukt

en: short write in %s: %s
nl: te weinig geschreven in %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
nl: Item "%s" niet gevonden in groeps-cache!

en: Reloading "%s" in group cache!
nl: Herladen van "%s" in groeps-cache!

en: Invalid numeric gid "%s"!
nl: Ongeldig numeriek GID '%s'!

en: freed %zu bytes in %s cache
nl: %zu bytes in cache %s zijn vrijgegeven

en: no more memory for database '%s'
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar voor gegevensbank '%s'

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
nl: Item "%s" niet gevonden in groeps-cache!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
nl: Herladen van "%s" in groeps-cache!

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
nl: Item "%s (%s,%s,%s)" niet gevonden in groeps-cache!

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
nl: Herladen van "%s (%s,%s,%s)" in groeps-cache!

en: Read configuration data from NAME
nl: configuratiegegevens lezen uit dit bestand

en: Do not fork and display messages on the current tty
nl: niet naar achtergrond gaan; berichten op huidige TTY weergeven

en: Print contents of the offline cache file NAME
nl: inhoud van genoemde offline cachebestand weergeven

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
nl: niet naar achtergrond gaan, maar verder als dienst gedragen

en: NUMBER
nl: GETAL

en: Start NUMBER threads
nl: dit aantal threads starten

en: Shut the server down
nl: de server afsluiten

en: Print current configuration statistics
nl: huidige configuratiestatistieken weergeven

en: Invalidate the specified cache
nl: genoemde cache ongeldig maken

en: TABLE,yes
nl: TABEL,ja

en: Use separate cache for each user
nl: aparte cache gebruiken voor elke gebruiker

en: Name Service Cache Daemon.
nl:   
    Daemon voor namen-cache.

en: wrong number of arguments
nl: onjuist aantal argumenten

en: failure while reading configuration file; this is fatal
nl: kan configuratiebestand niet lezen -- server wordt niet gestart

en: already running
nl: wordt al uitgevoerd

en: cannot create a pipe to talk to the child
nl: kan geen pijp aanmaken om met dochter te praten

en: cannot fork
nl: kan geen nieuw proces starten

en: cannot change current working directory to "/"
nl: kan '/' niet de huidige werkmap maken

en: Could not create log file
nl: Kan geen logbestand aanmaken

en: write incomplete
nl: ongeldigmakingsopdracht is onvolledig geschreven

en: cannot read invalidate ACK
nl: geen ongeldigheidsbevestiging ontvangen

en: invalidation failed
nl: het ongeldigmaken is mislukt

en: Only root is allowed to use this option!
nl: Alleen root mag deze optie gebruiken!

en: '%s' is not a known database
nl: '%s' is geen bekende gegevensbank

en: secure services not implemented anymore
nl: beveiligde services worden niet langer ondersteund

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
nl: Ondersteunde tabellen:
    %s
    
    Voor het rapporteren van programmafouten, zie:
      %s.

en: 'wait' failed
nl: 'wait' is mislukt

en: child exited with status %d
nl: dochterproces eindigde met afsluitwaarde %d

en: child terminated by signal %d
nl: dochterproces is beëindigd door signaal %d

en: database %s is not supported
nl: gegevensbank '%s' wordt niet ondersteund

en: Parse error: %s
nl: Ontledingsfout: %s

en: Must specify user name for server-user option
nl: De optie 'server-user' vereist een gebruikersnaam als argument

en: Must specify user name for stat-user option
nl: De optie 'stat-user' vereist een gebruikersnaam als argument

en: Must specify value for restart-interval option
nl: De optie 'restart-interval' vereist een waarde als argument

en: Unknown option: %s %s %s
nl: Onbekende optie: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
nl: Kan huidige werkmap niet bepalen: %s -- paranoia-modus is uitgeschakeld

en: maximum file size for %s database too small
nl: Maximum bestandsgrootte voor %s-gegevensbank is te klein

en: cannot write statistics: %s
nl: Kan statistieken niet schrijven: %s

en: yes
nl: ja

en: no
nl: nee

en: Only root or %s is allowed to use this option!
nl: Alleen root of %s mag deze optie gebruiken!

en: nscd not running!
nl: Er is geen nscd-proces actief!

en: cannot read statistics data
nl: Kan statistieken niet lezen

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
nl: Configuratie van nscd:
    
    %15d  debugniveau van server

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
nl: %3ud %2uh %2um %2lus  looptijd van server

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
nl:     %2uh %2um %2lus  looptijd van server

en:         %2um %2lus  server runtime
nl:         %2um %2lus  looptijd van server

en:             %2lus  server runtime
nl:             %2lus  looptijd van server

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
nl: %15d  huidig aantal threads
    %15d  maximum aantal threads
    %15lu  aantal keren dat aanroepers moesten wachten
    %15s  paranoia-modus ingeschakeld
    %15lu  interne herstarts
    %15u  aantal herladingen

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
nl: 
    %s-cache:
    
    %15s  cache is ingeschakeld
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache wordt gedeeld
    %15zu  voorgestelde grootte
    %15zu  totale beschikbare ruimte
    %15zu  gebruikte ruimte
    %15lu  seconden levensduur voor positieve items
    %15lu  seconden levensduur voor negatieve items
    %15<PRIuMAX>  cachetreffers op positieve items
    %15<PRIuMAX>  cachetreffers op negatieve items
    %15<PRIuMAX>  cachemissers op positieve items
    %15<PRIuMAX>  cachemissers op negatieve items
    %15lu%% treffers
    %15zu  huidig aantal waarden in cache
    %15zu  maximum aantal waarden in cache
    %15zu  maximale doorzochte kettinglengte
    %15<PRIuMAX>  aantal vertragingen op leesblokkering
    %15<PRIuMAX>  aantal vertragingen op schrijfblokkering
    %15<PRIuMAX>  aantal mislukte geheugenreserveringen
    %15s  /etc/%s controleren op wijzigingen

en: Haven't found "%s" in user database cache!
nl: Item "%s" niet gevonden in gebruikers-cache!

en: Reloading "%s" in user database cache!
nl: Herladen van "%s" in gebruikers-cache!

en: Invalid numeric uid "%s"!
nl: Ongeldig numeriek UID '%s'!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
nl: Kan geen verbinding maken met audit-subsysteem: %m

en: Failed to set keep-capabilities
nl: Kan 'keep-capabilities' (privilegesbehoud) niet inschakelen

en: prctl(KEEPCAPS) failed
nl: prctl(KEEPCAPS) is mislukt

en: Failed to initialize drop of capabilities
nl: Privilegesvermindering werkt niet

en: cap_init failed
nl: cap_init() is mislukt

en: Failed to drop capabilities
nl: Verminderen van privileges is mislukt

en: cap_set_proc failed
nl: cap_set_proc() is mislukt

en: Failed to unset keep-capabilities
nl: Kan 'keep-capabilities' (privilegesbehoud) niet uitschakelen

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
nl: Kan niet bepalen of de kernel SELinux ondersteunt

en: Failed to start AVC thread
nl: Kan geen AVC-thread starten

en: Failed to create AVC lock
nl: Kan geen AVC-grendel aanmaken

en: Failed to start AVC
nl: Kan AVC niet starten

en: Access Vector Cache (AVC) started
nl: AVC (Access Vector Cache) is gestart

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
nl: Fout bij opvragen van beleid voor ongedefinieerde objectklassen of toegangsrechten.

en: Error getting security class for nscd.
nl: Fout bij verkrijgen van veiligheidsklasse voor nscd.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
nl: Fout bij vertalen van toegangsrechtennaam "%s" naar een toegangsvectorbit.

en: Error getting context of socket peer
nl: Kan geen context voor partnersocket verkrijgen

en: Error getting context of nscd
nl: Kan geen context voor nscd verkrijgen

en: Error getting sid from context
nl: Kan uit de context geen SID verkrijgen

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
nl: 
    SELinux AVC-statistieken:
    
    %15u  items opgezocht
    %15u  item-treffers
    %15u  item-missers
    %15u  items verworpen
    %15u  CAV-opzoekingen
    %15u  CAV-treffers
    %15u  CAV-peilingen
    %15u  CAV-missers

en: Haven't found "%s" in services cache!
nl: Item "%s" niet gevonden in diensten-cache!

en: Reloading "%s" in services cache!
nl: Herladen van "%s" in diensten-cache!

en: database [key ...]
nl: gegevensbank [sleutel...]

en: Service configuration to be used
nl: te gebruiken configuratie

en: disable IDN encoding
nl: IDN-codering uitschakelen

en: do not filter out unsupported IPv4/IPv6 addresses (with ahosts*)
nl: niet-ondersteunde IPv4/IPv6-adressen (met ahosts*) niet uitfilteren

en: Get entries from administrative database.
nl: Haalt items op uit een administratieve gegevensbank.

en: Enumeration not supported on %s
nl: Opsomming wordt niet ondersteund op %s

en: Could not allocate group list: %m
nl: Kan geen geheugen reserveren voor groepslijst: %m

en: Unknown database name
nl: Onbekende gegevensbanknaam

en: Supported databases:
nl: Ondersteunde gegevensbanken:

en: Unknown database: %s
nl: Onbekende gegevensbank: %s

en: Convert key to lower case
nl: sleutel converteren naar kleine letters

en: Do not print messages while building database
nl: geen meldingen doen tijdens opbouwen van gegevensbank

en: Print content of database file, one entry a line
nl: inhoud van gegevensbank weergeven, één item per regel

en: CHAR
nl: LETTER

en: Generated line not part of iteration
nl: gegenereerde regel is geen deel van iteratie

en: Create simple database from textual input.
nl: Genereert uit tekstinvoer een eenvoudige gegevensbank.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
nl: INVOERBESTAND UITVOERBESTAND
    -o UITVOERBESTAND INVOERBESTAND
    -u INVOERBESTAND

en: cannot open database file `%s'
nl: kan gegevensbankbestand '%s' niet openen

en: no entries to be processed
nl: er zijn geen items om te bewerken

en: cannot create temporary file name
nl: kan geen tijdelijke bestandsnaam aanmaken

en: cannot create temporary file
nl: kan geen tijdelijk bestand aanmaken

en: cannot stat newly created file
nl: kan status van zojuist aangemaakt bestand niet bepalen

en: cannot rename temporary file
nl: kan tijdelijk bestand niet hernoemen

en: cannot create search tree
nl: kan zoekboom niet aanmaken

en: duplicate key
nl: dubbele sleutel

en: problems while reading `%s'
nl: problemen tijdens lezen van '%s'

en: failed to allocate memory
nl: reserveren van geheugen is mislukt

en: failed to write new database file
nl: schrijven van nieuw gegevensbankbestand is mislukt

en: cannot stat database file
nl: kan status van gegevensbankbestand niet bepalen

en: cannot map database file
nl: kan gegevensbankbestand niet geheel in het geheugen plaatsen

en: file not a database file
nl: bestand is geen gegevensbankbestand

en: cannot initialize SELinux context
nl: kan SELinux-context niet initialiseren

en: cannot set file creation context for `%s'
nl: kan aanmaakcontext voor '%s' niet instellen

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
nl: Gebruik:  %s [-v specificatie] naam_van_variabele [padnaam]

en:        %s -a [pathname]
nl:           %s -a [padnaam]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
nl: Gebruik:  getconf [-v SPEC] VAR
         of:  getconf [-v SPEC] PADVAR PAD
    
    De configuratiewaarde van variabele VAR tonen, of van variabele PADVAR
    voor pad PAD.  Als SPEC gegeven is, de waarden uit compilatieomgeving
    SPEC weergeven.

en: unknown specification "%s"
nl: onbekende specificatie '%s'

en: Couldn't execute %s
nl: Kan %s niet uitvoeren

en: undefined
nl: ongedefinieerd

en: Unrecognized variable `%s'
nl: Onbekende variabele '%s'

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
nl: %s: optie '%s%s' is niet eenduidig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
nl: %s: optie '%s%s' is niet eenduidig; mogelijkheden zijn:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
nl: %s: onbekende optie '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie '%s%s' staat geen argument toe

en: %s: option '%s%s' requires an argument
nl: %s: optie '%s%s' vereist een argument

en: %s: invalid option -- '%c'
nl: %s: ongeldige optie -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
nl: %s: optie vereist een argument -- '%c'

en: No match
nl: Geen overeenkomsten

en: Invalid regular expression
nl: Ongeldige reguliere expressie

en: Invalid collation character
nl: Ongeldig samengesteld teken

en: Invalid character class name
nl: Ongeldige tekenklassenaam

en: Trailing backslash
nl: Backslash aan het eind

en: Invalid back reference
nl: Ongeldige terugverwijzing

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
nl: Ongepaarde [, [^, [:, [., of [=

en: Unmatched ( or \(
nl: Ongepaarde ( of \(

en: Unmatched \{
nl: Ongepaarde \{

en: Invalid content of \{\}
nl: Ongeldige inhoud van \{\}

en: Invalid range end
nl: Ongeldig bereikeinde

en: Memory exhausted
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: Invalid preceding regular expression
nl: Ongeldige voorafgaande reguliere expressie

en: Premature end of regular expression
nl: Voortijdig einde van reguliere expressie

en: Regular expression too big
nl: Reguliere expressie is te groot

en: Unmatched ) or \)
nl: Ongepaarde ) of \)

en: No previous regular expression
nl: Geen eerdere reguliere expressie

en: parameter null or not set
nl: parameter is null of niet ingesteld

en: Resolver Error 0 (no error)
nl: Geen fout -- (herleidingsfoutnummer 0)

en: Unknown host
nl: Onbekende host

en: Host name lookup failure
nl: Opzoeken van hostnaam is mislukt

en: Unknown server error
nl: Onbekende serverfout

en: No address associated with name
nl: Geen adres geassocieerd met naam

en: Resolver internal error
nl: **Interne fout** in naamsherleider

en: Unknown resolver error
nl: Onbekende fout in naamsherleider

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
nl: %s: regel %d: meer dan %d trimdomeinen zijn niet mogelijk

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
nl: %s: regel %d: lijstscheidingsteken wordt niet gevolgd door domeinnaam

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
nl: %s: regel %d: 'on' (aan) of 'off' (uit) verwacht, '%s' gevonden

en: %s: line %d: bad command `%s'
nl: %s: regel %d: ongeldige opdracht '%s'

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
nl: %s: regel %d: rommel '%s' aan einde wordt genegeerd

en: Illegal opcode
nl: Ongeldige opcode

en: Illegal operand
nl: Ongeldige operand

en: Illegal addressing mode
nl: Ongeldige adresseringsmodus

en: Illegal trap
nl: Ongeldige 'trap'-opdracht

en: Privileged opcode
nl: Geprivilegieerde opcode

en: Privileged register
nl: Geprivilegieerd register

en: Coprocessor error
nl: Coprocessorfout

en: Internal stack error
nl: Interne stack-fout

en: Integer divide by zero
nl: Geheelgetaldeling door nul

en: Integer overflow
nl: Geheelgetaloverloop

en: Floating-point divide by zero
nl: Drijvendekomma-deling door nul

en: Floating-point overflow
nl: Drijvendekomma-overloop

en: Floating-point underflow
nl: Drijvendekomma-onderloop

en: Floating-poing inexact result
nl: Inexact drijvendekomma-resultaat

en: Invalid floating-point operation
nl: Ongeldige drijvendekomma-bewerking

en: Subscript out of range
nl: Index valt buiten bereik

en: Address not mapped to object
nl: Adres is niet verbonden aan een object

en: Invalid permissions for mapped object
nl: Ongeldige toegangsrechten voor object

en: Invalid address alignment
nl: Ongeldige adresuitlijning

en: Nonexisting physical address
nl: Niet-bestaand fysiek adres

en: Object-specific hardware error
nl: Objectspecifieke hardware-fout

en: Process breakpoint
nl: Proces-breekpunt

en: Process trace trap
nl: Proces-volgopdracht

en: Child has exited
nl: Dochter is afgesloten

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
nl: Dochter is abnormaal geëindigd en heeft geen coredump gemaakt

en: Child has terminated abnormally and created a core file
nl: Dochter is abnormaal geëindigd en heeft een coredumpbestand gemaakt

en: Traced child has trapped
nl: Gevolgde dochter heeft 'trap'-opdracht uitgevoerd

en: Child has stopped
nl: Dochter is gepauzeerd

en: Stopped child has continued
nl: Gepauzeerde dochter is doorgegaan

en: Data input available
nl: Gegevensinvoer is beschikbaar

en: Output buffers available
nl: Uitvoerbuffers zijn beschikbaar

en: Input message available
nl: Invoerbericht is beschikbaar

en: I/O error
nl: Invoer-/uitvoerfout

en: High priority input available
nl: Invoer met hoge prioriteit is beschikbaar

en: Device disconnected
nl: Verbinding met apparaat is verbroken

en: Signal sent by kill()
nl: Signaal gestuurd door kill()

en: Signal sent by sigqueue()
nl: Signaal gestuurd door sigqueue()

en: Signal generated by the expiration of a timer
nl: Signaal gegenereerd door het verlopen van een timer

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
nl: Signaal gegenereerd door de voltooiing van een asynchroon in-/uitvoerverzoek

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
nl: Signaal gegenereerd door de aankomst van een bericht in een lege berichtenwachtrij

en: Signal sent by tkill()
nl: Signaal gestuurd door tkill()

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
nl: Signaal gegenereerd door de voltooiing van een asynchroon naamopzoekverzoek

en: Signal generated by the completion of an I/O request
nl: Signaal gegenereerd door de voltooiing van een in-/uitvoerverzoek

en: Signal sent by the kernel
nl: Signaal gestuurd door de kernel

en: Unknown signal %d
nl: Onbekend signaal %d

en: %s%sUnknown signal %d
nl: %s%sOnbekend signaal %d

en: Unknown signal
nl: Onbekend signaal

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Real-time signal %d
nl: Realtime-signaal %d

en: Unknown signal %d
nl: Onbekend signaal %d

en: out of memory
nl: onvoldoende geheugen beschikbaar

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
nl: auth_unix.c: Fataal marshallingprobleem

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
nl: %s: %s; lage versie = %lu, hoge versie = %lu

en: %s: %s; why = %s
nl: %s: %s; reden = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
nl: %s: %s; reden = (onbekende authenticatiefout - %d)

en: RPC: Success
nl: RPC: Gelukt

en: RPC: Can't encode arguments
nl: RPC: Kan argumenten niet coderen

en: RPC: Can't decode result
nl: RPC: Kan resultaat niet decoderen

en: RPC: Unable to send
nl: RPC: Kan niet verzenden

en: RPC: Unable to receive
nl: RPC: Kan niet ontvangen

en: RPC: Timed out
nl: RPC: Duurde te lang

en: RPC: Incompatible versions of RPC
nl: RPC: Incompatibele versies van RPC

en: RPC: Authentication error
nl: RPC: Authenticatiefout

en: RPC: Program unavailable
nl: RPC: Programma is onbeschikbaar

en: RPC: Program/version mismatch
nl: RPC: Programma's of versies passen niet bij elkaar

en: RPC: Procedure unavailable
nl: RPC: Procedure is onbeschikbaar

en: RPC: Server can't decode arguments
nl: RPC: Server kan argumenten niet decoderen

en: RPC: Remote system error
nl: RPC: Fout in ginds systeem

en: RPC: Unknown host
nl: RPC: Onbekende host

en: RPC: Unknown protocol
nl: RPC: Onbekend protocol

en: RPC: Port mapper failure
nl: RPC: Mislukking in poortvertaler

en: RPC: Program not registered
nl: RPC: Programma is niet geregistreerd

en: RPC: Failed (unspecified error)
nl: RPC: Mislukt (ongespecificeerde fout)

en: RPC: (unknown error code)
nl: RPC: (onbekende foutcode)

en: Authentication OK
nl: Authenticatie is gelukt

en: Invalid client credential
nl: Ongeldige client-identificatiegegevens

en: Server rejected credential
nl: Server verwierp identificatiegegevens

en: Invalid client verifier
nl: Ongeldige client-verificatie

en: Server rejected verifier
nl: Server verwierp verificatie

en: Client credential too weak
nl: Client-identificatiegegevens zijn te zwak

en: Invalid server verifier
nl: Ongeldige server-verificatie

en: Failed (unspecified error)
nl: Mislukt (ongespecificeerde fout)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
nl: clnt_raw.c: fatale serialisatiefout van de kop

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
nl: pmap_getmaps.c: RPC-probleem

en: Cannot register service
nl: Kan dienst niet registreren

en: Cannot create socket for broadcast rpc
nl: Kan socket voor broadcast-RPC niet aanmaken

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
nl: Kan socket-optie 'SO_BROADCAST' niet instellen

en: Cannot send broadcast packet
nl: Kan broadcast-pakket niet verzenden

en: Broadcast poll problem
nl: Probleem bij polsen na broadcast

en: Cannot receive reply to broadcast
nl: Kan geen antwoord op broadcast ontvangen

en: svc_run: - out of memory
nl: svc_run.c: onvoldoende geheugen

en: svc_run: - poll failed
nl: svc_run.c: polsen is mislukt

en: can't reassign procedure number %ld
nl: kan procedurenummer %ld niet opnieuw toewijzen

en: couldn't create an rpc server
nl: kan geen RPC-server aanmaken

en: couldn't register prog %ld vers %ld
nl: kan programma %ld (versie %ld) niet registreren

en: registerrpc: out of memory
nl: registerrpc(): onvoldoende geheugen

en: trouble replying to prog %d
nl: problemen bij antwoorden aan programma %d

en: never registered prog %d
nl: programma %d is nooit geregistreerd

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
nl: svc_tcp.c: probleem bij aanmaken van TCP-socket

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
nl: svc_tcp.c: getsockname() en listen() zijn mislukt

en: svcudp_create: socket creation problem
nl: svcudp_create(): probleem bij aanmaken van socket

en: svcudp_create - cannot getsockname
nl: svcudp_create(): getsockname() is mislukt

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
nl: svcudp_create(): 'xp_pad' is te klein voor 'IP_PKTINFO'

en: enablecache: cache already enabled
nl: enablecache(): buffering staat al aan

en: enablecache: could not allocate cache
nl: enablecache(): kan geen geheugen voor cache reserveren

en: enablecache: could not allocate cache data
nl: enablecache(): kan geen geheugen voor cachegegevens reserveren

en: enablecache: could not allocate cache fifo
nl: enablecache(): kan geen geheugen voor cache-fifo reserveren

en: cache_set: victim not found
nl: cache_set(): kan het herbruikbare item niet vinden

en: cache_set: victim alloc failed
nl: cache_set(): kan geen geheugen reserveren voor nieuw item

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
nl: cache_set(): kan geen geheugen reserveren voor nieuw RPC-buffer

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
nl: svc_unix.c: probleem bij aanmaken van AF_UNIX-socket

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
nl: svc_unix.c: getsockname() en listen() zijn mislukt

en: error due to GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS
nl: fout wegens GNU_PROPERTY_1_NEEDED_INDIRECT_EXTERN_ACCESS

en: Hangup
nl: Opgehangen

en: Interrupt
nl: Onderbroken

en: Quit
nl: Afgesloten

en: Illegal instruction
nl: Ongeldige instructie

en: Trace/breakpoint trap
nl: Traceer/breekpunt-instructie

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Floating point exception
nl: Drijvendekomma-berekeningsfout

en: Killed
nl: Geëlimineerd

en: Bus error
nl: Busfout

en: Bad system call
nl: Onjuiste systeemaanroep

en: Segmentation fault
nl: Segmentatiefout

note: TRANS There is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{EPIPE} TRANS u
en: Broken pipe
nl: Gebroken pijp

en: Alarm clock
nl: Timersignaal

en: Terminated
nl: Beëindigd

en: Urgent I/O condition
nl: Urgente in-/uitvoertoestand

en: Stopped (signal)
nl: Gepauzeerd (signaal)

en: Stopped
nl: Gepauzeerd

en: Continued
nl: Doorgegaan

en: Child exited
nl: Dochter is afgesloten

en: Stopped (tty input)
nl: Gepauzeerd (terminalinvoer)

en: Stopped (tty output)
nl: Gepauzeerd (terminaluitvoer)

en: I/O possible
nl: In-/uitvoer is mogelijk

en: CPU time limit exceeded
nl: Limiet op processortijd is overschreden

en: File size limit exceeded
nl: Limiet op bestandsgrootte is overschreden

en: Virtual timer expired
nl: Virtuele timer is verlopen

en: Profiling timer expired
nl: Timer voor analyse is verlopen

en: User defined signal 1
nl: Gebruikergedefinieerd signaal 1

en: User defined signal 2
nl: Gebruikergedefinieerd signaal 2

en: Window changed
nl: Venster is veranderd

en: EMT trap
nl: EMT-instructie

en: Stack fault
nl: Stack-fout

en: Power failure
nl: Stroomstoring

en: Information request
nl: Verzoek om informatie

en: Resource lost
nl: Hulpbron verloren

note: TRANS Only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
nl: Actie is niet toegestaan

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
nl: Proces bestaat niet

note: TRANS An asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @ref{Interrupted TRANS Primi
en: Interrupted system call
nl: Onderbroken systeemaanroep

note: TRANS Usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
nl: Invoer-/uitvoerfout

note: TRANS The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS computer.
en: No such device or address
nl: Apparaat of adres bestaat niet

note: TRANS Used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises on TRANS @gnuhurdsystems{}.
en: Argument list too long
nl: Argumentenlijst is te lang

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
nl: Verkeerd uitvoerbaar bestand

note: TRANS For example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
nl: Ongeldige bestandsdescriptor

note: TRANS This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
nl: Geen dochterprocessen

note: TRANS Allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
nl: Volledige blokkering van hulpbron is omzeild

note: TRANS The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

note: TRANS An invalid pointer was detected. TRANS On @gnuhurdsystems{}, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
nl: Ongeldig adres

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
nl: Blokapparaat vereist

note: TRANS A system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
nl: Apparaat of hulpbron is bezig

note: TRANS An existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
nl: Bestand bestaat al

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
nl: Ongeldige koppeling tussen apparaten

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
nl: Onjuist apparaat

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
nl: Is geen map

note: TRANS You cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
nl: Is een map

note: TRANS This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
nl: Ongeldig argument

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
nl: Te veel open bestanden

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs on @gnuhurdsystems{}.
en: Too many open files in system
nl: Te veel open bestanden in systeem

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
nl: Ongepaste ioctl() voor apparaat

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
nl: Tekstbestand is in gebruik

note: TRANS The size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
nl: Bestand is te groot

note: TRANS Write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
nl: Geen ruimte meer over op apparaat

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
nl: Ongeldige 'seek'-opdracht

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
nl: Bestandssysteem is alleen-lezen

note: TRANS The link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
nl: Te veel koppelingen

note: TRANS Used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
nl: Numeriek argument valt buiten domein

note: TRANS Used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
nl: Numeriek resultaat valt buiten bereik

note: TRANS The call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in @theglibc{}. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRANS @item TRANS An operation that would bl
en: Resource temporarily unavailable
nl: Hulpbron is tijdelijk onbeschikbaar

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
nl: Actie is nu bezig

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
nl: Actie is al bezig

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
nl: Socketbewerking op een niet-socket

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
nl: Bericht is te lang

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
nl: Protocol van verkeerde soort voor socket

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
nl: Protocol is niet beschikbaar

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
nl: Protocol wordt niet ondersteund

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
nl: Socketsoort wordt niet ondersteund

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  On @gnuhurdsystems{}, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the
en: Operation not supported
nl: Actie wordt niet ondersteund

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
nl: Protocolfamilie wordt niet ondersteund

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
nl: Adresfamilie wordt niet ondersteund door protocol

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
nl: Adres is al in gebruik

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
nl: Kan verzochte adres niet toewijzen

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
nl: Netwerk ligt plat

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
nl: Netwerk is onbereikbaar

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
nl: Verbinding is verbroken door KILL-opdracht

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
nl: Verbinding is verbroken door lokaal probleem

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
nl: Verbinding is weggevallen

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
nl: Geen bufferruimte meer beschikbaar

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
nl: Overdrachtseindpunt is al verbonden

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
nl: Overdrachtseindpunt is niet verbonden

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
nl: Doeladres vereist

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
nl: Kan niets meer verzenden na sluiten van overdrachtseindpunt

en: Too many references: cannot splice
nl: Te veel verwijzingen: kan niet splitsen

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
nl: Verbinding is verlopen

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
nl: Verbinding is geweigerd

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
nl: Te veel niveaus van symbolische koppelingen -- vermoedelijk een lus

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
nl: Bestandsnaam is te lang

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
nl: Host is inactief

en: No route to host
nl: Geen route naar host

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
nl: Map is niet leeg

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
nl: Te veel gebruikers

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
nl: Schijfquotum is overschreden

note: TRANS This indicates an internal confusion in the TRANS file system which is due to file system rearrangements on the server host TRANS for NFS file systems or corruption in other file systems. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting, possibly repairing TRANS and remounting the fi
en: Stale file handle
nl: Achterhaald bestandshandvat

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on @gnuhurdsystems{}, making this error code impossible.)
en: Object is remote
nl: Object is op afstand

note: TRANS This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by @gnuhurdsystems{}, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
nl: Geen vergrendelingen meer beschikbaar

note: TRANS This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRANS install a new version of 
en: Function not implemented
nl: Functie is niet aanwezig

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
nl: Ongeldig of onvolledig multibyte-teken

en: Bad message
nl: Ongeldig bericht

en: Identifier removed
nl: Naam is verwijderd

en: Multihop attempted
nl: Multihop geprobeerd

en: No data available
nl: Geen gegevens beschikbaar

en: Link has been severed
nl: Koppeling is verbroken

en: No message of desired type
nl: Geen bericht van de gewenste soort

en: Out of streams resources
nl: Geen hulpbronnen voor stromen meer beschikbaar

en: Device not a stream
nl: Apparaat is geen stroom

en: Value too large for defined data type
nl: Waarde is te groot voor gedefinieerde gegevenssoort

en: Protocol error
nl: Protocolfout

en: Timer expired
nl: Timer is verlopen

note: TRANS An asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
nl: Actie is geannuleerd

en: Owner died
nl: Eigenaar bestaat niet meer

en: State not recoverable
nl: Toestand is onherstelbaar

en: Interrupted system call should be restarted
nl: Onderbroken systeemaanroep moet worden herstart

en: Channel number out of range
nl: Kanaalnummer valt buiten bereik

en: Level 2 not synchronized
nl: Niveau 2 is niet gesynchroniseerd

en: Level 3 halted
nl: Niveau 3 staat stil

en: Level 3 reset
nl: Niveau 3 reset

en: Link number out of range
nl: Koppelingsnummer valt buiten bereik

en: Protocol driver not attached
nl: Protocolstuurprogramma is niet aangehecht

en: No CSI structure available
nl: Geen CSI-structuur beschikbaar

en: Level 2 halted
nl: Niveau 2 staat stil

en: Invalid exchange
nl: Ongeldige uitwisseling

en: Invalid request descriptor
nl: Ongeldige verzoeksdescriptor

en: Exchange full
nl: Uitwisseling is vol

en: No anode
nl: Geen anode

en: Invalid request code
nl: Ongeldige verzoekscode

en: Invalid slot
nl: Ongeldige sleuf

en: File locking deadlock error
nl: Bestandsvergrendelingsfout; totale blokkering

en: Bad font file format
nl: Ongeldige bestandsindeling voor lettertype

en: Machine is not on the network
nl: Machine is niet op netwerk aangesloten

en: Package not installed
nl: Pakket is niet geïnstalleerd

en: Advertise error
nl: Adverteerfout

en: Srmount error
nl: Srmount-fout

en: Communication error on send
nl: Communicatiefout bij verzenden

en: RFS specific error
nl: RFS-specifieke fout

en: Name not unique on network
nl: Naam is niet uniek op het netwerk

en: File descriptor in bad state
nl: Bestandsdescriptor is in ongeldige toestand

en: Remote address changed
nl: Ginds adres is veranderd

en: Can not access a needed shared library
nl: Kan geen toegang krijgen tot benodigde gedeelde bibliotheek

en: Accessing a corrupted shared library
nl: Er wordt toegang gezocht tot een beschadigde gedeelde bibliotheek

en: .lib section in a.out corrupted
nl: .lib-sectie in a.out is beschadigd

en: Attempting to link in too many shared libraries
nl: Er wordt geprobeerd te veel gedeelde bibliotheken te linken

en: Cannot exec a shared library directly
nl: Kan een gedeelde bibliotheek niet direct uitvoeren

en: Streams pipe error
nl: Pijpfout bij stromen

en: Structure needs cleaning
nl: Structure moet worden opgeschoond

en: Not a XENIX named type file
nl: Niet een XENIX-bestand met naam

en: No XENIX semaphores available
nl: Geen XENIX-semaforen beschikbaar

en: Is a named type file
nl: Is een bestand met naam

en: Remote I/O error
nl: Gindse invoer-/uitvoerfout

en: No medium found
nl: Geen medium gevonden

en: Wrong medium type
nl: Verkeerde mediumsoort

en: Required key not available
nl: Vereiste sleutel is niet beschikbaar

en: Key has expired
nl: Sleutel is verlopen

en: Key has been revoked
nl: Sleutel is herroepen

en: Key was rejected by service
nl: Sleutel werd geweigerd door service

en: Operation not possible due to RF-kill
nl: Actie is niet mogelijk vanwege RF-kill

en: Memory page has hardware error
nl: Geheugenpagina bevat een hardware-fout

en: RPC struct is bad
nl: RPC-struct is ongeldig

note: TRANS The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
nl: Ongepast bestandstype

en: RPC bad procedure for program
nl: Verkeerde RPC-procedure voor programma

en: Authentication error
nl: Authenticatiefout

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
nl: Vertaalprogramma is gecrasht

en: RPC version wrong
nl: RPC-versie is verkeerd

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
nl: Deze keer hebt u het echt verknald

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
nl: Te veel processen

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
nl: Zinloze fout

note: TRANS A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate on some TRANS ob
en: Not supported
nl: Niet ondersteund

en: RPC program version wrong
nl: RPC-programmaversie is verkeerd

note: TRANS On @gnuhurdsystems{}, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} trans
en: Inappropriate operation for background process
nl: Ongepaste actie voor achtergrondproces

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk. TRANS @c Okay.  Since you are dying to know, I'll tell you. TRANS @c This is a joke, obviously.  There is a children's song which begins, TRANS @c "Old McDonald had a farm, e-i-e-i-o."  Every time I see the (real) TRANS @c errno macro EIO, I 
en: Computer bought the farm
nl: Ga er even rustig bij zitten

note: TRANS In @theglibc{}, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
nl: Actie zou blokkeren

en: Need authenticator
nl: Authenticator vereist

en: RPC program not available
nl: RPC-programma is niet beschikbaar

en: Initialization error
nl: Initialisatiefout

en: Device is remote
nl: Apparaat is op afstand

en: Too many levels of remote in path
nl: Te veel niveaus op afstand in het pad

en: cannot map pages for fdesc table
nl: kan pagina's voor 'fdesc'-tabel niet in het geheugen plaatsen

en: cannot map pages for fptr table
nl: kan pagina's voor 'fptr'-tabel niet in het geheugen plaatsen

en: internal error: symidx out of range of fptr table
nl: **interne fout**: 'symidx' buiten bereik van 'fptr'-tabel

en: Error in unknown error system:
nl: Fout in systeem voor onbekende fouten:

en: Unknown error code:
nl: Onbekende foutcode:

en: Address family for hostname not supported
nl: Adresfamilie voor hostnaam wordt niet ondersteund

en: Temporary failure in name resolution
nl: Tijdelijk probleem in naamsherleiding

en: Bad value for ai_flags
nl: Ongeldige waarde voor 'ai_flags'

en: Non-recoverable failure in name resolution
nl: Onherstelbaar probleem in naamsherleiding

en: ai_family not supported
nl: 'ai_family' wordt niet ondersteund

en: Memory allocation failure
nl: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: No address associated with hostname
nl: Aan hostnaam is geen adres verbonden

en: Name or service not known
nl: Naam of dienst is niet bekend

en: Servname not supported for ai_socktype
nl: Servicenaam wordt niet ondersteund voor 'ai_socktype'

en: ai_socktype not supported
nl: 'ai_socktype' wordt niet ondersteund

en: System error
nl: Systeemfout

en: Processing request in progress
nl: Bezig met verwerken van verzoek

en: Request canceled
nl: Verzoek is geannuleerd

en: Request not canceled
nl: Verzoek is niet geannuleerd

en: All requests done
nl: Alle verzoeken zijn gedaan

en: Interrupted by a signal
nl: Onderbroken door een signaal

en: Parameter string not correctly encoded
nl: Parametertekst is niet juist gecodeerd

en: Result too large for supplied buffer
nl: resultaat is te groot voor de gegeven buffer

en: CPU ISA level is lower than required
nl: ISA-niveau van CPU is lager dan vereist

en: %s is for unknown machine %d.
nl: %s is voor onbekende machine %d.

en: rebuild shared object with IBT support enabled
nl: hercompileer het gedeeld object met IBT-ondersteuning

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
nl: hercompileer het gedeeld object met SHSTK-ondersteuning

en: can't disable IBT
nl: kan IBT niet uitschakelen

en: can't disable SHSTK
nl: kan SHSTK niet uitschakelen

en: %s: size overflow
nl: %s: grootteoverloop

en: %s: Memory exhausted
nl: %s: Onvoldoende geheugen beschikbaar

en: %s: unknown timezone '%s': %s
nl: %s: onbekende tijdzone '%s': %s

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
nl: bevat andere tekens dan ASCII-letters en -cijfers en '+' en '-'

en: has fewer than 3 characters
nl: heeft minder dan drie tekens

en: has more than 6 characters
nl: heeft meer dan zes tekens

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
nl: %s: Waarschuwing: zone "%s", afkorting "%s" %s

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
nl: %s: Gebruik:  %s OPTIES ZONENAAM...
    
    Opties zijn onder andere:
      -c [B,]E     starten bij jaar B (std. -500), stoppen voor jaar E (std. 2500)
      -t [B,]E     starten bij tijd B, stoppen voor tijd E (in seconden sinds 1970)
      -i           overgangen bondig opsommen (opmaak is experimenteel)
      -v           overgangen gedetailleerd opsommen
      -V           overgangen iets minder gedetailleerd opsommen
      --help       deze hulptekst tonen
      --version    programmaversie tonen
    
    Rapporteer gebreken in het programma aan %s;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.nl>.

en: %s: wild -c argument %s
nl: %s: extra argument %s bij optie -c

en: %s: wild -t argument %s
nl: %s: extra argument %s bij optie -t

en:  (gmtime failed)
nl:  ('gmtime' is mislukt)

en:  (localtime failed)
nl:  ('localtime' is mislukt)

en: %s: Memory exhausted: %s
nl: %s: Onvoldoende geheugen beschikbaar: %s

en: size overflow
nl: grootteoverloop

en: integer overflow
nl: geheelgetaloverloop

en: command line
nl: opdrachtregel

en: standard input
nl: standaardinvoer

en: "%s", line %<PRIdMAX>:
nl: "%s", regel %<PRIdMAX>:

en:  (rule from "%s", line %<PRIdMAX>)
nl:  (voorschrift uit "%s", regel %<PRIdMAX>)

en: warning:
nl: waarschuwing:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -R '@hi' ] \
    	[ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
nl: Gebruik:  %s [-v] [-b {slim|fat}] [-d map] [-l lokaletijdzone]
                    [-L schrikkelsecondenbestand] [-p posixvoorschriftenzone]
                    [-r '[@lo][/@hi]'] [-R '@hi'] [-t lokaletijdlink]  [bestand...]
         of:  %s [--version] [--help]
    
    Rapporteer gebreken in het programma aan %s;
    meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.nl>.

en: %s: Can't chdir to %s: %s
nl: %s: Kan huidige map niet wijzigen naar %s: %s

en: "Link %s %s" is part of a link cycle
nl: "Koppeling %s %s" is deel van een koppelingslus

en: link %s targets itself
nl: koppeling %s wijst naar zichzelf

en: link %s targeting link %s mishandled by pre-2023 zic
nl: koppeling %s verwijzend naar koppeling %s wordt onjuist behandeld door 'zic' van voor 2023

en: link %s targeting link %s
nl: koppeling %s verwijzend naar koppeling %s

en: wild compilation-time specification of zic_t
nl: compilatiefout: type 'zic_t' heeft te weinig bits

en: incompatible -b options
nl: niet-samengaande opties -b

en: invalid option: -b '%s'
nl: ongeldige optie -b '%s'

en: %s: More than one -d option specified
nl: %s: Optie -d is meermaals gegeven

en: %s: More than one -l option specified
nl: %s: Optie -l is meermaals gegeven

en: %s: More than one -p option specified
nl: %s: Optie -p is meermaals gegeven

en: %s: More than one -t option specified
nl: %s: Optie -t is meermaals gegeven

en: -y ignored
nl: optie '-y' is genegeerd

en: %s: More than one -L option specified
nl: %s: Optie -L is meermaals gegeven

en: %s: More than one -r option specified
nl: %s: Optie -r is meermaals gegeven

en: %s: invalid time range: %s
nl: %s: ongeldig tijdsbereik: %s

en: %s: invalid time: %s
nl: %s: ongeldige tijd: %s

en: -s ignored
nl: optie '-s' is genegeerd

en: %s: -R time exceeds -r cutoff
nl: %s: de '-R'-tijd overschrijdt de '-r'-drempel

en: empty file name
nl: lege bestandsnaam

en: file name '%s' begins with '/'
nl: bestandsnaam '%s' begint met '/'

en: file name '%s' contains '%.*s' component
nl: bestandsnaam '%s' bevat een '%.*s'-component

en: file name '%s' component contains leading '-'
nl: bestandsnaam '%s' bevat component met een leidende '-'

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
nl: bestandsnaam '%s' bevat overlange component '%.*s...'

en: file name '%s' contains byte '%c'
nl: bestandsnaam '%s' bevat byte '%c'

en: file name '%s' contains byte '\%o'
nl: bestandsnaam '%s' bevat byte '\%o'

en: %s: Can't create %s/%s: %s
nl: %s: Kan %s/%s niet aanmaken: %s

en: %s: rename to %s/%s: %s
nl: %s: hernoemen naar %s/%s: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
nl: %s: Kan %s/%s niet verwijderen: %s

en: %s: Can't link %s/%s to %s/%s: %s
nl: %s: Kan %s/%s niet koppelen aan %s/%s: %s

en: symbolic link used because hard link failed: %s
nl: symbolische koppeling gemaakt omdat harde koppeling mislukte: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
nl: %s: Kan %s/%s niet lezen: %s

en: copy used because hard link failed: %s
nl: kopie gemaakt omdat harde koppeling mislukte: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
nl: kopie gemaakt omdat symbolische koppeling mislukte: %s

en: same rule name in multiple files
nl: dezelfde voorschriftnaam in meerdere bestanden

en: %s in ruleless zone
nl: %s in voorschriftloze zone

en: input error
nl: invoerfout

en: unterminated line
nl: onafgesloten regel

en: NUL input byte
nl: NUL-teken als invoerbyte

en: line too long
nl: regel is te lang

en: %s: Can't open %s: %s
nl: %s: Kan %s niet openen: %s

en: input line of unknown type
nl: invoerregel is van onbekende soort

en: expected continuation line not found
nl: verwachte regelcontinuering is niet gevonden

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
nl: fractionele seconden worden geweigerd door versies van 'zic' van voor 2018

en: time overflow
nl: tijdsoverloop

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
nl: versies van 'zic' van voor 2007 kunnen uren boven de 24 niet aan

en: invalid saved time
nl: ongeldige opgeslagen tijd

en: wrong number of fields on Rule line
nl: verkeerd aantal velden op 'Rule'-regel

en: Invalid rule name "%s"
nl: Ongeldige regelnaam "%s"

en: wrong number of fields on Zone line
nl: verkeerd aantal velden op 'Zone'-regel

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
nl: De regel "Zone %s" en optie -l sluiten elkaar uit

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
nl: De regel "Zone %s" en optie -p sluiten elkaar uit

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %<PRIdMAX>)
nl: dubbele zonenaam '%s' (in bestand %s, regel %<PRIdMAX>)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
nl: verkeerd aantal velden op 'Zone'-continueringsregel

en: invalid UT offset
nl: ongeldige verschuiving ten opzichte van UTC

en: invalid abbreviation format
nl: ongeldige opmaak voor afkorting

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
nl: 'Zone'-continueringsregel: eindtijd ligt niet na eindtijd van vorige regel

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
nl: opmaak '%s' werkt niet in versies van 'zic' van voor 2015

en: invalid leaping year
nl: ongeldig schrikkeljaar

en: invalid month name
nl: ongeldige maandnaam

en: invalid day of month
nl: ongeldige dag van maand

en: time too small
nl: tijdswaarde is te klein

en: time too large
nl: tijdswaarde is te groot

en: invalid time of day
nl: ongeldige tijd van de dag

en: leap second precedes Epoch
nl: schrikkelseconde valt voor begin van tijdperk

en: wrong number of fields on Leap line
nl: verkeerd aantal velden op 'Leap'-regel

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
nl: ongeldig 'Rolling'/'Stationary'-veld op 'Leap'-regel

en: invalid CORRECTION field on Leap line
nl: ongeldig CORRECTION-veld op 'Leap'-regel

en: wrong number of fields on Expires line
nl: verkeerd aantal velden op 'Expires'-regel

en: multiple Expires lines
nl: meerdere 'Expires'-regels

en: wrong number of fields on Link line
nl: verkeerd aantal velden op 'Link'-regel

en: blank TARGET field on Link line
nl: leeg TARGET-veld op 'Link'-regel

en: FROM year "%s" is obsolete; treated as %d
nl: FROM-jaar "%s" is verouderd; wordt behandeld als %d

en: invalid starting year
nl: ongeldig beginjaar

en: invalid ending year
nl: ongeldig eindjaar

en: starting year greater than ending year
nl: beginjaar is groter dan eindjaar

en: year type "%s" is unsupported; use "-" instead
nl: jaartype "%s" wordt niet ondersteund; gebruik "-"

en: invalid weekday name
nl: ongeldige naam voor weekdag

en: reference clients mishandle more than %d transition times
nl: meer dan %d overgangstijden worden door referentie-cliënten onjuist behandeld

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
nl: cliënten van voor 2014 zouden meer dan 1200 overgangstijden onjuist kunnen behandelen

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second expiry
nl: %s: cliënten van voor 2021b zouden het verlopen van een schrikkelseconde onjuist kunnen behandelen

en: %s: pre-2021b clients may mishandle leap second table truncation
nl: %s: cliënten van voor 2021b zouden afkapping van de schrikkelsecondetabel onjuist kunnen behandelen

en: too many transition times
nl: te veel overgangstijden

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
nl: verschuiving %%z t.o.v. UT is groter dan 99:59:59

en: no proleptic TZ string for zone
nl: er is geen proleptische TZ-tekenreeks voor de zone

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
nl: %s: clients van voor %d zouden verre tijdsstempels onjuist kunnen behandelen

en: two rules for same instant
nl: twee voorschriften voor hetzelfde moment

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
nl: kan tijdzone-afkorting voor gebruik na een tot-tijd niet bepalen

en: UT offset out of range
nl: verschuiving ten opzichte van UTC valt buiten bereik

en: too many local time types
nl: te veel soorten lokale tijd

en: too many leap seconds
nl: te veel schrikkelseconden

en: Rolling leap seconds not supported with -r
nl: Rollende schrikkelseconden worden niet ondersteund met '-r'

en: Leap seconds too close together
nl: schrikkelseconden liggen te dicht bij elkaar

en: last Leap time does not precede Expires time
nl: laatste 'Leap'-tijd is niet vóór 'Expires'-tijd

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
nl: "%s" is ongedocumenteerd; gebruik hiervoor in de plaats "last%s"

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
nl: "%s" is niet eenduidig in 'zic' van voor 2017

en: Odd number of quotation marks
nl: Oneven aantal aanhalingstekens

en: Too many input fields
nl: Te veel invoervelden

en: use of 2/29 in non leap-year
nl: '29-2' gebruikt in een niet-schrikkeljaar

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
nl: voorschrift gaat voorbij begin of einde van maand --
    dit zal niet werken met versies van 'zic' van voor 2004

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
nl: tijdzone-afkorting heeft minder dan drie tekens

en: time zone abbreviation has too many characters
nl: tijdzone-afkorting heeft te veel tekens

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
nl: tijdzone-afkorting verschilt van de POSIX-standaard

en: too many, or too long, time zone abbreviations
nl: te veel of te lange tijdzone-afkortingen

en: %s: Can't create directory %s: %s
nl: %s: Kan map %s niet aanmaken: %s
