glom master - en to el translation catalogue (852 entries)

en: Error while parsing command-line options:
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση επιλογών της γραμμής εντολών:

note: TODO: How can we just print them out?
en: Use --help to see a list of available command-line options.
el: Χρησιμοποιήστε --help για να δείτε μια λίστα των διαθέσιμων επιλογών της γραμμής εντολών.

en: Glom: The file does not exist.
el: Glom: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Glom: The file path is a directory instead of a file.
el: Glom: Η διαδρομή αρχείου είναι ένας κατάλογος αντί για αρχείο.

en: Glom: Generating Encryption Certificates
el: Glom: Δημιουργία πιστοποιητικών κρυπτογράφησης

en: Please wait while Glom prepares your system for publishing over the network.
el: Παρακαλούμε περιμένετε ενώ το Glom προετοιμάζει το σύστημά σας για δημοσίευση μέσω δικτύου.

en: A Database GUI
el: Μια βάση δεδομένων GUI

note: TODO: Put this in the generic bakery code.
en: Open Failed
el: Αποτυχία ανοίγματος

en: The document could not be found.
el: Το έγγραφο δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: The document could not be opened because it was created or modified by a newer version of Glom.
el: Το έγγραφο δεν μπόρεσε να ανοιχτεί, επειδή δημιουργήθηκε ή τροποποιήθηκε από μια νεότερη έκδοση του Glom.

note: std::cout << "   SOUP_STATUS_FORBIDDEN or SOUP_STATUS_UNAUTHORIZED" << std::endl; This can only happen if we couldn't connect to the server at all. Warn the user, and let him try again:
en: Connection Failed
el: Αποτυχία σύνδεσης

en: Glom could not connect to the database server. Maybe you entered an incorrect user name or password, or maybe the postgres database server is not running.
el: Το Glom δεν μπόρεσε να συνδεθεί με τον διακομιστή της βάσης δεδομένων. Ίσως εισάγατε ένα εσφαλμένο όνομα χρήστη ή κωδικό πρόσβασης, ή ίσως η βάση δεδομένων postgres του εξυπηρετητή δεν εκτελείται.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support self-hosting of databases.
el: Το αρχείο δεν μπορεί να ανοιχτεί, επειδή αυτή η έκδοση του Glom δεν υποστηρίζει την αυτοφιλοξενία των βάσεων δεδομένων.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support PostgreSQL databases.
el: Το αρχείο δεν μπορεί να ανοιχτεί, επειδή αυτή η έκδοση του Glom δεν υποστηρίζει την βάσεις δεδομένων PostgreSQL.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support SQLite databases.
el: Το αρχείο δεν μπορεί να ανοιχτεί, επειδή αυτή η έκδοση του Glom δεν υποστηρίζει βάσεις δεδομένων SQLite.

note: Warn the user.
en: File Uses Unsupported Database Backend
el: Το αρχείο χρησιμοποιεί ανυποστήρικτη υποστήριξη βάσης δεδομένων

en: Creating From Example File
el: Δημιουργία από αρχείο παραδείγματος

en: To use this example file you must save an editable copy of the file. A new database will also be created on the server.
el: Για να χρησιμοποιήσετε αυτό το αρχείο παραδείγματος, πρέπει να αποθηκεύσετε ένα επεξεργάσιμο αντίγραφο του αρχείου. Μια νέα βάση δεδομένων θα δημιουργηθεί επίσης στον διακομιστή.

en: Creating From Backup File
el: Δημιουργία από αρχείο αντιγράφου ασφαλείας

en: To use this backup file you must save an editable copy of the file. A new database will also be created on the server.
el: Για να χρησιμοποιήσετε αυτό το αρχείο αντιγράφου ασφαλείας, πρέπει να αποθηκεύσετε ένα επεξεργάσιμο αντίγραφο του αρχείου. Μια νέα βάση δεδομένων θα δημιουργηθεί επίσης στον διακομιστή.

en: Opening Read-Only File.
el: Άνοιγμα αρχείου μόνο για ανάγνωση.

en: This file is read only, so you will not be able to enter Developer mode to make design changes.
el: Αυτό το αρχείο είναι μόνο για ανάγνωση, έτσι δεν θα μπορέσετε να εισάγετε την κατάσταση ανάπτυξης για να σχεδιάσετε αλλαγές.

en: _Cancel
el: Ά_κυρο

en: Continue without Developer Mode
el: Συνέχεια χωρίς την κατάσταση ανάπτυξης

note: The connection to the server is OK, but the database is not there yet.
en: Database Not Found On Server
el: Η βάση δεδομένων δεν βρέθηκε στον διακομιστή

en: The database could not be found on the server. Please consult your system administrator.
el: Η βάση δεδομένων δεν μπόρεσε να βρεθεί στον εξυπηρετητή. Παρακαλούμε συμβουλευτείτε τον διαχειριστή συστήματος.

note: std::cerr might show some hints, but we don't want to confront the user with them: TODO: Actually complain about specific stuff such as missing data, because the user might really play with the file system.
en: Problem Loading Document
el: Πρόβλημα κατά την φόρτωση του εγγράφου

en: Glom could not load the document.
el: Το Glom δεν μπόρεσε να φορτώσει το έγγραφο.

en: Creating Glom database from example file.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων από το Glom από παράδειγμα αρχείου.

en: Creating Glom database from backup file.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων από το Glom από αρχείο αντιγράφου ασφαλείας.

en: Glom could not create the new database. Maybe you do not have the necessary access rights. Please contact your system administrator.
el: Το Glom δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τη νέα βάση δεδομένων. Ίσως δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα πρόσβασης. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

en: Database Creation Failed
el: Αποτυχία δημιουργίας βάσης δεδομένων

note: The save failed. Tell the user and don't do anything else:
en: Save failed.
el: Αποτυχία αποθήκευσης.

en: There was an error while saving the example file.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου παραδείγματος.

en: Save Document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: _Save
el: Απο_θήκευση

note: Warn the user:
en: Read-only File.
el: Αρχείο μόνο για ανάγνωση.

en: You may not overwrite the existing file, because you do not have sufficient access rights.
el: Δε μπορείτε να αντικαταστήσετε το υπάρχον αρχείο, γιατί δεν έχετε επαρκή δικαιώματα πρόσβασης.

note: Warn the user:
en: Read-only Directory.
el: Κατάλογος μόνο για ανάγνωση.

en: You may not create a file in this directory, because you do not have sufficient access rights.
el: Δεν μπορείτε να δημιουργήσετε ένα αρχείο σε αυτόν τον κατάλογο, γιατί δεν έχετε επαρκή δικαιώματα πρόσβασης.

en: Database Title missing
el: Λείπει ο τίτλος της βάσης δεδομένων

en: You must specify a title for the new database.
el: Πρέπει να ορίσετε έναν τίτλο για τη νέα βάση δεδομένων.

en: Directory Already Exists
el: Ο κατάλογος υπάρχει ήδη

en: There is an existing directory with the same name as the directory that should be created for the new database files. You should specify a different filename to use a new directory instead.
el: Υπάρχει ένας κατάλογος με το ίδιο όνομα όπως ο κατάλογος που πρέπει να δημιουργηθεί για τα νέα αρχεία βάσης δεδομένων. Θα πρέπει να ορίσετε ένα διαφορετικό όνομα αρχείου για έναν νέο κατάλογο.

note: This actually creates the directory:
en: Save Backup
el: Αποθήκευση αντίγραφου ασφαλείας

en: Exporting backup
el: Εξαγωγή του αντίγραφου ασφαλείας

en: Export Backup failed.
el: Απέτυχε η εξαγωγή του αντίγραφου ασφαλείας.

en: There was an error while exporting the backup.
el: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά την εξαγωγή του αντίγραφου ασφαλείας.

en: Choose a backup file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο αντιγράφου ασφάλειας

en: .tar.gz Backup files
el: Αρχεία αντιγράφων ασφαλείας .tar.gz

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restoring backup
el: Επαναφορά από αντίγραφο ασφαλείας

en: Restore Backup failed.
el: Απέτυχε η επαναφορά του αντίγραφου ασφαλείας.

en: There was an error while extracting the backup.
el: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά την εξαγωγή του αντίγραφου ασφαλείας.

en:  (read-only)
el:  (μόνο για ανάγνωση)

en: Processing
el: Γίνεται επεξεργασία

en: Open Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

note: Add a button for related record navigation:
en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: Internal error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: Value Is Not Unique
el: Η τιμή δεν είναι μοναδική

en: The field's value must be unique, but a record with this value already exists.
el: Η τιμή του πεδίου πρέπει να είναι μοναδική, αλλά η εγγραφή με αυτήν την τιμή υπάρχει ήδη.

note: Warn the user: TODO: Make the field insensitive until it can receive data, so people never see this dialog.
en: Data may not be entered into this related field, because the related record does not yet exist, and the relationship does not allow automatic creation of new related records.
el: Τα δεδομένα μπορεί να μην εισαχθούν σε αυτό το σχετικό πεδίο, επειδή η σχετική εγγραφή δεν υπάρχει ακόμα και η σχέση δεν επιτρέπει αυτόματη δημιουργία των νέων σχετικών εγγραφών.

en: Related Record Does Not Exist
el: Η σχετική εγγραφή δεν υπάρχει

note: Warn the user: TODO: Make the field insensitive until it can receive data, so people never see this dialog.
en: Data may not be entered into this related field, because the related record does not yet exist, and the key in the related record is auto-generated and therefore can not be created with the key value in this record.
el: Τα δεδομένα μπορεί να μην εισαχθούν σε αυτό το σχετικό πεδίο, επειδή η σχετική εγγραφή δεν υπάρχει ακόμα και το κλειδί στη σχετική εγγραφή δημιουργείται αυτόματα και συνεπώς δεν μπορεί να δημιουργηθεί με την τιμή κλειδιού σε αυτήν την εγγραφή.

en: Related Record Cannot Be Created
el: Η σχετική εγγραφή δεν μπορεί να δημιουργηθεί

note: Ask the user for confirmation:
en: Are you sure that you would like to delete this record? The data in this record will then be permanently lost.
el: Είσαστε σίγουροι ότι θα θέλατε να διαγράψετε αυτήν την εγγραφή; Τα δεδομένα σε αυτήν την εγγραφή θα χαθούν τότε μόνιμα.

en: Delete record
el: Διαγραφή εγγραφής

en: _Delete
el: _Διαγραφή

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Name
el: Όνομα

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This report already exists. Please choose a different report name
el: Αυτή η αναφορά υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα αναφοράς.

note: Title column:
en: Title
el: Τίτλος

en: Are you sure that you want to rename this report?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να μετονομάσετε αυτήν την αναφορά;

note: TODO: Show old and new names?
en: Rename Report
el: Μετονομασία αναφοράς

en: Database user interface
el: Διεπαφή χρήστη για βάσεις δεδομένων

en: With Glom you can design database systems - the database and the user interface.
el: Με το Glom μπορείτε να σχεδιάσετε συστήματα βάσεων δεδομένων - την ίδια τη βάση καθώς και τη διεπαφή χρήστη.

en: The details view showing the whole record
el: Η προβολή λεπτομερειών εμφανίζει όλες τις εγγραφές

en: The list view showing all records in the table
el: Η προβολή λίστας εμφανίζει όλες τις εγγραφές του πίνακα

en: The details view showing records from a related table
el: Η προβολή λεπτομερειών εμφανίζει όλες τις εγγραφές του σχετικού πίνακα

en: A user-friendly database environment
el: Ένα εύχρηστο περιβάλλον βάσεων δεδομένων.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: database;ui;tables;postgresql;forms;
el: database;ui;tables;postgresql;forms;βάση;δεδομένα;πίνακας;πίνακες;φόρμες;

en: Not yet created.
el: Δεν δημιουργήθηκε ακόμα.

en: No sessions found on the local network.
el: Δεν βρέθηκαν συνεδρίες στο τοπικό δίκτυο.

en: Open a Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Local Network
el: Τοπικό δίκτυο

en: Recently Opened
el: Πρόσφατα ανοιγμένα

en: No recently used documents available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρόσφατα χρησιμοποιημένα έγγραφα.

en: New Empty Document
el: Νέο κενό έγγραφο

en: New From Template
el: Νέο από πρότυπο

note: Translator hint: This is <Service Name> on <Host> (via Network Interface such as eth0).
en: %s on %s (via %s)
el: %s στο %s (μέσω %s)

en: Export to File
el: Εξαγωγή σε αρχείο

en: Define Data _Format
el: Ορισμός _μορφής δεδομένων

en: _Export
el: Ε_ξαγωγή

en: Find All
el: Εύρεση όλων

en: No Table Selected
el: Δεν επιλέχτηκε πίνακας

en: Quick _search:
el: Γρήγορη _αναζήτηση:

en: _Find
el: Εύ_ρεση

en: Records:
el: Εγγραφές:

en: Found:
el: Βρέθηκαν:

note: TODO: Obviously this document should have been deleted when the database-creation was cancelled. Note that "canceled" is the correct US spelling.
en: No table
el: Κανένας πίνακας

en: This database has no tables yet.
el: Αυτή η βάση δεδομένων δεν έχει ακόμα πίνακες.

note: TODO: Obviously this could be possible but it would require a network protocol and some work:
en: Developer mode not available.
el: Δεν είναι διαθέσιμη η κατάσταση ανάπτυξης.

en: Developer mode is not available because the file was opened over the network from a running Glom. Only the original file may be edited.
el: Η κατάσταση ανάπτυξης δεν είναι διαθέσιμη, επειδή το αρχείο ανοίχτηκε μέσω δικτύου από ένα εκτελούμενο Glom. Μόνο το αρχικό αρχείο μπορεί να επεξεργαστεί.

en: Developer mode not available
el: Δεν είναι διαθέσιμη η κατάσταση ανάπτυξης

en: Developer mode is not available. Check that you have sufficient database access rights and that the glom file is not read-only.
el: Η κατάσταση ανάπτυξης δεν είναι διαθέσιμη. Ελέγξετε ότι έχετε επαρκή δικαιώματα πρόσβασης της βάσης δεδομένων και ότι το αρχείο glom δεν είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Saving in new document format
el: Αποθήκευση σε μια νέα μορφή εγγράφου

en: The document was created by an earlier version of the application. Making changes to the document will mean that the document cannot be opened by some earlier versions of the application.
el: Το έγγραφο δημιουργήθηκε από μια προγενέστερη έκδοση της εφαρμογής. Κάνοντας αλλαγές στο έγγραφο θα σημαίνει ότι το έγγραφο δεν μπορεί να ανοιχτεί από προγενέστερες εκδόσεις της εφαρμογής.

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Export Not Allowed.
el: Δεν επιτρέπεται η εξαγωγή.

en: You do not have permission to view the data in this table, so you may not export the data.
el: Δεν έχετε άδεια να προβάλετε τα δεδομένα σε αυτόν τον πίνακα, έτσι δεν μπορείτε να εξάγετε τα δεδομένα.

en: Could Not Create File.
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου.

en: Glom could not create the specified file.
el: Το Glom δεν μπόρεσε να δημιουργήσει το καθορισμένο αρχείο.

en: No Table
el: Κανένας πίνακας

en: There is no table in to which data could be imported.
el: Δεν υπάρχει πίνακας στον οποίον τα δεδομένα μπορούν να εισαχθούν.

en: Open CSV Document
el: Άνοιγμα εγγράφου CSV

en: CSV files
el: Αρχεία CSV

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Share on the network
el: Κοινή χρήση στο δίκτυο

en: This will allow other users on the network to use this database.
el: Αυτό θα επιτρέψει σε άλλους χρήστες στο δίκτυο να χρησιμοποιήσουν αυτή τη βάση δεδομένων.

en: _Share
el: Κοινή _χρήση

note: TODO: Warn about connected users if possible.
en: Stop sharing on the network
el: Διακοπή κοινής χρήσης στο δίκτυο

en: This will prevent other users on the network from using this database.
el: Αυτό θα αποτρέψει άλλους χρήστες στο δίκτυο από τη χρήση αυτής της βάσης δεδομένων.

en: _Stop Sharing
el: _Διακοπή κοινής χρήσης

en: Stopping Database Server
el: Διακόπτεται ο διακομιστής της βάσης δεδομένων

en: Starting Database Server
el: Ξεκινά ο διακομιστής της βάσης δεδομένων

en: Table Exists Already
el: Ο πίνακας υπάρχει ήδη

en: A table with this name already exists in the database. Please choose a different table name.
el: Ένας πίνακας με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη στη βάση δεδομένων. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα πίνακα.

en: Relationship Exists Already
el: Η σχέση υπάρχει ήδη.

en: A relationship with this name already exists for this table. Please choose a different relationship name.
el: Μια σχέση με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη σε αυτόν τον πίνακα. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα σχέσης.

en: More information needed
el: Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες

en: You must specify a field, a table name, and a relationship name.
el: Πρέπει να ορίσετε ένα πεδίο, ένα όνομα πίνακα και ένα όνομα σχέσης.

en: Related Table Created
el: Ο σχετικός πίνακας δημιουργήθηκε

en: The new related table has been created.
el: Ο νέος σχετικός πίνακας δημιουργήθηκε.

note: namespace Glom
en: Edit Tables
el: Επεξεργασία πινάκων

en: You have not entered any find criteria. Try entering information in the fields.
el: Δεν έχετε εισάγει κριτήρια εύρεσης. Δοκιμάστε να εισάγετε πληροφορίες στα πεδία.

en: No Find Criteria
el: Χωρίς κριτηρίων εύρεσης

en: Reports
el: Αναφορές

en: Print Layouts
el: Διατάξεις εκτύπωσης

en: Could Not Create Directory
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγου

en: There was an error when attempting to create the directory for the new database files.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια δημιουργίας του καταλόγου για τα νέα αρχεία βάσης δεδομένων.

en: Could Not Start Database Server
el: Αδύνατη η έναρξη διακομιστή βάσης δεδομένων

en: There was an error when attempting to start the database server.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια εκκίνησης του διακομιστή βάσης δεδομένων.

en: Initializing Database Data
el: Αρχικοποίηση δεδομένων βάσης δεδομένων

note: Show 0 instead of "all" when all of no records are found, to avoid confusion.
en: All
el: Όλα

en: Could not display help: %1
el: Αδύνατη ή προβολή βοήθειας: %1

en: Your find criteria did not match any records in the table.
el: Τα κριτήρια εύρεσης δεν ταιριάζουν με καμία εγγραφή στον πίνακα.

en: No Records Found
el: Δε βρέθηκαν εγγραφές

en: New Find
el: Νέα εύρεση

en: Report Finished
el: Η αναφορά ολοκληρώθηκε

en: The report will now be opened in your web browser.
el: Η αναφορά τώρα θα ανοιχτεί στον περιηγητή ιστού.

en: Script Uses PyGTK 2
el: Το σενάριο χρησιμοποιεί PyGTK 2

en: Glom cannot run this script because it uses pygtk 2, but Glom uses GTK+ 3, and attempting to use pygtk 2 would cause Glom to crash.
el: Το Glom δεν μπορεί να εκτελέσει αυτό το σενάριο επειδή χρησιμοποιεί pygtk 2, αλλά το Glom χρησιμοποιεί GTK+ 3 και η προσπάθεια χρήσης pygtk 2 θα προκαλούσε κατάρρευση του Glom.

note: These strings are not actually used by Glom. I am putting them here so that GNOME's translators can translate them without dealing with the awkward (not gettext) system here: http://www.murrayc.com/blog/permalink/2012/01/27/online-glom-more-translation/ murrayc
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Back to List
el: Πίσω στη λίστα

note: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title. Details column:
en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Generating the report...
el: Δημιουργείται η αναφορά...

en: Login
el: Σύνδεση

en: Enter the username and password.
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: The username or password are not correct.
el: Το όνομα χρήστη ή ο κωδικός πρόσβασης δεν είναι σωστοί.

en: Login seems to be necessary, but will not be attempted. This site is not being served via HTTPS, which is required for secure login. Please contact your system administrator.
el: Η σύνδεση φαίνεται να είναι απαραίτητη, αλλά δεν θα γίνει προσπάθεια. Αυτός ο τόπος δεν εξυπηρετείται μέσα από HTTPS, που απαιτείται για ασφαλή σύνδεση. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

note: / Translators: This is the title of a button used to register a new user.
en: Register
el: Εγγραφή

note: / Translators: This is the title of a button used to reset a user's password.
en: Forgot Password
el: Ξέχασα το συνθηματικό

en: There was an error while saving the file. Your changes have not been saved.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου. Οι αλλαγές σας δεν αποθηκεύτηκαν.

en: Open Failed.
el: Αποτυχία ανοίγματος.

en: The document could not be opened.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του εγγράφου.

en: This document has unsaved changes. Would you like to save the document?
el: Το έγγραφο έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές. Θέλετε να αποθηκεύσετε το έγγραφο;

note: TODO: Can we use filename_display_basename() with a URI? No, almost certainly not. murrayc.
en: Document:
    %1
el: Έγγραφο:
    %1

en: Close without Saving
el: Κλείσιμο χωρίς αποθήκευση

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Auto Detect
el: Αυτόματη ανίχνευση

note: We mean 22nd November 2008: C years start are the AD year - 1900. So, 01 is 1901. C months start at 0. starts at 1 Get the ISO (not current locale) text representation: ignored iso_format
en: Note that the source file should contain numbers and dates in international ISO format. For instance, 22nd November 2008 should be %1.
el: Σημειώστε ότι το πηγαίο αρχείο πρέπει να περιέχει αριθμούς και ημερομηνίες σε διεθνή μορφή ISO. Για παράδειγμα, 22α Νοεμβρίου 2008 πρέπει να είναι %1.

en: No Document Available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο έγγραφο

en: You need to open a document to import the data into a table.
el: Χρειάζεται να ανοίξετε ένα έγγραφο για την εισαγωγή των δεδομένων σε πίνακα.

en: Import From CSV File
el: Εισαγωγή από αρχείο CSV

en: <None>
el: <Κανένα>

en: Error Importing CSV File
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή αρχείου CSV

en: Encoding detected as: %1
el: Η κωδικοποίηση ανιχνεύτηκε ως: %1

en: Encoding detection failed. Please manually choose one from the box.
el: Αποτυχία αναγνώρισης κωδικοποίησης. Παρακαλούμε επιλέξτε χειροκίνητα μία από το πλαίσιο.

en: The file contains data not in the specified encoding. Please choose another one, or try "Auto Detect".
el: Το αρχείο περιέχει δεδομένα που δεν είναι στη συγκεκριμένη κωδικοποίηση. Παρακαλούμε επιλέξτε μια άλλη, ή δοκιμάστε "Αυτόματη ανίχνευση".

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). This is a straight line, not a database row.
en: Line
el: Γραμμή

en: Target Field
el: Πεδίο προορισμού

en: <Import Failure>
el: <Αποτυχία εισαγωγής>

en: <Picture>
el: <Εικόνα>

en: One column needs to be assigned the table's primary key (<b>%1</b>) as target field before importing
el: Μια στήλη χρειάζεται να εκχωρηθεί στο πρωτεύον κλειδί του πίνακα (<b>%1</b>) ως πεδίο προορισμού πριν την εισαγωγή

en: Could Not Open file
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου

en: The file at "%1" could not be opened: %2
el: Το αρχείο στο "%1" δεν μπόρεσε να ανοιχθεί: %2

en: Import From CSV File: %1
el: Εισαγωγή από αρχείο CSV: %1

en: Parsing CSV file %1
el: Ανάλυση αρχείου CSV %1

en: Import complete
el: Η εισαγωγή ολοκληρώθηκε

en: Warning: Importing row %1: The value for field %2 must be unique, but is already in use. The value will not be imported.
el: Προειδοποίηση: Εισαγωγή γραμμής %1: Η τιμή για το πεδίο %2 πρέπει να είναι μοναδική, αλλά χρησιμοποιείται ήδη. Η τιμή δεν θα εισαχθεί.

en: Warning: Importing row %1: The value for field %2, "%3" could not be converted to the field's type. The value will not be imported.
el: Προειδοποίηση: Εισαγωγή γραμμής %1: Η τιμή για το πεδίο %2, "%3" δεν μπόρεσε να μετατραπεί σε τύπο πεδίου. Η τιμή δεν θα εισαχθεί.

en: Error importing row %1: Cannot import the row because the primary key is empty.
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή γραμμής %1: Αδύνατη η εισαγωγή της γραμμής, επειδή το πρωτεύον κλειδί είναι κενό.

note: This just adds a separator in the combo box
en: Western
el: Δυτική

note: This just adds a separator in the combo box
en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Hebrew Visual
el: Οπτικά εβραϊκά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Nordic
el: Σκανδιναβικά

en: Celtic
el: Κέλτικα

en: Romanian
el: Ρουμάνικα

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

note: Translators: This means an unknown or unnacceptable value type in a database.
en: Invalid
el: Άκυρο

note: Translators: This means a numeric value type in a database.
en: Number
el: Αριθμός

note: Translators: This means a text/string value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Text
el: Κείμενο

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Time
el: Χρόνος

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Date
el: Ημερομηνία

note: Translators: This means a true/false value type in a database.
en: Boolean
el: Τιμή Μπουλ

note: Translators: This means a picture value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Image
el: Εικόνα

note: Note to translators: If you see this error in the terminal at startup then you need to translate the %x elsewhere.
en: ERROR: sanity_check_date_parsing(): Sanity check failed: Glom could not parse a date's text representation that it generated itself, in this locale.
el: ΣΦΑΛΜΑ: sanity_check_date_parsing(): Ο έλεγχος υγείας απέτυχε: Το Glom δεν μπόρεσε να αναλύσει την αναπαράσταση κειμένου της ημερομηνίας που δημιουργήθηκε αφεαυτής, σε αυτό το τοπικό.

note: Note to translators: If you see this error in the terminal at startup then you need to translate the %x elsewhere.
en: ERROR: sanity_check_date_text_representation_uses_4_digit_year(): Sanity check failed: Glom does not seem to use 4 digits to display years in a date's text representation, in this locale. Defaulting to dd/mm/yyyy though this might be incorrect for your locale. This needs attention from a translator. Please file a bug - see http://www.glom.org
el: ΣΦΑΛΜΑ:	sanity_check_date_text_representation_uses_4_digit_year(): Αποτυχία ελέγχου υγείας: το Glom δεν φαίνεται να χρησιμοποιεί 4 ψηφία για εμφάνιση των ετών σε μια αναπαράσταση κειμένου ημερομηνίας, σε αυτά τα τοπικά. Η προεπιλογή ηη/μμ/εεεε μέσα από αυτό μπορεί να είναι εσφαλμένη για τα τοπικά σας. Αυτό χρειάζεται προσοχή από έναν μεταφραστή. Παρακαλούμε στείλτε ένα σφάλμα - δείτε http://www.glom.org

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group
el: Ομάδα

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Button
el: Κουμπί

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Calendar Portal
el: Πύλη ημερολογίου

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field
el: Πεδίο

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). "Notebook" means a GtkNotebook-type widget.
en: Notebook
el: Σημειωματάριο

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Placeholder
el: Δεσμευτικό θέσης

note: TODO: This prevents "" as a real title. parent table - not relevant Note to translators: This text is shown instead of a table title, when the table has not yet been chosen.
en: Undefined Table
el: Αόριστος πίνακας

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field Summary
el: Πεδίο περίληψης

en: No summary chosen
el: Δεν επιλέχθηκε περίληψη.

en: Sum
el: Άθροισμα

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Count
el: Πλήθος

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Footer
el: Υποσέλιδο

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group By
el: Ομαδοποίηση κατά

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Header
el: Κεφαλίδα

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Summary
el: Περίληψη

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Vertical Group
el: Κάθετη ομάδα

en: Custom Title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος

en: Relationship
el: Σχέση

en: Print Layout
el: Διάταξη εκτύπωσης

en: Report
el: Αναφορά

note: Tables:
en: Table
el: Πίνακας

en: Layout Item
el: Στοιχείο διάταξης

en: Text Item
el: Στοιχείο κειμένου

en: Field Choice
el: Επιλογή πεδίου

en: Database Title
el: Τίτλος βάσης δεδομένων

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: System Preferences
el: Προτιμήσεις συστήματος

en: System Name
el: Όνομα συστήματος

en: Organisation Name
el: Όνομα οργανισμού

en: Organisation Logo
el: Λογότυπος οργανισμού

en: Street
el: Οδός

en: Street (line 2)
el: Οδός (γραμμή 2)

en: City
el: Πόλη

en: State
el: Πολιτεία

en: Country
el: Χώρα

en: Zip Code
el: Ταχ. κώδικας

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Untitled
el: Ανώνυμο

note: Show only debug output
en: Gettext-Warning:
el: Προειδοποίηση-Gettext:

en: System: Auto Increments
el: Σύστημα: Αυτόματες αυξήσεις

en: Description
el: Περιγραφή

en: Comments
el: Σχόλια

note: Translators: This is a noun. It is the title of a report. Add Pages: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title.
en: List
el: Λίστα

en: Glom options
el: Επιλογές Glom

en: Command-line options
el: Επιλογές γραμμής εντολών

en: The example .glom file to open.
el: Το αρχείο .glom παραδείγματος για άνοιγμα.

en: The directory in which to save the created .glom file, or sub-directory if necessary, such as /home/someuser/ .
el: Ο κατάλογος στον οποίο αποθηκεύεται το δημιουργημένο αρχείο .glom, ή ο υποκατάλογος αν είναι απαραίτητο, όπως /home/someuser/ .

en: The name for the created .glom file, such as something.glom .
el: Το όνομα του δημιουργημένου αρχείου .glom, όπως κάτι.glom .

en: The version of this application.
el: Η έκδοση αυτής της εφαρμογής.

en: The hostname of the PostgreSQL server, such as localhost. If this is not specified then a self-hosted database will be created.
el: Το όνομα οικοδεσπότη του διακομιστή PostgreSQL, όπως τοπικός οικοδεσπότης. Αν αυτό δεν ορίζεται, τότε μια βάση δεδομένων αυτοφιλοξενίας θα δημιουργηθεί.

en: The port of the PostgreSQL server, such as 5434.
el: Η θύρα του διακομιστή PostgreSQL, όπως 5434.

en: The username for the PostgreSQL server.
el: Το όνομα χρήστη για τον διακομιστή PostgreSQL.

en: Use MySQL instead of PostgreSQL.
el: Χρήση του MySQL αντί για PostgreSQL.

en: Glom: The output directory does not exist.
el: Glom: Δεν υπάρχει ο κατάλογος εξόδου.

en: Glom: The output path is not a directory.
el: Glom: Η διαδρομή εξόδου δεν είναι κατάλογος.

en: Please enter the database server's password for the user %1:
el: Παρακαλούμε εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης του διακομιστή της βάσης δεδομένων για τον χρήστη %1:

en: The path at which to save the created .po file, such as /home/someuser/somefile.po .
el: Η διαδρομή στην οποία θα αποθηκευτεί το δημιουργημένο αρχείο .po, όπως /home/someuser/somefile.po .

en: The locale whose translations should be written to the .po file, such as de_DE.
el: Τα τοπικά των οποίων οι μεταφράσεις πρέπει να γραφτούν στο αρχείο .po, όπως de_DE.

en: Generate a .pot template file instead of a .po file for a locale.
el: Δημιουργία αρχείου προτύπου .pot αντί για αρχείο .po για τοπικά.

en: Please specify a glom file.
el: Παρακαλώ καθορίστε ένα αρχείο glom.

en: Please use either the --locale-id option or the --template option.
el: Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε είτε την επιλογή --locale-id είτε την επιλογή --template.

en: Please specify an output path.
el: Παρακαλούμε καθορίστε μια διαδρομή εξόδου.

en: Pot file creation failed.
el: Απέτυχε η δημιουργία του αρχείου Pot.

en: Pot file created at: %1
el: Δημιουργήθηκε το αρχείο Pot στο: %1

en: Po file creation failed.
el: Απέτυχε η δημιουργία του αρχείου Po.

en: Po file created at: %1
el: Δημιουργήθηκε το αρχείο Po στο: %1

en: The directory path at which to save the created .po files, such as /home/someuser/po_files/ .
el: Η διαδρομή καταλόγου στην οποία θα αποθηκευτούν τα δημιουργημένα αρχεία .po, όπως το /home/someuser/po_files/.

en: The Glom file does not exist.
el: Το αρχείο Glom δεν υπάρχει.

en: The Glom file path is a directory instead of a file.
el: Η διαδρομή αρχείου Glom είναι ένας κατάλογος αντί για αρχείο.

en: The ouput directory could not be created.
el: Ο κατάλογος εξόδου δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί.

en: Glom: The output file path is not a directory.
el: Glom: Η διαδρομή αρχείου εξόδου δεν είναι κατάλογος.

en: The Glom document has no translations.
el: Το έγγραφο Glom δεν έχει μεταφράσεις.

en: The path to a directory containing .po files, such as /home/someuser/po_files/ .
el: Η διαδρομή σε έναν κατάλογο που περιέχει αρχεία .po, όπως /home/someuser/po_files/.

en: Please specify the path to a directory containing po files.
el: Παρακαλούμε ορίστε τη διαδρομή σε έναν κατάλογο που περιέχει αρχεία po.

en: Glom: The po files directory path is not a directory.
el: Glom: Η διαδρομή καταλόγου αρχείων po δεν είναι κατάλογος.

en: Po file import failed for locale: %1
el: Η εισαγωγή αρχείου po απέτυχε για τοπικά: %1

en: Po file import failed during document saving for locale: %1
el: Η εισαγωγή αρχείου po απέτυχε κατά την αποθήκευση του εγγράφου, για την γλώσσα: %1

en: Po file imported for locale: %1 for file %2
el: Το αρχείο po που εισήχθη για τοπικά: %1 για το αρχείο %2

en: The hostname of the PostgreSQL server, such as localhost.
el: Το όνομα οικοδεσπότη του διακομιστή PostgreSQL, όπως ο τοπικός οικοδεσπότης.

en: The specific database on the PostgreSQL server (Optional).
el: Η συγκεκριμένη βάση δεδομένων στον διακομιστή PostgreSQL (προαιρετικά).

en: Please provide a database username.
el: Παρακαλούμε εισάγετε το όνομα χρήστη της βάσης δεδομένων.

en: Please enter the PostgreSQL server's password for the user %1:
el: Παρακαλούμε εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης του διακομιστή της PostgreSQL για τον χρήστη %1:

en: Error: Could not connect to the server even without specifying a database.
el: Σφάλμα: Αδύνατη η σύνδεση με τον διακομιστή ακόμα και χωρίς τον ορισμό μιας βάσης δεδομένων.

en: Error: Could not connect to the specified database.
el: Σφάλμα: Αδύνατη η σύνδεση με τη συγκεκριμένη βάση δεδομένων.

en: Successful connection.
el: Επιτυχής σύνδεση.

en: You seem to be running Glom as a user with administrator privileges. Glom may not be run with such privileges for security reasons.
    Please login to your system as a normal user.
el: Φαίνεται ότι εκτελείτε το Glom ως χρήστης με δικαιώματα διαχειριστή. Το Glom δεν μπορεί να εκτελεστεί με τέτοια δικαιώματα για λόγους ασφάλειας.
    Παρακαλούμε συνδεθείτε στο σύστημά σας ως κανονικός χρήστης.

note: Warn the user:
en: You seem to be running Glom as root. Glom may not be run as root.
    Please login to your system as a normal user.
el: Φαίνεται ότι εκτελείτε το Glom ως υπερχρήστης. Το Glom δεν μπορεί να εκτελεστεί ως υπερχρήστης.
    Παρακαλούμε συνδεθείτε στο σύστημά σας ως κανονικός χρήστης.

en: Running As Root
el: Εκτέλεση ως υπερχρήστης

note: Show message to the user about the broken installation: This is a packaging bug, but it would probably annoy packagers to mention that in the dialog: Unlike for PostgreSQL, this warning is only shown if MySQL was specified in the build.
en: Incomplete Glom Installation
el: Ατελής εγκατάσταση του Glom

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because PostgreSQL is not available on your system. PostgreSQL is needed for self-hosting of Glom databases.
    
    You may now install PostgreSQL to complete the Glom installation.
el: Η εγκατάστασή σας του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή το PostgreSQL δεν είναι διαθέσιμο στο σύστημά σας. Το PostgreSQL χρειάζεται για αυτοφιλοξενία των βάσεων δεδομένων Glom.
    
    Μπορείτε τώρα να εγκαταστήσετε το PostgreSQL για πλήρη εγκατάσταση του Glom.

en: Install PostgreSQL
el: Εγκατάσταση PostgreSQL

note: Show message to the user about the broken installation:
en: Your installation of Glom is not complete, because PostgreSQL is not available on your system. PostgreSQL is needed for self-hosting of Glom databases.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
el: Η εγκατάστασή σας του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή το PostgreSQL δεν είναι διαθέσιμο στο σύστημά σας. Το PostgreSQL χρειάζεται για αυτοφιλοξενία των βάσεων δεδομένων Glom.
    
    Παρακαλούμε αναφέρετε αυτό το σφάλμα στον πωλητή σας, ή στον διαχειριστή του συστήματός σας, για να διορθωθεί.

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because MySQL is not available on your system. MySQL is needed for self-hosting of some Glom databases.
    
    You may now install MySQL to complete the Glom installation.
el: Η εγκατάστασή σας του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή το MySQL δεν είναι διαθέσιμο στο σύστημά σας. Το MySQL χρειάζεται για αυτοφιλοξενία των βάσεων δεδομένων Glom.
    
    Μπορείτε τώρα να εγκαταστήσετε το MySQL για πλήρη εγκατάσταση του Glom.

en: Install MySQL
el: Εγκατάσταση MySQL

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because MySQL is not available on your system. MySQL is needed for self-hosting of some Glom databases.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
el: Η εγκατάστασή σας του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή το MySQL δεν είναι διαθέσιμο στο σύστημά σας. Το MySQL χρειάζεται για αυτοφιλοξενία των βάσεων δεδομένων Glom.
    
    Παρακαλούμε αναφέρετε αυτό το σφάλμα στον πωλητή σας, ή στον διαχειριστή του συστήματός σας, για να διορθωθεί.

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the Glom Python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
el: Η εγκατάσταση του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή η ενότητα Glom Python δεν είναι διαθέσιμο στο σύστημά σας.
    
    Παρακαλούμε, αναφέρετε αυτό το σφάλμα στον πωλητή σας, ή στον διαχειριστή του συστήματός σας, για να διορθωθεί.

en: Glom Python Module Not Installed
el: Δεν έχει εγκατασταθεί η ενότητα Glom Python

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the gi.repository Python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
el: Η εγκατάσταση του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή η ενότητα gi.repository Python δεν είναι διαθέσιμη στο σύστημά σας.
    
    Παρακαλούμε αναφέρετε αυτό το σφάλμα στον πωλητή σας, ή στον διαχειριστή του συστήματός σας, για να διορθωθεί.

en: gi.repository Python Module Not Installed
el: Η ενότητα gi.repository Python δεν έχει εγκατασταθεί

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the gi.repository.Gda python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
el: Η εγκατάσταση του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή η ενότητα gi.repository.Gda δεν είναι διαθέσιμη στο σύστημά σας.
    
    Παρακαλούμε αναφέρετε αυτό το σφάλμα στον πωλητή σας, ή στον διαχειριστή του συστήματός σας, για να διορθωθεί.

en: gi.repository.Gda Python Module Not Installed
el: Η ενότητα gi.repository.Gda δεν έχει εγκατασταθεί

note: The Postgres provider was not found, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the PostgreSQL libgda provider is not available on your system. This provider is needed to access Postgres database servers.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
el: Η εγκατάστασή σας του Glom δεν είναι πλήρης, επειδή ο πάροχος PostgreSQL libgda δεν είναι διαθέσιμος στο σύστημά σας. Αυτός ο πάροχος χρειάζεται για πρόσβαση στους διακομιστές βάσης δεδομένων Postgres.
    
    Παρακαλούμε αναφέρετε αυτό το σφάλμα στον πωλητή σας, ή στον διαχειριστή του συστήματός σας, για να διορθωθεί.

en: Extra Glom options
el: Πρόσθετες επιλογές Glom

en: Extra command-line options for glom
el: Πρόσθετες επιλογές γραμμής εντολών για glom

en: Show how Glom outputs a date in this locale, then stop.
el: Εμφανίζει πώς το Glom εμφανίζει μια ημερομηνία σε αυτά τα τοπικά, έπειτα σταματά.

en: Main Glom options
el: Κύριες επιλογές του Glom

en: Main command-line options for glom
el: Κύριες επιλογές γραμμής εντολών για glom

en: The Filename
el: Το όνομα αρχείου

en: Whether the filename is a .tar.gz backup to be restored.
el: Αν το όνομα αρχείου είναι ένα αντίγραφο ασφαλείας .tar.gz για να ανακτηθεί.

en: Do not automatically stop the database server if Glom quits. This is helpful for debugging with gdb.
el: Να μην σταματά αυτόματα ο διακομιστής βάσης δεδομένων αν το Glom εξέλθει. Αυτό είναι χρήσιμο για αποσφαλμάτωση με gdb.

en: Show the generated SQL queries on stdout, for debugging.
el: Εμφάνιση των ερωτημάτων SQL που δημιουργήθηκαν στην τυπική έξοδο, για αποσφαλμάτωση.

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Layout
el: Δ_ιάταξη

en: This data cannot be stored in the database because you have not provided a primary key.
    Do you really want to discard this data?
el: Αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να αποθηκευτούν στη βάση δεδομένων, επειδή δεν δώσατε ένα πρωτεύον κλειδί.
    Θέλετε πραγματικά να απορρίψετε αυτά τα δεδομένα;

note: Ask user to confirm loss of data:
en: No primary key value
el: Δε βρέθηκε τιμή πρωτεύοντος κλειδιού

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: _First
el: _Πρώτο

en: _Back
el: _Πίσω

en: _Forward
el: _Προώθηση

en: _Last
el: _Τελευταίο

en: Create a new record.
el: Δημιουργία νέας εγγραφής.

en: Remove this record.
el: Αφαίρεση αυτής της εγγραφής.

en: View the first record in the list.
el: Προβολή της πρώτης εγγραφής στη λίστα.

en: View the previous record in the list.
el: Προβολή της προηγούμενης εγγραφής στη λίστα.

en: View the next record in the list.
el: Προβολή της επόμενης εγγραφής στη λίστα.

en: View the last record in the list.
el: Προβολή της τελευταίας εγγραφής στη λίστα.

en: Layout Contains No Fields
el: Η διάταξη δεν περιέχει πεδία

en: There are no fields on the layout, so there is no way to enter data in a new record.
el: Δεν υπάρχουν πεδία στη διάταξη, έτσι δεν υπάρχει τρόπος εισαγωγής δεδομένων σε μια νέα εγγραφή.

note: Tell user that a primary key is needed to delete a record:
en: No primary key value.
el: Χωρίς τιμή για το πρωτεύον κλειδί.

en: This record cannot be deleted because there is no primary key.
el: Αυτή η εγγραφή δεν μπορεί να διαγραφεί επειδή δεν υπάρχει πρωτεύον κλειδί.

note: Warn user that they can't choose their own primary key:
en: Primary key auto increments
el: Αυτόματες αυξήσεις πρωτεύοντος κλειδιού

en: The primary key is auto-incremented.
     You may not enter your own primary key value.
el: Το πρωτεύον κλειδί είναι με αυτόματη αύξηση.
    Δεν μπορείτε να εισάγετε τη δική σας πρωτεύουσα τιμή κλειδιού.

en: No Corresponding Record Exists
el: Δεν υπάρχει αντίστοιχη εγγραφή

en: No record with this value exists. Therefore navigation to the related record is not possible.
el: Δεν υπάρχει εγγραφή με αυτήν την τιμή. Συνεπώς η περιήγηση στη σχετική εγγραφή δεν είναι δυνατή.

en: New Group
el: Νέα ομάδα

en: notebook
el: Σημειωματάριο

note: Note to translators: This is the default name (not seen by most users) for a notebook tab.
en: tab1
el: καρτέλα1

note: Note to translators: This is the default label text for a notebook tab.
en: Tab One
el: Καρτέλα ένα

en: button
el: κουμπί

en: New Button
el: Νέο κουμπί

note: Note to translators: This is the default contents of a text item on a print layout:
en: text
el: κείμενο

en: New Text
el: Νέο κείμενο

note: TODO: Use a real English sentence here?
en: Delete whole group "%1"?
el: Διαγραφή όλης της ομάδας "%1";

note: TODO: Use a real English sentence here:
en: Delete whole group?
el: Διαγραφή όλης της ομάδας;

note: Translators: This is a title, not an action.
en: List Or Details View
el: Προβολή λίστας ή λεπτομερειών

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This relationship already exists. Please choose a different relationship name
el: Αυτή η σχέση υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα σχέσης.

note: Translators: FROM as in SQL's FROM
en: From Field
el: Από πεδίο

en: To Field
el: Προς πεδίο

en: Allow Editing
el: Να επιτρέπεται η επεξεργασία

en: Automatic Creation
el: Αυτόματη δημιουργία

en: Title (Singular Form)
el: Τίτλος (μοναδική μορφή)

en: Next Value
el: Επόμενη τιμή

en: None selected
el: Καμία επιλογή

en: Username Is Empty
el: Το όνομα χρήστη είναι κενό

en: Please enter a login name for the new user.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα όνομα σύνδεσης για τον νέο χρήστη.

en: Passwords Do Not Match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν

en: The entered password does not match the entered password confirmation. Please try again.
el: Ο κωδικός πρόσβασης που εισήχθη δεν ταιριάζει με την επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης. Παρακαλούμε δοκιμάστε ξανά.

en: Password Is Empty
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι κενός

en: Please enter a password for this user.
el: Παρακαλούμε εισάγετε έναν κωδικό πρόσβασης για αυτόν τον χρήστη.

note: Don't allow adding of fields that already exist.
en: This field already exists. Please choose a different field name.
el: Αυτό το πεδίο υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα πεδίου.

en: Type
el: Τύπος

note: TODO: Auto-size columns. Setup the buttons:
en: _Field Definition
el: Ορισμός π_εδίου

en: _Default Formatting
el: Π_ροεπιλεγμένη μορφοποίηση

note: TODO: Only show this when there are > 100 records?
en: Recalculation Required
el: Απαιτείται επανυπολογισμός

en: You have changed the calculation used by this field so Glom must recalculate the value in all records. If the table contains many records then this could take a long time.
el: Έχετε αλλάξει τον χρησιμοποιούμενο υπολογισμό από αυτό το πεδίο έτσι το Glom πρέπει να επανυπολογίσει την τιμή σε όλες τις εγγραφές. Αν ο πίνακας περιέχει πολλές εγγραφές τότε αυτό μπορεί να πάρει πολύ ώρα.

en: Recalculate
el: Επανυπολογισμός

en: Invalid database structure
el: Άκυρη δομή βάσης δεδομένων

en: This database field was created or edited outside of Glom. It has a data type that is not supported by Glom. Your system administrator may be able to correct this.
el: Αυτό το πεδίο βάσης δεδομένων δημιουργήθηκε ή επεξεργάστηκε εκτός Glom. Έχει έναν τύπο δεδομένων που δεν υποστηρίζεται από το Glom. Ο διαχειριστής του συστήματος ενδέχεται να μπορεί να το διορθώσει.

en: Primary key required
el: Απαιτείται το πρωτεύον κλειδί

en: You may not unset the primary key because the table must have a primary key. You may set another field as the primary key instead.
el: Δεν μπορείτε να απενεργοποιήσετε το πρωτεύον κλειδί επειδή ο πίνακας πρέπει να έχει ένα πρωτεύον κλειδί. Πρέπει να ορίσετε ένα άλλο πεδίο ως πρωτεύον κλειδί στη θέση του.

en: Field contains empty values.
el: Το πεδίο περιέχει κενές τιμές.

en: The field may not yet be used as a primary key because it contains empty values.
el: Το πεδίο δεν μπορεί ακόμα να χρησιμοποιηθεί ως πρωτεύον κλειδί επειδή περιέχει κενές τιμές.

en: Field contains non-unique values.
el: Το πεδίο περιέχει μη μοναδικές τιμές.

en: The field may not yet be used as a primary key because it contains values that are not unique.
el: Το πεδίο δεν μπορεί ακόμα να χρησιμοποιηθεί ως πρωτεύον κλειδί επειδή περιέχει τιμές που δεν είναι μοναδικές.

note: Ask the user to confirm this major change:
en: Change primary key
el: Αλλαγή πρωτεύοντος κλειδιού

en: Are you sure that you wish to set this field as the primary key, instead of the existing primary key?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να ορίσετε αυτό το πεδίο ως το πρωτεύον κλειδί, αντί για το υπάρχον πρωτεύον κλειδί;

en: Change Primary Key
el: Αλλαγή πρωτεύοντος κλειδιού

note: Warn the user and refuse to make the change:
en: Field Name Already Exists
el: Υπάρχει ήδη το όνομα του πεδίου

en: This field already exists. Please choose a different field name
el: Αυτό το πεδίο υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα πεδίου.

en: Calculation Error
el: Σφάλμα υπολογισμού

en: The calculation does not have a return statement.
el: Ο υπολογισμός δεν έχει δήλωση επιστροφής.

en: Calculation result
el: Αποτέλεσμα υπολογισμού

en: The result of the calculation is:
    %1
el: To αποτέλεσμα του υπολογισμού είναι:
    %1

en: Calculation failed
el: Ο υπολογισμός απέτυχε

en: The calculation failed with this error:
    %s
el: Ο υπολογισμός απέτυχε με αυτό το σφάλμα:
    %s

en: Default Value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

note: A special "None" item, allowing the user to do the equivalent of clearing the combobox, which is not normally possible with the GtkComboBox UI: set_property() does not work with a const gchar*, so we explicitly create a ustring. otherwise we get this warning: " unable to set property `text' of type 
en: (None)
el: (Κανένα)

en:  Via: %1::%2
el:  Μέσω: %1::%2

en:  Via: %1
el:  Μέσω: %1

en: None: No visible tables are specified by the fields.
el: Κανένας: Δεν ορίζονται ορατοί πίνακες από τα πεδία.

note: Columns-count column: Note to translators: This is the number of columns in a group (group being a noun)
en: Group Columns
el: Στήλες ομάδων

note: Column-Width column: (only for list views) Note to translators: This is a name (the width of a UI element in the display), not an action.
en: Display Width
el: Πλάτος προβολής

en: Text Title
el: Τίτλος κειμένου

en: Image Title
el: Τίτλος εικόνας

en: group
el: ομάδα

en: Notebook Tabs
el: Καρτέλες σημειωματαρίου

en: Add child groups to the notebook to add tabs.
el: Προσθήκη θυγατρικών ομάδων στο σημειωματάριο για να προστεθούν καρτέλες.

en: Related Calendar: %1
el: Σχετικό ημερολόγιο: %1

en: Related List: %1
el: Σχετική λίστα: %1

en: Field: %1
el: Πεδίο: %1

en: (Notebook)
el: (Σημειωματάριο)

note: Append the View columns:
en: Fields
el: Πεδία

en: Invalid Relationship
el: Άκυρη σχέση

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship does not specify a field in the related table.
el: Η σχέση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση σχετικών εγγραφών, επειδή η σχέση δεν ορίζει ένα πεδίο στον σχετικό πίνακα.

en: Relationship Uses a Related Primary Key
el: Η σχέση χρησιμοποιεί ένα σχετικό πρωτεύον κλειδί

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship uses a primary key field in the related table, which must contain unique values. This would prevent the relationship from specifying multiple related records.
el: Η σχέση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση σχετικών εγγραφών, επειδή η σχέση χρησιμοποιεί ένα πρωτεύον πεδίο κλειδιού στον σχετικό πίνακα, που πρέπει να περιέχει μοναδικές τιμές. Αυτό μπορεί να αποτρέψει τη σχέση από τον ορισμό πολλαπλών σχετικών εγγραφών.

en: Relationship Uses a Related Unique Field
el: Η σχέση χρησιμοποιεί ένα σχετικό πρωτεύον πεδίο

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship uses a unique-values field in the related table. This would prevent the relationship from specifying multiple related records.
el: Η σχέση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εμφάνιση σχετικών εγγραφών, επειδή η σχέση χρησιμοποιεί ένα πεδίο μοναδικών τιμών στον σχετικό πίνακα. Αυτό μπορεί να αποτρέψει τη σχέση από τον ορισμό πολλαπλών σχετικών εγγραφών.

note: Translators: This is Automatic text alignment.
en: Automatic
el: Αυτόματο

note: Translators: This is Left text alignment.
en: Left
el: Αριστερά

note: Translators: This is Right text alignment.
en: Right
el: Δεξιά

note: Give it access to the document.
en: Extra Fields
el: Πρόσθετα πεδία

note: Give it access to the document.
en: Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης

note: Add labels (because we will hide the checkboxes):
en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Foreground Color
el: Χρώμα προσκηνίου

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: The calculation failed with this error:
    %1
el: Ο υπολογισμός απέτυχε με αυτό το σφάλμα:
    %1

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

note: Give it access to the document.
en: Group By - Secondary Fields
el: Ομαδοποίηση κατά - Δευτερεύοντα πεδία

en: Ascending
el: Αύξουσα

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Part
el: Μέρος

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This item already exists. Please choose a different item name
el: Αυτό το στοιχείο υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα στοιχείου.

en: Are you sure that you want to rename this print layout?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να μετονομάσετε αυτήν τη διάταξη εκτύπωσης;

note: TODO: Show old and new names?
en: <b>Rename Print Layout</b>
el: <b>Μετονομασία διάταξης εκτύπωσης</b>

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Items
el: Στοιχεία

en: Lines
el: Γραμμές

en: Records
el: Εγγραφές

en: Database Field
el: Πεδίο βάσης δεδομένων

en: Drag this to the layout to add a new database field.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε ένα νέο πεδίο βάσης δεδομένων.

en: Drag this to the layout to add a new static text box.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε ένα νέο πεδίο κειμένου.

en: Drag this to the layout to add a new static image.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε μια νέα στατική εικόνα.

en: Horizontal Line
el: Οριζόντια γραμμή

en: Drag this to the layout to add a new horizontal line.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε μια νέα οριζόντια γραμμή.

en: Vertical Line
el: Κάθετη γραμμή

en: Drag this to the layout to add a new vertical line.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε μια νέα κάθετη γραμμή.

en: Related Records
el: Σχετικές εγγραφές

en: Drag this to the layout to add a new related records portal.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε μια νέα σχετική πύλη εγγραφών.

note: Ask for confirmation:
en: Create Standard Layout
el: Δημιουργία τυπικής διάταξης

en: This is an experimental feature. It will remove all items from the print layout and then try to create a layout similar to the layout of the detail view.
el: Αυτό είναι ένα πειραματικό γνώρισμα. Θα αφαιρέσει όλα τα στοιχεία από τη διάταξη εκτύπωσης και έπειτα θα προσπαθήσει να δημιουργήσει μια διάταξη παρόμοια με τη διάταξη της προβολής λεπτομερειών.

en: Create
el: Δημιουργία

note: Ask the user to confirm:
en: Remove page
el: Αφαίρεση σελίδας

en: Are you sure that you wish to remove the last page and any items on that page?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να αφαιρέσετε την τελευταία σελίδα και οποιαδήποτε στοιχείο σε αυτή τη σελίδα;

en: Remove Page
el: Αφαίρεση σελίδας

en: Remove library script
el: Αφαίρεση σεναρίου βιβλιοθήκης

en: Do you really want to delete this script? This data can not be recovered
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε αυτό το σενάριο; Αυτά τα δεδομένα δεν μπορούν να ανακτηθούν.

en: _Remove
el: Α_φαίρεση

en: View
el: Προβολή

note: TODO: Prevent deletion of standard groups
en: Delete Group
el: Διαγραφή ομάδας

en: Are your sure that you wish to delete this group?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή την ομάδα;

en: Full access.
el: Πλήρης πρόσβαση.

[ctx: Users List]
note: Append the View columns:
en: User
el: Χρήστης

en: Delete User
el: Διαγραφή χρήστη

en: Are your sure that you wish to delete this user?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτόν τον χρήστη;

en: Error Retrieving the List of Users
el: Ανάκτηση σφάλματος της λίστας χρηστών

en: Glom could not get the list of users from the database server. You probably do not have enough permissions. You should be a superuser.
el: Το Glom δεν μπόρεσε να πάρει τη λίστα των χρηστών από το διακομιστή της βάσης δεδομένων. Προφανώς δεν έχετε επαρκή δικαιώματα. Θα πρέπει να είσαστε υπερχρήστης.

en: Developer group may not be empty.
el: Η ομάδα ανάπτυξης δεν μπορεί να είναι κενή.

en: The developer group must contain at least one user.
el: Η ομάδα ανάπτυξης πρέπει να περιέχει τουλάχιστον έναν χρήστη.

note: Prevent two tables with the same name from being added.
en: This table already exists. Please choose a different table name
el: Αυτός ο πίνακας υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα πίνακα.

en: Hidden
el: Κρυφό

note: TODO: This should really be a radio, but the use of AddDel makes it awkward to change that CellRenderer property.
en: Default
el: Προεπιλογή

note: Ask the user if they want us to try to cope with this:
en: Table Already Exists
el: Ο πίνακας υπάρχει ήδη

en: This table already exists on the database server, though it is not mentioned in the .glom file. This should not happen. Would you like Glom to attempt to use the existing table?
el: Αυτός ο πίνακας υπάρχει ήδη στον εξυπηρετητή βάσης δεδομένων, αν και δεν αναφέρεται στο αρχείο .glom. Αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Θα θέλατε το Glom να προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει τον υπάρχοντα πίνακα;

note: TODO: Do not show tables that are not in the document.
en: You cannot delete this table, because there is no information about this table in the document.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε αυτόν τον πίνακα, επειδή δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτόν τον πίνακα στο έγγραφο.

note: Ask the user to confirm:
en: Are you sure that you want to delete this table?
    Table name: %1
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτόν τον πίνακα;
    Όνομα πίνακα: %1

en: Delete Table
el: Διαγραφή πίνακα

en: Are you sure that you want to rename this table?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να μετονομάσετε αυτόν τον πίνακα;

note: TODO: Show old and new names?
en: <b>Rename Table</b>
el: <b>Μετονομασία πίνακα</b>

en: Unknown Table
el: Άγνωστος πίνακας

en: You cannot open this table, because there is no information about this table in the document.
el: Δεν μπορείτε να ανοίξετε αυτόν τον πίνακα, επειδή δεν υπάρχουν πληροφορίες για αυτόν τον πίνακα στο έγγραφο.

en: Choose Field
el: Επιλογή πεδίου

en: _Formatting
el: Μο_ρφοποίηση

note: Append the View columns:
en: Original
el: Αρχικό

en: Translation
el: Μετάφραση

note: This is at the end, because it can contain a long description of the item's context.
en: Item
el: Στοιχείο

note: Show the file-chooser dialog, to select an output .po file:
en: Choose .po File Name
el: Επιλέξτε όνομα αρχείου .po

en: Po files
el: Αρχεία po

en: Export
el: Εξαγωγή

note: Note to translators: "Import" here is an action verb - it's a button.
en: Import
el: Εισαγωγή

en: This item already exists. Please try again.
el: Αυτό το στοιχείο υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε προσπαθήστε ξανά.

note: Something more specific and helpful.
en: Duplicate
el: Διπλασιασμός

note: Translators: This is just some example text used to discover an appropriate height for user-entered text in the UI. This text itself is never shown to the user.
en: Example
el: Παράδειγμα

note: TODO: A better label/icon for "Choose Date".
en: Choose a date from an on-screen calendar.
el: Επιλέξτε ημερομηνία από ένα ημερολόγιο στην οθόνη.

en: Open the record identified by this ID, in the other table.
el: Ανοίξτε την εγγραφή που ταυτοποιείται από αυτήν την ταυτότητα, στον άλλον πίνακα.

en: Enter search criteria to identify records in the other table, to choose an ID for this field.
el: Εισάγετε κριτήρια αναζήτησης για την ταυτοποίηση εγγραφών στον άλλον πίνακα, για την επιλογή ενός αναγνωριστικού για αυτό το πεδίο.

en: _New
el: _Νέο

en: Enter details for a new record in the other table, then use its ID for this field.
el: Εισάγετε λεπτομέρειες για μια νέα εγγραφή στον άλλον πίνακα, έπειτα χρησιμοποιήστε αυτήν την ταυτότητα για αυτό το πεδίο.

en: Table Content
el: Περιεχόμενο πίνακα

en: Right-click to layout, to specify the related fields.
el: Δεξιοπατήστε στη διάταξη, για τον ορισμό των σχετικών πεδίων.

note: Tell user that they can't do that:
en: Extra Related Records Not Possible
el: Δεν είναι δυνατές πρόσθετες σχετικές εγγραφές

en: You attempted to add a new related record, but there can only be one related record, because the relationship uses a unique key.
el: Προσπαθήσατε να προσθέσετε μια νέα σχετική εγγραφή, αλλά μπορεί να υπάρχει μόνο μία σχετική εγγραφή, επειδή η σχέση χρησιμοποιεί μοναδικό κλειδί.

en: Select
el: Επιλογή

en: You have not entered any quick find criteria.
el: Δεν εισάγατε οποιαδήποτε γρήγορα κριτήρια εύρεσης.

en: Not enough memory available to load the image
el: Ανεπαρκής διαθέσιμη μνήμη για φόρτωση της εικόνας

en: Error loading %1
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση του %1

en: Error loading image
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση της εικόνας

en: Error Saving
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση

en: Error saving image
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση της εικόνας

en: New Database
el: Νέα βάση δεδομένων

note: For instance, an extra hint when saving from an example, saying that a new file must be saved.
en: Please choose a human-readable title for the new database. You can change this later in the database properties. It may contain any characters.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε έναν τίτλο αναγνώσιμο από ανθρώπους για τη νέα βάση δεδομένων. Μπορείτε να το αλλάξετε αργότερα στις ιδιότητες της βάσης δεδομένων. Μπορεί να περιέχει οποιουσδήποτε χαρακτήρες.

en: _Title:
el: _Τίτλος:

note: Use titles that show the distinction between PostgreSQL and the alternatives:
en: Create PostgreSQL database in its own folder, to be hosted by this computer.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων PostgreSQL στον δικό της φάκελο, για να φιλοξενηθεί από αυτόν τον υπολογιστή.

en: Create database on an external PostgreSQL database server, to be specified in the next step.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων στον εξωτερικό διακομιστή βάσης δεδομένων PostgreSQL, για να οριστεί στο επόμενο βήμα.

en: Create database in its own folder, to be hosted by this computer.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων στον δικό της φάκελο, για να φιλοξενηθεί από αυτόν τον υπολογιστή.

en: Create database on an external database server, to be specified in the next step.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων στον εξωτερικό διακομιστή βάσης δεδομένων, για να οριστεί στο επόμενο βήμα.

en: Create SQLite database in its own folder, to be hosted by this computer.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων SQLite στον δικό της φάκελο, για να φιλοξενηθεί από αυτόν τον υπολογιστή.

en: SQLite does not support authentication or remote access but is suitable for embedded devices.
el: Το SQLite δεν υποστηρίζει αυθεντικοποίηση ή απομακρυσμένη πρόσβαση, αλλά είναι κατάλληλο για ενσωματωμένες συσκευές.

en: Create MySQL database in its own folder, to be hosted by this computer.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων MySQL στον δικό της φάκελο, για να φιλοξενηθεί από αυτόν τον υπολογιστή.

en: MySQL support in Glom is experimental and unlikely to work properly.
el: Η υποστήριξη του MySQL στο Glom είναι πειραματική και είναι απίθανο να δουλέψει σωστά.

en: Create database on an external MySQL database server, to be specified in the next step.
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων στον εξωτερικό διακομιστή βάσης δεδομένων MySQL, για να οριστεί στο επόμενο βήμα.

en: Images
el: Εικόνες

en: Save Image
el: Αποθήκευση εικόνας

en: Choose Image
el: Επιλογή εικόνας

en: _Open File
el: Ά_νοιγμα Αρχείου

en: Open File With
el: Άνοιγμα αρχείου με

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: _Clear
el: Κα_θαρισμός

en: Containers
el: Περιέκτες

en: Drag this to the layout to add a new group.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε μια νέα ομάδα.

en: Drag this to the layout to add a new notebook.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε ένα νέο σημειωματάριο.

en: Drag this to the layout to add a new Related Record.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε μια νέα σχετική εγγραφή.

en: Drag this to the layout to add a new button.
el: Μετακινήστε αυτό στη διάταξη για να προσθέσετε ένα νέο κουμπί.

en: Field Layout Properties
el: Ιδιότητες διάταξης πεδίου

en: Add Related Records
el: Προσθήκη σχετικών εγγραφών

en: Add Notebook
el: Προσθήκη σημειωματαρίου

en: Add Group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Add Button
el: Προσθήκη κουμπιού

en: Add Text
el: Προσθήκη κειμένου

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Delete whole notebook "%1"?
el: Διαγραφή ολόκληρου του σημειωματάριου "%1";

en: Delete whole notebook?
el: Διαγραφή ολόκληρου του σημειωματάριου;

en: _Show hidden tables
el: Π_ροβολή κρυφών πινάκων

en: _Close
el: Κλεί_σιμο

en: Choose Date
el: Επιλέξτε ημερομηνία

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _OK
el: Ε_ντάξει

en: <span weight="bold" size="larger">Choose Date</span>
    
    Please select a date to enter in this field.
el: <span weight="bold" size="larger">Επιλέξτε ημερομηνία</span>
    
    Παρακαλούμε επιλέξτε μια ημερομηνία για εισαγωγή σε αυτό το πεδίο.

en: Connect to Server
el: Σύνδεση σε διακομιστή

en: C_onnect
el: _Σύνδεση

en: Please enter the connection details for your database server.
el: Παρακαλούμε εισάγετε τις λεπτομέρειες σύνδεσης για τον διακομιστή της βάσης δεδομένων σας.

en: Host
el: Σύστημα

en: User
el: Χρήστης

en: _Host:
el: _Σύστημα:

en: Database:
el: Βάση δεδομένων:

en: _User:
el: Χ_ρήστης:

en: _Password:
el: Συν_θηματικό:

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: _Revert
el: Επανα_φορά

en: <span weight="bold" size="larger">Invalid Format</span>
    
    The data in the field was not recognized. Please try to correct the data or revert to the previous value. Here is an example of correctly-formatted data for this field.
el: <span weight="bold" size="larger">Άκυρη μορφή</span>
    
    Τα δεδομένα στο πεδίο δεν αναγνωρίστηκαν. Παρακαλούμε προσπαθήστε να διορθώσετε τα δεδομένα ή αντιστρέψτε την προηγούμενη τιμή. Εδώ είναι ένα παράδειγμα σωστά μορφοποιημένων δεδομένων για αυτό το πεδίο.

en: example data format
el: παράδειγμα μορφοποίησης δεδομένων

en: Welcome to Glom
el: Καλωσορίσατε στο Glom

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Select
el: _Επιλογή

en: <span weight="bold" size="larger">Open or Create a Document</span>
el: <span weight="bold" size="larger">Άνοιγμα ή δημιουργία εγγράφου</span>

en: Open or create Document
el: Άνοιγμα ή δημιουργία εγγράφου

en: Open Existing Document
el: Άνοιγμα υπάρχοντος εγγράφου

en: Create New Document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Find Related Record
el: Εύρεση σχετικής εγγραφής

en: <b>Table:</b>
el: <b>Πίνακας:</b>

en: table_name
el: όνομα_πίνακα

en: New Related Record
el: Νέες σχετικές εγγραφές

en: Loading image
el: Φορτώνεται η εικόνα

en: Saving Image
el: Αποθηκεύεται η εικόνα

en: bla.blub - Import from CSV
el: bla.blub - Εισαγωγή από CSV

en: I_mport
el: Ει_σαγωγή

en: label
el: ετικέτα

en: _First line as title
el: Π_ρώτη γραμμή ως τίτλος

en: _Encoding:
el: _Κωδικοποίηση:

en: Import Into _Table:
el: Εισαγωγή στον _πίνακα:

en: Encoding detected as: UTF-8
el: Η κωδικοποίηση ανιχνεύτηκε ως: UTF-8

note: Import is a noun here. This is the title for a window showing options for an import operation.
en: <b>Import Options</b>
el: <b>Ιδιότητες εισαγωγής</b>

en: _Number of sample rows:
el: _Αριθμός γραμμών δείγματος:

note: Import is a noun here. This is the title for a list of fields to import.
en: <b>Import Fields</b>
el: <b>Πεδία εισαγωγής</b>

note: This is a status message for a progress dialog. It says that importing is currently happenning.
en: Importing Data
el: Εισάγονται δεδομένα

en: Please wait while your data is imported.
el: Παρακαλούμε περιμένετε όσο τα δεδομένα σας εισάγονται.

en: _File
el: Α_ρχείο

en: _Save as Example
el: Απο_θήκευση ως παράδειγμα

en: S_hared on Network
el: _Κοινόχρηστο στο δίκτυο

en: _Print
el: Ε_κτύπωση

en: _Edit Print Layouts
el: _Επεξεργασία διατάξεων εκτύπωσης

en: Cu_t
el: _Αποκοπή

en: _Tables
el: Πίνακ_ες

en: _Edit Tables
el: _Επεξεργασία πινάκων

en: R_eports
el: Ανα_φορές

en: _Edit Reports
el: _Επεξεργασία αναφορών

en: _Developer
el: Π_ρογραμματιστής

en: _Operator
el: _Χειριστής

en: _Fields
el: Π_εδία

en: _Relationships
el: _Σχέσεις

en: Relationships _Overview
el: Ε_πισκόπηση σχέσεων

en: _Print Layouts
el: Διατάξεις ε_κτύπωσης

en: _Reports
el: Ανα_φορές

en: _Database Preferences
el: Προτιμήσεις _βάσης δεδομένων

en: _Users
el: _Χρήστες

en: Script _Library
el: _Βιβλιοθήκη σεναρίων

en: _Translations
el: Μεταφ_ράσεις

en: Test Tra_nslation
el: Δοκιμή Μετά_φρασης

en: Active Platform
el: Ενεργή πλατφόρμα

en: _Normal
el: _Κανονικό

en: _Drag and Drop Layout
el: Διάταξη _μεταφοράς και απόθεσης

en: _Export Backup
el: _Εξαγωγή αντίγραφου ασφαλείας

en: _Restore Backup
el: _Επαναφορά αντίγραφου ασφαλείας

en: _About
el: Πε_ρί

en: _Contents
el: Περιε_χόμενα

en: Add Related Table
el: Προσθήκη σχετικού πίνακα

en: C_reate Table
el: Δ_ημιουργία πίνακα

en: This will add a new table and add a relationship that refers to the new  table, as a convenient alternative to doing this in separate steps.
    
    If a suitable related table already exists then you should instead cancel and just add a relationship.
el: Αυτό θα προσθέσει έναν νέο πίνακα και μια σχέση που αναφέρεται στον νέο πίνακα, ως ένα βολική εναλλακτική για να γίνει αυτό σε ξεχωριστά βήματα.
    
    Αν ένας κατάλληλος σχετικός πίνακας υπάρχει ήδη, τότε θα πρέπει αντί για ακύρωση, να προσθέσετε απλά μια σχέση.

note: Translators: FROM as in SQL
en: From field:
el: Από το πεδίο:

en: _Edit Fields
el: Επεξεργασία πε_δίων

en: Name of new related table:
el: Όνομα του νέου σχετικού πίνακα:

en: Name of new relationship:
el: Όνομα της νέας σχέσης:

en: Test Translation
el: Δοκιμή μετάφρασης

en: Change Language
el: Αλλαγή γλώσσας

en: <span weight="bold" size="larger">Test Translation</span>
    
    Choose a language to use temporarily to test the translations. These translations are normally used automatically when the application is started on a computer that uses the language.
    
    Note that the standard parts of the Glom user interface, such as menus and dialog windows, will only be translated when you start Glom on a computer that uses that language.
el: <span weight="bold" size="larger">Δοκιμή μετάφρασης</span>
    
    Επιλέξτε μια γλώσσα για προσωρινή χρήση για δοκιμή των μεταφράσεων. Αυτές οι μεταφράσεις χρησιμοποιούνται κανονικά αυτόματα, όταν η εφαρμογή ξεκινά σε έναν υπολογιστή που χρησιμοποιεί τη γλώσσα.
    
    Σημειώστε ότι τα τυπικά μέρη της διεπαφής χρήστη του Glom, όπως μενού και παράθυρα διαλόγων, θα μεταφραστούν μόνο όταν ξεκινάτε το Glom σε έναν υπολογιστή που χρησιμοποιεί αυτήν την γλώσσα.

en: Locale:
el: Τοπικά:

en: Select Field
el: Επιλογή πεδίου

en: Show _Related Relationships
el: Εμφάνιση _σχετικών σχέσεων

en: _Table:
el: _Πίνακας:

en: Select Relationship
el: Επιλογή σχέσης

en: Table:
el: Πίνακας:

en: Choose User
el: Επιλέξτε χρήστη

en: <span weight="bold" size="larger">Add User To Group</span>
    
    Which user should be added to this group?
el: <span weight="bold" size="larger">Προσθήκη χρήστη στην ομάδα</span>
    
    Ποιος χρήστης πρέπει να προστεθεί σε αυτήν την ομάδα;

en: Database Preferences
el: Προτιμήσεις βάσης δεδομένων

en: System Name:
el: Όνομα συστήματος:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Country:
el: Χώρα:

en: Zip/Postal Code:
el: Ταχ. κώδικας:

en: State/County:
el: Πολιτεία/Επαρχία:

en: Town:
el: Πόλη:

en: Street (Line 2):
el: Οδός (γραμμή 2):

en: Street:
el: Οδός:

en: <b>Address</b>
el: <b>Διεύθυνση</b>

en: Organisation
el: Οργανισμός

en: Logo
el: Λογότυπος

en: Auto-increment values
el: Τιμές αυτόματης αύξησης

en: When the database is opened the python function implemented here will run.
el: Όταν η βάση δεδομένων ανοίγεται η εφαρμοσμένη συνάρτηση python εδώ θα εκτελεστεί.

en: Test
el: Δοκιμή

en: Startup Script
el: Σενάριο εκκίνησης

en: Table:
el: Πίνακας:

en: _Up
el: Πά_νω

en: _Down
el: _Κάτω

en: <b>Fields</b>
el: <b>Πεδία:</b>

en: Field:
el: Πεδίο:

en: Summary Type:
el: Τύπος περίληψης:

en: Group Properties
el: Ιδιότητες ομάδας

en: Columns:
el: Στήλες:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Sort Fields:
el: Ταξινόμηση πεδίων:

en: Secondary Fields:
el: Δευτερεύοντα πεδία:

en: Border Width (ems):
el: Πλάτος περιγράμματος (ems):

en: Database User
el: Χρήστης βάσης δεδομένων

en: C_reate
el: Δ_ημιουργία

en: Please enter the initial connection details for your database. You may add additional users later. Remember to keep this password secret because it allows access to your data from other computers on the network.
el: Παρακαλούμε εισάγετε τις αρχικές λεπτομέρειες σύνδεσης για τη βάση δεδομένων σας. Μπορείτε να προσθέσετε πρόσθετους χρήστες αργότερα. Να θυμάστε να κρατήσετε αυτόν τον κωδικό πρόσβασης μυστικό, επειδή επιτρέπει την πρόσβαση στα δεδομένα σας από άλλους υπολογιστές στο δίκτυο.

en: _Confirm Password:
el: _Επιβεβαίωση συνθηματικού:

en: Text Object
el: Αντικείμενο κειμένου

en: Line Width:
el: Πλάτος γραμμής:

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Field Layout
el: Διάταξη πεδίου

en: <b>Field:</b>
el: <b>Πεδίο:</b>

en: Use default field title:
el: Χρήση προεπιλεγμένου πεδίου τίτλου:

en: Use custom title:
el: Χρήση προσαρμοσμένου τίτλου:

en: <b>Title</b>
el: <b>Τίτλος</b>

en: Use default formatting
el: Χρήση προεπιλεγμένης μορφοποίησης

en: Use custom formatting
el: Χρήση προσαρμοσμένης μορφοποίησης

en: <b>Formatting</b>
el: <b>Μορφοποίηση</b>

en: Create Group
el: Δημιουργία ομάδας

en: <span weight="bold" size="larger">Create Group</span>
    
    What name should this group have?
el: <span weight="bold" size="larger">Δημιουργία ομάδας</span>
    
    Ποιο όνομα πρέπει αυτή η ομάδα να έχει;

en: Group name:
el: Όνομα ομάδας:

en: <span weight="bold" size="larger">Add Module</span>
    
    What name should this module have?
el: <span weight="bold" size="larger">Προσθήκη ενότητας</span>
    
    Ποιο όνομα πρέπει αυτή η ενότητα να έχει;

en: Script name:
el: Όνομα σεναρίου:

en: <b>Notebook Tabs</b>
el: <b>Καρτέλες σημειωματαρίου</b>

en: Script Library
el: Βιβλιοθήκη σεναρίων

en: These modules will be available to your button scripts and field calculations via the python import keyword.
el: Αυτές οι ενότητες θα είναι διαθέσιμες στα σενάρια κουμπιού και τους υπολογισμούς πεδίου μέσα από τη λέξη-κλειδί εισαγωγής python.

en: Module name:
el: Όνομα ενότητας:

note: Translators: This is the verb. It is for checking that a Python script works.
en: _Check
el: Έ_λεγχος

en: Group By - Sort Fields
el: Ομαδοποίηση κατά - Ταξινόμηση πεδίων

en: <b>Sort Fields</b>
el: <b>Ταξινόμηση πεδίων</b>

en: Identify Original
el: Ταυτοποίηση αρχικού

en: Copy Translation
el: Αντιγραφή μετάφρασης

en: <span weight="bold" size="larger">Copy Translation</span>
    
    From what language would you like to copy the translations to use as the start of the current translation?
el: <span weight="bold" size="larger">Αντιγραφή μετάφρασης</span>
    
    Από ποια γλώσσα Θα θέλατε να αντιγράψετε τις μεταφράσεις για να χρησιμοποιήσετε ως έναρξη της τρέχουσας μετάφρασης;

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: <span weight="bold" size="larger">Identify Original</span>
    
    The language of the original text is currently identified as:
el: <span weight="bold" size="larger">Ταυτοποίηση αρχικού</span>
    
    Η γλώσσα του αρχικού κειμένου ταυτοποιείται προς το παρόν ως:

en: <b>English</b>
el: <b>Αγγλικά</b>

en: If the text is not actually in this language, please choose the correct language.
el: Αν το κείμενο δεν είναι πράγματι σε αυτήν τη γλώσσα, παρακαλούμε επιλέξτε τη σωστή γλώσσα.

en: Group:
el: Ομάδα:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Confirm Password:
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Button Script
el: Σενάριο κουμπιού

en: <b>Title:</b>
el: <b>Τίτλος:</b>

en: When the button is clicked it will run the python function which you implement here.
el: Όταν πατιέται το κουμπί θα εκτελέσει τη συνάρτηση python που εφαρμόζετε εδώ.

en: Export Format
el: Εξαγωγή μορφής

en: Layout
el: Διάταξη

en: table name
el: όνομα πίνακα

en: <b>Relationship:</b>
el: <b>Σχέση:</b>

en: Show child relationships
el: Εμφάνιση θυγατρικών σχέσεων

en: Add Field
el: Προσθήκη πεδίου

en: Add a layout item that shows the data from a field in the record, and allows the user to edit that value.
el: Προσθήκη στοιχείου διάταξης που εμφανίζει τα δεδομένα από ένα πεδίο στην εγγραφή και επιτρέπει στον χρήστη να επεξεργαστεί αυτήν την τιμή.

en: Add text to a layout, such as an explanation or a warning. The text will be the same for every record viewed.
el: Προσθήκη κειμένου σε μια διάταξη, όπως εξήγηση ή προειδοποίηση. Το κείμενο θα είναι το ίδιο για κάθε προβαλλόμενη εγγραφή.

en: Add Image
el: Προσθήκη εικόνας

en: Add an image to the layout, such as a logo. The image will be the same for every record viewed. To show an image field from a record, to show different images for each field, use the field layout item.
el: Προσθήκη μιας εικόνας στη διάταξη, όπως ένας λογότυπος. Η εικόνα θα είναι η ίδια για κάθε προβαλλόμενη εγγραφή. Για την προβολή ενός πεδίου εικόνας από μια εγγραφή, για την προβολή διαφορετικών εικόνων για κάθε πεδίο, χρησιμοποιήστε το στοιχείο διάταξης πεδίου.

en: Add a button. Edit the button to define the script that will be run when the button is clicked.
el: Προσθήκη κουμπιού. Επεξεργαστείτε το κουμπί που θα ορίσει το σενάριο που θα εκτελεστεί όταν πατιέται το κουμπί.

en: Add a group which can contain other layout items. Use this to group items together, such as fields.
el: Προσθήκη μιας ομάδας που μπορεί να περιέχει άλλα στοιχεία διάταξης. Χρησιμοποιήστε αυτό για ομαδοποίηση στοιχείων μαζί, όπως πεδία.

en: Add a tabbed notebook. Each page of the notebook may contain several other layout items, but only one page will be visible at one time.
el: Προσθήκη σημειωματαρίου με καρτέλες. Κάθε σελίδα του σημειωματαρίου μπορεί να περιέχει αρκετά άλλα στοιχεία διάταξης, αλλά μόνο μια σελίδα θα είναι ορατή τη φορά.

en: Add a related records portal. This is a list of records in a related table. Remember to edit this layout item to specify the relationship to use, and the fields to show from the related table.
el: Προσθήκη μιας σχετικής πύλης εγγραφών. Αυτή είναι μια λίστα εγγραφών σε έναν σχετικό πίνακα. Να θυμάστε να επεξεργαστείτε αυτό το στοιχείο διάταξης για να ορίσετε τη σχέση που θα χρησιμοποιήσετε και τα πεδία που θα εμφανιστούν από τον σχετικό πίνακα.

en: Add Related Calendar
el: Προσθήκη σχετικού ημερολογίου

en: Add a related records calendar portal. This is a calendar showing records from a related table. Remember to edit this layout item to specify the relationship to use, and the fields to show from the related table.
el: Προσθήκη μιας σχετικής πύλης ημερολογίου εγγραφών. Αυτή είναι ένα ημερολόγιο που εμφανίζει εγγραφές από έναν σχετικό πίνακα. Να θυμάστε να επεξεργαστείτε αυτό το στοιχείο διάταξης για να ορίσετε τη σχέση που θα χρησιμοποιήσετε και τα πεδία που θα εμφανιστούν από τον σχετικό πίνακα.

en: Remove the item from the layout. If you remove a field layout item, it will not remove the field from the table itself. It just will not be seen on the layout.
el: Αφαίρεση του στοιχείου από τη διάταξη. Αν αφαιρέσετε ένα στοιχείο διάταξης πεδίου, δεν θα αφαιρέσει το πεδίο από τον ίδιο τον πίνακα. Απλά, δεν θα φαίνεται στη διάταξη.

en: Clicking the row button takes the user to the table specified by this relationship:
el: Πατώντας το κουμπί γραμμής μεταφέρει τον χρήστη στον πίνακα που ορίζεται από αυτή τη σχέση:

en: Automatic:
el: Αυτόματο:

en: None
el: Κανένα

en: <b>Navigation</b>
el: <b>Περιήγηση</b>

en: Date Field:
el: Πεδίο ημερομηνίας:

en: <b>Dates</b>
el: <b>Ημερομηνίες</b>

en: Minimum number of rows:
el: Ελάχιστος αριθμός γραμμών:

en: Show at least this many rows.
el: Εμφάνιση τουλάχιστον των ελάχιστων γραμμών.

en: Maximum number of rows:
el: Μέγιστος αριθμός γραμμών:

en: Show no more than this many rows.
el: Να μην εμφανίζονται περισσότερες από τις μέγιστες γραμμές.

en: Row Line Width:
el: Πλάτος γραμμής γραμμής:

en: Column Line Width:
el: Πλάτος γραμμής στήλης:

en: Line Color:
el: Χρώμα γραμμής:

en: <b>Lines</b>
el: <b>Γραμμές</b>

en: Default Formatting
el: Προεπιλεγμένη μορφοποίηση

en: Field Definitions
el: Ορισμοί πεδίου

en: Field Calculation
el: Υπολογισμός πεδίου

en: The field value will be the return value of the python function, which you implement here.
el: Η τιμή πεδίου θα είναι η τιμή επιστροφής της συνάρτησης python, που εφαρμόσετε εδώ.

en: Triggered by:
el: Έναυσμα από:

en: Field Definition
el: Ορισμός πεδίου

en: Typ_e:
el: Τύ_πος:

en: _Name:
el: Ό_νομα:

en: _Primary Key
el: _Πρωτεύον κλειδί

en: _Unique
el: Μ_οναδικό

en: _Auto-increment
el: _Αυτόματη αύξηση

en: _Lookup value when a field changes.
el: _Αναζήτηση τιμής όταν ένα πεδίο αλλάζει.

en: _Relationship:
el: _Σχέση:

en: _Field:
el: Π_εδίο:

en: _User Entry
el: Καταχώριση _χρήστη

en: _Calculate Value
el: _Υπολογισμός τιμής

en: Value
el: Τιμή

en: Use 1000s separator
el: Χρήση διαχωριστών χιλιάδων

en: If this is not selected then a thousands separator will not be used, even if your locale would normally use one. If it is selected then a thousands separator will be used only if your locale normally uses one.
el: Αν αυτό δεν επιλεγεί, τότε ένα διαχωριστικό χιλιάδων δεν θα χρησιμοποιηθεί, ακόμα κι αν τα τοπικά σας θα χρησιμοποιήσουν κανονικά έναν διαχωριστικό. Αν επιλεγεί, τότε ένα διαχωριστικό χιλιάδων θα χρησιμοποιηθεί μόνο αν τα τοπικά σας χρησιμοποιούν κανονικά ένα διαχωριστικό.

en: Decimal Places:
el: Δεκαδικές θέσεις:

en: Currency Symbol:
el: Σύμβολο νομίσματος:

en: Alternative Color for Negative Values
el: Εναλλακτικό χρώμα για αρνητικές τιμές

en: Click this check box to use a different foreground color to display negative values.
el: Πατήστε αυτό το πλαίσιο ελέγχου για να χρησιμοποιήσετε ένα διαφορετικό χρώμα προσκηνίου στην εμφάνιση αρνητικών τιμών.

en: Numeric Formatting
el: Αριθμητική μορφοποίηση

en: Horizontal Alignment:
el: Οριζόντια στοίχιση:

en: Multi-line
el: Πολλαπλές γραμμές

en: If this is selected then the field value will be shown in a multi-line box with a scrollbar.
el: Αν αυτό επιλεγεί, τότε η τιμή πεδίου θα εμφανιστεί σε ένα πλαίσιο πολλαπλής γραμμής με μια γραμμή κύλισης.

en: Height (lines)
el: Ύψος (γραμμές)

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Click this check box to use a non-standard font.
el: Πατήστε αυτό το πλαίσιο ελέγχου για να χρησιμοποιήσετε μια μη τυπική γραμματοσειρά.

en: Foreground Color:
el: Χρώμα προσκηνίου:

en: Click this check box to use a non-standard foreground color.
el: Πατήστε αυτό το πλαίσιο ελέγχου για να χρησιμοποιήσετε ένα μη τυπικό χρώμα προσκηνίου.

en: Background Color:
el: Χρώμα παρασκηνίου:

en: Click this check box to use a non-standard background color.
el: Πατήστε αυτό το πλαίσιο ελέγχου για να χρησιμοποιήσετε ένα μη τυπικό χρώμα παρασκηνίου.

en: Text Formatting
el: Μορφοποίηση κειμένου

en: No Choices
el: Χωρίς επιλογές

en: Relationship:
el: Σχέση:

en: Also show:
el: Να εμφανίζονται επίσης:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Sort Order:
el: Σειρά ταξινόμησης:

en: Show all records
el: Εμφάνιση όλων των εγγραφών

en: If this option is selected then the choices will list values from all records in the related table. If this option is not selected then the choices will list values only from related records.
el: Αν αυτή η δυνατότητα επιλεγεί, τότε οι επιλογές θα εμφανίσουν τις τιμές από όλες τις εγγραφές στον σχετικό πίνακα. Αν αυτή η επιλογή δεν επιλεγεί, τότε οι επιλογές θα εμφανίσουν μόνο τις τιμές από σχετικές εγγραφές.

en: Choices From Related Records
el: Επιλογές από σχετικές εγγραφές

en: Custom Choice List
el: Προσαρμοσμένη λίστα επιλογών

en: Restrict data to these choices
el: Περιορισμός δεδομένων σε αυτές τις επιλογές

en: Display as radio buttons
el: Προβολή ως επιλέξιμα κουμπιά

en: Choices
el: Επιλογές

en: Groups
el: Ομάδες

en: Users
el: Χρήστες

en: <b>Groups</b>
el: <b>Ομάδες</b>

en: <b>Tables</b>
el: <b>Πίνακες</b>

en: Image Object
el: Αντικείμενο εικόνας

en: <b>Image:</b>
el: <b>Εικόνα:</b>

en: C_hoose Image
el: Ε_πιλογή εικόνας

en: Page Set_up
el: _Διαμόρφωση σελίδας

en: Print Pre_view
el: Προεπισκόπ_ηση εκτύπωσης

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: _Unselect All
el: Αποεπιλο_γή όλων

en: _Insert
el: _Εισαγωγή

en: Insert _Field
el: Εισαγωγή πε_δίου

en: Insert _Text
el: Εισαγωγή κ_ειμένου

en: Insert _Image
el: Εισαγωγή ε_ικόνας

en: Insert _Related Records
el: Εισαγωγή _σχετικών εγγραφών

en: Insert _Horizontal Line
el: Εισαγωγή ο_ριζόντιας γραμμής

en: Insert _Vertical Line
el: Εισαγωγή _κάθετης γραμμής

en: Create _Standard
el: Δημιουργία τ_υπικής διάταξης

en: Add Page
el: Προσθήκη σελίδας

en: Delete Page
el: Διαγραφή σελίδας

en: _Align
el: _Στοίχιση

en: Align _Top
el: Στοίχιση _πάνω

en: Align _Bottom
el: Στοίχιση κάτ_ω

en: Align _Left
el: Στοίχιση αρ_ιστερά

en: Align _Right
el: Στοίχιση _δεξιά

en: _View
el: Π_ροβολή

en: Show _Grid
el: Εμφάνιση πλέ_γματος

en: Show _Rules
el: Εμφάνιση _χαράκων

en: Show _Outlines
el: Εμφάνιση περιγρα_μμάτων

en: Fit Page _Width
el: Προσαρμογή στο π_λάτος σελίδας

en: Zoom 200%
el: Εστίαση 200%

en: Zoom 100%
el: Εστίαση 100%

en: Zoom 50%
el: Εστίαση 50%

en: Zoom 25%
el: Εστίαση 25%

en: Print Layout Editor
el: Επεξεργαστής διάταξης εκτύπωσης

en: <b>Table Name</b>
el: <b>Όνομα πίνακα</b>

en: Layout name:
el: Όνομα διάταξης:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: Page _Setup
el: _Διαμόρφωση σελίδας

en: Edit _Fields
el: Επξεργασία πε_δίων

en: Edit _Relationships
el: Επεξεργασία σ_χέσεων

en: Relationships Overview
el: Επισκόπηση σχέσεων

en: Report Layout
el: Αναφορά διάταξης

en: _Show table title
el: _Εμφάνιση του τίτλου πίνακα

en: When this is checked the table's title will be shown at the top of the report in addition to the report title.
el: Όταν αυτό σημειωθεί ο τίτλος του πίνακα θα εμφανιστεί στην κορυφή της αναφοράς πέρα από τον τίτλο αναφοράς.

en: _Report name:
el: Όνομα _αναφοράς:

en: <b>Available Parts</b>
el: <b>Διαθέσιμα μέρη</b>

note: Translators: The Main part of the report (not the footer or header)
en: Main
el: Κύριο

en: <b>Parts</b>
el: <b>Μέρη</b>

en: Text Format
el: Μορφή κειμένου

en: <b>Text:</b>
el: <b>Κείμενο:</b>

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: <b>Source Language:</b>
el: <b>Πηγή γλώσσας:</b>

en: English
el: Αγγλικά

en: Identify Source
el: Ταυτοποίηση πηγής

en: <b>Target Language:</b>
el: <b>Γλώσσα προορισμού:</b>

en: Copy From Existing Translation
el: Αντιγραφή από υπάρχουσα μετάφραση

en: Start a translation for this target locale by copying the strings from another target locale.
el: Έναρξη μετάφρασης για αυτά τα τοπικά προορισμού αντιγράφοντας τις συμβολοσειρές από άλλα τοπικά προορισμού.

en: <b>Group:</b>
el: <b>Ομάδα:</b>

en: <b>Users</b>
el: <b>Χρήστες</b>
