glom master - en to eo translation catalogue (170 entries)

en: _File
eo: _Doserio

en: _Recent Files
eo: _Lastaj dosieroj

en: _Export
eo: E_lporti

en: I_mport
eo: E_nporti

note: We remember this action, so that it can be explicitly activated later.
en: _Find
eo: _Serĉi

en: _Fields
eo: _Kampoj

en: _Users
eo: _Uzantoj

en: _Layout
eo: _Aranĝo

en: _Translations
eo: _Tradukoj

[ctx: Help menu title]
en: _Help
eo: _Helpo

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About
eo: _Pri

en: About the application
eo: Pri la aplikaĵo

en: _Contents
eo: _Enhavo

en: Help with the application
eo: Helpo pri la aplikaĵo

en: © 2000-2011 Murray Cumming, Openismus GmbH
eo: © 2000-2011 Murray CUMMINGS, Openismus GmbH

note: The save failed. Tell the user and don't do anything else:
en: Save failed.
eo: Konservo malsukcesis.

en: Save Document
eo: Konservi dokumenton

note: Warn the user:
en: Read-only File.
eo: Nur-legebla dosiero.

note: Warn the user:
en: Read-only Directory.
eo: Nur-legebla dosierujo.

en: Restore
eo: Restaŭri

en: Processing
eo: Traktado

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Name
eo: Nomo

note: Title column:
en: Title
eo: Titolo

note: namespace Glom
en: Glom
eo: Glomo

en: Select File
eo: Elekti dosieron

en: Local Network
eo: Loka reto

en: Find All
eo: Serĉi ĉiujn

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Reports
eo: Raportoj

note: Show 0 instead of "all" when all of no records are found, to avoid confusion.
en: All
eo: Ĉio

note: These strings are not actually used by Glom. I am putting them here so that GNOME's translators can translate them without dealing with the awkward (not gettext) system here: http://www.murrayc.com/blog/permalink/2012/01/27/online-glom-more-translation/ murrayc
en: Search
eo: Serĉi

note: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title. Details column:
en: Details
eo: Detaloj

en: Open
eo: Malfermi

en: _Edit
eo: R_edakti

en: Document:
    %1
eo: Dokumento:
    %1

en: <None>
eo: (Neniu)

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). This is a straight line, not a database row.
en: Line
eo: Linio

en: <Picture>
eo: <Bildo>

note: TODO: Can we get this from anywhere else, such as iso-codes? murrayc TODO: Make this generally more efficient.
en: Unicode
eo: Unikodo

note: This just adds a separator in the combo box
en: Western
eo: Okcidente

note: This just adds a separator in the combo box
en: Central European
eo: Mezeŭrope

en: South European
eo: Sudeŭrope

en: Baltic
eo: Balta

en: Cyrillic
eo: Cirila

en: Arabic
eo: Araba

en: Greek
eo: Greka

en: Hebrew Visual
eo: Vidhebrea

en: Hebrew
eo: Hebrea

en: Nordic
eo: Norda

en: Celtic
eo: Kelta

en: Romanian
eo: Rumana

en: Vietnamese
eo: Vjetnama

note: Translators: This means an unknown or unnacceptable value type in a database.
en: Invalid
eo: Nevalida

note: Translators: This means a numeric value type in a database.
en: Number
eo: Nombro

note: Translators: This means a text/string value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Text
eo: Teksto

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Time
eo: Horo

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Date
eo: Dato

note: Translators: This means a true/false value type in a database.
en: Boolean
eo: Buleo

note: Translators: This means a picture value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Image
eo: Bildo

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group
eo: Grupo

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Button
eo: Butono

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field
eo: Kampo

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). "Notebook" means a GtkNotebook-type widget.
en: Notebook
eo: Notaro

en: Sum
eo: Sumo

en: Count
eo: Nombri

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Header
eo: Paĝokapo

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Summary
eo: Resumo

en: Report
eo: Raporto

note: Tables:
en: Table
eo: Tabelo

en: Unknown
eo: Nekonate

en: Street
eo: Strato

en: City
eo: Urbo

en: State
eo: Ŝtato

en: Country
eo: Lando

en: Zip Code
eo: Poŝtkodo

en: Overview
eo: Superrigardo

en: Untitled
eo: Sentitole

en: Description
eo: Priskribo

en: Comments
eo: Komentoj

note: Translators: This is a noun. It is the title of a report. Add Pages: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title.
en: List
eo: Listo

en: The Filename
eo: La dosiernomo

en: New Group
eo: Nova grupo

en: notebook
eo: notaro

en: button
eo: butono

en: New Button
eo: Nova butono

note: Note to translators: This is the default contents of a text item on a print layout:
en: text
eo: teksto

en: New Text
eo: Nova teksto

en: Type
eo: Tipo

note: A special "None" item, allowing the user to do the equivalent of clearing the combobox, which is not normally possible with the GtkComboBox UI: set_property() does not work with a const gchar*, so we explicitly create a ustring. otherwise we get this warning: " unable to set property `text' of type 
en: (None)
eo: (Neniu)

en: group
eo: grupo

en: Field: %1
eo: Kampo: %1

note: Append the View columns:
en: Fields
eo: Kampoj

note: Translators: This is Left text alignment.
en: Left
eo: Maldekstre

note: Translators: This is Right text alignment.
en: Right
eo: Dekstre

note: Add labels (because we will hide the checkboxes):
en: Font
eo: Tiparo

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Part
eo: Parto

en: Rename
eo: Alinomi

en: Items
eo: Elementoj

en: Lines
eo: Linioj

en: _Insert
eo: Enmet_i

en: _Add Page
eo: _Aldoni paĝon

en: _Delete Page
eo: _Forigi paĝon

en: Insert
eo: Enmeti

en: Create
eo: Krei

note: Ask the user to confirm:
en: Remove page
eo: Forigi paĝon

en: Remove Page
eo: Forigi la paĝon

en: Show _Grid
eo: Montri _kradon

en: View
eo: Vido

en: Edit
eo: Redakti

en: Delete
eo: Forigi

[ctx: Users List]
note: Append the View columns:
en: User
eo: Uzanto

en: Delete User
eo: Forigi uzanton

en: Hidden
eo: Kaŝite

note: TODO: This should really be a radio, but the use of AddDel makes it awkward to change that CellRenderer property.
en: Default
eo: Defaŭlte

note: Append the View columns:
en: Original
eo: Originale

en: Translation
eo: Traduko

note: This is at the end, because it can contain a long description of the item's context.
en: Item
eo: Elemento

en: Export
eo: Elporti

note: Note to translators: "Import" here is an action verb - it's a button.
en: Import
eo: Enporti

note: Something more specific and helpful.
en: Duplicate
eo: Duobligi

note: Translators: This is just some example text used to discover an appropriate height for user-entered text in the UI. This text itself is never shown to the user.
en: Example
eo: Ekzemplo

en: Select
eo: Elekti

en: New Database
eo: Nova datumbazo

en: _Title:
eo: _Titolo:

en: Images
eo: Bildoj

en: Save Image
eo: Konservi bildon

en: Open With
eo: Malfermi per

en: Choose File
eo: Elekti dosieron

en: Add Group
eo: Aldoni grupon

en: Password
eo: Pasvorto

en: User
eo: Uzanto

en: Database:
eo: Datumbazo:

en: _User:
eo: _Uzanto:

en: _Password:
eo: _Pasvorto:

en: Database
eo: Datumbazo

en: Welcome to Glom
eo: Bonvenon al Glomo

en: _Select
eo: _Elekti

en: label
eo: etikedo

en: Name:
eo: Nomo:

en: Country:
eo: Lando:

en: Town:
eo: Urbo:

en: Street:
eo: Strato:

en: <b>Address</b>
eo: <b>Addreso</b>

en: Logo
eo: Emblemo

en: Test
eo: Testo

en: Field:
eo: Kampo:

en: Columns:
eo: Kolumnoj:

en: Title:
eo: Titolo:

en: _Confirm Password:
eo: _Konfirmi pasvorton:

en: C_reate
eo: K_rei

en: Color:
eo: Koloro:

en: Language:
eo: Lingvo:

en: Group:
eo: Grupo:

en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Confirm Password:
eo: Konfirmi pasvorton:

en: User:
eo: Uzanto:

en: <b>User</b>
eo: <b>Uzanto</b>

en: <b>Title:</b>
eo: <b>Titolo:</b>

en: _Name:
eo: _Nomo:

en: Value
eo: Valoro

en: Font:
eo: Tiparo:

en: Width:
eo: Larĝo:

en: Height:
eo: Alto:

en: Translations
eo: Tradukoj

en: English
eo: Angla

en: <b>Translations</b>
eo: <b>Tradukoj</b>

en: <b>Group:</b>
eo: <b>Grupo:</b>

en: <b>Users</b>
eo: <b>Uzantoj</b>
