glom master - en to eu translation catalogue (849 entries)

en: Error while parsing command-line options:
eu: Errorea komando-lerroaren aukerak aztertzean:

note: TODO: How can we just print them out?
en: Use --help to see a list of available command-line options.
eu: Erabili --help komando-lerroaren aukera erabilgarriak zerrendatzeko

en: Glom: The file does not exist.
eu: Glom: fitxategia ez da existitzen.

en: Glom: The file path is a directory instead of a file.
eu: Glom: bide-izena direktorio bat da fitxategia izan ordez.

en: Glom: Generating Encryption Certificates
eu: Glom: ziurtagirien enkriptazioa sortzen

en: Please wait while Glom prepares your system for publishing over the network.
eu: Itxaron Glom-ek sistema prestatzen duen bitartean sarean zehar argitaratzeko.

en: A Database GUI
eu: Datu-basearen interfazea

note: TODO: Put this in the generic bakery code.
en: Open Failed
eu: Huts egin du irekitzean

en: The document could not be found.
eu: Ezin izan da dokumentua aurkitu.

en: The document could not be opened because it was created or modified by a newer version of Glom.
eu: Ezin izan da dokumentua ireki, Glom-en bertsio berriago batekin sortu edo aldatu zelako.

note: std::cout << "   SOUP_STATUS_FORBIDDEN or SOUP_STATUS_UNAUTHORIZED" << std::endl; Warn the user, and let him try again:
en: Connection Failed
eu: Konexioak huts egin du

en: Glom could not connect to the database server. Maybe you entered an incorrect user name or password, or maybe the postgres database server is not running.
eu: Glom-ek ezin izan du datu-basearen zerbitzariarekin konektatu. Agian, okerreko erabiltzaile-izena edo pasahitza sartu duzu, edo baliteke postgres datu-basearen zerbitzaria exekutatzen ez egotea.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support self-hosting of databases.
eu: Ezin da fitxategia ireki Glom-en bertsio honek ez duelako lokalean kokatutako datu-baserik onartzen.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support PostgreSQL databases.
eu: Ezin da fitxategia ireki Glom-en bertsio honek ez dituelako PostgreSQL datu-baseak onartzen.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support SQLite databases.
eu: Ezin da fitxategia ireki Glom-en bertsio honek ez dituelako SQLite datu-baseak onartzen.

note: Warn the user.
en: File Uses Unsupported Database Backend
eu: Fitxategiak onartu gabeko datu-basearen motorra erabiltzen du

en: Creating From Example File
eu: Adibidearen fitxategitik sortzen

en: To use this example file you must save an editable copy of the file. A new database will also be created on the server.
eu: Adibidearen fitxategi hau erabiltzeko gorde ezazu fitxategiaren kopia editagarri bat. Datu-base berria sortuko da zerbitzarian.

en: Creating From Backup File
eu: Babeskopiako fitxategitik sortzen

en: To use this backup file you must save an editable copy of the file. A new database will also be created on the server.
eu: Babeskopiaren fitxategi hau erabiltzeko gorde ezazu fitxategiaren kopia editagarri bat. Datu-base berria sortuko da zerbitzarian.

en: Opening Read-Only File.
eu: Irakurtzeko soilik den fitxategia irekitzen.

en: This file is read only, so you will not be able to enter Developer mode to make design changes.
eu: Fitxategi hau irakurtzeko soilik denez, ezingo zara Garatzailearen moduan sartu diseinuaren aldaketak egiteko.

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: Continue without Developer Mode
eu: Jarraitu Garatzailearen modurik gabe

note: The connection to the server is OK, but the database is not there yet.
en: Database Not Found On Server
eu: Ez da datu-basea aurkitu zerbitzarian

en: The database could not be found on the server. Please consult your system administrator.
eu: Ezin izan da datu-basea zerbitzarian aurkitu. Jar zaitez sistemaren administratzailearekin harremanetan.

note: std::cerr might show some hints, but we don't want to confront the user with them: TODO: Actually complain about specific stuff such as missing data, because the user might really play with the file system.
en: Problem Loading Document
eu: Arazoa dokumentua kargatzean

en: Glom could not load the document.
eu: Glom-ek ezin izan du dokumentua kargatu.

en: Creating Glom database from example file.
eu: Glom-en datu-basea adibidearen fitxategitik sortzen.

en: Creating Glom database from backup file.
eu: Glom-en datu-basea babeskopiaren fitxategitik sortzen.

en: Glom could not create the new database. Maybe you do not have the necessary access rights. Please contact your system administrator.
eu: Glom-ek ezin izan du datu-base berria sortu. Agian, ez daukazu sarbidetzeko nahikoa baimenik. Jar zaitez sistemaren administratzailearekin harremanetan.

en: Database Creation Failed
eu: Huts egin du datu-basea sortzean

note: The save failed. Tell the user and don't do anything else:
en: Save failed.
eu: Huts egin du gordetzean.

en: There was an error while saving the example file.
eu: Errorea gertatu da adibidearen fitxategia gordetzean.

en: Save Document
eu: Gorde dokumentua

en: _Save
eu: _Gorde

note: Warn the user:
en: Read-only File.
eu: Fitxategia irakurtzeko soilik.

en: You may not overwrite the existing file, because you do not have sufficient access rights.
eu: Ezingo duzu aurrez dagoen fitxategia gainidatzi, ez baitituzu atzitzeko nahikoa baimen.

note: Warn the user:
en: Read-only Directory.
eu: Direktorioa irakurtzeko soilik.

en: You may not create a file in this directory, because you do not have sufficient access rights.
eu: Ezingo duzu fitxategirik sortu direktorio honetan, ez baitituzu atzitzeko nahikoa baimen.

en: Database Title missing
eu: Datu-basearen titulua falta da

en: You must specify a title for the new database.
eu: Datu-base berriaren titulua eman behar duzu.

en: Directory Already Exists
eu: Direktorioa badago lehendik ere

en: There is an existing directory with the same name as the directory that should be created for the new database files. You should specify a different filename to use a new directory instead.
eu: Datu-base berriaren fitxategiak edukiko dituen direktorioaren izena badago lehendik ere. Zehaztu bestelako fitxategi-izen bat direktorio berria erabiltzeko.

note: This actually creates the directory:
en: Save Backup
eu: Gorde babeskopia

en: Exporting backup
eu: Esportatu babeskopia

en: Export Backup failed.
eu: Huts egin du babeskopia esportatzean.

en: There was an error while exporting the backup.
eu: Errorea gertatu da babeskopia esportatzean.

en: Choose a backup file
eu: Aukeratu babeskopiaren fitxategia

en: .tar.gz Backup files
eu: .tar.gz babeskopien fitxategiak

en: Restore
eu: Leheneratu

en: Restoring backup
eu: Leheneratu babeskopia

en: Restore Backup failed.
eu: Huts egin du babeskopia leheneratzean.

en: There was an error while extracting the backup.
eu: Errorea gertatu da babeskopia erauztean.

en:  (read-only)
eu:  (irakurtzeko soilik)

en: Processing
eu: Prozesatzen

en: Open Document
eu: Ireki dokumentua

note: Add a button for related record navigation:
en: _Open
eu: _Ireki

en: Internal error
eu: Barneko errorea

en: Value Is Not Unique
eu: Balioa ez da esklusiboa

en: The field's value must be unique, but a record with this value already exists.
eu: Eremuaren balioa esklusiboa izan behar du, baina badago erregistro bat balio horrekin.

note: Warn the user: TODO: Make the field insensitive until it can receive data, so people never see this dialog.
en: Data may not be entered into this related field, because the related record does not yet exist, and the relationship does not allow automatic creation of new related records.
eu: Datua ez da erlazionatutako eremu honetan sartuko, erlazionatutako erregistroa ez delako oraindik existitzen, eta erlazioak ez du erlazionatutako erregistro berriak automatikoki sortzea baimentzen.

en: Related Record Does Not Exist
eu: Erlazionatutako erregistroa ez da existitzen

note: Warn the user: TODO: Make the field insensitive until it can receive data, so people never see this dialog.
en: Data may not be entered into this related field, because the related record does not yet exist, and the key in the related record is auto-generated and therefore can not be created with the key value in this record.
eu: Datua ez da erlazionatutako eremu honetan sartuko, erlazionatutako erregistroa ez delako oraindik existitzen, eta erlazionatutako erregistroaren gakoa automatikoki sortutakoa delako. Eta ondorioz, ezin da erregistro hau gakoaren balioarekin sortu.

en: Related Record Cannot Be Created
eu: Ezin da erlazionatutako erregistroa sortu

note: Ask the user for confirmation:
en: Are you sure that you would like to delete this record? The data in this record will then be permanently lost.
eu: Ziur zaude erregistro hau ezabatzea nahi duzula? Erregistroaren datuak betiko galduko dira.

en: Delete record
eu: Ezabatu erregistroa

en: _Delete
eu: _Ezabatu

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Name
eu: Izena

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This report already exists. Please choose a different report name
eu: Txostena badago lehendik ere. Aukeratu bestelako izen bat txostenarentzako

note: Title column:
en: Title
eu: Izenburua

en: Are you sure that you want to rename this report?
eu: Ziur zaude txosten hau izenez aldatzea nahi duzula?

note: TODO: Show old and new names?
en: Rename Report
eu: Aldatu txostenaren izena

en: A user-friendly database environment.
eu: Datu-baseen erabil errazeko ingurumena.

en: Not yet created.
eu: Ez da oraindik sortu.

en: No sessions found on the local network.
eu: Ez da saiorik aurkitu sare lokalean.

en: Open a Document
eu: Ireki dokumentua

en: Select File
eu: Hautatu fitxategia

en: Local Network
eu: Sare lokala

en: Recently Opened
eu: Azken aldian irekitakoak

en: No recently used documents available.
eu: Ez daude azken aldian erabilitako dokumentuak eskuragarri.

en: New Empty Document
eu: Dokumentu huts berria

en: New From Template
eu: Berria (txantiloitik)

note: Translator hint: This is <Service Name> on <Host> (via Network Interface such as eth0).
en: %s on %s (via %s)
eu: %2$s(e)ko %1$s ('%3$s' bidez)

en: Export to File
eu: Esportatu fitxategira

en: Define Data _Format
eu: Definitu datuen _formatua

en: _Export
eu: E_sportatu

en: Find All
eu: Bilatu denak

en: No Table Selected
eu: Ez da taularik hautatu

en: Quick _search:
eu: Bilaketa _azkarra:

en: _Find
eu: _Bilatu

en: Records:
eu: Erregistroak:

en: Found:
eu: Aurkituta:

note: TODO: Obviously this document should have been deleted when the database-creation was cancelled. Note that "canceled" is the correct US spelling.
en: No table
eu: Taularik ez

en: This database has no tables yet.
eu: Datu-base honek ez dauka taularik oraindik.

note: TODO: Obviously this could be possible but it would require a network protocol and some work:
en: Developer mode not available.
eu: Garatzailearen modua ez dago erabilgarri.

en: Developer mode is not available because the file was opened over the network from a running Glom. Only the original file may be edited.
eu: Garatzailearen modua ez dago erabilgarri, fitxategia sarean exekutatzen ari den Glom batetik ireki delako. Soilik jatorriko fitxategia edita daiteke.

en: Developer mode not available
eu: Garatzailearen modua ez dago erabilgarri

en: Developer mode is not available. Check that you have sufficient database access rights and that the glom file is not read-only.
eu: Garatzailearen modua ez dago erabilgarri. Ziurtatu datu-basea atzitzeko nahikoa baimen dituzula eta glom-en fitxategia ez dela irakurtzeko soilik.

en: Saving in new document format
eu: Dokumentu formatu berrian gordetzen

en: The document was created by an earlier version of the application. Making changes to the document will mean that the document cannot be opened by some earlier versions of the application.
eu: Dokumentua aplikazioaren aurreko bertsio batekin sortu zen. Dokumentuan aldaketak egitean ezingo da aplikazioaren aurreko bertsioekin ireki.

en: Continue
eu: Jarraitu

en: Export Not Allowed.
eu: Esportatzea ez dago onartuta.

en: You do not have permission to view the data in this table, so you may not export the data.
eu: Ez daukazu baimenik taula honen datuak ikusteko, ezin dituzu beraz datuak esportatu.

en: Could Not Create File.
eu: Ezin izan da fitxategia sortu.

en: Glom could not create the specified file.
eu: Glom-ek ezin izan du zehaztutako fitxategia sortu.

en: No Table
eu: Taularik ez

en: There is no table in to which data could be imported.
eu: Ez dago taularik datuak horra inportatzeko.

en: Open CSV Document
eu: Ireki CSV dokumentua

en: CSV files
eu: CSV fitxategiak

en: All files
eu: Fitxategi guztiak

en: Share on the network
eu: Partekatu sarean

en: This will allow other users on the network to use this database.
eu: Sareko beste erabiltzaileek datu-base hau erabiltzea baimentzen du.

en: _Share
eu: _Partekatu

note: TODO: Warn about connected users if possible.
en: Stop sharing on the network
eu: Gelditu sarean partekatzea

en: This will prevent other users on the network from using this database.
eu: Sareko beste erabiltzaileek datu-base hau erabiltzea saihesten du.

en: _Stop Sharing
eu: _Gelditu partekatzea

en: Stopping Database Server
eu: Datu-basearen zerbitzaria gelditzen

note: Do startup, such as starting the self-hosting database server
en: Starting Database Server
eu: Datu-base zerbitzaria abiarazten

en: Table Exists Already
eu: Taula badago lehendik ere

en: A table with this name already exists in the database. Please choose a different table name.
eu: Izen bereko taula bat badago lehendik ere datu-basean. Aukeratu bestelako izena taularentzako.

en: Relationship Exists Already
eu: Erlazioa badago lehendik ere

en: A relationship with this name already exists for this table. Please choose a different relationship name.
eu: Izen berdineko erlazio bat badago lehendik ere taula honentzako. Aukeratu bestelako izena erlazioarentzako.

en: More information needed
eu: Informazio gehiago behar da

en: You must specify a field, a table name, and a relationship name.
eu: Eremu, taula eta erlazio bat zehaztu behar dituzu.

en: Related Table Created
eu: Erlazionatutako taula sortuta

en: The new related table has been created.
eu: Erlazionatutako taula berria sortu da.

note: namespace Glom
en: Edit Tables
eu: Editatu taulak

en: You have not entered any find criteria. Try entering information in the fields.
eu: Ez duzu bilaketaren irizpiderik sartu. Saia zaitez informazioa eremuetan idazten.

en: No Find Criteria
eu: Bilaketaren irizpiderik ez

en: Reports
eu: Txostenak

en: Print Layouts
eu: Inprimatze-diseinuak

en: Could Not Create Directory
eu: Ezin izan da direktorioa sortu

en: There was an error when attempting to create the directory for the new database files.
eu: Errorea gertatu da datu-basearen fitxategi berrientzako direktorioa sortzean.

en: Could Not Start Database Server
eu: Ezin izan da datu-basearen zerbitzaria abiarazi

en: There was an error when attempting to start the database server.
eu: Errorea gertatu da datu-basearen zerbitzaria abiaraztean.

en: Initializing Database Data
eu: Datu-basearen datuak hasieratzen

note: Show 0 instead of "all" when all of no records are found, to avoid confusion.
en: All
eu: Denak

en: No help file available
eu: Ez dago fitxategirik erabilgarri

en: Could not display help: %1
eu: Ezin izan da laguntza bistaratu: %1

en: Your find criteria did not match any records in the table.
eu: Bilaketaren irizpideak ez du bat datorren erregistrorik aurkitu taulan.

en: No Records Found
eu: Ez da erregistrorik aurkitu

en: New Find
eu: Bilaketa berria

en: Report Finished
eu: Txostena amaituta

en: The report will now be opened in your web browser.
eu: Txostena web arakatzailean irekiko da orain.

en: Script Uses PyGTK 2
eu: Script-ak PyGTK 2 darabil

en: Glom cannot run this script because it uses pygtk 2, but Glom uses GTK+ 3, and attempting to use pygtk 2 would cause Glom to crash.
eu: Glom-ek ezin du script hau erabili, honek 'pygtk 2' erabiltzen duelako, Glom-ek ordea GTK+3 darabil. PyGTK 2 erabiltzen saiatzeak Glom kraskatzea eragin lezake.

note: These strings are not actually used by Glom. I am putting them here so that GNOME's translators can translate them without dealing with the awkward (not gettext) system here: http://www.murrayc.com/blog/permalink/2012/01/27/online-glom-more-translation/ murrayc
en: Search
eu: Bilatu

en: Back to List
eu: Itzuli zerrendara

note: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title. Details column:
en: Details
eu: Xehetasunak

en: Generating the report...
eu: Txostena irekitzen...

en: Login
eu: Saio-hasiera

en: Enter the username and password.
eu: Idatzi erabiltzaile-izena eta pasahitza.

en: Username
eu: Erabiltzaile-izena

en: Password
eu: Pasahitza

en: Log Out
eu: Amaitu saioa

en: The username or password are not correct.
eu: Erabiltzaile-izena edo pasahitza ez da zuzena.

en: Login seems to be necessary, but will not be attempted. This site is not being served via HTTPS, which is required for secure login. Please contact your system administrator.
eu: Badirudi saioa hastea beharrezkoa dela, baina ez da saiatuko. Gune hau ez da HTTPS bidez zerbitzatzen. HTTPS beharrezkoa da saio-hasiera segurua lantzeko. Jar zaitez sistemaren administratzailearekin.

note: / Translators: This is the title of a button used to register a new user.
en: Register
eu: Harpidetu

note: / Translators: This is the title of a button used to reset a user's password.
en: Forgot Password
eu: Pasahitza ahaztuta

en: There was an error while saving the file. Your changes have not been saved.
eu: Errorea gertatu da fitxategia gordetzean. Egindako aldaketak ez dira gorde.

en: Open Failed.
eu: Huts egin du irekitzean.

en: The document could not be opened.
eu: Dokumentua ezin izan da ireki.

en: This document has unsaved changes. Would you like to save the document?
eu: Dokumentu honek gorde gabeko aldaketak ditu. Nahi duzu dokumentua gordetzea?

note: TODO: Can we use filename_display_basename() with a URI? No, almost certainly not. murrayc.
en: Document:
    %1
eu: Dokumentua:
    %1

en: Close without Saving
eu: Itxi gorde gabe

en: Discard
eu: Baztertu

en: Auto Detect
eu: Autodetektatu

note: We mean 22nd November 2008: C years start are the AD year - 1900. So, 01 is 1901. C months start at 0. starts at 1 Get the ISO (not current locale) text representation: ignored iso_format
en: Note that the source file should contain numbers and dates in international ISO format. For instance, 22nd November 2008 should be %1.
eu: Jakin ezazu iturburuko fitxategiak zenbakiak eta datak nazioarteko ISO formatuan edukiko dituztela. Adibidez, 2008.eko azaroaren 22a hau litzateke: %1.

en: No Document Available
eu: Ez dago dokumenturik eskuragarri

en: You need to open a document to import the data into a table.
eu: Dokumentu bat ireki behar duzu datuak taula batera inportatzeko.

en: Import From CSV File
eu: Inportatu CSV fitxategitik

en: <None>
eu: <Bat ere ez>

en: Error Importing CSV File
eu: Errorea CSV fitxategitik inportatzean

en: Encoding detected as: %1
eu: Atzemandako kodeketa: %1

en: Encoding detection failed. Please manually choose one from the box.
eu: Huts egin du kodeketa detektatzean. Aukeratu bat eskuz koadrotik.

en: The file contains data not in the specified encoding. Please choose another one, or try "Auto Detect".
eu: Fitxategiak datuak zehaztu gabeko kodeketan ditu. Aukeratu beste bat, edo saiatu 'Autodetektatu'-rekin.

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). This is a straight line, not a database row.
en: Line
eu: Marra

en: Target Field
eu: Helburuaren eremua

en: <Import Failure>
eu: <Huts egin du inportatzean>

en: <Picture>
eu: <Argazkia>

en: One column needs to be assigned the table's primary key (<b>%1</b>) as target field before importing
eu: Zutabe batek taularen lehen mailako gakoa (<b>%1</b>) helburuaren eremu gisa esleitzea behar du inportatu aurretik.

en: Could Not Open file
eu: Ezin izan da fitxategia ireki

en: The file at "%1" could not be opened: %2
eu: Ezin izan da '%s'(e)ko fitxategia ireki: %2

en: Import From CSV File: %1
eu: Inportatu CSV fitxategitik: %1

en: Parsing CSV file %1
eu: CSV fitxategia analizatzen: %1

en: Import complete
eu: Inportatzea osatu da

en: Warning: Importing row %1: The value for field %2 must be unique, but is already in use. The value will not be imported.
eu: Abisua: %1 errenkada inportatzen. '%2' eremuaren balioa esklusiboa izan behar du, baina jadanik erabilita dago. Balioa ez da inportatuko.

en: Warning: Importing row %1: The value for field %2, "%3" could not be converted to the field's type. The value will not be imported.
eu: Abisua: %1 errenkada inportatzen '%2' eremuaren balioa (%3) ezin izan da eremuaren motara bihurtu. Balioa ez da inportatuko.

en: Error importing row %1: Cannot import the row because the primary key is empty.
eu: Errorea %1 errenkada inportatzean. Ezin da errenkada inportatu lehen mailako gakoa hutsik dagoelako.

note: This just adds a separator in the combo box
en: Western
eu: Mendebaldekoa

note: This just adds a separator in the combo box
en: Central European
eu: Europako Erdialdekoa

en: South European
eu: Europako Hegoaldekoa

en: Baltic
eu: Baltikokoa

en: Cyrillic
eu: Zirilikoa

en: Arabic
eu: Arabiarra

en: Greek
eu: Grekoa

en: Hebrew Visual
eu: Hebrear bisuala

en: Hebrew
eu: Hebreera

en: Turkish
eu: Turkiarra

en: Nordic
eu: Eskandinaviarra

en: Celtic
eu: Zelta

en: Romanian
eu: Errumaniarra

en: Vietnamese
eu: Vietnamdarra

note: Translators: This means an unknown or unnacceptable value type in a database.
en: Invalid
eu: Baliogabea

note: Translators: This means a numeric value type in a database.
en: Number
eu: Zenbakia

note: Translators: This means a text/string value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Text
eu: Testua

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Time
eu: Ordua

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Date
eu: Data

note: Translators: This means a true/false value type in a database.
en: Boolean
eu: Boolearra

note: Translators: This means a picture value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Image
eu: Irudia

note: Note to translators: If you see this error in the terminal at startup then you need to translate the %x elsewhere.
en: ERROR: sanity_check_date_parsing(): Sanity check failed: Glom could not parse a date's text representation that it generated itself, in this locale.
eu: ERROREA: sanity_check_date_parsing(). Osotasunaren egiaztapenak huts egin du. Glom-ek ezin izan du berak sortutako dataren eskualde-ezarpen honetako testu-adierazpena analizatu.

note: Note to translators: If you see this error in the terminal at startup then you need to translate the %x elsewhere.
en: ERROR: sanity_check_date_text_representation_uses_4_digit_year(): Sanity check failed: Glom does not seem to use 4 digits to display years in a date's text representation, in this locale. Defaulting to dd/mm/yyyy though this might be incorrect for your locale. This needs attention from a translator. Please file a bug - see http://www.glom.org
eu: ERROREA: sanity_check_date_text_representation_uses_4_digit_year(). Osotasunaren egiaztapenak huts egin du. Badirudi Glom-ek ez dituela 4 digitu erabiltzen urtea bistaratzeko dataren eskualde-ezarpen honetako testu-adierazpenean. Lehenetsia 'yyyy/mm/dd' da, nahiz eta okerrekoa izan zure lokalerako. Honek itzultzailearen arreta eskatzen du. Mesedez, eman akatsaren berri, ikus - http://www.glom.org

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group
eu: Taldea

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Button
eu: Botoia

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Calendar Portal
eu: Egutegiaren ataria

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field
eu: Eremua

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). "Notebook" means a GtkNotebook-type widget.
en: Notebook
eu: Koadernoa

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Placeholder
eu: Leku-marka

note: TODO: This prevents "" as a real title. parent table - not relevant Note to translators: This text is shown instead of a table title, when the table has not yet been chosen.
en: Undefined Table
eu: Definitu gabeko taula

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field Summary
eu: Eremuaren laburpena

en: No summary chosen
eu: Ez da laburpenik aukeratu

en: Sum
eu: Batu

en: Average
eu: Batez bestekoa

en: Count
eu: Zenbatu

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Footer
eu: Orri-oina

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group By
eu: Taldekatu honen arabera

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Header
eu: Goiburua

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Summary
eu: Laburpena

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Vertical Group
eu: Talde bertikala

en: Custom Title
eu: Pertsonalizatu izenburua

en: Relationship
eu: Erlazioa

en: Layout Item
eu: Diseinuaren elementua

en: Print Layout
eu: Inprimatze-diseinua

en: Report
eu: Txostena

note: Tables:
en: Table
eu: Taula

en: Layout Group
eu: Diseinuaren taldea

en: Text Item
eu: Testuaren elementua

en: Field Choice
eu: Eremuaren aukera

en: Database Title
eu: Datu-basearen izenburua

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: System Preferences
eu: Sistemaren hobespenak

en: System Name
eu: Sistemaren izena

en: Organisation Name
eu: Erakundearen izena

en: Organisation Logo
eu: Erakundearen logotipoa

en: Street
eu: Kalea

en: Street (line 2)
eu: Kalea (2. lerroa)

en: City
eu: Herria

en: State
eu: Herrialdea

en: Country
eu: Estatua

en: Zip Code
eu: Posta-kodea

en: Overview
eu: Ikuspegi orokorra

en: Untitled
eu: Izengabea

note: Show only debug output
en: Gettext-Warning:
eu: Gettext-en oharra:

en: System: Auto Increments
eu: Sistema: gehikuntza automatikoa

en: Description
eu: Azalpena

en: Comments
eu: Iruzkinak

note: Translators: This is a noun. It is the title of a report. Add Pages: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title.
en: List
eu: Zerrenda

en: Glom options
eu: Glom-en aukerak

en: Command-line options
eu: Komando-lerroko aukerak

en: The example .glom file to open.
eu: Adibidearen .glob fitxategia irekitzeko.

en: The directory in which to save the created .glom file, or sub-directory if necessary, such as /home/someuser/ .
eu: /home/edozein/ bezalako direktorioa sortutako .glom fitxategia gordetzeko, edo azpidirektorioa beharrezkoa izanez gero.

en: The name for the created .glom file, such as something.glom .
eu: Sortutako .glom fitxategiaren izena, probatxoa.glom adibidez.

en: The version of this application.
eu: Aplikazio honen bertsioa

en: The hostname of the PostgreSQL server, such as localhost. If this is not specified then a self-hosted database will be created.
eu: PostgreSQL zerbitzariaren ostalari-izena, localhost bezalakoa. Ez bada zehazten, lokalean ostatutako datu-basea sortuko da.

en: The port of the PostgreSQL server, such as 5434.
eu: PostgreSQL zerbitzariaren ataka, 5434 adibidez.

en: The username for the PostgreSQL server.
eu: PostgreSQL zerbitzariaren erabiltzaile-izena.

en: Use MySQL instead of PostgreSQL.
eu: Erabili MySQL PostgreSQL-ren ordez.

en: Glom: The output directory does not exist.
eu: Glom: irteeraren direktorioa ez da existitzen.

en: Glom: The output path is not a directory.
eu: Glom: irteeraren bide-izena ez da direktorio bat.

en: Please enter the database server's password for the user %1:
eu: Sartu datu-basearen zerbitzariko '%1' erabiltzailearen pasahitza:

en: The path at which to save the created .po file, such as /home/someuser/somefile.po .
eu: Sortutako .po fitxategia gordetzeko bide-izena, /home/edozein/probakoa.po.

en: The locale whose translations should be written to the .po file, such as de_DE.
eu: Itzulpenak .po fitxategian idazteko eskualde-ezarpena, eu_ES adibidez.

en: Generate a .pot template file instead of a .po file for a locale.
eu: Sortu .pot txantiloia .po fitxategiaren ordez eskualde-ezarpen batentzako.

en: Please specify a glom file.
eu: Zehaztu glom fitxategia.

en: Please use either the --locale-id option or the --template option.
eu: Erabili --locale-id edo --template aukera.

en: Please specify an output path.
eu: Zehaztu irteeraren bide-izena.

en: Pot file creation failed.
eu: Huts egin du Pot fitxategia sortzean.

en: Pot file created at: %1
eu: Pot fitxategia sortuta: %1

en: Po file creation failed.
eu: Huts egin du Po fitxategia sortzean.

en: Po file created at: %1
eu: Po fitxategia sortuta: %1

en: The directory path at which to save the created .po files, such as /home/someuser/po_files/ .
eu: Direktorioaren bide-izena .po fitxategiak sortzeko, /home/edozein/glom_po_fitxategiak/ adibidez.

en: The Glom file does not exist.
eu: Glom fitxategia ez da existitzen.

en: The Glom file path is a directory instead of a file.
eu: Glom fitxategiaren bide-izena direktorioa da (fitxategia izan ordez).

en: The ouput directory could not be created.
eu: Ezin izan da irteeraren direktorioa sortu.

en: Glom: The output file path is not a directory.
eu: Glom: irteeraren bide-izena ez da direktorioa.

en: The Glom document has no translations.
eu: Glom dokumentuak ez dauka itzulpenik.

en: The path to a directory containing .po files, such as /home/someuser/po_files/ .
eu: .po fitxategiak dituen direktorioaren bide-izena, /home/edozein/glom_po_fitxategiak/ adibidez.

en: Please specify the path to a directory containing po files.
eu: Zehaztu po fitxategien direktorioaren bide-izena.

en: Glom: The po files directory path is not a directory.
eu: Glom: po fitxategien direktorioaren bide-izena ez da direktorioa.

en: Po file import failed for locale: %1
eu: Huts egin du po fitxategia eskualde-ezarpen honentzako inportatzean: %1

en: Po file import failed during document saving for locale: %1
eu: Huts egin du PO fitxategia inportatzean lokalaren dokumentua gordetzean: %1

en: Po file imported for locale: %1 for file %2
eu: Po fitxategia inportatuta: '%1' eskualde-ezarpena; '%2' fitxategia

en: The hostname of the PostgreSQL server, such as localhost.
eu: PostgreSQL zerbitzariaren ostalari-izena, localhost bezalakoa.

en: The specific database on the PostgreSQL server (Optional).
eu: Zehaztu datu-basea PostgreSQL zerbitzarian (aukerakoa).

en: Please provide a database username.
eu: Eman datu-basearen erabiltzaile-izena.

en: Please enter the PostgreSQL server's password for the user %1:
eu: Sartu PostgreSQL-ren zerbitzariko '%1' erabiltzailearen pasahitza:

en: Error: Could not connect to the server even without specifying a database.
eu: Errorea: ezin izan da zerbitzariarekin konektatu, nahiz eta datu-basea ez zehaztu.

en: Error: Could not connect to the specified database.
eu: Errorea: ezin izan da zerbitzariarekin konektatu.

en: Successful connection.
eu: Ongi konektatu da.

en: You seem to be running Glom as a user with administrator privileges. Glom may not be run with such privileges for security reasons.
    Please login to your system as a normal user.
eu: Glom aplikazioa administratzailearen pribilegioak dituen erabiltzaile batekin exekutatzen ari zarela dirudi. Segurtasunaren arrazoiak direla eta, Glom ez litzateke halako pribilegioekin exekutatu behar.
    Hasi saioa sisteman erabiltzaile arrunt gisa.

note: Warn the user:
en: You seem to be running Glom as root. Glom may not be run as root.
    Please login to your system as a normal user.
eu: Glom aplikazioa 'root' erabiltzailearekin exekutatzen ari zarela dirudi.
    Glom ez litzateke 'root' erabiltzailearekin exekutatu behar
    Hasi saioa sisteman erabiltzaile arrunt gisa.

en: Running As Root
eu: 'root' bezala exekutatzen

note: Show message to the user about the broken installation: This is a packaging bug, but it would probably annoy packagers to mention that in the dialog: Unlike for PostgreSQL, this warning is only shown if MySQL was specified in the build.
en: Incomplete Glom Installation
eu: Glom-en instalazioa osatu gabea

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because PostgreSQL is not available on your system. PostgreSQL is needed for self-hosting of Glom databases.
    
    You may now install PostgreSQL to complete the Glom installation.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta PostgreSQL ez dagoelako sisteman erabilgarri. Lokalean ostatutako Glom-en datu-baseek PostgreSQL behar dute.
    
    PostgreSQL instalatu behar duzu Glom-en instalazioa osatzeko.

en: Install PostgreSQL
eu: Instalatu PostgreSQL

note: Show message to the user about the broken installation:
en: Your installation of Glom is not complete, because PostgreSQL is not available on your system. PostgreSQL is needed for self-hosting of Glom databases.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta PostgreSQL ez dagoelako sisteman erabilgarri. Lokalean ostatutako Glom-en datu-baseek PostgreSQL behar dute.
    
    Eman akats honen berri hornitzaileari, edo sistemaren administratzaileari arazoa konpontzeko.

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because MySQL is not available on your system. MySQL is needed for self-hosting of some Glom databases.
    
    You may now install MySQL to complete the Glom installation.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta MySQL ez dagoelako sisteman erabilgarri. Lokalean ostatutako Glom-en datu-baseek MySQL behar dute.
    
    MySQL instalatu behar duzu Glom-en instalazioa osatzeko.

en: Install MySQL
eu: Instalatu MySQL

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because MySQL is not available on your system. MySQL is needed for self-hosting of some Glom databases.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta MySQL ez dagoelako sisteman erabilgarri. Lokalean ostatutako Glom-en datu-baseek MySQL  behar dute.
    
    Eman akats honen berri hornitzaileari, edo sistemaren administratzaileari arazoa konpontzeko.

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the Glom Python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta Python modulua ez dagoelako sisteman erabilgarri.
    
    Eman akats honen berri hornitzaileari, edo sistemaren administratzaileari arazoa konpontzeko.

en: Glom Python Module Not Installed
eu: Glom-en Python modulua ez dago instalatuta

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the gi.repository Python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta Python-en gi.repository modulua ez dagoelako sisteman erabilgarri.
    
    Eman akats honen berri hornitzaileari, edo sistemaren administratzaileari arazoa konpontzeko.

en: gi.repository Python Module Not Installed
eu: Python-en gi.repository modulua ez dago instalatuta

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the gi.repository.Gda python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta Python-en gi.repository.GDA modulua ez dagoelako sisteman erabilgarri.
    
    Eman akats honen berri hornitzaileari, edo sistemaren administratzaileari arazoa konpontzeko.

en: gi.repository.Gda Python Module Not Installed
eu: Python-en gi.repository.GDA modulua ez dago instalatuta

note: The Postgres provider was not found, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the PostgreSQL libgda provider is not available on your system. This provider is needed to access Postgres database servers.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
eu: Glom-en instalazioa ez dago osatuta PostgbreSQL-ren libgda liburutegia ez dagoelako sisteman erabilgarri. Liburutegi hau beharrezkoa da PostgreSQL datu-baseen zerbitzarietara sarbidetzeko.
    
    Eman akats honen berri hornitzaileari, edo sistemaren administratzaileari arazoa konpontzeko.

en: Extra Glom options
eu: Glom-en aukera gehigarriak

en: Extra command-line options for glom
eu: glom komando-lerroaren aukera gehigarriak

en: Show how Glom outputs a date in this locale, then stop.
eu: Erakutsi Glom-ek data nola bistaratzen duen eskualde-ezarpen honetan, gero gelditu.

en: Main Glom options
eu: Glom-en aukera nagusiak

en: Main command-line options for glom
eu: glom komando-lerroaren aukera nagusiak

en: The Filename
eu: Fitxategi-izena

en: Whether the filename is a .tar.gz backup to be restored.
eu: Fitxategi-izena leheneratuko den babeskopiaren .tar.gz den edo ez.

en: Do not automatically stop the database server if Glom quits. This is helpful for debugging with gdb.
eu: Ez gelditu automatikoki datu-basearen zerbitzaria Glom amaitzean. Lagungarria da gdb tresnarekin arazketa lantzeko.

en: Show the generated SQL queries on stdout, for debugging.
eu: Erakutsi sortutako SQL kontsultak irteera estandarrean (stdout), arazketarako.

en: _Edit
eu: _Editatu

en: _Layout
eu: _Diseinua

en: This data cannot be stored in the database because you have not provided a primary key.
    Do you really want to discard this data?
eu: Datu hau ezin da datu-basean gorde ez baituzu lehen mailako gakorik eman.
    Datu hau baztertzea nahi duzu?

note: Ask user to confirm loss of data:
en: No primary key value
eu: Lehen mailako gakoak ez dauka baliorik

en: _Add
eu: _Gehitu

en: _First
eu: _Lehena

en: _Back
eu: A_tzera

en: _Forward
eu: A_urrera

en: _Last
eu: A_zkena

en: Create a new record.
eu: Sortu erregistro berria.

en: Remove this record.
eu: Kendu erregistro hau.

en: View the first record in the list.
eu: Ikusi zerrendako aurreneko erregistroa.

en: View the previous record in the list.
eu: Ikusi zerrendako aurreko erregistroa.

en: View the next record in the list.
eu: Ikusi zerrendako hurrengo erregistroa.

en: View the last record in the list.
eu: Ikusi zerrendako azkeneko erregistroa.

en: Layout Contains No Fields
eu: Diseinuak ez dauka eremurik

en: There are no fields on the layout, so there is no way to enter data in a new record.
eu: Ez dago eremurik diseinuan, ez dago erregistro berrian datuak sartzeko modurik.

note: Tell user that a primary key is needed to delete a record:
en: No primary key value.
eu: Lehen mailako gakoak ez dauka baliorik.

en: This record cannot be deleted because there is no primary key.
eu: Ezin da erregistro hau ezabatu, ez baitago lehen mailako gakorik.

note: Warn user that they can't choose their own primary key:
en: Primary key auto increments
eu: Lehen mailako gakoaren gehikuntza automatikoa

en: The primary key is auto-incremented.
     You may not enter your own primary key value.
eu: Lehen mailako gakoak gehikuntza automatikoa dauka.
    Ez ezazu baliorik sartu gako nagusian.

en: No Corresponding Record Exists
eu: Ez dago bat datorren erregistrorik

en: No record with this value exists. Therefore navigation to the related record is not possible.
eu: Ez dago balio hau duen erregistrorik. Ondorioz, ezinezkoa da erlazionatutako erregistrora joatea.

en: New Group
eu: Talde berria

en: notebook
eu: koadernoa

note: Note to translators: This is the default name (not seen by most users) for a notebook tab.
en: tab1
eu: fitxa1

note: Note to translators: This is the default label text for a notebook tab.
en: Tab One
eu: Fitxa bat

en: button
eu: botoia

en: New Button
eu: Botoi berria

note: Note to translators: This is the default contents of a text item on a print layout:
en: text
eu: testua

en: New Text
eu: Testu berria

note: TODO: Use a real English sentence here?
en: Delete whole group "%1"?
eu: Ezabatu '%1' talde osoa?

note: TODO: Use a real English sentence here:
en: Delete whole group?
eu: Ezabatu talde osoa?

note: Translators: This is a title, not an action.
en: List Or Details View
eu: Zerrenda edo ikuspegiaren xehetasunak

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This relationship already exists. Please choose a different relationship name
eu: Erlazio hau badago lehendik ere. Aukeratu bestelako izena erlazioarentzako

note: Translators: FROM as in SQL's FROM
en: From Field
eu: Eremutik

en: To Field
eu: Eremura

en: Allow Editing
eu: Baimendu editatzea

en: Automatic Creation
eu: Sorrera automatikoa

en: Title (Singular Form)
eu: Izenburua (forma singularra)

en: Next Value
eu: Hurrengo balioa

en: None selected
eu: Bat ere ez hautatuta

en: Username Is Empty
eu: Erabiltzaile-izena hutsik dago

en: Please enter a login name for the new user.
eu: Sartu erabiltzaile berriaren erabiltzaile-izena.

en: Passwords Do Not Match
eu: Pasahitzak ez datoz bat

en: The entered password does not match the entered password confirmation. Please try again.
eu: Sartutako pasahitza eta pasahitzaren berrespena ez dira berdinak. Saiatu berriro.

en: Password Is Empty
eu: Pasahitza hutsik dago

en: Please enter a password for this user.
eu: Sartu erabiltzaile honen pasahitza.

note: Don't allow adding of fields that already exist.
en: This field already exists. Please choose a different field name.
eu: Eremu hau badago lehendik ere. Aukeratu beste izen bat eremuarentzako.

en: Type
eu: Mota

note: TODO: Auto-size columns. Setup the buttons:
en: _Field Definition
eu: _Eremuaren definizioa

en: _Default Formatting
eu: Formatu _lehenetsia

note: TODO: Only show this when there are > 100 records?
en: Recalculation Required
eu: Birkalkulatzea behar da

en: You have changed the calculation used by this field so Glom must recalculate the value in all records. If the table contains many records then this could take a long time.
eu: Eremu honetan erabilitako kalkulua aldatu duzunez, Glom-ek balioa birkalkulatuko du erregistro guztietan. Taulak erregistro kopuru handia badu, prozesu honek denbora luzea eraman dezake.

en: Recalculate
eu: Birkalkulatu

en: Invalid database structure
eu: Datu-basearen egitura baliogabea

en: This database field was created or edited outside of Glom. It has a data type that is not supported by Glom. Your system administrator may be able to correct this.
eu: Datu-basearen eremu hau Glom-etik kanpo sortu edo editatu da. Glom-ek onartzen ez duen datu mota bat dauka. Sistemaren administratzaileak konpon lezake hau.

en: Primary key required
eu: Gako nagusia behar da

en: You may not unset the primary key because the table must have a primary key. You may set another field as the primary key instead.
eu: Ez kendu lehen mailako gakoa, taulak lehen mailako gakoa eduki behar duelako. Ezarri beste eremu bat lehen mailako gako gisa.

en: Field contains empty values.
eu: Eremuak balio hutsa dauka.

en: The field may not yet be used as a primary key because it contains empty values.
eu: Ezin da oraindik eremua lehen mailako gako gisa erabili, balio hutsa daukalako.

en: Field contains non-unique values.
eu: Eremuak balio ez-esklusiboa ditu.

en: The field may not yet be used as a primary key because it contains values that are not unique.
eu: Ezin da oraindik eremua lehen mailako gako gisa erabili, balio esklusiboak ez diren balioak dauzkalako.

note: Ask the user to confirm this major change:
en: Change primary key
eu: Aldatu lehen mailako gakoa

en: Are you sure that you wish to set this field as the primary key, instead of the existing primary key?
eu: Ziur zaude eremu hau lehen mailako gako gisa ezartzea nahi duzula (lehendik dagoen lehen mailako gakoaren ordez)?

en: Change Primary Key
eu: Aldatu lehen mailako gakoa

note: Warn the user and refuse to make the change:
en: Field Name Already Exists
eu: Eremuaren izena badago lehendik ere

en: This field already exists. Please choose a different field name
eu: Eremu hau badago lehendik ere. Aukeratu beste eremuaren izen bat

en: Calculation Error
eu: Errorea kalkulatzean

en: The calculation does not have a return statement.
eu: Kalkuluak ez du itzulerako instrukziorik.

en: Calculation result
eu: Kalkuluaren emaitza

en: The result of the calculation is:
    %1
eu: Kalkuluaren emaitza hau da:
    %1

en: Calculation failed
eu: Huts egin du kalkuluak

en: The calculation failed with this error:
    %s
eu: Kalkuluak errore honekin huts egin du:
    %s

en: Default Value
eu: Balio lehenetsia

note: A special "None" item, allowing the user to do the equivalent of clearing the combobox, which is not normally possible with the GtkComboBox UI: set_property() does not work with a const gchar*, so we explicitly create a ustring. otherwise we get this warning: " unable to set property `text' of type 
en: (None)
eu: (Bat ere ez)

en:  Via: %1::%2
eu: Honen bidez: %1::%2

en:  Via: %1
eu: Honen bidez: %1

en: None: No visible tables are specified by the fields.
eu: Bat ere ez: eremuek ez dute taula ikusgairik zehaztu.

note: Columns-count column: Note to translators: This is the number of columns in a group (group being a noun)
en: Group Columns
eu: Taldearen zutabeak

note: Column-Width column: (only for list views) Note to translators: This is a name (the width of a UI element in the display), not an action.
en: Display Width
eu: Bistaratu zabalera

en: Text Title
eu: Testuaren izenburua

en: Image Title
eu: Irudiaren izenburua

en: group
eu: taldea

en: Notebook Tabs
eu: Koadernoaren fitxak

en: Add child groups to the notebook to add tabs.
eu: Gehitu umearen taldeak koadernoari fitxak gehitzeko.

en: Related Calendar: %1
eu: Erlazionatutako egutegia: %1

en: Related List: %1
eu: Erlazionatutako zerrenda: %1

en: Field: %1
eu: Eremua: %1

en: (Notebook)
eu: (Koadernoa)

note: Append the View columns:
en: Fields
eu: Eremuak

en: Invalid Relationship
eu: Erlazio baliogabea

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship does not specify a field in the related table.
eu: Erlazioa ez da erabiliko erlazionatutako erregistroak erakusteko, erlazioak ez baitu erlazionatutako taularen eremu bat zehazten.

en: Relationship Uses a Related Primary Key
eu: Erlazioak erlazionatutako lehen mailako gako bat darabil

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship uses a primary key field in the related table, which must contain unique values. This would prevent the relationship from specifying multiple related records.
eu: Erlazioa ez da erabiliko erlazionatutako erregistroak erakusteko, erlazioak erlazionatutako taularen lehen mailako gakoa den eremua erabiltzen duelako, eta honek balio esklusiboak eduki behar ditu. Honek hainbat erlazionatutako erregistro zehaztetik saihestu beharko luke.

en: Relationship Uses a Related Unique Field
eu: Erlazioak erlazionatutako eremu bakarra erabiltzen du

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship uses a unique-values field in the related table. This would prevent the relationship from specifying multiple related records.
eu: Erlazioa ez da erlazionatutako erregistroak bistaratzeko erabiliko, erlazioak balio esklusiboko eremu bat erabiltzen duelako erlazionatutako taulan. Erlazionatutako erregistro anitzeko erlaziotik saihestuko luke honek.

note: Translators: This is Automatic text alignment.
en: Automatic
eu: Automatikoa

note: Translators: This is Left text alignment.
en: Left
eu: Ezkerrean

note: Translators: This is Right text alignment.
en: Right
eu: Eskuinean

note: Give it access to the document.
en: Extra Fields
eu: Eremu gehigarriak

note: Give it access to the document.
en: Sort Order
eu: Ordenazioa

note: Add labels (because we will hide the checkboxes):
en: Font
eu: Letra-tipoa

en: Foreground Color
eu: Aurreko planoaren kolorea

en: Background Color
eu: Atzeko planoaren kolorea

en: The calculation failed with this error:
    %1
eu: Kalkuluak errore honekin huts egin du:
    %1

en: Formatting
eu: Formatua ematen

note: Give it access to the document.
en: Group By - Secondary Fields
eu: Taldekatu - bigarren mailako eremuen arabera

en: Ascending
eu: Gorantz

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Part
eu: Zatia

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This item already exists. Please choose a different item name
eu: Elementu hau badago lehendik ere. Aukeratu elementuaren beste izen bat

en: Are you sure that you want to rename this print layout?
eu: Ziur zaude inprimatze-diseinu hau izenez aldatzea nahi duzula?

note: TODO: Show old and new names?
en: <b>Rename Print Layout</b>
eu: <b>Aldatu inprimatze-diseinuaren izena</b>

en: Rename
eu: Aldatu izena

en: Items
eu: Elementuak

en: Lines
eu: Marrak

en: Records
eu: Erregistroak

en: Database Field
eu: Datu-basearen eremua

en: Drag this to the layout to add a new database field.
eu: Arrastatu hau diseinura datu-basearen eremu berria gehitzeko.

en: Drag this to the layout to add a new static text box.
eu: Arrastatu hau diseinura testu-koadro estatiko berria gehitzeko.

en: Drag this to the layout to add a new static image.
eu: Arrastatu hau diseinura irudi estatiko berria gehitzeko.

en: Horizontal Line
eu: Marra horizontala

en: Drag this to the layout to add a new horizontal line.
eu: Arrastatu hau diseinura marra horizontal berria gehitzeko.

en: Vertical Line
eu: Marra bertikala

en: Drag this to the layout to add a new vertical line.
eu: Arrastatu hau diseinura marra bertikal berria gehitzeko.

en: Related Records
eu: Erlazionatutako erregistroak

en: Drag this to the layout to add a new related records portal.
eu: Arrastatu hau diseinura erlazionatutako erregistroen atari berria gehitzeko.

note: Ask for confirmation:
en: Create Standard Layout
eu: Sortu diseinu arrunta

en: This is an experimental feature. It will remove all items from the print layout and then try to create a layout similar to the layout of the detail view.
eu: Hau eginbide esperimentala da. Elementu guztiak inprimakitik kenduko ditu, eta gero ikuspegi xehearen diseinuaren antzeko diseinu bat sortuko du.

en: Create
eu: Sortu

note: Ask the user to confirm:
en: Remove page
eu: Kendu orria

en: Are you sure that you wish to remove the last page and any items on that page?
eu: Ziur zaude azken orria (bere edozer elementurekin ) kentzea nahi duzula?

en: Remove Page
eu: Kendu orria

en: Remove library script
eu: Kendu liburutegiaren script-a

en: Do you really want to delete this script? This data can not be recovered
eu: Script hau kentzea nahi duzu? Datu hau ezingo da berreskuratu

en: _Remove
eu: _Kendu

en: View
eu: Ikusi

note: TODO: Prevent deletion of standard groups
en: Delete Group
eu: Ezabatu taldea

en: Are your sure that you wish to delete this group?
eu: Ziur zaude talde hau ezabatzea nahi duzula?

en: Full access.
eu: Sarbidetze osoa.

[ctx: Users List]
note: Append the View columns:
en: User
eu: Erabiltzailea

en: Delete User
eu: Ezabatu erabiltzailea

en: Are your sure that you wish to delete this user?
eu: Ziur zaude erabiltzaile hau ezabatzea nahi duzula?

en: Error Retrieving the List of Users
eu: Errorea erabiltzaileen zerrenda eskuratzean

en: Glom could not get the list of users from the database server. You probably do not have enough permissions. You should be a superuser.
eu: Glom-ek ezin izan du erabiltzaileen zerrenda datu-basearen zerbitzaritik eskuratu. Agian, ez dauzkazu nahikoa baimen. Supererabiltzailea izan beharko zenuke.

en: Developer group may not be empty.
eu: Garatzaileen taldea ezin da hutsik egon.

en: The developer group must contain at least one user.
eu: Garatzaileen taldeak gutxienez erabiltzaile bat eduki behar du.

note: Prevent two tables with the same name from being added.
en: This table already exists. Please choose a different table name
eu: Taula hau badago lehendik ere. Aukeratu taularen beste izen bat

en: Hidden
eu: Ezkutatuta

note: TODO: This should really be a radio, but the use of AddDel makes it awkward to change that CellRenderer property.
en: Default
eu: Lehenetsia

note: Ask the user if they want us to try to cope with this:
en: Table Already Exists
eu: Taula badago lehendik ere

en: This table already exists on the database server, though it is not mentioned in the .glom file. This should not happen. Would you like Glom to attempt to use the existing table?
eu: Taula hau jadanik badago datu-basean, nahiz eta .glom fitxategian ez aipatu. Hau ez litzateke gertatu behar. Nahi duzu Glom-ek existitzen den taula erabiltzen saiatzea?

note: TODO: Do not show tables that are not in the document.
en: You cannot delete this table, because there is no information about this table in the document.
eu: Ezin duzu taula hau ezabatu, ez baitago taula honi buruzko informaziorik dokumentuan.

note: Ask the user to confirm:
en: Are you sure that you want to delete this table?
    Table name: %1
eu: Ziur zaude taula hau ezabatzea nahi duzula?
    Taularen izena: %1

en: Delete Table
eu: Ezabatu taula

en: Are you sure that you want to rename this table?
eu: Ziur zaude taula izenez aldatzea nahi duzula?

note: TODO: Show old and new names?
en: <b>Rename Table</b>
eu: <b>Aldatu taularen izena</b>

en: Unknown Table
eu: Taula ezezaguna

en: You cannot open this table, because there is no information about this table in the document.
eu: Ezin duzu taula hau ireki, ez baitago taula honi buruzko informaziorik dokumentuan.

en: Choose Field
eu: Aukeratu eremua

en: _Formatting
eu: _Formateatu

note: Append the View columns:
en: Original
eu: Jatorrizkoa

en: Translation
eu: Itzulpena

note: This is at the end, because it can contain a long description of the item's context.
en: Item
eu: Elementua

note: Show the file-chooser dialog, to select an output .po file:
en: Choose .po File Name
eu: Aukeratu .po fitxategiaren izena

en: Po files
eu: Po fitxategiak

en: Export
eu: Esportatu

note: Note to translators: "Import" here is an action verb - it's a button.
en: Import
eu: Inportatu

en: This item already exists. Please try again.
eu: Elementu hau badago lehendik ere. Saiatu berriro.

note: Something more specific and helpful.
en: Duplicate
eu: Bikoiztu

note: Translators: This is just some example text used to discover an appropriate height for user-entered text in the UI. This text itself is never shown to the user.
en: Example
eu: Adibidea

note: TODO: A better label/icon for "Choose Date".
en: Choose a date from an on-screen calendar.
eu: Aukeratu data pantailaren egutegitik.

en: Open the record identified by this ID, in the other table.
eu: Ireki IDak identifikatzen duen erregistroa beste taula batean.

en: Enter search criteria to identify records in the other table, to choose an ID for this field.
eu: Sartu bilaketaren irizpidea beste taulako erregistroak identifikatzeko, eremu honen IDa aukeratzeko.

en: _New
eu: _Berria

en: Enter details for a new record in the other table, then use its ID for this field.
eu: Sartu erregistro berriaren xehetasunak beste taulan, gero erabili bere IDa eremu honetan.

en: Table Content
eu: Taularen edukia

note: Translators: This is just some example text used to discover an appropriate height for user-entered text in the UI. This text itself is never shown to the user.
en: ExampleEg
eu: AdibideaEg

en: Right-click to layout, to specify the related fields.
eu: Egin klik eskuineko botoiarekin diseinuan erlazionatutako eremuak zehazteko.

note: Tell user that they can't do that:
en: Extra Related Records Not Possible
eu: Erlazionatutako erregistro gehigarriak ez dira posible

en: You attempted to add a new related record, but there can only be one related record, because the relationship uses a unique key.
eu: Erlazionatutako erregistro berria gehitzen saiatu zara, baina soilik erlazionatutako erregistro bat egon daiteke, erlazioa gako esklusiboa erabiltzen duelako.

en: Select
eu: Hautatu

en: You have not entered any quick find criteria.
eu: Ez duzu bilaketaren irizpiderik sartu.

en: Not enough memory available to load the image
eu: Ez dago nahikoa memoria erabilgarri irudia kargatzeko.

en: Error loading %1
eu: Errorea '%1' kargatzean

en: Error loading image
eu: Errorea irudia kargatzean

en: Error Saving
eu: Errorea gordetzean

en: Error saving image
eu: Errorea irudia gordetzean

en: New Database
eu: Datu-base berria

note: For instance, an extra hint when saving from an example, saying that a new file must be saved.
en: Please choose a human-readable title for the new database. You can change this later in the database properties. It may contain any characters.
eu: Aukeratu datu-basearen izena (pertsonek uler dezaten erakoa). Datu-basearen propietateetan alda dezakezu geroago. Edozer karaktere eduki dezake.

en: _Title:
eu: _Izenburua:

note: Use titles that show the distinction between PostgreSQL and the alternatives:
en: Create PostgreSQL database in its own folder, to be hosted by this computer.
eu: Sortu PostgreSQL datu-basea bere karpeta propioan (ordenagailu honetan kokatuta).

en: Create database on an external PostgreSQL database server, to be specified in the next step.
eu: Sortu datu-basea kanpoko PostgreSQL zerbitzarian (hurrengo urratsean zehaztuko dena).

en: Create database in its own folder, to be hosted by this computer.
eu: Sortu datu-basea bere karpeta propioan (ordenagailu honetan kokatuta).

en: Create database on an external database server, to be specified in the next step.
eu: Sortu datu-basea kanpoko datu-baseen zerbitzarian (hurrengo urratsean zehaztuko dena).

en: Create SQLite database in its own folder, to be hosted by this computer.
eu: Sortu SQLite datu-basea bere karpeta propioan (ordenagailu honetan kokatuta).

en: SQLite does not support authentication or remote access but is suitable for embedded devices.
eu: SQLite-k ez du autentifikazioa edo urruneko sarbidetza onartzen, baina egokia da kapsulatutako gailuentzako.

en: Create MySQL database in its own folder, to be hosted by this computer.
eu: Sortu MySQL datu-basea bere karpeta propioan (ordenagailu honetan kokatuta).

en: MySQL support in Glom is experimental and unlikely to work properly.
eu: Glom-ek duen MySQL-ren euskarria esperimentala da, eta baliteke ongi ez funtzionatzea.

en: Create database on an external MySQL database server, to be specified in the next step.
eu: Sortu datu-basea kanpoko MySQL zerbitzarian (hurrengo urratsean zehaztuko dena).

en: Images
eu: Irudiak

en: Save Image
eu: Gorde irudia

en: Choose Image
eu: Aukeratu irudia

en: _Open File
eu: _Ireki fitxategia

en: Open File With
eu: Ireki fitxategia honekin

en: _Copy
eu: _Kopiatu

en: _Paste
eu: _Itsatsi

en: _Clear
eu: _Garbitu

en: Containers
eu: Edukiontziak

en: Drag this to the layout to add a new group.
eu: Arrastatu hau diseinura talde berria gehitzeko.

en: Drag this to the layout to add a new notebook.
eu: Arrastatu hau diseinura koaderno berria gehitzeko.

en: Drag this to the layout to add a new Related Record.
eu: Arrastatu hau diseinura erlazionatutako erregistro berria gehitzeko.

en: Drag this to the layout to add a new button.
eu: Arrastatu hau diseinura botoi berria gehitzeko.

en: Field Layout Properties
eu: Eremuaren diseinuaren propietateak

en: Add Related Records
eu: Gehitu erlazionatutako erregistroak

en: Add Notebook
eu: Gehitu koadernoa

en: Add Group
eu: Gehitu taldea

en: Add Button
eu: Gehitu botoia

en: Add Text
eu: Gehitu testua

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Properties
eu: Propietateak

en: Delete whole notebook "%1"?
eu: Ezabatu '%1' koaderno osoa?

en: Delete whole notebook?
eu: Ezabatu koaderno osoa?

en: _Show hidden tables
eu: _Erakutsi/Ezkutatu taulak

en: _Close
eu: It_xi

en: Choose Date
eu: Aukeratu data

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _OK
eu: _Ados

en: <span weight="bold" size="larger">Choose Date</span>
    
    Please select a date to enter in this field.
eu: <span weight="bold" size="larger">Aukeratu data</span>
    
    Aukeratu data eremu honetan sartzeko.

en: Connect to Server
eu: Konektatu zerbitzariarekin

en: C_onnect
eu: _Konektatu

en: Please enter the connection details for your database server.
eu: Sartu datu-basearen zerbitzariaren konexioaren xehetasunak.

en: Host
eu: Ostalaria

en: User
eu: Erabiltzailea

en: _Host:
eu: _Ostalaria:

en: Database:
eu: Datu-basea:

en: _User:
eu: _Erabiltzailea:

en: _Password:
eu: _Pasahitza:

en: Database
eu: Datu-basea

en: _Revert
eu: _Leheneratu

en: <span weight="bold" size="larger">Invalid Format</span>
    
    The data in the field was not recognized. Please try to correct the data or revert to the previous value. Here is an example of correctly-formatted data for this field.
eu: <span weight="bold" size="larger">Baliogabeko formatua</span>
    
    Eremuko datuak ez dira ezagutu. Saiatu datua zuzentzen edo aurreko baliora leheneratzen. Hona hemen formatu egokia duen datua eremu honentzako.

en: example data format
eu: dataren formatuaren adibidea

en: Welcome to Glom
eu: Ongi etorri Glom-era

en: _Quit
eu: I_rten

en: _Select
eu: _Hautatu

en: <span weight="bold" size="larger">Open or Create a Document</span>
eu: <span weight="bold" size="larger">Ireki edo sortu dokumentua</span>

en: Open or create Document
eu: Ireki edo sortu dokumentua

en: Open Existing Document
eu: Ireki lehendik dagoen dokumentua

en: Create New Document
eu: Sortu dokumentu berria

en: Find Related Record
eu: Aurkitu erlazionatutako erregistroa

en: <b>Table:</b>
eu: <b>Taula:</b>

en: table_name
eu: taula_izena

en: New Related Record
eu: Erlazionatutako erregistro berria

en: Loading image
eu: Irudia kargatzen

en: Saving Image
eu: Irudia gordetzen

en: bla.blub - Import from CSV
eu: bla.blub - Inportatu CSV-tik

en: I_mport
eu: I_nportatu

en: label
eu: etiketa

en: _First line as title
eu: _Aurreneko lerroa izenburu gisa

en: _Encoding:
eu: _Kodeketa:

en: Import Into _Table:
eu: Inportatu _taulara:

en: Encoding detected as: UTF-8
eu: Detektatutako kodeketa: UTF-8

note: Import is a noun here. This is the title for a window showing options for an import operation.
en: <b>Import Options</b>
eu: <b>Inportazioaren aukerak</b>

en: _Number of sample rows:
eu: Lagin-errenkaden _kopurua:

note: Import is a noun here. This is the title for a list of fields to import.
en: <b>Import Fields</b>
eu: <b>Inportatu eremuak</b>

note: This is a status message for a progress dialog. It says that importing is currently happenning.
en: Importing Data
eu: Datuak inportatzen

en: Please wait while your data is imported.
eu: Itxaron datua inportatu arte.

en: _File
eu: _Fitxategia

en: _Save as Example
eu: _Gorde adibide gisa

en: S_hared on Network
eu: _Partekatu sarean

en: _Print
eu: _Inprimatu

en: _Edit Print Layouts
eu: _Editatu inprimatze-diseinuak

en: Cu_t
eu: _Ebaki

en: _Tables
eu: _Taulak

en: _Edit Tables
eu: _Editatu taulak

en: R_eports
eu: T_xostenak

en: _Edit Reports
eu: _Editatu txostenak

en: _Developer
eu: _Garatzailea

en: _Operator
eu: _Eragilea

en: _Fields
eu: _Eremuak

en: _Relationships
eu: E_rlazioak

en: Relationships _Overview
eu: Erlazioen ikuspegi _orokorra

en: _Print Layouts
eu: _Inprimatze-diseinuak

en: _Reports
eu: _Txostenak

en: _Database Preferences
eu: _Datu-basearen hobespenak

en: _Users
eu: _Erabiltzaileak

en: Script _Library
eu: Script-en _liburutegia

en: _Translations
eu: _Itzulpenak

en: Test Tra_nslation
eu: Probatu _itzulpena

en: Active Platform
eu: Plataforma aktiboa

en: _Normal
eu: _Arrunta

en: _Drag and Drop Layout
eu: Arrastatu eta _jaregin diseinua

en: _Export Backup
eu: E_sportatu babeskopia

en: _Restore Backup
eu: _Leheneratu babeskopia

en: _About
eu: Honi _buruz

en: _Contents
eu: _Edukia

en: Add Related Table
eu: Gehitu erlazionatutako taula

en: C_reate Table
eu: _Sortu taula

en: This will add a new table and add a relationship that refers to the new  table, as a convenient alternative to doing this in separate steps.
    
    If a suitable related table already exists then you should instead cancel and just add a relationship.
eu: Honek taula berria  eta taula berria erreferentziatuko duen erlazioa gehitu ditu, banatutako urratsetan landu daitekeena modu egoki batean ordeztuz.
    
    Erlazionatutako taula egoki bat jadanik egonez gero, bertan behera utzi eta erlazioa soilik gehitu beharko zenuke.

note: Translators: FROM as in SQL's FROM
en: From field:
eu: Eremutik:

en: _Edit Fields
eu: _Editatu eremuak

en: Name of new related table:
eu: Erlazionatutako taula berriaren izena:

en: Name of new relationship:
eu: Erlazio berriaren izena:

en: Test Translation
eu: Probatu itzulpena

en: Change Language
eu: Aldatu hizkuntza

en: <span weight="bold" size="larger">Test Translation</span>
    
    Choose a language to use temporarily to test the translations. These translations are normally used automatically when the application is started on a computer that uses the language.
    
    Note that the standard parts of the Glom user interface, such as menus and dialog windows, will only be translated when you start Glom on a computer that uses that language.
eu: <span weight="bold" size="larger">Probatu itzulpena</span>
    
    Aukeratu hizkuntza aldi baterako, itzulpenak probatzeko. Itzulpen hauek automatikoki erabiltzen dira hizkuntza hori darabilen sisteman aplikazioa abiaraztean.
    
    Jakin ezazu Glom aplikazioaren interfazearen zati arrunta, menuak eta elkarrizketa-koadroak, Glom hizkuntza hori darabilen sisteman abiaraztean soilik itzuliko dituela.

en: Locale:
eu: Eskualde-ezarpena:

en: Select Field
eu: Hautatu eremua

en: Show _Related Relationships
eu: Erakutsi _erlazionatutako erlazioak

en: _Table:
eu: _Taula:

en: Select Relationship
eu: Hautatu erlazioa

en: Table:
eu: Taula:

en: Choose User
eu: Aukeratu erabiltzailea

en: <span weight="bold" size="larger">Add User To Group</span>
    
    Which user should be added to this group?
eu: <span weight="bold" size="larger">Gehitu erabiltzailea taldeari</span>
    
    Zein erabiltzaile gehitu nahi diozu talde honi?

en: Database Preferences
eu: Datu-basearen hobespenak

en: System Name:
eu: Sistemaren izena:

en: Name:
eu: Izena:

en: Country:
eu: Herrialdea:

en: Zip/Postal Code:
eu: Posta-kodea:

en: State/County:
eu: Herrialdea:

en: Town:
eu: Herria:

en: Street (Line 2):
eu: Kalea (2. lerroa):

en: Street:
eu: Kalea:

en: <b>Address</b>
eu: <b>Helbidea</b>

en: Organisation
eu: Erakundea

en: Logo
eu: Logotipoa

en: Auto-increment values
eu: Gehikuntza automatikoko balioak

en: When the database is opened the python function implemented here will run.
eu: Python-eko hemen inplementatutako funtzioa exekutatuko da datu-basea irekitzean.

en: Test
eu: Proba

en: Startup Script
eu: Abioko script-a

en: Table:
eu: Taula:

en: _Up
eu: _Gora

en: _Down
eu: _Behera

en: <b>Fields</b>
eu: <b>Eremuak</b>

en: Field:
eu: Eremua:

en: Summary Type:
eu: Laburpen mota:

en: Group Properties
eu: Taldearen propietateak

en: Columns:
eu: Zutabeak:

en: Title:
eu: Izenburua:

en: Sort Fields:
eu: Ordenatu eremuak:

en: Secondary Fields:
eu: Bigarren mailako eremuak:

en: Border Width (ems):
eu: Ertzaren zabalera (ems):

en: Database User
eu: Datu-basearen erabiltzailea

en: C_reate
eu: _Sortu

en: Please enter the initial connection details for your database. You may add additional users later. Remember to keep this password secret because it allows access to your data from other computers on the network.
eu: Sartu datu-basearen konexioaren hasierako xehetasunak. Erabiltzaile gehigarriak geroago gehi ditzakezu. Gogoratu pasahitz hau ezkutuan gordetzea, sareko beste ordenagailuetatik zure datuak atzitzea baimentzen duelako.

en: _Confirm Password:
eu: _Berretsi pasahitza:

en: Text Object
eu: Testuaren objektua

en: Line Width:
eu: Lerro-zabalera:

en: Color:
eu: Kolorea:

en: Field Layout
eu: Eremuaren diseinua

en: <b>Field:</b>
eu: <b>Eremua</b>

en: Use default field title:
eu: Erabili eremuaren izenburu lehenetsia:

en: Use custom title:
eu: Erabili izenburu pertsonalizatua:

en: <b>Title</b>
eu: <b>Izenburua</b>

en: Use default formatting
eu: Erabili formatu lehenetsia

en: Use custom formatting
eu: Erabili formatu pertsonalizatua

en: <b>Formatting</b>
eu: <b>Formatua</b>

en: Create Group
eu: Sortu taldea

en: <span weight="bold" size="larger">Create Group</span>
    
    What name should this group have?
eu: <span weight="bold" size="larger">Sortu taldea</span>
    
    Zer izen edukiko du talde honek?

en: Group name:
eu: Taldearen izena:

en: <span weight="bold" size="larger">Add Module</span>
    
    What name should this module have?
eu: <span weight="bold" size="larger">Gehitu modulua</span>
    
    Zer izen edukiko du modulu honek?

en: Script name:
eu: Script-aren izena:

en: <b>Notebook Tabs</b>
eu: <b>Koadernoaren fitxak</b>

en: Script Library
eu: Script-aren liburutegia

en: These modules will be available to your button scripts and field calculations via the python import keyword.
eu: Modulu hauek erabilgarri egongo dira zure botoien script-entzako eta eremuak kalkulatzeko Python-en inportatzeko gako-hitzen bidez.

en: Module name:
eu: Moduluaren izena:

note: Translators: This is the verb. It is for checking that a Python script works.
en: _Check
eu: _Egiaztatu

en: Group By - Sort Fields
eu: Taldekatu - Ordenatu eremuak

en: <b>Sort Fields</b>
eu: <b>Ordenatu eremuak</b>

en: Identify Original
eu: Identifikatu jatorrizkoa

en: Copy Translation
eu: Kopiatu itzulpena

en: <span weight="bold" size="larger">Copy Translation</span>
    
    From what language would you like to copy the translations to use as the start of the current translation?
eu: <span weight="bold" size="larger">Kopiatu itzulpena</span>
    
    Zer hizkuntzatik nahi duzu itzulpenak kopiatzea uneko itzulpenaren hasiera gisa erabiltzeko?

en: Language:
eu: Hizkuntza:

en: <span weight="bold" size="larger">Identify Original</span>
    
    The language of the original text is currently identified as:
eu: <span weight="bold" size="larger">Identifikatu jatorrikoa</span>
    
    Jatorriko testuaren hizkuntza unean honela identifikatuta dago:

en: <b>English</b>
eu: <b>Ingelesa</b>

en: If the text is not actually in this language, please choose the correct language.
eu: Testua ez badago hizkuntza honetan, aukeratu hizkuntza zuzena.

en: Group:
eu: Taldea:

en: Password:
eu: Pasahitza:

en: Confirm Password:
eu: Berretsi pasahitza:

en: User:
eu: Erabiltzailea:

en: Button Script
eu: Botoiaren script-a

en: <b>Title:</b>
eu: <b>Izenburua</b>

en: When the button is clicked it will run the python function which you implement here.
eu: Botoian klik egitean hemen garatzen duzun Python-en funtzioa exekutatuko du.

en: Export Format
eu: Esportatu formatua

en: Layout
eu: Diseinua

en: table name
eu: taularen izena

en: <b>Relationship:</b>
eu: <b>Erlazioa</b>

en: Show child relationships
eu: Erakutsi erlazio umeak

en: Add Field
eu: Gehitu eremua

en: Add a layout item that shows the data from a field in the record, and allows the user to edit that value.
eu: Gehitu datuak erregistroaren eremu batetik erakusten duen diseinuaren elementu bat, eta erabiltzaileari balioa editatzea baimentzen duena.

en: Add text to a layout, such as an explanation or a warning. The text will be the same for every record viewed.
eu: Gehitu testua diseinuari azalpen edo abisu bat bezala. Testua ikusitako erregistro bakoitzean berdina izango da.

en: Add Image
eu: Gehitu irudia

en: Add an image to the layout, such as a logo. The image will be the same for every record viewed. To show an image field from a record, to show different images for each field, use the field layout item.
eu: Gehitu irudi bat diseinuari, logotipo bat bezala. Irudia ikusitako erregistro bakoitzean berdina izango da. Erregistro bateko irudiaren eremua erakusteko, eremu bakoitzarentzako irudi desberdina erakusteko, erabili eremuaren diseinuaren elementua.

en: Add a button. Edit the button to define the script that will be run when the button is clicked.
eu: Gehitu botoia. Editatu botoia bertan klik egitean exekutatuko den script-a zehazteko.

en: Add a group which can contain other layout items. Use this to group items together, such as fields.
eu: Gehitu taldea beste diseinuko elementuak eduki ditzakeena. Erabili hau elementuak elkarrekin taldekatzeko, eremuak bezala.

en: Add a tabbed notebook. Each page of the notebook may contain several other layout items, but only one page will be visible at one time.
eu: Gehitu fitxak dituen koaderno bat. Koadernoaren orri bakoitzak beste diseinuetako hainbat elementu eduki ditzake, baina soilik orri bat egongo da ikusgai aldiko.

en: Add a related records portal. This is a list of records in a related table. Remember to edit this layout item to specify the relationship to use, and the fields to show from the related table.
eu: Gehitu erlazionatutako erregistroen ataria. Erlazionatutako taula baten erregistroen zerrenda da. Gogoratu diseinuaren elementu hau editatzea erabiliko den erlazioa zehazteko, eta eremuak erlazionatutako taulatik erakusteko.

en: Add Related Calendar
eu: Gehitu erlazionatutako egutegia

en: Add a related records calendar portal. This is a calendar showing records from a related table. Remember to edit this layout item to specify the relationship to use, and the fields to show from the related table.
eu: Gehitu erlazionatutako erregistroen egutegiaren ataria. Erlazionatutako taula baten erregistroak erakusten dituen egutegia da. Gogoratu diseinuaren elementu hau editatzea erabiliko den erlazioa zehazteko, eta eremuak erlazionatutako taulatik erakusteko.

en: Remove the item from the layout. If you remove a field layout item, it will not remove the field from the table itself. It just will not be seen on the layout.
eu: Kendu elementua diseinutik. Eremuaren diseinuaren elementu bat kentzen baduzu, eremua ez da taulatik kenduko, soilik ez dela diseinuan ikusiko.

en: Clicking the row button takes the user to the table specified by this relationship:
eu: Errenkadaren botoian klik eginez, erlazioak zehaztutako taulara bideratzen du erabiltzailea:

en: Automatic:
eu: Automatikoa:

en: None
eu: Bat ere ez

en: <b>Navigation</b>
eu: <b>Nabigazioa</b>

en: Date Field:
eu: Dataren eremua:

en: <b>Dates</b>
eu: <b>Datak</b>

en: Minimum number of rows:
eu: Gutxieneko errenkada kopurua:

en: Show at least this many rows.
eu: Erakutsi gutxienez errenkada kopuru hau.

en: Maximum number of rows:
eu: Gehienezko errenkada kopurua:

en: Show no more than this many rows.
eu: Ez erakutsi errenkada kopuru hau baino gehiago.

en: Row Line Width:
eu: Errenkadaren lerro-zabalera:

en: Column Line Width:
eu: Zutabearen lerro-zabalera:

en: Line Color:
eu: Lerroaren kolorea:

en: <b>Lines</b>
eu: <b>Marrak</b>

en: Default Formatting
eu: Formatu lehenetsia

en: Field Definitions
eu: Eremuaren definizioak

en: Field Calculation
eu: Eremuaren kalkulua

en: The field value will be the return value of the python function, which you implement here.
eu: Eremuaren balioa (hemen garatzen duzun) Python funtzioak itzultzen duen balioa izango da.

en: Triggered by:
eu: Honek abiarazita:

en: Field Definition
eu: Eremuaren definizioa

en: Typ_e:
eu: _Mota:

en: _Name:
eu: _Izena:

en: _Primary Key
eu: _Lehen mailako gakoa

en: _Unique
eu: E_sklusiboa

en: _Auto-increment
eu: Gehikuntza _automatikoa

en: _Lookup value when a field changes.
eu: _Bilatu balioa eremu  bat aldatzean.

en: _Relationship:
eu: E_rlazioa:

en: _Field:
eu: _Eremua:

en: _User Entry
eu: Era_biltzailearen sarrera

en: _Calculate Value
eu: _Kalkulatu balioa

en: Value
eu: Balioa

en: Use 1000s separator
eu: Erabili milakoen bereizlea

en: If this is not selected then a thousands separator will not be used, even if your locale would normally use one. If it is selected then a thousands separator will be used only if your locale normally uses one.
eu: Hau ez bada hautatzen, ez da milakoen bereizlea erabiliko, nahiz eta zure eskualde-ezarpenak bat erabiltzen duen. Hau hautatzen bada, milakoen bereizle bat erabiliko da soilik zure eskualde-ezarpenak bat erabiltzen badu.

en: Decimal Places:
eu: Dezimalen kopurua:

en: Currency Symbol:
eu: Moneta-ikurra:

en: Alternative Color for Negative Values
eu: Balio negatiboen bestelako kolorea

en: Click this check box to use a different foreground color to display negative values.
eu: Egin klik kontrol-koadro honetan balio negatiboak bistaratzean aurreko planoaren bestelako kolore bat erabiltzeko.

en: Numeric Formatting
eu: Zenbakizkoen formatua

en: Horizontal Alignment:
eu: Lerrokatze horizontala:

en: Multi-line
eu: Lerro anitzekoa

en: If this is selected then the field value will be shown in a multi-line box with a scrollbar.
eu: Hau hautatzen bada, eremuaren balioa lerro anitzeko (korritze-barra daukan) koadro batean erakutsiko da.

en: Height (lines)
eu: Altuera (lerroak)

en: Font:
eu: Letra-tipoa:

en: Click this check box to use a non-standard font.
eu: Aktibatu kontrol-koadro hau letra-tipo ez-arrunta erabiltzeko.

en: Foreground Color:
eu: Aurreko planoaren kolorea:

en: Click this check box to use a non-standard foreground color.
eu: Aktibatu kontrol-koadro hau aurreko planoaren kolore ez-arrunt bat erabiltzeko.

en: Background Color:
eu: Atzeko planoaren kolorea:

en: Click this check box to use a non-standard background color.
eu: Aktibatu kontrol-koadro hau atzeko planoaren kolore ez-arrunt bat erabiltzeko.

en: Text Formatting
eu: Testu-formatua

en: No Choices
eu: Aukerarik ez

en: Relationship:
eu: Erlazioa:

en: Also show:
eu: Erakutsi baita ere:

en: Edit
eu: Editatu

en: Sort Order:
eu: Ordena:

en: Show all records
eu: Erakutsi erregistro guztiak

en: If this option is selected then the choices will list values from all records in the related table. If this option is not selected then the choices will list values only from related records.
eu: Aukera hau hautatzen bada, aukerek balioak zerrendatuko dituzte erregistro guztietatik erlazionatutako taulan. Aukera hau ez bada hautatzen, aukerek soilik erlazionatutako erregistroetako balioak zerrendatuko dituzte.

en: Choices From Related Records
eu: Aukerak erlazionatutako erregistroetatik

en: Custom Choice List
eu: Aukera pertsonalizatuen zerrenda

en: Restrict data to these choices
eu: Murriztu datuak aukera hauetara

en: Display as radio buttons
eu: Bistaratu irrati-botoi gisa

en: Choices
eu: Aukerak

en: Groups
eu: Taldeak

en: Users
eu: Erabiltzaileak

en: <b>Groups</b>
eu: <b>Taldeak</b>

en: <b>Tables</b>
eu: <b>Taulak</b>

en: Image Object
eu: Irudiaren objektua

en: <b>Image:</b>
eu: <b>Irudia</b>

en: C_hoose Image
eu: Aukeratu _irudia

en: Page Set_up
eu: Orriaren _konfigurazioa

en: Print Pre_view
eu: Inprimatzearen _aurrebista

en: Select _All
eu: Hautatu _denak

en: _Unselect All
eu: D_esautatu denak

en: _Insert
eu: _Txertatu

en: Insert _Field
eu: Txertatu _eremua

en: Insert _Text
eu: Txertatu _testua

en: Insert _Image
eu: Txertatu _irudia

en: Insert _Related Records
eu: Txertatu e_rlazionatutako erregistroak

en: Insert _Horizontal Line
eu: Txertatu marra _horizontala

en: Insert _Vertical Line
eu: Txertatu marra _bertikala

en: Create _Standard
eu: Sortu _arrunta

en: Add Page
eu: Gehitu orria

en: Delete Page
eu: Ezabatu orria

en: _Align
eu: _Lerrokatu

en: Align _Top
eu: Lerrokatu _goian

en: Align _Bottom
eu: Lerrokatu _behean

en: Align _Left
eu: Lerrokatu e_zkerrean

en: Align _Right
eu: Lerrokatu e_skuinean

en: _View
eu: _Ikusi

en: Show _Grid
eu: Erakutsi _sareta

en: Show _Rules
eu: Erakutsi e_rregelak

en: Show _Outlines
eu: Erakutsi e_skemak

en: Fit Page _Width
eu: Doitu orriaren _zabalera

en: Zoom 200%
eu: Zooma %200

en: Zoom 100%
eu: Zooma %100

en: Zoom 50%
eu: Zooma %50

en: Zoom 25%
eu: Zooma %25

en: Print Layout Editor
eu: Inprimatze-diseinuaren editorea

en: <b>Table Name</b>
eu: <b>Taularen izena</b>

en: Layout name:
eu: Diseinuaren izena:

en: Width:
eu: Zabalera:

en: Height:
eu: Altuera:

en: Page _Setup
eu: Orriaren _konfigurazioa

en: Edit _Fields
eu: _Editatu eremuak

en: Edit _Relationships
eu: Editatu e_rlazioak

en: Relationships Overview
eu: Erlazioen ikuspegi orokorra

en: Report Layout
eu: Txostenaren diseinua

en: _Show table title
eu: _Erakutsi taularen izenburua

en: When this is checked the table's title will be shown at the top of the report in addition to the report title.
eu: Hau aktibatuta dagoenean, taularen izenburua txostenaren goian erakutsiko da, txostenaren izenburuaz gain.

en: _Report name:
eu: Txostenaren _izena:

en: <b>Available Parts</b>
eu: <b>Zati erabilgarriak</b>

note: Translators: The Main part of the report (not the footer or header)
en: Main
eu: Nagusia

en: <b>Parts</b>
eu: <b>Zatiak</b>

en: Text Format
eu: Testuaren formatua

en: <b>Text:</b>
eu: <b>Testua</b>

en: Translations
eu: Itzulpenak

en: <b>Source Language:</b>
eu: <b>Iturburuaren hizkuntza:</b>

en: English
eu: Ingelesa

en: Identify Source
eu: Identifikatu iturburua

en: <b>Target Language:</b>
eu: <b>Helburuko hizkuntza:</b>

en: Copy From Existing Translation
eu: Kopiatu existitzen den itzulpenetik

en: Start a translation for this target locale by copying the strings from another target locale.
eu: Hasi helburuko eskualde-ezarpen honentzako itzulpena beste helburuko eskualde-ezarpen batetik kateak kopiatuz.

en: <b>Group:</b>
eu: <b>Taldea:</b>

en: <b>Users</b>
eu: <b>Erabiltzaileak</b>
