glom master - en to sr translation catalogue (851 entries)

en: Error while parsing command-line options:
sr: Greška prilikom obrade mogućnosti linije naredbi:

note: TODO: How can we just print them out?
en: Use --help to see a list of available command-line options.
sr: Koristite „--help“ da vidite spisak dostupnih mogućnosti linije naredbi.

en: Glom: The file does not exist.
sr: Glom: Datoteka ne postoji.

en: Glom: The file path is a directory instead of a file.
sr: Glom: Putanja datoteke je direktorijum a ne datoteka.

en: Glom: Generating Encryption Certificates
sr: Glom: Stvaram uverenja šifrovanja

en: Please wait while Glom prepares your system for publishing over the network.
sr: Sačekajte dok Glom ne pripremi vaš sistem za objavljivanje na mreži.

en: A Database GUI
sr: GKS baze podataka

note: TODO: Put this in the generic bakery code.
en: Open Failed
sr: Nije uspelo otvaranje

en: The document could not be found.
sr: Ne mogu da pronađem dokument.

en: The document could not be opened because it was created or modified by a newer version of Glom.
sr: Dokument ne može biti otvoren zato što je napravljen ili izmenjen novijim izdanjem Gloma.

note: std::cout << "   SOUP_STATUS_FORBIDDEN or SOUP_STATUS_UNAUTHORIZED" << std::endl; Warn the user, and let him try again:
en: Connection Failed
sr: Nije uspelo povezivanje

en: Glom could not connect to the database server. Maybe you entered an incorrect user name or password, or maybe the postgres database server is not running.
sr: Glom ne može da se poveže na server baze podataka. Možda ste uneli neispravno korisničko ime ili lozinku, ili možda nije pokrenut postgres server baze podataka.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support self-hosting of databases.
sr: Datoteka ne može biti otvorena zato što ovo izdanje Gloma ne podržava samo-udomljavanje baza podataka.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support PostgreSQL databases.
sr: Datoteka ne može biti otvorena zato što ovo izdanje Gloma ne podržava PostgreSKuL baze podataka.

en: The file cannot be opened because this version of Glom does not support SQLite databases.
sr: Datoteka ne može biti otvorena zato što ovo izdanje Gloma ne podržava SKuLajt baze podataka.

note: Warn the user.
en: File Uses Unsupported Database Backend
sr: Datoteka koristi nepodržanog pozadinca baze podataka

en: Creating From Example File
sr: Stvaram iz datoteke primera

en: To use this example file you must save an editable copy of the file. A new database will also be created on the server.
sr: Da koristite ovu datoteku primera morate da sačuvate uredljiv umnožak datoteke. Nova baza podataka će takođe biti napravljena na serveru.

en: Creating From Backup File
sr: Stvaram iz datoteke rezerve

en: To use this backup file you must save an editable copy of the file. A new database will also be created on the server.
sr: Da koristite ovu datoteku rezerve morate da sačuvate uredljiv umnožak datoteke. Nova baza podataka će takođe biti napravljena na serveru.

en: Opening Read-Only File.
sr: Otvaram datoteku samo za čitanje.

en: This file is read only, so you will not be able to enter Developer mode to make design changes.
sr: Ova datoteka je samo za čitanje, tako da nećete biti u mogućnosti da pokrenete razvojni režim da unesete izmene u dizajnu.

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: Continue without Developer Mode
sr: Nastavi bez razvojnog režima

note: The connection to the server is OK, but the database is not there yet.
en: Database Not Found On Server
sr: Baza podataka nije pronađena na serveru

en: The database could not be found on the server. Please consult your system administrator.
sr: Baza podataka ne može biti pronađena na serveru. Obratite se vašem administratoru sistema.

note: std::cerr might show some hints, but we don't want to confront the user with them: TODO: Actually complain about specific stuff such as missing data, because the user might really play with the file system.
en: Problem Loading Document
sr: Greška učitavanja dokumenta

en: Glom could not load the document.
sr: Glom ne može da učita dokument.

en: Creating Glom database from example file.
sr: Stvaram Glomovu bazu podatka iz datoteke primera.

en: Creating Glom database from backup file.
sr: Stvaram Glomovu bazu podatka iz datoteke rezerve.

en: Glom could not create the new database. Maybe you do not have the necessary access rights. Please contact your system administrator.
sr: Glom ne može da napravi novu bazu podataka. Možda nemate potrebna ovlašćenja za pristup. Molim obratite se administratoru sistema.

en: Database Creation Failed
sr: Nije uspelo stvaranje baze podataka

note: The save failed. Tell the user and don't do anything else:
en: Save failed.
sr: Nije uspelo čuvanje.

en: There was an error while saving the example file.
sr: Došlo je do greške prilikom čuvanja datoteke primera.

en: Save Document
sr: Sačuvajte dokument

en: _Save
sr: _Sačuvaj

note: Warn the user:
en: Read-only File.
sr: Datoteka samo za čitanje.

en: You may not overwrite the existing file, because you do not have sufficient access rights.
sr: Ne možete da prepišete postojeću datoteku, zato što nemate dovoljna prava pristupa.

note: Warn the user:
en: Read-only Directory.
sr: Direktorijum samo za čitanje.

en: You may not create a file in this directory, because you do not have sufficient access rights.
sr: Ne možete da napravite datoteku u ovom direktorijumu, zato što nemate dovoljna prava pristupa.

en: Database Title missing
sr: Nedostaje naslov baze podataka

en: You must specify a title for the new database.
sr: Morate da navedete naslov za novu bazu podataka.

en: Directory Already Exists
sr: Direktorijum već postoji

en: There is an existing directory with the same name as the directory that should be created for the new database files. You should specify a different filename to use a new directory instead.
sr: Već postoji jedan direktorijum sa istim nazivom kao direktorijum koji treba da bude napravljen za datoteke nove baze podataka. Treba da navedete drugi naziv datoteke da koristi novi direktorijum.

note: This actually creates the directory:
en: Save Backup
sr: Sačuvaj rezervu

en: Exporting backup
sr: Izvozim rezervu

en: Export Backup failed.
sr: Izvoz rezerve nije uspeo.

en: There was an error while exporting the backup.
sr: Došlo je do greške prilikom izvoza rezerve.

en: Choose a backup file
sr: Izaberite datoteku rezerve

en: .tar.gz Backup files
sr: „.tar.gz“ datoteke rezerve

en: Restore
sr: Povrati

en: Restoring backup
sr: Vraćam rezervu

en: Restore Backup failed.
sr: Vraćanje rezerve nije uspelo.

en: There was an error while extracting the backup.
sr: Došlo je do greške prilikom izvlačenja rezerve.

en:  (read-only)
sr:  (samo za čitanje)

en: Processing
sr: Obrađujem

en: Open Document
sr: Otvori dokument

note: Add a button for related record navigation:
en: _Open
sr: _Otvori

en: Internal error
sr: Unutrašnja greška

en: Value Is Not Unique
sr: Vrednost nije jedinstvena

en: The field's value must be unique, but a record with this value already exists.
sr: Vrednost polja mora biti jedinstvena, ali zapis sa ovom vrednošću već postoji.

note: Warn the user: TODO: Make the field insensitive until it can receive data, so people never see this dialog.
en: Data may not be entered into this related field, because the related record does not yet exist, and the relationship does not allow automatic creation of new related records.
sr: Podaci ne mogu biti uneti u ovo odnosno polje, zato što odnosni zapis još uvek ne postoji, a međuodnos ne dopušta samostalno stvaranje novih odnosnih zapisa.

en: Related Record Does Not Exist
sr: Odnosni zapis ne postoji

note: Warn the user: TODO: Make the field insensitive until it can receive data, so people never see this dialog.
en: Data may not be entered into this related field, because the related record does not yet exist, and the key in the related record is auto-generated and therefore can not be created with the key value in this record.
sr: Podaci ne mogu biti uneti u ovo odnosno polje, zato što odnosni zapis još uvek ne postoji, a ključ u odnosnom zapisu je samostalno stvoren i stoga ne može biti napravljen sa vrednošću ključa u ovom zapisu.

en: Related Record Cannot Be Created
sr: Odnosni zapis ne može biti stvoren

note: Ask the user for confirmation:
en: Are you sure that you would like to delete this record? The data in this record will then be permanently lost.
sr: Da li ste sigurni da želite da obrišete ovaj zapis? Podaci u ovom zapisu će tada biti nepovratno izgubljeni.

en: Delete record
sr: Obriši zapis

en: _Delete
sr: _Obriši

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Name
sr: Naziv

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This report already exists. Please choose a different report name
sr: Ovaj izveštaj već postoji. Izaberite neki drugi naziv izveštaja

note: Title column:
en: Title
sr: Naslov

en: Are you sure that you want to rename this report?
sr: Da li ste sigurni da želite da preimenujete ovaj izveštaj?

note: TODO: Show old and new names?
en: Rename Report
sr: Preimenuj izveštaj

en: A user-friendly database environment.
sr: Korisniku naklonjeno okruženje baze podataka.

en: Not yet created.
sr: Još uvek nije stvoreno.

en: No sessions found on the local network.
sr: Nisu pronađene sesije na mesnoj mreži.

en: Open a Document
sr: Otvorite dokument

en: Select File
sr: Izaberi datoteku

en: Local Network
sr: Mesna mreža

en: Recently Opened
sr: Nedavno otvoreni

en: No recently used documents available.
sr: Nema dostupnih nedavno korišćenih dokumenata.

en: New Empty Document
sr: Novi prazan dokument

en: New From Template
sr: Novo iz šablona

note: Translator hint: This is <Service Name> on <Host> (via Network Interface such as eth0).
en: %s on %s (via %s)
sr: %s na %s (putem %s)

en: Export to File
sr: Izvezite u datoteku

en: Define Data _Format
sr: Odredi _oblik podataka

en: _Export
sr: _Izvezi

en: Find All
sr: Pronađi sve

en: No Table Selected
sr: Nije izabrana tabela

en: Quick _search:
sr: Brza _pretraga:

en: _Find
sr: _Nađi

en: Records:
sr: Zapisi:

en: Found:
sr: Nađoh:

note: TODO: Obviously this document should have been deleted when the database-creation was cancelled. Note that "canceled" is the correct US spelling.
en: No table
sr: Nema tabele

en: This database has no tables yet.
sr: Ova baza podataka još uvek nema tabele.

note: TODO: Obviously this could be possible but it would require a network protocol and some work:
en: Developer mode not available.
sr: Razvojni režim nije dostupan.

en: Developer mode is not available because the file was opened over the network from a running Glom. Only the original file may be edited.
sr: Razvojni režim nije dostupan zato što je datoteka otvorena preko mreže iz pokrenutog Gloma. Samo izvorna datoteka može biti uređivana.

en: Developer mode not available
sr: Razvojni režim nije dostupan

en: Developer mode is not available. Check that you have sufficient database access rights and that the glom file is not read-only.
sr: Razvojni režim nije dostupan. Proverite da li imate dovoljna prava za pristup bazi podataka i da datoteka gloma nije samo za čitanje.

en: Saving in new document format
sr: Čuvam u novom obliku dokumenta

en: The document was created by an earlier version of the application. Making changes to the document will mean that the document cannot be opened by some earlier versions of the application.
sr: Dokument je napravljen ranijim izdanjem programa. Unošenje izmena u dokument će značiti da dokument neće moći da se otvori nekim ranijim izdanjima programa.

en: Continue
sr: Nastavi

en: Export Not Allowed.
sr: Izvoz nije dopušten.

en: You do not have permission to view the data in this table, so you may not export the data.
sr: Nemate ovlašćenja da vidite podatke u ovoj tabeli, tako da ne možete da izvezete podatke.

en: Could Not Create File.
sr: Ne mogu da napravim datoteku.

en: Glom could not create the specified file.
sr: Glom ne može da napravi navedenu datoteku.

en: No Table
sr: Nema tabele

en: There is no table in to which data could be imported.
sr: Ne postoji tabela u kojoj bi podaci mogli da budu uvezeni.

en: Open CSV Document
sr: Otvori CSV dokument

en: CSV files
sr: CSV datoteke

en: All files
sr: Sve datoteke

en: Share on the network
sr: Deli na mreži

en: This will allow other users on the network to use this database.
sr: Ovo će omogućiti drugim korisnicima na mreži da koriste ovu bazu podataka.

en: _Share
sr: _Deli

note: TODO: Warn about connected users if possible.
en: Stop sharing on the network
sr: Zaustavi deljenje na mreži

en: This will prevent other users on the network from using this database.
sr: Ovo će sprečiti druge korisnike na mreži da koriste ovu bazu podataka.

en: _Stop Sharing
sr: _Zaustavi deljenje

en: Stopping Database Server
sr: Zaustavljam server baze podataka

note: Do startup, such as starting the self-hosting database server
en: Starting Database Server
sr: Pokrećem server baze podataka

en: Table Exists Already
sr: Tabela već postoji

en: A table with this name already exists in the database. Please choose a different table name.
sr: Tabela sa ovim nazivom već postoji u bazi podataka. Molim izaberite drugi naziv za tabelu.

en: Relationship Exists Already
sr: Međuodnos već postoji

en: A relationship with this name already exists for this table. Please choose a different relationship name.
sr: Međuodnos sa ovim nazivom već postoji za ovu tabelu. Molim izaberite drugi naziv za međuodnos.

en: More information needed
sr: Potrebno je još podataka

en: You must specify a field, a table name, and a relationship name.
sr: Morate da navedete polje, naziv tabele i naziv međuodnosa.

en: Related Table Created
sr: Odnosna tabela je napravljena

en: The new related table has been created.
sr: Nova odnosna tabela je napravljena.

note: namespace Glom
en: Edit Tables
sr: Uredi tabele

en: You have not entered any find criteria. Try entering information in the fields.
sr: Niste uneli nikakvo merilo pretrage. Pokušajte da unesete podatke u polja.

en: No Find Criteria
sr: Nema merila pretrage

en: Reports
sr: Izveštaji

en: Print Layouts
sr: Štampaj raspored

en: Could Not Create Directory
sr: Ne mogu da napravim direktorijum

en: There was an error when attempting to create the directory for the new database files.
sr: Došlo je do greške pri pokušaju stvaranja direktorijuma za nove datoteke baze podataka.

en: Could Not Start Database Server
sr: Ne mogu da pokrenem server baze podataka

en: There was an error when attempting to start the database server.
sr: Došlo je do greške pri pokušaju pokretanja servera baze podataka.

en: Initializing Database Data
sr: Pokrećem podatke baze podataka

note: Show 0 instead of "all" when all of no records are found, to avoid confusion.
en: All
sr: Sve

en: No help file available
sr: Nije dostupna datoteka pomoći

en: Could not display help: %1
sr: Ne mogu da prikažem pomoć: %1

en: Your find criteria did not match any records in the table.
sr: Vaše merilo pretrage ne odgovara nijednom zapisu u tabeli.

en: No Records Found
sr: Nisam pronašao zapise

en: New Find
sr: Novo traženje

en: Report Finished
sr: Izveštaj je završen

en: The report will now be opened in your web browser.
sr: Izveštaj će sada biti otvoren u vašem veb pregledniku.

en: Script Uses PyGTK 2
sr: Skripta koristi PiGTK 2

en: Glom cannot run this script because it uses pygtk 2, but Glom uses GTK+ 3, and attempting to use pygtk 2 would cause Glom to crash.
sr: Glom ne može da pokrene ovu skriptu zato što ona koristi pigtk 2, dok Glom koristi GTK+ 3, a sam pokušaj korišćenja pigtk 2 će srušiti Gloma.

note: These strings are not actually used by Glom. I am putting them here so that GNOME's translators can translate them without dealing with the awkward (not gettext) system here: http://www.murrayc.com/blog/permalink/2012/01/27/online-glom-more-translation/ murrayc
en: Search
sr: Traži

en: Back to List
sr: Nazad na spisak

note: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title. Details column:
en: Details
sr: Podaci

en: Generating the report...
sr: Stvaram izveštaj...

en: Login
sr: Prijavi me

en: Enter the username and password.
sr: Unesite korisničko ime i lozinku.

en: Username
sr: Korisničko ime

en: Password
sr: Lozinka

en: Log Out
sr: Odjavi me

en: The username or password are not correct.
sr: Korisničko ime ili lozinka nisu ispravni.

en: Login seems to be necessary, but will not be attempted. This site is not being served via HTTPS, which is required for secure login. Please contact your system administrator.
sr: Prijavljivanje izgleda da je neophodno, ali neće biti pokušano. Ovaj sajt nije uslužen putem HTTPS-a, koji je potreban za bezbedno prijavljivanje. Obratite se administratoru sistema.

note: / Translators: This is the title of a button used to register a new user.
en: Register
sr: Otvori nalog

note: / Translators: This is the title of a button used to reset a user's password.
en: Forgot Password
sr: Zaboravi lozinku

en: There was an error while saving the file. Your changes have not been saved.
sr: Došlo je do greške za vreme čuvanja datoteke. Vaše izmene nisu sačuvane.

en: Open Failed.
sr: Otvaranje nije uspelo.

en: The document could not be opened.
sr: Dokument ne može biti otvoren.

en: This document has unsaved changes. Would you like to save the document?
sr: Ovaj dokument ima nesačuvanih izmena. Da li želite da ga sačuvate?

note: TODO: Can we use filename_display_basename() with a URI? No, almost certainly not. murrayc.
en: Document:
    %1
sr: Dokument:
    %1

en: Close without Saving
sr: Zatvori bez čuvanja

en: Discard
sr: Odbaci

en: Auto Detect
sr: Sam prepoznaj

note: We mean 22nd November 2008: C years start are the AD year - 1900. So, 01 is 1901. C months start at 0. starts at 1 Get the ISO (not current locale) text representation: ignored iso_format
en: Note that the source file should contain numbers and dates in international ISO format. For instance, 22nd November 2008 should be %1.
sr: Znajte da datoteka izvora treba da sadrži brojeve i datume u međunarodnom ISO obliku. Na primer, 22. Novembar 2008. treba da budite „%1“.

en: No Document Available
sr: Nema dostupnih dokumenata

en: You need to open a document to import the data into a table.
sr: Morate da otvorite dokument da biste uvezli podatke u tabelu.

en: Import From CSV File
sr: Uvezi iz CSV datoteke

en: <None>
sr: <Ništa>

en: Error Importing CSV File
sr: Greška uvoza CSV datoteke

en: Encoding detected as: %1
sr: Kodiranje je otkriveno kao: %1

en: Encoding detection failed. Please manually choose one from the box.
sr: Otkrivanje kodiranja nije uspelo. Ručno izaberite jedno iz okvira.

en: The file contains data not in the specified encoding. Please choose another one, or try "Auto Detect".
sr: Datoteka sadrži podatke koji nisu u navedenom kodiranju. Molim izaberite neko drugo, ili probajte „Sam otkrij“.

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). This is a straight line, not a database row.
en: Line
sr: Red

en: Target Field
sr: Ciljno polje

en: <Import Failure>
sr: <Neuspeh uvoza>

en: <Picture>
sr: <Slika>

en: One column needs to be assigned the table's primary key (<b>%1</b>) as target field before importing
sr: Jednoj koloni treba da bude dodeljen primarni ključ tabele (<b>%1</b>) kao ciljno polje pre uvoza

en: Could Not Open file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku

en: The file at "%1" could not be opened: %2
sr: Datoteka na „%1“ ne može biti otvorena: %2

en: Import From CSV File: %1
sr: Uvezi iz CSV datoteke: %1

en: Parsing CSV file %1
sr: Obrađujem CSV datoteku „%1“

en: Import complete
sr: Uvoz je završen

en: Warning: Importing row %1: The value for field %2 must be unique, but is already in use. The value will not be imported.
sr: Upozorenje: Uvozim red %1: Vrednost za polje %2 mora biti jedinstvena, ali je već u upotrebi. Vrednost neće biti uvezena.

en: Warning: Importing row %1: The value for field %2, "%3" could not be converted to the field's type. The value will not be imported.
sr: Upozorenje: Uvozim red %1: Vrednost za polje %2, „%3“ ne može biti pretvorena u vrstu polja. Vrednost neće biti uvezena.

en: Error importing row %1: Cannot import the row because the primary key is empty.
sr: Greška uvoza reda %1: Ne mogu da uvezem red zato što je prazan primarni ključ.

note: TODO: Can we get this from anywhere else, such as iso-codes? murrayc TODO: Make this generally more efficient.
en: Unicode
sr: Unikod

note: This just adds a separator in the combo box
en: Western
sr: zapadni

note: This just adds a separator in the combo box
en: Central European
sr: srednje-evropski

en: South European
sr: južno-evropski

en: Baltic
sr: baltički

en: Cyrillic
sr: ćirilični

en: Arabic
sr: arapski

en: Greek
sr: grčki

en: Hebrew Visual
sr: hebrejski vizuelni

en: Hebrew
sr: hebrejski

en: Turkish
sr: turski

en: Nordic
sr: nordijski

en: Celtic
sr: keltski

en: Romanian
sr: rumunski

en: Vietnamese
sr: vijetnamski

note: Translators: This means an unknown or unnacceptable value type in a database.
en: Invalid
sr: Neispravno

note: Translators: This means a numeric value type in a database.
en: Number
sr: Broj

note: Translators: This means a text/string value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Text
sr: Tekst

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Time
sr: Vreme

note: Translators: This means a time value type in a database.
en: Date
sr: Datum

note: Translators: This means a true/false value type in a database.
en: Boolean
sr: Logička vrednost

note: Translators: This means a picture value type in a database. Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Image
sr: Slika

note: Note to translators: If you see this error in the terminal at startup then you need to translate the %x elsewhere.
en: ERROR: sanity_check_date_parsing(): Sanity check failed: Glom could not parse a date's text representation that it generated itself, in this locale.
sr: GREŠKA: „provera_ispravnosti_obrade_datuma()“: Provera ispravnosti nije uspela: Glom ne može da obradi tekst predstavljanja datuma koji je on sam stvorio, u ovom lokalitetu.

note: Note to translators: If you see this error in the terminal at startup then you need to translate the %x elsewhere.
en: ERROR: sanity_check_date_text_representation_uses_4_digit_year(): Sanity check failed: Glom does not seem to use 4 digits to display years in a date's text representation, in this locale. Defaulting to dd/mm/yyyy though this might be incorrect for your locale. This needs attention from a translator. Please file a bug - see http://www.glom.org
sr: GREŠKA: „provera_ispravnosti_teksta_predstavljanja_datuma_koristi_4_cifre_za_godinu()“: Provera ispravnosti nije uspela: Izgleda da Glom ne koristi 4 cifre za prikaz godine u tekstu predstavljanja datuma, u ovom lokalitetu. Prebacujem se na zadato „dd/mm/gggg“ mada ovo može biti neispravno za vaš lokalitet. Na ovo bi prevodioci trebali da obrate pažnju. Molim popunite izveštaj o grešci — pogledajte „http://www.glom.org“

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group
sr: Grupa

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Button
sr: Dugme

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Calendar Portal
sr: Portal kalendara

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field
sr: Polje

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name). "Notebook" means a GtkNotebook-type widget.
en: Notebook
sr: Beležnica

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Placeholder
sr: Mestodržač

note: TODO: This prevents "" as a real title. parent table - not relevant Note to translators: This text is shown instead of a table title, when the table has not yet been chosen.
en: Undefined Table
sr: Neodređena tabela

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Field Summary
sr: Sažetak polja

en: No summary chosen
sr: Nije izabran sažetak

en: Sum
sr: Zbir

en: Average
sr: Prosek

en: Count
sr: Ukupnost

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Footer
sr: Podnožje

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Group By
sr: Grupiši prema

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Header
sr: Zaglavlje

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Summary
sr: Sažetak

note: Translators: This is the name of a UI element (a layout part name).
en: Vertical Group
sr: Uspravna grupa

en: Custom Title
sr: Proizvoljan naslov

en: Relationship
sr: Odnos

en: Layout Item
sr: Stavka rasporeda

en: Print Layout
sr: Prikaz štampanja

en: Report
sr: Izveštaj

note: Tables:
en: Table
sr: Tabela

en: Layout Group
sr: Grupa rasporeda

en: Text Item
sr: Stavka teksta

en: Field Choice
sr: Izbor polja

en: Database Title
sr: Naziv baze podataka

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: System Preferences
sr: Postavke sistema

en: System Name
sr: Naziv sistema

en: Organisation Name
sr: Naziv udruženja

en: Organisation Logo
sr: Logotip udruženja

en: Street
sr: Ulica

en: Street (line 2)
sr: Ulica (red 2)

en: City
sr: Grad

en: State
sr: Republika

en: Country
sr: Država

en: Zip Code
sr: Poštanski broj

en: Overview
sr: Pregled

en: Untitled
sr: Neimenovano

note: Show only debug output
en: Gettext-Warning:
sr: Upozorenje Getteksta:

en: System: Auto Increments
sr: Sistem: Samostalno povećanje

en: Description
sr: Opis

en: Comments
sr: Napomene

note: Translators: This is a noun. It is the title of a report. Add Pages: Translators: This is a noun. It is a notebook tab title.
en: List
sr: Spisak

en: Glom options
sr: Opcije Gloma

en: Command-line options
sr: Opcije linije naredbi

en: The example .glom file to open.
sr: Primer „.glom“ datoteke za otvaranje.

en: The directory in which to save the created .glom file, or sub-directory if necessary, such as /home/someuser/ .
sr: Direktorijum u kome će biti sačuvana napravljena „.glom“ datoteka, ili pod-direktorijum ako je potrebno, kao što je „/home/someuser/“ .

en: The name for the created .glom file, such as something.glom .
sr: Naziv za napravljenu „.glom“ datoteku, kao što je „nešto.glom“ .

en: The version of this application.
sr: Izdanje ovog programa.

en: The hostname of the PostgreSQL server, such as localhost. If this is not specified then a self-hosted database will be created.
sr: Naziv računara PostgreSKuL servera, kao što je mesni računar. Ako ovo nije navedeno onda će biti napravljena samo-udomljena baza podataka.

en: The port of the PostgreSQL server, such as 5434.
sr: Priključnik PostgreSKuL servera, kao npr. 5434.

en: The username for the PostgreSQL server.
sr: Korisničko ime PostgreSKuL servera.

en: Use MySQL instead of PostgreSQL.
sr: Koristi MajSKuL umesto PostgreSKuL-a.

en: Glom: The output directory does not exist.
sr: Glom: Izlazni direktorijum ne postoji.

en: Glom: The output path is not a directory.
sr: Glom: Izlazna putanja nije direktorijum.

en: Please enter the database server's password for the user %1:
sr: Molim unesite lozinku servera baze podataka za korisnika %1:

en: The path at which to save the created .po file, such as /home/someuser/somefile.po .
sr: Putanja u kojoj će biti sačuvana „.po“ datoteka, kao npr. „/home/neki-korisnik/neka-datoteka.po“ .

en: The locale whose translations should be written to the .po file, such as de_DE.
sr: Jezik čiji prevod treba da bude upisan u „.po“ datoteku, kao npr. „de_DE“.

en: Generate a .pot template file instead of a .po file for a locale.
sr: Napravite datoteku „.pot“ šablona umesto „.po“ datoteke za jezik.

en: Please specify a glom file.
sr: Molim navedite glom datoteku.

en: Please use either the --locale-id option or the --template option.
sr: Molim koristite ili „--locale-id“ ili „--template“.

en: Please specify an output path.
sr: Molim navedite izlaznu putanju.

en: Pot file creation failed.
sr: Stvaranje pot datoteke nije uspelo.

en: Pot file created at: %1
sr: Pot datoteka je napravljena u: %1

en: Po file creation failed.
sr: Stvaranje po datoteke nije uspelo.

en: Po file created at: %1
sr: Po datoteka je napravljena u: %1

en: The directory path at which to save the created .po files, such as /home/someuser/po_files/ .
sr: Putanja direktorijuma u kome će biti sačuvane napravljene „.po“ datoteke, kao npr. „/home/neki-korisnik/po_datoteke/“ .

en: The Glom file does not exist.
sr: Glom datoteka ne postoji.

en: The Glom file path is a directory instead of a file.
sr: Putanja Glomove datoteke je direktorijum a ne datoteka.

en: The ouput directory could not be created.
sr: Izlazni direktorijum ne može biti napravljen.

en: Glom: The output file path is not a directory.
sr: Glom: Putanja izlazne datoteke nije direktorijum.

en: The Glom document has no translations.
sr: Glomov dokument nema prevoda.

en: The path to a directory containing .po files, such as /home/someuser/po_files/ .
sr: Putanja do direktorijuma sa po datotekama, kao npr. „/home/neki-korisnik/po_datoteke/“ .

en: Please specify the path to a directory containing po files.
sr: Molim navedite putanju do direktorijuma sa po datotekama.

en: Glom: The po files directory path is not a directory.
sr: Glom: Putanja direktorijuma sa po datotekama nije direktorijum.

en: Po file import failed for locale: %1
sr: Uvoz po datoteke nije uspeo za jezik: %1

en: Po file import failed during document saving for locale: %1
sr: Nije uspeo uvoz po datoteke za vreme čuvanja dokumenta za jezik: %1

en: Po file imported for locale: %1 for file %2
sr: Po datoteka je uvezena za jezik: %1 za datoteku %2

en: The hostname of the PostgreSQL server, such as localhost.
sr: Naziv domaćina PostgreSKuL servera, kao npr. mesni domaćin.

en: The specific database on the PostgreSQL server (Optional).
sr: Posebna baza podataka na PostgreSKuL serveru (neobavezno).

en: Please provide a database username.
sr: Molim dostavite korisničko ime baze podataka.

en: Please enter the PostgreSQL server's password for the user %1:
sr: Molim unesite lozinku PostgreSKuL servera za korisnika %1:

en: Error: Could not connect to the server even without specifying a database.
sr: Greška: Ne mogu da se povežem na server čak i bez navođenja baze podataka.

en: Error: Could not connect to the specified database.
sr: Greška: Ne mogu da se povežem na navedenu bazu podataka.

en: Successful connection.
sr: Povezivanje je uspelo.

en: You seem to be running Glom as a user with administrator privileges. Glom may not be run with such privileges for security reasons.
    Please login to your system as a normal user.
sr: Izgleda da ste pokrenuli Glom kao korisnik sa povlasticama administratora. Glom ne može da radi sa takvim povlasticama iz bezbednosnih razloga.
    Molim prijavite se na sistem kao običan korisnik.

note: Warn the user:
en: You seem to be running Glom as root. Glom may not be run as root.
    Please login to your system as a normal user.
sr: Izgleda da ste pokrenuli Glom kao administrator. Glom ne može da radi kao administrator.
    Molim prijavite se na sistem kao običan korisnik.

en: Running As Root
sr: Radim kao administrator

note: Show message to the user about the broken installation: This is a packaging bug, but it would probably annoy packagers to mention that in the dialog: Unlike for PostgreSQL, this warning is only shown if MySQL was specified in the build.
en: Incomplete Glom Installation
sr: Nepotpuna instalacija Gloma

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because PostgreSQL is not available on your system. PostgreSQL is needed for self-hosting of Glom databases.
    
    You may now install PostgreSQL to complete the Glom installation.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što PostgreSKuL nije dostupan na vašem sistemu. PostgreSKuL je potreban za samo-udomljavanje Glomove baze podataka.
    
    Sada možete da instalirate PostgreSKuL da dovršite instalaciju Gloma.

en: Install PostgreSQL
sr: Instaliraj PostgreSKuL

note: Show message to the user about the broken installation:
en: Your installation of Glom is not complete, because PostgreSQL is not available on your system. PostgreSQL is needed for self-hosting of Glom databases.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što PostgreSKuL nije dostupan na vašem sistemu. PostgreSKuL je potreban za samo-udomljavanje Glomove baze podataka.
    
    Molim prijavite ovu grešku vašem prodavcu, ili administratoru vašeg sistema da bi mogla biti ispravljena.

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because MySQL is not available on your system. MySQL is needed for self-hosting of some Glom databases.
    
    You may now install MySQL to complete the Glom installation.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što MajSKuL nije dostupan na vašem sistemu. MajSKuL je potreban za samo-udomljavanje Glomove baze podataka.
    
    Sada možete da instalirate MajSKuL da dovršite instalaciju Gloma.

en: Install MySQL
sr: Instaliraj MajSKuL

note: use_markup modal
en: Your installation of Glom is not complete, because MySQL is not available on your system. MySQL is needed for self-hosting of some Glom databases.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što MajSKuL nije dostupan na vašem sistemu. MajSKuL je potreban za samo-udomljavanje nekih Glomovih baza podataka.
    
    Molim prijavite ovu grešku vašem prodavcu, ili administratoru vašeg sistema da bi mogla biti ispravljena.

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the Glom Python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što Glomov modul Pitona nije dostupan na vašem sistemu.
    
    Molim prijavite ovu grešku vašem prodavcu, ili administratoru vašeg sistema da bi mogla biti ispravljena.

en: Glom Python Module Not Installed
sr: Glomov modul Pitona nije instliran

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the gi.repository Python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što „gi.repository“ modul Pitona nije dostupan na vašem sistemu.
    
    Molim prijavite ovu grešku vašem prodavcu, ili administratoru vašeg sistema da bi mogla biti ispravljena.

en: gi.repository Python Module Not Installed
sr: Pitonov „gi.repository“ modul nije instaliran

note: The python module could not be imported by Glom, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the gi.repository.Gda python module is not available on your system.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što „gi.repository.Gda“ modul Pitona nije dostupan na vašem sistemu.
    
    Molim prijavite ovu grešku vašem prodavcu, ili administratoru vašeg sistema da bi mogla biti ispravljena.

en: gi.repository.Gda Python Module Not Installed
sr: Pitonov „gi.repository.Gda“ modul nije instliran

note: The Postgres provider was not found, so warn the user:
en: Your installation of Glom is not complete, because the PostgreSQL libgda provider is not available on your system. This provider is needed to access Postgres database servers.
    
    Please report this bug to your vendor, or your system administrator so it can be corrected.
sr: Vaša instalacija Gloma nije potpuna, zato što PostgreSKuL libgda dostavljač nije dostupan na vašem sistemu. Ovaj dostavljač je potreban za pristup serverima Postgres baza podataka.
    
    Molim prijavite ovu grešku vašem prodavcu, ili administratoru vašeg sistema da bi mogla biti ispravljena.

en: Extra Glom options
sr: Dopunske mogućnosti Gloma

en: Extra command-line options for glom
sr: Dopunske mogućnosti linije naredbi za glom

en: Show how Glom outputs a date in this locale, then stop.
sr: Prikazuje kako Glom ispisuje datum na ovom jeziku, zatim staje.

en: Main Glom options
sr: Glavne mogućnosti Gloma

en: Main command-line options for glom
sr: Glavne mogućnosti linije naredbi za glom

en: The Filename
sr: Naziv datoteke

en: Whether the filename is a .tar.gz backup to be restored.
sr: Da li je naziv datoteke „.tar.gz“ rezerva za povraćaj.

en: Do not automatically stop the database server if Glom quits. This is helpful for debugging with gdb.
sr: Ne zaustavlja samostalno server baze podataka ako Glom završi rad. Ovo je korisno za uklanjanje grešaka sa gdb-om.

en: Show the generated SQL queries on stdout, for debugging.
sr: Prikazuje stvorene SKuL upite na standardnom izlazu, zarad uklanjanja grešaka.

en: _Edit
sr: _Uredi

en: _Layout
sr: _Raspored

en: This data cannot be stored in the database because you have not provided a primary key.
    Do you really want to discard this data?
sr: Ovi podaci ne mogu biti smešteni u bazu podataka zato što niste obezbedili primarni ključ.
    Da li zaista želite da odbacite ove podatke?

note: Ask user to confirm loss of data:
en: No primary key value
sr: Nema vrednosti primarnog ključa

en: _Add
sr: _Dodaj

en: _First
sr: _Prvi

en: _Back
sr: _Nazad

en: _Forward
sr: _Napred

en: _Last
sr: _Poslednji

en: Create a new record.
sr: Napravite novi zapis.

en: Remove this record.
sr: Uklonite ovaj zapis.

en: View the first record in the list.
sr: Pogledajte prvi zapis na spisku.

en: View the previous record in the list.
sr: Pogledajte prethodni zapis na spisku.

en: View the next record in the list.
sr: Pogledajte sledeći zapis na spisku.

en: View the last record in the list.
sr: Pogledajte poslednji zapis na spisku.

en: Layout Contains No Fields
sr: Raspored ne sadrži polja

en: There are no fields on the layout, so there is no way to enter data in a new record.
sr: Nema polja na rasporedu, tako da ne postoji način za unos podataka u novi zapis.

note: Tell user that a primary key is needed to delete a record:
en: No primary key value.
sr: Nema vrednosti primarnog ključa.

en: This record cannot be deleted because there is no primary key.
sr: Ovaj zapis ne može biti obrisan zato što nema primarnog ključa.

note: Warn user that they can't choose their own primary key:
en: Primary key auto increments
sr: Samo povećanje primarnog ključa

en: The primary key is auto-incremented.
     You may not enter your own primary key value.
sr: Primarni ključ je samostalno povećan.
     Ne možete da unesete vrednost vašeg ličnog primarnog ključa.

en: No Corresponding Record Exists
sr: Ne postoji odgovarajući zapis

en: No record with this value exists. Therefore navigation to the related record is not possible.
sr: Ne postoji zapis sa ovom vrednošću. Tako da kretanje do odnosnog zapisa nije moguće.

en: New Group
sr: Nova grupa

en: notebook
sr: beležnica

note: Note to translators: This is the default name (not seen by most users) for a notebook tab.
en: tab1
sr: jezičak1

note: Note to translators: This is the default label text for a notebook tab.
en: Tab One
sr: Prvi jezičak

en: button
sr: dugme

en: New Button
sr: Novo dugme

note: Note to translators: This is the default contents of a text item on a print layout:
en: text
sr: tekst

en: New Text
sr: Novi tekst

note: TODO: Use a real English sentence here?
en: Delete whole group "%1"?
sr: Da obrišem čitavu grupu „%1“?

note: TODO: Use a real English sentence here:
en: Delete whole group?
sr: Da obrišem čitavu grupu?

note: Translators: This is a title, not an action.
en: List Or Details View
sr: Spisak ili pregled pojedinosti

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This relationship already exists. Please choose a different relationship name
sr: Ovaj međuodnos već postoji. Izaberite neki drugi naziv međuodnosa

note: Translators: FROM as in SQL's FROM
en: From Field
sr: Iz polja

en: To Field
sr: U polje

en: Allow Editing
sr: Dopusti uređivanje

en: Automatic Creation
sr: Samostalno stvaranje

en: Title (Singular Form)
sr: Naslov (jednina)

en: Next Value
sr: Sledeća vrednost

en: None selected
sr: Ništa nije izabrano

en: Username Is Empty
sr: Korisničko ime je prazno

en: Please enter a login name for the new user.
sr: Molim unesite ime za prijavljivanje za novog korisnika.

en: Passwords Do Not Match
sr: Lozinke se ne podudaraju

en: The entered password does not match the entered password confirmation. Please try again.
sr: Unesena lozinka se ne poklapa sa unetom potvrdom lozinke. Molim pokušajte opet.

en: Password Is Empty
sr: Lozinka je prazna

en: Please enter a password for this user.
sr: Molim unesite lozinku za ovog korisnika.

note: Don't allow adding of fields that already exist.
en: This field already exists. Please choose a different field name.
sr: Ovo polje već postoji. Izaberite neki drugi naziv polja.

en: Type
sr: Vrsta

note: TODO: Auto-size columns. Setup the buttons:
en: _Field Definition
sr: _Odrednica polja

en: _Default Formatting
sr: _Osnovno oblikovanje

note: TODO: Only show this when there are > 100 records?
en: Recalculation Required
sr: Potrebno je ponovno izračunavanje

en: You have changed the calculation used by this field so Glom must recalculate the value in all records. If the table contains many records then this could take a long time.
sr: Izmenili ste proračun korišćen ovim poljem tako da Glom mora ponovo da izračuna vrednost u svim zapisima. Ako tabela sadrži mnogo zapisa onda ovo može da potraje malo.

en: Recalculate
sr: Ponovo izračunaj

en: Invalid database structure
sr: Neispravna struktura baze podataka

en: This database field was created or edited outside of Glom. It has a data type that is not supported by Glom. Your system administrator may be able to correct this.
sr: Ova baza podataka je napravljena ili izmenjena izvan Gloma. Sadrži vrstu podataka koja nije podržana Glomom. Možda će administrator sistema moći da ispravi ovo.

en: Primary key required
sr: Potreban je primarni ključ

en: You may not unset the primary key because the table must have a primary key. You may set another field as the primary key instead.
sr: Ne možete da odznačite primarni ključ zato što tabela mora da ga ima. Umesto toga možete da postavite drugo polje kao primarni ključ.

en: Field contains empty values.
sr: Polje sadrži prazne vrednosti.

en: The field may not yet be used as a primary key because it contains empty values.
sr: Polje još uvek ne može biti korišćeno kao primarni ključ zato što sadrži prazne vrednosti.

en: Field contains non-unique values.
sr: Polje sadrži nejedinstvene vrednosti.

en: The field may not yet be used as a primary key because it contains values that are not unique.
sr: Polje još uvek ne može biti korišćeno kao primarni ključ zato što sadrži vrednosti koje nisu jedinstvene.

note: Ask the user to confirm this major change:
en: Change primary key
sr: Izmeni primarni ključ

en: Are you sure that you wish to set this field as the primary key, instead of the existing primary key?
sr: Da li ste sigurni da želite da postavite ovo polje kao primarni ključ, umesto postojećeg primarnog ključa?

en: Change Primary Key
sr: Izmeni primarni ključ

note: Warn the user and refuse to make the change:
en: Field Name Already Exists
sr: Naziv polja već postoji

en: This field already exists. Please choose a different field name
sr: Ovo polje već postoji. Izaberite neki drugi naziv za polje

en: Calculation Error
sr: Greška proračuna

en: The calculation does not have a return statement.
sr: Proračun nema povratno stanje.

en: Calculation result
sr: Rezultat proračuna

en: The result of the calculation is:
    %1
sr: Rezultat proračuna je:
    %1

en: Calculation failed
sr: Proračun nije uspeo

en: The calculation failed with this error:
    %s
sr: Praračun nije uspeo uz ovu grešku:
    %s

en: Default Value
sr: Osnovna vrednost

note: A special "None" item, allowing the user to do the equivalent of clearing the combobox, which is not normally possible with the GtkComboBox UI: set_property() does not work with a const gchar*, so we explicitly create a ustring. otherwise we get this warning: " unable to set property `text' of type 
en: (None)
sr: (Ništa)

en:  Via: %1::%2
sr:  Putem: %1::%2

en:  Via: %1
sr:  Putem: %1

en: None: No visible tables are specified by the fields.
sr: Ništa: Vidljive tabele nisu navedene poljima.

note: Columns-count column: Note to translators: This is the number of columns in a group (group being a noun)
en: Group Columns
sr: Grupiši kolone

note: Column-Width column: (only for list views) Note to translators: This is a name (the width of a UI element in the display), not an action.
en: Display Width
sr: Širina prikaza

en: Text Title
sr: Naslov teksta

en: Image Title
sr: Naziv slike

en: group
sr: grupa

en: Notebook Tabs
sr: Jezičci beležnice

en: Add child groups to the notebook to add tabs.
sr: Dodajte proistekle grupe u beležnicu da doda jezičke.

en: Related Calendar: %1
sr: Odnosni kalendar: %1

en: Related List: %1
sr: Odnosni spisak: %1

en: Field: %1
sr: Polje: %1

en: (Notebook)
sr: (Beležnica)

note: Append the View columns:
en: Fields
sr: Polja

en: Invalid Relationship
sr: Neispravan međuodnos

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship does not specify a field in the related table.
sr: Međuodnos ne može biti korišćen za prikaz odnosnih zapisa zato što međuodnos ne navodi polje u odnosnoj tabeli.

en: Relationship Uses a Related Primary Key
sr: Međuodnos koristi odnosni primarni ljuč

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship uses a primary key field in the related table, which must contain unique values. This would prevent the relationship from specifying multiple related records.
sr: Međuodnos ne može biti korišćen za prikaz odnosnih zapisa zato što međuodnos koristi polje primarnog ključa u odnosnoj tabeli, koja mora da sadrži jedinstvene vrednosti. Ovo će sprečiti međuodnos da ne navede višestruko odnosne zapise.

en: Relationship Uses a Related Unique Field
sr: Međuodnos koristi odnosno jedinstveno polje

en: The relationship may not be used to show related records because the relationship uses a unique-values field in the related table. This would prevent the relationship from specifying multiple related records.
sr: Međuodnos ne može biti korišćen za prikaz odnosnih zapisa zato što međuodnos koristi polje jedinstvenih vrednosti u odnosnoj tabeli. Ovo će sprečiti međuodnos da ne navede višestruko odnosne zapise.

note: Translators: This is Automatic text alignment.
en: Automatic
sr: Samostalno

note: Translators: This is Left text alignment.
en: Left
sr: Levo

note: Translators: This is Right text alignment.
en: Right
sr: Desno

note: Give it access to the document.
en: Extra Fields
sr: Posebna polja

note: Give it access to the document.
en: Sort Order
sr: Redosled ređanja

note: Add labels (because we will hide the checkboxes):
en: Font
sr: Slova

en: Foreground Color
sr: Boja iscrtavanja

en: Background Color
sr: Boja pozadine

en: The calculation failed with this error:
    %1
sr: Praračun nije uspeo uz ovu grešku:
    %1

en: Formatting
sr: Oblikovanje

note: Give it access to the document.
en: Group By - Secondary Fields
sr: Grupiši prema — sekundarnim poljima

en: Ascending
sr: Rastuće

note: Append the View columns: Use set_cell_data_func() to give more control over the cell attributes depending on the row: Name column:
en: Part
sr: Deo

note: Don't allow a relationship to be added twice.
en: This item already exists. Please choose a different item name
sr: Ova stavka već postoji. Izaberite neki drugi naziv za stavku

en: Are you sure that you want to rename this print layout?
sr: Da li ste sigurni da želite da preimenujete ovaj raspored štampanja?

note: TODO: Show old and new names?
en: <b>Rename Print Layout</b>
sr: <b>Preimenuj raspored štampanja</b>

en: Rename
sr: Preimenuj

en: Items
sr: Stavke

en: Lines
sr: Redovi

en: Records
sr: Zapisi

en: Database Field
sr: Polje baze podataka

en: Drag this to the layout to add a new database field.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novo polje baze podataka.

en: Drag this to the layout to add a new static text box.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novi okvir statičkog teksta.

en: Drag this to the layout to add a new static image.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novu statičku sliku.

en: Horizontal Line
sr: Vodoravni red

en: Drag this to the layout to add a new horizontal line.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novi vodoravni red.

en: Vertical Line
sr: Vertikalni red

en: Drag this to the layout to add a new vertical line.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novi uspravni red.

en: Related Records
sr: Odnosni snimci

en: Drag this to the layout to add a new related records portal.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novi portal odnosnih zapisa.

note: Ask for confirmation:
en: Create Standard Layout
sr: Napravi uobičajeni raspored

en: This is an experimental feature. It will remove all items from the print layout and then try to create a layout similar to the layout of the detail view.
sr: Ovo je probna funkcija. Ukloniće sve stavke iz rasporeda štampanja i zatim će pokušati da napravi raspored sličan rasporedu detaljnog pregleda.

en: Create
sr: Napravi

note: Ask the user to confirm:
en: Remove page
sr: Ukloni stranicu

en: Are you sure that you wish to remove the last page and any items on that page?
sr: Da li ste sigurni da želite da uklonite poslednju stranicu i sve stavke na njoj?

en: Remove Page
sr: Ukloni stranicu

en: Remove library script
sr: Ukloni skriptu biblioteke

en: Do you really want to delete this script? This data can not be recovered
sr: Da li zaista želite da uklonite ovu skriptu? Ovi podaci ne mogu biti oporavljeni

en: _Remove
sr: _Ukloni

en: View
sr: Pregled

note: TODO: Prevent deletion of standard groups
en: Delete Group
sr: Obriši grupu

en: Are your sure that you wish to delete this group?
sr: Da li ste sigurni da želite obrisati ovu grupu?

en: Full access.
sr: Potpun pristup.

[ctx: Users List]
note: Append the View columns:
en: User
sr: Korisnik

en: Delete User
sr: Obriši korisnika

en: Are your sure that you wish to delete this user?
sr: Da li ste sigurni da želite obrisati ovog korisnika?

en: Error Retrieving the List of Users
sr: Greška dovlačenja spiska korisnika

en: Glom could not get the list of users from the database server. You probably do not have enough permissions. You should be a superuser.
sr: Glom ne može da dobavi spisak korisnika sa servera baze podataka. Najverovatnije da nemate dovoljna ovlašćenja. Treba da budete super korisnik.

en: Developer group may not be empty.
sr: Razvojna grupa ne može biti prazna.

en: The developer group must contain at least one user.
sr: Razvojna grupa mora da sadrži barem jednog korisnika.

note: Prevent two tables with the same name from being added.
en: This table already exists. Please choose a different table name
sr: Ova tabela već postoji. Izaberite neki drugi naziv za tabelu

en: Hidden
sr: Sakrivena

note: TODO: This should really be a radio, but the use of AddDel makes it awkward to change that CellRenderer property.
en: Default
sr: Osnovno

note: Ask the user if they want us to try to cope with this:
en: Table Already Exists
sr: Tabela već postoji

en: This table already exists on the database server, though it is not mentioned in the .glom file. This should not happen. Would you like Glom to attempt to use the existing table?
sr: Ova tabela već postoji na serveru baze podataka, iako nije ni pomenuta u „.glom“ datoteci. Ovo nije trebalo da se desi. Da li želite da Glom pokuša da koristi postojeću tabelu?

note: TODO: Do not show tables that are not in the document.
en: You cannot delete this table, because there is no information about this table in the document.
sr: Ne možete da obrišete ovu tabelu, zato što ne postoje podaci o ovoj tabeli u dokumentu.

note: Ask the user to confirm:
en: Are you sure that you want to delete this table?
    Table name: %1
sr: Da li ste sigurni da želite da obrišete ovu tabelu?
    Naziv tabele: %1

en: Delete Table
sr: Obriši tabelu

en: Are you sure that you want to rename this table?
sr: Da li ste sigurni da želite da preimenujete ovu tabelu?

note: TODO: Show old and new names?
en: <b>Rename Table</b>
sr: <b>Preimenuj tabelu</b>

en: Unknown Table
sr: Nepoznata tabela

en: You cannot open this table, because there is no information about this table in the document.
sr: Ne možete da otvorite ovu tabelu, zato što ne postoje podaci o ovoj tabeli u dokumentu.

en: Choose Field
sr: Izaberi polje

en: _Formatting
sr: _Oblikujem

en: Translation
sr: Prevod

note: This is at the end, because it can contain a long description of the item's context.
en: Item
sr: Stavka

note: Show the file-chooser dialog, to select an output .po file:
en: Choose .po File Name
sr: Izaberi naziv .po datoteke

en: Po files
sr: Po datoteke

en: Export
sr: Izvezi

note: Note to translators: "Import" here is an action verb - it's a button.
en: Import
sr: Uvezi

en: This item already exists. Please try again.
sr: Ova stavka već postoji. Molim pokušajte ponovo.

note: Something more specific and helpful.
en: Duplicate
sr: Udvostruči

note: Translators: This is just some example text used to discover an appropriate height for user-entered text in the UI. This text itself is never shown to the user.
en: Example
sr: Primer

note: TODO: A better label/icon for "Choose Date".
en: Choose a date from an on-screen calendar.
sr: Izaberite datum iz kalendara na ekranu.

en: Open the record identified by this ID, in the other table.
sr: Otvorite zapis određen ovim IB-om, u drugoj tabeli.

en: Enter search criteria to identify records in the other table, to choose an ID for this field.
sr: Unesite merilo pretrage da odredite zapise u drugoj tabeli, da izaberete IB za ovo polje.

en: _New
sr: _Novi

en: Enter details for a new record in the other table, then use its ID for this field.
sr: Unesite podatke za novi zapis u drugoj tabeli, zatim koristite njegov IB za ovo polje.

en: Table Content
sr: Sadržaj tabele

note: Translators: This is just some example text used to discover an appropriate height for user-entered text in the UI. This text itself is never shown to the user.
en: ExampleEg
sr: PrimerEg

en: Right-click to layout, to specify the related fields.
sr: Desni klik na raspored, da navedete odnosna polja.

note: Tell user that they can't do that:
en: Extra Related Records Not Possible
sr: Dodatni odnosni zapisi nisu mogući

en: You attempted to add a new related record, but there can only be one related record, because the relationship uses a unique key.
sr: Pokušali ste da dodate novi odnosni zapis, ali može da postoji samo jedan odnosni zapis, zato što međuodnosi koriste jedinstveni ključ.

en: Select
sr: Izaberi

en: You have not entered any quick find criteria.
sr: Niste uneli nijedno merilo brze pretrage.

en: Not enough memory available to load the image
sr: Nema dovoljno dostupne memorije za učitavanje slike

en: Error loading %1
sr: Greška učitavanja „%1“

en: Error loading image
sr: Greška učitavanja slike

en: Error Saving
sr: Greška čuvanja

en: Error saving image
sr: Greška čuvanja slike

en: New Database
sr: Nova baza podataka

note: For instance, an extra hint when saving from an example, saying that a new file must be saved.
en: Please choose a human-readable title for the new database. You can change this later in the database properties. It may contain any characters.
sr: Molim izaberite ljudima čitljiv naziv za novu bazu podataka. Ovo možete kasnije da izmenite u svojstvima baze podataka. Može da sadrži bilo koji znak.

en: _Title:
sr: _Naziv:

note: Use titles that show the distinction between PostgreSQL and the alternatives:
en: Create PostgreSQL database in its own folder, to be hosted by this computer.
sr: Napravite PostgreSKuL bazu podataka u njegovoj ličnoj fascikli, koja će biti udomljena na ovom računaru.

en: Create database on an external PostgreSQL database server, to be specified in the next step.
sr: Napravite bazu podataka na spoljnom serveru PostgreSKuL baze podataka, koji će biti naveden u sledećem koraku.

en: Create database in its own folder, to be hosted by this computer.
sr: Napravite bazu podataka u njegovoj ličnoj fascikli, koja će biti udomljena na ovom računaru.

en: Create database on an external database server, to be specified in the next step.
sr: Napravite bazu podataka na spoljnom serveru baze podataka, koji će biti naveden u sledećem koraku.

en: Create SQLite database in its own folder, to be hosted by this computer.
sr: Napravite SKuLajt bazu podataka u njegovoj ličnoj fascikli, koja će biti udomljena na ovom računaru.

en: SQLite does not support authentication or remote access but is suitable for embedded devices.
sr: SKuLajt ne podržava potvrđivanje identiteta ili udaljeni pristup ali je pogodan za ugneždene uređaje.

en: Create MySQL database in its own folder, to be hosted by this computer.
sr: Napravite MajSKuL bazu podataka u njegovoj ličnoj fascikli, koja će biti udomljena na ovom računaru.

en: MySQL support in Glom is experimental and unlikely to work properly.
sr: MajSKuL podrška u Glomu je probna i malo je verovatno da će da radi ispravno.

en: Create database on an external MySQL database server, to be specified in the next step.
sr: Napravite bazu podataka na spoljnom serveru MajSKuL baze podataka, koji će biti naveden u sledećem koraku.

en: Images
sr: Slike

en: Save Image
sr: Sačuvaj sliku

en: Choose Image
sr: Izaberi sliku

en: _Open File
sr: _Otvori datoteku

en: Open File With
sr: Otvorite datoteku programom

en: _Copy
sr: _Umnoži

en: _Paste
sr: U_baci

en: _Clear
sr: _Očisti

en: Containers
sr: Sadržaoci

en: Drag this to the layout to add a new group.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novu grupu.

en: Drag this to the layout to add a new notebook.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novu beležnicu.

en: Drag this to the layout to add a new Related Record.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novi odnosni zapis.

en: Drag this to the layout to add a new button.
sr: Prevucite ovo u raspored da dodate novo dugme.

en: Field Layout Properties
sr: Svojstva rasporeda polja

en: Add Related Records
sr: Dodaj odnosne snimke

en: Add Notebook
sr: Dodaj beležnicu

en: Add Group
sr: Dodaj grupu

en: Add Button
sr: Dodaj dugme

en: Add Text
sr: Dodaj tekst

en: Delete
sr: Obriši

en: Properties
sr: Svojstva

en: Delete whole notebook "%1"?
sr: Da obrišem čitavu beležnicu „%1“?

en: Delete whole notebook?
sr: Da obrišem čitavu beležnicu?

en: _Show hidden tables
sr: _Prikaži skrivene tabele

en: _Close
sr: _Zatvori

en: Choose Date
sr: Izaberi datum

en: _Help
sr: Po_moć

en: _OK
sr: U _redu

en: <span weight="bold" size="larger">Choose Date</span>
    
    Please select a date to enter in this field.
sr: <span weight="bold" size="larger">Izaberi datum</span>
    
    Izaberite datum za unos u ovo polje.

en: Connect to Server
sr: Poveži se na server

en: C_onnect
sr: _Poveži se

en: Please enter the connection details for your database server.
sr: Unesite podatke veze za server vaše baze podataka.

en: Host
sr: Domaćin

en: User
sr: Korisnik

en: _Host:
sr: _Računar:

en: Database:
sr: Baza podataka:

en: _User:
sr: _Korisnik:

en: _Password:
sr: _Lozinka:

en: Database
sr: Baza podataka

en: _Revert
sr: _Vrati

en: <span weight="bold" size="larger">Invalid Format</span>
    
    The data in the field was not recognized. Please try to correct the data or revert to the previous value. Here is an example of correctly-formatted data for this field.
sr: <span weight="bold" size="larger">Neispravan oblik</span>
    
    Podaci u polju nisu prepoznati. Molim pokušajte da ispravite podatke ili vratite prethodnu vrednost. Ovo je primer ispravno oblikovanih podataka za ovo polje.

en: example data format
sr: primer oblika podataka

en: Welcome to Glom
sr: Dobrodošli u Glom

en: _Quit
sr: _Izađi

en: _Select
sr: _Izaberi

en: <span weight="bold" size="larger">Open or Create a Document</span>
sr: <span weight="bold" size="larger">Otvorite ili napravite dokument</span>

en: Open or create Document
sr: Otvori ili napravi dokument

en: Open Existing Document
sr: Otvori postojeći dokument

en: Create New Document
sr: Pravi novi dokument

en: Find Related Record
sr: Nađi odnosne snimke

en: <b>Table:</b>
sr: <b>Tabela:</b>

en: table_name
sr: naziv_tabele

en: New Related Record
sr: Novi odnosni snimak

en: Loading image
sr: Učitavam sliku

en: Saving Image
sr: Čuvam sliku

en: bla.blub - Import from CSV
sr: bla.blub — Uvezi iz CSV-a

en: I_mport
sr: _Uvezi

en: label
sr: natpis

en: _First line as title
sr: _Prvi red kao naziv

en: _Encoding:
sr: _Kodiranje:

en: Import Into _Table:
sr: Uvezi u _tabelu:

en: Encoding detected as: UTF-8
sr: Kodiranje je otkriveno kao: UTF-8

note: Import is a noun here. This is the title for a window showing options for an import operation.
en: <b>Import Options</b>
sr: <b>Opcije uvoza</b>

en: _Number of sample rows:
sr: _Broj redova uzorka:

note: Import is a noun here. This is the title for a list of fields to import.
en: <b>Import Fields</b>
sr: <b>Uvoz polja</b>

note: This is a status message for a progress dialog. It says that importing is currently happenning.
en: Importing Data
sr: Uvozim podatke

en: Please wait while your data is imported.
sr: Molim sačekajte dok se ne uvezu vaši podaci.

en: _File
sr: _Datoteka

en: _Save as Example
sr: _Sačuvaj kao primer

en: S_hared on Network
sr: _Deljeno na mreži

en: _Print
sr: _Štampaj

en: _Edit Print Layouts
sr: _Uredi rasporede štampanja

en: Cu_t
sr: _Iseci

en: _Tables
sr: _Tabele

en: _Edit Tables
sr: _Uredi tabele

en: R_eports
sr: _Izveštaji

en: _Edit Reports
sr: _Uredi izveštaje

en: _Developer
sr: _Programer

en: _Operator
sr: _Operater

en: _Fields
sr: _Polja

en: _Relationships
sr: _Međuodnos

en: Relationships _Overview
sr: _Pregled međuodnosa

en: _Print Layouts
sr: _Štampaj raspored

en: _Reports
sr: _Izveštaji

en: _Database Preferences
sr: _Postavke baze podataka

en: _Users
sr: _Korisnici

en: Script _Library
sr: Biblioteka _spisa

en: _Translations
sr: _Prevodi

en: Test Tra_nslation
sr: Isprobaj _prevod

en: Active Platform
sr: Radna platforma

en: _Normal
sr: _Obična

en: _Drag and Drop Layout
sr: _Prevuci i ubaci raspored

en: _Export Backup
sr: _Izvezi rezervu

en: _Restore Backup
sr: _Povrati rezervu

en: _About
sr: _O programu

en: _Contents
sr: _Sadržaj

en: Add Related Table
sr: Dodaj odnosnu tabelu

en: C_reate Table
sr: Napravi _tabelu

en: This will add a new table and add a relationship that refers to the new  table, as a convenient alternative to doing this in separate steps.
    
    If a suitable related table already exists then you should instead cancel and just add a relationship.
sr: Ovo će dodati novu tabelu i dodati međuodnos koji upućuje na novu tabelu, kao isplativi način za obavljanje ovog u posebnim koracima.
    
    Ako odgovarajuća odnosna tabela već postoji onda treba samo da otkažete i da dodate međuodnos.

note: Translators: FROM as in SQL's FROM
en: From field:
sr: Iz polja:

en: _Edit Fields
sr: Uredi _polja

en: Name of new related table:
sr: Naziv nove odnosne tabele:

en: Name of new relationship:
sr: Naziv novog međuodnosa:

en: Test Translation
sr: Isprobaj prevod

en: Change Language
sr: Promeni jezik

en: <span weight="bold" size="larger">Test Translation</span>
    
    Choose a language to use temporarily to test the translations. These translations are normally used automatically when the application is started on a computer that uses the language.
    
    Note that the standard parts of the Glom user interface, such as menus and dialog windows, will only be translated when you start Glom on a computer that uses that language.
sr: <span weight="bold" size="larger">Isprobaj prevod</span>
    
    Izaberite jezik za privremeno korišćenje da isprobate prevode. Ovi prevodi se obično samostalno koriste pri pokretanju programa na računaru koji koristi jezik.
    
    Znajte da uobičajeni delovi Glomovog korisničkog sučelja, kao što su izbornici i prozorčići, biti prevedeni jedino kada pokrenete Gloma na računaru koji koristi taj jezik.

en: Locale:
sr: Jezik:

en: Select Field
sr: Izaberi polje

en: Show _Related Relationships
sr: Prikaži _odnosne međuodnose

en: _Table:
sr: _Tabela:

en: Select Relationship
sr: Izaberi međuodnos

en: Table:
sr: Tabela:

en: Choose User
sr: Izaberi korisnika

en: <span weight="bold" size="larger">Add User To Group</span>
    
    Which user should be added to this group?
sr: <span weight="bold" size="larger">Dodajte korisnika u grupu</span>
    
    Koji korisnik treba da bude dodat u ovu grupu?

en: Database Preferences
sr: Postavke baze podataka

en: System Name:
sr: Naziv sistema:

en: Name:
sr: Naziv:

en: Country:
sr: Država:

en: Zip/Postal Code:
sr: Poštanski broj:

en: State/County:
sr: Republika/Okrug:

en: Town:
sr: Grad:

en: Street (Line 2):
sr: Ulica (red 2):

en: Street:
sr: Ulica:

en: <b>Address</b>
sr: <b>Adresa</b>

en: Organisation
sr: Udruženje

en: Logo
sr: Logotip

en: Auto-increment values
sr: Sam povećaj vrednosti

en: When the database is opened the python function implemented here will run.
sr: Kada se otvori baza podataka biće pokrenuta pitonova funkcija koja je ovde primenjena.

en: Test
sr: Isprobaj

en: Startup Script
sr: Skripta pokretanja

en: Table:
sr: Tabela:

en: _Up
sr: _Gore

en: _Down
sr: _Dole

en: <b>Fields</b>
sr: <b>Polja</b>

en: Field:
sr: Polje:

en: Summary Type:
sr: Vrsta sažetka:

en: Group Properties
sr: Svojstva grupe

en: Columns:
sr: Kolone:

en: Title:
sr: Naziv:

en: Sort Fields:
sr: Polja ređanja:

en: Secondary Fields:
sr: Sporedna polja:

en: Border Width (ems):
sr: Širina ivice (ems):

en: Database User
sr: Korisnik baze podataka

en: C_reate
sr: _Napravi

en: Please enter the initial connection details for your database. You may add additional users later. Remember to keep this password secret because it allows access to your data from other computers on the network.
sr: Molim unesite početne podatke veze za vašu bazu podataka. Možete da dodate naknadne korisnike kasnije. Ne zaboravite da držite ovu lozinku u tajnosti jer ona omogućava pristup vašim podacima sa drugih računara na mreži.

en: _Confirm Password:
sr: _Potvrdi lozinku:

en: Text Object
sr: Tekstualni objekat

en: Line Width:
sr: Širina linije:

en: Color:
sr: Boja:

en: Field Layout
sr: Raspored polja

en: <b>Field:</b>
sr: <b>Polje:</b>

en: Use default field title:
sr: Koristi osnovni naziv polja:

en: Use custom title:
sr: Koristi proizvoljan naziv:

en: <b>Title</b>
sr: <b>Naslov</b>

en: Use default formatting
sr: Koristi osnovno oblikovanje

en: Use custom formatting
sr: Koristi proizvoljno oblikovanje

en: <b>Formatting</b>
sr: <b>Oblikovanje</b>

en: Create Group
sr: Napravi grupu

en: <span weight="bold" size="larger">Create Group</span>
    
    What name should this group have?
sr: <span weight="bold" size="larger">Napravi grupu</span>
    
    Koji naziv treba da ima ova grupa?

en: Group name:
sr: Naziv grupe:

en: <span weight="bold" size="larger">Add Module</span>
    
    What name should this module have?
sr: <span weight="bold" size="larger">Dodaj modul</span>
    
    Koji naziv treba da ima ovaj modul?

en: Script name:
sr: Naziv skripte:

en: <b>Notebook Tabs</b>
sr: <b>Jezičci beležnice</b>

en: Script Library
sr: Biblioteka skripte

en: These modules will be available to your button scripts and field calculations via the python import keyword.
sr: Ovi moduli će biti dostupni vašim skriptama dugmadi i proračunima polja putem ključne reči pitonovog uvoza.

en: Module name:
sr: Naziv modula:

note: Translators: This is the verb. It is for checking that a Python script works.
en: _Check
sr: _Proveri

en: Group By - Sort Fields
sr: Grupiši prema — poljima ređanja

en: <b>Sort Fields</b>
sr: <b>Polja ređanja</b>

en: Identify Original
sr: Prepoznaj original

en: Copy Translation
sr: Umnoži prevod

en: <span weight="bold" size="larger">Copy Translation</span>
    
    From what language would you like to copy the translations to use as the start of the current translation?
sr: <span weight="bold" size="larger">Umnoži prevod</span>
    
    Iz kog jezika želite da umnožite prevode da ih koristite kao početak tekućeg prevoda?

en: Language:
sr: Jezik:

en: <span weight="bold" size="larger">Identify Original</span>
    
    The language of the original text is currently identified as:
sr: <span weight="bold" size="larger">Prepoznaj original</span>
    
    Jezik izvornog teksta je trenutno prepoznat kao:

en: <b>English</b>
sr: <b>Engleski</b>

en: If the text is not actually in this language, please choose the correct language.
sr: Ako tekst zapravo nije na tom jeziku, molim izaberite odgovarajući jezik.

en: Group:
sr: Grupa:

en: Password:
sr: Lozinka:

en: Confirm Password:
sr: Potvrdi lozinku:

en: User:
sr: Korisnik:

en: Button Script
sr: Skripta dugmeta

en: <b>Title:</b>
sr: <b>Naslov:</b>

en: When the button is clicked it will run the python function which you implement here.
sr: Kada kliknete na dugme ono će pokrenuti pitonovu funkciju koju ste ovde primenili.

en: Export Format
sr: Oblik izvoza

en: Layout
sr: Raspored

en: table name
sr: naziv tabele

en: <b>Relationship:</b>
sr: <b>Međuodnosi</b>

en: Show child relationships
sr: Prikaži proistekle međuodnose

en: Add Field
sr: Dodaj polje

en: Add a layout item that shows the data from a field in the record, and allows the user to edit that value.
sr: Dodajte stavku rasporeda koja prikazuje podatke iz polja u zapisu, i koja omogućava korisniku da izmeni tu vrednost.

en: Add text to a layout, such as an explanation or a warning. The text will be the same for every record viewed.
sr: Dodajte tekst u raspored, kao što je neko objašnjenje ili upozorenje. Tekst će biti isti za svaki pregledani zapis.

en: Add Image
sr: Dodaj sliku

en: Add an image to the layout, such as a logo. The image will be the same for every record viewed. To show an image field from a record, to show different images for each field, use the field layout item.
sr: Dodajte sliku u raspored, kao što je logotip. Slika će biti ista za svaki pregledani zapis. Da prikažete polje slike iz zapisa, da prikažete drugačije slike za svako polje, koristite stavku rasporeda polja.

en: Add a button. Edit the button to define the script that will be run when the button is clicked.
sr: Dodajte dugme. Izmenite dugme da odredite skriptu koja će biti pokrenuta kada kliknete na dugme.

en: Add a group which can contain other layout items. Use this to group items together, such as fields.
sr: Dodajte grupu koja može da sadrži druge stavke rasporeda. Koristite ovo da grupišete stavke zajedno, kao što su polja.

en: Add a tabbed notebook. Each page of the notebook may contain several other layout items, but only one page will be visible at one time.
sr: Dodajte beležnicu sa jezičcima. Svaka stranica beležnice može da sadrži nekoliko drugih stavki rasporeda, ali samo jedna stranica će biti vidljiva u jednom trenutku.

en: Add a related records portal. This is a list of records in a related table. Remember to edit this layout item to specify the relationship to use, and the fields to show from the related table.
sr: Dodajte portal odnosnih zapisa. Ovo je spisak zapisa u odnosnoj tabeli. Ne zaboravite da uredite stavku ovog rasporeda da navedete međuodnos za korišćenje, i polja za pokazivanje iz odnosne tabele.

en: Add Related Calendar
sr: Dodaj odnosni kalendar

en: Add a related records calendar portal. This is a calendar showing records from a related table. Remember to edit this layout item to specify the relationship to use, and the fields to show from the related table.
sr: Dodajte portal kalendara odnosnih zapisa. Ovo je kalendar koji pokazuje zapise iz odnosne tabele. Ne zaboravite da uredite stavku ovog rasporeda da navedete međuodnos za korišćenje, i polja za pokazivanje iz odnosne tabele.

en: Remove the item from the layout. If you remove a field layout item, it will not remove the field from the table itself. It just will not be seen on the layout.
sr: Uklonite stavku iz rasporeda. Ako uklonite stavku rasporeda polja, to neće ukloniti polje iz same tabele. Jednostavno neće biti vidljiva na rasporedu.

en: Clicking the row button takes the user to the table specified by this relationship:
sr: Klik na dugme reda prebacuje korisnika na tabelu navedenu ovim međuodnosom:

en: Automatic:
sr: Samostalno:

en: None
sr: Ništa

en: <b>Navigation</b>
sr: <b>Kretanje</b>

en: Date Field:
sr: Polje datuma:

en: <b>Dates</b>
sr: <b>Datumi</b>

en: Minimum number of rows:
sr: Najmanji broj redova:

en: Show at least this many rows.
sr: Prikažite barem ovoliko redova.

en: Maximum number of rows:
sr: Najveći broj redova:

en: Show no more than this many rows.
sr: Nemojte prikazati više od ovoliko redova.

en: Row Line Width:
sr: Širina linije reda:

en: Column Line Width:
sr: Širina linije kolone:

en: Line Color:
sr: Boja linije:

en: <b>Lines</b>
sr: <b>Linije</b>

en: Default Formatting
sr: Osnovno oblikovanje

en: Field Definitions
sr: Odrednice polja

en: Field Calculation
sr: Proračun polja

en: The field value will be the return value of the python function, which you implement here.
sr: Vrednost polja će biti povratna vrednost pitonove funkcije, koju ovde primenjujete.

en: Triggered by:
sr: Okinuto pomoću:

en: Field Definition
sr: Odrednica polja

en: Typ_e:
sr: _Vrsta:

en: _Name:
sr: _Naziv:

en: _Primary Key
sr: _Primarni ključ

en: _Unique
sr: _Jedinstveno

en: _Auto-increment
sr: _Sam povećaj

en: _Lookup value when a field changes.
sr: _Potraži vrednost kada se izmeni polje.

en: _Relationship:
sr: _Međuodnos:

en: _Field:
sr: _Polje:

en: _User Entry
sr: _Koristi unos

en: _Calculate Value
sr: _Izračunaj vrednost

en: Value
sr: Vrednost

en: Use 1000s separator
sr: Koristi razdvojnik za 1000

en: If this is not selected then a thousands separator will not be used, even if your locale would normally use one. If it is selected then a thousands separator will be used only if your locale normally uses one.
sr: Ako ovo nije izabrano onda razdvojnik hiljada neće biti korišćen, čak i ako bi ga vaš jezik koristio. Ako je ovo izabrano onda će razdvojnik hiljada biti korišćen samo ako ga vaš jezik koristi.

en: Decimal Places:
sr: Decimalna mesta:

en: Currency Symbol:
sr: Simbol valute:

en: Alternative Color for Negative Values
sr: Izborna boja za negativne vrednosti

en: Click this check box to use a different foreground color to display negative values.
sr: Kliknite na ovu kućicu za izbor da koristite drugačiju boju iscrtavanja za prikaz negativnih vrednosti.

en: Numeric Formatting
sr: Oblikovanje brojeva

en: Horizontal Alignment:
sr: Vodoravno poravnanje:

en: Multi-line
sr: Višelinijsko

en: If this is selected then the field value will be shown in a multi-line box with a scrollbar.
sr: Ako je ovo izabrano onda će vrednost polja biti prikazana u višelinijskom polju sa klizačem.

en: Height (lines)
sr: Visina (linija)

en: Font:
sr: Slova:

en: Click this check box to use a non-standard font.
sr: Kliknite na ovu kućicu za izbor da koristite neuobičajeni slovni lik.

en: Foreground Color:
sr: Boja iscrtavanja:

en: Click this check box to use a non-standard foreground color.
sr: Kliknite na ovu kućicu za izbor da koristite neuobičajenu boju iscrtavanja.

en: Background Color:
sr: Boja pozadine:

en: Click this check box to use a non-standard background color.
sr: Kliknite na ovu kućicu za izbor da koristite neuobičajenu boju pozadine.

en: Text Formatting
sr: Oblikovanje teksta

en: No Choices
sr: Bez izbora

en: Relationship:
sr: Međuodnos:

en: Also show:
sr: Prikaži takođe:

en: Edit
sr: Uredi

en: Sort Order:
sr: Redosled ređanja:

en: Show all records
sr: Prikaži sve zapise

en: If this option is selected then the choices will list values from all records in the related table. If this option is not selected then the choices will list values only from related records.
sr: Ako izaberete ovu mogućnost onda će izbori ispisivati vrednosti iz svih zapisa u odnosnoj tabeli. Ako ne izaberete ovu mogućnost onda će izbori ispisivati vrednosti samo iz odnosnih zapisa.

en: Choices From Related Records
sr: Izbori iz odnosnih zapisa

en: Custom Choice List
sr: Spisak proizvoljnih izbora

en: Restrict data to these choices
sr: Ograniči podatke na ove izbore

en: Display as radio buttons
sr: Prikaži kao radio dugmad

en: Choices
sr: Izbori

en: Groups
sr: Grupe

en: Users
sr: Korisnici

en: <b>Groups</b>
sr: <b>Grupe</b>

en: <b>Tables</b>
sr: <b>Tabele</b>

en: Image Object
sr: Predmet slike

en: <b>Image:</b>
sr: <b>Slika:</b>

en: C_hoose Image
sr: Izaberi _sliku

en: Page Set_up
sr: Pode_šavanje stranice

en: Print Pre_view
sr: Pre_gled pred štampu

en: Select _All
sr: _Izaberi sve

en: _Unselect All
sr: _Poništi izabrano

en: _Insert
sr: _Umetni

en: Insert _Field
sr: Umetni _polje

en: Insert _Text
sr: Umetni _tekst

en: Insert _Image
sr: Umetni _sliku

en: Insert _Related Records
sr: Umetni _odnosne zapise

en: Insert _Horizontal Line
sr: Umetni _vodoravni red

en: Insert _Vertical Line
sr: Umetni _uspravni red

en: Create _Standard
sr: Napravi _standard

en: Add Page
sr: Dodaj stranicu

en: Delete Page
sr: Obriši stranicu

en: _Align
sr: _Poravnaj

en: Align _Top
sr: Poravnaj _gore

en: Align _Bottom
sr: Poravnaj _dole

en: Align _Left
sr: Poravnaj le_vo

en: Align _Right
sr: Poravnaj de_sno

en: _View
sr: _Pregled

en: Show _Grid
sr: Prikaži _mrežu

en: Show _Rules
sr: Prikaži _pravila

en: Show _Outlines
sr: Prikaži _konture

en: Fit Page _Width
sr: Ispuni širinu _stranice

en: Zoom 200%
sr: Uvećaj na 200%

en: Zoom 100%
sr: Uvećaj na 100%

en: Zoom 50%
sr: Uvećaj na 50%

en: Zoom 25%
sr: Uvećaj na 25%

en: Print Layout Editor
sr: Uređivač rasporeda štampanja

en: <b>Table Name</b>
sr: <b>Naziv tabele</b>

en: Layout name:
sr: Naziv rasporeda:

en: X:
sr: Vodoravno:

en: Y:
sr: Uspravno:

en: Width:
sr: Širina:

en: Height:
sr: Visina:

en: Page _Setup
sr: Podešavanje _stranice

en: Edit _Fields
sr: Uredi _polja

en: Edit _Relationships
sr: Uredi _međuodnose

en: Relationships Overview
sr: Pregled međuodnosa

en: Report Layout
sr: Raspored izveštaja

en: _Show table title
sr: _Prikaži naslov tabele

en: When this is checked the table's title will be shown at the top of the report in addition to the report title.
sr: Kada je ovo izabrano naslov tabele će biti prikazan na vrh izveštaja kao dodatak naslovu izveštaja.

en: _Report name:
sr: _Naziv izveštaja:

en: <b>Available Parts</b>
sr: <b>Dostupni delovi</b>

note: Translators: The Main part of the report (not the footer or header)
en: Main
sr: Glavno

en: <b>Parts</b>
sr: <b>Delovi</b>

en: Text Format
sr: Oblik teksta

en: <b>Text:</b>
sr: <b>Tekst:</b>

en: Translations
sr: Prevodi

en: <b>Source Language:</b>
sr: <b>Izvorni jezik:</b>

en: English
sr: engleski

en: Identify Source
sr: Prepoznaj izvor

en: <b>Target Language:</b>
sr: <b>Ciljni jezik:</b>

en: Copy From Existing Translation
sr: Umnoži iz postojećeg prevoda

en: Start a translation for this target locale by copying the strings from another target locale.
sr: Započnite prevođenje za ovaj ciljni jezik tako što ćete umnožiti niske iz drugog ciljnog jezika.

en: <b>Group:</b>
sr: <b>Grupa:</b>

en: <b>Users</b>
sr: <b>Korisnici</b>
