gmchess 0.20.1 - en to ru translation catalogue (61 entries)

note: File menu:
en: _File
ru: _Файл

en: Open file
ru: _Открыть файл

en: Open chessman File
ru: Открыть шахматный файл

en: Save as
ru: _Сохранить как

en: Save as a chess pgn file
ru: Сохранить в шахматном файле pgn

note: View menu:
en: _View
ru: _Вид

note: Game menu:
en: _Game
ru: _Игра

en: _Fight to AI
ru: Игра с _компьютером

en: Free Play
ru: Игра с _человеком

note: Help menu:
en: _Help
ru: _Помощь

en: Save File
ru: Сохранить файл

en: Choose File
ru: Выбрать файл

en: All Files
ru: Все файлы

en: AI Warn
ru: Предупреждение ИИ

en: the file maybe not right format for chess
ru: Неизвестный формат

en: Warning
ru: Внимание

en: Are you  sure to close the network game?
ru: Точно закончить сетевую игру?

en: This program is licensed under GNU General Public Licence (GPL) version 2.
ru: Лицензия GNU GPL 2ая версия.

en: Black
ru: Чёрные

en: Red
ru: Красные

en: Game:
ru: Игра:

en: Time:
ru: Время:

en: Site:
ru: Сторона:

en: Result:
ru: Результат:

en: Opening:
ru: Начало:

en: Variation:
ru: Вариация:

en: new game
ru: Новая игра

en: Information
ru: Информация

en: be lose
ru: поражение

en: Will you resign in this game?
ru: Сдаётесь?

en: You lose the game!
ru: Вы проиграли эту партию!

note: robot want to draw
en: Draw Game!
ru: Ничья!

en: chess
ru: шахматы

en: nickname:
ru: имя:

en:   Computer
ru: Компьютер

en: step time:
ru: время на ход:

en: play time:
ru: время на партию:

en: nickname:
ru: имя:

en:  Human
ru: Человек

en: Start
ru: Начать

en: Lost
ru: Поражение

en: Draw
ru: Ничья

en: Rue
ru: Отменить ход

en: nine
ru: 9

en: eight
ru: 8

en: seven
ru: 7

en: six
ru: 6

en: five
ru: 5

en: four
ru: 4

en: three
ru: 3

en: two
ru: 2

en: one
ru: 1

en: first station
ru: начальное положение

en: preview move
ru: посмотреть ход

en: next move
ru: следующий ход

en: last move
ru: предыдущий ход

en: <b>Comment</b>
ru: <b>Комментарий</b>

en: Board Information
ru: Информация о доске

en: Book
ru: Книга

en: <b>Engine status</b>
ru: <b>Состояние движка</b>

en: Engine
ru: Движок
