gmpc - en to ar translation catalogue (54 entries)

en: Gnome Music Player Client
ar: عميل مشغل المسيقى لجِنوم

en: Failed to set password on: '%s'
    Please try again
ar: فشل وضع كلمة المرور على '%s'
    يرجى إعادة المحاولة

en: Please enter your password for: '%s'
ar: رجاءاً ادخل كلمة المرور لـ: '%s'

en: error code
ar: شفرة الخطأ

en: quit
ar: اخرج

en: hide
ar: إخفاء

en: show
ar: عرض

en: show notification
ar: عرض التنبيه

en: Show trayicon notification
ar: إظهار أيقونة شريط المهام

en: Off
ar: إيقاف

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
ar: التالي

en: Start the program in full screen
ar: ابدا البرنامج على كامل الشاشة

en: Don't load the plugins
ar: لا تٌحمِل الإضافات

en: _Disconnect
ar: _قطع الاتصال

en: Mute
ar: اكتم

en: Play/Pause
ar: شغّل/أوقِف مؤقتًا

note: * MM_NEXT
en: Previous
ar: السابق

note: * MM_REPEAT
en: Random
ar: عشواىٔية

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
ar: إعادة

note: * MM_PREV
en: Stop
ar: إيقاف

en: _Control
ar: _التحكم

en: _Go
ar: _اذهب

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _Music
ar: _موسيقى

en: _Option
ar: _خيار

en: _Server
ar: الخادم

en: _Tools
ar: _ادوات

en: _View
ar: _عرض

en: enable
ar: تفعيل

en: disable
ar: تعطيل

en: The current song will be forever repeated.
ar: الأغنية الحالية سيتم تكريرها للأبد.

note: Player control basic playlist commands
en: play
ar: تشغيل

en: pause
ar: ألبِث

en: next
ar: التالي

en: next song
ar: الأغنية التالية

en: prev
ar: السابق

en: previous song
ar: الأغنية السابقة

en: stop
ar: إيقاف

en: random
ar: عشوائي

en: repeat
ar: تكرار

en: single
ar: مفرد

en: Proxy
ar: وكيل

note: Basic dialog with a close button
en: Bug information
ar: معلومات العلّة

note: * MM_RAISE
en: Hide window
ar: إخفاء النافذة

note: * MM_HIDE
en: Toggle window
ar: ا

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
ar: رفع الصوت

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
ar: خفض الصوت

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
ar: عرض الأغنية

en: Multimedia Keys
ar: مفاتيح الوسائط المتعددة

en: Action
ar: الإجراء

en: Shortcut
ar: الإختصار

en: Total time
ar: مجموع الوقت

en: day | days
ar[0]: يوم
ar[1]: يومين
ar[2]: أيام
ar[3]: أيام
ar[4]: أيام
ar[5]: أيام

en: hour | hours
ar[0]: ساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعات
ar[3]: ساعات
ar[4]: ساعة
ar[5]: ساعة
