gmpc - en to fi translation catalogue (183 entries)

en: A gnome frontend for the mpd daemon
fi: Gnome-käyttöliittymä MPD-palvelulle

en: Gnome Music Player Client
fi: Gnomen musiikkisoitinasiakas

en: Failed to load the configuration system.
fi: Asetusjärjestelmän lataaminen epäonnistui.

en: Failed to setup libmpd
fi: libmpd:n käyttöönottaminen epäonnistui

en: GMPC has insufficient permissions on the mpd server.
fi: GMPC:llä ei ole riittäviä oikeuksia mpd-palvelimeen

en: Failed to set password on: '%s'
    Please try again
fi: Salasanan asettaminen kohteeseen '%s' epäonnistui
    Olkaa hyvä ja yrittäkää uudelleen

en: Please enter your password for: '%s'
fi: Syötä salasanasi kohteelle '%s'

en: error code
fi: virhekoodi

en: Insufficient permission to connect to mpd. Check password
fi: Riittävät oikeudet mpd:hen yhdistämiseen puuttuvat. Tarkista salasana

en: MPD versions before 0.13.0 are not supported
fi: MPD:n 0.13.0 aiemmat versiot eivät ole tuettuja

en: Connected to mpd
fi: Yhdistä mpd:hen

en: Disconnected from mpd
fi: Katkaise yhteys mpd:hen

note: * Mpd version
en: Version
fi: Versio

en: quit
fi: lopeta

en: Quit gmpc
fi: Lopeta gmpc

en: hide
fi: piilota

en: Hide gmpc
fi: Piilota gmpc

en: show
fi: näytä

en: Show gmpc
fi: Näytä gmpc

en: show notification
fi: näytä ilmoitus

en: Show trayicon notification
fi: Näytä työkalurivin kuvake

en: Show bug information
fi: Näytä bugin tiedot

en: A new metadata plugin was added, gmpc has purged all failed hits from the cache
fi: Uusi metatieto-liitännäinen lisättiin, joten gmpc on poistanut kaikki epäonnistuneet haut välimuististaan

en: Metadata Handler
fi: Metatiedon käsittelijä

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Not Connected
fi: Ei yhdistettynä

en: Connected to
fi: Yhdistetty palvelimeen

en: Disconnected
fi: Ei yhteyttä

en: Repeat: %s
fi: Toisto: %s

en: On
fi: Päällä

en: Random: %s
fi: Satunnaistoisto: %s

en: Single mode: %s
fi: Yksittäissoittotila: %s

en: MPD Reported the following error
fi: MPD palautti seuraavan virheen

en: Profile
fi: Profiili

en: changed hostname to:
fi: vaihtoi palvelimen osoitteeksi

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Failed to load plugin
fi: Liitännäisen lataaminen epäonnistui

en: plugin has no name
fi: liitännäisellä ei ole nimeä

en: plugin with same name already exists
fi: samanniminen liitännäinen on jo ladattu

en: plugin browser structure is incorrect
fi: liitännäisen selaintietue on virheellinen

en: plugin metadata structure is incorrect
fi: liitännäisen metatietotietue on virheellinen

en: plugin preferences structure is incorrect
fi: liitännäisen asetustietue on virheellinen

en: Failed to create plugin instance
fi: Liitännäisen instanssin luominen epäonnistui

en: Plugin %s has wrong api version: %i
fi: Liitännäisen %s API-versio %i on virheellinen

en: Plugin version
fi: Liitännäisen versio

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Name
fi: Nimi

en: Function
fi: Käyttötarkoitus

en: Dummy
fi: Tyhjä

en: Browser Extension
fi: Selainlaajennos

en: Metadata Provider
fi: Metatietolähde

en: Metadata Provider and Browser Extension
fi: Metatietolähde ja selainlaajennos

en: Misc.
fi: Muu

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
fi: Seuraava

en: Notification
fi: Ilmoitus

en: Start the program in full screen
fi: Käynnistä ohjelma koko ruudun täyttävässä tilassa

en: Show program version and revision
fi: Näytä ohjelman versio ja muunnelma

en: Quits the running gmpc
fi: Sulkee käynnissä olevan gmpc:n

en: Don't load the plugins
fi: Älä lataa liitännäisiä

en: Load alternative config file
fi: Lataa vaihtoehtoinen asetustiedosto

en: Set the debug level
fi: Aseta vianetsintätaso

en: Start gmpc hidden to tray
fi: Aloita gmpc piilotettuna työkaluriviin

en: Remove all failed hits from metadata cache
fi: Poista kaikki epäonnistuneet haut metatietojen välimuistista

en: Select a profile
fi: Valitse profiili

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio "%s"

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Ohjelma ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirja-URIa ei voi välittää "Type=Link"-työpöytälinkille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnitettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tiedosto, joka sisältää tallennetut asetukset

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinnan tunniste

en: ID
fi: TUNNISTE

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinnan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valinnat

en: Password
fi: Salasana

en: <b>Profile:</b>
fi: <b>Profiili:</b>

en: Music Directory:
fi: Musiikkihakemisto:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Port:
fi: Portti:

en: Timeout (s):
fi: Yhteyden katkaisun aikaraja (s):

en: _Disconnect
fi: _Katkaise yhteys

en: HTTP Proxy:
fi: HTTP-välityspalvelin:

en: Consume
fi: Kuluttaa

en: Mute
fi: Mykistä

en: Play/Pause
fi: Toista/Pysäytä

note: * MM_NEXT
en: Previous
fi: Edellinen

note: * MM_REPEAT
en: Random
fi: Satunnainen

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
fi: Toista

note: * MM_PREV
en: Stop
fi: Pysäytä

en: _Control
fi: _Ohjaus

en: _Go
fi: _Siirry

en: _Help
fi: O_hje

en: _Music
fi: _Musiikki

en: _Option
fi: _Valinta

en: _Server
fi: _Palvelin

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _View
fi: _Näytä

en: gmpc - Playlist Manager
fi: gmpc - soittolistan hallinta

en: enable
fi: ota käyttöön

en: disable
fi: poista käytöstä

en: The current song will be forever repeated.
fi: Parhaillaan soiva kappale toistetaan loputtomasti.

en: Playback will be stopped after the current playing song.
fi: Toisto lopetetaan parhaillaan soivan kappaleen jälkeen.

note: Player control basic playlist commands
en: play
fi: toista

en: start playback
fi: aloita toisto

en: pause
fi: keskeytä

en: pause playback
fi: keskeytä toisto

en: next
fi: seuraava

en: next song
fi: seuraava kappale

en: prev
fi: edellinen

en: previous song
fi: edellinen kappale

en: stop
fi: pysäytä

en: stop playback
fi: lopeta toisto

en: random
fi: satunnainen

en: Random (on|off)
fi: satunnainen (päälle|pois)

en: repeat
fi: kertaus

en: Repeat (on|off)
fi: jatkuva soitto (päälle|pois)

en: single
fi: sinkku

en: Single (on|off)
fi: Sinkku (päälle|pois)

en: consume
fi: kuluta

en: Consume (on|off)
fi: Kuluta (päälle|pois)

note: volume commands
en: volume
fi: äänenvoimakkuus

en: Volume (+-)<level>
fi: Äänenvoimakkuus (+-)<level>

en: mute
fi: mykistys

en: crossfade
fi: ristihäivytys

en: Set Crossfade <seconds>
fi: Aseta ristihäivytys <seconds>

en: output
fi: ulostulo

en: Seek within the current song
fi: Vaihda kohtaa nykyisen kappaleen sisällä

en: Stop playback after the current song
fi: Pysäytä soitto nykyisen kappaleen jälkeen

en: Repeat the current song
fi: Toista nykyinen kappale

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

note: Basic dialog with a close button
en: Bug information
fi: Bugin tiedot

en: It is the first time you have launched gmpc.
    This assistant will help you connect gmpc to your mpd daemon.
fi: Tämä on ensimmäinen kerta, kun käynnistät gmpc:n.
    Tämä aputoiminto auttaa sinua yhdistämään gmpc:n mpd-palvelimeesi.

en: Welcome to GMPC
fi: Tervetuloa GMPC:iin

en: Setup connection
fi: Yhteyden asetukset

note: * * End
en: Gmpc is now ready for use.
    Enjoy using gmpc.
fi: Gmpc on nyt valmiina käyttöön.
    Iloisia hetkiä gmpc:n parissa!

en: Finish
fi: Valmis

en: Server Settings
fi: Palvelinasetukset

en: Connection
fi: Yhteys

en: Connecting
fi: Yhdistetään

note: Add all from album
en: All from album
fi: Kaikki albumista

note: Add all from artist
en: All from artist
fi: Kaikki esittäjältä

note: Add all from file
en: All from same directory
fi: Kaikki samasta hakemistosta

en: Failed to open local file
fi: Paikallisen tiedoston avaaminen epäonnistui

en: Uri scheme not supported
fi: URI-skeema ei ole tuettu

en: PlayPause
fi: ToistaPysäytä

note: * MM_STOP
en: Fast Forward
fi: Kelaa eteenpäin

note: * MM_FASTFORWARD
en: Fast Backward
fi: Kelaa taaksepäin

note: * MM_RANDOM
en: Raise window
fi: Nosta ikkuna

note: * MM_RAISE
en: Hide window
fi: Piilota ikkuna

note: * MM_HIDE
en: Toggle window
fi: Näytä tai piilota ikkuna

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
fi: Kovemmalle

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
fi: Hiljemmalle

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
fi: Näytä kappale

note: * MM_SHOW_NOTIFICATION
en: Toggle Mute
fi: Vaihda äänettömälle

en: Could not grab the following multimedia keys:
fi: Seuraavia multimedianäppäimiä ei saatu käyttöön:

en: 
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
fi: 
    Varmista, ettei ikkunan hallinta järjestelmä tai jokin muu ohjelma jo käytä tätä samaa näppäintä johonkin toiseen tarkoitukseen. Käynnistä sen jälkeen gmpc uudelleen.

en: Duplicate mapping(s) detected
    
    Some duplicate multimedia key mappings were detected, and disabled.  Please revisit the preferences and ensure your settings are now correct.
fi: Päällekkäisiä määrityksiä havaittu
    
    Joitain päällekkäisiä multimedianäppäinten määrityksiä on havaittu, ja ne on poistettu käytöstä. Ole hyvä ja tarkista, että asetukset ovat nyt oikein.

en: Multimedia Keys
fi: Multimedianäppäimet

en: Duplicate mapping detected
    
    %s is already mapped to %s
fi: Päällekkäinen määritys havaittu
    
    %s on jo määritelty toimintoon %s

en: Could not grab multimedia key:
    
    	%s: %s
    
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
fi: Multimedianäppäimen kaappaus ei onnistunut:
    
    	%s: %s
    
    Tarkista, että tätä näppäintä ei ole vielä määritelty jonkin muun toiminnon käyttöön ikkunanhallintaohjelmaan (tai muuhun sovellukseen), ja käynnistä gmpc uudelleen.

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Pikavalinta

en: Total time
fi: Kokonaisaika

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: hour | hours
fi[0]: tunti
fi[1]: tuntia

en: minute | minutes
fi[0]: minuutti
fi[1]: minuuttia

en: Failed to execute
fi: Suorittaminen epäonnistui

en: Info
fi: Tietoja

en: Warning
fi: Varoitus

en: Time
fi: Aika

en: Message
fi: Viesti

en: Single Mode enabled
fi: Yksittäissoittotila päällä

en: Single Mode disabled
fi: Yksittäissoittotila pois päältä

en: By
fi: Esittäjä

en: From
fi: Albumilta

en: Not Playing
fi: Soitto Pysäytetty
