gmpc - en to hi translation catalogue (38 entries)

en: GMPC
hi: जीएमपीसी

en: Repeat: %s
hi: दुबारा:%s

en: On
hi: चालू

en: Off
hi: बंद

en: Name
hi: नाम

en: Function
hi: उपयोग

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
hi: अगला

en: name:
hi: नाम:

en: Mute
hi: आवाज़ बंद

en: Play/Pause
hi: चलाएं/रोकें

note: * MM_NEXT
en: Previous
hi: पिछला

note: * MM_REPEAT
en: Random
hi: क्रमहीन

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
hi: दोहराएँ

note: * MM_PREV
en: Stop
hi: बंद करें

en: _Go
hi: _जाएँ

en: _Help
hi: _मदद

en: _Music
hi: संगीत (_M)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: item | items
hi[0]: वस्तु
hi[1]: वस्तुएँ

en: song | songs
hi[0]: गाना
hi[1]: गाने

en: Songs
hi: गाने

en: All
hi: सभी

en: Images
hi: छवि

en: Proxy
hi: प्रॉक्सी

en: PlayPause
hi: चलायेंरोकें

note: * MM_STOP
en: Fast Forward
hi: फास्ट फॉरवर्ड

note: * MM_FASTFORWARD
en: Fast Backward
hi: फास्ट बॅक्वर्ड

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
hi: आवाज़ बढ़ाएँ

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
hi: आवाज़ कम करें

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
hi: गाना दिखायें

en: day | days
hi[0]: दिन
hi[1]: दिन

en: hour | hours
hi[0]: घंटा
hi[1]: घंटे

en: minute | minutes
hi[0]: मिनट
hi[1]: मिनट

en: Info
hi: सूचना

en: Warning
hi: ख़तरा

en: Time
hi: समय

en: Message
hi: संदेश

en: From
hi: के द्वारा
