gmpc - en to id translation catalogue (243 entries)

en: A gnome frontend for the mpd daemon
id: Gnome frontend untuk mpd daemon

en: Failed to load the configuration system.
id: Gagal membaca konfigurasi sistem

en: Failed to setup libmpd
id: Gagal mengatur libmpd

en: GMPC has insufficient permissions on the mpd server.
id: Ijin akses dari GMPC ke mpd sever tidak mencukupi

en: Failed to set password on: '%s'
    Please try again
id: Gagal mengubah kata sandi : '%s'
    Harap diulang lagi

en: Please enter your password for: '%s'
id: Harap masukkan kata sandi untuk: '%s'

en: error code
id: kode kesalahan

en: Insufficient permission to connect to mpd. Check password
id: Ijin tidak mencukupi untuk menyambungkan diri dengan mpd. Cek kata sandi

en: MPD versions before 0.13.0 are not supported
id: MPD versi sebelum 0.13.0 tidak didukung

en: Connected to mpd
id: Terhubung ke mpd

en: Disconnected from mpd
id: Terputus dari mpd

note: * Mpd version
en: Version
id: Versi

en: quit
id: keluar

en: Quit gmpc
id: Keluar dari gmpc

en: hide
id: sembunyikan

en: Hide gmpc
id: Sembunyikan gmpc

en: show
id: perlihatkan

en: Show gmpc
id: Perlihatkan gmpc

en: show notification
id: Perlihatkan notifikasi

en: Show trayicon notification
id: Perlihatkan notifikasi trayicon

en: Show bug information
id: Perlihatkan informasi bug

en: A new metadata plugin was added, gmpc has purged all failed hits from the cache
id: Metadata plugin baru sudah ditambahkan, gmpc sudah menghapus semua kegagalan dari tembolok

en: Metadata Handler
id: Kendali metadata

en: Connected
id: Terhubung

en: Not Connected
id: Tidak Terhubung

en: Connected to
id: Terhubung ke

en: Disconnected
id: Putus hubungan

note: * * Set paused in Window string
en: paused
id: Tahan

en: Repeat: %s
id: Ulangi: %s

en: Random: %s
id: Acak: %s

en: Single mode: %s
id: Mode single: %s

en: Consume: %s
id: Pemakaian: %s

en: Profile
id: Profil

en: added
id: ditambahkan

en: changed hostname to:
id: ubah nama host menjadi:

en: Interface
id: Antarmuka

en: Failed to load plugin
id: Gagal memuat pengaya

en: plugin has no name
id: Pengaya tidak mempunyai nama

en: plugin with same name already exists
id: pengaya dengan nama yang sama telah ada

en: plugin is missing set/get enable function
id: pengaya kurang fungsi atur/dapatkan

en: plugin browser structure is incorrect
id: struktur pengaya perambah tidak benar

en: plugin metadata structure is incorrect
id: struktur metadata pengaya tidak benar

en: One or more plugins failed to load, see help->messages for more information
id: Satu atau lebih plugin gagal di muat, lihat bantuan->pesan untuk informasi lebih lanjut

en: Plugins
id: Plugin

en: Enabled
id: Difungsikan

en: Name
id: Nama

en: Function
id: Fungsi

en: Misc.
id: Lain-lain

en: Unknown
id: Tidak Dikenali

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
id: Berikutnya

en: Notification
id: Notifikasi

en: Start the program in full screen
id: Mulai program dengan layar penuh

en: Show program version and revision
id: Perlihatkan versi dan revisi program

en: Quits the running gmpc
id: Keluar dari gmpc yang sedang berjalan

en: Don't load the plugins
id: Jangan memuat pengaya

en: Load alternative config file
id: Muat berkas pengaturan interaktif

en: Set the debug level
id: Atur tingkatan debug

en: Start gmpc hidden to tray
id: Mulai gmpc dengan menyembuyikan di tray

en: Remove all failed hits from metadata cache
id: Buang semua hit yang gagal dari cache metadata

en: Shows all output from a certain log domain
id: Perlihatkan semua keluaran dari log domain tertentu

en: Select a profile
id: Pilih profil

en: Password
id: Kata Sandi

en: _Save password
id: _Simpan Sandi

en: <b>Profile:</b>
id: <b>Profil:</b>

en: Name:
id: Nama:

en: Password:
id: Kata Sandi:

en: _Disconnect
id: _Putus

en: _Use Authentication
id: G_Unakan otentifikasi

en: <b>Example:</b>
id: <b>Contoh:</b>

en: _Artist
id: _Artis

en: _Date
id: _Tanggal

en: _Stream name
id: Nama _Stream

en: example
id: contoh

en: Hide on close
id: Sembunyikan ketika ditutup.

en: Stop playing on exit
id: Berhenti memutar ketika keluar

en: Stylize album covers
id: Dandani sampul album

en: <b>Loaded Plugins:</b>
id: <b>Plugin yang dimuat:</b>

en: <b>Output Devices:</b>
id: <b>Perangkat Keluaran:</b>

en: Track
id: Trek

en: Enable
id: Aktifkan

en: Position:
id: Posisi

en: Timeout:
id: Waktu habis:

en: Use authentication
id: Gunakan otentikasi

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: <span size="x-large"><b>Plugins</b></span>
    <i>None Selected</i>
id: <span size="x-large"><b>Plugin</b></span>
    <i>Tidak ada yang dipilih</i>

en: Messages
id: Pesan

en: Save Playlist
id: Simpan Playlist

en: name:
id: nama:

note: * * add url to playlist
en: Add URL
id: Menambah URL

en: Mute
id: Tanpa Suara

en: Play/Pause
id: Putar/Tahan

note: * MM_NEXT
en: Previous
id: Sebelumnya

note: * MM_REPEAT
en: Random
id: Acak

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
id: Berulang

note: * MM_PREV
en: Stop
id: Berhenti

en: _Control
id: _Kendali

en: _Go
id: _Buka

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Music
id: _Musik

en: _Option
id: _Pilihan

en: _Tools
id: Perala_Tan

en: _View
id: _Tampilkan

en: gmpc - Playlist Manager
id: gmpc - Pengatur Daftar Musik

en: Artist information
id: Informasi artis

en: Lyrics
id: Lirik

en: search playlist
id: cari playlist

en: Search playlist <query>
id: Cari playlist <query>

note: add the delete widget
en: Crop
id: Potong

note: add the shuffle widget
en: Shuffle
id: Acak

en: Database
id: Basis Data

en: Directories
id: Direktori

note: add the replace widget replace the replace widget replace
en: Replace
id: Ganti dengan

note: add the update widget
en: Update
id: Pembaruan

en: Added
id: Ditambahkan

en: song | songs
id[0]: lagu

en: directory | directories
id[0]: direktori

en: search database
id: cari basis data

en: Search database <query>
id: Cari basis data <query>

en: Search
id: Cari

en: Search failed
id: Pencarian gagal

en: Add all
id: Tambahkan semua

en: Playlist Editor
id: Editor playlist

en: Favorites
id: Favorit

en: Rename Playlist
id: Ubah Nama Playlist

note: delete
en: Rename
id: Ubah Nama

note: Add
en: Add to playlist
id: Tambahkan ke playlist

note: name
en: Server Information
id: Informasi Server

en: Time Playing
id: Waktu Permainan

note: * Mpd Playtime
en: Total Playtime
id: Total Waktu Permainan

note: * Mpd Artists
en: Number of artists
id: Jumlah artis

note: * Mpd Albums
en: Number of albums
id: Jumlah album

note: * Mpd Songs
en: Number of songs
id: Jumlah lagu

note: * Mpd Songs
en: Tag Types
id: Type tag

en: Tag statistics
id: Statistik tag

en: Genre
id: Aliran

en: Artist
id: Artis

en: Songs
id: Lagu

en: Date
id: Tanggal

en: Directory
id: Direktori

en: Playtime
id: Waktu putar

note: Fetch album info
en: Album information
id: Informasi album

en: Albums
id: Album

en: Title
id: Judul

en: File
id: Berkas

en: Composer
id: Pengarang

en: Duration
id: Durasi

en: Disc
id: Disk

en: Comment
id: Komentar

en: Icon Id
id: Id ikon

en: Position
id: Posisi

en: Extension
id: Ekstensi

note: Add a tools menu item with the previously generated menu as submenu
en: Tools
id: Peralatan

note: * Edit column
en: Edit Columns
id: Sunting Kolom

en: Added profile
id: Tambahkan profil

note: Generate removal message before the actual profile is destroyed
en: Removed profile
id: Buang profil

en: Select file
id: Pilih berkas

en: Failed to open file:
id: Gagal membuka berkas:

en: Not Available
id: Tidak Tersedia

en: Select File
id: Pilih Berkas

en: Text Document
id: Dokumen Teks

en: All
id: Semua

en: Images
id: Citra

en: Loading
id: Memuat

note: Default to 'select' if no specific action given
en: select
id: pilih

en: enable
id: aktif

en: disable
id: dimatikan

note: Player control basic playlist commands
en: play
id: mainkan

en: start playback
id: mulai mainkan

en: pause
id: Tunda

en: pause playback
id: tahan mainkan

en: next
id: berikutnya

en: next song
id: lagu berikutnya

en: prev
id: sebelumnya

en: previous song
id: lagu sebelumnya

en: stop
id: berhenti

en: stop playback
id: stop mainkan

en: random
id: acak

en: Random (on|off)
id: Acak (ya|tidak)

en: repeat
id: berulang

en: Repeat (on|off)
id: Berulang (ya|tidak)

en: single
id: tunggal

en: Single (on|off)
id: tunggal (hidup|mati)

en: consume
id: pemakaian

en: Consume (on|off)
id: Pemakaian (on|off)

en: Set Crossfade <seconds>
id: tentukan Crossfade <seconds>

en: output
id: keluaran

[ctx: Regex for matching output]
en: [0-9]+[ ]*(Enable|Disable|Select|)
id: [0-9]+[ ]*(Aktifkan|Matikan|Pilih|)

en: Play <query>
id: Putar <query>

en: add
id: tambah

en: Add <query>
id: Tambah <query>

en: replace
id: ganti

en: Replace <query>
id: Ganti <query>

note: Basic seek commands
en: seek
id: mencari

note: Basic dialog with a close button
en: Bug information
id: Informasi Kutu

en: Welcome to GMPC
id: Selamat datang di GMPC

en: Setup connection
id: Atur koneksi

note: * * End
en: Gmpc is now ready for use.
    Enjoy using gmpc.
id: Gmpc telah siap digunakan.
    Selamat menggunakan gmpc.

en: Finish
id: Selesai

en: Server Settings
id: Pengaturan Server

en: Connection
id: Koneksi

en: Connecting
id: Menghubungkan

note: Add all from album
en: All from album
id: Semua dari album

note: Add all from artist
en: All from artist
id: Semua dari artis

note: Add all from genre
en: All from genre
id: Semua dari genre

note: Add all from file
en: All from same directory
id: Semua dari direktori yang sama

note: Create sub menu Add
en: Add more
id: Tambah lagi

note: * MM_RANDOM
en: Raise window
id: Tampilkan window

note: * MM_RAISE
en: Hide window
id: Sembunyikan window

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
id: Keraskan Suara

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
id: Kecilkan Suara

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
id: Tampilkan lagu

note: * MM_SHOW_NOTIFICATION
en: Toggle Mute
id: Toggle bisu

note: * MM_TOGGLE_MUTE
en: Show easy command entry
id: Perlihatkan perintah masukan yang mudah

en: Multimedia Keys
id: Kunci Multimedia

en: Duplicate mapping detected
    
    %s is already mapped to %s
id: Ditemukan pemetaan ganda
    %s sudah terpetakan ke %s

en: Action
id: Tindakan

en: Shortcut
id: Pintasan

en: Total time
id: Total waktu

en: day | days
id[0]: hari

en: hour | hours
id[0]: jam

en: minute | minutes
id[0]: menit

en: second | seconds
id[0]: detik

en: Failed to execute
id: Gagal dieksekusi

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Lookup %s on %s
id: Mencari %s di %s

en: Info
id: Informasi

en: Warning
id: Peringatan

en: Critical
id: Kritis

en: Time
id: Waktu

en: Message
id: Pesan

en: Fetching...
id: Mengambil...

en: Single Mode enabled
id: Mode Single diaktifkan

en: Single Mode disabled
id: Mode Single dimatikan

en: Consume Mode enabled
id: Mode Pemakaian diaktifkan

en: Consume Mode disabled
id: Mode Pemakaian dimatikan

en: Repeat enabled
id: Pengulangan diaktifkan

en: Repeat disabled
id: Pengulangan dimatikan

en: Random enabled
id: Acak diaktifkan

en: Random disabled
id: Acak dimatikan

en: By
id: Oleh

en: From
id: Dari

en: Not Playing
id: Tidak Dimainkan

note: Fetch similar songs
en: Similar songs
id: Lagu yang mirip
