gmpc - en to sv translation catalogue (224 entries)

en: A gnome frontend for the mpd daemon
sv: Ett GNOME-gränssnitt för MPD-demonen

en: Failed to load the configuration system.
sv: Kunde inte ladda konfigurationssystemet

en: Failed to setup libmpd
sv: Misslyckades med att ställa in libmpd

en: GMPC has insufficient permissions on the mpd server.
sv: GMPC har otillräcklig behörighet på mpd-servern.

en: Failed to set password on: '%s'
    Please try again
sv: Misslyckades med att ställa in lösenordet: '%s'
    Var god försök igen

en: Please enter your password for: '%s'
sv: Var god mata in ditt lösenord för: '%s'

en: error code
sv: felkod

en: Insufficient permission to connect to mpd. Check password
sv: Otillräcklig tillåtelse för att koppla till mpd. Kontrollera lösenordet

en: MPD versions before 0.13.0 are not supported
sv: MPD versioner innan 0.13.0 stöds inte

en: Connected to mpd
sv: Kopplad till mpd

en: Disconnected from mpd
sv: Frånkopplad från mpd

en: Quit gmpc
sv: Stäng gmpc

en: Hide gmpc
sv: Dölj gmpc

en: show
sv: visa

en: Show gmpc
sv: Visa gmpc

en: show notification
sv: Visa underrättelse

en: Show trayicon notification
sv: Visa meddelandefälts underrättelse

en: A new metadata plugin was added, gmpc has purged all failed hits from the cache
sv: En ny metadata plugin lades till, gmpc har rensas alla felaktiga träffar från cachen.

en: Metadata Handler
sv: Metadata hanterare.

en: Connected
sv: Ansluten

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: Connected to
sv: Ansluten till

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Repeat: %s
sv: upprepa: %s

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Random: %s
sv: slumpmässig: %s

en: MPD Reported the following error
sv: MPD rapporterade följande fel

en: Profile
sv: Profil

en: added
sv: tillagd

en: changed hostname to:
sv: Värdnamnet byttes till:

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: One or more plugins failed to load, see help->messages for more information
sv: En eller fler insticksmoduler kunde inte startas, se hjälp->meddelanden för mer information

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Name
sv: Namn

en: Function
sv: Funktion

en: Browser Extension
sv: Webbläsartillägg

en: Misc.
sv: Diverse

en: Unknown
sv: Okänd

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
sv: Nästa

en: Notification
sv: Rapport

en: Copyright 2003-2007 Qball Cow
sv: Upphovsrättsskyddat 2003-2007 Qball Cow

en: Enter your password for: '<hostname>'
sv: Ange lösenord för:'<hostname>'

en: Password
sv: Lösenord

en: _Save password
sv: _Spara lösenord

en: <b>Profile:</b>
sv: <b>Profil:</b>

en: Conn_ect
sv: koppla

en: Host:
sv: Värd:

en: Name:
sv: Namn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: _Autoconnect
sv: _Anslut automatiskt

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: _Use Authentication
sv: _Använd Authentifiering

en: <b>Enable Field:</b>
sv: <b>Aktivera fält:</b>

en: <b>Example:</b>
sv: <b>Exempel:</b>

en: T_rack
sv: _Spår

en: _Date
sv: _Datum

en: _Stream name
sv: _Stream namn

en: _Title
sv: _Titel

en: example
sv: exempel

en: <b>Playlist:</b>
sv: <b>Spelningslista</b>

en: Center playing song
sv: Centrera spelad låt

en: Hide on close
sv: Göm vid stängning

en: Save position and size between sessions
sv: Spara position och storlek mellan sessioner

en: Stop playing on exit
sv: Stanna uppspelning vid avslut

en: <b>Loaded Plugins:</b>
sv: <b>Inlästa insticksmoduler:</b>

en: <b>Output Devices:</b>
sv: <b>Utgångsenhet:</b>

en: <span size="small"><i>You need to be connected
    in order to change these settings</i></span>
sv: <span size="small"><i>Du måste vara ansluten för att ändra dessa inställningar</i></span>

en: Track
sv: Spår

en: fade time (s):
sv: fadetid (s):

en: Enable
sv: Aktivera

en: Show severity
sv: Visa skärpa

en: HTTP Proxy:
sv: HTTP-proxyserver:

en: Use a proxy for internet connectivity
sv: Använd en proxy-server för internetuppkoppling

en: <span size="x-large"><b>Plugins</b></span>
    <i>None Selected</i>
sv: <span size="x-large"><b>Plugins</b></span>
    <i>Ingen markerad</i>

en: Messages
sv: Meddelanden

en: <enter playlist name>
sv: <ange spelningslistans namn>

en: <span size="x-small"><i>Playlist already exists.</i></span>
sv: <span size="x-small"><i>Spellista existerar redan.</i></span>

en: Save Playlist
sv: Spara Spellista

en: name:
sv: namn:

note: * * add url to playlist
en: Add URL
sv: Lägg till URL

en: Mute
sv: Tysta

en: Play/Pause
sv: Spela upp/gör paus

note: * MM_NEXT
en: Previous
sv: Föregående

note: * MM_REPEAT
en: Random
sv: Slumpvis

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
sv: Upprepa

note: * MM_PREV
en: Stop
sv: Stopp

en: _Control
sv: _Kontroll

en: _Go
sv: _Kör

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Music
sv: _Musik

en: _Option
sv: _Val

en: _View
sv: _Visa

en: gmpc - Playlist Manager
sv: gmpc - Spellisthanteraren

en: Lyrics
sv: Låttexter

en: item | items
sv[0]: objekt
sv[1]: objekt

en: (Estimation)
sv: (Uppskattning)

en: Switch to play queue
sv: Skifta till uppspelningskö

en: Clear play queue
sv: Rensa uppspelningskö

en: search playlist
sv: Sök spellista

en: Your mpd has a broken 'addid', pasting will fail.
sv: Din mpd har en bryten 'addid'.inklistring kommer misslyckas

note: add the delete widget
en: Crop
sv: Kapa

note: add the shuffle widget
en: Shuffle
sv: Blanda

en: <i>Playlist <b>"%s"</b> already exists
    Overwrite?</i>
sv: <i>Spellistan <b>"%s"</b> existerar redan
    Ersätt?</i>

en: Failed to save the playlist file.
sv: Kunde inte spara spellistan.

en: Play Queue
sv: Spela upp kö

en: Directories
sv: Kataloger

en: It seems you have no music in your database.
    To add music, copy the music to your <i>music_directory</i> as specified in your mpd config file.
    Then update the database. (Server->Update Database)
sv: Det verkar som att du inte har någon musik i din databas.
    För att lägga till musik, kopiera musiken till din <i>Musik_katalog</i> som är specifierad i din mpd konfigurations fil
    Uppdatera sedan databasen. (server->uppdatera Databas

note: add the replace widget replace the replace widget replace
en: Replace
sv: Ersätt

note: add the update widget
en: Update
sv: Uppdatera

en: Loaded playlist
sv: Laddad spellista

en: Added
sv: Tillagd

en: song | songs
sv[0]: låt
sv[1]: Låtar

en: directory | directories
sv[0]: katalog
sv[1]: Kataloger

en: playlist | playlists
sv[0]: spellista
sv[1]: spellistor

en: Are you sure you want to clear the selected playlist?
sv: Är du säker på att du vill tömma den valda spellistan??

en: search database
sv: Sök i databas

en: Search database <query>
sv: Sök i databas <förfrågan>

en: Query
sv: Fråga

en: Search
sv: Sök

en: switch search
sv: Byta sökning

en: Switch to the search browser
sv: Växla till sökningen webbläsare

en: Playlist Editor
sv: Redigerare för spellistan

en: Rename Playlist
sv: Byt namn på spellista

note: delete
en: Rename
sv: Döp om

note: Add
en: Add to playlist
sv: Lägg till i spellista

note: *
en: Add Current Song to favorites
sv: Lägg till aktuell låt till favoriter

en: Reset browser
sv: Ställ om bläddraren

note: * Mpd Playtime
en: Total Playtime
sv: Total speltid

note: * Mpd Artists
en: Number of artists
sv: Antal artister

note: * Mpd Albums
en: Number of albums
sv: Antal album

note: * Mpd Songs
en: Number of songs
sv: Antal låtar

note: * Mpd Songs
en: Tag Types
sv: Tag Typer

en: Tag statistics
sv: Tag statistik

en: Songs
sv: Låtar

en: Date
sv: Datum

en: Directory
sv: Katalog

en: Playtime
sv: Speltid

en: Albums
sv: Album

en: Markup
sv: Märkning

en: Title
sv: Titel

en: File
sv: Fil

en: Composer
sv: Tonsättare

en: Performer
sv: Artist

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Disc
sv: Skiva

en: Comment
sv: Kommentar

en: Icon Id
sv: Ikon-id

en: Extension
sv: Tillägg

note: Add a tools menu item with the previously generated menu as submenu
en: Tools
sv: Verktyg

en: Paste before
sv: Klistra in innan

en: Paste after
sv: Klistra in efter

note: * Edit column
en: Edit Columns
sv: redigera kolumner

en: Added profile
sv: Tillagd profil

note: Generate removal message before the actual profile is destroyed
en: Removed profile
sv: Borttagen profil

en: Select file
sv: Välj fil

en: Failed to open file:
sv: Kunde inte öppna filen:

en: because of encoding issues
sv: Pågrund av kodningsfrågor

en: Fetching Album Info
sv: Hämtar album info

en: Not Available
sv: Ej tillgänglig

en: Select File
sv: Välj fil

en: Text Document
sv: Textdokument

en: All
sv: Alla

en: Images
sv: Bilder

en: Loading
sv: Läser in

en: pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: next song
sv: Nästa låt

en: prev
sv: föregående

en: previous song
sv: Föregående låt

en: stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: random
sv: slumpmässig

en: Random (on|off)
sv: Slumpmässig på|av

en: repeat
sv: Repetera

en: Repeat (on|off)
sv: Upprepa (on | off)

en: mute
sv: Dämpa

en: Play <query>
sv: Spela <förfrågan>

en: Add <query>
sv: Lägg till >förfrågan>

en: replace
sv: Ersätt

en: Replace <query>
sv: Ersätt >förfrågan>

note: Basic seek commands
en: seek
sv: Sök

en: Seek within the current song
sv: Sök i den aktuella låten

en: Proxy
sv: Proxyserver

note: Basic dialog with a close button
en: Bug information
sv: Felinformation

en: It is the first time you have launched gmpc.
    This assistant will help you connect gmpc to your mpd daemon.
sv: Detta är första gången du startar gmpc.
    Denna assistent kommer att hjälpa dig att ansluta gmpc till din MPD daemon.

en: Welcome to GMPC
sv: Välkommen till GMPC

en: Setup connection
sv: inrättar förbindelse

note: * * End
en: Gmpc is now ready for use.
    Enjoy using gmpc.
sv: Gmpc är nu färdig för användning.
    Hoppas du blir nöjd med gmpc.

en: Finish
sv: Slutför

en: Server Settings
sv: Serverinställningar

en: Connection
sv: Anslutning

en: Connecting
sv: Ansluter

note: Add all from album
en: All from album
sv: Lägg till från album

note: Add all from artist
en: All from artist
sv: Allt från artisten

note: Add all from genre
en: All from genre
sv: Allt från genren

note: Add all from file
en: All from same directory
sv: Alla från samma katalog

note: Create sub menu Add
en: Add more
sv: Lägg till mer

en: PlayPause
sv: Spela/Pausa

note: * MM_STOP
en: Fast Forward
sv: Spola fram

note: * MM_FASTFORWARD
en: Fast Backward
sv: Spola tillbaka

note: * MM_RAISE
en: Hide window
sv: Göm fönster

note: * MM_HIDE
en: Toggle window
sv: Växla fönster

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
sv: Höj volymen

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
sv: Sänk volymen

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
sv: Visa låt

en: 
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
sv: 
    Var säker på att din fönsterhanterare ( eller andra program) inte redan har bundit denna nyckel till en annan funktion, starta sen om gmpc

en: Multimedia Keys
sv: Multimedia knappar

en: Could not grab multimedia key:
    
    	%s: %s
    
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
sv: Kunde inte fånga multimediatangent:
    
    	%s: %s
    
    Försäkra dig om att din fönsterhanterare (eller andra program) inte redan har bunidt denna tangent för någon annan funktion och starta sedan om gmpc.

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Genväg

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: hour | hours
sv[0]: Timma
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: Failed to execute
sv: Kunde inte utföra

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Info
sv: Information

en: Warning
sv: Varning

en: Critical
sv: Kritisk

en: Time
sv: Tid

en: Message
sv: Meddelande

en: By
sv: Av

en: From
sv: Från

en: Not Playing
sv: Ingen uppspelning

note: Fetch similar songs
en: Similar songs
sv: Liknande låtar
