gmpc - en to it translation catalogue (284 entries)

en: A gnome frontend for the mpd daemon
it: Un'interfaccia per gnome del demone mpd

en: Failed to load the configuration system.
it: Il caricamento delle configurazioni di sistema è fallito

en: Failed to setup libmpd
it: Configurazione fallita di libmpd

en: GMPC has insufficient permissions on the mpd server.
it: GMPC non ha permessi sufficienti sul server mpd.

en: Failed to set password on: '%s'
    Please try again
it: Fallita impostazione della password su: '%s'
    Per favore ritenta

en: Please enter your password for: '%s'
it: Per favore inserisci la tua password per: '%s'

en: error code
it: Codice d'errore

en: Insufficient permission to connect to mpd. Check password
it: Permessi insufficienti per connettere a mpd. Verificare password

en: MPD versions before 0.13.0 are not supported
it: Le versioni precedenti di MPD 0.13.0 non sono supportate

en: Connected to mpd
it: Connesso a mpd

en: Disconnected from mpd
it: Disconnesso da mpd

note: * Mpd version
en: Version
it: Versione

en: quit
it: esci

en: Quit gmpc
it: Esci da gmpc

en: hide
it: nascondi

en: Hide gmpc
it: Nascondi gmpc

en: show
it: mostra

en: Show gmpc
it: Mostra gmpc

en: show notification
it: mostra notifiche

en: Show trayicon notification
it: Mostra notifiche dalla trayicon

en: Metadata Handler
it: Gestore Metadati

en: Connected
it: Connesso

en: Not Connected
it: Non Connesso

en: Connected to
it: Connesso a

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Repeat: %s
it: Ripeti: %s

en: On
it: Acceso

en: Off
it: Spento

en: Random: %s
it: Casuale: %s

en: MPD Reported the following error
it: MPD ha riscontrato il seguente errore

en: Profile
it: Profilo

en: added
it: aggiunto

en: changed hostname to:
it: Hostname cambiato in:

en: Interface
it: Interfaccia

en: plugin with same name already exists
it: esiste già un plugin con lo stesso nome

en: One or more plugins failed to load, see help->messages for more information
it: Fallito di caricare uno o più plugin, vedi aiuto->messaggi per ulteriori informazioni

en: Plugin version
it: Versione del plugin

en: Plugins
it: Plugin

en: Enabled
it: Abilitato

en: Name
it: Nome

en: Function
it: Funzione

en: Dummy
it: Fittizio

en: Browser Extension
it: Estensione per il browser

en: Metadata Provider
it: Fornitore di metadati

en: Metadata Provider and Browser Extension
it: Fornitore di metadati e estensione per il browser

en: Misc.
it: Vari

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
it: Successivo

en: Notification
it: Notifica

en: Start the program in full screen
it: Avvia il programma a schermo intero

en: Show program version and revision
it: Mostra versione programma e revisione

en: Quits the running gmpc
it: Chiudi gmpc in esecuzione

en: Don't load the plugins
it: Non caricare i plugin

en: Load alternative config file
it: Carica il file di configurazione alternaivo

en: Start gmpc hidden to tray
it: Esegui gmpc nascosto nella tray bar

en: Select a profile
it: Seleziona un profilo

en: Show session management options
it: Mostra le opzioni di gestione sessione

en: Enter your password for: '<hostname>'
it: Inserisci la tua password per: '<hostname>'

en: Password
it: Password:

en: _Save password
it: _Salva password

en: <b>Profile:</b>
it: <b>Profilo:</b>

en: Conn_ect
it: Conn_etti

en: Name:
it: Nome:

en: Port:
it: Porta:

en: _Autoconnect
it: Connessione _automatica

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Use Authentication
it: _Usa autenticazione

en: <b>Enable Field:</b>
it: <b>Abilita campo:</b>

en: <b>Example:</b>
it: <b>Esempio:</b>

en: <span size="large"><b>Format Rule:</b></span>
it: <span size="x-small"><i>Regola di formato:</i></span>

en: Edit Song Formatting
it: Modifica la formattazione della canzone

en: T_rack
it: T_raccia

en: _Artist
it: _Artista

en: _Date
it: _Data

en: _Stream name
it: Nome _flusso

en: _Title
it: _Titolo

en: example
it: esempio

en: <b>Main:</b>
it: <b>Principale:</b>

en: Center playing song
it: Centra la canzone in riproduzione

en: Hide on close
it: Nascondi alla chiusura

en: Save position and size between sessions
it: Salva posizione e dimensione tra le sessioni

en: Stop playing on exit
it: Ferma la riproduzione all'uscita

en: <b>Loaded Plugins:</b>
it: <b>Plugins caricati:</b>

en: <b>Crossfade:</b>
it: <b>Dissolvenza incrociata:</b>

en: <b>Output Devices:</b>
it: <b>Dispositivi di output:</b>

en: <span size="small"><i>You need to be connected
    in order to change these settings</i></span>
it: <span size="small"><i>Devi essere connesso
    per modificare queste impostazioni</i></span>

en: Enable crossfade
it: Abilita dissolvenza incrociata

en: Track
it: Traccia

en: fade time (s):
it: Intervallo dissolvenza (s):

en: <b>Inline messages</b>
it: <b>Messaggi interni:</b>

en: <b>Notification Area Icon</b>
it: <b>Icona area di notifica</b>

en: Enable
it: Abilita

en: Position:
it: Posizione:

en: Show severity
it: Mostra la gravità

en: HTTP Proxy:
it: Proxy HTTP:

en: Use a proxy for internet connectivity
it: Usa un proxy per la connessione a internet

en: To disable a keybinding edit it and press 'backspace'
it: Per disabilitare un keybinding, modificalo e premi 'backspace'

en: <span size="x-large"><b>Plugins</b></span>
    <i>None Selected</i>
it: <span size="xx-large"><b>Plugins</b></span>
    <i>Nessuno selezionato</i>

en: Messages
it: Messaggi

en: _Copy to clipboard
it: _Copia negli appunti

en: <enter playlist name>
it: <Inserire nome playlist>

en: <span size="x-small"><i>Playlist already exists.</i></span>
it: <span size="x-small"><i>Playlist esistente</i></span>

en: Save Playlist
it: Salva playlist

en: name:
it: Nome:

note: * * add url to playlist
en: Add URL
it: Aggiungi URL

en: Consume
it: Consumo

en: Mute
it: Muto

en: Play/Pause
it: Play/Pausa

note: * MM_NEXT
en: Previous
it: Precedente

note: * MM_REPEAT
en: Random
it: Casuale

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
it: Ripeti

en: _Control
it: _Controllo

en: _Go
it: _Vai

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Music
it: _Musica

en: _Option
it: _Opzione

en: _Tools
it: S_trumenti

en: _View
it: _Visualizza

en: gmpc - Playlist Manager
it: gmpc - Gestore playlist

en: Artist information
it: Informazioni artista

en: Lyrics
it: Testi

en: Similar Songs
it: Canzoni simili

en: item | items
it[0]: oggetto
it[1]: oggetti

en: (Estimation)
it: (Stima)

en: search playlist
it: Cerca playlist

en: Search playlist <query>
it: Cerca playlist <query>

note: add the delete widget
en: Crop
it: Taglia

note: add the shuffle widget
en: Shuffle
it: Mischia

en: <i>Playlist <b>"%s"</b> already exists
    Overwrite?</i>
it: <i>La playlist<b>"%s"</b> esiste già
    Sovrascrivere?</i>

en: Failed to save the playlist file.
it: Salvataggio playlist fallito

en: Play Queue
it: Coda di riproduzione

en: Directories
it: Cartelle

en: Added folder '%s' recursively
it: Aggiunta la cartella '%s' ricorsivamente

note: add the replace widget replace the replace widget replace
en: Replace
it: Rimpiazza

note: add the update widget
en: Update
it: Aggiorna

en: Loaded playlist
it: Playlist caricata

en: Added
it: Aggiunto

en: song | songs
it[0]: canzone
it[1]: canzoni

en: directory | directories
it[0]: cartella
it[1]: cartelle

en: Are you sure you want to clear the selected playlist?
it: Sei sicuro di voler ripulire la playlist selezionata?

en: Search
it: Cerca

en: Search failed
it: Ricerca fallita

en: Add all
it: Aggiungi tutto

en: Playlist Editor
it: Editor della playlist

en: Favorites
it: Favoriti

en: Rename Playlist
it: Rinomina la playlist

note: delete
en: Rename
it: Rinomina

note: Add
en: Add to playlist
it: Aggiungi alla playlist

en: Added playing song to favorites list.
it: Aggiungi la canzone corrente nella lista dei preferiti

note: *
en: Add Current Song to favorites
it: Aggiungi la canzone corrente nella lista dei preferiti

en: Tag based browser
it: Browser delle etichette

en: Reset browser
it: Resetta il browser

note: name
en: Server Information
it: Informazioni sul server

note: * Mpd Artists
en: Number of artists
it: Numero di artisti

note: * Mpd Albums
en: Number of albums
it: Numero di albums

en: Tag statistics
it: Statistiche tag

en: Genre
it: Genere

en: Similar Artist
it: Artisti simili

en: Now Playing
it: In ascolto

en: Artist
it: Artista

en: Year
it: Anno

en: Songs
it: Canzoni

en: Date
it: Data

en: Directory
it: Cartella

en: Genres
it: Generi

en: Dates
it: Date

en: Playtime
it: Tempo di riproduzione

note: Fetch album info
en: Album information
it: Informazioni album

en: Albums
it: Album

en: Metadata Browser
it: Browser dei metadati

en: Markup
it: Contrassegno

en: Title
it: Titolo

en: Composer
it: Compositore

en: Performer
it: Esecutore

en: Duration
it: Durata

en: Disc
it: Disco

en: Comment
it: Commento

en: Icon Id
it: Id dell'icona

en: Position
it: Posizione

en: Extension
it: Estensione

note: Add a tools menu item with the previously generated menu as submenu
en: Tools
it: Strumenti

en: Paste before
it: Incolla prima

en: Paste after
it: Incolla dopo

note: * Edit column
en: Edit Columns
it: Modifica colonne

en: Added profile
it: Aggiunto profilo

note: Generate removal message before the actual profile is destroyed
en: Removed profile
it: Rimosso profilo

en: Refetch
it: Riottieni

en: Select file
it: Seleziona file

en: Failed to open file:
it: Fallita apertura file:

en: because of encoding issues
it: a causa di questioni di codifica

en: Fetching Artist Info
it: Recupero le info dell'artista

en: Fetching Album Info
it: Recupero le info dell'album

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Select File
it: Seleziona file

en: Text Document
it: Documento di testo

en: All
it: Tutto

en: Images
it: Immagini

en: n/a
it: Non disonibile

en: Loading
it: Caricamento

en: Command
it: Comando

en: Usage
it: Utilizzo

en: Help
it: Aiuto

en: Get a list of available commands
it: Ottieni una lista dei comandi disponibili

en: Filetype
it: Tipo file

en: Size
it: Dimensione

en: Album Info
it: Informazioni sull'album

en: Artist Biography
it: Biografia dell'artista

note: Default to 'select' if no specific action given
en: select
it: seleziona

en: enable
it: abilita

en: disable
it: disabilita

en: The current song will be forever repeated.
it: La canzone corrente sarà ripetuta all'infinito

en: Playback will be stopped after the current playing song.
it: La riproduzine verrà interrotta dopo il brano corrente.

en: start playback
it: Avvia riproduzione

en: pause playback
it: Pausa

en: next
it: successivo

en: next song
it: canzone successiva

en: prev
it: precedente

en: previous song
it: canzone precedente

en: random
it: casuale

en: Random (on|off)
it: Casuale (on|off)

en: repeat
it: ripeti

en: Repeat (on|off)
it: Ripeti (on|off)

en: single
it: singolo

en: consume
it: consumare

en: Volume (+-)<level>
it: Volume (+-)<livello>

en: mute
it: muto

en: add
it: aggiungi

en: Add <query>
it: Aggiungi <query>

en: Replace <query>
it: Sostituisci <query>

en: Seek within the current song
it: Ricerca nella canzone corrente

en: update database
it: aggiorna database

en: Update the database
it: Aggiorna il database

note: Basic dialog with a close button
en: Bug information
it: Informazione Bug

en: It is the first time you have launched gmpc.
    This assistant will help you connect gmpc to your mpd daemon.
it: È la prima volta che apri gmpc.
    Questo assistente ti aiuterà a connettere gmpc al tuo demone mpd.

en: Welcome to GMPC
it: Benvenuto su GMPC

en: Setup connection
it: Impostazione connessione

note: * * End
en: Gmpc is now ready for use.
    Enjoy using gmpc.
it: Gmpc è ora pronto all'uso.
    Divertiti ad usare gmpc.

en: Finish
it: Fatto

en: Server Settings
it: Impostazioni del server

en: Connection
it: Connessione

en: Connecting
it: In connessione

note: Add all from album
en: All from album
it: Tutto dall'album

note: Add all from artist
en: All from artist
it: Tutto dell'artista

note: Add all from genre
en: All from genre
it: Tutto del genere

note: Add all from file
en: All from same directory
it: Tutto dalla stessa cartella

note: Create sub menu Add
en: Add more
it: Aggiungi altro

en: PlayPause
it: PlayPausa

note: * MM_STOP
en: Fast Forward
it: Avanzamento rapido

note: * MM_FASTFORWARD
en: Fast Backward
it: Riavvolgimento rapido

note: * MM_RANDOM
en: Raise window
it: Innalza finestra

note: * MM_RAISE
en: Hide window
it: Nascondi finestra

note: * MM_HIDE
en: Toggle window
it: Alterna finestra

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
it: Alza volume

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
it: Abbassa volume

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
it: Mostra canzone

note: * MM_SHOW_NOTIFICATION
en: Toggle Mute
it: Attiva/disattiva muto

en: Could not grab the following multimedia keys:
it: Impossibile acquisire i seguenti tasti multimediali:

en: 
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
it: 
    Assicurati che il tuo window manager (o altre applicazioni) non abbiano già associato questo tasto a qualche altra funzione, quindi riavvia gmpc.

en: Duplicate mapping(s) detected
    
    Some duplicate multimedia key mappings were detected, and disabled.  Please revisit the preferences and ensure your settings are now correct.
it: Individuato duplicato nella mappatura
    
    Sono state individuate e disabilitate alcune mappature duplicate di tasti multimediali.  Per favore ricontrolla le preferenze e assicurati che adesso le tue impostazioni siano corrette.

en: Multimedia Keys
it: Tasti Multimediali

en: Could not grab multimedia key:
    
    	%s: %s
    
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
it: Impossibile acquisire il tasto multimediale:
    
    	%s: %s
    
    Assicurati che il tuo window manager (o altre applicazioni) non abbiano già associato questo tasto a qualche altra funzione, quindi riavia gmpc.

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Total time
it: Tempo totale

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: second | seconds
it[0]: secondo
it[1]: secondi

en: Failed to execute
it: Esecuzione fallita

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Fetching
it: Acquisizione

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Fetching ..
it: Acquisizione ..

en: Warning
it: Avvertenza

en: Critical
it: Critico

en: Time
it: Tempo

en: Message
it: Messaggio

en: Fetching...
it: Recupero...

en: Random enabled
it: Riproduzione casuale abilitata

en: Random disabled
it: Riproduzione casuale disabilitata

en: By
it: Di

en: From
it: Da

en: Not Playing
it: Non in riproduzione

note: Fetch similar songs
en: Similar songs
it: Canzoni simili
