gmpc - en to bs translation catalogue (285 entries)

en: A gnome frontend for the mpd daemon
bs: Gnome frontend za mpd daemon

en: Gnome Music Player Client
bs: Gnome muzički player klijent

en: Failed to load the configuration system.
bs: Učitavanje konfiguracije sistema nije uspjelo.

en: Failed to setup libmpd
bs: Postavljanje libmpd-a nije uspjelo

en: GMPC has insufficient permissions on the mpd server.
bs: GMPC nema potrebne dozvole na mpd serveru.

en: Failed to set password on: '%s'
    Please try again
bs: Postavljanje šifre nije uspjelo na: '%s'
    Molimo pokušajte ponovo

en: Please enter your password for: '%s'
bs: Molimo unesite vašu šifru za: '%s'

en: error code
bs: greška broj

en: Insufficient permission to connect to mpd. Check password
bs: Nemate dozvolu da se povežete na mpd. Provjerite šifru

en: MPD versions before 0.13.0 are not supported
bs: MPD verzije prije 0.13.0 nisu podržane

en: Connected to mpd
bs: Povezan sa mpd

en: Disconnected from mpd
bs: Prekinuta veza sa mpd

note: * Mpd version
en: Version
bs: Verzija

en: quit
bs: izađi

en: Quit gmpc
bs: Izađi iz gmpc

en: hide
bs: sakrij

en: Hide gmpc
bs: Sakrij gmpc

en: show
bs: prikaži

en: Show gmpc
bs: Prikaži gmpc

en: show notification
bs: prikaži obavještenja

en: Show trayicon notification
bs: Prikaži ikonu obavještenja u trayu

en: A new metadata plugin was added, gmpc has purged all failed hits from the cache
bs: Novi dodataka za meta podatke je uključen, gmpc je otklonio sve neuspjele pokušaje iz keša

en: Metadata Handler
bs: Rukovatelj meta podataka

en: Connected
bs: Spojen

en: Not Connected
bs: Nije spojen

en: Connected to
bs: Spojen na

en: Disconnected
bs: Isključeno

en: Repeat: %s
bs: Ponavljaj: %s

en: On
bs: Uključeno

en: Off
bs: Isključeno

en: Random: %s
bs: Slučajno: %s

en: MPD Reported the following error
bs: MPD je prijavio sljedeću grešku

en: Profile
bs: Profil

en: added
bs: dodano

en: changed hostname to:
bs: promijenio ime hosta u:

en: Interface
bs: Interfejs

en: One or more plugins failed to load, see help->messages for more information
bs: Jedan ili više dodataka se nije uspio učitati, pogledajte pomoć->poruke za više informacija

en: Plugins
bs: Dodaci

en: Enabled
bs: Uključeno

en: Name
bs: Naziv

en: Function
bs: Funkcija

en: Browser Extension
bs: Pretraži ekstenziju

en: Metadata Provider
bs: Pružatelj usluga meta podataka

en: Metadata Provider and Browser Extension
bs: Pružatelj usluga meta podataka i ekstenzija pretraživača

en: Misc.
bs: Razno

en: Unknown
bs: Nepoznato

note: * MM_PLAYPAUSE
en: Next
bs: Dalje

en: Notification
bs: Obavijest

en: Copyright 2003-2007 Qball Cow
bs: Sva prava zadržana 2003-2007 Qball Cow

en: Enter your password for: '<hostname>'
bs: Unesite vašu šifru za: '<hostname>'

en: Password
bs: Šifra

en: _Save password
bs: _Spasi šifru

en: <b>Profile:</b>
bs: <b>Profil:</b>

en: Conn_ect
bs: Spoji_se

en: Name:
bs: Ime:

en: Password:
bs: Šifra:

en: Timeout (s):
bs: Vrijeme do kraja (s):

en: _Autoconnect
bs: _Automatsko povezivanje

en: _Disconnect
bs: _Prekini vezu

en: _Use Authentication
bs: _Koristi autentifikaciju

en: <b>Enable Field:</b>
bs: <b>Aktiviraj polje:</b>

en: <b>Example:</b>
bs: <b>Primjer:</b>

en: <span size="large"><b>Format Rule:</b></span>
bs: <span size="large"><b>Pravilo za oblikovanje:</b></span>

en: Edit Song Formatting
bs: Uredi oblikovanje pjesme

en: T_rack
bs: P_jesma

en: _Artist
bs: _Umjetnik

en: _Date
bs: _Datum

en: _Stream name
bs: _Naziv protoka

en: _Title
bs: _Naslov

en: example
bs: primjer

en: <b>Main:</b>
bs: <b>Glavni:</b>

en: <b>Playlist:</b>
bs: <b>Lista:</b>

en: Center playing song
bs: Centralna pjesma koja svira

en: Hide on close
bs: Sakrij nakon zatvaranja

en: Save position and size between sessions
bs: Snimi pozicije i veličine između sesija

en: Show songlist tooltip
bs: Prikaži savjete vezane za listu pjesama

en: Stop playing on exit
bs: Prekini sviranja nakon izlaska

en: Stylize album covers
bs: Stiliziraj sliku albuma

en: <b>Loaded Plugins:</b>
bs: <b>Učitani dodaci:</b>

en: <b>Crossfade:</b>
bs: <b>Prenos između pjesama:</b>

en: <b>Output Devices:</b>
bs: <b>Izlazni uređaji:</b>

en: <span size="small"><i>You need to be connected
    in order to change these settings</i></span>
bs: <span size="small"><i>Morate biti spojeni
    da biste mogli mijenjati ove postavke</i></span>

en: Enable crossfade
bs: Uključi prenos između pjesama

en: Track
bs: Pjesma

en: fade time (s):
bs: prenosno vrijeme (s):

en: <b>Inline messages</b>
bs: <b>Inline poruke</b>

en: <b>Notification Area Icon</b>
bs: <b>Ikona u prostoru za dojavu</b>

en: <b>PopUp</b>
bs: <b>Izbaci naprijed</b>

en: Enable
bs: Uključi

en: Position:
bs: Pozicija:

en: Show severity
bs: Prikaži predostrožnost

en: Timeout:
bs: Vrijeme:

en: <b>Proxy settings</b>
bs: <b>Proxy postavke</b>

en: Use a proxy for internet connectivity
bs: Koristi proxy za internet vezu

en: Use authentication
bs: Koristi ovjeru

en: Username:
bs: Korisničko ime:

en: <span size="x-large"><b>Plugins</b></span>
    <i>None Selected</i>
bs: <span size="x-large"><b>Dodaci</b></span>
    <i>Nijedan nije izabran</i>

en: Messages
bs: Poruke

en: <enter playlist name>
bs: <unesite ime liste>

en: <span size="x-small"><i>Playlist already exists.</i></span>
bs: <span size="x-small"><i>Lista već postoji.</i></span>

en: Save Playlist
bs: Sačuvaj listu pjesama

en: name:
bs: ime:

note: * * add url to playlist
en: Add URL
bs: Dodaj URL

en: Mute
bs: Ugasi zvuk

en: Play/Pause
bs: Sviraj/Pauza

note: * MM_NEXT
en: Previous
bs: Prethodni

note: * MM_REPEAT
en: Random
bs: Slučajno

note: * MM_FASTBACKWARD
en: Repeat
bs: Ponovi

note: * MM_PREV
en: Stop
bs: Zaustavi

en: _Control
bs: _Kontrola

en: _Go
bs: _Idi

en: _Help
bs: _Pomoć

en: _Music
bs: _Muzika

en: _Option
bs: _Postavke

en: _Tools
bs: _Alati

en: _View
bs: _Pogled

en: gmpc - Playlist Manager
bs: gmpc - Uređivanje liste

en: Artist information
bs: Informacije o umjetniku

en: Lyrics
bs: Tekst pjesme

en: item | items
bs[0]: stavka
bs[1]: stavke
bs[2]: stavki

en: (Estimation)
bs: (Procjena)

en: switch play queue
bs: Prebaci listu čekanja za reprodukciju

en: Switch to play queue
bs: Prebaci na listu čekanja za reprodukciju

en: Clear play queue
bs: Očisti listu čekanja za reprodukciju

en: search playlist
bs: pretraži listu pjesama

en: Search playlist <query>
bs: Pretraži listu pjesama <query>

en: Your mpd has a broken 'addid', pasting will fail.
bs: Vaš mpd ima neispravan "addid", ubacivanje neće uspjeti.

note: add the delete widget
en: Crop
bs: Izreži

note: add the shuffle widget
en: Shuffle
bs: Izmiješano

en: <i>Playlist <b>"%s"</b> already exists
    Overwrite?</i>
bs: <i>Lista<b>"%s"</b> već postoji
    Prebriši?</i>

en: Failed to save the playlist file.
bs: Snimanje datoteke sa listom pjesama nije uspjelo.

en: Play Queue
bs: Sviraj iz liste za čekanje

en: Database
bs: Baza podataka

en: Directories
bs: Direktoriji

en: It seems you have no music in your database.
    To add music, copy the music to your <i>music_directory</i> as specified in your mpd config file.
    Then update the database. (Server->Update Database)
bs: Čini se da nemate muzike u vašoj bazi.
    Da dodate muziku, kopirajte je u vaš <i>muzički_direktorij</i> kao što je predloženo u vašoj mpd konfiguracijskoj datoteci.
    Zatim osvježite bazu. (Server -> Osvježi bazu)

en: Added folder '%s' recursively
bs: Dodan direktorij '%s' rekurzivno

note: add the replace widget replace the replace widget replace
en: Replace
bs: Zamijeni

note: add the update widget
en: Update
bs: Ažuriraj

en: Loaded playlist
bs: Učitana lista

en: Added
bs: Dodano

en: song | songs
bs[0]: pjesma
bs[1]: pjesme
bs[2]: pjesama

en: directory | directories
bs[0]: direktorij
bs[1]: direktorija
bs[2]: direktorija

en: playlist | playlists
bs[0]: lista pjesama
bs[1]: liste pjesama
bs[2]: listi pjesama

en: Are you sure you want to clear the selected playlist?
bs: Jeste li sigurni da želite očistiti izabranu listu pjesama?

en: search database
bs: baza pretrage

en: Search database <query>
bs: Pretraži bazu <query>

en: Query
bs: Upit

en: Search
bs: Pretraga

en: Search failed
bs: Pretraga nije uspjela

en: Add all
bs: Dodaj sve

en: switch search
bs: Pretraga prebacivanja

en: Switch to the search browser
bs: Prebaci na preglednik pretrage

en: Search Browser
bs: Pretara preglednika

en: Playlist Editor
bs: Uređivač liste pjesama

en: Favorites
bs: Omiljeni

en: Rename Playlist
bs: Preimenuj listu pjesama

note: delete
en: Rename
bs: Preimenuj

note: Add
en: Add to playlist
bs: Dodaj u listu pjesama

en: Added playing song to favorites list.
bs: Dodaj pjesmu koja svira u listu omiljenih.

note: *
en: Add Current Song to favorites
bs: Dodaj trenutnu pjesmu u omiljene

en: Tag based browser
bs: Pretraživač zasnovan na tagovima

en: Reset browser
bs: Resetuj pretraživač

note: name
en: Server Information
bs: Informacije o serveru

en: Uptime
bs: Vrijeme od pokretanja

en: Time Playing
bs: Vrijeme sviranja

note: * Mpd Playtime
en: Total Playtime
bs: Ukupno vrijeme sviranja

note: * Mpd Artists
en: Number of artists
bs: Broj umjetnika

note: * Mpd Albums
en: Number of albums
bs: Broj albuma

note: * Mpd Songs
en: Number of songs
bs: Broj pjesama

note: * Mpd Songs
en: URL Handlers
bs: Rukovatelj URLa

note: * Mpd Songs
en: Tag Types
bs: Tip tagova

en: Tag statistics
bs: Statiske o tagu

en: Genre
bs: Žanr

en: Artist
bs: Umjetnik

en: Songs
bs: Pjesme

en: Date
bs: Datum

en: Directory
bs: Direktorij

en: Playtime
bs: Vrijeme sviranja

note: Fetch album info
en: Album information
bs: Informacije o albumu

en: Albums
bs: Albumi

en: Metadata Browser
bs: Pretraživač meta podataka

en: Markup
bs: Označavanje

en: Title
bs: Naslov

en: File
bs: Datoteka

en: Composer
bs: Kompozitor

en: Performer
bs: Izvođač

en: Duration
bs: Trajanje

en: Disc
bs: Disk

en: Comment
bs: Komentar

en: Icon Id
bs: Ikona broj

en: Position
bs: Položaj

en: AlbumArtist
bs: Autor albuma

en: Extension
bs: Ekstenzija

note: Add a tools menu item with the previously generated menu as submenu
en: Tools
bs: Alati

en: Paste before
bs: Ubaci prije

en: Paste after
bs: Ubaci poslije

note: * Edit column
en: Edit Columns
bs: Uredi kolone

en: Added profile
bs: Dodan profil

note: Generate removal message before the actual profile is destroyed
en: Removed profile
bs: Uklonjen profil

en: Refetch
bs: Ponovo dobavi

en: Select file
bs: Odaberite datoteku

en: Failed to open file:
bs: Neuspjelo otvaranje datoteke:

en: because of encoding issues
bs: zbog problema u dekodiranju

en: Fetching Artist Info
bs: Dobavljam podatke o umjetniku

en: Fetching Album Info
bs: Dobavljam informacije o albumu

en: Not Available
bs: Nije dostupan

en: Select File
bs: Označi datoteku

en: Text Document
bs: Tekstualni dokument

en: All
bs: Sve

en: Images
bs: Slike

en: n/a
bs: nije dostupno

en: Loading
bs: Učitavam

note: Player control basic playlist commands
en: play
bs: sviraj

en: start playback
bs: započni reprodukciju

en: pause
bs: pauza

en: pause playback
bs: pauziraj reprodukciju

en: next
bs: sljedeća

en: next song
bs: sljedeća pjesma

en: prev
bs: prethodna

en: previous song
bs: prethodna pjesma

en: stop
bs: zaustavi

en: stop playback
bs: zaustavi reprodukciju

en: random
bs: slučajno

en: Random (on|off)
bs: Slučajno (uključeno|isključeno)

en: repeat
bs: ponavljaj

en: Repeat (on|off)
bs: Ponavljanje (uključeno|isključeno)

note: volume commands
en: volume
bs: jačina zvuka

en: mute
bs: isključi zvuk

en: Play <query>
bs: Sviraj <query>

en: add
bs: dodaj

en: Add <query>
bs: Dodaj <query>

en: replace
bs: zamijeni

en: Replace <query>
bs: Zamijeni <query>

note: Basic seek commands
en: seek
bs: traži

en: Seek within the current song
bs: Traži unutar trenutne pjesme

note: Basic dialog with a close button
en: Bug information
bs: Informacije o grešci

en: It is the first time you have launched gmpc.
    This assistant will help you connect gmpc to your mpd daemon.
bs: Prvi put ste pokrenuli gmpc.
    Pomoćnik će vam pokazati kako da povežete vaš gmpc na mpd daemon.

en: Welcome to GMPC
bs: Dobrodošli u GMPC

en: Setup connection
bs: Veza instalacije

note: * * End
en: Gmpc is now ready for use.
    Enjoy using gmpc.
bs: Gmpc je sada spreman za upotrebu.
    Uživajte koristeći gmpc.

en: Finish
bs: Završi

en: Server Settings
bs: Postavke servera

en: Connection
bs: Konekcija

en: Connecting
bs: Povezivanje

note: Add all from album
en: All from album
bs: Sve iz albuma

note: Add all from artist
en: All from artist
bs: Sve od umjetnika

note: Add all from genre
en: All from genre
bs: Sve iz žanra

note: Add all from file
en: All from same directory
bs: Sve iz istog direktorija

note: Create sub menu Add
en: Add more
bs: Dodaj još

en: PlayPause
bs: Sviraj Pauza

note: * MM_STOP
en: Fast Forward
bs: Brzo naprijed

note: * MM_FASTFORWARD
en: Fast Backward
bs: Brzo nazad

note: * MM_RANDOM
en: Raise window
bs: Podigni prozor

note: * MM_RAISE
en: Hide window
bs: Sakrij prozor

note: * MM_HIDE
en: Toggle window
bs: Prekidač za prozor

note: * MM_TOGGLE_HIDDEN
en: Volume Up
bs: Pojačaj zvuk

note: * MM_VOLUME_UP
en: Volume Down
bs: Stišaj zvuk

note: * MM_VOLUME_DOWN
en: Show song
bs: Pokaži pjesmu

note: * MM_SHOW_NOTIFICATION
en: Toggle Mute
bs: Prekidač za isključivanje zvuka

note: * MM_TOGGLE_MUTE
en: Show easy command entry
bs: Prikaži jednostavni unos komande

en: Could not grab the following multimedia keys:
bs: Dobavljanje sljedećih multimedijalnih tipki nije uspjelo:

en: 
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
bs: 
    Utvrdite da vaš upravljač prozorima (ili drugim aplikacijama) nije vezan ključem za neku drugu funkciju, zatim ponovo pokrenite gmpc.

en: Duplicate mapping(s) detected
    
    Some duplicate multimedia key mappings were detected, and disabled.  Please revisit the preferences and ensure your settings are now correct.
bs: Duplo mapiranje(a) otkriveno(a)
    Neke duple multimedijalne tipke su otkrivene i isključene. Molimo pogledajte postavke ponovo i utvrdite da su sada tačne.

en: Multimedia Keys
bs: Multimedijalne tipke

en: Duplicate mapping detected
    
    %s is already mapped to %s
bs: Duplo mapiranje je otkriveno
    %s je već mapiran na %s

en: Could not grab multimedia key:
    
    	%s: %s
    
    Ensure that your window manager (or other applications) have not already bound this key for some other function, then restart gmpc.
bs: Nije moguće dobaviti multimedijalnu tipku:
    	%s: %s
    Utvrdite da vaš upravljač prozorima (ili drugim aplikacijama) nije vezan ključem za neku drugu funkciju, zatim ponovo pokrenite gmpc.

en: Action
bs: Akcija

en: Shortcut
bs: Prečica

en: day | days
bs[0]: dan
bs[1]: dana
bs[2]: dana

en: hour | hours
bs[0]: sat
bs[1]: sata
bs[2]: sati

en: minute | minutes
bs[0]: minuta
bs[1]: minute
bs[2]: minuta

en: second | seconds
bs[0]: sekunda
bs[1]: sekunde
bs[2]: sekundi

en: Failed to execute
bs: Nije izvršeno

en: Unavailable
bs: Nedostupno

en: Lookup %s on %s
bs: Potraga za %s na %s

en: Info
bs: Informacije

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Critical
bs: Kritično

en: Time
bs: Vrijeme

en: Message
bs: Poruka

en: Fetching...
bs: Preuzimam...

en: By
bs: Od

en: From
bs: Od

en: Not Playing
bs: Ne svira

note: Fetch similar songs
en: Similar songs
bs: Slične pjesme
