gmusicbrowser 0.9538 - en to hu translation catalogue (338 entries)

en: %S by %a
hu: %S  %a -tól

en: %d Artist | %d Artists
hu[0]: %d Előadó

en: %d artist | %d artists
hu[0]: %d előadó

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
hu[0]: %d fájl {folder}

en: %d song | %d songs
hu[0]: %d szám

en: %d song in queue | %d songs in queue
hu[0]: %d szám van a lejátszási listán

en: %d song in the library | %d songs in the library
hu[0]: %d szám van az adatbázisban

en: %d song selected | %d songs selected
hu[0]: %d szám kiválasztva

en: '{file}' exists. Overwrite ?
hu: '{file}' létezik. Felül írjam ?

en: (other)
hu: (más)

en: (see http://www.last.fm)
hu: (lásd http://www.last.fm)

en: 0 chance
hu: az esély 0

en: 1 chance in {probability}
hu: esélye 1 a {probability}-hoz

en: 3 Filter panes
hu: 3 szürő mező

en: 32x32 PNG file icon
hu: 32x32 PNG fájl ikon

en: 50 Last Added
hu: 50 Utoljára Hozzáadott

en: 50 Last Played
hu: 50 Utoljára Játszott

en: 50 Most Played
hu: 50 Leginkább Játszott

en: Abort mass-tagging
hu: A tömeges cimkézés leállítása

en: About
hu: Névjegy

en: Add new label
hu: Új cimke felvétele

en: Add rule :
hu: Új szabály :

en: Add shorcut key
hu: Új billentyü kombináció

en: Add to list
hu: A listához adás

en: Added
hu: Hozzáadott

en: Added Today
hu: Ma Hozzáadott

en: Adds menu entries to song contextual menu
hu: Menü elemet ad a szám helyi menüjéhez

en: All
hu: Összes

en: All files
hu: Összes fájl

en: All of :
hu: Az összes :

en: Any of :
hu: Bármelyik a következőkből :

en: Arguments
hu: Paraméterek

en: Artist
hu: Előadó

en: Artist URL
hu: Előadó URL

en: Artist,Album,Disc,Track
hu: Előadó,Album,Lemez,Track

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
hu: Előadó,Dátum,Album,Lemez,Track

en: Ask confirmation only if file already exists
hu: Megerősítést kér, csak ha a fájl már létezik

en: Audio
hu: Audió

en: Author
hu: Szerző

en: Auto fill based on filenames ...
hu: Fájl név alapján automatikusan töltse ki

en: Auto fill only blank fields
hu: Automatikusan töltse ki az üres mezőket

en: Autosave
hu: Automatikus mentés

en: Autosave plugin
hu: Automatikus mentés plugin

en: Available
hu: Elérhető

en: Bitrate
hu: Bitráta

en: Browser
hu: Böngésző

en: Browser window layout :
hu: Böngésző ablak elrendezése :

en: Can't read file or invalid file
hu: Nem lehet olvasni a fájlt!

en: Capitalize
hu: Nagybetüsít

en: Change Display
hu: Kijelző változtatása

en: Channels
hu: Csatorna

en: Check for updated/deleted songs on startup
hu: Módosított és törölt számok utáni keresés elinduláskor

en: Check for updated/removed songs
hu: Módosított és törölt számok utáni keresés

en: Choose Album From this Artist
hu: Album Választása ettől az Előadótól

en: Choose Artist/Album/Song
hu: Válassz előadót,albumot,számot

en: Choose Picture
hu: Kép Választás

en: Choose Random Album
hu: Album Véletlenszerü Választása

en: Choose directory to copy files to
hu: Másoláshoz cél könyvtár választása

en: Choose directory to move files to
hu: Mozgatáshoz cél könyvtár választása

en: Choose folder to add
hu: Válasszon könyvtárat hozzáadáshoz

en: Clear queue
hu: Lejátszási sor törlése

en: Close
hu: Bezárás

en: Close to tray
hu: Tálcára csukás

en: Command
hu: Parancs

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Composer
hu: Zeneszerző

en: Conductor
hu: Karmester

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy failed
hu: Másolás sikertelen

en: Copy to mounted portable player
hu: Másolás a csatolt hordozható lejátszóra

en: Copy to portable player
hu: Másolás hordozható lejátszóra

en: Copying file | Copying %d files
hu[0]: %d fájl másolása

en: Date
hu: Dátum

en: Date of purchase
hu: Vásárlás dátuma

en: Debut Album
hu: Bemutatkozó Album

en: Decrease Volume
hu: Hangerő csökkentése

en: Descr.
hu: Leírás

en: Description
hu: Leírás

en: Disc
hu: Lemez

en: Disc #
hu: Lemez #

en: Display (:1 or host:0 for example)
hu: Kijelző (például :1 vagy gépnév:0)

en: Display Songs
hu: Szám megjelenítése

en: Edit Current Song Properties
hu: Az aktuális szám szerkesztése

en: Edit Lyrics
hu: Dalszöveg szerkesztése

en: Edit Lyrics ...
hu: Dalszöveg szerkesztése ...

en: Edit Multiple Songs Properties
hu: Több Szám Szerkesztése

en: Edit Settings
hu: Beállítások módosítása

en: Edit filter
hu: Szűrő módosítása

en: Edit labels
hu: Cimkék szerkesztése

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Editing list :
hu: Lista szerkesztése :

en: Editing tags
hu: Cimkék szerkesztése

en: Enqueue
hu: Listára vétel

en: Enqueue Action
hu: Lejátszási Listára Vétel

en: Enqueue Selected
hu: Kijelőltek Lejátszási Listára

en: Enqueue Selected Songs
hu: Kijelőlt Számok a Lejátszási Listára

en: Export
hu: Exportálás

en: Export plugin
hu: Exportáló plugin

en: Export to .m3u file
hu: Exportálni .m3u fájlba

en: File
hu: Fájl

en: File type
hu: Fájl tipus

en: Filename
hu: Fájl név

en: Filter
hu: Szürő

en: Filter on playing Album
hu: Szürő az aktuális albumra

en: Filter on playing Artist
hu: Szürő az aktuális előadóra

en: Filter on playing Song
hu: Filter az aktuális számra

en: Filter on this album
hu: Filter erre az albumra

en: Filter on this artist
hu: Filter erre az előadóra

en: Find a unique filename if file already exists
hu: Egyedi fájlnév keresése, ha a fájl létezik

en: Find songs in same albums
hu: Számok keresése

en: Hide
hu: Eltüntetés

en: Ignore playback errors
hu: Lejátszási hibák figyelmen kivűl hagyása

en: Increase Volume
hu: Hangerő növelése

en: Lang
hu: Nyelv

en: Lang.
hu: Nyelv

en: Last played
hu: Utoljára játszott

en: Length
hu: Hosszúság

en: Library
hu: Könyvtár

en: Library :
hu: Könyvtár :

en: List
hu: Lista

en: List order
hu: Lista sorrend

en: Listed :
hu: Kilistázva :

en: Moving file | Moving %d files
hu[0]: %d fájl mozgatása

en: Name of layout
hu: Az elrendezés neve

en: Next
hu: Következő

en: Next Song
hu: Következő Szám

en: Next Song In Playlist
hu: Következő Szám a listán

en: Now playing
hu: Most játszott

en: NowPlaying plugin
hu: NowPlaying modul

en: Number of days since added
hu: A hozzáadás óta eltelt napok száma

en: Number of days since last played
hu: Az utolsó lejátszás óta eltelt napok száma

en: Number of seconds
hu: Másodpercek száma

en: Number of times played
hu: Lejátszások száma

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
hu: ON -> kisebb jelenti a valószinübbet
    OFF -> a nagyobb jelenti a valószinübbet

en: Open Browser
hu: Böngésző megnyitása

en: Open Browser window
hu: Böngésző ablak megnyitása

en: Original Artist
hu: Eredeti művész

en: Original Filename
hu: Eredeti fájl név

en: Original release year
hu: Eredeti kibocsátás éve

en: Owner identifier
hu: Tulajdonos azonosítója

en: Path,Album,Disc,Track,File
hu: Útvonal,Album,Lemez,Album,Track,Fájl

en: Path,File
hu: Útvonal és fájl

en: Pause
hu: Szünet

en: Picture
hu: Kép

en: Picture Type
hu: Kép tipusa

en: Pictures files
hu: Kép fájlok

en: Play
hu: Lejátszás

en: Play Only Displayed
hu: Kijelzettek lejátszása

en: Play Only Selected
hu: Kiválasztottak lejátszása

en: Play all songs from this album
hu: Az összes dal lejátszása ebböl az albumból

en: Play all songs from this artist
hu: Az összes dal lejátszása ettől a művésztől

en: Play counter
hu: Lejátszás számláló

en: Play filter
hu: Lejátszás szürő

en: Play order
hu: Lejátszási sorrend

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/Szünet

en: Played Today
hu: Ma játszottak

en: Player window layout :
hu: Lejátszó ablak elrendezése :

en: Playing
hu: Lejátszás

en: Playlist
hu: Lejátszási lista

en: Playlist Empty
hu: Üres Lista

en: Playlist filter
hu: Lista szürő

en: Playlist filter :
hu: Lista szürő :

en: Plugins
hu: Pluginek

en: Press a key or a key combination
hu: Nyomjon meg egy billentyüt, vagy billentyü kombinációt

en: Previous Song
hu: Előző szám

en: Previous Song In Playlist
hu: Előző szám a listában

en: Price paid
hu: Fizetett ár

en: Private Data
hu: Privát adat

en: Publisher
hu: Publikáló

en: Queue
hu: Lejátszási Sor

en: Queue album
hu: Album lejátszási sorba rakása

en: Queue artist
hu: Előadó lejátszási sorba rakása

en: Queue empty
hu: Sor üres

en: Queue mode
hu: Lejátszási sor mód

en: Quit
hu: Kiszállás

en: Quit when queue empty
hu: Kiszáll, mikor a sor üres

en: Rating
hu: Értékelés

en: Re-read tags
hu: Cimkék újraolvasása

en: Recent Filters
hu: Mostanában használt szürők

en: Recently played
hu: Mostanában játszottak

en: Recently played songs
hu: Mostanában játszott számok

en: Refresh list
hu: Lista frissítése

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
hu: A szürő/lejátszási lista megjegyzése

en: Remember playing position between sessions
hu: A számbeli pozició megjegyzése

en: Remember playing song between sessions
hu: A lejátszott szám megjegyzése

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Remove all songs
hu: Az összes szám eltávolítása

en: Remove from disk
hu: Diszkröl törlés

en: Remove from library
hu: Könyvtárból törlés

en: Remove this rule
hu: A szabály törlése

en: Rename File
hu: Fájl Átnevezése

en: Rename file
hu: Fájl átnevezése

en: Rename folder
hu: Könyvtár átnevezése

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Reset filter
hu: Szürő alaphelyzetbe

en: Rewind
hu: Visszateker

en: Same Title
hu: Ugyanaz a Cim

en: Save Tags/Options
hu: Cimkék/beállitások Mentése

en: Save now
hu: Mentés most

en: Save picture as
hu: Kép mentése másként

en: Saved
hu: Elmentett

en: Saved Lists
hu: Elmentett Listák

en: Saved filters
hu: Elmentett szürők

en: Saved lists
hu: Elmentett listák

en: Scan for new songs
hu: Új számok keresése

en: Search
hu: Keresés

en: Search :
hu: Keresés :

en: Search for new songs on startup
hu: Új számok keresése elindításkor

en: Select fields
hu: Mezők kiválasztása

en: Selected :
hu: Kiválasztott :

en: Set Current Song Rating
hu: Az aktuális szám besorolása

en: Set Picture
hu: Kép beállítása

en: Settings
hu: Beállítások

en: Show
hu: Megmutatás

en: Show tray tip on song change
hu: Szám váltáskor értesítés a tálcán

en: Show/Hide
hu: Megmutatás/Elrejtés

en: Shuffle
hu: Összekever

en: Shuffle queue
hu: A sor összekeverése

en: Size
hu: Méret

en: Skip to next song if an error occurs
hu: A következő szám játszása, ha hiba történik

en: Song
hu: Szám

en: Song Properties
hu: Dalok tulajdonságai

en: Song rating
hu: Szám értékelés

en: Songs Properties
hu: Dal tulajdonságai

en: Sort
hu: Rendezés

en: Sort order
hu: Rendezés

en: Stop checking
hu: Ellenörzés leállítása

en: Stop scanning
hu: Keresés leállítása

en: Stop when queue empty
hu: Megáll,ha a sor üres

en: Submit OK
hu: Elküldés sikerült

en: Submit failed :
hu: Elküldés sikertelen :

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Tags
hu: Cimkék

en: Terms of use
hu: Felhasználási feltételek

en: Text
hu: Szöveg

en: Title
hu: Cím

en: Title - Artist - Album
hu: Cím - Művész - Album

en: Toggle Album Lock
hu: Album zár kapcsolása

en: Toggle Artist Lock
hu: Művész zár kapcsolása

en: Unique file identifier
hu: Egyedi fájl azonosító

en: Unlock Album
hu: Album Feloldása

en: Unlock Artist
hu: Művész Feloldása

en: Use the playing filter
hu: Használja a lejátszási szürőt

en: Version
hu: Verzió

en: Volume :
hu: Hangerő :

en: Weighted Random
hu: Súlyozott véletlen

en: Windows
hu: Ablakok

en: Write filenames to ...
hu: Fájl nevek irása ...

en: Year
hu: Év

en: _Insert column
hu: Oszlop beszúrása

en: _Remove this column
hu: Oszlop törlése

en: _Sort by
hu: Rendezés

en: abort copy
hu: másolás leállítása

en: abort move
hu: mozgatás leállítása

en: add
hu: hozzáadás

en: advanced options
hu: fejlett beállítások

en: apply filter
hu: szürő alkalmazása

en: artist
hu: előadó

en: autofill
hu: automatikus kitöltés

en: back cover
hu: hátlap

en: by lastplay
hu: az utolsó lejátszás alapján

en: by lastplay & play count
hu: az utolsó lejátszás, és a lejátszások száma alapján

en: by play count
hu: a lejátszások száma alapján

en: by rating
hu: értékelés szerint

en: conductor
hu: karmester

en: connection failed
hu: kapcsolat sikertelen

en: connection failed.
hu: kapcsolat sikertelen.

en: contains %s
hu: tartalmazza %s

en: counter
hu: számláló

en: days
hu: napok

en: default
hu: alapértelmezett

en: default filename
hu: alapértelmezett fájlnév

en: default folder
hu: könyvtár törlése

en: delete selected filter
hu: a kiválasztott szürő törlése

en: delete selected random mode
hu: a kiválasztott véletlen mód törlése

en: delete selected sort mode
hu: a kiválasztott rendezési mód törlése

en: doesn't contain %s
hu: nem tartalmazza %s

en: during performance
hu: előadás alatt

en: during recording
hu: felvétel alatt

en: empty
hu: üres

en: error
hu: hiba

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
hu: példa (kiválasztott szám) : {score} ({chances})

en: false
hu: hamis

en: front cover
hu: előlap borító

en: hours
hu: órák

en: icecast server
hu: icecast szerver

en: illustration
hu: illusztráció

en: inverse
hu: ellenkező

en: is
hu: a(z)

en: is %s
hu:  a(z) %s

en: is in %s
hu: a %s -on

en: lyricist
hu: dalszöveg író

en: media
hu: média

en: minimal
hu: minimális

en: minutes
hu: percek

en: months
hu: hónapok

en: name of the new filter
hu: az új szürő neve

en: name of the new random mode
hu: az új random mód neve

en: name of the new sort mode
hu: az új rendezési mód neve

en: never
hu: soha

en: never played
hu: soha nem játszott

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
hu: nincs találat, esetleg törölni kéne pár keresési feltételt.

en: no picture
hu: nincs kép

en: no to all
hu: nem,mindegyikre

en: noname
hu: névtelen

en: normal
hu: normál

en: not bootleg
hu: nem bootleg

en: options
hu: opciók

en: other
hu: másik

en: other file icon
hu: másik fájl ikon

en: output device :
hu: kimeneti eszköz :

en: password :
hu: jelszó :

en: played>4
hu: lejátszott>4-szer

en: quit
hu: kiszállás

en: rating
hu: értékelés

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
hu: az alapértelmezett utf16 az ID3v2.3 és utf8 az ID3v2.4 tageknél

en: then {action}
hu: akkor {action}

en: true
hu: igaz

en: unknown error
hu: ismeretlen hiba

en: use :
hu: használja :

en: use album name
hu: az album nevét használja

en: use default
hu: alapértelmezett használata

en: username :
hu: felhasználói név :

en: wait for more
hu: várjon többre

en: weeks
hu: hetek

en: weight :
hu: súly :

en: with playlist
hu: lejátszási listával

en: with queue
hu: lejátszási sorral

en: with search
hu: kereséssel

en: years
hu: évek

en: yes to all
hu: Igen, mindegyik kérdésre

en: {hours} hours {min} min {sec} s
hu: {hours} óra {min} perc {sec} másodperc

en: {hours}h {min}m {sec}s
hu: {hours}ó {min}p {sec}mp

en: {min} min {sec} s
hu: {min}p:{sec}mp

en: {min}m {sec}s
hu: {min}p:{sec}mp

en: {songs} by {artists}
hu: {songs} {artists} -tól

en: {song} by {artist}
hu: {song} {artist} -tól
