gmusicbrowser 1.1007 - en to it translation catalogue (1357 entries)

en:  Context pane layout
it: Apri il layout di pagina

en:  Fields
it: Campi

en:  Review
it: Recensione

en:  of {length}
it:  di {length}

en: %S by %a
it: %S di %a

en: %d Artist | %d Artists
it[0]: %d Artista
it[1]: %d Artisti

en: %d Upcoming Event | %d Upcoming Events
it[0]: %d Prossimo Evento
it[1]: %d Prossimi Eventi

en: %d artist | %d artists
it[0]: %d artista
it[1]: %d artista

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
it[0]: %d file nella cartella {folder}
it[1]: %d file nella cartella {folder}

en: %d folder | %d folders
it[0]: %d cartella
it[1]: %d cartelle

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d song | %d songs
it[0]: %d canzone
it[1]: %d canzoni

en: %d song added | %d songs added
it[0]: %d canzone aggiunta
it[1]: %d canzoni aggiunte

en: %d song in queue | %d songs in queue
it[0]: %d canzone nella coda di riproduzione
it[1]: %d canzoni nella coda di riproduzione

en: %d song in the library | %d songs in the library
it[0]: %d canzone nella collezione
it[1]: %d canzoni nella collezione

en: %d song selected | %d songs selected
it[0]: %d canzone selezionata
it[1]: %d canzoni selezionate

en: %t by %a (%m)
it: %t di %a (%m)

en: '{file}' exists. Overwrite ?
it: '{file}' esiste già. Sovrascrivere ?

en: (%d song excluded) | (%d songs excluded)
it[0]: (%d canzone esclusa)
it[1]: (%d canzoni escluse)

en: (case insensitive)
it: (ignora maiuscole/minuscole)

en: (common parent folder : {common})
it: (cartella superiore tipica : {common})

en: (other)
it: (altro)

en: (see http://www.last.fm)
it: (visita http://www.last.fm)

en: (unstable)
it: (instabile)

en: - When selecting a song, the playlist filter will be reset if the song is not in it
    - Skip to another song when removing the current song from the playlist
it: - Selezionando una canzone, il filtro della scaletta verrà resettato se la canzone non è presente in essa
    - Passa ad un'altra canzone quando si rimuove la canzone attuale dalla scaletta

en: 0 chance
it: 0 possibilità

en: 0 means 'show all'
it: 0 significa 'mostra tutto'

en: 1 chance in {probability}
it: 1 possibilità su {probability}

en: 3 Filter panes
it: Tre riquadri per i filtri

en: 32x32 PNG file icon
it: icona PNG in formato 32x32

en: 50 Last Added
it: Ultime 50 aggiunte

en: 50 Last Played
it: Ultime 50 ascoltate

en: 50 Most Played
it: 50 più ascoltate

en: <Unknown>
it: <Sconosciuto>

en: <b>%t</b>
    <small><small>by</small> %a
    <small>from</small> %l</small>
it: <b>%t</b>
    <small><small>di</small> %a
    <small>da</small> %l</small>

en: <big><big>by %a</big></big>
it: <big><big>per %a</big></big>

en: <i>by</i> %a\n<i>from</i> %l
it: <i>di</i> %a\n<i>da</i> %l

en: Abort
it: Annulla

en: Abort ReplayGain analysis
it: Annulla analisi ReplayGain

en: Abort mass-tagging
it: Annulla etichettatura di massa

en: About
it: Informazioni

en: About to delete {files}
    Are you sure ?
it: Si sta per eliminare {files}
    Sei sicuro ?

en: About to turn off the computer in :
it: Il computer verrà spento in :

en: Actions are not supported by current notification daemon
it: Le azioni non sono supportate dall'attuale demone di notifica

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Files ...
it: Aggiungi File ...

en: Add Music
it: Aggiungi Musica

en: Add a button to rip a CD
it: Aggiungi un pulsante per rippare un CD

en: Add a fullscreen button
it: Aggiungi un pulsante per la modalità schermo intero

en: Add a fullscreen button to layouts that can accept extra buttons
it: Aggiungi un pulsante per la modalità schermo intero ai layout che accettano pulsanti extra

en: Add a group
it: Aggiungi un gruppo

en: Add a label to the current song
it: Aggiungi un'etichetta alla canzone attuale

en: Add a list of files/folders to the playlist
it: Aggiungi un elenco di file/cartelle alla scaletta

en: Add a radio
it: Aggiungi una radio

en: Add files or folders
it: Aggiungi file o cartelle

en: Add files/folders to library
it: Aggiungi file/cartelle alla raccolta

en: Add folder
it: Aggiungi una cartella

en: Add folder ...
it: Aggiungi una cartella ...

en: Add multiple condition
it: Aggiungi una condizione multipla

en: Add new label
it: Aggiungi una nuova etichetta

en: Add new radio
it: Aggiungi una nuova radio

en: Add rule :
it: Aggiungi una regola :

en: Add shorcut key
it: Aggiungi una scorciatoia

en: Add tab
it: Aggiungi una scheda

en: Add to existing values
it: Aggiungi ai valori esistenti

en: Add to list
it: Aggiungi alla lista

en: Add to queue
it: Aggiungi alla coda di riproduzione

en: Add {value} to {field} for all tracks on this album.
it: Aggiungi {value} a {field} per tutte le tracce di quest'album

en: Added
it: Aggiunto

en: Added Today
it: Aggiunto oggi

en: Adding a radio
it: Aggiungendo una radio

en: Additionally this format can be used :
     default number1 format1 number2 format2 ...
     dates more recent than number1 seconds will use format1, ...
it: Inoltre, può essere usato questo formato :
     default numero1 formato1 numero2 formato2 ...
     le date più recenti di numero1 secondi useranno formato1, ...

en: Adds a menu entry to artist/album context menu, allowing to search the picture/cover in google and save it.
it: Aggiunge una voce al menu contestuale dell'artista/album, permettendo di cercare l'immagine/copertina su google e di salvarla.

en: Adds labels to the current song
it: Aggiunge delle etichette alla canzone attuale

en: Adds menu entries to song contextual menu
it: Aggiunge delle voci di menu al menu contestuale della canzone

en: Advanced Search ...
it: Ricerca avanzata ...

en: Advanced Tag Editing
it: Modifica avanzata dell'etichetta

en: Album and artist
it: Album e artista

en: Album and artist on the left side
it: Album e artista sul lato sinistro

en: Album artist
it: Artista dell'album

en: Album artist or artist
it: Artista dell'album o artista

en: Album gain
it: Guadagno album

en: Album mode
it: Modalità album

en: Album peak
it: Picco album

en: Album picture
it: Immagini dell'album

en: Album picture & info
it: Immagini e informazioni dell'album

en: Album playcount:
it: Numero di riproduzioni dell'album:

en: Album shuffle
it: Album casuale

en: Album with picture
it: Album con immagini

en: Album year(s)
it: Anno(i) dell'album

en: Albuminfo plugin
it: Plugin albuminfo

en: Albums
it: Album

en: All
it: Tutto

en: All Songs
it: Tutte le canzoni

en: All albums
it: Tutti gli album

en: All artists
it: Tutti gli artisti

en: All files
it: Tutti i file

en: All genres
it: Tutti i generi

en: All labels
it: Tutte le etichette

en: All moods
it: Tutti i mood

en: All of :
it: Tutto di :

en: All songs
it: Tutte le canzoni

en: All styles
it: Tutti gli stili

en: All themes
it: Tutti i temi

en: Allow for scheduling fade-out and stop
it: Permette di impostare una dissolvenza ed uno stop

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v1.0 standard
it: Permette di controllare gmusicbrowser tramite DBus usando lo standard MPRIS v1.0

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v2.0 standard
it: Permette di controllare gmusicbrowser tramite DBus usando lo standard MPRIS v2.0

en: Amount of volume changed by the mouse wheel
it: Quantità di volume modificato tramite la rotella del mouse

en: Any of :
it: Uno qualsiasi di :

en: Append
it: Accoda

en: Append (only if not already present)
it: Accoda (solamente se non è già presente)

en: Append to playlist
it: Accoda alla scaletta

en: Application
it: Applicazione

en: Are you sure you want to delete the '{label}' label ?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'etichetta '{label}' ?

en: Arguments
it: Argomenti

en: Artist
it: Artista

en: Artist & album
it: Artista e album

en: Artist (Year - Album)
it: Artista (Anno - Album)

en: Artist Biography
it: Biografia dell'artista

en: Artist URL
it: URL dell'artista

en: Artist picture
it: Immagine dell'artista

en: Artist playcount:
it: Numero di riproduzioni per l'artista

en: Artist,Album,Disc,Track
it: Artista,Album,Disco,Traccia

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
it: Artista,Data,Album,Disco,Traccia

en: Artist: %a
it: Artista: %a

en: Artistinfo
it: Informazioni sull'artista

en: Artistinfo plugin
it: Plugin informazioni sull'artista

en: Artists
it: Artisti

en: Ascending order
it: Ordine crescente

en: Ask confirmation only if file already exists
it: Chiedi conferma solamente se il file esiste già

en: Audio properties
it: Proprietà audio

en: Author
it: Autore

en: Auto fill based on filenames ...
it: Completamento automatico basato sul nome dei file ...

en: Auto fill only blank fields
it: Completamento automatico esclusivamente dei campi vuoti

en: Auto fill up to
it: Completamento automatico fino a

en: Auto filter
it: Filtro automatico

en: Auto-fill queue
it: Completamento automatico coda di riproduzione

en: Auto-fill queue with similar artists (from last.fm)
it: Completa automaticamente la coda di riproduzione con artisti simili (da last.fm)

en: Auto-increment track numbers
it: Incrementa automaticamente il numero delle tracce

en: Auto-save fields with data from allmusic
it: Salva automaticamente i campi con i dati prelevati da allmusic

en: Auto-save positive finds
it: Salva automaticamente le ricerche completate con successo

en: Auto-scroll
it: Scorri automaticamente

en: Auto-select Pictures
it: Seleziona automaticamente le immagini

en: Automatically remove current song if not found
it: Rimuovi automaticamente la canzone attuale se non viene trovata

en: Autosave
it: Salvataggio automatico

en: Autosave plugin
it: Plugin del salvataggio automatico

en: Available
it: Disponibile

en: Average rating:
it: Valutazione media:

en: Bad session
it: Sessione non valida

en: Base Folder :
it: Cartella principale :

en: Basic fields
it: Campi standard

en: Begin with
it: Inizia con

en: Below
it: Sotto

en: Biography
it: Biografia

en: Body :
it: Corpo :

en: Body text is not supported by current notification daemon
it: Il corpo del messaggio non è supportato dall'attuale demone di notifica

en: Browser views
it: Vista browser

en: Browser window layout :
it: Aspetto della finestra di navigazione :

en: Browser with SongTree
it: Browser con SongTree

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Buttons, Song & Cover
it: Pulsanti, Canzone e Copertina

en: Can be relative by using + or -
it: Può essere relativo utilizzando + oppure -

en: Can't change the volume in non-gstreamer iceserver mode
it: Non è possibile modificare il volume in modalità iceserver non-gstreamer

en: Can't change the volume. Needs amixer (packaged in alsa-utils) to change volume when using this audio backend.
it: Non si può modificare il volume. E' necessario amixer (pacchettizzato in alsa-utils) per modificare il volume quando si utilizza questo backend audio.

en: Can't create sink '{sink}'
it: Non è possibile creare la destinazione '{sink}'

en: Can't read file or invalid file
it: Non è possibile leggere il file o file non valido

en: Can't write in base folder '{folder}'.
it: Non è possibile scrivere nella cartella principale '{folder}'.

en: Capitalize
it: Maiuscolo

en: Capitalize each word
it: Rendi maiuscola ogni parola

en: Case insensitive
it: Ignora maiuscolo/minuscolo

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscolo/minuscolo

en: Case-sensitive
it: Distingui maiuscolo/minuscolo

en: Categories pane
it: Pannello delle categorie

en: Centered
it: Centrato

en: Centered on
it: Centrato su

en: Change Display
it: Modifica visualizzazione

en: Change default text color
it: Modifica il colore predefinito del testo

en: Change default text font and size
it: Modifica il tipo e la grandezza predefiniti del testo

en: Change the context visibility
it: Cambia la visibilità del contesto

en: Channels
it: Canale

en: Check Collection
it: Controlla la Collezione

en: Check for updated/deleted songs on startup
it: Verifica la presenza di canzoni aggiornate/eliminate all'avvio

en: Check for updated/removed songs
it: Verifica la presenza di canzoni aggiornate/eliminate

en: Check real length of mp3
it: Controlla la durata effettiva del file mp3

en: Checking length/bitrate
it: Verifica durata/bitrate

en: Checking songs
it: Verifica le canzoni

en: Choose Album From this Artist
it: Seleziona album di questo artista

en: Choose Artist/Album/Song
it: Seleziona Artista/Album/Canzone

en: Choose Picture
it: Seleziona immagine

en: Choose Random Album
it: Seleziona un album casuale

en: Choose a folder
it: Seleziona una cartella

en: Choose directory to copy files to
it: Seleziona la cartella in cui copiare i file

en: Choose directory to move files to
it: Seleziona la cartella in cui muovere i file

en: Choose files
it: Seleziona i file

en: Choose folder to add
it: Seleziona la cartella da aggiungere

en: Choose font for lyrics
it: Seleziona il tipo di carattere per i testi delle canzoni

en: Choose font...
it: Seleziona il tipo di carattere...

en: Choose icon for label {name}
it: Seleziona un'icona per l'etichetta {name}

en: Choose page to open
it: Seleziona la pagina da aprire

en: Choose picture for '%s'
it: Seleziona un'immagine per '%s'

en: Choose playlist files to import
it: Seleziona i file di scaletta da importare

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear playlist filter
it: Filtro pulisci scaletta

en: Clear queue
it: Pulisci la coda di riproduzione

en: Clear selected fields
it: Pulisci i campi selezionati

en: Click to show fullsize image
it: Clicca per mostrare l'immagine a schermo intero

en: Client banned, contact gmusicbrowser's developer
it: Client bandito, contattare lo sviluppatore di gmusicbrowser

en: Close
it: Chiudi

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close to tray
it: Riduci ad icona nel vassoio di sistema

en: Collection
it: Collezione

en: Command
it: Comando

en: Command to launch when the button is pressed
it: Comando da eseguire alla pressione del pulsante

en: Command used when
    'turn off computer when queue empty'
    is selected
it: Comando eseguito quando è selezionata la funzione
    'arresta il sistema quando la coda di riproduzione è vuota'

en: Command when playing song changed :
it: Comando da eseguire quando il brano in riproduzione cambia :

en: Command when stopped :
it: Comando da eseguire quando la riproduzione viene arrestata :

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Compilation
it: Compilazione

en: Composer
it: Compositore

en: Conductor
it: Direttore d'orchestra

en: Connect through a proxy
it: Connettiti tramite un proxy

en: Connections from :
it: Connessione da :

en: Context
it: Contesto

en: Control
it: Controllo

en: Conz Aishi (with Filter Panes)
it: Conz Aishi (con Filtri)

en: Conz Glimm (different controls)
it: Conz Glimm (con controlli differenti)

en: Copy
it: Copia

en: Copy failed
it: Copia non riuscita

en: Copy link address
it: Copia l'indirizzo del collegamento

en: Copy to mounted portable player
it: Copia su un lettore portatile montato

en: Copy to portable player
it: Copia su un lettore portatile

en: Copying file | Copying %d files
it[0]: Copiando il file
it[1]: Copiando %d file

en: Copyright
it: Diritto d'autore

en: Cover Size :
it: Dimensioni Copertina :

en: Create ID3v2 tags as ID3v2.4
it: Crea un'etichetta ID3v2 come ID3v2.4

en: Current song must always be in the playlist
it: La canzone attuale deve essere sempre presente in scaletta

en: Custom
it: Personalizza

en: Custom Text
it: Testo personalizzato

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Custom command :
it: Comando personalizzato :

en: Custom context pages :
it: Pagine di contesto personalizzate :

en: Custom formats
it: Formati personalizzati

en: Custom pipeline
it: Pipeline personalizzata

en: Custom...
it: Personalizza...

en: Date
it: Data

en: Date format :
it: Formato della data :

en: Date of purchase
it: Data d'acquisto

en: Debut Album
it: Album di debutto

en: Decrease Volume
it: Diminuisci il volume

en: Decrease volume
it: Diminuisci il volume

en: Default
it: Predefinito

en: Default rating : %d %
it: Valutazione predefinita : %d %

en: Default text color
it: Colore predefinito del testo

en: Default text font
it: Tipo di carattere predefinito

en: Delay before showing tray tip popup on mouse over : %d ms
it: Ritarda la visualizzazione della finestra di informazioni quando il mouse è sopra l'icona : %d ms

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Selected Songs
it: Elimina le canzoni selezionate

en: Delete list
it: Elimina la lista

en: Descending order
it: Ordine decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop widgets
it: Desktop widget

en: Desktop widgets plugin
it: Plugin per i desktop widget

en: Disable screensaver when fullscreen and playing
it: Disabilita lo screensaver quando è in esecuzione la riproduzione di un brano a schermo intero

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disc
it: Disco

en: Disc #
it: Disco nr.

en: Disc name
it: Titolo del disco

en: Display (:1 or host:0 for example)
it: Visualizza (:1 oppure host:0 ad esempio)

en: Display Songs
it: Visualizza le canzoni

en: Display a special layout in or around the titlebar of the focused window
it: Mostra uno stile particolare sopra, o attorno, la barra del titolo della finestra che ha il focus

en: Display stop/next actions
it: Visualizza le azioni ferma/successivo

en: Display synchronized lyrics of the current song
it: Visualizza le parole del testo in sincrono con la canzone attuale

en: Display tray tip for %d ms
it: Visualizza suggerimenti per %d ms

en: Do not add a title row
it: Non aggiungere una riga per il titolo

en: Do not create an id3v1 tag in mp3 files
it: Non creare un'etichetta di tipo id3v1 per i file mp3

en: Do not unsynchronise id3v2 tags
it: Non sfasare le etichette id3v2

en: Do not write the tags
it: Non scrivere le etichette

en: Don't add the overlay to dialogs
it: Non aggiungere la sovrapposizione alle finestre di dialogo

en: Don't know how to play files of type {type}
it: Non so come riprodurre i file di tipo {type}

en: Don't notify if the main window is visible
it: Non notificare quando la finestra principale è visibile

en: Don't submit current song
it: Non inviare la canzone attuale

en: Drag and drop songs here to replace the selection.
it: Trascina qui le canzoni per sostituire la selezione.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Current Song Properties
it: Modifica le proprietà della canzone attuale

en: Edit Lyrics
it: Modifica i testi

en: Edit Lyrics ...
it: Modifica i testi ...

en: Edit Multiple Songs Properties
it: Modifica le proprietà di più canzoni

en: Edit Settings
it: Modifica le impostazioni

en: Edit auto-fill formats ...
it: Modifica i formati di riempimento automatico ...

en: Edit filter
it: Modifica il filtro

en: Edit filter...
it: Modifica il filtro...

en: Edit grouping ...
it: Modifica il raggruppamento ...

en: Edit in the last.fm wiki
it: Modifica nel wiki di last.fm

en: Edit labels
it: Modifica le etichette

en: Edit list
it: Modifica la lista

en: Edit ordered modes ...
it: Modifica le modalità di ordinamento ...

en: Edit random modes ...
it: Modifica le modalità casuali ...

en: Edit rating
it: Modifica la valutazione

en: Edit selected song properties
it: Modifica le proprietà della canzone selezionata

en: Edit...
it: Modifica...

en: Editing list :
it: Modificando la lista :

en: Editing tags
it: Modificando le etichette

en: Embedded lyrics
it: Testo integrato

en: Embedded picture
it: Immagine integrata

en: Encapsulated object
it: Oggetto incapsulato

en: Encoded by
it: Codificato da

en: Encoded with
it: Codificato con

en: Encoder
it: Codificatore

en: Encoding used for id3v1 tags :
it: Codifica utilizzata per le etichette id3v1 :

en: Enqueue
it: Accoda

en: Enqueue Action
it: Accoda l'azione

en: Enqueue Displayed
it: Accoda visualizzati

en: Enqueue Selected
it: Accoda selezionati

en: Enqueue Selected Songs
it: Accoda le canzoni selezionate

en: Enqueue Songs from Current Album
it: Accoda le canzoni dell'album attuale

en: Enqueue Songs from Current Artist
it: Accoda le canzoni dell'artista attuale

en: Enqueue a list of files/folders
it: Accoda una lista di file/cartelle

en: Enqueue filter
it: Accoda filtro

en: Enter album name
it: Immetti il nome dell'album

en: Enter custom event string :
it: Inserisci un evento personalizzato :

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: Error :
it: Errore :

en: Error saving artistbio in '{file}' :
    {error}
it: Errore nel salvataggio della biografia dell'artista nel file '{file}' :
    {error}

en: Error saving lyrics in '{file}' :
    {error}
it: Errore nel salvataggio del testo nel file '{file}' :
    {error}

en: Error saving review in '{file}' :
    {error}
it: Errore nel salvataggio della recensione nel file '{file}' :
    {error}

en: Error writing '{file}'
it: Errore nella scrittura del file '{file}'

en: Error: invalid filename pattern
it: Errore: nome file non valido

en: Events
it: Eventi

en: Example :
it: Esempio :

en: Exclude 'seed'-artist from queue
it: Escludi l'artista di riferimento dalla coda di riproduzione

en: Execute custom command on selected files
it: Esegui un comando personalizzato sul file selezionato

en: Export
it: Esporta

en: Export plugin
it: Esporta il plugin

en: Export song properties to a .csv file
it: Esporta le proprietà della canzone in un file .csv

en: Export to .m3u file
it: Esporta in un file .m3u

en: Extra fields
it: Campi extra

en: Extra gain
it: Guadagno extra

en: Extract guest artist from title :
it: Estrai il guest artist dal titolo :

en: Fade-out
it: Dissolvenza in chiusura

en: Fade-out in %d seconds
it: Dissolvenza in chiusura in %d secondi

en: Fade-out then stop
it: Dissolvenza in chiusura e arresta

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Fields
it: Campi

en: File properties
it: Proprietà file

en: File type
it: Tipo di file

en: Filename
it: Nome file

en: Filename extension
it: Estensione del file

en: Filename format :
it: Formato del file :

en: Filename without extension
it: File senza estensione

en: Files
it: File

en: Filter
it: Filtro

en: Filter :
it: Filtro :

en: Filter edition
it: Versione del filtro

en: Filter on playing Album
it: Filtra l'album in esecuzione

en: Filter on playing Artist
it: Filtra l'artista attuale

en: Filter on playing Song
it: Filtra la canzone in esecuzione

en: Filter on this album
it: Filtra quest'album

en: Filter on this artist
it: Filtra quest'artista

en: Find :
it: Cerca :

en: Find a unique filename if file already exists
it: Trova un nome univoco se il file esiste già

en: Find songs in same albums
it: Trova le canzoni dello stesso album

en: Find songs with same artists
it: Trova le canzoni dello stesso artista

en: Find songs with the same names
it: Trova le canzoni con lo stesso titolo

en: Folder
it: Cartella

en: Folder (right-aligned)
it: Cartella (allineamento a destra)

en: Folder format :
it: Formato della cartella :

en: Folder pattern :
it: Schema della cartella :

en: Folders to search for new songs
it: Cartelle in cui cercare nuove canzoni

en: Follow playing song
it: Segui il brano in riproduzione

en: Follow selected song
it: Segui il brano selezionato

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Forward
it: Avanti

en: Found but not working
it: Trovato ma non funzionante

en: Friday
it: Venerdì

en: Full screen layout :
it: Visualizzazione a schermo intero :

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen simple
it: Schermo intero semplice

en: GStreamer module not loaded.
it: Il modulo GStreamer non è stato caricato.

en: Gain for songs missing replaygain tags
it: Guadagno per le canzoni che non hanno un'etichetta replaygain

en: Garage Fullscreen
it: Garage a schermo intero

en: Genre
it: Genere

en: Genre - Album
it: Genere - Album

en: Genre - Artist
it: Genere - Artista

en: Genre is set
it: Il genere è impostato

en: Genres
it: Generi

en: Genres pane
it: Pannello dei generi

en: Gnome multimedia keys plugin
it: Plugin per i pulsanti multimediali di gnome

en: Go to Playing Track
it: Vai alla canzone in riproduzione

en: Go to playing song
it: Vai alla canzone attualmente in riproduzione

en: Group by :
it: Raggruppa per :

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Handshake OK
it: Negoziazione OK

en: Handshake failed :
it: Negoziazione fallita :

en: Hard limiter
it: Limitatore assoluto

en: Help
it: Aiuto

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide toolbar
it: Nascondi la barra degli strumenti

en: Icon theme :
it: Tema delle icone :

en: Identifier in file tag
it: Identificatore nell'etichetta del file

en: Ignore playback errors
it: Ignora errori di riproduzione

en: Import list
it: Importa una lista

en: In this case one command by file will be run
it: In questo caso verrà eseguito un comando per file

en: Include Styles in Genres
it: Aggiungi gli Stili all'interno dei Generi

en: Increase Volume
it: Aumenta il volume

en: Increase volume
it: Aumenta il volume

en: Info
it: Informazioni

en: Insensitive title-artist (left-aligned)
it: Titolo e artista senza distinzione tra maiuscole e minuscole
    (allineamento a sinistra)

en: Insensitive title-artist (right-aligned)
it: Titolo e artista senza distinzione tra maiuscole e minuscole
    (allineamento a destra)

en: Insensitive, Song & Cover
it: Canzone e copertina senza distinzione tra maiuscole e minuscole

en: Insert Selected Songs at the top of the queue
it: Aggiungi le Canzoni Selezionate in cima alla coda di riproduzione

en: Insert a list of files/folders at the start of the playlist
it: Inserisci una lista di file/cartelle in cima alla scaletta

en: Insert this pipeline before the audio sink
it: Inserisci questa pipeline prima della sincronizzazione audio

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare non valida

en: Invert filter
it: Inverti filtro

en: Invisible hot spot
it: Hot spot non visibile

en: Isn't smart equal to %s
it: Non è fortemente uguale a %s

en: Justified
it: Giustificato

en: Karaoke plugin
it: Plugin per il karaoke

en: Key
it: Chiave

en: Keys
it: Chiavi

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Label
it: Etichetta

en: Label is set
it: L'etichetta è impostata

en: Label/Publisher
it: Etichetta/Editore

en: Labels
it: Etichette

en: Labels' icons
it: Icone delle etichette

en: Lang
it: Lingua

en: Lang.
it: Lingua.

en: Languages
it: Linguaggi

en: Last played
it: Ascoltate di recente

en: Last skipped
it: Saltate di recente

en: Launch ripping program
it: Esegui il programma di ripping

en: Layout
it: Aspetto

en: Layout :
it: Aspetto :

en: Layouts
it: Aspetto

en: Left aligned
it: Allineato a sinistra

en: Left pane
it: Pannello di sinistra

en: Left-clic or scrollwheel to change, right-click to mute
it: Click sinistro o rotellina per cambiare, click destro per silenziare

en: Length
it: Durata

en: Library
it: Collezione

en: Library :
it: Collezione :

en: Library empty.
    
    Use the settings dialog to add music.
it: La collezione è vuota.
    
    Utilizza la finestra di configurazione per aggiungere le canzoni.

en: Library size : %d song | Library size : %d songs
it[0]: Dimensione della collezione : %d canzone
it[1]: Dimensione della collezione : %d canzoni

en: Limit similar artists to a rate of similarity :
it: Limita il numero di artisti simili in base ad un valore di somiglianza :

en: Limit similar artists to the first :
it: Limita il numero di artisti simili ai primi :

en: List
it: Lista

en: List empty
it: Lista vuota

en: List order
it: Ordine della lista

en: Listed :
it: In lista :

en: Listed songs
it: Canzoni in lista

en: Listeners:
it: Ascoltatori:

en: Lists
it: Liste

en: Lists, Library & Context
it: Liste, Collezione e Contesto

en: Literal search
it: Ricerca letterale

en: Load lyrics even if lyrics panel is hidden
it: Carica i testi delle canzoni anche se non sono visualizzati

en: Load/Save Artist Info in :
it: Carica/Salva le informazioni sull'artista su :

en: Loaded %d unsent song from previous session | Loaded %d unsent songs from previous session
it[0]: Caricata %d canzone non ascoltata dalla precedente sessione
it[1]: Caricate %d canzon1 non ascoltate dalla precedente sessione

en: Loading failed.
it: Caricamento fallito.

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Lock
it: Blocca

en: Lock Album
it: Blocca Album

en: Lock Artist
it: Blocca artista

en: Lock on Album
it: Blocco sull'album

en: Lock on Artist
it: Blocco sull'artista

en: Lock on song
it: Blocco sulla canzone

en: Lock on {field}
it: Blocco su {field}

en: Locked on :
it: Bloccato su :

en: Lookup at allmusic.com
it: Cerca su allmusic.com

en: Lookup in AMG
it: Cerca su AMG

en: Lookup in google
it: Cerca su google

en: Lower left
it: In basso a sinistra

en: Lower right
it: In basso a destra

en: Lullaby
it: Ninnananna

en: Lullaby plugin
it: Plugin ninnananna

en: Lyricist
it: Paroliere

en: Lyrics
it: Testi delle canzoni

en: Lyrics (requires lyrics plugin)
it: Testi delle canzoni (richiede il plugin per i testi)

en: Lyrics alignement
it: Allineamento dei testi

en: Lyrics file :
it: File lyrics :

en: Lyrics file name format
it: Formato del nome dei file lyrics

en: Lyrics for
it: Testi per

en: Lyrics plugin
it: Plugin per i testi

en: Lyrics source
it: Sorgente dei testi

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: MPRIS v1 support
it: Supporto MPRIS v1

en: MPRIS v2 support
it: Supporto MPRIS v2

en: Main
it: Principale

en: Main artist
it: Artista principale

en: Makes gmusicbrowser react to the Next/Previous/Play/Stop multimedia keys in gnome.
it: Permette a gmusicbrowser di gestire i pulsanti multimediali Successivo/Precedente/Riproduci/Ferma di gnome.

en: Mass Rename
it: Rinomina in massa

en: Mass Renaming
it: Rinominazione di massa

en: Media type
it: Tipo di supporto

en: Menu entry name
it: Voce di menu

en: Minimal tip
it: Suggerimento minimale

en: Minimum size
it: Dimensione minima

en: Misc.
it: Vari

en: Modification
it: Modifica

en: Monday
it: Lunedì

en: Moods
it: Mood

en: More results
it: Più risultati

en: Mosaic View
it: Vista Mosaico

en: Move
it: Sposta

en: Move Files to :
it: Sposta i file in :

en: Move failed
it: Spostamento fallito

en: Move folder to
it: Sposta la cartella in

en: Moving file | Moving %d files
it[0]: Spostando il file
it[1]: Spostando %d file

en: Music
it: Musica

en: Mute/Unmute
it: Muto/Non muto

en: Name
it: Nome

en: Name of layout
it: Nome del layout

en: Name under which the command will appear in the menu
it: Nome attraverso il quale il comando apparirà nel menu

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New custom field
it: Nuovo campo personalizzato

en: New filter
it: Nuovo filtro

en: New list
it: Nuova lista

en: New name
it: Nuovo nome

en: Next
it: Successivo

en: Next Album
it: Album successivo

en: Next Artist
it: Arista successivo

en: Next Song
it: Prossima canzone

en: Next Song In Playlist
it: Prossima canzone nella scaletta

en: No connections
it: Nessuna connessione

en: No file browser found.
it: Nessun gestore di file trovato.

en: No genre
it: Nessun genere

en: No label
it: Nessuna etichetta

en: No locked filter
it: Nessun filtro bloccato

en: No moods
it: Nessun mood

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: No review found
it: Nessuna recensione trovata

en: No review written.
it: Nessuna recensione scritta.

en: No songs
it: Nessuna canzone

en: No songs found
it: Nessuna canzone trovata

en: No styles
it: Nessuno stile

en: No themes
it: Nessun tema

en: No web browser found.
it: Nessun browser web trovato.

en: None
it: Niente

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Normalize volume (the files must have replaygain tags)
it: Normalizza il volume (i file devono avere etichette replaygain)

en: Not found
it: Non trovato

en: Note that some notification daemons resize the displayed picture
it: Nota che alcuni demoni di notifica ridimensionano le immagini visualizzate

en: Note: inactive fields must be enabled by the user in the 'Fields' tab in Settings
it: Nota: i campi inattivi devono essere abilitati dall'utente all'interno della scheda 'Campi' nelle Impostazioni

en: Notify
it: Notifica

en: Notify plugin
it: Plugin di notifica

en: Notify you of the playing song with the system's notification popups
it: Notifica la canzone in riproduzione tramite finestre di popup di sistema

en: Now playing
it: In riproduzione

en: NowPlaying plugin
it: Plugin in riproduzione

en: Number of days since added
it: Numero di giorni da quando è stata aggiunta

en: Number of days since last played
it: Numero di giorni dall'ultima riproduzione

en: Number of days since last skipped
it: Numero di giorni dall'ultima volta che è stata saltata

en: Number of days since modified
it: Numero di giorni da quando è stata modificata

en: Number of milliseconds
it: Numero di millisecondi

en: Number of seconds
it: Numero di secondi

en: Number of times played
it: Numero di volte che è stata ascoltata

en: Number of times skipped
it: Numero di volte che è stata saltata

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
it: ON -> più piccolo indica che è più probabile
    OFF -> più grande indica che è più probabile

en: ON less probable if genre is set
    OFF more probable if genre is set
it: ON meno probabile se il genere è impostato
    OFF più probabile se il genere è impostato

en: ON less probable if label is set
    OFF more probable if label is set
it: ON meno probabile se l'etichetta è impostata
    OFF più probabile se l'etichetta è impostata

en: Old name
it: Vecchio nome

en: On top of other windows instead of below
it: In cima alle altre finestre invece che al di sotto

en: One of these commands is required to play files of type {type} : {cmd}
it: Uno di questi comandi è necessario per riprodurre i file del tipo {type} : {cmd}

en: Only affect mp3 files that do not already have an id3v1 tag
it: Interessano unicamente i file mp3 che non hanno già un'etichetta id3v1

en: Only show similar artists from local library
it: Mostra unicamente artisti simili presenti nella collezione locale

en: Opacity
it: Opacità

en: Open Browser
it: Apri la finestra di navigazione

en: Open Browser window
it: Apri la finestra di navigazione

en: Open Context window
it: Apri la finestra delle informazioni

en: Open Custom window
it: Apri la finestra personalizzata

en: Open Equalizer
it: Apri l'equalizzatore

en: Open Playlist
it: Apri la scaletta

en: Open Preference window
it: Apri la finestra delle preferenze

en: Open Queue
it: Apri la coda di riproduzione

en: Open Queue window
it: Apri la finestra della coda di riproduzione

en: Open Search window
it: Apri la finestra di ricerca

en: Open containing folder
it: Apri la cartella

en: Open context page
it: Apri la pagina contestuale

en: Open existing list
it: Apri una lista esistente

en: Open folder
it: Apri cartella

en: Open last.fm website in your browser
it: Apri il sito last.fm sul tuo browser

en: Open link in Browser
it: Apri il collegamento nel browser

en: Open page layout
it: Apri il layout di pagina

en: Open special layouts as desktop widgets
it: Apri layout particolari come widget del desktop

en: Open this page in the web browser
it: Apri questa pagina nel browser web

en: Options
it: Opzioni

en: Options ...
it: Opzioni ...

en: Options for subgroup
it: Opzioni per il sottogruppo

en: Or you can use the field $files which will be replaced by the list of files, and only one command will be run
it: Oppure puoi utilizzare il campo $files che verrà rimpiazzato dalla lista dei file, e verrà eseguito un solo comando

en: Original Artist
it: Artista originale

en: Original Filename
it: File originale

en: Original release year
it: Anno di rilascio originale

en: Originaly from
it: Originariamente da

en: Other
it: Altro

en: Overlay layout :
it: Layout di sovrapposizione :

en: Owner identifier
it: Identificatore del proprietario

en: Path,Album,Disc,Track,File
it: Percorso,Album,Disco,Traccia,File

en: Path,File
it: Percorso,File

en: Pattern to find .lrc files :
it: Percorso in cui trovare i file .lrc :

en: Pause
it: Pausa

en: Picture
it: Immagine

en: Picture Type
it: Tipo di immagine

en: Picture cache : %d MB
it: Cache delle immagini : %d MB

en: Picture finder
it: Cerca immagini

en: Picture finder plugin
it: Plugin cerca immagini

en: Pictures and music files
it: File di immagini e musicali

en: Pictures files
it: File di immagini

en: Play
it: Riproduci

en: Play Only Displayed
it: Riproduci solamente i brani visualizzati

en: Play Only Selected
it: Riproduci solamente i brani selezionati

en: Play a list of files
it: Riproduci una lista di file

en: Play all songs from this album
it: Riproduci tutte le canzoni di questo album

en: Play all songs from this artist
it: Riproduci tutte le canzoni di questo artista

en: Play button
it: Pulsante riproduci

en: Play count
it: Numero di riproduzioni

en: Play counter
it: Contatore di riproduzioni

en: Play filter
it: Filtro riproduci

en: Play listed songs
it: Riproduci le canzoni in lista

en: Play order
it: Ordine di riproduzione

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Playback
it: Riproduzione

en: Playcount:
it: Numero di riproduzioni:

en: Played Today
it: Ascoltate oggi

en: Player mounted on :
it: Lettore montato su :

en: Player window layout :
it: Aspetto della finestra di riproduzione :

en: Playing
it: In riproduzione

en: Playing Album
it: Album in riproduzione

en: Playing Artist
it: Artista in riproduzione

en: Playing Filter
it: Filtro in riproduzione

en: Playing Title
it: Titolo in riproduzione

en: Playing and queue icons
it: Icone di riproduzione e attesa

en: Playing error : {error}
it: Errore di riproduzione : {error}

en: Playlist
it: Scaletta

en: Playlist 1
it: Scaletta 1

en: Playlist Empty
it: Scaletta vuota

en: Playlist Utilities Bar
it: Barra Strumenti delle scalette

en: Playlist empty
it: Scaletta vuota

en: Playlist files
it: File nella scaletta

en: Playlist filter
it: Filtro per la scaletta

en: Playlist filter :
it: Filtro per la scaletta :

en: Playlists
it: Scalette

en: Plugin not loaded
it: Plugin non caricato

en: Plugins
it: Plugin

en: Popup Custom window
it: Finestra personalizzata di popup

en: Popup Traytip
it: Popup dei suggerimenti

en: Popup notify window
it: Finestra popup di notifica

en: Popup playlist filter menu
it: Menu popup del filtro per la scaletta

en: Popup playlist order menu
it: Menu popup per l'ordine della scaletta

en: Popup queue menu
it: Menu popup della coda di riproduzione

en: Pre-set
it: Pre-impostati

en: Prefered place to load and save lyrics :
it: Luogo preferito da cui caricare e in cui salvare i testi delle canzoni :

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prepend
it: Aggiunte

en: Press a key or a key combination
it: Premi un tasto od una combinazione di tasti

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Song
it: Canzone precedente

en: Previous Song In Playlist
it: Canzone precedente nella scaletta

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Price paid
it: Prezzo pagato

en: Private Data
it: Dati privati

en: Produced (P)
it: Prodotto (P)

en: Progress
it: Progresso

en: Properties
it: Proprietà

en: Provides context views using MozEmbed or WebKit
it: Fornisce delle viste contestuali utilizzando MozEmbed o WebKit

en: Publication right
it: Diritto di pubblicazione

en: Publisher
it: Editore

en: Publisher/Studio logotype
it: logo dello studio/editore

en: Queue
it: Coda di riproduzione

en: Queue (%n)
it: Coda di riproduzione (%n)

en: Queue Edit
it: Modifica Coda di riproduzione

en: Queue album
it: Aggiungi album nella coda di riproduzione

en: Queue artist
it: Aggiungi artista nella coda di riproduzione

en: Queue empty
it: Coda di riproduzione vuota

en: Queue in Sidebar
it: Coda di riproduzione nella barra laterale

en: Queue mode
it: Modalità coda di riproduzione

en: Queue options
it: Opzioni coda di riproduzione

en: Quick Search
it: Ricerca rapida

en: Quick Search with SongTree
it: Ricerca rapida con SongTree

en: Quit
it: Termina

en: Quit when queue empty
it: Termina quando la coda di riproduzione è vuota

en: Radio title
it: Nome della radio

en: Radio url
it: Url della radio

en: Random
it: Casuale

en: Random Playback
it: Riproduzione Casuale

en: Random mode edition
it: Edizione della modalità casuale

en: Rating
it: Valutazione

en: Rating (picture)
it: Valutazione (immagine)

en: Rating between 0 and 100, or empty for default
it: Valutazione compresa tra 0 e 100, oppure vuoto per default

en: Rating range:
it: Intervallo della valutazione

en: Re-load layouts
it: Ricarica layout

en: Re-read tags
it: Rileggi etichette

en: Re-reading tags
it: Rilettura etichette

en: Re-shuffle
it: Rimescola

en: Read/write in file tag
it: Leggi/Scrivi l'etichetta del file

en: Recent Filters
it: Filtri recenti

en: Recent albums
it: Album recenti

en: Recent artists
it: Artisti recenti

en: Recent songs
it: Canzoni recenti

en: Recent songs include skipped songs that haven't been played.
it: Canzoni recenti incluse quelle saltate che non sono state ascoltate

en: Recently played
it: Ascoltate di recente

en: Recently played songs
it: Canzone precedente

en: Recording Dates
it: Date di registrazione

en: Recording date
it: Data di registrazione

en: Reference point :
it: Punto di riferimento :

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh list
it: Aggiorna lista

en: Regular expression
it: Aggiorna espressione

en: Regular expression :
it: Espressione regolare :

en: Regular expression didn't match
it: L'espressione regolare non ha prodotto risultati

en: Release date
it: Data di uscita

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
it: Ricorda l'ultimo Filtro/Scaletta tra le sessioni

en: Remember playing position between sessions
it: Ricorda la posizione del brano in riproduzione tra le sessioni

en: Remember playing song between sessions
it: Ricorda il brano in riproduzione tra le sessioni

en: Remember queue between sessions
it: Ricorda la coda di riproduzione tra le sessioni

en: Remove
it: Elimina

en: Remove a label from the current song
it: Elimina un'etichetta dalla canzone attuale

en: Remove all
it: Elimina tutto

en: Remove all songs
it: Elimina tutte le canzoni

en: Remove filter
it: Elimina filtro

en: Remove from disk
it: Elimina dal disco

en: Remove from library
it: Elimina dalla collezione

en: Remove from list
it: Elimina dalla lista

en: Remove from playlist
it: Elimina dalla scaletta

en: Remove from queue
it: Elimina dalla coda di riproduzione

en: Remove header, footer and left column from wikipedia pages
it: Elimina intestazione, piè di pagina e colonna di sinistra dalle pagine di wikipedia

en: Remove label
it: Elimina etichetta

en: Remove list
it: Elimina lista

en: Remove selected songs
it: Elimina le canzoni selezionate

en: Remove this field
it: Elimina questo campo

en: Remove this rule
it: Elimina questa regola

en: Remove this tab
it: Elimina questa scheda

en: Remove this tag
it: Elimina quest'etichetta

en: Remove this widget
it: Elimina questo widget

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename File
it: Rinomina File

en: Rename file
it: Rinomina file

en: Rename files using this pattern :
it: Rinomina i file usando questo schema :

en: Rename folder
it: Rinomina cartella

en: Rename this folder to :
it: Rinomina questa cartella come :

en: Rename/move files based on these fields :
it: Rinomina/sposta i file in base a questi campi :

en: Renaming {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}
it: Ridenominazione di {oldname}
    in {newname}
    fallita : {error}

en: Reorganize files and folders
it: Riorganizza file e cartelle

en: Repeat
it: Ripeti

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace existing values
it: Sostituisci i valori esistenti

en: Replace...
it: Sostituisci...

en: ReplayGain options
it: Opzioni ReplayGain

en: Replaygain analysis
it: Analisi ReplayGain

en: Rescan
it: Riesamina

en: Rescan Collection
it: Riesamina Collezione

en: Reset filter
it: Resetta filtro

en: Retrieves album-relevant information (review etc.) from allmusic.com.
it: Recupera informazioni interessanti sull'album (recensioni ecc.) da allmusic.com.

en: Review
it: Recensione

en: Rewind
it: Riavvolgi

en: Rhythmbox 2nd queue column
it: Seconda colonna della coda di riproduzione per Rhythmbox

en: Right aligned
it: Allineato a destra

en: Right side
it: Lato destro

en: Right-click to remove filters
it: Click destro per eliminare il filtro

en: Right-click to toggle shuffle/random
it: Clic col pulsante destro per abilitare mescola/casuale

en: Rip
it: Ripping

en: Rip plugin
it: Plugin di ripping

en: Ripping software :
it: Programma di ripping :

en: Run a command when playing a song
it: Esegue un comando quando riproduce una canzone

en: Run perl code
it: Esegui codice perl

en: Run system command
it: Esegui comando di sistema

en: Running time
it: Durata

en: Same Title
it: Stesso Titolo

en: Same album
it: Stesso album

en: Same artist
it: Stesso artista

en: Same title
it: Stesso titolo

en: Same year
it: Stesso anno

en: Sampling Rate
it: Velocità di campionamento

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Tags/Options
it: Salva Etichette/Opzioni

en: Save album info in:
it: Salva le informazioni sull'album in:

en: Save artist biography
it: Salva la biografia dell'artista

en: Save as...
it: Salva come...

en: Save current filter as
it: Salva il filtro attuale come

en: Save current list as
it: Salva la lista attuale come

en: Save lyrics
it: Salva i testi dei brani

en: Save now
it: Salva ora

en: Save picture as
it: Salva immagine come

en: Save review
it: Salva la recensione

en: Save tags/settings every %d minutes
it: Salva etichette/impostazioni ogni %d minuti

en: Saved
it: Salvato

en: Saved Lists
it: Liste Salvate

en: Saved filters
it: Filtri salvati

en: Saved lists
it: Liste salvate

en: Scan Collection
it: Esamina Collezione

en: Scan as an album
it: Esamina come album

en: Scan for new songs
it: Ricerca nuove canzoni

en: Scan per-file track gain
it: Ricerca il guadagno di traccia per ogni file

en: Scan this file
it: Esamina questo file

en: Scan using tag-defined album
it: Esegui una scansione utilizzando album con etichette

en: Scanning
it: Scansione in corso

en: Scroll with song
it: Scorri con la canzone

en: Scroll with the song
it: Scorri con la canzone

en: Search
it: Ricerca

en: Search :
it: Cerca :

en: Search Album
it: Cerca Album

en: Search Artist
it: Cerca Artista

en: Search Comment
it: Cerca Commento

en: Search Genre
it: Cerca Genere

en: Search Label
it: Cerca Etichetta

en: Search Title
it: Cerca Titolo

en: Search Title, Artist and Album
it: Cerca Titolo, Artista e Album

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label and Genre
it: Cerca Titolo, Artista, Album, Commento, Etichetta e Genere

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label, Genre and Filename
it: Cerca Titolo, Artista, Album, Commento, Etichetta, Genere e File

en: Search album
it: Cerca album

en: Search all fields
it: Cerca tutti i campi

en: Search allmusic for Artist
it: Cerca Artista su allmusic.com

en: Search amazon.com for Artist
it: Cerca Artista su amazon.com

en: Search and display lyrics
it: Cerca e visualizza il testo dei brani

en: Search box type
it: Tipo casella di ricerca

en: Search discogs for Artist
it: Cerca la discografia dell'artista

en: Search for Artist on youtube
it: Cerca Artista su youtube

en: Search for a picture on internet
it: Cerca un'immagine su internet

en: Search for artist on:
it: Cerca Artista su:

en: Search for current album
it: Cerca l'album attuale

en: Search for current artist
it: Cerca l'artista attuale

en: Search for new songs on startup
it: Cerca nuove canzoni all'avvio

en: Search google for Artist
it: Cerca Artista su google

en: Search on the web
it: Cerca sul web

en: Search options
it: Opzioni di ricerca

en: Search pitchfork for Artist
it: Cerca Artista su pitchfork.com

en: Search title
it: Cerca titolo

en: Search window layout :
it: Aspetto della finestra di ricerca :

en: Search:
it: Cerca:

en: Searching for a picture of :
it: Ricerca di un'immagine di :

en: Seek
it: Posizionamento

en: Select current song
it: Seleziona la canzone attuale

en: Select fields
it: Seleziona i campi

en: Select matches
it: Seleziona gli elementi corrispondenti

en: Select search fields
it: Seleziona i campi di ricerca

en: Selected :
it: Selezionato :

en: Selected songs
it: Canzoni selezionate

en: Selected songs to update :
it: Canzoni selezionate da aggiornare :

en: Selecting pictures
it: Selezionando immagini

en: Seller
it: Venditore

en: Send Title/Artist/Album in standard input
it: Invia Titolo/Artista/Album allo standard input

en: Set Current Song Rating
it: Modifica la valutazione della canzone attuale

en: Set Picture
it: Seleziona immagine

en: Set as primary filter
it: Seleziona come filtro principale

en: Set focus on a layout widget
it: Imposta il fuoco su un widget di layout

en: Set grouping
it: Seleziona raggruppamento

en: Set icon
it: Seleziona icona

en: Set player window layout
it: Seleziona l'aspetto della finestra di riproduzione

en: Set subgroup
it: Seleziona sottogruppo

en: Set {year} as year for all tracks on this album.
it: Imposta {year} come anno per tutte le tracce dell'album.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings on this page will only take effect after a restart
it: Le impostazioni su questa pagina avranno effetto solamente dopo il riavvio

en: Show
it: Mostra

en: Show Artist page on last.fm
it: Mostra la pagina dell'artista su last.fm

en: Show Artist page on wikipedia
it: Mostra la pagina dell'artista su wikipedia

en: Show album
it: Mostra l'album

en: Show artist's biography
it: Mostra la biografia dell'artista

en: Show artist's upcoming events
it: Mostra i prossimi concerti dell'artista

en: Show buttons
it: Mostra pulsanti

en: Show genre
it: Mostra il genere

en: Show info panel
it: Mostra informazioni

en: Show main window
it: Mostra la finestra principale

en: Show playlist
it: Mostra la scaletta

en: Show replaygain submenu
it: Mostra sottomenu di replaygain

en: Show similar artists
it: Mostra artisti simili

en: Show song details
it: Mostra dettagli sulla canzone

en: Show status bar
it: Mostra la barra di stato

en: Show suggestions
it: Mostra suggerimenti

en: Show tabs
it: Mostra schede

en: Show tray icon
it: Mostra icona nel vassoio di sistema

en: Show tray tip on song change
it: Mostra finestra d'informazioni al cambio di canzone

en: Show/Hide
it: Mostra/Nascondi

en: Show/Hide Browser
it: Mostra/Nascondi Browser

en: Show/Hide Cover
it: Mostra/Nascondi Cover

en: Show/Hide layout widget(s)
it: Mostra/Nascondi widget di layout

en: Show/Hide lyrics line
it: Mostra/Nascondi righe

en: Show/hide URI entry
it: Mostra/Nascondi la voce URI

en: Show/hide status bar
it: Mostra/Nascondi barra di stato

en: Shuffle
it: Mescola

en: Shuffle queue
it: Mescola coda di riproduzione

en: Shuffled albums
it: Album mescolati

en: Shuffled albums, shuffled tracks
it: Album mescolati, tracce mescolate

en: Shutdown command :
it: Comando di spegnimento :

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Similar
it: Simile

en: Similar Artists
it: Artisti Simili

en: Simple List View
it: Vista Lista Semplice

en: Simple title
it: Titolo semplice

en: Size
it: Dimensione

en: Skip count
it: Numero di volte saltate

en: Skip to next song if an error occurs
it: Salta alla prossima canzone se si verifica un errore

en: Small
it: Piccolo

en: Small album picture
it: Immagine dell'album piccola

en: Small player
it: Lettore piccolo

en: Smaller browser
it: Browser più piccolo

en: Song
it: Canzone

en: Song Properties
it: Proprietà canzone

en: Song informations
it: Informazioni sulla canzone

en: Song rating
it: Valutazione della canzone

en: SongTree groupings edition
it: Edizione del raggruppamento SongTree

en: Songs Properties
it: Proprietà canzoni

en: Songtree View
it: Vista Songtree

en: Sort
it: Ordina

en: Sort mode edition
it: Edizione della modalità di ordinamento

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Split artist names on :
it: Separa i nomi dell'artista in base a :

en: Start in tray
it: Avvia nel vassoio di sistema

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statusbar
it: Barra di stato

en: Stop
it: Ferma

en: Stop checking
it: Ferma la verifica

en: Stop scanning
it: Ferma la ricerca

en: Stop selecting pictures
it: Ferma la selezione delle immagini

en: Stop when queue empty
it: Ferma quando la coda di riproduzione è vuota

en: Stop, Play and Next buttons
it: Pulsanti Ferma, Riproduci e Successivo

en: Stop, Play and Next buttons and Time
it: Pulsanti Ferma, Riproduci e Successivo e Tempo

en: Stop, Play and Next buttons and Title/Artist
it: Pulsanti Ferma, Riproduci e Successivo e Titolo/Artista

en: Strip wikipedia pages
it: Semplifica le pagine di wikipedia

en: Styles
it: Stili

en: Submit Now-Playing OK
it: Invio della canzone attualmente in riproduzione OK

en: Submit OK
it: Invio OK

en: Submit failed :
it: Invio fallito :

en: Submit played songs to last.fm
it: Invia le canzoni ascoltate su last.fm

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Summary :
it: Riepilogo :

en: Sunday
it: Domenica

en: Switch to fullscreen mode
it: Passa alla modalità a schermo intero

en: System clock is not close enough to the current time
it: L'orologio di sistema non è sincronizzato con l'ora attuale

en: System command :
it: Comando di sistema :

en: Tags
it: Etichette

en: Terms of use
it: Condizioni d'uso

en: Text
it: Testo

en: The artists similar to the 'seed'-artist will be used to populate the queue, but you can decide to exclude the 'seed'-artist him/herself.
it: Gli artisti simili a quello di riferimento verranno usati per popolare la coda di riproduzione, ma puoi decidere di escludere l'artista stesso di riferimento.

en: Themes
it: Temi

en: These fields can be used :
it: Possono essere utilizzati questi campi :

en: This command is required to play files of type {type} : {cmd}
it: Per riprodurre i file del tipo {type} è necessario questo comando : {cmd}

en: This label is set for %d song. | This label is set for %d songs.
it[0]: Questa etichetta è impostata per %d canzone.
it[1]: Questa etichetta è impostata per %d canzoni.

en: This plugin requires :
it: E' necessario questo plugin :

en: This plugin retrieves artist-relevant information (biography, upcoming events, similar artists) from last.fm.
it: Questo plugin recupera informazioni relative all'artista (biografia, prossimi concerti, artisti simili) da last.fm.

en: Threshold to count a song as played : %d %
it: Limite per indicare una canzone come ascoltata : %d %

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time :
it: Tempo :

en: Timeout : %d seconds
it: Timeout : %d secondi

en: Timespan of the fade-out in seconds
it: Durata della dissolvenza in uscita in secondi

en: Title
it: Titolo

en: Title & icon
it: Titolo e icona

en: Title & progress
it: Titolo e avanzamento

en: Title - Artist - Album
it: Titolo - Artista - Album

en: Title: %t
it: Titolo: %t

en: Title: %t (Track No. %n)
it: Titolo: %t (Traccia Nr. %n)

en: Titlebar
it: Barra del titolo

en: Titlebar overlay plugin
it: Plugin di sovrapposizione della barra del titolo

en: Toggle Album Lock
it: Attiva/Disattiva Blocco Album

en: Toggle Artist Lock
it: Attiva/Disattiva Blocco Artista

en: Toggle Song Lock
it: Attiva/Disattiva Blocco Canzone

en: Toggle a label of the current song
it: Attiva/Disattiva un'etichetta per la canzone attuale

en: Toggle between Random/Shuffle and Ordered
it: Passa da Casuale/Mescola a Ordinato

en: Toggle fullscreen mode
it: Attiva/Disattiva la modalità a schermo intero

en: Toggle the fullscreen layout
it: Attiva/Disattiva la visualizzazione a schermo intero

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Tools
it: Strumenti

en: Total playcount:
it: Numero di riproduzioni totali:

en: Track
it: Traccia

en: Track Properties
it: Proprietà della traccia

en: Track gain
it: Guadagno di traccia

en: Track peak
it: Picco di traccia

en: Tray tip window layout :
it: Aspetto della finestra d'informazione :

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turn Off
it: Spegni

en: Turn off computer when queue empty
it: Spegni il computer quando la coda di riproduzione è vuota

en: Unique file identifier
it: Identificatore univoco del file

en: Unknown album
it: Album sconosciuto

en: Unknown field ({field})
it: Campo sconosciuto ({field})

en: Unknown filter :
it: Filtro sconosciuto :

en: Unknown layout '%s'
it: Layout sconosciuto '%s'

en: Unlock Album
it: Sblocca Album

en: Unlock Artist
it: Sblocca Artista

en: Unnamed custom command
it: Comando personalizzato senza nome

en: Unnamed filter
it: Filtro senza nome

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Update tags
it: Aggiorna etichette

en: Update tags...
it: Aggiorna etichette...

en: Upper left
it: In alto a sinistra

en: Upper right
it: In alto a destra

en: Use Equalizer
it: Utilizza Equalizzatore

en: Use ID3v2.4 instead of ID3v2.3 when creating an ID3v2 tag, ID3v2.3 are probably better supported by other softwares
it: Utilizza ID3v2.4 al posto di ID3v2.3 nella creazione di un'etichetta ID3v2. Probabilmente ID3v2.3 è meglio supportato da altri programmi

en: Use MozEmbed
it: Utilizza MozEmbed

en: Use ReplayGain
it: Utilizza ReplayGain

en: Use WebKit
it: Utilizza WebKit

en: Use a master filter
it: Utilizza un filtro principale

en: Use album normalization instead of track normalization
it: Utilizza la normalizzazione dell'album invece di quella della traccia

en: Use default regular expression
it: Utilizza un'espressione regolare predefinita

en: Use gstreamer
it: Utilizza gstreamer

en: Use latin1 encoding if possible in id3v2 tags
it: Se possibile, utilizza la codifica latin1 nelle etichette id3v2

en: Use tags from last.fm's XML event pages with a leading % (e.g. %headliner), furthermore linebreaks '<br>' and any text you'd like to have in between. E.g. '%title taking place at %startDate<br>in %city, %country<br><br>'
it: Utilizza le etichette delle pagine XML prelevate dalla sezione eventi di last.fm precedute dal simbolo % (es. %headliner), in aggiunta a interruzioni di riga come '<br>' e qualsiasi altro testo si desideri avere. Ad esempio: '%title si svolgerà il %startDate<br> a %city, %country<br><br>'

en: Use the playing filter
it: Utilizza il filtro di riproduzione

en: Use this picture as cover for album '{album}'
it: Utilizza quest'immagine come copertina per l'album '{album}'

en: Use this picture for artist '{artist}'
it: Utilizza quest'immagine per l'artista '{artist}'

en: Use {command} to play {ext} files
it: Utilizza {command} per riprodurre i file {ext}

en: Used for clipping prevention
it: Utilizzato per prevenire il clipping

en: Used for the Artists field
it: Utilizzato per il campo Artisti

en: Used to associate the saved value with a user or a function
it: Utilizzato per associare valori salvati a un utente od una funzione

en: User authentification error
it: Errore nell'autenticazione dell'utente

en: Value not written in file tag
it: Valore non scritto nell'etichetta del file

en: Value written in file tag
it: Valore scritto nell'etichetta del file

en: Various artists
it: Artisti vari

en: Version
it: Versione

en: View
it: Visualizza

en: View Binary
it: Visualizza Dati Binari

en: View binary data ...
it: Visualizza dati binari ...

en: Volume step :
it: Intervallo del volume :

en: Wait for more when queue empty
it: Rimani in attesa quando la coda di riproduzione è vuota

en: Warning : these are advanced options, don't change them unless you know what you are doing.
it: Attenzione: queste sono impostazioni avanzate, non effettuare modifiche se non sei sicuro di quello che stai facendo

en: Warning : using a folder with invalid encoding, you should rename it.
it: Attenzione: la cartella contiene una codifica non valida, dovresti rinominarla

en: Warning: all existing data for this field will be lost
it: Attenzione: tutti i dati esistenti in questo campo verranno persi

en: Warning: an identifier is needed
it: Attenzione: è necessario un identificatore

en: Warning: converting existing data to this format may be lossy
it: Attenzione: convertire i dati esistenti in questo formato può portare a perdite di dati

en: Web context
it: Contesto Web

en: Web context plugin
it: Plugin contesto Web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weighted Random
it: Modalità Casuale Ponderata

en: When added
it: All'aggiunta

en: When changing songs, the previous song is added to the recent list even if not played at all.
it: Cambiando canzone, la canzone precedente viene aggiunta alla lista recenti anche se non è stata ascoltata affatto

en: When current song
it: Quando si riproduce la canzone

en: Whole library
it: Collezione intera

en: Widget name
it: Nome del widget

en: Wikipedia Locale
it: Localizzazione Wikipedia

en: Will not write the tags except with the advanced tag editing dialog. The changes will be kept in the library instead.
    Warning, the changes for a song will be lost if the tag is re-read.
it: Le etichette non verranno scritte se non tramite la finestra di dialogo per l'editing avanzato delle etichette. Le modifiche verranno conservate nella collezione, invece.
    Attenzione, le modifiche fatte per una canzone verranno perse se l'etichetta viene riletta.

en: Will use default if not found
it: Verrà usato il valore predefinito se non viene trovato

en: Windows
it: Finestre

en: Words that begin with
it: Parole che iniziano per

en: Write filenames to ...
it: Salva i file in ...

en: Write value of selected fields in the tags. Useful for fields that were previously not written to tags, to make sure the current value is written.
it: Salva i valori dei campi selezionati nelle etichette. Utile per quei campi che non sono stati precedentemente salvati nelle etichette, per assicurarsi che il valore attuale sia scritto.

en: Writing tags
it: Scrittura delle etichette

en: Year
it: Anno

en: Year - Album
it: Anno - Album

en: Year - Artist
it: Anno - Artista

en: Yes
it: Si

en: You can force a check for these files by holding shift when selecting "Re-read tags"
it: Puoi eseguire un controllo forzato su questi file tenendo premuto shift quando selezioni "Rileggi etichette"

en: You can use some markup, eg :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>underline</u>
    Note that the markup may be ignored by the notification daemon
it: Puoi utilizzare alcuni marcatori, ad esempio :
    <b>grassetto</b> <i>corsivo</i> <u>sottolineato</u>
    Nota che il marcatore può essere ignorato dal demone di notifica

en: You must specify a base folder
it: Devi specificare una cartella principale

en: _Insert column
it: _Inserisci colonna

en: _Remove this column
it: _Rimuovi questa colonna

en: _Retry
it: _Riprova

en: _Sort by
it: _Ordina per

en: a bright coloured fish
it: un pesce dai colori brillanti

en: abort copy
it: annulla copia

en: abort move
it: annulla sposta

en: add
it: aggiungi

en: advanced options
it: opzioni avanzate

en: after
it: dopo

en: after %s
it: dopo %s

en: alphabetical
it: alfabetico

en: amixer control :
it: controllo amixer :

en: applied on reload
it: applicato dopo il riavvio

en: apply filter
it: applica il filtro

en: argument {n} :
it: argomento {n} :

en: artist
it: artista

en: auto detect
it: rilevamento automatico

en: autofill
it: completamento automatico

en: automatic size
it: dimensioni automatiche

en: back cover
it: quarta di copertina

en: band
it: gruppo

en: band/artist logotype
it: logo del gruppo/artista

en: before
it: prima

en: before %s
it: prima di %s

en: between
it: tra

en: between %s ago and %s ago
it: tra %s e %s fa

en: between %s and %s
it: tra %s e %s

en: between (absolute dates)
it: tra (date assolute)

en: between (relative dates)
it: tra (date relative)

en: big size
it: grandi dimensioni

en: bonus tracks
it: tracce bonus

en: boolean
it: booleano

en: broken
it: rotto

en: by
it: fatto da

en: by added
it: per aggiunta

en: by lastplay
it: per ultima riproduzione

en: by lastplay & bootleg
it: per ultima riproduzione e bootleg

en: by lastplay & play count
it: per ultima riproduzione e numero di esecuzioni

en: by play count
it: per numero di esecuzioni

en: by rating
it: per valutazione

en: by {artist} from {album}
it: per {artist} da {album}

en: by {author}
it: per {author}

en: bytes
it: byte

en: check length now
it: controlla la durata adesso

en: check now
it: controlla ora

en: cloud mode
it: modalità nuvola

en: command :
it: comando :

en: common number
it: numero comune

en: common string
it: stringa comune

en: composer
it: compositore

en: conductor
it: direttore d'orchestra

en: connection failed
it: connessione fallita

en: connection failed.
it: connessione fallita.

en: contains
it: contiene

en: contains %s
it: contiene %s

en: contains %s (case sensitive)
it: contiene %s (distingui maiuscole/minuscole)

en: counter
it: contatore

en: custom
it: personalizzato

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: default
it: predefinito

en: default filename
it: file predefinito

en: default folder
it: cartella predefinita

en: delete selected filter
it: elimina i filtri selezionati

en: delete selected grouping
it: elimina il raggruppamento selezionato

en: delete selected random mode
it: elimina la modalità casuale selezionata

en: delete selected sort mode
it: elimina la modalità di ordinamento selezionata

en: different folders
it: cartelle differenti

en: disc {disc}
it: disco {disc}

en: doesn't contain %s
it: non contiene %s

en: doesn't contain %s (case sensitive)
it: non contiene %s (distingui maiuscole/minuscole)

en: doesn't have a picture
it: non ha un'immagine

en: doesn't include %s
it: non include %s

en: doesn't include artist %s
it: non include l'artista %s

en: doesn't match regexp %s
it: non corrisponde all'espressione regolare %s

en: doesn't match regexp %s (case sensitive)
it: non corrisponde all'espressione regolare %s (distingui maiuscole/minuscole)

en: during performance
it: durante l'esibizione

en: during recording
it: durante la registrazione

en: empty
it: vuoto

en: enable gapless (experimental)
it: abilità la modalità 'senza interruzioni tra le tracce' (sperimentale)

en: error
it: errore

en: ex :
it: es :

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
it: esempio (canzone selezionata) : {score}  ({chances})

en: example :
it: esempio :

en: example : %s
it: esempio : %s

en: examples :
it: esempi :

en: fallback-gain : %d dB
it: guadagno di fallback : %d dB

en: false
it: falso

en: favorite
it: preferito

en: file tag
it: etichetta del file

en: filters
it: filtri

en: flags
it: indicatori

en: float
it: numero a virgola mobile

en: font size depends on
it: la dimensione del carattere dipende da

en: for files without a VBR header
it: per i file senza un'intestazione VBR

en: front cover
it: copertina

en: gmusicbrowser is playing %t from %l (%Y) by %a
it: gmusicbrowser sta riproducendo %t da %l (%Y) di %a

en: google images
it: immagini da google

en: google images (hi-res)
it: immagini da google (ad alta risoluzione)

en: group by
it: raggruppa per

en: half-life :
it: vita media :

en: has a picture
it: ha un'immagine

en: has at least one
it: ne ha almeno una

en: has been played
it: è stata riprodotta

en: has been skipped
it: è stata saltata

en: has none
it: non ne ha

en: hours
it: ore

en: huge size
it: dimensioni enormi

en: icecast server
it: server icecast

en: id3v1 tag
it: etichetta id3v1

en: ignore title
it: ignora il titolo

en: illustration
it: illustrazione

en: imported list
it: lista importata

en: in the bottom
it: in fondo

en: in the bottom %s
it: nelle ultime %s

en: in the top
it: nelle prime

en: in the top %s
it: nelle prime %s

en: includes
it: include

en: includes %s
it: include %s

en: includes artist
it: include l'artista

en: includes artist %s
it: include l'artista %s

en: integer
it: numero intero

en: interview
it: intervista

en: invalid pattern
it: schema non valido

en: inverse
it: inverso

en: is
it: è

en: is %s
it: è %s

en: is 44.1kHz
it: è 44.1kHz

en: is a flac file
it: è un file flac

en: is a mp3 file
it: è un file mp3

en: is a musepack file
it: è un file musepack

en: is a wavepack file
it: è un file wavepack

en: is an ape file
it: è un file ape

en: is equal to
it: è uguale a

en: is equal to %s
it: è uguale a %s

en: is false
it: è falso

en: is in
it: è in

en: is in %s
it: è in %s

en: is mono
it: è mono

en: is smart equal
it: è fortemente uguale

en: is smart equal to %s
it: è fortemente uguale a %s

en: is stereo
it: è stereo

en: is true
it: è vero

en: isn't %s
it: non è %s

en: isn't equal to %s
it: non è uguale a %s

en: isn't in %s
it: non è in %s

en: isn't mono
it: non è mono

en: isn't stereo
it: non è stereo

en: itunes doesn't support unsynchronised tags last time I checked, mostly affect tags with pictures
it: l'ultima volta che ho controllato, iTunes non accettava etichette non sincronizzate; questo interessa principalmente le etichette con immagini

en: last.fm plugin
it: plugin di last.fm

en: last.fm's similarity categories:
    >90 super
    >70 very high
    >50 high
    >30 medium
    >10 lower
it: categorie di somiglianza di last.fm:
    >90 super
    >70 molto alta
    >50 alta
    >30 media
    >10 bassa

en: lead artist
it: artista principale

en: leaflet page
it: pagina del volantino

en: left-side filter panes
it: pannello dei filtri a sinistra

en: length of songs
it: durata della canzone

en: less than
it: meno di

en: less than %s ago
it: meno di %s fa

en: lyricist
it: paroliere

en: lyrics file
it: file lyrics

en: matches regexp
it: corrisponde all'espressione regolare

en: matches regexp %s
it: corrisponde all'espressione regolare %s

en: matches regexp %s (case sensitive)
it: corrisponde all'espressione regolare %s (distingui maiuscole/minuscole)

en: maximum font size
it: dimensione massima del carattere

en: media
it: supporto

en: medium size
it: dimensioni medie

en: minimal
it: minimale

en: minimum font size
it: dimensioni minime del carattere

en: minutes
it: minuti

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

en: more than
it: più di

en: more than %s ago
it: più di %s fa

en: mosaic mode
it: modalità mosaico

en: movie/video screen capture
it: schermata di acquisizione film/video

en: mp3 files without a VBR header requires a full scan to check its real length and bitrate
it: file mp3 sprovvisti di un'intestazione VBR hanno bisogno di una scansione approfondita per verificare la loro reale durata e il bitrate

en: mplayer executable :
it: eseguibile mplayer:

en: mplayer options :
it: opzioni di mplayer :

en: multi-lines string
it: stringa multi-linea

en: name of the new filter
it: nome del nuovo filtro

en: name of the new grouping
it: nome del nuovo raggruppamento

en: name of the new random mode
it: nome della nuova modalità casuale

en: name of the new sort mode
it: nome della nuova modalità di ordinamento

en: never
it: mai

en: never played
it: mai ascoltata

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
it: non è stato trovato alcun riscontro, potresti rimuovere alcuni termini di ricerca

en: no order
it: nessun ordine

en: no picture
it: nessuna immagine

en: no pictures
it: nessuna immagine

en: no plugins found
it: nessun plugin trovato

en: no songs needs checking
it: nessuna canzone ha bisogno di essere controllata

en: no splitting
it: nessuna suddivisione

en: no to all
it: no a tutti

en: noname
it: nessun nome

en: normal
it: normale

en: not between %s ago and %s ago
it: non è tra %s e %s fa

en: not between %s and %s
it: non è tra %s e %s

en: not bootleg
it: nessun bootleg

en: not in the bottom %s
it: non nelle ultime %s

en: not in the top %s
it: non è nelle prime %s

en: not present in %s
it: non è presente in %s

en: not set to %s
it: non è impostato a %s

en: not the %s least recent
it: non le %s meno recenti

en: not the %s most recent
it: non le %s più recenti

en: number of songs
it: numero di canzoni

en: number of songs in filter
it: numero di canzoni nel filtro

en: only show entries with at least n songs
it: mostra unicamente le voci con almeno n canzoni

en: only works when the artist-info tab is displayed
it: funziona solamente quando l'etichetta delle informazioni sull'artista è visualizzata

en: only works with some lyrics source and when the lyrics tab is active
it: funziona unicamente con alcune fonti per i testi dei brani e solo quando l'etichetta dei testi è attiva

en: open context window
it: apri la finestra delle informazioni

en: options
it: opzioni

en: or %d seconds
it: o %d secondi

en: other
it: altro

en: other file icon
it: altre icone

en: output device :
it: dispositivo di output :

en: perl code
it: codice perl

en: picture size
it: dimensioni dell'immagine

en: play count average
it: media del numero di riproduzioni

en: played>4
it: ascoltata > 4

en: port :
it: porta :

en: present in %s
it: presente in %s

en: present in list
it: presente nella lista

en: quit
it: termina

en: rating
it: valutazione

en: rating average
it: media della valutazione

en: recording location
it: luogo di registrazione

en: requires xdg-screensaver
it: necessita di xdg-screensaver

en: reset filter {nb}
it: resetta filtro {nb}

en: reset format
it: resetta formato

en: reset primary filter
it: resetta filtro principale

en: reset secondary filter
it: resetta filtro secondario

en: retry
it: riprova

en: retry in {seconds} s
it: riprova tra {seconds} secondi

en: reverse order
it: ordine inverso

en: save as '{name}'
it: salva come '{name}'

en: save filter as
it: salva filtro come

en: save grouping as
it: salva raggruppamento come

en: save random mode as
it: salva modalità casuale come

en: save sort mode as
it: salva modalità di ordinamento come

en: saved filters
it: filtri salvati

en: saved groupings
it: raggruppamenti salvati

en: saved random modes
it: modalità casuali salvate

en: saved sort modes
it: modalità di ordinamento salvate

en: scan now
it: cerca adesso

en: seconds
it: secondi

en: set to
it: impostato a

en: set to %s
it: impostato a %s

en: show pictures
it: mostra immagini

en: show the 'All' row
it: mostra la riga 'Tutti'

en: similar-artists
it: artisti simili

en: skin options
it: opzioni del tema

en: skip count average
it: media del numero di volte che è stata saltata

en: small size
it: piccole dimensioni

en: sort by
it: ordina per

en: static list
it: lista statica

en: stop
it: ferma

en: string
it: stringa

en: supports :
it: supporta :

en: text format
it: formato del testo

en: text mode
it: modalità testuale

en: the %s least recent
it: le %s meno recenti

en: the %s most recent
it: le %s più recenti

en: the command {name}
it: il comando {name}

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
it: la codifica predefinita per ID3v2.3 è utf16 mentre quella per ID3v2.4 è utf8

en: the file {name}
it: il file {name}

en: the least recent
it: la meno recente

en: the most recent
it: la più recente

en: the {name} perl module
it: il modulo perl {name}

en: then {action}
it: poi {action}

en: times
it: volte

en: toggle Intersection mode
it: abilita/disabilita la modalità Intersezione

en: toggle Invert mode
it: abilita/disabilita la modalità Invertito

en: tools
it: strumenti

en: true
it: vero

en: turn off
it: spegni

en: unknown
it: sconosciuto

en: unknown error
it: errore sconosciuto

en: unnamed random mode
it: modalità casuale sconosciuta

en: url-encoded list of files
it: lista di file (codifica url)

en: url-encoded list of files/folders
it: lista di file/cartelle (codifica url)

en: use :
it: usa :

en: use album name
it: usa il nome dell'album

en: use default
it: usa predefiniti

en: use gnome settings
it: usa le impostazioni di gnome

en: use song folder
it: usa la cartella della canzone

en: use standard strftime variables
it: usa le variabili standard di strftime

en: username :
it: nome utente :

en: using skin :
it: tema utilizzato :

en: wait for more
it: attendere

en: weeks
it: settimane

en: weight :
it: peso :

en: wikipedia, lyrics, and custom webpages
it: wikipedia, testi dei brani e pagine personalizzate

en: with browser
it: con il browser

en: with browser & queue
it: con il browser e la coda di riproduzione

en: with browser (SongTree)
it: con il browser (SongTree)

en: with lists
it: con le liste

en: with picture
it: con le immagini

en: with playlist
it: con la scaletta

en: with queue
it: con la coda di riproduzione

en: with search
it: con la ricerca

en: with search and lists
it: con la ricerca e le liste

en: with search and lists 2
it: con la ricerca e le liste 2

en: without gstreamer : one stream per file, one connection at a time
    with gstreamer : one continuous stream, multiple connection possible
it: senza gstreamer : un solo flusso per file, una connessione alla volta
    con gstreamer : un flusso continuo, connessioni multiple possibili

en: x offset :
it: spostamento orizzontale :

en: y offset :
it: spostamento verticale

en: year
it: anno

en: year (highest)
it: anno (più vecchio)

en: years
it: anni

en: yes to all
it: si a tutti

en: {album}
    <small>by</small> {artist}
it: {album}
    <small>di</small> {artist}

en: {folder} already exists
it: {folder} esiste già

en: {hours} hours {min} min {sec} s
it: {hours} ore {min} min {sec} sec

en: {min} min {sec} s
it: {min} min {sec} sec

en: {outputname} output settings
it: {outputname} impostazioni di output

en: {songs} by {artists}
it: {songs} di {artists}

en: {song} by {artist}
it: {song} di {artist}

en: |-separated list of widget names
it: |- lista separata di widget
