gmusicbrowser 1.1009 - en to ja translation catalogue (1223 entries)

en:  Context pane layout
ja: コンテキストペインレイアウト

en:  Fields
ja: フィールド

en:  Review
ja: レビュー

en: %d Album | %d Albums
ja[0]: %d アルバム
ja[1]: %d アルバム

en: %d Artist | %d Artists
ja[0]: %d アーティスト
ja[1]: %d アーティスト

en: %d Upcoming Event | %d Upcoming Events
ja[0]: %d 今後のイベント
ja[1]: %d 今後のイベント

en: %d album | %d albums
ja[0]: %d アルバム
ja[1]: %d アルバム

en: %d artist | %d artists
ja[0]: %d アーティスト
ja[1]: %d アーティスト

en: %d file | %d files
ja[0]: %d ファイル
ja[1]: %d ファイル

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
ja[0]: %d ファイル {folder} 内
ja[1]: %d ファイル {folder} 内

en: %d folder | %d folders
ja[0]: %d フォルダ
ja[1]: %d フォルダ

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒
ja[1]: %d 秒

en: %d song | %d songs
ja[0]: %d 曲
ja[1]: %d 曲

en: %d song added | %d songs added
ja[0]: %d 曲追加
ja[1]: %d 曲追加

en: %d song in queue | %d songs in queue
ja[0]: キュー内に %d 曲
ja[1]: キュー内に %d 曲

en: %d song in the library | %d songs in the library
ja[0]: ライブラリ内に %d 曲
ja[1]: ライブラリ内に %d 曲

en: %d song selected | %d songs selected
ja[0]: %d 曲選択
ja[1]: %d 曲選択

en: '{file}' exists. Overwrite ?
ja: '{file}' は既に存在します。上書しますか ?

en: (%d song excluded) | (%d songs excluded)
ja[0]: (%d 曲処理済)
ja[1]: (%d 曲処理済)

en: (case insensitive)
ja: (大文字と小文字を区別しない)

en: (common parent folder : {common})
ja: (共通の親フォルダ : {common})

en: (other)
ja: (その他)

en: (see http://www.last.fm)
ja: (http://www.last.fm を確認)

en: (unstable)
ja: (不安定)

en: - When selecting a song, the playlist filter will be reset if the song is not in it
    - Skip to another song when removing the current song from the playlist
ja: - 楽曲が選択されていないとプレイリストフィルタはリセットされます
    - 現在の楽曲をプレイリストから除くと他の曲にスキップします

en: 3 Filter panes
ja: 3 フィルタペイン

en: 32x32 PNG file icon
ja: 32x32 PNG ファイルアイコン

en: 50 Last Added
ja: 最近追加された50アイテム

en: 50 Last Played
ja: 最近再生された50アイテム

en: 50 Most Played
ja: 最も再生された50アイテム

en: <Unknown>
ja: <不明>

en: Abort
ja: 中止

en: Abort ReplayGain analysis
ja: リプレイゲインの分析中止

en: About to delete {files}
    Are you sure ?
ja:  {files} の削除
    よろしいですか?

en: Actions are not supported by current notification daemon
ja: 現在の通知デーモンではこの操作はサポートされていません

en: Add
ja: 追加

en: Add Files ...
ja: ファイルの追加 ...

en: Add Music
ja: 楽曲の追加

en: Add a button to rip a CD
ja: CDリッピングを行うボタンの追加

en: Add a filter
ja: フィルタの追加

en: Add a fullscreen button
ja: フルスクリーンボタンの追加

en: Add a fullscreen button to layouts that can accept extra buttons
ja: レイアウトにフルスクリーンボタンを追加(ボタンを追加できる場合のみ)

en: Add a group
ja: グループの追加

en: Add a label to the current song
ja: 現在の楽曲にラベルを追加

en: Add a list of files/folders to the playlist
ja: プレイリストにファイル/フォルダのリストを追加

en: Add a radio
ja: ラジオを追加

en: Add files or folders
ja: ファイル/フォルダの追加

en: Add files/folders to library
ja: ライブラリにファイル/フォルダを追加

en: Add folder
ja: フォルダを追加

en: Add folder ...
ja: フォルダを追加 ...

en: Add new label
ja: 新規ラベルの追加

en: Add new radio
ja: 新規ラジオの追加

en: Add rule :
ja: ルールを追加 ：

en: Add shorcut key
ja: ショートカットキーの追加

en: Add tab
ja: タブの追加

en: Add to existing values
ja: 既知の値に追加

en: Add to list
ja: リストへ追加

en: Add to queue
ja: キューへ追加

en: Add {value} to {field} for all tracks on this album.
ja: 本アルバムの全トラックへ {field} に{value} を追加

en: Added
ja: 追加済

en: Added Today
ja: 本日追加済

en: Adding a radio
ja: ラジオ追加中

en: Additionally this format can be used :
     default number1 format1 number2 format2 ...
     dates more recent than number1 seconds will use format1, ...
ja: 本書式を追加で使用可能です
     デフォルト ナンバー1 書式1 ナンバー2 書式2 ...
     ナンバー1より新しい 秒数は 書式1に記載する、 ...

en: Adds a menu entry to artist/album context menu, allowing to search the picture/cover in google and save it.
ja: googleで画像/カバーを検索し保存できるよう、アーティスト/アルバムコンテキストメニューにエントリを追加

en: Adds labels to the current song
ja: 現在の楽曲にラベルを追加

en: Adds menu entries to song contextual menu
ja: 楽曲コンテキストメニューにメニューエントリを追加

en: Advanced Search ...
ja: 高度検索 ...

en: Advanced Tag Editing
ja: 高度なタグ編集

en: Album
ja: アルバム

en: Album and artist
ja: アルバムとアーティスト

en: Album and artist on the left side
ja: 左側のアルバムとアーティスト

en: Album artist
ja: アルバムアーティスト

en: Album artist or artist
ja: アルバムアーティストもしくはアーティスト

en: Album gain
ja: アルバムゲイン

en: Album mode
ja: アルバムモード

en: Album peak
ja: アルバムピーク

en: Album picture
ja: アルバム画像

en: Album picture & info
ja: アルバム画像 & 情報

en: Album pictures
ja: アルバム画像

en: Album playcount:
ja: アルバム再生数:

en: Album shuffle
ja: アルバムシャッフル

en: Album with picture
ja: 画像ありアルバム

en: Album year(s)
ja: アルバム年

en: Album: %l
ja: アルバム: %l

en: Album: %l (%Y)
ja: アルバム: %l (%Y)

en: Albuminfo
ja: アルバム情報

en: Albuminfo plugin
ja: アルバム情報プラグイン

en: Albums
ja: アルバム

en: All
ja: すべて

en: All Songs
ja: 全楽曲

en: All albums
ja: 全アルバム

en: All artists
ja: 全アーティスト

en: All files
ja: 全ファイル

en: All genres
ja: 全ジャンル

en: All labels
ja: 前ラベル

en: All moods
ja: 全モード

en: All of :
ja: すべて:

en: All songs
ja: 全楽曲

en: All styles
ja: 全スタイル

en: All themes
ja: 全テーマ

en: Allow for scheduling fade-out and stop
ja: フェードアウトと停止のスケジューリングを許可

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v1.0 standard
ja: MPRIS v1.0 standardを用いた gmusicbrowser の DBus経由での制御を許可

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v2.0 standard
ja: MPRIS v2.0 standardを用いた gmusicbrowser の DBus経由での制御を許可

en: Amount of volume changed by the mouse wheel
ja: マウスホイールで変更されたボリューム量

en: Append
ja: 追加

en: Append (only if not already present)
ja: 追加 (存在しない場合のみ)

en: Append to playlist
ja: プレイリストに追加

en: Application
ja: アプリケーション

en: Are you sure you want to delete the '{label}' label ?
ja: 本当に '{label}' ラベルを削除しますか?

en: Arguments
ja: 引数

en: Artist
ja: アーティスト

en: Artist & album
ja: アーティスト & アルバム

en: Artist (Year - Album)
ja: アーティスト(年 - アルバム)

en: Artist Biography
ja: アーティストのバイオグラフィー

en: Artist URL
ja: アーティスト URL

en: Artist picture
ja: アーティストの画像

en: Artist playcount:
ja: アーティスト再生回数:

en: Artist,Album,Disc,Track
ja: アーティスト,楽曲,ディスク,トラック

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
ja: アーティスト,データ,アルバム,ディスク,トラック

en: Artist: %a
ja: アーティスト: %a

en: Artistinfo
ja: アーティスト情報

en: Artistinfo plugin
ja: アーティスト情報プラグイン

en: Artists
ja: アーティスト

en: Ascending order
ja: 昇順

en: Ask confirmation only if file already exists
ja: ファイルが既に存在する場合のみ確認を求める

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio properties
ja: オーディオプロパティ

en: Auto
ja: 自動選択

en: Auto fill based on filenames ...
ja: ファイル名に基づき自動記載

en: Auto fill only blank fields
ja: 空フィールドのみ自動記載

en: Auto filter
ja: オートフィルタ

en: Auto-fill queue
ja: キューを自動記載

en: Auto-fill queue with similar artists (from last.fm)
ja: 類似アーティスト(last.fmからの)でキューを自動記載

en: Auto-increment track numbers
ja: トラック番号の自動増加

en: Auto-save fields with data from allmusic
ja: Allmusicからのデータでフィールドを自動保存

en: Auto-scroll
ja: 自動スクロール

en: Automatically remove current song if not found
ja: 見つからない場合自動的に現在の楽曲を削除する

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Autosave plugin
ja: 自動保存プラグイン

en: Average rating:
ja: 平均レーティング:

en: Base Folder :
ja: ベースフォルダ :

en: Biography
ja: バイオグラフィ

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Body :
ja: ボディ :

en: Body text is not supported by current notification daemon
ja: ボディテキストは現在の通知デーモンではサポートされていません

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser views
ja: ブラウザビュー

en: Browser window layout :
ja: ブラウザウィンドウレイアウト :

en: Browser with SongTree
ja: SongTreeのブラウザ

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buttons, Song & Cover
ja: ボタン, 楽曲 & カバー

en: Can be relative by using + or -
ja: + もしくは - を用いて相対パスを指定できます

en: Can't change the volume in non-gstreamer iceserver mode
ja: gstreamer未使用での iceserverモードではボリュームを変更できません

en: Can't change the volume. Needs amixer (packaged in alsa-utils) to change volume when using this audio backend.
ja: ボリュームを変更できません。このオーディオバックエンドを使用している場合、amixer(alsa-utilsにパッケージング)が必要です。

en: Can't create sink '{sink}'
ja: シンク '{sink}' を作成できません

en: Can't read file or invalid file
ja: ファイルを読込できないか無効なファイルです。

en: Can't write in base folder '{folder}'.
ja: ベースフォルダ '{folder}' を書き込みできません。

en: Capitalize
ja: 大文字に変換

en: Capitalize each word
ja: 各文字列を大文字化する

en: Case insensitive
ja: 大文字小文字を区別しない

en: Case sensitive
ja: 大文字小文字を区別する

en: Case-sensitive
ja: 大文字小文字を区別する

en: Change Display
ja: デイスプレイの変更

en: Change default text color
ja: 既定のテキスト色を変更

en: Change default text font and size
ja: 既定のテキストフォントとサイズを変更

en: Change the context visibility
ja: コンテキストの可視性を変更する

en: Channels
ja: チャンネル

en: Check Collection
ja: コレクションのチェック

en: Check for updated/deleted songs on startup
ja: 起動時にアップロード/削除された楽曲をチェック

en: Check for updated/removed songs
ja: アップロード/削除された楽曲をチェック

en: Check real length of mp3
ja: mp3の実際の長さをチェック

en: Checking length/bitrate
ja: 長さ/ビットレートのチェック中

en: Checking songs
ja: 楽曲のチェック中

en: Choose Album From this Artist
ja: このアーティストのアルバムを選択

en: Choose Artist/Album/Song
ja: アーティスト/アルバム/楽曲を選択

en: Choose Picture
ja: 画像を選択

en: Choose Random Album
ja: アルバムをランダムに選択

en: Choose a folder
ja: フォルダを選択

en: Choose directory to copy files to
ja: ファイルをコピーするディレクトリを選択

en: Choose directory to move files to
ja: ファイルを移動するディレクトリを選択

en: Choose files
ja: ファイルを選択

en: Choose folder to add
ja: 追加するフォルダを選択

en: Choose font for lyrics
ja: 歌詞のフォントを選択

en: Choose font...
ja: フォントを選択...

en: Choose icon for label {name}
ja: ラベル {name} のアイコンを選択

en: Choose page to open
ja: 開くページを選択

en: Choose picture for '%s'
ja:  '%s' 向けの画像を選択

en: Choose playlist files to import
ja: インポートするプレイリストファイルを選択

en: Clear
ja: クリア

en: Clear playlist filter
ja: プレイリストフィルタのクリア

en: Clear queue
ja: キューのクリア

en: Clear selected fields
ja: 選択済フィールドのクリア

en: Click to show fullsize image
ja: クリックしてフルサイズ画像を表示

en: Client banned, contact gmusicbrowser's developer
ja: クライアントが不正終了しました。gmusicbrowserの開発者に連絡してください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close a filter
ja: フィルターを閉じる

en: Close to tray
ja: トレーに閉じる

en: Collection
ja: コレクション

en: Command
ja: コマンド

en: Command to launch when the button is pressed
ja: ボタンが押された時に起動するコマンド

en: Command used when
    'turn off computer when queue empty'
    is selected
ja: 'キューが空の時PCをシャットダウン'
    が選択された際に利用されるコマンド

en: Command when playing song changed :
ja: 演奏中の楽曲が変更した際のコマンド :

en: Command when stopped :
ja: 演奏停止時のコマンド :

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Compilation
ja: コンピレーション

en: Composer
ja: 作曲者

en: Conductor
ja: 指揮者

en: Connect through a proxy
ja: プロキシ経由で接続

en: Connections from :
ja: 接続元 :

en: Context
ja: コンテキスト

en: Control
ja: コントロール

en: Conz Aishi (with Filter Panes)
ja: Conz Aishi (+フィルタペイン)

en: Conz Glimm (different controls)
ja: Conz Glimm (他のコントロール)

en: Copy
ja: コピー

en: Copy failed
ja: コピーに失敗

en: Copy link address
ja: リンクアドレスのコピー

en: Copy to mounted portable player
ja: マウント済携帯プレーヤへコピー

en: Copy to portable player
ja: 携帯プレーヤへコピー

en: Copying file | Copying %d files
ja[0]: ファイルコピー中
ja[1]: %d ファイルコピー中

en: Copyright
ja: コピーライト

en: Cover Size :
ja: カバーサイズ :

en: Create ID3v2 tags as ID3v2.4
ja: ID3v2タグをID3v2.4で作成

en: Current song must always be in the playlist
ja: 現在の楽曲は常にプレイリストにある

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Custom command :
ja: カスタムコマンド :

en: Custom context pages :
ja: カスタムコンテキストページ :

en: Custom formats
ja: カスタムフォーマット

en: Custom pipeline
ja: カスタムパイプライン

en: Custom...
ja: カスタム...

en: Date
ja: 日付

en: Date format :
ja: 日付書式 :

en: Date of purchase
ja: 購入日付

en: Debut Album
ja: デビューアルバム

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Decrease volume
ja: 音量を下げる

en: Default
ja: 既定

en: Default fullscreen
ja: 既定のフルスクリーン

en: Default rating : %d %
ja: 既定のレーティング : %d %

en: Default text color
ja: 既定のテキスト色

en: Default text font
ja: 既定のテキストフォント

en: Delay before showing tray tip popup on mouse over : %d ms
ja: マウスカーソルがアイコン上にある際にトレイチップが表示されるまでの時間 : %d ms

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Selected Songs
ja: 選択楽曲の削除

en: Delete list
ja: リストの削除

en: Descending order
ja: 降順

en: Descr.
ja: 詳細

en: Description
ja: 詳細

en: Desktop widgets
ja: デスクトップウィジェット

en: Desktop widgets plugin
ja: デスクトップウィジェットプラグイン

en: Disable screensaver when fullscreen and playing
ja: フルスクリーン表示＋再生中はスクリーンセーバを無効化

en: Disabled
ja: 無効化

en: Disc
ja: ディスク

en: Disc #
ja: ディスク #

en: Disc name
ja: ディスク名

en: Display (:1 or host:0 for example)
ja: 表示 (:1 もしくは ホスト:0 例えば)

en: Display Songs
ja: 楽曲を表示

en: Display a special layout in or around the titlebar of the focused window
ja: フォーカスされたウィンドウのタイトルバー周囲に特別なレイアウトを表示

en: Display stop/next actions
ja: 停止/次へ のアクションを表示

en: Display synchronized lyrics of the current song
ja: 現楽曲の同期された歌詞を表示

en: Display tray tip for %d ms
ja:  %d msの間トレイtipを表示

en: Do not add a title row
ja: タイトル行を追加しない

en: Do not create an id3v1 tag in mp3 files
ja: mp3ファイル内にid3v1タグを生成しない

en: Do not unsynchronise id3v2 tags
ja: id3v2タグを非同期にしない

en: Do not write the tags
ja: タグを書き込みしない

en: Don't add the overlay to dialogs
ja: ダイアログをオーバレイ表示しない

en: Don't know how to play files of type {type}
ja: {type} タイプのファイルの再生方法が不明です

en: Don't notify if the main window is visible
ja: メインウィンドウを表示中は通知しない

en: Don't submit current song
ja: 現在の楽曲をsubmitしない

en: Drag and drop songs here to replace the selection.
ja: 選択を置き換えるために楽曲をここへドラッグする

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Current Song Properties
ja: 現楽曲のプロパティを編集

en: Edit Lyrics
ja: 歌詞の編集

en: Edit Lyrics ...
ja: 歌詞の編集...

en: Edit Multiple Songs Properties
ja: 複数楽曲のプロパティ編集

en: Edit Settings
ja: 設定の編集

en: Edit auto-fill formats ...
ja: 自動入力書式の編集...

en: Edit filter
ja: フィルタの編集

en: Edit filter...
ja: フィルタの編集

en: Edit grouping ...
ja: グルーピングの編集...

en: Edit in the last.fm wiki
ja: last.fm wikiの編集

en: Edit labels
ja: ラベルの編集

en: Edit list
ja: リストの編集

en: Edit ordered modes ...
ja: 順番モードの編集...

en: Edit random modes ...
ja: ランダムモードの編集...

en: Edit rating
ja: レーティングの編集

en: Edit selected song properties
ja: 選択楽曲のプロパティを編集

en: Edit...
ja: 編集...

en: Editing list :
ja: リストの編集 :

en: Editing tags
ja: タグの編集

en: Embedded lyrics
ja: 埋め込み歌詞

en: Embedded picture
ja: 埋め込み画像

en: Encapsulated object
ja: 埋め込みオブジェクト

en: Encoder
ja: エンコーダ

en: Encoding used for id3v1 tags :
ja: id3v1タグで使用されるエンコード :

en: Enqueue
ja: キューに追加

en: Enqueue Action
ja: アクションのキュー追加

en: Enqueue Displayed
ja: 表示済項目のキュー追加

en: Enqueue Selected
ja: 選択項目のキュー追加

en: Enqueue Selected Songs
ja: 選択楽曲のキュー追加

en: Enqueue Songs from Current Album
ja: 現在のアルバムをキュー追加

en: Enqueue Songs from Current Artist
ja: 現在のアーティストの楽曲をキュー追加

en: Enqueue a list of files/folders
ja: ファイル/フォルダリストをキュー追加

en: Enqueue filter
ja: フィルタのキュー追加

en: Enter album name
ja: アルバム名を入力

en: Enter custom event string :
ja: カスタムイベント文字列を入力 :

en: Equalizer
ja: イコライザ

en: Error :
ja: エラー :

en: Error saving artistbio in '{file}' :
    {error}
ja: アーティストのバイオグラフィをファイル'{file}' へ保存中にエラー :
    {error}

en: Error saving lyrics in '{file}' :
    {error}
ja: 歌詞をファイル '{file}' へ保存中にエラー :
    {error}

en: Error saving review in '{file}' :
    {error}
ja: '{file}' へのレビュー保存に失敗 :
    {error}

en: Error writing '{file}'
ja: '{file}' の書込に失敗

en: Error: invalid filename pattern
ja: エラー: 無効なファイル名パターン

en: Events
ja: イベント

en: Example :
ja: 例 :

en: Exclude 'seed'-artist from queue
ja: キューから  'seed'-アーティストを除外する

en: Execute custom command on selected files
ja: 選択ファイルからカスタムコマンドを実行する

en: Export
ja: エクスポート

en: Export plugin
ja: エクスポートプラグイン

en: Export song properties to a .csv file
ja: 楽曲プロパティを.csvファイルにエクスポート

en: Export to .m3u file
ja: .m3uファイルにエクスポート

en: Extra fields
ja: エキストラフィールド

en: Extra gain
ja: エキストラゲイン

en: Extract guest artist from title :
ja: タイトルからゲストアーティストを抽出 :

en: Fade-out
ja: フェードアウト

en: Fade-out in %d seconds
ja: %d 秒でフェードアウト

en: Fade-out then stop
ja: 停止時にフェードアウト

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fields
ja: フィールド

en: File
ja: ファイル

en: File properties
ja: ファイルプロパティ

en: File type
ja: ファイルタイプ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename extension
ja: ファイル名拡張子

en: Filename format :
ja: ファイル名書式 :

en: Filename without extension
ja: 拡張子なしでのファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter :
ja: フィルタ :

en: Filter edition
ja: フィルタのエディション

en: Filter on playing Album
ja: 再生中アルバムのフィルタ

en: Filter on playing Artist
ja: 再生中アーティストのフィルタ

en: Filter on playing Song
ja: 再生中楽曲のフィルタ

en: Filter on this album
ja: 本アルバムのフィルタ

en: Filter on this artist
ja: 本アーティストのフィルタ

en: Find :
ja: 検索 :

en: Find a unique filename if file already exists
ja: ファイルが既に存在する場合ユニークなファイル名を検索

en: Find songs in same albums
ja: 同一アルバムの楽曲を検索

en: Find songs with same artists
ja: 同一アーティストの楽曲を検索

en: Find songs with the same names
ja: 同一名の楽曲を検索

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folder (right-aligned)
ja: フォルダ(右寄せ)

en: Folder format :
ja: フォルダ書式 :

en: Folder pattern :
ja: フォルダパターン :

en: Folders to search for new songs
ja: 新規楽曲を検索するフォルダ

en: Follow playing song
ja: 再生中の楽曲に追従

en: Follow selected song
ja: 選択楽曲に追従

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Found but not working
ja: 見つけましたが動作しません

en: Friday
ja: 金曜日

en: Full screen layout :
ja: フルスクリーンレイアウト :

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: GStreamer module not loaded.
ja: GStreamerモジュールが読込できません。

en: Gain for songs missing replaygain tags
ja: リプレイゲインタグなし楽曲のゲイン

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genre - Album
ja: ジャンル - アルバム

en: Genre - Artist
ja: ジャンル - アーティスト

en: Genres
ja: ジャンル

en: Genres pane
ja: ジャンルペイン

en: Gnome multimedia keys plugin
ja: Gnome multimedia keys プラグイン

en: Go to Playing Track
ja: 再生中トラックへ移動

en: Go to playing song
ja: 再生中楽曲へ移動

en: Grouping
ja: グループ分け中

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide toolbar
ja: ツールバーを隠す

en: Icon theme :
ja: アイコンテーマ :

en: Identifier in file tag
ja: タグ上のタグ上の識別子

en: Ignore playback errors
ja: 再生エラーを無視

en: Import list
ja: リストのインポート

en: In this case one command by file will be run
ja: ファイル毎に1コマンドが実行されます

en: Include Styles in Genres
ja: ジャンル内のスタイルを含む

en: Increase Volume
ja: ボリュームアップ

en: Increase volume
ja: ボリュームアップ

en: Info
ja: 情報

en: Insensitive title-artist (left-aligned)
ja: 小文字を区別しない タイトル-アーティスト (左揃え)

en: Insensitive title-artist (right-aligned)
ja: 小文字を区別しない タイトル-アーティスト (右揃え)

en: Insensitive, Song & Cover
ja: 小文字を区別しない, 楽曲 & カバー

en: Insert Selected Songs at the top of the queue
ja: 選択済楽曲をキューの最上部に追加

en: Insert a list of files/folders at the start of the playlist
ja: ファイル/フォルダのリストをプレイリストの先頭に追加

en: Insert this pipeline before the audio sink
ja: オーディオシンクの前にパイプラインを挿入

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現

en: Invert filter
ja: 反転フィルタ

en: Invisible hot spot
ja: 不可視のホットスポット

en: Justified
ja: 両端揃え

en: Karaoke
ja: カラオケ

en: Karaoke plugin
ja: カラオケプラグイン

en: Key
ja: キー

en: Keys
ja: キー

en: Keywords
ja: キーワード

en: Label
ja: ラベル

en: Label/Publisher
ja: ラベル/発行者

en: Labels
ja: ラベル

en: Labels' icons
ja: ラベルアイコン

en: Lang
ja: 言語

en: Lang.
ja: 言語

en: Languages
ja: 言語

en: Launch ripping program
ja: リッピングプログラムを起動

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout :
ja: レイアウト:

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Left aligned
ja: 左に配置

en: Left pane
ja: レフトペイン

en: Length
ja: 長さ

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library :
ja: ライブラリ :

en: Library empty.
    
    Use the settings dialog to add music.
ja: ライブラリは空です。
    
    設定ダイアログで楽曲を追加してください。

en: Library size : %d song | Library size : %d songs
ja[0]: ライブラリサイズ : %d 曲
ja[1]: ライブラリサイズ : %d 曲

en: Limit similar artists to a rate of similarity :
ja: 関連アーティストを類似性評価で制限 :

en: Limit similar artists to the first :
ja: 関連アーティストを最初に制限 :

en: List
ja: リスト

en: List empty
ja: リストは空

en: List order
ja: リスト順

en: Listed :
ja: リスト済

en: Listed songs
ja: リスト済楽曲

en: Listeners:
ja: リスナ:

en: Lists
ja: リスト

en: Lists, Library & Context
ja: リスト, ライブラリ & コンテキスト

en: Load lyrics even if lyrics panel is hidden
ja: 歌詞パネルが非表示でも歌詞を読み込む

en: Load/Save Artist Info in :
ja: アーティスト情報の読込/保存:

en: Loaded %d unsent song from previous session | Loaded %d unsent songs from previous session
ja[0]: 以前のセッションから未送付曲 %d 曲をロード済
ja[1]: 以前のセッションから未送付曲 %d 曲をロード済

en: Loading failed.
ja: 読込に失敗しました。

en: Loading...
ja: 読込中...

en: Lock
ja: ロック

en: Lock Album
ja: アルバムのロック

en: Lock Artist
ja: アーティストのロック

en: Lock on Album
ja: アルバムのロックオン

en: Lock on Artist
ja: アーティストのロックオン

en: Lock on song
ja: 楽曲のロックオン

en: Lock on {field}
ja: {field} のロックオン

en: Locked on :
ja: ロックオンしました :

en: Lookup at allmusic.com
ja: allmusic.comで検索

en: Lookup in AMG
ja: AMGで検索

en: Lookup in google
ja: Googleで検索

en: Lower left
ja: 左下

en: Lower right
ja: 右下

en: Lullaby
ja: ララバイ

en: Lullaby plugin
ja: ララバイプラグイン

en: Lyricist
ja: 作詞家

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Lyrics (requires lyrics plugin)
ja: 歌詞(lyrics pluginが必要)

en: Lyrics alignement
ja: 歌詞の位置

en: Lyrics file :
ja: 歌詞ファイル:

en: Lyrics file name format
ja: 歌詞ファイル名の書式

en: Lyrics plugin
ja: 歌詞プラグイン

en: Lyrics source
ja: 歌詞のソース

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: MPRIS v1 support
ja: MPRIS v1 サポート

en: MPRIS v2 support
ja: MPRIS v2 サポート

en: Main
ja: メイン

en: Main artist
ja: メインアーティスト

en: Makes gmusicbrowser react to the Next/Previous/Play/Stop multimedia keys in gnome.
ja: gnomeの 次/前/再生/停止 マルチメディアキーに gmusicbrowserが反応する

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Menu entry name
ja: メニューエントリ名

en: Minimal tip
ja: 最小のtip

en: Minimum size
ja: 最小サイズ

en: Modification
ja: 変更

en: Monday
ja: 月曜日

en: Moods
ja: ムード

en: More info
ja: 追加の情報

en: More results
ja: 追加の結果

en: Mosaic View
ja: モザイクビュー

en: Move
ja: 移動

en: Move Files to :
ja: ファイルを移動 :

en: Move failed
ja: 移動に失敗

en: Move folder to
ja: フォルダへ移動

en: Moving file | Moving %d files
ja[0]: ファイルを移動中
ja[1]: ファイルを %d 個移動中

en: Music
ja: 楽曲

en: Mute/Unmute
ja: ミュート/ミュート解除

en: Name
ja: 名前

en: Name of layout
ja: レイアウト名

en: Name under which the command will appear in the menu
ja: メニュー上で表示されるコマンド名

en: New
ja: 新規

en: New custom field
ja: 新規カスタムフィールド

en: New filter
ja: 新規フィルタ

en: New list
ja: 新規リスト

en: New name
ja: 新規名称

en: Next
ja: 次

en: Next Album
ja: 次のアルバム

en: Next Artist
ja: 次のアーティスト

en: Next Song
ja: 次の曲

en: Next Song In Playlist
ja: プレイリスト内の次の楽曲

en: No connections
ja: 接続なし

en: No file browser found.
ja: ファイルブラウザが見つかりません。

en: No genre
ja: ジャンルなし

en: No label
ja: ラベルなし

en: No locked filter
ja: ロックされたフィルタなし

en: No lyrics found
ja: 歌詞が見つかりません

en: No moods
ja: ムードなし

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No review found
ja: レビューが見つかりません

en: No review written.
ja: レビューが書き込まれません。

en: No songs
ja: 楽曲なし

en: No songs found
ja: 楽曲が見つかりません

en: No styles
ja: スタイルなし

en: No themes
ja: テーマなし

en: No web browser found.
ja: Webブラウザが見つかりません。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 通常

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Normalize volume (the files must have replaygain tags)
ja: ボリュームの平準化(リプレイゲインタグが必要)

en: Not found
ja: 見つからない

en: Note that some notification daemons resize the displayed picture
ja: 通知デーモンでは表示画像をリサイズします

en: Note: inactive fields must be enabled by the user in the 'Fields' tab in Settings
ja: 注意： 設定の'フィールド'タブ内で非動作のフィールドを有効にする必要があります

en: Notify
ja: 通知

en: Notify plugin
ja: 通知プラグイン

en: Notify you of the playing song with the system's notification popups
ja: 再生中の楽曲についてシステムの通知ポップアップで通知する

en: Now playing
ja: 現在再生中

en: NowPlaying plugin
ja: 現在再生中プラグイン

en: Number of days since added
ja: 最後に追加してからの日数

en: Number of days since last played
ja: 最後に再生してからの日数

en: Number of days since last skipped
ja: 最後にスキップしてからの日数

en: Number of days since modified
ja: 最後に変更してからの日数

en: Number of times played
ja: 再生回数

en: Number of times skipped
ja: スキップした回数

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
ja: ON -> より小さい可能性
    OFF -> より大きい可能性

en: ON less probable if genre is set
    OFF more probable if genre is set
ja: ON ジャンルが設定されている場合、より少ない
    OFF ジャンルが設定されている場合、より多い

en: ON less probable if label is set
    OFF more probable if label is set
ja: ON ラベルが設定されている場合、より少ない
    OFF ラベルが設定されている場合、より多い

en: On top of other windows instead of below
ja: 後ろのウィンドウの代わりに先頭のウィンドウで

en: One of these commands is required to play files of type {type} : {cmd}
ja: {type} タイプのファイルをを演奏するにはこれらのうちどれかのコマンドが必要です : {cmd}

en: Only affect mp3 files that do not already have an id3v1 tag
ja: ID3v1タグを持たないMP3ファイルのみ有効

en: Only show similar artists from local library
ja: ローカルライブラリからのみ類似アーティストを表示

en: Opacity
ja: 透明度

en: Open Browser
ja: ブラウザを開く

en: Open Browser window
ja: ブラウザウィンドウを開く

en: Open Context window
ja: コンテキストウィンドウを開く

en: Open Custom window
ja: カスタムウィンドウを開く

en: Open Equalizer
ja: イコライザを開く

en: Open Playlist
ja: プレイリストを開く

en: Open Preference window
ja: お気に入りウィンドウを開く

en: Open Queue
ja: キューを開く

en: Open Queue window
ja: キューウィンドウを開く

en: Open Search window
ja: 検索ウィンドウを開く

en: Open containing folder
ja: 含まれているフォルダを開く

en: Open context & queue panel
ja: コンテキスト & キューパネルを開く

en: Open context page
ja: コンテキストページを開く

en: Open existing list
ja: 既存のリストを開く

en: Open folder
ja: フォルダを開く

en: Open last.fm website in your browser
ja: ブラウザでlast.fm サイトを開く

en: Open link in Browser
ja: ブラウザでリンクを開く

en: Open page layout
ja: ページレイアウトを開く

en: Open special layouts as desktop widgets
ja: デスクトップウィジェットとして特別なレイアウトを開く

en: Open this page in the web browser
ja: このページをWebブラウザで開く

en: Options
ja: オプション

en: Options ...
ja: オプション...

en: Options for subgroup
ja: サブグループのオプション

en: Original Artist
ja: オリジナルのアーティスト

en: Original Filename
ja: オリジナルのファイル名

en: Original release year
ja: オリジナルのリリース年

en: Other
ja: その他

en: Output
ja: 出力

en: Overlay layout :
ja: オーバレイ レイアウト :

en: Owner identifier
ja: オーナー識別子

en: Path,Album,Disc,Track,File
ja: パス,アルバム,ディスク,トラック,ファイル

en: Path,File
ja: パス,ファイル

en: Pattern to find .lrc files :
ja: .lrcファイル検索パターン ：

en: Pause
ja: 一時停止

en: Picture
ja: 画像

en: Picture Type
ja: 画像タイプ

en: Picture cache : %d MB
ja: 画像キャッシュ: %d MB

en: Picture finder
ja: 画像ファインダ

en: Picture finder plugin
ja: 画像ファインダプラグイン

en: Picture size : %d
ja: 画像サイズ : %d

en: Pictures and music files
ja: 画像と楽曲ファイル

en: Pictures files
ja: 画像ファイル

en: Play
ja: 再生

en: Play Only Displayed
ja: 表示中の楽曲のみ再生

en: Play Only Selected
ja: 選択中楽曲のみ再生

en: Play a list of files
ja: ファイルリストの楽曲を再生

en: Play all songs from this album
ja: アルバムの全楽曲を再生

en: Play all songs from this artist
ja: アーティストの全楽曲を再生

en: Play button
ja: 再生ボタン

en: Play count
ja: 再生回数

en: Play counter
ja: 再生カウンタ

en: Play filter
ja: 再生フィルタ

en: Play listed songs
ja: リスト上の楽曲を再生

en: Play order
ja: 再生順

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Playback
ja: 再生

en: Playcount:
ja: 再生数:

en: Played Today
ja: 本日再生曲

en: Player mounted on :
ja: プレヤーをマウント ：

en: Player window layout :
ja: プレーヤーウィンドウレイアウト ：

en: Playing
ja: 再生中

en: Playing Album
ja: 再生中アルバム

en: Playing Artist
ja: 再生中アーティスト

en: Playing Filter
ja: 再生中フィルタ

en: Playing Title
ja: 再生中タイトル

en: Playing and queue icons
ja: 再生とキューのアイコン

en: Playing error : {error}
ja: 再生エラー : {error}

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Playlist 1
ja: プレイリスト 1

en: Playlist Empty
ja: プレイリストは空

en: Playlist Utilities Bar
ja: プレイリストユーティリティバー

en: Playlist empty
ja: プレイリストは空

en: Playlist files
ja: プレイリストファイル

en: Playlist filter
ja: プレイリストフィルタ

en: Playlist filter :
ja: プレイリストフィルタ :

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Plugin not loaded
ja: プラグインが読み込まれていません

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Popup Custom window
ja: カスタムウィンドウのポップアップ

en: Popup Traytip
ja: トレイチップをポップアップ

en: Popup notify window
ja: 通知ウィンドウをポップアップ

en: Popup playlist filter menu
ja: プレイリストのフィルタメニューをポップアップ

en: Popup playlist order menu
ja: プレイリストの並び順メニューをポップアップ

en: Popup queue menu
ja: キューメニューをポップアップ

en: Pre-set
ja: プリセット

en: Prefered place to load and save lyrics :
ja: 歌詞の読込と保存の最適な場所 :

en: Preferences
ja: プリファレンス

en: Prepend
ja: 先頭に追加

en: Previous
ja: 前

en: Previous Song
ja: 前の楽曲

en: Previous Song In Playlist
ja: プレイリスト内の前楽曲

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Private Data
ja: 個人データ

en: Progress
ja: 進捗

en: Properties
ja: プロパティ

en: Provides context views using MozEmbed or WebKit
ja: MozEmbed もしくは Webkitを用いたコンテキストビューを提供

en: Proxy host :
ja: プロキシホスト ：

en: Queue
ja: キュー

en: Queue (%n)
ja: キュー (%n)

en: Queue Edit
ja: キュの編集

en: Queue album
ja: アルバムのキュー

en: Queue artist
ja: アーティストのキュー

en: Queue empty
ja: キューは空

en: Queue in Sidebar
ja: サイドバー内のキュー

en: Queue mode
ja: キューモード

en: Queue options
ja: キューオプション

en: Quick Search
ja: 高速検索

en: Quick Search with SongTree
ja: ソングツリーを高速検索

en: Quit
ja: 終了

en: Quit when queue empty
ja: キューが空の時終了

en: Radio title
ja: ラジオタイトル

en: Radio url
ja: ラジオ URL

en: Random
ja: ランダム

en: Random Playback
ja: ランダム再生

en: Random mode edition
ja: ランダムモード編集

en: Rating
ja: レーティング

en: Rating (picture)
ja: レーティング (画像)

en: Rating between 0 and 100, or empty for default
ja: 0〜100の間で評価してください。既定では空です

en: Rating range:
ja: レーティングレンジ ：

en: Re-load layouts
ja: レイアウトの再読込

en: Re-read tags
ja: タグの再読込

en: Re-reading tags
ja: タグの再読込中

en: Re-shuffle
ja: 再シャッフル

en: Read/write in file tag
ja: ファイルタグ内の読込/書出

en: Recent Filters
ja: 最新のフィルタ

en: Recent albums
ja: 最新のアルバム

en: Recent artists
ja: 最新のアーティスト

en: Recent songs
ja: 最新の楽曲

en: Recent songs include skipped songs that haven't been played.
ja: 最新の楽曲(未再生の楽曲を含む)

en: Recently played
ja: 最近再生された

en: Recently played songs
ja: 前の曲

en: Recording Dates
ja: 日付の記録

en: Recording date
ja: 日付の記録

en: Reference point :
ja: 参照ポイント :

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh list
ja: リストの更新

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Regular expression :
ja: 正規表現 :

en: Regular expression didn't match
ja: 正規表現が合致しません

en: Release date
ja: リリース日時

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
ja: セッション中の最後のフィルタ/プレイリストを記憶

en: Remember playing position between sessions
ja: セッション中の再生ポジションを記録

en: Remember playing song between sessions
ja: セッション中の再生楽曲を記録

en: Remember queue between sessions
ja: セッション中のキューを記録

en: Remixer
ja: レミキサー

en: Remove
ja: 消去

en: Remove a label from the current song
ja: 現在の楽曲からラベルを消去

en: Remove all
ja: すべて消去

en: Remove all songs
ja: 全楽曲の消去

en: Remove filter
ja: フィルタの消去

en: Remove from disk
ja: ディスクから消去

en: Remove from library
ja: ライブラリから消去

en: Remove from list
ja: リストから消去

en: Remove from playlist
ja: プレイリストから消去

en: Remove from queue
ja: キューから消去

en: Remove header, footer and left column from wikipedia pages
ja: wikipediaページからヘッダ,フッタ,左コラムを消去

en: Remove label
ja: ラベルの消去

en: Remove list
ja: リストの消去

en: Remove selected songs
ja: 選択楽曲の消去

en: Remove this field
ja: フィールドの消去

en: Remove this rule
ja: ルールの消去

en: Remove this tab
ja: タブの消去

en: Remove this tag
ja: タグの消去

en: Remove this widget
ja: ウィジェットの消去

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename File
ja: ファイルの名前変更

en: Rename file
ja: ファイルの名前変更

en: Rename files using this pattern :
ja: 本パターンでのファイルの名前変更 :

en: Rename folder
ja: フォルダの名前変更

en: Rename this folder to :
ja: このフォルダを名前変更 :

en: Rename/move files based on these fields :
ja: これらのフィールドに従って名前変更/移動 :

en: Renaming {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}
ja: {oldname} から
    {newname} への
    名前変更に失敗: {error}

en: Reorganize files and folders
ja: ファイルとフォルダの再編成

en: Repeat
ja: リピート

en: Replace
ja: 書き換え

en: Replace existing values
ja: 既保存値の置き換え

en: Replace...
ja: 置き換え

en: ReplayGain options
ja: リプレイゲインのオプション

en: Replaygain
ja: リプレイゲイン

en: Replaygain analysis
ja: リプレイゲインの解析

en: Rescan
ja: 再スキャン

en: Rescan Collection
ja: コレクションの再スキャン

en: Reset filter
ja: フィルタのリセット

en: Retrieves album-relevant information (review etc.) from allmusic.com.
ja: allmusic.com からアルバムの関連情報を取得(レビューほか)

en: Review
ja: レビュー

en: Rewind
ja: リワインド

en: Rhythmbox 2nd queue column
ja: Rhythmbox キュー2列目

en: Right aligned
ja: 右揃え

en: Right side
ja: 右側

en: Right-click to remove filters
ja: 右クリックしフィルタを削除

en: Right-click to toggle shuffle/random
ja: 右クリックしシャッフル/ランダム再生の切替

en: Rip plugin
ja: Ripプラグイン

en: Ripping software :
ja: Rippingソフトウェア ：

en: Run a command when playing a song
ja: 楽曲再生時にコマンドを実行

en: Run perl code
ja: perl コードの実行

en: Run system command
ja: システムコマンドの実行

en: Running time
ja: 実行時間

en: Same Title
ja: 同一タイトル

en: Same album
ja: 同一アルバム

en: Same artist
ja: 同一アーティスト

en: Same title
ja: 同一タイトル

en: Same year
ja: 同一年

en: Sampling Rate
ja: サンプリングレート

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save Tags/Options
ja: タグ/オプションの保存

en: Save album info in:
ja: アルバム情報の保存:

en: Save artist biography
ja: アーティストのバイオグラフィを保存

en: Save as...
ja: 別名で保存...

en: Save current filter as
ja: 現在のフィルタを保存

en: Save current list as
ja: 現在のリストを保存

en: Save lyrics
ja: 歌詞を保存

en: Save now
ja: 直ちに保存

en: Save picture as
ja: 画像を保存

en: Save review
ja: レビューを保存

en: Save tags/settings every %d minutes
ja: %d分毎にタグ/設定を保存する

en: Saved
ja: 保存済

en: Saved Lists
ja: 保存済リスト

en: Saved filters
ja: 保存済フィルタ

en: Saved lists
ja: 保存済リスト

en: Scan Collection
ja: コレクションのスキャン

en: Scan as an album
ja: 1枚のアルバムとしてスキャン

en: Scan for new songs
ja: 新しい楽曲のスキャン

en: Scan per-file track gain
ja: ファイル毎のトラックゲインをスキャン

en: Scan this file
ja: このファイルをスキャン

en: Scan using tag-defined album
ja: タグで定義されたアルバムを用いてスキャン

en: Scanning
ja: スキャン中

en: Scroll with song
ja: 楽曲と連動してスクロール

en: Scroll with the song
ja: 楽曲と連動してスクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search :
ja: 検索 :

en: Search Album
ja: アルバムの検索

en: Search Artist
ja: アーティストの検索

en: Search Comment
ja: コメントの検索

en: Search Genre
ja: ジャンルの検索

en: Search Label
ja: ラベルの検索

en: Search Title
ja: タイトルの検索

en: Search Title, Artist and Album
ja: タイトル, アーティスト, アルバムの検索

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label and Genre
ja: タイトル, アーティスト, アルバム, コメント, ラベル, ジャンルの検索

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label, Genre and Filename
ja: タイトル, アーティスト, アルバム, コメント, ラベル, ジャンル, ファイル名の検索

en: Search album
ja: アルバムの検索

en: Search all fields
ja: 全フィールドの検索

en: Search allmusic for Artist
ja: アーティストの全楽曲を検索

en: Search amazon.com for Artist
ja: アーティストについてamazon.comで検索

en: Search and display lyrics
ja: 検索し歌詞を表示

en: Search box type
ja: box タイプの検索

en: Search discogs for Artist
ja: アーティストのディスコグラフィを検索

en: Search for Artist on youtube
ja: アーティストについてyoutubeで検索

en: Search for a picture on internet
ja: インターネットで画像を検索

en: Search for artist on:
ja: アーティストについて検索:

en: Search for current album
ja: 現在のアルバムを検索

en: Search for current artist
ja: 現在のアーティストを検索

en: Search for new songs on startup
ja: 起動時に新しい楽曲を検索

en: Search google for Artist
ja: アーティストについてGoogleで検索

en: Search on the web
ja: Webで検索

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Search title
ja: タイトルの検索

en: Search window layout :
ja: ウィンドウレイアウトの検索 :

en: Search:
ja: 検索:

en: Searching for a picture of :
ja: 画像を検索 :

en: Seek
ja: シーク

en: Select current song
ja: 現在の楽曲を選択

en: Select fields
ja: フィールドを選択

en: Select search fields
ja: 検索フィールドを選択

en: Selected :
ja: 選択済 :

en: Selected songs
ja: 選択楽曲

en: Selecting pictures
ja: 画像を選択中

en: Send Title/Artist/Album in standard input
ja: 標準入力にタイトル/アーティスト/アルバムを送信

en: Set Current Song Rating
ja: 現在の楽曲をレーティングする

en: Set Picture
ja: 画像を設定

en: Set as primary filter
ja: プライマリフィルタに設定

en: Set focus on a layout widget
ja: レイアウトウィジェットにフォーカスを当てる

en: Settings
ja: 設定

en: Settings on this page will only take effect after a restart
ja: 本ページの設定は再起動後に有効になります

en: Show
ja: 表示

en: Show Artist page on last.fm
ja: last.fm上のアーティストページを表示

en: Show Artist page on wikipedia
ja: wikipedia上のアーティストページを表示

en: Show album
ja: アルバムの表示

en: Show artist's biography
ja: アーティストのバイオグラフィを表示

en: Show artist's upcoming events
ja: アーティストの今後のイベントを表示

en: Show buttons
ja: ボタンを表示

en: Show genre
ja: ジャンルを表示

en: Show info panel
ja: 情報パネルを表示

en: Show main window
ja: メインウィンドウを表示

en: Show playlist
ja: プレイリストを表示

en: Show replaygain submenu
ja: リプレイゲインサブメニューを表示

en: Show similar artists
ja: 類似したアーティストを表示

en: Show song details
ja: 楽曲詳細を表示

en: Show status bar
ja: ステータスバーを表示

en: Show suggestions
ja: 候補を表示

en: Show tabs
ja: タブを表示

en: Show tray icon
ja: トレイアイコンを表示

en: Show tray tip on song change
ja: 楽曲変更時にトレイtipを表示

en: Show/Hide
ja: 表示/隠す

en: Show/Hide Browser
ja: ブラウザの表示/隠す

en: Show/Hide Cover
ja: カバーの表示/隠す

en: Show/Hide layout widget(s)
ja: レイアウトウィジェットの表示/隠す

en: Show/Hide lyrics line
ja: 歌詞ラインの表示/隠す

en: Show/hide URI entry
ja: URLエントリの表示/隠す

en: Show/hide status bar
ja: ステータスバーの表示/隠す

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Shuffle queue
ja: キュー内シャッフル

en: Shuffled albums
ja: アルバム内シャッフル

en: Shuffled albums, shuffled tracks
ja: シャッフル済アルバム, シャッフル済トラック

en: Shutdown command :
ja: シャットダウンコマンド ：

en: Similar
ja: 類似

en: Similar Artists
ja: 類似アーティスト

en: Simple List View
ja: シンプルなリスト表示

en: Simple title
ja: シンプルなタイトル

en: Size
ja: サイズ

en: Skip to next song if an error occurs
ja: エラーが発生した時次の曲へスキップ

en: Small
ja: 小

en: Small album picture
ja: 小さなアルバム画像

en: Small player
ja: 小さなプレーヤ

en: Smaller browser
ja: より小さなブラウザ

en: Song
ja: 楽曲

en: Song Properties
ja: 楽曲のプロパティ

en: Song informations
ja: 楽曲の情報

en: Song rating
ja: 楽曲の評価

en: Songs Properties
ja: 楽曲のプロパティ

en: Songtree View
ja: 楽曲ツリービュー

en: Sort
ja: ソート

en: Sort order
ja: ソート順

en: Split artist names on :
ja: アーティストの名前を分割 :

en: Start in tray
ja: トレー内で開始

en: Statistics
ja: 統計

en: Statusbar
ja: ステータスバー

en: Stop
ja: 停止

en: Stop checking
ja: チェックを停止

en: Stop scanning
ja: スキャンを停止

en: Stop selecting pictures
ja: 画像選択を停止

en: Stop when queue empty
ja: キューが空の時停止

en: Stop, Play and Next buttons
ja: 停止, 再生, 次へボタン

en: Stop, Play and Next buttons and Time
ja: 停止, 再生, 次へボタン + 時間

en: Stop, Play and Next buttons and Title/Artist
ja: ストップ, 再生, 次へボタン + タイトル/アーティスト

en: Styles
ja: スタイル

en: Submit played songs to last.fm
ja: last.fmに再生楽曲を提供

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Summary :
ja: 要約 :

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Switch to fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードへ切替

en: System clock is not close enough to the current time
ja: システムクロックは現在の時間に対してずれています。

en: System command :
ja: システムコマンド :

en: Tags
ja: タグ

en: Terms of use
ja: 利用規約

en: Text
ja: テキスト

en: The artists similar to the 'seed'-artist will be used to populate the queue, but you can decide to exclude the 'seed'-artist him/herself.
ja: キューを生成する際に'シード'アーティストに類似したアーティストが使用されますが、'シード'アーティストを含まない設定も可能です。

en: The layout for this desktop widget is missing.
ja: デスクトップウィジェットのレイアウトが見つからない。

en: Themes
ja: テーマ

en: These fields can be used :
ja: 使用可能なフィールド :

en: This command is required to play files of type {type} : {cmd}
ja: {type} タイプの楽曲を演奏するのに必要なコマンド : {cmd}

en: This label is set for %d song. | This label is set for %d songs.
ja[0]: ラベルは %d 曲にセットします。
ja[1]: ラベルは %d 曲にセットします。

en: This plugin requires :
ja: プラグインが必要 :

en: This plugin retrieves artist-relevant information (biography, upcoming events, similar artists) from last.fm.
ja: このプラグインはアーティストの関連情報(バイオグラフィ, 今後のイベント, 類似アーティスト)を last.fm から取得します。

en: Threshold to count a song as played : %d %
ja: 楽曲が演奏される回数のしきい値 : %d %

en: Thursday
ja: 火曜日

en: Time :
ja: 時間 :

en: Timeout : %d seconds
ja: タイムアウト : %d 秒

en: Timespan of the fade-out in seconds
ja: フェードアウトのタイムスパン(秒指定)

en: Title
ja: タイトル

en: Title & icon
ja: タイトル & アイコン

en: Title & progress
ja: タイトル & 進捗

en: Title - Artist - Album
ja: タイトル - アーティスト - アルバム

en: Title: %t
ja: タイトル: %t

en: Title: %t (Track No. %n)
ja: タイトル: %t (トラックNo. %n)

en: Titlebar
ja: タイトルバー

en: Titlebar overlay plugin
ja: タイトルバーオーバーレイプラグイン

en: Toggle Album Lock
ja: アルバムロック切替

en: Toggle Artist Lock
ja: アーティストロック切替

en: Toggle Song Lock
ja: 楽曲ロック切替

en: Toggle a label of the current song
ja: 現在曲のラベル切替

en: Toggle between Random/Shuffle and Ordered
ja: ランダム/シャッフル/順番 のトグル

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードの切替

en: Toggle the fullscreen layout
ja: フルスクリーンレイアウトの切替

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tools
ja: ツール

en: Total playcount:
ja: 合計再生回数:

en: Track
ja: トラック

en: Track Properties
ja: トラックのプロパティ

en: Track gain
ja: トラックのゲイン

en: Track peak
ja: トラックのピーク

en: Tray tip window layout :
ja: トレイチップウィンドウのレイアウト :

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turn Off
ja: 切断

en: Turn off computer when queue empty
ja: キューが空の時はコンピュータの電源を切る

en: Unique file identifier
ja: ユニークなファイル識別子

en: Unknown album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown field ({field})
ja: 不明なフィールド ({field})

en: Unknown filter :
ja: 不明なフィルタ :

en: Unknown layout '%s'
ja: 不明なレイアウト '%s'

en: Unlock Album
ja: アルバムロック解除

en: Unlock Artist
ja: アーティストロック解除

en: Unnamed custom command
ja: 名前なしカスタムコマンド

en: Unnamed filter
ja: 名前なしフィルタ

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Update tags
ja: タグの更新

en: Update tags...
ja: タグの更新...

en: Upper left
ja: 左上

en: Upper right
ja: 右上

en: Use Equalizer
ja: イコライザの使用

en: Use ID3v2.4 instead of ID3v2.3 when creating an ID3v2 tag, ID3v2.3 are probably better supported by other softwares
ja: ID3v2タグ作成時にID3v2.3の代わりにID3v2.4を使用する(ID3v2.3は他のソフトウェアでよりサポートされています)。

en: Use MozEmbed
ja: MozEmbed を使用

en: Use ReplayGain
ja: ReplayGain を使用

en: Use WebKit
ja: WebKit を使用

en: Use a master filter
ja: マスタフィルタを使用

en: Use album normalization instead of track normalization
ja: トラック正規化の代わりにアルバム正規化を使用

en: Use default regular expression
ja: 既定の正規表現を使用

en: Use gstreamer
ja: gstreamer を使用

en: Use latin1 encoding if possible in id3v2 tags
ja: id3v2タグで可能ならば latin1 エンコードを使用する

en: Use tags from last.fm's XML event pages with a leading % (e.g. %headliner), furthermore linebreaks '<br>' and any text you'd like to have in between. E.g. '%title taking place at %startDate<br>in %city, %country<br><br>'
ja: %で始まり(例えば %headliner)  '<br>' で終了する任意のテキストによる last.fm XMLイベントページのタグを利用する。例： '%title taking place at %startDate<br>in %city, %country<br><br>'

en: Use the playing filter
ja: 再生フィルタを使用

en: Use this picture as cover for album '{album}'
ja: アルバム '{album}' のカバーにこの画像を使用する

en: Use this picture for artist '{artist}'
ja: アーティスト '{artist}' にこの画像を使用する

en: Use {command} to play {ext} files
ja: {command} コマンドを使用し、 {ext} ファイルを再生

en: Used for clipping prevention
ja: クリッピング予防に使用

en: Used for the Artists field
ja: アーティストフィールドに使用

en: Used to associate the saved value with a user or a function
ja: ユーザーまたは関数を使用して保存値を関連付けるために使用

en: User authentification error
ja: ユーザ認証エラー

en: Value not written in file tag
ja: ファイルタグに書かれていない値

en: Value written in file tag
ja: ファイルタグに書かれている値

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: 表示

en: View Binary
ja: バイナリ表示

en: View binary data ...
ja: バイナリデータを表示...

en: Volume :
ja: ボリューム :

en: Volume step :
ja: ボリュームステップ :

en: Wait for more when queue empty
ja: キューを空にしている間少々お待ちください

en: Warning : these are advanced options, don't change them unless you know what you are doing.
ja: 警告 : これらは高度なオプションです。自分で何をしているか理解できるまでは変更しないでください。

en: Warning : using a folder with invalid encoding, you should rename it.
ja: 警告 : 無効なエンコーディングでフォルダを使用しています。名前を変更してください。

en: Warning: all existing data for this field will be lost
ja: 警告 : 本フィールド上の記録済データは失われます。

en: Warning: an identifier is needed
ja: 警告 : 識別子が必要です

en: Warning: converting existing data to this format may be lossy
ja: 警告 : このフォーマットへのコンバートは音質が劣化します

en: Web context
ja: Web コンテキスト

en: Web context plugin
ja: Web コンテキストプラグイン

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weighted Random
ja: ランダムに重み付け

en: When added
ja: 追加時に

en: When changing songs, the previous song is added to the recent list even if not played at all.
ja: 曲の変更時に以前の楽曲が最近のリストに追加されます(一部分の再生の場合でも)。

en: When current song
ja: 現楽曲の時に

en: Whole library
ja: ライブラリ全体

en: Widget name
ja: ウィジェット名

en: Wikipedia Locale
ja: Wikipedia ロケール

en: Will not write the tags except with the advanced tag editing dialog. The changes will be kept in the library instead.
    Warning, the changes for a song will be lost if the tag is re-read.
ja: 高度なタグ編集ダイアログを除いてタグを書き込みません。変更点はライブラリの代わりに保存されます
    注意、楽曲の変更点はタグの再読み込みで失われます。

en: Will use default if not found
ja: 見つからない場合、既定で使用

en: Words that begin with
ja: 次の文字で始まる言葉

en: Write filenames to ...
ja: ファイル名の書込...

en: Write value of selected fields in the tags. Useful for fields that were previously not written to tags, to make sure the current value is written.
ja: タグ内の選択されたフィールドに値を書き込みます。現在の値が書き込まれていないか確認するために未記入タグを探す際に便利です。

en: Writing tags
ja: タグを書込中

en: Year
ja: 年

en: Year - Album
ja: 年 - アルバム

en: Year - Artist
ja: 年 - アーティスト

en: Yes
ja: はい

en: You can force a check for these files by holding shift when selecting "Re-read tags"
ja: "再読込タグ" を選択中にシフトを押し続けることでこれらのファイルのチェックを強制できます。

en: You can use some markup, eg :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>underline</u>
    Note that the markup may be ignored by the notification daemon
ja: マークアップを使用出来ます。例 :
    <b>太字</b> <i>斜体</i> <u>アンダーライン</u>
    通知デーモンはマークアップを無視します

en: You must specify a base folder
ja: ベースフォルダを指定してください

en: _Insert column
ja: 列の追加(I)

en: _Remove this column
ja: 選択列を削除(R)

en: _Retry
ja: 再実行(R)

en: _Sort by
ja: 並べ替え(S)

en: abort copy
ja: 複写を中止

en: abort move
ja: 移動を中止

en: add
ja: 追加

en: advanced options
ja: 高度なオプション

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for album, these are in addition to english aliases
en: album,on
ja: アルバム,on

en: alphabetical
ja: アルファベット順

en: amixer control :
ja: amixer 制御 :

en: applied on reload
ja: リロード時に適用

en: apply filter
ja: フィルタの適用

en: argument {n} :
ja: 引数 {n} :

en: artist
ja: アーティスト

en: auto detect
ja: 自動検出

en: autofill
ja: 自動補完

en: back cover
ja: バックカバー

en: band
ja: バンド

en: band/artist logotype
ja: バンド/アーティスト ロゴタイプ

en: big size
ja: 大きなサイズ

en: bonus tracks
ja: ボーナストラック

en: boolean
ja: boolean型

en: check length now
ja: すぐに長さをチェック

en: check now
ja: 直ちに確認

en: cloud mode
ja: クラウドモード

en: command :
ja: コマンド :

en: common number
ja: 一般的な数字

en: common string
ja: 一般的な文字列

en: composer
ja: 作曲者

en: conductor
ja: 指揮者

en: connection failed
ja: 接続失敗

en: connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: contains
ja: 含む

en: contains %s
ja: %s を含む

en: contains %s (case sensitive)
ja: %s を含む(大文字小文字を含まない)

en: counter
ja: カウンタ

en: custom
ja: カスタム

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: default
ja: 既定

en: default filename
ja: 既定のファイル名

en: default folder
ja: 既定のフォルダ

en: delete selected filter
ja: 選択フィルタの削除

en: delete selected grouping
ja: 選択グループの削除

en: delete selected random mode
ja: 選択ランダムモードの削除

en: delete selected sort mode
ja: 選択ソートモードの削除

en: different folders
ja: 他のフォルダ

en: disc {disc}
ja: ディスク {disc}

en: doesn't contain %s
ja: %s を含まない

en: doesn't contain %s (case sensitive)
ja: %s を含まない(大文字小文字を区別)

en: doesn't have a picture
ja: 画像なし

en: doesn't include %s
ja: %s を含まない

en: doesn't include artist %s
ja: アーティスト %s を含まない

en: doesn't match regexp %s
ja: 正規表現 %s に合致しない

en: doesn't match regexp %s (case sensitive)
ja: 正規表現 %s に合致しない(大文字小文字を区別)

en: during recording
ja: 録音中

en: empty
ja: 空

en: enable gapless (experimental)
ja: ギャップレス再生を有効化(実験的)

en: error
ja: エラー

en: ex :
ja: 例 :

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
ja: 例 (選択楽曲) : {score}  ({chances})

en: example :
ja: 例 :

en: example : %s
ja: 例 : %s

en: examples :
ja: 例 :

en: fallback-gain : %d dB
ja: フォールバックゲイン : %d dB

en: false
ja: 偽

en: favorite
ja: お気に入り

en: file tag
ja: ファイルタグ

en: filters
ja: フィルタ

en: flags
ja: フラグ

en: float
ja: fkoat型

en: for files without a VBR header
ja: VBRヘッダ無しのファイルで

en: front cover
ja: フロントカバー

en: gmusicbrowser is playing %t from %l (%Y) by %a
ja: gmusicbrowser は %t / %l (%Y) アルバム %a を再生中

en: google images
ja: Googleイメージ

en: google images (hi-res)
ja: Googleイメージ(高解像度)

en: has a picture
ja: 画像がある

en: has been played
ja: 再生済

en: hours
ja: 時

en: huge size
ja: 特大サイズ

en: icecast server
ja: icecast サーバ

en: id3v1 tag
ja: id3v1 タグ

en: ignore title
ja: タイトルを無視

en: illustration
ja: イラストレーション

en: imported list
ja: インポート済リスト

en: in the bottom
ja: 最下部に

en: in the bottom %s
ja: %s を最下部に

en: in the top
ja: 最上部に

en: in the top %s
ja: %s を最上部に

en: includes
ja: 含む

en: includes %s
ja: %s を含む

en: includes artist
ja: アーティストを含む

en: includes artist %s
ja: アーティスト %s を含む

en: integer
ja: integer型

en: interview
ja: インタビュー

en: invalid pattern
ja: 無効なパターン

en: inverse
ja: 逆の

en: is a flac file
ja: flacファイル

en: is a mp3 file
ja: mp3ファイル

en: is a musepack file
ja: musepackファイル

en: is a wavepack file
ja: wavepackファイル

en: is an ape file
ja: apeファイル

en: is equal to
ja: 同じ

en: is equal to %s
ja: %s と同じ

en: is mono
ja: モノラル

en: is stereo
ja: ステレオ

en: isn't mono
ja: 非モノラル

en: isn't stereo
ja: 非ステレオ

en: itunes doesn't support unsynchronised tags last time I checked, mostly affect tags with pictures
ja: itunesは前回起動時に確認した非同期タグ(主に画像に影響を及ぼす)ををサポートしません

en: last.fm plugin
ja: last.fm プラグイン

en: lead artist
ja: アーティストをリード

en: leaflet page
ja: リーフレットページ

en: left-side filter panes
ja: フィルタペインの左側

en: length of songs
ja: 曲長

en: less than
ja: 以前

en: less than %s ago
ja: %s 以前

en: lyricist
ja: 作詞家

en: lyrics file
ja: 歌詞ファイル

en: matches regexp
ja: 正規表現マッチ

en: matches regexp %s
ja: 正規表現マッチ %s

en: matches regexp %s (case sensitive)
ja: 正規表現マッチ %s (大文字と小文字を区別)

en: maximum font size
ja: 最大フォントサイズ

en: media
ja: メディア

en: medium size
ja: 中

en: minimal
ja: 最小

en: minimum font size
ja: 最小フォントサイズ

en: minutes
ja: 分

en: month
ja: 月

en: months
ja: 月

en: mosaic mode
ja: mosaicモード

en: movie/video screen capture
ja: 映画/ビデオ スクリーンキャプチャー

en: mp3 files without a VBR header requires a full scan to check its real length and bitrate
ja: ＶＢＲヘッダの無いMP3ファイルは曲長とビットレートの確認のためにフルスキャンが必要です。

en: mplayer executable :
ja: mplayer のパス :

en: mplayer options :
ja: mplayer オプション :

en: multi-lines string
ja: 複数行文字列

en: name of the new filter
ja: 新しいフィルタの名前

en: name of the new grouping
ja: 新しいグルーピングの名前

en: name of the new random mode
ja: 新しいランダムモードの名前

en: name of the new sort mode
ja: 新しいソートモードの名前

en: never played
ja: 未再生

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
ja: 検索結果がありません。検索対象をいくつか削除してください。

en: no order
ja: 順番なし

en: no picture
ja: 画像なし

en: no pictures
ja: 画像なし

en: no plugins found
ja: プラグインなし

en: no songs needs checking
ja: チェックの必要な楽曲なし

en: no splitting
ja: 分割なし

en: noname
ja: 名前なし

en: normal
ja: 通常

en: number of songs
ja: 楽曲数

en: number of songs in filter
ja: フィルタ内の楽曲数

en: only show entries with at least n songs
ja: 最低 n 楽曲分のエントリを表示

en: only works when the artist-info tab is displayed
ja: アーティスト情報タグが表示状態の時のみ動作

en: only works with some lyrics source and when the lyrics tab is active
ja: 歌詞タブがアクティブの時のみいくつかの歌詞ソースで動作

en: open context window
ja: コンテキストウィンドウを開く

en: options
ja: オプション

en: other
ja: その他

en: other file icon
ja: 他のファイルアイコン

en: output device :
ja: 出力デバイス :

en: password :
ja: パスワード :

en: perl code
ja: perl コード

en: picture size
ja: 画像サイズ

en: play count average
ja: 平均再生数

en: port :
ja: ポート :

en: pre-amp
ja: プリアンプ

en: pre-amp : %d dB
ja: プリアンプ : %d dB

en: present in %s
ja: %s 内に存在

en: present in list
ja: リスト内に存在

en: quit
ja: 終了

en: rating
ja: レーティング

en: rating average
ja: レーティングの平均

en: recording location
ja: 記録場所

en: requires xdg-screensaver
ja: xdg-screensaver が必要

en: reset filter {nb}
ja: 書式のリセット {nb}

en: reset format
ja: 書式のリセット

en: reset primary filter
ja: プライマリフィルタをリセット

en: reset secondary filter
ja: セカンダリフィルタをリセット

en: retry
ja: 再試行

en: retry in {seconds} s
ja: {seconds} 秒以内に再試行

en: reverse order
ja: 逆順

en: save as '{name}'
ja: '{name}' として保存

en: save filter as
ja: フィルタを保存

en: save grouping as
ja: グループを保存

en: save random mode as
ja: ランダムモードを保存

en: save sort mode as
ja: ソートモードを保存

en: saved filters
ja: 保存済フィルタ

en: saved groupings
ja: 保存済グルーピング

en: saved random modes
ja: 保存済ランダムモード

en: saved sort modes
ja: 保存済ソートモード

en: scan now
ja: 直ちにスキャン

en: seconds
ja: 秒

en: show pictures
ja: 画像を表示

en: show the 'All' row
ja: '全て'の行を表示

en: similar-artists
ja: 類似アーティスト

en: skin options
ja: スキンオプション

en: static list
ja: スタティックリスト

en: stop
ja: 停止

en: string
ja: 文字列

en: supports :
ja: サポート :

en: text format
ja: テキスト書式

en: text mode
ja: テキストモード

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
ja: 既定はID3v2.3の場合utf16、ID3v2.4の場合utf8です。

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for title, these are in addition to english aliases
en: title
ja: タイトル

en: tools
ja: ツール

en: true
ja: 真

en: unknown
ja: 不明

en: unknown error
ja: 不明なエラー

en: unnamed random mode
ja: 名前なしランダムモード

en: url-encoded list of files
ja: ファイルのURLエンコード済リスト

en: url-encoded list of files/folders
ja: ファイル/フォルダのURLエンコード済リスト

en: use :
ja: 使用する :

en: use album name
ja: アルバム名を使用する

en: use default
ja: 規定値を使用する

en: use gnome settings
ja: gnome 設定を使用する

en: use song folder
ja: 楽曲フォルダを使用する

en: use standard strftime variables
ja: 標準の strftime 変数を使用する

en: username :
ja: ユーザ名 :

en: using skin :
ja: スキンを使用 :

en: weeks
ja: 週

en: weight :
ja: ウェイト :

en: wikipedia, lyrics, and custom webpages
ja: wikipedia, 歌詞, カスタムWebページ

en: without gstreamer : one stream per file, one connection at a time
    with gstreamer : one continuous stream, multiple connection possible
ja: gstreamer非経由 : ファイル毎に一つのストリーム、一度に一つのコネクションのみ
    gstreamer経由 : 一つの連続ストリーム、可能ならば複数のコネクション

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年

en: {folder} already exists
ja: {folder} は既に存在します

en: {hours} hours {min} min {sec} s
ja: {hours} 時 {min} 分 {sec} 秒

en: {hours}h {min}m {sec}s
ja: {hours}時 {min}分 {sec}秒

en: {min} min {sec} s
ja: {min} 分 {sec} 秒

en: {min}m {sec}s
ja: {min}分 {sec}秒

en: {outputname} output settings
ja: {outputname} 出力設定
