gmusicbrowser 1.1008 - en to nl translation catalogue (1369 entries)

en:  Context pane layout
nl: Contextpaneellayout

en:  Fields
nl: Velden

en:  Review
nl: Herziening

en:  of {length}
nl: van {length}

en: %S by %a
nl: %S door %a

en: %d Album | %d Albums
nl[0]: %d album
nl[1]: %d albums

en: %d Artist | %d Artists
nl[0]: %d artiest
nl[1]: %d artiesten

en: %d Upcoming Event | %d Upcoming Events
nl[0]: %d aankomend optreden
nl[1]: %d aankomende optredens

en: %d artist | %d artists
nl[0]: %d artiest
nl[1]: %d artiesten

en: %d file | %d files
nl[0]: %d bestand
nl[1]: %d bestanden

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
nl[0]: %d bestand in {folder}
nl[1]: %d bestanden in {folder}

en: %d folder | %d folders
nl[0]: %d map
nl[1]: %d mappen

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

en: %d song | %d songs
nl[0]: %d titel
nl[1]: %d titels

en: %d song added | %d songs added
nl[0]: %d titel toegevoegd
nl[1]: %d titels toegevoegd

en: %d song in queue | %d songs in queue
nl[0]: %d titel in wachtri
nl[1]: %d titels in wachtrij

en: %d song in the library | %d songs in the library
nl[0]: %d titel in de bibliotheek
nl[1]: %d titels in de bibliotheek

en: %d song selected | %d songs selected
nl[0]: %d titel geselecteerd
nl[1]: %d titels geselecteerd

en: %t by %a (%m)
nl: %t door %a (%m)

en: '{file}' exists. Overwrite ?
nl: '{file}' bestaat al. Wilt u dit bestand overschrijven?

en: (%d song excluded) | (%d songs excluded)
nl[0]: (%d titel uitgesloten)
nl[1]: (%d titels uitgesloten)

en: (case insensitive)
nl: (hoofdletterongevoelig)

en: (common parent folder : {common})
nl: (standaardhoofdmap: {common})

en: (other)
nl: (ander)

en: (see http://www.last.fm)
nl: (zie http://www.last.fm)

en: (unstable)
nl: (onstabiel)

en: - When selecting a song, the playlist filter will be reset if the song is not in it
    - Skip to another song when removing the current song from the playlist
nl: - Als u een nummer selecteert die niet in de afspeellijst staat, zal de afspeellijstfilter gereset worden
    - Spring naar een ander nummer wanneer het huidige nummer verwijderd wordt uit de afspeellijst

en: 0 chance
nl: 0 kans

en: 0 means 'show all'
nl: 0 betekent 'toon alles'

en: 1 chance in {probability}
nl: 1 kans in {probability}

en: 3 Filter panes
nl: 3 Filterpaneel

en: 32x32 PNG file icon
nl: Bestandspictogram van 32×32 pixels, in PNG-formaat

en: 50 Last Added
nl: 50 laatst toegevoegd

en: 50 Last Played
nl: 50 laatst afgespeeld

en: 50 Most Played
nl: 50 meest afgespeeld

en: <Unknown>
nl: <Onbekend>

en: <b>%t</b>
    <small><small>by</small> %a
    <small>from</small> %l</small>
nl: <b>%t</b>
    <small><small>door</small> %a
    <small>van</small> %l</small>

en: <big><big>by %a</big></big>
nl: <big><big>door %a</big></big>

en: <i>by</i> %a\n<i>from</i> %l
nl: <i>door</i> %a\n<i>van</i> %l

en: Abort
nl: Afbreken

en: Abort ReplayGain analysis
nl: Stop de ReplayGain-analyse

en: Abort mass-tagging
nl: Breek massatagging af

en: About
nl: Over

en: About to delete {files}
    Are you sure ?
nl: Weet u zeker dat u {files} wilt verwijderen?

en: About to turn off the computer in :
nl: Zal de computer afsluiten over:

en: Actions are not supported by current notification daemon
nl: Deze handelingen worden niet ondersteund door de huidige notificatiedaemon.

en: Add
nl: Voeg toe

en: Add Files ...
nl: Bestanden toevoegen...

en: Add Music
nl: Muziek toevoegen

en: Add a button to rip a CD
nl: Voeg een knop toe om een cd te rippen

en: Add a filter
nl: Filter toevoegen

en: Add a fullscreen button
nl: Voeg een knop toe om over te schakelen op volledig scherm

en: Add a fullscreen button to layouts that can accept extra buttons
nl: Voeg een volledig scherm-knop toe aan de layouts die het plaatsen van extra knoppen ondersteunen

en: Add a group
nl: Groep toevoegen

en: Add a label to the current song
nl: Label toevoegen aan het huidige titel

en: Add a list of files/folders to the playlist
nl: Voeg een lijst van bestanden of mappen toe aan de afspeellijst

en: Add a radio
nl: Radiokanaal toevoegen

en: Add files or folders
nl: Bestanden of mappen toevoegen

en: Add files/folders to library
nl: Bestanden of mappen aan de bibliotheek toevoegen

en: Add folder
nl: Map toevoegen

en: Add folder ...
nl: Map toevoegen...

en: Add multiple condition
nl: Meerdere voorwaarden instellen

en: Add new label
nl: Nieuw label toevoegen

en: Add new radio
nl: Nieuw radiokanaal toevoegen

en: Add rule :
nl: Regel toevoegen:

en: Add shorcut key
nl: Sneltoets toevoegen

en: Add tab
nl: Tab toevoegen

en: Add to existing values
nl: Toevoegen aan bestaande waarden

en: Add to list
nl: Aan lijst toevoegen

en: Add to queue
nl: Aan wachtrij toevoegen

en: Add {value} to {field} for all tracks on this album.
nl: Zet {value} naar {field} voor alle nummers op dit album.

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Added Today
nl: Vandaag toegevoegd

en: Adding a radio
nl: Radiokanaal toevoegen

en: Additionally this format can be used :
     default number1 format1 number2 format2 ...
     dates more recent than number1 seconds will use format1, ...
nl: Eventueel kan de volgende opmaak gebruikt worden:
     standaard titel1 opmaak1 titel2 opmaak2...
     gegevens recenter dan titel1 seconden zullen opmaak1 gebruiken,...

en: Adds a menu entry to artist/album context menu, allowing to search the picture/cover in google and save it.
nl: Voegt een menu-item toe aan het artiest-/albumcontextmenu, welke toelaat om de afbeelding te zoeken met Google, om deze vervolgens op te slaan.

en: Adds labels to the current song
nl: Voegt een label toe aan het huidige nummer.

en: Adds menu entries to song contextual menu
nl: Voegt menu-items toe aan het contextmenu van het nummer.

en: Advanced Search ...
nl: Geavanceerd zoeken...

en: Advanced Tag Editing
nl: Geavanceerd tags bewerken

en: Album and artist
nl: Album en artiest

en: Album and artist on the left side
nl: Album en artiest aan de linkerzijde

en: Album artist
nl: Albumartiest

en: Album artist or artist
nl: Albumartiest of artiest

en: Album gain
nl: Volumeversterking van het album

en: Album mode
nl: Albummodus

en: Album peak
nl: Piekversterking van het album

en: Album picture
nl: Albumafbeelding

en: Album picture & info
nl: Albumafbeelding en -informatie

en: Album pictures
nl: Albumafbeeldingen

en: Album playcount:
nl: Aantal keer album afgespeeld:

en: Album shuffle
nl: Album in willekeurige volgorde afspelen

en: Album with picture
nl: Album met afbeelding

en: Album year(s)
nl: Albumjaar

en: Albuminfo
nl: Albuminformatie

en: Albuminfo plugin
nl: Albuminformatieplugin

en: All
nl: Alle

en: All Songs
nl: Alle titels

en: All albums
nl: Alle albums

en: All artists
nl: Alle artiesten

en: All files
nl: Alle bestanden

en: All genres
nl: Alle genres

en: All labels
nl: Alle labels

en: All moods
nl: Alle stemmingen

en: All of :
nl: Alles van:

en: All songs
nl: Alle titels

en: All styles
nl: Alle stijlen

en: All themes
nl: Alle thema's

en: Allow for scheduling fade-out and stop
nl: Geplande fade-out en stoppen toestaan.

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v1.0 standard
nl: Sta toe om gmusicbrowser via DBus te bedienen via de MPRIS v1.0-standaard

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v2.0 standard
nl: Sta toe om gmusicbrowser via DBus te bedienen via de MPRIS v2.0-standaard

en: Amount of volume changed by the mouse wheel
nl: Stel in hoe sterk het volume wijzigt bij gebruik van het muiswieltje.

en: Any of :
nl: Een van:

en: Append
nl: Toevoegen

en: Append (only if not already present)
nl: Toevoegen (behalve als deze al aanwezig is)

en: Append to playlist
nl: Toevoegen aan afspeellijst

en: Application
nl: Applicatie

en: Are you sure you want to delete the '{label}' label ?
nl: Weet u zeker dat u de '{label}'-label wilt verwijderen?

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Artist
nl: Artiest

en: Artist & album
nl: Artiest en album

en: Artist (Year - Album)
nl: Artiest (Jaar - Album)

en: Artist Biography
nl: Artiestbiografie

en: Artist URL
nl: Artiest-URL

en: Artist picture
nl: Artiestafbeelding

en: Artist playcount:
nl: Aantal keer artiest afgespeeld:

en: Artist,Album,Disc,Track
nl: Artiest,Album,Schijf,Nummer

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
nl: Artiest,Datum,Album,Schijf,Nummer

en: Artist: %a
nl: Artiest: %a

en: Artistinfo
nl: Artiestinfo

en: Artistinfo plugin
nl: Artiestinfoplugin

en: Artists
nl: Artiesten

en: Ascending order
nl: Oplopende volgorde

en: Ask confirmation only if file already exists
nl: Vraag alleen om bevestiging als het bestand al bestaat

en: Audio properties
nl: Audio-eigenschappen

en: Author
nl: Auteur

en: Auto
nl: Automatisch

en: Auto fill based on filenames ...
nl: Automatisch invullen op basis van bestandsnamen...

en: Auto fill only blank fields
nl: Enkel lege velden automatisch invullen

en: Auto fill up to
nl: Automatisch invullen

en: Auto filter
nl: Auto-filter

en: Auto-fill queue
nl: Wachtrij automatisch aanvullen

en: Auto-fill queue with similar artists (from last.fm)
nl: Wachtrij automatisch aanvullen met vergelijkbare artiesten (informatie van last.fm)

en: Auto-increment track numbers
nl: Tracknummer automatisch invullen

en: Auto-save fields with data from allmusic
nl: Velden automatisch opslaan met data van allmusic

en: Auto-save positive finds
nl: Gevonden zoekresultaten automatisch opslaan

en: Auto-scroll
nl: Automatisch scrollen

en: Auto-select Pictures
nl: Automatisch afbeeldingen selecteren

en: Automatically remove current song if not found
nl: Verwijder de huidige titel uit de afspeellijst indien deze niet gevonden wordt.

en: Autosave
nl: Automatisch opslaan

en: Autosave plugin
nl: Automatisch opslaanplugin

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Average rating:
nl: Gemiddelde waardering:

en: Bad session
nl: Ongeldige sessie

en: Base Folder :
nl: Standaardmap:

en: Basic fields
nl: Standaardvelden

en: Begin with
nl: Begin met

en: Below
nl: Onder

en: Biography
nl: Biografie

en: Bitrate
nl: Bitsnelheid

en: Body :
nl: Body:

en: Body text is not supported by current notification daemon
nl: Bodytekst wordt niet ondersteund door de huidige notificatiedaemon.

en: Browser views
nl: Browserweergaven

en: Browser window layout :
nl: Browservensterlayout:

en: Browser with SongTree
nl: Browser met boomweergave

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Buttons, Song & Cover
nl: Knoppen, titel en albumafbeelding

en: Can be relative by using + or -
nl: Kan worden aangepast met + en -

en: Can't change the volume in non-gstreamer iceserver mode
nl: Kan het volume niet veranderen in non-gstreamer-iceservermodus.

en: Can't change the volume. Needs amixer (packaged in alsa-utils) to change volume when using this audio backend.
nl: Kan het volume niet veranderen. amixer (aanwezig in alsa-utils) is nodig om het volume te veranderen als u deze audiobackend gebruikt.

en: Can't create sink '{sink}'
nl: Kan de bestemming '{sink}' niet aanmaken

en: Can't read file or invalid file
nl: Het bestand is ongeldig of onleesbaar.

en: Can't write in base folder '{folder}'.
nl: Kan niet schrijven in de standaardmap '{folder}'

en: Capitalize
nl: Laat met hoofdletter beginnen

en: Capitalize each word
nl: Elk woord met hoofdletter beginnen

en: Case insensitive
nl: Hoofdletterongevoelig

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Case-sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Categories pane
nl: Categorieënpaneel

en: Centered
nl: Gecentreerd

en: Centered on
nl: Gecentreerd op

en: Change Display
nl: Verander de weergave

en: Change default text color
nl: Verander de standaardtekstkleur

en: Change default text font and size
nl: Verander het standaardlettertype en de grootte

en: Change the context visibility
nl: Verander de zichtbaarheid van de omgeving

en: Channels
nl: Kanalen

en: Check Collection
nl: Controleer de verzameling

en: Check for updated/deleted songs on startup
nl: Controleer op geüpdatete/verwijderde titels bij het opstarten

en: Check for updated/removed songs
nl: Controleer op geüpdatete/verwijderde titels

en: Check real length of mp3
nl: Controleer de lengte van het mp3-bestand

en: Checking length/bitrate
nl: Controleert lengte/bitsnelheid

en: Checking songs
nl: Controleert titels

en: Choose Album From this Artist
nl: Kies een album van deze artiest

en: Choose Artist/Album/Song
nl: Kies een artiest/album/titel

en: Choose Picture
nl: Kies een afbeelding

en: Choose Random Album
nl: Kies een willekeurig album

en: Choose a folder
nl: Kies een map

en: Choose directory to copy files to
nl: Kies een map als kopieerlocatie voor bestanden

en: Choose directory to move files to
nl: Kies een map als verplaatslocatie voor bestanden

en: Choose files
nl: Kies bestanden

en: Choose folder to add
nl: Kies een map om toe te voegen

en: Choose font for lyrics
nl: Kies een lettertype voor de songtekst

en: Choose font...
nl: Kies een lettertype...

en: Choose icon for label {name}
nl: Kies een pictogram voor het {name}-label

en: Choose page to open
nl: Kies een pagina om te openen

en: Choose picture for '%s'
nl: Kies een afbeelding voor '%s'

en: Choose playlist files to import
nl: Kies de afspeellijstbestanden die geïmporteerd moeten worden

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear playlist filter
nl: Afspeellijstfilter wissen

en: Clear queue
nl: Wachtrij wissen

en: Clear selected fields
nl: Geselecteerde velden wissen

en: Click to show fullsize image
nl: Klik om de afbeelding op volledige grootte te zien

en: Client banned, contact gmusicbrowser's developer
nl: Cliënt verbannen, neem contact op met de maker van gmusicbrowser.

en: Close
nl: Afsluiten

en: Close Window
nl: Venster sluiten

en: Close a filter
nl: Een filter afsluiten

en: Close to tray
nl: Afsluiten naar systeemvak

en: Collection
nl: Verzameling

en: Command
nl: Opdracht

en: Command to launch when the button is pressed
nl: Uit te voeren opdracht wanneer de knop wordt ingedrukt

en: Command used when
    'turn off computer when queue empty'
    is selected
nl: Gebruikte opdracht wanneer
    'sluit de computer af zodra de wachrij leeg is'
    geselecteerd is

en: Command when playing song changed :
nl: Uit te voeren opdracht zodra de titel die afgespeeld wordt, verandert:

en: Command when stopped :
nl: Uit te voeren opdracht zodra de titel stopt:

en: Comment
nl: Opmerking

en: Comments
nl: Opmerkingen

en: Compilation
nl: Compilatie

en: Composer
nl: Componist

en: Conductor
nl: Documenteerder

en: Connect through a proxy
nl: Verbind via een proxy

en: Connections from :
nl: Verbindingen van:

en: Control
nl: Controle

en: Conz Aishi (with Filter Panes)
nl: Conz Aishi (met filterpanelen)

en: Conz Glimm (different controls)
nl: Conz Glimm (andere bediening)

en: Copy
nl: Kopieer

en: Copy failed
nl: Kopiëren mislukt

en: Copy link address
nl: Kopieer URL

en: Copy to mounted portable player
nl: Kopieer naar de verbonden draagbare mediaspeler

en: Copy to portable player
nl: Kopieer naar de mediaspeler

en: Copying file | Copying %d files
nl[0]: Bestand kopiëren
nl[1]: %d bestanden kopiëren

en: Cover Size :
nl: Albumafmetingen:

en: Create ID3v2 tags as ID3v2.4
nl: Maak ID3v2 tags als ID3v2.4

en: Current song must always be in the playlist
nl: Huidige titel moet altijd in de afspeellijst staan

en: Custom
nl: Gebruikergedefinieerd

en: Custom Text
nl: Persoonlijke tekst

en: Custom URL
nl: Persoonlijke URL

en: Custom command :
nl: Gebruikergedefinieerde opdracht:

en: Custom context pages :
nl: Gebruikergedefinieerde contextpanelen:

en: Custom formats
nl: Gebruikergedefinieerde opmaak

en: Custom pipeline
nl: Gebruikergedefinieerde pipeline

en: Custom...
nl: Anders...

en: Date
nl: Datum

en: Date format :
nl: Datumopmaak:

en: Date of purchase
nl: Datum van aankoop

en: Debut Album
nl: Debuutalbum

en: Decrease Volume
nl: Volume verlagen

en: Decrease volume
nl: Volume verhogen

en: Default
nl: Standaard

en: Default fullscreen
nl: Standaard volledig scherm

en: Default rating : %d %
nl: Standaardwaardering: %d %

en: Default text color
nl: Standaardtekstkleur

en: Default text font
nl: Standaardlettertype

en: Delay before showing tray tip popup on mouse over : %d ms
nl: Vertraging voordat een systeemvakpopup getoond wordt wanneer er met de muis overgezweefd wordt: %d ms

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete Selected Songs
nl: Verwijder de geselecteerde titels

en: Delete list
nl: Verwijder de lijst

en: Descending order
nl: Aflopende volgorde

en: Descr.
nl: Beschr.

en: Description
nl: Beschrijving

en: Desktop widgets
nl: Bureaubladwidgets

en: Desktop widgets plugin
nl: Bureaubladwidgetsplugin

en: Disable screensaver when fullscreen and playing
nl: Schakel de schermbeveiliging uit wanneer een titel afspeelt in volledig scherm

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disc
nl: Schijf

en: Disc #
nl: Schijfnr.

en: Disc name
nl: Schijfnaam

en: Display (:1 or host:0 for example)
nl: Toon (:1 of gastheer:0 bijvoorbeeld)

en: Display Songs
nl: Toon titels

en: Display a special layout in or around the titlebar of the focused window
nl: Gebruik een speciale layout in of rond de titelbalk van het actieve venster

en: Display stop/next actions
nl: Toon stop/volgende acties

en: Display synchronized lyrics of the current song
nl: Toon gesynchroniseerde songtekst van de huidige titel

en: Display tray tip for %d ms
nl: Toon een systeemvaknotificatie gedurende %d ms

en: Do not add a title row
nl: Geen titelregel toevoegen

en: Do not create an id3v1 tag in mp3 files
nl: Maak geen ID3v1-tag in mp3-bestanden

en: Do not unsynchronise id3v2 tags
nl: ID3v2-tags niet desynchroniseren

en: Do not write the tags
nl: Schrijf geen tags

en: Don't add the overlay to dialogs
nl: Bedekking niet op dialoogvensters gebruiken

en: Don't know how to play files of type {type}
nl: Kan bestanden van het type {type} niet afspelen

en: Don't notify if the main window is visible
nl: Geen notificaties weergeven indien het hoofdvenster zichtbaar is

en: Don't submit current song
nl: Huidig nummer niet indienen

en: Drag and drop songs here to replace the selection.
nl: Titels hierheen slepen om de selectie te vervangen

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit Current Song Properties
nl: Eigenschappen van de huidige titel bewerken

en: Edit Lyrics
nl: Songtekst bewerken

en: Edit Lyrics ...
nl: Songtekst bewerken...

en: Edit Multiple Songs Properties
nl: Eigenschappen van meerdere titels bewerken

en: Edit Settings
nl: Instellingen bewerken

en: Edit auto-fill formats ...
nl: Automatisch-opvullen-opmaak bewerken...

en: Edit filter
nl: Filter bewerken

en: Edit filter...
nl: Filter bewerken...

en: Edit grouping ...
nl: Groepering bewerken...

en: Edit in the last.fm wiki
nl: Bewerk in de last.fm-wiki

en: Edit labels
nl: Labels bewerken

en: Edit list
nl: Lijst bewerken

en: Edit ordered modes ...
nl: Modi voor geordend afspelen bewerken...

en: Edit random modes ...
nl: Modi voor willekeurig afspelen bewerken...

en: Edit rating
nl: Waardering bewerken

en: Edit selected song properties
nl: Eigenschappen van de huidige titel bewerken

en: Edit...
nl: Bewerken...

en: Editing list :
nl: Bewerklijst:

en: Editing tags
nl: Bewerkt tags

en: Embedded lyrics
nl: Ingebouwde songtekst

en: Embedded picture
nl: Ingebouwde afbeelding

en: Encapsulated object
nl: Ingekapseld object

en: Encoded by
nl: Gecodeerd door

en: Encoded with
nl: Gecodeerd met

en: Encoder
nl: Codering

en: Encoding used for id3v1 tags :
nl: Codering gebruikt voor ID3v1-tags:

en: Enqueue
nl: In wachtrij plaatsen

en: Enqueue Action
nl: Actie in wachtrij plaatsen

en: Enqueue Displayed
nl: Plaats de getoonde in de wachtrij

en: Enqueue Selected
nl: Plaats de geselecteerde in de wachtrij

en: Enqueue Selected Songs
nl: Plaats de geselecteerde titels in de wachtrij

en: Enqueue Songs from Current Album
nl: Titels van het huidige album in de wachtrij plaatsen

en: Enqueue Songs from Current Artist
nl: Titels van de huidige artiest in de wachtrij plaatsen

en: Enqueue a list of files/folders
nl: Lijst van bestanden of mappen in de wachtrij plaatsen

en: Enqueue filter
nl: Filter in de wachtrij plaatsen

en: Enter album name
nl: Voer een albumnaam in

en: Enter custom event string :
nl: Gebruikersgedefinieerde gebeurtenistekenreeks invoeren:

en: Error :
nl: Fout:

en: Error saving artistbio in '{file}' :
    {error}
nl: Fout tijdens het opslaan van de artiestenbiografie in '{file}':
    {error}

en: Error saving lyrics in '{file}' :
    {error}
nl: Fout tijdens het opslaan van de songtekst in '{file}':
    {error}

en: Error saving review in '{file}' :
    {error}
nl: Fout tijdens het opslaan van de recensie in '{file}' :
    {error}

en: Error writing '{file}'
nl: Fout tijdens het schrijven van '{file}'

en: Error: invalid filename pattern
nl: Fout: ongeldig bestandsnaampatroon

en: Events
nl: Optredens

en: Example :
nl: Voorbeeld:

en: Exclude 'seed'-artist from queue
nl: De auteur niet in de wachtlijst opnemen

en: Execute custom command on selected files
nl: Voer een gebruikersgedefinieerde opdracht uit op de geselecteerde bestanden

en: Export
nl: Exporteren

en: Export plugin
nl: Plugin exporteren

en: Export song properties to a .csv file
nl: Titeleigenschappen exporteren naar een .csv-bestand

en: Export to .m3u file
nl: Exporteren naar een .m3u-bestand

en: Extra fields
nl: Extra velden

en: Extra gain
nl: Extra versterking

en: Extract guest artist from title :
nl: Leid de medewerkende artiest af van de titel:

en: Fade-out in %d seconds
nl: Fade-out binnen %d seconden

en: Fade-out then stop
nl: Fade-out, daarna stoppen

en: Field type
nl: Veldtype

en: Fields
nl: Velden

en: File
nl: Bestand

en: File properties
nl: Bestandseigenschappen

en: File type
nl: Bestandstype

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Filename extension
nl: Bestandsnaamextensie

en: Filename format :
nl: Bestandsnaamopmaak

en: Filename without extension
nl: Bestandsnaam zonder extensie

en: Files
nl: Bestanden

en: Filesystem
nl: Bestandssysteem

en: Filter :
nl: Filter:

en: Filter edition
nl: Filterbewerking

en: Filter on playing Album
nl: Filter op basis van het nu afgespeelde album

en: Filter on playing Artist
nl: Filter op basis van de nu afgespeelde artiest

en: Filter on playing Song
nl: Filter op basis van de nu afgespeelde titel

en: Filter on this album
nl: Filter op basis van dit album

en: Filter on this artist
nl: Filter op basis van deze artiest

en: Find :
nl: Zoeken:

en: Find a unique filename if file already exists
nl: Nieuwe bestandsnaam aanmaken, indien de bestandsnaam al bestaat

en: Find songs in same albums
nl: Titels in dezelfde albums zoeken

en: Find songs with same artists
nl: Titels met dezelfde artiesten zoeken

en: Find songs with the same names
nl: Titels met dezelfde namen zoeken

en: Folder
nl: Map

en: Folder (right-aligned)
nl: Map (rechts uitgelijnd)

en: Folder format :
nl: Mapopmaak:

en: Folder pattern :
nl: Mappatroon:

en: Folders to search for new songs
nl: Mappen om te doorzoeken voor nieuwe titels:

en: Follow playing song
nl: Afgespeelde titel volgen

en: Follow selected song
nl: Geselecteerde titel volgen

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Forward
nl: Volgende

en: Found but not working
nl: Gevonden, maar werkt niet

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Full screen layout :
nl: Volledig schermweergave:

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Fullscreen simple
nl: Eenvoudige volledig schermweergave

en: GStreamer module not loaded.
nl: GStreamer-module niet ingeladen

en: Gain for songs missing replaygain tags
nl: Versterking voor titels die geen ReplayGain-tags hebben

en: Garage Fullscreen
nl: Volledig scherm in Garagemodus

en: Genre - Artist
nl: Genre - Artiest

en: Genre is set
nl: Genre is ingesteld

en: Genres pane
nl: Genrepaneel

en: Gnome mmkeys
nl: Gnome-multimediatoetsen

en: Gnome multimedia keys plugin
nl: Gnome-multimediatoetsenplugin

en: Go to Playing Track
nl: Naar de huidige titel gaan

en: Go to playing song
nl: Naar de huidige titel gaan

en: Group by :
nl: Groeperen op:

en: Grouping
nl: Groepering

en: Handshake OK
nl: Verbinding succesvol

en: Handshake failed :
nl: Verbinding mislukt

en: Hard limiter
nl: Vaste limiet

en: Hide
nl: Verbergen

en: Hide toolbar
nl: Werkbalk verbergen

en: Icon theme :
nl: Pictogramthema:

en: Identifier in file tag
nl: Identificatie in bestandstag

en: Ignore playback errors
nl: Afspeelfouten negeren

en: Import list
nl: Lijst importeren

en: In this case one command by file will be run
nl: In dit geval zal een opdracht per bestand worden uitgevoerd

en: Include Styles in Genres
nl: Stijlen in Genres opnemen

en: Increase Volume
nl: Volume verhogen

en: Increase volume
nl: Volme verlagen

en: Info
nl: Informatie

en: Insensitive title-artist (left-aligned)
nl: Titel - Artiest (links uitgelijnd, niet-klikbaar)

en: Insensitive title-artist (right-aligned)
nl: Titel - Artiest (rechts uitgelijnd, niet-klikbaar)

en: Insensitive, Song & Cover
nl: Niet-klikbaar, titel en albumhoes

en: Insert Selected Songs at the top of the queue
nl: Geselecteerde titels bovenaan in de wachtrij plaatsen

en: Insert a list of files/folders at the start of the playlist
nl: Lijst van bestanden of mappen bovenaan de wachtrij plaatsen

en: Insert this pipeline before the audio sink
nl: Deze pijplijn invoeren vóór de audosink

en: Invalid regular expression
nl: Ongeldige reguliere expressie

en: Invert filter
nl: Filter omkeren

en: Invisible hot spot
nl: Onzichtbare hotspot

en: Isn't smart equal to %s
nl: Hoort niet bij %s

en: Justified
nl: Gerechtigd

en: Karaoke plugin
nl: Karaokeplugin

en: Key
nl: Toets

en: Keys
nl: Sneltoetsen

en: Keywords
nl: Sleutelwoorden

en: Label is set
nl: Label is ingesteld

en: Label/Publisher
nl: Label/Uitgever

en: Labels' icons
nl: Labelpictogrammen

en: Lang
nl: Taal

en: Lang.
nl: Taal

en: Languages
nl: Talen

en: Last played
nl: Laatst afgespeeld

en: Last skipped
nl: Laatst overgeslagen

en: Launch ripping program
nl: Programma om CD's te rippen starten

en: Layout
nl: Opmaak

en: Layout :
nl: Opmaak:

en: Layouts
nl: Opmaken

en: Left aligned
nl: Links uitgelijnd

en: Left pane
nl: Linkerpaneel

en: Left-clic or scrollwheel to change, right-click to mute
nl: Linksklikken of met het scrollwieltje draaien om te wijzigen, rechtsklikken om te dempen

en: Length
nl: Lengte

en: Library
nl: Bibliotheek

en: Library :
nl: Bibliotheek:

en: Library empty.
    
    Use the settings dialog to add music.
nl: Bibliotheek is nog leeg.
    
    Gebruik het instellingenmenu om muziek toe te voegen.

en: Library size : %d song | Library size : %d songs
nl[0]: Bibliotheek: %d titel
nl[1]: Bibliotheek: %d titels

en: Limit similar artists to a rate of similarity :
nl: Gelijkaardige artiesten begrenzen tot een graad van gelijkaardigheid:

en: Limit similar artists to the first :
nl: Aantal gelijkaardige artiesten begrenzen op:

en: List
nl: Lijst

en: List empty
nl: Lijst leeg

en: List order
nl: Lijstvolgorde

en: Listed :
nl: In de lijst opgenomen:

en: Listed songs
nl: In de lijst opgenomen titels

en: Listeners:
nl: Luisteraars

en: Lists
nl: Lijsten

en: Lists, Library & Context
nl: Lijst, bibliotheek en context

en: Literal search
nl: Letterlijk zoeken

en: Load lyrics even if lyrics panel is hidden
nl: Songteksten ook inladen als het songtekstenpaneel verborgen is

en: Load/Save Artist Info in :
nl: Artiestinfo laden of opslaan in:

en: Loaded %d unsent song from previous session | Loaded %d unsent songs from previous session
nl[0]: %d niet-verzonden titel uit de vorige sessie ingeladen
nl[1]: %d niet-verzonden titels uit de vorige sessie ingeladen

en: Loading failed.
nl: Laden mislukt.

en: Loading...
nl: Laden...

en: Lock
nl: Vergrendel

en: Lock Album
nl: Album vergrendelen

en: Lock Artist
nl: Artiest vergrendelen

en: Lock on Album
nl: Op album vergrendelen

en: Lock on Artist
nl: Op artiest vergrendelen

en: Lock on song
nl: Op titel vergrendelen

en: Lock on {field}
nl: Op {field} vergrendelen

en: Locked on :
nl: Vergrendeld op:

en: Lookup at allmusic.com
nl: Opzoeken in allmusic.com

en: Lookup in AMG
nl: Opzoeken in AMG

en: Lookup in google
nl: Opzoeken in Google

en: Lower left
nl: Linksonder

en: Lower right
nl: Rechtsonder

en: Lullaby
nl: Slaapliedjeplugin

en: Lullaby plugin
nl: Slaapliedjeplugin

en: Lyricist
nl: Auteur

en: Lyrics
nl: Songtekst

en: Lyrics (requires lyrics plugin)
nl: Songtekst (vereist songtekstplugin)

en: Lyrics alignement
nl: Songtekstuitlijning

en: Lyrics file :
nl: Songtekstbestand

en: Lyrics file name format
nl: Songtekstnaamopmaak

en: Lyrics for
nl: Songtekst voor

en: Lyrics plugin
nl: Songtekstplugin

en: Lyrics source
nl: Songtekstbron

en: MIME type
nl: MIME-type

en: MPRIS v1 support
nl: MPRIS v1-ondersteuning

en: MPRIS v2 support
nl: MPRIS v2-ondersteuning

en: Main
nl: Hoofdmenu

en: Main artist
nl: Hoofdartiest

en: Make it look like
nl: Vermommen als:

en: Makes gmusicbrowser react to the Next/Previous/Play/Stop multimedia keys in gnome.
nl: Zorgt ervoor dat gmusicbrowser reageert op de Volgende/Vorige/Afspelen/Stoppen-multimediatoetsen in Gnome.

en: Mass Rename
nl: Massahernoemen

en: Mass Renaming
nl: Massahernoeming

en: Media type
nl: Mediatype

en: Menu entry name
nl: Menu-itemnaam

en: Middle-clic for next album
nl: Middelklik voor volgend album

en: Middle-click on local artists to set a filter on them, right-click non-local artists to search for them on the web.
nl: Middenklik op een in de bibliotheek aanwezige artiest om erop te filteren, rechtsklik op een niet in de bibliotheek aanwezige artiest om ernaar te zoeken op het internet.

en: Minimal tip
nl: Minimaal informatievenster

en: Minimum size
nl: Minimumafmetingen

en: Misc.
nl: Anders

en: Modification
nl: Wijziging

en: Monday
nl: Maandag

en: Moods
nl: Stemmingen

en: More info
nl: Meer informatie

en: More results
nl: Meer resultaten

en: Mosaic View
nl: Mozaïekweergave

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Move Files to :
nl: Bestanden verplaatsen naar:

en: Move failed
nl: Verplaatsen mislukt

en: Move folder to
nl: Map verplaatsen naar

en: Moving file | Moving %d files
nl[0]: Bestand verplaatsen
nl[1]: %d bestanden verplaatsen

en: Music
nl: Muziek

en: Mute/Unmute
nl: Demping aan-/uitschakelen

en: Name
nl: Naam

en: Name of layout
nl: Opmaaknaam

en: Name under which the command will appear in the menu
nl: Naam waaronder de opdracht zal verschijnen in het menu

en: Never
nl: Nooit

en: New
nl: Nieuw

en: New custom field
nl: Nieuw gebruikersgedefinieerd veld

en: New filter
nl: Nieuw filter

en: New list
nl: Nieuwe lijst

en: New name
nl: Nieuwe naam

en: Next
nl: Volgende

en: Next Album
nl: Volgend album

en: Next Artist
nl: Volgende artiest

en: Next Song
nl: Volgende titel

en: Next Song In Playlist
nl: Volgende titel in afspeellijst

en: No connections
nl: Geen verbinding

en: No file browser found.
nl: Geen bestandsbeheerder gevonden.

en: No genre
nl: Geen genre

en: No label
nl: Geen label

en: No locked filter
nl: Geen vergrendeld filter

en: No lyrics found
nl: Songtekst niet gevonden

en: No moods
nl: Geen stemmingen

en: No results found
nl: Geen resultaten gevonden

en: No review found
nl: Geen recensie gevonden

en: No review written.
nl: Geen recensie gevonden.

en: No songs
nl: Geen titels

en: No songs found
nl: Geen titels gevonden

en: No styles
nl: Geen stijlen

en: No themes
nl: Geen thema's

en: No web browser found.
nl: Geen webbrowser gevonden

en: None
nl: Geen

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal mode
nl: Normale modus

en: Normal with buttons
nl: Normaal met knoppen

en: Normalize volume (the files must have replaygain tags)
nl: Volume normaliseren (enkel indien de bestanden ReplayGain-tags hebben)

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Note that some notification daemons resize the displayed picture
nl: Merk op dat sommige notificatiedaemons de afmetingen wijzigen van de getoonde afbeelding

en: Note: inactive fields must be enabled by the user in the 'Fields' tab in Settings
nl: Merk op dat inactieve velden door de gebruiker moeten worden ingeschakeld onder de 'Velden'-tab in het Instellingenmenu.

en: Notify
nl: Notificatiepopup

en: Notify plugin
nl: Notificatieplugin

en: Notify you of the playing song with the system's notification popups
nl: Met behulp van de systeemnotificatiedaemon notificatiepopups geven over de huidige titel

en: Now playing
nl: U luistert naar

en: NowPlaying plugin
nl: U luistert naar-plugin

en: Number of days since added
nl: Aantal dagen sinds toevoeging

en: Number of days since last played
nl: Aantal dagen sinds voor het laatst afgespeeld

en: Number of days since last skipped
nl: Aantal dagen sinds voor het laatst overgeslagen

en: Number of days since modified
nl: Aantal dagen sinds voor het laatst aangepast

en: Number of milliseconds
nl: Aantal milliseconden

en: Number of seconds
nl: Aantal seconden

en: Number of times played
nl: Aantal keer afgespeeld

en: Number of times skipped
nl: Aantal keer overgeslagen

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
nl: Aan: kleiner = waarschijnlijker
    Uit: groter = waarschijnlijker

en: ON less probable if genre is set
    OFF more probable if genre is set
nl: Aan: minder waarschijnlijk indien het genre ingesteld is
    Uit: waarschijnlijker indien het genre ingesteld is

en: ON less probable if label is set
    OFF more probable if label is set
nl: Aan: minder waarschijnlijk indien het label ingesteld is
    Uit: waarschijnlijker indien het label ingesteld is

en: Old name
nl: Vroegere naam:

en: On top of other windows instead of below
nl: Op andere vensters plaatsen in plaats van eronder

en: One of these commands is required to play files of type {type} : {cmd}
nl: Eén van deze opdrachten is nodig om bestanden van het type {type} af te spelen: {cmd}

en: Only affect mp3 files that do not already have an id3v1 tag
nl: Alleen mp3-bestanden die nog geen ID3v1-tag hebben aanpassen

en: Only show similar artists from local library
nl: Alleen gelijkaardige artiesten uit de aanwezige bibliotheek tonen

en: Opacity
nl: Ondoorzichtigheid

en: Open Browser
nl: Webbrowser openen

en: Open Browser window
nl: Webbrowservenster openen

en: Open Context window
nl: Contextvenster openen

en: Open Custom window
nl: Gebruikersgedefinieerd venster openen

en: Open Equalizer
nl: Equalizer openen

en: Open Playlist
nl: Afspeellijst openen

en: Open Preference window
nl: Voorkeurenvenster openen

en: Open Queue
nl: Wachtrij openen

en: Open Queue window
nl: Wachtrijvenster openen

en: Open Search window
nl: Zoekvenster openen

en: Open containing folder
nl: Bijbehorende map openen

en: Open context & queue panel
nl: Context- en wachtrijpaneel openen

en: Open context page
nl: Contextpagina openen

en: Open existing list
nl: Bestaande lijst openen

en: Open folder
nl: Map openen

en: Open last.fm website in your browser
nl: Last.fm openen in de webbrowser

en: Open link in Browser
nl: Link openen in webbrowser

en: Open page layout
nl: Paginaopmaak openen

en: Open special layouts as desktop widgets
nl: Speciale opmaken als desktopwidgets openen

en: Open this page in the web browser
nl: Deze pagina in de webbrowser openen

en: Options
nl: Opties

en: Options ...
nl: Opties...

en: Options for subgroup
nl: Opties voor subgroep

en: Or you can use the field $files which will be replaced by the list of files, and only one command will be run
nl: Of u kunt het veld $files gebruiken, welke zal vervangen worden door de bestandenlijst, en dan zal slechts één opdracht uitgevoerd worden.

en: Original Artist
nl: Oorspronkelijke artiest

en: Original Filename
nl: Oorspronkelijke bestandsnaam

en: Original release year
nl: Oorspronkelijk uitgavejaar

en: Originaly from
nl: Oorspronkelijk van

en: Other
nl: Andere

en: Output
nl: Uitvoer

en: Overlay layout :
nl: Overlayopmaak:

en: Owner identifier
nl: Eigenaarsidentificatie

en: Path,Album,Disc,Track,File
nl: Pad, Album, Schijf, Nummer, Bestand

en: Path,File
nl: Pad, Bestand

en: Pattern to find .lrc files :
nl: Patroon om te zoeken naar .lrc-bestanden:

en: Pause
nl: Pauze

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Picture Type
nl: Type afbeelding

en: Picture cache : %d MB
nl: Afbeeldingscache: %d MB

en: Picture finder
nl: Afbeeldingszoeker

en: Picture finder plugin
nl: Afbeeldingszoekerplugin

en: Picture size : %d
nl: Afbeeldingsgrootte: %d

en: Pictures and music files
nl: Afbeeldingen en muziekbestanden

en: Pictures files
nl: Afbeeldingen

en: Play
nl: Afspelen

en: Play Only Displayed
nl: Enkel de getoonde afspelen

en: Play Only Selected
nl: Enkel de geselecteerde afspelen

en: Play a list of files
nl: Een lijst van bestanden afspelen

en: Play all songs from this album
nl: Alle titels van dit album afspelen

en: Play all songs from this artist
nl: Alle titels van deze artiest afspelen

en: Play button
nl: Afspeelknop

en: Play count
nl: Aantal keer afgespeeld

en: Play counter
nl: Afspeelteller

en: Play filter
nl: Afspeelfilter

en: Play listed songs
nl: Titels in de lijst afspelen

en: Play order
nl: Afspeelvolgorde

en: Play/Pause
nl: Afspelen/Pauze

en: Playback
nl: Afspelen

en: Playcount:
nl: Aantal keer afgespeeld:

en: Played Today
nl: Vandaag afgespeeld

en: Player mounted on :
nl: Speler aangekoppeld om:

en: Player window layout :
nl: Afspeelvensteropmaak:

en: Playing
nl: Spelend

en: Playing Album
nl: Nu afgespeeld album

en: Playing Artist
nl: Nu afgespeelde artiest

en: Playing Filter
nl: Nu afgespeelde filter

en: Playing Title
nl: Nu afgespeelde titel

en: Playing and queue icons
nl: Afspeel- en wachtrijpictogrammen

en: Playing error : {error}
nl: Afspeelfout: {error}

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: Playlist 1
nl: Afspeellijst 1

en: Playlist Empty
nl: Afspeellijst leeg

en: Playlist Utilities Bar
nl: Afspeellijsthulpmiddelenbalk

en: Playlist empty
nl: Afspeellijst leeg

en: Playlist files
nl: Afspeellijstbestanden

en: Playlist filter
nl: Afspeellijstfilter

en: Playlist filter :
nl: Afspeellijstfilter:

en: Playlists
nl: Afspeellijsten

en: Plugin not loaded
nl: Plugin niet geladen

en: Popularimeter
nl: Populariteitsmeter

en: Popup Custom window
nl: Gebruikersgedefinieerd venster als popup openen

en: Popup Traytip
nl: Systeemvaknotificatie als popup openen

en: Popup notify window
nl: Notificatievenster als popup openen

en: Popup playlist filter menu
nl: Afspeellijstfiltermenu als popup openen

en: Popup playlist order menu
nl: Afspeellijstvolgordemenu als popup openen

en: Popup queue menu
nl: Wachtrijmenu als popup openen

en: Pre-set
nl: Vooraf ingesteld

en: Prefered place to load and save lyrics :
nl: Lokatie om songteksten te laden en op te slaan:

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Prepend
nl: Ervoor zetten

en: Press a key or a key combination
nl: Druk op een toets of toetsencombinatie

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Song
nl: Vorige titel

en: Previous Song In Playlist
nl: Vorige titel in afspeellijst

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Price paid
nl: Aankoopprijs

en: Private Data
nl: Privédata

en: Produced (P)
nl: Geproduceerd (P)

en: Progress
nl: Voortgang

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Provides context views using MozEmbed or WebKit
nl: Haalt bijbehorende info van het internet via MozEmbed of WebKit

en: Proxy host :
nl: Proxygastheer:

en: Publication right
nl: Publicatierecht

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Publisher/Studio logotype
nl: Uitgever-/Studiologo

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Queue (%n)
nl: Wachtrij (%n)

en: Queue Edit
nl: Wachtrij aanpassen

en: Queue album
nl: Album in wachtrij plaatsen

en: Queue artist
nl: Artiest in wachtrij plaatsen

en: Queue empty
nl: Wachtrij leeg

en: Queue in Sidebar
nl: Wachtrij in zijbalk

en: Queue mode
nl: Wachtrijmodus

en: Queue options
nl: Wachtrijopties

en: Quick Search
nl: Snel zoeken

en: Quick Search with SongTree
nl: Snel zoeken met bestandsboomweergave

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit when queue empty
nl: Afsluiten zodra de wachtrij leeg is

en: Radio title
nl: Radiotitel

en: Radio url
nl: Radio-URL

en: Random
nl: Willekeurig

en: Random Playback
nl: Willekeurig afspelen

en: Random mode edition
nl: Willekeurige modus-editie

en: Rating
nl: Waardering

en: Rating (picture)
nl: Waardering (afbeelding)

en: Rating between 0 and 100, or empty for default
nl: Waardering tussen 0 en 100, of niets voor standaardwaardering

en: Rating range:
nl: Waarderingsbereik:

en: Re-load layouts
nl: Opmaken opnieuw inladen

en: Re-read tags
nl: Tags opnieuw inlezen

en: Re-reading tags
nl: Leest nu opnieuw tags in

en: Re-shuffle
nl: Nieuwe willekeurige volgorde aanmaken

en: Read/write in file tag
nl: In bestandstag lezen/schrijven

en: Recent Filters
nl: Recente filters

en: Recent albums
nl: Recente albums

en: Recent artists
nl: Recente artiesten

en: Recent songs
nl: Recente titels

en: Recent songs include skipped songs that haven't been played.
nl: 'Recente titels' bevat ook overgeslagen titels die niet zijn afgespeeld

en: Recently played
nl: Recent afgespeeld

en: Recently played songs
nl: Recent afgespeelde titels

en: Recording Dates
nl: Data van opname

en: Recording date
nl: Datum van opname

en: Reference point :
nl: Referentiepunt:

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refresh list
nl: Lijst vernieuwen

en: Regular expression
nl: Reguliere expressie

en: Regular expression :
nl: Reguliere expressie:

en: Regular expression didn't match
nl: Reguliere expressie kwam nergens mee overeen

en: Release date
nl: Uitgavedatum

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
nl: Laatstgebruikte filter/afspeellijst bewaren tussen verschillende sessies

en: Remember playing position between sessions
nl: Afspeelpositie bewaren tussen verschillende sessies

en: Remember playing song between sessions
nl: Afspelende titel bewaren tussen verschillende sessies

en: Remember queue between sessions
nl: Wachtrij bewaren tussen verschillende sessies

en: Remixer
nl: Mixer

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove a label from the current song
nl: Een label van de huidige titel verwijderen

en: Remove all
nl: Alle verwijderen

en: Remove all songs
nl: Alle titels verwijderen

en: Remove filter
nl: Filter verwijderen

en: Remove from disk
nl: Van schijf verwijderen

en: Remove from library
nl: Uit bibliotheek verwijderen

en: Remove from list
nl: Uit lijst verwijderen

en: Remove from playlist
nl: Uit afspeellijst verwijderen

en: Remove from queue
nl: Uit wachtrij verwijderen

en: Remove header, footer and left column from wikipedia pages
nl: Koptekst, voettekst en linkerkolom van Wikipedia-pagina's verbergen

en: Remove label
nl: Label verwijderen

en: Remove list
nl: Lijst verwijderen

en: Remove selected songs
nl: Geselecteerde titels verwijderen

en: Remove this field
nl: Dit veld verwijderen

en: Remove this rule
nl: Deze regel verwijderen

en: Remove this tab
nl: Deze tab verwijderen

en: Remove this tag
nl: Deze tag verwijderen

en: Remove this widget
nl: Deze widget verwijderen

en: Rename
nl: Hernoemen

en: Rename File
nl: Bestand hernoemen

en: Rename file
nl: Bestand hernoemen

en: Rename files using this pattern :
nl: Bestanden hernoemen volgens dit patroon:

en: Rename folder
nl: Map hernoemen

en: Rename this folder to :
nl: Deze map hernoemen in:

en: Rename/move files based on these fields :
nl: Bestanden hernoemen/verplaatsen op basis van deze velden:

en: Renaming {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}
nl: Hernoemen van {oldname}
    in {newname}
    mislukt: {error}

en: Reorganize files and folders
nl: Bestanden en mappen reorganiseren

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Replace existing values
nl: Bestaande waarden vervangen

en: Replace...
nl: Vervangen...

en: ReplayGain options
nl: ReplayGain-opties

en: Replaygain
nl: ReplayGain

en: Replaygain analysis
nl: ReplayGain-analyse

en: Rescan
nl: Opnieuw inlezen

en: Rescan Collection
nl: Collectie opnieuw inlezen

en: Reset filter
nl: Filter resetten

en: Retrieves album-relevant information (review etc.) from allmusic.com.
nl: Haalt album-relevante informatie (zoals recensies) van allmusic.com.

en: Review
nl: Recensie

en: Rewind
nl: Terugspoelen

en: Rhythmbox 2nd queue column
nl: Rhythmbox: tweede wachtrijkolom

en: Right aligned
nl: Rechts uitgelijnd

en: Right side
nl: Rechterkant

en: Right-click to remove filters
nl: Rechtsklikken om filters te verwijderen

en: Right-click to toggle shuffle/random
nl: Rechtsklikken om willekeurig afspelen aan-/ of uit te zetten

en: Rip
nl: Rippen

en: Rip plugin
nl: Ripplugin

en: Ripping software :
nl: Ripprogramma:

en: Run a command when playing a song
nl: Opdracht uitvoeren wanneer een titel wordt afgespeeld

en: Run perl code
nl: Perl-code uitvoeren

en: Run system command
nl: Systeemopdracht uitvoeren

en: Running time
nl: Afspeeltijd

en: Same Title
nl: Zelfde titel

en: Same album
nl: Zelfde album

en: Same artist
nl: Zelfde artiest

en: Same title
nl: Zelfde titel

en: Same year
nl: Zelfde jaar

en: Sampling Rate
nl: Samplesnelheid

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Tags/Options
nl: Tags/opties opslaan

en: Save album info in:
nl: Albuminfo opslaan in:

en: Save artist biography
nl: Artiestbiografie opslaan

en: Save as...
nl: Opslaan als...

en: Save current filter as
nl: Huidig filter opslaan als

en: Save current list as
nl: Huidige lijst opslaan als

en: Save lyrics
nl: Songtekst opslaan

en: Save now
nl: Nu opslaan

en: Save picture as
nl: Afbeelding opslaan als

en: Save review
nl: Recensie opslaan

en: Save tags/settings every %d minutes
nl: Tags/instellingen elke %d minuten opslaan

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Saved Lists
nl: Opgeslagen lijsten

en: Saved filters
nl: Opgeslagen filters

en: Saved lists
nl: Opgeslagen lijsten

en: Scan Collection
nl: Collectie inlezen

en: Scan as an album
nl: Als een album inlezen

en: Scan for new songs
nl: Controleren op nieuwe titels

en: Scan per-file track gain
nl: Volumeversterking per bestand bepalen

en: Scan this file
nl: Dit bestand inlezen

en: Scan using tag-defined album
nl: Inlezen met gebruik van de albums, gedefinieerd in de tags

en: Scanning
nl: Inlezen

en: Scroll with song
nl: Titel volgen

en: Scroll with the song
nl: Titel volgen

en: Scrollwheel to change, right-click to mute
nl: Met het scrollwieltje draaien om te wijzigen, rechtsklikken om te dempen

en: Search
nl: Zoeken

en: Search :
nl: Zoeken:

en: Search Album
nl: Album zoeken

en: Search Artist
nl: Artiest zoeken

en: Search Comment
nl: Opmerking zoeken

en: Search Genre
nl: Genre zoeken

en: Search Label
nl: Label zoeken

en: Search Title
nl: Titel zoeken

en: Search Title, Artist and Album
nl: Titel, artiest of album zoeken

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label and Genre
nl: Titel, artiest, album, opmerking, label of genre zoeken

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label, Genre and Filename
nl: Titel, artiest, album, opmerking, label, genre of bestandsnaam zoeken

en: Search album
nl: Album zoeken

en: Search all fields
nl: Alle velden doorzoeken

en: Search allmusic for Artist
nl: Artiest op allmusic.com opzoeken

en: Search amazon.com for Artist
nl: Artiest op amazon.com opzoeken

en: Search and display lyrics
nl: Songtekst opzoeken en weergeven

en: Search box type
nl: Type zoekvak

en: Search discogs for Artist
nl: Artiest op Discogs opzoeken

en: Search for Artist on youtube
nl: Artiest op Youtube opzoeken

en: Search for a picture on internet
nl: Afbeelding op het internet zoeken

en: Search for artist on:
nl: Artiest opzoeken op:

en: Search for current album
nl: Album opzoeken

en: Search for current artist
nl: Huidige artiest opzoeken

en: Search for new songs on startup
nl: Controleer op geüpdatete titels bij het opstarten

en: Search google for Artist
nl: Artiest op Google opzoeken

en: Search on the web
nl: Op het internet zoeken

en: Search options
nl: Zoekopties

en: Search pitchfork for Artist
nl: Artiest op Pitchfork opzoeken

en: Search title
nl: Titel zoeken

en: Search window layout :
nl: Afspeelvensteropmaak:

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Searching for a picture of :
nl: Zoekt naar een afbeelding van:

en: Seek
nl: Zoeken

en: Select current song
nl: Huidige titel selecteren

en: Select fields
nl: Velden selecteren

en: Select matches
nl: Overeenkomsten selecteren

en: Select search fields
nl: Zoekvelden selecteren

en: Selected :
nl: Geselecteerd:

en: Selected songs
nl: Geselecteerde titels

en: Selected songs to update :
nl: Te updateten titels:

en: Selecting pictures
nl: Selecteert afbeeldingen

en: Seller
nl: Verkoper

en: Send Title/Artist/Album in standard input
nl: Titel/artiest/album in standaardinvoer opsturen

en: Set Current Song Rating
nl: Huidige titel waarderen

en: Set Picture
nl: Afbeelding instellen

en: Set as primary filter
nl: Als primair filter instellen

en: Set focus on a layout widget
nl: Focus op opmaakwidget instellen

en: Set grouping
nl: Groepering instellen

en: Set icon
nl: Pictogram instellen

en: Set player window layout
nl: Afspeelvensterlayout instellen

en: Set subgroup
nl: Subgroep instellen

en: Set {year} as year for all tracks on this album.
nl: {year} als jaar instellen voor alle nummers op dit album.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings on this page will only take effect after a restart
nl: De hier getoonde instellingen worden pas van kracht na een herstart

en: Show
nl: Tonen

en: Show Artist page on last.fm
nl: Artiestpagina op last.fm tonen

en: Show Artist page on wikipedia
nl: Artiestpagina op Wikipedia tonen

en: Show album
nl: Album tonen

en: Show artist's biography
nl: Artiestbiografie tonen

en: Show artist's upcoming events
nl: Komende optredens van artiest tonen

en: Show buttons
nl: Knoppen tonen

en: Show genre
nl: Genre tonen

en: Show info panel
nl: Informatiepaneel tonen

en: Show main window
nl: Hoofdvenster tonen

en: Show playlist
nl: Afspeellijst tonen

en: Show replaygain submenu
nl: ReplayGain-submenu tonen

en: Show similar artists
nl: Vergelijkbare artiesten tonen

en: Show song details
nl: Details van huidige titel tonen

en: Show status bar
nl: Statusbalk tonen

en: Show suggestions
nl: Suggesties tonen

en: Show tabs
nl: Tabs tonen

en: Show tray icon
nl: Systeemvakpictogram tonen

en: Show tray tip on song change
nl: Systeemvaknotificatie tonen bij het afspelen van een nieuwe titel

en: Show/Hide
nl: Tonen/Verbergen

en: Show/Hide Browser
nl: Browser openen

en: Show/Hide Cover
nl: Albumhoes tonen/verbergen

en: Show/Hide layout widget(s)
nl: Opmaakwidgets tonen/verbergen

en: Show/Hide lyrics line
nl: Songtekstlijn tonen/verbergen

en: Show/hide URI entry
nl: URI-invoer tonen/verbergen

en: Show/hide status bar
nl: Statusbalk tonen/verbergen

en: Shuffle
nl: Willekeurige volgorde

en: Shuffle queue
nl: Titels in wachtrij in willekeurige volgorde plaatsen

en: Shuffled albums
nl: Albums in willekeurige volgorde

en: Shuffled albums, shuffled tracks
nl: Albums en titels in willekeurige volgorde

en: Shutdown command :
nl: Afsluitcommando:

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Similar
nl: Vergelijkbaar

en: Similar Artists
nl: Vergelijkbare artiest zoeken

en: Simple List View
nl: Eenvoudige lijstweergave

en: Simple title
nl: Eenvoudige titel

en: Size
nl: Afmeting

en: Skip count
nl: Aantal keer overgeslagen

en: Skip to next song if an error occurs
nl: Naar de volgende titel springen als er een fout optreedt

en: Small
nl: Klein

en: Small album picture
nl: Kleine albumafbeelding

en: Small player
nl: Kleine speler

en: Smaller browser
nl: Kleinere browser

en: Song
nl: Titel

en: Song Properties
nl: Titeleigenschappen

en: Song informations
nl: Titelinformatie

en: Song rating
nl: Titelwaardering

en: SongTree groupings edition
nl: Bestandsboomgroepering aanpassen

en: Songs Properties
nl: Titeleigenschappen

en: Songtree View
nl: Lijstweergave met kleine albumhoezen

en: Sort
nl: Sorteren

en: Sort mode edition
nl: Sorteermodus aanpassen

en: Sort order
nl: Sorteervolgorde

en: Split artist names on :
nl: Artiestnamen splitsen op:

en: Start in tray
nl: In systeemvak opstarten

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Statusbar
nl: Statusbalk

en: Stop
nl: Stoppen

en: Stop checking
nl: Controle stoppen

en: Stop scanning
nl: Inlezen stoppen

en: Stop selecting pictures
nl: Afbeeldingselectie stoppen

en: Stop when queue empty
nl: Stoppen zodra de wachtrij leeg is

en: Stop, Play and Next buttons
nl: Stop-, afspelen- en volgende-knop

en: Stop, Play and Next buttons and Time
nl: Stop-, afspelen- en volgende-knop, en tijd

en: Stop, Play and Next buttons and Title/Artist
nl: Stop-, afspelen- en volgende-knop, en titel/artiest

en: Strip wikipedia pages
nl: Wikipediapagina's bijsnijden

en: Styles
nl: Stijlen

en: Submit Now-Playing OK
nl: Nu afspelend indienen OK

en: Submit OK
nl: Indienen OK

en: Submit failed :
nl: Indienen mislukt:

en: Submit played songs to last.fm
nl: Afgespeelde titels indienen op last.fm

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Summary :
nl: Samenvatting:

en: Sunday
nl: Zondag

en: Switch to fullscreen mode
nl: Naar volledig schermweergave overschakelen

en: System clock is not close enough to the current time
nl: Systeemklok wijkt te veel af van de huidige tijd

en: System command :
nl: Systeemopdracht:

en: Terms of use
nl: Voorwaarden

en: Text
nl: Tekst

en: The artists similar to the 'seed'-artist will be used to populate the queue, but you can decide to exclude the 'seed'-artist him/herself.
nl: Artiesten vergelijkbaar met de seedartiest zullen in de wachtrij worden geplaatst, maar u kunt ervoor kiezen de seedartiest te excluderen.

en: The layout for this desktop widget is missing.
nl: De opmaak voor deze bureaubladwidget ontbreekt.

en: Themes
nl: Thema's

en: These fields can be used :
nl: Deze velden kunnen worden gebruikt:

en: This command is required to play files of type {type} : {cmd}
nl: Deze opdracht is nodig om bestanden van het type {type} af te spelen: {cmd}

en: This label is set for %d song. | This label is set for %d songs.
nl[0]: Dit label is ingesteld voor %d titel.
nl[1]: Dit label is ingesteld voor %d titels.

en: This plugin requires :
nl: Pluginvereisten:

en: This plugin retrieves artist-relevant information (biography, upcoming events, similar artists) from last.fm.
nl: Deze plugin haalt informatie over de artiest op op last.fm, zoals biografie, komende optredens en vergelijkbare artiesten.

en: Threshold to count a song as played : %d %
nl: Drempelwaarde om een titel als 'afgespeeld' te bestempelen: %d%

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Time :
nl: Tijd:

en: Timeout : %d seconds
nl: Tijdslimiet: %d seconden

en: Timespan of the fade-out in seconds
nl: Duur van de fade-out in seconden

en: Title
nl: Titel

en: Title & icon
nl: Titel en icoon

en: Title & progress
nl: Titel en voortgang

en: Title - Artist - Album
nl: Titel - artiest - album

en: Title: %t
nl: Titel: %t

en: Title: %t (Track No. %n)
nl: Titel: %t (titelnr %n)

en: Titlebar
nl: Titelbalk

en: Titlebar overlay plugin
nl: Titelbalkoverlayplugin

en: Toggle Album Lock
nl: Albumvergrendeling aan- of uitzetten

en: Toggle Artist Lock
nl: Artiestvergrendeling aan- of uitzetten

en: Toggle Song Lock
nl: Titelvergrendeling aan- of uitzetten

en: Toggle a label of the current song
nl: Label toevoegen aan de huidige titel

en: Toggle between Random/Shuffle and Ordered
nl: Omschakelen tussen geordend en willekeurig afspelen

en: Toggle fullscreen mode
nl: Volledig schermweergave aan- of uitschakelen

en: Toggle the fullscreen layout
nl: Volledig schermweergave aan- of uitschakelen

en: Toolbar
nl: Werkbalk

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Total playcount:
nl: Aantal keer afgespeeld:

en: Track
nl: Titel

en: Track Properties
nl: Titeleigenschappen

en: Track gain
nl: Titelvolumeversterking

en: Track peak
nl: Titelpiekwaarde

en: Tray tip window layout :
nl: Systeemvaknotificatieopmaak:

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Turn Off
nl: Uitschakelen

en: Turn off computer when queue empty
nl: Computer afsluiten zodra de wachtrij leeg is

en: URL
nl: Adres

en: Unique file identifier
nl: Unieke bestandsidentificatie

en: Unknown album
nl: Onbekend album

en: Unknown field ({field})
nl: Onbekend veld ({field})

en: Unknown filter :
nl: Onbekend filter:

en: Unknown layout '%s'
nl: Onbekende layout '%s'

en: Unlock Album
nl: Album ontgrendelen

en: Unlock Artist
nl: Artiest ontgrendelen

en: Unnamed custom command
nl: Naamloze gebruikergedefinieerde opdracht

en: Unnamed filter
nl: Naamloze filter

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Update tags
nl: Updatet tags

en: Update tags...
nl: Updatet tags...

en: Upper left
nl: Linksboven

en: Upper right
nl: Rechtsboven

en: Use Equalizer
nl: Equalizer gebruiken

en: Use ID3v2.4 instead of ID3v2.3 when creating an ID3v2 tag, ID3v2.3 are probably better supported by other softwares
nl: ID3v2.4 gebruiken in plaats van ID3v2.3 bij het aanmaken van een ID3v2-tag. ID3v2.3 wordt waarschijnlijk beter ondersteund door andere programma's

en: Use MozEmbed
nl: MozEmbed gebruiken

en: Use ReplayGain
nl: ReplayGain gebruiken

en: Use WebKit
nl: WebKit gebruiken

en: Use a master filter
nl: Hoofdfilter gebruiken

en: Use album normalization instead of track normalization
nl: Albumgeluidsversterkingsnormalisatie in plaats van titelgeluidsversterkingnormalisatie gebruiken

en: Use default regular expression
nl: Standaard reguliere expressie gebruiken

en: Use gstreamer
nl: Gstreamer gebruiken

en: Use latin1 encoding if possible in id3v2 tags
nl: Latin1-codering in ID3v2-tags gebruiken indien mogelijk

en: Use tags from last.fm's XML event pages with a leading % (e.g. %headliner), furthermore linebreaks '<br>' and any text you'd like to have in between. E.g. '%title taking place at %startDate<br>in %city, %country<br><br>'
nl: Tags van last.fm's XML-gebeurtenissenpagina's gebruiken, met een percentage vooraf. Bijvoorbeeld %headliner. Gebruik '<br>' als regeleinde, met een tekst die u er tussen wilt plaatsen. Bijvoorbeeld: '%title start op %startDate<br>in %city, %country<br><br>'

en: Use the playing filter
nl: Nu gebruikte filter gebruiken

en: Use this picture as cover for album '{album}'
nl: Deze afbeelding als albumhoes gebruiken voor het album '{album}'

en: Use this picture for artist '{artist}'
nl: Deze afbeelding gebruiken voor de artiest '{artist}'

en: Use {command} to play {ext} files
nl: {command} gebruiken om {ext}-bestanden af te spelen

en: Used for clipping prevention
nl: Gebruikt om storing te vermijden

en: Used for the Artists field
nl: Gebruikt voor het 'Artiest'-veld

en: Used to associate the saved value with a user or a function
nl: Gebruikt om de opgeslagen waarde te associëren met een gebruiker of functie

en: User authentification error
nl: Gebruikterauthentificatiefout

en: Value not written in file tag
nl: Waarde niet opgeslagen in bestandstag

en: Value written in file tag
nl: Waarde opgeslagen in bestandstag

en: Various artists
nl: Diverse artiesten

en: Version
nl: Versie

en: View
nl: Tonen

en: View Binary
nl: Binary tonen

en: View binary data ...
nl: Binary-data tonen...

en: Volume :
nl: Volume:

en: Volume step :
nl: Volumestapsgrootte:

en: Wait for more when queue empty
nl: Op meer titels wachten indien de wachtrij leeg is

en: Warning : these are advanced options, don't change them unless you know what you are doing.
nl: Waarschuwing: dit zijn geavanceerde opties. Verander hier niets aan, tenzij u weet, waar u mee bezig bent.

en: Warning : using a folder with invalid encoding, you should rename it.
nl: Waarschuwing: momenteel wordt een map gebruikt met foute codering. U zou deze map moeten hernoemen.

en: Warning: all existing data for this field will be lost
nl: Waarschuwing: alle bestaande data voor dit veld zullen verwijderd worden.

en: Warning: an identifier is needed
nl: Waarschuwing: een identificatie is benodigd

en: Warning: converting existing data to this format may be lossy
nl: Waarschuwing: het converteren van de data naar dit formaat kan kwaliteitsverlies veroorzaken

en: Web context
nl: Webcontext

en: Web context plugin
nl: Webcontextplugin

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Weighted Random
nl: Gewogen willekeurige volgorde

en: When added
nl: Zodra toegevoegd

en: When changing songs, the previous song is added to the recent list even if not played at all.
nl: Indien aangevinkt, zal de vorige titel worden toegevoegd aan de lijst 'Recent afgespeeld', ook indien deze titel overgeslagen werd.

en: When current song
nl: Waneer deze titel afgespeeld wordt

en: Whole library
nl: Gehele bibliotheek

en: Widget name
nl: Widgetnaam

en: Wikipedia Locale
nl: Wikipediataal

en: Will not write the tags except with the advanced tag editing dialog. The changes will be kept in the library instead.
    Warning, the changes for a song will be lost if the tag is re-read.
nl: Zal geen tags schrijven, behalve met de geavanceerde tagbewerkingsdialoog. Veranderingen zullen enkel worden opgeslagen in de huidige bibliotheek.
    Waarschuwing: eventuele aanpassingen zullen verloren gegaan zodra de tag opnieuw wordt ingelezen.

en: Will use default if not found
nl: Zal de standaardwaarde gebruiken indien niet gevonden

[ctx: Keyboard]
note: Windows key
en: Win
nl: Winnen

en: Windows
nl: Vensters

en: Words that begin with
nl: Woorden die starten met

en: Write filenames to ...
nl: Bestandsnamen schrijven naar...

en: Write value of selected fields in the tags. Useful for fields that were previously not written to tags, to make sure the current value is written.
nl: Waarde van geselecteerde velden in de tags schrijven. Dit is nuttig voor velden die aanvankelijk niet in de tags aanwezig waren, zodat u er zeker van bent dat de juiste waarde geschreven wordt.

en: Writing tags
nl: Schrijft tags

en: Year
nl: Jaar

en: Year - Album
nl: Jaar - Album

en: Year - Artist
nl: Jaar - Artiest

en: Yes
nl: Ja

en: You can force a check for these files by holding shift when selecting "Re-read tags"
nl: U kunt een hercontrole van deze bestanden afdwingen door Shift ingedrukt te houden wanneer u 'Tags opnieuw inlezen' selecteert

en: You can use some markup, eg :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>underline</u>
    Note that the markup may be ignored by the notification daemon
nl: Enkele opmaakmogelijkheden zijn beschikbaar, zoals:
    <b>vet</b> <i>cursief</i> <u>onderstrepen</u>
    Het kan echter zijn dat deze opmaak wordt genegeerd door de notificatiedaemon.

en: You must specify a base folder
nl: U moet een map specifiëren.

en: _Insert column
nl: _Kolom invoeren

en: _Remove this column
nl: _Deze kolom verwijderen

en: _Retry
nl: _Opnieuw proberen

en: _Sort by
nl: _Sorteren op

en: a bright coloured fish
nl: een felgekleurde vis

en: abort copy
nl: kopiëren annuleren

en: abort move
nl: verplaatsen afbreken

en: add
nl: toevoegen

en: advanced options
nl: geavanceerde opties

en: after
nl: na

en: after %s
nl: na %s

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for album, these are in addition to english aliases
en: album,on
nl: album, op

en: alphabetical
nl: alfabetisch

en: amixer control :
nl: amixerbediening:

en: applied on reload
nl: toegepast bij de volgende herstart

en: apply filter
nl: filter toepassen

en: argument {n} :
nl: argument {n}:

en: artist
nl: artiest

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for artist, these are in addition to english aliases
en: artist,by
nl: artiest, door

en: auto detect
nl: automatisch herkennen

en: autofill
nl: automatisch invullen

en: automatic size
nl: automatische grootte

en: back cover
nl: achterzijde albumhoes

en: band/artist logotype
nl: band- of artiestenlogo

en: before
nl: voor

en: before %s
nl: voor %s

en: between
nl: tussen

en: between %s ago and %s ago
nl: tussen %s en %s geleden

en: between %s and %s
nl: tussen %s en %s

en: between (absolute dates)
nl: tussen (absolute data)

en: between (relative dates)
nl: tussen (relatieve data)

en: big size
nl: groot

en: bonus tracks
nl: bonustitels

en: broken
nl: gebroken

en: by
nl: door

en: by added
nl: op moment van toevoegen

en: by lastplay
nl: op laatste keer afgespeeld

en: by lastplay & bootleg
nl: op laatste keer afgespeeld en bootleg

en: by lastplay & play count
nl: op laatste keer afgespeeld en aantal keer afgespeeld

en: by play count
nl: op aantal keer afgespeeld

en: by rating
nl: op waardering

en: by {artist} from {album}
nl: door {artist} van {album}

en: by {author}
nl: door {author}

en: check length now
nl: nu de lengte controleren

en: check now
nl: nu controleren

en: cloud mode
nl: cloudmodus

en: command :
nl: opdracht:

en: common number
nl: algemeen getal

en: common string
nl: algeme tekenreeks

en: composer
nl: componist

en: conductor
nl: documenteerder

en: connection failed
nl: verbinden mislukt

en: connection failed.
nl: verbinden mislukt.

en: contains
nl: bevat

en: contains %s
nl: bevat %s

en: contains %s (case sensitive)
nl: bevat %s (hoofdletterongevoelig)

en: counter
nl: afspeelteller

en: custom
nl: gebruikergedefinieerd

en: day
nl: dag

en: days
nl: dagen

en: default
nl: standaard

en: default filename
nl: standaardbestandsnaam

en: default folder
nl: standaardmap

en: delete selected filter
nl: geselecteerd filter wissen

en: delete selected grouping
nl: geselecteerde groepering verwijderen

en: delete selected random mode
nl: geselecteerde willekeurig afspelen-modus verwijderen

en: delete selected sort mode
nl: geselecteerde sorteermodus verwijderen

en: different folders
nl: verschillende mappen

en: disc {disc}
nl: schijf {disc}

en: doesn't contain %s
nl: bevat niet %s

en: doesn't contain %s (case sensitive)
nl: bevat niet %s (hoofdlettergevoelig)

en: doesn't have a picture
nl: heeft geen afbeelding

en: doesn't include %s
nl: bevat niet %s

en: doesn't include artist %s
nl: bevat niet artiest %s

en: doesn't match regexp %s
nl: komt niet overeen met de reguliere expressie %s

en: doesn't match regexp %s (case sensitive)
nl: komt niet overeen met de reguliere expressie %s (hoofdlettergevoelig)

en: during performance
nl: tijdens uitvoering

en: during recording
nl: tijdens opname

en: empty
nl: leeg

en: enable gapless (experimental)
nl: zonder pauzes afspelen (experimenteel)

en: error
nl: fout

en: ex :
nl: bijvoorbeeld:

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
nl: bijvoorbeeld (geselecteerde titel): {score} ({chances})

en: example :
nl: voorbeeld:

en: example : %s
nl: voorbeeld: %s

en: examples :
nl: voorbeelden:

en: fallback-gain : %d dB
nl: versterking om op terug te vallen: %d dB

en: false
nl: onwaar

en: favorite
nl: favoriete

en: file tag
nl: bestandstag

en: flags
nl: vlaggen

en: float
nl: drijvend

en: font size depends on
nl: tekstgrootte is afhankelijk van

en: for files without a VBR header
nl: voor bestanden zonder VBR-koptekst

en: front cover
nl: voorzijde albumhoes

en: gmusicbrowser is playing %t from %l (%Y) by %a
nl: gmusicbrowser speelt %t van %l (%Y) door %a

en: google images
nl: Google Afbeeldingen

en: google images (hi-res)
nl: Google Afbeeldingen (hoge resolutie)

en: group by
nl: groeperen op

en: half-life :
nl: halfleven:

en: has a picture
nl: heeft een afbeelding

en: has at least one
nl: heeft minstens één

en: has been played
nl: is afgespeeld

en: has been skipped
nl: is overgeslagen

en: has none
nl: heeft geen

en: hours
nl: uren

en: huge size
nl: enorme grootte

en: icecast server
nl: icecastserver

en: id3v1 tag
nl: ID3v1-tag

en: ignore title
nl: titel negeren

en: illustration
nl: afbeelding

en: imported list
nl: geïmporteerde lijst

en: in the bottom
nl: aan de onderzijde

en: in the bottom %s
nl: in de onderste %s

en: in the top
nl: in de hoogste

en: in the top %s
nl: in de hoogste %s

en: includes
nl: bevat

en: includes %s
nl: bevat %s

en: includes artist
nl: bevat artiest

en: includes artist %s
nl: bevat artiest %s

en: integer
nl: getal

en: invalid pattern
nl: ongeldig patroon

en: inverse
nl: omgekeerd

en: is 44.1kHz
nl: is 44,1 kHz

en: is a flac file
nl: is een flac-bestand

en: is a mp3 file
nl: is een mp3-bestand

en: is a musepack file
nl: is een musepackbestand

en: is a wavepack file
nl: is een wavepackbestand

en: is an ape file
nl: is een ape-bestand

en: is equal to
nl: is gelijk aan

en: is equal to %s
nl: is gelijk aan %s

en: is false
nl: is onwaar

en: is smart equal
nl: is gelijk aan (slimme modus)

en: is smart equal to %s
nl: hoort bij %s

en: is true
nl: is waar

en: isn't %s
nl: is niet %s

en: isn't equal to %s
nl: is niet gelijk aan %s

en: isn't in %s
nl: is niet in %s

en: isn't mono
nl: is niet mono

en: isn't stereo
nl: is niet stereo

en: itunes doesn't support unsynchronised tags last time I checked, mostly affect tags with pictures
nl: De vorige keer dat ik het bekeek, ondersteunde iTunes niet ongesynchroniseerde tags, wat relevant kan zijn bij tags met ingesloten afbeeldingen.

en: last.fm plugin
nl: last.fm-plugin

en: last.fm's similarity categories:
    >90 super
    >70 very high
    >50 high
    >30 medium
    >10 lower
nl: Vergelijkbare categorieën van last.fm:
    >90 super
    >70 zeer hoog
    >50 hoog
    >30 matig
    >10 laag

en: lead artist
nl: hoofdartiest

en: leaflet page
nl: brochurepagina

en: left-side filter panes
nl: filterpanelen aan de linkerzijde

en: length of songs
nl: lengte van de titels

en: less than
nl: minder dan

en: less than %s ago
nl: minder dan %s geleden

en: lyricist
nl: auteur

en: lyrics file
nl: songtekstbestand

en: matches regexp
nl: komt overeen met de reguliere expressie

en: matches regexp %s
nl: komt overeen met reguliere expressie %s

en: matches regexp %s (case sensitive)
nl: komt overeen met reguliere expressie %s (hoofdlettergevoelig)

en: maximum font size
nl: maximale tekstgrootte

en: medium size
nl: gemiddelde grootte

en: minimal
nl: minimaal

en: minimum font size
nl: minimale tekstgrootte

en: minutes
nl: minuten

en: month
nl: maand

en: months
nl: maanden

en: more than
nl: meer dan

en: more than %s ago
nl: meer dan %s geleden

en: mosaic mode
nl: mozaïekweergave

en: movie/video screen capture
nl: video-opname

en: mp3 files without a VBR header requires a full scan to check its real length and bitrate
nl: mp3-bestanden zonder VBR-koptekst moeten volledig gescand worden om hun lengte en bitrate te bepalen

en: mplayer executable :
nl: mplayeropdracht:

en: mplayer options :
nl: mplayeropties:

en: multi-lines string
nl: tekenreeks met meerdere regels

en: name of the new filter
nl: nieuwe filternaam

en: name of the new grouping
nl: nieuwe groepnaam

en: name of the new random mode
nl: nieuwe shufflemodusnaam

en: name of the new sort mode
nl: nieuwe sorteermodusnaam

en: never
nl: nooit

en: never played
nl: nooit afgespeeld

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
nl: geen overeenkomsten gevonden, verwijder enkele zoekwoorden en zoek opnieuw.

en: no order
nl: geen volgorde

en: no picture
nl: geen afbeelding

en: no pictures
nl: geen afbeeldingen

en: no plugins found
nl: geen plugins gevonden

en: no songs needs checking
nl: geen enkele titel moet nagekeken worden

en: no splitting
nl: geen splitsing

en: no to all
nl: nee op alles

en: noname
nl: zonder naam

en: normal
nl: normaal

en: not between %s ago and %s ago
nl: niet tussen %s en %s geleden

en: not between %s and %s
nl: niet tussen %s en %s

en: not bootleg
nl: niet een bootleg

en: not in the bottom %s
nl: niet in de onderste %s

en: not in the top %s
nl: niet in de bovenste %s

en: not present in %s
nl: is niet aanwezig in %s

en: not set to %s
nl: niet ingesteld op %s

en: not the %s least recent
nl: is niet in de oudste %s

en: not the %s most recent
nl: niet de recentste %s

en: number of songs
nl: aantal titels

en: number of songs in filter
nl: aantal titels in filter

en: only show entries with at least n songs
nl: alleen items tonen met minstens n titels

en: only works when the artist-info tab is displayed
nl: werkt alleen wanneer de artiestinfotab ingeschakeld is

en: only works with some lyrics source and when the lyrics tab is active
nl: werkt alleen met bepaalde songtekstbronnen, en alleen wanneer de songteksttab geactiveerd is

en: open context window
nl: contextvenster openen

en: options
nl: opties

en: or %d seconds
nl: of %d seconden

en: other
nl: ander

en: other file icon
nl: ander pictogram

en: output device :
nl: uitvoerapparaat:

en: password :
nl: wachtwoord:

en: perl code
nl: perl-code

en: picture size
nl: afbeeldingsgrootte

en: play count average
nl: gemiddeld aantal keer afgespeeld

en: played>4
nl: afgespeeld>4

en: port :
nl: poort:

en: pre-amp
nl: voorversterking

en: pre-amp : %d dB
nl: voorversterking: %d dB

en: present in %s
nl: aanwezig in %s

en: present in list
nl: aanwezig in lijst

en: quit
nl: afsluiten

en: rating
nl: waardering

en: rating average
nl: gemiddelde waardering

en: recording location
nl: opnamelocatie

en: requires xdg-screensaver
nl: vereist xdg-screensaver

en: reset filter {nb}
nl: filter resetten {nb}

en: reset format
nl: formaat resetten

en: reset primary filter
nl: hoofdfilter resetten

en: reset secondary filter
nl: secundair filter resetten

en: retry
nl: opnieuw proberen

en: retry in {seconds} s
nl: opnieuw proberen over {seconds} s

en: reverse order
nl: volgorde omkeren

en: save as '{name}'
nl: opslaan als '{name}'

en: save filter as
nl: filter opslaan als

en: save grouping as
nl: groepering opslaan als

en: save random mode as
nl: modus voor willekeurig afspelen opslaan als

en: save sort mode as
nl: sorteermodus opslaan als

en: saved filters
nl: opgeslagen filters

en: saved groupings
nl: opgeslagen groeperingen

en: saved random modes
nl: opgeslagen modi voor willekeurig afspelen

en: saved sort modes
nl: opgeslagen sorteermodi

en: scan now
nl: nu scannen

en: seconds
nl: seconden

en: set to
nl: instellen op

en: set to %s
nl: instellen op %s

en: show pictures
nl: afbeeldingen tonen

en: show the 'All' row
nl: de 'alles'-rij tonen

en: similar-artists
nl: vergelijkbare artiesten

en: skin options
nl: uiterlijkopties

en: skip count average
nl: gemiddeld aantal keer overgeslagen

en: small size
nl: kleine grootte

en: sort by
nl: sorteren op

en: static list
nl: statische lijst

en: stop
nl: stoppen

en: string
nl: tekenreeks

en: supports :
nl: ondersteunt:

en: text format
nl: tekstformaat

en: text mode
nl: tekstmodus

en: the %s least recent
nl: de oudste %s

en: the %s most recent
nl: de recentste %s

en: the command {name}
nl: de opdracht {name}

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
nl: de standaardencodering is UTF-16 voor ID3v2.3 en UTF-8 voor ID3v2.4

en: the file {name}
nl: het bestand {name}

en: the least recent
nl: de oudste

en: the most recent
nl: de recentste

en: the {name} perl module
nl: de perlmodule {name}

en: then {action}
nl: dan {action}

en: times
nl: keer

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for title, these are in addition to english aliases
en: title
nl: titel

en: toggle Intersection mode
nl: intersectiemodus aan- of uitschakelen

en: toggle Invert mode
nl: omkeermodus aan- of uitschakelen

en: tools
nl: gereecdschap

en: true
nl: waar

en: turn off
nl: uitschakelen

en: unknown
nl: onbekend

en: unknown error
nl: onbekende fout

en: unnamed random mode
nl: naamloze modus voor willekeurig afspelen

en: url
nl: URL

en: url-encoded list of files
nl: URL-geëncodeerde bestandslijst

en: url-encoded list of files/folders
nl: URL-geëncodeerde mappen- en bestandslijst

en: use :
nl: gebruik:

en: use album name
nl: albumnaam gebruiken

en: use default
nl: standaardinstelling gebruiken

en: use gnome settings
nl: Gnome-instellingen gebruiken

en: use song folder
nl: bijbehorende map van de titel gebruiken

en: use standard strftime variables
nl: standaard strftimevariabelen gebruiken

en: username :
nl: gebruikersnaam:

en: using skin :
nl: gebruikt uiterlijk:

en: wait for more
nl: op meer wachten

en: weeks
nl: weken

en: weight :
nl: gewicht:

en: wikipedia, lyrics, and custom webpages
nl: Wikipedia, sonteksten en gebruikersgedefinieerde websites

en: with browser
nl: met browser

en: with browser & queue
nl: met browser en wachtrij

en: with browser (SongTree)
nl: met browser (bestandsboom)

en: with lists
nl: met lijsten

en: with picture
nl: met afbeelding

en: with playlist
nl: met afspeellijst

en: with queue
nl: met wachtrij

en: with search
nl: met zoeken

en: with search and lists
nl: met zoeken en lijsten

en: with search and lists 2
nl: met zoeken en lijsten 2

en: without gstreamer : one stream per file, one connection at a time
    with gstreamer : one continuous stream, multiple connection possible
nl: zonder gstreamer: één stream per bestand, slechts één verbinding gelijktijdig
    met gstreamer: een continue stream, meerdere gelijktijdige verbindingen mogelijk

en: x offset :
nl: Horizontale verschuiving:

en: y offset :
nl: Verticale verschuiving:

en: year
nl: jaar

en: year (highest)
nl: jaar (hoogste)

en: years
nl: jaren

en: yes to all
nl: ja op alles

en: {album}
    <small>by</small> {artist}
nl: {album}
    <small>door</small> {artist}

en: {folder} already exists
nl: {folder} bestaat al

en: {hours}h{min}m{sec}s
nl: {hours}u{min}m{sec}s

en: {outputname} output settings
nl: {outputname}-uitvoerinstellingen

en: {songs} by {artists}
nl: {songs} door {artists}

en: {song} by {artist}
nl: {song} door {artist}

en: |-separated list of widget names
nl: met '|' gescheide widgetnaamlijst
