gmusicbrowser 1.0 - en to pl_PL translation catalogue (1529 entries)

en:  Context pane layout
pl_PL: Kontekstowy widok panelu

en:  Fields
pl_PL: Pola

en:  Review
pl_PL: Recenzja

en:  of {length}
pl_PL:  z {length}

en: %S by %a
pl_PL: %a - %S

en: %d Album | %d Albums
pl_PL[0]: %d Album
pl_PL[1]: %d Albumy

en: %d Artist | %d Artists
pl_PL[0]: %d Artysta
pl_PL[1]: %d Artystów

en: %d Upcoming Event | %d Upcoming Events
pl_PL[0]: %d Nadchodzące wydarzenie
pl_PL[1]: %d Nadchodzące wydarzenia

en: %d album | %d albums
pl_PL[0]: %d album
pl_PL[1]: %d albumów

en: %d artist | %d artists
pl_PL[0]: %d artysta
pl_PL[1]: %d artystów

en: %d file | %d files
pl_PL[0]: %d plik
pl_PL[1]: %d plików

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
pl_PL[0]: %d plik w {folder}
pl_PL[1]: %d plików w {folder}

en: %d folder | %d folders
pl_PL[0]: %d katalog
pl_PL[1]: %d katalogi

en: %d second | %d seconds
pl_PL[0]: %d sekund
pl_PL[1]: %d sekund

en: %d song | %d songs
pl_PL[0]: %d utwór
pl_PL[1]: %d utworów

en: %d song added | %d songs added
pl_PL[0]: %d utwór dodany
pl_PL[1]: %d utwory dodane

en: %d song in queue | %d songs in queue
pl_PL[0]: %d utwór w kolejce
pl_PL[1]: %d utworów w kolejce

en: %d song in the library | %d songs in the library
pl_PL[0]: %d utwór w bibliotece
pl_PL[1]: %d utworów w bibliotece

en: %d song selected | %d songs selected
pl_PL[0]: %d utwór zaznaczony
pl_PL[1]: %d utworów zaznaczonych

en: %s fuzzy match with %s
pl_PL: %s dopasowanie rozmyte z %s

en: %t by %a (%m)
pl_PL: %t przez %a (%m)

en: '{file}' exists. Overwrite ?
pl_PL: Plik '{file}' istnieje. Nadpisać?

en: (%d song excluded) | (%d songs excluded)
pl_PL[0]: (%d utwór wyłączony)
pl_PL[1]: (%d utworów wyłączonych)

en: (The middle-click action doesn't work correctly in some desktops)
pl_PL: (Działanie środkowego kliku nie działa prawidłowo na niektórych pulpitach)

en: (case insensitive)
pl_PL: (nie uwzględniaj wielkości liter)

en: (common parent folder : {common})
pl_PL: (wspólny katalog nadrzędny : {common})

en: (other)
pl_PL: (inne)

en: (see http://www.last.fm)
pl_PL: (zobacz www.lastfm.pl)

en: (unstable)
pl_PL: (niestabilne)

en: - When selecting a song, the playlist filter will be reset if the song is not in it
    - Skip to another song when removing the current song from the playlist
pl_PL: - Wybierając utwór, filtr listy odtwarzania będzie zresetowany jeśli utwór nie jest w niej
    - Pomiń do innego utworu gdy usunięcie aktualnego utworu z listy odtwarzania

en: 0 chance
pl_PL: 0 szansa

en: 0 means 'show all'
pl_PL: 0 znaczy 'pokaż wszystko'

en: 1 chance in {probability}
pl_PL: 1 szansa na {probability}

en: 3 Filter panes
pl_PL: 3 panele filtrów

en: 32x32 PNG file icon
pl_PL: ikona PNG 32x32

en: 50 Last Added
pl_PL: 50 ostatnio dodanych

en: 50 Last Played
pl_PL: 50 ostatnio odtwarzanych

en: 50 Most Played
pl_PL: 50 najczęściej odtwarzanych

en: <Unknown>
pl_PL: <Nieznane>

en: <b>%t</b>
    <small><small>by</small> %a
    <small>from</small> %l</small>
pl_PL: <b>%t</b>
    <small>%a
    %l</small>

en: <big><big>by %a</big></big>
pl_PL: <big><big>przez %a</big></big>

en: <i>by</i> %a\n<i>from</i> %l
pl_PL: <i>przez</i> %a\n<i>z</i> %l

en: Abort
pl_PL: Anuluj

en: Abort ReplayGain analysis
pl_PL: Przerwij analizę Replay Gain

en: Abort mass-tagging
pl_PL: Anulowano hurtowe tagowanie

en: About
pl_PL: O programie

en: About to delete {files}
    Are you sure ?
pl_PL: Czy na pewno skasować {files} ?

en: About to turn off the computer in :
pl_PL: Wyłączenie komputera za :

en: Action
pl_PL: Działanie

en: Actions are not supported by current notification daemon
pl_PL: Działania nie są obsługiwane przez aktualny demon powiadomień

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add Files ...
pl_PL: Dodaj pliki ...

en: Add Music
pl_PL: Dodaj muzykę

en: Add a button to rip a CD
pl_PL: Dodaje do panelu powiadomień przycisk ripowania utworów z CD

en: Add a filter
pl_PL: Dodaj filtr

en: Add a fullscreen button
pl_PL: Dodaj przycisk PEŁNY EKRAN

en: Add a fullscreen button to layouts that can accept extra buttons
pl_PL: Dodaje przycisk trybu pełnoekranowego, jeśli szablon wyglądu dopuszcza dodatkowe przyciski

en: Add a group
pl_PL: Dodaj grupę

en: Add a label to the current song
pl_PL: Zaznacz aktualny utwór

en: Add a list of files/folders to the playlist
pl_PL: Dodaj listę plików/katalogów do listy odtwarzania

en: Add a radio
pl_PL: Dodaj radio

en: Add files or folders
pl_PL: Dodaj pliki lub katalogi

en: Add files/folders to library
pl_PL: Dodaj pliki/katalogi do biblioteki

en: Add folder
pl_PL: Dodaj ścieżkę

en: Add folder ...
pl_PL: Dodaj katalog ...

en: Add multiple condition
pl_PL: Dodaj wiele warunków

en: Add new label
pl_PL: Dodaj nową etykietę

en: Add new radio
pl_PL: Dodaj nowe radio

en: Add rule :
pl_PL: Dodaj regułę :

en: Add shorcut key
pl_PL: Dodaj skrót

en: Add tab
pl_PL: Dodaj zakładkę

en: Add to existing values
pl_PL: Dodaj do istniejących wartości

en: Add to list
pl_PL: Dodaj do listy

en: Add to queue
pl_PL: Dodaj do kolejki

en: Add {value} to {field} for all tracks on this album.
pl_PL: Dodaj {value} do {field} dla wszystkich ścieżek na tym albumie.

en: Added
pl_PL: Dodane

en: Added Today
pl_PL: Dodane dzisiaj

en: Adding a radio
pl_PL: Dodawanie radia

en: Additionally this format can be used :
     default number1 format1 number2 format2 ...
     dates more recent than number1 seconds will use format1, ...
pl_PL: Dodatkowo ten format może być użyty :
     domyślnie liczba1 format1 liczba2 format2 ...
     daty nowsze niż liczba1 sekund użyją format1, ...

en: Adds a menu entry to artist/album context menu, allowing to search the picture/cover in google and save it.
pl_PL: Dodaje wpis do menu kontekstowego wykonawcy/albumu, pozwalający odszukać poprzez google zdjęcie/okładkę oraz zapisać ją.

en: Adds labels to the current song
pl_PL: Dodaje etykiety do aktualnego utworu

en: Adds menu entries to song contextual menu
pl_PL: Dodaje wpis do menu kontekstowego utworów pozwalający zgrać plik (np. na odtwarzacz mp3, do listy m3u)

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Advanced Search ...
pl_PL: Zaawansowane wyszukiwanie ...

en: Advanced Tag Editing
pl_PL: Zaawansowana edycja tagów

en: Album and artist
pl_PL: Album i wykonawca

en: Album and artist on the left side
pl_PL: Album i wykonawca z lewej strony

en: Album artist
pl_PL: Album wykonawcy

en: Album artist or artist
pl_PL: Wykonawca albumu lub wykonawca

en: Album cover
pl_PL: Okładka albumu

en: Album mode
pl_PL: Tryb albumu

en: Album peak
pl_PL: Szczyt albumu

en: Album picture
pl_PL: Okładka albumu

en: Album picture & info
pl_PL: Okładka & info

en: Album pictures
pl_PL: Zdjęcia albumu

en: Album playcount:
pl_PL: Liczba odtworzeń albumu:

en: Album shuffle
pl_PL: Tasuj album

en: Album with picture
pl_PL: Album z okładką

en: Album year(s)
pl_PL: Rok albumu

en: Albuminfo plugin
pl_PL: Wtyczka albuminfo

en: Albums
pl_PL: Albumy

en: All
pl_PL: Wszystko

en: All Songs
pl_PL: Wszystkie utwory

en: All albums
pl_PL: Wszystkie albumy

en: All artists
pl_PL: Wszyscy wykonawcy

en: All files
pl_PL: Wszystkie pliki

en: All genres
pl_PL: Wszystkie gatunki

en: All labels
pl_PL: Wszystkie etykiety

en: All moods
pl_PL: Wszystkie nastroje

en: All of :
pl_PL: Wszystko z :

en: All songs
pl_PL: Wszystkie utwory

en: All styles
pl_PL: Wszystkie style

en: All themes
pl_PL: Wszystkie motywy

en: Allmusic uses both Genres and Styles to describe albums. If you use only Genres, you may want to include Styles in allmusic's list of Genres.
pl_PL: Allmusic używa obu Gatunków i Styli żeby opisać albumy. Jeśli używasz tylko Gatunków, możesz chcieć zawrzeć Style w liście Gatunków allmusic.

en: Allow for scheduling fade-out and stop
pl_PL: Zezwól na harmonogram zanikania i zatrzymanie

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v1.0 standard
pl_PL: Pozwól na sterowanie gmusicbrowserem przez DBus używając standardu MPRIS v1.0

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v2.0 standard
pl_PL: Pozwól na sterowanie gmusicbrowserem przez DBus używając standardu MPRIS v2.0

en: Amount of volume changed by the mouse wheel
pl_PL: Wysokość głośności zmieniona przez kółko myszy

en: Analyse and add replaygain tags for all songs that don't have replaygain tags, or incoherent album replaygain tags
pl_PL: Analizuj i dodaj tagi replaygain dla wszystkich utworów które nie mają tagów replaygain, lub niespójne tagi replaygain albumu

en: Any of :
pl_PL: Którykolwiek z :

en: App Indicator plugin
pl_PL: Wtyczka wskaźnika aplikacji

en: App indicator
pl_PL: Wskaźnik aplikacji

en: Append
pl_PL: Dołącz

en: Append (only if not already present)
pl_PL: Dołącz (tylko jeśli nie jest już obecne)

en: Append to playlist
pl_PL: Dołącz do listy

en: Application
pl_PL: Aplikacja

en: Are you sure you want to delete the '{label}' label ?
pl_PL: Czy jesteś pewny że chcesz usunąć etykietę '{label}' ?

en: Arguments
pl_PL: Argumenty

en: Artist
pl_PL: Wykonawca

en: Artist & album
pl_PL: Wykonawca & album

en: Artist (Year - Album)
pl_PL: Wykonawca (Rok - Album)

en: Artist Biography
pl_PL: Biografia wykonawcy

en: Artist URL
pl_PL: Strona wykonawcy

en: Artist picture
pl_PL: Zdjęcie wykonawcy

en: Artist picture size : %d
pl_PL: Rozmiar zdjęcia wykonawcy : %d

en: Artist playcount:
pl_PL: Liczba odtworzeń wykonawcy:

en: Artist,Album,Disc,Track
pl_PL: Wykonawca,Album,Płyta,Ścieżka

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
pl_PL: Wykonawca,Data,Album,Płyta,Ścieżka

en: Artist: %a
pl_PL: Wykonawca: %a

en: Artistinfo plugin
pl_PL: Wtyczka Artistinfo

en: Artists
pl_PL: Wykonawcy

en: Ascending order
pl_PL: Kolejność rosnąca

en: Ask confirmation only if file already exists
pl_PL: Pytaj o potwierdzenie tylko, gdy plik już istnieje

en: Audio
pl_PL: Dźwięk

en: Audio properties
pl_PL: Właściwości audio

en: Author
pl_PL: Autor

en: Auto
pl_PL: Automatyczne

en: Auto fill based on filenames ...
pl_PL: Autouzupełnianie na podstawie nazwy pliku ...

en: Auto fill only blank fields
pl_PL: Wypełnij puste pola

en: Auto fill up to
pl_PL: Automatycznie wypełnij aż do

en: Auto filter
pl_PL: Autofiltr

en: Auto-fill queue
pl_PL: Automatycznie wypełnij kolejkę

en: Auto-fill queue with similar artists (from last.fm)
pl_PL: Automatycznie wypełnij kolejkę z podobnymi wykonawcami (z last.fm)

en: Auto-increment track numbers
pl_PL: Automatyczny przyrost liczby ścieżek

en: Auto-save fields with data from allmusic
pl_PL: Autozapis pól z danymi z allmusic

en: Auto-save positive finds
pl_PL: Automatycznie zapisuj odnalezione teksty utworów

en: Auto-scroll
pl_PL: Autoprzewijanie

en: Auto-select Pictures
pl_PL: Automatycznie zaznacz zdjęcia

en: Automatically remove current song if not found
pl_PL: Automatycznie usuń aktualny utwór jeśli nie znaleziony

en: Autosave
pl_PL: Autozapis

en: Autosave plugin
pl_PL: Autozapis

en: Available
pl_PL: Dostępne

en: Average rating:
pl_PL: Średnia ocena:

en: Bad session
pl_PL: Błędna sesja

en: Base Folder :
pl_PL: Katalog bazowy :

en: Basic fields
pl_PL: Podstawowe pola

en: Begin with
pl_PL: Rozpocznij z

en: Below
pl_PL: Poniżej

en: Biography
pl_PL: Biografia

en: Body :
pl_PL: Szczegóły :

en: Body text is not supported by current notification daemon
pl_PL: Tekst podstawowy nie jest obsługiwany przez aktualny demon powiadomień

en: Browser
pl_PL: Przeglądarka

en: Browser views
pl_PL: Panele

en: Browser window layout :
pl_PL: Wygląd okna przeglądarki :

en: Browser with SongTree
pl_PL: Przeglądarka z SongTree

en: Buttons
pl_PL: Przyciski

en: Buttons, Song & Cover
pl_PL: Przyciski, Utwór & Okładka

en: Can be relative by using + or -
pl_PL: Może być względne przez użycie + lub -

en: Can be searched with :
pl_PL: Może być wyszukane z :

en: Can be used as a variable with :
pl_PL: Może być użyte jako zmienna z :

en: Can't change the volume in non-gstreamer iceserver mode
pl_PL: Nie można zmienić głośności w trybie iceserver nie gstreamer

en: Can't change the volume. Needs amixer (packaged in alsa-utils) to change volume when using this audio backend.
pl_PL: Nie można zmienić głośności. Potrzeba amixer (w paczce alsa-utils) żeby zmienić głośność gdy używany ten podsystem audio.

en: Can't create folder: {path}
pl_PL: Nie można stworzyć katalogu: {path}

en: Can't create sink '{sink}'
pl_PL: Nie można stworzyć wyjścia '{sink}'

en: Can't play this file.
pl_PL: Nie można odtworzyć tego pliku.

en: Can't read file or invalid file
pl_PL: Nie można odczytać pliku lub zły plik

en: Can't write in base folder '{folder}'.
pl_PL: Nie można zapisać w folderze '{folder}'.

en: Cancel
pl_PL: Zrezygnuj

en: Capitalize
pl_PL: Wielkie litery

en: Capitalize each word
pl_PL: Napisz wielkimi literami każde słowo

en: Case insensitive
pl_PL: Nie uwzględniaj wielkości liter

en: Case sensitive
pl_PL: Uwględnij wielkość liter

en: Case-sensitive
pl_PL: Uwzględnij wielkość liter

en: Categories pane
pl_PL: Panel kategorii

en: Centered
pl_PL: Wyśrodkowane

en: Centered on
pl_PL: Wyśrodkowane na

en: Change Display
pl_PL: Zmień wyświetlanie

en: Change default text color
pl_PL: Zmień domyślny kolor tekstu

en: Change default text font and size
pl_PL: Zmień domyślną czcionkę i rozmiar tekstu

en: Change the context visibility
pl_PL: Zmień widoczność kontekstu

en: Channels
pl_PL: Kanały

en: Check Collection
pl_PL: Sprawdź kolekcję

en: Check for updated/deleted songs on startup
pl_PL: Sprawdzaj kolekcję utworów w trakcie startu programu

en: Check for updated/removed songs
pl_PL: Sprawdź zaktualizowane/usunięte utwory

en: Check real length of mp3
pl_PL: Sprawdź rzeczywistą długość mp3

en: Check your audio settings
pl_PL: Sprawdź ustawienia audio

en: Checking length/bitrate
pl_PL: Sprawdzanie długości/bitrate

en: Checking songs
pl_PL: Sprawdzanie utworów

en: Choose Album From this Artist
pl_PL: Wybierz Album dla tego Wykonawcy

en: Choose Artist/Album/Song
pl_PL: Wybierz Artystę/Album/Utwór

en: Choose Picture
pl_PL: Wybierz zdjęcie

en: Choose Random Album
pl_PL: Wybierz losowy album

en: Choose a folder
pl_PL: Wybierz katalog

en: Choose directory to copy files to
pl_PL: Wybierz katalog do kopiowania plików

en: Choose directory to move files to
pl_PL: Wybierz katalog do przeniesiania plików

en: Choose files
pl_PL: Wybierz pliki

en: Choose folder to add
pl_PL: Wybierz katalog do dodania

en: Choose font for lyrics
pl_PL: Wybierz czcionkę dla tekstu

en: Choose font...
pl_PL: Wybierz czcionkę...

en: Choose icon for label {name}
pl_PL: Wybierz ikonę dla etykiety {name}

en: Choose page to open
pl_PL: Wybierz stronę do otworzenia

en: Choose picture for '%s'
pl_PL: Wybierz zdjęcie dla '%s'

en: Choose playlist files to import
pl_PL: Wybierz pliki listy odtwarzania do importu

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Clear playlist
pl_PL: Wyczyść listę odtwarzania

en: Clear playlist filter
pl_PL: Wyczyść filtr listy odtwarzania

en: Clear queue
pl_PL: Wyczyść kolejkę

en: Clear selected fields
pl_PL: Wyczyść zaznaczone pola

en: Click to show fullsize image
pl_PL: Kliknij by pokazać pełny rozmiar obrazka

en: Click to show larger image
pl_PL: Kliknij żeby pokazać większy obrazek

en: Client banned, contact gmusicbrowser's developer
pl_PL: Klient zablokowan. Skontaktuj się z deweloperami programu "gmusicbrowser"

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Close Window
pl_PL: Zamknij okno

en: Close a filter
pl_PL: Zamknij filtr

en: Close to tray
pl_PL: Zamykaj do zasobnika systemowego

en: Collection
pl_PL: Kolekcja

en: Command
pl_PL: Polecenie

en: Command to launch when the button is pressed
pl_PL: Polecenie dla przycisku

en: Command used :
pl_PL: Użyta komenda :

en: Command used when
    'turn off computer when queue empty'
    is selected
pl_PL: Polecenie używane, gdy
    'Wyłącz komputer, gdy kolejka jest pusta'
    jest włączone

en: Command when playing song changed :
pl_PL: Komenda gdy odtwarzany utwór zmieniony :

en: Command when stopped :
pl_PL: Komenda gdy zatrzymane :

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Compilation
pl_PL: Kompilacja

en: Composer
pl_PL: Kompozytor

en: Conductor
pl_PL: Dyrygent

en: Connect through a proxy
pl_PL: Połącz przez proxy

en: Connections from :
pl_PL: Połączenia z :

en: Context
pl_PL: Kontekst

en: Control
pl_PL: Regulacja

en: Conz Aishi (with Filter Panes)
pl_PL: Conz Aishi (z panelami filtra)

en: Conz Glimm (different controls)
pl_PL: Conz Glimm (różne regulatory)

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy failed
pl_PL: Błąd kopiowania

en: Copy link address
pl_PL: Kopiuj adres odnośnika

en: Copy missing values from previous line
pl_PL: Skopiuj brakujące wartości z poprzedniej linii

en: Copy to mounted portable player
pl_PL: Kopiuj do odtwarzacza

en: Copy to portable player
pl_PL: Kopiuj do odtwrzacza przenośnego

en: Copying
pl_PL: Kopiowanie

en: Copying file | Copying %d files
pl_PL[0]: Kopiowanie %d pliku
pl_PL[1]: Kopiowanie %d plików

en: Cover Size :
pl_PL: Rozmiar okładki :

en: Create ID3v2 tags as ID3v2.4
pl_PL: Stwórz tagi ID3v2 jako ID3v2.4

en: Current song must always be in the playlist
pl_PL: Aktualny utwór musi zawsze być w liście odtwarzania

en: Custom
pl_PL: Własne

en: Custom Text
pl_PL: Inny Tekst

en: Custom URL
pl_PL: Dowolny adres :

en: Custom command :
pl_PL: Dowolne polecenie :

en: Custom context pages :
pl_PL: Własne strony kontekstowe :

en: Custom formats
pl_PL: Własne formaty

en: Custom pipeline
pl_PL: Własny potok

en: Custom...
pl_PL: Inne...

en: Date
pl_PL: Rok

en: Date format :
pl_PL: Format daty :

en: Date of purchase
pl_PL: Data zakupu

en: Debut Album
pl_PL: Album debiutancki

en: Decrease Volume
pl_PL: Przycisz

en: Decrease volume
pl_PL: Zmniejsz głośność

en: Default
pl_PL: Domyślnie

en: Default fullscreen
pl_PL: Domyślnie pełny ekran

en: Default rating : %d %
pl_PL: Domyślna ocena : %d %

en: Default text color
pl_PL: Domyślny kolor tekstu

en: Default text font
pl_PL: Domyślna czcionka tekstu

en: Delay before showing tray tip popup on mouse over : %d ms
pl_PL: Opóźnienie przed pokazaniem okna informacji gdy mysz nad ikoną : %d ms

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete Selected Songs
pl_PL: Usuń zaznaczone utwory

en: Delete file
pl_PL: Usuń plik

en: Delete list
pl_PL: Usuń listę

en: Deletion failed
pl_PL: Nieudane usunięcie

en: Descending order
pl_PL: Kolejność malejąca

en: Descr.
pl_PL: Opis

en: Description
pl_PL: Opis

en: Desktop widgets
pl_PL: Widżety pulpitu

en: Desktop widgets plugin
pl_PL: Wtyczka widżetów pulpitu

en: Destination: {file}
pl_PL: Miejsce docelowe: {file}

en: Destination: {folder}
pl_PL: Miejsce docelowe: {folder}

en: Disable screensaver when fullscreen and playing
pl_PL: Wyłącz wygaszacz ekranu, gdy odtwarza w trybie pełnoekranowym

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Disc
pl_PL: Płyta

en: Disc #
pl_PL: Nr płyty

en: Disc name
pl_PL: Nazwa płyty

en: Display (:1 or host:0 for example)
pl_PL: Ekran ( np. :1 lub host:0 )

en: Display Songs
pl_PL: Wyświetl utwory

en: Display a special layout in or around the titlebar of the focused window
pl_PL: Wyświetl specjalny układ w lub dookoła paska tytułu aktywnego okna

en: Display stop/next actions
pl_PL: Wyświetl działania stop/następny

en: Display synchronized lyrics of the current song
pl_PL: Wyświetl zsynchronizowany tekst aktualnego utworu

en: Display tray tip for %d ms
pl_PL: Wyświetl okno informacji podczas %d ms

en: Displays a panel indicator in some desktops
pl_PL: Wyświetla wskaźnik panelu w niektórych pulpitach

en: Do not add a title row
pl_PL: Nie dodawaj wiersza tytułu

en: Do not create an id3v1 tag in mp3 files
pl_PL: Nie twórz tagu id3v1 w plikach mp3

en: Do not unsynchronise id3v2 tags
pl_PL: Nie synchronizuj tagów id3v2

en: Do not write the tags
pl_PL: Nie zapisuj tagów

en: Don't add the overlay to dialogs
pl_PL: Nie dodawaj powłoki do okien dialogowych

en: Don't know how to play files of type {type}
pl_PL: Nie wiem jak odtworzyć pliki typu {type}

en: Don't notify if the main window is visible
pl_PL: Nie powiadamiaj jeśli główne okno jest widoczne

en: Don't submit current song
pl_PL: Nie przesyłaj aktualnego utworu

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download failed.
pl_PL: Nieudane pobranie.

en: Downloading
pl_PL: Pobieranie

en: Drag and drop songs here to replace the selection.
pl_PL: Przeciągnij i upuść utwory tutaj żeby zmienić zaznaczenie.

en: Drop files in this folder
pl_PL: Upuść pliki w tym katalogu

en: Edit
pl_PL: Edycja

en: Edit Current Song Properties
pl_PL: Edytuj właściwości aktualnego utworu

en: Edit Lyrics
pl_PL: Edytuj tekst

en: Edit Lyrics ...
pl_PL: Edytuj tekst ...

en: Edit Multiple Songs Properties
pl_PL: Edytuj właściwości wielu utworów

en: Edit Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Edit auto-fill formats ...
pl_PL: Edytuj automatyczne wypełnianie formatów ...

en: Edit filter
pl_PL: Edytuj filtr

en: Edit filter...
pl_PL: Edycja filtru...

en: Edit grouping ...
pl_PL: Edytuj grupowanie ...

en: Edit in the last.fm wiki
pl_PL: Edytuj w wiki last.fm

en: Edit labels
pl_PL: Edytuj etykiety

en: Edit list
pl_PL: Edytuj listę

en: Edit mode
pl_PL: Tryb edycji

en: Edit ordered modes ...
pl_PL: Edytuj tryby zarządzane ...

en: Edit random modes ...
pl_PL: Edytuj tryb losowy ...

en: Edit rating
pl_PL: Oceń utwór

en: Edit row tip
pl_PL: Edytuj końcówkę wiersza

en: Edit selected song properties
pl_PL: Edytuj właściwości zaznaczonego utworu

en: Edit...
pl_PL: Edytuj ...

en: Editable in song properties dialog
pl_PL: Edytowalne w oknie dialogowym właściwości utworu

en: Editing list :
pl_PL: Edytowanie listy

en: Editing tags
pl_PL: Edytowanie tagów

en: Embedded lyrics
pl_PL: Osadzony tekst

en: Embedded picture
pl_PL: Osadzone zdjęcie

en: Empty list
pl_PL: Pusta lista

en: Encapsulated object
pl_PL: Obudowany obiekt

en: Encoded by
pl_PL: Zakodowane przez

en: Encoded with
pl_PL: Kodowanie z

en: Encoder
pl_PL: Enkoder

en: Encoding used for id3v1 tags :
pl_PL: Kodowanie za pomocą id3v1

en: Enqueue
pl_PL: Zakolekjuj

en: Enqueue Action
pl_PL: Zakolejkuj czynność

en: Enqueue Displayed
pl_PL: Zakolejkuj wyświetlane

en: Enqueue Selected
pl_PL: Zakolejkuj wybrane

en: Enqueue Selected Songs
pl_PL: Zakolejkuj wybrane utwory

en: Enqueue Songs from Current Album
pl_PL: Zakolejkuj utwory z aktualnego albumu

en: Enqueue Songs from Current Artist
pl_PL: Zakolejkuj utwory aktualnego wykonawcy

en: Enqueue a list of files/folders
pl_PL: Dodaj do kolejki listę plików/katalogów

en: Enqueue filter
pl_PL: Zakolejkuj filtr

en: Enter album name
pl_PL: Wprowadź nazwę albumu

en: Enter custom event string :
pl_PL: Wprowadź własny ciąg zdarzeń :

en: Equalizer
pl_PL: Korektor

en: Error :
pl_PL: Błąd :

en: Error creating folder
pl_PL: Błąd tworzenia katalogu

en: Error details
pl_PL: Szczegóły błędu

en: Error opening '{file}' for writing.
pl_PL: Błąd otwarcia '{file}' dla zapisu.

en: Error saving artistbio
pl_PL: Błąd zapisywania biografii wykonawcy

en: Error saving artistbio in '{file}' :
    {error}
pl_PL: Błąd zapisywania biografii wykonawcy w '{file}' :
    {error}

en: Error saving icon
pl_PL: Błąd zapisywania ikony

en: Error saving lyrics
pl_PL: Błąd zapisywania tekstu

en: Error saving lyrics in '{file}' :
    {error}
pl_PL: Nie można zapisać tekstu w '{file}' :
    {error}

en: Error saving picture
pl_PL: Błąd zapisywania obrazka

en: Error saving review
pl_PL: Błąd zapisywania recenzji

en: Error saving review in '{file}' :
    {error}
pl_PL: Błąd zapisywania recenzji w '{file}' :
    {error}

en: Error while writing replaygain data
pl_PL: Błąd podczas zapisywania danych replaygain

en: Error while writing tag
pl_PL: Błąd podczas zapisywania tagu

en: Error writing '{file}'
pl_PL: Błąd zapisywania '{file}'

en: Error writing .csv file
pl_PL: Błąd zapisywania pliku .csv

en: Error writing .m3u file
pl_PL: Błąd zapisywania pliku .m3u

en: Error writing downloaded file
pl_PL: Błąd zapisywania pobranego pliku

en: Error writing lyrics
pl_PL: Błąd zapisywania tekstu

en: Error writing tag
pl_PL: Błąd zapisywania tagu

en: Error: invalid filename pattern
pl_PL: Błąd: Niewłaściwa nazwa pliku

en: Events
pl_PL: Wydarzenia

en: Example :
pl_PL: Przykład :

en: Exclude 'seed'-artist from queue
pl_PL: Wyłącz 'źródłowego' wykonawcę z kolejki

en: Execute custom command on selected files
pl_PL: Wykonaj polecenie na wybranych plikach

en: Exit full screen
pl_PL: Wyjście z pełnego ekranu

en: Export
pl_PL: Zgrywanie

en: Export plugin
pl_PL: Zgrywanie

en: Export song properties to a .csv file
pl_PL: Eksportuj właściwości utworu do pliku *.csv

en: Export to .m3u file
pl_PL: Zgraj do pliku m3u

en: Extra fields
pl_PL: Dodatkowe pola

en: Extra gain
pl_PL: Dodatkowe gain

en: Extract guest artist from title :
pl_PL: Wyciągnij wykonawcę gościa z tytułu :

en: Fade-out
pl_PL: Zanikanie

en: Fade-out in %d seconds
pl_PL: Zanikanie po %d sekundach

en: Fade-out then stop
pl_PL: Zaniknij potem zatrzymaj

en: Failed to delete '{file}'
pl_PL: Nie udało się usunąć '{file}'

en: Fetching albuminfo
pl_PL: Ściąganie albuminfo

en: Field identifier
pl_PL: Identyfikator pola

en: Field type
pl_PL: Rodzaj pola

en: Fields
pl_PL: Pola

en: Fields will be saved according to the settings above. Albuminfo files will be re-read if there are fields to be saved and you choose 'albums missing reviews' in the combo box.
pl_PL: Pola będą zapisane zgodnie z powyższymi ustawieniami. Pliki albuminfo będą odczytane ponownie jeśli tam są pola które mają być zapisane i wybrano 'albumy z brakującymi recenzjami' w polu wyboru.

en: File
pl_PL: Plik

en: File properties
pl_PL: Właściwości pliku

en: File type
pl_PL: Typ pliku

en: File: {file}
pl_PL: Plik: {file}

en: Filename
pl_PL: Nazwa pliku

en: Filename extension
pl_PL: Rozszerzenie nazwy pliku

en: Filename format :
pl_PL: Format nazwy pliku:

en: Filename without extension
pl_PL: Nazwa pliku bez rozszerzenia

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Files with these extensions won't be added
pl_PL: Pliki z tymi rozszerzeniami nie będą dodane

en: Filesystem
pl_PL: System plików

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: Filter :
pl_PL: Filtr :

en: Filter edition
pl_PL: Edycja filtra

en: Filter on playing Album
pl_PL: Filtruj według odtwarzanego albumu

en: Filter on playing Artist
pl_PL: Filtruj według odtwarzanego wykonawcy

en: Filter on playing Song
pl_PL: Filtruj według odtwarzanego utworu

en: Filter on this album
pl_PL: Filtruj według tego albumu

en: Filter on this artist
pl_PL: Filtruj według tego wykonawcy

en: Find :
pl_PL: Znajdź :

en: Find a unique filename if file already exists
pl_PL: Nadaj unikalna nazwę, gdy plik już istnieje

en: Find songs in same albums
pl_PL: Znajdź utwory w tych samych albumach

en: Find songs with same artists
pl_PL: Znajdź utwory tych samych wykonawców

en: Find songs with the same names
pl_PL: Znajdź utwory z tymi samymi nazwami

en: Folder
pl_PL: Katalog

en: Folder (right-aligned)
pl_PL: Katalog (wyrównany do prawej)

en: Folder format :
pl_PL: Format katalogu :

en: Folder pattern :
pl_PL: Typ katalogu :

en: Folders to search for new songs
pl_PL: Katalogi kolekcji

en: Follow playing song
pl_PL: Śledź odtwarzany utwór

en: Follow selected song
pl_PL: Śledź wybrany utwór

en: Font size
pl_PL: Rozmiar czcionki

en: Forward
pl_PL: Do przodu

en: Found but not working
pl_PL: Znaleziony ale nie działa

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: From: {oldname}
    To: {newname}
pl_PL: Od: {oldname}
    Do: {newname}

en: Full screen
pl_PL: Pełny ekran

en: Full screen layout :
pl_PL: Trybu pełnoekranowy :

en: Fullscreen
pl_PL: Tryb pełnoekranowy

en: Fullscreen simple
pl_PL: Pełny ekran prosty

en: GStreamer module not loaded.
pl_PL: moduł GStreamera nie załadowany.

en: Gain for songs missing replaygain tags
pl_PL: Gain dla utworów nie posiadających tagów replaygain

en: Garage Fullscreen
pl_PL: Garażowy pełny ekran

en: Genre
pl_PL: Gatunek

en: Genre - Album
pl_PL: Gatunek - Album

en: Genre - Artist
pl_PL: Gatunek - Artysta

en: Genre is set
pl_PL: Gatunek ustawiony

en: Genres
pl_PL: Gatunki

en: Genres pane
pl_PL: Panel gatunków

en: Gnome mmkeys
pl_PL: GNOME mmkeys

en: Gnome multimedia keys plugin
pl_PL: Skróty multimedialne GNOME

en: Go to Playing Track
pl_PL: Idź do odtwarzanej ścieżki

en: Go to playing song
pl_PL: Przejdź do odtwarzanego utworu

en: Group by :
pl_PL: Grupuj według :

en: Grouping
pl_PL: Grupowanie

en: Handshake OK
pl_PL: Korekcja błędów OK

en: Handshake failed :
pl_PL: Korekcja błędów zakończona błędem :

en: Hard limiter
pl_PL: Twardy ogranicznik

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: Hide non-matching
pl_PL: Ukryj niedopasowane

en: Hide toolbar
pl_PL: Ukryj pasek narzędzi

en: Icon theme :
pl_PL: Motyw ikon :

en: Identifier in file tag
pl_PL: Identyfikator w pliku tag

en: Ignore playback errors
pl_PL: Ignoruj błędy listy odtwarzania (przechodź do następnego utworu, jeśli wystąpi błąd)

en: Ignored file extensions :
pl_PL: Ignorowane rozszerzenia pliku :

en: Import list
pl_PL: Importuj listę

en: In this case one command by file will be run
pl_PL: W tym przypadku jedna komenda dla pliku będzie uruchomiona

en: Include Styles in Genres
pl_PL: Zawiera style i gatunki

en: Increase Volume
pl_PL: Podgłośnij

en: Increase volume
pl_PL: Zwiększ głośność

en: Info
pl_PL: Informacje

en: Insensitive title-artist (left-aligned)
pl_PL: Niewrażliwy tytuł-wykonawca (wyrównane do lewej)

en: Insensitive title-artist (right-aligned)
pl_PL: Niewrażliwy tytuł-wykonawca (wyrównane do prawej)

en: Insensitive, Song & Cover
pl_PL: Niewrażliwe, utwór & okładka

en: Insert Selected Songs at the top of the queue
pl_PL: Wstaw wybrane utwory na górze kolejki

en: Insert a list of files/folders at the start of the playlist
pl_PL: Wstaw listę plików/katalogów przy starcie listy odtwarzania

en: Insert this pipeline before the audio sink
pl_PL: Wstaw ten potok przed wyjściem audio

en: Invalid regular expression
pl_PL: Nieprawidłowe wyrażenie regularne

en: Invert filter
pl_PL: Odwróć filtr

en: Invisible hot spot
pl_PL: Niewidoczny punkt aktywny

en: Isn't smart equal to %s
pl_PL: Nie jest inteligentnie równe %s

en: Justified
pl_PL: Wyjustowane

en: Karaoke plugin
pl_PL: Wtyczka karaoke

en: Keep list filtered and sorted
pl_PL: Zachowaj listę przefiltrowaną i posortowaną

en: Key
pl_PL: Skrót

en: Keys
pl_PL: Skróty

en: Keywords
pl_PL: Słowa kluczowe

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Label is set
pl_PL: Etykieta jest ustawiona

en: Label/Publisher
pl_PL: Etykieta/Wydawca

en: Labels
pl_PL: Etykiety

en: Labels' icons
pl_PL: Ikony etykiet

en: Languages
pl_PL: Języki

en: Last played
pl_PL: Ostatnio odtwarzane

en: Last skipped
pl_PL: Ostatnio pominięte

en: Launch ripping program
pl_PL: Uruchom program zgrywający

en: Layout
pl_PL: Widok

en: Layout :
pl_PL: Widok :

en: Layouts
pl_PL: Wygląd

en: Left aligned
pl_PL: Wyrównanie do lewej

en: Left pane
pl_PL: Lewy panel

en: Left-clic or scrollwheel to change, right-click to mute
pl_PL: Lewoklik lub kółko myszy żeby zmienić, prawoklik żeby wyciszyć

en: Length
pl_PL: Długość

en: Library
pl_PL: Biblioteka

en: Library :
pl_PL: Biblioteka :

en: Library empty.
    
    Use the settings dialog to add music.
pl_PL: Biblioteka pusta.
    
    Użyj okna dialogowego ustawień żeby dodać muzykę.

en: Library size : %d song | Library size : %d songs
pl_PL[0]: Rozmiar biblioteki : %d utwór
pl_PL[1]: Rozmiar biblioteki : %d utworów

en: Limit similar artists to a rate of similarity :
pl_PL: Ogranicz podobnych wykonawców wg procentu podobieństwa :

en: Limit similar artists to the first :
pl_PL: Ogranicz podobnych wykonawców do pierwszego :

en: List
pl_PL: Lista

en: List empty
pl_PL: Pusta lista

en: List order
pl_PL: Zarządzanie listą

en: Listed :
pl_PL: Lista :

en: Listed songs
pl_PL: Umieszczone utwory

en: Listeners:
pl_PL: Słuchacze:

en: Lists
pl_PL: Listy

en: Lists, Library & Context
pl_PL: Listy, Biblioteka & Kontekst

en: Literal search
pl_PL: Dosłowne wyszukiwanie

en: Load lyrics even if lyrics panel is hidden
pl_PL: Załaduj tekst nawet jeśli panel tekstu jest ukryty

en: Load/Save Artist Info in :
pl_PL: Załaduj/Zapisz informacje o wykonawcy w :

en: Loaded %d unsent song from previous session | Loaded %d unsent songs from previous session
pl_PL[0]: Zgłoszono %d utwór z poprzedniej sesji
pl_PL[1]: Zgłoszono %d utworów z poprzedniej sesji

en: Loading failed.
pl_PL: Błąd wczytywania.

en: Loading...
pl_PL: Wczytywanie ...

en: Lock
pl_PL: Zablokowane

en: Lock Album
pl_PL: Blokuj Album

en: Lock Artist
pl_PL: Blokuj Artystę

en: Lock on Album
pl_PL: Zablokuj na albumie

en: Lock on Artist
pl_PL: Zablokuj na wykonawcy

en: Lock on song
pl_PL: Zablokuj na utworze

en: Lock on {field}
pl_PL: Zablokuj na {field}

en: Locked on :
pl_PL: Blokuj na :

en: Lookup at allmusic.com
pl_PL: Wyszukiwanie w allmusic.com

en: Lookup in AMG
pl_PL: Sprawdź w AMG

en: Lookup in google
pl_PL: Sprawdź w Google

en: Lower left
pl_PL: Lewy dolny

en: Lower right
pl_PL: Prawy dolny

en: Lullaby
pl_PL: Kołysanka

en: Lullaby plugin
pl_PL: Wtyczka kołysanki

en: Lyricist
pl_PL: Tekściarz

en: Lyrics
pl_PL: Teksty

en: Lyrics (requires lyrics plugin)
pl_PL: Tekst (wymaga wtyczki tekst)

en: Lyrics alignement
pl_PL: Wyrównanie tekstu

en: Lyrics file :
pl_PL: Plik tekstu :

en: Lyrics file name format
pl_PL: Format nazwy pliku tekstu

en: Lyrics for
pl_PL: Teksty dla

en: Lyrics plugin
pl_PL: Teksty utworów

en: Lyrics source
pl_PL: Źródło tekstu

en: MIME type
pl_PL: Typ MIME

en: MPRIS v1 support
pl_PL: obsługa MPRIS v1

en: MPRIS v2 support
pl_PL: obsługa MPRIS v2

en: Main
pl_PL: Program

en: Main artist
pl_PL: Główny artysta

en: Make it look like
pl_PL: Upozoruj

en: Makes gmusicbrowser monitor its pulseaudio volume, so that external changes to its volume are known.
pl_PL: Uczyń gmusicbrowser monitorującym głośność pulseaudio, tak że zewnętrzne zmiany głośności są znane.

en: Makes gmusicbrowser react to the Next/Previous/Play/Stop multimedia keys in gnome.
pl_PL: Uczyń gmusicbrowser reagującym na multimedialne klawisze gnome następny/poprzedni/odtwórz/zatrzymaj.

en: Mass Rename
pl_PL: Zmień nazwę hurtowo

en: Mass Renaming
pl_PL: Hurtowa zmiana nazwy

en: Media type
pl_PL: Typ nośnika

en: Menu entry name
pl_PL: Nazwa wpisu menu

en: Middle-clic for next album
pl_PL: Środkowy klik dla następnego albumu

en: Middle-click action :
pl_PL: Działanie środkowego kliku :

en: Middle-click on local artists to set a filter on them, right-click non-local artists to search for them on the web.
pl_PL: Środkowy klik na lokalnych wykonawcach żeby ustawić filtr na nich, prawoklik nie lokalni wykonawcy żeby wyszukać ich w internecie.

en: Minimal tip
pl_PL: Minimalne okno

en: Minimum size
pl_PL: Minimalny rozmiar

en: Misc.
pl_PL: Różne

en: Modification
pl_PL: Modyfikacja

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Monitor
pl_PL: Monitoruj

en: Monitor the pulseaudio volume
pl_PL: Monitoruj głośność pulseaudio

en: Moods
pl_PL: Nastroje

en: More info
pl_PL: Więcej informacji

en: More results
pl_PL: Więcej wyników

en: Mosaic View
pl_PL: Widok mozaiki

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: Move Files to :
pl_PL: Przenieś pliki do :

en: Move failed
pl_PL: Błąd przenoszenia

en: Move folder to
pl_PL: Przenieś katalog do

en: Moving
pl_PL: Przeniesienie

en: Moving file | Moving %d files
pl_PL[0]: Przenoszenie pliku
pl_PL[1]: Przenoszenie %d plików

en: Music
pl_PL: Muzyka

en: Music files
pl_PL: Pliki muzyczne

en: Mute/Unmute
pl_PL: Wycisz/Cofnij wyciszenie

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name of layout
pl_PL: Nazwa szablonu

en: Name under which the command will appear in the menu
pl_PL: Nazwa pod jaką polecenie będzie widnieć w menu

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: New
pl_PL: Nowy

en: New custom field
pl_PL: Nowe własne pole

en: New filter
pl_PL: Nowy filtr

en: New list
pl_PL: Nowa lista

en: New name
pl_PL: Nowa nazwa

en: Next
pl_PL: Następny

en: Next Album
pl_PL: Następny album

en: Next Artist
pl_PL: Następny wykonawca

en: Next Song
pl_PL: Następny utwór

en: Next Song In Playlist
pl_PL: Następny utwór na liście

en: No connections
pl_PL: Brak połączeń

en: No file browser found.
pl_PL: Nie znaleziono przeglądarki plików.

en: No genre
pl_PL: Brak gatunku

en: No label
pl_PL: Brak etykiety

en: No locked filter
pl_PL: Filtr nie zablokowany

en: No lyrics found
pl_PL: Nie znaleziono tekstu

en: No moods
pl_PL: Brak nastrojów

en: No results found
pl_PL: Nie znaleziono wyników

en: No review found
pl_PL: Nie znaleziono recenzji

en: No review written.
pl_PL: Nie napisano recenzji.

en: No songs
pl_PL: Brak utworów

en: No songs found
pl_PL: Nie znaleziono utworów

en: No styles
pl_PL: Brak styli

en: No themes
pl_PL: Brak motywów

en: No web browser found.
pl_PL: Nie znaleziono przeglądarki internetowej.

en: None
pl_PL: Brak

en: Normal
pl_PL: Normalny

en: Normal mode
pl_PL: Standardowa

en: Normal with buttons
pl_PL: Normalny z przyciskami

en: Normalize volume (the files must have replaygain tags)
pl_PL: Normalizuj głośność (pliki muszą zawierać znaczniki Replay Gain)

en: Not found
pl_PL: Nie znaleziony

en: Note that some notification daemons resize the displayed picture
pl_PL: Zauważ że niektóre demony powiadomień zmieniają rozmiar wyświetlonego zdjęcia

en: Note: inactive fields must be enabled by the user in the 'Fields' tab in Settings
pl_PL: Uwaga: nieaktywne pola muszą być włączone przez użytkownika w zakładce 'Pola' w ustawieniach

en: Notify
pl_PL: Powiadamiaj

en: Notify plugin
pl_PL: Wtyczka notify

en: Notify you of the playing song with the system's notification popups
pl_PL: Powiadomienie o odtwarzanym utworze poprzez okienko powiadamiania systemowego

en: Now playing
pl_PL: Teraz odtwarzane

en: NowPlaying plugin
pl_PL: Wtyczka jest odtwarzana

en: Number of days since added
pl_PL: Liczba dni od dodania

en: Number of days since last played
pl_PL: Liczba dni od ostatniego odtworzenia

en: Number of days since last skipped
pl_PL: Liczba dni od ostatniego pominięcia

en: Number of days since modified
pl_PL: Liczba dni od modyfikacji

en: Number of milliseconds
pl_PL: Liczba milisekund

en: Number of seconds
pl_PL: Liczba sekund

en: Number of times played
pl_PL: Liczba odtworzeń

en: Number of times skipped
pl_PL: Liczba pominięć

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
pl_PL: ON - mniejsze oznacza większe prawdopodobieństwo
    OFF - większe oznacza większe prawdopodobieństwo

en: ON less probable if genre is set
    OFF more probable if genre is set
pl_PL: ON - mniej prawdopodobne jeśli gatunek jest ustawiony
    OFF - bardziej prawdopodobne jeśli gatunek jest ustawiony

en: ON less probable if label is set
    OFF more probable if label is set
pl_PL: ON - mniej prawdopodobne jeśli etykieta jest ustawiona
    OFF - bardziej prawdopodobne jeśli etykieta jest ustawiona

en: Old name
pl_PL: Stara nazwa

en: On top of other windows instead of below
pl_PL: Na szczycie innych okien zamiast poniżej

en: One command is used per selected songs, unless $files is used, which is replaced by the list of selected files
pl_PL: Jedna komenda jest używana dla wybranych utworów, chyba że $files jest użyty, który jest zastąpiony przez listę wybranych plików

en: One of these commands is required to play files of type {type} : {cmd}
pl_PL: Jedna z tych komend jest wymagana żeby odtworzyć pliki typu {type} : {cmd}

en: Only affect mp3 files that do not already have an id3v1 tag
pl_PL: Tylko wpływa na pliki mp3 które nie mają już tagu id3v1

en: Only show similar artists from local library
pl_PL: Pokaż tylko podobnych wykonawców z lokalnej biblioteki

en: Opacity
pl_PL: Nieprzezroczystość

en: Open Browser
pl_PL: Otwórz przeglądarkę

en: Open Browser window
pl_PL: Otwórz okno przeglądarki

en: Open Context window
pl_PL: Otwórz okno kontekstu

en: Open Custom window
pl_PL: Otwórz inne okno

en: Open Equalizer
pl_PL: Otwórz Korektor

en: Open Playlist
pl_PL: Otwórz listę

en: Open Preference window
pl_PL: Otwórz okno ustawień

en: Open Queue
pl_PL: Otwórz kolejkę

en: Open Queue window
pl_PL: Otwórz okno kolejki

en: Open Search window
pl_PL: Otwórz okno wyszukiwania

en: Open containing folder
pl_PL: Otwórz katalog zawierający

en: Open context & queue panel
pl_PL: Otwórz panel kontekstu & kolejki

en: Open context page
pl_PL: Otwórz stronę kontekstu

en: Open existing list
pl_PL: Otwórz istniejącą listę

en: Open folder
pl_PL: Otwórz katalog

en: Open last.fm website in your browser
pl_PL: Otwórz stronę internetową last.fm w przeglądarce

en: Open link in Browser
pl_PL: Otwórz link w przeglądarce

en: Open page layout
pl_PL: Otwórz na stronie przeglądarki

en: Open special layouts as desktop widgets
pl_PL: Otwórz specjalny układ jako widżety pulpitu

en: Open this page in the web browser
pl_PL: Otwórz tę stronę w przeglądarce internetowej

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Options ...
pl_PL: Opcje ...

en: Options for subgroup
pl_PL: Opcje dla podgrupy

en: Or you can use the field $files which will be replaced by the list of files, and only one command will be run
pl_PL: Albo można użyć pola $files które będzie zastąpione przez listę plików i tylko jedna komenda będzie uruchomiona

en: Original Artist
pl_PL: Oryginalny Wykonawca

en: Original Filename
pl_PL: Oryginalna nazwa pliku

en: Original release year
pl_PL: Rok wydania

en: Originaly from
pl_PL: Oryginalny z

en: Other
pl_PL: Inny

en: Output
pl_PL: Wyjście

en: Overlay layout :
pl_PL: Układ powłoki :

en: Owner identifier
pl_PL: Identyfikator użytkownika

en: Path,Album,Disc,Track,File
pl_PL: Ścieżka,Album,Płyta,Ścieżka,Plik

en: Path,File
pl_PL: Ścieżka,Plik

en: Pattern to find .lrc files :
pl_PL: Wzorzec żeby znaleźć pliki .lrc :

en: Pause
pl_PL: Wstrzymaj

en: Per-song values
pl_PL: Wartości dla utworu

en: Pick an existing one
pl_PL: Wybierz jeden istniejący

en: Picture
pl_PL: Zdjęcie

en: Picture Browser
pl_PL: Przeglądarka zdjęć

en: Picture Type
pl_PL: Typ zdjęcia

en: Picture cache : %d MB
pl_PL: Pamięć podręczna zdjęcia : %d MB

en: Picture finder
pl_PL: Wyszukiwarka zdjęć

en: Picture finder plugin
pl_PL: Wtyczka wyszukiwarki zdjęć

en: Picture size : %d
pl_PL: Rozmiar zdjęcia : %d

en: Pictures and music files
pl_PL: Zdjęcia i pliki muzyczne

en: Pictures files
pl_PL: Pliki zdjęć

en: Play
pl_PL: Odtwórz

en: Play Only Displayed
pl_PL: Odtwarzaj tylko wyświetlane

en: Play Only Selected
pl_PL: Odtwórz tylko zaznaczone

en: Play a list of files
pl_PL: Odtwórz listę utworów

en: Play all songs from this album
pl_PL: Odtwórz wszystkie utwory z tego albumu

en: Play all songs from this artist
pl_PL: Odtwórz wszystkie utworzy tego wykonawcy

en: Play button
pl_PL: Przycisk odtwarzania

en: Play count
pl_PL: Licznik odtworzeń

en: Play counter
pl_PL: Licznik odtworzeń

en: Play filter
pl_PL: Filtr odtwarzania

en: Play history
pl_PL: Historia odtwarzania

en: Play listed songs
pl_PL: Odtwórz umieszczone utwory

en: Play order
pl_PL: Sortowanie

en: Play, queue or track
pl_PL: Odtwórz, kolejka lub ścieżka

en: Play/Pause
pl_PL: Odtwarzaj/Wstrzymaj

en: Playback
pl_PL: Odtwarzanie

en: Playcount:
pl_PL: Liczba odtworzeń:

en: Played Today
pl_PL: Dziś odtwarzane

en: Player mounted on :
pl_PL: Odtwarzacz zamontowany w :

en: Player window layout :
pl_PL: Wygląd okna programu :

en: Playing
pl_PL: Odtwarzanie

en: Playing Album
pl_PL: Odtwarzany Album

en: Playing Artist
pl_PL: Odtwarzany Artysta

en: Playing Filter
pl_PL: Filtr odtwarzania

en: Playing Title
pl_PL: Odtwarzany tytuł

en: Playing and queue icons
pl_PL: Ikony odtwarzania i kolejki

en: Playing error : {error}
pl_PL: Błąd odtwarzania : {error}

en: Playing/Queue Icon or Track
pl_PL: Ikona odtwarzania/kolejki lub ścieżka

en: Playlist
pl_PL: Lista

en: Playlist 1
pl_PL: Lista odtwarzania 1

en: Playlist Empty
pl_PL: Lista jest pusta

en: Playlist Utilities Bar
pl_PL: Pasek narzędzi listy odtwarzania

en: Playlist empty
pl_PL: Pusta lista odtwarzania

en: Playlist files
pl_PL: Pliki listy odtwarzania

en: Playlist filter
pl_PL: Listy

en: Playlist filter :
pl_PL: Filtr listy :

en: Playlists
pl_PL: Listy odtwarzania

en: Plugin not loaded
pl_PL: Wtyczka nie załadowana

en: Plugins
pl_PL: Wtyczki

en: Popularimeter
pl_PL: Miernik popularności

en: Popup Custom window
pl_PL: Wyskakujące własne okno

en: Popup Traytip
pl_PL: Powiadamianie (zasobnik)

en: Popup notify window
pl_PL: Wyskakujące okno powiadomień

en: Popup playlist filter menu
pl_PL: Okienko menu filtra listy odtwarzania

en: Popup playlist order menu
pl_PL: Okienko menu kolejności listy odtwarzania

en: Popup queue menu
pl_PL: Okienko menu kolejki

en: Pre-set
pl_PL: Prekonfigurowane

en: Prefered place to load and save lyrics :
pl_PL: Preferowane miejsce dla załadowania i zapisu tekstu :

en: Preferences
pl_PL: Preferencje

en: Prepend
pl_PL: Poprzedź

en: Press a key or a key combination
pl_PL: Naciśnij klawisz lub kombinację klawiszy

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Previous Song
pl_PL: Poprzedni utwór

en: Previous Song In Playlist
pl_PL: Poprzedni utwór na liście

en: Previous page
pl_PL: Poprzednia strona

en: Price paid
pl_PL: Cena zakupu

en: Private Data
pl_PL: Dane prywatne

en: Proceed to next item.
pl_PL: Przejdź do następnej pozycji.

en: Produced (P)
pl_PL: Produkowany (P)

en: Progress
pl_PL: Postęp

en: Properties
pl_PL: Właściwości

en: Provides context views using MozEmbed or WebKit
pl_PL: Dostarcz widoki kontekstowe używając MozEmbed lub WebKit

en: Proxy host :
pl_PL: Serwer proxy :

en: Publication right
pl_PL: Prawa do publikacji

en: Publisher
pl_PL: Wydawca

en: Publisher/Studio logotype
pl_PL: Wydawca/Studio

en: Queue
pl_PL: Kolejka

en: Queue (%n)
pl_PL: Kolejka (%n)

en: Queue Edit
pl_PL: Edycja kolejki

en: Queue album
pl_PL: Kolejkuj album

en: Queue artist
pl_PL: Kolejkuj wykonawcę

en: Queue empty
pl_PL: Kolejka pusta

en: Queue in Sidebar
pl_PL: Kolejka w pasku bocznym

en: Queue mode
pl_PL: Tryb kolejkowania

en: Queue options
pl_PL: Opcje kolejki

en: Quick Search
pl_PL: Szybkie wyszukiwanie

en: Quick Search with SongTree
pl_PL: Szybkie wyszukiwanie przez SongTree

en: Quit
pl_PL: Zakończ

en: Quit after this song
pl_PL: Zamknij po tym utworze

en: Quit when queue empty
pl_PL: Zakończ, gdy kolejka jest pusta

en: Radio title
pl_PL: Tytuł radia

en: Radio url
pl_PL: URL radia

en: Random
pl_PL: Wyrywkowy

en: Random Playback
pl_PL: Losowe odtwarzanie

en: Random mode edition
pl_PL: Educja trybu losowego

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Rating (picture)
pl_PL: Ocena (obrazek)

en: Rating between 0 and 100, or empty for default
pl_PL: Ocena między 0 a 100 lub pusta jako domyślne

en: Rating range:
pl_PL: Zakres ocen:

en: Raw filename with path
pl_PL: Surowa nazwa pliku ze ścieżką

en: Re-load layouts
pl_PL: Ponownie załaduj wyglądy

en: Re-read tags
pl_PL: Odśwież tagi

en: Re-reading tags
pl_PL: Ponownie odczytaj tagi

en: Re-shuffle
pl_PL: Ponownie potasuj

en: Read/write in file tag
pl_PL: Czytaj/zapisz w pliku tag

en: Recent Filters
pl_PL: Ostatnie filtry

en: Recent albums
pl_PL: Najnowsze albumy

en: Recent artists
pl_PL: Najnowsi wykonawcy

en: Recent songs
pl_PL: Najnowsze utwory

en: Recent songs include skipped songs that haven't been played.
pl_PL: Ostatnie utwory zawierają pominięte utwory które nie były odtworzone.

en: Recently played
pl_PL: Niedawno odtwarzane

en: Recently played songs
pl_PL: Niedawno odtwarzane utwory

en: Recording Dates
pl_PL: Data Nagrania

en: Recording date
pl_PL: Data nagrania

en: Reference point :
pl_PL: Punkt odniesienia :

en: Refresh
pl_PL: Odśwież listę

en: Refresh list
pl_PL: Odśwież listę

en: Regular expression
pl_PL: Wyrażenie regularne

en: Regular expression :
pl_PL: Wyrażenie regularne :

en: Regular expression didn't match
pl_PL: Wyrażenie regularne nie pasuje

en: Release date
pl_PL: Data wydania

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
pl_PL: Pamiętaj ostatni Filtr/Listę pomiędzy sesjami

en: Remember playing position between sessions
pl_PL: Pamiętaj pozycję odtwarzania pomiędzy sesjami

en: Remember playing song between sessions
pl_PL: Pamiętaj odtwarzany utwór pomiędzy sesjami

en: Remember queue between sessions
pl_PL: Zapamiętaj kolejkę pomiędzy sesjami

en: Remixer
pl_PL: Remikser

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove a label from the current song
pl_PL: Usuń zaznaczenie z aktualnego utworu

en: Remove all
pl_PL: Usuń wszystko

en: Remove all songs
pl_PL: Usuń wszystkie utwory

en: Remove filter
pl_PL: Usuń filtr

en: Remove from disk
pl_PL: Usuń z dysku

en: Remove from library
pl_PL: Usuń z biblioteki

en: Remove from list
pl_PL: Usuń z listy

en: Remove from playlist
pl_PL: Usuń z listy odtwarzania

en: Remove from queue
pl_PL: Usuń z kolejki

en: Remove header, footer and left column from wikipedia pages
pl_PL: Pomiń nagłówek, stopkę i lewą kolumnę na stronach wikipedii

en: Remove label
pl_PL: Usuń etykietę

en: Remove list
pl_PL: Usuń listę

en: Remove selected songs
pl_PL: Usuń zaznaczone utwory

en: Remove this field
pl_PL: Usuń to pole

en: Remove this rule
pl_PL: Usuń regułę

en: Remove this tab
pl_PL: Usuń tę zakładkę

en: Remove this tag
pl_PL: Usuń ten tag

en: Remove this widget
pl_PL: Usuń ten widżet

en: Rename
pl_PL: Zmień nazwę

en: Rename File
pl_PL: Zmień nazwę pliku

en: Rename file
pl_PL: Zmień nazwę pliku

en: Rename files using this pattern :
pl_PL: Zmień nazwę pliku używając wzoru :

en: Rename folder
pl_PL: Zmień nazwę katalogu

en: Rename this folder to :
pl_PL: Zmień nazwę katalogu na :

en: Rename/move files based on these fields :
pl_PL: Zmień nazwę/Przenieś plik w tym polu

en: Renaming failed
pl_PL: Nieudana zmiana nazwy

en: Renaming {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}
pl_PL: Zmiana nazwy {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}

en: Reorganize files and folders
pl_PL: Przeorganizuj pliki i katalogi

en: Repeat
pl_PL: Powtarzaj

en: Replace
pl_PL: Zamień

en: Replace existing values
pl_PL: Zamień istniejące wartości

en: Replace...
pl_PL: Zastąp ...

en: ReplayGain options
pl_PL: ustawienia Replay Gain

en: Replaygain analysis
pl_PL: Analiza Replay Gain

en: Rescan
pl_PL: Przeskanuj

en: Rescan Collection
pl_PL: Przeskanuj kolekcję

en: Reset filter
pl_PL: Resetuj filtr

en: Reset zoom
pl_PL: Reset powiększenia

en: Retrieves album-relevant information (review etc.) from allmusic.com.
pl_PL: Sprowadź informacje istotne dla albumu (recenzja itp.) z allmusic.com.

en: Review
pl_PL: Recenzja

en: Rewind
pl_PL: Cofnij

en: Rhythmbox 2nd queue column
pl_PL: Rhythmbox druga kolumna kolejki

en: Right aligned
pl_PL: Wyrównanie do prawej

en: Right side
pl_PL: Prawa strona

en: Right-click to remove filters
pl_PL: Prawoklik żeby usunąć filtry

en: Right-click to toggle shuffle/random
pl_PL: Prawoklik żeby przełączyć tasuj/losowy

en: Rip
pl_PL: Ripowanie

en: Rip plugin
pl_PL: Ripowanie

en: Ripping software :
pl_PL: Program ripujący :

en: Row number
pl_PL: Numer wiersza

en: Run a command when playing a song
pl_PL: Wykonuje polecenie, gdy gmusicbrowser odtwarza utwór.

en: Run perl code
pl_PL: Wykonaj kod Perla

en: Run shell command
pl_PL: Uruchom komendę powłoki

en: Run shell command on selected songs
pl_PL: Uruchom komendę powłoki na zaznaczonych utworach

en: Run system command
pl_PL: Uruchom system komend

en: Run system command on selected songs
pl_PL: Uruchom komendę systemową na zaznaczonych utworach

en: Running time
pl_PL: Czas pracy

en: Same Title
pl_PL: Identyczny Tytuł

en: Same album
pl_PL: Ten sam album

en: Same artist
pl_PL: Ten sam wykonawca

en: Same title
pl_PL: Ten sam tytuł

en: Same year
pl_PL: Ten sam rok

en: Sampling Rate
pl_PL: Próbkowanie

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Tags/Options
pl_PL: Zapisz Tagi/Opcje

en: Save album info in:
pl_PL: Zapisz informację o albumie w:

en: Save artist biography
pl_PL: Zapisz biografię wykonawcy

en: Save as...
pl_PL: Zapisz jako ...

en: Save current filter as
pl_PL: Zapisz aktualny filtr jako

en: Save current list as
pl_PL: Zapisz aktualną listę jako

en: Save lyrics
pl_PL: Zapisz tekst

en: Save now
pl_PL: Zapisz teraz

en: Save picture as
pl_PL: Zapisz obrazek jako

en: Save review
pl_PL: Zapisz recenzję

en: Save selected fields for all tracks on the same album whenever album data is loaded from allmusic or from file.
pl_PL: Zapisz zaznaczone pola dla wszystkich ścieżek na tym samym albumie gdy dane albumu są załadowane z allmusic lub z pliku.

en: Save tags/settings every %d minutes
pl_PL: Zapisz tagi/ustawienia co %d minut

en: Saved
pl_PL: Zapisane

en: Saved Lists
pl_PL: Zapisane listy

en: Saved filters
pl_PL: Zapisane filtry

en: Saved lists
pl_PL: Zapisane listy

en: Scan Collection
pl_PL: Skanuj kolekcję

en: Scan as an album
pl_PL: Analizuj jako album

en: Scan for new songs
pl_PL: Szukaj nowych utworów

en: Scan per-file track gain
pl_PL: Skanuj dla pliku track gain

en: Scan this file
pl_PL: Analizuj ten plik

en: Scan using tag-defined album
pl_PL: Skanuj używając zdefiniowanego tagu albumu

en: Scanning
pl_PL: Skanowanie

en: Scroll to zoom
pl_PL: Przewiń aby powiększyć

en: Scroll with song
pl_PL: Synchronizuj z utworem

en: Scroll with the song
pl_PL: Synchronizuj z utworem

en: Scrollwheel to change, right-click to mute
pl_PL: Kółko myszy żeby zmienić, prawoklik żeby wyciszyć

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search :
pl_PL: Szukaj :

en: Search Album
pl_PL: Szukaj wg albumu

en: Search Artist
pl_PL: Szukaj wg artysty

en: Search Comment
pl_PL: Szukaj wg Komentarza

en: Search Genre
pl_PL: Szukaj Kategorii

en: Search Label
pl_PL: Szukaj wg Etykiety

en: Search Title
pl_PL: Szukaj wg Tytułu

en: Search Title, Artist and Album
pl_PL: Znajdź Tytuł, Wykonawcę i Album

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label and Genre
pl_PL: Znajdź Tytuł, Wykonawcę, Album, Komentarz, Etykietę i Gatunek

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label, Genre and Filename
pl_PL: Wyszukaj tytuł, wykonawcę, album, komentarz, etykietę, gatunek i nazwę pliku

en: Search album
pl_PL: Wyszukaj album

en: Search all fields
pl_PL: Wyszukaj wszystkie pola

en: Search allmusic for Artist
pl_PL: Wyszukaj wykonawcy w allmusic

en: Search amazon.com for Artist
pl_PL: Wyszukaj wykonawcę w amazon.com

en: Search and display lyrics
pl_PL: Wyszukaj i wyświetl tekst

en: Search box type
pl_PL: Typ pola wyszukiwania

en: Search discogs for Artist
pl_PL: Wyszukaj wykonawcy na discogs

en: Search for Artist on youtube
pl_PL: Wyszukaj wykonawcy na youtube

en: Search for a picture on internet
pl_PL: Szukaj obrazka w internecie

en: Search for artist on:
pl_PL: Wyszukaj wykonawcy w:

en: Search for current album
pl_PL: Szukaj w aktualnym albumie

en: Search for current artist
pl_PL: Szukaj aktualnego wykonawcy

en: Search for new songs on startup
pl_PL: Szukaj nowych utworów podczas uruchamiania programu

en: Search google for Artist
pl_PL: Wyszukiwanie wykonawcy w google

en: Search on the web
pl_PL: Wyszukaj w internecie

en: Search options
pl_PL: Opcje wyszukiwania

en: Search pitchfork for Artist
pl_PL: Wyszukaj wykonawcę w pitchfork

en: Search title
pl_PL: Wyszukaj tytuł

en: Search window layout :
pl_PL: Wygląd okna wyszukiwania :

en: Search:
pl_PL: Wyszukaj:

en: Searching for a picture of :
pl_PL: Szukanie okładki :

en: Seek
pl_PL: Znajdź

en: Select current song
pl_PL: Zaznacz aktualny utwór

en: Select fields
pl_PL: Zaznacz pole

en: Select matches
pl_PL: Wybierz dopasowania

en: Select search fields
pl_PL: Wybierz pola wyszukiwania

en: Selected :
pl_PL: Zaznaczone :

en: Selected songs
pl_PL: Zaznaczone utwory

en: Selected songs to update :
pl_PL: Zaznaczone utwory do aktualizacji :

en: Selecting pictures
pl_PL: Wybieranie zdjęć

en: Seller
pl_PL: Sprzedający

en: Send Title/Artist/Album in standard input
pl_PL: Wyślij Tytuł/Wykonawcę/Album do standardowego wejścia

en: Set Current Song Rating
pl_PL: Ustaw ocenę aktualnie odtwarzanego utworu

en: Set Picture
pl_PL: Ustaw zdjęcie

en: Set action when song ends
pl_PL: Ustaw działanie gdy utwór zakończy się

en: Set as picture for '{name}'
pl_PL: Ustaw jako zdjęcie dla '{name}'

en: Set as primary filter
pl_PL: Ustaw jako główny filtr

en: Set focus on a layout widget
pl_PL: Ustaw ostrość na widżet układu

en: Set grouping
pl_PL: Ustaw grupowanie

en: Set icon
pl_PL: Ustaw ikonę

en: Set player window layout
pl_PL: Ustaw wygląd okna odtwarzacza

en: Set subgroup
pl_PL: Ustaw podgrupę

en: Set {year} as year for all tracks on this album.
pl_PL: Ustaw {year} jako rok dla wszystkich ścieżek na tym albumie.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Settings on this page will only take effect after a restart
pl_PL: Ustawienia na tej stronie przyniosą efekt tylko po restarcie

en: Shell command
pl_PL: Powłoka komend

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Show Artist page on last.fm
pl_PL: Pokaż stronę wykonawcy w last.fm

en: Show Artist page on wikipedia
pl_PL: Pokaż stronę wykonawcy na wikipedii

en: Show album
pl_PL: Pokaż album

en: Show artist picture
pl_PL: Pokaż zdjęcie wykonawcy

en: Show artist's biography
pl_PL: Pokaż biografię wykonawcy

en: Show artist's upcoming events
pl_PL: Pokaż nadchodzące wydarzenia wykonawcy

en: Show buttons
pl_PL: pełny

en: Show file list
pl_PL: Pokaż listę pliku

en: Show folder list
pl_PL: Pokaż listę katalogu

en: Show genre
pl_PL: Pokaż gatunek

en: Show info panel
pl_PL: Pokaż panel informacji

en: Show main window
pl_PL: Pokaż główne okno

en: Show more error details
pl_PL: Pokaż więcej szczegółów błędu

en: Show pdf pages
pl_PL: Pokaż strony pdf

en: Show playlist
pl_PL: Pokaż listę odtwarzania

en: Show replaygain submenu
pl_PL: Pokaż menu Replay Gain

en: Show similar artists
pl_PL: Pokaż podobnych wykonawców

en: Show song details
pl_PL: Pokaż szczegóły utworu

en: Show status bar
pl_PL: Pokaż pasek stanu

en: Show suggestions
pl_PL: Pokaż propozycje

en: Show tabs
pl_PL: Pokaż zakładki

en: Show toolbar
pl_PL: Pokaż pasek narzędzi

en: Show tray icon
pl_PL: Pokaż ikonę w zasobniku systemowym

en: Show tray tip on song change
pl_PL: Powiadamiaj o zmianie utworu

en: Show/Hide
pl_PL: Pokaż/Ukryj

en: Show/Hide Browser
pl_PL: Pokaż/ukryj przeglądarkę

en: Show/Hide Cover
pl_PL: Pokaż/ukryj okładkę

en: Show/Hide layout widget(s)
pl_PL: Pokaż/Ukryj widżety

en: Show/Hide lyrics line
pl_PL: Pokaż/ukryj linię tekstu

en: Show/hide URI entry
pl_PL: Pokaż/ukryj wpis URI

en: Show/hide status bar
pl_PL: Pokaż/ukryj pasek stanu

en: Shuffle
pl_PL: Tryb losowy

en: Shuffle list
pl_PL: Tasuj listę

en: Shuffle queue
pl_PL: Tasuj kolejkę

en: Shuffled albums
pl_PL: Potasowane albumy

en: Shuffled albums, shuffled tracks
pl_PL: Potasowane albumy, potasowane ścieżki

en: Shutdown command :
pl_PL: Wyłącz komendę :

en: Sidebar
pl_PL: Pasek boczny

en: Similar
pl_PL: Podobne

en: Similar Artists
pl_PL: Podobni wykonawcy

en: Simple List View
pl_PL: Widok listy prosty

en: Simple title
pl_PL: Prosty tytuł

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Skip _All
pl_PL: Pomiń _Wszystko

en: Skip count
pl_PL: Licznik pominięć

en: Skip history
pl_PL: Pomiń historię

en: Skip this and any further errors.
pl_PL: Pomiń ten i każde dalsze błędy.

en: Skip to next song if an error occurs
pl_PL: Przejdź do następnego utworu jeśli wystąpią błędy

en: Small
pl_PL: Małe

en: Small album picture
pl_PL: Małe zdjęcie albumu

en: Small player
pl_PL: Mały odtwarzacz

en: Smaller browser
pl_PL: Prosta przeglądarka

en: Some variables such as %f (current song filename) are available
pl_PL: Niektóre zmienne takie jak %f (bieżąca nazwa pliku utworu) są dostępne

en: Song
pl_PL: Utwór

en: Song Properties
pl_PL: Właściwości utworu

en: Song informations
pl_PL: Informacje o utworze

en: Song rating
pl_PL: Ocena utworu

en: SongTree groupings edition
pl_PL: Edycja grupowań SongTree

en: Songs Properties
pl_PL: Właściwości utworów

en: Songtree View
pl_PL: Widok Songtree

en: Sort
pl_PL: Sortuj

en: Sort mode edition
pl_PL: Edycja reguły sortowania

en: Sort order
pl_PL: Porządek sortowania

en: Source: {file}
pl_PL: Źródło: {file}

en: Split artist names on :
pl_PL: Podziel nazwy wykonawcy na :

en: Start ReplayGain analysis
pl_PL: Rozpocznij analizę ReplayGain

en: Start in tray
pl_PL: Rozpocznij w zasobniku systemowym

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Statusbar
pl_PL: Pasek stanu

en: Stop
pl_PL: Zatrzymaj

en: Stop after this song
pl_PL: Zatrzymaj po tym utworze

en: Stop checking
pl_PL: Zatrzymaj sprawdzanie

en: Stop fetching albuminfo
pl_PL: Zatrzymaj ściąganie albuminfo

en: Stop scanning
pl_PL: Zatrzymaj przeszukiwanie

en: Stop selecting pictures
pl_PL: Zatrzymaj wybieranie zdjęć

en: Stop when queue empty
pl_PL: Zatrzymaj, gdy kolejka jest pusta

en: Stop, Play and Next buttons
pl_PL: Przyciski zatrzymaj, odtwórz i następny

en: Stop, Play and Next buttons and Time
pl_PL: Przyciski zatrzymaj, odtwórz i następny oraz czas

en: Stop, Play and Next buttons and Title/Artist
pl_PL: Przyciski zatrzymaj, odtwórz i następny oraz Tytuł/Wykonawca

en: Strip wikipedia pages
pl_PL: Pobierz z Wikipedii

en: Styles
pl_PL: Style

en: Submit Now-Playing OK
pl_PL: Prześlij teraz odtwarzane OK

en: Submit OK
pl_PL: Zatwierdź

en: Submit failed :
pl_PL: Zatwierdzenie nie powiodło się :

en: Submit played songs to last.fm
pl_PL: Zgłasza odtwarzane utwory do last.fm

en: Subtitle
pl_PL: Napisy

en: Summary :
pl_PL: Podsumowanie :

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Switch to fullscreen mode
pl_PL: Przełącz do trybu pełnoekranowego

en: System clock is not close enough to the current time
pl_PL: Zbyt duże rozbieżności między zegarem systemowym a aktualnym czasem

en: System command
pl_PL: Komenda systemu

en: System command :
pl_PL: Polecenie systemowe :

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Terms of use
pl_PL: Zasady użytkowania

en: Text
pl_PL: Tekst

en: The artists similar to the 'seed'-artist will be used to populate the queue, but you can decide to exclude the 'seed'-artist him/herself.
pl_PL: Wykonawcy podobni do 'źródłowego' wykonawcy będą użyci żeby wypełnić kolejkę, ale można zadecydować o wyłączeniu 'źródłowego' wykonawcy jego/jej samej.

en: The layout for this desktop widget is missing.
pl_PL: Brakuje wyglądu dla tego widżetu pulpitu.

en: Themes
pl_PL: Motywy

en: These fields can be used :
pl_PL: To pole może być użyte

en: This command is required to play files of type {type} : {cmd}
pl_PL: Ta komenda jest wymagana żeby odtworzyć pliki typu {type} : {cmd}

en: This label is set for %d song. | This label is set for %d songs.
pl_PL[0]: Ta etykieta jest ustawiona dla %d utworu.
pl_PL[1]: Ta etykieta jest ustawiona dla %d utworów.

en: This plugin is needed for gmusicbrowser to appear in unity's sound menu.
pl_PL: Ta wtyczka jest potrzebna dla gmusicbrowsera żeby pojawił się w menu dźwiękowym unity.

en: This plugin requires :
pl_PL: Ta wtyczka wymaga :

en: This plugin retrieves artist-relevant information (biography, upcoming events, similar artists) from last.fm.
pl_PL: Ta wtyczka pobiera informacje istotne dla wykonawcy (biografia, nadchodzące wydarzenia, podobni wykonawcy) z last.fm.

en: Threshold to count a song as played : %d %
pl_PL: Próg żeby policzyć utwór jako odtworzony : %d %

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Time :
pl_PL: Czas :

en: Timeout : %d seconds
pl_PL: Limit czasu : %d sekund

en: Timespan of the fade-out in seconds
pl_PL: Okres czasu zanikania w sekundach

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title & icon
pl_PL: Tytuł & ikona

en: Title & progress
pl_PL: Tytuł & postęp

en: Title - Artist - Album
pl_PL: Tytuł - Wykonawca - Album

en: Title or filename
pl_PL: tytuł lub nazwa pliku

en: Title: %t
pl_PL: Tytuł: %t

en: Title: %t (Track No. %n)
pl_PL: Tytuł: %t (Utwór nr %n)

en: Titlebar
pl_PL: Pasek tytułowy

en: Titlebar overlay plugin
pl_PL: Wtyczka pasek tytułu

en: Toggle Album Lock
pl_PL: Przełącz Blokadę Albumu

en: Toggle Artist Lock
pl_PL: Przełącz Blokadę Artysty

en: Toggle Song Lock
pl_PL: Przełącz blokadę utworu

en: Toggle a label of the current song
pl_PL: Przełącz etykietę aktualnego utworu

en: Toggle between Random/Shuffle and Ordered
pl_PL: Przełącz pomiędzy losowy/potasowany i uporządkowany

en: Toggle fullscreen mode
pl_PL: Przełącz w tryb pełnoekranowy

en: Toggle the fullscreen layout
pl_PL: Przełącz wygląd trybu pełnoekranowego

en: Toolbar
pl_PL: Pasek narzędzi

en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: Total playcount:
pl_PL: Łączna liczba odtworzeń:

en: Track
pl_PL: Ścieżka

en: Track Properties
pl_PL: Właściwości ścieżki

en: Track peak
pl_PL: Szczyt ścieżki

en: Tray tip window layout :
pl_PL: Wygląd panelu powiadomień :

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: Turn Off
pl_PL: Wyłącz

en: Turn off computer after this song
pl_PL: Wyłącz komputer po tym utworze

en: Turn off computer when queue empty
pl_PL: Wyłącz komputer, gdy kolejka jest pusta

en: URL
pl_PL: Adres

en: Unique file identifier
pl_PL: Niepowtarzalny identyfikator pliku

en: Unknown album
pl_PL: Nieznany album

en: Unknown field ({field})
pl_PL: Nieznane pole ({field})

en: Unknown filter :
pl_PL: Nieznany filtr :

en: Unknown layout '%s'
pl_PL: Nieznany układ '%s'

en: Unlock Album
pl_PL: Odblokuj album

en: Unlock Artist
pl_PL: Odblokuj artystę

en: Unnamed custom command
pl_PL: Nie nazwana inna komenda

en: Unnamed filter
pl_PL: Nienazwany filtr

en: Untitled
pl_PL: Niezatytułowany

en: Update tags
pl_PL: Uaktualnij tagi

en: Update tags...
pl_PL: Uaktualnij tagi...

en: Upper left
pl_PL: Lewy górny

en: Upper right
pl_PL: Prawy górny

en: Use Equalizer
pl_PL: Używaj Korektora

en: Use ID3v2.4 instead of ID3v2.3 when creating an ID3v2 tag, ID3v2.3 are probably better supported by other softwares
pl_PL: Użycie ID3v2.4 zamiast ID3v2.3 podczas tworzenia tagu ID3v2, ID3v2.3 jest prawdopodobnie lepiej obsługiwane przez inne oprogramowanie

en: Use MozEmbed
pl_PL: Użyj MozEmbed

en: Use ReplayGain
pl_PL: Używaj Replay Gain

en: Use WebKit
pl_PL: Użyj WebKit

en: Use a master filter
pl_PL: Użyj główny filtr

en: Use album normalization instead of track normalization
pl_PL: Użyj normalizację albumu zamiast normalizacji ścieżki

en: Use default regular expression
pl_PL: Użyj domyślne wyrażenie regularne

en: Use gstreamer
pl_PL: Używaj gstreamer'a

en: Use latin1 encoding if possible in id3v2 tags
pl_PL: Użyj kodowania latin1 w tagach ID3v2 jeśli to możliwe

en: Use tags from last.fm's XML event pages with a leading % (e.g. %headliner), furthermore linebreaks '<br>' and any text you'd like to have in between. E.g. '%title taking place at %startDate<br>in %city, %country<br><br>'
pl_PL: Użyj tagi ze stron wydarzeń XML last.fm z odstępem wiodącym % (np. %nagłówka), ponadto podziały wiersza '<br>' i tekst jaki chcesz mieć pomiędzy. Np. '%tytuł mający miejsce %startDate<br>w %city, %country<br><br>'

en: Use the playing filter
pl_PL: Zastosuj aktualny filtr

en: Use this picture as cover for album '{album}'
pl_PL: Użyj tego zdjęcia jako okładkę albumu '{album}'

en: Use this picture for artist '{artist}'
pl_PL: Użyj tego zdjęcia dla wykonawcy '{artist}'

en: Use {command} to play {ext} files
pl_PL: Użyj {command} żeby odtworzyć pliki {ext}

en: Used for clipping prevention
pl_PL: Używane dla zapobiegania obcinaniu

en: Used for the Artists field
pl_PL: Użyte dla pola wykonawców

en: Used to associate the saved value with a user or a function
pl_PL: Użyte żeby połączyć zapisaną wartość z użytkownikiem lub funkcją

en: User authentification error
pl_PL: Wystąpił błąd autoryzacji użytkownika

en: Value not written in file tag
pl_PL: Wartość nie zapisana w pliku tag

en: Value written in file tag
pl_PL: Wartość zapisana w pliku tag

en: Various artists
pl_PL: Różni wykonawcy

en: Version
pl_PL: Wersja

en: View
pl_PL: Widok

en: View Binary
pl_PL: Zobacz Binarie

en: View binary data ...
pl_PL: Zobacz binaria ...

en: View in new window
pl_PL: Zobacz w nowym oknie

en: View pictures from this album's folder
pl_PL: Zobacz zdjęcia z tego katalogu albumu

en: Volume :
pl_PL: Głośność :

en: Volume step :
pl_PL: Krok głośności :

en: Wait for more when queue empty
pl_PL: Czekaj na więcej gdy pusta kolejka

en: Warning : these are advanced options, don't change them unless you know what you are doing.
pl_PL: Ostrzeżenie : są to opcje zaawansowane, nie zmieniaj ich, jeśli nie jesteś pewien co robisz.

en: Warning : using a folder with invalid encoding, you should rename it.
pl_PL: Ostrzeżenie : używając katalogu z nieprawidłowym kodowaniem, powinieneś zmienić jego nazwę.

en: Warning: all existing data for this field will be lost
pl_PL: Ostrzeżenie: wszystkie istniejące dane dla tego pola będą stracone

en: Warning: an identifier is needed
pl_PL: Ostrzeżenie: identyfikator jest potrzebny

en: Warning: converting existing data to this format may be lossy
pl_PL: Ostrzeżenie: konwersja istniejących danych do tego formatu może być stratna

en: Web context
pl_PL: Kontekst internetowy

en: Web context plugin
pl_PL: Wtyczka kontekstu internetowego

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Weighted Random
pl_PL: Dodawaj według

en: When added
pl_PL: Gdy dodane

en: When changing songs, the previous song is added to the recent list even if not played at all.
pl_PL: Gdy zmieniane utwory, poprzedni utwór jest dodany do listy ostatnich nawet jeśli nie był wcale odtworzony.

en: When current song
pl_PL: Gdy aktualny utwór

en: Whole library
pl_PL: Cała biblioteka

en: Widget name
pl_PL: Nazwa widżetu

en: Wikipedia Locale
pl_PL: Ustawienia regionalne wikipedii

en: Will not write the tags except with the advanced tag editing dialog. The changes will be kept in the library instead.
    Warning, the changes for a song will be lost if the tag is re-read.
pl_PL: Tagi zostaną zachowane w bazie Kolekcji. By zapisać je do pliku użyj zaawansowanej edycji tagów.
    Ostrzeżenie, zmiany utworu zostaną utracone, jeśli tag zostanie wczytany ponownie.

en: Will use default if not found
pl_PL: Użyje domyślne jeśli nie znalezione

en: Windows
pl_PL: Okna

en: Words that begin with
pl_PL: Słowa które rozpoczynają się od

en: Write filenames to ...
pl_PL: Zapisz nazwę pliku do ...

en: Write value of selected fields in the tags. Useful for fields that were previously not written to tags, to make sure the current value is written.
pl_PL: Zapisz wartość wybranych pól w tagach. Użyteczne dla pól które nie były poprzednio zapisane do tagów, żeby być pewnym że aktualna wartość jest zapisana.

en: Writing tags
pl_PL: Zapisywanie tagów

en: Year
pl_PL: Rok

en: Year - Album
pl_PL: Rok - Album

en: Year - Artist
pl_PL: Rok - Wykonawca

en: Yes
pl_PL: Tak

en: You can force a check for these files by holding shift when selecting "Re-read tags"
pl_PL: Można wymusić sprawdzenie tych plików przytrzymując shift gdy wybierane "Odśwież tagi"

en: You can use some markup, eg :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>underline</u>
    Note that the markup may be ignored by the notification daemon
pl_PL: Można użyć znacznik, np :
    <b>pogrubiony</b> <i>kursywa</i> <u>podkreślony</u>
    Zauważ że znacznik może być zignorowany przez demon powiadamiania

en: You must specify a base folder
pl_PL: Musisz określić katalog bazowy

en: Zoom 1:1
pl_PL: Powiększ 1:1

en: Zoom in
pl_PL: Powiększ

en: Zoom out
pl_PL: Pomniejsz

en: Zoom to fit
pl_PL: Powiększ do dopasowania

en: _Cancel
pl_PL: _Zrezygnuj

en: _Insert column
pl_PL: _Wstaw kolumnę

en: _Remove this column
pl_PL: _Usuń kolumnę

en: _Retry
pl_PL: P_onów

en: _Skip
pl_PL: _Pomiń

en: _Sort by
pl_PL: _Sortuj

en: a bright coloured fish
pl_PL: jasna kolorowa ryba

en: abort
pl_PL: przerwij

en: abort copy
pl_PL: przerwij kopiowanie

en: abort move
pl_PL: przerwij przenoszenie

en: add
pl_PL: dodaj

en: advanced options
pl_PL: opcje zaawansowane

en: after
pl_PL: po

en: after %s
pl_PL: po %s

en: album information now for
pl_PL: informacje albumu teraz dla

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for album, these are in addition to english aliases
en: album,on
pl_PL: album,w

en: albums missing reviews
pl_PL: albumy z brakującymi recenzjami

en: alphabetical
pl_PL: alfabetycznie

en: amixer control :
pl_PL: sterowanie głośnością :

en: applied on reload
pl_PL: zastosowane przy przeładowaniu

en: apply filter
pl_PL: zatwierdź filtr

en: artist
pl_PL: wykonawca

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for artist, these are in addition to english aliases
en: artist,by
pl_PL: wykonawca,wg

en: auto detect
pl_PL: wykryj automatycznie

en: autofill
pl_PL: autouzupełnianie

en: automatic size
pl_PL: Rozmiar automatyczny

en: back cover
pl_PL: tył okładki

en: band
pl_PL: zespół

en: band/artist logotype
pl_PL: symbol

en: before
pl_PL: przed

en: before %s
pl_PL: przed %s

en: between
pl_PL: pomiędzy

en: between %s ago and %s ago
pl_PL: pomiędzy %s i %s

en: between %s and %s
pl_PL: pomiędzy %s i %s

en: between (absolute dates)
pl_PL: pomiędzy (daty absolutne)

en: between (relative dates)
pl_PL: pomiędzy (daty względne)

en: big size
pl_PL: duży rozmiar

en: bonus tracks
pl_PL: Dodatkowe ścieżki

en: boolean
pl_PL: wartość logiczna

en: bootleg
pl_PL: nieoficjalne wydania

en: broken
pl_PL: uszkodzone

en: by
pl_PL: przez

en: by added
pl_PL: wg kolejności dodania

en: by lastplay
pl_PL: wg ostatnio odtwarzanych

en: by lastplay & bootleg
pl_PL: ostatnio odtwarzane nieoficjalne wydania

en: by lastplay & play count
pl_PL: przez ostatnio odtwarzane & licznik odtworzeń

en: by play count
pl_PL: według licznika odtworzeń

en: by rating
pl_PL: wg oceny

en: by {artist} from {album}
pl_PL: wg {artist} z {album}

en: by {author}
pl_PL: przez {author}

en: bytes
pl_PL: bajtów

en: check length now
pl_PL: sprawdź teraz długość

en: check now
pl_PL: Sprawdź teraz

en: cloud mode
pl_PL: tryb chmury

en: command :
pl_PL: polecenie :

en: common number
pl_PL: pospolita liczba

en: common string
pl_PL: pospolity ciąg

en: composer
pl_PL: kompozytor

en: conductor
pl_PL: dyrygent

en: connection failed
pl_PL: błąd połączenia

en: connection failed.
pl_PL: błąd połączenia.

en: contains
pl_PL: zawiera

en: contains %s
pl_PL: zawiera %s

en: contains %s (case sensitive)
pl_PL: zawiera %s (uwzględnia wielkość liter)

en: counter
pl_PL: licznik

en: custom
pl_PL: dowolny

en: day
pl_PL: dzień

en: days
pl_PL: dni

en: default
pl_PL: domyślny

en: default filename
pl_PL: domyślna nazwa pliku

en: default folder
pl_PL: domyślny katalog

en: delete selected filter
pl_PL: usuń wybrany filtr

en: delete selected grouping
pl_PL: usuń wybrane grupowanie

en: delete selected random mode
pl_PL: usuń zaznaczony tryb wyrywkowy

en: delete selected sort mode
pl_PL: usuń regułę sortowania

en: different folders
pl_PL: różne katalogi

en: disc {disc}
pl_PL: płyta {disc}

en: doesn't contain %s
pl_PL: nie zawiera %s

en: doesn't contain %s (case sensitive)
pl_PL: nie zawiera %s (uwzględnij wielkość liter)

en: doesn't have a picture
pl_PL: nie ma zdjęcia

en: doesn't include %s
pl_PL: nie zawiera %s

en: doesn't include artist %s
pl_PL: nie zawiera wykonawcy %s

en: doesn't match regexp %s
pl_PL: nie dopasowane wyrażenie regularne %s

en: doesn't match regexp %s (case sensitive)
pl_PL: nie dopasowane wyrażenie regularne %s (uwzględnia wielkość liter)

en: during performance
pl_PL: praca w toku

en: during recording
pl_PL: nagrywanie :)

en: email
pl_PL: e-mail

en: empty
pl_PL: pusty

en: enable gapless (experimental)
pl_PL: włącz bez pauz (eksperymentalne)

en: entire collection
pl_PL: cała kolekcja

en: error
pl_PL: błąd

en: ex :
pl_PL: np :

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
pl_PL: przykladowo (zaznaczony utwór) : {score}  ({chances})

en: example :
pl_PL: przykład :

en: example :
pl_PL: przykład :

en: example : %s
pl_PL: przykład : %s

en: examples :
pl_PL: przykłady :

en: fallback-gain : %d dB
pl_PL: bazowy gain : %d dB

en: false
pl_PL: fałsz

en: favorite
pl_PL: ulubione

en: file $current/$end
pl_PL: plik $current/$end

en: file tag
pl_PL: plik tagu

en: file: {filename}
pl_PL: plik: {filename}

en: filters
pl_PL: filtry

en: flags
pl_PL: flagi

en: float
pl_PL: liczba zmiennoprzecinkowa

en: font size depends on
pl_PL: rozmiar czcionki zależy od

en: for files without a VBR header
pl_PL: dla plików bez nagłówka VBR

en: front cover
pl_PL: przód okładki

en: fuzzy match
pl_PL: dopasowanie rozmyte

en: gmusicbrowser is playing %t from %l (%Y) by %a
pl_PL: gmusicbrowser odtwarza %t z %l (%Y) przez %a

en: google images
pl_PL: obrazki google

en: google images (hi-res)
pl_PL: obrazki google (duża rozdzielczość)

en: group by
pl_PL: grupuj wg

en: has a picture
pl_PL: ma zdjęcie

en: has at least one
pl_PL: ma przynajmniej jeden

en: has been played
pl_PL: był odtworzony

en: has been skipped
pl_PL: był pominięty

en: has none
pl_PL: nie ma żadnego

en: hours
pl_PL: godziny

en: huge size
pl_PL: wielki rozmiar

en: icecast server
pl_PL: serwer icecast

en: ignore title
pl_PL: ignoruj tytuł

en: illustration
pl_PL: obrazek

en: imported list
pl_PL: zaimportowana lista

en: in %l
pl_PL: w %l

en: in the bottom
pl_PL: na dnie

en: in the bottom %s
pl_PL: na dnie %s

en: in the top
pl_PL: na szczycie

en: in the top %s
pl_PL: na szczycie %s

en: includes
pl_PL: zawiera

en: includes %s
pl_PL: zawiera %s

en: includes artist
pl_PL: zawiera wykonawcę

en: includes artist %s
pl_PL: zawiera wykonawcę %s

en: integer
pl_PL: liczba całkowita

en: interview
pl_PL: z przeprowadzonym wywiadem

en: invalid pattern
pl_PL: nieprawidłowy wzorzec

en: inverse
pl_PL: odwrotność

en: is
pl_PL: jest

en: is %s
pl_PL: jest %s

en: is 44.1kHz
pl_PL: jest 44.1 kHz

en: is a flac file
pl_PL: jest plikiem flac

en: is a lossless file
pl_PL: jest plikiem bezstratnym

en: is a lossy file
pl_PL: jest plikiem stratnym

en: is a mp3 file
pl_PL: jest plikiem mp3

en: is a musepack file
pl_PL: jest plikiem musepack

en: is a vorbis file
pl_PL: jest plikiem vorbis

en: is a wavepack file
pl_PL: jest plikiem wavepack

en: is an aac file
pl_PL: jest plikiem aac

en: is an alac file
pl_PL: jest plikiem alac

en: is an ape file
pl_PL: jest plikiem ape

en: is an mp4/m4a file
pl_PL: jest plikiem mp4/m4a

en: is defined
pl_PL: jest określone

en: is equal to
pl_PL: jest równe

en: is equal to %s
pl_PL: jest równe %s

en: is false
pl_PL: jest fałszywe

en: is in
pl_PL: jest w

en: is in %s
pl_PL: jest w %s

en: is mono
pl_PL: jest mono

en: is not defined
pl_PL: nie jest określone

en: is smart equal
pl_PL: jest inteligentnie równe

en: is smart equal to %s
pl_PL: jest inteligentnie równe %s

en: is stereo
pl_PL: jest stereo

en: is true
pl_PL: jest prawdziwe

en: isn't %s
pl_PL: nie jest %s

en: isn't equal to %s
pl_PL: nie jest równe %s

en: isn't in %s
pl_PL: nie jest w %s

en: isn't mono
pl_PL: nie jest mono

en: isn't stereo
pl_PL: nie jest stereo

en: itunes doesn't support unsynchronised tags last time I checked, mostly affect tags with pictures
pl_PL: itunes nie wspiera niezsynchronizowanych tagów
    dotyczy to głownie tagów ze zdjeciami

en: last.fm plugin
pl_PL: Wtyczka last.fm

en: last.fm's similarity categories:
    >90 super
    >70 very high
    >50 high
    >30 medium
    >10 lower
pl_PL: kategorie podobieństwa last.fm:
    >90 super
    >70 bardzo wysokie
    >50 wysokie
    >30 średnie
    >10 niskie

en: lead artist
pl_PL: czołowy wykonawca

en: leaflet page
pl_PL: strona reklamowa

en: left-side filter panes
pl_PL: panele filtrów po lewej stronie

en: length of songs
pl_PL: długość utworów

en: less than
pl_PL: mniej niż

en: less than %s ago
pl_PL: mniej niż %s wstecz

en: lyrics file
pl_PL: plik tekstu

en: matches regexp
pl_PL: dopasowane wyrażenie regularne

en: matches regexp %s
pl_PL: dopasowane wyrażenie regularne %s

en: matches regexp %s (case sensitive)
pl_PL: dopasowane wyrażenie regularne %s (uwzględnia wielkość liter)

en: maximum font size
pl_PL: maksymalny rozmiar czcionki

en: medium size
pl_PL: Średni rozmiar

en: minimal
pl_PL: Mini

en: minimum font size
pl_PL: minimalny rozmiar czcionki

en: minutes
pl_PL: minut

en: month
pl_PL: miesiąc

en: months
pl_PL: miesiące

en: more than
pl_PL: więcej niż

en: more than %s ago
pl_PL: więcej niż %s wstecz

en: mosaic mode
pl_PL: tryb mozaikowy

en: movie/video screen capture
pl_PL: przenieś/zgrany obraz video

en: mp3 files without a VBR header requires a full scan to check its real length and bitrate
pl_PL: pliki mp3 bez nagłówka VBR wymagają pełnego skanowania żeby sprawdzić ich rzeczywistą długość i bitrate

en: mplayer executable :
pl_PL: plik wykonywalny mplayer :

en: mplayer options :
pl_PL: opcje mplayera :

en: multi-lines string
pl_PL: ciąg wielu linii

en: name of the new filter
pl_PL: nazwa nowego filtra

en: name of the new grouping
pl_PL: nazwa nowego grupowania

en: name of the new random mode
pl_PL: nazwa nowego trybu wyrywkowego

en: name of the new sort mode
pl_PL: nazwa nowej reguly sortowania

en: never
pl_PL: nigdy

en: never played
pl_PL: nigdy nie odtwarzane

en: no %s fuzzy match with %s
pl_PL: brak %s dopasowania rozmytego z %s

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
pl_PL: brak wyników, spróbuj

en: no order
pl_PL: kolejność przypadkowa

en: no picture
pl_PL: brak zdjęcia

en: no pictures
pl_PL: brak zdjęć

en: no plugins found
pl_PL: brak wtyczek

en: no songs needs checking
pl_PL: brak potrzeby sprawdzenia utworów

en: no splitting
pl_PL: bez rozbijania

en: no to all
pl_PL: 'Nie' na wszystkie

en: noname
pl_PL: bez nazwy

en: none
pl_PL: żaden

en: normal
pl_PL: normalny

en: not after %s
pl_PL: nie po %s

en: not before %s
pl_PL: nie przed %s

en: not between %s ago and %s ago
pl_PL: nie pomiędzy %s i %s

en: not between %s and %s
pl_PL: nie pomiędzy %s i %s

en: not bootleg
pl_PL: oficjalne wydania

en: not defined
pl_PL: nie określony

en: not in the bottom %s
pl_PL: nie na dnie %s

en: not in the top %s
pl_PL: nie na szczycie %s

en: not less than %s ago
pl_PL: nie mniej niż %s

en: not more than %s ago
pl_PL: nie więcej niż %s

en: not present in %s
pl_PL: nie obecne w %s

en: not set to %s
pl_PL: nie ustawione na %s

en: not the %s least recent
pl_PL: nie %s najmniej ostatni

en: not the %s most recent
pl_PL: nie %s najnowszy

en: number of songs
pl_PL: liczba utworów

en: number of songs in filter
pl_PL: liczba utworów w filtrze

en: only show entries with at least n songs
pl_PL: pokaż tylko wpisy z przynajmniej n utworami

en: only works when the artist-info tab is displayed
pl_PL: działa tylko gdy zakładka artist info jest wyświetlona

en: only works with some lyrics source and when the lyrics tab is active
pl_PL: działa tylko z niektórymi źródłami tekstu i gdy zakładka tekstu jest aktywna

en: open context window
pl_PL: otwórz onko kontekstu

en: options
pl_PL: opcje

en: or %d seconds
pl_PL: lub %d sekund

en: other
pl_PL: inne

en: other file icon
pl_PL: inna ikona dla pliku

en: output device :
pl_PL: urządzenie wyjściowe :

en: page %d
pl_PL: strona %d

en: page {number}
pl_PL: strona {number}

en: password :
pl_PL: hasło :

en: perl code
pl_PL: kod Perla

en: picture size
pl_PL: rozmiar zdjęcia

en: play count average
pl_PL: średnia liczba odtworzeń

en: played>4
pl_PL: powyżej 4 odtworzeń

en: pre-amp
pl_PL: przedwzmacniacz

en: pre-amp : %d dB
pl_PL: przedwzmacniacz : %d dB

en: present in %s
pl_PL: obecny w %s

en: present in list
pl_PL: obecny w liście

en: quit
pl_PL: Zakończ

en: rating
pl_PL: ocena

en: rating average
pl_PL: średnia ocena

en: recording location
pl_PL: położenie nagrania

en: requires xdg-screensaver
pl_PL: Wymaga xdg-screensaver

en: reset filter {nb}
pl_PL: resetuj filtr {nb}

en: reset format
pl_PL: zresetuj format

en: reset primary filter
pl_PL: resetuj główny filtr

en: reset secondary filter
pl_PL: resetuj podrzędny filtr

en: retry
pl_PL: ponów

en: retry in {seconds} s
pl_PL: ponów za {seconds} s

en: reverse order
pl_PL: odwróć kolejność

en: save as '{name}'
pl_PL: zapisz jako '{name}'

en: save filter as
pl_PL: zapisz filtr jako

en: save grouping as
pl_PL: zapisz grupowanie jako

en: save random mode as
pl_PL: zapisz tryb wyrywkowy jako

en: save sort mode as
pl_PL: zapisz regułę sortowania jako

en: saved filters
pl_PL: zapisane filtry

en: saved groupings
pl_PL: zapisane grupowania

en: saved random modes
pl_PL: zapisano tryb wyrywkowy

en: saved sort modes
pl_PL: zapisane reguły sortowania

en: scan now
pl_PL: Przeszukaj teraz

en: seconds
pl_PL: sekund

en: set to
pl_PL: ustaw na

en: set to %s
pl_PL: ustaw na %s

en: show histogram background
pl_PL: pokaż tło histogramu

en: show pictures
pl_PL: pokaż zdjęcia

en: show the 'All' row
pl_PL: pokaż 'Cały' wiersz

en: similar-artists
pl_PL: podobni wykonawcy

en: skin options
pl_PL: opcje

en: skip count average
pl_PL: pomiń średnia liczbę

en: small size
pl_PL: mały rozmiar

en: sort by
pl_PL: sortuj

en: static list
pl_PL: lista statyczna

en: stop
pl_PL: zatrzymaj

en: string
pl_PL: ciąg

en: supports :
pl_PL: odtwarza :

en: text format
pl_PL: format tekstu

en: text mode
pl_PL: tryb tekstowy

en: the %s least recent
pl_PL: %s najmniej niedawny

en: the %s most recent
pl_PL: %s najnowszy

en: the command {name}
pl_PL: komenda {name}

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
pl_PL: domyślnie jest UTF16 dla ID3v2 oraz UTF8 dla ID3v2.4

en: the file {name}
pl_PL: plik {name}

en: the least recent
pl_PL: najmniej niedawny

en: the most recent
pl_PL: najnowszy

en: the {name} perl module
pl_PL: {name} moduł perl

en: then {action}
pl_PL: następnie {action}

en: times
pl_PL: razy

[ctx: Field_aliases]
note: comma-separated list of field aliases for title, these are in addition to english aliases
en: title
pl_PL: tytuł

en: toggle Intersection mode
pl_PL: przełącz tryb przecięcia

en: toggle Invert mode
pl_PL: odwróć tryb Odtwarzania

en: tools
pl_PL: narzędzia

en: true
pl_PL: prawda

en: turn off
pl_PL: wyłącz

en: unknown
pl_PL: nieznany

en: unknown error
pl_PL: nieznany błąd

en: unnamed random mode
pl_PL: nienazwany tryb mieszania

en: url-encoded list of files
pl_PL: url-zakodowana lista plików

en: url-encoded list of files/folders
pl_PL: url-zakodowana lista plików/katalogów

en: use :
pl_PL: użyj :

en: use album name
pl_PL: użyj nazwy albumu

en: use default
pl_PL: użyj domyślne

en: use gnome settings
pl_PL: użyj ustawień GNOME

en: use song folder
pl_PL: użyj katalogu utworów

en: use standard strftime variables
pl_PL: użyj standardowe zmienne strftime

en: username :
pl_PL: login :

en: using skin :
pl_PL: użyj skórki :

en: wait for more
pl_PL: zaczekaj na więcej

en: weeks
pl_PL: tygodnie

en: weight :
pl_PL: waga :

en: when file changes
pl_PL: gdy plik zmienia się

en: when folder changes
pl_PL: gdy katalog zmienia się

en: wikipedia, lyrics, and custom webpages
pl_PL: wikipedia, tekst i własne strony internetowe

en: with browser
pl_PL: z przeglądarką

en: with browser & queue
pl_PL: z przeglądarką & podglądem kolejki

en: with browser (SongTree)
pl_PL: z przeglądarką (SongTree)

en: with lists
pl_PL: z listami

en: with picture
pl_PL: ze zdjęciem

en: with playlist
pl_PL: z listą

en: with queue
pl_PL: z podglądem kolejki

en: with search
pl_PL: z wyszukiwarką

en: with search and lists
pl_PL: z wyszukiwaniem i listami

en: with search and lists 2
pl_PL: z wyszukiwaniem i listami 2

en: without gstreamer : one stream per file, one connection at a time
    with gstreamer : one continuous stream, multiple connection possible
pl_PL: bez gstreamera : jeden strumień na plik, jedno połączenie w danej chwili
    z gstreamerem : jeden ciągły strumień, możliwych wiele połączeń

en: x offset :
pl_PL: przesunięcie x :

en: y offset :
pl_PL: przesunięcie y :

en: year
pl_PL: rok

en: year (highest)
pl_PL: rok (najwyższy)

en: years
pl_PL: lata

en: yes to all
pl_PL: 'Tak' na wszystkie

en: {album}
    <small>by</small> {artist}
pl_PL: {album}
    {artist}

en: {folder} already exists
pl_PL: {folder} już istnieje

en: {hours} hours {min} min {sec} s
pl_PL: {hours}godz {min}min {sec}s

en: {hours}h {min}m {sec}s
pl_PL: {hours}g {min}m {sec}s

en: {min} min {sec} s
pl_PL: {min}min {sec}s

en: {outputname} output settings
pl_PL: {outputname} ustawienia wyjściowe

en: {songs} by {artists}
pl_PL: {songs} przez {artists}

en: {song} by {artist}
pl_PL: {artist} - {song}

en: |-separated list of widget names
pl_PL: |-oddzielna lista nazw widżetów
