gmusicbrowser 1.1005 - en to pt_BR translation catalogue (1372 entries)

en:  Context pane layout
pt_BR: Esquema do painel de contexto

en:  Fields
pt_BR: Campos

en:  Review
pt_BR: Críticas

en:  of {length}
pt_BR: de {length}

en: %S by %a
pt_BR: %S de %a

en: %d Album | %d Albums
pt_BR[0]: %d álbum
pt_BR[1]: %d álbuns

en: %d Artist | %d Artists
pt_BR[0]: %d artista
pt_BR[1]: %d artistas

en: %d Upcoming Event | %d Upcoming Events
pt_BR[0]: %d evento
pt_BR[1]: %d eventos

en: %d album | %d albums
pt_BR[0]: %d álbum
pt_BR[1]: %d álbuns

en: %d artist | %d artists
pt_BR[0]: %d artista
pt_BR[1]: %d artistas

en: %d file | %d files
pt_BR[0]: %d ficheiro
pt_BR[1]: %d ficheiros

en: %d file in {folder} | %d files in {folder}
pt_BR[0]: %d ficheiro em {folder}
pt_BR[1]: %d ficheiros em {folder}

en: %d folder | %d folders
pt_BR[0]: %d pasta
pt_BR[1]: %d pastas

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos

en: %d song | %d songs
pt_BR[0]: %d música
pt_BR[1]: %d músicas

en: %d song added | %d songs added
pt_BR[0]: %d música adicionada
pt_BR[1]: %d músicas adicionadas

en: %d song in queue | %d songs in queue
pt_BR[0]: %d música na fila
pt_BR[1]: %d músicas na fila

en: %d song in the library | %d songs in the library
pt_BR[0]: %d música na coleção
pt_BR[1]: %d músicas na coleção

en: %d song selected | %d songs selected
pt_BR[0]: %d música selecionada
pt_BR[1]: %d músicas selecionadas

en: %t by %a (%m)
pt_BR: %t de %a (%m)

en: '{file}' exists. Overwrite ?
pt_BR: "{file}" já existe. Substituir?

en: (%d song excluded) | (%d songs excluded)
pt_BR[0]: (%d música excluída)
pt_BR[1]: (%d músicas excluídas)

en: (case insensitive)
pt_BR: (não respeita capitulares)

en: (common parent folder : {common})
pt_BR: (pasta superior : {common})

en: (other)
pt_BR: (outra)

en: (see http://www.last.fm)
pt_BR: (consulte http://www.last.fm)

en: (unstable)
pt_BR: (instável)

en: - When selecting a song, the playlist filter will be reset if the song is not in it
    - Skip to another song when removing the current song from the playlist
pt_BR: - Ao selecionar uma música, o filtro vai ser restaurado se a música não existir
    - Ir para para outra música ao remover a música atual da lista de reprodução

en: 0 chance
pt_BR: 0 de hipótese

en: 0 means 'show all'
pt_BR: 0 para mostrar tudo

en: 1 chance in {probability}
pt_BR: 1 hipótese em {probability}

en: 3 Filter panes
pt_BR: 3 painéis de filtro

en: 32x32 PNG file icon
pt_BR: Ícone PNG 32x32

en: 50 Last Added
pt_BR: 50 últimas adições

en: 50 Last Played
pt_BR: 50 últimas reproduções

en: 50 Most Played
pt_BR: 50 mais reproduzidas

en: <Unknown>
pt_BR: <Desconhecido>

en: <b>%t</b>
    <small><small>by</small> %a
    <small>from</small> %l</small>
pt_BR: <b>%t</b>
    <small><small>de</small> %a
    <small>em</small> %l</small>

en: <big><big>by %a</big></big>
pt_BR: <big><big>de %a</big></big>

en: <i>by</i> %a\n<i>from</i> %l
pt_BR: <i>de</i> %a\n<i>em</i> %l

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: Abort ReplayGain analysis
pt_BR: Abortar análise ReplayGain

en: Abort mass-tagging
pt_BR: Abortar edição em série

en: About
pt_BR: Sobre

en: About to delete {files}
    Are you sure ?
pt_BR: Vai deletar {files}.
    Tem a certeza?

en: About to turn off the computer in :
pt_BR: O computador vai ser desligado em:

en: Actions are not supported by current notification daemon
pt_BR: Estas ações não são suportados pelo serviço de notificações

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Files ...
pt_BR: Adicionar ficheiros...

en: Add Music
pt_BR: Adicionar músicas

en: Add a button to rip a CD
pt_BR: Adiciona um botão para extrair CDs

en: Add a fullscreen button
pt_BR: Adicionar um botão de ecrã completo

en: Add a fullscreen button to layouts that can accept extra buttons
pt_BR: Adicionar um botão de ecrã completo aos esquemas que aceitem botões

en: Add a group
pt_BR: Adicionar um grupo

en: Add a label to the current song
pt_BR: Adicionar uma etiqueta à música atual

en: Add a list of files/folders to the playlist
pt_BR: Adicionar uma lista de ficheiros/pastas à lista de reprodução

en: Add a radio
pt_BR: Adicionar uma rádio

en: Add files or folders
pt_BR: Adicionar ficheiros ou pastas

en: Add files/folders to library
pt_BR: Adicionar ficheiros/pastas à coleção

en: Add folder
pt_BR: Adicionar pasta

en: Add folder ...
pt_BR: Adicionar pasta...

en: Add multiple condition
pt_BR: Adicionar condições múltiplas

en: Add new label
pt_BR: Adicionar nova etiqueta

en: Add new radio
pt_BR: Adicionar nova rádio

en: Add rule :
pt_BR: Adicionar regra:

en: Add shorcut key
pt_BR: Adicionar tecla de atalho

en: Add tab
pt_BR: Adicionar separador

en: Add to existing values
pt_BR: Adicionar aos valores existentes

en: Add to list
pt_BR: Adicionar à lista

en: Add to queue
pt_BR: Adicionar à fila de reprodução

en: Add {value} to {field} for all tracks on this album.
pt_BR: Adicionar {value} no campo {field} para todas as faixas do álbum.

en: Added
pt_BR: Adicionada(s)

en: Added Today
pt_BR: Adicionada(s) hoje

en: Adding a radio
pt_BR: Adicionar rádio

en: Additionally this format can be used :
     default number1 format1 number2 format2 ...
     dates more recent than number1 seconds will use format1, ...
pt_BR: Adicionalmente pode utilizar este formato:
     padrão number1 format1 number2 format2 ...
     datas mais recentes que number1 segundos utilizarão format1, ...

en: Adds a menu entry to artist/album context menu, allowing to search the picture/cover in google and save it.
pt_BR: Adiciona uma entrada ao menu de contexto artista/álbum, permitindo a pesquisa de capas de ábum no google

en: Adds labels to the current song
pt_BR: Adiciona etiquetas à música atual

en: Adds menu entries to song contextual menu
pt_BR: Adiciona entradas ao menu de contexto da música

en: Advanced Search ...
pt_BR: Procura avançada...

en: Advanced Tag Editing
pt_BR: Edição avançada de detalhes

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Album and artist
pt_BR: Álbum e artista

en: Album and artist on the left side
pt_BR: Álbum e artista à esquerda

en: Album artist
pt_BR: Artista do álbum

en: Album artist or artist
pt_BR: Artista do álbum ou artista

en: Album gain
pt_BR: Ganho de álbum

en: Album mode
pt_BR: Modo de álbum

en: Album peak
pt_BR: "Peak" do álbum

en: Album picture
pt_BR: Imagem do álbum

en: Album picture & info
pt_BR: Imagem do álbum e informações

en: Album playcount:
pt_BR: Reproduções do álbum:

en: Album shuffle
pt_BR: Desorganização do álbum

en: Album with picture
pt_BR: Álbum com imagem

en: Album year(s)
pt_BR: Ano do álbum

en: Album: %l
pt_BR: Álbum: %l

en: Album: %l (%Y)
pt_BR: Álbum: %l (%Y)

en: Albuminfo
pt_BR: Informações do álbum

en: Albuminfo plugin
pt_BR: Plugin Informações do álbum

en: Albums
pt_BR: Álbuns

en: All
pt_BR: Tudo

en: All Songs
pt_BR: Todas as músicas

en: All albums
pt_BR: Todos os álbuns

en: All artists
pt_BR: Todos os artistas

en: All files
pt_BR: Todos os ficheiros

en: All genres
pt_BR: Todos os gêneros

en: All labels
pt_BR: Todas as etiquetas

en: All moods
pt_BR: Todas as disposições

en: All of :
pt_BR: Tudo de:

en: All songs
pt_BR: Todas as músicas

en: All styles
pt_BR: Todos os estilos

en: All themes
pt_BR: Todos os temas

en: Allow for scheduling fade-out and stop
pt_BR: Permite que as músicas terminem gradualmente

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v1.0 standard
pt_BR: Permite controlar o gmusicbrowser via DBus utilizando MPRIS v 1.0

en: Allows controlling gmusicbrowser via DBus using the MPRIS v2.0 standard
pt_BR: Permite controlar o gmusicbrowser via DBus utilizando MPRIS v 2.0

en: Amount of volume changed by the mouse wheel
pt_BR: Intensidade de volume alterado com a roda do mouse

en: Any of :
pt_BR: Qualquer de:

en: Append
pt_BR: Juntar

en: Append (only if not already present)
pt_BR: Juntar (se não estiver presente)

en: Append to playlist
pt_BR: Juntar à lista de reprodução

en: Application
pt_BR: Aplicação

en: Are you sure you want to delete the '{label}' label ?
pt_BR: Tem a certeza de que pretende deletar a etiqueta "{label}"?

en: Arguments
pt_BR: Argumentos

en: Artist
pt_BR: Artista

en: Artist & album
pt_BR: Artista e álbum

en: Artist (Year - Album)
pt_BR: Artista (Ano - Álbum)

en: Artist Biography
pt_BR: Biografia do artista

en: Artist URL
pt_BR: URL do artista

en: Artist picture
pt_BR: Imagem do artista

en: Artist playcount:
pt_BR: Reproduções do artista:

en: Artist,Album,Disc,Track
pt_BR: Artista, ábum, disco, faixa

en: Artist,Date,Album,Disc,Track
pt_BR: Artista, data, álbum, disco, faixa

en: Artistinfo
pt_BR: Informações do artista

en: Artistinfo plugin
pt_BR: Plugin Informações do artista

en: Artists
pt_BR: Artistas

en: Ascending order
pt_BR: Ascendente

en: Ask confirmation only if file already exists
pt_BR: Solicitar confirmação se o ficheiro existir

en: Audio
pt_BR: Áudio

en: Audio properties
pt_BR: Propriedades áudio

en: Author
pt_BR: Autor

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Auto fill based on filenames ...
pt_BR: Preencher automaticamente com nome de ficheiro...

en: Auto fill only blank fields
pt_BR: Preencher automaticamente campos vazios

en: Auto fill up to
pt_BR: Preencher automaticamente até

en: Auto filter
pt_BR: Filtro automático

en: Auto-fill queue
pt_BR: Preencher automaticamente a fila de reprodução

en: Auto-fill queue with similar artists (from last.fm)
pt_BR: Preencher automaticamente a fila de reprodução com artistas semelhantes (de last.fm)

en: Auto-increment track numbers
pt_BR: Incremento automático dos números de faixa

en: Auto-save fields with data from allmusic
pt_BR: Salvar automaticamente os dados do allmusic

en: Auto-save positive finds
pt_BR: Salvar ocorrências automaticamente

en: Auto-scroll
pt_BR: Deslocação automática

en: Auto-select Pictures
pt_BR: Seleção automática das imagens

en: Automatically remove current song if not found
pt_BR: Se a música não for encontrada, remover automaticamente

en: Autosave
pt_BR: Gravação automática

en: Autosave plugin
pt_BR: Plugin Gravação automática

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Average rating:
pt_BR: Avaliação média:

en: Bad session
pt_BR: Sessão inválida

en: Base Folder :
pt_BR: Pasta base:

en: Basic fields
pt_BR: Campos básicos

en: Begin with
pt_BR: Inicia com

en: Below
pt_BR: Abaixo

en: Biography
pt_BR: Biografia

en: Bitrate
pt_BR: Qualidade

en: Body :
pt_BR: Texto:

en: Body text is not supported by current notification daemon
pt_BR: O texto não é suportado pelo seu serviço de notificações

en: Browser
pt_BR: Navegador

en: Browser views
pt_BR: Exibições de navegador

en: Browser window layout :
pt_BR: Esquema da janela do navegador:

en: Browser with SongTree
pt_BR: Navegador com árvore

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: Buttons, Song & Cover
pt_BR: Botões, Música e Capa

en: Can be relative by using + or -
pt_BR: Pode ser relativo utilizando + ou -

en: Can't change the volume in non-gstreamer iceserver mode
pt_BR: Não é possível alterar o volume no modo "non-gstreamer iceserver"

en: Can't change the volume. Needs amixer (packaged in alsa-utils) to change volume when using this audio backend.
pt_BR: Não é possível alterar o volume. Necessita do amixer (pacote alsa-utils) para alterar o volume nesta estrutura.

en: Can't create sink '{sink}'
pt_BR: Não foi possível criar "{sink}"

en: Can't read file or invalid file
pt_BR: O ficheiro não pode ser aberto ou é inválido

en: Can't write in base folder '{folder}'.
pt_BR: Não é possível escrever na pasta "{folder}".

en: Capitalize
pt_BR: A primeira palavra em maiúscula

en: Capitalize each word
pt_BR: Inicial de palavras em maiúscula

en: Case insensitive
pt_BR: Não respeita maiúsculas/minúsculas

en: Case sensitive
pt_BR: Respeita maiúsculas/minúsculas

en: Case-sensitive
pt_BR: Respeita maiúsculas/minúsculas

en: Centered
pt_BR: Centrado

en: Centered on
pt_BR: Centralização ativa

en: Change Display
pt_BR: Alterar exibição

en: Change default text color
pt_BR: Alterar cor de texto padrão

en: Change default text font and size
pt_BR: Alterar cor e tamanho do texto padrão

en: Change the context visibility
pt_BR: Alterar visibilidade do contexto

en: Channels
pt_BR: Canais

en: Check Collection
pt_BR: Verificar coleção

en: Check for updated/deleted songs on startup
pt_BR: Ao iniciar, verificar músicas atualizadas/eliminadas

en: Check for updated/removed songs
pt_BR: Verificar músicas atualizadas/eliminadas

en: Check real length of mp3
pt_BR: Verificar duração real do mp3

en: Checking length/bitrate
pt_BR: Verificando duração/qualidade

en: Checking songs
pt_BR: Verificando músicas

en: Choose Album From this Artist
pt_BR: Escolha o álbum deste artista

en: Choose Artist/Album/Song
pt_BR: Escolha artista/álbum/música

en: Choose Picture
pt_BR: Escolha a imagem

en: Choose Random Album
pt_BR: Escolha aleatória de álbum

en: Choose a folder
pt_BR: Escolha a pasta

en: Choose directory to copy files to
pt_BR: Escolha o diretório para copiar os ficheiros

en: Choose directory to move files to
pt_BR: Escolha o diretório para mover os ficheiros

en: Choose files
pt_BR: Escolha os ficheiros

en: Choose folder to add
pt_BR: Escolha a pasta a adicionar

en: Choose font for lyrics
pt_BR: Escolha o tipo de fonte para as letras

en: Choose font...
pt_BR: Escolha o tipo de fonte...

en: Choose icon for label {name}
pt_BR: Escolha o ícone da etiqueta {name}

en: Choose page to open
pt_BR: Escolha a página a abrir

en: Choose picture for '%s'
pt_BR: Escolha a imagem de "%s"

en: Choose playlist files to import
pt_BR: Escolha os ficheiros a importar

en: Clear
pt_BR: Apagar

en: Clear playlist filter
pt_BR: Apagar filtro da lista de reprodução

en: Clear queue
pt_BR: Apagar fila de reprodução

en: Clear selected fields
pt_BR: Apagar campos selecionados

en: Click to show fullsize image
pt_BR: Clique para mostrar a imagem em tela cheia completa

en: Client banned, contact gmusicbrowser's developer
pt_BR: Cliente excluido, contacte o programador do gmusicbrowser

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Window
pt_BR: Fechar janela

en: Close to tray
pt_BR: Fechar para a bandeja

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Command
pt_BR: Comando

en: Command to launch when the button is pressed
pt_BR: Comando a executar ao premir o botão

en: Command used when
    'turn off computer when queue empty'
    is selected
pt_BR: Comando a utilizar se a opção
    "Desligar computador se a fila de reprodução estiver vazia"
    estiver ativa

en: Command when playing song changed :
pt_BR: Comando a executar ao alterar a música:

en: Command when stopped :
pt_BR: Comando quando parado:

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Compilation
pt_BR: Compilação

en: Composer
pt_BR: Compositor

en: Conductor
pt_BR: Diretor

en: Connect through a proxy
pt_BR: Ligar através de proxy

en: Connections from :
pt_BR: Ligações de:

en: Context
pt_BR: Contexto

en: Control
pt_BR: Controle

en: Conz Aishi (with Filter Panes)
pt_BR: Conz Aishi (com painéis de filtro)

en: Conz Glimm (different controls)
pt_BR: Conz Glimm (controles diferentes)

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy failed
pt_BR: Falha ao copiar

en: Copy link address
pt_BR: Copiar endereço do link

en: Copy to mounted portable player
pt_BR: Copiar para dispositivo portátil montado

en: Copy to portable player
pt_BR: Copiar para dispositivo portátil

en: Copying file | Copying %d files
pt_BR[0]: Copiando ficheiro
pt_BR[1]: Copiando %d ficheiros

en: Copyright
pt_BR: Direitos de autor

en: Cover Size :
pt_BR: Dimensão da capa:

en: Create ID3v2 tags as ID3v2.4
pt_BR: Criar ID3v2 como ID3v2.4

en: Current song must always be in the playlist
pt_BR: A música atual tem que estar na lista de reprodução

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Custom Text
pt_BR: Texto

en: Custom URL
pt_BR: URL

en: Custom command :
pt_BR: Comando:

en: Custom context pages :
pt_BR: Páginas de contexto:

en: Custom formats
pt_BR: Formatos

en: Custom pipeline
pt_BR: Canal de informação

en: Custom...
pt_BR: Personalizar...

en: Date
pt_BR: Data

en: Date format :
pt_BR: Formato de data:

en: Date of purchase
pt_BR: Data de aquisição

en: Debut Album
pt_BR: Data de disponibilização

en: Decrease Volume
pt_BR: Reduzir volume

en: Decrease volume
pt_BR: Diminuir volume

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default rating : %d %
pt_BR: Avaliação padrão: %d %

en: Default text color
pt_BR: Cor a utilizar para texto

en: Default text font
pt_BR: Tipo de fonte a utilizar para texto

en: Delay before showing tray tip popup on mouse over : %d ms
pt_BR: Atraso para exibir o alerta da bandeja ao passar com o mouse: %d ms

en: Delete
pt_BR: Deletar

en: Delete Selected Songs
pt_BR: Deletar músicas selecionadas

en: Delete list
pt_BR: Deletar lista

en: Descending order
pt_BR: Descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Desktop widgets
pt_BR: Widgets do ambiente de trabalho

en: Desktop widgets plugin
pt_BR: Plugin Widgets do ambiente de trabalho

en: Disable screensaver when fullscreen and playing
pt_BR: Inativar proteção de tela em tela cheia

en: Disabled
pt_BR: Inativo

en: Disc
pt_BR: Disco

en: Disc #
pt_BR: Disco #

en: Disc name
pt_BR: Nome do disco

en: Display (:1 or host:0 for example)
pt_BR: Exibição (:1 ou host:0, por exemplo)

en: Display Songs
pt_BR: Exibição de músicas

en: Display a special layout in or around the titlebar of the focused window
pt_BR: Exibe um esquema especial entorno da barra de título da janela evidenciada

en: Display stop/next actions
pt_BR: Exibir ações Parar/Seguinte

en: Display synchronized lyrics of the current song
pt_BR: Exibe a letra da música em sincronia com a música

en: Display tray tip for %d ms
pt_BR: Exibir alerta da bandeja por %d ms

en: Do not add a title row
pt_BR: Não adicionar linha de título

en: Do not create an id3v1 tag in mp3 files
pt_BR: Não criar ID3v1 nos ficheiros mp3

en: Do not unsynchronise id3v2 tags
pt_BR: Manter a sincronia com detalhes ID3v2

en: Do not write the tags
pt_BR: Não escrever detalhes

en: Don't add the overlay to dialogs
pt_BR: Não adicionar sobreposição de diálogos

en: Don't know how to play files of type {type}
pt_BR: Não sei como reproduzir ficheiros {type}

en: Don't notify if the main window is visible
pt_BR: Não notificar se a janela principal estiver visível

en: Don't submit current song
pt_BR: Não enviar músicas reproduzidas

en: Drag and drop songs here to replace the selection.
pt_BR: Arrate e largue aqui as músicas para substituir a seleção

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Current Song Properties
pt_BR: Editar propriedades da música atual

en: Edit Lyrics
pt_BR: Editar letra musical

en: Edit Lyrics ...
pt_BR: Editar letra musical...

en: Edit Multiple Songs Properties
pt_BR: Editar propriedades de diversas músicas

en: Edit Settings
pt_BR: Editar definições

en: Edit auto-fill formats ...
pt_BR: Editar preenchimento automático...

en: Edit filter
pt_BR: Editar filtro

en: Edit filter...
pt_BR: Editar filtro...

en: Edit grouping ...
pt_BR: Editar agrupamento...

en: Edit in the last.fm wiki
pt_BR: Editar no wiki last.fm

en: Edit labels
pt_BR: Editar etiquetas

en: Edit list
pt_BR: Editar lista

en: Edit ordered modes ...
pt_BR: Editar modos de ordenação...

en: Edit random modes ...
pt_BR: Editar modos aleatórios...

en: Edit rating
pt_BR: Editar avaliação

en: Edit selected song properties
pt_BR: Editar propriedades da música selecionada

en: Edit...
pt_BR: Editar...

en: Editing list :
pt_BR: Editando lista:

en: Editing tags
pt_BR: Editando detalhes

en: Embedded lyrics
pt_BR: Letras incorporadas

en: Embedded picture
pt_BR: Imagem incorporada

en: Encapsulated object
pt_BR: Objeto encapsulado

en: Encoded by
pt_BR: Codificado por

en: Encoded with
pt_BR: Codificado com

en: Encoder
pt_BR: Codificador

en: Encoding used for id3v1 tags :
pt_BR: Codificação dos detalhes ID3v1:

en: Enqueue
pt_BR: Colocar na fila

en: Enqueue Action
pt_BR: Ação para colocar na fila

en: Enqueue Displayed
pt_BR: Colocar exibidos

en: Enqueue Selected
pt_BR: Colocar seleção

en: Enqueue Selected Songs
pt_BR: Colocar músicas selecionadas

en: Enqueue Songs from Current Album
pt_BR: Colocar músicas do álbum atual

en: Enqueue Songs from Current Artist
pt_BR: Colocar músicas do artista atual

en: Enqueue a list of files/folders
pt_BR: Colocar lista de ficheiros/pastas

en: Enqueue filter
pt_BR: Colocar filtrados

en: Enter album name
pt_BR: Indique o nome do álbum

en: Enter custom event string :
pt_BR: Indique a linha personalizada:

en: Equalizer
pt_BR: Equalizador

en: Error :
pt_BR: Erro:

en: Error saving artistbio in '{file}' :
    {error}
pt_BR: Erro ao salvar a biografia em "{file}":
    {error}

en: Error saving lyrics in '{file}' :
    {error}
pt_BR: Erro ao salvar a letra em "{file}":
    {error}

en: Error saving review in '{file}' :
    {error}
pt_BR: Erro ao salvar a crítica de "{file}":
    {error}

en: Error writing '{file}'
pt_BR: Erro ao salvar "{file}"

en: Error: invalid filename pattern
pt_BR: Erro: padrão inválido

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Example :
pt_BR: Exemplo:

en: Exclude 'seed'-artist from queue
pt_BR: Excluir "seed-artist" da fila de reprodução

en: Execute custom command on selected files
pt_BR: Executar comando personalizado nos ficheiros selecionados

en: Export
pt_BR: Exportação

en: Export plugin
pt_BR: Plugin Exportação

en: Export song properties to a .csv file
pt_BR: Exportar propriedades para .csv

en: Export to .m3u file
pt_BR: Exportar para .m3u

en: Extra fields
pt_BR: Campos extra

en: Extra gain
pt_BR: Ganho extra

en: Extract guest artist from title :
pt_BR: Extrair participação de artista do título:

en: Fade-out
pt_BR: Silêncio progressivo

en: Fade-out in %d seconds
pt_BR: Silenciar em %d segundos

en: Fade-out then stop
pt_BR: Silêncio progressivo e parar

en: Field type
pt_BR: Tipo do campo

en: Fields
pt_BR: Campos

en: File
pt_BR: Ficheiro

en: File properties
pt_BR: Propriedades do ficheiro

en: File type
pt_BR: Tipo de ficheiro

en: Filename
pt_BR: Nome do ficheiro

en: Filename extension
pt_BR: Extensão do ficheiro

en: Filename format :
pt_BR: Formato do ficheiro:

en: Filename without extension
pt_BR: Ficheiro sem extensão

en: Files
pt_BR: Ficheiros

en: Filesystem
pt_BR: Sistema de ficheiros

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter :
pt_BR: Filtro:

en: Filter edition
pt_BR: Edição de filtro

en: Filter on playing Album
pt_BR: Filtrar no álbum reproduzido

en: Filter on playing Artist
pt_BR: Filtrar no artista reproduzido

en: Filter on playing Song
pt_BR: Filtrar na música reproduzida

en: Filter on this album
pt_BR: Filtrar neste álbum

en: Filter on this artist
pt_BR: Filtrar neste artista

en: Find :
pt_BR: Procurar:

en: Find a unique filename if file already exists
pt_BR: Procurar um nome de ficheiro único, se existente

en: Find songs in same albums
pt_BR: Procurar músicas nos mesmos álbuns

en: Find songs with same artists
pt_BR: Procurar músicas do mesmo artista

en: Find songs with the same names
pt_BR: Procurar músicas com o mesmo nome

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Folder (right-aligned)
pt_BR: Pasta (alinhada à direita)

en: Folder format :
pt_BR: Formato da pasta:

en: Folder pattern :
pt_BR: Padrão da pasta:

en: Folders to search for new songs
pt_BR: Pastas a analisar por novas músicas

en: Follow playing song
pt_BR: Seguir a música reproduzida

en: Follow selected song
pt_BR: Seguir a música selecionada

en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Forward
pt_BR: Avançar

en: Found but not working
pt_BR: Encontrada mas não funcional

en: Friday
pt_BR: sexta-feira

en: Full screen layout :
pt_BR: Esquema de tela cheia completo:

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia completa

en: Fullscreen simple
pt_BR: Tela cheia Simples

en: GStreamer module not loaded.
pt_BR: Módulo gstreamer não carregado.

en: Gain for songs missing replaygain tags
pt_BR: Ganho para músicas sem ReplayGain

en: Garage Fullscreen
pt_BR: Garage tela cheia

en: Genre
pt_BR: Gênero

en: Genre - Album
pt_BR: Gênero - Álbum

en: Genre - Artist
pt_BR: Gênero - Artista

en: Genre is set
pt_BR: Gênero definido

en: Genres
pt_BR: Gêneros

en: Gnome mmkeys
pt_BR: Teclas multimédia Gnome

en: Gnome multimedia keys plugin
pt_BR: Plugin Teclas multimédia Gnome

en: Go to Playing Track
pt_BR: Ir para a faixa em reprodução

en: Go to playing song
pt_BR: Ir para a música em reprodução

en: Group by :
pt_BR: Agrupar por:

en: Grouping
pt_BR: Agrupamento

en: Handshake OK
pt_BR: Comunicação com sucesso

en: Handshake failed :
pt_BR: Falha ao comunicar:

en: Hard limiter
pt_BR: Limites

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide toolbar
pt_BR: Ocultar barra de ferramentas

en: Icon theme :
pt_BR: Ícones:

en: Identifier in file tag
pt_BR: Identificador nos detalhes

en: Ignore playback errors
pt_BR: Ignorar erros de reprodução

en: Import list
pt_BR: Importar lista

en: In this case one command by file will be run
pt_BR: Neste caso, será executado um comando por ficheiro

en: Include Styles in Genres
pt_BR: Incluir estilos nos gêneros

en: Increase Volume
pt_BR: Aumentar volume

en: Increase volume
pt_BR: Aumentar volume

en: Info
pt_BR: Informações

en: Insensitive title-artist (left-aligned)
pt_BR: Título-artista não sensível (alinhado à esquerda)

en: Insensitive title-artist (right-aligned)
pt_BR: Título-artista não sensível (alinhado à direita)

en: Insensitive, Song & Cover
pt_BR: Não sensível, música e capa

en: Insert Selected Songs at the top of the queue
pt_BR: Inserir músicas selecionadas no início da fila de reprodução

en: Insert a list of files/folders at the start of the playlist
pt_BR: Inserir uma lista de ficheiros/pastas no início da lista de reprodução

en: Insert this pipeline before the audio sink
pt_BR: Inserir este canal antes da transmissão áudio

en: Invalid regular expression
pt_BR: Expressão inválida

en: Invert filter
pt_BR: Inverter filtro

en: Invisible hot spot
pt_BR: Hot spot invísivel

en: Isn't smart equal to %s
pt_BR: não é igualdade inteligente a %s

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Karaoke plugin
pt_BR: Plugin Karaoke

en: Key
pt_BR: Tecla

en: Keys
pt_BR: Teclas

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Label is set
pt_BR: Etiqueta definida

en: Label/Publisher
pt_BR: Etiqueta/Publicação

en: Labels
pt_BR: Etiqueta

en: Labels' icons
pt_BR: Ícones das etiquetas

en: Lang
pt_BR: Idioma

en: Lang.
pt_BR: Idioma

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Last played
pt_BR: Última reprodução

en: Last skipped
pt_BR: Última ignorada

en: Launch ripping program
pt_BR: Iniciar programa de extração

en: Layout
pt_BR: Esquema

en: Layout :
pt_BR: Esquema:

en: Layouts
pt_BR: Esquemas

en: Left aligned
pt_BR: Alinhar à esquerda

en: Left-clic or scrollwheel to change, right-click to mute
pt_BR: Botão esquerdo ou roda do mouse para alterar, botão direito para silenciar

en: Length
pt_BR: Duração

en: Library
pt_BR: Coleção

en: Library :
pt_BR: Coleção:

en: Library empty.
    
    Use the settings dialog to add music.
pt_BR: A coleção está vazia.
    
    Utilize as definições para adicionar músicas.

en: Library size : %d song | Library size : %d songs
pt_BR[0]: Coleção: %d música
pt_BR[1]: Coleção: %d músicas

en: Limit similar artists to a rate of similarity :
pt_BR: Limitar a uma taxa de semelhança:

en: Limit similar artists to the first :
pt_BR: Limitar aos primeiros:

en: List
pt_BR: Lista

en: List empty
pt_BR: A lista está vazia

en: List order
pt_BR: Ordem da lista

en: Listed :
pt_BR: Listada(s):

en: Listed songs
pt_BR: Músicas listadas

en: Listeners:
pt_BR: Ouvintes:

en: Lists
pt_BR: Listas

en: Lists, Library & Context
pt_BR: Listas, coleção e contexto

en: Literal search
pt_BR: Procura literal

en: Load lyrics even if lyrics panel is hidden
pt_BR: Carregar letra da música mesmo que o painel de letras esteja oculto

en: Load/Save Artist Info in :
pt_BR: Carregar/salvar informações do artista em:

en: Loaded %d unsent song from previous session | Loaded %d unsent songs from previous session
pt_BR[0]: %d música não marcada da sessão anterior foi carregada
pt_BR[1]: %d músicas não marcadas da sessão anterior foram carregadas

en: Loading failed.
pt_BR: Falha ao carregar

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Lock Album
pt_BR: Bloquear álbum

en: Lock Artist
pt_BR: Bloquear artista

en: Lock on Album
pt_BR: Bloquear no álbum

en: Lock on Artist
pt_BR: Bloquear no artista

en: Lock on song
pt_BR: Bloquear na música

en: Lock on {field}
pt_BR: Bloquear em {field}

en: Locked on :
pt_BR: Bloqueado em:

en: Lookup at allmusic.com
pt_BR: Procurar em allmusic.com

en: Lookup in AMG
pt_BR: Procurar em AMG

en: Lookup in google
pt_BR: Procurar no google

en: Lower left
pt_BR: Esquerda inferior

en: Lower right
pt_BR: Direita inferior

en: Lullaby
pt_BR: Silêncio progressivo

en: Lullaby plugin
pt_BR: Plugin Silêncio progressivo

en: Lyricist
pt_BR: Autor da letra

en: Lyrics
pt_BR: Letra da música

en: Lyrics (requires lyrics plugin)
pt_BR: Letra da música (requer plugin lyrics)

en: Lyrics alignement
pt_BR: Alinhamento da letra

en: Lyrics file :
pt_BR: Ficheiro da letra:

en: Lyrics file name format
pt_BR: Formato do ficheiro de letras

en: Lyrics for
pt_BR: Letra da música para

en: Lyrics plugin
pt_BR: Plugin Letra das músicas

en: Lyrics source
pt_BR: Fontes das letras

en: MIME type
pt_BR: Tipo MIME

en: MPRIS v1 support
pt_BR: Suporte MPRIS v1

en: MPRIS v2 support
pt_BR: Suporte MPRIS v2

en: Main
pt_BR: Principal

en: Main artist
pt_BR: Artista principal

en: Makes gmusicbrowser react to the Next/Previous/Play/Stop multimedia keys in gnome.
pt_BR: Permite a utilização das teclas multimédia gnome (Seguinte/Anterior/Reproduzir/Parar)

en: Mass Rename
pt_BR: Mudar nome em série

en: Mass Renaming
pt_BR: Mudança de nome em série

en: Media type
pt_BR: Tipo de disco

en: Menu entry name
pt_BR: Nome da entrada de menu

en: Minimal tip
pt_BR: Alerta minimal

en: Minimum size
pt_BR: Tamanho mínimo

en: Misc.
pt_BR: Diversos

en: Modification
pt_BR: Modificação

en: Monday
pt_BR: segunda-feira

en: Moods
pt_BR: Disposições

en: More results
pt_BR: Mais resultados

en: Mosaic View
pt_BR: Visão em mosaico

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move Files to :
pt_BR: Mover ficheiros para:

en: Move failed
pt_BR: Falha ao mover

en: Move folder to
pt_BR: Mover pasta para:

en: Music
pt_BR: Música

en: Mute/Unmute
pt_BR: Silenciar/Restaurar

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name of layout
pt_BR: Nome do esquema

en: Name under which the command will appear in the menu
pt_BR: O nome que o comando vai exibir no menu

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New
pt_BR: Novo

en: New custom field
pt_BR: Novo campo pessoal

en: New filter
pt_BR: Novo filtro

en: New list
pt_BR: Nova lista

en: New name
pt_BR: Novo nome

en: Next
pt_BR: Seguinte

en: Next Album
pt_BR: Álbum seguinte

en: Next Artist
pt_BR: Artista seguinte

en: Next Song
pt_BR: Música seguinte

en: Next Song In Playlist
pt_BR: Música seguinte na lista de reprodução

en: No connections
pt_BR: Sem ligações

en: No file browser found.
pt_BR: Sem gestor de ficheiros

en: No genre
pt_BR: Sem gênero

en: No label
pt_BR: Sem etiqueta

en: No locked filter
pt_BR: Sem filtro bloqueado

en: No moods
pt_BR: Sem disposições

en: No results found
pt_BR: Sem resultados

en: No review found
pt_BR: Nenhuma crítica encontrada

en: No review written.
pt_BR: Nenhuma crítica escrita

en: No songs
pt_BR: Sem músicas

en: No songs found
pt_BR: Sem músicas

en: No styles
pt_BR: Sem estilos

en: No themes
pt_BR: Sem temas

en: No web browser found.
pt_BR: Sem navegador web

en: None
pt_BR: Nada

en: Normal mode
pt_BR: Modo normal

en: Normalize volume (the files must have replaygain tags)
pt_BR: Normalizar volume (ficheiros têm que ter detalhes ReplayGain)

en: Not found
pt_BR: Não encontrado

en: Note that some notification daemons resize the displayed picture
pt_BR: Tenha em atenção que alguns serviços de notificação ajustam a imagem

en: Note: inactive fields must be enabled by the user in the 'Fields' tab in Settings
pt_BR: Nota: deve ativar os campos inativos nas definições, separador "Campos"

en: Notify
pt_BR: Notificações

en: Notify plugin
pt_BR: Plugin Notificações

en: Notify you of the playing song with the system's notification popups
pt_BR: Alerta-o sobre a alteração das músicas reproduzidas através de notificações

en: Now playing
pt_BR: Reproduzindo agora

en: NowPlaying plugin
pt_BR: Plugin NowPlaying

en: Number of days since added
pt_BR: Número de dias desde a adição

en: Number of days since last played
pt_BR: Número de dias desde a última reprodução

en: Number of days since last skipped
pt_BR: Número de dias desde a última vez ignorada

en: Number of days since modified
pt_BR: Número de dias desde a modificação

en: Number of milliseconds
pt_BR: Número de microssegundos

en: Number of seconds
pt_BR: Número de segundos

en: Number of times played
pt_BR: Número de reproduções

en: Number of times skipped
pt_BR: Número de vezes ignorada

en: ON -> smaller means more probable
    OFF -> bigger means more probable
pt_BR: ON -> menor significa mais provável
    OFF -> maior significa mais provável

en: ON less probable if genre is set
    OFF more probable if genre is set
pt_BR: ON menos provável se gênero está definido
    OFF mais provável se gênero está definido

en: ON less probable if label is set
    OFF more probable if label is set
pt_BR: ON menos provável se etiqueta está definida
    OFF mais provável se etiqueta está definida

en: Old name
pt_BR: Nome antigo

en: On top of other windows instead of below
pt_BR: Na frente das outras janelas

en: One of these commands is required to play files of type {type} : {cmd}
pt_BR: Precisa de um destes comandos: {cmd} para reproduzir ficheiros {type}

en: Only affect mp3 files that do not already have an id3v1 tag
pt_BR: Só afeta ficheiros mp3 que não tenham detalhes ID3v1

en: Only show similar artists from local library
pt_BR: Mostrar apenas aos artistas semelhantes da coleção

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Open Browser
pt_BR: Abrir navegador

en: Open Browser window
pt_BR: Abrir janela de navegador

en: Open Context window
pt_BR: Abrir janela de contexto

en: Open Custom window
pt_BR: Abrir janela personalizada

en: Open Equalizer
pt_BR: Abrir equalizador

en: Open Playlist
pt_BR: Abrir lista de reprodução

en: Open Preference window
pt_BR: Abrir janela de preferências

en: Open Queue
pt_BR: Abrir fila de reprodução

en: Open Queue window
pt_BR: Abrir janela da fila de reprodução

en: Open Search window
pt_BR: Abrir janela de procura

en: Open containing folder
pt_BR: Abrir pasta correspondente

en: Open context page
pt_BR: Abrir página de contexto

en: Open existing list
pt_BR: Abrir lista existente

en: Open folder
pt_BR: Abrir pasta

en: Open last.fm website in your browser
pt_BR: Abrir last.fm no navegador web

en: Open link in Browser
pt_BR: Abrir ligação no navegador

en: Open page layout
pt_BR: Abrir esquema

en: Open special layouts as desktop widgets
pt_BR: Abrir esquemas especiais como "widgets"

en: Open this page in the web browser
pt_BR: Abrir esta página no navegador web

en: Options
pt_BR: Opções

en: Options ...
pt_BR: Opções...

en: Options for subgroup
pt_BR: Opções de subgrupo

en: Or you can use the field $files which will be replaced by the list of files, and only one command will be run
pt_BR: Ou então utilize o campo $files, que será substituido pela lista de ficheiros e só será executado um comando

en: Original Artist
pt_BR: Artista original

en: Original Filename
pt_BR: Nome de ficheiro original

en: Original release year
pt_BR: Ano original

en: Originaly from
pt_BR: Originário de

en: Other
pt_BR: Outro

en: Output
pt_BR: Som

en: Overlay layout :
pt_BR: Esquema:

en: Owner identifier
pt_BR: ID do proprietário

en: Path,Album,Disc,Track,File
pt_BR: Caminho, álbum, disco, faixa, ficheiro

en: Path,File
pt_BR: Caminho, ficheiro

en: Pattern to find .lrc files :
pt_BR: Padrão para ficheiros .lrc:

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Picture
pt_BR: Imagem

en: Picture Type
pt_BR: Tipo de imagem

en: Picture cache : %d MB
pt_BR: Cache: %d MB

en: Picture finder
pt_BR: Localizador de imagens

en: Picture finder plugin
pt_BR: Plugin Localizador de imagens

en: Picture size : %d
pt_BR: Dimensão da imagem: %d

en: Pictures and music files
pt_BR: Imagens e ficheiros musicais

en: Pictures files
pt_BR: Imagens

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Play Only Displayed
pt_BR: Reproduzir exibidas

en: Play Only Selected
pt_BR: Reproduzir seleção

en: Play a list of files
pt_BR: Reproduzir ficheiros

en: Play all songs from this album
pt_BR: Reproduzir músicas deste álbum

en: Play all songs from this artist
pt_BR: Reproduzir músicas deste artista

en: Play button
pt_BR: Botão "Reproduzir"

en: Play count
pt_BR: Nº reproduções

en: Play counter
pt_BR: Contador de reproduções

en: Play filter
pt_BR: Reproduzir filtro

en: Play listed songs
pt_BR: Reproduzir músicas listadas

en: Play order
pt_BR: Ordem de reprodução

en: Play/Pause
pt_BR: Reproduzir/Pausa

en: Playback
pt_BR: Reprodução

en: Playcount:
pt_BR: Nº reproduções:

en: Played Today
pt_BR: Reproduzidas hoje

en: Player mounted on :
pt_BR: Reprodutor montado em:

en: Player window layout :
pt_BR: Esquema do reprodutor:

en: Playing
pt_BR: Reproduzindo

en: Playing Album
pt_BR: Álbum em reprodução

en: Playing Artist
pt_BR: Artista em reprodução

en: Playing Filter
pt_BR: Filtro em reprodução

en: Playing Title
pt_BR: Título em reprodução

en: Playing and queue icons
pt_BR: Ícones de reprodução ou fila

en: Playing error : {error}
pt_BR: Erro de reprodução: {error}

en: Playlist
pt_BR: Lista de reprodução

en: Playlist 1
pt_BR: Lista de reprodução 1

en: Playlist Empty
pt_BR: Lista de reprodução vazia

en: Playlist Utilities Bar
pt_BR: Barra da lista de reprodução

en: Playlist empty
pt_BR: Lista de reprodução vazia

en: Playlist files
pt_BR: Ficheiros da lista de reprodução

en: Playlist filter
pt_BR: Filtro de listas de reprodução

en: Playlist filter :
pt_BR: Filtro de listas de reprodução:

en: Playlists
pt_BR: Listas de reprodução

en: Plugin not loaded
pt_BR: Plugin não carregado

en: Popularimeter
pt_BR: Medidor de popularidade

en: Popup Custom window
pt_BR: Janela de alerta

en: Popup Traytip
pt_BR: Alerta de bandeja

en: Popup notify window
pt_BR: Janela de notificação

en: Popup playlist filter menu
pt_BR: Menu de filtro da lista de reprodução

en: Popup playlist order menu
pt_BR: Menu de ordem da lista de reprodução

en: Popup queue menu
pt_BR: Menu de fila de reprodução

en: Pre-set
pt_BR: Pré-ajuste

en: Prefered place to load and save lyrics :
pt_BR: Local preferido para carregar e salvar letras:

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Prepend
pt_BR: Acrescentar

en: Press a key or a key combination
pt_BR: Pressione uma tecla ou combinação de teclas

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Song
pt_BR: Música anterior

en: Previous Song In Playlist
pt_BR: Música anterior na lista de reprodução

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: Price paid
pt_BR: Valor pago

en: Private Data
pt_BR: Dados privados

en: Produced (P)
pt_BR: Produzido

en: Progress
pt_BR: Evolução

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Provides context views using MozEmbed or WebKit
pt_BR: Disponibiliza visualizações via MozEmbed ou WebKit

en: Proxy host :
pt_BR: Servidor proxy:

en: Publication right
pt_BR: Direito de distribuição

en: Publisher
pt_BR: Distribuidor

en: Publisher/Studio logotype
pt_BR: Logotipo do Distribuidor/Estúdio

en: Queue
pt_BR: Fila de reprodução

en: Queue (%n)
pt_BR: Fila de reprodução (%n)

en: Queue Edit
pt_BR: Edição da fila de reprodução

en: Queue album
pt_BR: Fila de reprodução do álbum

en: Queue artist
pt_BR: Fila de reprodução do artista

en: Queue empty
pt_BR: Fila de reprodução vazia

en: Queue in Sidebar
pt_BR: Fila de reprodução no painel lateral

en: Queue mode
pt_BR: Modo de fila de reprodução

en: Queue options
pt_BR: Opções de fila de reprodução

en: Quick Search
pt_BR: Procura rápida

en: Quick Search with SongTree
pt_BR: Procura rápida com árvore

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Quit when queue empty
pt_BR: Sair ao acabar a fila de reprodução

en: Radio title
pt_BR: Título da rádio

en: Radio url
pt_BR: URL da rádio

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Random Playback
pt_BR: Reprodução aleatória

en: Random mode edition
pt_BR: Edição do modo aleatório

en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Rating (picture)
pt_BR: Avaliação (imagem)

en: Rating between 0 and 100, or empty for default
pt_BR: Avaliação entre 0 e 100 ou em branco para utilizar o padrão

en: Rating range:
pt_BR: Intervalo:

en: Re-load layouts
pt_BR: Recarregar esquemas

en: Re-read tags
pt_BR: Reanalisar detalhes

en: Re-reading tags
pt_BR: Reanalisando tags...

en: Re-shuffle
pt_BR: Nova mistura

en: Read/write in file tag
pt_BR: Ler/escrever nos detalhes

en: Recent Filters
pt_BR: Filtros recentes

en: Recent albums
pt_BR: Álbuns recentes

en: Recent artists
pt_BR: Artistas recentes

en: Recent songs
pt_BR: Músicas recentes

en: Recent songs include skipped songs that haven't been played.
pt_BR: As músicas recentes também incluem as músicas ignoradas e não reproduzidas.

en: Recently played
pt_BR: Reproduções recentes

en: Recently played songs
pt_BR: Músicas reproduzidas recentemente

en: Recording Dates
pt_BR: Datas de gravação

en: Recording date
pt_BR: Data de gravação

en: Reference point :
pt_BR: Ponto de referência:

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Refresh list
pt_BR: Atualizar lista

en: Regular expression
pt_BR: Expressão normal

en: Regular expression :
pt_BR: Expressão normal:

en: Regular expression didn't match
pt_BR: As expressões não coincidem

en: Release date
pt_BR: Data de disponibilização

en: Remember last Filter/Playlist between sessions
pt_BR: Lembrar último filtro/lista de reprodução entre as sessões

en: Remember playing position between sessions
pt_BR: Lembrar posição de reprodução entre as sessões

en: Remember playing song between sessions
pt_BR: Lembrar música reproduzida entre as sessões

en: Remember queue between sessions
pt_BR: Lembrar fila de reprodução entre as sessões

en: Remixer
pt_BR: Misturador

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove a label from the current song
pt_BR: Remover etiqueta da música atual

en: Remove all
pt_BR: Remover tudo

en: Remove all songs
pt_BR: Remover todas as músicas

en: Remove filter
pt_BR: Remover filtro

en: Remove from disk
pt_BR: Remover do disco

en: Remove from library
pt_BR: Remover da coleção

en: Remove from list
pt_BR: Remover da lista

en: Remove from playlist
pt_BR: Remover da lista de reprodução

en: Remove from queue
pt_BR: Remover da fila de reprodução

en: Remove header, footer and left column from wikipedia pages
pt_BR: Remover cabeçalho, rodapé e coluna esquerda da wikipedia

en: Remove label
pt_BR: Remover etiqueta

en: Remove list
pt_BR: Remover lista

en: Remove selected songs
pt_BR: Remover músicas selecionadas

en: Remove this field
pt_BR: Remover este campo

en: Remove this rule
pt_BR: Remover esta regra

en: Remove this tab
pt_BR: Remover este separador

en: Remove this tag
pt_BR: Remover este detalhe

en: Remove this widget
pt_BR: Remover este "widget"

en: Rename
pt_BR: Mudar nome

en: Rename File
pt_BR: Mudar nome do ficheiro

en: Rename file
pt_BR: Mudar nome do ficheiro

en: Rename files using this pattern :
pt_BR: Mudar nome do ficheiro com o padrão:

en: Rename folder
pt_BR: Mudar nome da pasta

en: Rename this folder to :
pt_BR: Mudar nome da pasta para:

en: Rename/move files based on these fields :
pt_BR: Mudar nome/mover ficheiros com base nos campos:

en: Renaming {oldname}
    to {newname}
    failed : {error}
pt_BR: Falha ao mudar de
    {oldname} para {newname}
    Erro: {error}

en: Reorganize files and folders
pt_BR: Organizar ficheiros e pastas

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Replace existing values
pt_BR: Substituir valores existentes

en: Replace...
pt_BR: Substituir...

en: ReplayGain options
pt_BR: Opções ReplayGain

en: Replaygain
pt_BR: ReplayGain

en: Replaygain analysis
pt_BR: Análise ReplayGain

en: Rescan
pt_BR: Reanalisar

en: Rescan Collection
pt_BR: Reanalisar coleção

en: Reset filter
pt_BR: Repor filtro

en: Retrieves album-relevant information (review etc.) from allmusic.com.
pt_BR: Obtém as informações do álbum disponíveis em allmusic.com

en: Review
pt_BR: Crítica

en: Rewind
pt_BR: Recuar

en: Rhythmbox 2nd queue column
pt_BR: Rhythmbox 2.ª coluna para fila de reprodução

en: Right aligned
pt_BR: Alinhar à direita

en: Right side
pt_BR: Lado direito

en: Right-click to remove filters
pt_BR: Botão direito do rato para remover filtros

en: Right-click to toggle shuffle/random
pt_BR: Botão direito do rato para trocar entre embaralhar/aleatório

en: Rip
pt_BR: Extração de CDs

en: Rip plugin
pt_BR: Plugin Extração de CDs

en: Ripping software :
pt_BR: Programa:

en: Run a command when playing a song
pt_BR: Executa um comando ao reproduzir uma música

en: Run perl code
pt_BR: Executar código perl

en: Run system command
pt_BR: Executar comando do sistema

en: Running time
pt_BR: Tempo de execução

en: Same Title
pt_BR: Mesmo título

en: Same album
pt_BR: Mesmo álbum

en: Same artist
pt_BR: Mesmo artista

en: Same title
pt_BR: Mesmo título

en: Same year
pt_BR: Mesmo ano

en: Sampling Rate
pt_BR: Frequência

en: Saturday
pt_BR: sábado

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Tags/Options
pt_BR: Salvar opções/detalhes

en: Save album info in:
pt_BR: Salvar informações em:

en: Save artist biography
pt_BR: Salvar biografia do artista

en: Save as...
pt_BR: Salvar como...

en: Save current filter as
pt_BR: Salvar filtro atual como

en: Save current list as
pt_BR: Salvar lista atual como

en: Save lyrics
pt_BR: Salvar letras

en: Save now
pt_BR: Salvar agora

en: Save picture as
pt_BR: Salvar imagem como

en: Save review
pt_BR: Salvar crítica

en: Save tags/settings every %d minutes
pt_BR: Salvar definições/detalhes a cada %d minutos

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Saved Lists
pt_BR: Listas gravadas

en: Saved filters
pt_BR: Filtros gravados

en: Saved lists
pt_BR: Listas gravadas

en: Scan Collection
pt_BR: Analisar coleção

en: Scan as an album
pt_BR: Analisar por álbum

en: Scan for new songs
pt_BR: Procurar novas músicas

en: Scan per-file track gain
pt_BR: Analisar por ficheiro

en: Scan this file
pt_BR: Analisar este ficheiro

en: Scan using tag-defined album
pt_BR: Analisar utilizando detalhes do álbum

en: Scanning
pt_BR: Analisando...

en: Scroll with song
pt_BR: Deslocar com música

en: Scroll with the song
pt_BR: Deslocar com a música

en: Search
pt_BR: Procura

en: Search :
pt_BR: Procura:

en: Search Album
pt_BR: Procurar álbum

en: Search Artist
pt_BR: Procurar artista

en: Search Comment
pt_BR: Procurar comentário

en: Search Genre
pt_BR: Procurar gênero

en: Search Label
pt_BR: Procurar etiqueta

en: Search Title
pt_BR: Procurar título

en: Search Title, Artist and Album
pt_BR: Procurar título, artista e álbum

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label and Genre
pt_BR: Procurar título, artista, álbum, comentário, etiqueta e gênero

en: Search Title, Artist, Album, Comment, Label, Genre and Filename
pt_BR: Procurar título, artista, álbum, comentário, etiqueta, gênero e nome ficheiro

en: Search album
pt_BR: Procurar álbum

en: Search all fields
pt_BR: Procurar todos os campos

en: Search allmusic for Artist
pt_BR: Procurar artista no allmusic

en: Search amazon.com for Artist
pt_BR: Procurar artista no amazon.com

en: Search and display lyrics
pt_BR: Procura e exibe a letra das músicas

en: Search box type
pt_BR: Tipo de caixa de procura

en: Search discogs for Artist
pt_BR: Procurar artista no discogs

en: Search for Artist on youtube
pt_BR: Procurar artista no youtube

en: Search for a picture on internet
pt_BR: Procurar imagem na internet

en: Search for artist on:
pt_BR: Procurar artista em:

en: Search for current album
pt_BR: Procurar álbum atual

en: Search for current artist
pt_BR: Procurar artista atual

en: Search for new songs on startup
pt_BR: Procurar novas músicas ao iniciar

en: Search google for Artist
pt_BR: Procurar artista no google

en: Search on the web
pt_BR: Procurar na web

en: Search options
pt_BR: Opções de procura

en: Search pitchfork for Artist
pt_BR: Procurar "pitchfork" do artista

en: Search title
pt_BR: Procurar título

en: Search window layout :
pt_BR: Estilo da janela de procura :

en: Search:
pt_BR: Procurar:

en: Searching for a picture of :
pt_BR: A procurar imagem de:

en: Seek
pt_BR: Posicionamento

en: Select current song
pt_BR: Selecionar música atual

en: Select fields
pt_BR: Selecionar campos

en: Select matches
pt_BR: Selecionar resultados

en: Select search fields
pt_BR: Selecionar campos de procura

en: Selected :
pt_BR: Selecionada:

en: Selected songs
pt_BR: Músicas selecionadas

en: Selected songs to update :
pt_BR: Músicas a atualizar:

en: Selecting pictures
pt_BR: A selecionar imagens

en: Seller
pt_BR: Vendedor

en: Send Title/Artist/Album in standard input
pt_BR: Enviar título/artista/álbum na entrada padrão

en: Set Current Song Rating
pt_BR: Definir avaliação da música atual

en: Set Picture
pt_BR: Definir imagem

en: Set as primary filter
pt_BR: Definir como filtro primário

en: Set focus on a layout widget
pt_BR: Definir foco num esquema de "widget"

en: Set grouping
pt_BR: Definir agrupamento

en: Set icon
pt_BR: Definir ícone

en: Set player window layout
pt_BR: Definir esquema da janela do reprodutor

en: Set subgroup
pt_BR: definir subgrupo

en: Set {year} as year for all tracks on this album.
pt_BR: Definir {year} para todas as faixas deste álbum.

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Settings on this page will only take effect after a restart
pt_BR: As definições desta página produzirão efeito após reiniciar

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show Artist page on last.fm
pt_BR: Mostrar artista na last.fm

en: Show Artist page on wikipedia
pt_BR: Mostrar artista na wikipedia

en: Show album
pt_BR: Mostrar álbum

en: Show artist's biography
pt_BR: Mostrar biografia do artista

en: Show artist's upcoming events
pt_BR: Mostrar próximos eventos do artista

en: Show buttons
pt_BR: Mostrar botões

en: Show genre
pt_BR: Mostrar gênero

en: Show info panel
pt_BR: Mostrar painel de informações

en: Show main window
pt_BR: Mostrar janela principal

en: Show playlist
pt_BR: Mostrar lista de reprodução

en: Show replaygain submenu
pt_BR: Mostrar submenu ReplayGain

en: Show similar artists
pt_BR: Mostrar artistas semelhantes

en: Show song details
pt_BR: Mostrar detalhes da música

en: Show status bar
pt_BR: Mostrar barra de status

en: Show suggestions
pt_BR: Mostrar sugestões

en: Show tabs
pt_BR: Mostrar separadores

en: Show tray icon
pt_BR: Mostrar ícone na bandeja

en: Show tray tip on song change
pt_BR: Mostrar alerta ao mudar de música

en: Show/Hide
pt_BR: Mostrar/ocultar

en: Show/Hide Browser
pt_BR: Mostrar/ocultar navegador

en: Show/Hide Cover
pt_BR: Mostrar/ocultar capa de álbum

en: Show/Hide layout widget(s)
pt_BR: Mostrar/ocultar esquema de "widgets"

en: Show/Hide lyrics line
pt_BR: Mostrar/ocultar linha de letras

en: Show/hide URI entry
pt_BR: Mostrar/ocultar URL

en: Show/hide status bar
pt_BR: Mostrar/ocultar barra de status

en: Shuffle
pt_BR: Embaralhar

en: Shuffle queue
pt_BR: embaralhar fila de reprodução

en: Shuffled albums
pt_BR: Álbuns embaralhados

en: Shuffled albums, shuffled tracks
pt_BR: Álbuns embaralhados, faixas embaralhadas

en: Shutdown command :
pt_BR: Comando para desligar:

en: Sidebar
pt_BR: Painel lateral

en: Similar
pt_BR: Semelhante

en: Similar Artists
pt_BR: Artistas semelhantes

en: Simple List View
pt_BR: Lista simples

en: Simple title
pt_BR: Título simples

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skip count
pt_BR: Contagens ignoradas

en: Skip to next song if an error occurs
pt_BR: Ir para música seguinte se ocorrer um erro

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Small album picture
pt_BR: Imagem pequena

en: Small player
pt_BR: reprodutor pequeno

en: Smaller browser
pt_BR: Navegador pequeno

en: Song
pt_BR: Música

en: Song Properties
pt_BR: Propriedades da música

en: Song rating
pt_BR: Avaliação da música

en: SongTree groupings edition
pt_BR: Edição de agrupamento em árvore

en: Songs Properties
pt_BR: Propriedades das músicas

en: Songtree View
pt_BR: Exibição em árvore

en: Sort
pt_BR: Organização

en: Sort mode edition
pt_BR: Edição de modo de organização

en: Sort order
pt_BR: Ordem

en: Split artist names on :
pt_BR: Dividir nomes em:

en: Start in tray
pt_BR: Iniciar na bandeja

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Statusbar
pt_BR: Barra de status

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop checking
pt_BR: Parar verificação

en: Stop scanning
pt_BR: Parar análise

en: Stop selecting pictures
pt_BR: Parar seleção de imagens

en: Stop when queue empty
pt_BR: Parar se a fila de reprodução estiver vazia

en: Stop, Play and Next buttons
pt_BR: Botões Parar, Reproduzir e Seguinte

en: Stop, Play and Next buttons and Time
pt_BR: Botões Parar, Reproduzir, Seguinte e Tempo

en: Stop, Play and Next buttons and Title/Artist
pt_BR: Botões Parar, Reproduzir, Seguinte e Título/Artista

en: Strip wikipedia pages
pt_BR: Cortar páginas Wikipedia

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Submit Now-Playing OK
pt_BR: Enviar o que estou ouvindo

en: Submit OK
pt_BR: Enviado com sucesso

en: Submit failed :
pt_BR: Falha ao enviar:

en: Submit played songs to last.fm
pt_BR: Enviar músicas para last.fm

en: Subtitle
pt_BR: Subtítulo

en: Summary :
pt_BR: Resumo:

en: Sunday
pt_BR: domingo

en: Switch to fullscreen mode
pt_BR: Trocar para ecrã completo

en: System clock is not close enough to the current time
pt_BR: O relógio do sistema não está igual à hora atual

en: System command :
pt_BR: Comando do sistema:

en: Tags
pt_BR: Detalhes

en: Terms of use
pt_BR: Termos de utilização

en: Text
pt_BR: Texto

en: The artists similar to the 'seed'-artist will be used to populate the queue, but you can decide to exclude the 'seed'-artist him/herself.
pt_BR: Os artistas semelhantes a "seed-artist" serão utilizados para preencher a fila. No entanto, você pode excluir as faixas adicionadas.

en: Themes
pt_BR: Temas

en: These fields can be used :
pt_BR: Estes campos podem ser usados:

en: This command is required to play files of type {type} : {cmd}
pt_BR: Precisa deste comando: {cmd} para reproduzir ficheiros {type}

en: This label is set for %d song. | This label is set for %d songs.
pt_BR[0]: Esta etiqueta está definida para % d música.
pt_BR[1]: Estas etiqueta está definida para % d músicas.

en: This plugin requires :
pt_BR: Este plugin requer:

en: This plugin retrieves artist-relevant information (biography, upcoming events, similar artists) from last.fm.
pt_BR: Este plugin retira da last.fm as informações dos artistas consideradas relevantes (biografia, eventos, artistas semelhantes..)

en: Threshold to count a song as played : %d %
pt_BR: Limite para considerar como reproduzida: %d %

en: Thursday
pt_BR: quinta-feira

en: Time :
pt_BR: Tempo:

en: Timeout : %d seconds
pt_BR: Tempo: %d segundos

en: Timespan of the fade-out in seconds
pt_BR: Duração do silêncio gradual (segundos)

en: Title
pt_BR: Título

en: Title & icon
pt_BR: Título e ícones

en: Title & progress
pt_BR: Título & progresso

en: Title - Artist - Album
pt_BR: Título - Artista - Álbum

en: Title: %t
pt_BR: Título: %t

en: Title: %t (Track No. %n)
pt_BR: Título: %t (faixa n.º %n)

en: Titlebar
pt_BR: Barra de título

en: Titlebar overlay plugin
pt_BR: Plugin Barra de título

en: Toggle Album Lock
pt_BR: Trocar bloqueio de álbum

en: Toggle Artist Lock
pt_BR: Trocar bloqueio de artista

en: Toggle Song Lock
pt_BR: Trocar bloqueio de música

en: Toggle a label of the current song
pt_BR: Trocar etiqueta da música atual

en: Toggle between Random/Shuffle and Ordered
pt_BR: Trocar entre aleatório, embaralhado e ordenado

en: Toggle fullscreen mode
pt_BR: Trocar ecrã completo

en: Toggle the fullscreen layout
pt_BR: Trocar esquema de ecrã completo

en: Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Total playcount:
pt_BR: Total de reproduções:

en: Track
pt_BR: Faixa

en: Track Properties
pt_BR: Propriedades da faixa

en: Track gain
pt_BR: Ganho da faixa

en: Track peak
pt_BR: "Peak" da faixa

en: Tray tip window layout :
pt_BR: Esquema da janela de alerta:

en: Tuesday
pt_BR: terça-feira

en: Turn Off
pt_BR: Desligar

en: Turn off computer when queue empty
pt_BR: Desligar computador se a fila de reprodução estiver vazia

en: Unique file identifier
pt_BR: ID único de ficheiro

en: Unknown album
pt_BR: Álbum desconhecido

en: Unknown field ({field})
pt_BR: Campo desconhecido ({field})

en: Unknown filter :
pt_BR: Filtro desconhecido:

en: Unlock Album
pt_BR: Desbloquear álbum

en: Unlock Artist
pt_BR: Desbloquear artista

en: Unnamed custom command
pt_BR: Comando personalizado sem nome

en: Unnamed filter
pt_BR: Filtro sem nome

en: Untitled
pt_BR: Sem título

en: Update tags
pt_BR: Atualizar detalhes

en: Update tags...
pt_BR: Atualizar detalhes...

en: Upper left
pt_BR: Superior esquerda

en: Upper right
pt_BR: Superior direita

en: Use Equalizer
pt_BR: Utilizar equalizador

en: Use ID3v2.4 instead of ID3v2.3 when creating an ID3v2 tag, ID3v2.3 are probably better supported by other softwares
pt_BR: Utilizar ID3v2.4 em vez de ID3v2.3 ao criar ID3v2. É provável que outros reprodutores tenham um melhor suporte ao formato ID3v2.3

en: Use MozEmbed
pt_BR: Utilizar MozEmbed

en: Use ReplayGain
pt_BR: Utilizar ReplayGain

en: Use WebKit
pt_BR: Utilizar WebKit

en: Use a master filter
pt_BR: Utilizar filtro global

en: Use album normalization instead of track normalization
pt_BR: Utilizar normalização de álbum ao invés de normalização de faixa

en: Use default regular expression
pt_BR: Utilizar expressão normal

en: Use gstreamer
pt_BR: Utilizar gstreamer

en: Use latin1 encoding if possible in id3v2 tags
pt_BR: Se possível, utilizar codificação latin1 em ID3v2

en: Use tags from last.fm's XML event pages with a leading % (e.g. %headliner), furthermore linebreaks '<br>' and any text you'd like to have in between. E.g. '%title taking place at %startDate<br>in %city, %country<br><br>'
pt_BR: Utilizar detalhes das páginas de eventos da last.fm com % antes da opção (ex.: %headliner), quebras de linha "'<br>" e o texto que gostaria de ver. Por exemplo, "%title a %startDate<br>em %city, %country<br><br>"

en: Use the playing filter
pt_BR: Utilizar filtro de reprodução

en: Use this picture as cover for album '{album}'
pt_BR: Utilizar esta imagem como capa do álbum "{album}"

en: Use this picture for artist '{artist}'
pt_BR: Utilizar esta imagem para o artista "{artist}"

en: Use {command} to play {ext} files
pt_BR: Utilizar {command} para ficheiros {ext}

en: Used for clipping prevention
pt_BR: Utilizado para prevenir distorção

en: Used for the Artists field
pt_BR: Utilizado no campo do artista

en: Used to associate the saved value with a user or a function
pt_BR: Utilizado para associar o valor gravado a um utilizador ou função

en: User authentification error
pt_BR: Erro de autenticação de utilizador

en: Value not written in file tag
pt_BR: Valor não gravado nos detalhes

en: Value written in file tag
pt_BR: Valor gravado nos detalhes

en: Various artists
pt_BR: Diversos artistas

en: Version
pt_BR: Versão

en: View
pt_BR: Ver

en: View Binary
pt_BR: Ver binário

en: View binary data ...
pt_BR: Ver dados binários...

en: Volume :
pt_BR: Volume:

en: Volume step :
pt_BR: Etapa do volume:

en: Wait for more when queue empty
pt_BR: Esperar um pouco se a fila estiver vazia

en: Warning : these are advanced options, don't change them unless you know what you are doing.
pt_BR: Aviso: estas são opções avançadas. Não as altere a menos que saiba o que está fazendo.

en: Warning : using a folder with invalid encoding, you should rename it.
pt_BR: Aviso: utilizando uma pasta com codificação inválida. Mude-lhe o nome.

en: Warning: all existing data for this field will be lost
pt_BR: Aviso: todos os dados neste campo serão eliminados

en: Warning: an identifier is needed
pt_BR: Aviso: necessita de um identificador

en: Warning: converting existing data to this format may be lossy
pt_BR: Aviso: ao converter os dados existentes podem ocorrer perdas

en: Web context
pt_BR: Contexto Web

en: Web context plugin
pt_BR: Plugin Contexto Web

en: Wednesday
pt_BR: quarta-feira

en: Weighted Random
pt_BR: Aleatório

en: When added
pt_BR: Se adicionada

en: When changing songs, the previous song is added to the recent list even if not played at all.
pt_BR: Ao alterar músicas, a música anterior será adicionada à lista de recentes mesmo que não tenha sido reproduzida.

en: When current song
pt_BR: Se música atual

en: Whole library
pt_BR: Toda a coleção

en: Widget name
pt_BR: Nome do "widget"

en: Wikipedia Locale
pt_BR: Idioma da Wikipedia

en: Will not write the tags except with the advanced tag editing dialog. The changes will be kept in the library instead.
    Warning, the changes for a song will be lost if the tag is re-read.
pt_BR: Não grave os detalhes, a não ser com a caixa de diálogo de edição avançada. As alterações serão mantidas na biblioteca.
    As alterações da música serão perdidas se os detalhes forem novamente analisados.

en: Will use default if not found
pt_BR: Se não encontrar, utilizar padrões

en: Windows
pt_BR: Janelas

en: Words that begin with
pt_BR: Palavras que iniciam

en: Write filenames to ...
pt_BR: Salvar nomes de ficheiros em...

en: Write value of selected fields in the tags. Useful for fields that were previously not written to tags, to make sure the current value is written.
pt_BR: Escrever os valores dos campos selecionados. Útil para campos que ainda não foram escritos nos detalhes, para certificar que o atual valor é escrito.

en: Writing tags
pt_BR: Salvar detalhes

en: Year
pt_BR: Ano

en: Year - Album
pt_BR: Ano - Álbum

en: Year - Artist
pt_BR: Ano - Artista

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You can force a check for these files by holding shift when selecting "Re-read tags"
pt_BR: Pode forçar a verificação destes ficheiros premindo a tecla Shift e selecionar "Reanalisar detalhes"

en: You can use some markup, eg :
    <b>bold</b> <i>italic</i> <u>underline</u>
    Note that the markup may be ignored by the notification daemon
pt_BR: Você pode usar algumas marcas, ex. :
    <b>negrito</b>; <i>itálico</i>; <u>sublinhado</u>
    Note que a marca pode ser ignorada pelo serviço de notificações

en: You must specify a base folder
pt_BR: Deve especificar uma pasta base

en: _Insert column
pt_BR: _Inserir coluna

en: _Remove this column
pt_BR: _Remover esta coluna

en: _Retry
pt_BR: Tenta_r novamente

en: _Sort by
pt_BR: _Organizar por

en: a bright coloured fish
pt_BR: um peixe brilhante

en: abort copy
pt_BR: abortar cópia

en: abort move
pt_BR: abortar movimentação

en: add
pt_BR: adicionar

en: advanced options
pt_BR: opções avançadas

en: after
pt_BR: após

en: after %s
pt_BR: após %s

en: alphabetical
pt_BR: ordem alfabética

en: amixer control :
pt_BR: controle amixer:

en: applied on reload
pt_BR: aplicável ao reiniciar

en: apply filter
pt_BR: aplicar filtro

en: argument {n} :
pt_BR: argumento {n}:

en: artist
pt_BR: artista

en: auto detect
pt_BR: deteção automática

en: autofill
pt_BR: preenchimento automático

en: automatic size
pt_BR: automático

en: back cover
pt_BR: capa de trás

en: band
pt_BR: banda

en: band/artist logotype
pt_BR: logotipo da banda/artista

en: before
pt_BR: antes

en: before %s
pt_BR: antes de %s

en: between
pt_BR: entre

en: between %s ago and %s ago
pt_BR: entre %s atrás e %s atrás

en: between %s and %s
pt_BR: entre %s e %s

en: between (absolute dates)
pt_BR: entre (datas absolutas)

en: between (relative dates)
pt_BR: entre (datas relativas)

en: big size
pt_BR: grande

en: bonus tracks
pt_BR: faixa bónus

en: boolean
pt_BR: booleano

en: bootleg
pt_BR: ilegal

en: broken
pt_BR: quebrada

en: by
pt_BR: por

en: by added
pt_BR: por adição

en: by lastplay
pt_BR: por última reprodução

en: by lastplay & bootleg
pt_BR: por última reprodução e ilegal

en: by lastplay & play count
pt_BR: por última reprodução e nº de reproduções

en: by play count
pt_BR: por nº de reproduções

en: by rating
pt_BR: por avaliação

en: by {artist} from {album}
pt_BR: de {artist} em {album}

en: by {author}
pt_BR: de {author}

en: check length now
pt_BR: Verificar duração agora

en: check now
pt_BR: Verificar agora

en: cloud mode
pt_BR: modo nuvem

en: command :
pt_BR: comando:

en: common number
pt_BR: número comum

en: common string
pt_BR: linha comun

en: composer
pt_BR: compositor

en: conductor
pt_BR: diretor

en: connection failed
pt_BR: falha de ligação

en: connection failed.
pt_BR: falha de ligação

en: contains
pt_BR: contém

en: contains %s
pt_BR: contém %s

en: contains %s (case sensitive)
pt_BR: contém %s (sensível a capitulares)

en: counter
pt_BR: contador

en: custom
pt_BR: personalizado

en: day
pt_BR: dia

en: days
pt_BR: dias

en: default
pt_BR: padrão

en: default filename
pt_BR: nome padrão

en: default folder
pt_BR: pasta padrão

en: delete selected filter
pt_BR: deletar filtro selecionado

en: delete selected grouping
pt_BR: deletar agrupamento selecionado

en: delete selected random mode
pt_BR: deletar modo aleatório selecionado

en: delete selected sort mode
pt_BR: deletar modo de organização selecionado

en: different folders
pt_BR: pastas diferentes

en: disc {disc}
pt_BR: disco {disc}

en: doesn't contain %s
pt_BR: não contém %s

en: doesn't contain %s (case sensitive)
pt_BR: não contém %s (sensível a capitulares)

en: doesn't have a picture
pt_BR: não tem imagem

en: doesn't include %s
pt_BR: não inclui %s

en: doesn't include artist %s
pt_BR: não inclui o artista %s

en: doesn't match regexp %s
pt_BR: não coincide com a expressão %s

en: doesn't match regexp %s (case sensitive)
pt_BR: não coincide com a expressão %s (sensível a capitulares)

en: during performance
pt_BR: durante desempenho

en: during recording
pt_BR: durante gravação

en: email
pt_BR: endereço eletrónico

en: empty
pt_BR: vazio

en: enable gapless (experimental)
pt_BR: ativar "gapless" (experimental)

en: error
pt_BR: erro

en: example (selected song) : {score}  ({chances})
pt_BR: exemplo (música selecionada) : {score}  ({chances})

en: example :
pt_BR: exemplo:

en: example : %s
pt_BR: exemplo: %s

en: examples :
pt_BR: exemplos:

en: fallback-gain : %d dB
pt_BR: ganho de recurso: %d dB

en: false
pt_BR: falso

en: favorite
pt_BR: favorito

en: file tag
pt_BR: detalhes do ficheiro

en: filters
pt_BR: filtros

en: flags
pt_BR: marcas

en: float
pt_BR: flutuante

en: font size depends on
pt_BR: tamanho da fonte depende de

en: for files without a VBR header
pt_BR: para ficheiros sem cabeçalho VBR

en: front cover
pt_BR: capa frontal

en: gmusicbrowser is playing %t from %l (%Y) by %a
pt_BR: O gmusicbrowser está reproduzindo %t em %l (%Y) de %a

en: google images
pt_BR: imagens google

en: google images (hi-res)
pt_BR: imagens google (alta resolução)

en: group by
pt_BR: agrupar por

en: half-life :
pt_BR: meia vida:

en: has a picture
pt_BR: tem imagem

en: has at least one
pt_BR: tem pelo menos

en: has been played
pt_BR: foi reproduzida

en: has been skipped
pt_BR: foi ignorada

en: has none
pt_BR: não tem

en: hours
pt_BR: horas

en: huge size
pt_BR: muito grande

en: icecast server
pt_BR: servidor icecast

en: id3v1 tag
pt_BR: detalhes ID3v1

en: ignore title
pt_BR: ignorar título

en: illustration
pt_BR: ilustração

en: imported list
pt_BR: lista importada

en: in %l
pt_BR: em %l

en: in the bottom
pt_BR: nos últimos

en: in the bottom %s
pt_BR: nos últimos %s

en: in the top
pt_BR: nos primeiros

en: in the top %s
pt_BR: nos primeiros %s

en: includes
pt_BR: inclui

en: includes %s
pt_BR: inclui %s

en: includes artist
pt_BR: inclui artista

en: includes artist %s
pt_BR: inclui o artista %s

en: integer
pt_BR: inteiro

en: interview
pt_BR: entrevista

en: invalid pattern
pt_BR: padrão inválido

en: inverse
pt_BR: inverso

en: is
pt_BR: é

en: is %s
pt_BR: é %s

en: is 44.1kHz
pt_BR: é 44.1kHz

en: is a flac file
pt_BR: é flac

en: is a mp3 file
pt_BR: é mp3

en: is a musepack file
pt_BR: é musepack

en: is a wavepack file
pt_BR: é wavepack

en: is an ape file
pt_BR: é ape

en: is equal to
pt_BR: é igual a

en: is equal to %s
pt_BR: é igual a %s

en: is false
pt_BR: é falso

en: is in
pt_BR: está em

en: is in %s
pt_BR: está em %s

en: is mono
pt_BR: é mono

en: is smart equal
pt_BR: igualdade inteligente

en: is smart equal to %s
pt_BR: igualdade inteligente de %s

en: is stereo
pt_BR: é estéreo

en: is true
pt_BR: é verdadeiro

en: isn't %s
pt_BR: não é %s

en: isn't equal to %s
pt_BR: não é igual a %s

en: isn't in %s
pt_BR: está em %s

en: isn't mono
pt_BR: não é mono

en: isn't stereo
pt_BR: não é estéreo

en: itunes doesn't support unsynchronised tags last time I checked, mostly affect tags with pictures
pt_BR: Da última vez que analisei, o iTunes não tinha suporte a detalhes não sincronizados. Afeta detalhes com imagens

en: last.fm
pt_BR: Last.fm

en: last.fm plugin
pt_BR: Plugin Last.fm

en: last.fm's similarity categories:
    >90 super
    >70 very high
    >50 high
    >30 medium
    >10 lower
pt_BR: Categorias de semelhança last.fm:
    >90 super
    >70 muito alta
    >50 alta
    >30 normal
    >10 baixa

en: lead artist
pt_BR: artista principal

en: leaflet page
pt_BR: folheto

en: left-side filter panes
pt_BR: Painéis de filtro do lado esquerdo

en: length of songs
pt_BR: duração das músicas

en: less than
pt_BR: menor que

en: less than %s ago
pt_BR: menos que %s atrás

en: lyricist
pt_BR: liricista

en: lyrics file
pt_BR: ficheiro das letras

en: matches regexp
pt_BR: coincide com expressão

en: matches regexp %s
pt_BR: coincide com expressão %s

en: matches regexp %s (case sensitive)
pt_BR: coincide com expressão %s (sensível a capitulares)

en: maximum font size
pt_BR: tamanho máximo da fonte

en: media
pt_BR: multimédia

en: medium size
pt_BR: média

en: minimum font size
pt_BR: tamanho mínimo da fonte

en: minutes
pt_BR: minutos

en: month
pt_BR: mês

en: months
pt_BR: meses

en: more than
pt_BR: mais que

en: more than %s ago
pt_BR: mais que %s atrás

en: mosaic mode
pt_BR: modo mosaico

en: movie/video screen capture
pt_BR: captura de filmes/vídeos

en: mp3 files without a VBR header requires a full scan to check its real length and bitrate
pt_BR: os ficheiros mp3 sem cabeçalho VBR requerem uma análise para verificar a duração e qualidade real

en: mplayer executable :
pt_BR: executável do mplayer:

en: mplayer options :
pt_BR: opções do mplayer:

en: multi-lines string
pt_BR: linhas múltiplas

en: name of the new filter
pt_BR: nome do novo filtro

en: name of the new grouping
pt_BR: nome do novo grupo

en: name of the new random mode
pt_BR: nome do novo modo aleatório

en: name of the new sort mode
pt_BR: nome do novo modo de organização

en: never
pt_BR: nunca

en: never played
pt_BR: Nunca reproduzida

en: no matches found, you might want to remove some search terms.
pt_BR: nenhum resultado encontrado. Tente remover alguns termos.

en: no order
pt_BR: sem ordem

en: no picture
pt_BR: sem imagem

en: no pictures
pt_BR: sem imagens

en: no plugins found
pt_BR: nenhum plugin encontrado

en: no songs needs checking
pt_BR: as canções não necessitam verificação

en: no splitting
pt_BR: sem divisão

en: no to all
pt_BR: não para tudo

en: noname
pt_BR: sem nome

en: not between %s ago and %s ago
pt_BR: não entre %s atrás e %s atrás

en: not between %s and %s
pt_BR: não entre %s e %s

en: not bootleg
pt_BR: não ilegal

en: not in the bottom %s
pt_BR: não nos últimos %s

en: not in the top %s
pt_BR: não nos primeiros %s

en: not present in %s
pt_BR: não presente em %s

en: not set to %s
pt_BR: não definido em %s

en: not the %s least recent
pt_BR: não nos últimos %s menos recentes

en: not the %s most recent
pt_BR: não nos últimos %s mais recentes

en: number of songs
pt_BR: número de músicas

en: number of songs in filter
pt_BR: número de músicas no filtro

en: only show entries with at least n songs
pt_BR: mostrar apenas as entradas com um mínimo de X músicas

en: only works when the artist-info tab is displayed
pt_BR: só funciona se o separador das informações do artista for exibido

en: only works with some lyrics source and when the lyrics tab is active
pt_BR: só funciona se existir uma fonte de letras e se o separador de letras estiver ativo

en: open context window
pt_BR: abrir janela de contexto

en: options
pt_BR: opções

en: or %d seconds
pt_BR: ou %d segundos

en: other
pt_BR: outros

en: other file icon
pt_BR: outro ícone

en: output device :
pt_BR: sistema de som:

en: password :
pt_BR: senha:

en: perl code
pt_BR: código perl

en: picture size
pt_BR: dimensão da imagem

en: play count average
pt_BR: média de contagens

en: played>4
pt_BR: Reproduzida > 4

en: port :
pt_BR: porta:

en: pre-amp
pt_BR: pre-amplificador

en: pre-amp : %d dB
pt_BR: pre-amplificador: %d dB

en: present in %s
pt_BR: presente em %s

en: present in list
pt_BR: presente na lista

en: quit
pt_BR: sair

en: rating
pt_BR: avaliação

en: rating average
pt_BR: avaliação média

en: recording location
pt_BR: local de gravação

en: requires xdg-screensaver
pt_BR: requer xdg-screensaver

en: reset filter {nb}
pt_BR: repor filtro {nb}

en: reset format
pt_BR: repor formato

en: reset primary filter
pt_BR: repor filtro primário

en: reset secondary filter
pt_BR: repor filtro secundário

en: retry
pt_BR: tentar novamente

en: retry in {seconds} s
pt_BR: tentar em {seconds} s

en: save as '{name}'
pt_BR: salvar como "{name}"

en: save filter as
pt_BR: salvar filtro como

en: save grouping as
pt_BR: salvar grupo como

en: save random mode as
pt_BR: salvar modo aleatório como

en: save sort mode as
pt_BR: salvar modo de organização como

en: saved filters
pt_BR: filtros gravados

en: saved groupings
pt_BR: grupos gravados

en: saved random modes
pt_BR: modos aleatórios gravados

en: saved sort modes
pt_BR: modos de organização gravados

en: scan now
pt_BR: Analisar agora

en: seconds
pt_BR: segundos

en: set to
pt_BR: definir para

en: set to %s
pt_BR: definir para %s

en: show pictures
pt_BR: mostrar imagens

en: show the 'All' row
pt_BR: mostra a linha "Tudo"

en: similar-artists
pt_BR: artistas semelhantes

en: skin options
pt_BR: opções de tema

en: skip count average
pt_BR: média de contagens ignoradas

en: small size
pt_BR: pequena

en: sort by
pt_BR: organizar por

en: static list
pt_BR: lista estática

en: stop
pt_BR: parar

en: string
pt_BR: linha

en: supports :
pt_BR: suporta:

en: text format
pt_BR: formato de texto

en: text mode
pt_BR: modo texto

en: the %s least recent
pt_BR: as %s menos recentes

en: the %s most recent
pt_BR: as %s mais recentes

en: the command {name}
pt_BR: o comando {name}

en: the default is utf16 for ID3v2.3 and utf8 for ID3v2.4
pt_BR: o padrão é utf16 para ID3v2.3 e utf8 para ID3v2.4

en: the file {name}
pt_BR: o ficheiro {name}

en: the least recent
pt_BR: as menos recentes

en: the most recent
pt_BR: as mais recentes

en: the {name} perl module
pt_BR: o módulo perl {name}

en: then {action}
pt_BR: após {action}

en: times
pt_BR: vezes

en: toggle Intersection mode
pt_BR: alternar modo de interseção

en: toggle Invert mode
pt_BR: alternar modo de inversão

en: tools
pt_BR: ferramentas

en: true
pt_BR: verdadeiro

en: turn off
pt_BR: desligar

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: unknown error
pt_BR: erro desconhecido

en: unnamed random mode
pt_BR: mode aleatório sem nome

en: url-encoded list of files
pt_BR: lista de ficheiros com url codificada

en: url-encoded list of files/folders
pt_BR: lista de ficheiros/pastas com url codificada

en: use :
pt_BR: utilizar:

en: use album name
pt_BR: utilizar nome do álbum

en: use default
pt_BR: utilizar padrões

en: use gnome settings
pt_BR: utilizar definições gnome

en: use song folder
pt_BR: utilizar pasta de música

en: use standard strftime variables
pt_BR: utilizar variáveis strftime padrão

en: username :
pt_BR: utilizador:

en: using skin :
pt_BR: a usar o tema:

en: wait for more
pt_BR: aguarde um pouco

en: weeks
pt_BR: semanas

en: weight :
pt_BR: peso:

en: wikipedia, lyrics, and custom webpages
pt_BR: Wikipédia, letras e páginas personalizadas

en: with browser
pt_BR: Com navegador

en: with browser & queue
pt_BR: Com navegador e fila de reprodução

en: with browser (SongTree)
pt_BR: Com navegador (árvore)

en: with lists
pt_BR: Com listas

en: with picture
pt_BR: Com imagem

en: with playlist
pt_BR: Com lista de reprodução

en: with queue
pt_BR: com fila de reprodução

en: with search
pt_BR: com procura

en: with search and lists
pt_BR: Com procura e listas

en: with search and lists 2
pt_BR: Com procura e listas 2

en: without gstreamer : one stream per file, one connection at a time
    with gstreamer : one continuous stream, multiple connection possible
pt_BR: sem gstreamer : uma emissão por ficheiro, uma ligação
    com gstreamer : uma emissão contínua, múltiplas ligações

en: x offset :
pt_BR: deslocamento x:

en: y offset :
pt_BR: deslocamento y:

en: year
pt_BR: ano

en: year (highest)
pt_BR: ano (mais alto)

en: years
pt_BR: anos

en: yes to all
pt_BR: sim para tudo

en: {album}
    <small>by</small> {artist}
pt_BR: {album}
    <small>de</small> {artist}

en: {folder} already exists
pt_BR: {folder} já existe

en: {hours}h{min}m{sec}s
pt_BR: {hours} h {min} m {sec} s

en: {min}m{sec}s
pt_BR: {min} m {sec} s

en: {outputname} output settings
pt_BR: definições de {outputname}

en: {songs} by {artists}
pt_BR: {songs} de {artists}

en: {song} by {artist}
pt_BR: {song} de {artist}

en: |-separated list of widget names
pt_BR: |-lista separada de nomes de "widget"
